Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  DR-GR Maska e oliver55
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Deklarimi i vlerave monetare

  Ligjit Nr.8610 dt. 17. 05. 2000,

  "Per parandalimin e pastrimit te parave",ndyshuar me ligjin nr.9084 date 19.06.2003

  neni 10 pika 3

  Individet, rezidente ose jorezidente, kur hyjne ose dalin nga territori i Republikes se Shqiperise, Jane te detyruar te deklarojne shumat ne te holla, cdo lloj leku bankar, metalet ose guret e cmuar, sendet me vlere dhe objektet antike, duke filluar nga shuma 1 000 000 (nje milion) leke ose kundervlera e kesaj shume ne monedha te tjera.

  Ligjit Nr.7895 dt. 27. 01. 1995 ,

  "Kodi Penal i Republikes se Shqiperise" ndryshuar me ligjin Nr. 9086 dt. 19. 06. 2003

  "Neni 179/a

  Mosdeklarimi ne kufi i te hollave dhe i sendeve me vlere Mosdeklarimi, ne hyrje ose dalje nga territori i Republikes se Shqiperise, i shumave ne te holla, i cdo lloj forme te cekut bankar, metaleve ose gureve te cmuar, si dhe i sendeve te tjera me vlere, pertej vleres se parashikuar nga ligji perbejne kundervajtje penale dhe denohen me gjobe ose me burgim deri ne dy vjet. " .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga oliver55 : 24-12-2007 mė 23:04
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 2. #2
  DR-GR Maska e oliver55
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mallra Te Kufizuara

  Kryerja E Deklarimit Tuaj Doganor

  Kanal I Kuq
  Ju Duhet Te Kaloni Ne Kanalin E Kuq Nese Keni Mallra Qe E Tejkalojne Shumen E Perjashtuar Nga Detyrimi Doganor Ose Mallra Te Cilat Jane Per Qellime Tregtare. Ju Duhet Te Paguani Detyrimet Doganore Per Ηdo Artikull Qe Tatueshem Ose Mbi Masen E Perjashtimit.
  Ju Do Te Merrni Nje Vertetim Per Pagesen Tuaj Qe Kryhet Perpara Se Ju Te Largoheni Nga Dogana.
  Udhetaret Ne Kanalin E Kuq Mund Te Jene Objekt I Kontrolleve.

  Kanali Jeshil
  Kaloni Ne Kanalin Jeshil Nese Jeni I Sigurte Se Nuk Keni E Tejkalojne Shumen E Perjashtuar Nga Detyrimi Doganor, Nuk Keni Mallra Per Qellime Tregtare Dhe Mallra Te Ndaluara Ose Kufizuara.
  Udhetaret Ne Kanalin Jeshil Mund Te Ndalohen Per Kontroll.

  Kujdes Nese Nje Udhetari I Gjenden Mallra Te Taksueshem Mbi Perjashtimin Doganor , Mallra Qe I Nenshtrohen Qartesisht Kufizimit Ne Import Ose Jane Per Qellime Tregtare, Mallrat Mund Te Sekuestrohen, Vendosen Gjoba Ose Udhetari Mund Te Akuzohet Per Kryerjen E Kundravajtjes Doganore.udhetareve U Rekomandohet VeΗanerisht Te Zgjedhin Kanalin E Kuq Nese Kane Mallra Mbiperjashtimin Ose Jane Te Pasigurte Per Rregullat Qe Duhet Te Zbatohen.
  Γ�do Gje Qe Nuk Deklarohet Sakte Mund Te Konfiskohet Dhe Eri Mund Te Akuzohet Per Kryerjen E Kundravajtjes Doganore.

  Mos Mbani Asnjehere Ηanta Kur Kaloni Neper Dogane Per Dike Tjeter

  Mos Kontrabandoni Droge!

  Mallra Te Ndodhura Ne Bagazhin Personal Te Udhrtareve
  Produkte Duhani:
  200 Cigare. Ose 100 Cigarillo (cigare Me Peshe Maksimale Prej 3 Grame Secila) Ose 50 Puro. Ose 250 Grame Duhan. Ose Perzgjedhje Ne Perpjestim Te Drejte I Ketyre Produkteve Te Ndryshme: Nuk Behet Perjashtim Per Mallrat E Permendura Ne Piken Produkte Duhani. Per Udhetaret Nen Moshen 15 Vje

  Alkooli Dhe Pijet Alkoolike:
  I Liter Pije E Destiluar Dhe Alkoole Me Fortesi Alkoolike Ndaj Volumit Me Te Larte Se 22%. Ose Alkool Etilik I Pa Denatyruar Me Force Alkoolike Ndaj Volumit 80% Dhe Me Shume 2 Litra: Pije Te Distiluara Dhe Alkoole Dhe Aperitive Me Baze Vere Ose Alkooli. Tafia. Sake. Ose Pije Te Ngjashme Me Fortesi Alkoolike Ndaj Volumit Qe Nuk E Kalon 22%. Ose Verera Te Gazuara. Likere. Ose Nje Perzgjedhje Ne Perpjesetim Te Drejte E Ketyre Produkteve Te Ndryshme. Dhe 2 Litra Verera Te Zakonshme

  Nuk Behet Perjashtim Per Mallrat E Permenduara Ne Piken Alkooli Dhe Pijet Alkoolike Per Udhetaret Nen Moshen 18 VjeΗ 50 Grame Parfume Ose 0.25 Litra Kolonje:

  Produkte Mjekesore Ne Sasi Te Nevojshme Per Te Plotesuar Nevojat Personale Te Udhetarit

  Perjashtimi Jepet Per Nje Shume Prej
  30 000 Leke Per Ηdo Udhetar Per Mallra Te Ndryshme Nga Ato Te Renditura Ne Produkte Duhani, Alkooli Pijet Alkoolike Dhe Parfume Ose Kolonje. Per Udhetaret Nen 15 VjeΗ Kjo Shume Reduktohet Ne 15 000 Leke.

  Importimi Tregtar Eshte Gjithmon E I Taksueshem.

  Importimi Nuk Eshte Tregtar Kur Eshte I Rastesishem Dhe Kur Mallrat Kane Si Qellime Perdorimin Personal Ose Familiar.
  Kur Sasia Ose Natyra E Produkteve Eshte E Tille Qe Mund Te Mendohet Per Qellime Te Perdorimit Tregtar, Ato I Nenshtrohen Detyrimeve Doganore Dhe Taksave Te Tjera.
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

 3. #3
  DR-GR Maska e oliver55
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Europa
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nisma, Berisha: Tė gjithė qytetarėt duhet tė deklarojnė pasurinė.

  TIRANĖ - Qytetarėt do tė jenė tė detyruar tė deklarojnė tė ardhurat e tyre personale dhe familjare, nis nga ky vit. Ndryshimin e ri nė legjislacion e bėri tė ditur sot Kryeministri Berisha gjatė mbledhjes sė Qeverisė. Ai u shpreh se deklarata personale e tė ardhurave tė qytetarit ėshtė njė praktikė europiane dhe vendi ynė ėshtė i detyruar t'a zbatojė atė. Por kjo deklaratė nuk do tė jetė pa pasoja. Mbi bazėn e saj do tė vendosen taksat pėr ēdo familje. Dhe sipas Berishės, nėse njė familje e varfėr paguan tepėr, shteti ėshtė i detyruar t'a rimbursojė nė fund tė vitit.

  Duke sqaruar kėtė pjesė, ai tha se "ky dokument, qė do ta quaja dokumenti i transparencės universale pėr tė ardhurat e qytetarėve, i shton shumė detyrimet e Ministrisė sė Financave ndaj qytetarėve. Mbi bazėn e tij, ajo do tė detyrohet t'u paguajė qytetarėve nė fund tė vitit, tė gjitha taksat e tepėrta qė kanė paguar, pasi qytetarėt paguajnė taksa nė ēdo gjė qė blejnė".

  Ai shtoi se "qytetarėt hyjnė nė dyqan dhe mendojnė se nuk paguajnė taksa, por nė tė vėrtetė, paguajnė edhe nė ēdo gotė uji. Kėtė e kam thėnė kur kam qenė nė opozitė dhe do ta them dy herė, tani qė jam nė qeveri. Ndaj duhet bėrė mirė bilanci i tė ardhurave dhe taksave qė paguan gjithsecili".

  Ndėrkohė paralelisht me ndryshimet e reja legjistalive do tė krijohen edhe dy institucione tė reja qė do financohen nga Pragu i Mijėvjeēarit. Ato janė Avokati i Tatimpaguesve dhe Kėshilli Konsultativ i Biznesit. Sipas Berishės, kėto institucione do t'i shėrbejnė rritjes sė transparencės nė sistemin fiskal dhe modernizimin e tij.
  Burimi: Shekulli Online.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Peniel : 11-03-2010 mė 05:08
  PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

Tema tė Ngjashme

 1. Margaritari i Pėrzgjedhur Rreth Vlerave tė Fesė Islame
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 09:39
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-11-2006, 01:47
 3. Letėrsia shqiptare: probleme teorike-kritike nė gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 14:56
 4. Politika monetare dhe ekonomia
  Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 08:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •