Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 her n 1 postim

  Fjalori i gjuhs shqipe pr Ispell (410.000 trajta fjalsh)

  Fjaloritn drejtshkrimor t gjuhs shqipe pr programin Ispell mund ta shkarkoni ktu: http://www.shkenca.org/shkarkime/ispell-sq-1.4.tgz .

  Instalimi:

  tar xvzf ispell-sq-1.4.tgz
  cd ispell-sq
  make all ; make install


  Prdorimi:

  ispell -d albanian teksti_im.txt

 2. #2
  AL Maska e altiX
  Antarsuar
  30-12-2004
  Postime
  228
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga LJanina Lexo Postimin

  Instalimi:

  tar xvzf ispell-sq-1.4.tgz
  cd ispell-sq
  make all ; make install
  Komanda e fundit duhet keshtu te jete, apo Jo!?
  Kodi:
  make all && make install
  Prof.Ukshin Hoti - Filozofia politike e shtjes shqiptare

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Pikpresja bn ndarjen e urdhrave. Forma:
  prog1 ; prog2 ; prog3 sht e lejuar. Kryerja
  e programeve ktu behet njeri pas tjetrit.

 4. #4
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  LJanina,

  N mos gabohem, i njjti skedar prdoret edhe pr fjalorin drejtshkrimor t Firefox, por gjat prdorimit kam vn re se ka disa mangsi fjalsh. N nj rast, t cilin tani nuk e mbaj mend, nj fjal e shkruar gabim rezultonte si e drejt. A ka ndonj person apo grup njerzish q e mirmbajn kt fjalor? Ku mund t drgohen gabimet e gjetura ose fjal t reja pr t'u shtuar n fjalor?
  Edi

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  edspace,

  Fjalori pr Firefox bazohet me fjalorin drejtshkrimor pr MySpell, i cili bazohet n listn e fjalve t fjalorin pr programit Ispell.

  Lista e fjalve pr Firefox (MySpell) shte e njjt me listn e fjalve pr Ispell , por mnyra e ngjeshjes se ktyre fjalorve ndryshon, edhe pse ngjeshja e fjalorve pr kto programe (MySpel dhe Ispell) bhet duke u bazuar n afikse (parashtesa dhe prapashtesa), ka dallime parimore (parimi fonetik) dhe dallime alogiritmike (mnyra e krkimit t gabimeve dhe propozimeve pr korrigjim).

  Propozimi i prmirsimeve pr fjalorit e programit Ispell:

  Shkruani nj tekst si ky m posht:

  # Korrigjim
  #Autori: LJanina
  #Data: 28.11.2009
  fjala_e gabuar/fjala_sakt
  kjo_fjal_duhet_t_hiqet_/


  Pr shembull:

  # Korrigjim
  #Autori: LJanina
  #Data: 28.11.2007

  Tirona/Tirana
  Shkoder/Shkodr
  Prizeren/Prizren Prizreni Prizrenit
  Kuks/Kuks
  Skenderbeu/Sknderbeu
  Komunizem/Komunizm

  #Gabime trashanike apo rasti
  TironaJone/
  PrishtinaKos-/
  Makedonia/


  dhe drgoheni t autori i fjalorit.

  Kjo sht e tra. Pas pranimit t propozimeve ndryshimet bhen n mnyr automatike me an t programit sed.
  Ndryshuar pr her t fundit nga LJanina : 20-12-2007 m 19:01

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Pamje gjat puns me Ispell:
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-08-2005
  Vendndodhja
  kosova
  Mosha
  29
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  qka do te thot fjala impenjim

 8. #8

  Antarsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime n 46 postime
  Do te thote Perkushtim;Angazhim...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 19:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 10:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •