Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 67
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    ju komuniteti juaj a dini me qel naj teme per namaz a ramazan a me marr naj ajet ku'ranor naj ku a diqka keshtu apo vetem tha ky keshtu jo ky po ky filan fisteki filan shehi ose baballaret e juaj keshtu tha ky keshtu ai nje keshill e vogel mos e merrni ndryshe se me duket qudi kjo pune keshtu .

    P.S eshte i hapur per te gjithe nga ana ime s ka gje selam
    Eldonel ky nenforum shume pak perdoret nga Bektashianet gati me thene hiē.

    Une nuk jam bektashian une kam lexuar per ta dhe kam takuar dervish nga tarikatet e tjera.

    Me sa kam pare une gati asnje bektashian nuk ka shkruar ketu (mos gabofsha se nuk i njoh te gjithe), kur eshte krijuar ky nenforum me sa di une nuk ka qene kerkese e Bektashive, me duket se ka ardh si kerkese e nje anetari te ketij forumi kur i ka thene albos pse nuk ka edhe nje nenforum bektashian .

    Atehere e kane bere kete nenforum edhe per arsye tjera normalisht.

    Nuk keni ju ēka me u krenuar me ato postimet e juaja te ai nenforumi me lart kinse po shkruani per Kuran e sunnet.
    Edhe atje i keni shume tema e postime tha filani e tha fisteku .
    Po shkoni e po i mbroni extremistat e po i quani shehida (deshmore) kurse shehidat e vertet te islamit dhe selefat e vertet as edhe nje shkrim te vogel per ta nuk ka.
    E keni mbush atje lart gati krejt forumin me tha ibni tejmija keshtu ,tha albani ashtu e tha wehabi ashtu.

    Edhe ajetet e Kuranit dhe hadithet po i qitni sikur me qene prone e juaja , ēka te doni nga Kurani dhe hadithet i qitni perpara e shume prej tyre ose i keni harruar ose disa nga diejtaret e juaj po i fshehin.

    Duhet te keni kujdes se si po e lexoni dhe paraqitni Kuranin dhe hadithat , nuk ka ne fene islame po i qes disa ajete e tjerat jo , te gjitha jane per tu lexuar dhe vepruar simbas tyre.
    SE KENDUAM "LET IT BE"

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga burbuqe1 Lexo Postimin
    I nderurar,
    e para punės me keni keqkuptuar si fillim, unė nuk ju njoh, nuk te jam drejtuar personalisht, e kisha fjalėn pėr praktikimin e ritualeve ne pėrgjithėsi...

    Nėse diēka ka qen e ndalur qysh se ėshtė shpalle Kur’ani nuk e bėn te lejuar koha apo diēka tjetėr.(shirkun, alkoolin, hajmalitė-nuskat..etj,etj) kėto rregulla nuk ndėrrohen pėr hatėr te kurrkujt.

    Kėto ēėshtje janė te ndishme dhe shumė mirė te sqaruara...

    "Kur Allahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qe ne atė ēėshtje te tyre personale te bėjnė ndonjė zgjedhje tjetėr fare. E kush kundėrshton Allahun dhe te Dėrguarin e tij, ai ėshtė larguar shume larg se vėrtetės." Kur'an 33:36

    Nuk kam ide ku dhe ēka keni pėr baze lutjet “misterioze” te cilat i dini veē ju interesante kjo apo jo ?!!...

    I nderuar, nuk jam kundėr leximit, asgjė te keqe nuk ka, po kur je i pajisur me “filtra” ēfarėdo qe te lexosh tek ty nuk lejnė gjurme negative. E dini pėr cilėt filtra e kam fjalėn?!! E po ku ka filtra me te besueshėm e me te pastėr se Kur’an-i dhe synetet.

    Nuk e copy-paste rastėsisht ...
    “Ti lexo atė qė po tė shpallet nga libri (Kur’ani), fal namazin, vėrtet namazi largon nga tė shėmtuarat dhe tė kėqijat, e pėrmendja e Allahut ėshtė mė e madhja (e adhurimeve); Allahu e di se ē’punoni.” El-Ankebut (29), ajeti 45.

    Lexo, fale namaz ėshtė porosia, janė me se te obligueshme, e pėrveē kėsaj edhe qindra here po te praktikojnė dhikrin, Namazi, njėjte ngelet FARZ dhe nuk plotėsohet ndryshe veē se duke e praktikuar atė.

    Nuk ke as ēka te hjekesh as te shtosh ēdo gjė ėshtė perfektė ne islam, veē se ju duhet te studioni ta njihni atė me mire...

    "Sot e pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė time, zgjodha pėr ju Islamin fe..." Kur'an, 5:3

    ...

    S’me besohet qe kaq shumė e zgjata debatin se nuk i parapėlqej aq polemikat bile te kėsaj natyre ka kohe qe nuk e kam praktiku, megjithatė uroi qe te hulumtoni me shumė tek e vėrteta.



    p.s. vella eldonel, ma beje hallall per nderhyrjen tek tema, selam..
    E nderuar jemi duke e keqkuptuar njeri tjetrin , bidatologjia eshte nje teme tjeter dhe kjo mvaret si e pranojn besimtaret bidatologjine dhe se ku i marrin hadithat e si e shpjegojn fene islame etj.etj.

    Eshte bidat te ma caktoj mua dikush se hadithet e kujt duhet ti lexoj , eshte bidat te ma caktoj dikush se cilin dijetar ta pranoj ashtu edhe fetwat e tij , edhe ti gjej edhe me qindra bidate tjera .

    Nuk ka lutje misterioze sdi ka po i merr kto ide a veē po fantazon a ēka;

    Nuk po te kuptoj edhe disa e bera kete pyetje pse po i sillni vetem disa ajete te Kuranit ashtu te shkoqitura dhe po mendoni se i keni zgjedhur te gjitha.
    Pse te shpjegohet Kurani pjese pjese edhe kush po jau jep ate te drejte te gjykoni me KURAN ashtu.

    Vetem shikoj se ēka po bejn nga grupet e juaja kinse po gjykojn me KURAN;

    Allahu po thote ne Kuran se eshte me afer njeriut se sa damaret e tij e nje tjeter ajet thote kado qe te sillesh e gjen Allahun , e vjen nje besimtar e sjell ajetin e keqinterpreton dhe thote Allahu eshte i ulur ne arsh. E merrni nje ajet dhe i tjerat i leni pas dhe mendoni gjykuesit ma te mire dhe kush nuk ju beson juve eshte qafir menjeher.Si duket disa dijetar qe i keni mendojn se ja kane marre vulen Zotit dhe kta e perdorin ate vule se kush eshte besimtar e kush jo.

    Khavarixhet jane me te keqij se pabesimtaret , kam lexuar nga shkrimet e ehli sunnetit . Ka pasur shume pabesimtar qe i besonin nga disa Zota pernjeher por simbas disa shkrimeve ata tash jane me te afermit e Muhamedit a.s dhe Zotit , edhe khavarixhet kane qene besimtar shume te medhaj kane kryer obligimet e tyre me perpikeri por i kane bere disa gabime tjera dhe asnjeher nuk do ta shijojn besimin dhe xhenetin.

    Te gjitha ato ēka po mi thua vlejn edhe per ty , lexo ma shume , kuptoje te verteten etj.etj
    SE KENDUAM "LET IT BE"

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e burbuqe1
    Anėtarėsuar
    23-11-2007
    Postime
    197
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    E nderuar jemi duke e keqkuptuar njeri tjetrin ,
    Unė ketė po e thoja prej fillimit, aspak nuk ju kam keqkuptuar...
    Meqė nuk kishe arritur ta perceptosh ate “e zeza ngelet e zeze e bardha...varsishte prej kohes apo...” e kisha fjalėn pėr ndalesat e pėr atė mu deshtė te ju zbėrtheja.
    Mu kėtu qėndron dobėsia e dobėsive, duhet te shikosh edhe ndėrmjet rreshtave
    ( i bie te analizosh-studiosh logjikosh me arsye )...

    upps prape unė...gjithė te mirat

  4. #24
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    [QUOTE=only truth;1910703]

    Une nuk jam bektashian une kam lexuar per ta dhe kam takuar dervish nga tarikatet e tjera.

    Hej diq tjeter eshte leximi diq tjeter qfare je . Qka je ti pra konkretisht ne cilin grup ?
    KOSOVA E MADHE

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    [QUOTE=eldonel;1917775]
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin

    Une nuk jam bektashian une kam lexuar per ta dhe kam takuar dervish nga tarikatet e tjera.

    Hej diq tjeter eshte leximi diq tjeter qfare je . Qka je ti pra konkretisht ne cilin grup ?


    Une jam nje besimtar i thjesht nga nje rreth te na perpara thojshin me hoxhallar jemi se askush se ka dite ēka eshte hanefi , shafi etj etj.

    Kam lexuar shume nga te gjitha grupet kam shoke hoxhallar ,shoke dervish , ktu ne perendim ku jam kam punuar edhe me nje shia .

    Nga te gjithe kam marr mesim por ma ne fund ma se shumti me pelqejn dervishet (sufizmi).

    Une them se nuk jam Bektashi jo sepse nuk kam deshire te jem apo eshte diēka keq por po e them realitetin personal timin , kjo eshte e njejta sikur ty me te thene a je hoxhe kurse ti je nje besimtar i thjesht.
    Nga te gjitha grupet ma se shumti i dua sufistat pastaj kater mezhebet , urrejtje mbaj vetem per extremistat.

    Deri tash kam studiuar te gjitha grupet me aē sa kam pas mundesi dhe ende jam nje besimtar i thjesht jo i inkuadruar ne ndonje grup ,edhepse shpirterisht jam i bashkuar me shumicen e grupeve ne islam.Nuk kam ndasi ashtu si mendoni por nuk pajtohem edhe me te gjitha nga disa grupe apo shkolla.

    Une kam shkruajtur personalisht per gjendjen shpirterore ne te cilen gjindem;

    pershendetje
    SE KENDUAM "LET IT BE"

  6. #26
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    sufistat jan bidatgji , per ndryshe munafik (HIPOKRITA),,,,,,,,,, edhe keta jan te ndar ne diasa grupe (katastrofale) hyni ne googel jepjanu ni shiqim video pastaj (sufi) edhe e shihni se kush jan sufitat , era musliman nuk ju vjen, shum larg islamt jan, te ju tregoj ni tregim te ni vllau musliman nga qeqenija me shumic sufiste, ,, bojn gara kush poi then drasat e podit me kom duke kercy ty bertit dhe duke ba dhiker, shum e shum sende tjera te kota dhe pa kurfar deshmije, ALLAH,, runa prej pa besimtarve.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga injejti : 20-05-2008 mė 05:36

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga injejti Lexo Postimin
    sufistat jan bidatgji , per ndryshe munafik (HIPOKRITA),,,,,,,,,, edhe keta jan te ndar ne diasa grupe (katastrofale) hyni ne googel jepjanu ni shiqim video pastaj (sufi) edhe e shihni se kush jan sufitat , era musliman nuk ju vjen, shum larg islamt jan, te ju tregoj ni tregim te ni vllau musliman nga qeqenija me shumic sufiste, ,, bojn gara kush poi then drasat e podit me kom duke kercy ty bertit dhe duke ba dhiker, shum e shum sende tjera te kota dhe pa kurfar deshmije, ALLAH,, runa prej pa besimtarve.

    Ec shko theje qafen ti dikah me ate fjalorin tend , edhe atje poshte te nenforumi per ateistat e kishe fliq me gojen tende.

    Shkijet e greket i paten qitur disa propaganda te fliqta per sufizmin ne trojet Shqiptare se e kane dite se ka pas shume patriota nder ta ;

    Ketyre propagandave ju kane sherbyer disa fetare te shitur shpiuna qe thonin edhe tokat tona duhet me i lane e me u shperngul ne turqi se kjo eshte toke eshte e qafirave

    Kur su pergjigje ne pyetje qe ti bera ma perpara veēse fliq posht e perpjete.

    Me video googel gjen gjithēka edhe per grupet e juaja por ata jane lojra per femij.

    Islami ka shkuar neper lloj lloj popujsh lloj lloj kulturash dhe shume popuj ja kane bashkangjitur disa gjera nga traditat e tyre vendase . Shko ne afrike dhe shihi grupet e tua se si grate bejne tatuazhe edhe fytyrave se mendojn se ju largohen shpirtave te keqij , i gjen me mijera raste edhe te gupet e juaja qe bejn gabime por kurr nuk ben te pergjithsohen gjerat si beni ju.

    E di se eshte shume kollaj e keni ju vetem me i kritikuar disa popuj te varfer e qe nuk kane shume shkolla , varferia e ka bere te veten ne shume vende islame , shume vende islame duke qene te okupuara e te shitura nga muslimanet e tjere jane dal pak ndoshta edhe nga rruga e drejte e islamit por gabimi ma i madh mbetet tek ata qe dijn vetem me u mburr me nje apo dy vepra qe i kane.

    Ti ne paq tradita te Muhamedit a.s me ksi flliqsira ēka po fol atehere une mundem me e quajt veten pejgamber.

    Ne qofte se duhet te zgjedhi ndermjet besimtarve fukara dhe ne disa ēeshtje priimtive apo hipokritve sheika te arabise me siguri se do te zgjedh ata te paret .

    Hajde une i kuptoj njerez te pashkoll ne per male te ēeēenis , gjithmone te vuajtur , i kuptoj qe munden me ba gabime por ēka me thene per profesorat ma te medhaj te ketij shekulli ne arabi kur thojn toka nuk eshte rrumbullaket por eshte e drejte
    SE KENDUAM "LET IT BE"

  8. #28
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    [QUOTE=only truth;1917823]
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin



    Une jam nje besimtar i thjesht nga nje rreth te na perpara thojshin me hoxhallar jemi se askush se ka dite ēka eshte hanefi , shafi etj etj.

    Kam lexuar shume nga te gjitha grupet kam shoke hoxhallar ,shoke dervish , ktu ne perendim ku jam kam punuar edhe me nje shia .

    Nga te gjithe kam marr mesim por ma ne fund ma se shumti me pelqejn dervishet (sufizmi).

    Une them se nuk jam Bektashi jo sepse nuk kam deshire te jem apo eshte diēka keq por po e them realitetin personal timin , kjo eshte e njejta sikur ty me te thene a je hoxhe kurse ti je nje besimtar i thjesht.
    Nga te gjitha grupet ma se shumti i dua sufistat pastaj kater mezhebet , urrejtje mbaj vetem per extremistat.

    Deri tash kam studiuar te gjitha grupet me aē sa kam pas mundesi dhe ende jam nje besimtar i thjesht jo i inkuadruar ne ndonje grup ,edhepse shpirterisht jam i bashkuar me shumicen e grupeve ne islam.Nuk kam ndasi ashtu si mendoni por nuk pajtohem edhe me te gjitha nga disa grupe apo shkolla.

    Une kam shkruajtur personalisht per gjendjen shpirterore ne te cilen gjindem;

    pershendetje
    Gjithashtu pershendetjet e mija

    Qka eshte ajo qe te pelqen tek ta dervishet (sufizmi)
    KOSOVA E MADHE

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    only_truth, a me spjegon pse ju dervisht ja boni : ahu uhu ahu
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcėn e njė populli

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    [QUOTE=eldonel;1917887]
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin

    Gjithashtu pershendetjet e mija

    Qka eshte ajo qe te pelqen tek ta dervishet (sufizmi)
    Me pelqen se si e shpjegojn islamin ,jo literarisht sikur disa tjere, me pelqejn poezite, ilahit e tyre , dhikrin qe e bejn , historite tyre se si i shpjegojn , respektin qe e kane per njerezit e tjere e keshtu ka edhe shume gjera tjera.

    Ka shume gjera qe i dua edhe tek shkollat e tjera por fanatizmi i disave nuk me pelqen.

    Ne qofte se din anglishten kerko per Mevlana Xhelaledin Rumin dhe poezite e tij .
    Nje keshille eshte e ndaluar te sufistet te lexosh literarisht pa e kuptuar domethenien. Shume dijetar dhe besimtar te shkollave tjera po bejn gabim se vetem po degjojn ate ēka duan te degjojn veshet e tyre kur i lexojn librat apo poezite e sufistve.

    Ja nje video nga Mevlanaja http://www.youtube.com/watch?v=7JvDOBzcw7w
    SE KENDUAM "LET IT BE"

  11. #31
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    qefi maj madh se stambolli

  12. #32
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin



    Une jam nje besimtar i thjesht nga nje rreth te na perpara thojshin me hoxhallar jemi se askush se ka dite ēka eshte hanefi , shafi etj etj.

    Kam lexuar shume nga te gjitha grupet kam shoke hoxhallar ,shoke dervish , ktu ne perendim ku jam kam punuar edhe me nje shia .

    Nga te gjithe kam marr mesim por ma ne fund ma se shumti me pelqejn dervishet (sufizmi).

    Une them se nuk jam Bektashi jo sepse nuk kam deshire te jem apo eshte diēka keq por po e them realitetin personal timin , kjo eshte e njejta sikur ty me te thene a je hoxhe kurse ti je nje besimtar i thjesht.
    Nga te gjitha grupet ma se shumti i dua sufistat pastaj kater mezhebet , urrejtje mbaj vetem per extremistat.

    Deri tash kam studiuar te gjitha grupet me aē sa kam pas mundesi dhe ende jam nje besimtar i thjesht jo i inkuadruar ne ndonje grup ,edhepse shpirterisht jam i bashkuar me shumicen e grupeve ne islam.Nuk kam ndasi ashtu si mendoni por nuk pajtohem edhe me te gjitha nga disa grupe apo shkolla.

    Une kam shkruajtur personalisht per gjendjen shpirterore ne te cilen gjindem;

    pershendetje

    Pershendetje Only_Truth,

    Edhe une i bashkohem mendimit tend. Pra gjendem ne te njejten pozite, vetem se
    nuk kam pase fatin tend te takoje ndonje Sufiste, por kam mesuar vetem nga literatura e tyre qe kan len mbrapa.

    Me te thene te drejten eshte Sufizmi (jo ndonje tarikat specifik) qe me ka be ta perqafoje Islamin me zemer e me shpirte, edhe pse farefisi im Suni, nga ata te paktit qe jane te dhene mbas fese, ndoshta mund te me quajne edhe Kafir.


    sufistat jan bidatgji , per ndryshe munafik (HIPOKRITA),,,,,,,,,, edhe keta jan te ndar ne diasa grupe (katastrofale) hyni ne googel jepjanu ni shiqim video pastaj (sufi) edhe e shihni se kush jan sufitat , era musliman nuk ju vjen, shum larg islamt jan, te ju tregoj ni tregim te ni vllau musliman nga qeqenija me shumic sufiste, ,, bojn gara kush poi then drasat e podit me kom duke kercy ty bertit dhe duke ba dhiker, shum e shum sende tjera te kota dhe pa kurfar deshmije, ALLAH,, runa prej pa besimtarve.
    Sa per anetarin "injejti" qe tha per Sufinjte jane hipokrita: I nderuar te lutem studio me shume per kete pune dhe mos u ngut me lshu fjale, sepse je shume shume larg se vertetes. Sufinjte (ashtu siq kam lexuar une) jane nder njerezit me te pastert per nga karakteri dhe morali. Tani mund te kene ndoshta disa qe kan kaluar ne ekstreme, por kjo nuk do te thote se mund ti gjeneralizosh te gjithe Sufinjte ne nje kategori. Ne qofte se ke aspirata te behesh musliman duhet te kesh kujdes dhe frige Allahun xh.sh. para se te akuzosh.

    Kalofshi mire
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 20-05-2008 mė 09:19
    "Koka duhet pėrkulur zemrės"

  13. #33
    Ishte double - Ju lutem moderatoreve ta fshini kete postim. Flm.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean : 20-05-2008 mė 09:11
    "Koka duhet pėrkulur zemrės"

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga celyy Lexo Postimin
    only_truth, a me spjegon pse ju dervisht ja boni : ahu uhu ahu
    Pershendetje celyy

    Dervishet nuk bejn ahu uhu ahu, ne ziqer permendet emri Hu Hu Hu Hu ose Hu Allah Hu Allah nga njeqind here apo mvarret se si e bejn ziqrin.

    Emri Hu nuk eshte sikur emrat tjere te Allahut si p.sh Rrahman (Meshirues), Rrahim (Meshirues i Pergjithshem) etj etj , ky eshte peremer vetor i Allahut , ka shume domethenie ky emer disa thojn eshte vetem per me e permend Allahu me TI je Allah ose AI eshte Allahu , kam degjuar se me kete emer kur thuhet meditohet duke menduar ne Esencen e Allahut ;

    Emri Hu gjendet edhe ne Kuran edhe ne lutjet tona 5 namazet tona te perditshme eshte ky emer.

    Ka shume njerez qe nuk e kuptojn as kete emer as dhikrin e shkojn e tallen
    SE KENDUAM "LET IT BE"

  15. #35
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-03-2008
    Vendndodhja
    itejdukshem, gjithka
    Postime
    1,536
    Citim Postuar mė parė nga ocean Lexo Postimin
    Pershendetje Only_Truth,

    Edhe une i bashkohem mendimit tend. Pra gjendem ne te njejten pozite, vetem se
    nuk kam pase fatin tend te takoje ndonje Sufiste, por kam mesuar vetem nga literatura e tyre qe kan len mbrapa.

    Me te thene te drejten eshte Sufizmi (jo ndonje tarikat specifik) qe me ka be ta perqafoje Islamin me zemer e me shpirte, edhe pse farefisi im Suni, nga ata te paktit qe jane te dhene mbas fese, ndoshta mund te me quajne edhe Kafir.




    Sa per anetarin "injejti" qe tha per Sufinjte jane hipokrita: I nderuar te lutem studio me shume per kete pune dhe mos u ngut me lshu fjale, sepse je shume shume larg se vertetes. Sufinjte (ashtu siq kam lexuar une) jane nder njerezit me te pastert per nga karakteri dhe morali. Tani mund te kene ndoshta disa qe kan kaluar ne ekstreme, por kjo nuk do te thote se mund ti gjeneralizosh te gjithe Sufinjte ne nje kategori. Ne qofte se ke aspirata te behesh musliman duhet te kesh kujdes dhe frige Allahun xh.sh. para se te akuzosh.

    Kalofshi mire
    qysh asht hipokriti ndryshe, kur i shajn sahabet , e i bojn sexhde varreve (shirk), hipokriti brina ska.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga injejti : 20-05-2008 mė 09:32

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga ocean Lexo Postimin
    Pershendetje Only_Truth,

    Edhe une i bashkohem mendimit tend. Pra gjendem ne te njejten pozite, vetem se
    nuk kam pase fatin tend te takoje ndonje Sufiste, por kam mesuar vetem nga literatura e tyre qe kan len mbrapa.

    Me te thene te drejten eshte Sufizmi (jo ndonje tarikat specifik) qe me ka be ta perqafoje Islamin me zemer e me shpirte, edhe pse farefisi im Suni, nga ata te paktit qe jane te dhene mbas fese, ndoshta mund te me quajne edhe Kafir.


    Kalofshi mire
    Peshendetje ocean dhe faleminderit per postimin tend.

    Edhe une njejt jam vij nga nje rreth ku shumica jane te shkolles hanefite (edhepse se dijn) . E kam thene edhe me pare nga ana e Prishtines dhe gati kudo ne Kosove e perdorin njerezit kete shprehje a je me hoxhe a me sheh ,nuk i dijn as dallimet e thjeshta edhepse ne islamin e plote nuk duhet te kete dallime qe na ndajn .
    Shpesh here kam degjuar nga dervishet shehleret se nuk ben te fyhemi me hoxhallar dhe duhet ti ikim polemikave palidhje. Edhe kjo me ka pelqyer shume tek sufistat
    Une shpesh here po gaboj se nganjeher po polemizoj si shume po me duket.

    Ishalla te gjitheve na plotesohen deshirat dhe arrijn diēka ne jeten tone te perditshme dhe ne jeten shpirterore.
    SE KENDUAM "LET IT BE"

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-04-2006
    Postime
    560
    pershendetje,

    A jane dervishet, ata qe po u sillshin si trullana, rrethe e rrethe ne dhoma, duke ba si ,agaret HU HU HU, e pasandej po e shpojshin trupin e vet, gojen hunden fytin e gjitha pjeset e trupit, edhe femit e vegjel po i mesojshin se si te shpohen, bile bile ai shehu i MADHE vete po ja shpojke fetyren me lloj lloj mjete te forta!
    Valla budallakij ma e madhe qe kame pa une ishte ajo duke u shpuar veten drevishe, keshtu qe une kam ardhe ne purfundim qe kjo fe[tarik] nuk e meriton rrespekt, ngase nuk e rrespektojn as veten!

  18. #38
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Peshendetje ocean dhe faleminderit per postimin tend.

    Edhe une njejt jam vij nga nje rreth ku shumica jane te shkolles hanefite (edhepse se dijn) . E kam thene edhe me pare nga ana e Prishtines dhe gati kudo ne Kosove e perdorin njerezit kete shprehje a je me hoxhe a me sheh ,nuk i dijn as dallimet e thjeshta edhepse ne islamin e plote nuk duhet te kete dallime qe na ndajn .
    Shpesh here kam degjuar nga dervishet shehleret se nuk ben te fyhemi me hoxhallar dhe duhet ti ikim polemikave palidhje. Edhe kjo me ka pelqyer shume tek sufistat
    Une shpesh here po gaboj se nganjeher po polemizoj si shume po me duket.

    Ishalla te gjitheve na plotesohen deshirat dhe arrijn diēka ne jeten tone te perditshme dhe ne jeten shpirterore.
    Shiko per keta te Kosoves keta haberin s ja kan ata ta them me pergjegjesi te plote shehat nuk e di veq populli sa kam pyetur une as Ku'ranin nuk e pranojn shum nga ta , nuk m eduket qudi kjo me te vertet sepse ka edh enga ne qe nuk epranojn mirepo qudia me e madhe eshte kur deklarohen " ky Ku'rani nuk eshte i verteti ate te vertetin e ka shehi " e kur te i pyesesh ani ajt bjere ata " Jo ata e man veq shehi se na me pas ateher ishim ka kret sheha " . edhe pse une e kuptoj qe hoxh eshte nga turqishtja problemi qendron tek ikja juaj sepse nuk mund te argumentoni kur vje qeshtja tek shirku sepse jane te rrast deri ne fyt per ty nuk them asgje sepse nuke di ene i lutesh varreve mirepo ata qe i luten varreve deri ne fyt jane te mbushun , tjeter po kaloj te sufistat ata thojn qe "Allahu eshte qdo kund" ma shpjego qete pasi po thua sufist .
    KOSOVA E MADHE

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    Shiko per keta te Kosoves keta haberin s ja kan ata ta them me pergjegjesi te plote shehat nuk e di veq populli sa kam pyetur une as Ku'ranin nuk e pranojn shum nga ta , nuk m eduket qudi kjo me te vertet sepse ka edh enga ne qe nuk epranojn mirepo qudia me e madhe eshte kur deklarohen " ky Ku'rani nuk eshte i verteti ate te vertetin e ka shehi " e kur te i pyesesh ani ajt bjere ata " Jo ata e man veq shehi se na me pas ateher ishim ka kret sheha " . edhe pse une e kuptoj qe hoxh eshte nga turqishtja problemi qendron tek ikja juaj sepse nuk mund te argumentoni kur vje qeshtja tek shirku sepse jane te rrast deri ne fyt per ty nuk them asgje sepse nuke di ene i lutesh varreve mirepo ata qe i luten varreve deri ne fyt jane te mbushun , tjeter po kaloj te sufistat ata thojn qe "Allahu eshte qdo kund" ma shpjego qete pasi po thua sufist .
    Me kete postim tendin te fundit nuk e di se ēka ke dasht me thane (shumeēka nuk te kuptova) , a popullin po e kritikon a hoxhallart a shehleret a kon tjeter.

    Per ate biseden tende me ate dervishin qe ke bere a mund t'na tregosh ma shume se une hera e pare qe po ndegjoj diēka te tille.

    Edhe ma pare e thash asgje nuk ben te merret literarisht tek sufistat Ibni Arabi ka thene per librat e tij se nuk ben te lexohen ne qofte se nuk mundesh me i kuptuar apo nuk ke dikend qe te ndihmon ti kuptojsh.

    Duhet te kerkosh ma shume per ti kuptuar disa gjera , ndoshta ai dervishi ka dasht me te treguar se kuptimi i Kuranit gjendet tek Shehu e ai eshte Kurani i vertet. Te gjitha grupet ne islam e kane nje Kuran edhe sunnite,shiat (perveēse nja 5% te tyre) , ahmedit , kadijanit sufite etj ,etj por te gjithe i jepin komentime ndryshe. Ne fillim te fillimit nuk ka qene Kurani i shkruar si e kemi sot . Kuranin dhe interpretimin e tij e kane bere Muhamedi a.s Ehlibejti dhe sahabet e tij dhe ai ka qene Kurani i vertet se eshte shpjeguar drejt . Kurse sot po e shpjegojn ne 100 menyra edhe mbrenda permbrenda grupeve.

    Sa per varreza e kam shpjeguar njeqind here se nuk eshte shirk ,nuk jam ketu per ti mbrojt te gjithe se ka edhe asi besimtar qe bejn gabime por shumica e tyre nuk jane duke bere shirk. Eshte fjale e madhe akuze e madhe ēka po beni ju , keni kujdes.

    Sa per pyetjen se a eshte Allahu ēdokund ka shume pergjigje por do te mundohen te jap nje pergjigje .

    Allahu eshte edhe ēdokund edhe nuk eshte ēdokund kur jane ne pyetje per krijesat , afer krijesave mbi krijesa e gjera te tilla. Nuk mundemi ta imagjinojm Zotin sikur krijesat e tjera. Krijesat jane te kufizuara kurse Krijuesi jo .

    Krijesat jane te kufizuara nga krijesat tjera por Krijuesi nuk eshte i kufizuar. Nuk mundet me e kufizuar Allahun asnje planet apo krijese tjeter kur Ai don te jete afer nje krijese tjeter, ēka vlen per krijesat nuk vlen KRIJUESIN mund ti sjell 100 fakte per kete

    Ka edhe shume ajete te Kuranit te cilat flasin per kto gjera por disa nuk i permendin hiē.
    Surja Hadid ajeti 3 Allahu eshte i dukshmi dhe i padukshmi .
    Surja Kaf ajeti 16 Ne jemi me afer njeriut se sa damari i tij qe i rrah ne qafe
    Surja Nur ajeti 35 edhe aty gjen diēka ma teper lexo eshte ajet i gjate . Allahu eshte drite i qiejve e i tokes.

    Edhe ne disa ajete tjera e permend Zoti shpesh here se gjithēka ka ne qiej e ne toke eshte prone e tij . Edhe une po them se jam prone e pronarit tim . Pronari gjithmone eshte afer prones se tij nuk ka dyshim sidomos per Allahun Fuqiplotin asgje nuk eshte e pamundur.
    Nuk mundemi te shpjegojm diēka nga feja islame e diēka te lejm anash

    nje gje nuk ju kuptoj pse duhet te shpjegohet tewhidi vetem me disa ajete e tjerat ajete ju po i leni mbas . Pse i merrni gjithmone ajetet e arshit dhe i komentoni ashtu literarisht
    SE KENDUAM "LET IT BE"

  20. #40
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Me kete postim tendin te fundit nuk e di se ēka ke dasht me thane (shumeēka nuk te kuptova) , a popullin po e kritikon a hoxhallart a shehleret a kon tjeter.

    Per ate biseden tende me ate dervishin qe ke bere a mund t'na tregosh ma shume se une hera e pare qe po ndegjoj diēka te tille.

    Edhe ma pare e thash asgje nuk ben te merret literarisht tek sufistat Ibni Arabi ka thene per librat e tij se nuk ben te lexohen ne qofte se nuk mundesh me i kuptuar apo nuk ke dikend qe te ndihmon ti kuptojsh.

    Duhet te kerkosh ma shume per ti kuptuar disa gjera , ndoshta ai dervishi ka dasht me te treguar se kuptimi i Kuranit gjendet tek Shehu e ai eshte Kurani i vertet. Te gjitha grupet ne islam e kane nje Kuran edhe sunnite,shiat (perveēse nja 5% te tyre) , ahmedit , kadijanit sufite etj ,etj por te gjithe i jepin komentime ndryshe. Ne fillim te fillimit nuk ka qene Kurani i shkruar si e kemi sot . Kuranin dhe interpretimin e tij e kane bere Muhamedi a.s Ehlibejti dhe sahabet e tij dhe ai ka qene Kurani i vertet se eshte shpjeguar drejt . Kurse sot po e shpjegojn ne 100 menyra edhe mbrenda permbrenda grupeve.

    Sa per varreza e kam shpjeguar njeqind here se nuk eshte shirk ,nuk jam ketu per ti mbrojt te gjithe se ka edhe asi besimtar qe bejn gabime por shumica e tyre nuk jane duke bere shirk. Eshte fjale e madhe akuze e madhe ēka po beni ju , keni kujdes.

    Sa per pyetjen se a eshte Allahu ēdokund ka shume pergjigje por do te mundohen te jap nje pergjigje .

    Allahu eshte edhe ēdokund edhe nuk eshte ēdokund kur jane ne pyetje per krijesat , afer krijesave mbi krijesa e gjera te tilla. Nuk mundemi ta imagjinojm Zotin sikur krijesat e tjera. Krijesat jane te kufizuara kurse Krijuesi jo .

    Krijesat jane te kufizuara nga krijesat tjera por Krijuesi nuk eshte i kufizuar. Nuk mundet me e kufizuar Allahun asnje planet apo krijese tjeter kur Ai don te jete afer nje krijese tjeter, ēka vlen per krijesat nuk vlen KRIJUESIN mund ti sjell 100 fakte per kete

    Ka edhe shume ajete te Kuranit te cilat flasin per kto gjera por disa nuk i permendin hiē.
    Surja Hadid ajeti 3 Allahu eshte i dukshmi dhe i padukshmi .
    Surja Kaf ajeti 16 Ne jemi me afer njeriut se sa damari i tij qe i rrah ne qafe
    Surja Nur ajeti 35 edhe aty gjen diēka ma teper lexo eshte ajet i gjate . Allahu eshte drite i qiejve e i tokes.

    Edhe ne disa ajete tjera e permend Zoti shpesh here se gjithēka ka ne qiej e ne toke eshte prone e tij . Edhe une po them se jam prone e pronarit tim . Pronari gjithmone eshte afer prones se tij nuk ka dyshim sidomos per Allahun Fuqiplotin asgje nuk eshte e pamundur.
    Nuk mundemi te shpjegojm diēka nga feja islame e diēka te lejm anash

    nje gje nuk ju kuptoj pse duhet te shpjegohet tewhidi vetem me disa ajete e tjerat ajete ju po i leni mbas . Pse i merrni gjithmone ajetet e arshit dhe i komentoni ashtu literarisht
    Eshte fakt qe Allahu eshte me Dijen e Tij me Degjimin , Shikimin mirepo te thuash eshte ketu apo aty kjo nuk shkon .
    Per ate se sa kane njohuri populli me te madhe ka xhahila nga dy palet mos u be merak . Qka bre lejm anash ti qe po thua nuk eshte shirk ajt ti ndryshe kallzo qysh bahet shirki spjegoje nese e ki te qart ose postone tewhidin tuaj. Pershendetje.
    KOSOVA E MADHE

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Presidenti dekoron viktimat punonjes te SHISH vrare ne Vlore ne 1997
    Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 91
    Postimi i Fundit: 14-06-2013, 10:35
  2. Gjilani
    Nga cod3r nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
  3. Dhimiter Pango - "Enigma Otranto '97"
    Nga shigjeta nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-03-2009, 00:57
  4. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  5. Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 16-12-2008, 19:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •