Close
Faqja 5 prej 12 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 224
  1. #81
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga WALCHIRIA
    Kam una 1 diet qe bie sigurt 5 deri 10 kg per 24 dite , po spo e gjej ku e kam ne pc qe ti bej copy paste, se pertoj me e shkrujt se osht e gjat , edhe sesht diet me vujtje osht diet qef o qef ...

    eshte e lehte...duhet gje te gatuash?
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  2. #82
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Esht e leht shum , vecse esht pak exspensiv

  3. #83
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    eshte gje mbi 40 dollare? nese po..mos e shkruaj fare
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    vlora futja me dvopek, ve dhe jogurt mi se dhe un ate po bej... vetem qe po i shoqeroj me ca cedar ciz doritosa ne kte moment te cilat po i dipoj ca te jogurti dhe ca ne ranch drresing

    ok seriozisht anisa mundohu te pish shume uje. Mba gjithmon shishe me vete dhe pi dhe kur nuk te pihet ose kur je shume e uritur ne ate moment pi uje dhe pastaj ha. Mos ha mbas ores 7-8 ne dark. Kam degjuar dhe per nje caj "magjik" qe quhet "wa long" apo dicka e till.
    Ajde komshie te konkurojm kush do humbasi me shpejt 15lb

  5. #85
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Citim Postuar më parë nga MI CORAZON
    A-ha ...e kuptova ç'dietë është .

    Por habitem si e bën copy and paste ?


    CORAZON epo teknologjia ben cudira motra

    regina ajo esht kshu 2 ditet e para pilaf sade me pak djath feta siper
    2 dit makarona
    3 dit qofte me sallatra
    3 dit byftek me sallatra
    3 dit pul me sallat jeshile
    2 dit patate te skuqme me sallatra jeshile
    2 dit perime te ziera
    2 dit fruta
    2 dit byftek prap me sallatra
    2 dit pilaf
    dita funit party haj cte

    pi kafe pa sheqer dhe uj non stop
    i kam ra shkurt po pak a shum kjo esht , se di sa mund te kushtoj anej ka ju ..

  6. #86
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga WALCHIRIA
    CORAZON epo teknologjia ben cudira motra

    regina ajo esht kshu 2 ditet e para pilaf sade me pak djath feta siper
    2 dit makarona
    3 dit qofte me sallatra
    3 dit byftek me sallatra
    3 dit pul me sallat jeshile
    2 dit patate te skuqme me sallatra jeshile
    2 dit perime te ziera
    2 dit fruta
    2 dit byftek prap me sallatra
    2 dit pilaf
    dita funit party haj cte

    pi kafe pa sheqer dhe uj non stop
    i kam ra shkurt po pak a shum kjo esht , se di sa mund te kushtoj anej ka ju ..

    haha kete po ben motra ime...i luta ne telefon te ma thote dhe me tha vetem 2 dite makaroan 3 dite orize dicka e tillle

    prandaj dhe te pyeta ka te bej me gatim...me hoqe shpresen une pertoj/sdi te gatuaj
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  7. #87
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Regina ket diet e ka ber dhe motra dhe mami im dhe kan ren ne pesh mami 5 motra me shum por po ta mbash mir bie deri ne 10 kg ..

  8. #88
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Citim Postuar më parë nga WALCHIRIA
    Regina ket diet e ka ber dhe motra dhe mami im dhe kan ren ne pesh mami 5 motra me shum por po ta mbash mir bie deri ne 10 kg ..

    po e di se degjova nga njera gjitheashtu...por problemi eshte se duhet te gatuash...nuk i gjen te gatshme
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  9. #89
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Faktikisht njesoj esht se mish kan , por jan perberesit brenda , plus qe behet mos te te shpifin djeten , dhe skan te njejten shije kur i ha apo jo ???

  10. #90
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    09-11-2005
    Vendndodhja
    France ...
    Postime
    6,159
    Citim Postuar më parë nga *~Rexhina~*
    po e di se degjova nga njera gjitheashtu...por problemi eshte se duhet te gatuash...nuk i gjen te gatshme


    Prandaj te thash esht e shtrenjt se ktu ku jam un qoftet edhe pulen i ke te gatshme ,kurse bifteku nje te skuqur te let, por kushtojn se,makaronat pilafi ene patatet e skuqme skan pun te modhe as perimet e ziera.....

  11. #91
    ..:in the Universe:.. Maska e strong_man
    Anëtarësuar
    27-12-2005
    Vendndodhja
    me zemër në Shqipëri
    Postime
    30
    Kot po pyes.


    Merreni me sport ju gocat? Besoj se sporti zvendeson cdo diete. Provojeni dhe do shihni. Vetem po qe se jeni dembele. lol


    See ya
    ..::Ti Shqipëri me ep nder, më ep emrin shqipëtar::..

  12. #92
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anëtarësuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    Citim Postuar më parë nga Kuqalashja
    kush me thote pse shendoshemi dhe si mund ta ndalojme shendetin e tepert

    pi ja tre paketa duhan ne dite pi icik alkol mos fli me shum se 4 ore ne dite edhe behesh qiqer
    Dhe kau i mirë po s'e ngacmove, s'tërheq në brazdë.

  13. #93
    i/e regjistruar Maska e arianit_real
    Anëtarësuar
    07-08-2006
    Postime
    134

    Thumbs up A paraqet problem per shendet

    Kisha me iu pyetur se a eshte keq per shendetin tim nese ha vetem dreke . Ne mengjes e pi vetem nje çaj , kurse ne drek ha normal , kurse ne darke shumicen e rasteve nuk ha vet pi ndonje gote çaj . A ka mundesi qe ne te ardhmen te kem probleme me shendet nese vazhdoj ne kete rruge ( diet) .
    - Dhe besoni ndihem shume mire me kete gje , jam disi me i leht , kam vullnet me shume per msim etj
    Me respekt Arianiti pres pergjigje

  14. #94
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-07-2007
    Vendndodhja
    Toronto
    Postime
    65
    Semundja me e dukshme qe mund te kesh eshte stomaku,pasi te hash nje here ne 24 ore nuk eshte gje e mire.Nga sa thua nuk kuptohet nese je i shendoshe dhe do te dobesohesh apo merresh me sport dhe do te mbash diete.Ka plot site qe mund te lexosh per kete,sidomos ato qe lidhen me ate qe quhet food pyramid,qe tergon qe per nje sasi te caktuar kalorish,cfar lloj ushqimesh duhet te marresh.Mos harro jeku me i mire per njeriun eshte vetvehtja.Urime

  15. #95
    i/e regjistruar Maska e lleila
    Anëtarësuar
    20-08-2007
    Postime
    59
    Pershendetje quni nese mban dijete mund te shkosh ne anemi dhe mund te demtosh lukthin mirpo nese nuk te hahet nuk ke oreks ateher duhesh te shkosh te vizitosh mjekun dhe te besh analizat e gjakut ta shohesh veten ku je mbi te gjitha edhe pse nuk ushqehesh vetem nje her brenda 24 oreve duhesh peme te perdoresh edhe sallata ato jan dietale por nuk lejojne te shkosh ne anemi shpresoj te jesh mire me shendet ja kalofsh mire qao qao

  16. #96
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Sipas mendimit tim , varet nga pesha yte , nese je mbpesh sbesoj se do te sjell probleme , por nese je nenpesh normale ,, athere mund te te sjelle probleme te ndryshme shendetesore.
    Sui generis

  17. #97
    i/e regjistruar Maska e TOKIO HOTEL
    Anëtarësuar
    19-07-2007
    Postime
    154

    Wink

    Citim Postuar më parë nga arianit_real Lexo Postimin
    Kisha me iu pyetur se a eshte keq per shendetin tim nese ha vetem dreke . Ne mengjes e pi vetem nje çaj , kurse ne drek ha normal , kurse ne darke shumicen e rasteve nuk ha vet pi ndonje gote çaj . A ka mundesi qe ne te ardhmen te kem probleme me shendet nese vazhdoj ne kete rruge ( diet) .
    - Dhe besoni ndihem shume mire me kete gje , jam disi me i leht , kam vullnet me shume per msim etj
    Me respekt Arianiti pres pergjigje
    edhe un bej dieten tende vetem se ne dark ha vetem nje moll jo caj,varet car peshe ke ti po mua nuk me ben dem shendetin edhe pse ne drek ha pak nga cdo gje po duhet te hash ndonjr gje edhe ne mengjes jo shum po te pakten nje fet buke te holl me marmalat,mua kete diet ma dha doktori dhe kam vite qe e ndjek,ama esht shum e rendesishme ne drek nuk duhet te hash kurr te njejten gje dy ose tre dit rrjesht duhet edhe ta ndash mishin nuk hahet kurr me djath ose me brumra duhet te hash o karboidrati o proteine e fruta e perime sa te duash,edhe nuk te ben dem fare per shendtin perkundrazi te ben shum mir dhe ta mban mishin e fort edhe po u dobesove .edhe me punen qe kam un( kercej 8 ore ne dit )te jep edhe fuqi dhe ndihesh i leht
    Quando ti metti a saltare di gioia bada che qualcuno non ti tolga la terra sotto i piedi.

  18. #98
    Not Interested ! Maska e Marijuana85
    Anëtarësuar
    13-01-2007
    Vendndodhja
    Home for a while and soon back to U.K :)
    Postime
    683
    Sipas mendimit tem mund te jet se i humb vitaminat, anemi, ose per ndryshi te kesh mungesa ne vitamina e elementa te ndryshme se gjinen ne ushqim dhe se jen te rendsishme per shendet ( si persh, omega 3 , oli-elementa ... ka shum ). Mir, desha te te pyes : ka shum kohe se e mban kete diet ? Se jo e nese e ndin veten mir , ok por te kisha jap te njeten keshille se lleila: shko te mjeku dhe beri disa analiza. Nje tjeter : ha frutash se te ndimoj gjate dites.
    Ne anen tjeter nuk jem takort me qka ka shkruar trucker :
    Mos harro jeku me i mire per njeriun eshte vetvehtja.
    per gjdo gje rreth shendetit , nuk mund te dijsh se qka esht me mire per ty.
    Kalofsh mire
    Think only of the past as its remembrance gives you pleasure. J. Austen

  19. #99
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Nese ke mbipesh ste ben asgje (se ke rezerva )vetem duhesh te pish uj langje dhe peme .
    por mos e zgjat se mund ti humbesh disa gjera: hekurin,magneziumin ...e ndin veten te lig te lodhur apo shkon disi?
    dieta me e mira asht ha gjithsja por pak ...
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  20. #100
    i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Postime
    3,216

    Kilet e teperta rrezikojne jeten.

    Kilet e teperta rrezikojne jeten. Megjithate rezultatet e studimeve te fundit nuk ndihmojne per qartesimin e gjerave. Te gjesh rrugen e mesme mes ofertave tw industrise farmaceutike dhe asaj te produkteve ushqimore, eshte gjithnje e veshtire
    Pak shendet duket se nuk ben edhe aq keq. Perkundrazi. Ata qe jetojne me gjate, jane pikerisht personat qe jane paksa obeze. Pa e zbukuruar aspak, keto jane perfundimet e analizes se botuar ne revisten prestigjioze mjekesore “Lancet”. Te jete e mundur valle? Dyshimet nuk mund te zhduken plotesisht, po te kihet parasysh fakti se kjo eshte krejt e kunderta e asaj qe besohej deri me sot. Dhe kjo u pa qarte vetem nje jave pas botimit te “Lancet”. Revista amerikane “New England Journal of Medicine” botoi rezultatet e dy studimeve te tjera qe flasin krejt ndryshe: Mbipesha te shkurton jeten. “Edhe fare pak kile te teperta mund te nenkuptojne disa vite jete me pak”, shkruante “Washington Post” ne faqen e pare, vetem disa dite te shkuara. Dhe ne mes te kesaj morie lajmesh krejt te kundert me njeri-tjetrin mbi pasojat qe sjell mbipesha, tabelat e rezultateve sjellin te verteten. Madje edhe me shume se kaq. Shifrat katastrofike jane bere publike vetem shtate vjet me pare, edhe pse duket sikur ka nje jete qe i degjojme. Ne kete periudhe u publikua raporti i pare i rendesishem, sipas te cilit rreth 300 mije njerez kane humbur jeten nga mbipesha ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes. U fol per nje epidemi globale: Per ‘globezitetin’, si per te vene ne dukje “shendoshjen progresive te kombeve”. Nje perspektive qe e mori ne konsiderate edhe Organizata Boterore e Shendetesise. “Nese do te marrim ne konsiderate cdo lloj epidemie, qofte grip apo dicka tjeter, asnje nuk eshte me e rende sesa epidemia e obezitetit, ne termin e impaktit shendetesor per vendin dhe shoqerine tone”, ka deklaruar ne vitin 2003 Julie Gerberding, drejtoreshe e “Qendres per Kontrollin dhe Parandalimin e Semundjeve”, ne SHBA. Parashikimet (te dala ne kongresin e fundit mbi obezitetin, i zhvilluar ne Sidnej, Australi), thone qe brenda pak vitesh, perhapja e ketij fenomeni mund te kompromentoje jetegjatesine e njeriut. Ne nje raport te koheve te fundit eshte bere publike shifra e 1 miliard obezeve ne te gjithe boten, qe si per paradoks e ka kapercyer me kohe numrin prej 800 milione te paushqyerve qe llogariten ne bote. Nuk eshte hera e pare, si ne rastin e dy raporteve te “Lancet” dhe “New England”, qe te dhenat epidemiologjike flasin per pasoja te ndryshme qe vijne nga obeziteti. Madje ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes ka jo pak opinioniste qe kane dale kunder perfundimeve te ketyre te dhenave, duke e argumentuar se raportet qe flasin per pasojat negative qe vijne nga obeziteti jane te frymezuara nga industria farmaceutike, per te reklamuar produktet qe ndihmojne per dobesim. Por nese hidhet nje veshtrim me i vemendshem, edhe levizjet e konsumatoreve qe mundohen te “shfryjne” mitin e mbipeshes duket se jane te sponsorizuara nga restorante dhe idustrite e prodhimit te produkteve ushqimore. Dhe ne kete lemsh interesash nuk eshte e lehte te gjendet e verteta. Tendenca per te terhequr shifrat sa nga nje ane ne tjetren, eshte e pashmangshme. Ashtu sic eshte po kaq e veshtire qe te dhenat epidemiologjike te hedhin drite mbi rreziqe te tjera qe i kanosen njeriut, sic mund te jete duhani per shembull. Por si perfundim, disa kile me shume bejne mire apo keq? “Me shume bejne keq”, eshte pergjigja e eksperteve. Madje po te shikohen mire studimet e viteve te fundit, edhe perfundimet e eksperteve nuk jane me kontradiktore sa me pare. “Personat me peshe normale jane me pak te ekspozuar ndaj rrezikut te semundjeve apo vdekjes se parakohshme”, ka pohuar Maria Grazia Franzosi, epidemiologe e institutit Mario Negri. Rreziku vjen e rritet rreth 40 per qind me shume tek personat nenpeshe. Ndersa per njerezit obeze ky rrezik zmadhohet dy ose tre here me teper. Dhe per kete nuk ka me pike dyshimi. Tre raporte te ndryshme kane dale me te njejtin perfundim. Dyshimet tanime mbeten vetem tek personat me nje mbipeshe te lehte ose te arsyeshme. Edhe pse ne kete rast realiteti eshte i ndryshem nga ai qe duket. Kete mendim mbron edhe nje prej studiuesve qe mundohet te zvogeloje pasojat e kileve te teperta. Pjese e fajit duket se eshte edhe njesia matese e shendetit. Ne te gjitha te dhenat e mbledhura, si meter referues ose si etalon perdoret masa trupore (Imc), e llogaritur nga raporti i peshes me gjatesine. Por me nje Imc me te larte se norma jane edhe personat trupmedhenj dhe te shendoshe, te cilet ne fakt, peshojne teper por dhjamin e kane zevendesuar me muskuj. Per kete arsye, sot preferohet qe ne vend te indeksit Imc, per masat qe paralajmerojne rreziqet, sidomos ato kardiovaskulare, te perdoren si meter masat e dhjamit ne pjesen e barkut, qe jane edhe tregues i rrezikut te semundjeve te zemres dhe diabetit. “Mesazhi yne nuk do te thote qe shendeti i tepert nuk eshte i demshem. Ajo cka ne veme ne dyhsim, eshte fakti se masa trupore (Imc) mund te jape te dhena te gabuara per ata persona te dobet, por qe kane muskuj (gje qe eshte e mire per shendetin), dhe per ata njerez qe kane akumuluar dhjamin e vertete dhe te rrezikshem”, ngul kembe Francisco Lopez-Jimenez, nje prej autoreve te studimit te botuar ne revisten “Lancet”. Nga ana tjeter ekziston edhe nje faktor qe shpjegon diversitetin e perfundimeve. “Ka mundesi qe persona mbipeshe, te semure nderkohe nga semundje kardiovaskulare, si ata te perfshire ne studimin e “Lancet”, te jene kuruar ne menyre me agresive, per patologjine te ciles i perkasin. Prandaj dhe numri i vdekjeve te tyre eshte me i vogel”, shpjegon Paolo Vineis, epidemiolog ne Universitetin e Torinos dhe ne Imperial College ne Londer. “Gjithsesi studimi i “Lancet” i referohet vdekshmerise tek pacientet e prekur qe me pare nga semundjet koronare. Te dhena keto qe sigurisht jane te ndryshme, po t’i referohen njerezve te shendetshem”. Megjithate te dhenat dhe publikimet epidemiologjike kane ndikimin e tyre. “Nuk mund ta lejojme kalimin e mesazheve qe thone se mbipesha ben mire”, thote studiuesja Franzosi. Por ne te njejten kohe edhe pse ka nje kosto te larte ne termat e shendetit publik, rreziku individual i lidhur me obezitetin nuk eshte i madh. “Kush pi duhan eshte dy deri ne tre here me shume i ekspozuar ndaj semundjeve vdekjeprurese; per ata qe jane mbipeshe, rreziku rritet 20-30 per qind dhe eshte analog me ate te duhanpiresve, vetem ne rastet e obezitetit te theksuar, cka perben raste te rralla”, thote Carlo La Vecchia, epidemiolog ne Fakultetin e Mjeksise ne Universitetin e Milanos. Gjithsesi rreziku zvogelohet serish, po te kihet parasysh numri i vogel i njerezve qe futen ne kete kategori. Pavaresisht kesaj, ne nje studim te publikuar ne “European journal clinical nutrition” thuhet qe numri i njerezve obeze nuk eshte ne rritje qofte tek te rriturit, qofte tek femijet. Ndersa vetem 10 per qind e te rinjve duken te predispozuar te preken nga ky fenomen. Cka do te thote se tonet drastike per “epidemine e obezistetit” duken ende larg.
    Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

Faqja 5 prej 12 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Uji ne dietat qe perdoren !
    Nga inter_forever në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 22-01-2023, 07:12
  2. RECETA ( te provuara)
    Nga Lule Portokalli në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 18-02-2010, 15:32
  3. Përmbledhja e recetave
    Nga [Perla] në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
  4. ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave
    Nga gjuli në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 01-05-2009, 14:34
  5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
    Nga Dita në forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •