Close

Rezultati i Sondazhit: Respektohen t drejtat e njeriut n vendin ku ju jetoni?

Votues
10. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • PO

  3 30.00%
 • JO

  7 70.00%
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  38
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Deklarata e prgjithshme mbi 'T drejtat e njeriut'

  M 10 dhjetor t vitit 1948, Asambleja e Prgjithshme e Kombeve t Bashkuara nxori dhe shpalli Deklaratn e Prgjithshme mbi t Drejtat e Njeriut, tekstin e plot t s cils po e sjellim m posht.
  Pas ktij akti historik, Asambleja ftoi t gjitha shtetet antare q ta shpallin tekstin e Deklarats dhe t prpiqen q t prhapet, paraqitet, lexohet dhe t shpjegohet, sidomos n shkolla dhe institucione t tjera edukuese, n t gjitha vendet dhe shtetet pa marr parasysh statusin e tyre politik.

  Teksti zyrtar i Deklarats mund t gjindet n gjasht gjuh zyrtare t Kombeve t Bashkuara: angleze, frnge, kineze, ruse, spanjolle dhe arabe.


  DEKLARATA E PERGJITHSHME MBI TE DREJTAT E NJERIUT

  HYRJE

  Mbasi njohja e dinjitetit t lindur t t drejtave t barabarta dhe t patjetrsueshme t t gjith antarve t familjes njerzore sht themeli i liris, drejtsis dhe paqes n bot;

  mbasi mosrespektimi dhe prbuzja e t drejtave t njeriut ka uar drejt akteve barbare, t cilat kan ofenduar ndrgjegjen e njerzimit, dhe mbasi krijimi i bots n t ciln njerzit do t gzojn lirin e fjals, t besimit dhe lirin nga frika e skamja sht proklamuar si dshira m e lart e do njeriu;

  mbasi sht e nevojshme q t drejtat e njeriut t mbrohen me dispozita juridike, kshtu q njeriu t mos jet i shtrnguar q n pikn e fundit t'i prvishet kryengritjes kundr tiranis dhe shtypjes;

  mbasi sht e nevojshme q t nxitet zhvillimi i marrdhnieve miqsore midis kombeve;

  mbasi popujt e Kombeve t Bashkuara vrtetuan prsri n Kart besimin e tyre n t drejtat themelore t njeriut, n dinjitetin dhe vlern e personit t njeriut dhe barazin midis burrave dhe grave dhe mbasi vendosn q t nxitin prparimin shoqror dhe t prmirsojn nivelin e jets n liri t plot;

  mbasi shtetet antare u detyruan q, n bashkpunim me Kombet e Bashkuara, t sigurojn respektimin e prgjithshm dhe zbatimin e t drejtave t njeriut dhe t lirive themelore;

  mbasi kuptimi i prbashkt i ktyre t drejtave dhe lirive sht m i rndsishm pr realizimin e plot t ktij detyrimi;

  ASAMBLEJA E PERGJITHSHME shpall Kt DEKLARATE TE PERGJITHSHME MBI TE DREJTAT E NJERIUT si ideal t prgjithshm t cilin duhet ta arrijn t gjith popujt dhe t gjitha kombet, n mnyr q do njeri dhe do organizm shoqror, duke pasur parasysh gjithmon kt Deklarat, t prpiqet q, me an t msimit dhe edukimit, t ndihmonte n respektimin e ktyre t drejtave dhe lirive dhe q, me an t masave progresive kombtare dhe ndrkombtare, t sigurohej njohja dhe zbatimi i tyre i prgjithshm dhe i vrtet, si midis popujve t vet shteteve antare , ashtu edhe midis popujve t atyre territoreve q jan nn administrimin e tyre.

  Neni 1.
  T gjith njerzit lindin t lir dhe t barabart n dinjitet dhe n t drejta. Ata kan arsye dhe ndrgjegje dhe duhet t sillen ndaj njri tjetrit me frym vllazrimi.

  Neni 2.
  Secili gzon t gjitha t drejtat dhe lirit e parashtruara n kt Deklarat pa kurrfar kufizimesh prsa i prket racs, ngjyrs, gjinis, gjuhs, besimit fetar, mendimit politik ose tjetr, origjins kombtare a shoqrore, pasuris, lindjes ose tjetr.

  Asnj dallim nuk do t bhet n baz t statusit politik, juridik ose ndrkombtar t shtetit ose vendit t cilit i prket do njeri, qoft kur shteti ose vendi sht i pavarur, qoft nn kujdestari, qoft jo vetqeveriss ose q gjindet n fardo kushtesh t tjera t kufizimit t sovranitetit.

  Neni 3.
  Gjithkush ka t drejt t jetoj, t jet i lir dhe t ket sigurimin vetjak.

  Neni 4.
  Asnjeri nuk duhet t mbahet si skllav ose ifi; skllavria dhe tregtia e skllevrve jan t ndaluara n t gjitha format.

  Neni 5.
  Asnjeri nuk duhet t'i nnshtrohet mundimit, veprimit ose dnimit t egr, jonjerzor ose poshtrues.

  Neni 6.
  Gjithkush ka t drejt q t'i njihet kudo personaliteti juridik.

  Neni 7.
  T gjith jan t barabart para ligjit dhe kan t drejt pa asnj diskriminim t mbrohen barabar nga ligji.T gjith kan t drejtn pr t'u mbrojtur barabar kundr do diskriminimi q cnon kt Deklarat, si dhe kundr do nxitje pr nj diskriminim t till.

  Neni 8.
  Gjithkush ka t drejt pr mjete juridike t frytshme para gjykatave kompetente kombtare pr veprimet me t cilat shkelen t drejtat themelore t garantuara nga kushtetuta ose ligjet.

  Neni 9.
  Asnjeri nuk duhet t'i nnshtrohet arbitrarisht arrestimit, ndalimit ose internimit.

  Neni 10.
  Gjithkush gzon njlloj t drejtn pr nj proces gjyqsor objektiv e publik para nj gjykate t pavarur e t paanshme, n prcaktimin e t drejtave dhe detyrimeve t veta dhe pr vendimin mbi fardo lloj akuze penale.

  Neni 11.
  Kushdo q sht i akuzuar pr nj vepr penale ka t drejt t konsiderohet i pafajshm deri sa t vrtetohet fajsia n baz t ligjit dhe n nj proces publik n t cilin ka pasur t gjitha garancit e duhura pr mbrojtjen e vet.
  Asnjeri nuk duhet t dnohet pr veprime ose mosveprime t cilat nuk prbjn nj vepr penale, sipas ligjeve kombtare dhe ndrkombtare, n kohn kur jan kryer. Gjithashtu nuk mund t vendoset nj dnim m i rnd nga ai q ka qen zbatuar n kohn kur sht kryer vepra penale.

  Neni 12.
  Asnjeri nuk duhet t'i nnshtrohet ndrhyrjes arbitrare n jetn, familjen, banesn ose korrespondencn vetjake, si dhe sulmeve kundr nderit dhe prestigjit personal. Gjithkush ka t drejtn t mbrohet nga ligji kundr ndrhyrjeve ose sulmeve t tilla.

  Neni 13.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s qarkullimit dhe banimit brenda kufijve t do shteti.
  Gjithkush ka t drejt t largohet nga cilido vend qoft, prfshir ktu edhe t vetin, si dhe t kthehet n vendin e vet.

  Neni 14.
  Gjithkush ka t drejt t krkoj dhe gzoje n vende t tjera azil nga ndjekjet.
  Kt t drejt nuk mund ta gzoj askush n rast se ndiqet pr krime jopolitike ose pr vepra n kundrshtim me qllimet dhe parimet e Kombeve t Bashkuara.

  Neni 15.
  Gjithkush ka t drejtn e nj shtetsie.
  Asnjeri nuk duhet t privohet arbitrarisht nga shtetsia e tij si dhe as nga e drejta q t ndrroj shtetsin.

  Neni 16.
  Burrat dhe grat n mosh t pjekur kan t drejt t lidhin martes dhe formojn familje, pa kurrfar kufizimi pr sa i prket racs, shtetsis ose besimit. Ata kan t drejta t barabarta si n rastin e lidhjes s martess, gjat martess si dhe n rast shkurorzimi.
  Martesa duhet t lidhet vetm me plqimin plotsisht t lir t personave q do t martohen.
  Familja sht brthama e natyrshme dhe themelore e shoqris dhe ka t drejtn e mbrojtjes nga shoqria dhe shteti.

  Neni 17.
  Gjithkush ka t drejtn t ket pasuri, si vetm ashtu edhe n bashksi me t tjert.
  Asnjeri nuk duhet t privohet arbitrarisht nga pasuria e tij.

  Neni 18.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s mendimit, ndrgjegjes dhe besimit; kjo e drejt prfshin lirin e ndryshimit t besimit ose bindjeve dhe lirin q njeriu, qoft vet ose n bashksi me t tjert, t shfaq publikisht ose privatisht, besimin ose bindjen e vet me an t dhnies s msimeve, kryerjes s kultit dhe ceremonive fetare.

  Neni 19.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s mendimit dhe t shprehjes; kjo e drejt prfshin lirin e mendimit pa ndrhyrje, si dhe lirin e krkimit, marrjes dhe njoftimit t informacionit dhe ideve me fardo mjeti qoft, pa marr parasysh kufijt.

  Neni 20.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s mbledhjes dhe bashkimit paqsor.
  Asnjeri nuk duhet t detyrohet t bj pjes n ndonj bashkim.

  Neni 21.
  Gjithkush ka t drejt t marr pjes n qeverisjen e vendit t vet, drejtprdrejt ose me an t prfaqsuesve t zgjedhur lirisht.
  Gjithkush ka njlloj t drejt t hyj n shrbimet publike n vendin e vet.
  Vullneti i popullit sht baza e pushtetit shtetror; ky vullnet duhet t shprehet n zgjedhje periodike dhe t lira t cilat duhet t jen t prgjithshme dhe votimi i barabart, si dhe me votim t fsheht ose sipas procedurs prkatse t votimit t lir.

  Neni 22.
  Si antar i shoqris, gjithkush ka t drejtn e sigurimit shoqror dhe realizimit t t drejtave ekonomike, sociale, kulturore t domosdoshme pr dinjitetin e vet dhe pr zhvillimin e lir t personalitetit, me ndihmn e shtetit dhe bashkpunimit ndrkombtar dhe n prputhje me organizimin dhe mundsit e do shteti.

  Neni 23.
  Gjithkush ka t drejtn pr pun, t zgjedh lirisht profesionin, t ket kushte t favorshme pune dhe t jet i mbrojtur nga papunsia.
  Gjithkush, pa kurrfar diskriminimi, ka t drejt q pr pun t njjt t marr rrog t njjt.
  Gjithkush q punon ka t drejtn pr nj shprblim t drejt dhe favorshm, n mnyr q t'i siguroj atij dhe familjes s tij nj jet q i prgjigjet dinjitetit njerzor dhe, n qoft se do t jet e nevojshme ky shprblim t plotsohet edhe me mjete t tjera t sigurimit shoqror.
  Gjithkush ka t drejt t formoj sindikat and t bj pjes n t pr mbrojtjen e interesave t veta.

  Neni 24.
  Gjithkush ka t drejt pr pushim dhe koh t lir, duke prfshir kufizimin e arsyeshm t orarit t puns dhe pushimin e paguar periodik.

  Neni 25.
  Gjithkush ka t drejt pr nj nivel jetese t mjaftueshm i cili t'i prgjigjet shndetit dhe jets s prshtatshme si t atij personalisht, ashtu edhe t familjes s tij, duke prfshir ushqimin, veshmbathjen, banesn, kujdesin mjeksor dhe shrbimet e nevojshme sociale, si edhe t drejtn pr t qen i siguruar n rast smundjeje, papunsie, vejanie, pleqrie dhe raste t tjera t humbjeve t mjeteve pr jetes pr shkak t rrethanave t pavarura nga vullneti i tij.
  Nnat dhe fmijt kan nevoj pr kujdes dhe ndihm t posame. T gjith fmijt, t lindur brenda ose jasht martese, gzojn t njjtat mbrojtje sociale.

  Neni 26.
  Gjithkush ka t drejtn e shkollimit. Arsimi duhet t jet falas, t paktn n shkollat fillore dhe t ulta. Arsimi fillor sht i detyrueshm. Arsimi teknik dhe profesional duhet t zgjerohet e arsimi i lart duhet t'u bhet i mundshm t gjithve n baz t aftsis.
  Arsimi duhet t drejtohet nga zhvillimi i plot i personalitetit t njeriut dhe nga forcimi i respektimit t t drejtave t njeriut dhe lirive themelore. Ai duhet t nxis kuptimin, tolerancn dhe miqsin midis t gjith popujve, grupeve t racave dhe besimeve, si dhe veprimtarin e Kombeve t Bashkuara pr ruajtjen e paqes.
  T drejtn pr t zgjedhur llojin e arsimit pr fmijt e tyre e kan n rradh t par prindrit.

  Neni 27.
  Gjithkush ka t drejt t marr pjes lirisht n jetn kulturore t bashksis, t gzoj artet dhe t prfitoj nga prparimi shkencor dhe dobit e tij.
  Gjithkush ka t drejt t mbroj interesat morale dhe materiale, q rrjedhin nga do krijimtari shkencore, letrare dhe artistike, autor i t cilave sht ai vet.

  Neni 28.
  Gjithkush ka t drejt pr nj rend shoqror dhe ndrkombtar n t cilin mund t realizohen plotsisht t drejtat dhe lirit e shpallura n kt Deklarat.


  Neni 29.
  Gjithkush ka detyrime vetm ndaj asaj bashksie n t ciln sht i mundur zhvillimi i lir dhe i plot i personalitetit t tij.
  N ushtrimin e t drejtave dhe lirive t veta, gjithkush do t'u nnshtrohet vetm atyre kufizimeve t cilat jan parashikuar me ligj, ekskluzivisht me qllim q t sigurohet njohja dhe respektimi i nevojshm i t drejtave dhe lirive t t tjerve e q t plotsohen krkesat e drejta t moralit, rendit publik dhe mirqenies s prgjithshme n shoqrin demokratike.
  (3)Kto t drejta dhe liri nuk mund t zbatohen n asnj rast kundr qllimeve dhe parimeve t Kombeve t Bashkuara.

  Neni 30.
  Asgj n kt Deklarat nuk mund t interpretohet si e drejt e nj shteti, grupi apo personi pr t kryer fardo veprimtarie ose pr t br nj akt drejtuar kundr do t drejte ose lirie t shpallur n kt Deklarat.

  Universal Declaration of Human Rights
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 2. #2
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  38
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Sic e keni pare, siper kam sjellur deklaraten e pergjithshme mbi te drejtat e njeriut te OKB-se, te nenshkruar nga pjesa me e madhe e shteteve evropiane e boterore.

  Te drejtat i keni para syve.
  U shkelen ato? Si?
  Cfare keni bere per te ndryshuar gjendjen?
  Cfare u sugjeroni te bejne atyre qe u jane shkelur te drejtat e qe s'kane mundur te reagojne per te kerkuar drejtesi?

  Ju ftoj ne diskutim!
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 3. #3
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  38
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Ne Maqedoni...


  PRONONCIM I BASHKIMIT DEMOKRATIK SHQIPTAR


  MAQEDONIA DESTABILIZON BALLKANIN!

  T gjitha Institucioneve ndrkombtar,
  Opinionit demokratik ndrkombtar,
  Opinionit demokratik n Maqedoni,
  Organizatave demokratikE n Maqedoni,


  M 10 dhjetor 1948, 56 shtete t Asambles s Prgjithshme t OKB-s nnshkruan Deklaratn Universale t t drejtave t njeriut.
  N fund t dekads s gjasht nga data e nnshkrimit t saj rikujtojm prpjekjet pr realizimin e ktij misioni politik dhe human. Rikujtojm luftrat politike dhe mobilizimet shoqrore q shtetet t sillen n prputhje me normat dhe standardet q garantojn jet dinjitoze pr do individ, pa dallim t racs, ngjyrs, gjinis, moshs, gjuhs, besimit fetar, mendimit politik, origjins kombtare a shoqrore, pasuris ose fardo forme tjetr t dallimeve ekzistuese.
  Prkundr rezultateve t mdha n prfshirjen e ksaj Deklarate Universale n legjislacionet e t gjitha shteteve t komunitetit ndrkombtar dhe zgjerimit t tyre me t drejtat ekonomike, sociale dhe kulturore, realizimi praktik i ktyre t drejtave mbetet n rrafshin e idealeve q duhet t arrijn t gjitha shtetet dhe kombet.
  Maqedonia, me praktikat e veta t diskriminimit sht shteti ku m s shumti shkelen t drejtat e njeriut n Evrop.
  Edhe pse Maqedonia ka nnshkruar dhe ratifikuar Kartn Evropiane pr gjuht (25 korrik 1996) dhe me 1 gusht t vitit 2001 u angazhua q t zbatoj marrveshjen q do ti jepte fund diskriminimit etnik n kt fush, sot e ksaj dit gjuha shqipe nuk sht gjuh zyrtare dhe shqiptart vazhdojn t diskriminohen si m par.
  Edhe pse Maqedonia ka nnshkruar dhe ratifikuar, si antare e Kshillit t Evrops, protokollet nr. 7 e 8 t Konvents pr mbrojtjen e t drejtave dhe lirive fundamentale t njeriut (10 prill 1997) dhe Konventat tjera kundr diskriminimit, diskriminimi ndaj shqiptarve vazhdon n t gjitha fushat e jets shoqrore, ekonomike dhe politike.

  Nse bjm nj pasqyrim t t dhnave do t shohim se asnj nga parimet e ksaj Deklarate Universale nuk sht zbatuar n praktik nga autoritetet e Maqedonis.
  N baz t Deklarats Universale t gjith duhet t realizojn t drejtat ekonomike, sociale dhe kulturore, t domosdoshme pr t ruajtur dinjitetin e vet. N Maqedoni kjo nuk vlen pr shqiptart. Kemi nj disparitet t madh n zhvillime sa i prket aspektit etnik.
  N t gjitha strategjit zhvillimore, territoret e banuara me shumic shqiptare lihen anash. Shqiptart jan jasht do projekti ndihme pr bujqsi, vreshtari dhe blektori.
  Diskriminimi bht n investimet infrastrukturore t shrbimeve publike, n shtjet banesore dhe n t gjitha fushat q jan kompetenc e drejtprsdrejt apo indirekte e autoriteteve qendrore.Edhe pse t gjith duhet t sigurojn nj nivel t jets q u prgjigjet nevojave t shndetit dhe jets s tyre dhe t familjeve t tyre, mbi gjysma e popullsis s Maqedonis jetojn n varfri t thell. N mesin e tyre dominojn shqiptart.
  Shifrat reale t papunsis flasin pr kriz t prgjithshme, ku mbi 50 % e fuqis puntore sht e papun. Papunsia sht duke br krdi n vendet me shumic shqiptare. Sidomos grat dhe rinia jan dy kategorit shoqrore m t goditura nga papunsia. Madje, t dekurajuar nga situata e vshtir as q shkojn t evidencohen n entin e papunsis.
  Nga papunsia e lart dhe niveli i pabarabart i t ardhurave kemi nj trend alarmant t rritjes se varfris n mesin e familjeve me fmij. Nga 49.3 % sa ishin me 2002 rritet n 66.6 % n vitin 2005. Tani rreth 50 % e familjeve me fmij jetojn n varfri.
  Edhe n mesin e t punsuarve, shqiptart jan t diskriminuar n aspektin e niveleve t funksioneve q ushtrojn. Me 10 shtator 2007 u drguam institucioneve ndrkombtare raportin prej 237 faqesh q pasqyronte diskriminimin e shqiptarve n administratn shtetrore dhe ndrmarrjet publike. Q nga ajo dat gjendja sht rnduar edhe m shum. Kjo situat do t prfshihet n nj raport tjetr q do tua prcjellim s shpejti institucioneve ndrkombtare.
  Nj nga parimet themelore t ksaj Deklarate Universale konsiston n at q asnj njeri nuk duhet ti nnshtrohet torturs, veprimeve dhe dnimeve mizore, trajtimeve njerzore dhe poshtruese...
  Realiteti n Maqedoni dshmon t kundrtn : shqiptart rrihen, poshtrohen, njerzohen, maltretohen, torturohen, dnohen, vriten, masakrohen me bekimin e autoriteteve politike t Shkupit ;

  - Sopoti, Bllaca, Breza etj. jan dshmit e politiks antishqiptare t mandatit t kaluar t LSDM-BDI-s;
  - Tanusha, Vaksinca, masakra e Brodecit, jan kulmi i t gjitha shkeljeve n kt mandat diktatorial t VMRO-PDSH-s


  Me nj fjal, trsia e politiks shtetrore ndaj shqiptarve dshmon se konventat e ndryshme lidhur me qasjen demokratike ndaj diversitetit etnik jan br sa pr sy e faqe nga Maqedonia.

  Edhe apelet aktuale q Maqedonia ti prmbush t gjitha kushtet paraprake pr integrimit n NATO dhe ne BE jan apele t kota nse nuk shoqrohen me nj ndrmjetsim urgjent ndrkombtar.

  Autoritetet politike t njpasnjshme t Shkupit kan br praktik strategjin e blerjes s kohs. Ata mund ti miratojn t gjitha ligjet q u nevoiten pr t hyr n strukturat euro-atlantike.Dhe n t njjtn koh tua dorzojn dosjet e prgatitura Gjykats Kushtetuese q n nj moment t prshtatshm, pasi t ken realizuar projektet e tyre, kjo gjykat ti shpall si antikushtetutare dhe veproj njsoj si me ligjin pr prdorimin e flamurit.
  Integrimi i konventave dhe normave demokratike n legjislacionin e vendit duhet t bhet pr hir t stabilitetit t vendit e jo sa pr t br rendin. Situata sht tepr dramatike.
  Diskriminimi ka marr prmasa shqetsuese dhe situata sht tejet e rrezikshme.
  Lufta kundr diskriminimit racor, kundr diskriminimit etnik, kundr diskriminimit gjinor dhe kundr t gjitha formave t diskriminimit krkon nj angazhim kolektiv t t gjith demokratve t mirfillt. Ktu dhe n bot !
  N ditn ndrkombtare t t drejtave t njeriut kjo luft merr formn e krkess urgjente:

  - pr lirimin e menjhershm t gjith civilve t pafajshm t Brodecit ;
  - pr krijimin e nj komisioni ndrkombtar pr t hetuar tragjedin e Brodecit.
  - pr rishikimin e t gjitha proceseve t montuara politikisht kundr shqiptarve ;
  - pr sjelljen para drejtsis t t gjith fajtorve t implikuar n tragjedin e Brodecit;


  T nderuar demokrat,
  Kohve t fundit, sidomos kur gjrat lidhen me statusin politik t Kosovs, ballafaqohemi me pyetjen se a e destabilizon Kosova Maqedonin ? Kjo pyetje sht rezultat i nj konstruksioni mediatik q synon t trheq vmendjen atje ku nuk sht problemi.
  Pavarsia e Kosovs dhe njohja e vullnetit politik t Kosovs sht faktor stabilizimi pr tr rajonin. Prkundrazi, Maqedonia, e cila ballafaqohet me shum probleme t cilave duhet tju japim prgjegje adekuate, n mnyr analogjike si veprojn vendet e demokracive perndimore, luan nj rol negativ. Vazhdimi i politiks antishqiptare nga koalicioni qeveritar VMRO-PDSH ka destabilizuar tejmase vendin dhe rrezikon t destabilizoj tr Ballkanin.
  Prandaj, Bashkimi Demokratik Shqiptar krkon intervenimin energjik t demokracive perndimore pr ti thn NDAL DHUNS DHE DISKRIMINIMIT T SHQIPTARVE NE MAQEDONI !
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 4. #4
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Jo, jo dhe jo, nuk shoh respektim te drejtash ketu ku jetoj, ketu trajtohen te drejtat e njeriut si te shtazeve!!!
  Sui generis

 5. #5
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime n 21 postime
  Definitivisht nuk rrespektohen kete nene ,vetem po e shfrytezove Avokatin ateher i ke punet me mire dhe vie deri tek zbatimi ne praktik i ketyre neneve...Perndryshe je viktim...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  04-02-2003
  Postime
  446
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Post Koment satirik mbi shkeljen e perseritur te Kartes nga ana e Policise gjermane!

  Citim Postuar m par nga Alienated Lexo Postimin
  Sic e keni pare, siper kam sjellur deklaraten e pergjithshme mbi te drejtat e njeriut te OKB-se, te nenshkruar nga pjesa me e madhe e shteteve evropiane e boterore.

  Te drejtat i keni para syve.
  U shkelen ato? Si?
  Cfare keni bere per te ndryshuar gjendjen?
  Cfare u sugjeroni te bejne atyre qe u jane shkelur te drejtat e qe s'kane mundur te reagojne per te kerkuar drejtesi?

  Ju ftoj ne diskutim!
  Aha dmth qe ne 1948 jane shkruar keto te drejta?Jo more.Sa bukur duken ne Karte.Kam menduar e e kam thene gjithmone une i shkreti qe njerrezit dekada me pare kane qene me romantik por nuk m'a kane vene veshin njeri.
  Dmth paska qene nje kohe kur ende flitesh per dinjitetin e njeriut,per familjen njerrezore.Fjale te bukura shume.Dhe paskan pare se barbaria ka ofenduar njerrezimin.Me siguri do t'a kene patur fjalen per barbarine masive te dukshme per te gjithe.Se barbarine po e denoncoj dhe une qe prej kaq vitesh por nuk po ofendohet njeri.Shih shih.Bera nje zbulim:Aftesia e njerrezimit per t'u ofenduar nga aktet e barbarise qenka matematikisht e varur nga 0(zerot) qe barbaret i shtojne njeshit prapa.Por nuk po mund te zbuloj akoma sa zero do njerrezimi prapa 1(njeshit)per t'u ofenduar.Nje njeri i torturuar barbarisht nuk arrin t'a ofendoj njerrezimin,te pakten jo ne kohen tone,sic e shihni.Por po t'i shtojme njeshit nje zero,10 njerrez te torturuar barbarisht a arrijne t'a ofendojne njerrezimin.Po?Jo? kush ma thote.Po hajde gjeji 10 njerrez qe pasi te jene trajtuar barbarisht te dalin e te deshmojne kundra barbarizmave.Pa le 100,1000,10000.Njerrezit mbyllin gojen,ulin koken,dhe karvani ecen perpara.
  Shoh qe flitet edhe per dispozita juridike ketu,per mbrojtjen e te drejtave te njeriut,me siguri qe qe ne 1948 deri me sot po perpiqen juristet e shkrete e po perpiqen e duket se nuk kane arritur ende te vendosin dispozita juridike qe te funksionojne automatikisht,se nuk po shoh ndonje automatizem te tille ketu ne Gjermani e ne Europe,automatizma te tjera ka boll...

  Karta na thote:
  "mbasi kuptimi i prbashkt i ktyre t drejtave dhe lirive sht m i rndsishm pr realizimin e plot t ktij detyrimi"=
  Koment i Wittstar: Kane kaluar vetem 60 vjete shteti gjerman ka kohe ende per t'i kuptuar keto te drejta sepse me sa duket nuk i ka kuptuar dot akoma.Dhe nuk e ben dot fajtor tjetrin pse nuk ka kuptuar dicka akoma.

  Neni 1.
  T gjith njerzit lindin t lir dhe t barabart n dinjitet dhe n t drejta.
  Koment i Wittstar: Me siguri duhet te kete ndonje klauzole qe mungon ketu ku thuhet se kjo nuk vlen per cdo shqiptar ne Gjermani.

  Neni 2.
  Secili gzon t gjitha t drejtat dhe lirit e parashtruara n kt Deklarat pa kurrfar kufizimesh prsa i prket racs, ngjyrs, gjinis, gjuhs, besimit fetar, mendimit politik ose tjetr, origjins kombtare a shoqrore, pasuris, lindjes ose tjetr.
  Koment i Wittstar: Perralla me mbret,kufizime qe c'ke me te.Je shqiptar.Minoritar ne Gjermani,te torturoj dhe nuk du me ja dit..

  Neni 5.
  Asnjeri nuk duhet t'i nnshtrohet mundimit, veprimit ose dnimit t egr, jonjerzor ose poshtrues.
  Koment i Wittstar: Jam denuar pa faje si nje njeri ne kamp perqendrimi kam njoftuar Gjeneven e UN nuk kam marre asnje pergjigje.

  Neni 6.
  Gjithkush ka t drejt q t'i njihet kudo personaliteti juridik.
  Koment i Wittstar: Si i behet hallit kur ai tjetri te shperfytyron personalitetin deri ne ate mase sa mos te te njohe dot me as familja jote nepermjet shpifjes e intriges qe shteti gjerman praktikon kundra teje.Ne kete rast duket se nuk ka jurist qe te te mare seriozisht dhe nuk i ve dot as faj.
  Pra shteti gjerman kur do behet nje kriminel i persosur,hedh gurin fsheh doren,te keput edhe nje stampim "i marrosur",dhe s'ka jurist qe te te mari seriozisht,je ne pozitat e ati At Farias tek Kont i Monte Kristos,qe thosh gjithe jeten te verteta ne burg por nuk e merrte njeri seriozisht.Ndryshimi ketu eshte se ai fliste per thesare,kurse ti flet per kusure qe ke hequr.
  Shpesh mendoj se Putini eshte nje arrogant injorant qe nuk do te mesoj.Po te ish me modest e te pranonte te dergonte ato kalecat e tij per eksperience ne Gjermani,nuk do kish nevoje te therte nje dyzine gazetaresh ne vit.Shpalle tjetrin "te marrosur" dhe zgjidhet problemi.Ai tjetri po te doje le te shpike edhe nje teori moderne ne ekonomi,fizike apo ku ta di une,nuk ka asnje shans me te meret seriozisht.

  Neni 7.
  T gjith jan t barabart para ligjit dhe kan t drejt pa asnj diskriminim t mbrohen barabar nga ligji.T gjith kan t drejtn pr t'u mbrojtur barabar kundr do diskriminimi q cnon kt Deklarat, si dhe kundr do nxitje pr nj diskriminim t till.
  Koment i Wittstar: Duket se nga ky nen bej perjashtim vetem une.C'rendesi ka njeshi.Kemi te bejme me shtetin gjerman qe me sa duket ashtu si Majakovski ruan nje mentalitet kolektivist: Njeshi nuk ka rendesi.Qerohu.Te shkel e nuk dua t'ja di per ty.Nuk te them as me fal.Jemi nje komb i madh i bashkuar,e shkelim minoritarin,dhe po u ankua,i leshojme ca qener policie,qe t'a ndjeje veten ai kriminel dhe jo ne.Shteti gjerman ka gjithmone te drejte!

  Neni 8.
  Gjithkush ka t drejt pr mjete juridike t frytshme para gjykatave kompetente kombtare pr veprimet me t cilat shkelen t drejtat themelore t garantuara nga kushtetuta ose ligjet.
  Koment i Wittstar: Si me lart.

  Neni 11.

  Asnjeri nuk duhet t dnohet pr veprime ose mosveprime t cilat nuk prbjn nj vepr penale, sipas ligjeve kombtare dhe ndrkombtare, n kohn kur jan kryer. .
  Koment i Wittstar:Zyrtaret gjermane qeshin: Ne nuk jemi idiot ta denojme haptazi tjetrin ne keto raste.Kemi ca forma denimi ne qe nuk ka viktime qe te mundet t'i provoje,e nuk ka gjykate nderkombetare qe te mund t'i besoje.

  Neni 12.
  Asnjeri nuk duhet t'i nnshtrohet ndrhyrjes arbitrare n jetn, familjen, banesn ose korrespondencn vetjake, si dhe sulmeve kundr nderit dhe prestigjit personal. Gjithkush ka t drejtn t mbrohet nga ligji kundr ndrhyrjeve ose sulmeve t tilla.
  Koment i Wittstar: Perderisa ky ligj egzistoka si ligj nderkombetare qe ne 1948 shteti gjerman per shkak te shkeljes me te dyja kembet e tij prej elefanti qe i ka bere ketij ligji ne rastin tim eshte nje kriminel i pandreqshem veprimet e te cilit ndaj te huajve ne token e vet duhet te ndiqen me shume vemendje nga organizmat nderkombetare.

  Neni 13.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s qarkullimit dhe banimit brenda kufijve t do shteti.
  Koment i Wittstar: Po-ne rast se policia gjermane e sheh te aresyeshme te mos i krijoj stres ne rruge(Hadleyburg) apo ne banesen e tij(Landhausstr.2B)

  Neni 14.
  Gjithkush ka t drejt t krkoj dhe gzoje n vende t tjera azil nga ndjekjet.
  Koment i Wittstar: Dhe cdo shtet qe i ofron dikujt azil ka te drejte qe per hir te interesave te veta apo per ca verdhushka nga shteti i origjines,ka te drejte t'i jape nje leksion azilantit qe ai mos harroj gjithe jeten cfare do te thote: Te biesh nga shiu ne bresher.

  Neni 16.

  Familja sht brthama e natyrshme dhe themelore e shoqris dhe ka t drejtn e mbrojtjes nga shoqria dhe shteti.
  Koment i Wittstar: Per te rruajtur kete unitet te familjes se minoritarit shteti ka te drejte te ndermare raprezalje qe nuk prekin vetem nje pjesetare te familjes por gjithe pjesetaret e saj.Ndryshe do kishim shkelje te ketij neni.


  Neni 18.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s mendimit, ndrgjegjes dhe besimit;.
  Koment i Wittstar: Per t'a shijuar individi mire kete te drejte policia gjermane shprehjes se nje mendimi te lire nga minoritari i pergjigjet me nje ekspozim te tij intensiv ndaj prezences se policeve ne uniforme.Kjo vetem me qellimin e mire qe minoritari mos vuaj nga pershtypja se mbase nuk e lexon askush.Neqoftese minoritari kete e sheh si mase frenuese te praktikimit te lirise se mendimit nga ana e tij,vete e ka fajin.Policia gjermane ashtu si gjandaret turk ne vakt ka gjithmone te drejte.

  Neni 19.
  Gjithkush ka t drejtn e liris s mendimit dhe t shprehjes; kjo e drejt prfshin lirin e mendimit pa ndrhyrje, si dhe lirin e krkimit, marrjes dhe njoftimit t informacionit dhe ideve me fardo mjeti qoft, pa marr parasysh kufijt.
  Koment i Wittstar: Sic e kemi thene dhe kety lart,reagimet e policise gjermane ndaj paturpsise se denoncimit te krimeve shteterore nga ana e ndonje minoritari nuk mund te quhen nderhyrje.


  Neni 22.
  Si antar i shoqris, gjithkush ka t drejtn e sigurimit shoqror dhe realizimit t t drejtave ekonomike, sociale, kulturore t domosdoshme pr dinjitetin e vet dhe pr zhvillimin e lir t personalitetit, me ndihmn e shtetit dhe bashkpunimit ndrkombtar dhe n prputhje me organizimin dhe mundsit e do shteti.
  Koment i Wittstar: Perjashtim bejne ato raste kur policia e shteti azildhenes e sheh te arsyeshme ti shtypi me kembe e me duar keto te drejta.Dhe policia gjermane ka gjithmone te drejte.

  Neni 23.
  Gjithkush ka t drejtn pr pun, t zgjedh lirisht profesionin, t ket kushte t favorshme pune dhe t jet i mbrojtur nga papunsia.
  Gjithkush, pa kurrfar diskriminimi, ka t drejt q pr pun t njjt t marr rrog t njjt.
  Gjithkush q punon ka t drejtn pr nj shprblim t drejt dhe favorshm, n mnyr q t'i siguroj atij dhe familjes s tij nj jet q i prgjigjet dinjitetit njerzor dhe, n qoft se do t jet e nevojshme ky shprblim t plotsohet edhe me mjete t tjera t sigurimit shoqror.
  Koment i Wittstar: Policia gjermane ruan te drejten te te shkaterroje cdo premise per nje jete profesionale normale tenden,nepermjet shpifjeve ne shtypin e vendit me artikuj qe zhdukin cdo shans tendin qofte edhe per nje klient te vetem,me shkaterrim psikologjik tendin ne vendin e punes nepermjet imitimit te perndjekjeve ne vendin e origjines(pse i kemi pohimet e azilantit para komisionit te azilit?Kot jemi shtet i organizuar?)

  Neni 24.
  Gjithkush ka t drejt pr pushim dhe koh t lir..
  Koment i Wittstar: Jo kur policia gjermane vendos te ta nxije jeten madje dhe ne klubin sportiv ku ke paturpesine te kalosh kohen e lire.
  Neni 25.
  Gjithkush ka t drejt pr nj nivel jetese t mjaftueshm i cili t'i prgjigjet shndetit dhe jets s prshtatshme si t atij personalisht, ashtu edhe t familjes s tij, duke prfshir ushqimin, veshmbathjen, banesn, kujdesin mjeksor dhe shrbimet e nevojshme sociale, si edhe t drejtn pr t qen i siguruar n rast smundjeje, papunsie, vejanie, pleqrie dhe raste t tjera t humbjeve t mjeteve pr jetes pr shkak t rrethanave t pavarura nga vullneti i tij.
  Koment i Wittstar: Perjashtim bejne invalidet te cilet kane pesuar demtime nga presioni policor i shtetit azildhenes.Edhe pse cdo invalid ne Gjermani ka te drejte pensioni nga shteti,shteti gjerman ne keto raste ka te drejte te nderhyje ne jeten e invalidit dhe t'i beje presion bashkshortes se tij,qe ajo te punoje me teper se sa i lejon shendeti dhe ligji,qe shteti gjerman mos paguaj per nje krim qe e ka bere me kembet e tij prej elefanti.Ku jemi ketu.Edhe ta bejme bajgen edhe t'a paguajme?Kjo nuk lejohet.T'ja nxijme jeten dhe bashkeshortes,qe ta mare vesh edhe ajo se cdo te thote nderhyrje arbitrare e shtetit ne jeten e individit.Dhe kete e bejme per mire.Qe invalidi te kuptohet me mire nga rrethi i tij familjar.

  Neni 26.
  Gjithkush ka t drejtn e shkollimit. Arsimi teknik dhe profesional duhet t zgjerohet ...Arsimi duhet t drejtohet nga zhvillimi i plot i personalitetit t njeriut dhe nga forcimi i respektimit t t drejtave t njeriut dhe lirive themelore. Ai duhet t nxis kuptimin, tolerancn dhe miqsin midis t gjith popujve, grupeve t racave dhe besimeve, si dhe veprimtarin e Kombeve t Bashkuara pr ruajtjen e paqes.
  Koment i Wittstar: Pavaresisht nga ky nen,ne nuk dum me ja dite.Ne ja nxijme jeten minoritarit gjate perpjekjeve te tija te pacipa per arsimim profesional me sulme ne dinjitetin e tij nga mesuesit dhe koleget,deri sa ta nxjerrim ne knockout.


  Neni 30.
  Asgj n kt Deklarat nuk mund t interpretohet si e drejt e nj shteti, grupi apo personi pr t kryer fardo veprimtarie ose pr t br nj akt drejtuar kundr do t drejte ose lirie t shpallur n kt Deklarat.
  Koment i Wittstar: Perjashtim bene policia gjermane.Kjo me siguri duhet te jete e shkruar diku ne Karten Universale te te Drejtave te Njeriut,por duhet te jete shkruar me boje simpatike,te padukshme.Dhe policia gjermane ka nje zgjidhje policore per kete:Po te vihet mbi sobe Karta Universale,mbase behen te dukshme ato perjashtime nga ajo Karte,te cilat policia e Gjermanise i mer for granted dhe i zbaton prej dekadash.C'faj kemi ne se shume njerrez nuk dine te lexojne bojen e padukshme.Ku dume me ja dite ne per Karta Universale qe ende nuk jane vene mbi zjarr!

  Konkluzioni: Europa dhe UNO duhet t'i heq Gjermanise te drejten per te patur nje polici te veten!

  Ne kohen e Luftes se Ftohte qarkullonin ne te gjitha vendet e Lindjes anekdota satirike mbi shkeljen e te Drejtave te Njeriut ne ato vende.Ato anekdota i atribuoheshin nje stacioni radio te quajtur Radio Eriwan,i cili stacion si i tille nuk ka egzistuar ndonje here.Komentet e mija ketu larte jane shkruar ne frymen e atyre anekdotave,nje permbledhje te te cilave e kam ne biblioteken time dhe i lexoj here pas here.

  -----------------------------------------------

  An die Folter!

  Folter,schon uns deutsches Funken
  Tortur aus Berlinium,
  Wir betraten feuertrunken
  finsteres dein Heidentum
  Deine Schmerzen werfen nieder
  Was das Leben streng bewahrt
  Alle Menschen werden mder
  Wo dein drckender Flgel weilt!

  Author Wittstar
  Hadleyburg 15.Dezember 2007

  Beethoven,Mozart,List,Chopin,Brahms,Panties,Kohl, Hitler,Schuman,Schubert,Mendelson,Bach,
  Eisenbahnwagen,racist german policemen,Guten abend human rights bitte,Tribunal,Schnen Danke,Constitutional,human rights of Ulm-Humor
  Ndryshuar pr her t fundit nga wittstar : 15-12-2007 m 21:54

Tema t Ngjashme

 1. Islami Ndrmjet Lindjes E Perndimit
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
 2. Shqipria dhe pakicat etnike
  Nga RTP n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 09-03-2006, 07:00
 3. Kthimi Kah Zoti
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 17:41
 4. Feja apo sekularizmi n shoqri
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-05-2005, 13:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •