Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
  1. #1
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Antarsuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiran
    Mosha
    37
    Postime
    1,967
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime

    Prdorimi i drogs n Shqipri

    Prdorimi i drogs sht nj cshtje shum emocionale dhe problematike n shoqrin shqiptare, pr t gjitha nivelet shoqrore e shtetrore. Prdorimi i drogs dhe problemet q shkaktohen nga ajo jan m t vjetra nga sa mendojm ne, por jo rrall thuhet se n Shqipri droga erdhi me demokracin. I referohem fazs s demokracis pr faktin se ndryshimet n kultur, n vlerat e lna pas, por dhe t fituara, n mnyrat e t sjellurit q u moderuan ose krkohen t bhen t reja per kt sistem ekonomiko-shoqror,u shoqruan edhe me trauma sociale si dukuria e prdorimit t drogs nga t rinjt.
    Ky kalim duhej menaxhuar me qllim q t kishim sa m pak pasoja negative. Tranzicioni dhe dukuria e prdorimit t drogs n Shqipri, ndryshimet e msiprme kulturore, mosprgatitja pr ta parandaluar at e fuqizuan kt dukuri, q n ditt e sotme nuk sht vetm shqiptare.

    Cilt jan faktort q cojn n rritjen e nivelit t prdorimit t drogs dhe mbi t gjitha n abuzimin me t?

  2. #2
    The World Is Yours Maska e J@mes
    Antarsuar
    27-05-2002
    Vendndodhja
    Tiran
    Mosha
    37
    Postime
    1,967
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Droga ne shoqrine shqiptare

    Ekzistojn disa faktor q n trsin e tyre cojn n rritjen e nivelit t prdorimit t drogs dhe mbi t gjitha n abuzimin me t.
    T till jan:

    1. Statusi social-ekonomik i familjes.Kshtu, nivelet e t pirit t alkoolit deri n humbje t vetdijes ose t duhanit n familje, dhe m pas n nivel shoqror, jan tregues t predispozicionit t individve ose t shoqris n trsi pr ‘varsi’ edhe nga droga n prdorim ose abuzim me t. Kjo e fundit con n pasoja fatale dhe pr jetn e prdoruesit. Jo rrall prdoruesit e alkoolit dhe t duhanit lidhen me dukurin e drogs, duke u br prdorues t saj, vecanrisht kjo pr moshat e reja.

    2. Problemet e personalitetit. Shum teori pranojn se individ t vecant prdorin drog sepse kan nivel t ult t vetvlersimit, depresion ose ankth. Vetvlersimi n dukje e ndihmon lidhjen me drogn, pasi shpesh prdorimi n grup i drogs nxjerr n pah vlersimin e grupit duke anashkaluar at individual.

    3. Papajtueshmria me gjndjen (jokonformizmi) sht nj faktor tjetr q con n prdorimin e drogs nga individi. Kta individ t papajtueshm shpesh kan mardhnie m t ngushta me bashkmoshatart e grupit sesa me prindrit e tyre. Duke i shtuar ktij faktori edhe dukuri t tilla si mungesa e njrit prej prindrve n familje si rezultat i problemeve t ndryshme q ekzistojn n familjet shqiptare.

    Ekzistenca e ktyre faktorve n trsi, gjat tranzicionit t shoqris shqiptare, krijon parakushte social-ekonomike pr individt, vecanrisht n radht e adoleshentve, pr prdorimin e drogs. Ktij faktori i shtohet fakti i krkess q rrjete t trafikut ndrkombtar t saj kan pr vendet e varfra si Shqipria, n statusin e tregut t shitjes pr prdorues ose si vende tranzite pr trafikimin e saj drejt vendeve t zhvilluara. Shqipria si vend i varfr, kushtzon cilsin e ult t drogs q prdoret prkundrejt fuqis blerse t ult t prdoruesve dhe si e till kjo sht edhe m vdekjeprurse pr prdoruesit dhe ata q abuzojn me t.

    Rritja e niveleve t prdorimit, e abuzimit me drogn gjat ktyre viteve flet pr programe dhe politika t paqarta t parandalimit t ketij fenomeni nprmjet edukimit t t gjith shoqris, pavarsisht nga efektet si prekshmri individuale ose n nivel familjeje.
    Droga sht nga ato rreziqe sociale q efektet negative t saj i mbart pr gjith shoqrin shqiptare, pr sot dhe pr t ardhmen e saj. Duhet thn se problemi sht i pranishm m shum n zonat e mdha urbane dhe sht m i shpesht te meshkujt sesa te femrat.
    N ditt e sotme numrohen rreth 30 000 prdorues t drogs n Shqipri. Situata ndrlikohet kur shteti i s drejts q duam t ndrtojm, pr shum koh mbart:
    •Boshllk ligjor pr prdorimin e drogs dhe abuzimin ose trafikimin e saj.
    •Mungojn struktura t organizuara shtetrore pr kt problem si struktura t lufts kundr shprndarjes dhe trafikimit ose t kurimit t pasojave t saj.
    •Forca e aksionit shtetror ndaj saj sht e vakt.

    Droga n shoqrin shqiptare sht nj plag e rnde q duhet elemimuar. Shqipria tashm ka strategjin kombtare antitrafik n t ciln jan prcaktuar edhe drejtimet kryesore t puns pr realizimin e parandalimit dhe t trafikimit t drogs. Megjithat shoqris shqiptare i duhet ende nje pun e madhe pr t realizuar objektivat dhe angazhimet n luftn kundr drogs e trafikimit t saj.

Tema t Ngjashme

  1. Adem Jashari - Hero i Kosovs
    Nga JONI 1 n forumin Elita kombtare
    Prgjigje: 294
    Postimi i Fundit: 14-12-2016, 07:54
  2. Kshtu foli Tahir Zemaj
    Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
    Prgjigje: 123
    Postimi i Fundit: 01-01-2014, 17:52
  3. Familja Biaku: Si jetuam me 26 hebrej n shtpin ton
    Nga Eni n forumin Toleranca fetare
    Prgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 13-12-2010, 09:02
  4. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
    Prgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
  5. Interviste e Fadil Tolaj-t
    Nga Brari n forumin shtja kombtare
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-01-2004, 05:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •