Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime

  Grupi FISNIKĖT

  Pop bend-i FISNIKĖT u formua nė vitin 1980 gjatė kohės kur nė Kosovė mbretėronte njė atmosfere e volitshme pėr zhvillimin Rock-ut lokal. Atėbotė veē ishte formėsuar njė tradite dhe ngjyrė autoktone nė kėtė stil tė muzikės. Bend-at 'Gjurmėt', 'Ilirėt', 'Minatori' e tė tjerė gjatė kėsaj kohe mbretėronin nė Rock-Pop skenėn kosovare, kurse 'Fisnikėt' e plotėsuan kėtė me stilin e tyre tė ashtuquajtur akustik, ku pėrcjellja e kėngėve bėhet me kitare akustike......

  Nė kėtė faqe mund tė mėsoni mė shumė mbi kė kėtė grup ku disa nga kėngėt e tyre kanė mbetur legjendė.

  Grupi Fisnikėt
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 2. #2
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Njė foto e grupit.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 3. #3
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Anėtarėsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime nė 43 postime
  Ne vitet e arta te Fisnikeve dhe grupeve te tjera muzikore ne Kosove, ndoshta ne te gjithe Shqiperine ka qene vetem qyteti i Kukesit (brezi i nxenesve te shkolles se mesme 1979-1983) qe eshte rritur me keto kenge, te cilat per fat te keq degjoheshin dhe kendoheshin ilegalisht.

  Kemi pas fat se ne qytetin tone mberrinin valet e radio dhe tv te Prishtines, po ashtu dhe te radio Prizrenit dhe Gjakoves dhe nuk kishte dite qe ne te mos degjonim zerat e embel, qe per ate kohe ishin dritarja jone e vetme e komunikimit me hapesiren tone kombetare.

  Po ashtu te njejten gje kemi bere dhe gjate viteve te studimit ne Tirane, kur neper festivale kendohej per PPSH, kur neper radio degjohej Sanremo, ne permes radiove te famshme Iliria degjonim radio Prishtinen, Akordet e Kosoves dhe vecanerisht emisionin e famshem te nates te saj, qe jipej cdo fundjave.

  Kemi qene ndoshta brezi me me fat qe ndonese ilegalisht e perjetonim Kosoven permes eterit dhe na dukej vetja se ndermjet nesh nuk ishte kufiri me tela.
  Per ne ishte Kosova vetem nje enderr per ta pare fizikisht, sepse shpirterisht ne kemi qene perhere atje!  ARTA


  http://www.youtube.com/watch?v=NXi0MotI7SY&feature=related
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 03-01-2008 mė 13:39

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Shume bukur Clay_More!
  Ky grup ka pas kenge qe jane ndegjue me deshire nga te rinjet ne ate kohe,
  e tani po u degjokan me njefare permallimi te papershkruar!
  Respekt grupit!
  Respekt edhe ty burre, qe na perkujtove...grupin dhe kohen e rinise!

 5. #5
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Fisnikėt - Shiu

  Pėrsėri po bie shi
  pse nuk thėrret pse bėhesh fėmi
  pse je ashtu e pa besė
  kėsaj s'i thojn dashuri

  Ēka do t'bėsh sot nė shtėpi
  do t'flesh a do t'mėsosh
  do t'shikosh si bie shi
  apo nėnės ti ndihmosh

  Unė mendoj vetėm ne ty
  ndėrsa jasht po bie shi
  unė tė kėrkoj vetėm ty
  dhe dėgjoj kėtė melodi....kėtė melodi

  Telefoni prap po hesht
  kot pres ti nuk thėrret
  une s'kam faj qė ėshtė
  shi kur te bjen thon bereqet
  pse gėnjehesh kur mė takosh
  ke mėsuar s'ke pas koh
  dikur do tė mė kėrkosh
  por atėherė do tė jetė vonė
  .
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 6. #6
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Fisnikėt - Ujku Plak

  Jam lodh, jam mėrzit
  jam ngop me dallavere
  u mbusha politikė
  vendosa me tė braktisė
  mė le tė qetė qė tjem shumė mirė
  me mė sjellė nė gishtė e ke pak vėshtirė
  mė ler tė marr frymė tė jetoj i qetė
  mos qaj para meje dua tė jem vetė
  po mendon se vetėm ti ekziston
  bukuria jote nuk mė pasinon

  [Refreni 2 herė]
  Hajd moj shpirt mos ki merak
  se unė jam ai ujku plak
  mendjen mirė ty ta lexova,
  tė gjitha dėshirat ti plotėsova

  E moj budallicė, sa je e llastruar
  tu ka rritur mendja sytė tu kanė verbuar
  ndez dhe njė cigare zbrit ngadalė nė tokė
  kur tė mbetesh vetėm bjeri murit me kokė
  gjėrė edhe gjatė e ke mbarė kosovėn,
  ku mė gjete mua tė ma bėsh gropėn
  thashethemet e tua mė kane ardh tė hunda
  dhe dashurisė sonė unė kapak i vuna.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Grupi Fisnikėt ishte formuar nė fillim vitet e tetėdhjeta dhe jo nė vitin 1979 ngaqė nė atė kohė, tre anėtarėt e Grupit ishin nė klasėn e tetė dhe atė nė paralele tė ndara.
  Grupi u formua mė vonė kur nė shkollė tė mesme tre anėtarėt e Grupit FISNIKET , sėrish rastesisht u ndodhėn nė tė njejtėn klasė:
  Kėta tre ishin:
  Remzi Emini ( kitarė), Bedri Visoka ( vokalist) dhe Agim Gėrguri ( kitarė -sot shefi i grupit)...
  Pra nga ata tė fillimit nė Grupė sot ka mbetė vetėm Agimi!
  Bedriu kishte ikur pėr nė Amerkė teksa Remziu nė vitet e 90-ta pėr nė Suedi!
  Muzika e tyre ishte pėlqyer githnjė nė Kosovė ndersa nė festivain e Rockut: BOOM ishin mė tė kėrkuarit!
  Unė vetėm njė gjė mundė tė ju themė:
  Agimi gjithnjė ka qenė " majmun" ( emitonte si i vogėl mirė Hitlerin) ndėrsa Remziu dhe Bedriu ishin tė " turpshėm"...

  Sot anėtarėt e Grupit " Fisnikėt" janė tjerė por stilin e vet Grupi se ka ndėrruar!
  Akoma dėgjohen me ėndje!
  Unė sė paku i dėgjoj aqė mė parė qė mė lidhė diēka Personale me kėtė Grup!

 8. #8
  Shkodrani Maska e fiso
  Anėtarėsuar
  31-10-2003
  Vendndodhja
  Albania
  Postime
  187
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  grupe i mrekullueshem
  komplimente

 9. #9
  * Yllėza e forumit *
  Anėtarėsuar
  02-10-2004
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  455
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Hmm, i kam degjuar shume gjate femijerise, sidomos ne vitet kur jane formuar kane dhehe shume kontribut ne avansimin e rockut shqiptar.
  Kenge si "te kam thene nuk jam per ty ","pleqeria","shiu","dashuri moj dashuri","ujku plak" do te mbesin perhere himne te rokut te mirefillte te viteve te arta te 80'ta.
  ArsGothicė

 10. #10
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Fisnikėt - Nuk jam pėr ty

  Kur hėna del nė qiell
  kur dritat shuhen dhe nė qytet
  mbretėron qetėsia mė kujtohesh ti
  E di si ti mė pret diku e strukur
  me lot nė sy e pikėlluar
  mendon pėr mua

  [REFRENI]
  O, tė kam thėnė nuk jam pėr ty
  tė bėj be pėr kėta dy sy
  o, je e bukur dhe e mirė
  por unė dua tė jem i lirė

  Ti shkon mos mė prit mu
  se nė kėtė jetė unė jam vonu
  dhe mbrapa mė nuk kthehem dot
  shoqeria po mė pret edhe rakia
  nė dorė mė mbet dhe me ngadalė
  ngadalė mė vret.

  Ermelita, tė pėrshėndes
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 11. #11
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Kjo nuk jam per ty eshte fantastike, isha duke e ndegjuar ne youtube.

  Edhe rakia ne dore me mbet....


  Grup i mrekullueshem.
  Sui generis

 12. #12
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Fisnikėt - Mos pyet mė

  ...dhe pranvera erdhi
  bora dhe dimri shkoi
  kaherė sė kam parė
  a thua ku je moj?

  Lulet kanė lulėzuar
  tani nė kopėshtin tim
  vetėm nė zemrėn time
  jeton njė kujtim

  [REFRENI]
  Mos pyet mė a thua ku kam tretur
  mos pyet mė a jam i gjallė a vdekur,
  koha shkon bota po ndryshon
  njė herė qeshė e pastaj loton

  Kur tė vijė koha
  e dashur ndonjėherė,
  do tė bjerė shi
  do tė fryjė ndoshta erė

  E tė keshė nė dorė
  sė pari kėtė varg
  do tė jem pėr ty
  do tė jem unė aq larg.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 13. #13
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime
  Fisnikėt - Zotėria juaj

  [REFRENI]
  Pse po mė qortoni, zotėria juaj
  vajzėn tuaj e dua dhe pėr tė vuaj?
  Pse s'po na lejon tė lutem mė thuaj
  dhe kur ajo mė don, zotėria juaj?

  Mė quajte huligan dhe shkatrraq,
  the sje pėr vajzėn time ore rrugac,
  kur thėrras me telefon shanė e bėrtet
  vajzėn tuaj se lėshoni nė qytet

  Mė quajte tė sėmurė dhe tė marrė
  mė the ti s'ke shtėpi ore qyqar,
  por unė kam zemėr tė ēiltėr dhe shpirt fisnik
  nuk jam si ju i egėr dhe pasanik.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-09-2007
  Vendndodhja
  Nė Kosoven e pa Rrym...
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ....nuk me pelqen muzika tallava ...

 15. #15
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Bravo Top Channelit per kete koncert me Fisniket e poashtu edhe me Minatorin para disa kohesh. Do ishte shume mire sikur te publikoheshin edhe CD-te. Poashtu, do ishte mire qe te ftoheshin edhe grupet tjera rok te asaj kohe si Gjurmet (Migjeni te gjitha kenget i ka shkruar ne gjuhen letrare lol), pejanet Seleksioni 039, mitrovicasit e MAK dhe TNT, shkupjanet e TELEX, 403-shin e Hektor Gjurgjealit (me te cilet edhe RTK kohet e fundit beri nje koncert me orkester te madhe si keto te Top-Channelit), Babiloni me B.B. Poqin, Horizonti, Lindja, Trix, etj. etj. Mendoj qe keta e meritojne shume me shume se Muharrem Ahmeti psh. me kenge te perkthyera nga turqishtja dhe tallava.

  Grupi Fisniket u be i njohur me hitin e tij te pare "Zoteria Juaj" qe kishte edhe nje tekst interesant per Prishtinen e asaj kohe. Agim Gerguri dhe gjithe bendi vinin nga lagjja Ghetto e Prishtines se asaj kohe, lagjja e Kodres se Trimave. Dhe fakt qe ate kohe, rinia e kesaj lagjeje e kishte te veshtire qe te krijonin lidhje dashurie apo romance me partnere nga lagjet tjera me te pasura e me te zhvilluara te qytetit si Dardania, Ulpiana, Arberia, Lakrishtja, Ulpiana, Kodra e Diellit, etj. per shkaqe familjare si keto qe permenden ne tekstin e kesaj kenge.

  Sigurisht qe keto kenge na mallengjejne shume neve qe jemi rritur me keto kenge se na perkujtojne shume momente te femijerise sone. Mirepo nga menyra si i priti publiku keto kenge, duket qarte se jane duke u pelqyer shume edhe nga brezat e rinj jo vetem ne Kosove por ne gjithe trojet shqiptare dhe diaspore.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 16. #16
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Dodoni, shume me vlere pershkrimi qe ke bere me lart. Njeh burimin e mundshem te lindjes se teksteve. Une kam ndjere keqardhje, kur kam degjuar per here te pare kengen me tekstin e poezise se Naim Frasherit "Do te digjem, te venitem/ si kandili kur s'ka vaj/ balte e pluhur do te behem/ te me shkele kembe e saj...". Ta shohesh kete tekst si tekst poezie eshte nje gje, perfytyron, por thua, he se nuk e ka ulur veten djali realisht deri ne ate nivel, jane fjale, por ta degjosh te kenduar ...


 17. #17
  Ma®seli Maska e JaCk_DaniELs
  Anėtarėsuar
  17-05-2002
  Vendndodhja
  As Vet Se Di
  Mosha
  30
  Postime
  925
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga ClaY_MorE Lexo Postimin
  Fisnikėt - Zotėria juaj

  [REFRENI]
  Pse po mė qortoni, zotėria juaj
  vajzėn tuaj e dua dhe pėr tė vuaj?
  Pse s'po na lejon tė lutem mė thuaj
  dhe kur ajo mė don, zotėria juaj?

  Mė quajte huligan dhe shkatrraq,
  the sje pėr vajzėn time ore rrugac,
  kur thėrras me telefon shanė e bėrtet
  vajzėn tuaj se lėshoni nė qytet

  Mė quajte tė sėmurė dhe tė marrė
  mė the ti s'ke shtėpi ore qyqar,
  por unė kam zemėr tė ēiltėr dhe shpirt fisnik
  nuk jam si ju i egėr dhe pasanik.


  Kjo ėshtė Kėnga qė mė pėlqen me shum.
  E kam tė vėshtirė tė gjykoj tė tjerėt , por tė tjerėt e kan tė vėshtirė pėr mos mė gjykuar mua.....

 18. #18
  In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
  Anėtarėsuar
  28-11-2005
  Postime
  2,801
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dita Lexo Postimin
  Dodoni, shume me vlere pershkrimi qe ke bere me lart. Njeh burimin e mundshem te lindjes se teksteve. Une kam ndjere keqardhje, kur kam degjuar per here te pare kengen me tekstin e poezise se Naim Frasherit "Do te digjem, te venitem/ si kandili kur s'ka vaj/ balte e pluhur do te behem/ te me shkele kembe e saj...". Ta shohesh kete tekst si tekst poezie eshte nje gje, perfytyron, por thua, he se nuk e ka ulur veten djali realisht deri ne ate nivel, jane fjale, por ta degjosh te kenduar ...

  http://www.youtube.com/watch?v=ZAYvTjD35yw


  meqe me pelqen edhe mua kjo kenge me duket nje nga me te bukurat kenge shqip po te pershendes me tekstin nuk e di sa mire e kam shkruajtur dita por me falet shijojeni te gjithe !!! pekte !!!  Do te shkrihem

  Do te shrihem, te venitem
  si kandili kur s'ka vaj
  Balte e pluhur do te behem
  te me shkel kembe e saj

  E te prehem duke puthur ato kembet pa sandal ...
  E te prehem duke puthur ato kembet pa sandal ...


  A s'me thua cke me mua ?!
  Pse te dua paskam faj.
  pse u shtune hidherimet
  a ne vdeksha ti mos qaj.

  Vdekja ime s'te prish pune moj e zeza jetė-a
  Vdekja ime s'te prish pune moj e zeza jetė-a,,,
  YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

 19. #19
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dita Lexo Postimin
  Dodoni, shume me vlere pershkrimi qe ke bere me lart. Njeh burimin e mundshem te lindjes se teksteve. Une kam ndjere keqardhje, kur kam degjuar per here te pare kengen me tekstin e poezise se Naim Frasherit "Do te digjem, te venitem/ si kandili kur s'ka vaj/ balte e pluhur do te behem/ te me shkele kembe e saj...". Ta shohesh kete tekst si tekst poezie eshte nje gje, perfytyron, por thua, he se nuk e ka ulur veten djali realisht deri ne ate nivel, jane fjale, por ta degjosh te kenduar ...

  http://www.youtube.com/watch?v=ZAYvTjD35yw
  Falemnderit Dita. Sa i perket tekstit, une mendoj qe eshte nje gje e mire sepse eshte nje ekspozim/publicitet me shume i vepres se Naim Frasherit.

  Ketu e kemi edhe versionin latin te kesaj kenge, nga Latino Band, te cilet kane nje Spanish Guitarist te mrekullueshem, Agron Penin.  Megjithese, vokali i Agimit eshte me i mire se vokali i Sokolit, qe eshte vokalisti i Latino Band. Agron Peni bashke me Luan Maculen, Ilir Tolajn, etj. kane nxjerre nje CD instrumentale te disa kengeve tona popullore te quajtur Ethnically Plugged, qe eshte shume e bukur. Kosova ka edhe nje Spanish Guitarist tjeter, edhe me te mire se Agroni, Lind Bobin qe eshte djali i te famshmit Gani Bobit e qe ka fituar edhe cmime nderkombetare, por nuk e di se ku gjendet tani ai, ka shume vite qe nuk kam degjuar per te. Poashtu, kemi edhe Petrit Cekun (me duket) qe luan kryesisht jashte neper Europe.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 20. #20
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 46 postime
  Ua sa gjynah, si e paskan shnderruar kengen! S'kam gje kunder kitarave spanjolle, por per nje kenge te tille as jane fare te pershtatshme dhe menyra e te kenduarit nga solisti aq me pak. Kur guxon te ndertosh nje version mbi ate origjinalin qe eshte aq i bukur, problem eshte.

  SaS, falemnderit per tekstin!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Skėnderbeu
  Nga Arbushi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 13:46
 2. Identiteti evropian i shqiptarėve
  Nga Iliriani nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 3. Rock Kosovar vitet 80-97
  Nga Mesnata nė forumin Muzika shqiptare
  Pėrgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 29-10-2009, 11:34
 4. Sytė blu
  Nga Brari nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-03-2009, 03:08
 5. Historia e Popullit Shqiptar
  Nga Darius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 128
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 11:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •