Close
Faqja 7 prej 12 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 224
 1. #121
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Na tmerrove moj Sadete.

  Frika ime me e madhe eshte tensioni i larte. Nuk kam pare njeri mbipeshe qe mos te kete tension te larte e gjithe shoket mjeke qe kam jane qefuj, asnje mbipeshe.
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 2. #122
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Mnyra t reja pr t "djegur" dhjamin e teprt

  Mjekt mendojn se shkaqet kryesore t shtimit n pesh, jan katr: s pari, ushqimi joracional, lvizjet e pakta, ekuilibri i rregulluar n jetn e prditshme, d.m.th., nj reagim jo adekuat ndaj streseve, gjumi i teprt, sidomos gjate dits dhe, marrja e preparateve hormonale. Po si mund t shptojm nga pesha e teprt? Ja disa mnyra t thjeshta.

  Mnyra e par: Dhjami mund t “shkrihet” fare mir nprmjet disa ushtrimeve q kan si baz frymmarrjen: duhet t marrsh frym thell dhe aktivisht, gjithmon me hund. Filloni ngadal dhe shtojeni ritmin vazhdimisht, duke i shmbllyer, si t thuash, nj lokomotive kur niset pr udhtim. Pas nj cikli prej tridhjet frymmarrjesh t tilla, pushoni pak. Kt ushtrim duhet ta prsritni pes her n mngjes dhe n mbrmje.

  Mnyra e dyt: T pini uj t ngroht: Sa her q ndjeni uri, n vend t q t hani, pini nj got me uj t ngroht, ku keni hedhur paraprakisht nj lug mjalt dhe disa pika lng limoni ose uthull molle.

  Mnyra e tret: Me an t ushqimit. Ja thelbi i saj: n ditn e par duhet t hani vetm mish t zier, n t dytn t pini vetm kos, n t tretn t hani vetm moll, n t katrtn t ushqeheni vetm me peshk, n t pestn t hani vetm oriz, n t gjashtn vetm lakror me lakra, n t shtatn, pul t zier.
  Pas nj jave filloni prsri nga e para. Kjo diet nuk duhet t vazhdoj m shum se dy jav, brenda t cilave ju do t bini 7 kilogram.

  Kshilla e fundit: Mos u mundoni t hiqni menjher mbipeshn. Mbani parasysh s sht m i mir mjekimi gradual me metoda t natyrshme, sesa kurimi i menjhershm me mjete drastike


  "Telegrafi"
  "Carpe Diem"

 3. #123
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Mbipesha nuk bazohet vetm te ushqimi

  “’ha goja tregon boja” – sht nj fjal e urt shqiptare e prdorur rndom nga t gjith. Por studime t reja tregojn se kontrolli i peshs nuk varet vetm nga ushqimi, por edhe nga sistemi nervor dhe reagimi q njeriu ka ndaj ushqimit.

  Teoria e re bazohet n sistemin nervor dhe reagimin q ka lnda serototin n tru, substanca q kontrollon oreksin te njeriu. Rezulton se serototina e cila koordinon sistemin nervor nuk kontrollon vetm urin, por edhe metabolizmin.

  “Dua t jem i qart se ushqyerja e mir sht shum e rndsishme pr shndetin e njeriut dhe aktivitetin e tij gjat dits dhe studimi sht i lidhur me tjetr gj”- tha Kaveh Ashrafi, udhheqsi kryesor i studimit. “Por mendoj se sht e rndsishme t thuhet se nuk sht vetm ushqimi q ndikon n shndoshjen e njeriut por nj faktor tjetr m i madh q i ka rrnjt n gjenetik”.

  Ashrafi dhe kolegt e tij bn nj studim te krimbat. Ata morn keto mikroorganizma per studim pasi krimbat megjithse normalisht jan shum t vegjl krahasuar me njeriun, kontrollojn 20 mij gene, afrsisht po aq gene sa trupi i njeriut, 25 mij n total. Si njeriu ashtu edhe kto mikro organizma kan evoluar gjenetikisht pr t ruajtur dhe konservuar energji n varsi t ushqimit q konsumohet.

  Pr shkak t ktyre ngjashmrive, studiuesit tentuan t shkatrronin pjesrisht sistemin nervor t krimbave duke prishur receptort e qelizave q bashkoheshin n saj t veprimit t serototins. Ata prishnin vetm ato rrug q aktivizonte serototina kur krimbi hante.

  Shkenctart u uditn kur zbuluan se rruga q bnte serototina ishte e ndryshme nga ajo q bnte ushqimi kur depozitohej. T dy kto kanale vepronin secili m vete por n fund rezultonin n lidhjen e molekulave duke i dhn form depozitimit t ushqimit.

  Kshtu kur ushqimi ishte i pakt, rezervat q trupi ruante ishin po aq sa “urdhronte” serototina . Kshtu n disa krimba q efekti i serototins ishte i lart rezervat ishin m t pakta, ndrkoh q n t tjer m t mdha.

  Por krimbat me njeriun kan ndryshim sa i prket sistemit t veprimit. Shkenctart zbuluan se te krimbi rritja e serototins ndikonte n rritjen e t ngrns por n humbje t peshs pasi serototina e teprt nuk lejonte krijimin e indeve dhjamore. Ndrsa te njeriu sasia e madhe e serototins ndikon q njeriu t haj m pak dhe shum her gjat dits dhe vetvetiu kjo gj ndikon n uljen e indeve dhjamor. Kjo pasi trupi nuk ruan shum rezerva ushqimore.

  Kshtu Ashrafi dhe skuadra e tij konkluduan pas shum analizave te krimbat se, nse nj person sht i shndosh ose i dobt kjo nuk sht rezultat i kalorive q ai merr por shum m komplekse. Aty futet sistemi nervor i cili bazohet si n faktort gjenetik ashtu edhe n ato t mjedisit rrethues.

  “Faktet flasin se konsumimi i ushqimit sht nj proces shum dinamik, i cili ka brenda faktorin gjenetik i cili shkon m larg se dietat” – tha Ashrafi.

  “Ne kemi zbuluar se sistemi nervor ndikon n sasin e ushqimit q njeriu konsumon. N fakt kjo sht thn edhe m par por asnjher nuk sht vrtetuar. Ky studim jep nj dimension t ri n kt shtje, dhe ndihmon njerzit t ken kujdes n dietat ushqimore q bjn”- prfundoi Ashrafi.

  Ai kshillon q njerzit t han shpesh, shum her gjat dits dhe pak. Kjo bn q serototina t ‘japi urdhr’ q depozitat dhjamore t jen m t vogla, pasi trupi prgatitet t haj srish shum shpejt, dhe nuk ka nevoj pr depozitim. N rast se n mendjen e nj njeriu ekziston ideja se do t haj von, trupi ka efekt t depozitoj shum m tepr inde dhjamore, duke br q njeriu t shtoj n pesh.

  "Spekter"
  "Carpe Diem"

 4. #124
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Humbja n pesh dhe dobsimi i eshtrave

  Dihet se humbja n pesh rezulton edhe me dobsimin e eshtrave pr shkak t zvoglimit t ngarkess. Po ashtu dihet se acidet omega-3-yndyrore kan ndikim pozitiv n indin eshtror.

  Shkenctart islandez kan br nj eksperiment i cili pr baz e ka pasur shtjen, nse preparatet shtes t acideve omega-3-yndyrore gjat fazs s dobsimit mund ta parandalojn humbjen e mass eshtrore.

  Disa vullnetar me mbipesh, brenda tet javsh e kan zvogluar marrjen e energjis n 30%, ndrsa kjo ka rezultuar me humbjen e peshs trupore pr 5%.

  Gjat ksaj periudhe t dobsimit, ata kan marr kapsula me vaj peshku ose ushqim peshku (losos) disa her n jav, t cilt kan qen t pasur me acide omega-3-yndyrore.

  Rezultatet kan treguar se preparatet shtes t acideve omega-3-yndyrore nuk kan arritur t’i ndalojn ndryshimet e pritura n metabolizmin e indit eshtror.

  "Spekter"
  "Carpe Diem"

 5. #125
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Sistemi nervor dhe trashja

  Studimi i shkenctarve nga Universiteti i Kalifornis sugjeron se niveli i neurotransmiterve t serotonins sht ky pr apetitin dhe depozitimin e yndyrave n organizm.

  Hulumtuesit n botimit e tyre n revistn, Cell Metabolism, shkruajn se sistemi nervor ka ndikim m t madh n mbipeshn sesa shprehit e veanta ushqyese.

  Serotonina n mnyr t pavarur nga faktort tjer kontrollon dshirn pr ushqim, ndrsa m von ndikon edhe tek organizmi pas marrjes s kalorive.

  N baz t mendimit t shkenctarve, sistemi nervor sht rregulluesi kryesor i cili me an t mekanizmave t veant molekular koordinon t gjitha proceset t cilat jan n lidhshmri me energjin.

  "Spekter"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 6. #126
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Vitamina D dhe parat-hormoni t lidhur me depresionin

  Personat e moshuar me nivele t ulta t vitamins D dhe nivel t lart t hormonit t paratiroides, jan t rrezikuar nga zhvillimi i depresionit.

  Nga studimi n t cilin jan prfshir rreth 1.300 pjesmarrs me mosh mbi 65-vjeare, sht zbuluar se personat me depresion kishin pr 14% nivel m t ult t vitamins D n krahasim me vlerat normale.

  Te individt me depresion m t leht, niveli i hormonit t paratiroides ishte m i lart pr 5%, ndrsa te ata me depresion serioz, nivelet e ktij hormoni ishin 33% m t larta n krahasim me vlerat te personat normal.

  Duke pasur parasysh se edhe niveli i ult i vitamins D edhe niveli i lart i hormonit t paratiroides, mund t mjekohen me marrjen e sasive t mdha t vitamins D, kalciumit dhe rrezitjes n diell, ky studim mund t’u shrbej personave t moshuar t cilt natyrshm kan nj depresion t caktuar duke iu mundsuar prmirsimin e gjendjes s tyre depresive.

  "Spekter"
  "Carpe Diem"

 7. #127
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Mbipesha u falet m leht meshkujve se femrave

  Rritja mesatare e peshs trupore rezulton me diskriminim shoqror ndaj femrave, mirpo jo edhe ndaj meshkujve.

  Vlerat e dshirueshme t indeksit t mass trupore (BMI) jan ndrmjet 18.5-25 kg/m2 (vlera optimale sht 22 kg/m2).

  Nj hulumtim nga Universiteti i Yale ka treguar se femrat me BMI nga 27 kg/m2 e m lart jan t diskriminuara n pun ose kan probleme n raportet me rrethin.

  Ndrsa meshkujve u ndodh e njjta gj kur e kan indeksin e peshs trupore nga 35 kg/m2 e lart.

  Autort e studimit kan zbuluar se diskriminimi pr shkak t peshs trupore sht shum m i shpesht sesa diskriminimi gjinor.

  "Spekter"
  "Carpe Diem"

 8. #128
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Si t hiqni kilet e teprta pr nj trup t shndetshm?!

  Trup i shndetshm. Cili sht kuptimi i ksaj fraze? Idet q t vijn n mend jan m tepr individuale sesa standarde. Gjithmon sht e uditshme t dgjosh njerzit kur thon, “sht pak i shndetshm!” Kjo prkthehet mbipesh dhe i shndosh. Pra, trupi i shndetshm pr shum njerz mund t prezantohet nga nj form e mir fizike, apo si thuhet n gjuhn mjeksore shndet kardiovaskular.

  Pini sasin e nevojshme t ujit

  Uj. Pini sa t kini mundsi gjat dits. Rekomandimi ditor pr uj sht 8-10 gota n dit. Uji sht shum i rndsishm sepse ndihmon tretjen e ushqimit, shpejton metabolizmin e trupit, e shplan organizmin gjat dits dhe n t njjtn koh sht shum i rndsishm pr funksionimin e kyeve t trupit, si gjunjt dhe brrylat. Nj e mir tjetr e ujit sht q t bn t ndjehesh i ngopur, pa ngrn shum kalori. Gjithashtu organizmi funksionon n mnyr optimale kur nuk sht i dehidratuar. Pr do 2% dehidratim, muskujt humbin 14 % fuqi.

  Ushqim me cilsi

  Konsumoni ushqim me cilsi. Trupi sht si makin, dhe si do makin ka nevoj pr karburant pr t funksionuar mir, madje karburant me cilsi. Mbani mend, makinn mund ta ndrroni sa her q t doni, por trupin e keni deri sa t vdisni, kshtu q trajtojeni mir. Zakonisht, 5-6 porcione t vogla ushqimi sht m mir sesa tre porcione: mngjes, drek dhe dark q ne jemi msuar t ham. Porcionet m t vogla treten m shpejt n sistemin e tretjes dhe i japin m shum energji trupit. Pr ato q nuk kan mundsi pr protein pluhur, qumshti pluhur, sht pothuajse njsoj sepse ka shum aminoacide t rndsishme pr trupin dhe shndetin. Kini kujdes, kto porcione duhet t prmbajn me tepr protein dhe m pak karbohidrate. Zakonisht 2 gram protein pr do kilogram pesh trupi sht m se e mjaftueshme.

  N drek, vaj ulliri

  Ky hap sht pak i uditshm pr shum njerz, megjithat sht shum efikas. Pas dreks dhe darks, hani nj lug vaj ulliri. Vaji i ullirit quhet ndryshe yndyr e mir (poly unsaturated), dhe ndihmon n heqjen e dhjamit nga trupi. Prve ksaj vaji i ullirit i jep trupit energjin e duhur pr t kursyer djegien e proteinave pr energji.

  Palestr, 3 her n jav

  Bheni zakon strvitjen. T paktn tre her n jav, n mngjes ikni n palestr dhe vraponi ose bni biiklet pr 45 minuta, pastaj pas pune rreth ors gjasht apo shtat bni strvitje me pesha pr rreth 45 minuta. sht vrtetuar q dika duhet t prsritet 21 her para se t bhet zakon. Pra, t paktn 21 her shtyjeni veten pr t shkuar n palestr. Ather do ta ndjeni ndryshimin menjher!

  Not, patina, ski

  Strvitje kardiovaskulare. Ktu sht fjala pr vrap, not, biiklet, patina, Stairmaster, Crosstrainer etj. do aktivitet q e ngre nivelin e rrahjeve t zemrs n zonn e strvitjes pr nj koh t caktuar, forcon zemrn. Rreth 20-45 minuta, tre deri n katr her n jav sht e mjaftueshme pr t humbur peshn n mnyr graduale dhe t shndetshme. Pulsi duhet t jet dika si 120-150 rrahje pr minut, megjithat ka nj formul t caktuar pr kt.

  Kshillat e nevojshme pr t pasur shndet t plot

  1- Pini 8-10 gota uj do dit
  2- Hani 6-8 porcione ushqimi n dit
  3- Mos u kufizoni me tre vaktet, ku sasia sht edhe m madhe
  4- Pini nj lug vaj ulliri n drek
  5- Pini nj lug vaj ulliri n dark
  6- Bni palestr 3 her n jav
  7- Bni not rreth 45 minuta, dy her n jav
  8- Bni gjum do dit jo m pak se 8 or

  Obeziteti, shkaktar smundjesh

  Obeziteti dhe mbipesha jan probleme q prekin nj numr gjithnj e m t madh t njerzve n ditt e sotme. Jan nj sr faktorsh q shkaktojn kt problem, rregullimet e ushqimit, jeta sedentare, probleme t metabolizmit etj. Por mbipesha nuk prbn m vetm nj problem estetik, por shkakton shum probleme n lidhje me shndetin. Obeziteti dhe depozitimi i mass dhjamore n pjesn e barkut prbjn faktor rreziku pr shum smundje si: veshkat, diabeti, smundje kardiovaskulare etj. Korrigjimi i ktyre problemeve pr t shmangur pasojat e tyre n lidhje me shndetin bhet vetm nprmjet nj diet t ekuilibruar, q do t thot nj diet q duhet t prmbaj t gjith ushqimet, por n sasi t caktuara sipas nevojave fiziologjike t gjithsecilit. Rnie e shndetshme sht rnia graduale 4 deri n 5 kile n muaj.

  Uji nj komponent q shmang shndoshjen

  Nj nga gjrat m t rndsishme q ne shpesh e harrojm sht uji. do njeri i rritur duhet t pij 1 e gjysm deri 2 litra uj n dit n varsi t peshs s tij. Jo vetm q trupi ka nevoj pr uj, por uji gjithashtu pengon shndoshjen. Nj njeri q pi uj n mnyr t vazhdueshme gjat dits, nuk ndien shum uri. Ngrnia e frutave dhe e zarzavateve t freskta, mundsisht t pagatuara, prdorimi i kufizuar i karbohidrateve si: buka, sheqernat kthehen shpejt n dhjam, zgjedhja me kujdes e ushqimeve sidomos atyre t gatuara, mnjanimi i ushqimeve “t shpejta” e t skuqura, aktiviteti, etj. t cilat ndihmojn shum n rnien e peshs. Si pr meshkuj dhe pr femra strvitja ndihmon pr t mos u shndoshur. sht mnyr m e mir, q ndihmon n djegien m t shpejt t kalorive.

  Dieta dhe roli i kriprave minerale

  Vitaminat dhe kriprat minerale e ndihmojn trupin q t ruaj nj form sa m t mir. Nj diet e mir duhet t siguroj t gjitha vitaminat dhe kriprat minerale q jan shum t nevojshme pr organizmin. Edhe pse duhen n sasi t vogla ato jan t pazvendsueshme. Ato veprojn s bashku. Kriprat minerale ndihmojn n strukturat kockore, krijimin e nj ekuilibri t sistemit ujor t organizmit, nervat dhe reagimet muskulore. Materiale t rndsishme jan: kalciumi, fosfori, magnezi, hekuri, sulfuri, sodiumi, potasi dhe zinku. Disa vitamina si A,E, D, K mund t magazinohen, ndrsa vitaminat C dhe B kompleks duhen marr rregullisht. Nse frutat dhe perimet gatuhen, vitaminat dhe kriprat minerale humbasin shum nga cilsit e tyre. Mjaft vitamina prmbajn dhe lkurat e frutave.

  Varietetet dhe “kombinimet” e ushqimeve

  Ka disa lloje ushqimesh q duhet t hahen t shoqruara me t tjera, sepse kshtu bhen m t dobishme pr organizmin ton. Studimet e bra kan treguar se nse konsumohen karotat e grira n form sallate, pa i hedhur vaj ulliri, paksohet sasia e kalorive q merr, por humb edhe marrjen e betakarrotins q sht shum e dobishme pr trupin. Viatamina A, sikurse vitaminat D, E, K; absorbohen nga organizmi vetm n prani t yndyrnave. M prpara konsiderohej e paprshtatshme t bashkoheshin proteinat me karbohidratet. Sot mendohet se po t’i shtosh llojeve t ndryshme t brumrave pak fasule, bizele apo thjerrza plotsohen m mir nevojat e trupit pr proteina. Por ka dhe ushqime t cilat kshillohet t mos konsumohen bashk. Kshtu kur djathi hahet bashk me mishin, pengon absorbimin e hekurit nga zorrt.

  "Spekter"
  "Carpe Diem"

 9. #129
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2006
  Postime
  996
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  me shum sqarime rreth asaj se kur duhet te hajme ushqim ne mbremje a po gjat dites
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcn e nj populli

 10. #130
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Antarsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ok ndikmet e tjera negative te ujit te ngrohte i paska shpjegu dhe Diana siper.  P.S Diana do doja te me thoje ushqime qe ndikojn per te shtuar ne peshe,por qe mos krijojn celulit.

  Respekte

 11. #131
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Meqe jemi tek vitaminat, a jane te efektshme multivitaminat qe merren ne forme suplementi?!.
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 12. #132
  i/e regjistruar Maska e KOKASHTA
  Antarsuar
  29-09-2004
  Vendndodhja
  Bangkok
  Postime
  2,617
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Mesa lexova behet fjale per vitamina qe dobesojne.
  Po vitaminat per shendoshje kush jane? Si mund te shtohen nja 4-5 kile, duke pas parasysh qe kam dhe stres provimesh nja 20-25 dit?

  Eh si eshte bota. Ca duan te heqin mish...ca duan te vene mish. Zoti na rujt!
  If you tell a big enough lie and tell it frequently enough, it will be believed.

 13. #133
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga suada dr Lexo Postimin  P.S Diana do doja te me thoje ushqime qe ndikojn per te shtuar ne peshe,por qe mos krijojn celulit.

  Respekte
  far ushqimesh t zgjidhni pr t prballuar nj problem q varet nga mnyra e t ushqyerit?

  Lufta kundr celulitit kalon edhe nprmjet tavolins. N t vrtet mbipesha sjell n mnyr t pashmangshme grumbullim t dhjamrave q e bjn m t vshtir qarkullimin e lngjeve duke rnduar ksisoj problemin. Pra, dobsimi sht hapi i par drejt zgjidhjes s ktij problemi. Megjithat, dhe nj pesh normale s'do t thot zgjidhje t problemit, pasi edhe femrat e dobta kan celulit. D.m.th., t arrish peshn ideale nuk do t thot t reshtsh luftn, por kujdes dietn!

  far sht celuliti
  N fushn mjeksore celuliti konsiderohet nj smundje e cila prek shtresat e lkurs dhe qarkullimin e lngjeve. N t vrtet provokohet nga shtimi i qelizave dhjamore, si pasoj vshtirsohet qarkullimi i gjakut q sht prgjegjs i oksigjenimit t pikave kritike. T gjitha simptomat e celulitit si p.sh. "lkura e portokallit", fryrjet, humbja e kompaktsis s lkurs, jan shprehje e ngadalsimit t qarkullimit dhe humbjes s tonalitetit t enve t gjakut. Nse venat jan pak elastike, gjaku e kryen m me vshtirsi rrugn e kthimit nga zona e poshtme drejt zemrs. Pikrisht pr kta arsye, sht e rndsishme futja n diet e ushqimeve q favorizojn dhe ruajn tonalitetin e enve t gjakut.

  USHQIMET E DUHURA
  Ushqimet q prmbajn proteinat mund t jen tej mase t dobishme n kuadrin e nj strategjie anticeluliti.
  Kshillohet q t alternohen do dit: orizi, thjerrza, soja, mishi i peshkut, veza.
  Pr t arritur maksimumin kshillohet gjithashtu kombinimi i proteinave shtazore me ushqime t tjera. ereale dhe derivate t qumshtit. Patate dhe derivatet e qumshtit. Mishi dhe drithrat. Zarzavate dhe peshk. Buk e peshk.


  M shum proteina, m pak yndyra
  * N rastin e celulitit sht shum e rndsishme paksimi i prdorimit t sheqerit dhe eliminimi plotsisht i yndyrave. M mir preferohet konsumimi i proteinave prbrs t peshkut, vezs, mishit dhe n zarzavatet.
  * Kto substanca ruajn tonifikimin dhe efikasitetin e muskujve si dhe favorizojn eliminimin e mbeturinave likuide.
  * N t vrtet gjaku shkon n t gjitha ent e gjakut fal shtytjes s zemrs q e on at npr arterie e m pas n kapilar. Nga ktu arrin n vena dhe prej andej kthehet n zemr.
  * Kthimi i tij mbrapsht bhet i mundur dhe nga kontraktimi i muskujve q rrethojn venat e arterieve. N t vrtet gjat lvizjeve, muskujt e krahut dhe t kmbve shtypin venat duke e prcaktuar nj presion q lehtson ngjitjen e gjakut.
  Frutat dhe perimet tepr t nevojshme
  Nj ushqim anticelulit duhet t prfshij marrjen ditore t nj sasie t mir frutash dhe perimesh. Q t dyja ato prmbajn vitaminat dhe kriprat minerale t nevojshme pr proceset biokimike q garantojn funksionimin e mir t organizmit dhe pr m tepr shkaktojn sensacionin e ngopjes duke prmbajtur n t njjtn koh kalori t ulta. Ekzistojn edhe fruta q veprojn shum n tonifikimin e venave. Ato duhet t konsumohen me bollk. Prsa i prket kalorive n qoft se nuk ekziston edhe nevoja e t dobsuarit mjaftojn 2000-2500 kalori n dit.

  Pa ekzagjerime
  Proteinat ndihmojn pr t luftuar celulitin, por megjithse nuk duhet ekzagjeruar dhe as t prjashtohet totalisht nga dieta buka dhe brumrat. Ndrsa sht mir t paksohet prdorimi i sheqerit dhe yndyrnave. Gjithashtu me kujdes duhet prdorur edhe kripa, marrja e teprt e s cils favorizon depozitimin e likuideve duke keqsuar ksisoj celulitin.

  Rndsia e aktivitetit fizik
  Q nj program anticeluliti t rezultoj vrtet efikas, duhet patjetr t prfshij aktivitetin fizik. Vetm dieta nuk sht e mjaftueshme pr rregullimin e qarkullimit t lngjeve, favorizimin e tonifikimit muskular si dhe pr dobsim. Ideale do t ishte t paktn tre her n jav ushtrimet me biiklet ose thjesht dhe i nj shtitje me hap t shpejtuar. Q t dyja kto aktivitete duhet t zgjasin t paktn 45 minuta.

  Respkte gjithashtu
  "Carpe Diem"

 14. #134
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Dieta me ananas, kundr celulitit.

  Guzhina.Gatimi.RecetaFrutat e pasura me kalium, si ananasi, por edhe krcelli me frutin, ndihmojn n eliminimin e ujit t teprt n organizm. T prgjegjshm pr lkurn, lkurat e portokallit. Celuliti Fundi i dimrit sht momenti i duhur pr ta luftuar. Dhe mos mendoni se sht shum shpejt. Sa pr t filluar, ky difekt nuk zhduket nga sot nesr. Kshtu nse n ver doni t shfaqeni me kmb dhe vithe prfekte, ia vlen q t kujdeseni m prpara.. Por sht edhe nj tjetr arsye:ne kete muaj...

  ...gjenden kollaj dy fruta q mund t t ndihmojn pr ta luftuar n mnyr t kndshme: ananasi dhe krcelli. Jo vetm q jan t varfr me kalori, por prmbajn edhe substanca q prshpejtojn humbjen e lngjeve t teprta tipik t celulitit. N veanti tek ananasi gjendet bromelina q lehtson tretjen, ndrsa krcelli ka nj funksion diuretik dhe intoksikues. Mos harrroni q celuliti nuk sht shkaktuar vetm nga tepria e yndyrnave, por nga nj mahisje e indeve. Pra nuk sht nj problem q i intereson vetm atij q ka ndonj kile m tepr: shpesh vuajn edhe ato gra me form dhe pesh t prkryer. Dhe ja pse pr ta luftuar nuk sht e nevojshme t ndiqni nj diet t rrept dhe me pak kalori. E rndsishme sht t zgjidhni ushqimet e duhura. M t nevojshm jan ato t pasura me kalium, q luftojn mbajtjen hidrike: prve ananasit dhe krcellit me frutin vlejn edhe bananet, patatet, dhe shum perime. Pa harruar prodhimet e qumshtit t freskt, peshkun dhe mishrat e dobta t pjekura n mnyr t thjesht. T gjitha ushqimet q do t gjeni n dietn e ksaj jave. Pr t cilat nuk ju kshillojm kalorit e zakonshme, sepse qllimi juaj nuk sht ai i humbjes n pesh , por eliminimi i celulitit.

  Substanca
  Instituti kombtar i ushqimit rekomandon q do dit, nj grua, t marr 3.100 mg kalium dhe 60 mg vitamina C
  N 100 g ananas jan: 40 kalori; 250mg kalium;17 mg vitamina C.
  N 100 g pompelmo (krcell dhe frut) jan: 26 kalori; 230 mg kalium; 40 mg vitamin C.

  Mngjesi: alternoni propozimet e mposhtme. Nj got lng ananas i freskt: nj fet buke t zez me 10 g mjalt. Nj pompelm t shtrydhur t freskt; dy feta biskota me 10 gr. marmalat.
  T hnnDrek: 100 g bresaola me copa djathi parmixhan, limon dhe nj lug vaj ulliri; 150 g sallat mikse me nj lug vaj ; 50 g buk t zez; 200 g ananas t freskt.

  Dark: pure perimesh me ndonj rrisk buke; 100 g mish, 30 g buk e zez; 200 g sallat frutash t freskta me feta pompelmi dhe ananasi natyral.

  T martnDreka: 200 g peshk zgare me 50 g oriz t bardh si garnitur; 100 g marule e prgatitur me nj lug vaj ulliri; 200 g ananas natyral. Dark: dy vez surbull; 200 g sallat miks; 40 g buk e zez; nj pomnpelm me feta me nj lug sheqer.

  T mrkurn Dreka: 50 g oriz me kunguj; 150 g sallat deti; 30 g buk t zez; nj fet ananas.

  Darka: 150 g gjoks pule; 200 g perime me nj lug vaj ulliri; 30 g buk t zez; nj fet ananas.

  T enjtenDreka: 50 g makarona me domate; 100 g sallat e prgatitur me nj lug vaj ulliri dhe limon; 30 g buk e zez, sallat frutash t freskta.

  Darka: 100 g gjiz, spinaq t zier dhe t prgatitur me nj lug vaj ulliri dhe djath; 30 g buk e zez dhe nj banane.

  T premtenDreka: sallat prej 100 g patatesh t ziera, 50 g misr, 150 g domate dhe nj lug vaj ulliri, 30 g buk e zez dhe 200 g ananas i freskt.

  Darka: 150 g peshk zgare, 200 g lakr t prgatitur me nj lug vaj ulliri, 30 g buk e zez dhe nj sallat frutash me portokall dhe pompelm.

  T shtunn Dreka: 100 g roast beef; 200 g karrota me copa djathi, nj lug vaj dhe limon pr knaqsi; 30 g buk e zez dhe nj banane.

  Darka: 100 g mozzarel; nj racion sallat miks e prgatitur me nj nj lug vaj ulliri dhe limon, 50 g buk e zez; 200g ananas natyral.

  Marre nga Gazeta "Shekulli"
  "Carpe Diem"

 15. #135
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Celuliti: far sht dhe si luftohet


  Lamtumir celulitit

  sht nj faktor q na shoqron gjat gjith kohs, por mesa duket e vm re vetm me ardhjen e stins s mrekullueshme t vers. Ndoshta kjo ndodh, sepse veshja e rrobave t banjs do t na zbuloj t gjitha defektet? Po, sigurisht, por celuliti sht nj problem shum i ndrlikuar dhe pr t‘u "zhdukur" prfundimisht ka nevoj pr koh dhe kura konstante.


  far sht?

  Le t shpjegojm dika. Zakonisht femrat kan bel dhe vithe pak t rrumbullakosura, sepse n kto zona prqendrohet nj numr i madh qelizash dhjamore, t cilat jan si nj minier rezervash energjie. rregullimet ushqimore dhe ndryshimet hormonale mund ta rrisin volumin e tyre, duke provokuar ndryshime n hapsirat ndrqelizore, t cilat sjellin nj zvoglim t qarkullimit t yndyrave dhe deprtueshmri kapilare t madhe, duke formuar kshtu edema dhe nyjet tipike t celulitit.

  Kujdesi n disa drejtime

  Pr t shkatrruar celulitin sht i nevojshm rishikimi i t gjitha zakoneve tona jetsore:

  Pr sa i prket t ushqyerit, nuk sht e nevojshme me doemos nj diet hiperkalorike, aq m pak kur celuliti nuk shoqrohet me nj rritje t peshs, por modifikimi i cilsis s ushqimeve. Duhen eliminuar ushqimet e kripura dhe mblsirat, t cilat provokojn ruajtjen hidrike dhe formimin e celulitit, gjithashtu armiq t tij jan edhe alkooli dhe duhani, ushqime e yndyrshme, q natyrisht "ushqejn" qelizat dhjamore. Nj rol t rndsishm luan edhe klasifikimi i ushqimeve, ku duhen shtuar ushqime jo helmuese t cilat ndihmojn tretjen. N kt kategori hyjn frutat dhe perimet, q prmbajn shum uj, kripra minerale dhe vitamina, t cilat ruajn elasticitetin e lkurs dhe ndihmojn n tretjen e ushqimeve. Perimet kan nj rol t rndsishm, veanrisht ato me shije t hidhur, sepse rrisin vrerin dhe "fshijn" lndt toksike.

  Duhet t shmanget qndrimi ulur, i cili sado q nuk ndikon n konsumimin e kalorive, zvoglon qarkullin e yndyrave dhe ndihmon n ndalimin e rrjedhjes s lngjeve. Pr t stimuluar qarkullimin, si at venoz e limfatik dhe rritjen e rrjedhjes s lngjeve, jan t nevojshme t gjitha llojet e sporteve aerobike, si biikleta, vrapi, noti. sht e kshillueshme q kto sporte t praktikohen t paktn tri her n jav, pr 45-60 minuta.

  · N kt kategori pr mirmbajtjen dhe kujdesin e trupit ndaj celulitit hyjn edhe trajtimet estetike: masazhi kundr celulitit nxit qarkullimin, duke ndihmuar n tretjen e yndyrave si dhe injektimi i mjekimeve lipolitike (mjekime kundr celulitit) n zonat e tij.

  A ka trajtime t tjera efikase kundr celulitit?

  Endermologjia sht nj masazh i veant shum efikas me nj rul q masazhon pjest me celulit, duke e aspiruar dhe liruar lkurn.

  · N fund, nj ndihm mund t na vij edhe nga masazhi q mund t kryejm vet n kushtet e shtpis, me kremra anticelulit, t cilt prmirsojn pamjen e lkurs dhe rimodelojn pjest delikate t trupit. I rndsishm sht aplikimi me kujdes i tyre mbi lkur, duke masazhuar lkurn me lvizje rrotulluese nga lart posht.
  "Carpe Diem"

 16. #136
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Vitamina

  Vitaminat dhe mineralet jan t domosdoshme pr funksionimin sa m mir t syve. Vitamina A prmirson shikimin natn. Ushqime t pasura me vitamin A jan perimet e gjelbra, karrotat, spinaqi, por edhe vezt, djathi dhe gjalpi. Vitamina B redukton skuqjen e syve dhe mund t ndihmoj syt q jan t ndjeshm ndaj drits. Ushqime t pasura me vitamin B1, B2,B3, B6, B12 jan makaronat, buka, qumshti, krpudhat, peshku ton, arrat, bananet, melit. Karoteni ndihmon n forcimin e syve t dobt. Ushqime t pasura me karoten jan karrotat, lakrat dhe bishtajat.


  "Shendeti"
  "Carpe Diem"

 17. #137
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  A marrim vitamina kur jemi me diet?

  Ja disa nga shkaqet e mungess s vitaminave dhe multivitaminave n organizmin e njeriut

  Pasi deri n njfar kohe e kemi tepruar me ushqimin dhe pesha e trupit sht br paksa shqetsuese, kur vuajm smundje t ndryshme, apo pr t ruajtur nj form t mir trupore, krkojm t mbajm diet.

  Megjithat, ndodh q t jemi t painformuar nse duhet t marrim vitamina n kt periudh apo jo. Specialistt dietolog kshillojn q gjja e par q prcaktohet n fillimin e nj formule diete sht sasia ditore e kalorive q ju do t merrni pr t prballuar kt periudh. Nga kjo varet dhe se do t duhet t merren vitamina shtes apo jo.

  Shkenctart kan par nj pamjaftueshmri n vitamina dhe n minerale, kur dieta ka m pak se 1800 kalori. Po kshtu, specialistt rekomandojn se extra vitamina u duhen njerzve q konsumojn shum alkool, duhanpirsve, grave q prdorin kontraceptiv apo dhe shtatznave. Normalisht, njerzit q prdorin pijet alkoolike kan nj rnie t thithjes dhe t prdorimit t vitamins C, B6, B1 dhe t acidit folik.  Nga ana tjetr, dihet se alkoolikt kan oreks t rn, po ashtu konsumojn nj diet shum t varfr. Por, duhet t theksojm se marrja e vitaminave nuk i zgjidh problemet e shkaktuara nga pirja e alkoolit, por luan nj rol n rehabilitimin e disa proceseve.

  Studimet kan treguar se ata q pin duhan kan rnie t sasis s vitamins C n gjak, kshtu q normalisht sasia e saj q duhet t marrin sht 50 pr qind m e lart tek at q pin t paktn 20 cigare n dit n krahasim me ata q nuk pin fare.

  T moshuarit

  Shum t moshuar kan nj interes t vogl (jan pa pretendime) pr at ka ata han. Kjo do t thot se konsumojn nj diet t varfr. Disa kushte t tjera: probleme dentare, gjendja financiare, apo disa smundje shoqruese, si dhe rnia e aftsis thithse t zorrve n kt mosh bjn q vitaminat t jen t rekomandueshme n kt mosh pr t pasur nj shndet t mir.  Moshat e vjetra kan nj nivel t ult t vitamins D, pasi ato eliminojn nga dieta disa ushqime q e kan kt vitamin si qumshti, veza etj. Po kshtu, mundsia q ta prodhojn vet vitaminn D n organizm sht e pakt, pasi dihet se rrezet e diellit jan nj faktor i rndsishm n kt proces dhe kjo mosh shpenzon shum pak koh n diell. Kshtu q nj shtim i vitamins D sht i nevojshm pr nj shndet t mir.
  Meqense vitamina D sht toksike n sasi t mdha 400 UI n dit nuk duhet kaluar.

  Grat q prdorin kontraceptiv

  Duhet pasur parasysh se, sidomos, kur kontraceptivi prmban sasi t larta t estrogjenit, duhet t merren vitamina shtes. sht provuar se estrogjeni atakon direkt metabolizmin e nutrientve, veanrisht t vitamins B6 dhe t acidit folik. N qoft se shtatznia do t vij menjher pas ndrprerjes s kontraceptivve, mungesa e acidit folik do t jet e paevitueshme.  Meqense bebi bn disa ndryshime n organizmin e nns para dhe pas lindjes, grat me barr dhe ato lehona krkojn rritjen e sasis s vitamins A, C, B1, B6, B12 dhe acidit folik. Gjithashtu, ato krkojn extra minerale, si kalcium, fosfor, magnez, jod dhe zink. Krkimet provojn se veanrisht acidi folik sht i domosdoshm pr fetusin gjat 30 - 60 ditve pas konceptimit.

  Ai pakson rrezikun e defekteve t lindjes prfshi spina bifida dhe anencephali. Madje q t parandalohen kto defekte ekspertt rekomandojn marrjen e nutritientve t paktn tre muaj prpara konceptimit. Grat shtatzna dhe fmija i tyre jan veanrisht t rrezikuara n ushqimet vegjetariane (pa mish, vez, qumsht). Studimet e ktyre vegjetarianve kan par se te dy, nna dhe fmija, shpesh vuajn nga anemia dhe parritja e kockave, si anomalitet i vitamins B12 q nuk e kan marr gjat shtatznis.

  Pasojat e mungess s vitaminave

  Mungesa vitaminoze klinikisht jep disa smundje specifike. Nse mungon vitamina C shkaktohet skorbuti dhe kurimi i tij bhet duke marr sasira t ksaj vitamine.
  Mungesa e vitamins B1 shkakton smundjen e beri-beri-t. Rakiti njihet se vjen nga mungesa e vitamins D, pellagra nga mungesa e vitamins B2. Duhet t theksohet se shkak pr kto smundje bhet mungesa e vitaminave pr nj koh t gjat.

  Zakonisht mungesat e vitaminave vijn si pasoj e ushqyerjes s varfr dhe me kalori m pak se 1.800, zhbalancimi i ushqimit, sidomos nga dietat strikte vegjetariane, problemet dentare, depresioni e t tjera. Vihen re m shum te t porsalindurit, adoleshentt n periudhn e rritjes s shpejt, grat shtatzna dhe me ushqim n gji, n moshat mbi 55 vje, duhanpirsit, konsumuesit e alkoolit e t tjer.

  "Telegrafi"
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 18. #138
  i/e regjistruar Maska e suada dr
  Antarsuar
  04-04-2008
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Faleminderit Diana por isha me shum e interesuar per ushqim qe te shtoj ne peshe.Se di po kohet e fundit me eshte bo fiksim.
  S`kam probleme me celulitin,por gjithsesi s`dua qe kur te shendoshem te me fomohet.Jo per ndonje gje por e urrej celulitin.Leqe kush eshte ajo goc qe e pelqen celulitin.hahhah

 19. #139
  u & i Maska e xlindax
  Antarsuar
  10-02-2007
  Vendndodhja
  Italy
  Mosha
  32
  Postime
  734
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Kuqalashja Lexo Postimin
  kush me thote pse shendoshemi dhe si mund ta ndalojme shendetin e tepert
  Per te ndaluar shendetin duhet te hash me rregull jo c'do gjysem ore.. e perpiqu te besh ndonje sport.
  Pastaj, kjo gje varet dhe nga njeriu.
  Ogni xsona che passa nella mia vita unica...
  Xk lascia un poco di se..
  E prende un poco di me.

 20. #140
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Ushqimi dhe shndeti

  Nse nuk je i smur nuk do t thot q ti je i shndosh. Shndeti sht m shum se mungesa e smundjes.

  Nj faktor i rndsishm pr t pasur shndet t mir sht t hash gjrat e duhura n masn e duhur. Pr ta sqaruar kt mund ta krahasosh trupin me nj makin q nuk niset nse nuk i sht hedhur sasia e duhur e lnds djegse. N t njjtn mnyr dhe trupi nuk funksionon mir nse nuk ka marr sasin e duhur t lnds djegse. Lnda djegse pr njerzit quhet lnda ushqyese- do me thn lnd nga t cilat ne ushqehemi. Ato mund t jen pjesrisht lnd q i japin trupit energji ose lnd q e ndihmojn trupin q t funksionoj m mir.

  Do me thn q nj njeri duhet t marri lnd ushqyese q t funksionoj regullisht. Kto ne i marrim nga ushqimi q ham. Kur ushqimi ka kaluar npr aparatin trets ai tretet. Trupi prdor pastaj lndt ushqyese q jan n ushqim. Tretja fillon me coptimin e ushqimit n goj nga dhmbt, prej ktej kalon n stomak ku przihet me lngun e stomakut dhe coptohet m tej. Pasi ushqimi ka qndruar pr nj far koh n stomak, kalon n zorr, ku lndt ushqyese thithen. Prej ktej lndt ushqyese kalojn n gjak dhe transportohen me an t gjakut atje ku trupi ka nevoj pr ato. N qoft se marrim shum energji ajo rezervohet si dhjam. Nse rezervohet shum dhjam ne bhemi t shndosh, gj q bn q organizmi t mbingarkohet, sepse ne peshojm shum. Dhe pse nuk je i shndosh mund t jetosh jo shndetshm. Arsyeja mund t jet kur ha gjra q nuk duhet. Prandaj sht e rndsishme t jetosh dhe t hash shndetshm dhe mos t jesh mbi pesh.

  Lndt ushqyese q i japin trupit energji jan, karbohidratet, proteina dhe indyrna, dhe lndt q e ndihmojn trupin q t funksionoj m mir, jan vitaminat dhe mineralet. Kto lnd t ndryshme jan prshkruar shkurtimisht m posht.


  Karbohidratet

  Karbohidratet gjenden n form niseshteje dhe sheqeri. Niseshteja gjendet n perime, si patatet dhe drithrat (n drithrat prfshihet buka, orizi, makaronat). Perimet, patatet dhe drithrat jan t shndetshme sepse ato prmbajn shum karbohidrate n form niseshteje, dhe njkohsisht kan prmbajtje t ult dhjamore. Kto lloj karbohidratesh quhen prandaj karbohidratet “e mira”. Nga kto ne duhet t ham shum. Gjenden dhe karbohidrate “t kqija” nga t cilat nuk duhet t ham shum. Karbohidratet e “kqija” vijn nga t gjitha produktet q prmbajn sheqer, si mblsirat, okollata, akullore, dhe pijet freskuese. S bashku me sheqerin nga t gjitha kto ne marrim gjithashtu shum lnd ngjyruese dhe lnd shijuese, pr t cilat ne nuk kemi nevoj. Dhe pse ne nuk kemi nevoj pr sheqerin nga kto produkte, ne ham ose pijm sasira shum t mdhaja mbsirash, okollate, akullore dhe pije freskuese – sigurisht sepse shum njerz mendojn se ato shijojn m mir se patatet.

  Ndryshimi midis karbohidrateve “t mira” (niseshteja) dhe “t kqija” (sheqeri), sht se sa shpejt ato thithen nga zorra dhe kalojn n gjak. Karbohidratet e “kqija” merren m shpejt nga trupi, kjo bn q ato mos t ken asnj t mir, sepse kjo pjesrisht shkakton luhatje t madhe t sheqerit n gjak (sheqeri n gjak duhet t qndroj kryesisht konstant), dhe gjithashtu nuk t japin ndjesin e ngopjes. N qoft se nuk arrihet ndjesia e ngopjes ather njeriu ka tendenc t haj prsri, kjo bn q njeriu merr m shum energji se sa ka nevoj dhe prandaj shndoshet. Prandaj duhet t ham ushqim ku nj pjes e madhe e energjis vjen nga karbohidratet “e mira”, e ndrsa ktyre u duhet koh m e gjat pr tu tretur n stomak dhe zorr, n kt mnyr sheqeri n gjak sht m konstant dhe jep nj ndjesi ngopje m t gjat.


  Proteina  Proteina sht nj lnd ushqyese shum e rndsishme, sepse ajo prdoret pjesrisht pr t krijuar energji dhe pjesrisht pr t ndrtuar gjith organizmin. Pr shkak t funksionit ndrtues t proteinave sht shum keq q t kesh munges proteinash ndrsa je n rritje e sipr. Proteina mund t jet me prejardhje shtazore ose bimore. Proteina shtazore vjen nga kafsht dhe gjendet pr shembull n vez, qumsht, djath, mish dhe peshk. Proteina bimore vjen nga bimt dhe gjendet pr shembull n bizele, fasule (fasule soje, fasule t bardhe dhe t errta), oriz , miell e drithra. Proteinat marrin pjes n mirmbajtjen e indeve t lkurs. Prandaj sht e rndsishme q ato t prfshihen n t gjitha racionet tona ditore. Proteina nuk sht e nevojshme q t prbj nj pjes t madhe t ushqimit sepse vetm nj sasi e vogl proteine e nj cilsie t mir siguron q cilsia e prbashkt proteinore e gjith ushqimit t jet e mir. Nuk sht e nevojshme q t hahen ushqime me prejardhje shtazore pr t ngrn mjaftueshm proteina. Mund t jesh vegjetar dhe t marrsh mjaftueshm protein, por kjo krkon q t bsh kujdes n zgjedhjen e ushqimeve me prejardhje bimore me sasi t lart proteine. Pr m tepr mund t plotsosh me vez, qumsht dhe djath.


  Yndyrna  Yndyrna sht nj lnd ushqyese q prmban m shum energji, n 100 gram yndyr ka dyfish m shum energji se sa n 100 gram karbohidrate. Do me thn q njerzit duhet t bjn kujdes q t mos t han shum yndyrna, sepse njeriu absorbon shum energji shpejt dhe prandaj rezikon t bhet i shndosh. Mund t jet e vshtir pr t par sa yndyr ka n nj ushqim – vetm kur ka gjalp, vaj ose margarin, q jan pothuajse yndyrna. Prandaj mund t flitet pr dhjam t fshehur , q sht ai dhjam q nuk mund t shihet direkt me sy (pr shembull sht e vshtir t shikohet se sa dhjam ka n djath q mund t prmbaj nga 10% deri n 80% yndyr). Prandaj sht mir q t lexohet prbrja sa yndyr ka n produktin ushqyes prkats. Ushqimi i prpunuar industrialisht nuk sht m i keq se ushqimi i gatuar n shtpi, por duhet pasur parasysh q dhjami sht m i lir se mishi dhe prandaj pr prodhuesit sht me interes q t shkmbejn pjes t mishit me dhjam.

  Nuk sht shum e shndetshme q t hash shum yndyr. Midis t tjerave sht shum e pashndetshme pr ent e gjakut n trup t ekspozohen nga shum yndyra, sepse yndyra mund t grumbullohet n muret e enve t gjakut dhe n kt mnyr rritet rreziku pr bllookimin e enve t gjakut, prej t cilave njeriu mund t vdesi. Ndr t tjerash sasia e madhe e yndyrs n ushqim bn q njeriu t peshoj shum. Njeriu sht mbipesh kur merr m shum energji, sesa ka nevoj, sepse trupi e e grumbullon kt energji ekstra n form dhjami rreth barkut ose vende t tjera n trup.


  Vitaminat dhe mineralet  Vitaminat dhe mineralet jan lnd q duhet ti marr trupi nga ushqimi q ne ham. Mund t prdoren vitamina ose minerale n form t pilulave, por nse ju hani ushqime t shndetshme dhe t ndryshme gjat gjith vitit, nuk sht e nevojshme.

  Vitaminat jan lnd t vogla organike, q ne duhet ti marrim n doza shum t vogla. Ato jan t rndsishme pr shum funksione n trup, midis t tjerash, metabolizmin. Ne nuk mund t prodhojm vet vitamina n trup, prandaj duhet ti marrim ato nprmjet ushqimit. Vitaminat ndahen n ato q shkrihen n uj si (Vitamina-B dhe Vitamina-C) dhe ato q shkrihen n yndyrna si (Vitamina-D, Vitamina-E dhe Vitamina-K). Mineralet jan lnd baz q jan me rndsi jetsore pr ne. Ashtu si vitaminat dhe mineralet ne i marrim nga ushqimi q ham, sepse ato nuk krijohen n trupin ton. Minerale jan pr shembull natriumi, kaliumi, kalciumi, magneziumi, hekuri, jodi, mangani, bakri, zinku, kromi, fluori, seleni, dhe siliciumi. sht e vshtir pr t prcaktuar nse ne marrim mjaftueshm vitamina dhe minerale. N qoft se dyshon q nuk i merr mjaftueshm me an t ushqimit sht mir t krkosh t bsh nj vizit te mjeku i familjes.  Referenca: marr nga www.finfo.dk
  "Carpe Diem"

Faqja 7 prej 12 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. RECETA ( te provuara)
  Nga Lule Portokalli n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 18-02-2010, 14:32
 2. Prmbledhja e recetave
  Nga [Perla] n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
 3. ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave
  Nga gjuli n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-05-2009, 14:34
 4. Uji ne dietat qe perdoren !
  Nga inter_forever n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 14:22
 5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
  Nga Dita n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •