Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    Pasioni pėr shkencėn Maska e Qendi
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    2,102

    Shqipet Nga Presheva

    Shqiptaret Ne Presheve Ndoshta Jane Shqiptaret Me Te Harruar Qe Nuk Jetojne Ketu , Nuk Di Nese Ka Ndonje Anetar Te Forumit Nga Presheva , Bujanoci Apo Metvegja , Por Duhet Te Them Se Edhe Ata Meritojne Respekt Pasi Qe Ata Jetojn Ne Nje Vend Si Ēėshtė Serbia Dhe Ata Per Kaq Shume Vita Kane Arritur Ta Ruajne Kulturen , Traditen Dhe Gjuhen.

  2. #2
    i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Postime
    3,216

    Presheva - Njė Prush Amė

    Ese me poetin nga Presheva, Mexhid Mehmetin



    PRESHEVA - NJĖ PRUSH AMĖ

    ( Sa shpesh na shkuan ardhjet e u kthyen shkuarjet s’ ka tė numėruar.Pėrsėritjet
    pėrherė po na bėjnė tė vendnumėrojmė. Unė nuk e dua as vrasėsin as tė vrarin.
    Alfabetin e lirisė dhe tė gjuhės nuk e kam ndėrruar, jam ai moēmi. Arti im nė
    plot vargje kullon gjak. Mė kot dihati tė shkurtoj udhėn, por udhė tė tjera tė
    pafund ma mbyllin udhėn , shprehet poeti nga Presheva, Mexhid Mehmeti )


    Jo rrallė tė mėdhenjtė kanė etje pėr gjak, pėr luftė, pėr interesa tė tyre. Ky fat tragjik po e ndjek vazhdimisht popullin tonė. Ende pa u tharė gjaku i ‘ 99- tės , Kosova sėrish rrezikon tė pėrgjaket pėr luftat e pakryera, pėr pjesėt e betejave tė pafituara. Ata qė aktualisht bėjnė urdhėrin e kėsaj kohe, gjakun e kanė lėndė larėse nėpėr fushat e betejave, shkruan poeti Mexhid Mehmeti nė librin e tij, “ Trungu i pikėllimit”. Poezia tek unė shprehet Mexhidi, nuk di tė flė, nuk di tė hesht, se gjak mė kullon shpirti, thotė autori i17 veprave, Nė dramėn e Kosovės , nė dramėn e popullit tim, ne vazhdimisht jetojmė me dhimbjet e Aborteve banale tė historisė. Kosova po e jeton dramėn mė tė rėndė shpirtėrore, dramėn e dėshtimit dhe tė abortit historik. Njerėzit duhet tė flasin, tė flasim duhet tė gjithė.Nuk di pse mė shfaqet (njeri- ngrėnėsi i baladave, ajo fytyrė e pafytyrė nė mes tė epizodave tė kinemasė sime.Sepse, shumė kemi jetuar me “lirinė” e tė tjerėve, me lirinė e pa liri.Nėn qiellin tonė jo rrallė, padrejtėsia vret me egėrsi. Nėn prangat e huaja “drejtėsia”ėshtė mė e padrejta.I huaji nuk tė lė kurrė tė zhvillohesh e tė ecjesh pėrpara.Shpirt, zemėr, tokė, nuk bėra gabim qė tė desha, ai pėrqafim ishte i domosdoshėm, njė urdhėr i zemrės.Unė pyes, po i pyeturi s’ pėrgjigjet.Muret kudo nė kėtė nėn qiell mė kėrcėnojnė, andaj, sado qė e dua lirinė, unė druaj nga ata qė kanė nė duar Urdhėrin e tyre pėr historinė. Plani i Athisarit nuk mė pėlqen, se fsheh asimilimin dhe zhbėrjen e emrit tė popullit tim, asimilimin e gjuhės, dhe simboleve, kėto nuk janė shqetėsime tė vogla, shprehet poeti, por, unė kujtoj se Kosova ėshtė e menēur, se nė Kosovė ka shqiptar e shqiptar.
    Ndėrsa nė vendin tim shprehet poeti, Mexhit Mehmeti, dhimbjes i ka humbur kuptimi. Poezia e Mexhid Mehmetit, ėshtė poezi e fortė, poezi e gjakut tonė tė fisėm. Shkrimtarėt e Kosovės Lindore ( Bujanovc, Preshevė, Medvegje ) bėjnė punėn e tyre prej poeti. Presheva ėshtė qytet i zemrės sime. Hireve tė Preshevės shumė i shkon poezia. Poetėt e talentuar tė Luginės, si Jonuz Fetahu, Qerim Arifi, Feime Selimi, Dashnim Hebibi, Xhemė Karadaku, Nerimane Kamberi e tė tjerė, janė tė pagjumtėt e kėsaj peme tė gjakut.Ata dhe vetėm ata shkruajnė dhe lexojnė plagėt e tokės, zjarrin amė tė dhimbjes. Unė s’di tė nėnshtrohem mė thotė poeti, se i nėnshtruar nuk bėj dot asgjė. Arti i Mexhit Mehmetit dashuron me forcė dheun dhe atdheun e tij : Mėsimi i jetės, shtatė dhimbjet, fija e lėmshit, trungu i pikėllimit, duart e bukura, fjala e vullkanit, dhe qindėra poezi tė tjera tregojnė fuqinė dhe angazhimin e tij prej poeti. Pėr lirinė kurrė nuk mund tė bėjmė sa duhet, pėr vlerat e saj duhet tė punojmė gjithė jetėn, ėshtė mesazhi i poetit, Mexhid Mehmetit,tė cilin e uroj pėr angazhimin e tij letrar e patriotik, me njė Kosovė dėshirash!..


    Rrustem G e c i - Dortmund
    Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-03-2008
    Vendndodhja
    Gjermnani Vendlindja Presheve
    Postime
    2
    Une jam nga Presheva.Tash per tash nuk jetoj ne Presheve po ne Gjermani.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-06-2005
    Postime
    34
    Pershendetje...
    Une jam njeri prej banoreve te qytetit te Presheves...
    Ndoshta do t'a teproja shume nese do te shtoja dicka me teper...sic e dime nga vete fakti se tani vetem se jemi harruar...ndoshta do te vije koha kur vetem emri do te na kujtohet e asgje me teper...thjesht edhe ne jemi bije te shqipes...pse na harrone Kombi ashtu nuk e kuptoj...

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e embelsiraa
    Anėtarėsuar
    06-06-2009
    Vendndodhja
    MEDVEGJE-KOSOVE
    Postime
    35
    jam nga MEDVEGJA pershendes Kosoven Lindore complet ku jan
    Ti je Bota ........

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2009
    Vendndodhja
    larg
    Postime
    1,011
    Sa me permalluat, me kujtua java e drames amatore ne preshev e ,kam harruar si quhej saksisht ky fetival po ka qene shum shum mire
    pershendetje

  7. #7
    Follow the Light Maska e presHeva-Lee
    Anėtarėsuar
    24-11-2008
    Vendndodhja
    toka e shqiponjave
    Postime
    1,019
    pershendetje dardania lindore
    qka me bo kshtu mduket esht fati jon qe tjemi t harruar
    Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

  8. #8
    Muslim Maska e Argjendii
    Anėtarėsuar
    18-03-2009
    Vendndodhja
    Lugin
    Postime
    123
    pasi qe nuk ka nenforum me emrin Kosov Lindore spaku lene deni tem ngjites admina e moderator te nderuar

    Pershendetje te gjith Shqiptar kudo qe jan ne vecanti ju te Lindjes

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e pa-emer
    Anėtarėsuar
    26-09-2009
    Vendndodhja
    ne parajse--aty ku sje Ti
    Postime
    257
    pershendetje edhe nga une Kosoven Lindore qe e dua shum
    fotografia-hobi im

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Postime
    65
    dua nje harte etnike te serbise ne 1830,1878,1913 bashkangjitur me te dhena statistikore etnike per secilin vit

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    31-01-2009
    Postime
    59
    Citim Postuar mė parė nga Qendi Lexo Postimin
    Shqiptaret Ne Presheve Ndoshta Jane Shqiptaret Me Te Harruar Qe Nuk Jetojne Ketu , Nuk Di Nese Ka Ndonje Anetar Te Forumit Nga Presheva , Bujanoci Apo Metvegja , Por Duhet Te Them Se Edhe Ata Meritojne Respekt Pasi Qe Ata Jetojn Ne Nje Vend Si Ēėshtė Serbia Dhe Ata Per Kaq Shume Vita Kane Arritur Ta Ruajne Kulturen , Traditen Dhe Gjuhen.


    Une jam nga Medvegja,dhe kam nderin qe jam ne Forumin mbarekombetar shqiptar

  12. #12
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anėtarėsuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    pershendetje preshevar
    presheva eshte nje vend te cilin e dua shum
    mos mendoni se jeni te harraur ndoshta jeni harru nga politikanat qe luftojn per para mirpo ta dini se jeni ne zemer te gjdo shqiptari kudo qe jeton

    juve ju takon qe te filloni rrugen drejt bashkimit sepse pas jush do jemi ne te gjith shqiptaret te cilet do ju ndihmojm une e pres diten dhe per mu do jet dita me e lumtur ne jeten time ate dit kur do bashkohet kosova lindore dhe inshalla zoti ma mundson te kontriboj per ket bashkim dhe ma mundson qe te shoh te bashkuar

    ju pershendes te gjithve juve qe jeni nga kosova lindore
    Pėrderisa ėshtė dikush nė Qiell qė mė mbron...
    Nuk ka askush nė Tokė qė mė mposhtė...”

Tema tė Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skėnderbeu
    Nga Arbushi nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-05-2005, 10:22
  3. In Memoriam: Hasan Kadriu - Presheva, menaxher shqiptar i FIFA-s. Mė
    Nga Irfan nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-02-2005, 15:12
  4. Tung pershendetje nga Presheva ;-)
    Nga MaTr|xX nė forumin Prezantoni veten nė forum
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 28-09-2004, 15:59
  5. Per te gjithe shqipet
    Nga kulla nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 31-03-2004, 00:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •