Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Komunikimi Prind - Fmij

  T jetosh mes t qeshurave do t thot t jetosh me mencuri dhe kjo sht gjja m e mir q na japin fmijt, t rriturve u takon ta prkrahin ndjeshmrin e tyre dhe komunikimin me cdo gj q ndonjher t rriturit nuk mund ta shohin.
  Kur lindim, jemi t lir prej paragjykimeve dhe kemi nj vizion t veant q na shoqron gjat gjith fmijris son, deri n momentin kur nj i rritur na mson nj realitet ndryshe nga ai q mendonim se ishte jeta dhe bota.
  sht e rndsishme t kuptojm q fmijt jan qnie speciale, me shum ndjeshmri q t rriturit duhet ta ushqejn m shum, duke i dgjuar me zemr pr t kuptuar m shum prej tyre.
  Fmijt jan n gjendje t thon at q u plqen, na flasin pr gjra q ne shpesh nuk i kuptojm si pr jet t tjera, apo pr at q kan qn n jett e tyre t mparshme.
  Por, gjat rritjes pr shkak t ndikimeve t jashtme, fmijt e humbasin kt ndjeshmri duke e zvendsuar me mendime racionale, duke besuar vetm at cka mund t vrtetojn.

  Komunikimi me fmijt sht pika thelbsore. Te kapsh vmndjen e fmijve dhe tua shpjegosh gjrat n nj mnyr q t jen sa m t kuptueshme pr ta.
  Pra, tju flassh fmijve nuk sht e veshtir, ekziston gjithmon nj mnyr q ti bsh t t dgjojn.
  Komunikimi me fmijt kerkon q t jesh i hareshm dhe entuziast dhe kur sht e nevojshme duhet t kesh ngulimin e duhur q gjithsesi nuk sht agresiviteti.

  Pr prindrit & t tjer - Cilat jan, apo do t ishin metodat apo teknikat q keni prdorur apo do t prdornit me fmijt tuaj, n raste & situata t ndryshme?
  Cilat jan rastet n t cilat ju jeni gjendur apo do t gjendeshit n pozit t vshtir me fmijn tuaj? Do ishte komunikimi przgjedhja juaj, apo dicka tjetr?!

 2. #2
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Komunikimi nj proes kompleks

  Kur flitet pr komunikimin te fmija, duhet t dim q kemi t bjm me nj proes kompleks q prfshin t paktn tre sisteme: fmija, gjuha, konteksti i marrjes s gjuhs.

  Fmija sht “nj qnie q kupton” dhe q ka disa mekanizma e potenciale, si p.sh. sistemi nervor, aparati i frymmarrjes, vmndja selektive pr tingujt, proceset konjitive etj.
  Pozicioni inatist, i shprehur fillimisht nga Noam Chomski pohon se ka nj mekanizm t lindur n marrjen e gjuhs dhe nj pjekje biologjike q e favorizon at.

  Gjuha sht “nj sistem q duhet t msohet”; ajo ka nivele t ndryshme q po t msohen n mnyr t ndrvarur mund t analizohen n mnyr t dallueshme. Ka disa disiplina q studiojn kto nivele t ndryshme, si p.sh. fonologia, morfologjia, semantika, sintaska etj.

  Konteksti i marrjes s gjuhs: komunikimi sht i gjith proesi i marrjes dhe i prdorimit t gjuhs n nj mjedis specifik komunikativ dhe n nj mjedis specifik kulturor (historikisht dhe shoqrisht i prcaktuar). Kjo sht teza e L. Vigotskit, e mbshtetur pastaj nga Bruner.
  Konteksti i marrjes s gjuhs tek fmija, sht i formuar nga diada nn-fmij dhe nga skema e rregullt ciklike q vendoset mes tyre.

 3. #3
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Ndrsubjektiviteti primar dhe ndrsubjektiviteti sekondar

  A. Ndrsubjektiviteti primar

  Mes nns dhe fmijs zhvillohet nj lloj bisede primitive q Schaffer e quan pseudo-dialog. Me fjal t tjera nna dhe fmija kan nj shkmbim q quhet ndrsubjektivitet primar n t cilin shkmbimi nuk sht i qllimshm dhe sht i qendrzuar mbi pjesmarrsit, pra vetm mbi diadn nn-fmij dhe jo mbi realitetin e jashtm.
  Sipas Bruner q mbshtet tezn integracionaliste ( ndrthurjen mes tezs inatiste t gjuhs s lindur dhe tezs sociokulturore e ndrtimit t gjuhs), fmija duket se ka katr aftsi konjitive:

  Caktimi i nj qllimi: fmija duket sikur vepron n mbshtetje t nj aktiviteti t drejtprdrejt dhe t nj qllimi;
  Kompromisi: fmija duket sikur prshtatet n komunikim;
  Sistematika: fmija duket se ka nj rregull dhe nj shkall t lart sistematike n veprime;
  Abstragimi: fmija bn shum gjra nprmjet kombinimit te pak veprimeve.

  Fmija arrin shpejt rezultate t larta me pak veprime t kombinuara sbashku. Mbi kt form “shkmbimi primitiv” strukturohet gjuha dhe komunikimi.
  Shkmbimi sht nj situat ball pr ball: t sapolindurit e din q fytyra, buzqeshja dhe shprehit e nns jan t lidhura me ta. Dal-ngadal, kapja e shikimit bhet trheqje e vmndjes drejt nj objekti t jashtm (nga diada kalohet n nj objekt t tret).
  Edhe i rrituri ndryshon sjelljen e tij. N fazn e par mban fmijn me fytyr nga ai me pozicion ballor. N fazn e dyt i rrituri orienton fmijn drejt objekteve t jashtme.

  B. Ndrsubjektiviteti sekondar

  Rreth moshs 10-12 muajsh, komunikimi bhet i qllimshm: shkmbimi prfshin dhe realitetin e jashtm. N veanti orientohet mbi objekte ose veprime q fmija do t prmbush. Xhestet zhvillohen paralelisht me vokalizimet dhe jan tregues t zhvillimit t fmijs. Xhestet prfshijn nivele t ndryshme, si:
  •xhesti tregues, pr t treguar apo krkuar
  •xhesti njoftues, pr t shpallur
  •xhesti prfshirs, q do t thot ( m jep, merr, shiko)

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-02-2009
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  mardheniet prinder femije

  sa i kuptojn prinderit femijet e tyre dhe a keni degjuar ndonjehere per sherre mes prinderve dhe femijeve

 5. #5
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Antarsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  32
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 10 postime
  mua me kuptojn prindrit per gjithcka...i kam shume te mire.....
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 6. #6
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Si t komunikojm me fmijt

  Komunikimi i prindrve kundrejt fmijve modifikohet dhe nderlikohet natyrshm me rritjen e femijs.
  Shpesh gjysherit e kan zakon tu flasin fmijve me nj gjuh fmijnore, duke i shprehur fjalet si fmij te vegjl: kjo lloj gjuhe quhet "fmijrishtja". Por, ky lloj komunikimi mund t prdoret kur i drejtohesh nj foshnjeje, kur fmija fillon t eksperimentoj fjalt e para sht e rndsishme ti msojm shqiptimin e sakt, n formn gramatiore dhe n sintaks.
  Gjuha mes fmijve dhe te rriturve, ndryshon gjat rritjes s fmijve dhe aftsis s tyre pr t kuptuar; pr kt, nuk ka gjithmon nj mnyr t duhur t komunikimit.

  Disa pika pr ti pasur parasysh:

  - Fmijrishtja sht nj form komunikimi mes foshnjes dhe nns: nuk jan fjalt t rndishme m tepr sesa toni i mbl dhe i but i nns q trheqin vmndjen e fmijs.

  - Fmijrishtja nuk u vjen spontanisht t gjith prindrve (mund t thuhet q sht nj mnyr e prdorur m tepr nga gjyshrit), por kjo nuk ka ndonj rndsi n krahasim me tonin e prdorur.

  - Pas muajve t par sht e rndsishme tu flasim fmijve me fraza t thjeshta por, duke i shqiptuar drejt, n mnyr q ta dgjojn sakt fjaln q avash avash do t msojn.

  - sht e rndsishme tu flasim n vetn e tret, sepse fmija nuk sht akoma n gjndje t dalloj “un” nga “ti”.

  - Rreth nj vje fmija fillon t prsris fjal q dgjon dhe rreth 18 muajsh fillon t thot ndonj fraz t thjesht. N kt moment duhet ta stimulojm fmijn t flas duke i treguar mnyrn e duhur t fjals.

  - Mnyra m e mir pr t ndihmuar fmijn t flas n mnyr korrekte, sht duke prsritur shprehjn e tij drejt dhe jo duke e prsritur n t njjtn mnyr si fmija.

  - Ta inkurajosh duke i thn dhe “t lumt” apo fjal t tjera si kto, ather kur arrin ta shpreni qart frazn.

  J@mes

 7. #7
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime
  James mos bo ysh ysh kur nuk ke pula.

  Komunikimi prinder femij lidhet shume me edukaten familjare te trasheguar.

 8. #8
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  drague, une do te kisha sugjeruar qe ti hidhje nje te lexuar te shpejte perpara se te japesh nje pergjigje, sepse aty brenda do gjesh edhe pyetje qe i drejtohen njerezve qe kane pula.

  Se dyti, nuk eshte e veshtire me bo pula. E veshtire eshte ti rrisesh dhe edukosh mire. Eksperienca ime me ben te te them se ka nga ato qe kane pula dhe nuk dine me bo ysh ysh(gjithmone duke iu pershtatur shprehjes tende).

  Tjeter, jam dakort deri diku me ty kur thua se, edukata familjare e trasheguar lidhet me komunikimin prind-femije, megjithate komunikimi eshte nje element mjaft thelbesor ne marredhenien qe krijohet midis prindit dhe femijes dhe per kete do te duhesh me shume sesa te varnim shpresat per nje familje te shendoshe thjesht tek trashegimia.

  Pyetjet e mia per ata qe s'jua ka kapur syri jane keto:

  - Cilat jan, apo do t ishin metodat apo teknikat q keni prdorur apo do t prdornit me fmijt tuaj, n raste & situata t ndryshme?
  - Cilat jan rastet n t cilat ju jeni gjendur apo do t gjendeshit n pozit t vshtir me fmijn tuaj? Do ishte komunikimi przgjedhja juaj, apo dicka tjetr?!
  Ndryshuar pr her t fundit nga J@mes : 02-03-2009 m 09:56

 9. #9
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime n 226 postime
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  James mos bo ysh ysh kur nuk ke pula.

  Komunikimi prinder femij lidhet shume me edukaten familjare te trasheguar.
  Edhe eshte dhe nuk eshte sot. Sepse ndryshe u rrite ti , kushtet dhe ambjenti qe te rrethonte dhe ndryshe po rriten sot femijet. So lexo dhe meso, mire te thote James. Prindi eshte gjithmone ne mesim te komunikimit dhe botekuptimit te femijes sot. Te thuash kam pula dhe di si te sillem eshte pol me rigon. Se asnjehere nuk resht se mesuar dhe kuptuari. Sa do rrosh do mesosh.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,270
  Faleminderit
  44
  30 falenderime n 25 postime
  sht nj marrdhnie q ka etapat e veta.Me fmijt duhet t'i zgjedhsh me patjetr ato q do thuash.Nuk duhet t gabosh.N marrdhnie me fmijt hyn kur sht e domosdoshme.Nuk duhen 'ndjekur' n do hap sepse dihet q ata do gabojn por varet pr se gabojn dhe sa i madh apo i vogl sht gabimi.N se q n vogli krijon raporte t mira me ta,problemet me rritjen e tyre do jen m t pakta.Ka shum gjra.Tek fmija duhet t dallosh ant e mira dhe t kqia,pasionet e tyre,por kto realizohen n se ke qn i vmndshm me ta.Dihet q n marrdhniet prinder fmij,jo gjithmon i kan fajet fmijt,pra,duhet edhe nj lloj 'guximi' pr t pranuar gabimin.Kjo, kur gjithmon ke ndrtuar raporte t drejta me ta.sht nj tem e gjr.

 11. #11
  ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
  Antarsuar
  25-04-2007
  Vendndodhja
  IT
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Nuk e ka then ai kete shprehje
  T jetosh mes te qeshurave do te thote te jetosh me mencuri
  Po ju tregoj nje rast qe kam par tek femijet me nje familje Italiane,
  ishin 2 femije, nje vazje dhe nje djal po thuajse moshatar pak diferenc kishin me moshen,
  por tek femrat ndodh me shum zgjuarsia, ateher: kur ne shtronin sofren per te ngren dreken apo darken, goca gjithmon u ushqente vet, kurse djali nuk donte te hante vet por donte ndihmen nga mami apo gjyshja gjithmon kerkonte ti ndihme nga dikush qe ta ushqente sepse ishte dembel dhe shum i lazdruar, kurse goca gjithmon e qeshur, sepse ishte gjyshja qe e mbante gocen me perralla etj, etj.. kurse djali nuk ishte mesuar si e motra, por kishte deshir vetem te shkaterronte nuk donte te dinte per asgje e ema gjithmon u mundonte ti fliste me te mire por ishte e kote, ishte gjyshja ajo qe rregullonte politiken me femijet sepse i tregonte perralla shum gjera te tjera qe femijen ta bej te qetesohet, pra i gjith problemi i femijeve eshte ky: qe prindi duhet te mundohet gjithmon me femijen vetem harmoni, jo agresivitet.

  Flm.
  |- M Pikj Nj Pik Loti, N Frm Realiteti -|

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-11-2009
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  FEMIJET jane krijesa me e ndishme dhe me e pa fajshme keshtu qe leht e ke te manevrosh me ta ,veshtir e kemi me te rriturit qe smund te binden ku e kan mir e ku keq

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-12-2009
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Red face

  Citim Postuar m par nga floraabdullahu Lexo Postimin
  FEMIJET jane krijesa me e ndishme dhe me e pa fajshme keshtu qe leht e ke te manevrosh me ta ,veshtir e kemi me te rriturit qe smund te binden ku e kan mir e ku keq
  Prinderit ta duan te miren po ndonjeher nuk te kuptojn sidomos ne periudhen e adoleshences qe eshte nje periudhe mjaft e ndieshme ,femijet kane nevoje te ndjehen te dashur nga prinderit sdo me thene qe prinderi tia plotesoj te gjitha deshirat po se paku me fjale te mira ti shpjegoje pse nuk duhet te beje ate veprim

 14. #14
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Gjuha e nns

  Mnyra se si flet nna me fmijn ka karakteristika t veanta n t gjitha gjuht, sepse ka funksione specifike.
  Timbri sht i lart, toni rrits ( ju jepen rndsi pjesve finale ), shqiptimi i ngadalt. Prdoren fjalt kyqe; seleksioni leksikor iu jep prparsi fjalve q jan etiketa t prgjithshme, q prfshin pjesn m t madhe t karakteristikave m t dukshme.
  Sintaksa sht e thjeshtzuar, n sensin q zakonisht prdoret veta e tret, prdoren m shum emra sesa folje. Fjalit jan m shum pohuese sesa mohuese, m shum aktive sesa pasive. Strukturat e fjalive jan homogjene dhe t rregullta.
  I rrituri ka gjithmon nj funksion mbshtets dhe riforcues. Ai flet duke prshkruar veprimin q po bn, ose duke prshkruar objektin mbi t cilin po vepron, por gjithmon duke mbajtur nj shkmbim aktiv me fmijn. Nse fmija tregon nj objekt, i rrituri interpreton, bn lidhjen me kontekstin dhe prmbush dshirn e fmijs.


  Zhvillimi i gjuhs tek fmija

  • N muajin e 6-t fmija shprehet me fjaln e vetme q prmbledh nj fjali t tr, ose si quhet ndryshe holofraza.

  • N muajin e 12-t kemi nj zhvillim leksikor dhe semantik, me nj pasurim t fjalorit q prdoret n mnyr pasive dhe aktive.

  • N muajin e 18-t (+\- 4 muaj ) kemi nj zhvillim t madh t fjalorit dhe fillon zhvillimi i gramatiks me kuptimin e 100 fjalve dhe prodhimin e 2 fjalve. Faza e fjalis me 2 fjal duket se ndodh n t gjitha gjuht dhe ky sht nj argument n mbshtetje t tezs inatiste.

  • N muajin e 24-rt fmija arrin t shpreh fjali t thjeshta me kryefjal-folje-kundrinor.

  • N muajin e 36-t fmija shprehet me fjali t prbra ( me 2 folje) dhe n moshn 4 vje me fjali t bashkrenditura.

 15. #15
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Gjuha egocentrike

  Si Zhan Piage, ashtu edhe Lev Vigotski kan vn re se fmija ka nj riprodhim t gjuhs krejtsisht specifike. Sipas Piage, gjuha egocentrike sht baza strukturore e t folurs s m vonshme. Ai e lidh gjuhn egocentrike me faktin q fmija ka nj t menduar egocentrik deri rreth moshs 7 vjec, pas ksaj moshe gjuha egocentrike zhduket dhe zvendsohet me gjuhn e socializuar.
  Vigotski mendon se edhe gjuha egocentrike sht njsoj me gjuhn e socializuar, q tranformohet m von n gjuhn e brndshme.


  Shtrirja gjuhsore

  Injacio Mate Blanko thekson faktin se n zhvillimin e gjuhs jan t prfshir proese shum komplekse me ndrhyrje t mdha mes ans logjike dhe asaj emocionale. Ndrhyrjet reciproke jan edhe shkaku i gabimeve logjike dhe keqkuptimeve. N lidhje me kt problem I.M.Blanko shprehet se ka vetm nj zgjidhje: shtrirja gjuhsore ose prgjithsimi gjuhsor-komunikativ, zhvillimi i leksikut dhe i t folurs pr t analizuar, shpjeguar, sqaruar dhe dalluar ant emotive nga ato logjike.
  Ndrsa Brunes mendon se, t gjitha proeset e msimit kan t bjn me ndrtimin e nj gjuhe t prshtatshme me fenomenet, ndrsa studiohet n mnyr analitike situata socializuese mes grupeve t moshatarve apo t t rriturve, q kryejn detyrn e tyre t transmetimit t dijeve.
  Proesi i analizs sht pikrisht zhvillimi i nj t foluri analitik personal, n gjndje q t pasqyroj n mnyr t pasur dhe koherente proeset e analizuara.

 16. #16
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Kodi i “ngushtuar” dhe kodi i “zgjeruar” sipas Basil Bernstein

  Nj tjetr studim q na jep nj pikpamje t re mbi analizn e t folurit sht ai i B. Berstein, i zhvilluar me nj kampion t ndar n klasa sociale sipas prejardhjes.
  Berstein vuri n dukje se si n komunikimin e prditshm subjektet e klasave m t varfra, prdornin at q ai e quante “kodi i ngushtuar” duke ju referuar me kt tem nj mnyre t foluri shum t lidhur me kontekstin, me nj sintaks shum t thjesht dhe me nj prdorim t madh t gjesteve treguese q nuk t lejonin t dilje jasht kontekstit dhe kuptimit letrar t menjhershm.
  Prkundrasi, subjektet q u prkisnin klasave m t larta sociale, prdornin nj “kod t zgjeruar”, duke marr parasysh eksperiencat jasht dhe sipr kontekstit dhe me nj prdorim t kohve dhe mnyrave pa pasur nevojn e prdorimit t gjesteve.
  sht e dukshme q analiza e Basil Bernstein na shtyn t pyesim, se sa ndikon faktori edukativ n marrjen e nj “kodi t zgjeruar” dhe cili sht n kt rast roli i t rriturit q edukon? Prgjigja duket se sht prforcimi nga ana e t rriturit, e shtrirjes gjuhsore dhe shtimit t kujdesit ndaj proesit t analizs dhe prvetsimin e saj, e shoqruar kjo me nj ndjeshmri emotive dhe afektive.
  Nga ana tjetr, postulatet e komunikimit pohojn se u duhet kushtuar nj kujdes i madh i nivelit t marrdhnies dhe pikpamjes reciproke.


  Vazhdimsia dhe ndrprerja n zhvillim: stadet sipas Erickson

  N vazhdimsi t ktij studimi ja vlen t kujtojm dhe Ericksonin, q i dha rndsi t madhe vazhdimsis mes stadeve t jets s nj personi, duke theksuar se zhvillimi n do faz sht koherent me fazn pasardhse.
  Ai dalloi tet stade zhvillimi dhe gjat secilit stad, njeriu vihet prball nj krize q duhet zgjidhur. Kshtu n varasi t prgjigjes, pozitive apo negative q individi i jep krizs, formohen dhe polarizohen ndjenjat, emocionet, konjicionet dhe koncepti pr veten.
  Duke qn se stadet kan jetgjatsi dhe rndsi t ndryshme, dihet se sa dm mund t shkaktojne ne stadet e para t zhvillimit t fmijs, q m pas mund t ndikoj n t gjith jetn.

 17. #17
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Faktort e zhvillimit komunikativ


  • Empatia

  Niveli i par empatik ka t bj me kapjen e vmendjes s fmijes dhe stimulimin e deshirs s tij pr t ndenjur me ne. Fmija fillon t prdor gjuhn e trupit: t qesh, t prodhoj gjra t lezetshme dhe jo t zakonshme, t hapi kraht, t prplas duart etj.


  • T’i lihet fush e lir fmijs

  Sjellja e t rriturit influencon mnyrn se si ndrvepron fmija. Duhet t kemi nj sjellje marrse, duke i ln fmijs hapsirn dhe kohn pr t ndrvepruar n mnyr aktive pa e mbytur me pyetje t shumta.


  • T knaqemi edhe ne

  I rrituri duhet t prfshihet aktivisht n lojn e fmijs, n mnyr q jo vetm t knaq fmijn por edhe t knaqet vet.


  • T dim t rrijm n heshtje

  sht e vshtir t rrim n nj gjendje heshtjeje, situat n t ciln gjendemi shpesh me fmijt me probleme gjuhe. Tendenca natyrore sht mbushja e hapsirave boshe me fjal pa pasur parasysh q po flasim n vend t fmijs.


  • Krijimi i nj “baze t sigurt”

  Kush hyn n marrdhnie me fmijen mund t’i krijoj atij nj “baz” me t ciln e ndihmon t eksploroj mjedisin prreth. Sic e shpjegon Bowlby, n teorin e tij t atashimit n lidhje me marrdhnien nn-fmij, edhe n kt rast nuk mund t ket nj eksplorim t vlefshm nse fmija nuk ndihet i sigurt me njeriun q e mbshtet.


  • T mbshtesim iniciativn e fmijs

  Ti lm fmijs iniciativn duke thjeshtzuar takimin mes aktivitetit t tij dhe qllimit t t rriturit; n kt mnyr shtohet mundsia e nj aleance t mir me fmijn. Nse do t jet ai q do t marr iniciativn do t kemi nj mundsi m t madhe pr arritjen e rezultateve pozitive sepse do t jet i interesuar t rrij me ne. Kur ne t’i prgjigjemi ndrmarrjeve t tij do t’a ndihmojm ti zhvillohet sensi i siguris.


  • T heqim dor nga prirja egocentrike

  Fmija q mson me ne sht nj qnie unike q sht n nj moment vendimtar t zhvillimit t tij konjitiv, linguistik, afektiv.
  Momenti i tij zhvillimor sht i ndryshm nga ai i t rriturit dhe sht e nevojshme nj form prshtatjeje nga t dyja palt pr t pasur nj komunikim efektiv. Duhet q i rrituri t shkputet nga vizioni i tij adulto-centrik dhe t deportoj ne botn e fmijs. Pr t br kt mund t ndihmohemi nga vet fmija dhe nga ajo q njohim pr t.
  Duhet t ekuilibrojm nivelin e prgjithshm t fmijs n mnyr q mos ti krkojm tepr ose tepr pak dhe te favorizojm pjekjen e perbrsve t gjuhs mbi t ciln po punojm.

 18. #18
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  T rrisim ndjeshmrin e fmijve


  1- Nj prej mnyrave q fmijt t ruajn ndjeshmrin e tyre personale, sht duke i mbajtur ata gjithnj e m shum n kontakt me natyrn. P.sh. duke i shtitur n plazh, n mal apo dhe n fshat.

  2- sht shum e rndsishme q fmijve tu bhen pyetje pr at q i rrethon.
  P.sh. cfar u plqen n shtpin q jetojn dhe n kt moment t rriturit duhet t shohin me syt e nj fmije dhe t reflektojn rreth prgjigjeve t tyre.

  3- Duhet ti motivojm t duan natyrn, lulet, kafsht sepse sht gj e mir q t mbajn
  nj komunikim me gjith kta element q gjenden kaq afr me dashurin.
  P.sh. bj t mundur q t flasin me lulet, kjo gj m von do t zhvilloj aftsin e tyre pr t komunikuar me t tjeret.
  Kjo lidhje mes fmijve dhe gjrave q na rrethojn, ndodh n nj mnyr t thjesht sepse pr fmijt nuk sht ndonj sforco, por dika shum natyrale.

  J@mes (E. S.) pr ForumiShqiptar

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e shtegetar
  Antarsuar
  21-05-2007
  Postime
  97
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  James mos bo ysh ysh kur nuk ke pula.

  Komunikimi prinder femij lidhet shume me edukaten familjare te trasheguar.
  Drague do shtoja se edukata familjare dhe ka dhe nuk ka rol te femija ,1 fjal e urt popullore thot(..nga ferra del trendafili dhe nga trendafili del ferra ....)flas nga pervoja ime ka 2 femij e madhja eshte goc shum e edukuar esht e rritur me gjyshrit ,ishte shum e llastuar menyra e komunikimit me te si nen e bij flm zotit dhe ketu ne vend te huaj me ka nderuar ,ndersa i vogli esht i llastuar dhe do zoti mbase kethen sepse po vazhdoj keshtu uh do me jap shum veshtiresi ,po megjith ate i kam femij te mir ,menyra e komunikimit esht kryesore ne familje ....
  I arratisur e i syrgjynosur

  i rraskapitur e i sakatosur

 20. #20
  ......................... Maska e Pogradecari
  Antarsuar
  15-10-2002
  Vendndodhja
  a
  Postime
  542
  Faleminderit
  6
  9 falenderime n 7 postime

  femja duhet te ndjehet i sigurte me prindin dhe qe te ndihet i / e tille i duhet dhene dhe shprehur dashuri 24 ore
  per ne shqipot eshte pak e veshtire sepse jemi rritur si kafshe druri ishte komunikimi kryesor

  sekreti im eshte se une e dua dhe komunikoj me te sikur te nesermen nuk do ta shof dhe degjoj kurre
  shendet e para


Tema t Ngjashme

 1. Cili sht mendimi juaj mbi adoptimin e fmijve jetim?!
  Nga DI_ANA n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 02-02-2015, 09:30
 2. N Shqipri punojn 50 mij fmij
  Nga Hyllien n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
 3. N Shqipri mbi 290 mij fmij jetojn n nivelet minimale t jetess
  Nga Davius n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-05-2006, 16:49
 4. T msosh aktrimin njhersh me abetaren
  Nga TiLoNcE n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-09-2005, 09:48
 5. Qendra Teatrore per Femije ne Shkup
  Nga StormAngel n forumin Voglusht shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-10-2004, 12:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •