Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 84
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2008
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Smile

  Na ruaj Zot nga krizat , apo fatkeqesite e natyres, sepse te ashtuquajturat kriza financiare, ekonomike nuk ua kam frigen , perderisa keto kompetenca jane ne duart e njeriut . Prandaj nje njeri i tille jam edhe une , keshtu qe nuk do te lejoj qe Ventilatori te preket nga kriza ekonomike e financiare

 2. #62
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  paraja eshte gjaku i ekonomise?

  paraja eshte gjaku i ekonomise kjo dihet.

  kjo krize financiare ka filluar qe kur u krijuar IMF. bota eshte e destinuar te veje ne depression jo tani por 20-30vjeteve.

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-02-2009
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Si ka mundesi qe inflacioni i viteve 1912-24 ne gjermani eshte krijuar nga fakti qe Gjermania duhet te paguante demet e luftes se dyte boterore? Mos valle i numeroni vitet mbrapsht? Inflacioni i viteve 20 (dhe jo qe ne 12) ne Gjermani ishte per shkak te shkaterrimit te ekonomise gjate viteve te luftes dhe gjithashtu borxheve te medha dhe sanksioneve qe iu vendosen.
  Citim Postuar m par nga DI_ANA Lexo Postimin
  Dhjet krizat financiare q tronditn botn!

  Nj kriz financiare zakonisht sht nj situat kur krkesa pr para rritet n mnyr t shpejt. Deri para disa dekadash, krizat financiare ishte ekuivalente me krizat e bankave. Sot ato mund t ken formn e fardo krize q ka t bj me parat. Shum ekonomist kan ngritur teorit se si zhvillohet nj kriz financiare dhe si mund t prballohet. Sidoqoft nuk ka nj vij t prgjithshme parandaluese dhe krizat financiare mbeten akoma nj fenomen i rregullt. Falimentimi i nj tregu burse sht shembulli m i mir i nj krize financiare q nuk prek vetm vendin, n t cilin ndodhet, por investitor nga e gjith bota q kan investuar aty parat e tyre. N nj ekonomi t hapur moderne, financat e nj vendi jan shpeshher t varura nga zhvillimi ndrkombtar.

  Ndaj nj krize financiare n nj vend ka shum gjasa t shkaktoj kriza t tilla dhe n nj vend tjetr. Nj shembull pr kt sht kriza financiare e Tailands n vitin 1997. N nj rast t till nj investitor i huaj do t kishte dyshime pr ekonomike e do vendi jo t zhvilluar sa duhet dhe do t vendoste t trhiqte parat nga vendi n fjal. Kjo shkakton nj ndales t fondeve pr shum ekonomi dhe si pasoj nj kriz financiare. Fakti interesant ktu sht se kompanit n nj vend me ekonomi t qndrueshme nuk do lejoheshin t financonin pr arsyen se nj tjetr ekonomi e rajonit sht n kriz. Ka nj list krizash financiare n gjith botn q kan ndodhur n hapsira t ndryshme kohore dhe q kan tundur themelet jo vetm t nj shtetit. Disa prej krizave m t mdha financiare n bot sht ajo e nafts n vitin 1973, E marta e zez n vitin 1929, kur 10 miliard dollar n tregun e burss u kthyen n hi. Kjo ishte nj ndr ngjarjet q shrbeu si pararendse e Depresionit t Madh.

  1973: Kriza e nafts

  N mes t lufts s tetorit ndrmjet Siris e Egjiptit kundr Izreale, OPEC prdori naftn si nj arm me Embargon Arabe t Nafts ndaj gjith atyre q mbshtetn Izraelin. mimet e nafts s paprpunuar u rritn, ndrkoh q prodhimi i saj u ndrpre sidomos ndaj SHBA dhe Holands. Embargoja zgjati vetm pes muaj, por efektet e saj vazhdojn dhe n ditt e sotme: shtetet antare t OPEC arritn nj nivel mirqenieje q t papar ndonjher: n gjasht jav aksionet n NYSE (Bursa e Nju Jorkut humbn 97 miliard dollar n vler dhe SHBA futi n fuqi limitin e shpejtsis pr t kursyer naftn.

  1929: E marta e zez

  m 29 tetor 1929, 10 miliard dollar (rreth 95 miliard dollar sot) u kthyen n pluhur. N vitet parardhse t krizs, tregu i burss The Dow po kthente n milioner njerz pafund. Ky lloj tregu u kthye n hobi pr shum investitor injorant, t cilt nuk dinin asgj se si funksiononte tregu i burss, por prapseprap ata vazhdonin t hidhnin lekt e tyre n rezervat e kompanive pr t cilat nuk dinin asgj. Kur qeveria hyri n loj n prpjekje pr t qetsuar gjrat duke rritur shkalln e interesit, lindi gjendja e panikut. Investitort u prpoqn t trheqin rezervat e tyre dhe fatkeqsisht edhe bankat kishin investuar n burs. Kjo shkaktoi Depresionin e Madh q u pasua nga gjith bota.

  1997: Krizat financiare t Azis Lindore

  E ashtuquajtura mrekullia ekonomike aziatike rezultoi shkatrrimtare n korrik t vitit 1997, kur investitort bn at q din t bjn m mir: humbn sigurin tek bursa. Kursi i lart i prodhimeve i bri tregjet aziatike trheqse, por kur SHBA uli normat e interesit, tregjet aziatike filluan t jen n rrezik. Si pasoj ndodhi efekti domino duke filluar n Tailand, pr t prparuar n Filipine, Hong Kong, Indonezi, Malajzi dhe si pasoj duke shkaktuar kriza globale. Tregjet aziatike q ishin prballur me nj prosperitet t rrall deri ather psuan humbje t mdha.

  1998: Krizat financiare ruse

  Korrupsioni, mungesa e reformave efektive ekonomike, rnia e vlers s rubls dhe mungesa e stabilitetit politik bn q Rusia t prballej me kriza masive financiare. Si pasoj, duke qen eksportuese e nj t trets s nafts dhe gazit natyror t bots, Rusia u godit akoma m shum kur kto mime ran. Kur investitort e huaj trhoqn parat e tyre nga vendi, bankat u dmtuan nj shkall jashtzakonisht t madhe. Krizat kapluan dhe vende si Ukraina dhe Republika eke duke prekur direkt tregun e burss The Dow q prjetoi nj prej uljeve m t mdha t pikve n histori.

  1987: E hna e zez

  Pse e hna e 19 tetorit 1987? Pse nj shkatrrim masiv i tregut t burss? Si u zhdukn n hi 500 miliard dollar nga NYSE (Bursa e Nju Jorkut). Edhe pas shum vitesh nuk ka nj prgjigje t sakt, dhe pjesrisht sepse nuk kishte pothuajse fare shenja q t paralajmronin at q do t ndodhte. Cilado t ket qen arsyeja, tregjet botrore u tronditn rnd. N fund t tetorit t vitit 1987, tregu australian ra 41.8 prqind, i Kanadas 22.5 prqind, i Britanis s Madhe 26.4 prqind. Nj teori e prgjithshme ia atribuon kt shkatrrim nj programit t tregtis s menjhershme dhe influencs n rritje t kompjuterve n Wall Street.

  1982: Kriza Souk Al-Manakh

  Tregu i burss s Kuvajtit Soul Al-Manakh ishte nj treg alternativ dhe jo krejtsisht i ligjshm, veanrisht n krahasim me tregun e burss zyrtar t vendit. Sidoqoft, shum investitor t rinj nuk kishin shum akses n tregun zyrtar ndaj filluan t investojn n Souk Al-Manakh. Aksionet kryheshin me eqe t dala jasht prdorimit dhe ky akt krijoi nj kshtjell rre q shum shpejt u prmbys. Mijra investitor kishin eqe t dala jasht prdorimit dhe shuma e atyre arrinte n rreth 94 miliard dollar. E vrteta sht se parat ishin kthyer n fantazm dhe vetm dy banka i mbijetuan ktij shkatrrimi.

  1912-24: Superinflacioni gjerman

  N vitin 1914 shkalla e kmbimit t dollarit amerikan me markn gjermane ishte 1 me 4. N vitin 1923 shkalla e kmbimit kishte dal aq shum jasht kontrollit saq nj dollar amerikan kmbehej me 1 trilion marka. Ideja e aq shum parave npr duar duket e kndshme, por jo kur me to nuk blen dot as nj buk. N prfundim t Lufts s Dyt Botrore Gjermanis iu krkua dmshprblim material pr koston e lufts. Si pasoj valuta vendase humbi vlern. Ather Gjermania vazhdoi t shtyp para deri sa u prodhuan nj mij miliard marka. Superinflacioni mbaroi, por jo para se tu shkaktonte dme e hidhrim nj gjenerate t tr gjermane.

  1999: Kriza ekonomike e Argjentins

  Viti 1980 ishte shum i vshtir pr Argjentinn: diktatura ushtarake, rnia ekonomike dhe inflacioni masiv. Borxhi i vendit u rrit gjat gjith viteve 90 dhe duke i shtuar ktu dhe korrupsionin vendi u prball me nj rnie t pashmangshme n vitin 1999. Investitort humbn besimin dhe largimi i tyre drastik e detyroi qeverin q t ngrinte llogarit bankare pr nj vit rresht duke lejuar vetm trheqje t vogla. Demonstratat u pasuan nga protesta t dhunshme, t cilat shkaktuan rnien e qeveris s Fernando de la Rua.

  1994: Gabimi i dhjetorit

  Gabimi i dhjetorit buron nga nevoja urgjente e qeveris meksikane pr t korrigjuar disa gabime monumentale t lna pas nga administrata q kishte ln postin. Viti q oi n gabimin ishte aq i turbullt sa mjaftonte pr t trembur do investitor t mundshm. Bhej fjal pr shprthime rebelsh n Ciapas, zra pr korruptimin n nivelet m t larta t qeveris dhe disa vrasje politike. Administrata e presidentit Ernesto Zedillo nuk gjeti zgjidhje tjetr prve se t zhvlersonte peson. Kjo lvizje shkaktoi q parat t dilnin aq shpejt jasht vendit duke tronditur edhe vet qeverin.

  Paniku i vitit 1907

  Paniku i vitit 1907 erdhi si pasoj e faktorve t zakonshm: ekspansioni i teprt dhe arsyetimi i dobt. Tregu i burss u rrnua n mars dhe nj rnie tjetr q pasoi n tetor bri q Banka Kombtare e Ameriks s Veriut t falimentonte. Departamenti Amerikan i Thesarit u prpoq t dilte nga situata me parat federale dhe me nj riorganizmi krijues financiar. Tregu arriti t stabilizohej n shkurt t vitit 1908 dhe n maj, Kongresi kaloi aktin Aldrich-Vreeland, i cili themeloi Komisionin Federal Monetar.

  Blendina Cara : Gazeta TiranaObserver

 4. #64
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime n 475 postime
  Nuk ka nevoje te citohet gjithe shkrimi por vetem fraza per te cilen ke replikuar. Dhe besoj do jete ndonje lapsus. Ne vend te L2B duhet te jete L1B.

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,460
  Faleminderit
  18
  255 falenderime n 230 postime

  Dominique Strauss Kahn: Kush tha q kriza fi nanciare ka prfunduar?

  Dominique Strauss Kahn: Kush tha q kriza fi nanciare ka prfunduar?

  Drejtori i Fondit Monetar Ndrkombtar, Dominique Strauss Kahn, fl et pr mungesn e vullnetit t "Wall Street" pr t msuar nga gabimet e krizs s fundit fi nanciare, pr ardhmrin e ekonomis botrore dhe ideve t tij pr nj rol t ri t FMN-s

  Nj dit pas falimentit t banks s investimeve "Lehman Brothers", kriza amerikane e pasurive t patundshme u shndrrua n nj trmet q u ndie n t gjith ekonomin botrore. A mendoni se personat q e shkaktuan kt kriz i kan nxjerr msimet e duhura prej saj?Disa muaj para falimentimit t "Lehman Brothers", sekretari i thesarit i athershm, Hank Paulson, organizoi nj dark pr zyrtart e qeveris n t ciln ishin t ftuar edhe disa shefa ekzekutiv t bankave t mdha t investimeve n Amerik. N at moment, zor se ndokush prej tyre ishte n dijeni t problemeve t mdha t "Lehman Brothers", ndrkoh q nj tjetr bank e fuqishme "Bear Stearns" kishte shpallur falimentin, q do t thot se problemet e sektorit fi -nanciar ishin t dukshme. Gjat darks, nj nga bankiert e rndsishm na tha: "Shikoni, nj gj sht e vrtet se ne kemi qen shum lakmitar. Kjo sht Drejtori i Fondit Monetar Ndrkombtar, Dominique Strauss Kahn, fl et pr mungesn e vullnetit t "Wall Street" pr t msuar nga gabimet e krizs s fundit fi nanciare, pr ardhmrin e ekonomis botrore dhe ideve t tij pr nj rol t ri t FMN-s Dominique Strauss Kahn:arsyeja se prse na duhet q t kufi zojm lakmin prmes nj sistemi m t mir rregullator".

  Duket interesante, po a jeni i sigurt…?

  E di se pr far do t m pyesni. Jo, nuk jam i sigurt. Nuk e di nse do t thosha t njjtn gj sot.Nj numr i madh bankiersh n "Wall Street" duket se kan nisur srish nga zakoni i vjetr. Miliona dollar po shprndahen srish n form bonusesh, si shprblim pr operacionet me risk e prqindje t lart fi timi. Komuniteti bankier do t preferonte srish q politikant t mos merreshin m me ta.Epo sht fakt se dobsia njerzore sht m e fort se arsyeja.

  Shefi ekzekutiv i Goldman Sachs, tha pas krizs se ajo ishte nj "stuhi perfekte" dhe se askush nuk mund t mbrohet ndaj nj stuhie t till. Pr mendimin tim, nuk sht metafora e duhur. Shoqria njerzore nuk sht forc e natyrs. Kriza fi nanciare ishte nj ngjarje katastrofi ke, por ama t jemi t ndrgjegjshm q at e krijoi dora e njeriut. Msimi q na duhet t gjithve t msojm sht se edhe nj ekonomi si ajo e tregut t lir ka nevoj pr sisteme rregullatore, ndryshe nuk funksion dot.

  Ludwig Erhard, konceptuesi i t ashtuquajturs "Wirtschaftswunder", (mrekullia ekonomike) e paslufts i kishte kto ide q 60 vjet m par. Madje, ai futi termin "ekonomia sociale e tregut"Erhard sht nj legjend gjermane, por idet e tij po prqafohen nga gjithnj e m shum njerz n t gjith botn. Sot jan shum t pakt ata njerz q mendojn se tregu nuk duhet t ekzistoj fare dhe jan ende m t pakt ata q mendojn se tregu nuk ka nevoj fare pr rregullator. Mendoj se sht nteresante q gjat ksaj krize, t gjitha qeverit, liberale, apo konservatore, u kundrprgjigjn n t njjtn mnyr, pra duke fi lluar q nga stimujt fi skal e deri te ristrukturimi i sektorit bankar.

  Ather i takon q n t vrtet ndry-shimet nuk jan aq t mdha. N qarqet politike amerikane, duket se motivimi pr reformim sa vjen e po zbehet?

  N prgjithsi edhe un pjesrisht jam skeptik. M kujtohet fare mir rapor-ti i msimeve t nxjerra nga kriza. Ishte takimi i G8 n pranver t vitit 2008, kur problemet e sektorit fi nanciar sapo ishin br evidente. T gjith ne ram dakord pr pjesn m t madhe t propozimeve pr reforma, por 17 muaj m von, vetm nj pjes e tyre ishte zbatuar. Sigurisht q nuk sht nj detyr e leht, por kjo m shqetson, veanrisht kur mendoj pr bankiert dhe punonjsit e "Wall Street".

  A mos vall po sugjeroni se ata nuk do ta ndryshojn sjelljen e tyre t rrezik-shme, at q na oi n fund t fundit n kriz?


  Nse msimet e nxjerra nuk do t prekin drejtprsdrejti punonjsit dhe drejtuesit e banks, ata nuk do t ken asnj vler. Pa rregulla, t gjith punon-jsit dhe drejtuesit e bankave do t va-zhdojn rrugn e vjetr t funksionimit, pra do t vazhdojn t ndrmarrin risqe, sepse do t ket gjithmon njerz q do ti mbshtesin dhe do tua mbulojn riskun. Pikrisht nj gj e till ndodhi nj vit m par.

  Po a mos vall edhe vet kundr-prgjigjja ndaj krizs sht duke krijuar risqe t reja n vetvete?

  T paktn tani bankiert e din se kan qeverin dhe taksapaguesit q do ti shptojn nga situatat negative. Ata e din se do t ndihmohen dhe nuk do t dnohen pr gabimet e tyre.

  A ishte falimenti i "Lehman Brothers" mjaftueshm pr t nxjerr msime?

  N pamje t par duket e drejt q nj bank t falimentoj kur e ka mbushur kupn, por nga ana tjetr pasojat e rrnimit t saj jan shum m negative sesa vet falimenti. Ka njerz q mund t mendojn se falimentimi i baks s msiprme nuk ishte nj ide e mir, por ky ishte nj vendim q u mor n kushte dhe presion t jashtzakonshm.

  A mos vall kjo do t thot se nj shef ekzekutiv banke tashm e ka prfundi-misht t sigurt se nse banka e tij do t jet n prag t falimentimit shteti do t jet gjithmon aty pr ta shptuar?

  N fund t fundit prse vall ata duhet ta ndryshojn mnyrn e t sjellit?Mos harroni q shum bankier hum-bn vendet e puns. Gjithsesi, un jam dakord me rikonsiderimin e termave t kompensimit brenda sistemit t insti-tucioneve fi nanciare. Personalisht, jam veanrisht m i interesuar pr lid-hjen mes riskmarrjes s bankave dhe ndikimit t veprimeve t tyre n eko-nomin globale, sesa pr shtjet etike, edhe pse ato jan shum t rndsishme njherazi.

  E konsideroni vitin e par pas fali-mentimit t "Lehman Brother" nj vit pesimist?

  Nuk do t ishte e drejt nse do t po-hoja se nuk ka ndodhur asgj. Shpresoj q takimi i G20 n Pittsburg t miratoj nj skenar t ri.

  A jeni i knaqur me arritjet e FMN-s gjat krizs?

  FMN ka tri role kye. I pari sht paralajmrimi pr krizat e mundshme. Para se t ndodhte kjo kriz ne nuk ishim edhe aq t aft sa duhet t kishim qen pr prmbushjen e piks s par.

  A do t ishte e vrtet shprehja q n kt rast FMN nuk u tregua vigjilente?

  Kur gjrat nisn t evidentoheshin, FMN ishte institucio-ni i par mes t gjitha bankave qendrore n bot dhe organizat-ave t ndryshme q paralajmroi se kri-za do t kishte qen shum e rnd dhe n shkall t gjer. N at koh na kri-tikuan pr deklarata shum pesimiste.

  Po roli i dyt i FMN-s, cili sht?

  Pjesa e dyt e pu-ns sht t kshillo-jm politikbrsit. N kt drejtim ne e prmbushm rolin ton. N fund t fun-dit kundrprgjigjet m t shpejta ndaj krizs: stimuli fi skal dhe ristrukturimi i sektorit bankar, u gjeneruan ktu. Ato ishin shum kontradiktore, sepse ishin shum t kushtueshme, megjithat mund t them se patm suk-ses. Roli i tret sht funksioni yn klasik: ne mbshtesim fi-nanciarisht vendet n kriz.

  Aktualisht kemi 500 miliard dollar zotime fi nanciare nga vendet antare. Ve ksaj kemi mjaftueshm burime fi nanciare pr t prmbushur t gjitha detyrimet e angazhimeve t deritan-ishme, edhe pse kto detyrime jan shum m t mdha aktualisht, pasi kemi t bjm me nj numr m t madh ra-jonesh, e jo vetm me vende t caktuara. N nj bot t globalizuar krizat i kalojn kufi jt shum m lehtsisht.

  A ju kap ndonjher frika se mos mbeteni pa fonde?

  Pr momentin jo. Megjithat, para-shikoj nj tjetr rol pr ne n t ardhmen dhe pr kt rol t ri do t na duheshin fonde shtes.

  Prse bhet fjal?

  N t shkuarn, shum vende jan prpjekur q t shmangin marrveshjet me FMN-n, sepse nuk paraplqenin kushtet e vna prej nesh n kmbim t kredive. Pas krizs n Azi dhe Amerikn Latine ato krijuan rezerva t mdha n monedha. Kjo sht e kuptueshme nga nj kndvshtrim politik, por jo pr eko-nomin e tyre dhe at globale, sepse kto para nuk vihen n pun, por n thelb qndrojn t paangazhuara. Do t ishte shum m mir sikur t ekzistonte nj rrjet sigurie pr financat botrore nn koordini-min e FMN-s q do t ndrhynte te vendet me probleme financiare.

  E keni fjaln pr nj-far sigurimi global ndaj krizave fi nanciare?

  Pikrisht. Nuk po them q vendet do t jen 100% t siguruara dhe q ato t mos mbajn rezerva, por mendoj se do t kishte shum kuptim sikur FMN-ja t ishte nj lloj "shptimtari global". Kjo do t shptonte rezer-vat e vendeve dhe do t ndihmonte n krijimin e stabilitetit n sistemin ekonomik global.

  Kjo do t krkonte fonde shtes. Pr sa mund t keni nevoj n nj rast t till?Nse vendet antare t Fondit do t binin dakord pr kt rol t FMN-s, ather do t duhej t vendosej sasia e parave q do t duhej pr mbshtetjen e nj roli t till, por pa dyshim bhet fjal pr nj shum t m madhe nga rezervat tona natyrale.

  Ka vende q do t donin ta shihnin FMN-n n rolin e nj super-regulla-toreje, n pozicionin e nj lloj "polici" t sistemit fi nanciar global. Ju si ju duket?


  Kjo ide ka ardhur nga gazetart, jo nga FMN. Ne nuk duam t kemi rolin e nj institucioni q vendos standarde. Nuk kemi mjaftueshm staf pr kt dhe sigurisht edhe ekspertizn e sakt. Un nuk e shoh FMN-n si nj "polic", por si nj mjek. Ne japim kshilla pr pacientt dhe i msojm ata se si t qndrojn n shndet t mir. Nse pacienti smuret, ather i ofrojm ndihm.

  Pacientt pra vendet, zakonisht nuk i duan mjekimet. Shpesh ankohen se ilaet jan tepr t hidhura. Po, po kjo ndodh edhe me mjekt e vrtet, apo jo?

  Fondi sht shpesh n rolin e nj mjeku q i thot pacientit q t pij nj ila t caktuar pr nj smundje t caktuar. Pacienti nuk e plqen, por nse nuk e pi ndihet m keq.

  Gjat krizs aktuale ju nuk ishit nj mjek i mir. Pr shembull, kshil-luat Shtetet e Bashkuara q t pinin m shum ilae se duhet...

  Pr sa i prket ksaj krize roli yn m tepr ishte ai i zjarrfi ksit sesa i mjekut. Ne t gjith e pam shtpin q po digjej dhe pr t shuar zjarrin duhej shum uj. Sigurisht q pas shuarjes s zjarrit vijn detyrat e tjera q duhen kryer, por megjithat, m mir t kemi nj shtpi gjysm t shkatrruar sesa nj shtpi t djegur trsisht.

  A keni ndonj ide n lidhje me kt shtpi? Kur do t jet ajo srish e thar dhe e ndrtuar? Si do t prcaktohen ndrhyrjet e qeverive? Ka ndonj strat-egji dalse?

  Jam dakord, ne kemi nevoj pr nj strategji t till dhe po punojm pr t. Por nuk jam dakord q ta zbatojm at menjher.

  Edhe miliard t tjer dollar duhet t fusin qeverit n ekonomit e tyre kombtare?

  N mendjen e shumkujt, jo vetm t njerzve t zakonshm, por edhe t politikanve, kriza financiare tashm ka kaluar. Un mendoj se kjo mnyr e t menduarit sht e rrezikshme. Kriza ekonomike globale vazhdon, pavar-sisht se Gjermania dhe Franca kan dal nga recesioni dhe kan pasur shifra ekonomike m t mira n tremujorin e fundit. Megjithat, papunsia pritet q t rritet edhe pr nj vit tjetr dhe ndoshta do t arrij kulmin n vitin 2010. Ksisoj, kriza fi nanciare jo vetm q u pasua nga nj kriz ekonomike, por edhe nj kriz sociale q ende nuk ka prfunduar.

  shqip.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e mateo
  Antarsuar
  24-06-2002
  Vendndodhja
  united kingdom
  Mosha
  39
  Postime
  287
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Na ruaj Zot nga krizat , apo fatkeqesite e natyres, sepse te ashtuquajturat kriza financiare, ekonomike nuk ua kam frigen , perderisa keto kompetenca jane ne duart e njeriut . Prandaj nje njeri i tille jam edhe une , keshtu qe nuk do te lejoj qe Ventilatori te preket nga kriza ekonomike e financiare. i bukur ky koment ventilator,

  Sic duket Kina i ka blere te gjitha borxhet e Amerikes te pakten ne Bonds, dhe ndoshta kesaj radhe ja hodhen paq, por kjo nuk eshte aspak nje krize po ta krahasojme me ato se cfare mund te ndodhe me pas ne nje ekonomi globale si kjo e sotmja,

  brace yourselves for much more economic storms, bigger than this, me kujtohet ajo shprehja e atij filmit, we rise together we fall together,
  mateo

 7. #67
  LEKTOR Maska e goldirolf
  Antarsuar
  28-11-2010
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Genjeshtrat E Kapitalizmit (globalizimit)

  Sipas te gjithe ekonomisteve moderne liberalizmi ekonomik ose Kapitalizmi eshte forma ideale e organizimit social-ekonomike per nje vend. Filozofia baze e Kapitalizmit eshte ajo e nje progresi te vazhdueshem, ekstensif ne te gjithe ekzistencen sociale, nepermjet prodhimit dhe shkembimeve tregtare dhe ku e drejta e prones i siguron keto mjete prodhimi. Motori levizes i ketij progresi eshte avancimi teknologjik ne te gjitha fushat dhe kerkimi utilitarist ne interesin personal Kjo ideologji eshte nje konceptim materialist i jetes kolektive, ku arsyet per te jetuar lidhen me punen dhe prodhimin, me idene qe do jete nje perpjekje e tille qe do ti lejoje njerezimit te arrije ne mireqenien dhe lumturine e deshiruar. Kapitalizmi si ideologji eshte produkt i perendimit racionalist dhe pushtues, qe eshte ekonomikisht superior dhe shoqerisht inferior. Ne dekadat e para pas luftes se dyte boterore shprehja ekonomi tregu sherbente per te dalluar ekonomite e ndryshme nga ato te socializmit real te quajtura ndryshe ekonomi te planifikuara. Ne fakt shprehja ekonomi tregu eshte nje menyre dredharake per te shprehur kapitalizmin . Eshte e lehte te kuptohet suksesi i kesaj formule eufemike pasi te flasesh per kapitalizem nenkupton direkt ekzistencen e kapitalisteve , ose nje klase dominuese ne nje sistem te hierarkizuar, nderkohe qe ekonomia e tregut te con ne nje shoqeri te barabartesh. Sot ish ndarja perendim-lindje eshte kthyer ne lufte ekonomike ose globalizem veri-jug (midis vendeve te veriut te zhvilluara dhe ato te jugut me pak te zhvilluara.
  Por a eshte me te vertete keshtu ? A eshte me te vertete Kapitalizmi forma ideale e organizimit social-ekonomik? Ne paragrafet qe vijojne do te japim nje pikepamje ndryshe me argumente qe pse kapitalizmi eshte sipas nesh, nje iluzion.
  Sipas kultures anglo-saksone liberalizmi sht m shum zgjedhje dhe mime m t mira per konsumatorin ?! Qellimisht false. Sipas dogms liberale, Kapitalizmi mund t funksionoj vetm nse ka nje konkurrence te kenaqshme te ofertes. N fakt, kapitalizmi liberal tenton drejt prqendrimit dhe formimit te monopoleve q eliminojn konkurrencn dhe zvogelojne zgjedhjet e konsumatorit duke rritur mimet (ose duke ofruar produkte me cilesi te ulet). N fushn e shrbimeve publike t tilla si uji, energjia elektrike, posta apo hekurudhat, privatizimi ka rezultuar gjithmon n nje rritje n kostot e prdoruesit, ne nje shrbim t reduktuar dhe ne nje ulje ne investimet n infrastruktur dhe ne mirmbajtje. Nj shembull: n vitet '90, FMN dhe Banka Botrore detyruan Filipinet pr te privatizuar menaxhimin e ujit. Fillimisht, mimet rane 20 % Nje propagande liberale e perdorur per t demonstruar utilitetin e privatizimit t shrbimeve. Por 10 vjet m von, mimi i ujit u shumzua me 5. Cfare mesimi duhet te marrim nga kjo per realitetin shqiptar ? Liberalizmi, sht loja e lire e tregut Shume e diskutueshme. Sipas dogms liberale, loja e lire e tregut krkon transparenc te plote t tregut dhe t informacionit. N fakt, pr shkak t obskuritetit dhe pabarazise per aksesin informacional konsumatort nuk mund t bjn zgjedhje t mireinformuara. "Vetm tregu sht n gjendje t prcaktoj nj mim t drejt pr mallrat, parane, apo per bizneset" Qellimisht false. Tregjet udhehiqen kryesisht nga spekulimet dhe me qllim fitimet afatshkurtra. Shume here luhatjet e mimeve jan t paarsyeshme, t tepruara dhe subjekte te manipulimit. Kto oshilacione eksesive te mimeve jane shkatrruese, duke shkaktuar falimentime dhe shkatrrim t ekonomis reale. Por n t njjtn koh, kto oshilacione jan edhe gjeneruese fitimesh pr spekulatort.
  "Kompania krijon pasuri. Ajo sht burim i prosperitetit t shteteve dhe banorve t tyre" Jo gjithmone e vertete. Shpesh here, kompanit nuk krijojne pasuri, sepse vlera e krijuar sht nn koston reale t burimeve t prdorura ose t shkatrruara, n qoft se kemi parasysh koston e mjedisit dhe t njeriut si dhe koston reale te lndve t para jo te rinovueshme.
  Fitimi i kompanive te medha merret n t vrtet nga i) natyra, urbanizimi dhe ndotja e ambjentit, ose "e vampirizuar" nga aktoret e tjere ekonomike. Rasti me i afert eshte blerja e bankave te vogla ne amerike nga gjigandet e financave amerikane. ii) nga konsumatort q duhet t paguajn m shum pr nj cilsi dhe sasi me t vogl. iii) nga furnizuesit (sidomos prodhuesit e lndve t para minerare dhe bujqsore). iv) nga kompanit e tjera per te cilat do te kemi inskenuar nje falimentim nga praktika te padrejta, ose qe do t blihen dhe pastaj shiten ne pjese te vogla duke i kthyer punetoret ne te papune. v) nga popujt e bots s tret q kan qen t shpronsuar nga tokat dhe burimet e tyre, te cilt jane kthyer ne t robruar dhe t detyruar t punojne n miniera apo "dyqane mblsirash" t korporatave transnacionale, apo m keq akoma, te destinuar si kavje laboratorike pr industrin farmaceutike, ose te shesin organet e tyre (zakonisht nj veshk apo nj sy), per tu transplantuar pastaj te pacientt me me shume fat dhe para. (mimi i paguar pr heqjen e nj veshk shkon nga 20.000 n Turqi, dhe vetm 800 euro n Indi).

  Nga globalizimi fitojne te gjithe. False. Ndrmjet viteve 1992 dhe 2002, t ardhurat pr frym kane rn n 81 vende te botes. N botn e tret, numri i "t varfrve", sht rritur me gati 100 milion. Hendeku i pagave eshte zgjeruar n mnyr fantastike. Marrim shembullin e nj puntori qe punon n nj nnkontraktues aziatik i cili perfaqeson Disney-in ne ate vend. Ai prodhon veshje Mickey Mouse pr konsumatort perndimore. Ky punetor punon n nj "ndermarrje djerse" 14 or n dit, 7 dit ne 7 dhe pa asnj mbrojtje sociale, pa t drejtn pr grev dhe t gjitha keto pr nj pag 0.28 dollar/or. N t njjtn koh, paga e drejtuesit te pergjithshme te Disney-it sht 2800 dollar/ore, ose 10.000 her m shum. 225 njerzit m t pasur n bot kan nj pasuri t kombinuar totale prej 1000 miliard dollarsh, t ardhura ekuivalente vjetore te 3 miliard njerzve m t varfr t planetit, q prfaqsojne 47% t popullsis botrore. Vlera e shtuar e pasurise se 84 njerzve m t pasur te planetit e kalon produktin e brendshm bruto te Kins me nje popullsi prej 1,32 miliard banore. N vitin 2002, 20% e popullsis s bots zoteronte 80% t pasuris boterore, zoteronin 80% te makinave n qarkullim dhe konsumonin 60% t energjis, ndrkoh q nj miliard njerzit m t varfr t planetit ndajn 1% t t ardhurave botrore.

  "Loja e lire e tregut krijon kushtet e ekuilibrit ekonomik. False. Loja e lire e tregut prodhon ekuiliber ne terma afatmesme por jo ne terma afatgjate. N realitet, ajo lekundet vazhdimisht rreth ekuilibrit, dhe kto lkundje jan brutale dhe shkatrruese per ekonomine. Nj ekonomi liberale shkakton nj mjedis t paqndrueshm ekonomik q i privon individt nga do siguri duke i detyruar ata q vazhdimisht t prshtaten ndaj konjukturave dhe ristrukturimit ekonomik. Megjithat, si do qenie biologjike, qenieve njerezore u duhet nje minimum i stabilitetit te mjedisit ku jeton. Liberalizmi sht pra n kundrshtim me njeriun dhe filozofine e jetes n prgjithsi, duke rezultuar edhe n shfrytzim te pakontrolluar te natyrs dhe t ndotjes s prhapur t ekosistemit.
  Qllimi kryesor i "globalizimit: te rrise konkurrencen ne tregun e punes. Delokalizimet ne mase vitet e fundit hoqen mantelin e vertete te globalizimit. Qellimi i tij eshte t krijoj nj skllavri te re duke vene ne gare t drejtprdrejt punonjsit e t gjitha vendeve, duke hequr barrierat e tregtis dhe kufizimet ne qarkullimin e kapitalit. Nprmjet nj seri marrveshjesh ndrkombtare (themeluar q nga viti 1995 n OBT-se), liberalizimi ka lejuar multinacionalet te veojne krejtesisht vendin e prodhimit nga vendi i shitjes duke delokalizuar uzinat ne Kine per te shitur produktet e tyre ne Ameriken veriore ose ne Europe, atje ku gjenden konsumatoret reale dhe fuqia blerese. Ne fillim delokalizimet perfshinin vetem punet industriale. Tanime ato prekin te gjithe sektoret, kontabilitetin, sherbimet informatike, call center-at, teknologjine e larte, etj. Delokalizimet do te vazhdojne derisa kompanit te kene minimumin e fitimit per te fituar, me fjale te tjera derisa punetori amerikan ose europian nuk do te kete pranuar te njejtat kushte si ai kinez, duke punuar 70 ore ne jave, 6 dite ne jave, me vetem nje jave pushime, pa mbrojtje sociale, gjithka per nje rroge vetem 150 euro. Disa shpresojn se me kalimin e kohs, pagat pr "tregjet emergjente, do t bashkohen me ato t vendeve perndimore. Por kjo shpres sht iluzioniste per sa kohe qe demokracia ne keto vende emergjente eliminon do kerkese popullore per favorizime sociale dhe kushte me te mira pune per punetoret. Si rezultat, per sa kohe qe rritja e popullsise siguron nje mbi-force punetore disponibel, egalizimi i kushteve te punes mund te behet vese nga poshte. Kjo rnie masive dhe e qndrueshme ne kostot e punes per ndermarrjet multinacionale i ben me pak te dobishme investimet ne robotizimin e mjeteve te prodhimit, meqe skllavet kostojne me pak se robotet.
  "Un m par do ta prshkruaja Globalizimin si liri pr grupin tim q t investoj ku ai dshiron ne kohn qe ai dshiron, t prodhoj at q ai dshiron, t krkoj lndn e par ku ai dshiron, t shes prodhimet e tij ku ai deshiron, duke eliminuar sa me shume te jete e mundur te drejtat e punetoreve dhe te lehtesirave sociale (Percy Barnevik, president i AAB)

 8. #68
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ne ne nje fare menyre duhet te "ambientohemi" me me krizat ekonomike pasi jane pjese e pandare e sistemit te ekonomise se lire! Bile na qenkan edhe ciklike! Sipas pershkrimit te nje kiarovegjenti
  (Edgar Cayce) piku i ciklit arrin kulimin kur perkon me numrin maksimal te njollave te diellit ,te cilat gjithashtu variojne ne menyre ciklike. Cuditerisht ,te gjitha krizat ekonomike qe tronditen boten koincidojne ne kohe me ciklin e njollave diellore.
  Sipas tij aktitiviteti intensiv i njollave diellore(qe perkon me numrin maksimal te njollave gjate ciklit) provokon reaksione emotive intensive dhe qendrime te pameshirshme dhe ndikon qendrimet njerezore duke i shtyre ata drejt dhunes ,luftrave ,dalldise dhe paranoies duke kufizuar ne kete menyre investimet dhe shpenzimet dhe shkatuar depresion edhe ne ekonomi.
  Po qe se eshte keshtu, a jemi ne gjendje te gjendje te parashikojme, per vitet ne vazhdim ecurine ekonomike dhe te pozicionohemi ne menyre te tille qe te nxjerrim avantazh gjate periudhes se ekspansionit dhe te terhiqemi gjate depresionit?
  Cilat vende jane me te ndjeshem ndaj krizes?
  La vida es un carnaval

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e Denata
  Antarsuar
  26-06-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  130
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Jo ska nevoje te presesh aq gjate. Mos me permend cmimin e naftes se me dukesh si ata qe thoshin tani qe fitoi Obama do na vijne dritat Nafta as qe kishte arsye qe te ngrihej apo mos valle ka rene kerkesa tani dhe u zvogelua numri i kinezeve dhe indianeve qe perdorin makinat? Bej durim, pune muajsh eshte dhe ketu do flasim prape bashke...
  ke te drejte Darius, por askush ska ne dore asgje, jane te tjere koka qe levizin fijet, jemi thjesht marioneta, madje per sfond, flas per shtetin apo ekonomine tone se individi esht 0

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e Denata
  Antarsuar
  26-06-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  130
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  nje nder temat me te bukura dhe me interesante qe kam lexuar ketu, me vjen keq qe nuk e kuptoj anglishten ne nivelin qe te kuptoj dokumentaret nga zeitgeist, ju falenderoj te gjitheve

 11. #71
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nuk e di ne se mund tu kete rene ne dore ndonje liber nga Edgar Cayce, por sipas tij rregulla numer nje per te "parashikuar" ecurine ekonomike eshte te hedhesh ne kosh teorite e ekonomisteve profesioniste. 'Nuk jane ne gjendje te parashikojne 4 muaj jo me 4 vite'. Menyra e tij e thjeshte e ciklit te njollave diellore duket se funsionon dhe koincidenca me krizat perkon te pakten 90%.
  I cuditshem eshte fakti tjeter se sherbimet e tij po aq te kerkuara nga personazhe famoze si,:
  Thomas Edison, presidenti Wilson dhe Franklin Roosevelt.
  Ne fakt tezat e mbrojtura nga autori jane ne kontrast te plote me propaganden e perditshme qe kerkon te na siguroje per "shkurter-sine" e krizes ekonomike ne proces.
  Ajo qe Edgar Cayce afirmon eshte ,keshtu jashte korit te komunikacionit mbizoterues (me te cilen bashkohen shume studiues), tingellon blasfemi trondites kundrejt personazheve prestigjoze politike dhe gazetare qe na ftojne perdite te investojme me besim ne burse.
  Natyrisht qe nuk mund te garantohet qe "profecite" e Cayce te vijne ne menyre te perpikte , as edhe ajo qe eshte parashikuar per USA te realizohet ne Europe apo vende te tjera, por ajo qe ai shkruan eshte e pritshme. Dhe ja ku po e jetojme.
  Sidoqofte Cayce ofron nje rryme mendimi shume te gjere edhe pse eshte pak e njohur, dhe qe prej kohesh mundesine e perseritjes se nje krize te te dimensioneve te viteve 1929-1933
  La vida es un carnaval

 12. #72
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Eshte teper kurioz nje liber nga Michael Wells Mandeville : Return of the Phoenix ( Il ritorno di fenice) .Ka informacion shume te pasur dhe larmishem per krizat.Mund te gjenit dhe garfiket e koincidencave te njollave diellore me krizat qe kane pershkruar historine njerezore.
  Sa per njollat diellore mund te konsultonit:
  http://www.borderlands.com/sun/sunspots.htm
  http://tidesofchange.org/geo.sun.htm
  http://rexresearch.com/prophist/phf6cy-1.htm
  La vida es un carnaval

 13. #73
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-07-2011
  Postime
  112
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po perjetojme tranzicionin me te madh ne historine e njerezimit: nga ekonomia e bazuar ne burimet fosile drejt ekonomise pa to. Krizat e fundit financiare ose jo jane krizat e transformimit. Transformimi sa ka filluar dhe do te zgjase dekada. Nese do e mbijetojme apo jo varet nga ne.

  Per me shume mund te lexoni: http://tranzicionshqiperi.wordpress.com.

 14. #74
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Vet i krijojne krizat ata gentleman-et e Wall Street-it, megjithe ate pushtet dhe fuqi kolosale financiare qe kane neper duar mund te gjunjezojne cfaredolloj qevererie .
  Te gjithe ne me vetedije ose jo ,kontribojme ne nje fare menyre ne rritjen e potencialit te tyre.
  Sepse blejme produktet e tyre , punojme per kete organizata , u besojme atyre parate tona. Bankave, shoqerive financiare, multinacionaleve. Deri pak kohe me para flitej per financen etike, por me sa duket kane harruar ose gjeja duhet te jete e veshtire per te funksionuar.
  Venia ne plan te pare e elementit material ben qe koshenca e njeriut dhe shpirti i tij te kete nje rol pas dore dhe te mos jete dicka konkrete. Dhe kjo percakton nje aspekt tjeter ne ngjarjet e kohes sone : N q s njerezit praktikojne vetem ate qe eshte materiale , atehere jane te detyruar te jetojne gjithmone ne kunderopozicion midis tyre ,sepse nje nga karakteristikat themelore e materiales eshte ekskluziviteti. Perjashtimi.
  n q s ne ate karrike je ulur ti ,nuk mund te ulem njekohesisht dhe une. N q s ate xhakete e ke veshur ti nuk mund ta vesh edhe une . Gjithcka qe eshte materiale e perjashton gjene!
  Atehere nje kulture qe njeh vetem materialen con ne menyre te pashmangshme ,ne fund te fundit ne nje bote ku sundon ligji " te gjithe kunder te gjitheve". Ose vetem n q s nuk duam te ndryshojme drejtimin.
  Per te treguar kete situate qe na ve njeri kunder tjetrit , kemi futur nje term me pak brutal :"konkurrencen".Eshte bere zakon dhe jemi mesuar me nje tip shoqerie ku mbreteron e drejta e me te fortit dhe duket pothuaj natyrale qe cdonjeri prej nesh ne jete duhet te ambientohet me nje doze te mire stresi.
  Obsesioni per materialen ,per me tej prodhon frike dhe pasiguri- kudo!
  Sidomos frika se nuk mund t ia dalesh dot mbane dhe ti rrish nga mbrapa jetes se cmendur te parase. Mjafton te mendosh ecurine e burses kohet e fundit dhe krizen financiare.
  Kalimi i frikes mund te filloje vetem kur kuptojme se nga na vjen.
  Duhet te kuptojme se kush nuk ben eksperience shpirti ne veten e tij , nuk mund te kenaqet kurre,dhe nuk e jeton ne menyre me te kuptimte dhe autonome realitetin , ; atij nuk i ngelet gje tjeter vecse te paturit: paraja , grumbullimi i pasurive dhe pushteti!
  Ndryshuar pr her t fundit nga brandon : 15-11-2011 m 15:47
  La vida es un carnaval

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e Denata
  Antarsuar
  26-06-2011
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  130
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Viti i pavendosmerise ne Europe

  (George Soros)


  Gjendja e rnd ekonomike, n t ciln e gjeti veten pjesa m e madhe e bots s zhvilluar, nuk ishte thjesht rezultat i forcave t padukshme ekonomike.

  Mosmarrveshjet politike po manifestohen pak a shum prgjat linjave shtetrore. Kjo ndasi sht duke i vshtirsuar gjrat n mas t madhe, pr shkak se duhet nj bashkpunim i ngusht ndrkombtar pr korrigjimin e jobalancs globale q paraqet rrnjn e krizs. Gjendja e rnd ekonomike, n t ciln e gjeti veten pjesa m e madhe e bots s zhvilluar, nuk ishte thjesht rezultat i forcave t padukshme ekonomike, mirpo fajin kryesisht e patn politikat e ndjekura, apo ato q nuk u ndoqn nga lidert botror. N t vrtet, unanimiteti mbreslns q mbizotroi n fazn e par t krizs financiare, e cila filloi m 2008-n dhe kulmoi me pakon biliard-dollarshe t shptimit, t mbledhur n takimin e G20-s n Londr, gjat prillit t vitit 2009, shum shpejt u zhduk. Tani konfliktet burokratike dhe keqkuptimet jan t pranishme.

  M e keqja sht se mosmarrveshjet politike po manifestohen pak a shum prgjat linjave nacionale. N qendr t konservativizmit fiskal sht Gjermania, derisa shtetet anglosaksone vazhdojn t prkrahin politikat kejnsiane. Kjo ndasi sht duke i vshtirsuar gjrat n mas t madhe, pr shkak se duhet nj bashkpunim i ngusht ndrkombtar pr korrigjimin e jobalancs globale q paraqet rrnjn e krizs.
  Dyshimet rreth borxheve shtetrore n Europ jan prqendruar tek euroja n nj mas aq t madhe, saq disa tani kan filluar ta vn n pikpyetje mbijetesn e valuts s prbashkt. Mirpo, euroja ishte nj valut e pakompletuar q nga fillimet e saj. Traktati i Maastricht-it themeloi nj union monetar pa union politik – nj bank t prbashkt qendrore, mirpo jo me thesar t prbashkt. Arkitektt e saj ishin t vetdijshm rreth ksaj mangsie, mirpo pikat e tjera t dobta u vun n pah vetm pas kolapsit t 2008-s. Euroja u themelua mbi supozimin se tregjet korrigjojn tepricat e tyre dhe se jobalancat paraqiten vetm n sektorin publik. Mirpo ndodhi se jobalancat m t mdha, q nxitn krizn aktuale, u paraqitn n sektorin privat dhe euroja ishte shkaktare indirekte.
  N veanti, borxhet e shteteve t eurozons cilsoheshin t parrezikshme: bankat duhej t mbanin vetm rezerva minimale ndaj obligimeve t shteteve antare, t cilat Banka Qendrore Europiane i pranoi me kushte t njjta. Shtetet antare mund t huazonin faktikisht me norma t njjta interesi si Gjermania dhe bankat ishin t gatshme q t’i fitonin disa cent m tepr, duke i ngarkuar gjendjet e bilanceve t tyre me borxhet shtetrore t ekonomive m t dobta t eurozons. Pr shembull, bankat europiane mbajn m shum se nj biliard euro t borxhit spanjoll, derisa bankat gjermane dhe ato franceze mbajn m shum se gjysmn e asaj shume. N vend t konvergjencs s parapar me Traktatin e Maastricht-it, tentimi radikal pr barazimin e normave t interesit rezultoi me divergjenca n performancn ekonomike.
  Te shtetet si Spanja, Greqia dhe Irlanda u shfaqn probleme me flluska n fushn e patundshmris, ato u rritn m shpejt dhe patn deficite m t mdha tregtare sesa pjesa tjetr e eurozons, derisa Gjermania – e ngarkuar nga kostoja e ribashkimit – u prqendrua n kostot e veta t puns, u b m konkurruese dhe zhvilloi nj suficit kronik tregtar. Konvergjenca e normave t interesit u prish kur qeveria e re e Greqis bri t ditur se deficiti i shkaktuar nga qeveria e mparshme ishte shum m i madh sesa ishte raportuar. Autoritetet europiane reaguan me ngathtsi, pr shkak se shtetet antare kishin qndrime diametralisht t kundrta.
  Gjermania, e traumatizuar nga inflacioni i pakontrolluar n vitet njzet dhe pasojat e rnda politike t tij, kundrshtoi n mnyr kategorike ndonj pako shptimi. Pr m tepr, ky shtet po hynte n ciklin zgjedhor, gj q rriti ashprsin e qndrimit gjerman. Derisa lidert gjerman insistonin n vnien e gjobave pr ofrimin e ndihms, kriza u thellua dhe kostot e shptimit vazhdonin t rriteshin. N t vrtet, paaftsia e antareve t eurozons pr t shtypur kartmonedhat e tyre n mnyr efektive i vuri ato n statusin e shteteve m pak t zhvilluara, t cilat duhej t huazonin n nj valut t huaj, gj q shkaktoi zgjerimin e premive t risqeve. Autoritetet, q nuk shihnin ndonj zgjidhje, u munduan q ta anashkalonin gjendjen – nj qasje q zakonisht funksionon, pr shkak se problemet bhen m t lehta pr t’u zgjidhur kur tregjet qetsohen. Megjithat, n kt rast, kriza vazhdoi t rritej dhe autoritetet mbetn n qorrsokak, pasi Gjykata Kushtetuese Gjermane e hodhi posht mundsin e garancive shtes q do t shkonin prtej mekanizmit europian t stabilitetit financiar (EFSF), pa plqimin e Bundestagut.
  N Samitin e Bashkimit Europian, m 9 dhjetor n Bruksel, shtetet e eurozons u pajtuan q t themelojn nj union m t ngusht fiskal. Mirpo n kohn kur u mor vendimi, ishte tepr von pr ta futur nn kontroll krizn financiare. Masat e miratuara nga Banka Qendrore Europiane ia doln q t zbusnin telashet e bankave me likuiditet, mirpo asgj nuk u b pr reduktimin e premive t mdha t risqeve mbi obligimet qeveritare. Pr shkak se premit nuk jan t lidhura ngusht me deficitet n kapitalet e bankave, zgjidhja e problemit deri n gjysm nuk mjafton. Po qe se nuk zgjidhet problemi me borxhe i tr shteteve t eurozons, falimentimi i Greqis mund t shkaktoj rnien e sistemit global financiar.
  Madje edhe po qe se pengohet nj skenar i till ankthi m 2012-n, samiti u hapi rrug konflikteve t s ardhmes – rreth daljes n pah t nj Europe “me dy shpejtsi” dhe doktrins false ekonomike q po i prin paktit t propozuar fiskal t eurozons. Ajo doktrin q parasheh masa kursimi n nj periudh t papunsis n rritje rrezikon ta fus eurozonn n nj qark vicioz t deflacionit t borxheve, prej t cilit vshtir se do t mund t dilet.

 16. #76
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Cool

  Sot ne faqet e para te pothuaj te te gjitha gazetave te kriojne pershtypjen se duhet te bashkejetojme me krizat financiare! S "merret vesh " se kush eshte fajtori.
  Kudo thuhet arkat e shtetit jane bosh , arkat e bashkive jane bosh....
  Dhe duket sikur jane me te vertete , por ne te vertete male me para administrohen nga multinacionalet, grupet financiare, apo trasferohen ne burse .
  Ne fillim lakorja ngjitet menjehere lart me zig-zake deri sa arrin kulmin-majen e malit-, pas keasj lakorja precipiton menjehere poshte drejt fundit te lugines, dhe mali me para nuk eshte me !
  Por ky spostim mali me para nuk eshte si te bibla pasi atje mali zhduket me te vertete.
  Malet me para nuk treten : thjesht kalojne nga xhepat e vegjel ne xhepa te medhenj, nga investitoret e shumte ,por te vegjel tek ata te paktet qe i shijojne , ekstremisht te pasur, ujqit e burses. Perndryshe ku do te shkonin ?
  Dhe keshtu te paktet e "medhenj" kane arketuar shume, shume, dhe te shumtet e "vegjel" kane ngelur me gisht ne goje , dhe na thone qe duhet te kufizohemi, fliet per "gabime" strukturore, egalite', fraternite' ,solidarite',liberte', per finance etike. Eshte absurde !
  Fliet per sakrifica, per "lacrime e sangue" , po kush eshte fajtori?
  Per njeriun ka kuptim te reduktoje deshiren e fitimit apo zoterimit te pasurise,vetem kur gjen dicka me te mire prej se ciles terhiqet apo e ka merak!
  Po te me thuhet qe duhet te permbaj aspiratat e mia materiale dhe nuk me demostrohet asgje me e mire ,atehere behet fjale per nje moralizem te pakuptimte : eshte njesoj sikur te ftosh nje te uritur qe te heqe dore nga nje cope buke thate , vetem e vetem se eshte buke thate!
  N q s te mirat materiale jane e vetmja gje qe nje njeri disponon dhe pretendohet ti hiqen dhe ato ,atehere cfare i ngelet ? Asgje !
  La vida es un carnaval

 17. #77
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime

  Lightbulb

  Video shume e bukur shpjeguese per situaten e rende financiare qe po kalon sot bota

  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Antarsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,071
  Faleminderit
  2
  37 falenderime n 33 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Shkrim interesant. Ke gjetur tamam kohen per nje shkrim te tille pasi jemi perpara nje krize te re financiare e cila nga sa kam lexuar do e beje Depresionin e Madh (krizen e 1929 qe ishte me renda) te duket si nje loder femijesh.
  >>> Kuptohet e gjitha kjo fale padroneve te botes. Fale atyre te pasurve qe bejne historine dhe kane ne dore te ardhmen. Jeni gati per nje krize te tille?
  (Ah, dhe kur t'ju thone qe ne po ju themi te verteten, mundohuni ti besoni)
  La verita' ti rendera' libero!

 19. #79
  Ego? Superego? Maska e Harakiri
  Antarsuar
  07-10-2004
  Postime
  639
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Pr: Krizat financiare q tronditn botn!

  "Druhuni kur te tjeret jane lakmitare dhe jini lakmitare kur te tjeret druhen" -- Warren Buffett.
  Nqs e ndoqet kete keshille ne 2008 persa i perket aksioneve (stocks), urime.
  "Kto pershembull i kput ai neni per pervetsimin e burrave t'martum"

 20. #80
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Krizat financiare q tronditn botn!

  Por ne jetojme edhe ne nje bote te se drejtes !Njerezit kane te drejte te pasurohen , dha askush nuk mund te te kufizoje, dhe ne se dikujt mund ti heqesh gjerat materiale, si ngelet gje !
  Hapi perpara mund te ndodhte veten kur gjen ( natyrisht qe dhe materialja ka pjesen e vet) edhe dicka tjeter vec grumbullimit te pasurise .
  Fjalet e urta thone qe ajo qe zoterojme ,na zoteron , dhe kjo nga ana e saj ,na sundon , na ben te zoteruar . Ne fakt cfare do te thote te "zoterosh"?
  Duhet te rrish ulur mbi ate qe ke ne menyre qe te te mos ta rrembejne .Do te thote qe nuk mund te besh dot gje tjeter, do te thote qe nuk mund te levizesh lirisht dhe duhet te jesh vigjilent dhe mos humbasesh vemendjen, ne se nuk do te rrezikosh ta humbasesh ate qe zoteron!
  Por kjo nuk do te thote te predikosh lumturine zhgenjyese te gjerave materiale .
  Me mire te thuash qe ka edhe dicka me mire dhe le ta kerkojme apo gjejme.
  Cmenduria e situates se sotme qendron pikerisht ne kete kontradikte : Njeriu nuk ka me idene e gjerave te mira ne jete ,por ne te njejten kohe eshte ndertuar ne menyre te tille qe te ndieje kenaqesi vetem nga me "mira" qe egziston , dhe qe vetem njeh.... apo ndoshta eshte ndryshe per ju !
  Ne jemi pragmatike, praktike ,imediate , dhe kjo na con ne ate qe veme parane ne vend te pare : Zgjedhja ime e professionit , p sh , do te jete komplet ndryshe nga sa mund te ishte per mua,ne se do te egzistonte dicka me e rendesishme se paraja --ajo qe me pelqen dhe di te bej , idealet, bukuria, shoqeria , bota shpirterore , deshira e raporteve njerezore me te sinqerta......
  Ne diten e sotme shume njerez zgjedhin profesionin me kriterin per te bere sa me shume para te mundin!
  Por cfare do te ndodhe ne njerezimin e sotem ne se egsitojne miljona njerez qe punojne vetem per te fituar maksimumin e mundshem ,dhe ata qe fitojne pak enderrojne qe heret a vone te perfundojne ne ndonje firme (apo futen politikes) ku parate behen me te vertete ?
  Ndodh ajo qe njeriu behet impotent sepse "nuk mund" te demostroje ate qe vlen dhe eshte i detyruar te kerkoje lemoshe "per nje vend" duke rene ne duar te pak arbitrave arrogante qe percaktojne rregullat e LOJES .
  Do thoni ju : Po ka njerez qe as punen nuk e ka , dhe do ti pershtatej gjithckaje vetem e vetem per te fituar ate qe duhet per te jetuar.
  E pra , Edhe papunesia eshte nje pasoje dramatike e rendesise absolute qe paraja ka ne mentalitetin perendimor dhe eshte pikerisht gara e cmendur ne grumbullimin e pasurise qe bllokon qarkullimin e parase , duke vene ne dyshim te gjitha vlerat tradicionale. Te punoje dikur ,ishe njeri i respektuar, ishte vlere dhe kishte vlere!
  "Kerkoj pune ,por nuk e gjej dot" - thuhet , sikur puna te ishte dicka ektstraterreste dhe jashte botes se nje njeriu , apo sikur dikush te ben nje nder, dhe jo si nje sherbim apo nevoje , shperhje talentesh apo aftesish ! Mund te fillojme te themi : qe sot e tutje do heq dore se konsideruari parane si vlere supreme te jetes- si per te pasurit dhe te varferit , dhe nuk do te thote qe paraja nuk ka asnje rendesi- natyrisht qe do kete, por do te ishte nje bote ndryshe ku njerezit konsiderojne parane qellim ose mjet!
  La vida es un carnaval

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Krizat e ngashrimit ose mekjet tek fmijt
  Nga Elna Durrsi n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-04-2009, 06:49
 2. Sistemi kapitalist n kolaps, Islami shihet si zgjidhja m e mir!
  Nga Archicad n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 05-11-2008, 15:50
 3. Bursa Shqiptare
  Nga Gerrard n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 08-05-2007, 00:55
 4. Universiteti i Europs Jug-Lindore n Tetov (SEEU):
  Nga StormAngel n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 05-09-2005, 09:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •