Close
Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 122
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    103 falenderime n 99 postime

Rrfime t vajzave shqiptare t dhunuara gjat lufts n Kosov

Nj vajz q ka prjetuar tmerrin

Ishim mse 150 persona q ishim strehuar gjithandej n fshat. Vetm dy katunde m larg zhvillohej nj luft uditse. Krismat e armve dgjoheshin aq mir dhe aq afr sa q ta merrte mednja se vetm nj livadh mtej po zhvillohet kjo luft. Kishim kaluar katr dit n at vend pak sa m t sigurt nga t tjert. Fshati ishte buz malit dhe ne mendonim se mund t iknim m leht. Une isha vet e katrta motr, me babain dhe nnen time. Ishin edhe t afrmit e tjer aty. Kishte nga katunde t ndryshme q ishin strehuar n t njjtin vend. M par ishim n nj fshat tjetr t strehuar, por kur morrm vesh se serbt kishin msyer at fshat pr ta sulmuar, plakitur dhe djegur vendosm q t largohemi edhe pse kishim qndruar aty pothuajse q nga fillimi i lufts. U larguam disa fshtara m larg. Menduam se jemi m t sigurt. Por siguria jon ishte vetm katr dit. Tri dit m von filloi nj betej e cila vazhdoi disa dit. Shprthimet q dgjoheshin afr, por nuk na trembnin. Ishim msuar me ato krisma, ishim msuar t vuajm... Rreth ors 20 n mbrmje erdhn disa fmij, dhe na treguan pak m larg nga ne vreheshin disa persona, q duket se nuk jan shqiptar. S’dinim se ka t bjm. S’dinim kah t mbajm. Vendosm t gjith q t rrijm aty. U pshendetm me njri-tjetrin. U prshednetm pr s gjalli. Ish vshtir, shum vshtir t prshendetsh me motra, me nnn, me babain e me t tjert, pr s gjalli. E dinim se jemi t vdekur. T gjtih. Pak m von arritn paramilitart. Kishte edhe rus. Dhe kishte edhe disa q flisnin shqip, por nuk mundeshim t vrejm se kush ishin ata dhe se a ishin shqiptar, sepse bartnin edhe maskat. Na nxorn n oborr dhe na ndan t gjithve. Burrat me nj an. Vajzat me nj an. Grat me nj an dhe fmijt e pleqt me nj an. Pasi na ndan ather krkuan nga t gjith q t japim do gj q kishim me vler. Kemi dhn gjith ka patm. Njra nga vajzat q ishte n rendin ton q na ndan, hezitoi t jipte nj shenj q kishte n qaf. I than hiqe. Ajo kundrshtoi. Tha, m vritni se nuk e heq kt. Ne pakz uditeshim me vendosmrin e saj. Njri nga paramilitart ia hoqi me zor nga qafa at shenj dhe ajo prsri ia mori nga dora: "Kt shenj pr sa t jam gjall nuk e merrni dot!". Nj tjetr paramilitar nuk hezitoi q ta vras n sy t t gjithve. Ne u stepm dhe nuk guxonim t lviznim as kokn. Ai q e vrau at vajz m par i tha dika n vesh atij tjetrit dhe pastaj e vrau. Pasi e vrau e trhoqi zvarr mtutje, e zhveshi dhe e preu me thik, ktu ndrpret rrfimin e saj kjo vajz duke marrur frym thell dhe shton: "Tmerr....i mbyll syt pr nj koh t gjat dhe pastaj vazhdon me lott e saj q ia mbushin faqet prplot... edhe babain ma kan vrar, thot ajo dhe vazhdon... na lan ashtu pr katr or. Nuk guxonim as t uleshim dhe as t lviznim. Gjat kohs kur ne qndronim n kmb ata i vran burrat. Ma vran babain... vran fmijt... N syt e ksaj vajze vrehej pasiguria... vrehshin ende traumat q kishte dhe pr kt arsye ndrpret rrfimin e saj prsri pr disa minuta... pastaj vazhdon prsri me kto fjal: "Jo vetm t rriturit q i vrisnin, e i shkruanin n trup shenjn e tyre me katr "S" pr s vdekuri, por edhe fmijt dhe nnat q ishin aty... prsri ndrpret rrfimin e saj dhe ngritet n kmb...

Muret e prgjakura

Gjat rrfimit t saj ndrhyra dhe e pyeta se ’ndodhi m pastaj me ata njerz q u ndan n grupe t ndryshme? -ka pat t bhet... u b m e keqja, dhunuan, masakruan, vran, pren, varn npr litare... s’lan gj pa br.!
    Rrfimin e saj e vazhdon prsri duke rrfyer pr kohn kur kto vajza ishin t rrmbyera dhe t ndara nga m t dashurit e tyre.
    Na morn t gjitha vajzave dhe na quan me nj shtpi. Shtpia ku na drguan u duk se ishte e njohur pr ta. Muret e brendshme t saj ishin t lyera me gjak. Gjithka, duke filluar nga hyrja e asaj shtpie, npr mure, oborr e dhoma t tjera... Na futn me nj dhom pasi na ndan n katr grupe. Mua m ndan me tri motrat e mia. Pr nj ast na lan t vetmuara dhe at ast e shfrytzuam q t bisedojm edhe njher mes vete. U prshendetm edhe njher. Gjat biseds q bnim s bashku, n t njjten koh kemi dgjuar britma t ndryshme nga dhomat tjera... Ishin britma t vajzave q ishin ndar dhe me siguri se ishin prer pr s gjalli. disa minuta m von erdhn... Ktu ndrpret prsri rrfimin e saj vajza q nuk mund t’iu prmbahet lotve t saj... Pasi erdhn e morn motrn time t madhe dhe shkuan n nj dhom tjetr, pas 5minutave dgjuam zrin e saj, britmn e saj... dgjuam edhe nj krism t arms... Ne llogaritm se e vran. Pas pak dgjuan ca zra. Njri z ishte i njrit nga etnikt kurse zri tjetr ishte i motrs ton. Nga dhoma jon ka dalur etniku tjetr q vetm rrinte aty dhe asgj nuk fliste, vetm pinte cigare. sht br nj gjurullti... ka hyr njri nga etnikt n dhomn ton dhe na tha: "Motra juaj ka vrar shokun ton" tash do t hakmerremi ne n Ju... Me sigruri se motra e jon ka ditur se ’do t ndodh me t, dhe pr kt arsye ka vepruar ashtu si veproi, pr t vdekur e lumtur dhe pr t mos jetuar kshtu si jam un, si jemi ne si jan ndoshta edhe mijra t tjera n Kosov. Nuk e di mund t ket ndodhur ngjarja. Si mund ta ket vrar motra etnikun, apo edhe ka mund t ndodh dika tjetr pr t ciln nuk di gj. Po t kishm ditur se do t ndodhte ajo q ndodhi me ne, me siguri se do t kishim vepruar edhe ne n t njjten mnyr. Motra q vrau etnikun, nuk duroi as q t maltretohet pr s gjalli. Zrin e motrs m nuk e dgjova...

etniku q u vra nga shokt e tij

Prgatituni na than kur erdhn n dhomn ton... s’ditm se pr far t prgatiteshim. Hyrn prsri n dhomn ton dhe pyetn: "Cila deshiron e para? Nuk flisnim asgj. Cila?... pyetn edhe njher! Prsri nuk folm. Dhe pastaj morn motrn time t tret. Pastaj e morn edhe motrn tjetr. Mua m lan vetm. S’disha se si t veproj. Mendjen e kisha pr t vepruar ashtu si kishte vepruar motra ime e madhe, por nuk kisha se si, sepse shpresoja se spaku mua do t m ljn t lir... dhe ktu ndrpret vajza prsri rrfimin e saj duke qajtur me gjysm zri dhe duke i fshir lott q nuk e lenin ti hap syt... Ka hyr njri nga ata etnik n dhomn ku isha un dhe m ka pyetur se sa vjeare jam... gjashtmbdhjet ithash. Pr habi dhe udi m ka shikuar gati nj minut n sy pandrprer dhe m ka thn.... Edhe une e kam nj motr 16 vjeare dhe se kam par q nga fillimi i lufts. Doli srish nga dhoma. Pastaj kam dgjuar nj zhurm n korridorin e asaj shtpie. Kam dgjuar edhe nj z shqip. Nuk i besoja veshve, sidomos kur dgjoja duke thn "dhunoje se sht e bukur" nuk isha e sigurt se a mendonte pr mua apo pr ndonj tjetr, n at moment kam dgjuar zrin e atij shqiptari duke thn n serbishte "Nemoj brate" dhe sht zbrazur nj rrafall automatiku. Pastaj etnikt kan qesh pr nj koh t gjat. M von ka ardhur prsri personi i mparshm dhe m ka thn se, vetm nj motr e kam t vrar dhe se dy motrat tjera jan gjall dhe gjall do t mbesin. Nuk flisja asgj, sepse nuk guxoja dhe nuk kisha fjal nga frika. M tha t pres pak aty se s shpejti do t m lirojn. Sapo doli jasht u dgjua nj krism tjetr. Me gjas kishin dgjuar llafet e tij q m kishte thn mua dhe e kishin vrar shokun e tyre.

Alivanosja

Pasi vran shokun e tyre donin t hakmerreshin n mua dhe kan hyr katr t tjer brenda duke m thn q t zhvishem dhe t mos provoj asgj, prndryshe do t m vrasin. Kam refuzuar duke qar dhe ktu prsri ndrpret fjalt e saj... pas disa minutave vazhdon prsri rrfimin... Pasi refuzova kan hyr pr dere edhe katr persona tjer me maska, nuk e di se a ishin t njjtit persona q m hert kur na morrn nga vendi ku ishim strehuar foln shqip dhe jan munduar q t m zhveshin, por pasi vendosa se me do kusht t vdes dhe t mos zhvishem m kan rn me Gryk automatiku pas koke, pastaj nuk di asgj m se ka kan br me mua... Dikur von mu ka kthyer vetdija dhe aty kam par disa persona q edhe sot m kujtohen duke pir duhan, duke qeshur dhe duke marr "Shprica" npr duar. Se a kam fjetur prsri nuk e dij... M duket se gati pas dy ditve kur m kaloi ajo tronditje kam hapur syt dhe kam par se jam e rrethuar nga dy motrat tjera dhe m thoshin se do gj do t rregullohet. Ishin t lodhura dhe do her kur i mbylli syt, m rrin ajo pamje t motrave, gj q m shqetson rregullisht. Pas disa orve m ka ardhur vetdija dhe jemi larguar npr disa ara e livadhe t trijat s bashku. Binte Shi pa ndrprer...s’kishim ngrn tri dit me radh. Ishim t lodhura e t rraskapitura... vendosm t shkojm n vendin ku na morn tri dit m par. Kur shkuam aty, nuk ishte askush i gjall. Ishin vetm trupat e t vrarve dhe t masakruarve. Trupi i vajzs q ishte vrar n at moment kur na morrn, pr udi nuk ishte m aty. E krkuam babain, nnn e i krkuam t tjert q i kishim ln aty. Askush nuk mundi ti gjej. Edhe sot nuk dijm pr trupin e babait q u vra at dit kur na morn ne nga ai vend. Nna thot se pasi e kan vrar ata dhe disa t tjer kan ardhur me nj kamion dhe i kan larguar nga aty, por ne shpresojm se s paku gjendet i gjall diku npr burgje, pasiq nuk sht lajmruar deri sot, gj q po t ishte i lir nuk do t lente kurr pa u lajmruar. Aty, n vendin e ngjarjes kemi qndruar gati dy or, kemi krkuar n do skaj t asaj shtpie, trupat e t vdekurve, masakruarve ose t gjallve q mendonim se ishin strehuar diku nga frika. Por e gjith kjo ishte e kot.
    Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 17:48

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    DHUNIMET GJAT LUFTS N KOSOV

Pas dhunimit i luta t m vrisnin

L.B. 16vjeare nga komuna e Shtimjes.

"Nuk dshiroj t flas me emr pr ngjarjen m t hidhur t jets sime. Ndonjher nuk kam dshir t jem n mesin e t gjallve. Vetm dika m mban n jet. Fare pak njerz din se mua m kan dhunuar. Edhe ata q kan njohuri se at dit m datn 22 prill 99, m kan dhunuar, nuk jan njerz t rrethit tim. N mngjes, jemi nisur t shkonim pr n Shqipri disa vetura q kishim mbetur n rrethinn e qytezts. Policia ndr t cilt shum paramilitar, na kan ndalur n rrug, posa kemi arritur n afrsi t Qafs s Duls. Katr vetura jan ndalur dhe pasi jan keqtrajtuar fizikisht njerzit e tyre, nga ato, jan ndalur tri femra. Un kam qen m e reja, njra, m duket se ishte m e pjekur se un, dhe tjetra m duket se eka qen nuse pa fmij. Dy t tjerat, duket se kishin qndruar rreth njzet dit n nj fshat afr Shtimjes, pasi kishin arritur nga Prishtina n fund t muajit mars, kur serbt i kishin dbuar nga Kryeqyteti. Na kan ngarkuar t triave n nj pizgauer dhe na kan nisur pr n Shtimje. Asnjrn, nuk na kan rrahur, por kemi pasur shum krcnime. Na kan zbritur nga pizgaueri n hyrje t Shqimjes dhe na kan vendosur nga pizgaueri n hyrje t Shqimjes dhe na kan vendosur n nj shtpi dykatshe. Mua, m kan drguar n nj bodrum, dy t tjerat n katin e prdhes. Fillimisht na kan thn se do t na pyetnin pr gueriln shqiptare dhe pastaj do t na lironin, duke na drguar deri n kufirin shqiptar.

Pse nuk je e virgjr?!

N bodrum, kam qndruar deri n mbrmje, pastaj kan ardhur tre paramilitar, njri prej t cilve mbante mask n fytyr. E kisha shum t qart se far do t ndodhte. Njri mi ka prer n t gjitha pullat e kmishs me nj bajonet t gjat. M jan krcnuar se nse brtas do t m vnin n damar shric droge. Nuk kam mundur t mos brtas dhe njri prej tyre m’i ka vendosur gjunjt n t dy duart, ndrsa tjetri m’i ka zhveshur egrsisht pantollonat dhe veshjet e brendshme. Njri prej tyre ka dal jasht. M kan dhnuar t dyt me rend, kude m fyer kombtarisht. Madje, ankoheshin se nuk m kishin gjetur t virgjr dhe pr kt shkak deshn t mevrisnin. Kah mesnata, kur un isha strukur n nj knd t bodrumit ku kishte disa batanije ushtarake, ata filluan t pinin alkool. E mbaja n prehr nj batanije dhe ather m britn se nse nuk e heq batanijen nga gjunjt, vrtet do do t m vrisnin. Un qaja, ndrsa ata pinin dhe kndonin dhe thoshin se jne jemi ktu pr t’ju detyruar t lotoni, pasi nuk e pranoni Serbin. Para mngjesit, derisa ata flinin, kan hyr edhe dy paramilitar t tjer, njri prej t cilve i maskuar. M kan dhunuar deri n mngjes, ndrsa ai me mask n fytyr edhe m ka rrahur. Kur sht hapur dera e bodrumit, i kam dgjuar britmat e femrave t tjera q po i rrahnin e me siguri edhe po i dhunonin. Un kam mbetur n bodrum edhe dy net t tjera dhe n do nat m kan dhunuar nga katr paramilitar. Ditn m jepnin buk dhe ndonj pashtet dhe m detyronin ta merrja ushqimin me dhun. I kuptoja kur bisedoja se thoshin q duhet t m drgonin n nj kamp ushtarak ku kishte qindra femra shqiptare q po mbaheshin pengje dhe kryesisht pr shkaqe tetilla. M kan dhunuar pamshirshm disa net rresht. Megjithat, fare pak njerz din se mua m kan dhunuar. Kam edhe offerta nga djemt, por nuk kam guxim t vendos pr fatin e jets sime, meq, un kam trauma dhe hert a von nj gj e tikk do t dihet. Po prpiqem ta mbaj dhunshm freskin trupore, por shpesh m mbulojn djerst dhe tretem n mendice. Ndryshe nga shum femra t tjera t dhunuara, un kam menduar pr vetvrasje dhe kam bindjen se meshkujt duhet t m ofrohen mua, sikur edhe femrave t tjera t dhunuara t cilat pa dashjen e tyre jan gjetur n kthetrat e armikut q ka ardhur pr t na shkatruar kombtarisht. Ne, megjithat, nuk do t jemi nna t liga e t pandjenja. Do t jemi nnat m t mira q do t dim far t’u lm amanet fmijve tan. Besoj se do t ken mshir ndaj nesh q mezi u kemi shptuar ekzekutimit, pasi jemi dhunuar dhe n t vrtet, pr ne edhe jeta nuk ka kuptim. Morali sht shtylla e jets, por neve nuk mund t na quajn femra pa moral.

Nna dhunohej n prani t fmijve

N.D 19 jeton n Prishtin

Por nuk jam nga ktu. Shtpin na e kan djegur trsisht, tash e kemi zn nj banes serbe dhe nuk do ta lshoj, pa u takuar me pronarin e saj edhe po t vij nj mij KFOR-a. M kan ndar nga grupi i bashkvendsve t mi, shumica nga t cilt kan qen femra. Burrat ishin n front dhe ne ishim krejtsisht pa mbrojtje. Na kan zgjedhur nga grupi katrmbdhjet femra dhe na kan ndar e na kan drguar n nj prrock. Na kan komanduar t ulemi dhe na kan pyetur, mos kemi ndihmuar ndonjra prej nesh UK-n. Ne u tham se vetm ikim nga granatimet dhe shkojm n vend m t sigurt. Pastaj, rend na kan ngritur n kmb dhe donjrit paramilitar udhheqsi i tyre i ka dhn nga j femr. Na kan largura vetm nga pes a gjasht metra larg njra tjetrs dhe na kan zhveshur t gjtihave. M vjen turp t shprehem trsisht se far ka ndodhur me ne gjat dhunimit. Dy nga grupi edhe i kan vrar, pasi kan kundrshtuyar t zhvishen sipas urdhrave. Ne kemi britur t madhe kur i kan pushkatuar dhe kemi menduar se asnjra nuk do t shptojm nga plumbei i automatikut. Kemi shptuar nga predhat, por nuk kemi shptuar nga rrahjet dhe dhunimet. E dim se ka qen luft, por lufta nuk bhet pr dhunime. Kam par pr t parn her n jet si qajn fmijt q britnin pran krcnimeve q bnin paramilitart e tjer q vzhgonin vendin e krimit moral n prrockn ku e ekzekutuan dy femra, pasi refuzuan t dhunoheshin nga serbt. Problemin e dhunimit tim e di familja ime dhe shum t tjer. Un kam vendosur t mos shkoj m n fshat dhe dua t lirohem nga rrethi im, vetm e vetm t mos traumatizohem. Do t preferoja t bisedoja me aktivistet e Forumit t Gruas, t cilat do t kuptojn me dhimbje problemin e femrave t dhunuara dhe t dalin n lkurn ton. far t them pr perspektvn? Nuk m jetohet aq, mendoj se jam e nnmuar pse nuk kam krkuar t m vrasin, por srish nuk jam fajtore.

Nna sht menduar pse m kan dhunuar!

Fmijt dgjonin britmat e nnave

N.L 34 nga rrethi i Prizrenit

Nuk mundem trsisht t tregoi se far ka ndodhur at dit kur na kan dbuar pr neShqipri. Burrat vrtet i kishim n front dhe vetm ne femrat,m ishim n fshat. Kur kan filluar t na granatojn, i kemi marr vetm fmijt dhe kemi qen t detyruara ta shfrytzojm vetm korridorin q na drejtonte pr kufirin e Shqipris. Na kan detyruar t ecim kmb n drejtim t Zhurit dhe kemi ecur derisa ka filluar t errsohet. Nj grup policsh serb na kan pritur n hyrje t Zhurit dhe fillimisht na kan ulur n balt. Pr t na i marr shnimet e para pr gjendjen ton dhe pr rrugn ku ishim nisur. Ata e dinin se nee vinim nga nj fshat i Prizrenit, sepse komunikonin me paramilitart e atjeshm prmes radio-lidhjeve lokale. Na kan then pastaj se duhej tktheheshim patjetr n nj fshat t afrt nga vendi ku ishim, sepse, nata nuk ishte e sigurt pr udhtim. Ishim qindra femra, n mesin ton kishet edhe plaka, gra, nuse, vajza por edhe t mitura. Nj plak, e cila nuk mundi t ecte m tej, e vran aty pr aty dhe t tjerave, na e bn t ditur se kushdo q mund t ndihet e lodhur dhe mbetet n rrug, do t vritet. Kemi udhtuar edhe disa or t tra, nn prcjelljen e policis dhe paramilitarve bashk, derisa na kan drguar diku shum m larg se q na premtuan. Na kan vendosur npr shtpi t zbrazta dhe na kan renditur si kan dashur vet. N dhomn timei kan futur tri vajza dhe dy gra t reja, t cilat kishin n duar fmij, t cilt qanin pa rreshtur. Pastaj, nuk kan lejuar q ne t gjitha t flenim n at dhom, me pretekst se do ta kishim ngusht. Ishim shum t lodhura, por nuk flinim, sepse paramilitart dhe polict pinin alkool dhe kndonin kngn etnike. Nuk ka vonuar shum dhe jan futur n dhomat tona. I kan marr dy vajza dhe i kan futur n nj dhom, ndrsa njren nga grat e reja n banj. T gtjiha kemi dgjuar britmat e femrave. Kundrshtimet jan prshkruar me brutalitetin paramilitar mbi viktimat. E kemi ditur se4 far po ndodh dhe t gtjiha kemi qen dakord q t vriteshim menjher pr ta ruajtur nderin. I kan dhunuar pr disa or rersht, pastaj, jan ndrruar me t tjert dhe m vjen rnd ta shpjegoj tr gjendjen dhe ta prkujtoj rastin. E gjtiha m duket nj dnrr. Ne kemi heshutr, ndrsa fmijt s’ndaleshin duke qar. Nj tjetr fmij q e kemi patur aty me vete ishte strukur, sepse, dinte t friksohej. M dhimbsen fmijt q kan patur rast t kalojn npr gjendje t tilla, duke dgjuar britmat e nnave apo t motrave.
    Pastaj, na kan marr edhe neve, fillon t qaj gruaja e dhunuar dhe pr shum momente ndrpret rffimi. “Po e shihni vjehrrin tim, sht i smur rnd prej kur ka dgjuar krimin mbi mua, ndrsa, nj plak, t cils i sht dhunuar shum brutalisht, vajza, sht mendur dhe ja ku hst n tendn pran nesh. Nuk besoj se mund t flitni em t. Mua, m kan detyruar t futem n nj dhom, ku nj polic i uniformuar po e dhunonte nj vajz. Tmerr m dukej skena. Serbi, as q m ka urdhruar t zhvishem. Ai prnjher ka nxjerr bajonetn dhe mi ka prer t gjtiha rrobat e veshura. E kam kundrshtuar me tr forcn dhe i kam britur t m vriste. Ata nuk m vran, sepse, qllimi i tyre ishte q ne t traumatizoheshim. Njri prej tyre fliste t madhe dhe thoshet po m kujtohet Bosnja, por ktu duket edhe m mir. Na kan mbajtur deri n mngjes dhe t pakta jan atofemra, t cilat nuk janedhunuar,. Nuk kemi patur far t fshemim e as far t shpjegojm. Disi, donjra, shum spontanisht, e di se po prpiqet ta minimizoj rastin, duke paraqitur sikur ka shptuar e paprekur. E di se nuk sht ashtu, sepse, kam qen pjesmarrse okulare e dhunimeve, por edje e dhunuar. Nuk besoj se jemi turpruar, kjo ka ndoshur jasht dshirs son, kjo ka ndodhur n momentin kur plumbin e kemi krkuar m shum se shpetimin. Nuk flasin me ask. Na kan ardhur italianet dhe na kan pyetur se far kemi prjetuar, asnjra nuk tregon asgj, sepse mendojn q do t pasoj shkurprzimi, ndra asnjra prej nesh, nuk dime ku I kemi burrat dhe a kan shptuar, apo kan vekur n luft.Kemi ardhur n kmb n Shqipri pas katr ditsh udhtimi, duke na transferuar fshat m fshat, me nga nj grime buk q na e jepnin do mngjes. Jetojm shum t brengosura dhe nuk mund t takohem me bashkshortin”.

Kam gjurm dhmbsh npr trup!

M. 29 nga I njjti grup femrash

“Dita kritike e pesmbdhjet majit, kurr nuk do t harrohet. Krejt afrnesh, derisa nuk jemi largura, ka goditur NATO-ja n Korish, opr nuk kemi vdekur. M mir t kishim vdekur atje, me nder e me fytyr. Kam dgjuar gjithka dhe nuk mund t’i prkujtoj t gjtiha skenat e trishtuara. Plumbei sht i pastrt, dhunimi sht plumb mbi plumbea q t shpon gjith jetn. Posarisht kur e dhunuara e di se pr rastin din shum t tjer. M kan rrahur derisa humba vetdijn, m kan prgjakur, sepse, kam krkuar t m vrisnin, nuk kisha arm ta vrisja veten. Un kam qen n katin e dyt t nj shtpie t rregulluar bukur. N parket kishet gjak dhe kutmonte er e rnd. M kan lidhur pr strati. Njri prej tyre, ka dashur t m shpoj me nj injeksion, pr t cilin thoshte se posedonte drog dhe nse do t ma jepte, m pas, do t m drgonin n nj kamp ku kishte vetm femra. M thoshin se atje, femrat shqitpare, jan t destinuara vetm pr qllime seksuale dhe do t prdoreshin n fund t fundit si mburoja kundr trupave t kombsoris s NATO-s, nse ata, do t futeshin prmes invazionit n Kosov. Tash, na vjen turp t shihemi me njra-tjetrn, por, mundohemi ta humbim escila tragjedin e vet. Ndoshta kshtu mbijetojm m leht tragjedin e dhunimit. Sidoqoft, nuk jemi fajtore, besoj se bashkshortt tan, do t jen shum t mri, vetm duke na kuptuar se ka kemi prjetuar e ka kemi par, derisa kemi arritur n Kuks”.

Gjyshja ka krcyer nga dritarja

L.Xh. 18 nga nj fshat afr Prishtins

“Pasi i kan dbuar t gjtih t afrmit tan, babi, nuk deshi ta braktiset shtpin. Por, paramilitart, kan ardhur menjher dhe na kan largura nga shtpia, sepse, plani i tyre ishte q t vendoseshin pikrisht n shtpin ton. Pas gjasht ditsh, kan urdhruar q ne t ktheheshim n shtpit tona, por me kusht q t kishim lvizje t kuizuara. Vinin ata do dit dhe na vizitonin, krkonin alkool dhe mbi t gjitha krkonin nga ne q t fotografoheshim me paramilitart. Na preknin do dit ngapak, por ne, trhiqeshim me shpres se kjo do t kalonte. Ishte aty babai dhe gjyshja, por kishte edhe fqinj t tjer q prgatiteshin t dilnin n Macedoni, sepse ndryshe nuk do t kalonim mir. Kan ardhur nj mesdit disa paramilitar t dehur dhe pa m pyetur, m kan marr mua dhe motrn time dhe na kan ngujuar n nj dhom t shtpis. sht ditur se far do t krkonin nga ne, sep’se dy tir dit m par, e njjta kishte ndodhur n afrsi tonn, por askush, nuk kishe pohuar e as pranuar rastin, sepse ne do t iknim. Na kan detyruar dhunshm t zhvishemi dhe kur ne kemi brtitur, gjyshja, nga pamundsia t’i dgjoj britmat tona, ka krcyer nga dritarja dhe ka rn n tok. E kishte thyer kurrizin dhe paramilitart e kan trhequr zvarr, derisa, ajo ka hyr n dhomn prej nga kishte krcyer. Duket se e kishin sjell t ndjern, vetm e vetm t dgjonet britmat tona. E kan mbajtur n at gjendje derisa e kan kryer dhunimin, kurse gjyshs, nuk i kan ofruar kurrfar ndihme mjeksore. Ajo, ka vdekur pas dy ditsh, nga lndimet n boshtin e kurrizit, pasi kishte mbetur e paralizuar n vend. M vjen turp t pranoj se njra prej nesh ka patur njeshtatzni rasti, t ciln e kemi pastruar posa kemi kuptuar. Babi sht shum i traumatizuar, gjyshja ka vdekur, ndrja ne jetojm disi t heshtura dhe mundohemi q me babin t sillemi krejt normalisht, sikur nuk ka ndodhur asgj. Babi ka propozuar ta ndrrojm shtpin, sepse, nuk i hiqet nga menda skena e dits kobtare, ndrkaq, ne ngulim kmb se ajo dit harrohet sa m shpejt t jet e mudnur. Na kan dhunuar dhe na kan rrahur pa mshir. Nuk jemi t vetmet, pajtohemi se ka qen luft, pajtohemi se do t kishim pranuar t vriteshim, sepse, nuk kem ipranuar ta braktisim shtpin, as me kusht t vrasjes dhe t likuidimit t tr familjes. Jemi t lnduara shpirtrisht dhe kemi nevoj pr t’u rehabilituar, nse dika e till do t organizohet n Kosov.

Si sht gjetur viktima e dhunuar dhe e prer me thik?

Xh.G. 32 farkatar n Prishtin

“Derisa po trupoja rrugn e asfaltit, pr t kaluar n pjesn e Gallapit, kali, nuk donte t ecte me tej. Vinte er kufomash, por un, nuk i kisha muhatur, meq nxitoja t’I shmangsha sa m shpejt trevs s rrezikshme. Jam ndalur dhe i kam krkuar viktimat. Ishin pes trupa t pajet t shqiptarve, pak m tej dy femra. Njra ishte e veshur, tjetra ishte krejtsisht lakuriq dhe me gjoksa t prer. Ishte prer me thik edhe n organin gjenital dhe ksihte nj kryq t prer n abdomen. Ishte shum e qarte se ishte e masakruar. E kam zhveshur pallton dhe ia kam vn prmbi dhe kam vazhduar rrugn, pa patur mundsi t bja m tepr, meq isha i vetm n rrug. Shqiptart e ksaj ane t Gallapit, rrfejn se t dy femrat, kufomat e t clave jan gjetur aty, jan dhunuar m 22 prill, kur ishin kapur nga forcat serbe, n pprpjekje t kalonin pr n Prishtin. Meshkujt, kan qen t ekzekutuar me nga nj predh automatiku pas koke”.

Marr nga KOSOVARJA
    Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 17:53

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    Dhunimet e femrave n Kosov (5)

Pabesia e fqiut serb

L.G (23) nga rrethi i Pejs.

“Fqiu im serb, para se t prfshihej n luft edhe ana jon, nj mngjes, hapi dern e oborrit dhe duke thirrur vllan tha: Ne nuk do ta ngatrrojm fqinjsin, pavarsisht se si do t zhvillohet situata. Vllai e lute t hynte brenda, si zakonisht, se ishim fqinj t par, por ai e refuzoi me arsyetim se ishte i zn. Kjo ka ndodhur nj jav para intervenimit t NATO-s n Kosov, por kjo nuk do t thot se ne i besonim atij. Ashtu jemi marr vesh me fqiun serb, q cilado ushtri q t hynte n fshat, ne ta mbronim njri-tjetrin. Dikush thoshte se ai, pra fqiu yn rreth dyzetave, ishte n formacionet paramilitare serbe, por ne, nuk e kishim par t ngatrrohej n ato radh. M 3 prill 1999, rreth ores 23.00, ai ka trokitur n dyert tona, s bashku me tet paramilitar t tjer. Tre kan qen t maskuar, gjasht t tjer pa maska. Vllai sth largura shpejt nga shtpia, prmes murit t thyer t fqiutton shqiptar, prapa shtpis q onte n zabelin e afrt, ndras, unedhe dy motrat e tjera m t reja, s bashku me halln, mbetm n shtpi. Njra nga motrat, a vrapuar t krkonte ndihm te fqiu serb, sipas premtimeve t tij pr t na mbrojtur, por nga shtpia e tij, nuk u prgjigj askush. Paramilitart, hyn brenda dhe krkuan arm dhe pasi u bindn se n shtpi nuk kishte dika t till, u uln n dhom dhe krkuan kafe. Duke krkuar kafe, doli n korridor dhe thirri me sa z q kishte, sepse ai, gjoja kishte gjetur dika t dyshimt. I thash: un duhet t dal? E ai ka brtitur, ti pikrisht ti! Kam dal n korridor, e prej aty, m ka kapur pr dore e m ka trhequr n dhomn tjetr t fjetjes. E kam kuptuar menjher se sth fqiu yn q kishte premtuar siguri, por ai menjher tha: nse kundrshton do tt vras dhe e ka prgatitur menjher pistoletin, q i thoshte “skorpion”. Ka insistuar q t zhvishem vet, por kam refuzuar! M ka thn se kjo do t jet kalimtre dhe askush nuk do ta kuptoj se ka ka ndodhur! Pastaj m ka thn se ne nuk njjihemi dhe se ai ishte gjoja nga Nishi. Zrin ia njihja qind pr qind, por, friksohesha t’ia thosha se ti je ky, pran shtpis son, ngaq do t mevriste. Un nuk kam dashur t’i nnshtrohem dhe kam filluar ta kundrshtoj. Ai ka brtitur t madhe dhe m’i ka lidhur duart me pranga pas shpine dhe ka filluar t m zhvesh shum gjakftoht. M thoshte se juve shqiptarve, u bhjen n vete vetm forca dhe frika. M ka zhveshur. Dridhesha dhe fillova t qaj me z. N gjendje t till m ka dhunuar n dhom pr 40 minuta. Kan dal gjat asaj kohe shum paramilitar n korridor pr t vzhguar gjendjen dhe jam e bindur se e kan ditur far po ndodhte n shtpin ton! I vinte era alkool. U ngrit dhe pasi sht veshur, m’i ka zgjidhur duart. Ka dal n dhomn e paramilitarve dhe ka krkuar t dilnin nga shtpia. Q t gjith jan ngritur duke thn, nse ktu do t gjendet nj burrr do t’u vrasim sikur qenve dhe se ktu tash e tutje, than, do t kthehemi pr t’u lodhur, sa her t kishin nevoj. Nse ikni, do t’ju vrasim, na thane. Posa jan larguar nga shtpia, ne jemi veshur dhe kemi braktisur shtpin, duke qndruar n zabel tr naten e ftoht t atij prilli. Motrat dhe halla thane se sa nuk I kishin dhunuar, gjat asaj kohe sa m kishin dhunuar mua, por kishin thn se do t ktheheshin pas dy orsh q t na dhunonin neve t tjerat. Un u tregova se kfar kishte ndodhur me mua n dhomn tjetr. Edhe motrat, por edhe halla e kishin kuptuar se dhunuesi ishte fqiu yn, I cili e ka braktisru fshatin, pikrisht n ditt e hyrjes s trupave t NATO-s. E kan pare duke ikur pa marr asgj nga shtpia e vet. Ia kan kallur trsisht shtpin dhe nuk besoj se do t kthehet n Kosov. Nse e takoj prsri vet do t hakmerrem n t, jam betuar se nuk e fali”, thot L.G (23) nga rrethi i Pejs, njra nga femrat e dhunuara gjat lufts n Kosov.

Plaku sht mendur pr vajzat dhe nusen e djalit!

Dy pleq, burr e grua, qndrojn tejet t mrzitur nn nj tend t kampit italian numr dy n Kuks. Na drejtojn refugjatt t takohemi me taq, s4epse jan n afrsi t tendale t ta poaliruarve nga burgu i Smrekovnics, m datn 22 maj 1999 n Kuks. Bjn t ditur se atys qenkan bashkshortt, t cilve n afrsi t kufirit shqiptaro-shqiptar t Qafs s Morins, forcat serbe ua kan ndalur dy vajza dhe nusen e djalit. “Plaku ka luajtur”, thon „ e plaka ende po mbahet“. Plaka N.Q. rrfen se ditn kritike t muajit prill, jan nisur pr n Kuks nga rrethi i Prizrenit. Nuk kemi ngrn e as nuk kemi pir dy dit. Nuk na kan ln t shptojm s bashku me vajza dhe me nusen q ka nj fmij n Shqipri. I kan ndar veant vajzat e ve nusen me fmij. N njrin camion kishte vetm vajza t reja e n tjetrin kishte gra t reja. Un nuk di se far ka ndodhur me to, sepse, neve nuk na pengua nt kalojm kufirin deri n Shqipri. Nj nuse q ka ardhur n Shqipri t nesrmen, sepse ne kemi pritur te kufiri, ka treguar se far kan br shkiet me vajzat dhe nuset tona. T gjitha i kan dhunuar dhe i kan rahur, thoshte ajo. Disa prej tyre edhe i kan vrar, pasi nuk kan pranuar t njerzoheshin. M mir t’i gjej t vdekura, por m dhimbset djali i vogl q ka mbetur me ato n kt zjarr. Nuk po qetsohemi dot! Burri im ka luajtur nga menda! Gjithkujt i thot, un kam ardhur n Shqipri, por vajzat dhe fmijt kan mbetur t luftojn n Kosov. Po prpiqem ta kuptoj, por e di se si m kurr nuk do t vij n vete. Nusja q ka ardhur ktu n Kuks ka thn se i kan keqtrajtuar shum rnd dhe i kan vendosur n nj erdhe paramilitarsh, ku i dhunojn sipas tekeve t tyre. Kush e di, ndoshta nuk sth ashtu, dhasht zoti t hyj Amerika n Kosov, e ndoshta kthehemi n shtpit tona, n Kosov“

E mitura e dhunuar!

A.R. nga rrethi iLipjanit, e mitur, n kampin e Stankovecit numr nj.

“Kan hyr etnikt n fshat dhe kan vrar k e kan vn n shnjestr. E di se at mngjues prilli kan kryer dhe dhunime mbi femrat shqiptare. I kan dhunuar edhe n ara, derisa kan ikur nga tmerri i lufts. Un kam qen me kunatn e madhe. Net dal nga oborri, na e kan ngjitur pr dore katr serb me mjekra t gjata. Kemi menduar se po na vrasin. Ka kan detyruar t futemi n stalln e ushqimit t kafshve dhe s pari e kan zhveshur kunatn. At e rrahur njkohsisht e kan dhunuar. M kan marr edhe mau dhe m kan futur n an3n tjetr t stall, m kan rrahur dhe m jan krcnuar se do t mevrasin. Nuk difar ka ndodhur m tej, por di se lunata, pas nj kohe, ishte mbi kokn time dhe po m freskonte st me ujin e shiut q isthe n oborr. M tha menjher, se etnikt kan shkuar dhe se m nuk kishte rrezik. Ajo e kishte fytyrn t prgjakur dhe ishte krejt e hutuar. M ka veshur dhe m ka pyetur se a m kishin lnduar shum. M tah se at vetm e kan rrahur dhe se asgj tjetr nuk i ka ndodhur. Kt m tha, nuk duhet t dij askush dhe kjo duhet te mbetet ktu n mes nesh, pr shkak vendit. Ashtu jemikuptuar, por di se n fshat ka pasur m tepr se 20 dhunime. At dit shum gra i kan dhunuar. Thon se fajtor kryesor pr kt jan dy serb n fshatin ton, nj femr, e cila e ka koordinuar tr aksionin serb t dhuns n fshat dhe djali i saj, i cili tashm sht n shnjestr t ushtris shqiptare, pasi kaher sth futur n grupet paramilitare serbe. Po presim t na ojn dikah n Evrop, jemi shnuar t udhtojm pr shtetet skandinvae, sepse nuk dshiroj t kthehem m n fshat dhe n shtpi”.

Rfimi pr argtimin e mjekes shqiptare me paramilitart!

S.H. (26) motr medicinale n Prishitn.

“Kam mbetur n banes pasi nuk kam dashur t braktis Prishtinn. Ne kemi menduar se shpejt do t normalizohet gjendja. M pes prill, kan hyr disa paramilitar serb n banesn ton dhe kan bastisur radhazi dhomat e shqiptarve. Kam qen me nnn dhe babain si dhe me fqinjn e time, me t ciln deri ato dit, kemi pasur vetm nj prshendetje. Paramilitart, me t hyr brenda, kan krkaur t garantonin se ktu nuk kishte ushtar t UK-s. Ne u kemi thn se n banesn ton nuk ka ushri dhe pasi m kan pyetur pr profesionin, m kan marr me vete deri n nj banes tjetr, m pretekst se duhej t’ia pastroja plagn nj serbi t plagosur. U kam thn se nuk i kisha mjetet, por ata than se ata i kishin t gjitha M kan detyruar t nisesha em ta dhe kur kam hyr n at banes, kam takuar dy femra shqiptare, njra prej t clave me profesion ishte mjeke dhe tetra, motr. Ato po qndronin aty me vetdshir dhe kishin raporte shume normale me serbt q na terrorizonin. Dy paramilitar m kan thn n prani t tyre se kto shqiptare jan ndr m t sjellshmet n Kosov dhe se kishin prcaktim internacional pr t trajtuar njerzit. M kan mbajtur tr natn dhe kam dgjuar se mjekja shqiptare s bashku me motrn medicinale vullnetarisht argtoheshin me paramilitart, kan kaluar aste t “mrekullueshme” me ta, duke pir e duke ngrn. N mngjes, kur jemi bashkuar n dhom, u ka deklaruar hapur turpin q kan br, por ato nuk pranuar turpsin, duke thn se ktu m kurr nuk do t kthehen t dbuarti. Duket se tr bisedn ton ua kan prcjellr serbve dhe ata po at dit, (passite) m kan zdeshur dhe m kan dhunuar. Dy paramilitar e kan kryer procesin e dhunimit dhe po at mbrmje, m kan liruar. Nuk i kam treguar nens e as fqinjes pr ngjarjen, por jam shum e piklluar dhe m duket sikur e kam tradhtuar djalin tim me t cilin kam lidhje serioze. Ende po e mbaj fshehur edhe nga ai dhunimin e asaj date, por jam shum e bindur se si, ka aq formim njerzor e moral pr t mos m braktisru, edhe nse kupton pr procesin e dhunimit, i cili ishte i detyrueshm. Jam n gjurmin e sipr t infromohem sakt se ku punon tash mjekja dhe infermiera shqitpare dhe sipas t gjitha informacioneve, ato dikund punojn n kuartin e “Kodrs s diellit”. Kam shum trauma nga ajo dit dhe pikllim pr aktin e njerzimit. M tepr jam mbyllur n vetvete se pr kt problem, nuk mund t bisedoi me askend, sepse, droj se do t injorohem nga rrethi dhe shoqria”.

Marr nga KOSOVARJA
    Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 17:55

nuk ka jete pa dashuri... Maska e blondina
    Antarsuar
    18-10-2002
    Vendndodhja
    ne qiell
    Postime
    243
    Faleminderit
    0
    0 falenderime n 0 postime
    Kur i lexon keto tregime me rreqethet trupi,nuk mund ta imagjinoj dot nje gje te tille.I falenderoj ato femra te cilat me te vertete jane shume te forta ato jane te shkateruara shpirterisht por perseri mundohen ta jetojne jeten normale.RESPEKT ME TE VERTETE RESPEKT:
    GJITHMONE OPTIMIST PER TE ARRITUR ATE QE DON.

i/e regjistruar Maska e tolla
    Antarsuar
    24-10-2002
    Vendndodhja
    itali(milano)
    Mosha
    31
    Postime
    27
    Faleminderit
    0
    NA VJEN SHUME KEQ PER ATO FEMRA QE KANE HEQUR ATO GJERA TE TMERRSHME.PAVARESISHT SE NE NUK MUND QE TE KUPTOJME ME TE VERTETE DHIMBJEN E TYRE ESHTE ME TE VERTETE NJE KRIM QE ESHTE BERE NDAJ ATYRE FEMRAVE.
    JAM DAKORT ME BLONDINEN QE PER KETA FEMRA DUHET RESPEKT I VECANTE SEPSE TE MARRESH GUXIM DHE TE SHPREHESH NJE GJE TE TILLE DUHET NJE GUXIM I JASHTEZAKONSHEM.NUK GJEJ FJALE QE TE PERSHKRUAJ RESPEKTIN QE KAM PER JU TANI.
    JETA ESHTE E BUKUR

i/e regjistruar Maska e ALBA
    Antarsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,636
    Faleminderit
    0

Luljeta Selimi

Libri Rrefimet e femrave t dhunuara gjat lufts n Kosov

Autorja : Luljeta Selimi

Redaktor Jusuf Iberdemaj

Recenzent: Azem Hajdari dhe Azem Zogaj

Lektore : Myrvete Morina

N vend t parathnjs;

Pse u detyrova q ti botoj rrfimet e femrave t dhunuara?
    Njra nga arsyet kryesore sht se e vrteta mbi kt kapitull mbase m t
    dhmbshmin dhe m t ndjeshmin n tr periudhn e lufts s fundit n
    Kosov, po mbetet nn hije dhe se kjo e vrtet duhet t plasohet n opinion
    sado e dhimbshme dhe e rnd t jet ajo. Zaten e vrteta gjithmon sht e
    dhimbshme dhe e rnd, e posaisht kur flitet pr plagn m t madhe t do
    lufte, pr dhunimet. Dhunimet ndodhin n do luft dhe dokund konsiderohen
    si krimi m i rnd i saj. Edhe n te tri luftrat e fundit q ndodhen ne
    rajon, barbart serb ushtruan dhunime t papara, n Kroaci, Bosnje dhe s
    fundi edhe n Kosov.Pra edhe n Kosov prveq vrasjeve, dbimeve, djegieve,
    rrnimeve,plackitjeve,kidnapimeve e burgosjeve ata bn edhe dhunime. Dhunimet jan t rnda pr do popull n bot e posaerisht pr
    popullin ton sepse morali sht pjesa m e ndieshme e qenjes s tij. Gjat
    puns sime n teren kam par nga afr se sa t renda jan prjetimet e t
    dhunuarave, sa e rnd sht kjo pr familjet e tyre, pr rrethin dhe pr
    do shqiptar.
    Njerzit n Kosov, nga m t rendomtt e deri tek pushtetart e saj, iu
    shmangen dhe bishtrojn bisedave rreth dhunimeve! Un i kuptoj kosovart
    pse nuk flasin, nuk shkruajn dhe nuk bjn gati asgj pr ti zbuluar
    dhunimet! Por nuk i kuptoj ndrkombtart q veprojn ne Kosov dhe e di se
    marrin donacione te majme pr kt pun dhe nuk bjn asgj as pr ti
    zbuluar dhunuesit e as pr ti ndihmuar femrat e dhunuara.
    Arsyeja tjetr q me shtyri ta botoj kt libr me rrefime tronditse t
    disa femrave t dhunuara sht sjellja e palejueshme e ayre q jan t
    thirrur t bjn dika n kt drejtim! Ata sillen sikur ktu nuk kan
    ndodhur as luft, as vrasje, as djegie e plackitje as dhunime, as asgj
    prej gjj. Ose edhe m keq, sillen sikur dhunimet kan ndodhur diku
    tjeter, e jo ktu, para syve tan dhe t bots!!!
    Sot n Kosov ka femra te cilat pas prjetimit t dhunimit ndodhn n
    gjendje shum t vshtir psiko-fizike dhe materjale! Kto femra kan nevoj
    pr prkrahje, qoft morale dhe materjale. Ato duan trajtim t vazhdueshm
    dhe prkujdesje mjeksore. Askush nuk bn asgj pr To. Asgj pr kto femra
    nuk ndrmerr as Tribunali i Hags punn e t cilit n Prishtin e kryen
    hetuesja ndrkombtare e cila ka vetm nj detyr: ti zbuloi dhunimet q
    kan ndodhur n Kosov gjat lufts.
    Ajo q kosovart do te duhej ta dinin sht se n Hag kan dshmuar dhe do
    t dshmojn edhe shum boshnjake t tjera t dhunuara gjat lufts n
    Bosnj. Nj gj t till do t duhej br t mundur edhe femrave kosovare.
    Atyre pra duhet dhn rasti q para Tribunalit t Hags t`i denoncojn
    kriminelt serb. E di dhe i kuptoj femrat q e kan t vshtir ta bjn
    kt, por nj gj duhet ta ken t qart: se krimi nuk mund dhe nuk duhet t
    fshehet sepse ato do t detyrohen nj dit q vet ta thon t vrtetn,
    sepse kjo nuk mund t mbahet e fshehur prgjithmon. sht n t mirn dhe
    interesin e tyre dhe prandaj ato duhet t rrfehn sepse vetm n at mnyr
    mund ta nxjerrin helmin q mbajn n shpirt.Pr ato plag q i bartin m
    vete, t dhunuarat, duhet q, n radh t par, vetvetiu t prpiqn t
    gjejn sherim sepse gjendja e tyre shndetsore dhe shpirtrore mund t
    mbetet me pasoja aq m pare kur dihet se atyre u mungon edhe perkujdesja m
    elementare profesionale dhe institucionale! Dhe vrtet; si do sherohet nj
    14 vjeare e dhunuar dhe ta doj srish jetn?
    Si t pajtohet me fatin nj e re t ciln e ka braktisur i fejuari vetm pse
    e dhunuan barbart serb? Si do t pajtohet me fatin e hidhur nj nn e re
    e cila pas prjetimit t dhunimit ka dshtuar s linduri dhe nuk do t mund
    t lind kurr m fmij? Si do t sherohet nna e cila nuk mund t kthehet
    tek fmijt e saj sepse barbart e dhunuan n syt e tyre dhe t antarve
    t tjer t familjes? Si mund ti harrojn t gjitha kto femrat e dhunuara
    pa ndihmn e gjithmbarshme t shoqris kosovare? Si, si???
    Ndoshta kurr nuk do ti botoja kto rrfime sikur t mos m thoshte nj e
    dhunuar n nj mngjes se ato prveq s jan t dhunura jan edhe t
    braktisura dhe t fyera. Kur un u prpoqa ta ngushlloj, ajo m
    pshpriti: ne q jemi dhunuar dhe sot vuajm jemi morali dhe pamorali i t
    gjith kosovarve! Edhe kur jemi n mesin e t gjallve, ne, srish
    ndjehemi te vdekura! Edhe kur ecim rrugs, e ndjejm peshn e dhunimit, e
    shofim at n syt e njerzve, t cilt, ndoshta, kurr nuk do t mund ta
    imagjinojn s far kemi perjetuar. Ne jemi plaga e do njeriu , vuajtja
    dhe mungesa e do fmiu. Edhe kur njerzit qeshin, pa kujtuar fare s ne
    ekzistojm, ne mendojm s ata qeshin dhe talln me tragjedin ton. Edhe
    kur lotojn, shajn e pshtyjn edhe ather ne jemi pjesa m e dhmbshme
    dhe m tragjike Ne sot jemi t braktisura, dhe pesha e do gjje q po
    ndrtohet n Kosov rndon mbi ne! Ne jemi gjaku, pluhuri dhe pshtyma e
    djeshme e sotme dhe e nesrme e Kosovs andaj dikush duhet ta ngre zrin pr
    ne. Po ta them, ngase ti mund ta bsh kt, sepse ti cdo dit mjekon plagt
    tona. Dhmbja jon do t ishte akoma m e madhe po ta bnt dikush pr
    tallje apo prfitimeme tha duke dashur q plagt e saja dhe t t tjerave t jen ndrgjegjsim pr ne t gjith. Duhet ta dim t gjith se liria e ka mimin e lart dhe se nje hise t madhe t atij mimi e kan paguar edhe viktimat e dhunimit.
    Ata q sot shkelin mbi varret e tyre (sepse shum nga t dhunuarat mpastaj
    edhe jan vrar e masakruar ) ,ata q sot shkelin mbi plagt, dhembjet,
    lott dhe tragjedin e ktyre femrave, duhet ta din mir se ato jan
    pasqyra dhe fytyra e vrtet e kosovarve, duhet ta din se shkelin mbi
    pjesn m t dhmbshme t liris s Kosovs. Turpi iu mbetet vetm atyre q
    e shkelin dhe prbuzin viktimat e ksaj tragjedie t hidhur. Le t kujtojn
    vetm njher se si do t`iu dukej sikur kjo t`iu kishte ndodhur atyre m t
    dashurave, nnave, motrave, grave apo vajzave t tyre t cilat i duan m
    shum se syt e ballit! Duhet ta dim t gjith s ato krkojn ndihm,
    prkrahje dhe trajtim t prditshm mjeksor, profesional dhe
    institucional.
    Le t jet ky libr vetm nj prpjekje modeste pr t zgjuar interesimin
    dhe prkushtimin m t madh jo vetm n zbardhjn e t gjitha rasteve t
    dhunimit por edhe n trajtimin adekuat t viktimave. Mbase do ndeshm n
    thumb t kritikave t llojeve e natyrave t ndryshme por konsideroj s e
    vrteta sado e hidhur t jet duhet t dal n drit n mnyr q t mos
    harrohet as prseritet kurr m.
    E bashkndjej dhembjn me t gjitha ato motra t mia nse sadopak ua kam
    lnduar shpirtin duke ua rikujtuar srish t kaluarn e hidhur pr ka
    paraprakisht iu krkoi falje dhe mirkuptim.

Autorja L Selimi
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

Antarsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,636
    Faleminderit
    0
    ''Rrefime nga femrat e dhunuara gjate luftes ne Kosove,,

S'KAM FUQI T KTHEHEM N VENDLINDJE

" - Edhe sot e ksaj dite nuk e di se sa dit kishin kaluar kur policia
    serbe na hyri brenda. Aq shum u friksova por, shptova,nuk na ndodhi
    asgj. Na i dhan tre minuta t dilnim nga shtpia, dhe dolm. Kur
    arritm
    n Pej, policia na ndaln prsri, na krkuan nga 50 DM pr person
    nse
    donim t vazhdonim pr n Shqipri. Ne kishim vetm 200 DM, e ishim
    nent
    veta. "Kush do t shptonte? Cilin do ta ndalnin? Pyesnim n heshtje,
    ndrkaq babai ua dorzoi parat dhe u tregoi se ishim nnt veta. Na
    shikuan
    dhe pasi ia morn nns dhe mua unazat nga duart, na lshuan. N dalje
    t
    Pejs, na ndali grupi tjetr i policis. Edhe ata na krkuan para dhe
    nuk do
    t'na lshonin sikur nj familje nga Gllogjani t mos i jipte 200 DM. U
    nism. Disa metra m larg, policia kishte ndalur kolonn q ishte e
    gjat
    deri n kufi. Ata ishin banor nga fshatrat e Ferizajit, Suhareks,
    Rahovecit, Prizrenit, Malishevs e ndoshta edhe t Gjakovs. Policia
    nuk
    lshonte ask pa e kontrolluar dhe ne duhej t prisnim n rrug. Edhe
    pse
    nuk bnte shum vap, ishte vshtir t rrije e t prisje aty. Nuk
    kishim as
    uj e as buk. Policia nuk na lejonte as t ktheheshim por as t
    vazhdonim,
    madje as t uleshim. Ashtu n kmb, t mbshtetur n njri-tjetrin,
    qndruam mbi 11 or. Kishte rn errsira e par kur kolona filloi t
    lviz
    ndagal. Ishim aq t lodhur, por, megjithat, shpresonim se do t
    arrinim
    t gjall n Shqipri. Rruga ishte e gjat por, ajo u vshtirsua edhe
    m
    shum kur gjat nats filloi nj shi i madh dhe mngjesi gdhiu i
    ftoht.
    Fmijt t lodhur filluan t qanin, e polict ishin egrsuar shum. Si
    dukej, ata kishin humbur shokt e tyre diku. Kishim edhe dy-tri
    kilometra
    pr t arritur deri te kufiri,dhe n momentin kur arritm tek vendi ku
    bhej
    pengesa pr vazhdimin e rrugs, polict filluan t na kontrollonin
    srish.
    Na preknin trupit, kurse meshkujt i rrahnin dhe i detyronin t'u jepnin
    para. Ne nuk kishim, edhe hern e fundit na ndihmuan t tjert. Kur
    vllan
    tim 12 vjear filluan ta rrahnin, un i ika nga dora e policit q po m
    kontrollonte dhe u hodha mbi vllan. Doja q, s paku, nj t rame
    t'ia
    marr un. Esht vllau i vetm pas nnt motrave. Polici q po e
    rrahte, m
    trhoqi pr flokt e gjata dhe m drejtoi kah kryepolici i cili, n
    prani t
    kolons, me majn e thiks filloi t'mi zhvishte rrobat. Mi hoqi t
    gjitha n
    prani t babs, nns, vllaut,burrit dhe fmijve t mij. Fmijt
    filluan
    t qajn me t madhe, por aq u bnte atyre, dhe kryepolici m trhoqi
    deri
    tek strehimorja e tyre e improvizuar q ishte n afrsi t rrugs. M
    hodhn
    mbi tavolin, mi lidhn duart pr t, t ciln si duket e kishin
    prgatitur
    enkas pr t'i dhunuar femrat shqiptare. E di q pasi filloi t m
    'nderoj,
    me kok i rash tavolins, kurse ata qeshnin e flisnin sikur t ishin
    n
    spektakl. Tr kt e shihnin edhe t afrmit e mi, e shihnin edhe
    qytetart e tjer dhe tr kolona e gjat q po lvizte andej. Si n
    ndrr
    m kujtohet kur i urdhruan familjart e mi t ecin. Edhe sot m
    tingllon
    n kok zri i nns sime, e cila nuk kishte dashur t vazhdoj pa mua.
    Edhe
    sot e ksaj dite nuk dihet se ku sht. M kujtohet se prve dhunimit,
    m
    goditn disa her me kondak n kok. Nuk m kujtohet si, dhe kush m ka
    drguar deri n Kuks, por e di se aty kam dgjuar edhe shum klithma,
    dhe
    shum gjm, shum thirrje pr ndihm nga shum femra t tjera q i
    dhunuan.
    N spitalin e Tirans qndrova e shtrir 19 dit. Gjasht dit me radh
    m
    kishte qndruar burri tek koka, e un nuk e njihja. Nga goditja n kok
    kisha harruar do gj.Vetm zri i bijs sime 5 vjeare q m thrriste
    e
    qante pse nuk i flisja, m nxorri nga ajo kom, q edhe mjekt u
    befasuan.
    Sot nuk kam fuqi t shkoj e t jetoj n vendin ku kam jetuar m hert
    me
    burrin dhe fmijt. Nuk mund t kthehem as n vendlindjen time, sepse
    nuk
    kam fuqi. M vjen turp pr at q m ka ndodhur. E kan par edhe
    qindra
    bashkfshatar t mi. Un kam pasur fatin t m kuptoj burri, por
    jetoj me
    dy plag q nuk do t m shrohen kurr. Jetoj me plagn q ma morn
    nnn,
    dhe me plagn e dhunimit, q sht m e rnd se vdekja", - theksoi, n
    fund
    t rrfimit, D.R. nga nj fshat i Pejs

Mbledhur nga L Selimi ne njerin nga disa librat e saj
    .

Antarsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,636
    Faleminderit
    0
    ''Jeta ma ktheu shpinn ather, e tash vetm e shikoj at!,,

Bedrija jeton e vetmuar, dhe do dit heq t zit e ullirit pr t
    siguruar
    kafshatn e gojs. Banesa ku ishte strehuar ajo ishte nj banes e
    improvizuar mbi kulmin e nj ndrtese n lagjen Dardania n
    Prishtin.
    Banesa gjysm e errt, me mobile shum t vjetra, toka pa mbuloj dhe
    banjo,
    e parregulluar, ngjanin me shtpit e vjetra t fshatrave rurale n
    shum
    komuna t varfra n Kosov . N nj nga dollapt e pakt q kishte
    improvizuar n afrsi t shtratit, ajo kishte ln rrobat e saja t
    pakta,
    disa libra, dhe pothuajse hapsirn m t madhe e kishte ln pr disa
    fotografi q ishin gjysm t grisura dhe t prlyera. Ajo q binte n
    sy mbi
    t gjitha, ishte nj nga fotografit e saj gjysm e djegur t ciln ajo
    e
    kishte futur n nj korniz t vlefshme. Fytyra e saj ndonse e bukur,
    q
    larg t jepte t kuptosh se ishte e mrzitur. Edhe gjat prshndetjes
    dhe
    fjalve t zakonshme ajo e ulte shikimin dhe mnyra se si vshtronte
    njerzit t jepte t kuptosh, se ajo ishte e shqetsuar. Bedrija derisa
    po i
    largonte mbulojat e shtratit, dhe bnte nj vend t ulej, lshoi nj
    ofsham
    dhe fshehurazi kafshoi buzn sikur donte t fshihte dika .
    U ul n shtratin e vjetr q mezi i ngjante nj shtrati, dhe pa pasur
    nevoj
    ta pyessh asgj me syt e prlotur foli: e sheh kt banes? Ktu
    jetoj
    tani dy vite. Do t pajtohesha pr skamjen dhe mobilet e vjetra, sikur
    t
    kisha nj mim m t lir pr qiran. Un pr kt qymez detyrohem t
    paguaj
    do muaj nga 100 DM . Kshtu kur nuk bie shi, nuk duket edhe aq keq. Po
    kur
    bie shi, detyrohem ta trheq shtratin n mes t dhoms, dhe n katr
    vende
    n kt dhom, nse mund ta quaj dhom, detyrohem t vendosi en q ta
    presin shiun . Kshtu e kisha edhe gjat gjith dimrit t kaluar. Merre
    me
    mend si mund t ngrohet njeriu n kt banes, kur ka vrima, dhe t
    ftohtit
    deprton brenda. Zot si po qndroj....po ky nuk sht halli im i vetm.
    Nuk
    vuaj pse nuk kam banes m t mir, pse jetoj me 240 DM aq i marr nga
    puna
    si infermjere, dhe ka raste kur detyrohem ta ha bukn that, edhe pa
    krip.....halli im sht i madh, shum i madh, e un duhet t bhem si
    t
    gjith, t punoj, t jetoj dhe aktroj pr t mos u dhn mundsin
    njerzve
    t knaqen me fatkeqsin time. Deshti t vazhdoj t flas edhe m
    Bedrija,
    por me duar mbuloi fytyrn e saj t bukur q sa vinte e zverdhej edhe
    m dhe
    ashtu n heshtje qau pr disa minuta. Qante dhe her pas here
    shtrngonte
    duart e saj q i dridheshin dhe ajo prpiqej ti fshihte duke i
    shtrnguar n
    mes vete, e her duke i futur n mes t gjunjve q i dridheshin. N
    dhomn
    gjysm t errt dnesja e saj behej edhe m e rnd, dhe lott q i
    bashkoheshin n mjekrr sikur tr botn e kthenin n epokn e rnd t
    lufts, e cila ende nuk ka marr fund pr t gjith njerzit. Bedrija
    shikoi
    disa sekonda kah fotografia n korniz , e mori at n dor dhe pasi
    mori
    frym thell tha I sheh kta njerz, jan njerzit e mi m t dashur
    q
    kam pasur. sht babai, nna, vllau im i vetm dhe un. Jan kto
    ditt kur
    un isha fmij, kur nuk kuptoja se ka po ndodhte rreth meje, kur un
    me
    vllan merresha me lojrat fmijrore, dhe nuk kuptoja pse babai e
    kishte
    t rndsishme ti dgjonte lajmet, t dinte ka po ndodhte rreth nesh
    dhe me
    ne . Ai e dinte se koha q po vinte, pr ne ishte e tmerrshme , se
    lufta
    ishte e pashmangshme dhe, se pr liri duhej sakrifica q pr t ardhmen
    duhej punuar. E un si do fmij prpiqesha t knaqesha me ato q
    kisha,
    pa e kuptuar se polict q endeshin e plakinin do dit n qytetin
    ton,
    nj dit do t jen ata q do t ma marrin lumturin mua, dhe njerzve
    t
    qytetit tim. Babai nganjher si n mahi na thoshte: nse mua m ndodh
    dika
    apo ndonjrit nga ne, ata q mbesin duhet t vazhdojn t jetojn me
    lirin
    q vjen, sepse liria do sakrifica, liria do gjak dhe liria i ka rrnjt
    n
    gjak. Un ato i shihja si fjal t urta t popullit pa e kuptuar se ato
    ishin udhrrfim i vrtet dhe pa ditur ta kuptoj e pa menduar se ato
    dit
    ishin shum, shum afr. Kur serbt bn masakr mbi Jasharajt, babai
    na
    tha kjo sht ajo q jam prpjekur t ua sqaroj me vite , serbt jan
    t
    till, ata pr ta mbajtur Kosovn t pushtuar, bjn do gj dhe po i
    njejti
    fat do ti ndjek edhe shum familje kosovare.Derisa t mbaroj lufta,
    Kosovs
    do ti bhen edhe shum familje dshmore, do ti kushtoj shum shtrenjt
    liria, por ajo duhet t vij me do mim, sepse sht koha e fundit q
    ne
    kosovart duhet t zgjohemi dhe ta marrim pushkn e liris n dor.
    Ather
    e kuptova se babai fliste tr kohn pr nj luft t afrt, por q
    edhe un
    si t gjith fmijt, frikn e mbaja por nuk guxoja t besoja se ajo do
    t
    m ndodhte mua , mua q isha rritur e prkdhelur nga familja dhe nj
    dit
    do t mbetesha e vetmuar, krejt e vetmuar pa asknd n kt bot dhe
    vaji
    prap ia ndali fjalt n fyt dhe kt her ajo u ngrit n kmb dhe
    sillej
    npr dhom e trishtuar duke i frkuar duart mes tyre .
    Pas masakres s Prekazit, babai nuk e fshihte m nga ne fmijt se
    ishte i
    lidhur me Ushtrin lirimtare t Kosovs, dhe se po punonte me komandn
    e
    tyre. Kishte edhe me nga dhjet dit q nuk vinte n shtpi. Kur vinte
    nuk i
    hiqeshim nga prehri, edhepse as un e as vllai im nuk ishim m
    fmij. N
    shtator u vra dhe botn e shihja si t rrnuar, si ferri vet. At koh
    mendoja se nuk ka asgj n bot q do t m bnte m t mrzitur. Muaj
    m
    von njerzit e UK-s, na u lutn q ta lshojm shtpin dhe t
    shkojm n
    nj vend m t sigurt, por nna tha do t rrim t presim edhe ne, le
    t
    bhet me ne ka t bhet me gjith Gjakovn dhe aty mbetm.Kur filluan
    bombardimet dhe filluan ti vrasin njerzit, nna nuk fliste asgj ,
    ndoshta
    ather e kuptoi pse duhej t vendoseshim n vend m t sigurt. Ditn e
    katrt kur ushtart serb na erdhn n shtpi pushkatuan nnn dhe
    vllan.
    Mua m morn me vete, m dhunuan, dhe trupin tim e masakruan, pr s
    gjalli,
    e dogjen me cigare sa m nuk kam forc ta kujtoj. Sa her e zbuloj
    trupin
    tim dhe shoh gjurmt e dhunimit sikur vdes dika n mua dhe tani jeta
    ime
    sht shkatrruar prgjithmon.
    Tani, jetoj pa asnj ndihm edhe pse do t duhej dikush t mendoj per
    mua.

Autorja L Selimi
    .

Antarsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,636
    Faleminderit
    0
    "JU LUTEM, ME LINI TE VDES!"

Kur ushtart e solln H.N. n spitalin ushtarak, ajo ishte n mes jets
    dhe
    vdekjes. Ndonse mjekt ushtarak nuk dinin si ta ndihmonin, pasiq ajo
    ishte e dhunuar, ata ftuan nj mjeke femr q ishte n zonn tjetr. E
    tra
    `po bnn ata ishte se po i jepnin gjak, ndonse gjaku nga plagt
    vazhdonte
    t'i rridhte. Mjekt donin ta shptonin me do kusht. Kur erdhi mjekja,
    ndonse gjinekologe e padiplomuar, vendosi q, edhe n ato kushte far
    ishin, ta bnte intervenimin kirurgjik. Mjekja tjetr ndrkaq,
    gjinekologe e
    diplomuar, kur i pa plagt e vajzs, i tha: "mos e mundo, lre t vdes.
    E
    sheh se kan filluar t'i dalin organet jasht, un nuk do t'i hyja nj
    pune
    t till". Mjekja e re, e shqetsuar, fshiu djerst dhe iu drejtua
    koleges:
    "Do t'm ndihmosh apo jo". "Un mendoj se sht rrezik, ajo mund t
    vdes",
    foli prap mjekja. Por, megjithat, filloi t prgatitet. "Ajo edhe
    ashtu do
    t vdes, nse nuk qepet shum shpejt, prandaj, t lutm m ndihmo,
    mos t
    humbim koh", - foli mjekja e re e cila krkoi ndihmn nga infermieret.
    T
    gjith n at zon tani ishin t informuar pr at q po ndodhte!
    Mjekja e
    re ishte mike gati me t gjith, por ajo q e bnte t mohej me tepr
    nga
    t gjith ishte kmbngulsia e saj. Minutat ishin t gjata, jo vetm
    pr
    H.N. por edhe pr mjeken, edhe pr ndihmsit... M e rnda ishte se kur
    po
    mbushej nj or pun n at sall operacioni, mbi at zon filluan
    granatimet. Tani mund t vinte ndonj i plagosur! Salla e vetme
    ndrkaq,
    ishte e zn. Granatimet vazhdonin, kurse ushtart filluan mbrojtjen.
    Dy
    granata ran n afrsi t spitalit. Mjekja e re pr nj moment u tremb,
    por
    prap vazhdoi punn. do sekond ishte luft n shum fronte pr te dhe
    pr
    t tjert. Ajo pa se mitra e vajzs ishte e shqyer dhe se n organet
    gjenitale i kishin futur rr, andaj vshtir e kishte ta qepte, pa e
    pastruar mir do pjes t plags. Kur e prfundoi qepjen e brendshme,
    asaj
    iu duk se puna prfundoi, por po aq u shqetsua kur pa se edhe n
    stomak
    kishte nj plag tjetr. Ndonse e shqetsuar, mjekja prfundoi punn
    me
    sukses. Ajo edhe pas operacionit nuk doli nga aty. Vazhdoi t'i
    qndronte te
    koka. Pasi e vshtroi disa minuta, mjekja e re prap e zbuloi trupin e
    saj
    dhe filloi t'ia pastronte plagt e tjera. Ajo filloi nga kmbt e
    grvishura, pastaj u ndal n gjoks, ku n mes t dy gjinjve kishte t
    vizatuar, me maje thike, kryqin serb, dhe kur po pastronte aty, vrejti
    nj
    cop xhami. E hoqi me kujdes, e pastroi mir dhe i vuri sipr nj
    fash.
    Pastaj prap ia mbuloi trupin. Dhe, kur n ditarin e saj filloi t
    shkruante
    dika, H.N., me gjith zrin e humbur, filloi t gjmonte. "Mos lviz,
    t
    lutem, je e operuar!", - i tha mjekja e re, e cila nuk e ndante
    shikimin e
    trishtuar nga syt e saj t zverdhur. "Pse?", - pyeti ajo dhe dy lot i
    ran
    nga syt. "ke qen n rrezik, por tani gjithka ka prfunduar. T duhet
    forca, ndaj t lutem, mos u mundo t'i kujtosh gjrat q t kan
    lnduar,
    tani vetm mbylli syt dhe prpiqu t pushosh", - i foli mjekja, duke
    menduar se ajo nuk e dinte q ishte operuar. "Pse ma bre kt, pse m
    shptove? T lutm m le t vdes! T lutem, ma bj kt shrbim! Te
    lutm",
    - i tha ajo dhe lott vazhdonin t'i binin n flok, e buza i dridhej
    pandrprer.
    Dgjo: mos mendo por vetm pusho tani! i tha mjekja, ndrsa ajo, duke
    kafshuar buzn, tundi kokn n shenj mohimi.

Autorja L Selimi
    .

Antarsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,636
    Faleminderit
    0
    Cilat jan shifrat e vrasjeve dhe dhunimeve?

N Kosov, numri i femrave t dhunuara sipas statistikave kap shifra t
    ndryshme varsisht nga organizatat e ndryshme t cilat kan br
    hulumtime
    n kt drejtim. Ato shifra sillen nga dymij deri n dhjetra mijra!
    Un,
    gjat puns sime me Organizatn Joqeveritare Jeta n Kastriot mund t
    flasim pr 2018 femra t dhunuara pr t cilat prveq dshmive gojore,
    videogjirimeve, dshmive me shkrim dhe fotografive kemi edhe raportet
    e
    mjekve: gjinekolog, infektolog, neoropsikiatr, si dhe raportet
    mujore t
    t gjithave s bashku pr ta konstatuar gjenedjen e tyre momemntale si
    dhe
    diagnozat e secils veq e veq bashk me trapin e prdorur. Mosha e
    ktyre
    femrave sht kryesisht e re duke filluar nga 14 e deri t 44 vjeq.
    Ne,
    prveq se i vizitojm s paku nj her n muaj dhe kontrollojm
    gjendjn
    momentale te tyre, vazhdimisht kujdesemi q 209 prej tyre t cilat jan
    n
    gjendje m t rnd shndetsore t`iu sigurojm barna dhe ilaqe t
    nevojshme. Poashtu saher na jipet rasti ushtrojm ndikimin ton mbi
    organizatat e ndryshme qofshin ato t huaja apo vendase, qeveritare apo
    joqeveritare n mnyr q t kuptohet domosdoshmria e ndihmimit dhe
    trajtimit t ksaj kategorie t braktisur nga shoqria! Prej rreth
    24.000 t
    vrarve gjat lufts n Kosov 31.2 pr qind jan femra t t gjitha
    moshave
    dhe n baz t t dhnave tona vetm 1,3 pr qind nga numri i
    prgjithshm
    kan qen n mosh t shtyer. Ndrsa tek ata q kan prjetuar trauma
    t t
    gjitha llojeve, problemet e shndetit mental jan tejet aktuale. Sipas
    hulumtimeve tona t bra pas lufts, del se 62 pr qind t t
    hulumtuarve
    kan qen buz vdekjes, 49 pr qind viktima t torturave apo abuzimit,
    42
    pr qind t ndar nga familjet e tyre, 26 pr qind kan prjetuar
    vrasjn e
    ndonj antari t familjes apo farefisit, 10 pr qind kan qen t
    burgosur
    dhe 4 pr qind t abuzuar seksualisht. OJQ-ja jon ka ndihmuar aq sa ka
    patur mundsi megjithat jemi t vetdijshm s nuk kemi mundur as pr
    s
    afrmi ti prmbushim nevojat e t dhunuarave. Projektet tona pr t
    br m
    tepr n kt drejtim shpesh injorohen prandaj edhe njher
    shfrytzojm
    rastin t`i thrrasim t gjitha shoqatat dhe individt q kan mundsi
    dhe
    vullnet t mir q n t gjitha format e mundshme t`iu dalin n ndihm
    ktyre femrave n mnyr q t`ua rikthejm kuptimin e jets me gjith
    bukurin e saj. Me duhet t them se prveq puns sime, nj ndihmes
    shum t
    madhe e ka dhn edhe bashkdrejtuesja Myrvete Morina si dhe stafi yn
    mjeksor dhe profesional. Gjat puns sime n teren kam par nga afr
    gjendjn e rnd shpirtrore t t dhunuarave! Ato shpesh, duke
    ngurruar t
    tregojn, i ndryjn n shpirt brengat dhe vuajtjet derisa u keqsohet
    aq
    shum gjendja saq edhe ndihma dhe trajtimi mjeksor sht i vshtir.
    Prandaj ato duhet hapur zemrn sepse n kt mnyr m s shumti e
    sherojn
    vetvehtn por edhe ndihmojn t tjert q t`iu ofrojn ndihm atyre.
    Gjat
    puns son me kto femra por edhe gjat puns sime si gazetare kam
    mundur
    t konstatoj se prveq femrave t dhunuara dhe atyre t vrara ekziston
    edhe
    nj numr i madh i atyre q konsiderohen t zhdukura! Fatkeqsisht t
    dhnat
    flasin se shumica e femrave t vrara s pari jan dhunuar e m pas jan
    vrar, prandaj ndrkombtart kur gjykojn pr krimet e lufts n
    Kosov
    duhet ta ken parasyesh se plagt e vdekjs s shumics se femrave
    bartin me
    vete edhe plagt e dhunimit. Dhe prandaj gjenocidi dhe dhuna e ushtruar
    mbi
    popullin e Kosovs ka prmasa shum m t mdha sesa q japin t dhnat
    dhe
    hulumtimet tona...

Autorja Luljeta Selimi

Recension: nga Azem Azemi

Rrfime q t mbulojn me trishtim e pikllim

Ktij libri specifik t ktyre rrfimeve tronditse, sduhet shtuar
    absolutisht, kurrfar parathnie e as pasthnie. Kto rfime flasin
    vet. Me
    gjuhn m t pastr , me argumentin m t vrazhdt, flasin me shpirtin
    e
    vrar t nj femre,t nj nneje,t nj motreje, t nj t fejuareje,
    t nj
    nuseje. Fytyrn e zotit do ta shohsh , kur t mos jesh m n jet
    po
    shkuante n Bibl. Edhe kto femra m skan ka t fshehin. I kan
    prjetuar t gjitha t ligat q mund ti bj qenja apo antiqenja
    njerzore.Kan prekur fundin e detit dhe kulmin e qiellit. I kan par
    t
    gjitha, i kan dgjuar t gjitha. Ua kan vrar shpirtin , prandaj
    ssht
    rastsi kur me ngulm krkojn q ti lm t qeta n brjen edhe t
    gjysms
    s rrugs tjetr, vdekjen e trupit. Ato, m mir e krkojn vdekjen
    komplete
    se gjysma-gjysma. Dhe absolutisht nuk kan t drejt. Sepse, a jeton
    njeriu
    vetm pr vete? A nuk kan shumica e tyre fmij , pr t cilt vlen
    secila
    sakrific? A ssht ky shkrim (libr)shkrim shrim pr to, vuajtje
    jona, e
    turpi yn lehtsim pr to? A sjemi dhunuar t gjith me dhunimin e
    tyre?
    Edhe nnat tona , edhe motrat tona edhe nuset tona? Edhe ne vllezrit
    e
    tyre, edhe ne bijt e tyre, edhe ne burrat apo burrecat e tyre? Dhe ato
    e
    din kt ,dhe jan t forta, sikurse i din dhe sakrificat e
    atyktushme t
    njerzve tan, t njerzve t thjesht, burra e gra pr ndihmn e dhn
    atyre n fotografin e familjes nga Peja, fytyrn e mjekes s re q
    sakrifikon do gj pr ti ndihmuar fatkeqes s lnduar (edhe
    fizikisht).
    Prandaj, ylberi sht shumngjyrsh. Edhe jeta. Edhe njerzit,edhe kto
    rrfime t cilat marr ve e ve secili e prballon peshn e nj
    skenari
    filmik, pr tmos u harruar. Ky libr dshmon se kto qenie t
    lnduara, nuk
    jan edhe t lna tersisht n harres. Borgjet jan t shumta t
    secilit
    prej nesh. Pa dyshim vlen t prmendet me kt rast, puna e palodhshme,
    por
    edhe inventive e gazetares s vyeshme, autores s librit, Luljeta
    Selimi, e
    cila edhe n rastet e tjera ka dshmuar prkushtim n hulumtimin e
    fateve
    (tragjike) njerzore sidomos t femrs. Bie n sy nj sintaks e
    rrjedhshme
    n rekonstruimin e rrfimeve me nj gjuh t pastr me plot variacione
    letrare artistike. Por medet,vetm kur t bie ndrmend se fatkeqsia e
    treguar nuk sht krijuar nga mendja e krijueses, por nga dora
    (gjakatare) e
    (anti)njeriut. T rrok trishtimi pr fatet e ktyre njerzve dhe t
    rrok
    pikllimi dhe brenga pr fatet e t dhunuarave. A thua far prfundime
    do
    t ken ato si njerz dhe si kolektivitet? Prandaj nevoja q
    ndrgjegjja
    njerzore t jet e zgjuar gjithmon, sikurse rojtari ushtari, sepse e
    keqja sht gjithmon permanente,
    gjithnj e ke afr si jakn e kmishs.
    A.Azemi

DHUNIMET

Dhunimet sipas t drejts ndrkombtare dhe Statutit t Tribunalit t
    Hags,
    jan vepra penale, t cilat radhitn n Krime kundr njerzimit. Sipas
    Statutit t Tribunalit t Hags (neni 5) dhunimet jan krime kundr
    popullsis civile t cilat kryhen n konfliktet e armatosura, qofshin
    ato
    ndrkombtare apo t karakterit t brendshm. Nj ndr format m t
    rnda t
    krimit kundr njerzimit, t ciln e ka prdorur regjimi serb ishte
    edhe
    dhunimi masiv i femrave shqiptare. Kjo form e dhuns sht prdorur si
    mjet
    lufte dhe ka qen e planifikuar nga vet shteti serb, si dhe sht
    kryer n
    forma t ndryshme. N kto raste nuk mund t flitet vetm pr cenim t
    integritetit fizik dhe psiqik t femrs, por para s gjithash edhe pr
    cenim
    direkt t integritetit moral dhe shpirtror t popullit, pr kt edhe
    kjo
    form e dhuns dnohet me t gjitha rregullat ndrkombtare. Dhunimet
    seksuale t cilat forcat policore-ushtarake dhe paramilitare serbe i
    bn
    kundr femrave shqiptare, kan pasur karakter poshtrues, politik,
    hakmarrs,
    si dhe kan pasur karakter t thyerjes morale dhe shpirtrore t
    popullit
    shqiptar, si dhe ka qen nj ndr format m t rnda t krimeve t
    lufts n
    Kosov, para dhe gjat lufts n Kosov.N baz t t dhnave nga
    tereni,
    intervistave t ndryshme, dshmive t vet viktimave por edhe nga
    dshmitart e rastit shihet se, dhunimet seksuale kan qen t
    prhapura n
    krejt Kosovn. Ato kan qen t organizuara dhe t planifikuara nga
    regjimi
    serb, kan qen mjaft masive dhe kan atakuar femrat e t gjitha
    moshave.
    Shumica e viktimave kan qen t moshs prej 12-13 deri 40-45 vjeare.
    Ndrsa struktura e t dhunuarave ka qen e shumllojshme, kshtu n
    mesin e
    t
    prdhunuarave ka pasur t mitura, nuse, gra shtatzna, gra t moshuara,
    fshatare, qytetare, studente etj.Karakteristik e ktyre dhunimeve
    sht se
    ato jan br:
    1. N mnyr masovike.
    2. Se ato jan br n prezencn e t afrmve t t dhunuarave.
    3. Se ato jan br n objekte dhe kampe t ndryshme.
    4. Se ato kan qen t programuara nga regjimi serb, dhe t kryera nga
    forcat policore-ushtarake dhe paramilitare serbe, pr qllime politike,
    hakmarrse, dhe thyerjes morale dhe shpirtrore t popullit shqiptar.
    5. Se kto akte jan manifestuar me sadizm, bizariteti, mizori dhe me
    vrazhdsi t paspjegueshme.
    6. Ka pasur raste kur viktimat mbas kryerjes s aktit t dhunimit jan
    vrar
    pr fshehjen e gjurmve.

Pershendetje per te gjithe...Luljeta Selimi
    .

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    Libri "Rrefimet e femrave, t dhunuara gjat lufts n Kosov”

Autorja: Luljeta Selimi

N vend t parathnjs

Pse u detyrova q t’i botoj rrfimet e femrave t dhunuara?

Njra nga arsyet kryesore sht se e vrteta mbi kt kapitull mbase m t dhmbshmin dhe m t ndjeshmin n tr periudhn e lufts s fundit n Kosov, po mbetet nn hije dhe se kjo e vrtet duhet t plasohet n opinion sado e dhimbshme dhe e rnd t jet ajo. Zaten e vrteta gjithmon sht e dhimbshme dhe e rnd, e posaisht kur flitet pr plagn m t madhe t do lufte, pr dhunimet. Dhunimet ndodhin n do luft dhe dokund konsiderohen si krimi m i rnd i saj. Edhe n te tri luftrat e fundit q ndodhen ne rajon, barbart serb ushtruan dhunime t papara, n Kroaci, Bosnje dhe s fundi edhe n Kosov.Pra edhe n Kosov prveq vrasjeve, dbimeve, djegieve, rrnimeve,plackitjeve,kidnapimeve e burgosjeve ata bn edhe dhunime.Dhunimet jan t rnda pr do popull n bot e posaerisht pr popullin ton sepse morali sht pjesa m e ndieshme e qenjes s tij. Gjat puns sime n teren kam par nga afr se sa t renda jan prjetimet e t dhunuarave, sa e rnd sht kjo pr familjet e tyre, pr rrethin dhe pr do shqiptar.
    Njerzit n Kosov, nga m t rendomtt e deri tek pushtetart e saj, iu shmangen dhe bishtrojn bisedave rreth dhunimeve! Un i kuptoj kosovart pse nuk flasin, nuk shkruajn dhe nuk bjn gati asgj pr ti zbuluar dhunimet! Por nuk i kuptoj ndrkombtart q veprojn ne Kosov dhe e di se marrin donacione te majme pr kt pun dhe nuk bjn asgj as pr ti zbuluar dhunuesit e as pr ti ndihmuar femrat e dhunuara.
    Arsyeja tjetr q me shtyri ta botoj kt libr me rrefime tronditse t disa femrave t dhunuara sht sjellja e palejueshme e ayre q jan t thirrur t bjn dika n kt drejtim! Ata sillen sikur ktu nuk kan ndodhur as luft, as vrasje, as djegie e plackitje as dhunime, as asgj prej gjj. Ose edhe m keq, sillen sikur dhunimet kan ndodhur diku tjeter, e jo ktu, para syve tan dhe t bots!!!
    Sot n Kosov ka femra te cilat pas prjetimit t dhunimit ndodhn n gjendje shum t vshtir psiko-fizike dhe materjale! Kto femra kan nevoj pr prkrahje, qoft morale dhe materjale. Ato duan trajtim t vazhdueshm dhe prkujdesje mjeksore. Askush nuk bn asgj pr To. Asgj pr kto femra nuk ndrmerr as Tribunali i Hags punn e t cilit n Prishtin “e kryen” hetuesja ndrkombtare e cila ka vetm nj detyr: ti zbuloi dhunimet q kan ndodhur n Kosov gjat lufts.
    Ajo q kosovart do te duhej ta dinin sht se n Hag kan dshmuar dhe do t dshmojn edhe shum boshnjake t tjera t dhunuara gjat lufts n Bosnj. Nj gj t till do t duhej br t mundur edhe femrave kosovare. Atyre pra duhet dhn rasti q para Tribunalit t Hags t`i denoncojn kriminelt serb. E di dhe i kuptoj femrat q e kan t vshtir ta bjn kt, por nj gj duhet ta ken t qart: se krimi nuk mund dhe nuk duhet t fshehet sepse ato do t detyrohen nj dit q vet ta thon t vrtetn, sepse kjo nuk mund t mbahet e fshehur prgjithmon. sht n t mirn dhe interesin e tyre dhe prandaj ato duhet t rrfehn sepse vetm n at mnyr mund ta nxjerrin helmin q mbajn n shpirt.Pr ato plag q i bartin m vete, t dhunuarat, duhet q, n radh t par, vetvetiu t prpiqn t gjejn sherim sepse gjendja e tyre shndetsore dhe shpirtrore mund t mbetet me pasoja aq m pare kur dihet se atyre u mungon edhe perkujdesja m elementare profesionale dhe institucionale! Dhe vrtet; si do sherohet nj 14 vjeare e dhunuar dhe ta doj srish jetn?
    Si t pajtohet me fatin nj e re t ciln e ka braktisur i fejuari vetm pse e dhunuan barbart serb? Si do t pajtohet me fatin e hidhur nj nn e re e cila pas prjetimit t dhunimit ka dshtuar s linduri dhe nuk do t mund t lind kurr m fmij? Si do t sherohet nna e cila nuk mund t kthehet tek fmijt e saj sepse barbart e dhunuan n syt e tyre dhe t antarve t tjer t familjes? Si mund t’i harrojn t gjitha kto femrat e dhunuara pa ndihmn e gjithmbarshme t shoqris kosovare? Si, si…???
    Ndoshta kurr nuk do t’i botoja kto rrfime sikur t mos m thoshte nj e dhunuar n nj mngjes se ato prveq s jan t dhunura jan edhe t braktisura dhe t fyera. Kur un u prpoqa ta ngushlloj, ajo m pshpriti:” ne q jemi dhunuar dhe sot vuajm jemi morali dhe pamorali i t gjith kosovarve! Edhe kur jemi n mesin e t gjallve, ne, srish ndjehemi te vdekura! Edhe kur ecim rrugs, e ndjejm peshn e dhunimit, e shofim at n syt e njerzve, t cilt, ndoshta, kurr nuk do t mund ta imagjinojn s far kemi perjetuar. Ne jemi plaga e do njeriu , vuajtja dhe mungesa e do fmiu. Edhe kur njerzit qeshin, pa kujtuar fare s ne ekzistojm, ne mendojm s ata qeshin dhe talln me tragjedin ton. Edhe kur lotojn, shajn e pshtyjn edhe ather ne jemi pjesa m e dhmbshme dhe m tragjike… Ne sot jemi t braktisura, dhe pesha e do gjje q po ndrtohet n Kosov rndon mbi ne! Ne jemi gjaku, pluhuri dhe pshtyma e djeshme e sotme dhe e nesrme e Kosovs andaj dikush duhet ta ngre zrin pr ne. Po ta them, ngase ti mund ta bsh kt, sepse ti cdo dit mjekon plagt tona. Dhmbja jon do t ishte akoma m e madhe po ta bnt dikush pr tallje apo prfitime…”
    me tha duke dashur q plagt e saja dhe t t tjerave t jen ndrgjegjsim pr ne t gjith. Duhet ta dim t gjith se liria e ka mimin e lart dhe se nje hise t madhe t atij mimi e kan paguar edhe viktimat e dhunimit. Ata q sot shkelin mbi varret e tyre (sepse shum nga t dhunuarat mpastaj edhe jan vrar e masakruar ) ,ata q sot shkelin mbi plagt, dhembjet, lott dhe tragjedin e ktyre femrave, duhet ta din mir se ato jan pasqyra dhe fytyra e vrtet e kosovarve, duhet ta din se shkelin mbi pjesn m t dhmbshme t liris s Kosovs. Turpi iu mbetet vetm atyre q e shkelin dhe prbuzin viktimat e ksaj tragjedie t hidhur. Le t kujtojn vetm njher se si do t`iu dukej sikur kjo t`iu kishte ndodhur atyre m t dashurave, nnave, motrave, grave apo vajzave t tyre t cilat i duan m shum se syt e ballit! Duhet ta dim t gjith s ato krkojn ndihm, prkrahje dhe trajtim t prditshm mjeksor, profesional dhe institucional. Le t jet ky libr vetm nj prpjekje modeste pr t zgjuar interesimin dhe prkushtimin m t madh jo vetm n zbardhjn e t gjitha rasteve t dhunimit por edhe n trajtimin adekuat t viktimave. Mbase do ndeshm n thumb t kritikave t llojeve e natyrave t ndryshme por konsideroj s e vrteta sado e hidhur t jet duhet t dal n drit n mnyr q t mos harrohet as prseritet kurr m.
    E bashkndjej dhembjn me t gjitha ato motra t mia nse sadopak ua kam lnduar shpirtin duke ua rikujtuar srish t kaluarn e hidhur pr ka paraprakisht iu krkoi falje dhe mirkuptim.
    Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 17:56
    Lista e Injorimit: Pirate of Love,referi_1, Le dvou, Zagor,ane,beni33.

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    S'KAM FUQI T KTHEHEM N VENDLINDJE

" - Edhe sot e ksaj dite nuk e di se sa dit kishin kaluar kur policia serbe na hyri brenda. Aq shum u friksova por, shptova,nuk na ndodhi asgj. Na i dhan tre minuta t dilnim nga shtpia, dhe dolm. Kur arritm n Pej, policia na ndaln prsri, na krkuan nga 50 DM pr person nse donim t vazhdonim pr n Shqipri. Ne kishim vetm 200 DM, e ishim nent veta. "Kush do t shptonte? Cilin do ta ndalnin? Pyesnim n heshtje, ndrkaq babai ua dorzoi parat dhe u tregoi se ishim nnt veta. Na shikuan dhe pasi ia morn nns dhe mua unazat nga duart, na lshuan. N dalje t Pejs, na ndali grupi tjetr i policis. Edhe ata na krkuan para dhe nuk do t'na lshonin sikur nj familje nga Gllogjani t mos i jipte 200 DM. U nism. Disa metra m larg, policia kishte ndalur kolonn q ishte e gjat deri n kufi. Ata ishin banor nga fshatrat e Ferizajit, Suhareks, Rahovecit, Prizrenit, Malishevs e ndoshta edhe t Gjakovs. Policia nuk lshonte ask pa e kontrolluar dhe ne duhej t prisnim n rrug. Edhe pse nuk bnte shum vap, ishte vshtir t rrije e t prisje aty. Nuk kishim as uj e as buk. Policia nuk na lejonte as t ktheheshim por as t vazhdonim, madje as t uleshim. Ashtu n kmb, t mbshtetur n njri-tjetrin, qndruam mbi 11 or. Kishte rn errsira e par kur kolona filloi t lviz ndagal. Ishim aq t lodhur, por, megjithat, shpresonim se do t arrinim t gjall n Shqipri. Rruga ishte e gjat por, ajo u vshtirsua edhe m shum kur gjat nats filloi nj shi i madh dhe mngjesi gdhiu i ftoht. Fmijt t lodhur filluan t qanin, e polict ishin egrsuar shum. Si dukej, ata kishin humbur shokt e tyre diku. Kishim edhe dy-tri kilometra pr t arritur deri te kufiri,dhe n momentin kur arritm tek vendi ku bhej pengesa pr vazhdimin e rrugs, polict filluan t na kontrollonin srish. Na preknin trupit, kurse meshkujt i rrahnin dhe i detyronin t'u jepnin para. Ne nuk kishim, edhe hern e fundit na ndihmuan t tjert. Kur vllan tim 12 vjear filluan ta rrahnin, un i ika nga dora e policit q po m kontrollonte dhe u hodha mbi vllan. Doja q, s paku, nj t rame t'ia marr un. Esht vllau i vetm pas nnt motrave. Polici q po e rrahte, m trhoqi pr flokt e gjata dhe m drejtoi kah kryepolici i cili, n prani t kolons, me majn e thiks filloi t'mi zhvishte rrobat. Mi hoqi t gjitha n prani t babs, nns, vllaut,burrit dhe fmijve t mij. Fmijt filluan t qajn me t madhe, por aq u bnte atyre, dhe kryepolici m trhoqi deri tek strehimorja e tyre e improvizuar q ishte n afrsi t rrugs. M hodhn mbi tavolin, mi lidhn duart pr t, t ciln si duket e kishin prgatitur enkas pr t'i dhunuar femrat shqiptare. E di q pasi filloi t m 'nderoj, me kok i rash tavolins, kurse ata qeshnin e flisnin sikur t ishin n spektakl. Tr kt e shihnin edhe t afrmit e mi, e shihnin edhe qytetart e tjer dhe tr kolona e gjat q po lvizte andej. Si n ndrr m kujtohet kur i urdhruan familjart e mi t ecin. Edhe sot m tingllon n kok zri i nns sime, e cila nuk kishte dashur t vazhdoj pa mua. Edhe sot e ksaj dite nuk dihet se ku sht. M kujtohet se prve dhunimit, m goditn disa her me kondak n kok. Nuk m kujtohet si, dhe kush m ka drguar deri n Kuks, por e di se aty kam dgjuar edhe shum klithma, dhe shum gjm, shum thirrje pr ndihm nga shum femra t tjera q i dhunuan. N spitalin e Tirans qndrova e shtrir 19 dit. Gjasht dit me radh m kishte qndruar burri tek koka, e un nuk e njihja. Nga goditja n kok kisha harruar do gj.Vetm zri i bijs sime 5 vjeare q m thrriste e qante pse nuk i flisja, m nxorri nga ajo kom, q edhe mjekt u befasuan. Sot nuk kam fuqi t shkoj e t jetoj n vendin ku kam jetuar m hert me burrin dhe fmijt. Nuk mund t kthehem as n vendlindjen time, sepse nuk kam fuqi. M vjen turp pr at q m ka ndodhur. E kan par edhe qindra bashkfshatar t mi. Un kam pasur fatin t m kuptoj burri, por jetoj me dy plag q nuk do t m shrohen kurr. Jetoj me plagn q ma morn nnn, dhe me plagn e dhunimit, q sht m e rnd se vdekja", - theksoi, n fund t rrfimit, D.R. nga nj fshat i Pejs

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    Jeta ma ktheu shpinn ather, e tash vetm e shikoj at

Bedrija jeton e vetmuar, dhe do dit heq t zit e ullirit pr t siguruar kafshatn e gojs. Banesa ku ishte strehuar ajo ishte nj banes e improvizuar mbi kulmin e nj ndrtese n lagjen “Dardania” n Prishtin. Banesa gjysm e errt, me mobile shum t vjetra, toka pa mbuloj dhe banjo, e parregulluar, ngjanin me shtpit e vjetra t fshatrave rurale n shum komuna t varfra n Kosov . N nj nga dollapt e pakt q kishte improvizuar n afrsi t shtratit, ajo kishte ln rrobat e saja t pakta, disa libra, dhe pothuajse hapsirn m t madhe e kishte ln pr disa fotografi q ishin gjysm t grisura dhe t prlyera. Ajo q binte n sy mbi t gjitha, ishte nj nga fotografit e saj gjysm e djegur t ciln ajo e kishte futur n nj korniz t vlefshme. Fytyra e saj ndonse e bukur, q larg t jepte t kuptosh se ishte e mrzitur. Edhe gjat prshndetjes dhe fjalve t zakonshme ajo e ulte shikimin dhe mnyra se si vshtronte njerzit t jepte t kuptosh, se ajo ishte e shqetsuar. Bedrija derisa po i largonte mbulojat e shtratit, dhe bnte nj vend t ulej, lshoi nj ofsham dhe fshehurazi kafshoi buzn sikur donte t fshihte dika .
    U ul n shtratin e vjetr q mezi i ngjante nj shtrati, dhe pa pasur nevoj t’a pyessh asgj me syt e prlotur foli:“ e sheh kt banes? Ktu jetoj tani dy vite. Do t pajtohesha pr skamjen dhe mobilet e vjetra, sikur t kisha nj mim m t lir pr qiran. Un pr kt qymez detyrohem t paguaj do muaj nga 100 DM . Kshtu kur nuk bie shi, nuk duket edhe aq keq. Po kur bie shi, detyrohem ta trheq shtratin n mes t dhoms, dhe n katr vende n kt dhom, nse mund ta quaj dhom, detyrohem t vendosi en q ta presin shiun . Kshtu e kisha edhe gjat gjith dimrit t kaluar. Merre me mend si mund t ngrohet njeriu n kt banes, kur ka vrima, dhe t ftohtit deprton brenda. Zot si po qndroj....po ky nuk sht halli im i vetm. Nuk vuaj pse nuk kam banes m t mir, pse jetoj me 240 DM aq i marr nga puna si infermjere, dhe ka raste kur detyrohem ta ha bukn that, edhe pa krip.....halli im sht i madh, shum i madh, e un duhet t bhem si t gjith, t punoj, t jetoj dhe aktroj pr t mos u dhn mundsin njerzve t knaqen me fatkeqsin time“. Deshti t vazhdoj t flas edhe m Bedrija, por me duar mbuloi fytyrn e saj t bukur q sa vinte e zverdhej edhe m dhe ashtu n heshtje qau pr disa minuta. Qante dhe her pas here shtrngonte duart e saj q i dridheshin dhe ajo prpiqej ti fshihte duke i shtrnguar n mes vete, e her duke i futur n mes t gjunjve q i dridheshin. N dhomn gjysm t errt dnesja e saj behej edhe m e rnd, dhe lott q i bashkoheshin n mjekrr sikur tr botn e kthenin n epokn e rnd t lufts, e cila ende nuk ka marr fund pr t gjith njerzit. Bedrija shikoi disa sekonda kah fotografia n korniz , e mori at n dor dhe pasi mori frym thell tha “ I sheh kta njerz, jan njerzit e mi m t dashur q kam pasur. sht babai, nna, vllau im i vetm dhe un. Jan kto ditt kur un isha fmij, kur nuk kuptoja se ka po ndodhte rreth meje, kur un me vllan merresha me lojrat fmijrore, dhe nuk kuptoja pse babai e kishte t rndsishme ti dgjonte lajmet, t dinte ka po ndodhte rreth nesh dhe me ne . Ai e dinte se koha q po vinte, pr ne ishte e tmerrshme , se lufta ishte e pashmangshme dhe, se pr liri duhej sakrifica q pr t ardhmen duhej punuar. E un si do fmij prpiqesha t knaqesha me ato q kisha, pa e kuptuar se polict q endeshin e plakinin do dit n qytetin ton, nj dit do t jen ata q do t ma marrin lumturin mua, dhe njerzve t qytetit tim. Babai nganjher si n mahi na thoshte: nse mua m ndodh dika apo ndonjrit nga ne, ata q mbesin duhet t vazhdojn t jetojn me lirin q vjen, sepse liria do sakrifica, liria do gjak dhe liria i ka rrnjt n gjak. Un ato i shihja si fjal t urta t popullit pa e kuptuar se ato ishin udhrrfim i vrtet dhe pa ditur ta kuptoj e pa menduar se ato dit ishin shum, shum afr. Kur serbt bn masakr mbi Jasharajt, babai na tha “ kjo sht ajo q jam prpjekur t ua sqaroj me vite , serbt jan t till, ata pr ta mbajtur Kosovn t pushtuar, bjn do gj dhe po i njejti fat do ti ndjek edhe shum familje kosovare.Derisa t mbaroj lufta, Kosovs do ti bhen edhe shum familje dshmore, do ti kushtoj shum shtrenjt liria, por ajo duhet t vij me do mim, sepse sht koha e fundit q ne kosovart duhet t zgjohemi dhe ta marrim pushkn e liris n dor. Ather e kuptova se babai fliste tr kohn pr nj luft t afrt, por q edhe un si t gjith fmijt, frikn e mbaja por nuk guxoja t besoja se ajo do t m ndodhte mua , mua q isha rritur e prkdhelur nga familja dhe nj dit do t mbetesha e vetmuar, krejt e vetmuar pa asknd n kt bot… “ dhe vaji prap ia ndali fjalt n fyt dhe kt her ajo u ngrit n kmb dhe sillej npr dhom e trishtuar duke i frkuar duart mes tyre .
    Pas masakres s Prekazit, babai nuk e fshihte m nga ne fmijt se ishte i lidhur me Ushtrin lirimtare t Kosovs, dhe se po punonte me komandn e tyre. Kishte edhe me nga dhjet dit q nuk vinte n shtpi. Kur vinte nuk i hiqeshim nga prehri, edhepse as un e as vllai im nuk ishim m fmij. N shtator u vra dhe botn e shihja si t rrnuar, si ferri vet. At koh mendoja se nuk ka asgj n bot q do t m bnte m t mrzitur. Muaj m von njerzit e UK-s, na u lutn q ta lshojm shtpin dhe t shkojm n nj vend m t sigurt, por nna tha “ do t rrim t presim edhe ne, le t bhet me ne ka t bhet me gjith Gjakovn” dhe aty mbetm.Kur filluan bombardimet dhe filluan ti vrasin njerzit, nna nuk fliste asgj , ndoshta ather e kuptoi pse duhej t vendoseshim n vend m t sigurt. Ditn e katrt kur ushtart serb na erdhn n shtpi pushkatuan nnn dhe vllan. Mua m morn me vete, m dhunuan, dhe trupin tim e masakruan, pr s gjalli, e dogjen me cigare sa m nuk kam forc ta kujtoj. Sa her e zbuloj trupin tim dhe shoh gjurmt e dhunimit sikur vdes dika n mua dhe tani jeta ime sht shkatrruar prgjithmon.
    Tani, jetoj pa asnj ndihm edhpse do t duhej dikush t mendoj pr mua.

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    "JU LUTEM, ME LINI TE VDES!"

Kur ushtart e solln H.N. n spitalin ushtarak, ajo ishte n mes jets dhe vdekjes. Ndonse mjekt ushtarak nuk dinin si ta ndihmonin, pasiq ajo ishte e dhunuar, ata ftuan nj mjeke femr q ishte n zonn tjetr. E tra `po bnn ata ishte se po i jepnin gjak, ndonse gjaku nga plagt vazhdonte t'i rridhte. Mjekt donin ta shptonin me do kusht. Kur erdhi mjekja, ndonse gjinekologe e padiplomuar, vendosi q, edhe n ato kushte far ishin, ta bnte intervenimin kirurgjik. Mjekja tjetr ndrkaq, gjinekologe e diplomuar, kur i pa plagt e vajzs, i tha: "mos e mundo, lre t vdes. E sheh se kan filluar t'i dalin organet jasht, un nuk do t'i hyja nj pune t till". Mjekja e re, e shqetsuar, fshiu djerst dhe iu drejtua koleges: "Do t'm ndihmosh apo jo". "Un mendoj se sht rrezik, ajo mund t vdes", foli prap mjekja. Por, megjithat, filloi t prgatitet. "Ajo edhe ashtu do t vdes, nse nuk qepet shum shpejt, prandaj, t lutm m ndihmo, mos t humbim koh", - foli mjekja e re e cila krkoi ndihmn nga infermieret. T gjith n at zon tani ishin t informuar pr at q po ndodhte! Mjekja e re ishte mike gati me t gjith, por ajo q e bnte t mohej me tepr nga t gjith ishte kmbngulsia e saj. Minutat ishin t gjata, jo vetm pr H.N. por edhe pr mjeken, edhe pr ndihmsit... M e rnda ishte se kur po mbushej nj or pun n at sall operacioni, mbi at zon filluan granatimet. Tani mund t vinte ndonj i plagosur! Salla e vetme ndrkaq, ishte e zn. Granatimet vazhdonin, kurse ushtart filluan mbrojtjen. Dy granata ran n afrsi t spitalit. Mjekja e re pr nj moment u tremb, por prap vazhdoi punn. do sekond ishte luft n shum fronte pr te dhe pr t tjert. Ajo pa se mitra e vajzs ishte e shqyer dhe se n organet gjenitale i kishin futur rr, andaj vshtir e kishte ta qepte, pa e pastruar mir do pjes t plags. Kur e prfundoi qepjen e brendshme, asaj iu duk se puna prfundoi, por po aq u shqetsua kur pa se edhe n stomak kishte nj plag tjetr. Ndonse e shqetsuar, mjekja prfundoi punn me sukses. Ajo edhe pas operacionit nuk doli nga aty. Vazhdoi t'i qndronte te koka. Pasi e vshtroi disa minuta, mjekja e re prap e zbuloi trupin e saj dhe filloi t'ia pastronte plagt e tjera. Ajo filloi nga kmbt e grvishura, pastaj u ndal n gjoks, ku n mes t dy gjinjve kishte t vizatuar, me maje thike, kryqin serb, dhe kur po pastronte aty, vrejti nj cop xhami. E hoqi me kujdes, e pastroi mir dhe i vuri sipr nj fash. Pastaj prap ia mbuloi trupin. Dhe, kur n ditarin e saj filloi t shkruante dika, H.N., me gjith zrin e humbur, filloi t gjmonte. "Mos lviz, t lutem, je e operuar!", - i tha mjekja e re, e cila nuk e ndante shikimin e trishtuar nga syt e saj t zverdhur. "Pse?", - pyeti ajo dhe dy lot i ran nga syt. "ke qen n rrezik, por tani gjithka ka prfunduar. T duhet forca, ndaj t lutem, mos u mundo t'i kujtosh gjrat q t kan lnduar, tani vetm mbylli syt dhe prpiqu t pushosh", - i foli mjekja, duke menduar se ajo nuk e dinte q ishte operuar. "Pse ma bre kt, pse m shptove? T lutm m le t vdes! T lutem, ma bj kt shrbim! Te lutm…", - i tha ajo dhe lott vazhdonin t'i binin n flok, e buza i dridhej pandrprer.
    Dgjo: mos mendo por vetm pusho tani! i tha mjekja, ndrsa ajo, duke kafshuar buzn, tundi kokn n shenj mohimi.
    Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 17:57

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    "E vetmja gj q m ka mbetur jan fmijt"

Disa dit, pasi filluan bombardimet, burri im m tha: "Grua, njerzit po vijn nga t gjitha pjest e Kosovs dhe po shkojn n Maqedoni e ne po rrim ktu. Po, sikur t na zn t gjall polict?". E shikoja dhe sikur e parandjeja fatkeqsin q do vinte. Jeta me dukej si dika e prfunduar dhe e shkuar. I tr trupi filloi t m dridhej. I prgatita fmijt, mora ca ushqime me vete dhe, kur po dilnim nga dera e oborrit, shikova edhe nj her nga shtpia dhe i thash burrit: "Dika m t vshtir nuk kam prjetuar, a do t mund t kthehemi prap n kt shtpi, t'i kthehemi jets son?” Ai m shikoi, por nuk m'u prgjigj, ndrsa un qaja n heshtje q t mos i shqetsoja fmijt. Pak metra para se t'i bashkangjitemi kolons q vinte nga mesi i Kosovs, na ndaloi ushtria e policia serbe dhe e nxorn burrin nga vetura, duke e goditur me kondak t pushks. Fmijt filluan t qajn, qaja edhe un. Por, kur m'u afruan mua e m nxorn nga vetura, fmijt filluan t qajn edhe m shum. Mua nuk m goditnin, por m vshtronin dhe silleshin vrdall rreth meje. Pas pak e thirrn dik nga larg q t vinte. "E ke nj peshk", - i than. Nuk vonoi as dy minuta dhe erdhi nj me mjekr t gjat dhe me sy t skuqur, t cilit, q nga larg, i vinte era raki. Ai, duke e folur nj shqipe t bastarduar, m tha: "Ti je shqiptarja m e bukur q kam pare, dhe do t jesh shqiptarja m e bukur q do ta kem n shtrat". Un fillova ti lutm, qaja dhe nuk i ndaja syt nga burri, ai ishte para meje. Aty i kisha edhe fmijt. "I dua ditt kur m luten e m prulen shqiptart, m vjen do gj si mblsir. Ti m je mblsira m e mbl q kam pasur nga shqiptart". "Kjo sht msuese, ndaj ta shohim ka i mson shqiptart", - i foli nj tjetr. "Aq m mir. Merre kamern se m nuk mund t pres. Dua ta kem menjher", - foli ai me mjekr dhe filloi t'i zhvesh pantallonat. Dy nga ata m'i mbanin duart, kurse ai filloi t m zhvesh. "Do t jap para dhe ari, vetm kt mos e bni", - u thash un dhe njri ma lshoi dorn. "Shko dhe sillmi", -tha, e un shkova nga vetura t'i sjell. I mora dhe ua dhash, por qndrimi i tyre nuk ndryshoi. As nuk ma lshuan burrin e as mua. Ai q e mori kamern iu tha t startonin. Burri dridhej i tri. Njri prej tyre filloi t m zhvesh e t tjert qeshnin rreth meje. Kur ai filloi t m 'nderoj, burri provoi t'u ik e t'm ndihmoj, por nj tjetr, q kishte qen pas shpine, me automatik shkrepi n trupin e tij tr karikatorin e automatikut. Aq shum klitha, klithn edhe fmijt, provoja t'u ik, t bj dika, por ata vetm argtoheshin me prpjekjen time. Nga vetura doln edhe fmijt. Ata u hodhn mbi trupin e prgjakur t babait t tyre, e mua m nderonin vetm disa metra m tej. Nuk ka fjal, e as shprehje ta prshkruaj at dhimbje e at nnmim q ndjeja un n ato aste. Disa minuta m von, ai q mbante kamern, e drejtoi kah fmijt mbi baban e vrar, pr t'i regjistruar lott e vajin e tyre aty. "Edhe kjo na duhet, do t jet sken e mrekullueshme pr stimulim t t rinjve", - fliste njri. M von, fmijt i futn n veturn e dikujt, kurse veturn ton e morn n oborrin ku ishin strehuar. Me mua lozn edhe disa t tjer dhe s fundi m mbylln n bodrumin e nj shtpie aty afr. Aty m mbajtn disa dit, e kisha humbur edhe drejtpeshimin, edhe fuqin. Nuk gjasoja n nj njeri normal,m nderuan prap, nuk m kujtohet sa, por nj gj q e di, sht se kur m kan hedhur n rrug, m mori nj familje, e cila m ndihmoi shum. Kurr nuk ia harroj gruas q m'i lante plagt, kur un flisja pr dhunimin, ajo m ngushllonte. Ajo m ngushllonte edhe pr fmijt, m premtonte se do t'i gjente, edhe kur nuk dihej a i kisha fmijt e gjall. Ajo familje nga Ferizaj m ka prkrahur e m ka ndihmuar shum. Ata m ndihmuan edhe kur i gjeta fmijt, edhe kur u nism pr n Kosov. N oborr gjeta vetm rrnojat, dhe tani jam edhe pa burr, edhe pa shtpi, edhe e nderuar. N jet m mbajn vetm fmijt", - tha me lot n sy msuesja nga rrethi i Kaanikut.

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    Jeta e saj prfundoi n valt e Adriatikut

Ditn q ishin dbuar nga shtpia, ajo kishte qar aq shum, sa t gjith t pranishmit kishin thn se do t'i plciste zemra.
    "A do t'i takoj m vllezrit, a do bhemi bashk ndonjher m n tokn e Kosovs", - kishte pyetur ajo dhjetra her. Kur iu kishin afruar kufirit maqedon, e kishte ndalur veturn dhe iu kishte bashkangjitur kolons. Edhe kur t gjith po flinin n vetur, ajo rrinte zgjuar dhe her pas here dilte t tymoste cigare. T nesrmen e ma e kishte qortuar pse dilte jasht e vetmuar dhe ajo vetm e kishte shikuar, pastaj me zrin e qet i kishte thn:
    "Moj nn, kjo ikje po m duket si vdekje, andaj s'sht gj edhe po t m marr ndonj plumb". I ati, q ishte i plagosur, i thoshte:
    "Bija ime, un nuk do t qndroj edhe gjat. Ti duhet t kujdesesh pr familjen. Mos rri jasht shum, se po t pan shkijet, vaj halli. Do t t marrin. Je aq e bukur dhe u bie n sy". Edhe ditn e dyt prap H.S. nuk futi gj n goj. Ishte buzmbrmje. Polict serb filluan t'ua grabisin veturat shqiptarve. H.S., nuk brengosej pr veturn, por pr baban e plagosur. Kur asaj i erdhi radha t'i nxirrte njerzit jasht, sikur u trimrua. "Nuk e jap veturn, kam njeriun e smur brenda", - tha ajo. Kurse njri nga polict urdhroi: "merreni bashk me vetur". E kot ishte tani prpjekja e saj q t dilte jasht. Aty hyn dy polic q ia nxorrn familjart jasht. Derisa familjart mbetn jasht, at e drguan n nj shtpi n Kaanik, dhe ia lidhn duart e kmbt. T nesrmen n mngjes ajo pa si i vran dy t rinj mu n at oborr. "S paku nuk do t prfundoj n duart e tyre", - tha me vete, duke menduar se do ta vrasin. Nuk vonoi shum dhe i erdhn po ata t dy q e morn me vetur. "Do t lindsh fmij serbi, moj shqiptare", - i kishte thn njri nga polict. Ndrsa tjetri filloi t'ia prek flokt q iu kishin shprishur n at dhom t ftoht. Ajo deshi t'i ik, por dora e tij e fort e trhoqi pr flok afr vetes dhe, si gjarpr i ftoht, filloi t'ia prek trupin e njom. Kot u prpoq t'i bj rezistenc. Ata ishin dy, ndrsa kjo duart i kishte t lidhura me pranga. Ata e nderuan derisa u ngopn, kurse ajo fytyrn e kishte t prgjakur, sepse e kishin grushtuar disaher n kok dhe nga hundt i rridhte gjak. Kur polict po dilnin nga dhoma, ajo i pshtyu, por njri nga ata e trhoqi zvarr dhe i tha: "Kshtu do ta kesh do nat, derisa t ma lindsh fmijn. Mos provo t bsh dika, se familjen tnde e kam n dor, a e ke harruar kt". Ishte dita e pest q ajo s'kishte futur asgj n goj dhe shpresonte t vdiste sa m shpejt. Kur po errsohej, barbart i erdhn prap. Ajo e luste zotin t vdiste. Ata prap e dhunuan. Dhe srish, para se t dilnin, i than se do t lind fmijn e serbit. "Ndoshta edhe do ta lindi, por ai do t'm ngjaj mua, e do t'ju vras juve", - u kishte thn ajo. Njri nga ata ishte kthyer me rrmbim dhe thikn e tij ia kishte futur n bark. Asaj i kishte humbur vetdija, por nuk kishte vdekur. M von e hetoi se ishte e zhveshur dhe e mbshtjell me nj batanije. Vetm pasi i hapi syt disa her, dikush i tha se ishin n autobus dhe se udhtonrin pr n Shqipri. Kur kishin hyr n Shqipri, me helikopter e kishin drguar n spitalin e Tirans. Pasiq e kishte t lnduar shum pjesn e barkut, ku ia kishin ngulur thikn, ajo duhej t drgohej pr shrim n Itali. At nat, kur e drguan n Durrs prej nga duhej t nisej pr n Itali, ajo nuk fjeti. T nesrmen e gjetn t vdekur n valt e Adriatikut.

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    Nns i plasi zemra

Kishte dit q ishim n mal, ishte ofenziva m e madhe deri ather n malet e iavics.Ishte pikrisht 22 shtatori i vitit 1998. Ne vetm nga familja jon ishim 14 veta kurse n t gjith fshatin rreth 70 njerz. Nga t gjitha ant na rrethuan, nuk kishim asnj mundsi t iknim dikah e as t siguronim ushqim. Ditn e tret m nuk bnin pun pemt e egra me t cilat u ushqyem. Fmijt morn vaj e shum sish u smurn rnd dhe s’kishin asnj shpres t mbeteshin gjall sepse trupi po u vdiste pa ushqim dhe shpirtin ua mbyste frika.
    Ishte mesdit kur paramilitart me koka t lidhura me shamia na grumbulluan t gjithve. Edhe fytyrat i kishin t ngjyrosura. I morn t gjith meshkujt nj nga nj dhe i lidhn pr drunj. M von, e solln nj kamion dhe i mbylln brenda. Mandej i morn t gjitha gjrat me vler dhe disa fmij q ne t thyheshim dhe t tregonim s mos kishim fshehur dika t vlefshme. Nj grua e cila kishte provuar t`ua rrembej automatikun atyre, ia morn djalin 2 vjear, ia pren veshin dhe tre gishtrinj. Vllau im provoi t reagoi edhepse me duar t lidhura. E morn, e vendosn para t gjith t pranishmve, e zhveshn dhe ia pren organet gjenitale. Zot, si nuk vdia n at ast. Nna dhe nusja nuk lvizn e un u nisa drejt tyre, por vllau im si duket vdi nga dhemmbjet dhe m nuk e pash tek ai as lvizjn m t vogl. “Do t dhunoj me organin e tij!-” m tha njri nga polict, dhe dy t tjert mi lidhn duart e m lidhn pr kamioni. E di se u prpoqa t bj rezistenc por nj goditje e fort n kok ma humbi vetdijen, dhe e di se kur m ka ardhur vetdija kam qen e tra e zveshur dhe e lidhur edhe m tej. Disa metra m tej po e dhunonin nj grua a vajz tjetr t ciln nuk e njoha dhe para kmbve t mija pash nnn q po rrinte duke qajtur. “Ta vran vllaun me gjith nusen e tij”, m tha ajo n vend se t m jipte kurajo! Ndoshta, kt, ajo e bnte nga zemra e plasur. “Ndoshta sht m mir q edhe ti t vdessh”, se: “do ta kem m leht e vetmuar” -m tha nna. Ajo mandej filloi t mi thoshte disa gjra q m dukeshin aq t parndsishme pr momentin, dhe un dridhsha, nuk di a kisha t ftoht, frik, apo trupi m dridhej nga dhimbjet. Rreth nesh kishte plot njerz t vdekur e t pavarrosur, kishte aq shum copa t gishtrinjve, duarve, veshve saq nuk e kuptoj edhe sot e ksaj dite se si mund t flas pr t gjitha kto dhe t jetoj. M pas aty erdhi nj polic i cili m tha – “Pasi kishe qen e virgjr do t t marr pr grua, do vish me mua n Serbi, dhe atje do ta ngrehim nj fole si ka menduar kryetari yn, Millosheviq. Q djemt serb ti martojm me shqiptare, q ato t lindin fmij serb dhe t gjith meshkujt n Kosov t`i vrasim. Do ta lindsh nj djal, m thuaj”- m thoshte dhe para syve t nns filloi prap t m dhunoi.
    Nuk di sa m ka maltertuar, por e di se kur i hapa syt e kishte tr trupin gjak.Nna kt her kishte qen duke qajtur pran meje . M tej disa nga grat kishin renditur kufomat njrn pas tjetrs . Nj grua u afrua dhe prpiqej t m vishte dika, nuk e kuptoja si nuk mrzitesha pse isha e zhveshur dhe rreth meje kishte plot gra e fmij . Ndoshta nuk m punonte truri, ndoshta isha e mendur n at koh, por e di se m mundonin vetm dhimbjet e barkurt dhe turpi dhe ndjenja se isha aq e ndotur dhe e thyer nga dhunimi q ma bn serbt.
    Dikush m dha pak uj. U ula dhe u vesha e tra. M nuk kisha asnj ndjenj. Shikoja trupat e vdekur andej dhe nuk e kupoj pse kaq shum e doja vdekjn . Kisha m shum dshir t vdes se do gj tjetr. Nna vetm qndronte afr meje dhe qante, asnj fjal nuk e foli kt her. Nj grua mu afrua dhe m tha q t’ia lidhi plagt t birit gjasht vjear q ia kishin kputur gishtrinjt. U afrova por duart nuk m bnin pun. Mezi ia lidha me nj cop kmishe q e ma e kishte gjetur diku . M von i varrosm t 18 trupat e vdekur. Nnn e kapi temperatur e lart dhe krejt ka gjetm n at mal q t’ia ndalim temperaturn, ishte nj aspirin dhe nj got uj. Pasi e piu tha
    “ gabova q e piva at ilaq, ndoshta do t’i gjindej dikujt, mua m plasi zemra dhe m s’m duhet asgj. Un po vdes dhe po vdes zemrplasur m shum pr ty se sa pr vllan e kunatn tnde. Bija ime mbaj mend dhe trego nse shpton si duket do t jetosh gjat, i trego t gjitha, asgj mos mbaj t fshehur” pas ktyre fjalve edhe nna m vdi dhe mbeta e vetmuar dhe e ndotur.-tha n fund vajza nga malet e
    iavics.

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    Tragjedi n nj familje

Dhe, derisa un po mendoja nj polic q na rrinte pas shpine, tri her me revole shkrepi n trupin e djalit tim t vetm. Klitha aq shum, sa s'di si nuk u shembn malet, si nuk e dgjoi zoti klithjn dhe dhembjen time. Djali ra prtok dhe vdiq duke m shikuar, sikur krkonte ndihm nga nna, e un isha aq e pafuqishme. “Ato dit kur nisi lufta, aq shum isha e shqetsuar, sa kishte dit t tra q i kaloja me lot e vaj. Burri im, as nuk shkonte t’u bashkangjitej radhve t ushtris son, as nuk na nxirrte nga fshati. Fmijt si fmijt, kur dgjoheshin t shtna nga armt e rnda friksoheshin, se shkrepjet automatike m nuk u bnin prshtypje, luanin si t mos ndodhte asgj. Un, si nn q isha, prve friks nga ajo q dihej e shihej, friksoshesha pr fmijt. Kishte net q, kur fillonin luftimet dhe dgjoheshin t shtnat, detyroheshim t’i merrnin fmijt ashtu fjetur sic ishin ata e t iknim n malin m t afrt. Nuk m hiqeshin lott nga fytyra. O zot, sa lot q derdha dhe lutja ime e vetme ishte q t mos shoh kurr t mu ndodh ndonj e keqe fmijve t mi. Kur m’u plagos Nora, vajza e vetme, s'di si nuk vdiqa nga dhembja, ndrsa motra ime me thoshte: Tani e ke vajzn trembdhjet vjee dhe m mir nj plumb se t ta dhunojn serbt, prandaj ki mendjn, kujdesu q, pr t gjall kurr t mos bie n dor t armikut. Madje, ia pata par pr t madhe nns sime, kur m tha: “Un e dshiroj vdekjen e fmijve t mi, e jo t m bijn n dor t shkaut, se un e di ka bn shkau”. Dhe, derisa un po ballafaqohesha me problemet e vajzs, ditt iknin e burri im, si grua e lig, kishte dit q nuk dilte as pr dru. Kisha katrmbdhjet vjet martes me t dhe kurr nuk m ishte dukur m i marr. Kur e nxorn vajzn e plagosur nga Kosova, qesh liruar dhe djalit nntvjear i thash, para burrit: “Biri im, sikur t ishe pak m i madh e t rreshtoheshim n radht e UK-s, atje do t ishim m t sigurt dhe vetm atje do t mund t’i shrbenim atdheut’. Djali ia kishte thn t jatit, ndrsa ai m tha: “Ti mund t shkosh, un dua t vdes ktu, un s’jam i pushks, do t rrij t vritm si qyqar, e ti nse shkon, nuk je m gruaja ime”. Q nga ajo dit, aq shum m kan munduar fjalt e tij, por llogaritja se zoti s'do t ma kthente shpinn. Dhe kisha gabuar. Janari i 99-ts, filloi me luftime t rrepta. Ne mbetm n fshat me dy tri familje tjera edhe kur polict na u afruan disa kilometra, e luta t trhiqeshim, por ai tha: „Un e djali do t mbesim ktu.Nuk ta lshoj djalin t ma marrsh, pr shkak tndin q po lvizje t merrje dru, m’u plagos edhe vajza“. „Po kush do t duhej t’i sillte drut, ka do t haje ti dhe fmijt“, e pyeta ashpr dhe u shkreha n vaj. Mendova disa or se ndoshta sht m mir q mos t’i kundrshtoj, jam grua dhe pika e fundit, nuk mund ta diktoj burrin, ndaj edhe heshta. N mbrmje, plumbat na vinin nga t gjitha ant, nuk mbeti asnj mur pa u shpuar, por zoti ndoshta deshi t mos vdisnim aty. Kur u qetsuan pak gjuajtjet, mendova se po shptojm, por ata na kishin rrethuar.Burri im, kur i vrejti shkoi dhe hyri n kotec t pulave, ndrsa un e djali vetm po rrinim t heshtur. Kur njeri nga ata erdhi dhe i ra ders me kmb, e kapa djalin pr dore dhe i thash: “Bir, ka do q t ndodh, prpiqu q t shptosh, un mjaft kam jetuar”. Ai qante dhe nuk ma lshonte dorn, policia na nxori t dyve n mes t oborrit e brenda po kontrollonin mos po gjenin gjra t vlefshme. –“Ku e ke burrin? Nse nuk na jep para dhe ar, do t ta vrasim djalin. U prpoqa ta gjej pak ar, q e kisha, pr ta shptuar djalin, por burri i kishte marr t gjitha me vete, edhe parat edhe arin. I ke edhe dy minuta, o arin, o djalin, m krcnoheshin polict. Ai (burri), n kotec, nuk bnte z, e donte shpirtin e vet m shum se djalin. Un mbeta n mes t oborrit, t shkoja te ai friksohesha se do t ma vrasin djalin, t mbetesha s'kisha para. Dhe, derisa un po mendoja nj polic q na rrinte pas shpine, tri her me revole shkrepi n trupin e djalit tim t vetm. Klitha aq shum sa s'di si nuk u shembn malet, si nuk e dgjoi zoti dhembjen time. Djali ra prtok dhe vdiq, duke m shikuar, sikur krkonte ndihm nga nna, e un isha aq e pafuqishme. Dhe, kur mendova se do t shkojn, njri nga ata erdhi dhe m’i lidhi duart prapa. E pash burrin tim tek po shikonte dhe ende qndronte pa lvizur aty. U ngrita pak dhe e mallkova, por polici q nuk po kuptonte ka thash m ra me kmb, e un u rrokullisa disa metra m posht. Ata foln dika, q un nuk e kuptova dhe njri nga ata u vrsul mbi mua. M’i shqeu t gjitha rrobat q t m nderonte. Burri im ende vazhdonte t shikonte herpashere, e un nga dhembjet s'kisha m z as t qaja. M kujtohet q kur m’i zgjidhn duart, me nj cop druri i rash njrit nga polict, por nga aty munda t ik, vetm disa metra m tutje ngase aty kishte pasur edhe shum polic t tjer. Edhe disa nga ata, me radh, kan luajtur me trupin tim derisa e kam humbur vetdijen. Disa dit m von, m kishin marr disa banor t nj fshati t afrm pr t`mi mjekuar plagt q m’i kishin shkaktuar me thika n trupin tim. Gjat gjith kohs s bombardimeve vllai dhe nusja e vllait m bartn nga mali n mal pr t`me shptuar t gjall. Katr dit pasi prfundoi lufta, vllai tjetr, i cili kishte dgjuar se me kan vrar, erdhi bashk me burrin tim dhe pasi m shikoi, m tha: “M mir t kishe vdekur, tani je pa fmij dhe pa burr, sht dashur ta vrassh veten, je fajtore q t dhunuan serbt”. “Un fajtore! Ngase ti i more parat dhe nuk ua dhe barbarve ta shptosh djalin tnd, un fajtore q ti nuk na le t dalim nga fshati edhe ather kur t gjith e shifnim rrezikun”,-pyesja dhe qaja. –“Motrn tnde e dhunuan ushtart serb dhe un s'mund ta kem m grua”, -i tha ai vllait tim dhe eci, pr t mos u kthyer kurr m, -prfundon rrfimin e vet R.R., nga nj fshat i Therands.

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    Tmerri n ditn e gnjeshtrave

S. S. nuk dshironte ta fillonte rrfimin para nns s saj.Por kur e ma doli,S.S. e filloi rrfimin : Nuk kam menduar kurr se njeriu mundet t duroj kaq shum. Edhe pr vete, por edhe pr t tjert, n raste t tilla kam menduar se do ti dorzohenshin vdekjes. Un n duart e shkijeve rash m 1 prill, n ditn kur shqiptart po dboheshin masovikisht. Kur me ndan nga familja, mendoja vetm pr ata po kur m drguan n vendin ku ishin strehuar polict dhe n tavolinn e prgjakur pash flok femrash, thonj dhe veshje femrash, e dita se ka do t m ndodhte. M nuk shpresoja se e kam dik n bot, dhe ka do t ndodhte me t afrmit e mij. E kisha vetm hallin tim. Dhe, kur un po mendoja dhe po friksohesha se ka do t ndodh me mua, m thirri nj nga ata q e udhhiqte at grup kriminelsh. Aty, mbi tavolinn e tij, kishte raki dhe syt e tij t skuqur e t qartur i tregonin t gjitha. N gjoks kishte nj zinxhir me plot stoli dhe m tej n nj qoshe t strehimores kishte prplot veshje femrash. Ktu duhet t zhveshesh e pastaj ta shoh a je pr mua, pr eprort ose pr ushtart, m tha ai n gjuhn serbe derisa po pinte raki. Un po rrija aty, gjoja se nuk e kuptova, por ai ma ktheu kt urdhr n shqip. E shikova dhe, edhe pse e friksuar i thash jo. Ai hodhi shishen me raki dhe u ngrit si i trbuar. Mua askush sguxon t ma thej urdhrin, un jam Dragan Spasiq, un jam njeriu q me dorn time kam prer mbi 50 shqiptar e ti, kuk!- klithte ai si i marr. Qenka rruga e vdekjes kjo, mendova me vete dhe kur ai m goditi me kondak pushke nuk qava.
    E shihja gjakun q me rridhte nga hundt por sm dhimbsej jeta, doja t vdisja e jo t bija n dorn e tij. Por, pas pak, ai u qetsua dhe i urdhroi ushtart e tij t m zhveshin. O zot, nuk mund ta marrsh me mend se si ndihesh. Duhet t vallzosh, ec vallzo,-m thoshte, e un isha krrusur e ulur, q t mos shihej trupi lakuriq . E sheh at trup atje, do t ta bj m zi,- m thoshte ai e un nuk e kisha vrejtur trupin e nj vajze t br cop-cop, n afrsi t rrobave t viktimave, t cilave ata ua kishin br si mua. Nuk fola, por dy nga ata erdhn dhe me lidhn pr tavolinn e prgjakur. Mi lidhn kmb e duar dhe m shikonin si bisha. Dikur ai, shefi i tyre, u zhvesh dhe filloi t m `nderoj, t tjert qeshnin e flisnin ka u tekej, shikonin e talleshin, derisa un prplitesha me vdekjen. Ai u largua vetm kur u ngop, pr t vazhduar m tej edhe disa t tjer. E njjta gj m ndodhi disa dit me radh dhe pas disa ditsh m hodhn ashtu lakuriqe buz rrugs, ku kishte edhe shum kosovar t tjer, q po iknin pr n Shqipri. Vetm kur vrejta se nj grua po m mbulonte, pash se trupi im ishte i prer me thika n shum vende dhe se n trupin tim kishte t vizatuara disa kryqe dhe shenjat e simbolit t kryekriminelit Milosheviq. Mos m merr, m le t vdes, t lutm,- i thash asaj, por ajo m pshpriti ngadal. Edhe pak rrug kemi deri n tokn nn, ja e sheh rrugn, prpiqej ajo t m ndihmonte, kurse un e shikoja rrugn q m dukej se po ecte me mua dhe shpresoja se po vdisja, sepse pr mua ajo ishte dhe mbeti rruga e vdekjes.
    Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 17:58

Antarsuar
    08-08-2002
    Postime
    20,338
    Faleminderit
    28
    Prova e burrris

Kishte dit q kishin filluar bombardimet, ndrsa un e burri vetm e
    ngushllonim njeri-tjetrin dhe para fmijve bheshim se nuk kishim frik. Edhe njerzit nga rrethi i Gjakovs q i kishim strehuar nuk jepeshin para fmijve tan dhe t tyre. Nuk kishim asnj mundsi t dilnim jasht qytetit, ndrsa n qytet silleshin qindra e qindra ushtar, polic e paramilitar. Me 29 mars, ata filluan t arrestojn meshkuj n lagjn ton. E un vetm sa s'vdiqa nga frika. “`t bjm? e kemi edhe djalin 12-vjear”, i thash burrit. “
    T presim ka do t ndodh, ushtart tan nuk jan shum larg, ndoshta po vzhgojn ka po ndodh n qytet dhe i shptojm m t keqes”
    At dit buz mbrmjs, shkuam n shtpin e nj miku n dalje t Gjakovs. Aty nuk kishte pasur ushqim aspak. Dolm un e burri dhe krkuam n nj familje aty afr dhe gjat nats u bm bashk katr familje. Kah mngjesi, pr fat t keq, t gjithve na kishte zn gjumi. Policia e kishte thyer dern, dhe t gjith kishim mbetur t hutuar. “Para, ar, nse doni t jetoni dhe mund t’ju lm q t niseni pr n Shqipri menjher, me kusht q t mos ktheheni kurr m”. ‘
    “Do t shkojm, n mnyr q t’i shptojm fmijt gjall”, pshpriti burri im ngadal. Pastaj, ne t gjith q kishim para, ua dham t gjitha q kishim, do gj t vlefshme, ar e veshmbathje. Edhe antat na i morn duke menduar se n to mund kishim dika t vlefshme.
    “Nisuni ju grat, burrat do t nisen pas gjysm ore, pasi t bindemi se nuk jan ushtar t UK-s’. “Nuk ndahemi”, u thash un dhe e ndala hapin. Nj djal i nj familjeje q ishte strehuar tek ne kishte provuar t arratisej, por polict, pasi e shohin shtijn n t dhe e vrasin.
    E ma iu hodh n trup, por plumbi q e mori i deprtoi prap n trupin e djalit t saj. Dnesjet dhe klithjet filluan t rriten dhe gruaja e plagosur nuk donte t’i shkputej trupit t vdekur t t birit. Barbart serb, t revoltuar, i lidhn t gjith meshkujt ndrsa neve, t gjitha grave na zveshi. Fmijt, njmbdhjet sa ishin, filluan t qajn, e n ndrkoh vdi edhe gruaja e plagosur.
    “Tani do t xhirojm nj film t mrekullueshm sepse na duhet pr programin e nats t TV Prishtins“, tha njri nga polict dhe mori n shtrat ta ’nderoi nj vajz 15-vjeare. Do t doja t isha e vdekur, dua edhe tani kur m kujtohet se si vdi vajza e re pas gjysm ore dhunimi, kur e dhunuan tre veta e tre t tjer e mbanin. M pas, ata e dhunuan edhe gruan e nj mikut ton, e n fund edhe mua. M kujtohet q kur ma pren gjirin e lusja zotin t ma merrte shpirtin, me gjith zrin q kisha, por vdekja s’m dgjonte. E di se kur m hodhn n tok, n at shtrat e vun nj femr t re, e cila kur filloi t klith e t krkoj ndihm, ia hiqnin edhe thonjt! N fund, pasi e dhunuan e morn me vete. Edhe meshkujt i morn me vete. Un arrita t jetoj, por jeta ime ishte dhe sht ferr i vrtet. T gjith ata q ishin aty, bashk me fmijt e mi, e pan se si m ’nderuan. Djalin ma morn dhe as sot e asaj dite nuk di gj pr t. Burrin ma kishin burgosur dhe e liruan katr muaj pasi prfundoi lufta. U gzova shum q shptoi dhe nuk kisha fuqi ta mirrja n prqafim. Ai kishte par se si m kishin ’nderuar, kishte par se si ata po loznin me trupin tim, dhe un ndjehesha e turpruar, ndjehm edhe sot. Ai me prqafoi duke qar, me ngushlloi pr djalin q na e vran dhe mori edhe vajzat n prqafim. T gjith qanim, qanin edhe t gjith t pranishmit n oborr. Kur u qetsuam pak, un, prap duke qajtur, i thash: “Burr, u b mir q u ktheve, ky sht gzim i madh dhe e di se kulmi i ksaj shtpie s'mbetet pa zot. E di se vajzat tani kan ku t mbshteten, jan shum, gjasht, dhe u duhet nj z burri n shtpi, e un si grua e ’nderuar duhet t shkoj, kam turp t t shikoj n sy, kam turp t flas, kam turp t jetoj dhe tani q u ktheve ti, dhe vajzat kan mbshtetje, mund t shkoj n gjini, q t’i t mos ndjehesh i turpruar”. Desha t flas edhe m, por lott dhe dnesjet e mia, t vajzave dhe t burrit, me ndaln.
    ”Jo grua, ti nuk do t shkosh askund, ti je nderi i familjes, dhe nse dikush sht i turpruar n kt shtpi, ather ai jam un. Nderin e familjes sht dashur ta mbroj un e jo ti. Ti je e pafajshme, ti ishe dhe je gruaja ime. Ti do t jesh mburrja dhe krenaria ime, sepse ti nuk deshe t iksh pa mua, dhe un, bashk me t gjith ata burra t tjer t Kosovs, q nuk e morm pushkn, jemi t turpruar, e jo ju, nnat q Kosovs ditt t’i falni dhe t’i lindni djem q ditn dhe guxuan t’i dalin zot Kosovs” m tha burri im.
    Un B.B. nga Gjakova, edhe sot ndjehem e turpruar dhe e ndotur q m ’nderuan, por jetoj me burrin dhe vajzat, duke shpresuar se nj dit do t m kthehet edhe djali im i vetm…
    Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 17:58

Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
    Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
    Prgjigje: 430
    Postimi i Fundit: 22-06-2013, 06:59
  2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
    Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
    Prgjigje: 451
    Postimi i Fundit: 21-10-2007, 13:59
  3. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
    Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
    Prgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 20:27
  4. Rexhep Mitrovica
    Nga Llapi n forumin Elita kombtare
    Prgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-10-2007, 12:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •