Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 106
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Big Blue
  Anėtarėsuar
  02-09-2004
  Vendndodhja
  east anglia
  Postime
  194
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Tironsja

  Si mund te sillemi me nje njeri te tille?
  Si mund ta ndihmoj qe mos te pi me?

  Mesa mora vesh une, ai shoku jot merr kokaine.

  Heren tjeter, kur ta shohesh duke e marre, merr paak(cerek grami) puder bebeje dhe mundohu ti'a perziesh me ata qe ka ne qese. As tymin e cigares nuk ka per ta futur ne funde per nja 2 muaj.
  Po vazhdoi prape,,,,,atehere dije se atij iu kane bere birat e hundes si birat e fyellit te cobanit,,,,dmth e ka marre zalloten.

  Ps. Nuk eshte metode aspak e rrezikshme.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Me^bind
  Anėtarėsuar
  12-11-2004
  Vendndodhja
  diku ketu
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cool hmmmmm

  Droga!?

  Si shume te rinje( dhe te vjeter njekohesisht) dhe un kam pire dikur..


  Ne Moshen 14 vjec, me shoqerine fillova cigaren.. e pak muaj membas... ashish..( duke perfshire pluhur &çokollat)... deri ne moshen 16...


  Asnje here nuk me beri mire( se mos i ka bere njeriu qe te me bente dhe mu)

  Pse e pine?! Disa e kan te nevojshme, sepse u ka mare trupi droge dhe ua kerkon te detyrueshme..

  Po ta lene?!

  Per disa nuk eshte e lehete.. pasi kan arritur nje pike ku pa te nuk munden... eshte si ushqimi , po su ushqeve nuk jeton dot.. dhe pa ate po ashtu...

  Disa e pine qe te "fryhen" e te "mburren" qe piva droge, e me hapni rruge se do bej nomin...


  e kemi pire vet e ja dim efektet... as ste forcon as te bo noi gje te mire... te kalon ne rrot*arizim(sorry per fjalorin)...

  Tashi te them mos e pini( njeri sme degjon... se sdegjojne ato qe u kan bo koken...)


  Anet e mira te droges: Nq se droga jepet me recet nga mjeku, ajo kuron dhe shume smundje, te cilat un i kam degjuar ketu ku banoj, dhe shum profesora marin droge me recet nga mjeku..
  Po gjithnje flitet me recet na mjeku, i cili te jep se sa sasi droge mer dhe ste ben dem per trupin po thjesht kurimin e smundjes.

  Un po e them e pini o njerz te mire te perendis se osht e mire per shendetin tuj..( ishallah bojn te kunderten , se ekemi zakon ne shqipot bejm te kunderten e asaj qe na thone )
  Hajde dhe nje Tung  G
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Me^bind : 13-10-2005 mė 17:36
  Ne flasim gjuhen tuaj. Ne perkthejme idete tuaja.


  Amantya Communications!

 3. #23
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Droga, pėrdorimi dhe pasojat

  DEFINICIONI
  Me narkomani kuptojmė dėshirėn jonormale dhe tė zgjatur qė manifestohet nga disa individ pėr lend ( substanca ) toksike ose drogė , tė cilat i kanė njohur aksidentalisht ose tė cilat i pėrdorin vullnetarisht duke kėrkuar prej tyre efekte : qetėsuese , euforizante ose dinamike dėshirė kjo qė bėhet shumė shpejt njė zakon tiranik dhe qė ushtron nė formė tė padiskutueshme nė rritjen e progreseve tė dozave.
  VARĖSIA NGA DROGAT
  1.DEFINICIONI
  Droga ėshtė njė substance toksike e cila mund tė ndryshoj gjendjen e vetėdijes.
  HISTORIKU
  Pėrdorimi mė i vjetėr mendohet tė ketė filluar nė Mesopotami mija vjetė para epokės sonė, ndėrsa nė Greqinė antike pėrdorej lėngu i opiumit.Rreth vitit 1000 tė epokės sonė opiumi pėrdorej gjithashtu nė Kinė dhe Orient.Nė Evropė droga fillon tė pėrdoret nė shekullin XIX.Evropa e shekullit XIX dispononte mjaft tė dhėna pėr drogat , nė veēanti pėr Opiumin dhe Kanabisin , qė pėrdoreshin nė mjediset intelektuale dhe aristokrate.Nė periudhėn midis viteve 1950 – 1960 droga vėrshon botėn bashkėkohore si krizė depressive e rinisė , janė vitet e njė lėvizje antikulturore.
  2.LLOJET E DROGAVE DHE KARAKTERISTIKAT
  Marihuana – ėshtė njė pėrzierje nė ngjyrė tė gjelbėr apo tė hirtė e luleve dhe gjetheve tė copėzuara e tė thara tė bimės Kanabis Sativa.
  Hashashi – prodhohet nga ekstrakti i rrėshirės sė Kanabisit.
  Kokaina – ėshtė njė pluhur i bardhė qė del nga gjethet e bimės “ Coca “ tė Amerikės Jugore.
  Heroina – ėshtė nėnprodukt i morfinės , njė substance me origjinė natyrale e nxjerrė nga boēja e bimės sė Opiumit.Pėrgjithėsisht shitet nė formė pluhuri me ngjyrė tė bardhė ose ngjyrė kafeje ose si njė substance e zezė e ngjitshme.
  Amfetaminat – janė lėndė sintetike.
  Halucinogjenėt – njihen mbi 600 mijė lloje tė bimėve halucinatore nė botė.Afėrsisht 60 prej tyre pėrdoren dhe janė pėrzgjedhur nga njeriu pėr nga pėrparėsitė halucinatore qė kanė.
  Solvantet – kuptojmė tretėsit , ngjitėsit , llaqet , eterin , trikloretilenin , benzenin etj.
  Opiumi – ėshtė njė lėndė narkotike nė formė tė lėngut qumėshtor qė nxirret nga prerja e kapsollės sė njė bime ende tė papjekur tė quajtur Papever Somniferum.Fjala Opium rrjedh nga greqishtja qė do tė thotė Lėngė.
  3.MĖNYRAT E MARRJES SĖ DROGAVE
  Drogat merren nė mėnyra tė ndryshme dhe varet nga lloji i drogės si dhe ndikimi i saj.
  P.sh. drogat e forta dhe me ndikim tė shpejtė siē janė Heroina , Kokaina merren pėrmes tė thithurit nga hunda si dhe me injektim nė venė , kurse drogat e tjera si Marihuana Hashashi , Opiumi merren me anė tė thithjes sė tyre nė formė cigareje ose nė formė ēaji apo gjethet e pėrtypura .Drogat sintetike siē quhen drogat e pėrpunuara kimikisht pėrdoren mė shumė nė formė tabletash dhe kėto kryesisht pėrdoren nė mjekėsi pėr qėllime terapeutike.
  4.EFEKTET E DĖMSHME NĖ ORGANIZĖM
  Varėsisht nga lloji dhe nga mėnyra e pėrdorimit apo kanė efekte shumė tė dėmshme nė organizėm duke filluar nga humbja e tė perceptuarit , lodhje e organizmit , humbje e oreksit , rėnie nė peshė , dhimbje tė shpeshta koke , sėmundje tė organeve tė frymėmarrjes , rėnie e koncentrimit , sėmundje tė lukthit , vjellje , zbehje , sėmundje tė gjakut , mundėsi e rritur pėr kancer , numėr i zvogėluar i spermatozoidėve te meshkujt , kurse tek femrat rrezik i shtuar pėr shterpėsi dhe zbehje e kėnaqėsisė seksuale , ērregullime tė ritmit tė zemrės , pagjumėsi , halucinacione , ethe dhe tė dridhura tė shpeshta , temperatura tė ulta trupore , varėsi psiqike etj.
  KOMPLIKIMET
  Komplikimet tek personat qė marrin drogė janė tė shumta .Ndėr komplikimet mė tė mėdha janė Mbidozimi , Koma ( pastaj Vdekja ) , Hepatiti B dhe C , Karies Dentar , SIDA ( si pasojė e shkėmbimit tė shiringave etj.) si dhe sėmundje tjera gjaku.
  5.MJEKIMI – TRAJTIMI
  Puna mė e madhe qė duhet bėrė me kėtė rast ėshtė parandalimi i kėsaj dukurie tė keqe nė shoqėri.Kjo mund tė bėhet me ndihmėn e gjithė atyre qė kanė mundėsi tė ndikojnė nė forma tė ndryshme nė ngjitjen e vetėdijės tek tė rinjtė duke filluar qė nga familja , rrethi ku ata jetojnė , shkolla , shoqėria etj.Kjo duhet tė bėhet perms shpėrndarjes sė informacioneve tė ndryshme , njohjes sė rrezikut nga kėto substanca , rrezikut nga sėmundje tė ndryshme tė tjera siē ėshtė HIV / AIDS etj.Rastet e rėnda ose tė mbidozuara trajtohen nė spital duke pėrdorur medikamente tė cilat stabilizojnė nė njė masė tė sėmurin.Mirėpo duhet pasur kujdes nė mos rikthimin e sėrishėm tė marrjes sė drogave tek ata tė cilėt mjekohen njėherė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 30-11-2007 mė 22:43
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,601
  Faleminderit
  3
  2 falenderime nė 2 postime
  Pergezimet e mija per temen eshte nje dicka me te rendesishmet per moshat e reja qe te dine se cfare demesh kane.Droga quhej nje nga temat me te rendesishmet te shekullit qe kaloji.

 5. #25
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Anėtarėsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime nė 94 postime
  Mire qe hape kete teme kjo teme na ben me dij se ku na sjell narkomanizmi posacerisht drogat dhe duhanet, nese duam te jetojme rehat dhe pa pengesa shendetsore duhet qe te mos i konsumojme keta materiale te demshme per organizmin tone, Droga posacerisht e shkateron trupin e njeriut prej sistemit kryesor nervor me marjen e regullt te droges na i shkaterojme sistemet nervore keshtu qe pas ca kohesh nuk ndjejm skemi asnje ndjenj qe te dallojme te miren prej te keqes, keshtu fillojme te bejm pune te pahijshme qe nuk i ngjajn personit tone fillojme te largohemi nga rethi jone i shokeve miqeve dhe fisit tone keshtu qe nuk eshte e preferuar aspak te konsumohet droga.....
  2.Duhani nje nder lendet me te konsumuara ne bote sipas nje studiuesi Anglez duhani eshte lenda me e harxhuar ne koren e tokes qe eshte nje bilanc fatal per njerezimin sepse duhani eshte killer i vertet i shendetit tone si droga qe shkateronte sistemin nervoz duhani shkateron sistemin e frymmarjes si organ kryesor i kan Mushkerit keshtu qe me pierjen e duhanit i demtojme mushkerit tone me crast ngadalsohet frymmarja jone personale , kollitjet fillojne te shpeshtohen paraqitet kanceri i mushkerive i cili perfundon me vdekje.......

  Pra Ju Sugjeroj Dhe Ju Keshilloj Qe Te Mos Merni Asnje Lend Narkotike Sepse I Beni Vetes Dem Te Madh.........Do Not Take Drugs And Do Not Smoke....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 30-11-2007 mė 22:43

 6. #26
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Gabim.

  Hashashi – prodhohet nga ekstrakti i rrėshirės sė Kanabisit.
  Hashashi prodhohet nga bima e opiumit Papaver somniferum :

  Zhargonet: hashish, qokollatė etj
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e crudelia
  Anėtarėsuar
  02-11-2006
  Postime
  123
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po fotoja e lulekuqes ketu?????Kjo eshte opium?? wow une e dija qe perdorej per nje lloj mjekimi por te ishte nga keto loj drogerash, qe ndikojne ne sistemin nervor??? Hmmm prandaj thone qe mos i merr ere lulkuqes, sidomos kur udheton, te ze makina
  Hashashi prodhohet nga cannabis sativum
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga crudelia : 13-01-2007 mė 10:03
  "bukuria perfekte eshte mjeti me i mire per te percmuar te miren perfekte" Konfuci

 8. #28
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  31
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Hashashi prodhohet nga cannabis sativum
  Lulėkuqe dhe Opiumi janė nė tė njėjtėn familje, por dy lloje tė ndryshme qė tė dyja narkotike, por Opiumi ėshtė mė i fortė.
  Hashashi i vėrtetė ėshtė Opiumi.
  Bari apo marihuana gabimisht quhen hashash.

 9. #29
  kkk Maska e [DelFini]
  Anėtarėsuar
  26-12-2004
  Vendndodhja
  Erlangen
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  per cka e ruani ju shendetin , me vdek te shendosh ė ?!
  KUQ KALTERT
  mitrovicali linde, s`bohesh!
  Shqipri Etnike

 10. #30
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga pllugu
  Hashashi prodhohet nga bima e opiumit Papaver somniferum :

  Zhargonet: hashish, qokollatė etj
  Faleminderit Pllugu ne pergjigje :
  Kete gabim e kam bere te shof se kush nga anetaret e forumit e konsumon drogen
  Shaka bera ...
  Faleminderit shume per permiresimin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 30-11-2007 mė 22:45
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 11. #31
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga [DelFini]
  per cka e ruani ju shendetin , me vdek te shendosh ė ?!
  ndoshta ne e ruajme shendetin me qellim qe t'ia tregojme rendesine e shendetit njerezve tjere , te marrim shembull ne njerez te shendosh , si dhe t'i tregojme per demet qe shkakton droga si dhe t'ia reflektojme diturine qe e kemi ne lidhje me te
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 17-02-2007 mė 13:53
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 12. #32
  DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
  Anėtarėsuar
  22-04-2002
  Vendndodhja
  Durres - Shqiperi
  Mosha
  33
  Postime
  2,160
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Te drogohesh do te thot ti japesh fund jetes tende duke e vrare dal nga dale e duke u tretur i gjalle.
  Jo une e dua jeten dhe dua ta jetoj ate deri ne frymen te fundit dhe deri ne shijen e fundit qe ajo me jep mundesi.

 13. #33
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Droga - Varshmeri Qe Merr Jete !!!

  DROGA


  HEROINA

  Nė mesin e drogave , heroina ėshtė mė e forta , mė e abuzuara dhe mė e rrezikshmja.Gjithashtu , ajo shoqėrohet edhe me sjellje kriminale . Vetėm disa javė pas pėrdorimit mund tė shfaqen simptomat e tėrheqjes , nėse ndalet marrja e drogės , por frika nga efektet e tėrheqjes mund tė jetė njė shtytje pėr tė vazhduar pėrdorimin . Te pėrdoruesit e rregullt vesi i kėsaj droge shpesh shoqėrohet nga njė mėnyrė jetese e pėrcaktuar nga kjo drogė.

  VARSHMĖRI QĖ MERR JETĖ !

  Droga ėshtė shumė e rrezikshme pėr jetėn . Me siguri ju ka rėnė tė dėgjoni se personi X apo djali i personit X ka vdekur nga droga . Por jo vetėm kaq.Ai qė merr drogė ėshtė i rrezikshėm edhe pėr shoqėrinė , familjen e mė shumė pėr vetveten.
  Njė konsumim i vogėl i saj dhe tė jeni tė bindur se jeni bėrė tė varur nga ajo . Varėsia ėshtė shkalla e pare . Pas saj pason rreziku pėr shėndetin dhe tė jeni tė sigurtė se rreziku pėr jetėn nuk kalon .

  RREZIQET

  Mosushqimi dhe cilėsia e ulėt e ushqimit , e shoqėruar me lėnien pas dore tė vetes , mund tė sjellė njė shėndet tė dobėt.
  Drogat e rrugės janė shpesh tė pėrziera me substanca tė tjera , si kafeinė , kininė , pudėr dhe miell tė cilat mund tė dėmtojnė enėt e gjakut dhe tė bllokojnė mushkritė . Infeksionet e rrezikshme , si hepatitis , sfilisi dhe HIV – AIDS , vijnė edhe nga shiringat e papastra qė pėrdoren disa herė radhazi nga pėrdoruesit e tyre .

  KUJDES !

  Dikush do tė thoshte : “ Nėse e provoj njėherė nuk do tė ndodh asgjė ! “. Gabohet . Mjafton njė here qė tė bėheni rob i saj i pėrjetshėm .
  Largohuni nga shoqėria e dyshimtė . Pikėrisht ajo shoqėri ėshtė shkaktare e pėrhapjes sė drogės te tė rinjtė qė nuk e dine rrezikun nga droga dhe qė nuk i njohin mėnyrat se si ajo pėrhapet .

  THUAJ JO !
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 14. #34
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime nė 17 postime

  Droga vret "histori e vertete"

  Droga vret "histori e vertete"

  --------------------------------------------------------------------------------

  A sa me prek kjo ceshtje qe sot eshte shume e diskutuar ne mbare boten duke perfshire edhe vendin tone.Po ckenaqesi sjell ajo?Ej mund tju dukem pak "injorant" po jane gjera qe duhet te dihen.Ah kjo shoqeri e sotme cpo heq!Cnuk degjojme perdit neper media,vdiq ky vdiq ai nga mbidoza.A ka te drejte shteti ti kontrolloj keto?Nga njera ane me vjen por edhe nga ana tjeter mire tju behet,pse e pine kur po flitet cdo dite se cfare pasojash ka ajo.Nuk e di por mundohem te analizoj shkaqet por besoj qe jane shume,dhe shkaku kryesor eshte shoqeria,o kjo fjala me 8 germa sa halle e probleme mban ne vetvete.POR I BEJ THIRRJE TE TERE TE RINJEVE QE TE MOS LUAJNE ME JETEN E TYRE AJO ESHTE E SHTRENJTE,NJEHERE TE JEPET.Po ju tregoj nje rast qe me ka ndodhur pak dite me pare.Une jame nje perfaqesues i parlamentit rinor shqipetar,dhe me ra rasti te takoja nje perdorues droge.Dhe ta mendoni qe ai ka qene shoku me i ngushte i disa shokeve te mi te tjere,ata e futen ne kete valle kur thone plakat,dhe me pas e braktisen.Une jam ne vitin e 3 te shkolles se mesme dhe jetoj ne nje qytet te thjeshte ku problemet domosdo nuk kane fund.U ulem ne nje lokal dhe nuk ua merr mendja sesi me shikonte ai mua,ndenji pak dhe me tha une se shpejti do te vdes.Po cthua keshtu o "****" me falni po te gjithe e dime qe keshtu flasim ne shoqeri""ti do te jetosh ahajt gezuar.Une kisha marre nje ivi dhe ai konjak kur ngritem dolline ai e kthehu menjehere.E pashe i habitur.Ore e pyeta i ke thene gje prinderve
  ---jo me tha
  ---Ke bere shume gabim
  ---Do ti themi bashke ju pergjigja dhe ti do te shpetosh,beri disa kembengulje po arrita ta bindja.
  do te shkojme bashke qe te flasim
  jo me tha do tja them vete
  KALOVA NJE NATE PA GJUME
  U GDHI DITA TJETER,CELULARI ME RA DHE KUR DEGJOVA SHOQEN TIME E CILA E KISHTE LAGJEN KU NDODHESH KY SHOKU
  ---AI VDIQ
  NGELA PA FOLUR,LOTET FILLUAN TE ME DILNIN DERISA U VESHA ME TE SHPEJTE DHE U NISA PER TE SHTEPIA E TIJ.
  KISHTE PLASU NJE DHIMBJE E MADHE,PASI I NGUSHELLOVA PRINDERI E TIJ,FILLOVA TE FLISJA ME SHOQEN TIME
  CILI QE SHKAKU E PYETA SE KUR U TAKUAM DJE AI ISHTE NORMAL DHE KUR I THASHE QE TI DO TE SHPETOSH AI ME PERQAFOJ.FILLOJ TE MA TREGOJ
  -----NE MBREMJE AI ISHTE FUTUR NE BANJE DHE ATY KISHE PRERE DAMARET,PRINDERIT ISHIN NE GJUME DHE U DEGJUA NJE ZHURME.KUR ARRITEN TE HAPNIN DEREN CE SHIKONIN WC ISHTE MBUSHUR GJITHE GJAK.KISHTE LENE EDHE NJE LETER
  NE TE CILEN FRAZA QE ME BERI PERHTYPJE ISHTE
  "JETEN MA MORI KY DJALL,POR PRAPSEPRAPE UNE DO TE JETOJ NE ZEMRAT TUAJA"
  NUK MUNDEM TA VAZHDOJ ME TREGIMIN E KESAJ NGJARJEJE SE MU MBUSHEN SYTE ME LOTE.

  JU FALEMINDERIT
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 15. #35
  Culy Maska e Culy
  Anėtarėsuar
  06-11-2007
  Vendndodhja
  GjK
  Postime
  26
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Droga

  -Njėri nga problemet mė tė rėnda pėr rininė tonė ėshtė droga . Nė Kosovė ka filluar shkatrimi nga konsumimi i droges . Por disa kjo nuk i brengos fare, rinija jonė po shkon drejt vetėshkatrimit . Ka tė rinjė tė cilėt janė shumė tė pasur dhe paraja e tepert i ka prishur apo i ka bėrė narkoman .
  -Shumė tė rinjė vetėm pėr arsye ekonomike ose mė qartė se si tė bėhen tė pasur nė njė afat kohe mė tė shkurtėr dhe pa participime tė tiera ,niset dhe merret me shitje, blerje droge, dhe pse e dinė qė e kishin kokėn nė traste akoma vashdonin tė merreshen me tė. E po nje here, dy , ja dhe tre por me gjate nuk vashdon ajo kontrabande ilegale dhe do tė perfundojnė nė dėshtim dhe ndėshkim tė vetėvetes. Njerėzit mendojnė se droga ėshtė e vetmja zgjidhja pėr problemet e tyre.
  -Mendoj qė nuk ėshtė kaq e thjeshtė tė sqarohet pjesa e fillimit tė droges. Tė ishte keshtu do ishte bere dicka pėr shėrimin e kėsaj plage qe sa vjen e po shtohet ne shoqerine shqiptare dhe anemban botes.
  -Jeta ėshtė shumė e bukur, ta harxhosh kot do tė thotė qė nuk ja di vlerėn dhe nuk di si ta jetosh.
  -Megjithatė, droga dhe alkooli jane njė grackė vdekjeprurese , liria e tepruar apo si ekziston termi nga rinia e sotme modernizimi ne forme tė ndryshmete, bėn tė kuptosh se kjo ka ndikuar qė ata tė jenė pjesėmarrės tė kėtyre dukurive negative.
  -Nuk i kuptoj njerzit pėrse merren me gjėra tė tilla , kur i dimė dėmet qė shkakton konsumimi i droges .
  -Unė do tė thosha se moskujdesi i prindėrve ėshtė ai qė tė sjellė deri tek gjėrat jo tė mira mirpo edhe shoqeria e dobėt tė qojnė deri tek futja nė binar tė gabuar.

 16. #36
  MiLaNiSt4EvErr Maska e kiku
  Anėtarėsuar
  30-10-2007
  Vendndodhja
  ne shtepi
  Postime
  78
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Para se ta jap mendimin tim ne lidhje me kete teme interesante dhe mjaft aktuale per ditet e sotme do doja nga ju antare te nderuar te kėti forumi tė pėrgjigjemi pyetjeve te keti pyetsori tė cilin pyetsor e kemi perdorur gjat gjat studimnve per te pare se sa eshte e informuar rinia Shqiptare per pasojat e perdorimit te narkotikeve te ndrishem, kush jane perdorues me te shpeshte dhe si eshte gjendja e tyre familjare. Qe eshte i lidhur ngusht me kete teme.
  Shpresoj se do gjej perkrahje dhe bashkpunimin tuaj.
  JU FALIMINDERIT PER BASHKPUNIMIN.

  1. A e njihni drogėn dhe efektet e saj negative ?
  a-Po
  b-Jo

  2. A keni provuar drogė dhe sa here konkretisht?
  a- Njė herė
  b- Mė shumė se njė herė
  c- Asnjėher

  3- A pėrdorni duhan dhe pije alkoolike?
  a- Rrallė
  b- Rregullisht
  c- Fare

  4- A mbani lidhje me pėrsona qė marrin drogė ?
  a- Po
  b- Jo

  5- A gjendet me vėshtirėsi droga ?
  a- Po
  b- Jo

  6- Sipas njohurive qė keni, ē’lloj droge pėrdoret ?
  a- Cigare me bimė narkotike
  b- Heroninė
  c- Kokainė
  d- Barna narkotike

  7- Duke pasur parasysh njė pėrdoruesi droge qė ju
  njihni, ėshtė:
  a- Mashkull
  b- Femėr

  8- Drogėpėrdoruesi konkret qė ju njihni, rrjedh nga:
  a- Familje normale
  b- Me prindėr tė divorcuar
  c- Pa prindėr ose me njė prind
  d-Me prindėr tė shthurur, tė alkoolizuar

  9- Duke u nisur nga njė drogėpėrdorues konkret qė
  ju njihni, prindėrit i ka:
  a- Me arsim tė lartė
  b- Me arsim tė mesėm
  c- Me arsim 8-vjeēar

  10- Drogėpėrdoruesi konkret qė ju njihni, rrjedh nga
  njė familje me nivel ekonomik:
  a- Tė mirė
  b- Me nivel mesatar
  c- Tė varfėr

  11- Duke ju referuar njė droge pėrdoruesi konkret qė
  ju njihni, ėshtė i moshės:
  a- 14-18 vjeē
  b- 18-25 vjeē
  c- Mbi 25 vjeē

  12- Cilat janė motivet e pėrdorimit tė drogės ?
  a- Fatkeqėsi familjare
  b- Drama vetjake
  c- Nga kurioziteti

  13- Cilat momentet ndikojnė mė shumė pėr tė filluar
  drogėn?
  a- Ekskursionet
  b- Diskoteka
  c- Ditėlindje, festa tė ndryshme
  d- Lidhjet me pėrdorues droge

  14- Kė duhet tė fajsojmė pėr pėrdorimin e drogės?
  a- Vetė individin
  b- Familjen
  c- Grupin e tij shoqėror
  d- Trafikantėt e drogės
  e- Shtetin

  15- Ē’ ju trembin mė shumė pėr tė ardhmen ?
  a- Vėshtirėsitė ekonomike
  b- Mungesa e fatit
  c- Droga
  d- Lufta

  16- A jeni tė kėnaqur nga gjendja nė tė cilėn ndodheni
  ju dhe familja juaj aktualisht ?
  a- Shumė tė kėnaqur
  b- Tė kėnaqur
  c- Tė pakėnaqur

  17- Nė rast se keni probleme me drogėn, kujt do t’i
  drejtoheshit pėr ndihmė ?
  a- Askujt
  b- Familjes
  c- Spitalit
  d- Shoqėrisė
  e- Policisė
  f- OJF-ve

  18- Cilat institucione mendoni se luftojnė mė efektshėm
  drogėn ?
  a- Pushteti vendor
  b- Organet e arsimit
  c- Policia
  d- OJF-tė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 30-11-2007 mė 22:47

 17. #37
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  33
  Postime
  1,028
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime

  Rritje Alarmuese e Perdoruesve te Kokaines !

  Nje milion konsumatore me shume brenda vitit . Shqetesim edhe per drogat sintetike.

  Nje kontinent qe " thith " kokaine. Asnjehere ne permasa te tilla , pothuajse nje stuhi " debore " nga ngushtica e Gjibraltarit e deri ne Ballkan , nga Edinburgu deri ne Athine 4.5 milione evropiane pohojne se e kane provuar kokainen gjate ketij viti te fundit. Nderkohe , asnjehere me shume se tani droga e bardhe nuk perdorej kaq shume mes te rinjve , madje edhe mes adoleshenteve. Gjithsesi , edhe drogat e tjera , duke filluar nga tabletat e ekstazes e deri te substancat kimike stimuluese qe tashme , te pakten ne disa vende , jane bere te preferuarat e 11 apo 12 vjecareve , duke pasur cigaret e hashashit. Evropa nuk ka qene kurre kaq e intoksikuar sa sot. Ne kete perfundim , del raporti per vitin 2007 i " Observatorit Evropian te Drogave dhe Toksidipendences " qe eshte shperndare ne Bruksel. Observatori ose ndryshe Qendra e Informacionit mbi Drogat e Bashkimit Evropian , ka seline qendrore ne Lisbone dhe ka perpunuar te dhenat e mbledhura ne 27 vendet anetare te BE-se duke perfshire pra edhe anetaret me te rinj te Lindjes plus Norvegjine dhe Turqine. Hulumtimi zhvillohet cdo vit dhe kete radhe ajo qe rezulton eshte nje panorame e erret , por ne teresi ngushelluese.
  Evropa , gjithesesi , mbetet ne kushte me te favorshme sesa Amerika e Veriut per sa i takon perhapjes ne mase te kokaines , amfetaminave apo kanabisit.
  Rreth 7.5 milion te rinj evropiane pohojne se e kane perdorur te pakten nje here ne jete dhe pese vende , Gjermania , Italia , Danimarka , Spanja e Mbreteria e Bashkuar , kryesojne klasifikimin , pasi te rinjte ne keto vende , nga 15-34 vjec , jane konsumatoret me te medhenje , duke kapercyer 5 % e numrit te pergjithshem.
  Edhe rastet e vdekjes si pasoje e perdorimit te drogave , qe prej shume vitesh po shenonin renie , duket se tani po ringrihen.
  Ndersa " tableta magjike " , ekstazi , kryesisht prodhohet ne vendet e uleta , cuditerisht po njeh rritje vetem ne Evropen Lindore dhe ne vendet baltike.
  Gjithsesi , ajo mbetet droga sintetike me e perdorur ne 17 vende evropiane dhe Evropa ne total konsumon 38 % te tere ekstazise se botes. E ne fakt , nga gjithcka qe shihet neper lajmet e kronikes se zeze keto vitet e fundit , ekstaza mbetet e frikshme.
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga kiku Lexo Postimin
  1. A e njihni drogėn dhe efektet e saj negative ?
  a-Po
  b-Jo
  Po
  2. A keni provuar drogė dhe sa here konkretisht?
  a- Njė herė
  b- Mė shumė se njė herė
  c- Asnjėher
  asnjehere
  3- A pėrdorni duhan dhe pije alkoolike?
  a- Rrallė
  b- Rregullisht
  c- Fare
  Fare
  4- A mbani lidhje me pėrsona qė marrin drogė ?
  a- Po
  b- Jo
  jo
  5- A gjendet me vėshtirėsi droga ?
  a- Po
  b- Jo
  Nuk e di
  6- Sipas njohurive qė keni, ē’lloj droge pėrdoret ?
  a- Cigare me bimė narkotike
  b- Heroninė
  c- Kokainė
  d- Barna narkotike
  Cigare bime narkotike
  7- Duke pasur parasysh njė pėrdoruesi droge qė ju
  njihni, ėshtė:
  a- Mashkull
  b- Femėr
  droga te lehta, bime, te dyja sekset.
  8- Drogėpėrdoruesi konkret qė ju njihni, rrjedh nga:
  a- Familje normale
  b- Me prindėr tė divorcuar
  c- Pa prindėr ose me njė prind
  d-Me prindėr tė shthurur, tė alkoolizuar
  nuk e di
  9- Duke u nisur nga njė drogėpėrdorues konkret qė
  ju njihni, prindėrit i ka:
  a- Me arsim tė lartė
  b- Me arsim tė mesėm
  c- Me arsim 8-vjeēar
  nuk e di, dhe nuk besoj se ka lidhje.
  10- Drogėpėrdoruesi konkret qė ju njihni, rrjedh nga
  njė familje me nivel ekonomik:
  a- Tė mirė
  b- Me nivel mesatar
  c- Tė varfėr
  nivel mesatar. Po ne fakt si te varferit si te pasurit nuk ja kursejne vetes drogen, thjesht ndryshon sasia dhe cilesia.
  11- Duke ju referuar njė droge pėrdoruesi konkret qė
  ju njihni, ėshtė i moshės:
  a- 14-18 vjeē
  b- 18-25 vjeē
  c- Mbi 25 vjeē
  18 vjeē e lart
  12- Cilat janė motivet e pėrdorimit tė drogės ?
  a- Fatkeqėsi familjare
  b- Drama vetjake
  c- Nga kurioziteti
  kurioziteti
  13- Cilat momentet ndikojnė mė shumė pėr tė filluar
  drogėn?
  a- Ekskursionet
  b- Diskoteka
  c- Ditėlindje, festa tė ndryshme
  d- Lidhjet me pėrdorues droge
  lidhjet me perdorues droge, fundja edhe ne eksursion apo ne diskoteke duhet dikush qe ta ofroje, nje i njohur mundesisht.
  14- Kė duhet tė fajsojmė pėr pėrdorimin e drogės?
  a- Vetė individin
  b- Familjen
  c- Grupin e tij shoqėror
  d- Trafikantėt e drogės
  e- Shtetin
  vete individin.
  15- Ē’ ju trembin mė shumė pėr tė ardhmen ?
  a- Vėshtirėsitė ekonomike
  b- Mungesa e fatit
  c- Droga
  d- Lufta
  veshtiresite ekonomike.
  16- A jeni tė kėnaqur nga gjendja nė tė cilėn ndodheni
  ju dhe familja juaj aktualisht ?
  a- Shumė tė kėnaqur
  b- Tė kėnaqur
  c- Tė pakėnaqur
  shume i kenaqur.
  17- Nė rast se keni probleme me drogėn, kujt do t’i
  drejtoheshit pėr ndihmė ?
  a- Askujt
  b- Familjes
  c- Spitalit
  d- Shoqėrisė
  e- Policisė
  f- OJF-ve
  nuk do kem kurre probleme me drogen.
  18- Cilat institucione mendoni se luftojnė mė efektshėm
  drogėn ?
  a- Pushteti vendor
  b- Organet e arsimit
  c- Policia
  d- OJF-tė
  asnjera, ndiqet rruga e gabuar duke denuar vetem ata qe shesin, jo ata qe e perdorin. Lufta kunder droges mund te behet vetem duke e marr ne kontroll perdorimin e saj, dmth legalizimin, ne kete menyre perdoruesit identifikohen lehte, dhe krimit te organizuar dhe krimineleve ne pergjithesi i hiqet nje biznes fitimprures qe i sponsorizon.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 24-11-2007 mė 14:38

 19. #39
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Qendi
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėrdorimi i Drogave - NARKOMANIA

  Droga eshte perdorur si legalisht ashtu edhe ilegalisht , me qindra vite me pare edhe ne gjdo edukim pėr pėrdorimin e tyre duhet te kemi ne konsiterat se si , pse dhe kur duhet tė pėrdoret
  Narkomania--Narkomanet jane substanca apo prepareate natyrore ose artificiale te cilat nese mirren nė mėnyrė tė pakontrolluar rrezikojnė shėndetin e njeriut. Pėrdorimi i narkomanėve e sjell Personalitetin deri te defektet shpirtėrore , jo vetėm fizike e psiēike por edhe shkatėrrimin e sistemit nervor , paraqitjen e halostinacioneve deri te vdekja.
  Drogat Qe Perdoren Me Se Shumti- Ka Shumė Lloje te drogave qė pėrdoren por po pėrmendim disa prej tyre, tė cilat ndėrmjet rrugėve te fshehta shfrytėzohen pėr knaqėsi , e kėto janė :Opiumi , Morfiumi , Heroina , Kokaina, Hashashi , Marihuana

 20. #40
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Qendi
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Opiumi
  Fjala Opium rrjedh nga fjala greke opos-lėng.Opiumi Pėrfitohet nga gėzhonjat e bimės njėvjeēare Te Quajtur MAC. Duke I Prerė lulet e papjekura pikon lėng i bardh si qumėshti i cili nė kontakt me ajrin merr ngjyrėn kafe te mbylltė.Opiumi rritet edhe nė Maqedoni.Ka erė karakteristike jo tė mirė , shijen e ka tėithėt , thithet si duhan , poashtu mund te merret me pika , ne kohet e fundit tretet dhe merret me injeksjone futet nė vena tė gjakut.

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •