Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 58
  1. #1
    DR-GR Maska e oliver55
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666

    Burgjet e Greqisë krenohen me shqiptarët

    ne te gjitha burgjet qe ndodhen ne greqi,ndodhet nje numer i madh shqiptaresh.me pak fjale dominojme me shume se te gjithe te denuarit e tjere.nder keta ka dhe te pa fajshem. por do te theksoja.se shumica e atyre qe dalin,bien perseri brenda.mendoj se burgjet ne greqi.jane shkolla per shqiptaret.disa dalin me 10, disa dalin 0,disa te tjere mbesin.



    . ......................... mendimi juaj cili eshte?
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  2. #2
    zhapik buster Maska e drity
    Anëtarësuar
    11-01-2006
    Postime
    1,237
    Citim Postuar më parë nga oliver55 Lexo Postimin
    . ......................... mendimi juaj cili eshte?
    Mendimi im eshte qe ti ja mbyt kot.
    When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

  3. #3
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    nder keta ka dhe te pa fajshem.
    Ke pare ndonje burgaxhi te thote se eshte i fajshem??

    Te gjith te pafajshem jan :P
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  4. #4
    DR-GR Maska e oliver55
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    nuk ke ndonje sqarim me te sakt.? per temen qe hapa kam shume informime. me qe une sipas teje ja fuskam kot. mund te me shpjegosh se si funksionojne burgjet ne.koridhalo...patra,,,,,larisa......trikala,,,,,q io,,,,,dhe ne shume vende te tjera.
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  5. #5
    I come back
    Anëtarësuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Jo vetem ne Greqi por ne çdo vend vend te botes ka te pafajshem. Ne Greqi eshte me e lehte te futesh nje shqiptar ne burg. Drejtesia greke nuk ka kohe te studioje dosjet nese nje shqiptar eshet me faj apo pa faj. Kur shkelet ligji ne Greqi policia nuk kerkon te dije kush e ka bere kete por ne menyren me te lehte cakton nje fajtor.

  6. #6
    DR-GR Maska e oliver55
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    Citim Postuar më parë nga qafezezi Lexo Postimin
    Jo vetem ne Greqi por ne çdo vend vend te botes ka te pafajshem. Ne Greqi eshte me e lehte te futesh nje shqiptar ne burg. Drejtesia greke nuk ka kohe te studioje dosjet nese nje shqiptar eshet me faj apo pa faj. Kur shkelet ligji ne Greqi policia nuk kerkon te dije kush e ka bere kete por ne menyren me te lehte cakton nje fajtor.

    kam ndjekur procedura gjyqesore me padi nga me te ndryshmet.kam degjuar denime qe kane qene ne shkalle me te larte, ne krahasim me shtetet e tjera te evropes. dua te theksoj se ligjet e grekut jane nga me te rreptat ne evrope.me vjen keq qe nje numer i madh shqiptaresh nuk e ka mare parasysh qe nje shkelie ligji ne greqi
    te cfardo lloji,eshte me pasoja te renda. ne disa seaca qe kam ndekur, jam habitut per procedurat qe kan pasur ceshtje me shqiptar.si shembull vjedhje qevsh gjuetie
    kan arritur ne sherre per ceshtje qesharake.per sa i perket nje te pafajshmi. ne qoftese esht i rregull ne greqi.merr dem shperblim sipas ligjit brenda nje afati te caktuar.une besoj se kemi nje mungese te malle, per sa i perket informimit rref ligjeve qe ka nje shtet i huaj sic eshte greqia.persa i perket burgjeve ne pes vjecarin e fundit.burgjet e greqis jane bere si hotele ne krahasim me ato te shqiperise.eshte dhe nje pjese tjeter e shqiptareve rreth 400.000 qe jane brenda ligjeve.te cilet mundohen qe te mbajne lart emrin shqiptar.po gjysem milini tjeter cfar behet????????????????????????????????????????????? ????????eshte vertet alarmante.
    Ndryshuar për herë të fundit nga oliver55 : 03-12-2007 më 21:52
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  7. #7
    plako mos ja fut kohe :P

  8. #8
    beby Maska e jesu
    Anëtarësuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    Alarmate perse? Krime ndodhin kudo. Ne shqiperi i kemi pare burgjet dhe krimet qe behen? Dhe sa te ''pa fajshem'' mund te kete. Ligjet jane ligje, duhet ti zbatojme. Shume te rralle jane ata qe denohen kote ose per faje te te tjreve ne burge.
    Ne greqi dominimi i shqiptareve neper burgje ndodh per vete arsyen se ka nje flukse te madh emigrandesh shqiptare si ne asnje shtete tjeter te botes(pervec Shqiperise qe vjene e para).
    Besoj se eshte llogjike.
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  9. #9
    klesta Maska e klesta16
    Anëtarësuar
    30-07-2007
    Vendndodhja
    tiran
    Postime
    14
    dua t ju them veten tri gjera per kete teme
    1.gjermanit i kan bere kerdin botes me nazimin (ky eshte nje nga popuj me te mire ne bote)
    2.mafja italane eshte mafja qe ka bere kerdin dhe kjo ne te gjithe boten(.............)
    3.neve shqipetra qe kemi qene hajduat xhepas NEVE JEMI POPULLI ME I KEQ NE BOTE DHE ME I DISKRIMINUAR

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Citim Postuar më parë nga oliver55 Lexo Postimin
    nuk ke ndonje sqarim me te sakt.? per temen qe hapa kam shume informime. me qe une sipas teje ja fuskam kot. mund te me shpjegosh se si funksionojne burgjet ne.koridhalo...patra,,,,,larisa......trikala,,,,,q io,,,,,dhe ne shume vende te tjera.
    Harrove burgun ku shqiptarët janë shumica minorenë, burgu është më i keqi dhe droga është sheshit.
    Ata që bien aty, dalin kriminela edhe sikur të mos ishin..
    Koridhalo dhe Kriti janë parajsa..
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  11. #11
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009
    Citim Postuar më parë nga elen Lexo Postimin
    Harrove burgun ku shqiptarët janë shumica minorenë, burgu është më i keqi dhe droga është sheshit.
    Ata që bien aty, dalin kriminela edhe sikur të mos ishin..
    Koridhalo dhe Kriti janë parajsa..
    Kete e ke thene si tek "Prefekti": "6 muaj brenda ata, edhe sikur te mos ishin, do jene bere komunista"

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-03-2007
    Postime
    128
    Ja fut kot ti mer plak, vjen era grek ti!!!

  13. #13
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    3.neve shqipetra qe kemi qene hajduat xhepas NEVE JEMI POPULLI ME I KEQ NE BOTE DHE ME I DISKRIMINUAR
    1- mos e thuaj ne kohen e shkuar, akoma periudhe tranzicioni jemi..... do vazhdoje te "punohet"

    2- Dale te kalojne nja 50 vjet, qe te haroen dhe keto tonat!
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  14. #14
    DR-GR Maska e oliver55
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    Citim Postuar më parë nga Kliti1 Lexo Postimin
    Ja fut kot ti mer plak, vjen era grek ti!!!
    kujt i drejtohet kjo pergjigje enigem
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e samer
    Anëtarësuar
    21-09-2003
    Vendndodhja
    atje ku ka ere te paster dhe qiell te kalter
    Postime
    129
    Citim Postuar më parë nga oliver55 Lexo Postimin
    kam ndjekur procedura gjyqesore me padi nga me te ndryshmet.kam degjuar denime qe kane qene ne shkalle me te larte, ne krahasim me shtetet e tjera te evropes. dua te theksoj se ligjet e grekut jane nga me te rreptat ne evrope.me vjen keq qe nje numer i madh shqiptaresh nuk e ka mare parasysh qe nje shkelie ligji ne greqi
    te cfardo lloji,eshte me pasoja te renda. ne disa seaca qe kam ndekur, jam habitut per procedurat qe kan pasur ceshtje me shqiptar.si shembull vjedhje qevsh gjuetie
    kan arritur ne sherre per ceshtje qesharake.per sa i perket nje te pafajshmi. ne qoftese esht i rregull ne greqi.merr dem shperblim sipas ligjit brenda nje afati te caktuar.une besoj se kemi nje mungese te malle, per sa i perket informimit rref ligjeve qe ka nje shtet i huaj sic eshte greqia.persa i perket burgjeve ne pes vjecarin e fundit.burgjet e greqis jane bere si hotele ne krahasim me ato te shqiperise.eshte dhe nje pjese tjeter e shqiptareve rreth 400.000 qe jane brenda ligjeve.te cilet mundohen qe te mbajne lart emrin shqiptar.po gjysem milini tjeter cfar behet????????????????????????????????????????????? ????????eshte vertet alarmante.
    jam dakort me ty
    Kam qelluar te jeme ne ca gjygje te Greqise dhe kam deggjuar disa nga ato por me teper me beri pershtypje nje
    Kishte shkuar nje shqiptar te punonte tre dite tek shtepia e nje greku per te pastruar oborrin, i kishte thene greku preji deget e asaj peme (te komshiut)
    qe futen ne oborrin tim
    Gjyggji behej nga komshiu pse kishte pre deget e pemes
    Vendimi ishte nje pagese per grekun dhe per shqiptarin 6 muj burg pse e kishte pre.
    kur e degjova kete gjygj me iku truni, ato qe ndjeva ne ate cast ishin cfare te them, ati shqiptarit te shkret megjthse nuk e njihja nuk e di car ti thosha
    Durim ti thosha, ska gje ti thosha, cfare ti thosha
    Keto behen ne Greqi
    Pak kane dalur si lajme qe denuan shqiptar dhe pastaj pane se nuk ishte ai fajtori

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anëtarësuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119

    Cool

    Ne Shqiperi dhe ne Greqi burg bene ai qe nuk ka leke!

    Oliver eshte normale qe shumicat e atyre qe bien ne burg per here te pare vazhdojne edhe me vone te bien se ai/ajo ate jete zgjodhi tashme,eshte shume veshtire per t'ja nisur perseri nga e para,megjithese jo e pamundur!
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  17. #17
    Larguar
    Anëtarësuar
    17-11-2006
    Postime
    282
    burgjet e greqis krenohen me shqiptaret

    Burgjet e Greqise, jane nje nje skene ku luhet TRAGJEDIA E RINISE SHQIPTARE(me probleme).
    Nese ju ka rene rasti te vizitoni (tis filakes ton anilikon) me gjithe mend ekziston ajo qe BEJNE LIGJIN SHQIPTARET. Ajo qe desha te theksoj eshte se, i gjithe sistemi i drejtesise ne shtetin fqinje eshte nje zinxhir korrupsioni dhe viktimat (sidomos)te miturit qe bien brenda jane ushqim i majme per te siguruar te ardhurat (avokatet apo prokuroret ) ne vazhdim.Te miturit dalin nga keto (sofronistika idhrimata) me te meta mendore, fatkeqesisht.
    Kryerja e denimit ne Shqiperi eshte e vetmja zgidhje (me e pranueshme) sidomos per te miturit dhe nje arsye shume e forte per t'i dhene shansin shoqerise ne rilindje shqiptare nepermjet ligjeve te qeverise , te investojne mbi kete pakice te mjere, qe po humbet pas kangjellave te Greqise.
    Nuk thashe se jane engjej, jane shqiptare dhe ata dhe shteti ka detyrime.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Citim Postuar më parë nga DAJO Lexo Postimin
    burgjet e greqis krenohen me shqiptaret

    Burgjet e Greqise, jane nje nje skene ku luhet TRAGJEDIA E RINISE SHQIPTARE(me probleme).
    Nese ju ka rene rasti te vizitoni (tis filakes ton anilikon) me gjithe mend ekziston ajo qe BEJNE LIGJIN SHQIPTARET. Ajo qe desha te theksoj eshte se, i gjithe sistemi i drejtesise ne shtetin fqinje eshte nje zinxhir korrupsioni dhe viktimat (sidomos)te miturit qe bien brenda jane ushqim i majme per te siguruar te ardhurat (avokatet apo prokuroret ) ne vazhdim.Te miturit dalin nga keto (sofronistika idhrimata) me te meta mendore, fatkeqesisht.
    Kryerja e denimit ne Shqiperi eshte e vetmja zgidhje (me e pranueshme) sidomos per te miturit dhe nje arsye shume e forte per t'i dhene shansin shoqerise ne rilindje shqiptare nepermjet ligjeve te qeverise , te investojne mbi kete pakice te mjere, qe po humbet pas kangjellave te Greqise.
    Nuk thashe se jane engjej, jane shqiptare dhe ata dhe shteti ka detyrime.

    Për Avlonën e kisha llafin dhe unë më lart.
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  19. #19
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    04-02-2003
    Postime
    444

    Cool Ujku qimen e nderron por zakonin s'e harron!

    Citim Postuar më parë nga oliver55 Lexo Postimin
    ...une besoj se kemi nje mungese te malle, per sa i perket informimit rref ligjeve qe ka nje shtet i huaj sic eshte greqia.persa i perket burgjeve ne pes vjecarin e fundit.burgjet e greqis jane bere si hotele ne krahasim me ato te shqiperise.eshte dhe nje pjese tjeter e shqiptareve rreth 400.000 qe jane brenda ligjeve.te cilet mundohen qe te mbajne lart emrin shqiptar.po gjysem milini tjeter cfar behet????????????????????????????????????????????? ????????eshte vertet alarmante.
    Me pelqen ky shenimi yt.Me kujton kohen kur mendoja kaq naiv si ty si student i juridikut.
    Edhe pse shume shqiptare emigrant ketu ne gjermani i kish ndersyer ramiz alia,fatos klosi dhe gjermani kundra meje,mbaj ment se kisha plane ne koke qe pasi te kisha studjuar ligjet te hapja klasa nder emigrantet shqiptare per popullarizimin e tyre,pra per njohjen e ligjeve vendase nga emigrantet shqiptar.Por as greku as gjermani nuk e do nje gje te tille.Sa ma pane c'mendje kam mi leshuan qente ketu ne gjermani ku jam une dhe praktikisht me zbuan barbarisht nga universiteti gjerman.Nuk do njeri qe shqiptaret ti mesojne ligjet.Greku gezohet kur fut shqiptar ne burg.Jam shume i sigurt se shume prej tyre jane te pafajshem.Kur shoh se si sillet policia gjermane ketu kundrejt ne minoritareve imagjino cfare bene greku qe ka me pak fonde per policine dhe per gjykatat.Me siguri i bihen shkurt.Per drejtesi as qe mund te behet fjale.Flas per policine,jo per gjyqesorin.
    Po mos isha une nje njeri paqedashes me siguri edhe une vete do te kisha perfunduar ne burg per vite me rradhe(se me muaj te tera padrejtesisht me kane mbyllur disa here ) pasi policia ketu me energji kriminale,sigurisht ne ate kuader qe i lejon ligji te provokon e te provokon,vazhdimisht cdo dite te provokon,qe ti te mos guxosh te dalesh rruges ose qe te humbasesh kontrollin mbi vetveten dhe te shkelesh ligjin ta peshtyshe apo te besh ndonje gjest tjeter te kundraligjshem qe emocionalisht per shkak te sjelljes se tyre do ishte me se i justifikuar,pseja eshte e qarte: dje kishin ligjet e Hitlerit qe ju jepte dore te lire t'i mbysnin minoritaret rruges,kurse sot kane ligje qe nuk jau lejojne kete gje,dhe behen si bisha sepse instinktin e gjahtarit kundra minoritarit duket se e kane njesoj te forte si atehere ....
    Nje problem te ngjashem ka dhe policia greke.Deri dje i kish duart e lira,nuk kish media nuk kish konventa nderkombetare,kurse sot instinkti i policit grek kundra shqiptarit duket te jete i njejte,dhe i bien shkurt,rras ne burg,sipas motos po fute 10000 te pafajshem,1,2 mund te fitojne te drejten ne Strasburg,te tjeret do vdesin te denuar padrejtesisht,dhe tokat ne Shqiperi do vije t'i bleje greku e serbi sepse sic e kam thene edhe ne vend tjeter,po e fute ne burg padrejtesisht emigrantin,nder te tjera ke nxjerre jashte loje pa fair play nje aktor te rendesishem ekonomik.
    ----------------------------------------------------------------------------

    (Beethoven,Mozart,List,Chopin,Brahms,Panties,Kohl, Schuman,Schubert,Mendelson,Bach,Friedensgedanken,E isenb ahnwagen,racist german policemen,Guten abend human rights bitte,Schönen Danke,Constitutional,human rights of Ulm)-Humor
    Ndryshuar për herë të fundit nga wittstar : 04-12-2007 më 18:13

  20. #20
    DR-GR Maska e oliver55
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    Citim Postuar më parë nga DAJO Lexo Postimin
    burgjet e greqis krenohen me shqiptaret

    Burgjet e Greqise, jane nje nje skene ku luhet TRAGJEDIA E RINISE SHQIPTARE(me probleme).
    Nese ju ka rene rasti te vizitoni (tis filakes ton anilikon) me gjithe mend ekziston ajo qe BEJNE LIGJIN SHQIPTARET. Ajo qe desha te theksoj eshte se, i gjithe sistemi i drejtesise ne shtetin fqinje eshte nje zinxhir korrupsioni dhe viktimat (sidomos)te miturit qe bien brenda jane ushqim i majme per te siguruar te ardhurat (avokatet apo prokuroret ) ne vazhdim.Te miturit dalin nga keto (sofronistika idhrimata) me te meta mendore, fatkeqesisht.
    Kryerja e denimit ne Shqiperi eshte e vetmja zgidhje (me e pranueshme) sidomos per te miturit dhe nje arsye shume e forte per t'i dhene shansin shoqerise ne rilindje shqiptare nepermjet ligjeve te qeverise , te investojne mbi kete pakice te mjere, qe po humbet pas kangjellave te Greqise.
    Nuk thashe se jane engjej, jane shqiptare dhe ata dhe shteti ka detyrime.
    me thua per burgun e { avlones }.po te shpjegoj se ka pasur nga ata qe kane dale me shkolle qe andej.atje trajtohen ne kushte me te mira se sa ne burgjet e te medhenjve.atje mendoj se eshte tamam shkolle,sa kane deri kompjuter neper klasa.dua te theksoj se flas per ata qe duan te marrin ne duart e tyre jeten. sepse jeta nuk mbaron me kaq.pastaj baza kryesore eshte dhe njeriu vete,varet me cfare brumi eshte punuar.ka pasur raste qe gjukatat greke kane dhene tolerime,por ne te shumtene rasteve ka qene e kote.se shume shqiptare nun kan ditur ta shfytezojne kete shanc.duke rene perseri brenda.dhe duke menduar se do dalin perseri si heren e pare.me vjen shum keq qe ndodhin keto gjera me shqiptaret.ne procedurat penale qe kane te bejne me drogen shumica jane shqiptare dhe ciganet grek.nje rrol te madh dhe ndime na ka dhene evropa, se te ishte vetem per qeverive greke do te ishim shume mbrapa.prandaj duhet ti tregojme dhe ne virtytet tona.ashtu sic i ka zakon shqiptarit te vertet.
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Epir + Dardani + Iliri = Shqipëri
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 25-08-2007, 21:55
  2. Shqiptaret, sa kokeforte
    Nga ARIANI_TB në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-02-2006, 18:55
  3. Çështja Çame
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 154
    Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56
  4. Lufta Italo-Greke dhe shqiptarët
    Nga Eni në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 20-02-2005, 20:07
  5. C'ka eshte Shqiptaria?
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •