Close
Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 129
 1. #81
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,115
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ANKTHI Q NUK PRFUNDON.

  R.S. q ishte strukur n parkun e qytetit assesi nuk donte t fliste. Vazhdonte ta grrithte me duar fytyrn, ndrsa thikn q mbante afr vehts e merrte n dor vetm kur i afrohej dikush.
  ”Mos mu afro, un jam e turpruar, un jam e turpruar sa askush, jam e dhunuar nga kriminelt serb dhe, kt m duhet ta pranoj para burrit, para fmijve, para t gjithve”, thoshte ajo dhe qante e dneste pandrprer sapo vrente tek i afrohej njeri!
  ”Po mir, pse ik nga un, nga fmijt, ne nuk themi asgj”, i fliste ngadal burri, ndrsa dy vajzat binjake q ishin tani n klasn e gjasht dhe tashm e kuptonin ka ishte dhunimi dhe e kuptonin poashtu se, pse nna e tyre sillej ashtu uditshm. “Do t doja t zhdukm! Do t doja t mos jetoj, te mos kurr m shohin shqiptart. Nuk mund ta imagjinosh se si sht t t mbajn t lidhur pr dy muaj e t luajn me ty si t duan kriminelt! Nuk e di se si ua shkulnin thonjt grave dhe vajzave, se si rrahnin e torturonin. Ashtu bn edhe me mua, ashtu bn me t gjitha. Ishin njmbdhjet t gjitha nn moshn 35 vjeare. Dy vdiqn, i pash me syt e mij tek ua pren gjinjt! I pash me syt e mi, se si pinin gjakun e tyre. I pash se si e detyruan njrn prej vajzave q t vallzonte lakuriq q t mos e prisnin, por prap e pren se e pren.
  ”Zot,zot”, thrriste R.S. dhe nuk pranonte t hynte n shtpin e saj edhepse e gjetn njerzit tri dit pasi kishin shkuar forcat serbe. Ajo mbeti ashtu pr dit me radh, sepse nuk donte t ndjehej viktim, t jetonte me turp, por fati deshti, q ajo pas disa ditve t qetsohet, por jo plotsisht, ajo ende jeton me shpirtin e lnduar, me plagn-dhembjet e se cils kurr nuk pushojn, me turpin q e shoqron apo si thoshte vet: “Un jetoj e vdekur dhe m marrin pr t gjall! Un jam vetm njra, vetm njra nga ato q kriminelt u talln me mua! M s’dua t jetoj! A nuk e sheh se ato kujtime t hidhura po m cmendin dhe se jeta m sht br ferr! Pse po m mundoni? Pse nuk po m vrisni? Ju lutm mos m mundoni, un m nuk kam forc t jetoj, un m nuk mund t sillem sikur asgj nuk ka ndodhur: Pr t treguar prjetimet tona t hidhura, m duhet edhe nj jet e tr” -fliste ajo n ankth, dhe ankthi vazhdonte ta ndrydhte jetn e saj…

 2. #82
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,115
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Cilat jan shifrat e vrasjeve dhe dhunimeve?

  N Kosov, numri i femrave t dhunuara sipas statistikave kap shifra t ndryshme varsisht nga organizatat e ndryshme t cilat kan br hulumtime n kt drejtim. Ato shifra sillen nga dymij deri n dhjetra mijra! Un, gjat puns sime me Organizatn Joqeveritare “Jeta n Kastriot” mund t flasim pr 2018 femra t dhunuara pr t cilat prveq dshmive gojore, videogjirimeve, dshmive me shkrim dhe fotografive kemi edhe raportet e mjekve: gjinekolog, infektolog, neoropsikiatr, si dhe raportet mujore t t gjithave s bashku pr ta konstatuar gjenedjen e tyre momemntale si dhe diagnozat e secils veq e veq bashk me trapin e prdorur. Mosha e ktyre femrave sht kryesisht e re duke filluar nga 14 e deri t 44 vjeq. Ne, prveq se i vizitojm s paku nj her n muaj dhe kontrollojm gjendjn momentale te tyre, vazhdimisht kujdesemi q 209 prej tyre t cilat jan n gjendje m t rnd shndetsore t`iu sigurojm barna dhe ilaqe t nevojshme. Poashtu saher na jipet rasti ushtrojm ndikimin ton mbi organizatat e ndryshme qofshin ato t huaja apo vendase, qeveritare apo joqeveritare n mnyr q t kuptohet domosdoshmria e ndihmimit dhe trajtimit t ksaj kategorie t braktisur nga shoqria! Prej rreth 24.000 t vrarve gjat lufts n Kosov 31.2 pr qind jan femra t t gjitha moshave dhe n baz t t dhnave tona vetm 1,3 pr qind nga numri i prgjithshm kan qen n mosh t shtyer. Ndrsa tek ata q kan prjetuar trauma t t gjitha llojeve, problemet e shndetit mental jan tejet aktuale. Sipas hulumtimeve tona t bra pas lufts, del se 62 pr qind t t hulumtuarve kan qen buz vdekjes, 49 pr qind viktima t torturave apo abuzimit, 42 pr qind t ndar nga familjet e tyre, 26 pr qind kan prjetuar vrasjn e ndonj antari t familjes apo farefisit, 10 pr qind kan qen t burgosur dhe 4 pr qind t abuzuar seksualisht. OJQ-ja jon ka ndihmuar aq sa ka patur mundsi megjithat jemi t vetdijshm s nuk kemi mundur as pr s afrmi ti prmbushim nevojat e t dhunuarave. Projektet tona pr t br m tepr n kt drejtim shpesh injorohen prandaj edhe njher shfrytzojm rastin t`i thrrasim t gjitha shoqatat dhe individt q kan mundsi dhe vullnet t mir q n t gjitha format e mundshme t`iu dalin n ndihm ktyre femrave n mnyr q t`ua rikthejm kuptimin e jets me gjith bukurin e saj. Me duhet t them se prveq puns sime, nj ndihmes shum t madhe e ka dhn edhe bashkdrejtuesja Myrvete Morina si dhe stafi yn mjeksor dhe profesional. Gjat puns sime n teren kam par nga afr gjendjn e rnd shpirtrore t t dhunuarave! Ato shpesh, duke ngurruar t tregojn, i ndryjn n shpirt brengat dhe vuajtjet derisa u keqsohet aq shum gjendja saq edhe ndihma dhe trajtimi mjeksor sht i vshtir. Prandaj ato duhet hapur zemrn sepse n kt mnyr m s shumti e sherojn vetvehtn por edhe ndihmojn t tjert q t`iu ofrojn ndihm atyre. Gjat puns son me kto femra por edhe gjat puns sime si gazetare kam mundur t konstatoj se prveq femrave t dhunuara dhe atyre t vrara ekziston edhe nj numr i madh i atyre q konsiderohen t zhdukura! Fatkeqsisht t dhnat flasin se shumica e femrave t vrara s pari jan dhunuar e m pas jan vrar, prandaj ndrkombtart kur gjykojn pr krimet e lufts n Kosov duhet ta ken parasyesh se plagt e vdekjs s shumics se femrave bartin me vete edhe plagt e dhunimit. Dhe prandaj gjenocidi dhe dhuna e ushtruar mbi popullin e Kosovs ka prmasa shum m t mdha sesa q japin t dhnat dhe hulumtimet tona...

  Autorja: Luljeta Selimi...

 3. #83
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,115
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Rrfime q t mbulojn me trishtim e pikllim.

  Ktij libri specifik t ktyre rrfimeve tronditse, s’duhet shtuar absolutisht, kurrfar parathnie e as pasthnie. Kto rfime flasin vet. Me gjuhn m t pastr , me argumentin m t vrazhdt, flasin me shpirtin e vrar t nj femre,t nj nneje,t nj motreje, t nj t fejuareje, t nj nuseje. “ Fytyrn e zotit do ta shohsh , kur t mos jesh m n jet “ po shkuante n Bibl. Edhe kto femra m s’kan ka t fshehin. I kan prjetuar t gjitha t ligat q mund ti bj qenja apo antiqenja njerzore.Kan prekur fundin e detit dhe kulmin e qiellit. I kan par t gjitha, i kan dgjuar t gjitha. Ua kan vrar shpirtin , prandaj s’sht rastsi kur me ngulm krkojn q ti lm t qeta n brjen edhe t gjysms s rrugs tjetr, vdekjen e trupit. Ato, m mir e krkojn vdekjen komplete se gjysma-gjysma. Dhe absolutisht nuk kan t drejt. Sepse, a jeton njeriu vetm pr vete? A nuk kan shumica e tyre fmij , pr t cilt vlen secila sakrific? A s’sht ky shkrim (libr)shkrim shrim pr to, vuajtje jona, e turpi yn lehtsim pr to? A s’jemi dhunuar t gjith me dhunimin e tyre? Edhe nnat tona , edhe motrat tona edhe nuset tona? Edhe ne vllezrit e tyre, edhe ne bijt e tyre, edhe ne burrat apo burrecat e tyre? Dhe ato e din kt ,dhe jan t forta, sikurse i din dhe sakrificat e atyktushme t njerzve tan, t njerzve t thjesht, burra e gra pr ndihmn e dhn atyre n fotografin e familjes nga Peja, fytyrn e “mjekes s re” q sakrifikon do gj pr ti ndihmuar fatkeqes s lnduar (edhe fizikisht). Prandaj, ylberi sht shumngjyrsh. Edhe jeta. Edhe njerzit,edhe kto rrfime t cilat marr ve e ve secili e prballon peshn e nj skenari filmik, pr t’mos u harruar. Ky libr dshmon se kto qenie t lnduara, nuk jan edhe t lna tersisht n harres. Borgjet jan t shumta t secilit prej nesh. Pa dyshim vlen t prmendet me kt rast, puna e palodhshme, por edhe inventive e gazetares s vyeshme, autores s librit, Luljeta Selimi, e cila edhe n rastet e tjera ka dshmuar prkushtim n hulumtimin e fateve (tragjike) njerzore sidomos t femrs. Bie n sy nj sintaks e rrjedhshme n rekonstruimin e rrfimeve me nj gjuh t pastr me plot variacione letrare –artistike. Por medet,vetm kur t bie ndrmend se fatkeqsia e treguar nuk sht krijuar nga mendja e krijueses, por nga dora (gjakatare) e (anti)njeriut. T rrok trishtimi pr fatet e ktyre njerzve dhe t rrok pikllimi dhe brenga pr fatet e t dhunuarave. A thua far prfundime do t ken ato si njerz dhe si kolektivitet? Prandaj nevoja q ndrgjegjja njerzore t jet e zgjuar gjithmon, sikurse rojtari –ushtari, sepse e keqja sht gjithmon permanente,
  gjithnj e ke afr si jakn e kmishs.

  Azem Azemi...

 4. #84
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,115
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  DHUNIMET

  Dhunimet sipas t drejts ndrkombtare dhe Statutit t Tribunalit t Hags, jan vepra penale, t cilat radhitn n Krime kundr njerzimit. Sipas Statutit t Tribunalit t Hags (neni 5) dhunimet jan krime kundr popullsis civile t cilat kryhen n konfliktet e armatosura, qofshin ato ndrkombtare apo t karakterit t brendshm. Nj ndr format m t rnda t krimit kundr njerzimit, t ciln e ka prdorur regjimi serb ishte edhe dhunimi masiv i femrave shqiptare. Kjo form e dhuns sht prdorur si mjet lufte dhe ka qen e planifikuar nga vet shteti serb, si dhe sht kryer n forma t ndryshme. N kto raste nuk mund t flitet vetm pr cenim t integritetit fizik dhe psiqik t femrs, por para s gjithash edhe pr cenim direkt t integritetit moral dhe shpirtror t popullit, pr kt edhe kjo form e dhuns dnohet me t gjitha rregullat ndrkombtare. Dhunimet seksuale t cilat forcat policore-ushtarake dhe paramilitare serbe i bn kundr femrave shqiptare, kan pasur karakter poshtrues, politik, hakmarrs, si dhe kan pasur karakter t thyerjes morale dhe shpirtrore t popullit shqiptar, si dhe ka qen nj ndr format m t rnda t krimeve t lufts n Kosov, para dhe gjat lufts n Kosov.N baz t t dhnave nga tereni, intervistave t ndryshme, dshmive t vet viktimave por edhe nga dshmitart e rastit shihet se, dhunimet seksuale kan qen t prhapura n krejt Kosovn. Ato kan qen t organizuara dhe t planifikuara nga regjimi serb, kan qen mjaft masive dhe kan atakuar femrat e t gjitha moshave. Shumica e viktimave kan qen t moshs prej 12-13 deri 40-45 vjeare. Ndrsa struktura e t dhunuarave ka qen e shumllojshme, kshtu n mesin e t
  prdhunuarave ka pasur t mitura, nuse, gra shtatzna, gra t moshuara, fshatare, qytetare, studente etj.Karakteristik e ktyre dhunimeve sht se ato jan br:
  1. N mnyr masovike.
  2. Se ato jan br n prezencn e t afrmve t t dhunuarave.
  3. Se ato jan br n objekte dhe kampe t ndryshme.
  4. Se ato kan qen t programuara nga regjimi serb, dhe t kryera nga
  forcat policore-ushtarake dhe paramilitare serbe, pr qllime politike,
  hakmarrse, dhe thyerjes morale dhe shpirtrore t popullit shqiptar.
  5. Se kto akte jan manifestuar me sadizm, bizariteti, mizori dhe me vrazhdsi t paspjegueshme.
  6. Ka pasur raste kur viktimat mbas kryerjes s aktit t dhunimit jan vrar pr fshehjen e gjurmve.
  7. Dhunimet jan br ndaj t gjitha shtresave t femrave shqiptare.
  Edhe pse prmenden shifra t ndryshme t t dhunuarave, prap se prap sht vshtir t dihet numri i sakt i t dhunuarave, pr shkak t pasojave q mund ti ken viktimat n t ardhmn, si dhe pr shkak t turpit q e ndjejn ato nga familjart etj. Nga t dhnat e mia nga tereni kam mbledhur shnime pr 857 femra t dhunuara: 126 prej tyre iu dihet identiteti, vendi, koha, dhe n disa raste edhe emrat e dhunuesve t tyre.
  1. 28 femra pasi jan dhunuar jan vrar.
  2. 8 femra pasi jan dhunuar, jan marr nga dhunuesit dhe nuk dihet m pr fatin e tyre.
  N fund duhet theksuar se nj pjes e madhe e femrave t dhunuara jan n gjendje t rnd psiqike, materiale, sociale etj. fati i tyre n t ardhshm sht vshtir t prognozohet…

 5. #85
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,608
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Regjisori Agim Sopi, n Fier pr xhirimet e nj filmi dramatik

  Breaking News, nj histori pr 10 mij t prdhunuarat


  Elsa Demo

  Fier - UNMIK nuk ka lejuar q skenat e lufts, edhe aq pak sa jan, erek ore, madje as pushkt rekuizit t mos prdoren n sheshin e xhirimit. Kjo sht arsyeja q regjisori kosovar Agim Sopi po xhiron n Shqipri, n Azotikun e shkret t Fierit kryesisht dhe m tej, pak dit n Tiran. E nse mund ti quash skena lufte kto tek Azotiku. Er lufte prhap vetm ajo tymosja ushtarake me pak barut. Breaking news-Edicion i jashtzakonshm sht nj film pr pasojat paslufts n Kosov, konkretisht tek ajo pjes e pambrojtur e vajzave dhe grave t prdhunura nga paramilitar srb, q m pas u gjendn n mes t hiit e t braktisura nga t vett.
  Ky sht nj produksion i shtpis filmike AsFilm Production dhe i Ministris s Kulturs s Kosovs, q po realizohet me nj buxhet 600 mij euro. Skenari sht shkruar nga regjisori Agim Sopi i mbshtetur n veprn Muzgu i Liris i Teki Dervishit. N rolet kryesore interpretojn Lumnije Sopi n rolin e Ems, aktori amerikan Douglas Berro si dhe Deivid Shvorc, Enver Petrovcki n rolin e gjeneralit Llilli, Blerim Gjoci si komandant Shpati, Blerta Syla gazetare etj.
  Breaking news do t jet gati n vjesht.

  far sht Breaking News q ju ka sjell pr xhirime n Shqipri?
  sht nj dram q flet pr fatin e nj gazetareje shqiptare dhe nj gazetari amerikan. Motivet jan marr nga lufta, ndrsa drama n t vrtet zhvillohet pas lufte, pra merret me pasojat e lufts. Breaking news sht marr nga raportet e drejtprdrejta t lufts s gazetarve amerikan. Me pak fjal subjekti sht ky: Dy gazetar amerikan dhe nj gazetare shqiptare q shrben njhersh si prkthyese, raportojn nga linjat e frontit gjat lufts s Kosovs. Kur ashprsohen bombardimet e NATO-s, amerikanve iu vjen urdhri q t trhiqen, ndrsa shqiptarja mbetet me familjen e vet. Kthehet n Prishtinn e zbrazur nga forcat srbe, ikn n nj kamp refugjatsh q nuk vonon dhe rrethohet nga srbt. E zn bashk me t tjert. Ata e njohin vajzn, pasi ajo ka qen gazetare e shquar q ka punuar pr shum agjenci t huaja dhe n shenj hakmarrjeje e prdhunojn.
  Jeni nxitur nga ndonj histori reale?
  Kan ndodhur shum gjra n Kosov dhe n kt film ka episode q kan ndodhur vrtet, ndrsa personazhet jan imagjinar. Protagonistja sht Ema Berisha q nuk ka t bj me ndonj emr real, ndrsa protagonisti amerikan Deivid Shvorc. Ky sht nj gazetar, hebre n origjin. E lidh nj dram e veant me Kosovn. Prindrit e tij kan qen t burgosur n nj kamp nazistsh n Prishtin, gjat Lufts s Dyt Botrore edhe babai i tij pr ta shptuar t mn shtatzn, sht dorzuar vullnetarisht. Babai i vritet n Kosov. Kshtu q e lidh nj motiv emocional q e detyron t kaprcej rreziqet gjat raportimit nga Kosova.
  Ather sht nj film pr luftn?
  Filmi prek nj tem delikate, fatin e femrs s prdhunurar aksidentalisht dhe pasojat q i shkakton shoqria jon e cila n vend q ti shroj plagt, i hap plag t reja. Vajza ka mbetur shtatzn me t dashurin e saj, t gjith i kthejn shpinn, sepse mendojn se fmija sht nj bastard srbi. Kshtu nga nj gazetare idhull i njerzve gjat lufts, Ema shndrrohet n nj krijes t urryer, t ln, t braktisur.
  sht nj edhe film akuz?
  Ktu nuk akuzohet asnjra pal. Thjesht tregohet nj histori. Akuzohet moralisht nj realitet i vrazhd q ne nuk jemi t gatshm ta perceptojm. Nse ndodh nj fatkeqsi pa dashjen tnde, njeriu duhet t shtrij dorn pr t ndihmuar dhe jo t kthej shpinn. Filmi sht nj shenj respekti pr m shum se 10 mij femra t prdhunuara dhe shum fate t tilla n Kosov q tani vuajn larg syve t njerzve, larg syve t bots. Dhe realisht pr kto askush nuk sht prgjigjur deri tani.
  Kineastt nga ish-Jugosllavia po tentojn ta shohin realitetin pas lufte edhe si nj situat rehabilitimi. Keni br m par nj film pr luftn? Po me Breaking news far tentoni t thoni?
  Nuk e di. sht dika krejt subjektive. Un thuajse gjat gjith lufts kam qen n Kosov, n t gjitha ant e Kosovs, gjithnj n ikje e sipr. Kam par shum tmerre me sy q as nuk mund t prshkruhen.
  E vrteta pse nuk kam br m par nj film pr luftn sht e thjesht: m sht dashur nj distanc kohore q t shkarkohem emotivisht q t mos i bj gjrat me emocion. Shpresoj se tani sht krijuar ajo distanc kohore, duke i par gjrat ashtu si jan dhe jo bardh e zi. Nuk jam i prirur pr tu tallur me nj realitet tepr t hidhur si ka qen, po as pr ta dramatizuar m shum se duhet. Filmi nuk flet pr luftn, por pr fatin e njeriu t prdhunuar dhe t braktisur nga t gjith.
  Msuam se n Kosov nuk ju kan lejuar t xhironi disa skena lufte
  Ne, si e dini jemi nn nj administrat ndrkombtare q megjithat prpiqet ti retushoj gjrat sipas dshirs s vet dhe ti shoh me nj dioptri jo fort realiste. Madje kam prshtypjen se i sheh me nj dioptri socrealiste, do ti zbukuroj me do kusht. Dhe fatkeqsisht me kt logjik dioptrie ne na sht ndaluar t prdorim arm, qoft edhe si rekuizit n film. Kemi disa skena lufte, jan shum pak, 15 minuta.
  Ju ka vonuar kjo burokraci?
  M shum se tre muaj. Kam trokitur der m der, nga instanca n instanc, por nuk gjetm mirkuptim. Un do ti falenderoj, megjithat, t gjith ata q kan qen t gatshm pr t mos e ndihmuar kt projekt dhe pr ta penguar n mnyra t ndryshme.
  Kur prfundon realizimi i filmit?
  Shpresoj n vjesht filmi t jet gati.
  N vazhdim
  Kam edhe nj projekt pr luftn. Kam br nj film t vogl po pr luftn, para tre vjetsh, Vjeshta e trndafilave. Ky sht i dyti dhe kshtu pritet t mbyll nj triologji pr plagt e lufts. M nuk do t merrem me kto filma, me siguri.
  M pas do t jet nj tem q m preokupton shum, q prek fushn e mitologjis. sht fati i nj ushtari q e detyrojn t luftoj. Duke ikur nga tmerret e trashguara n familjen e vet, ai n t vrtet futet n udht e krimit. sht histori e nj Edipi t vrtet. Ky Edip i Kosovs do ta ket titullin Maria e bukur. sht vrtet e habitshme se si pas tre mij vjetsh n kt gadishullin ton, n Ballkan mitet i gjen t gjalla, t prekshme. Pr botn sht e paprceptueshme, por jan tepr reale, t vrazhda, jetojn me ne, jan hijet tona.
  "Shekulli" 29/05/2005
  KATEGORIA: Kulture

 6. #86
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,608
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  DHUNIMI PLAG Q VSHTIR SHROHET  Wed Apr 26 - 2000

  Ndikimi i mediave vendase e t huaja n zhvillimin e hetimeve t rasteve t dhunimeve t femrave shqiptare gjat lufts n Kosov
  Femrat e dhunuara duhet t garantohen se nuk do t fyhen e kritikohen nga rrethi kur flasin pr fatkeqsit e tyre (HRW- Martina Vandenberg)
  Shkrime skandaloze n mediat tona e t huaja – shkelje imediate e s drejts s femrs pr ruajtjen e dinjitetit dhe indivudalitetit t saj

  Si trajtohet nga mediat tona shtja e dhunimit t femrs shqiptare nga pjestart e forcave t armatosura serbe para dhe gjat lufts n Kosov? Sa hapsir i jepet nga shtypi ditor, revista javore, dyjavore apo mujore ksaj kaptine t dhimbshme dhe shum t ndjeshme nga lufta e porsaprfunduar? A ka trajtime adekuate t ksaj problematike dhe a shkohet nga ajo q sa m shum raste q prshkruhen bhen me qllim t senzibilizimit t problematiks? Sa rndsi i kushtohet rikthimit n jet dhe integrimit n shoqrin ton t femrave t dhunuara duke i shfrytzur mundsit e ktyre mediave? A kemi ne si shoqri prvoj t mirfillt n trajtimin e rasteve t tilla dhe rehabilitimin e femrave q plagn e dhunimit do ta bartin t ndryr n shpirt deri n fund t jets? Sa jan n gjendje familjet e femrave t dhunuara t ballafaqohen me realitetin dhe t’u ndihmojn vajzave apo nuseve t tyre n tejkalimin e thyerjes shpirtrore q ato e kan prjetuar?
  Jan kto disa nga pyetjet q ne do dit duhet t’ia bjm vetes dhe t’u rikthehemi ditve q po kalojn, t vshtrojm prapa se far kemi br dhe sa kemi br deri m tani pr ta lehtsuar gjendjen n kt drejtim. Jan publikuar rrfime t ndryshme, natyrisht, pa t dhna konkrete t rasteve, jan publikuar shum raporte t organizatave qeveritare dhe joqeveritare ndrkombtare e shum pak ose fare pak raporte t organizatave vendase.


  Cilat jan shkrimet q e kan trajtuar kt tem?

  N vazhdim do t shnojm disa nga publikimet m t rndsishme q jan dhn nga shtypi. Thn m konkretisht, deri m tani sht shkruar pr disa raporte q kan publikuar OKB, OSBE, FNUAP, HWR etj. Gjat periudhs s sulmeve ajrore t NATO-s mbi forcat serbe, ather kur n Kosov nuk sht botuar asnj gazet ditore apo revist tjetr, n shtypin ditor t shqiptarve n Maqedoni sht publikuar raporti i Stejt Departamentit Amerikan, ku, sekretarja e shtetit, Medlin Olbrajt, pastrimin etnik t forcave serbe n Kosov e ka quajtur “… fushat t rrezikshme”. N kt raport thuhet se “forcat serbe po e prdorin dhunimin si pjes t pastrimit etnik, se numri i dhunimeve sht shtuar n vazhdimsi, kshtu q, kur bhet fjal pr dhunimet, mund t flitet pr nj fushat t organizuar. Brenda ktij raporti thuhet se shqiptaret e reja jan ndaluar n nj hotel n Pej, ku pa mshir jan dhunuar nga ushtart serb”, (e prditshmja shqiptare e Shkupit “Fakti”, 12.05.1999, faqe 4). Po n “Fakti”, m 12 dhe 13 maj 1999, n faqen e fundit t gazets, sht dhn nj analiz e shkurtr e ekspertve t Tribunalit Ndrkombtar (shkruar n gjuhn angleze), q merren me hetimin e krimit t dhunimit. Shkrimi titullohet “Dhuna seksuale si krim ndrkombtar” dhe sht nj analiz shum e rndsishme. E prditshmja “Flaka”, gjithashtu e Shkupit, e dats 24 maj 1999, ka shkruar pr raportin e publikuar nga OSBE, pr krimet dhe gjenocidin serb n Kosov, ku thuhet se jan grumbulluar mbi 1400 dshmi pr krime lufte e dhunime n Kosov. N raport thuhet se dshmit jan grumbulluar nga grat dhe vajzat e reja shqiptare, t cilat rrfejn pr veten e tyre (anonime) apo pr shoqet e tyre dhe t afrmet q kan prjetuar dhunimin nga pjestart e forcave serbe. N “Fakti” m 26 maj 1999 sht shkruar edhe pr raportin e FNUAP (Fondi i Kombeve t Bashkuara pr Popujt e Rrezikuar), t publikuar nj dit m par. N kt raport t publikuar nga OKB n Gjenev thuhet – “Ushtart serb pr do dit ngarkonin me kamion nga 30-50 femra t reja shqiptare t cilat i drgonin n drejtime t panjohura dhe mbylleshin me to pr disa dit me radh n ndrtesa ushtarake apo vendbanime t tjera t ushtarve serb.- Nse ato refuzonin t’i nnshtroheshin seksit - ose vriteshin ose digjeshin nga polict dhe ushtart serb “. Pr dhunimet gjat periudhs s lufts n Kosov ka folur edhe Komisionarja e OKB pr t Drejtat e Njeriut z. Mery Robinson. Ajo, n raportin e saj, ka thn: “Dhunimet e femrave shqiptare n shum qendra t Kosovs jan kryer kryesisht nga paramilitart e Arkanit dhe nga polict serb”. N vazhdim ajo prmend nj rast n Ponesh t Gjilanit ku pjestart e forcave t armatosura serbe kan dhunuar n shtpin e saj nj vajz 20 vjeare n prani t nns s saj (“Bota sot”, 7.3.2000,faq. 3). N prag t njvjetorit t fillimit t sulmeve ajrore t NATO-s, prkatsisht m 21 mars 2000, organizata joqeveritare humanitare amerikane Human Rights Watch ka publikuar nj raport prej 37 faqesh, ku jan prshkruar 96 raste t dhunimeve t femrave n Kosov. Lidhur me kt raport (i pari i ktij lloji) kan shkruar “Koha ditore”, “Zri ditor” e “Kosova sot”, kurse e prditshmja “Dita” e ka publikuar kt raport me vazhdime pr disa dit me radh.
  Po ashtu, pr kt raport ka shkruar edhe ekspertja e HRW Martina Vandenberg, (shkrim ky i botuar n trsi n revistn mujore pr femra “Teuta” me titull “Krimet mbi baz t gjinis”, (revista nr. 61, prill 2000, faqe 11). Martina Vandenberg, ndr t tjera, thot “… nse grat e dhunuara nuk flasin (nuk dshmojn), kriminelt q kryen dhunn seksuale, do t shptojn pa u ndshkuar! Grat e dhunuara duhet t garantohen se nuk do t kritikohen nga rrethi kur t flasin pr kto tortura”. Autorja e raportit M. Vanderberg deklaron se, n saje t dshmive q HRW ka grumbulluar, forcat e armatosura t Jugosllavis dhe t Serbis jan prgjegjse direkte pr dhunimin sistematik t grave dhe t vajzave shqiptare n Kosov gjat sulmeve ajrore t NATO-s . Kurse zonja Zylfie Hundozi – Pallaska, neuropsikiatre, n shtojcn “Extra” t revists “Teuta” - t shtatorit 1999, ka shkruar nj vshtrim shkencor pr pasojat psikologjike t dhunimit t femrave, t titulluar “Kthimi n jetn normale”, faqe 16 – 17, ku, n mnyr shkencore, flet pr pasojat psikologjike t t dhunuarave dhe mnyrn se si duhet t trajtohen ato nga rrethi q t rikthehen n jetn normale. Po kjo revist, n numrin e saj t tetorit 1999, ka organizuar nj tryez t rrumbullakt ku kan marr pjes psikolog, neuropsikiatr, prfaqsues t Qendrs pr Mbrojtjen e Grave e t Fmijve dhe t Kshillit pr Mbrojtjen e t Drejtave e t Lirive t Njeriut. Tem diskutimi ishin raste t shumta t femrave t dhunuara dhe fenomenin e dhunimit t femrs son nga pjestart e forcave t armatosura serbe. N t prditshmen “Zri” sht publikuar n trsi shkrimi i botuar n t prditshmen londineze “THE OBSERVER”, titulluar “Nnat e dhunuara mallkojn fmijt e lindur, luftn, serbt dhunues…” (19 prill 2000, faqe 11) dhe “Foshnjat e dhunimit presin adaptuesit” (20 prill 2000, faqe 11), n t cilin shkrim, ndr t tjera, thuhet se grupet lokale humanitare kan konstatuar se vetm n janar t vitit 2000, n Kosov, kan lindur rreth 100 foshnja, etrit e t cilve jan dhunuesit serb?! Kjo gazet rrfen pr vshtirsit q hasin ekspertt dhe hulumtuesit ndrkombtar dhe vendas n evidencimin e ktyre rasteve pr shkak se shumica e femrave t dhunuara nuk pranojn se kan qen t dhunuara, mirpo, pr to m tepr mund t msohet nga rrethi dhe dshmitart eventual, q i kan par n momentet kur ato jan marr nga forcat serbe. Lidhur me kt shkrim menjher kan reaguar autoritetet udhheqse t Kliniks Obstetrike – Gjinekologjike n Prishtin. Ky reagim sht botuar n t prditshmet “Koha ditore” dhe “Zri” m 20 prill 2000 dhe n t thuhet se nuk sht e vrtet se kohve t fundit kan lindur shum fmij t dhunuesve serb, sepse nuk do t thot q do dhunim ka prfunduar me shtatznsi. Ata dshmojn, po ashtu, se shum raste t shtatznsive t tilla jan paraqitur para disa muajve dhe jan parandaluar n kt spital.

  Dhunimi seksual – krim kundr njerzimit

  N vshtrimin “Dhuna seksuale si krim ndrkombtar” (“Fakti”, 12 e 13 maj 1999) ekspertt e Tribunalit Ndrkombtar pr Krime t Lufts theksojn se aktet e dhuns seksuale trajtohen n kuadr t juridiksionit t ICTY (Tribunali Ndrkombtar pr Krime Lufte n Jugosllavi) dhe t ICTR (Tribunali Ndrkombtar pr Krime t Lufts n Ruand). Ata, me shembuj t ndryshm t dhunimeve, e elaborojn kt shtje n mnyr shkencore dhe juridike. Kto Tribunale e specifikojn dhunimin seksual deri n shkalln e definicionit t akteve, t cilat mund t’i konstituojn krimet kundr njerzimit. Kta ekspert potencojn disa segmente t juridiksionit t t dy Tribunaleve Ndrkombtare pr Krime t Lufts, t cilat, n statutet e tyre, dhunimin seksual e konsiderojn si:
  - krim kundr njerzimit,
  - gjenocid,
  - shkelje t ligjeve t lufts,
  - tortur,
  - krim t lufts n konfliktet e armatosura midis dy vendeve,
  - krim t lufts n konfliktet e armatosura interne,
  - krim i lufts konsiderohet edhe prgjegjsia pr dhunim, kurse
  - shtatznsia e dhunshme konsiderohet krim potencial.

  N kt vshtrim jan marr disa shembuj t personave t akuzuar nga kto Tribunale pr abuzime seksuale t civilve t pafajshm n Ruand dhe n ish-Jugosllavi (Bosnj, Kroaci e Serbi), kurse vetm sht potencuar se ICTY e ka zgjeruar juridikisionin e vet pr hetimin e abuzimeve seksuale t kryera nga forcat e armatosura serbe mbi popullatn civile shqiptare gjat lufts n Kosov.

  Sa ndihmojn rrfimet anonime t publikuara n shtypin ton e t huaj?

  A ndihmojn dhe sa ndihmojn rrfimet anonime t viktimave t dhunuara apo t dshmitarve t dhunimeve nga forcat serbe gjat lufts n Kosov, q her pas here po publikohen n shtypin ton? Po t shtrohet shtja se sa kan ndikim mediat n zhvillimin e hetimeve mbi rastet e dhunimit t femrave gjat lufts n Kosov dhe far ndikimi ushtrojn ato, ather kalojm n nj rrafsh krejt tjetr, terren ky q m shum do t’u takonte organizatave e institucioneve prkatse, psikologve dhe hetuesve q merren me trajtimin dhe hetimin e krimeve t ksaj natyre. Duke marr parasysh vshtirsit q hasim ne si institucion n ndriimin e ktyre rasteve, vshtrsit me t cilat ballafaqohemi gjat zbulimit t tyre, deklarimit t viktimave apo t dshmitarve dhe duke pasur parasysh ndjeshmrin e hetimit mund t konkludojm se puna q sht br deri m tani n kt drejtim sht e vogl dhe e pamjaftueshme. Themi kshtu pr arsye se kemi t bjm me nj problematik shum t ndrlikuar, e cila krkon nj tempo m t shpejt t zgjidhjes s problemve, sepse sht n pyetje e ardhmja e nj pjese shum t rndsishme t shoqris son, e ardhmja e qindra e mijra femrave tona (kryesisht t reja), t cilat, po nuk u ndihmuan, do t mbesin n mshirn e fatit dhe do t gjenden para situatave shum t rnda, prej t cilave vshtir do t arrijn t dalin vet.
  N baz t prvojs q kan bashkpuntort tan n hetimin e rasteve, shumica e viktimave apo e dshmitarve q kan dhn deklarata pr KMDLNJ, kategorikisht jan kundr publikimit t rasteve t tyre pr media edhe ather kur atyre u sht premtuar se rasti vetm do t prshkruhet pa emra apo me iniciale (sipas dshirs s tyre) dhe se t dhnat e tjera do t mbahen sekrete. Megjithat, kemi pasur raste kur viktimat kan deklaruar haptazi se nuk dshirojn t flasin pr prjetimet e tyre t tmerrshme mu pr shkak t friks se rasti do t publikohet pr media. Viktimat e shfaqin do her kt mosbesim dhe refuzojn do bised q do t’u hapte rrug rrfimeve t tyre.
  Skandaloz ka qen shkrimi i botuar n “Koha ditore” me titull ”Fmijt e turpit”, shkrim ky q ngjalli reagime t ndryshme edhe n shtypin ton. Marr n prgjithsi, pr mendimin ton, ky shkrim dhe shkrime t tilla e t ngjashme kan pasur ndikim shum negativ n hulumtimin e rasteve t dhunimeve pr shkak se shum femra t dhunuara, q kan pasur rastin t’i lexojn kto shkrime, e kan ndier veten t nnmuar dhe, edhe nse do ta kishin pasur mendjen q ndonjher t rrfehen, e kan mbyllur prgjithmon kt kaptin t hidhur t jets s tyre.

  Cila sht evidenca e KMDLNJ lidhur me rastet e dhunimeve t femrave?

  Lidhur me kt kategori t dhuns dhe pr kt krim sht folur para dhe gjat gjith periudhs s lufts n Kosov. N baz t t dhnave nga terreni, kemi dyshime t bazuara se femrat shqiptare jan dhunuar nga forcat serbe q nga fillimi i lufts n Kosov, kryesisht n pjest q gradualisht jan prfshir nga lufta. Mirpo, intensiteti i dhunimeve sht shtuar me fillimin e bombardimeve dhe sht rritur n vazhdimsi gjat tr periudhs s sulmeve ajrore. Shum organizata ndrkombtare joqeveritare dhe ekspert t ndryshm kalkulojn me shifrn se afr 20.000 femra shqiptare jan dhunuar nga pjestart e forcave serbe n ditt e lufts. T dhnat nga terreni dhe dshmit e mbledhura n kampe t refugjatve n Maqedoni, Shqipri, Mal t Zi, dhe n vende t ndryshme, ku kan qen t vendosur shqiptart e dbuar e t deportuar nga Kosova dhe t gjitha dshmit e mbledhura pas prfundimit t lufts, dshmojn se numri i femrave t dhunuara mund jet shum i madh me qindra e mija. Por ne, si institucion, kemi shnime pr:

  - 126 femra shqiptare t dhunuara nga forcat serbe, t cilave ua dim identitetin, vendin dhe kohn kur jan dhunuar, e n disa raste, kemi identifikuar edhe dhunuesit e tyre;
  - prej tyre 28, pasi jan dhunuar, jan vrar nga dhunuesit serb, kurse
  - 8 femra, pasi jan dhunuar, jan marr nga dhunuesit, jan drguar n drejtime t panjohura dhe ende llogariten si t zhdukura.
  Nga ana tjetr, kemi t shnuara edhe disa lokacione, ku femrat shqiptare jan dhunuar n grupe, por identitetin e tyre nuk kemi arritur ta konstatojm. Kto dshmi jan marr nga personat q kan qen prezent kur nga kolonat e t dbuarve jan nxjerr dhe jan drguar n drejtime t panjohura pr t’u dhunuar nga 20, 30 e 50 femra shqiptare. Ka pr t mbetur enigmatike se cilat kan qen kto femra, sepse karakteristike ka qen se ato nuk jan njohur nga rrethi ku jan marr, pr shkak se popullata, gjat dbimeve, ka qen e zhvendosur. P.sh., n Prishtin jan marr femra t rretheve t tjera; n Gjakov jan marr dhe jan dhunuar femra t Mitrovics apo t fshatrave t Drenics. Po ashtu, kemi shnime se pjestart e forcave serbe, n disa fshatra, q pr arsye objektive nuk po i prmendim, kan dhunuar sistematikisht 50, 70, 80 e m shum femra t reja. Ne kemi shnime pr dhunimin e 857 femrave shqiptare, identitetin e t cilave nuk e dim, por jemi duke i gjurmuar kto raste.

  ka do t ndihmonte rikthimin e femrave t dhunuara n binart e jets normale?

  Kto ishin disa nga shkrimet q kan alarmuar opinionin pr ndriimin e krimit m makabr q sht kryer nga forcat serbe n Kosov. M lart cekm se jan publikuar edhe disa rrfime t viktimave apo t dshmitarve t dhunimeve, t cilat, ve e ve, jan rrfime rrqethse t t mbijetuarave, q kan arritur t shptojn gjall, por q plagn e dhunimit vshtir do ta shrojn. Ne nuk mund ta konstatojm vrtetsin e ktyre shkrimeve dhe objektivitetin e tyre, sepse ne e dim fare mir reagimin e viktimave e t dshmitarve, por nuk e prjashtojm mundsin q ndonjri prej rasteve t jet i vrtet, megjithse e dim se kjo mnyr e qasjes ksaj problematike nuk sht krejtsisht e qlluar. Mirpo, ne, si instucion, e shohim t arsyeshme t’ua prkujtojm autorve t shkrimeve t tilla se n gazetari nuk sht doher i preferuar senzacioni q do ta rris tirazhin e gazets , por prher duhet t’i jepet prparsi vrtetsis. Nse ne, si shoqri, prpiqemi t’u ndihmojm n t gjitha format ktyre femrave t lnduara, ather ndihmn ton duhet ta orientojm n kahje t tjera, prpjekjet tona duhet t’i kanalizojm n forma t tjera. Kto femra m s teprmi do t’i ndihmojm duke organizuar tryeza t rrumbullakta, seminare, trajnime pr media, ku ekspert t ksaj fushe, psikolog, veprimtar pr t drejtat e njeriut, prfaqsues eminent t t gjitha konfesioneve fetare t Kosovs, veprimtar lokal dhe qytetar t vullnetit t mir do t diskutonin lidhur me kto probleme dhe do t krkonin rrug e mnyra pr t ndihmuar q ktyre femrave t mos u cenohet dinjiteti i tyre moral e njerzor. Duhet t organizohen anketa me shtresa t ndryshme t popullsis, kshillime dhe emisione kontakti n radio e TV, kurse femrave t dhunuara t’u bhet thirrje q dhunimin e tyre t mos e konsiderojn turp t tyre personal, t mos e mohojn veten e tyre nga do gj n jet, sepse ky edhe ka qen qllimi i fundit i dhunuesve t tyre. Dhunimin e tyre duhet ta marrim edhe ne si pjes t lufts s prlyer q ka br armiku, luft kjo n t ciln ato nuk jan fajtore, por viktima ndr m t rndat.
  Gjat lufts n Kosov dik e ka qlluar plumbi, dik e ka qlluar granata, dikush sht vrar e masakruar, dikush sht gjymtuar e dikush sht zhdukuar apo sht arrestuar dhe ende mbahet n burgje, dikujt i sht djegur shtpia, dikujt i sht plakitur pasuria e dikush sht dhunuar. Kto nuk jan vepra e veprime turpi t shoqris son, por viktima t ksaj lufte t pabarabart. U bhet apel familjarve se fshehja e krimit t dhunuesve t femrave tona sht prkrahje e krimit dhe ndihm q iu bhet dhunuesve serb. Getoizimi familjar i ktyre femrave, nnmimi dhe mosprfillja e problemeve shndetsore t tyre sht krim i dyfisht.

  Braktisja e femrave t dhunuara, aq m tepr dbimi i nnave t dhunuara nga shtpit dhe familjet e tyre, do t ishte krim mbi krimet.


  Prishtin, m 20 prill
  Naime Maastena – Sherifi
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 18-02-2008 m 17:09

 7. #87
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,608
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Dhunime te femrave shqiptare/Raporti OKB  M.T: OKB publikoi raportin mbi dhunimet e femrave shqipotare n Kosov nga
  policia dhe ushtria serbe

  T: Policia dhe ushtria serbe ka dhunuar mijra femra shqiptare-70 mij femra
  kosovare shtatzna ?!


  M.T: " Ushtart pr cdo dit nga 30-50 femra shqiptare kan ngarkuar me
  kamion dhe ato i drgonin n drejtime
  sekrete dhe ato ishin mbyllur pr disa dit n ndrtesa ushtarake apo
  vendbanime tjera t ushtarve serb. Nse
  ato refuzonin ti nnshkrtiheshin seskit ato ose vriteshin ose dhezeshin nga
  policia e ushtrat serb.." thuhet
  n raportin e Kombeve t Bashkuara (FNUAP)i cili sa po sht publikuar n
  Gjenev.

  Gjenev-OKB, 25 maj-Nefail MALIQI

  Sot n Pallatin e Kombeve t Bashkuara iu shprnda prfaqesuesve t
  mediumeve botrore raporti m i ri i
  prfaqsuesve t ksja organoizate botrore mbi dhnn serbe n Kosov. Pr
  dallim ngra raportet e mparshme t
  OKB-s, rapprti n fjal dallon shum jo vetm pr shkak dhuns s
  intesifikuar t forcae militare dhe
  paramilitare kundr popullats civile, por edhe pr shkak dhunimit t mijra
  femrave kosovare nga forcat serbe,
  skenra ky i prsritur nga ai n Bosnj, thuehet n fillim t raporti dshmi
  kto t mbledhura nga Fondi i
  Kombeve t Bashkuara pr Popujt (FNUAP)

  Rapoprti n fjal i OKB-s i sht tejet shqetsues dhe pr alarm, i cili
  flet kryesisht pr dhunimet e femrave
  shqiptare n Kosov, jep dshmi dhe rrfime temruese t femrave t reja dhe
  grave kosovare se si ishin dhunuar
  dhe abuzuar seksualisht nga forcat serbe gjat fushats s spastrimeve
  etnike n Kosov.

  N vazhdim t ktij raporti t OKB-s publikuar sot n Gjenev mbi dhunimet
  e femrave kosovare thuhet veq
  tjerash se " femrta e dhunuara kan konfirmuan se ishin t dhunuara nga
  ushtar e meshkuj tjer serb pr disa
  or pandrprere e t shumtn e rasteve pr disa dit rresht..". Burimet e
  njejta konformojn se n trupin e
  femrave t liruara vrehen qart gjurmt e dhunimeve. Kto shenja shifen
  sidomos n kmb dhe n duar t cilat
  edhe m tutje qndrojn vijat e litarve t cilat ishin lidhur dhe dhunuar
  mizorisht ?!...

  Sipas burimeve t Kombeve t Bashkuara ( FNUAP) "agersori serb ka
  keqtrajtuar brutalisht femrat e dhunuara prej
  t cilave edhe shum sih jan likuiduar.." . Dshmti e dhunimeve t femrave
  shqiptare nga polici serbe n
  Kosov i dshmuan zyrtarve t lart t OKB-s n Shqipri e Maqedoni. Nga
  viktimat e dhunimeve OKB ka sjellur
  35 dshmi, ferma kto t cilat kan krkuar t jen anonime duke u rrefyer
  vzhguesve t OKB-s pa pranin e
  gauzetarve mbi at s ecfar kishin prjetuar gjat dhunimeve nga forcat
  serbe n Kosov.

  Zyrtart e FNUAP duke ftuar femrat e dhunuara pr bashkpunim duke i dhn
  dshmi rreth abuzimeve seksuale t
  forcave serbe n Kosov, n terren ku gjenden t sztrehuara fmerta viktim e
  keqtzrjetimeve nga policia serbe iu
  jan dhn barna pr sqhetsim dhe rehabilitim.

  Burimet e e njejta konformojn se shqetsues sht tejet fenomeni se kta
  muajt e fundit mbi 70.000 femra jan
  shtatzna dhe shtrohet pyetja prej nga ?!...  RAPORT I OSBE-S MBI GJENOCIDIN SERB N KOSOV

  1.400 DSHMI T KRIMEVE SERBE N DUAR T OSBE-S

  *Sipas zdhnses s OSBE-sznj. Melisa Fleming, dshmit e vzhguesve t
  ksaj organizate evropiane jan mbledhur jo vetm bnga viktimat e dhuns por
  edhe nga NATO, raport ky i cili do t'i dorzohet TPI-s n Hag.

  Gjenev-OKB, 25 maj (ENTER)

  Raporti i OSBE-s mbi dhunn dhe terrorin serb n Kosov sht raport i
  pest me radh nga fillimi i lufts n kosov ( para nj viti ) pas atij t
  Medcens sans Frontiers, Amenesty Intrenational, Steit Departamentit Amerikan
  dhe OKB-s (FNUAP), ku jepen n hollsi psimet e popullats civile nga
  dhuna serbe n Kosov.

  Kso dshmish t fresktasjell edhe raporti m i ri i vzhguesve t OSBE-s,
  vzhguesit e t s cils organizat gjenden n rajon ( Shqipri, maqedoni e
  Mal t Zi), sipas s cils organizat pr siguri evropaine prmes 1.400
  dosjeve dshmohet pr dhunn dhe terrorit serb udhhequr nga poltika
  fashiste e Millosheviqit, kundr popullats civile n Kosov.

  Shih pr kt raporti n fdjal n dshmit e veta mbi dhunn epersrtitu
  rn Kosov i mbshtet n dy taborre. Dshmitart e par jan grat dhe
  femrat shqiptare t cilat rrfejn tmerreshm pr dhunime dhe abuzime
  seskuale nga forcat militare dhe paramilitare n Kosov gjat fushats s
  spastrimeve etnike. Ndrsa dshmkitart tjer jan meshkujt t cilkt u
  prdorn si mjet lufte. mburoj e gjall nga sulemte NATO-s dhe uCK-s n
  Kosov..

  Sipas fjalve t prfaqsuesit t OSBE-s n FYROM znj. SDandy BLYTH"ne kemi
  arritur t grumbillojm 1.400 dosje me dshmi nga viktimat e dhuns dh
  etrreorit serb n Kosov, t cilt rrfjen cfar kan prjetuar nga
  trortuart serbe nga vendi i nghjarjes deri n vendin e strehimit n Maqedoni
  apo Shqipri..".

  ndrsa pr zdhnsen e oSBE-s znj. Melisa Fleming , n kt raport shprehet
  se " dshmit e dhuns dhe krimeve serbe n Kosov jan mbledhur jo vetm
  nga viktimat t cilat kishin prjetuar pereskutimet e forcave serbe por
  edhe nga dshmni t NATO-s dhe t asociacioneve tjera ndrkombatre q
  veporjn n rajon..". Sipas zyrtares s Organizats pr Sigrui dhe
  Bashkpunim n Evrop (OSBE) raporti i ksajmorganizate do t'i dorzohet si
  dshmi n Hga, rrespketivisht shefes s Tribunalit Penal Ndrkombtar (TPI)
  znj. Luiz Arbur.

  Konferenc shtypi n gjenev e Agjencive Humaniatre t OKB-s pr krizn n
  Kosov

  Policia serbe n miellin e magjes shqiptare n Kosov
  ka hedhur detergjent

  * Njoftuan sot n Gjenev prfaqsuesje e PAM-it znj. Chtrisitian Berthium,
  duke folur pr sjelljet shtarzarake t policis serbe me civilt shqiptar.
  *Nj BUZK brenda nj dit pr nj familje.

  Gjenev-OKB, 25 maj/ENTER/

  M shum se njzet mij refugjat shqiptar m tepr kan arritur ditve t
  fundit n Maqedoni, duke iu bashkangjiutur edhe 8.500 refughat t rinj t
  arritur kto 24 ort e fundit. Ndrsa n Shqipro arritn t deprtojn
  vetm 1.500 sish..tha n konfrencn e rregullt zdhnsi i HCRNU-s z. Kris
  Janowski.

  Mijra refugjat tjer jan dbuar me dhun nga fporcat policore serbe nga
  Prishtina dhe nga Ferizaj..tha Janowski duke shtura se gjendja tejet
  kritike e refugjatve kosovar po mbretron n Maqedoni pr shkak mungess
  s vendeve n kampe. Sipas tij deri tash n kt repubilk numri i
  deprtuarve ka arritur mbi 246 mij refugjat, ndrsa n shqipri 440 mij.

  Gjendjen e tejet dramtike t refugfhatve dhe t zhvendosurve, sidomos
  atyre brenda Kosovs e prezentoi sot n Gjenev edhe znj. KChristian
  Berthium, zdhnse e PAM-it, sipas s cils pr shkak dhuns vazhdueshme
  policore serbe dhe n munges t ushqimit si dhe kushteve tjera elementare
  pr jetes, mijra t zhvendsour kosovar jan t detyruar t lshojn
  Kosovn.

  Sipas prfaqsuesies s PAM-it, ksaj organizate ndrkombtare refugjatt i
  kishin dshmuar pr keqtrajtimet e policis serbe gjat rrugs deri n
  vendin e strehimit ( n Shqipri e Maqedoni ). Sipas saj policia serbe me
  rastin e dbimit nga shtpit e tyre me dhun n magjet e shqiptarve , n
  miell sht hedhur detergjent.." ?!, tha znj. Berthium e cila shokoi
  gazetarr e OKB-s n Gjenev kjo sjelljeve shtarazarake, primitive e
  serbve. Ajo po ashtu pohoi se nj familje shqiptare n Kosov, n dit
  posedon vetm nj BUK ?!...

  Nefail MALIQI

 8. #88
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,608
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Ajo do t mbetet e mendur pgjithmon

  At mengjes, Drita nuk vrehej se a rrinte e heshtur apo e kishte zn gjumi, pas nats s rnd q kishte kaluar. Ndonse e motra i rrinte te koka, ajo nuk i hapi syt edhe pr disa or. Edhe kur i qeli syt m nuk fliste ajo. Shikimin e kishte drejtuar prtej dritares, dhe sikur po e analizonte lojn e zogjve q po luanin afr dritares s saj. At dit ajo as nuk provoi t lvizte, se, ndoshta kishte nevoj t pushonte. Nj medikament q e kishte glltitur n mngjes, besonte se mund t ket ndikuar kaq shpejt, sepse nj nat m par e kishte marr t njejtin ila, por kishte pasur nj nat t rnd dhe me shum dhembje. Mjeku, i alarmuar, i kishte thirrur edhe familjart e saj. Mendonte se pas atij ankthi vshtir e kishte t ringjallej edhe nj her. Ajo q binte n sy n shikim t par ishte grvishja e fytyrs dhe nj plag q nuk mund ti hiqej kurr, pastaj flokt e prera n mnyr t uditshme. Edhe plagt n kokn e saj, sikur ia bnin m t vrazhdt syt e saj t kaltr si dy burime. Ajo, tani e ndjente veten si nj figur q luhatej n mes jets dhe vdekjes, prandaj edhe fjalt e saj ishin t tilla. Ajo fliste pr jetn, pr at q kishte prjetuar, por edhe pr vdekjen, si dhe pr shum gjra t paqarta t cilat ne nuk i kishim par e prjetuar si ajo. Derisa mjekja nuk u afrua q tia prkdhelte dorn, ajo vetm shikonte dhe nj gurr lotsh ia kishte mbuluar fytyrn. Kur e pa e motra, vetm kafshoi buzn dhe iku nga aty, n mnyr q ajo t mos e shihte duke qar. Un, kurr m nuk do t mund t bhem nn, nuk do t mund t lindi fmij, nuk do ta kem familjen time, sdo t kem mundsi ta dij se sht dashuria dhe jeta e lumtur, kurr m...E tra me ka do t prballem do t jet vetm zbraztsia shpirtrore, jeta pa njerz prreth, gjithmon do t jem si e lidhur me litar si tani, me duar n pranga. Duart nuk mund ti lviz,- dhe ti mjeke krkon q un t qetsohem! Dhe ti krkon q un t jetoj. Kjo sht e pamundur, fliste ajo sikur t ishte ndonj njeri tjetr e jo ajo q nj nat m par qante e klithte, thrriste e brtiste aq, sa jo vetm n spitalin neuropsikiatrik, por dgjohej edhe m tej. Nuk ishte e vshtir ta dgjosh vetm vajin e saj, por edhe fjalt. M e tmerrshmja ishte kur fliste pr fmijn q ia kishin mbytur gjat dhunimit. Ajo, ndonse dihej q tashm ishte mendur, asgj nuk kishte arritur tia largoj dhimbjen e msis. Dhe, kur askush nuk e priste nj gj t till, ajo e filloi rrfimin e saj t trisht: Kur na ndaln, na nxorn t gjithave nga vetura. Vjehrra q priste nipin e saj t par, m pshpriste ngadal q t mos friksohesha, dhe kur ata m vrejtn se jam shtatzan m than:
  T gjitha stolit e arit nse don t jetosh. Natyrisht, ua dhash t gjitha, e kur nuk m mbetn m, njri prej tyre m tha:
  Ky fmij, sht edhe i imi, jo vetm i burrit tnd. Nuk thash asgj q t mos i nxisja edhe m. Kur njeri nga ata erdhi dhe tha se do t m ket, sepse nuk paska patur kurr n dor grua shtatzane, e aq m par nj shqiptare shtatzan. Kur e pash se ai i zhveshur po m afrohej, m lshoi fuqia dhe po mbahesha pr vjehrrn. Dua ta kem, briti ai dhe i urdhroi dy ushtar t m mbajn. Ma shploi barkun dhe m tha se ose duhej t shtrihesha, ose do ma vriste fmiun n bark. Kjo ishte e tmerrshme dhe shum-shum e rnd. Isha n muajin e tet t shtatznis! E luta n gjuhn e vet, duke thn se, zoti sht mbi t gjitha dhe se pr hir t tij t ket mshir, por ai m ra fort n gjoks, e pastaj n bark dhe u alivanosa. Kur u kndella pak, pash se
  ai po m dhunonte, n prezencn e vjehrrs dhe burrit tim! Ndrsa kunatin e kishin vrar, dhe kunata po qante vajtonte pr t! Ai m pshtyu, dhe kur desha t ngritesha, katili serb m ra fort me kondak n bark! Nuk di ta prshkruaj si u ndjeva, dhe se a matet ajo dhembje me ndonj dhembje n bot. Q nga ajo dit dhembja dhe tmerri nuk mu ndan kurr. Disa dit m von linda n Luginn e Bllacs por fmija im ishte i vdekur. Gjakderdhja nuk mu ndal, ndrkaq, kur m drguan n Shkup m kishin operuar dhe ma kishin hequr mitrn, me arsyetimin se ajo ishte e vetmja mnyr q un t mund t jetoja. Burri im kishte thn q jeta ime vlen m shum, por e di se ai m nuk do t mund t jetoj me mua dhe as t m doj! Nuk kam m pse t jetoj, nuk kam pse t qetsohem, andaj mos m thoni t jem e qet, ju lutm,- tha ajo dhe prap filloi t shqetsohet, dhe sikur ta mirrte magjia ajo filloi ta krkonte fmiun e vdekur, i cili vdi pr shkak t dhunimit q iu nnshtrua e ma nga ushtart dhe polict serb. Dhe, asnj ngushllim asnj fjal nuk kishte kuptim prball dhembjes s saj.

  Nga Libri i Luljeta Selimit ''Rrefimet e femrave t dhunuara gjat lufts n Kosov

 9. #89
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,608
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  M braktisi mua dhe fmijt


  Kur filluan bombardimet, prishtinasit filluan t ikin. Un nuk kisha para, dhe m mungonte edhe guximi. Edhe gruaja e shtpis ku banoja nuk iku, ngase ishte e shtyr n mosh. Djalin dhe nusen i kishte drguar disa muaj m par n Turqi. Ditt e para t bombardimeve friksohesha shum nga bombat. Ndrsa pr at se far po ndodhte n qytet, se si po ikte populli, se si njerzit po dboheshin e detyroheshin ti lshonin shtpit dhe se ka po ndodhte n Prishtin dhe gjith Kosovn, nuk isha e informuar ngase nuk kisha as televizor e as radio. Ushqim kisha pak, kurse n at shtpi ku isha un kishte edhe qiraxhi t tjer. Ata, nj dit para bombardimeve, kur kishin vendosur t ikin, m than:
  N kuzhin i ke t gjitha, shrbehu, si t ishin tuajat. Aty kah mesi i prillit mu hargjuan thuajse t gjitha ushqimet dhe u detyrova t hyj shtpi m shtpi q t mos m vdisnin fmijt nga uria. Atje i gjeta t gjitha, por, pas disa ditve, filloi ankthi i vrtet. At mngjes po i dgjoja klithmat e zonjs s shtpis dhe irrjet e policve. Sa el e mbyll syt, ata ma thyen dern dhe u futn brenda. Fmijt morn vajin dhe njri nga polict serb i mbylli n banjo. Fmijt qanin, kurse dy nga barbart m dhunuan dhe n krah ma vizatuan kryqin serb. O Zot, sa her iu luta zotit t vdes n ato qaste tragjike. M mbyste vetvetiu turpi, nnmimi. Isha nn e pes fmijve, grua e burrit, e ata loznin me mua. Pas afr nj ore ata shkuan, kurse un ua hapa dern fmijve. Ata nuk m pyetn asgj, sadoq fmiu i madh ishte 9 vje. Por, t gjith shikonin plagn n krahrorin tim. Pak m von erdhi edhe zonja e shtpis dhe n pranin e fmijve, m pyeti: a t kan dhunuar?. Un nuk iu prgjigja, por ia tregova plagn. Mir keni shptuar, m tha ajo, dy fqinjt tan i pushkatuan. Polict serb erdhn prap t nesrmen. Kt her, prveq dhunimit, m rrahn mua dhe fmijt. E mora sopatn dhe provova ta vras njrin prej tyre, por kot. Ishin katr dhe njri prej tyre m ra me kondak t pushks n kok. Kur m erdhi vetdija, fmijt po qanin mbi mua duke menduar se kam vdekur. Pas disa orve mblodha fuqin dhe kaluam n nj lagje tjetr. Nj plak e nj plak m strehuan dhe mi mjekuan plagt. Aty qndrova derisa forcat serbe u larguan nga Kosova. E mora vetn pak a shum por n shpirt kurr smunda ti harroj ato q m kishin ndodhur. Kah fundi i qershorit u ktheva n Dean. Tani, do gj q kisha patur, ishte djegur e br shkrum, ndaj ngrita nj tend n oborr. Kur m erdhi burri, ia tregova t gjitha. Fillimisht nuk m tha asgj, por pas disa ditve kur vrejti ankthet e mia n gjum, m tha: Grua, ti duhet t shrohesh te psikologu. Ndoshta ti edhe je msuar pa mua, por un nuk jam m burri yt i dikurshm. Ajo q t ka ndodhur e di se ka ndodh pa dshirn tnde, por ankthet e tua n gjum m prkujtojn do gj q t ka ndodhur dhe e kam vshtir t pajtohem me jetn. Deshti t thot edhe dika, por t dy u shkrehm n vaj me or t tra. T nesrmen muk ishte n shtrat, sm kishte ln as letr, as fjal. Iku duke na braktisur edhe mua edhe fmijt dhe vetm zoti mund ta dij a i ka shruar ai plagt. Un do t jetoj me ato kujtime t hidhura q m plagojn m shum se plumbi q vret, tha n fund deqanasja, e cila edhe pse me shum probleme, nuk ua ktheu shpinn fmijve.

  Nga Libri i Luljeta Selimit ''Rrefimet e femrave t dhunuara gjat lufts n Kosov

 10. #90
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,608
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Rrfimi i voglushes nga Dukagjini

  Ajo ishte ulur n sheshin Sknderbeu dhe shikonte lvizjet e njerzve. Ndonse dita ishte e nxeht, ato lvizje sa vinin e shtoheshin. Ajo shikonte sikur prpiqej t shihte prtej maleve e kodrave, sikur donte ta shifte Kosovn e saj. Ai shikim do t vazhdonte ashtu n pafundsi, sikur t mos i afrohej e ma e ta luste pr t ngrn dika. Nuk dua t ha, mos m mundo t lutem, jeta ime m ska kuptim- tha ajo dhe kafshoi buzn, ndrsa lott i rrodhn faqeve.
  E ma e shikoi dhmbshm ndrkohqe edhe ajo dukej e prlotur. Nnzeza po e shikonte t bijn q ndrydhte vehtn mes jets dhe vdekjs. Trupi i saj qkur kishte kaluar npr duart e kriminelve serb dhjet dit me radh, e m pas tri jav n spitalin e Tirans, nuk dukej m i freskt. S paku asaj i dukej ashtu. Natyrisht, ajo kishte nevoj pr trajtim psikiatrik por ngulte kmb t dilte dhe t rrinte me or t tra duke i vshtruar njerzit. Nuk ishte vetm vshtrimi i njerzve, ajo q i bnte kalimtart ta vrenin, por edhe bukuria e saj prrallore. Mjekt, e kshillonin q t mos shqetsohej, t ushqehej dhe ta merrte terapin me rregull. T kota ishin prpjekjet e mjekve ta bindnin t flas pr at qe I kishte ndodhur, por at dit t nxeht n mesdit kur dy vajza t vogla iu afruan dhe po ia prkdhelnin flokt e saja t gjata sikur gjithka ndryshoi. Asaj sikur iu kthye pr nj ast buzqeshja e humbur. E prkdheli kokn e njrs, pastaj tjetrs ia kapi dorn dhe e puthi n faqe. I shikoi disa minuta e pastaj nga syt e saj t kaltr filluan ti rrjedhin lott si nga dy burime. Vajzat e vogla u strukn, dhe asnjra nuk u largua. Kur njra nga voglushet po ia fshinte lott, mjekja q kishte ardhur nga spitali vetm u ul afr tyre dhe po e shikonte.
  E di pse ke ardhur doktoresh. ka do t fitoni nga un, nga ajo q un do t flas me ju? Pse po m mundoni? A nuk ju mjafton ajo q n t njejtn tavolin ku u dhunova un, vdiqn edhe tri vajza t tjera q u dhunuan si un? Un e kam humbur shpresn se ndoshta ka diku shkndija jete pr mua! E vetmja shkndi sht t bj dika pr atdheun, pr ato q vdiqn nga dora e flliqur e shkaut. Kur e tha fjaln shka, ajo u shtang, dhe nofullat iu shtangn, shtrngoi grushtat e vegjl e t dobt Lott q i rridhnin si shi, sikur e bnin edhe m t mjer voglushen nga Dukagjini si e quanin t gjith vajzn e bukur dukagjinase. Dua t m thuash, se si ndodhi q rat n duart e kriminelve, kur ndodhi saktsisht dhe sa veta ishin me ty atje- i tha doktoresha, e cila m par kishte aktivizuar aparatin pr inqizim.
  Voglushja prap shikoi kah malet e Kosovs, sikur atje t shihte at q ndodhi, apo vetm ashtu deshi ti rikujtonte t gjitha ato t zeza q i kishin ndodhur dhe tha: Shikoni, po flas, por m premtoni se do t m ktheni shpejt atje, dhe vazhdoi, Kur na e dogjn fshatin, ato dit t ftohta janari e tr popullata filluan t ikin. Megjithse UK-ja insistonte t rrinim atje, dhe t ishim nn mbrojtjen e saj, ne femrat e fshatit q nuk ishim mobilizuar vendosm t niseshim pr n Shqipri. N afrsi t Smolics na ndaln ushtar e paramilitar serb dhe pasi na plakitn ne nnt femrave na ndan nga kolona. Tri ishin m t reja se un, kurse tri ishin m t vjetra, n mesin e atyre edhe nj nuse shtatzn. Kur na morn me vete, na than se do t na pyesin pr UK-n. Disa minuta m von, pasi na futn n bodrumin e errt, e morn nusen dhe ne dgjonim vetm klithjet e saj pa e ditur se cfar po ndodhte. Klithjet u dgjuan edhe disa minuta m pas, dhe n fund u dgjua vetm nj rafal i shkurtr automatiku. Aty kishte prfunduar edhe jeta e saj, dhe kt e kuptova pas tri ditsh, vetm ather kur m erdhi radha edhe mua t hyj n bodrumin ku ishin dhunuar edhe t tjerat para meje. Pasi m futn aty, mi shkyen rrobat, m shtrin dhe m lidhn n at tavolin t mallkuar dhe ashtu, me duar e kmb t lidhura, m nderoi njfar gjeneral Vujiq sa munda t lexoj n uniformn e tij. Ditn e pest arrita ti zgjidh duart, dhe me sopatn q kisha me vete, arrita ta lndoj pak n dor atfar gjenerali t flliqur, q luftonte me gra, dhe si denim, m derguan t lidhur jasht dhe m lan n shi, derisa erdhn edhe shum t tjer pr tm nderuar. Ditn e par q m dhunuan mua mbi tavolinn e buks, prball meje i nderonin edhe tri vajza t tjera dhe atyre ua pren edhe organet gjenitale t cilat m von vdiqn. As mua nuk m kujtohet kur m lan, kush m solli n Tiran, por e di se e kam shum t vshtir t jetoj. Ndoshta, m leht e kam t vdes dhe t zhdukm nga faqja e dheut. M thuaj, si ta ngushlloj vetn, si ti dal prpara t dashurit tim, familjes , miqve. Ata e din ka ka ndodhur me mua. Un e di se do ta kem prkrahjen e tyre, por tani trupi im sht i ndotur, i flliqur. Dhe, jeta ime n kt mnyr m duket m e vshtir se do vdekje - tha vajza e Dukagjinit, e cila shikimin prap e drejtoi kah horizontet e Kosovs ku mbrohej nderi i shqiptarve dhe nderi i Kosovs .

  Nga Libri i Luljeta Selimit ''Rrefimet e femrave t dhunuara gjat lufts n Kosov

 11. #91
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,608
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime
  Ankthi q nuk po prfundon


  R.S. q ishte strukur n parkun e qytetit assesi nuk donte t fliste. Vazhdonte ta grrithte me duar fytyrn, ndrsa thikn q mbante afr vehts e merrte n dor vetm kur i afrohej dikush.
  Mos mu afro, un jam e turpruar, un jam e turpruar sa askush, jam e dhunuar nga kriminelt serb dhe, kt m duhet ta pranoj para burrit, para fmijve, para t gjithve, thoshte ajo dhe qante e dneste pandrprer sapo vrente tek i afrohej njeri!
  Po mir, pse ik nga un, nga fmijt, ne nuk themi asgj, i fliste ngadal burri, ndrsa dy vajzat binjake q ishin tani n klasn e gjasht dhe tashm e kuptonin ka ishte dhunimi dhe e kuptonin poashtu se, pse nna e tyre sillej ashtu uditshm. Do t doja t zhdukm! Do t doja t mos jetoj, te mos kurr m shohin shqiptart. Nuk mund ta imagjinosh se si sht t t mbajn t lidhur pr dy muaj e t luajn me ty si t duan kriminelt! Nuk e di se si ua shkulnin thonjt grave dhe vajzave, se si rrahnin e torturonin. Ashtu bn edhe me mua, ashtu bn me t gjitha. Ishin njmbdhjet t gjitha nn moshn 35 vjeare. Dy vdiqn, i pash me syt e mij tek ua pren gjinjt! I pash me syt e mi, se si pinin gjakun e tyre. I pash se si e detyruan njrn prej vajzave q t vallzonte lakuriq q t mos e prisnin, por prap e pren se e pren.
  Zot,zot, thrriste R.S. dhe nuk pranonte t hynte n shtpin e saj edhepse e gjetn njerzit tri dit pasi kishin shkuar forcat serbe. Ajo mbeti ashtu pr dit me radh, sepse nuk donte t ndjehej viktim, t jetonte me turp, por fati deshti, q ajo pas disa ditve t qetsohet, por jo plotsisht, ajo ende jeton me shpirtin e lnduar, me plagn-dhembjet e se cils kurr nuk pushojn, me turpin q e shoqron apo si thoshte vet: Un jetoj e vdekur dhe m marrin pr t gjall! Un jam vetm njra, vetm njra nga ato q kriminelt u talln me mua! M sdua t jetoj! A nuk e sheh se ato kujtime t hidhura po m cmendin dhe se jeta m sht br ferr! Pse po m mundoni? Pse nuk po m vrisni? Ju lutm mos m mundoni, un m nuk kam forc t jetoj, un m nuk mund t sillem sikur asgj nuk ka ndodhur: Pr t treguar prjetimet tona t hidhura, m duhet edhe nj jet e tr -fliste ajo n ankth, dhe ankthi vazhdonte ta ndrydhte jetn e saj


  Nga Libri i Luljeta Selimit ''Rrefimet e femrave t dhunuara gjat lufts n Kosov

 12. #92
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,608
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 3 postime

 13. #93
  Mitro Maska e titi-a
  Antarsuar
  22-02-2008
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  302
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Disa rrfime te femrave t dhunuara ne luften e Kosoves

  N vend t parathnjs
  Pse u detyrova q ti botoj rrfimet e femrave t dhunuara?
  Njra nga arsyet kryesore sht se e vrteta mbi kt kapitull mbase m t dhmbshmin dhe m t ndjeshmin n tr periudhn e lufts s fundit n Kosov, po mbetet nn hije dhe se kjo e vrtet duhet t plasohet n opinion sado e dhimbshme dhe e rnd t jet ajo. Zaten e vrteta gjithmon sht e dhimbshme dhe e rnd, e posaisht kur flitet pr plagn m t madhe t do lufte, pr dhunimet. Dhunimet ndodhin n do luft dhe dokund konsiderohen si krimi m i rnd i saj. Edhe n te tri luftrat e fundit q ndodhen ne rajon, barbart serb ushtruan dhunime t papara, n Kroaci, Bosnje dhe s fundi edhe n Kosov.Pra edhe n Kosov prveq vrasjeve, dbimeve, djegieve, rrnimeve,plackitjeve,kidnapimeve e burgosjeve ata bn edhe dhunime.Dhunimet jan t rnda pr do popull n bot e posaerisht pr popullin ton sepse morali sht pjesa m e ndieshme e qenjes s tij. Gjat puns sime n teren kam par nga afr se sa t renda jan prjetimet e t dhunuarave, sa e rnd sht kjo pr familjet e tyre, pr rrethin dhe pr do shqiptar.
  Njerzit n Kosov, nga m t rendomtt e deri tek pushtetart e saj, iu shmangen dhe bishtrojn bisedave rreth dhunimeve! Un i kuptoj kosovart pse nuk flasin, nuk shkruajn dhe nuk bjn gati asgj pr ti zbuluar dhunimet! Por nuk i kuptoj ndrkombtart q veprojn ne Kosov dhe e di se marrin donacione te majme pr kt pun dhe nuk bjn asgj as pr ti zbuluar dhunuesit e as pr ti ndihmuar femrat e dhunuara.
  Arsyeja tjetr q me shtyri ta botoj kt libr me rrefime tronditse t disa femrave t dhunuara sht sjellja e palejueshme e ayre q jan t thirrur t bjn dika n kt drejtim! Ata sillen sikur ktu nuk kan ndodhur as luft, as vrasje, as djegie e plackitje as dhunime, as asgj prej gjj. Ose edhe m keq, sillen sikur dhunimet kan ndodhur diku tjeter, e jo ktu, para syve tan dhe t bots!!!
  Sot n Kosov ka femra te cilat pas prjetimit t dhunimit ndodhn n gjendje shum t vshtir psiko-fizike dhe materjale! Kto femra kan nevoj pr prkrahje, qoft morale dhe materjale. Ato duan trajtim t vazhdueshm dhe prkujdesje mjeksore. Askush nuk bn asgj pr To. Asgj pr kto femra nuk ndrmerr as Tribunali i Hags punn e t cilit n Prishtin e kryen hetuesja ndrkombtare e cila ka vetm nj detyr: ti zbuloi dhunimet q kan ndodhur n Kosov gjat lufts.
  Ajo q kosovart do te duhej ta dinin sht se n Hag kan dshmuar dhe do t dshmojn edhe shum boshnjake t tjera t dhunuara gjat lufts n Bosnj. Nj gj t till do t duhej br t mundur edhe femrave kosovare. Atyre pra duhet dhn rasti q para Tribunalit t Hags t`i denoncojn kriminelt serb. E di dhe i kuptoj femrat q e kan t vshtir ta bjn kt, por nj gj duhet ta ken t qart: se krimi nuk mund dhe nuk duhet t fshehet sepse ato do t detyrohen nj dit q vet ta thon t vrtetn, sepse kjo nuk mund t mbahet e fshehur prgjithmon. sht n t mirn dhe interesin e tyre dhe prandaj ato duhet t rrfehn sepse vetm n at mnyr mund ta nxjerrin helmin q mbajn n shpirt.Pr ato plag q i bartin m vete, t dhunuarat, duhet q, n radh t par, vetvetiu t prpiqn t gjejn sherim sepse gjendja e tyre shndetsore dhe shpirtrore mund t mbetet me pasoja aq m pare kur dihet se atyre u mungon edhe perkujdesja m elementare profesionale dhe institucionale! Dhe vrtet; si do sherohet nj 14 vjeare e dhunuar dhe ta doj srish jetn?
  Si t pajtohet me fatin nj e re t ciln e ka braktisur i fejuari vetm pse e dhunuan barbart serb? Si do t pajtohet me fatin e hidhur nj nn e re e cila pas prjetimit t dhunimit ka dshtuar s linduri dhe nuk do t mund t lind kurr m fmij? Si do t sherohet nna e cila nuk mund t kthehet tek fmijt e saj sepse barbart e dhunuan n syt e tyre dhe t antarve t tjer t familjes? Si mund ti harrojn t gjitha kto femrat e dhunuara pa ndihmn e gjithmbarshme t shoqris kosovare? Si, si???
  Ndoshta kurr nuk do ti botoja kto rrfime sikur t mos m thoshte nj e dhunuar n nj mngjes se ato prveq s jan t dhunura jan edhe t braktisura dhe t fyera. Kur un u prpoqa ta ngushlloj, ajo m pshpriti: ne q jemi dhunuar dhe sot vuajm jemi morali dhe pamorali i t gjith kosovarve! Edhe kur jemi n mesin e t gjallve, ne, srish ndjehemi te vdekura! Edhe kur ecim rrugs, e ndjejm peshn e dhunimit, e shofim at n syt e njerzve, t cilt, ndoshta, kurr nuk do t mund ta imagjinojn s far kemi perjetuar. Ne jemi plaga e do njeriu , vuajtja dhe mungesa e do fmiu. Edhe kur njerzit qeshin, pa kujtuar fare s ne ekzistojm, ne mendojm s ata qeshin dhe talln me tragjedin ton. Edhe kur lotojn, shajn e pshtyjn edhe ather ne jemi pjesa m e dhmbshme dhe m tragjike Ne sot jemi t braktisura, dhe pesha e do gjje q po ndrtohet n Kosov rndon mbi ne! Ne jemi gjaku, pluhuri dhe pshtyma e djeshme e sotme dhe e nesrme e Kosovs andaj dikush duhet ta ngre zrin pr ne. Po ta them, ngase ti mund ta bsh kt, sepse ti cdo dit mjekon plagt tona. Dhmbja jon do t ishte akoma m e madhe po ta bnt dikush pr tallje apo prfitime
  me tha duke dashur q plagt e saja dhe t t tjerave t jen ndrgjegjsim pr ne t gjith. Duhet ta dim t gjith se liria e ka mimin e lart dhe se nje hise t madhe t atij mimi e kan paguar edhe viktimat e dhunimit. Ata q sot shkelin mbi varret e tyre (sepse shum nga t dhunuarat mpastaj edhe jan vrar e masakruar ) ,ata q sot shkelin mbi plagt, dhembjet, lott dhe tragjedin e ktyre femrave, duhet ta din mir se ato jan pasqyra dhe fytyra e vrtet e kosovarve, duhet ta din se shkelin mbi pjesn m t dhmbshme t liris s Kosovs. Turpi iu mbetet vetm atyre q e shkelin dhe prbuzin viktimat e ksaj tragjedie t hidhur. Le t kujtojn vetm njher se si do t`iu dukej sikur kjo t`iu kishte ndodhur atyre m t dashurave, nnave, motrave, grave apo vajzave t tyre t cilat i duan m shum se syt e ballit! Duhet ta dim t gjith s ato krkojn ndihm, prkrahje dhe trajtim t prditshm mjeksor, profesional dhe institucional. Le t jet ky libr vetm nj prpjekje modeste pr t zgjuar interesimin dhe prkushtimin m t madh jo vetm n zbardhjn e t gjitha rasteve t dhunimit por edhe n trajtimin adekuat t viktimave. Mbase do ndeshm n thumb t kritikave t llojeve e natyrave t ndryshme por konsideroj s e vrteta sado e hidhur t jet duhet t dal n drit n mnyr q t mos harrohet as prseritet kurr m.
  E bashkndjej dhembjn me t gjitha ato motra t mia nse sadopak ua kam lnduar shpirtin duke ua rikujtuar srish t kaluarn e hidhur pr ka paraprakisht iu krkoi falje dhe mirkuptim.

  Autorja
  Forcojeni ju Islamin n zemrat tuaja q Allahu ta forcoj at n tok

 14. #94
  Mitro Maska e titi-a
  Antarsuar
  22-02-2008
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  302
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  S'KAM FUQI T KTHEHEM N VENDLINDJE  " - Edhe sot e ksaj dite nuk e di se sa dit kishin kaluar kur policia serbe na hyri brenda. Aq shum u friksova por, shptova,nuk na ndodhi asgj. Na i dhan tre minuta t dilnim nga shtpia, dhe dolm. Kur arritm n Pej, policia na ndaln prsri, na krkuan nga 50 DM pr person nse donim t vazhdonim pr n Shqipri. Ne kishim vetm 200 DM, e ishim nent veta. "Kush do t shptonte? Cilin do ta ndalnin? Pyesnim n heshtje, ndrkaq babai ua dorzoi parat dhe u tregoi se ishim nnt veta. Na shikuan dhe pasi ia morn nns dhe mua unazat nga duart, na lshuan. N dalje t Pejs, na ndali grupi tjetr i policis. Edhe ata na krkuan para dhe nuk do t'na lshonin sikur nj familje nga Gllogjani t mos i jipte 200 DM. U nism. Disa metra m larg, policia kishte ndalur kolonn q ishte e gjat deri n kufi. Ata ishin banor nga fshatrat e Ferizajit, Suhareks, Rahovecit, Prizrenit, Malishevs e ndoshta edhe t Gjakovs. Policia nuk lshonte ask pa e kontrolluar dhe ne duhej t prisnim n rrug. Edhe pse nuk bnte shum vap, ishte vshtir t rrije e t prisje aty. Nuk kishim as uj e as buk. Policia nuk na lejonte as t ktheheshim por as t vazhdonim, madje as t uleshim. Ashtu n kmb, t mbshtetur n njri-tjetrin, qndruam mbi 11 or. Kishte rn errsira e par kur kolona filloi t lviz ndagal. Ishim aq t lodhur, por, megjithat, shpresonim se do t arrinim t gjall n Shqipri. Rruga ishte e gjat por, ajo u vshtirsua edhe m shum kur gjat nats filloi nj shi i madh dhe mngjesi gdhiu i ftoht. Fmijt t lodhur filluan t qanin, e polict ishin egrsuar shum. Si dukej, ata kishin humbur shokt e tyre diku. Kishim edhe dy-tri kilometra pr t arritur deri te kufiri,dhe n momentin kur arritm tek vendi ku bhej pengesa pr vazhdimin e rrugs, polict filluan t na kontrollonin srish. Na preknin trupit, kurse meshkujt i rrahnin dhe i detyronin t'u jepnin para. Ne nuk kishim, edhe hern e fundit na ndihmuan t tjert. Kur vllan tim 12 vjear filluan ta rrahnin, un i ika nga dora e policit q po m kontrollonte dhe u hodha mbi vllan. Doja q, s paku, nj t rame t'ia marr un. Esht vllau i vetm pas nnt motrave. Polici q po e rrahte, m trhoqi pr flokt e gjata dhe m drejtoi kah kryepolici i cili, n prani t kolons, me majn e thiks filloi t'mi zhvishte rrobat. Mi hoqi t gjitha n prani t babs, nns, vllaut,burrit dhe fmijve t mij. Fmijt filluan t qajn me t madhe, por aq u bnte atyre, dhe kryepolici m trhoqi deri tek strehimorja e tyre e improvizuar q ishte n afrsi t rrugs. M hodhn mbi tavolin, mi lidhn duart pr t, t ciln si duket e kishin prgatitur enkas pr t'i dhunuar femrat shqiptare. E di q pasi filloi t m 'nderoj, me kok i rash tavolins, kurse ata qeshnin e flisnin sikur t ishin n spektakl. Tr kt e shihnin edhe t afrmit e mi, e shihnin edhe qytetart e tjer dhe tr kolona e gjat q po lvizte andej. Si n ndrr m kujtohet kur i urdhruan familjart e mi t ecin. Edhe sot m tingllon n kok zri i nns sime, e cila nuk kishte dashur t vazhdoj pa mua. Edhe sot e ksaj dite nuk dihet se ku sht. M kujtohet se prve dhunimit, m goditn disa her me kondak n kok. Nuk m kujtohet si, dhe kush m ka drguar deri n Kuks, por e di se aty kam dgjuar edhe shum klithma, dhe shum gjm, shum thirrje pr ndihm nga shum femra t tjera q i dhunuan. N spitalin e Tirans qndrova e shtrir 19 dit. Gjasht dit me radh m kishte qndruar burri tek koka, e un nuk e njihja. Nga goditja n kok kisha harruar do gj.Vetm zri i bijs sime 5 vjeare q m thrriste e qante pse nuk i flisja, m nxorri nga ajo kom, q edhe mjekt u befasuan. Sot nuk kam fuqi t shkoj e t jetoj n vendin ku kam jetuar m hert me burrin dhe fmijt. Nuk mund t kthehem as n vendlindjen time, sepse nuk kam fuqi. M vjen turp pr at q m ka ndodhur. E kan par edhe qindra bashkfshatar t mi. Un kam pasur fatin t m kuptoj burri, por jetoj me dy plag q nuk do t m shrohen kurr. Jetoj me plagn q ma morn nnn, dhe me plagn e dhunimit, q sht m e rnd se vdekja", - theksoi, n fund t rrfimit, D.R. nga nj fshat i Pejs
  Jeta ma ktheu shpinn ather, e tash vetm e shikoj at

  Bedrija jeton e vetmuar, dhe do dit heq t zit e ullirit pr t siguruar kafshatn e gojs. Banesa ku ishte strehuar ajo ishte nj banes e improvizuar mbi kulmin e nj ndrtese n lagjen “Dardania” n Prishtin. Banesa gjysm e errt, me mobile shum t vjetra, toka pa mbuloj dhe banjo, e parregulluar, ngjanin me shtpit e vjetra t fshatrave rurale n shum komuna t varfra n Kosov . N nj nga dollapt e pakt q kishte improvizuar n afrsi t shtratit, ajo kishte ln rrobat e saja t pakta, disa libra, dhe pothuajse hapsirn m t madhe e kishte ln pr disa fotografi q ishin gjysm t grisura dhe t prlyera. Ajo q binte n sy mbi t gjitha, ishte nj nga fotografit e saj gjysm e djegur t ciln ajo e kishte futur n nj korniz t vlefshme. Fytyra e saj ndonse e bukur, q larg t jepte t kuptosh se ishte e mrzitur. Edhe gjat prshndetjes dhe fjalve t zakonshme ajo e ulte shikimin dhe mnyra se si vshtronte njerzit t jepte t kuptosh, se ajo ishte e shqetsuar. Bedrija derisa po i largonte mbulojat e shtratit, dhe bnte nj vend t ulej, lshoi nj ofsham dhe fshehurazi kafshoi buzn sikur donte t fshihte dika .
  U ul n shtratin e vjetr q mezi i ngjante nj shtrati, dhe pa pasur nevoj t’a pyessh asgj me syt e prlotur foli:“ e sheh kt banes? Ktu jetoj tani dy vite. Do t pajtohesha pr skamjen dhe mobilet e vjetra, sikur t kisha nj mim m t lir pr qiran. Un pr kt qymez detyrohem t paguaj do muaj nga 100 DM . Kshtu kur nuk bie shi, nuk duket edhe aq keq. Po kur bie shi, detyrohem ta trheq shtratin n mes t dhoms, dhe n katr vende n kt dhom, nse mund ta quaj dhom, detyrohem t vendosi en q ta presin shiun . Kshtu e kisha edhe gjat gjith dimrit t kaluar. Merre me mend si mund t ngrohet njeriu n kt banes, kur ka vrima, dhe t ftohtit deprton brenda. Zot si po qndroj....po ky nuk sht halli im i vetm. Nuk vuaj pse nuk kam banes m t mir, pse jetoj me 240 DM aq i marr nga puna si infermjere, dhe ka raste kur detyrohem ta ha bukn that, edhe pa krip.....halli im sht i madh, shum i madh, e un duhet t bhem si t gjith, t punoj, t jetoj dhe aktroj pr t mos u dhn mundsin njerzve t knaqen me fatkeqsin time“. Deshti t vazhdoj t flas edhe m Bedrija, por me duar mbuloi fytyrn e saj t bukur q sa vinte e zverdhej edhe m dhe ashtu n heshtje qau pr disa minuta. Qante dhe her pas here shtrngonte duart e saj q i dridheshin dhe ajo prpiqej ti fshihte duke i shtrnguar n mes vete, e her duke i futur n mes t gjunjve q i dridheshin. N dhomn gjysm t errt dnesja e saj behej edhe m e rnd, dhe lott q i bashkoheshin n mjekrr sikur tr botn e kthenin n epokn e rnd t lufts, e cila ende nuk ka marr fund pr t gjith njerzit. Bedrija shikoi disa sekonda kah fotografia n korniz , e mori at n dor dhe pasi mori frym thell tha “ I sheh kta njerz, jan njerzit e mi m t dashur q kam pasur. sht babai, nna, vllau im i vetm dhe un. Jan kto ditt kur un isha fmij, kur nuk kuptoja se ka po ndodhte rreth meje, kur un me vllan merresha me lojrat fmijrore, dhe nuk kuptoja pse babai e kishte t rndsishme ti dgjonte lajmet, t dinte ka po ndodhte rreth nesh dhe me ne . Ai e dinte se koha q po vinte, pr ne ishte e tmerrshme , se lufta ishte e pashmangshme dhe, se pr liri duhej sakrifica q pr t ardhmen duhej punuar. E un si do fmij prpiqesha t knaqesha me ato q kisha, pa e kuptuar se polict q endeshin e plakinin do dit n qytetin ton, nj dit do t jen ata q do t ma marrin lumturin mua, dhe njerzve t qytetit tim. Babai nganjher si n mahi na thoshte: nse mua m ndodh dika apo ndonjrit nga ne, ata q mbesin duhet t vazhdojn t jetojn me lirin q vjen, sepse liria do sakrifica, liria do gjak dhe liria i ka rrnjt n gjak. Un ato i shihja si fjal t urta t popullit pa e kuptuar se ato ishin udhrrfim i vrtet dhe pa ditur ta kuptoj e pa menduar se ato dit ishin shum, shum afr. Kur serbt bn masakr mbi Jasharajt, babai na tha “ kjo sht ajo q jam prpjekur t ua sqaroj me vite , serbt jan t till, ata pr ta mbajtur Kosovn t pushtuar, bjn do gj dhe po i njejti fat do ti ndjek edhe shum familje kosovare.Derisa t mbaroj lufta, Kosovs do ti bhen edhe shum familje dshmore, do ti kushtoj shum shtrenjt liria, por ajo duhet t vij me do mim, sepse sht koha e fundit q ne kosovart duhet t zgjohemi dhe ta marrim pushkn e liris n dor. Ather e kuptova se babai fliste tr kohn pr nj luft t afrt, por q edhe un si t gjith fmijt, frikn e mbaja por nuk guxoja t besoja se ajo do t m ndodhte mua , mua q isha rritur e prkdhelur nga familja dhe nj dit do t mbetesha e vetmuar, krejt e vetmuar pa asknd n kt bot… “ dhe vaji prap ia ndali fjalt n fyt dhe kt her ajo u ngrit n kmb dhe sillej npr dhom e trishtuar duke i frkuar duart mes tyre .
  Pas masakres s Prekazit, babai nuk e fshihte m nga ne fmijt se ishte i lidhur me Ushtrin lirimtare t Kosovs, dhe se po punonte me komandn e tyre. Kishte edhe me nga dhjet dit q nuk vinte n shtpi. Kur vinte nuk i hiqeshim nga prehri, edhepse as un e as vllai im nuk ishim m fmij. N shtator u vra dhe botn e shihja si t rrnuar, si ferri vet. At koh mendoja se nuk ka asgj n bot q do t m bnte m t mrzitur. Muaj m von njerzit e UK-s, na u lutn q ta lshojm shtpin dhe t shkojm n nj vend m t sigurt, por nna tha “ do t rrim t presim edhe ne, le t bhet me ne ka t bhet me gjith Gjakovn” dhe aty mbetm.Kur filluan bombardimet dhe filluan ti vrasin njerzit, nna nuk fliste asgj , ndoshta ather e kuptoi pse duhej t vendoseshim n vend m t sigurt. Ditn e katrt kur ushtart serb na erdhn n shtpi pushkatuan nnn dhe vllan. Mua m morn me vete, m dhunuan, dhe trupin tim e masakruan, pr s gjalli, e dogjen me cigare sa m nuk kam forc ta kujtoj. Sa her e zbuloj trupin tim dhe shoh gjurmt e dhunimit sikur vdes dika n mua dhe tani jeta ime sht shkatrruar prgjithmon.
  Tani, jetoj pa asnj ndihm edhpse do t duhej dikush t mendoj pe mua.
  Forcojeni ju Islamin n zemrat tuaja q Allahu ta forcoj at n tok

 15. #95
  Mitro Maska e titi-a
  Antarsuar
  22-02-2008
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  302
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  "JU LUTEM, ME LINI TE VDES!"  Kur ushtart e solln H.N. n spitalin ushtarak, ajo ishte n mes jets dhe vdekjes. Ndonse mjekt ushtarak nuk dinin si ta ndihmonin, pasiq ajo ishte e dhunuar, ata ftuan nj mjeke femr q ishte n zonn tjetr. E tra `po bnn ata ishte se po i jepnin gjak, ndonse gjaku nga plagt vazhdonte t'i rridhte. Mjekt donin ta shptonin me do kusht. Kur erdhi mjekja, ndonse gjinekologe e padiplomuar, vendosi q, edhe n ato kushte far ishin, ta bnte intervenimin kirurgjik. Mjekja tjetr ndrkaq, gjinekologe e diplomuar, kur i pa plagt e vajzs, i tha: "mos e mundo, lre t vdes. E sheh se kan filluar t'i dalin organet jasht, un nuk do t'i hyja nj pune t till". Mjekja e re, e shqetsuar, fshiu djerst dhe iu drejtua koleges: "Do t'm ndihmosh apo jo". "Un mendoj se sht rrezik, ajo mund t vdes", foli prap mjekja. Por, megjithat, filloi t prgatitet. "Ajo edhe ashtu do t vdes, nse nuk qepet shum shpejt, prandaj, t lutm m ndihmo, mos t humbim koh", - foli mjekja e re e cila krkoi ndihmn nga infermieret. T gjith n at zon tani ishin t informuar pr at q po ndodhte! Mjekja e re ishte mike gati me t gjith, por ajo q e bnte t mohej me tepr nga t gjith ishte kmbngulsia e saj. Minutat ishin t gjata, jo vetm pr H.N. por edhe pr mjeken, edhe pr ndihmsit... M e rnda ishte se kur po mbushej nj or pun n at sall operacioni, mbi at zon filluan granatimet. Tani mund t vinte ndonj i plagosur! Salla e vetme ndrkaq, ishte e zn. Granatimet vazhdonin, kurse ushtart filluan mbrojtjen. Dy granata ran n afrsi t spitalit. Mjekja e re pr nj moment u tremb, por prap vazhdoi punn. do sekond ishte luft n shum fronte pr te dhe pr t tjert. Ajo pa se mitra e vajzs ishte e shqyer dhe se n organet gjenitale i kishin futur rr, andaj vshtir e kishte ta qepte, pa e pastruar mir do pjes t plags. Kur e prfundoi qepjen e brendshme, asaj iu duk se puna prfundoi, por po aq u shqetsua kur pa se edhe n stomak kishte nj plag tjetr. Ndonse e shqetsuar, mjekja prfundoi punn me sukses. Ajo edhe pas operacionit nuk doli nga aty. Vazhdoi t'i qndronte te koka. Pasi e vshtroi disa minuta, mjekja e re prap e zbuloi trupin e saj dhe filloi t'ia pastronte plagt e tjera. Ajo filloi nga kmbt e grvishura, pastaj u ndal n gjoks, ku n mes t dy gjinjve kishte t vizatuar, me maje thike, kryqin serb, dhe kur po pastronte aty, vrejti nj cop xhami. E hoqi me kujdes, e pastroi mir dhe i vuri sipr nj fash. Pastaj prap ia mbuloi trupin. Dhe, kur n ditarin e saj filloi t shkruante dika, H.N., me gjith zrin e humbur, filloi t gjmonte. "Mos lviz, t lutem, je e operuar!", - i tha mjekja e re, e cila nuk e ndante shikimin e trishtuar nga syt e saj t zverdhur. "Pse?", - pyeti ajo dhe dy lot i ran nga syt. "ke qen n rrezik, por tani gjithka ka prfunduar. T duhet forca, ndaj t lutem, mos u mundo t'i kujtosh gjrat q t kan lnduar, tani vetm mbylli syt dhe prpiqu t pushosh", - i foli mjekja, duke menduar se ajo nuk e dinte q ishte operuar. "Pse ma bre kt, pse m shptove? T lutm m le t vdes! T lutem, ma bj kt shrbim! Te lutm…", - i tha ajo dhe lott vazhdonin t'i binin n flok, e buza i dridhej pandrprer.
  Dgjo: mos mendo por vetm pusho tani! i tha mjekja, ndrsa ajo, duke kafshuar buzn, tundi kokn n shenj mohimi.
  "E vetmja gj q m ka mbetur jan fmijt"

  Disa dit, pasi filluan bombardimet, burri im m tha: "Grua, njerzit po vijn nga t gjitha pjest e Kosovs dhe po shkojn n Maqedoni e ne po rrim ktu. Po, sikur t na zn t gjall polict?". E shikoja dhe sikur e parandjeja fatkeqsin q do vinte. Jeta me dukej si dika e prfunduar dhe e shkuar. I tr trupi filloi t m dridhej. I prgatita fmijt, mora ca ushqime me vete dhe, kur po dilnim nga dera e oborrit, shikova edhe nj her nga shtpia dhe i thash burrit: "Dika m t vshtir nuk kam prjetuar, a do t mund t kthehemi prap n kt shtpi, t'i kthehemi jets son?” Ai m shikoi, por nuk m'u prgjigj, ndrsa un qaja n heshtje q t mos i shqetsoja fmijt. Pak metra para se t'i bashkangjitemi kolons q vinte nga mesi i Kosovs, na ndaloi ushtria e policia serbe dhe e nxorn burrin nga vetura, duke e goditur me kondak t pushks. Fmijt filluan t qajn, qaja edhe un. Por, kur m'u afruan mua e m nxorn nga vetura, fmijt filluan t qajn edhe m shum. Mua nuk m goditnin, por m vshtronin dhe silleshin vrdall rreth meje. Pas pak e thirrn dik nga larg q t vinte. "E ke nj peshk", - i than. Nuk vonoi as dy minuta dhe erdhi nj me mjekr t gjat dhe me sy t skuqur, t cilit, q nga larg, i vinte era raki. Ai, duke e folur nj shqipe t bastarduar, m tha: "Ti je shqiptarja m e bukur q kam pare, dhe do t jesh shqiptarja m e bukur q do ta kem n shtrat". Un fillova ti lutm, qaja dhe nuk i ndaja syt nga burri, ai ishte para meje. Aty i kisha edhe fmijt. "I dua ditt kur m luten e m prulen shqiptart, m vjen do gj si mblsir. Ti m je mblsira m e mbl q kam pasur nga shqiptart". "Kjo sht msuese, ndaj ta shohim ka i mson shqiptart", - i foli nj tjetr. "Aq m mir. Merre kamern se m nuk mund t pres. Dua ta kem menjher", - foli ai me mjekr dhe filloi t'i zhvesh pantallonat. Dy nga ata m'i mbanin duart, kurse ai filloi t m zhvesh. "Do t jap para dhe ari, vetm kt mos e bni", - u thash un dhe njri ma lshoi dorn. "Shko dhe sillmi", -tha, e un shkova nga vetura t'i sjell. I mora dhe ua dhash, por qndrimi i tyre nuk ndryshoi. As nuk ma lshuan burrin e as mua. Ai q e mori kamern iu tha t startonin. Burri dridhej i tri. Njri prej tyre filloi t m zhvesh e t tjert qeshnin rreth meje. Kur ai filloi t m 'nderoj, burri provoi t'u ik e t'm ndihmoj, por nj tjetr, q kishte qen pas shpine, me automatik shkrepi n trupin e tij tr karikatorin e automatikut. Aq shum klitha, klithn edhe fmijt, provoja t'u ik, t bj dika, por ata vetm argtoheshin me prpjekjen time. Nga vetura doln edhe fmijt. Ata u hodhn mbi trupin e prgjakur t babait t tyre, e mua m nderonin vetm disa metra m tej. Nuk ka fjal, e as shprehje ta prshkruaj at dhimbje e at nnmim q ndjeja un n ato aste. Disa minuta m von, ai q mbante kamern, e drejtoi kah fmijt mbi baban e vrar, pr t'i regjistruar lott e vajin e tyre aty. "Edhe kjo na duhet, do t jet sken e mrekullueshme pr stimulim t t rinjve", - fliste njri. M von, fmijt i futn n veturn e dikujt, kurse veturn ton e morn n oborrin ku ishin strehuar. Me mua lozn edhe disa t tjer dhe s fundi m mbylln n bodrumin e nj shtpie aty afr. Aty m mbajtn disa dit, e kisha humbur edhe drejtpeshimin, edhe fuqin. Nuk gjasoja n nj njeri normal,m nderuan prap, nuk m kujtohet sa, por nj gj q e di, sht se kur m kan hedhur n rrug, m mori nj familje, e cila m ndihmoi shum. Kurr nuk ia harroj gruas q m'i lante plagt, kur un flisja pr dhunimin, ajo m ngushllonte. Ajo m ngushllonte edhe pr fmijt, m premtonte se do t'i gjente, edhe kur nuk dihej a i kisha fmijt e gjall. Ajo familje nga Ferizaj m ka prkrahur e m ka ndihmuar shum. Ata m ndihmuan edhe kur i gjeta fmijt, edhe kur u nism pr n Kosov. N oborr gjeta vetm rrnojat, dhe tani jam edhe pa burr, edhe pa shtpi, edhe e nderuar. N jet m mbajn vetm fmijt", - tha me lot n sy msuesja nga rrethi i Kaanikut.
  Forcojeni ju Islamin n zemrat tuaja q Allahu ta forcoj at n tok

 16. #96
  Mitro Maska e titi-a
  Antarsuar
  22-02-2008
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  302
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Jeta e saj prfundoi n valt e Adriatikut  Ditn q ishin dbuar nga shtpia, ajo kishte qar aq shum, sa t gjith t pranishmit kishin thn se do t'i plciste zemra.
  "A do t'i takoj m vllezrit, a do bhemi bashk ndonjher m n tokn e Kosovs", - kishte pyetur ajo dhjetra her. Kur iu kishin afruar kufirit maqedon, e kishte ndalur veturn dhe iu kishte bashkangjitur kolons. Edhe kur t gjith po flinin n vetur, ajo rrinte zgjuar dhe her pas here dilte t tymoste cigare. T nesrmen e ma e kishte qortuar pse dilte jasht e vetmuar dhe ajo vetm e kishte shikuar, pastaj me zrin e qet i kishte thn:
  "Moj nn, kjo ikje po m duket si vdekje, andaj s'sht gj edhe po t m marr ndonj plumb". I ati, q ishte i plagosur, i thoshte:
  "Bija ime, un nuk do t qndroj edhe gjat. Ti duhet t kujdesesh pr familjen. Mos rri jasht shum, se po t pan shkijet, vaj halli. Do t t marrin. Je aq e bukur dhe u bie n sy". Edhe ditn e dyt prap H.S. nuk futi gj n goj. Ishte buzmbrmje. Polict serb filluan t'ua grabisin veturat shqiptarve. H.S., nuk brengosej pr veturn, por pr baban e plagosur. Kur asaj i erdhi radha t'i nxirrte njerzit jasht, sikur u trimrua. "Nuk e jap veturn, kam njeriun e smur brenda", - tha ajo. Kurse njri nga polict urdhroi: "merreni bashk me vetur". E kot ishte tani prpjekja e saj q t dilte jasht. Aty hyn dy polic q ia nxorrn familjart jasht. Derisa familjart mbetn jasht, at e drguan n nj shtpi n Kaanik, dhe ia lidhn duart e kmbt. T nesrmen n mngjes ajo pa si i vran dy t rinj mu n at oborr. "S paku nuk do t prfundoj n duart e tyre", - tha me vete, duke menduar se do ta vrasin. Nuk vonoi shum dhe i erdhn po ata t dy q e morn me vetur. "Do t lindsh fmij serbi, moj shqiptare", - i kishte thn njri nga polict. Ndrsa tjetri filloi t'ia prek flokt q iu kishin shprishur n at dhom t ftoht. Ajo deshi t'i ik, por dora e tij e fort e trhoqi pr flok afr vetes dhe, si gjarpr i ftoht, filloi t'ia prek trupin e njom. Kot u prpoq t'i bj rezistenc. Ata ishin dy, ndrsa kjo duart i kishte t lidhura me pranga. Ata e nderuan derisa u ngopn, kurse ajo fytyrn e kishte t prgjakur, sepse e kishin grushtuar disaher n kok dhe nga hundt i rridhte gjak. Kur polict po dilnin nga dhoma, ajo i pshtyu, por njri nga ata e trhoqi zvarr dhe i tha: "Kshtu do ta kesh do nat, derisa t ma lindsh fmijn. Mos provo t bsh dika, se familjen tnde e kam n dor, a e ke harruar kt". Ishte dita e pest q ajo s'kishte futur asgj n goj dhe shpresonte t vdiste sa m shpejt. Kur po errsohej, barbart i erdhn prap. Ajo e luste zotin t vdiste. Ata prap e dhunuan. Dhe srish, para se t dilnin, i than se do t lind fmijn e serbit. "Ndoshta edhe do ta lindi, por ai do t'm ngjaj mua, e do t'ju vras juve", - u kishte thn ajo. Njri nga ata ishte kthyer me rrmbim dhe thikn e tij ia kishte futur n bark. Asaj i kishte humbur vetdija, por nuk kishte vdekur. M von e hetoi se ishte e zhveshur dhe e mbshtjell me nj batanije. Vetm pasi i hapi syt disa her, dikush i tha se ishin n autobus dhe se udhtonrin pr n Shqipri. Kur kishin hyr n Shqipri, me helikopter e kishin drguar n spitalin e Tirans. Pasiq e kishte t lnduar shum pjesn e barkut, ku ia kishin ngulur thikn, ajo duhej t drgohej pr shrim n Itali. At nat, kur e drguan n Durrs prej nga duhej t nisej pr n Itali, ajo nuk fjeti. T nesrmen e gjetn t vdekur n valt e Adriatikut.
  Forcojeni ju Islamin n zemrat tuaja q Allahu ta forcoj at n tok

 17. #97
  Mitro Maska e titi-a
  Antarsuar
  22-02-2008
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  302
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Tragjedi n nj familje  Dhe, derisa un po mendoja nj polic q na rrinte pas shpine, tri her me revole shkrepi n trupin e djalit tim t vetm. Klitha aq shum, sa s'di si nuk u shembn malet. Djali ra prtok dhe vdiq duke m shikuar, sikur krkonte ndihm nga nna, e un isha aq e pafuqishme. “Ato dit kur nisi lufta, aq shum isha e shqetsuar, sa kishte dit t tra q i kaloja me lot e vaj. Burri im, as nuk shkonte t’u bashkangjitej radhve t ushtris son, as nuk na nxirrte nga fshati. Fmijt si fmijt, kur dgjoheshin t shtna nga armt e rnda friksoheshin, se shkrepjet automatike m nuk u bnin prshtypje, luanin si t mos ndodhte asgj. Un, si nn q isha, prve friks nga ajo q dihej e shihej, friksoshesha pr fmijt. Kishte net q, kur fillonin luftimet dhe dgjoheshin t shtnat, detyroheshim t’i merrnin fmijt ashtu fjetur sic ishin ata e t iknim n malin m t afrt. Nuk m hiqeshin lott nga fytyra. O zot, sa lot q derdha dhe lutja ime e vetme ishte q t mos shoh kurr t mu ndodh ndonj e keqe fmijve t mi. Kur m’u plagos Nora, vajza e vetme, s'di si nuk vdiqa nga dhembja, ndrsa motra ime me thoshte: Tani e ke vajzn trembdhjet vjee dhe m mir nj plumb se t ta dhunojn serbt, prandaj ki mendjn, kujdesu q, pr t gjall kurr t mos bie n dor t armikut. Madje, ia pata par pr t madhe nns sime, kur m tha: “Un e dshiroj vdekjen e fmijve t mi, e jo t m bijn n dor t shkaut, se un e di ka bn shkau”. Dhe, derisa un po ballafaqohesha me problemet e vajzs, ditt iknin e burri im, si grua e lig, kishte dit q nuk dilte as pr dru. Kisha katrmbdhjet vjet martes me t dhe kurr nuk m ishte dukur m i marr. Kur e nxorn vajzn e plagosur nga Kosova, qesh liruar dhe djalit nntvjear i thash, para burrit: “Biri im, sikur t ishe pak m i madh e t rreshtoheshim n radht e UK-s, atje do t ishim m t sigurt dhe vetm atje do t mund t’i shrbenim atdheut’. Djali ia kishte thn t jatit, ndrsa ai m tha: “Ti mund t shkosh, un dua t vdes ktu, un s’jam i pushks, do t rrij t vritm si qyqar, e ti nse shkon, nuk je m gruaja ime”. Q nga ajo dit, aq shum m kan munduar fjalt e tij. Janari i 99-ts, filloi me luftime t rrepta. Ne mbetm n fshat me dy tri familje tjera edhe kur polict na u afruan disa kilometra, e luta t trhiqeshim, por ai tha: „Un e djali do t mbesim ktu.Nuk ta lshoj djalin t ma marrsh, pr shkak tndin q po lvizje t merrje dru, m’u plagos edhe vajza“. „Po kush do t duhej t’i sillte drut, ka do t haje ti dhe fmijt“, e pyeta ashpr dhe u shkreha n vaj. Mendova disa or se ndoshta sht m mir q mos t’i kundrshtoj, jam grua dhe pika e fundit, nuk mund ta diktoj burrin, ndaj edhe heshta. N mbrmje, plumbat na vinin nga t gjitha ant, nuk mbeti asnj mur pa u shpuar, por zoti ndoshta deshi t mos vdisnim aty. Kur u qetsuan pak gjuajtjet, mendova se po shptojm, por ata na kishin rrethuar.Burri im, kur i vrejti shkoi dhe hyri n kotec t pulave, ndrsa un e djali vetm po rrinim t heshtur. Kur njeri nga ata erdhi dhe i ra ders me kmb, e kapa djalin pr dore dhe i thash: “Bir, ka do q t ndodh, prpiqu q t shptosh, un mjaft kam jetuar”. Ai qante dhe nuk ma lshonte dorn, policia na nxori t dyve n mes t oborrit e brenda po kontrollonin mos po gjenin gjra t vlefshme. –“Ku e ke burrin? Nse nuk na jep para dhe ar, do t ta vrasim djalin. U prpoqa ta gjej pak ar, q e kisha, pr ta shptuar djalin, por burri i kishte marr t gjitha me vete, edhe parat edhe arin. I ke edhe dy minuta, o arin, o djalin, m krcnoheshin polict. Ai (burri), n kotec, nuk bnte z, e donte shpirtin e vet m shum se djalin. Un mbeta n mes t oborrit, t shkoja te ai friksohesha se do t ma vrasin djalin, t mbetesha s'kisha para. Dhe, derisa un po mendoja nj polic q na rrinte pas shpine, tri her me revole shkrepi n trupin e djalit tim t vetm. Klitha aq shum sa s'di si nuk u shembn malet. Djali ra prtok dhe vdiq, duke m shikuar, sikur krkonte ndihm nga nna, e un isha aq e pafuqishme. Dhe, kur mendova se do t shkojn, njri nga ata erdhi dhe m’i lidhi duart prapa. E pash burrin tim tek po shikonte dhe ende qndronte pa lvizur aty. U ngrita pak dhe e mallkova, por polici q nuk po kuptonte ka thash m ra me kmb, e un u rrokullisa disa metra m posht. Ata foln dika, q un nuk e kuptova dhe njri nga ata u vrsul mbi mua. M’i shqeu t gjitha rrobat q t m nderonte. Burri im ende vazhdonte t shikonte herpashere, e un nga dhembjet s'kisha m z as t qaja. M kujtohet q kur m’i zgjidhn duart, me nj cop druri i rash njrit nga polict, por nga aty munda t ik, vetm disa metra m tutje ngase aty kishte pasur edhe shum polic t tjer. Edhe disa nga ata, me radh, kan luajtur me trupin tim derisa e kam humbur vetdijen. Disa dit m von, m kishin marr disa banor t nj fshati t afrm pr t`mi mjekuar plagt q m’i kishin shkaktuar me thika n trupin tim. Gjat gjith kohs s bombardimeve vllai dhe nusja e vllait m bartn nga mali n mal pr t`me shptuar t gjall. Katr dit pasi prfundoi lufta, vllai tjetr, i cili kishte dgjuar se me kan vrar, erdhi bashk me burrin tim dhe pasi m shikoi, m tha: “M mir t kishe vdekur, tani je pa fmij dhe pa burr, sht dashur ta vrassh veten, je fajtore q t dhunuan serbt”. “Un fajtore! Ngase ti i more parat dhe nuk ua dhe barbarve ta shptosh djalin tnd, un fajtore q ti nuk na le t dalim nga fshati edhe ather kur t gjith e shifnim rrezikun”,-pyesja dhe qaja. –“Motrn tnde e dhunuan ushtart serb dhe un s'mund ta kem m grua”, -i tha ai vllait tim dhe eci, pr t mos u kthyer kurr m, -prfundon rrfimin e vet R.R., nga nj fshat i Therands.
  Ndryshuar pr her t fundit nga titi-a : 08-09-2008 m 06:53
  Forcojeni ju Islamin n zemrat tuaja q Allahu ta forcoj at n tok

 18. #98
  Mitro Maska e titi-a
  Antarsuar
  22-02-2008
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  302
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Tmerri n ditn e “gnjeshtrave”  S. S. nuk dshironte ta fillonte rrfimin para nns s saj.Por kur e ma doli,S.S. e filloi rrfimin …: “Nuk kam menduar kurr se njeriu mundet t duroj kaq shum. Edhe pr vete, por edhe pr t tjert, n raste t tilla kam menduar se do t’i dorzohenshin vdekjes. Un n duart e shkijeve rash m 1 prill, n ditn kur shqiptart po dboheshin masovikisht. Kur me ndan nga familja, mendoja vetm pr ata po kur m drguan n vendin ku ishin strehuar polict dhe n tavolinn e prgjakur pash flok femrash, thonj dhe veshje femrash, e dita se ka do t m ndodhte. M nuk shpresoja se e kam dik n bot, dhe ka do t ndodhte me t afrmit e mij. E kisha vetm hallin tim. Dhe, kur un po mendoja dhe po friksohesha se ka do t ndodh me mua, m thirri nj nga ata q e udhhiqte at grup kriminelsh. Aty, mbi tavolinn e tij, kishte raki dhe syt e tij t skuqur e t qartur i tregonin t gjitha. N gjoks kishte nj zinxhir me plot stoli dhe m tej n nj qoshe t strehimores kishte prplot veshje femrash. ‘Ktu duhet t zhveshesh e pastaj ta shoh a je pr mua, pr eprort ose pr ushtart’, m tha ai n gjuhn serbe derisa po pinte raki. Un po rrija aty, gjoja se nuk e kuptova, por ai ma ktheu kt urdhr n shqip. E shikova dhe, edhe pse e friksuar i thash “jo”. Ai hodhi shishen me raki dhe u ngrit si i trbuar. “Mua askush s’guxon t ma thej urdhrin, un jam Dragan Spasiq, un jam njeriu q me dorn time kam prer mbi 50 shqiptar e ti, kuk!”- klithte ai si i marr. “Qenka rruga e vdekjes kjo”, mendova me vete dhe kur ai m goditi me kondak pushke nuk qava.
  E shihja gjakun q me rridhte nga hundt por s’m dhimbsej jeta, doja t vdisja e jo t bija n dorn e tij. Por, pas pak, ai u qetsua dhe i urdhroi ushtart e tij t m zhveshin. O zot, nuk mund ta marrsh me mend se si ndihesh. “Duhet t vallzosh, ec vallzo”,-m thoshte, e un isha krrusur e ulur, q t mos shihej trupi lakuriq . “E sheh at trup atje, do t ta bj m zi”,- m thoshte ai e un nuk e kisha vrejtur trupin e nj vajze t br cop-cop, n afrsi t rrobave t viktimave, t cilave ata ua kishin br si mua. Nuk fola, por dy nga ata erdhn dhe me lidhn pr tavolinn e prgjakur. M’i lidhn kmb e duar dhe m shikonin si bisha. Dikur ai, shefi i tyre, u zhvesh dhe filloi t m `nderoj, t tjert qeshnin e flisnin ka u tekej, shikonin e talleshin, derisa un prplitesha me vdekjen. Ai u largua vetm kur u ngop, pr t vazhduar m tej edhe disa t tjer. E njjta gj m ndodhi disa dit me radh dhe pas disa ditsh m hodhn ashtu lakuriqe buz rrugs, ku kishte edhe shum kosovar t tjer, q po iknin pr n Shqipri. Vetm kur vrejta se nj grua po m mbulonte, pash se trupi im ishte i prer me thika n shum vende dhe se n trupin tim kishte t vizatuara disa kryqe dhe shenjat e simbolit t kryekriminelit Milosheviq. “Mos m merr, m le t vdes, t lutm”,- i thash asaj, por ajo m pshpriti ngadal. Edhe pak rrug kemi deri n tokn nn, ja e sheh rrugn”, prpiqej ajo t m ndihmonte, kurse un e shikoja rrugn q m dukej se po ecte me mua dhe shpresoja se po vdisja, sepse pr mua ajo ishte dhe mbeti rruga e vdekjes.
  Forcojeni ju Islamin n zemrat tuaja q Allahu ta forcoj at n tok

 19. #99
  Mitro Maska e titi-a
  Antarsuar
  22-02-2008
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  302
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nns i plasi zemra  Kishte dit q ishim n mal, ishte ofenziva m e madhe deri ather n malet e iavics.Ishte pikrisht 22 shtatori i vitit 1998. Ne vetm nga familja jon ishim 14 veta kurse n t gjith fshatin rreth 70 njerz. Nga t gjitha ant na rrethuan, nuk kishim asnj mundsi t iknim dikah e as t siguronim ushqim. Ditn e tret m nuk bnin pun pemt e egra me t cilat u ushqyem. Fmijt morn vaj e shum sish u smurn rnd dhe s’kishin asnj shpres t mbeteshin gjall sepse trupi po u vdiste pa ushqim dhe shpirtin ua mbyste frika.
  Ishte mesdit kur paramilitart me koka t lidhura me shamia na grumbulluan t gjithve. Edhe fytyrat i kishin t ngjyrosura. I morn t gjith meshkujt nj nga nj dhe i lidhn pr drunj. M von, e solln nj kamion dhe i mbylln brenda. Mandej i morn t gjitha gjrat me vler dhe disa fmij q ne t thyheshim dhe t tregonim s mos kishim fshehur dika t vlefshme. Nj grua e cila kishte provuar t`ua rrembej automatikun atyre, ia morn djalin 2 vjear, ia pren veshin dhe tre gishtrinj. Vllau im provoi t reagoi edhepse me duar t lidhura. E morn, e vendosn para t gjith t pranishmve, e zhveshn dhe ia pren organet gjenitale. Zot, si nuk vdia n at ast. Nna dhe nusja nuk lvizn e un u nisa drejt tyre, por vllau im si duket vdi nga dhemmbjet dhe m nuk e pash tek ai as lvizjn m t vogl. “Do t dhunoj me organin e tij!-” m tha njri nga polict, dhe dy t tjert mi lidhn duart e m lidhn pr kamioni. E di se u prpoqa t bj rezistenc por nj goditje e fort n kok ma humbi vetdijen, dhe e di se kur m ka ardhur vetdija kam qen e tra e zveshur dhe e lidhur edhe m tej. Disa metra m tej po e dhunonin nj grua a vajz tjetr t ciln nuk e njoha dhe para kmbve t mija pash nnn q po rrinte duke qajtur. “Ta vran vllaun me gjith nusen e tij”, m tha ajo n vend se t m jipte kurajo! Ndoshta, kt, ajo e bnte nga zemra e plasur. “Ndoshta sht m mir q edhe ti t vdessh”, se: “do ta kem m leht e vetmuar” -m tha nna. Ajo mandej filloi t mi thoshte disa gjra q m dukeshin aq t parndsishme pr momentin, dhe un dridhsha, nuk di a kisha t ftoht, frik, apo trupi m dridhej nga dhimbjet. Rreth nesh kishte plot njerz t vdekur e t pavarrosur, kishte aq shum copa t gishtrinjve, duarve, veshve saq nuk e kuptoj edhe sot e ksaj dite se si mund t flas pr t gjitha kto dhe t jetoj. M pas aty erdhi nj polic i cili m tha – “Pasi kishe qen e virgjr do t t marr pr grua, do vish me mua n Serbi, dhe atje do ta ngrehim nj fole si ka menduar kryetari yn, Millosheviq. Q djemt serb ti martojm me shqiptare, q ato t lindin fmij serb dhe t gjith meshkujt n Kosov t`i vrasim. Do ta lindsh nj djal, m thuaj”- m thoshte dhe para syve t nns filloi prap t m dhunoi.
  Nuk di sa m ka maltertuar, por e di se kur i hapa syt e kishte tr trupin gjak.Nna kt her kishte qen duke qajtur pran meje . M tej disa nga grat kishin renditur kufomat njrn pas tjetrs . Nj grua u afrua dhe prpiqej t m vishte dika, nuk e kuptoja si nuk mrzitesha pse isha e zhveshur dhe rreth meje kishte plot gra e fmij . Ndoshta nuk m punonte truri, ndoshta isha e mendur n at koh, por e di se m mundonin vetm dhimbjet e barkurt dhe turpi dhe ndjenja se isha aq e ndotur dhe e thyer nga dhunimi q ma bn serbt.
  Dikush m dha pak uj. U ula dhe u vesha e tra. M nuk kisha asnj ndjenj. Shikoja trupat e vdekur andej dhe nuk e kupoj pse kaq shum e doja vdekjn . Kisha m shum dshir t vdes se do gj tjetr. Nna vetm qndronte afr meje dhe qante, asnj fjal nuk e foli kt her. Nj grua mu afrua dhe m tha q t’ia lidhi plagt t birit gjasht vjear q ia kishin kputur gishtrinjt. U afrova por duart nuk m bnin pun. Mezi ia lidha me nj cop kmishe q e ma e kishte gjetur diku . M von i varrosm t 18 trupat e vdekur. Nnn e kapi temperatur e lart dhe krejt ka gjetm n at mal q t’ia ndalim temperaturn, ishte nj aspirin dhe nj got uj. Pasi e piu tha
  “ gabova q e piva at ilaq, ndoshta do t’i gjindej dikujt, mua m plasi zemra dhe m s’m duhet asgj. Un po vdes dhe po vdes zemrplasur m shum pr ty se sa pr vllan e kunatn tnde. Bija ime mbaj mend dhe trego nse shpton si duket do t jetosh gjat, i trego t gjitha, asgj mos mbaj t fshehur” pas ktyre fjalve edhe nna m vdi dhe mbeta e vetmuar dhe e ndotur.-tha n fund vajza nga malet e
  iavics.
  Forcojeni ju Islamin n zemrat tuaja q Allahu ta forcoj at n tok

 20. #100
  Mitro Maska e titi-a
  Antarsuar
  22-02-2008
  Vendndodhja
  Mitrovic
  Postime
  302
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Prova e burrris  Kishte dit q kishin filluar bombardimet, ndrsa un e burri vetm e
  ngushllonim njeri-tjetrin dhe para fmijve bheshim se nuk kishim frik. Edhe njerzit nga rrethi i Gjakovs q i kishim strehuar nuk jepeshin para fmijve tan dhe t tyre. Nuk kishim asnj mundsi t dilnim jasht qytetit, ndrsa n qytet silleshin qindra e qindra ushtar, polic e paramilitar. Me 29 mars, ata filluan t arrestojn meshkuj n lagjn ton. E un vetm sa s'vdiqa nga frika. “`t bjm? e kemi edhe djalin 12-vjear”, i thash burrit. “
  T presim ka do t ndodh, ushtart tan nuk jan shum larg, ndoshta po vzhgojn ka po ndodh n qytet dhe i shptojm m t keqes”
  At dit buz mbrmjs, shkuam n shtpin e nj miku n dalje t Gjakovs. Aty nuk kishte pasur ushqim aspak. Dolm un e burri dhe krkuam n nj familje aty afr dhe gjat nats u bm bashk katr familje. Kah mngjesi, pr fat t keq, t gjithve na kishte zn gjumi. Policia e kishte thyer dern, dhe t gjith kishim mbetur t hutuar. “Para, ar, nse doni t jetoni dhe mund t’ju lm q t niseni pr n Shqipri menjher, me kusht q t mos ktheheni kurr m”. ‘
  “Do t shkojm, n mnyr q t’i shptojm fmijt gjall”, pshpriti burri im ngadal. Pastaj, ne t gjith q kishim para, ua dham t gjitha q kishim, do gj t vlefshme, ar e veshmbathje. Edhe antat na i morn duke menduar se n to mund kishim dika t vlefshme.
  “Nisuni ju grat, burrat do t nisen pas gjysm ore, pasi t bindemi se nuk jan ushtar t UK-s’. “Nuk ndahemi”, u thash un dhe e ndala hapin. Nj djal i nj familjeje q ishte strehuar tek ne kishte provuar t arratisej, por polict, pasi e shohin shtijn n t dhe e vrasin.
  E ma iu hodh n trup, por plumbi q e mori i deprtoi prap n trupin e djalit t saj. Dnesjet dhe klithjet filluan t rriten dhe gruaja e plagosur nuk donte t’i shkputej trupit t vdekur t t birit. Barbart serb, t revoltuar, i lidhn t gjith meshkujt ndrsa neve, t gjitha grave na zveshi. Fmijt, njmbdhjet sa ishin, filluan t qajn, e n ndrkoh vdi edhe gruaja e plagosur.
  “Tani do t xhirojm nj film t mrekullueshm sepse na duhet pr programin e nats t TV Prishtins“, tha njri nga polict dhe mori n shtrat ta ’nderoi nj vajz 15-vjeare. Do t doja t isha e vdekur, dua edhe tani kur m kujtohet se si vdi vajza e re pas gjysm ore dhunimi, kur e dhunuan tre veta e tre t tjer e mbanin. M pas, ata e dhunuan edhe gruan e nj mikut ton, e n fund edhe mua. M kujtohet q kur ma pren gjirin e lusja zotin t ma merrte shpirtin, me gjith zrin q kisha, por vdekja s’m dgjonte. E di se kur m hodhn n tok, n at shtrat e vun nj femr t re, e cila kur filloi t klith e t krkoj ndihm, ia hiqnin edhe thonjt! N fund, pasi e dhunuan e morn me vete. Edhe meshkujt i morn me vete. Un arrita t jetoj, por jeta ime ishte dhe sht ferr i vrtet. T gjith ata q ishin aty, bashk me fmijt e mi, e pan se si m ’nderuan. Djalin ma morn dhe as sot e asaj dite nuk di gj pr t. Burrin ma kishin burgosur dhe e liruan katr muaj pasi prfundoi lufta. U gzova shum q shptoi dhe nuk kisha fuqi ta mirrja n prqafim. Ai kishte par se si m kishin ’nderuar, kishte par se si ata po loznin me trupin tim, dhe un ndjehesha e turpruar, ndjehm edhe sot. Ai me prqafoi duke qar, me ngushlloi pr djalin q na e vran dhe mori edhe vajzat n prqafim. T gjith qanim, qanin edhe t gjith t pranishmit n oborr. Kur u qetsuam pak, un, prap duke qajtur, i thash: “Burr, u b mir q u ktheve, ky sht gzim i madh dhe e di se kulmi i ksaj shtpie s'mbetet pa zot. E di se vajzat tani kan ku t mbshteten, jan shum, gjasht, dhe u duhet nj z burri n shtpi, e un si grua e ’nderuar duhet t shkoj, kam turp t t shikoj n sy, kam turp t flas, kam turp t jetoj dhe tani q u ktheve ti, dhe vajzat kan mbshtetje, mund t shkoj n gjini, q t’i t mos ndjehesh i turpruar”. Desha t flas edhe m, por lott dhe dnesjet e mia, t vajzave dhe t burrit, me ndaln.
  ”Jo grua, ti nuk do t shkosh askund, ti je nderi i familjes, dhe nse dikush sht i turpruar n kt shtpi, ather ai jam un. Nderin e familjes sht dashur ta mbroj un e jo ti. Ti je e pafajshme, ti ishe dhe je gruaja ime. Ti do t jesh mburrja dhe krenaria ime, sepse ti nuk deshe t iksh pa mua, dhe un, bashk me t gjith ata burra t tjer t Kosovs, q nuk e morm pushkn, jemi t turpruar, e jo ju, nnat q Kosovs ditt t’i falni dhe t’i lindni djem q ditn dhe guxuan t’i dalin zot Kosovs” m tha burri im.
  Un B.B. nga Gjakova, edhe sot ndjehem e turpruar dhe e ndotur q m ’nderuan, por jetoj me burrin dhe vajzat, duke shpresuar se nj dit do t m kthehet edhe djali im i vetm…
  Forcojeni ju Islamin n zemrat tuaja q Allahu ta forcoj at n tok

Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 431
  Postimi i Fundit: 17-01-2015, 11:15
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 4. Rexhep Mitrovica
  Nga Llapi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-10-2007, 11:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •