Close
Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 224
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime

  dhjami

  kush me thote pse shendoshemi dhe si mund ta ndalojme shendetin e tepert

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Antarsuar
  10-05-2002
  Mosha
  35
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  fillo te hash ushqime low fat me pak kalori dhe fruta per nje jave do humbesh nja 5 a 6 pound kam fakte per kete

 3. #3
  i/e larguar Maska e DINA
  Antarsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  I ♥ New York
  Mosha
  36
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  E para sic thote dhe shprehja "gjella me kripe e kripa me karar" ashtu dhe puna e oreksit. Se dyti te levizesh dhe jo te rrish. Se treti provo te biesh ne dashuri nga ato qe te tresin dhjamin.

 4. #4
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Si mund te dobesohemi?

  Ha c'fare te duash dhe te pelqen vetem ne darke mos ha shume sepse trupi eshte gati per gjume dhe nuk jo pune. Per dreke mbushe barkun plot

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Po doni te besoheni hani me pak si sasi dhe me mire si cilesi, pra duhet ti zgjidhni gjerat qe hani. Por kjo vetem nuk mjafton, duhet qe te beni edhe vrap rregullisht te pakten 3 here ne jave per 20 minuta.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pinkie

  Njeriu shendoshet sepse gjate dites merr nje sasi te tepruar kalorish ne krahasim me sasine qe i nevojitet trupit. Dalengadale kjo sasi e tepruar kalorish asimilohet nga organizmi dhe behet shendet. Per te harxhuar kalorite,ne duhet te merremi me sport (not,aerobi,vrap etj.) dhe mos te bejme nje jete sedentare. Persa i perket ushqimit duhen evituar,pijet me gas,gjerat e skuqura,yndyrnat. Te moderohet konsumi i tepruar i brumerave,embelsirave,mishit ! Te perdoren sa me shume ushqimet e ziera,frutat,perimet,zarzavatet,peshku. Pini uje me shumice te pakten 3-4 litra ne dite !


  P.s. Kush ka nevoje per ndonje diete te me shkruaj ne privat !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Asteroid : 31-08-2002 m 12:17
  Reality is wrong, dream is for real

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Fatmira
  Antarsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  East Croydon
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kush me thote uji i gazuar a te shendosh? se une pij shume te tille
  I`m not going to decide that a person
  must be of good character because of what dhey like. how they conduct themselves, and how they treat me, will be the deciding factor.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Fatmira

  Ne shkrimin e meparshem kam thene:"Te evitohen pijet me gaz",edhe uji gazuar hyn ne kete kategori.Sipas studime te mia,ne 90% te njerezve pijet me gaz kane krijuar shendet te tepert.
  Reality is wrong, dream is for real

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Diete Speciale 1700 Kalori

  DITA 1

  Mengjes:

  50 gr buke
  25 gr domate
  15 gr djathe
  1/2 gote leng molle ose karote  Dreke:

  80 gr makarona me salce
  50 gr domate+sallate jeshile sa te duash
  80 gr mish vii ose pule te zier
  40 gr buke
  20 gr vaj ulliri  Darke:

  1 veze te zier
  50 gr domate+sallate jeshile
  40 gr buke
  20 gr vaj ulliri
  100 gr fruta te ndryshme
  _______________________
  DITA 2

  Mengjes:

  I njejte me diten e pare  Dreka:

  80 gr pilaf me kunguj te zjer
  50 gr domate+sallate jeshile
  80 gr peshk te zier ose ne zgare ose ne tave
  40 gr buke
  20 gr vaj ulliri  Darke:

  50 gr djathe
  50 gr domate+sallate jeshile
  40 gr buke
  20 gr vaj ulliri
  100 gr fruta
  _______________________
  DITA 3

  Mengjes:
  si heret e tjera


  Dreka:

  80 gr makarona pa salce
  80 gr mish (lloji i mishit si tu pelqeje) te zier
  sallate jeshile
  40 gr buke
  20 gr vaj ulliri
  100 gr fruta  Darka:

  50 gr proshute
  sallate jeshile
  40 gr buke
  20 gr vaj ulliri
  50 gr fruta

  **Qe dieta mos te behet e merzitshme,mund te perdorni dhe keto ushqimet e tjera (duke respektuar gramaturat):

  Pilaf me salce,pa salce ose me djathe kakavall;
  Supe me perime ose me makarona te vogla,ose supe peshku;
  Patate te pjekura,te ziera ose pure;
  Barbunja,bizele,speca,kunguj,patellxhane,te gjitha te ziera ose te pjekura ne furre
  __________________________________________________

  Shenim.Qe kjo diete te kete suksese duhet te keni parasysh keto rregulla:

  1.Vaktet e ngrenies duhet te kene nje diference 6 oreshe nga njera-tjetra.
  2.Te hani gjithmone ne orare te njejta (mengjesi,ora 7.30 ose 8;dreka ora 13.30 ose 14;darka ora 19.30 ose 20)
  3.Te pini uje me bollek (3-4 litra ne dite)

  Verejtje.Kjo diete eshte e keshilluar per persona te cilet duan te bien 5-10 kg,per ata qe duan te humbasin me shume te drejtohen ne ndonje klinike.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Asteroid : 31-08-2002 m 13:40
  Reality is wrong, dream is for real

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e nyc_GURL
  Antarsuar
  22-07-2002
  Vendndodhja
  ne endrra
  Mosha
  32
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ha ushqime qe nuk e teprojn shifren of 1200 kalori ne dite ose ca njerez kur skan se ca te bejn vetem han. Menyra me e thjesht eshte te hash fara se kan pak kalori edhe gjithashtu englendisesh me to.
  P.S. Patato chips etc jan produkte qe te shendoshin dhe sipas sdudimeve (sic e kam lexuar online) thone qe jan shkaktuese te kancerit.

  bye hoped i helped

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  faleminderit te gjitheve per keshillat.ishin me te vertete te dobishme
  Ndryshuar pr her t fundit nga Asteroid : 08-10-2002 m 13:55

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e honeysweety
  Antarsuar
  21-09-2002
  Vendndodhja
  michigan
  Mosha
  32
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per tu futur ne diet, duhet ti vesh shum kushte vetes si psh. te shikosh e te zgjedehsse ca do te hash. Disa njeres mendojn se pa ngren do i ndihmojn te bien nga pesha. Ajo nuk eshte e vertet sepse trupi gjithmon kerkon ushqim edhe kur nje njeri e le turpin pa ngren per nje koh te gjat, dhe me pas nis te haje ai ushqim qe hyn ne trup pas nje kohe te gjat pangreneje i jep trupit shendet dyfish qe do te thot i shton pesh trupit dy her me teper se sa te hash normal. Gjithmon duhet ngren nga pak edhe shpesh edhe kurre te mos lihet trupi pa ngren. Nga kto fjal qe thash jan raste qe jo vetem mua me kan ndodhur por edhe me te afermit e mi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga shigjeta : 12-11-2004 m 01:37 Arsyeja: gjuhe e huaj
  Love is true
  Love comes
  PURE
  But when your heart
  is broken there is
  NO CURE!!

  ~YOU ARE~
  *You are the one my heart beats for.
  *You are my everything, and more.
  *You could live forever in my eyes
  as taking my place in Paradise!!

 13. #13
  m짧ee Maska e ^BabY__GirL^
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  babys heart :)
  Mosha
  30
  Postime
  326
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Question Cfare duhet te besh qe te dobesohesh vetem ne nje pjese te trupit??

  Ne kto kohe ka shume njerez qe e ndjejne veten mire me nje pjese te trupit por ankohen per pjese te tjera sidomos pjesen e barkut dhe te stomakut.
  Ne vecanti vajzat adoleshente, grate qe lindin edhe nuk e shkrijne dot me ate dhjam te tepert qe zuri vend gjate shtatzanise.
  Forumista vajza/djem nqs dini na jepni opinionet tuaja per menyrat se si mund te dobsohemi vetem ne ate pjese te trupit. Nqs keni histori kur keni qene ne kte pozite kontributi juaj eshte gjithashtu i mirepritur.

 14. #14
  P_trainer
  Antarsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Itali/Rome/Nuovo Sal....
  Mosha
  35
  Postime
  86
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  keshill nga nje istruktor "nbbf"(natural body building federation by Claudio Tozzi). me larte pashe edhe dieta qe keshillonin 1700Kcal ne dite.desha te them qe 1700Kcal per nje mashkull do te ishte nje vetvrasje (per nje mashkul mbi 68 kg)para ca ditesh mata perqindjen e dhjamit qe kame ne trup,ishte 11.5% dhe do te thote qe eshte nen normen.une peshoj 74kg dhe jame 1.78 i gjate.makina qe me mati dhjamin me dha dhe sasin e kalorive qe trupi im ka nevoj per te mbajtur ne forme.1* nje person ka nevoj mesatarisht(mesataeja leviz pak nga njeriu ne njeri)per 24.7Kcal(kilo kalori)per 'do kile.po nga duhet ti marim keto kalori?dieta me e fundit qe bazohet ne studimet me te fundit te bera nga
  shkencetar ne boten e B.B2* thone se dieta 40/40/30 shte mese e perkryer.'far do te thote 40/40/30?numrat tregojne perqindjen e dhjamit,proteinave dhe sheqernave qe duhet te marim kur ham buke.dmth 40%dhjam,40%proteina dhe30%sheqerna.kjo djete qeuhet "zone"ose "zona"ne italisht.me siguri qe te gjith do te me viheni kundra,do thoni se gjith ai dhjam do t'ju shendosh e keni pak sheqerna....a i keni par eskimezet ne televizor?sipash jush a munde ti konsiderjme nje popull i dhjamosur?mbani mend se dieta e nje eskimezi eshte e bazuar me peshk e mish.domethen kemi nje popull qe ha vetem ushqime me shum dhjam dhe nuk shendoshet.u bindt qe te hash dhjam nuk shendoshesh?por beni kudes dhjami i peshkut dhe ai vegjetal jane "insaturi"dhe "poli insaturi"(nuk e njof perkthimin ne shqip kush e di le ta thoj"dy tipet e mesiperme munde ti fusim tek grupi i te mirve sepse nuk demtojne trupin tone.dhjamrat qe na demtojne quhen "saturi"(edhe kjo ne italisht) keta lloj dhjamrash depozitohen ne rruget e gjakut(kujdes femra celulite)dhe pengon qarkullimin e gjakut.kur ne hame dhamra (insaturi dhe poli insaturi) keta te fundit pastrojne rruget e gjakut nga djamrat e keq(saturi).se fundi dhjami eshte i rendesishem ne funksionet eqelizes sepse muret eqelizes ja formuar nga 2 shtresa dhjami te lidhura midis tyre.per proteinat nuk me thote qe te shendoshin sepse proteinat formojne muskujt(actina/miozina) kurse per sheqernat kam nje surpriz.....kemi thene ne shkolle qe sheqernat jane te redesishem sepse trupi jone i perdor kudo.po a e dini se sheqernat te shendoshin me shume se dhjamrat?kohet e fundit ne itali ka dale nje crem kunder celulitit(mendoj qe quhet keshtu edhe ne shqipri)ky crem ka pasur shume sukses.a e dini 'far ben ky krem? heq sheqernat ne zonen ku aplikohet(ku vihet cremi)sheqernat po qe se nuk perdoren menjeher trupi i magazinon duke i transformuar ne dhjam.ndersa po te hame me shum dhjam se sheqer nuk do te shendohemi.sheqeri shete i rendesishem per sisteminnervoz.rrit ndjeshmerin dhe trazmetimin e impulseve nervoze.kur hame buk nuk duhet te ham p.sh vetem makarona sepse pas buke niveli i insulines ne gjak do te ngrihet shume se kur ngrihet niveli i insulines trupi fillon te magazinoj sheqerin per te ulur nivelin e sheqerit ne gjak.dhe loja u be brenda 2 oredh do te jemi me disa gram me shume.te pish shume shume uj nuk me duket nje gje e mire,pse?I keni par rreklamat qe i behen ujt ne shishe (ketu ne itali shtenje uje qe quhet "panna"rreklama e thekson qe ai uje permban 0.007% sodio"Na")kur hame ushaime te kripura brenda ne qeliza ka jone "Na"qe kane mar ujne qe ishte i lire dhe trupi kanevoj per me dhume uje.me shum uje pijme me shum do te fryemi dhe do te shendoshemi. NJE nje person duhet te bej nga 30'-45' min aktivitet aerobik.20' e para trupi djeg sheqernat qe kemi ne muskuj (rreth 500-800g)dobesohemi pas 20'. 1* per tu mbajtur ne forme do te thote te rishe shtrir dhe te mose kesh ftohte(kur kemi ftoht trupi harxhon kalori per t'na ngrohur. 2* per nje bodybuiler eshte shume e rendesishme qe ne kohen e garave te kete nje sasi sa me te vogel dhjami,disa atlet nje dite para garave shkojne edhe ne 4%dhjam kujtojme se poshte 2% vdes me siguri do keni pyetje ,mund ti beni pa censur. pas disa ditesh do e ve tabelen me nje numer te madh ushqimesh sipa yndyrnave,sheqernave,proteinave dhe kalorive qekane.


  NUK DI GJITHSHKA dhe NUK JAM SHKENCETAR.

 15. #15
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Jo cdo gje qe sheh mund te hahet! Te jesh i shendoshe nuk do te thote te jesh i shendetshem! Tek femrat shendeti akumulohet ne vithe dhe bark sepse organizmi i saj peson crregullim! Ky crregullim konsiston ne akumulimin e estrogjenit (hormon i vezores), ne zonat seksuale dhe aty akumulohet duke zmadhuar qelizen dhjamore! Armiku numer 1 i shendetit eshte jetendenja! Aktiviteti fizik eshte gjeja me e domosdoshme per t`u ndier ne forme! Levizja eshte mekanizmi qe ruan forme fizike perfekte! Per te ruajtur ekuilibrin duhet:
  Te konsumosh ushqime te trajtuara ne zierje ose me avull!
  Te hash tre vakte rregullisht dhe pa e tepruar!
  Te marresh proteinat e domosdoshme!
  Te bllokosh burimet e yndyrnave, sidomos shtazore dhe sheqernave!
  Te realizosh nje pertypje te mire te ushqimit, vecanerisht ne vaktin e drekes, d.m.th te mos hash per me shpejt se 20 minuta dhe kjo eshte e rendesishme sepse krijon probleme me tretjen dhe si pasoje nuk funksionon normalisht metabolizmi!
  Vaktin e fundit ta kesh perfunduar para ores 20.00 te mbremjes!
  Te konsumosh uje me bollek, rreth 3 litra ne dite!
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 16. #16
  Moderatore
  Antarsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Mbipesha.

  Nga nje bisede, mesova se nje grua rreth 30 vjec kishte probleme me ciklin menstrual dhe kjo per shkak te mbipeshes. Ne standartin e meparshem ajo pretendon se nuk ka patur crregullime. Mund te di nga mjeku se cilat jane pasojat e kilogrameve te tepert ne organizem? A ndikon mbipesha ne gjendrat me sekrecion te brendeshem? Si funksionon metabolizmi ne kete rast? Gjithkush eshte i lutur te postoje ne kete teme nese posedon material te sakte per kete problem.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 17. #17
  Dr. Maska e Zani
  Antarsuar
  02-10-2002
  Mosha
  40
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Mina praktikisht jo.mbipesha nuk eshte e thene te kondicionoje jeten hormonale,kurse anasjelltas po.statistikisht eshte vertetuar se femrat mbipeshe kane metrorrhagi po ndonje problem tjeter nuk di une.

 18. #18
  LarG Maska e Flava
  Antarsuar
  22-01-2003
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Mosha
  34
  Postime
  547
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  per t'u dobesuar shko ne salle (palester). Jo per gje por e kam nga experienca personale edhe ta dini se beka goxha efekt
  Te dua se s'te urrej dot......

 19. #19
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Metabolizmi & genet nuk duhet perjashtuar prej arsyeve.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 20. #20
  100%...Shqiptare Maska e Monica
  Antarsuar
  24-05-2003
  Vendndodhja
  New York, USA
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Personalisht kam qene 3-4 here ne diete, e kam kaluar disa here peshen normale,kjo ndodh sidomos ne dimer, dhe sigurisht edhe nga pakesimi i aktivitetit fizik.

  Dieta qe une kam ndjekur:

  Ne mengjes nje leng frutash
  kafe pa sheqer dhe qumesht jo me fat

  deri per ne dreke
  karrota

  dreka
  mish i zjere me perime me avull ose te zjera
  pa kripe pa vaj
  ose gjoks pule( te ziere ose grilled) pa lekure, pa kripe pa vaj
  ose nje sallate jeshile me pule
  dhe nje molle,

  darka
  nje sallate jeshile me domate dhe kastraveca
  pa vaj pa kripe dhe nje frut

  Brenda nje jave ( dhe pak aktivitet ne shtepi , ose ecje,ose gym)
  kam humbur 3 kile
  dhe qellimi i im ishte te humbja 5-6 kile
  pra me vulllnet keto kile i humba brenda 2 javesh!

  ***Belive it or not!
  The best and most beautiful things in the world cant be seen or even touched, They must be felt with the heart!

Faqja 1 prej 12 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. RECETA ( te provuara)
  Nga Lule Portokalli n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 18-02-2010, 14:32
 2. Prmbledhja e recetave
  Nga [Perla] n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:18
 3. ju lutem kush ka receta te embelsirave dhe gjellerave
  Nga gjuli n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-05-2009, 14:34
 4. Uji ne dietat qe perdoren !
  Nga inter_forever n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 14:22
 5. Receta nga kuzhiniere me fame boterore
  Nga Dita n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 02:37

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •