Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 107
  1. #61
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    kureshtja ne fillim... me vone faktore te ndryshme ndikojne me shume

  2. #62
    Dominus Albanae Maska e Geri Tr
    Anėtarėsuar
    17-08-2009
    Vendndodhja
    Tirana the Shitty Metropolis
    Postime
    1,837
    zakonisht adoleshentet jane ne nje faze ku jane ne kerkim te nje identiteti te tyre psikologjik dhe social e cila varet ne shumicen e rasteve nga shqoeria qe ata rrethohen gje e cila per ata vjen para familjes,kur ata nuk arrijne qe te adaptohen ne shqoerine qe kane dhe rrezikohen qe '' te futet shkelmi'' atehere marrin vendime te cilat ata nuk jane te afte te gjykojne por i bejne qe te ndihen te pranuar nga shoqeria, por ka edhe nga ata te cilet i shty kuriozitetit duke ndegjuar nga bashkmoshataret e tjere te cilet thojne qe nuk eshte gje duke genjyer dhe veten e tyre por edhe te tjeret,kjo periudhe moshe eshte me delikatja pasi pergjegjsia me pakujdesine i ndan nje fije peri
    Tė gjitha gjėrat qė ne shohim apo duken, janė vetėm njė ėndėrr brenda njė ėndrre

  3. #63
    ÆÆÆÆÆÆÆÆ
    Anėtarėsuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Per mendimin tim nese nje ves si droga nis ne adoleshence, atehere ndodh sepse eshte e ndaluar. Si per cdo tabu eshte kurioziteti edhe etja per thyerje "ligjesh" e "normash" ajo qe i shtyn te nisin e marrin droge. Rol ne influencim luan edhe shoqeria qe personi ka dhe si gjykohet ky si veprim nga ata. Nese nje cigarepirje apo drogemarrje eshte shenje "cool-nesi" per ta si grup shoqeror, atehere ne pergjithesi alternativa me e lehte eshte t'i perkasesh nje klike, duke vepruar si ata, sesa te tentosh e jesh ndryshe.

    E persa i perket varesive: une them se cdo njeri ka nje varesi ne mos duhanin, drogen, alkolin, lojrat elektronike, forumet : D. Rendesi ka qe te jete varesi e kontrollueshme, pa kaluar caqet ekstreme sic eshte ndjesia e detyrimit permanent dhe humbja e kontrollit mbi veten.

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar mė parė nga Ksanthi Lexo Postimin
    Kesaj pyetjeje asnjehere nuk kam mundur ti pergjigjem.
    Perse te rinjte hedhin ne plehra jeten e tyre dhe helmojne trupin me lende narkotike?
    Ku qendron kenqesia ?Perse ju pelqen te vuajne ?Cfare i shtyn drejt asaj rruge?

    Disa thone se shume njerez kane karakter te dobet dhe bien me shpejt pre e abuzuesve.Disa thone se ashtu harrojne problemet ,etj.....


    Ju si mendoni????
    Kjo eshte si virus qe shperndahet fjal mbas fjale..ka provu njeri dhe i keshillon tjetrit duke i tha se i harron te gjitha problemet pra behet tra la la,e provon edhe ky tjetri e me radh duke i fut shum ne loje ,,dersa iu behet vone tani per pendim e perfundon tek ato me rendat deri sa ta gjen vdekjen...per qka?? se nuk pat dy fije mend dhe deshi te gjej kenaqesi te droga.

  5. #65
    Larguar Maska e Noellag
    Anėtarėsuar
    23-09-2009
    Vendndodhja
    Ne zemrat tuaja
    Postime
    2,583
    Drogen nuk e pijne vetem adoleshentet por dhe me te rriturit ... Kurioziteti eshte faktori kryesor qe te con te droga , mjafton ta pish ne fillim dhe trupi krijon varesi , kete e bejne shumica e adoleshenteve ...

    Stresi eshte faktori dyte qe ndikon ne pirjen e droges . Njerezit depresion duan te pijne droge per te vetekenaqur , te gjithe e dime qe droga te ben euforik dhe energjik per momentin pastaj ne fund krijon probleme me pasoja te renda te shendeti njeriut ... ..

  6. #66
    Larguar..
    Anėtarėsuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Citim Postuar mė parė nga Ksanthi Lexo Postimin
    Kesaj pyetjeje asnjehere nuk kam mundur ti pergjigjem.
    Perse te rinjte hedhin ne plehra jeten e tyre dhe helmojne trupin me lende narkotike?
    Ku qendron kenqesia ?Perse ju pelqen te vuajne ?Cfare i shtyn drejt asaj rruge?

    Disa thone se shume njerez kane karakter te dobet dhe bien me shpejt pre e abuzuesve.Disa thone se ashtu harrojne problemet ,etj.....


    Ju si mendoni????

    Faktore te shumte, njeri prej tyre e ka origjinen nga familja.

    Varet se si rritet ne familje, po ashtu shkolla bashkemoshataret.
    Te mos harrojme kane filluar dhe femijet ne moshen 8 vjecare te pine duhan, me vone nuk merret vesh cfare bejne.

  7. #67
    e larguar,pergjithmone
    Anėtarėsuar
    01-04-2010
    Vendndodhja
    Ska rendesi sesa te bukura jane endrrat e mia,rendesi ka qe ti do jesh gjithmone endrra ime e preferuar.Jeta eshte e shkurter...thyeji rregullat..fal shpejt..puth lehte...duaj vertet..dhe qesh pa kontroll...."TE KAM XHAN"-3 fjale te lehta per tu then
    Postime
    302
    Cfare i shtyn? Nje nga arsyet eshte se duke u marre me droge shohin lekun,qe se kane pare ndonjehere. Veshja,pushimet,makina etj etj se kane me problem per te blere asgje,POR harrojne se ka nje fund. Dhe me e keqja eshte se kur marrin ekspuls nuk e pranojne nje gje te tille,kerkojne dhe te drejta.disa madje harrojne se kane femije per te rritur por kur te marrin trute ere e kupton mbrapa.Pendohesh por ska me vlere
    Me te mira se une,sa te duash,me te keqija,me lopate i gjen POr si une S'ekzistojne

  8. #68
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga Ksanthi Lexo Postimin
    Kesaj pyetjeje asnjehere nuk kam mundur ti pergjigjem.
    Perse te rinjte hedhin ne plehra jeten e tyre dhe helmojne trupin me lende narkotike?
    Ku qendron kenqesia ?Perse ju pelqen te vuajne ?Cfare i shtyn drejt asaj rruge?

    Disa thone se shume njerez kane karakter te dobet dhe bien me shpejt pre e abuzuesve.Disa thone se ashtu harrojne problemet ,etj.....


    Ju si mendoni????
    Boshesia e brendshme shpirterore, mangesia e nje ideali ne jete, mosgjetja e posizionit ne familje,shoqeri,pune,jete.

  9. #69
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-08-2010
    Postime
    94
    Brezi i ri, disa, shumė pak zotrojnė kurajo tė ballafaqohen me probleme,,dhe pėr tė gjetur rrugėdalje gjejnė strehim nė fantazinė,nė alkohol,nė drogė,kjo ėshtė mė e dhimshme se sa vuajtja.

  10. #70
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-06-2008
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    396
    Ksanthi,

    Problemet do ti harrosh edhe ate "ndoshta" per disa ore,por do te kesh disa pasoja qe do te konvenojne ti kesh,te gjithe e dine se droga eshte dicka qe sduhet perdorur askush s'deshiron qe trupin e tij ta hedh ne mbeturina!por ne vendin ku jetoj une cdo i dyti konsunmon ose ka konsunmuar,dhe nje njeri qe perdor narkotik asnjhere nuk deshiron te ndjehet i vetmuar keshtu qe ate e vlerson me 5 yje dmth drogen,deri sa tek nje person lind kuriozitet thjesht per ta provuar,dhe zhytet shume thell.
    - Imagination is more important than knowledge.

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anėtarėsuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Shume shqiptare etja per lek i detyroi te shisnin droge.... duke punuar dashje pa dashje edhe u droguan,e keqja me e madhe eshte se e futen masive ne shqiperi.... eshte ber remuj dynjaja neper shkolla...po fillojne ta perdorin edhe kalamajt.. .Nje pjes mendoj se e fillojne per kuriozitet dhe pastaj bien viktime e kenaqsis dhe vazhdojne.Po ka edhe intelektual qe e perdorin per te larguar stresin.sidoqofte ata kthehen ne te semure dhe duhen ndihmuar....AS vet s'duan te katandisen ne ate gjendje...
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  12. #72
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anėtarėsuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar mė parė nga Ksanthi Lexo Postimin
    Disa persona ketu hiqen si shume te zgjuar por nuk kane asnje fije mendje .Budallai nuk ka brire.
    Sa per te provuar se provova ne rini jo me tani ne pleqeri.
    Nuk eshte kjo nga zgjuaresia,por nga pervoja,me siguri ky ne at menyre ka thy kurreshtjen,,E testova veten,merre dhe receten''Keshtu ne themi!
    Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

  13. #73
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anėtarėsuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Mos kuptimi i jetes!
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  14. #74
    o tironce une nuk do te them si ta le drogen ai miku jot po po te them qe kur te vije dita kritike qe ai njeri do filloj te ndiehet vetem, vetem atehere mbase keni ndonje shprese me e fut ne rrugen e kthimit.
    Mos i kthe shpinen e mos e le ne balte atehere kur te vije kjo dite.
    Nje keshille
    nuk do jete e lehte te perballesh ne ate kohe po nqs e do me gjithe shpirt ta garantoj une qe ja vle me sakrifiku.

    Dashuria sheron gjithcka kur perdoret ashtu sic duhet.

  15. #75
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anėtarėsuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar mė parė nga Geri Tr Lexo Postimin
    zakonisht adoleshentet jane ne nje faze ku jane ne kerkim te nje identiteti te tyre psikologjik dhe social e cila varet ne shumicen e rasteve nga shqoeria qe ata rrethohen gje e cila per ata vjen para familjes,kur ata nuk arrijne qe te adaptohen ne shqoerine qe kane dhe rrezikohen qe '' te futet shkelmi'' atehere marrin vendime te cilat ata nuk jane te afte te gjykojne por i bejne qe te ndihen te pranuar nga shoqeria, por ka edhe nga ata te cilet i shty kuriozitetit duke ndegjuar nga bashkmoshataret e tjere te cilet thojne qe nuk eshte gje duke genjyer dhe veten e tyre por edhe te tjeret,kjo periudhe moshe eshte me delikatja pasi pergjegjsia me pakujdesine i ndan nje fije peri
    Kjo eshte pergjigja me e sakte qe kam lexuar deri tani .E verteta eshte se karakteri ( i forte apo i dobet ) ndikon dhe ndihmon ne lenien e saj , por NUK NDIKON ta fillosh ate .Fillon per fun , te pranohet ne shoqeri , "it's a cool thing to do" dhe ironia me e madhe eshte se vetem per qejf po e bejne ne menyre te perkoheshme" dhe "kur te duan ata mund ta ndalojne "( just in a snap of fingers ).
    Por realiteti eshte se po ju fute asaj rruge eshte e veshtire shume ( extremly hard )dhe ne disa raste e pamundur te kthehesh mbrapsht . Quhet " Kingdom Come and not Kingdom Go"
    Thone qe cocaine users edhe pas 20 vjeteve e ndjejne shijen e saj .
    Perdorimi i droges kthehet ne SEMUNDJE PATHOLLOGJIKE dhe PSIKOLOGJIKE .
    Per bakteriet natyra ka krijuar ruazat e bardha te gjakut , por per drogen you are on your OWN !
    E vetmja antitode eshte shoqeria : Nje shoqeri e keqe i futi ne kete gjendje pathologjike , TE KRIJOJNE NJE SHOQERI TE RE do t'i nxjerri nga kjo gjendje !
    $ € $ ... ♥♫ - ♥♫

  16. #76
    ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
    Anėtarėsuar
    22-05-2010
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    990
    Citim Postuar mė parė nga land Lexo Postimin
    Zhgenjimi dhe deshtimi eshte qe i shtyn.Sigurisht qe jane shume edhe te suksesshmit,por ne kete rast,eshte frika e renies ne deshtim.Ne te gjithe rastet,nje karakter i dobet,ndikon teper negativisht.
    My Land ,
    You are wrong ! Nuk eshte deshtimi dhe zhgenjimi qe i shtyn . Thjesht eshte kurioziteti . Eshte e njejta gje qe i detyroi djemte qe filluan cigaren qe ne shkolle dhe me vone alkoholin ne jete . Cila ka qene kjo arsye ?! - Te jete nje burre i vertete !
    Ne Shqiperi nuk ka pasur droge me pare , se po te kishte do t'a binin prehe e saj the same way qe rrane per cigarin dhe alkoholin . Femra shqiptare po te kishte civilizim qe ne ate kohe ( ne kohen e Enverit ), e njejta gje do te ndodhte edhe me ato .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Viola.V : 26-10-2010 mė 21:00
    $ € $ ... ♥♫ - ♥♫

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e jeta_ime
    Anėtarėsuar
    16-09-2010
    Vendndodhja
    aty ku eshte gjithnje me mire
    Postime
    190
    Citim Postuar mė parė nga Viola.V Lexo Postimin
    My Land ,
    You are wrong ! Nuk eshte deshtimi dhe zhgenjimi qe i shtyn . Thjesht eshte kurioziteti . Eshte e njejta gje qe i detyroi djemte qe filluan cigaren qe ne shkolle dhe me vone alkoholin ne jete . Cila ka qene kjo arsye ?! - Te jete nje burre i vertete !
    Ne Shqiperi nuk ka pasur droge me pare , se po te kishte do t'a binin prehe e saj the same way qe rrane per cigarin dhe alkoholin . Femra shqiptare po te kishte civilizim qe ne ate kohe ( ne kohen e Enverit ), e njejta gje do te ndodhte edhe me ato .



    Un mendoj qe,vetem fillimi i cigares dhe alkoolit ndodh nga kureshtja.Nqs konsumohen serish ateher do thoja nga zori,sepse deshirojne te ikin nga problemet qe kane ne relaitetit,po u bere tap nuk din gje per vete...
    Nqs bie ne Droge ateher vetem nqs ke ndo nje problem apo deshtim te madhe sa qe ne gjendjen normale nuk mund ta perballosh,dhe te duhet ca mjete ndihemese.Qe te ja lehtesosh vetes dhimbjet e fatit...
    Nuk besoj qe kureshtja do ishte e mjaftueshme qe te con tek droga,meqe te gjithe e dim sa e demshme eshte.

  18. #78
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    une per veten time as qe kam pare njeri qe mer droge,ne shoqerin time nuk ka...shyqyr prej Zotit....

    per mendimin time,gjithnje kam menduar se disa te rinje qe bien ne ktehtrat e droges,pos asaj qe dia ketu kan thene se duan te duken,vipa,bossa,e e ku e di c'ka,une mendoj se me se ne te shumten e rastee u ndodh edhe atyre qe kan probleme me jeten,kan aq shume probleme sa qe ia fillojn drogen,sepse e dim se ne ato caste njeriu haron gjithc'ka,fluturon...
    ai i cili nuk e vlerson jeten e bene kete gje,sepse ne jete ndodhe c'do gje,si te miren si e mirepresim ashtu duhet bere edhe per te keqen,pillimet,hidhrimet,problemet e cfardo llojshme...

    kenaqesia qendron ne ate: se ne ate cast fluturojn...

    ata me vone kuptojn vuajtjen

    c'far i shtyn: mos besimi ne vetvete,ne ate se nje jete e kemi dhe duhet shijuar,dhe ne ate se " une jamvip apo boss (sic kishte thene dikush ketu)

    ps/ te lumt ksanthi-kesi temash vertet ia vlejn...
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  19. #79
    1-Kurjoziteti me e provuar 2- Deshperimi nga jeta 3-Pordhet e medha..Kto mendoj se jan 3 arsyet kreyesore.
    ”Ti, Shqipėri, Mė Jep Nder, Mė Jep Emrin Shqiptar”

  20. #80
    Atdheu mbi te gjitha Maska e Nazionalist
    Anėtarėsuar
    24-10-2010
    Vendndodhja
    Ne Amerik
    Postime
    137
    Citim Postuar mė parė nga Ksanthi Lexo Postimin
    Kesaj pyetjeje asnjehere nuk kam mundur ti pergjigjem.
    Perse te rinjte hedhin ne plehra jeten e tyre dhe helmojne trupin me lende narkotike?
    Ku qendron kenqesia ?Perse ju pelqen te vuajne ?Cfare i shtyn drejt asaj rruge?

    Disa thone se shume njerez kane karakter te dobet dhe bien me shpejt pre e abuzuesve.Disa thone se ashtu harrojne problemet ,etj.....


    Ju si mendoni????
    vullnet i dobet te mesuar nga bota e perendimorit.

    vullnet shqiptar nuk e lejon njeriun te ulet aq poshte si te pi droge... e keni kerkuar vete boten e perendimorit dhe kapitalizem, atehere duhet ti pranosh dhe te mirat dhe te keqija i kesaj botes e re.
    Feja e Shqiptarit eshtė Shqipėria! Vdekje fejėt tjetėr, lavdi viti 1967!

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •