Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-12-2007
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ilai p t gjitha semundjet

  Informacione rreth REISHIT


  Red Resihi / Ganoderma Lucidum / Ling Zhi


  Kpurdha udibrse nga Azia


  Pr m tepr se 2000 vite Kpurdhat Reishi (Ganoderma Lucidum) kan patur nj status prestigjioz tek ekspertt mjeksor kinez si barishte t jashtzakonshme shruese dhe kan qen mjaft t prhapura n mjeksin tradicionale kineze si nj qasje alternative dhe si mjet pr shrimin e shum smundjeve. Kpurdhat Reishi jan udira legjendare nga t gjitha barishtat tjera mjeksore pr shkak t superioritetit t tyre shruese dhe pr shkak t mungess s efekteve ansore dhe toxinit gjat shfrytzimit.
  Reishi n natyr gjindet shum rrall, kshtu q deri n gjysmn e dyt t shekullit 20-t ka qen e rezervuar vetm se pr mbertrit e fuqishm dhe pasanikt, kurse duke pasur parasysh fuqin e saj dhe efektin shrues nga ajo periudh kpurdha e kuqe reishi ka filluar t kultivohet me t madhe edhe n Japoni, pr t qen kshtu n shrbim t qytetarve t mbar bots.

  Kpurdha Reishi n Kinn e lasht sht cilsuar si Ila i Mbretrve .
  Dr. Shi-Jean Lee, mjeku m i famshm i Dinastis Ming n librin e tij Ban Chao Gang Moo Eciklopedia e bimve shruese ka propozuar prdorimin e Kpurdhs Reshi si nj mjet tejet efikas pr shrimin e shum smundjeve, duke vn n dukje njkohsisht se prdorimi afatgjat i Resihit mundson formimin e organizmit t shndosh. Ai, kpurdhn Resihi e ka konsideruar si barin m shrues mjeksor, madje duke e vn edhe para Zhen Shenit ( Ginseng ) pr shkak t ktyre kualiteteve :


  1. Kpurdha Reishi nuk sht toksike dhe mund t prdoret do dit pa pas kurrfar efekti ansor pr organizmin e njeriut

  2. Kur prdoret normalisht v n funksion normal natyror organizmin e njeriut, duke u mundsuar t gjitha organeve t funksionojn normalisht

  3. Imunomodulator- rregullon dhe prsos sistemin e imunitetit  Reishi- Ila i Mbretrve dhe shfrytzimi i saj n prmirsimin e shndetit


  Ndoshta dobia m e lart potenciale shjt sepse ngrit sistemin e imunitetit tek organizmi i njeriut. Reishi - Ganoderma Lucidum prbn n vete nj sasi t lart t Germaniumit organik, polisaharide dhe tipertene. Kto komponente aktive jan dshmuar se forcojn qelizat tona imunologjike dhe forcojn sitemin ton imun. Konsumimi i kpurdhave Resihi shrben edhe si preventiv pr mos humbjen e imunitetit. Kpurdhat Reishi kan q spektr t gjer prdorimi. Sipas mjeksis tradicionale kineze Kpurdha Reishi shrben pr funksionimin normal si dhe pr trajtimin shrues t pes organeve kye tek njerzit: zemrs, mushkrive, mlis, pankreasit dhe veshkve.
  Resihi shrben pr shrimin e smundjeve t llojllojshme t organizmit njerzor, prfshir : smundjet respiratore, kardiovaskulare, digestive, neurologjike, endokrinologjike, alergjit e ndryshme, rregullimin e ciklit menstrual, etj. T gjitha kto smundje dhe shum t tjera Reishi i shron pikrsiht duke iu referuar efektit kryesor : Prkrahja thelbsore e vitalitetit t organizmin njerzor dhe kthimi i tij n funsionimin normal natyror, duke prmirsuar sitemin imun.
  Kpurdhat Reishi ndihmojn rregullimin e trsishm t organizmit : mekanizmit trupor dhe t metabolizmit, duke siguruar funskionimin normal t t gjitha organeve.

  Kpurdhat Ganoderma kan efekete shum t mira tek kto smundje :


  Ndikimi i kpurdhs Ganoderme Lucidum tek tumort

  Shkaku kryesor i prhapjes s tumorit tek njerzit sht imuniteti i dobt. Efektin m t mir n luft kundr tumorit Reishi e arrin duke rregulluar dhe aktivizuar sitemin imun, posaqrisht me rritjen e aftsive pr vetmbrojtjen e organizmit ndaj tumorit.
  Hulumtimet m t mdha rreth efektit anti-tumor t kpurdhs jan br n Japoni. N Institutin Nacional t Qendrs anti-kancer n Tokio, qysh n vitin 1969, sht br i njohur efekti anti-tumor, kur Ikekava me bashkpuntor kan realizuar hulumtimet tek minjt, t cilve paraprakisht i kishin hedhur sarkom 180, ndrsa pes vite m von kt metod e kan vrtetuar dhe zgjeruar Hamuro dhe Chihara n hulumtimin e prbashkt t ktij Instituti dhe Kompanis s njohur ushqimore Ajinomoto .
  Rezultatet bazike t ktyre hulumtimeve t gjata dhe t mundimshme jan kto: Lentinula edodes ( shiitake )- pqindja e ndalimit t zgjerimit t tumorit sht 80,7 %, me eliminim t trsishm t tumorit n 6 prej 10 rasteve; Coriolus Versicolor- prqindja e ndalimit t tumorit 77,5 %, me heqje t trsishme t tumorit n 4 nga 8 raste; Ganoderma Lucidum- REISHI- prqindja e ndalimit t tumorit 98,5 %, me eleminim t trsishm t tumorit n 4 nga 5 raste, ndrsa n disa raste edhe deri n 100 %.
  Kpurdhat Ganoderma Lucidum n t vrtet me njsitet e saja anti-tumor vn n lvizje reaktort imun, me 'rast organizmi ndryshon funksionimin e tij duke u shruar trsisht.
  Nga viti 1980, pr kto elemente sht prdorur termi bimodulator , apo modifikuesi i prgjigjes biologjike . Kto elemente forcojn apo prsri vendosin funksionin imun t organizmit, si funksionet gjenerale, por edhe ato specifike kundr tumorit.
  Prve ksaj, kto elemente ndalojn zhvillimin e qelizave t tumorit, n ndrkoh edhe i shkatrrojn.
  Resihi mund t prdoret edhe si ndihmes gjat kohs s hemoterapis dhe radioterapis pr zvoglimin e efektve t padshirueshme si sht: lodhja e madhe, humbja e apetitit apo rreziku nga infeksionet e ndryshme. Poashtu, mund t prdoret pr zvoglimin e efekteve t padshiruara toxike dhe mund t'i zvogloj dhimbjet gjat hemoterapis dhe radioterapis.

  MBOJTJA E MLIS DHE DETOXIMI

  Kpurdhat Reishi jan n gjendje ta mbrojn mlin nga dmtimi i saj nga faktor t ndryshm fiziologjik dhe biologjik. Prve ksaj, efektet e prdorimit t Gadonermes mund t vrehen para, por edhe pas dmtimit t mlis. Kpurdhat Reishi gjithmon jan preferuar nga mjekt kinez pr shrimin e hepatitit kronik. Rezultatet e hulumtimeve n Japoni tregojn se prdorimi i Resihit n kohzgjatje prej 2- 15 jav tek pacientt e smur me hepatit kan rezultuar me sukses nga 80 -100 %.

  NDIKIMI I RESIHIT N SISTEMIN KARDIOVASKULAR

  Pr shekuj m rradh kpurdha Resihi sht e njohur si bim kardiovaskulare, andaj ajo n mnyr rutinore n Kin dhe Japoni iu sht rekomanduar pacientve me dhimbje n gjoks , me stres apo smundjeve koronarno-arterike.
  Shkenctart kinez kan zbuluar se Ganoderma prmirson funskionimin e gjakut dhe se prmban triperteno kiselin, t cilat zvoglojn tensionin e lart t gjakut, zvoglojn horesterolin, duke penguar kshtu smundjet e zemrs-infarktet.
  Hulumtimet klinike gjasht mujore n fakultetin e mjeksis t Tokios kan treguar se mse gjysms nga 53 pacient iu sht zvogluar tensioni i lart i gjakut pas shfrytzimit t Reishit.Rezultate t ngjashme kan arritur edhe kinezt me hulumtimet e kryera tek pacient, t cilit kishin nivel t lart t holesterolit n gjak, me 'rast ai u kishte rn n mas prej 70-90 % pas vetm 1-4 muaj t konsumimit t prditshm.


  MNYRAT E PRDORIMIT T REISHIT

  AJ : aji Ganoderma sht metoda tradicionale e prgatitjes s kpurdhave n Lindjen e Largt.

  Mnyra e prdorimit: Duhet prer kpurdhat n copza t vogla, sa m t vogla, aq m mir, dhe duhet ln n uj ( 5 g n 5-6 dl uj ), duke i ln kshtu gjat tr nats. Pastaj duhet t zihen nga 30- 60 min dhe mund t pihen.

  Lngu mund t prgatitet m s shumti pr tri dit ( por ather duhen 15 g reishi n 15-20 dl uj ), me 'rast rekomandohet mbajtja n frigorifer, kurse preferohet q para konsumit lngu t nxehet. Preferohet konsumimi para ngrnies, kurse personat me probleme t barkut mund ta konsumojn edhe pas ngrnies.

  Lngu mund t przihet me pak mjalt dhe limon, por assesi mos t'i shtohet sheqer.

  Ganoderma Lucidum n ver t bardh: 40 g Resihi vhen n gjysm litre ver t bardh. Shfrytzohet pas 10 ditsh, nga 30 dl, 2 her n dit.

  N sup : I shtohen kpurdhat Reishi sups apo gjells sipas dshirs dhe zihen n zjarr t but 1- 3 or. M pas hiqen kpurdhat dhe mund t pihet supa apo gjella.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e m.fetahu
  Antarsuar
  23-04-2010
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Keto kepurdha qenkan shum te mira por a gjinden tek ne te fresketa ose ne super markete
  dhe si kerkohen.

 3. #3
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime
  Kerpurdhat kane qene gjithmone subjekt mitesh te tilla, gjate gjithe rrejdhes se historise njerezore.
  Me e perfoluara ka qene dhe mbetet Amanita Muscaria...
  Ka edhe nje liber per kete... ku quhet si "Herb of Immortality"...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Sec u perhap nje kerpudhe e tille ne Shqiperi qe beri ca buje, nuk e di a keni degjuar. Ka ca vite. Nje kerpudhe e bardhe qe mbahej ne kavanoz, dhe pihej lengu i saj. Nje njeriu im e perdori. Thuhej qe sheronte te gjitha semundjet. Por u zhduk shpejt. S'degjova me te flitej per te.

 5. #5
  . Maska e Drit
  Antarsuar
  16-03-2009
  Postime
  397
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga mia@ Lexo Postimin
  Sec u perhap nje kerpudhe e tille ne Shqiperi qe beri ca buje, nuk e di a keni degjuar. Ka ca vite. Nje kerpudhe e bardhe qe mbahej ne kavanoz, dhe pihej lengu i saj. Nje njeriu im e perdori. Thuhej qe sheronte te gjitha semundjet. Por u zhduk shpejt. S'degjova me te flitej per te.
  Ai i afermi jot a ka pas ndonje ndryshim pozitiv pasi perdori lengun e kesaj kepurdhe?

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Citim Postuar m par nga Drit Lexo Postimin
  Ai i afermi jot a ka pas ndonje ndryshim pozitiv pasi perdori lengun e kesaj kepurdhe?
  Me duket se ka qene si kure. Pihej per disa dite vetem. Nuk e kam pyetur, duhet te kem qene larg ne ate kohe, Ne konvikt mbase. Me vone s'me ra ne mendje me, por s'besoj se ajo nuk shquhej per shendet te plote.
  E kisha harruar fare. Tani qe lexova kete shkrim mu kujtua pune e kerpudhes.

 7. #7
  yep Maska e Izadora
  Antarsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime n 37 postime
  Interesante !
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-11-2017
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Ilai p t gjitha semundjet

  Une e pi per momentin reishin ne forme kapsule..e kam blere online..eshte fantastik..

Tema t Ngjashme

 1. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 17:52
 2. Procesverbali i pleqris jehudite
  Nga muli21 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 11-12-2008, 16:22
 3. Raporti Zyrtar, Ja masakrat serbe t 1913 n Dibr
  Nga Apollyon n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-11-2008, 08:44
 4. Berisha: Disa prej mediave, hanxhar t mafies
  Nga Shijaksi-London n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 203
  Postimi i Fundit: 16-05-2007, 02:27
 5. Standartet demokratike t Kosovs
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-11-2005, 06:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •