Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  A New Day has Come Maska e valoni_sp4
  Anėtarėsuar
  05-06-2007
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Matematike ; formula se si mund te gjej shumen tot : m2

  Pershendetje per te gjithe antaret e forumit .
  kam nevoj per ndimen e juaj , me duhet qe te gjej shumen meter kateror te kesaj siperfaqe qe do te keni be dspozicion ktu poshte ;

  A =16.000 ; B = 7.300 ; C = 10.000 : E = 6.500 = ? m2

  behet fjal per nje qati , por per mua me pelqen formula dhe hapet se si zgjidhet kjo .

  JU FALENDERIT

  Valoni_Sp4
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Une nuk i njoh ato formulat me siper, por besoj se ne kete rast, nese pranojme qe ēatia eshte simetrike, dmth [AB]=[CD], [AC]=[BD], [AE]=[CE]=[BF]=[DF],
  atehere dime te gjitha permasat e brinjeve te 4 faqeve qe perbejne ēatine,
  dhe mjaftojne formulat e thjeshta te gjeometrise dy dimensionale.
  Shiko vizatimin me poshte, e rivizatova duke emeruar ē'do kulm me nje germe.

  Kemi dy trapeze te njejte, ABEF me CDEF, dhe dy trekendesh te njejte, AEC me BFD

  Na mjafton te llogarisim siperfaqen e ABEF, dhe siperfaqen AEC, shumezojme per dy meqe kemi nga dy te tilla, dhe si perfundim kemi siperfaqen e ēatise.

  Nuk i mbaj mend formulat per llogaritjen konkrete, po besoj se aq gje duhet ta dish.
  Te pakten rruga qe duhet ndjekur kjo eshte.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Madhesia e siperfaqes duket te jete kjo:
  x=4*b^2
  topi s'e luan as milimetrin bile.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Madhesia e siperfaqes duket te jete kjo:
  x=4*b^2
  topi s'e luan as milimetrin bile.
  na e shpjego pak

 5. #5
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Me trego nje here,
  a po te del ty me metoden tende i njejti rezultat numerik apo jo?
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Me trego nje here,
  a po te del ty me metoden tende i njejti rezultat numerik apo jo?
  nuk e mora mundimin ta llogarisja,
  nuk mbaj mend formulen per llgaritjen e sip se nje trekendeshi kur nuk kemi lartesine por vetem gjatesite e brinjeve, dhe nuk kam nge ta gjej formulen,
  une thjesht i tregova rrugen.

 7. #7
  Shqiptar Maska e EdiR
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Une nuk i njoh ato formulat me siper, por besoj se ne kete rast, nese pranojme qe ēatia eshte simetrike, dmth [AB]=[CD], [AC]=[BD], [AE]=[CE]=[BF]=[DF],
  atehere dime te gjitha permasat e brinjeve te 4 faqeve qe perbejne ēatine,
  dhe mjaftojne formulat e thjeshta te gjeometrise dy dimensionale.
  Shiko vizatimin me poshte, e rivizatova duke emeruar ē'do kulm me nje germe.

  Kemi dy trapeze te njejte, ABEF me CDEF, dhe dy trekendesh te njejte, AEC me BFD

  Na mjafton te llogarisim siperfaqen e ABEF, dhe siperfaqen AEC, shumezojme per dy meqe kemi nga dy te tilla, dhe si perfundim kemi siperfaqen e ēatise.

  Nuk i mbaj mend formulat per llogaritjen konkrete, po besoj se aq gje duhet ta dish.
  Te pakten rruga qe duhet ndjekur kjo eshte.
  Duke ndjekur kete rruge mund ta zgjidhesh kete problem.
  Formulat jane keto:
  Siperfaqja e trapezit, lartesia * (b1+b2)/2
  siperfaqja e trekendeshit, lartesia*baze/2
  per te gjetur te gjitha brinjet qe te duhen duhet te perdoresh teoremen e pitagores.
  Nuk kam kohe te vizatoj figuren por nqs e kethen njerin nga trapezet ne dy trekendesha dhe nje katror dueht te jesh katrori me brinje 6.5 dhe trekendeshi i formuar me nje brinje 7.3, nje 4.75 dhe nje 5.54. ose mund ti llogaritesh me vete ose si trapez lartesia eshte 5.54 brinjet 16 dhe 6.5 mua me del =62.3 edhe 62.3 ne anen tjeter + dy trekendeshat anesore secili me siperfaqe 26.5
  Siperfaqja totale = 177.6
  ose dicka e perafert.
  Kalofsh mire dhe shpresoj te te kem ndihmuar sado pak,
  Ed

  referoju pergjigjes se xFiles dhe times per zgjidhjen.
  Emri: M2.jpg

Shikime: 16009

Madhėsia: 48.0 KB
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EdiR : 28-11-2007 mė 00:35 Arsyeja: jane vazhdim i njera-tjetres

 8. #8
  ..She is so cute... Maska e jessi89
  Anėtarėsuar
  25-08-2003
  Postime
  958
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  1)Formula e dy trapezave:
  ((A+E)xH)/2)x2
  dmth(16+6.5)x5.54/2)x2=124.65m2

  2)Formula per llogaritjen e dy trekendeshave anesor:
  (CxH/2)x2 =(10x5.31/2)x2=53.1m2

  Perfundimisht kemi: 124.65+53.1=177.75m2
  Wild and crazy can't be lazy

 9. #9
  A New Day has Come Maska e valoni_sp4
  Anėtarėsuar
  05-06-2007
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ju falenderit per mundin dhe kohen qe shpenzuat , vertet do te ju kujtoj ne te mire ,


  JU falenderit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga valoni_sp4 : 28-11-2007 mė 16:55

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  me anen e teoremes se pitagores.

  ka ulur nje vije pingule mbi bazen e trapezit.
  duke bere diferencen midis gjatesise se bazes se poshtme dhe asaj te siperme te trapezit, dhe duke e pjesetuar me dy, kemi ate copen qe ngel poshte me gjatesi 4.75 kateti i poshtem. Hipotenuzen e di qe nga ne fillim se eshte 7.3,
  gjatesia e nje kateti eshte rrenja katrore e (h^2-b^2), ku h eshte hipotenuza, dhe b njeri prej kateteve.

  Me fal po ti ē'fare shkolle e duke ndjekur, gjimnaz? Fillore? Universitet?

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Formula dhe rruga e zgjidhjes

  Problemi eshte shume i kendshem dhe i kerkuar ne jeten e perditeshme .
  Meqense duhet formula dhe hapat shiko foton me poshte

  Nuk e di nese munde te realizohet nje formule me e shkurtuar . Kjo ngelet per detyre ne te ardhmen per ata qe i kane me te fresketa veprimet me thyesa .
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #12
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Sipas ketij rezultati qe paske nxjerrur ti NEOLK po del se formula ime qenka e sakte
  x = 4 x b
  x = 213.16 m
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 13. #13
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Sipas ketij rezultati qe paske nxjerrur ti NEOLK po del se formula ime qenka e sakte
  x = 4 x b
  x = 213.16 m
  Nuk eshte. Sip=4b2 do ishte e sakte po qe se a=2c.

  Pergjigje te sakta kane dhene Edir dhe Jessi. Dy trekendeshat e anes formojne nje katror me brinje 7.3. Pra pa bere llogaritje hipotenuzore kemi 7.3^2=53.29 m2

  Llogaritja e lartesise se trapezit duhet bere me gjate. Shifrat me kompjuter dalin njelloj si ato te Edir:

  a=16
  e=6.5
  (a-e)/2=4.74 ((a-e)/2)^2=22.56
  b=7.3 b^2= 53.29
  Diferenca 30.73
  Rrenja katrore e h=b2-{[(a-e)/2]^2} 5.54

  Me qe kemi dy trapeze te njejte
  Sip = (a+e)xh = (16+6.5)x 5.54 124.72 m2

  124.72+53.29= 178.01

  Llogaritja me perafersi behet duke marre siperfaqen e katrorit te madh a x b=16 x 10=160 m2.

  Gabimi eshte se dy lartesi (h-ne qe llogaritem) japin 5.54m x 2= 11.08 dhe jo 10m qe eshte b. Pra 1.08 metra diference.

  Po te shtojme edhe kete pjese kemi 1.08m (2*h) x 16 (a)=17.28/18 m2 qe eshte diferenca midis 160 ne llog perfart, ndaj asaj te sakte.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 01-12-2007 mė 22:35
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-10-2007
  Vendndodhja
  ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
  Postime
  794
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Sa interesante kjo teme!!!!kthim prapa ne kohe,te kujton vitet e shkolles.

 15. #15
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Styx Lexo Postimin
  Nuk eshte. Sip=4b2 do ishte e sakte po qe se a=2c.

  Pergjigje te sakta kane dhene Edir dhe Jessi. Dy trekendeshat e anes formojne nje katror me brinje 7.3. Pra pa bere llogaritje hipotenuzore kemi 7.3^2=53.29 m2

  Llogaritja e lartesise se trapezit duhet bere me gjate. Shifrat me kompjuter dalin njelloj si ato te Edir:

  a=16
  e=6.5
  (a-e)/2=4.74 ((a-e)/2)^2=22.56
  b=7.3 b^2= 53.29
  Diferenca 30.73
  Rrenja katrore e h=b2-{[(a-e)/2]^2} 5.54

  Me qe kemi dy trapeze te njejte
  Sip = (a+e)xh = (16+6.5)x 5.54 124.72 m2

  124.72+53.29= 178.01

  Llogaritja me perafersi behet duke marre siperfaqen e katrorit te madh a x b=16 x 10=160 m2.

  Gabimi eshte se dy lartesi (h-ne qe llogaritem) japin 5.54m x 2= 11.08 dhe jo 10m qe eshte b. Pra 1.08 metra diference.

  Po te shtojme edhe kete pjese kemi 1.08m (2*h) x 16 (a)=17.28/18 m2 qe eshte diferenca midis 160 ne llog perfart, ndaj asaj te sakte.


  Hahaa

  O, e di, o Styxi!!!

  Une ate formule e dhash per rastin kur paraqitja grafike do te ishte ne perpjese te sakte me te dhenat numerike, sepse atyre as qe u vura mendjen sepse titulli me nxiti te mendoj ne formule globale ne vens se te merrem me shifrat per ta pare se ato nuk i pergjigjen fare perpjesave te paraqitjes grafike.


  Prandaj 178.01m eshte nje nder vlerat me te sakta te llogaritura deri tani. MEgjithese mua me del (177.92)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 01-12-2007 mė 23:06
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 348
  Postimi i Fundit: 21-01-2012, 07:10
 2. Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 26-04-2009, 12:49
 3. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 4. Per te apasionuarit e Formula 1
  Nga Bledari nė forumin Lojra nė kompjuter
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 10-12-2008, 14:48
 5. Bie perdja nė Formula 1 - (2005)
  Nga Davius nė forumin Sportet motorrike
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 15-11-2005, 12:55

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •