Close
Faqja 4 prej 15 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 282
 1. #61
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Lioness Lexo Postimin
  Nga Eqerem Vlora:
  Ne ate kategori futesh dhe ti me duket.


  KANUNI eshte NJE - Modifikimet jane me qindra; kam qene mese i qarte ne shkrimin qe i referohesh. Tjeter eshte qeshtja nese ti kerkon te futesh ne sherrr shpirto

  KANUNIN SHQIPTAR e zbatonin te gjithe shqiptaret pa dallim krahine e vendi. -Perse me detyron te perseritem?!

  E thash edhe nje here se ne mesjeten thermuese, ku cdo gje copetohej e degradohej deri sa edhe nje fshat qe kishte vetem disa qindra hektar toke e shpallte veten principate, e dikush prej tyre veten princ vetem pse kishte nje here dhe dikur nje lidhje shume te larget me gjakun mbreteror, bente stemen e vet prente monedhat e veta etj, njesoj keshu edhe Kanuni gjithshqiptar, u be pre e ketyre princerve dhe thermimeve e modifikimeve lokale.

  E kam perseritur disa here se edhe jugu i thelle i arberise jetonte me Kanun njesoj si gjithe viset tjera te veriut me te larget. Dallimet ndonese u shtuan ne vartesi me situaten gjeopolitike e ekonomiko-ushtarake, -thelbi i tij mbeti i paprishur.

  Ne kohe te urta ishte obligim dhe tradite e pakeputur e takimit te pleqve dhe pleqnareve nga te gjitha viset shqiptare ne kuvend me qellim harmonizimi e trajtimi presedanesh te reja ne jeten tone. Pas ketij kuvendi ku pleqnaret dhe kreret me ne ze miratonin pleqnite pleqte e kanuneve i sjellnin ato me vete ne viset e tyre dhe ato te gjitha beheshin publike deri edhe te nje ferishte djepi.

  Keshtu pra KANUNI perterihej cdo kater vjet me rregullativa te reja qe i kerkonte zhillimi i kohes dhe ngjarjet e qeshtjet shoqerore pa presedan. Pra Kanuni ishte nje per te gjithe arberoret. Nuk perjashtohen rastet kur nje krahine e caktuar nuk ka rene ne ujdi me pleqerite e krahinave tjera dhe ka vazhduar me te veten, por ne kuvendin gjitharberor te katervjeteshit ose eshte dashur ta pranoje ose t'ua argumentoje gjithe krahinave tjera ashtu qe ta pranojne ato kete te vetmen si me te drejte, gjera qe kane ndodhur rregullisht.

  Tendencat e venies ne fuqi te normave diskriminuese kane ekzistuar gjate gjithe historise se jetes dhe zhvillimit te Kanunit. Dicka te tille tentoi te bente edhe vet Gjergj Kastrioti i cili i verbuar me madheshtine e vet kerkoi dretjesi te re sipas vleres se personit, pra trajtim special te "VIP"-ave. Kesaj i ra me shpate Leke Duke Gjini IV. Dhe ashtu mbet pavaresisht kembenguljes se gjate te Gjergjit.

  "Ne kandar te vetin secili peshon 400 derhem."

  Keto 400 derhem jane emri i valutes me te vjeter ne evrope te cilen e preu Dyrarhu, fjale e cila ne greqishte u be sinonim i parase andaj sot e kesaj dite perdoret 'drahmi'.

  Ky duket se ishte cmimi i gjakut te falur te nje njeriu. E jo i gjakut. Pra nese ke vrare dikend pa dashje dhe ke kerkuar falje duke respektuar te gjitha rregullat kanunore, nese familja e mortit ta pranon faljen o pafajesine, ti do t'ia lash 400 dyrrah te gjalleve te tij per demtimin. Pra nuk eshte fjala per gjakun sepse gjaku ose falet ose nxirret por per demin e shaktuar familjes se te vrarit siper vdekjes se tij. [po nenvizoj keto per shkak se te pamesuarit me lehtesi bejne ngaterrese te ketyre kategorive] Pra, gjaku gjobe nuk behet! 400 dyrrah jane aty per te paguar demin ne vlere te produktivitetit te njeriut te gjalle - pra efektivit te tij ekonomik ne familje e jo ekzistimit te tij fizik. Menyra se si eshte llogaritur dhe si eshte ardhur deri te kjo shume fikse e miratuar nga te gjithe mbetet mister.

  Keshtu Lionesse, duket se ma paske gabuar kategorine...
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 2. #62
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Keto 400 derhem jane emri i valutes me te vjeter ne evrope te cilen e preu Dyrarhu, fjale e cila ne greqishte u be sinonim i parase andaj sot e kesaj dite perdoret 'drahmi'.
  Pikerisht. Nuk e dija qe te kishte rene ne sy kjo.

  Durresi ka ne steme Atlasin qe mban boten, dhe Atlandida qeverisej nga pleqesia.

  "Marredheniet mes udheheqesise dhe njeri tjetrit rregulloheshin nga udhezimet qe u kidhte dhene Poseidoni. Keto ishin shkruar nga njerezit me te hershem ne nje kolone orok-alciumi qe ishte vendosur ne mes te ishullit tek tempulli i Poseidonit, ku njerezit mblidheshin cdo vit te peste dhe te gjashte alternativisht, per te nderuar njelloj si numrin tek dhe ate cift.

  Kur mblidheshin ata konsultoheshin rredh problemeve publike, kerkohej te njoftoheshin ne se dikush kishte prishur ndonje rregull dhe jepej gjykimi perkates. Para se te jepnin gjykimin ndiqnin nje nga dhjete buajt e shenjte te Poseidonit pa perdorur arme, vetem me kerraba dhe ate qe buall qe kapej e flijonin ne tempullin e Poseidonit mbi shkrimet e shenjta...pasi pastronin dhe vendin nje pike gjak hidhej ne kupe per tu pire nga te gjithe, dhe me kete rast behej betimi se do vazhdonin te zbatonin ligjet....

  Kur mbremja vinte ata vishnin rrobet me te bukura te kaltera dhe betoheshin se:

  - Nuk do luftonin njeri tjetrin.
  - Familja Atlasit kishte perparesi.
  - Te gjithe do luftonin ne se ndonje merrte armet kunder saj
  - Mbreti Atlas nuk kishte prioritet ne vendim, as edhe ne jeten/vdekjen e shtetasve te tij po qe se nuk ishte pranuar nga pleqesia...."
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 10-01-2008 mė 08:29
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 3. #63
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  "Shumica e lexuesve nuk dine fare qe ne Shqiperine e Juges, ka qene ne veprim nje "ligj i zakonit" ndermjet popullatave te Laberise, te Toskerise dhe te Camerise ..."
  Kur Baptist, thote Kanuni i Shqiptareve, mendoj se ka te drejte, dhe eshte pikerisht ne te njeten rryme mendimi me ate qe Luania ka postuar ne posten e saj, edhe pse kjo e kundershton duke thene te njejtengfje qe thote ai, pa e ditur edhe ajo vete.
  Kanuni i shqiptareve eshte kodi i gjakut shqiptar. Nuk ka moshe, sepse ka si fillim FILLESEN. Eshte kanuni i Trojes dhe i akejve, sepse te dy palet besonin ne te njejtet perndi pellazgjike. Madje eshte akoma me i vjeter se aq. Sa per emertimin e tij, mendoj, dhe e kam shkruar edhe ne nje poste te meprashme, se Leka u ndihmua ne emri dhe rastesia qe te hynte ne histori. Kanuni i Lekes, eshte kanuni i Lekeve sepse edhe Leka i Math mendohet ta kete pasur nje te tille, ashtu si dhe e Pirroja, qe permendet per punen e Kanunit te Laberise (Lap-et e Zeusit me dy vale lufterash, sipas gojdhanave shqipe, rezultojne rraca luftarake e Kretes). Perfundimisht, si per cdo gje tjeter me vlere qe kemi pasur, edhe per kete te fundit, qe po diskutojme nuk kemi bere aq sa duhet, per te mos thene FARE, madje edhe e kane poshteruar dhe keqinterpretuar sipas qejfit. Bastardimi me i madh eshte kur e thone se e ka marre emrin nga greqishtja "Canon", gje qe nuk eshte aspak e vertete sepse ne mund te themi Canon, Kanon, Kanun, Kanu, Qanun, Qanu, Khanu (shqiptimi s ka qene kurre problem per ata qe flasin gjuhen e pare) etj...pra nuk kemi pasur nevoje te huazojme emra ne nje kohe shume te vone per nje fenomen shume shume te hershem.
  Nese e sheh Kanuin ka edhe "nene" per prift, kishe etj, pra ka modifikime te cilat duken te cuditshme. A ishin kaq elastike ne futjen e materialit modifikues ata njerez qe betoheshin per gurin e per TOKEN, per DIELLIN e per QIELLIN?
  Ndoshta kujtesa gjenetike therriste respektin per kasten e prifterinjve-mbret te Atlantides? Ndoshta...

  ps
  Styx, pse erdhen korinthasit deri ne Dyrrah, a nuk kishin toka te tjera per te "pushtuar" me ne jug? Shikoji pak se si e kane helmeten (se nuk dua te dal jshte teme). Mbane ne krye simbolin e perendise baze te Trojaneve, Palladiumit

 4. #64
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga BARAT Lexo Postimin
  ...pse erdhen korinthasit deri ne Dyrrah, a nuk kishin toka te tjera per te "pushtuar" me ne jug? Shikoji pak se si e kane helmeten (se nuk dua te dal jshte teme). Mbane ne krye simbolin e perendise baze te Trojaneve, Palladiumit
  Kam pershtypjen se Dyrrah ishte biri pare/bija e Atlasit, cdo te thote se sipas Ligjeve/Kanoneve te Atlantides trashegonte parllekun. Po ashtu lexo "tagri i Par-binit"- djalit te pare" tek Kanuni qe ka sjelle Darius. Ligji Atlantides thote se po qe se sulmohet djali i pare te gjithe i shkojne ne ndihme. Qe ketej lidhja Korkyre-Durres.

  Prandaj kemi nje si pune Athina, e bardha, vajza e virgjer qe mbahet si burre malesh e ngaterresa te tjera qe me qe popujt e tjere nuk i kuptojne i hyjnizuan pas mendjes se tyre. Dhe At-henan e ndertuan gjigantet, At-la(o)s duke qene nje prej tyre.

  Dikur Baptisti (kur u vu nje fotografi hyjneshe) shkroi qe ajo nuk eshte grua, por burre. E dija qe edhe pruresi i fotografise edhe Baptisti ndonese kundershtoheshin, kishin te dy te drejte parimisht
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 10-01-2008 mė 09:36
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 5. #65
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Lioness

  Per mua, ceshtja eshte disi me e thjeshte. //ta shohim...

  Shoqeria shqiptare (qofte pellazge, ilire, arberie etj) ishte shoqeri si gjithe te tjerat qe kishte nevoje per ligje, n'dac lokale, fisnore, krahinore etj. //perse fiset e popollata etno-kulturore te pazhvilluara as sot nuk nuk kane nevoje per to?

  Keto ligje mbeten te tilla si rrjedhoje e mungeses se nje bashkimi te mirefillte kombetar deri vone, //ne cka e mbeshtete kete induksion? c'te kete bashkimi ose copetimi kombetar nga turqia ne vilajete te tokave shqiptare me qellim te dobesimit ekonomik dhe ushtarak te kombit shqiptar me dasine ne kanun?!!

  apo mungese te zhvillimit te komb-shtetit vis a vis pshEuropes perendimore. // Lionesse e dashur, -kur eshte shpikur per here te pare ne histori koncepti shtet-komb? Si mund te gjykosh me standardet konceptuale te shekullit XIX me ato mesjetare te shekullit X ta zeme?! Ne rast se ti ke qelluar ne burg nderkohe qe vellezerit dhe motrat tua kane vendosur te ndajne pronat e perbashketa - a do te thote se ty nuk te takon hisja jote sepse ti nuk ishe ne gjendje te merrje pjese ne dajasi? >shikim teper i percipte, i padrejte dhe mjaft i papergjegjshem do te thoja une.

  Por po t'i shohim keto shoqeri pri-Westphalia, sidomos medievale, kishin ligjet, kanunet e tyre te posatcme, sidomos ato me klanore nga natyra, //te na falesh por ligjet kane ekzistuar me dhjetera shekuj para krishtit e sidomos para mesjetes. Por ky fakt as nuk verteton as nuk mohon ndonje gje ne lidhje me partikuilaritetin dhe perfektshmerine e ligjit mbi ligje.
  Ne mesjete te gjitha principatat udhehiqeshin nga ligjet e kishes dhe klerikeve. Ishte religjioni ai qe percaktonte cdo lloj dretjesie, dhe ishin prifterinjte ata qe akuzonin gjykonin denonin digjnin falnin e arbitronin mbi te gjitha format e dretjesise ne shoqerite e cilesdo principate. C'lidhje kane keto orientalizma me KANUNIN tone SHENJTE? Kush guxon madje te pretendoje se ndonje "ligj" i principatave mesjetare qe zbatohej ne shoqerine civile se ka dicka thelbesore te perbashket me KANUNIN perpos pergjasimeve te dukjeve te jashtme skajshmerisht te kunderta ne parim?

  Mistifikimi i Kanuneve per mendimin tim eshte absurd sepse ne thelb do te thote qe "cudi e madhe" qe paskemi pasur ligje. //ketu pajtohem, kur jane ne pyetje shqiptaret dhe nyjet e etnogjeneses apo rrezatimit tone etnopsikologjik nder shekuj e popuj, se eshte e pamundur te mos lind drejtesia ligjore civile ne ate mjedis. [e jo ligj-vullneti arbitrar i qefeve te sundimtarit]

  E dyta i rrezikshem ne kuptimin e deshires se adoptimit te tyre, dmth adoptimit te ligjeve te qindra shekujve me pare, ligje klanore, ne shoqerine e sotme te shek 21. Ketu po flas dhe per Kanunin e Laberise. //E ke fjalen per: modifimimin e KANUNIT ne lokalitetin Lab ketu, e jo per KANUNIN. -Ah, sikur ta dija se cfare nenkupton me ligje klanore ti ketu, dhe c'hyne ne pune klanet per t'u krahasuar me ligjin e pergjithshem ETNIK SHQIPTAR?
  Atehere me duhet te te pyes perse u dashka gjykuar intelekti yne shqiptar nga nje prizme e tille e pa aftesise mentale per te diferencuar parimet e arta nga normat e gatshme te nxjerrura prej tyre per t'u sherbyer ne pajtim me to ne nje periudhe rrethane historike krejtesisht te ndryshme nga kjo qe jetojme sot? E kam thene (ne nje teme tjeter) dhe po e perseris se KANUNI nuk e ka as gjasen me te vogel te ringjalljes dhe manifestimit te tij hyjnor ne shoqerine e sotme te padenje shqiptare per te, pavaresisht deshirave romantike qe mund te kete njeri apo tjetri, -sot eshte e plotesisht e pamundur te realizohet kthimi ne te ekzistuarit hermetik te shoqerise tone dhe dihotomia e komunikimit te mbyllur perbrenda komunitetit shqiptar dhe te hapur ndaj botes se trete te konsideruar si aliene ashtu sic vazhdojne te bejne hebrejte per mijera vite gjer me sot. Ne e kemi humbur kete kualitet mental. Ajo qe mund ta bejme ne, para se gjithash per te miren tone e tek pastaj per te mire te njerezimit, eshte te ekstraktojme parimet me vlera eterne absolute qe i qendrojne jo vetem kohes se sotme dhe asaj te shkuar por eoneve te ardhmerise ne vazhdim. Atyre qe qendrojne pavaresisht mentalitetit apo koncepteve tranzicionale te shoqerise njerezore ne periudhen qe ajo jeton. Dhe vetem permes ekstraktimit te tyre te arrijme te nxjerrim rregullat normative dhe ligjet natyrale te krijuara per njeriun, e jo kunder tij; te cilat cdo kush do te tentoje vetiu t'i zbatoje e te vetpermbahet per te mos i thyer ato nga vetedija se me kete po u hape deren padrejtesive qe mund te behen ndaj tij.

  Por kjo s'do te thote qe s'duhet t'i njohim dhe t'i vleresojme si pjese e historise, apo e tradites kombetare.// He mi e hengerte dreqi; po historia cfare na duhet? Po tradita cfare na duhet? Cfare dobie kemi ne nese e dijme apo nuk e dijme nje histori te caktuar? C'perfitim praktik do te kishim ne nga vleresimi i ketyre pallavrave si pjese te historise apo jo?

  -Se c'po i nxjerr telashe vetes moj! [besa edhe mua ]
  Per kombin; ta mesosh historine do te thote te parandalosh te mos biesh ne gabimin e njejte in perpetua.

  E c'logjike do te kishte sikur cdo gjenerate te detyrohet ta zbuloje rroten qe nga fillimi?! Perse kete akt te budallem shqiptaret vazhdojne ta pereserisin qe 150 vjet? Kur rrota nje here e shpikur ka vlere te perjetshme, dhe tek ata me mend vetem pasohet si trashegimi e pasur nga gjenerata ne gjenerate! Vlerat e perjetshme jane vlera te perjetshme.
  -------------------
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 6. #66
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Eshte mire te lexohet dy here, cfare eshte shkruar me lart.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #67
  ^ Maska e baaroar
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  A mund te themi qe Kanuni yne i perket qartesisht nje shoqerie patriarkale ?
  A ka ekzistuar shoqeria matriarkale e mirefillte nder pellazge/yllire?
  Nese keto qendrojne fort...
  A mund te jete Kanuni eshte me i vjeter se koha e shfaqjes se shoqerise matriarkale e cila eshte paraprire nga nje rend i sterlashte patriarkal ?
  Ose Kanuni eshte i huazuar nga nje popull i sterlasht me rend patriarkal.

 8. #68
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Dalan me duket do ndezesh baptistin tani me kete punen e matriarkalizmit....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 9. #69
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dalan Lexo Postimin
  *
  A mund te themi qe Kanuni yne i perket qartesisht nje shoqerie patriarkale ? // Jo!
  A ka ekzistuar shoqeria matriarkale e mirefillte nder pellazge/yllire?//paralele
  Nese keto qendrojne fort...//nuk qendrojne fort
  A mund te jete Kanuni eshte me i vjeter se koha e shfaqjes se shoqerise matriarkale e cila eshte paraprire nga nje rend i sterlashte patriarkal ?//nese ne jemi pasardhes te pellasgeve matriarkati dhe patriarkati nuk kane qene forma shoqerore fare ne kete regjion dhe per kete te bind KANUNI kur barazon kreret e familjes si ZOT dhe ZOJE shtepie absolutisht te barabarte per nga ingerencat ne fushat e zvillimit dhe mireqenies se familjes.
  Ose Kanuni eshte i huazuar nga nje popull i sterlasht me rend patriarkal.//Absolutisht jo. Kanuni eshte fundament i shpirtit dhe qenies sone etnike. Eshte anima e kombit shqiptar. PAlca kurrizore nuk mund te jete e huazuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 10-01-2008 mė 14:15
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 10. #70
  ^ Maska e baaroar
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Kuvendi i fundit i Pleqesise se Laberise eshte mbajtur me 28 mars 1943 ne Kudhes te Himares.
  Ne te moren pjese 33 pleqnare nga 16 fshatra.
  Ky kuvend i thirr per te pleqeruar konfliktin midis fshatrave Pilur dhe Sasaj.
  ///
  Me 18 prill 1941, Izet e Kalem Bocaj nga Sasaj dhe Jaho Nani nga Borshi, vrane bariun Foto Prifti nga Piluri bashke me gruan shtatzene, 7 femijet e tyre dhe qenin e stanit, qe sipas zakonit barazohej me nje njeri, ne malin Lavan te Sase, ku viktima jetonte me bageti.
  //
  Pas dy vjet kerkese Sasajve qe t’u tregonin doren kriminale qe vrau teresisht familjen e Foto Priftit, aty nga 10-diteshi i pare i muajit mars 1943, Savo dhe Polo Prifti nga Piluri, me 7-8 apo 10 te tjere, terhoqėn 7 Sasanjote nga paria nė vendin e quajtur Bunec, gjoja te bisedonin per pajtim dhe ne pabesi vranė 6 prej tyre.
  Do vrisnin edhe 5 Sasanjote te tjere qė tė barazoheshin me 11 njerezit e familjes piluriote qe kishin vrarė ata, perfshire ne ate numer edhe qenin e stanit, qe sipas zakonit quhej i barabartė me njeriun. Sasanjotet nga ana e tyre pretendonin hapur se Piluriotet u kishin vrare 6 njerez nga paria, dhe veē kesaj, ata nuk ishin dora kriminale.
  ///
  ...
  Vendimi i Pleqesise ishte:
  Fshatrat Pilur–Sasaj te bejne armepushim deri ne mbarim te luftes. Shkelesit e ketij vendimi do denohen me ekzekutim dhe do te quhen nė gjendje lufte me te gjithe fshatrat nenshkruese te ketij vendimi.
  ...
  Eshte jashtezakonisht per tu vleresuar reputacioni i padiskutueshem i fuqise se Pleqesise per te marre vendime te tilla ne kohe lufte.

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e F-tim
  Anėtarėsuar
  21-02-2008
  Postime
  88
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  te gjitha te mirat i ka pasurun kanuni i lek dugagjini
  whay people drink and drive ! They can Smoke and fly

 12. #72
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  785
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  kjo puna kanunit esht si puna e gomarit
  gomari u zevendesu me makinen
  kanuni me ligjet

 13. #73
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga offspring Lexo Postimin
  kjo puna kanunit esht si puna e gomarit
  gomari u zevendesu me makinen
  kanuni me ligjet
  Saktesisht ashtu si po thua ti vetem se ke gabu vendin e gomarit me ligjin ,pra aty ku ke thene ligj vej gomar dhe anasjelltas.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 14. #74
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  785
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Saktesisht ashtu si po thua ti vetem se ke gabu vendin e gomarit me ligjin ,pra aty ku ke thene ligj vej gomar dhe anasjelltas.
  hahahahah
  lapsus baptisti
  ene gabojn njerezit lol

 15. #75
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Cka kam vene re se fundmi eshte thellesia e tmerrshme e Kanunit... Ne pamje te pare gjerat duken mjaft te thjeshta dhe mbase edhe te shkeputura, por ka nje fije qe lidh cdo koncept nga fjalia e pare deri tek e fundit,sidomos nese priftin nuk e kemi katolik por prift pagan...

  Kanuni eshte fjala e Zotit tone.... Transformimi i Urtesise ne Moral eshte i nje natyrshmerie te jashtezakonshme e te vazhdueshme.... Aty nuk fshihet thjesht urtesia shqiptare,por morali shqiptar ,pra nje shkalle me e larte se urtesia dhe njekohesisht ndihet shpirti shqiptar,shpirti si pjesa e pandergjegjshme e moralit....

  Shtresezimi ka arritur majat e te paimagjinueshmes,eshte shtresezuar e presuar kaq shume morali e shpirti shqiptar,saqe cdo neni mund ti besh analize prej 1 faqeje dhe te mos jete e mjaftueshme....
  Qellimi besoj ka qene trasformimi i moralit e shpirtit shqiptar ne dicka gati instiktive,te padiskutueshme,urdher natyror kunder te cilit nuk mund te mendohet te dilet....
  Kete gje e ben bibla dhe kurani,por kanuni nuk e lejon ngercin,pikerisht si pasoje e formes se tij aspak te sforcuar,pra nuk eshte uje dige,por i rrjedhshem e i paster si burimi i malit,kur del nga toka....

  Pikerisht kjo forme i ka lejuar kanunit te mbijetoje gojarisht ,cka cudit mbare studiuesit....

  Imagjinoni pak sikur te mos thjeshtezohej urtesia ne moral e shpirt,cfare humbje e vazhdueshme ne kohe te urtesise do kishim edhe sikur te vijonte ne te shkruar.... Imagjinoni sa urtesi antike e shkruar ka humbur ?
  Ligji me i mire eshte ligji me thelb moral,sepse ligji vjen prej moralit,por sot i eshte shkeputur moralit e lind drejtpersedrejti prej arsyetimit logjik,pa u kthyer as ne urtesi e aq me pak ne moral .... Biles ca nga ligjet e sotme bien shpesh ndesh me moralin pa u perkujdesur aspak te modifikojne njekohesisht moralin e se shkuares,por thjesht e asgjesojne,duke i sjelle deme te paimagjinueshme shpirtit te kombit shqiptar....

  Emri i Shtjefen Gjecovit duhet mbajtur lart,si emri i ruajtesit te shpirtit shqiptar,sepse duke e kthyer ne formen e shkruar,po e ruan per brezat e ardhshem.....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 16. #76
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-02-2008
  Vendndodhja
  Tek Iliret !
  Postime
  62
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nje Gje Plotesisht Prodhim Irlio Shqiptar Qe Duhet Te Jem Krenar !

 17. #77
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-02-2008
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ajo qe mua me shqeteson eshte se Kanunin sot e kane bastarduar tej mase..... ata qe thirren ne emer te tij, gazetaret, madje edhe disa qe vetes i thone studiues apo intelektual. Jam shume i bindur se shumica derrmuese e vrasjeve te bera kinse per kanun, jane asgje tjeter vecse krime te zakonshme dhe qe permendin kanunin si argument per te shfajesuar veten.
  Ne media cdo dite flitet ne menyre pozhorative per kanunin duke e fajesuar ate per vrasjet apo ngujimet e shume familjeve.... nje gje ta kene te qarte gazetaret qe e permendin kanunin, e nuk dine qofte edhe nje nen te vetem te tij...... Kanuni nuk eshte leje per te vrare, eshte pikerisht e kunderta. Njerezit kane vrare njeri tjetrin prej filimit te njerezimit..... Nuk na e ka fajin Lek Dukagjini pse ne vrasim njeri tjetrin

 18. #78
  atdhetar Maska e bledikorcari
  Anėtarėsuar
  29-02-2008
  Vendndodhja
  duke bere cicin ne omonia
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nje kanun te tille duan shqiptaret e sotem
  PERETH FLAMURIT TE PERBASHKUAR ME NJE DESHIRE ME NJE QELLIM

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e THOTI
  Anėtarėsuar
  09-07-2008
  Postime
  124
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nje gje ne kanun nuk asht definue nuk eshte percaktue afati i mareses se gjakut (pajtimit).
  P.Sh nese bien ne gjak edhe per nje kohe te caktuar nuk meirrt gjaku, dorasesi duhet ose ta paguj gjakun ose i vrami duhet ta nxjerr gjakun, nese te demtuarit nuk pranojn as me u pajtue po as nuk pranojn kompenzim, atehere qka ???
  Duhet te vazhdohet me bese pambarimisht??
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga THOTI : 22-07-2008 mė 08:20

 20. #80
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2008
  Postime
  171
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga THOTI Lexo Postimin
  nje gje ne kanun nuk asht definue nuk eshte percaktue afati i mareses se gjakut (pajtimit).
  P.Sh nese bien ne gjak edhe per nje kohe te caktuar nuk meirrt gjaku, dorasesi duhet ose ta paguj gjakun ose i vrami duhet ta nxjerr gjakun, nese te demtuarit nuk pranojn as me u pajtue po as nuk pranojn kompenzim, atehere qka ???
  Duhet te vazhdohet me bese pambarimisht??
  Sigurisht familja e tė dėmtuarit e ka mbajtur mendimin e vet nė fshehtėsi ose ajo ėshtė matur e matur pėr ndonjė akt final. Ndoshta dhe ka pritur njė moment tė fundit vendimtar qė dorasi tė dėnohet nga ajo ose tė shpėrngulet nga vendbanimi me ndonjė dėmshpėrblim, sigurisht. I kam lexuar pikat e kanunit rreth gjakmarrjes por ka kaluar njė kohė e gjatė dhe nuk jam marrė mė me to. Ky ėshtė mendim imi dhe ndoshta dhe i diskutueshem.

Faqja 4 prej 15 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kanuni i Lekė Dukagjinit dhe shqiptarėt
  Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 15-05-2012, 22:03
 2. Gjakmarrja
  Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 06-10-2010, 08:32
 3. A eshte i vleshem Kanuni i Lek Dukagjinit apo jo?
  Nga Kallmeti nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 21:42
 4. Kanun e Kuvend .
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 21:21
 5. Kanun e Kuvend (trojet Shqiptare)
  Nga drini_nė_TR nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 07:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •