Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-11-2007
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Bumi turistik n 2007 sjell n Shqipri 1.6 milion turist t huaj

  Bumi turistik n 2007 sjell n Shqipri 1.6 milion turist


  Ministri i Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, zoti Ylli Pango deklaroi sot n konferencn pr shtyp, dhn n Kshillin e Ministrave se Shqiprin e kan vizituar m shum se 1.6 milion turist kt vit.

  M lejoni q n kt fund t pikut t sezonit turistik, pasi turizmi n Shqipri sht gjith vjetor dhe ardhja e turistve vazhdon, t bj publike disa nga arritjet kryesore q shnoi sezoni turistik gjat periudhs s vers. Gjat ktij viti sic sht deklaruar dhe nga Kryeministri Berisha, Shqipria shnoi nj bum turistik, duke arritur q deri n 10 shtator, t shnohet shifra prej 1.6 milione turist.Ndrkohe ardhja e turistve vazhdon. Turizmi pra, si nj prioritet i qeveris, pati kt ver nj rritje rreth 35 % t turistve, krahasuar me vitin e kaluar. Si rezultat i nj angazhimi maksimal t MTKRS-s dhe reformave q po ndiqen nga qeveria pr zhvilimin e turizmit, u arrit q kt ver -Zonat turistike nga Velipoja n Ksamil t kishin 24 or furnizim uj dhe drita.


  -Infrastruktura pr t arritur destinacionet turistike pati prmirsime t ndjeshme ndrkohe q fonde t konsiderueshme po lvrohen nga qeveria pr ndryshimin e rrugeve t zonave turistike.


  - Siguria dhe rendi pr pushuesit nga Kosova,Maqedonia dhe pr turistt ndrkombetar ishte maksimale dhe duhet theksuar fakti se nuk pati asnj incident.


  -Lehtsit e hyrjes s t huajve n kufi solln nj tjetr risi pr zhvillimin e turizmit kt sezon. Nprmjet vendimit t Ministris s Punve t Brndshme u aplikua dhnia e vizave kolektive sipas modulit informatik. Agjencit Turistike n rrug elektronike derguan listn me emrat e turistve dhe pr t gjith grupin u lshua vetm nj viz.


  -N muajin Maj u miratua Ligji i ri pr turizmin dhe MTKRS hartoi 19 akte nnligjore, t cilat jan aprovuar nga Kshilli i Ministrave. Pr hr t par u realizuan dy projekte t rndsishme investimesh:


  -Sinjalistika turistike


  - Zyrat e informacionit turistik


  Sinjalistika turistike tashm sht e shprndar n t gjith vendin. Nga MTKRS pr vitin 2007 u akorduan 10 milion lek pr qytetet Shkodr Lezh, Kor, Durrs, Berat, Vlor.


  - Nga fondi i MTKRS n bashkpunim shum te mire me pushtetin lokal u lvruan fondet pr ngritjen e Zyrave t Informacionit Turistik n bashkit e Vlors, Durrsit, Sarands, Beratit dhe Tirans. N vijim t procesit t hartimit t strategjive sektoriale, n funksion t Strategjis Kombtare pr Zhvillim dhe Integrim (SKZHES), pas takimeve dhe komenteve t grupit kshillimor si dhe donatorve t huaj u prgatit Strategjia Sektoriale e Turizmit.


  -N muajin Korrik filloi funksionimi i web-site t ri zyrtar t turizmit shqiptar www.albaniantourism.com


  N muajin Qershor u realizua spoti turistik promocional pr Shqiprin, efektet e transmetimit patn impakt t thell n Kosov dhe Maqedoni.


  - Turizmit kulturor i sht dhn nj zhvillim i madh dhe kjo ka ndikuar n rritjen e numrit t turistve. Restaurimet e monumenteve t kulturs, objekteve t kultit dhe rikonceptimi i funksionimit t parqeve arkeologjike ka sjell nj shtim t ndjeshm t turistve t huaj n sitet arkeologjike dhe muzeale t vendit. Numri i vizitorve n Parqet Arkeologjike, vetm gjat 3 muajve t vers shnoi 28 mij e 400 persona, ku shumica ishin t kombsive t huaja. Aktivitete


  - N muajin Maj n Shqiperi u organizua Gumball 3000 me vip- a t apasionuar pas udhtimit,aktivitet i cili i dha nj hov t ri njohjes s Shqipris n Europ dhe m gjer nga prezenca edhe e personalitete t njohura t artit dhe kulturs. MTKRS n bashkpunim me organizatort realizoi nj promovim t shklqyer t Shqipris turistike n turin ndrkombtar me motorcikleta q vinin nga vende t ndryshme t bots, Gjermani, Finland, Angli, Skoci, Kosov, Zvicr etj. N kuadrin e pjesmarrjes s produktit turistik t Shqipris n panairet ndrkombtare, sht pr tu vecuar ai i Kelnit,organizuar n muajin Gusht si dhe panairi i Kosovs, ku pr Shqiperin u shfaq nj interes i vecant i operatorve turistik t rajonit.


  Ju v n dijeni se qeveria ka akorduar fondin pr reklamn n CNN, e cila do t prodhohet nga nj kompani hollandeze. Kjo reklam pritet t transmetohet n muajt mars prill, tri her n dit dhe me nj audienc q parashikohet t llogaritet n rreth 340 milion teleshikues. Pikerisht ky hap madhor pr promocionin e turizmit shqiptar do t coje n rritjen e mtejshme t numrit t turistve. Ndrkoh Shqipria po renditet n guidat dhe hartat ndrkombtare turistike. Kshtu agjencia e njohur amerikane TRAVCOA q operon n mbi 90 vende t bots, ka prfshir Shqiprin n guidn e saj. Vitin e ardhshem Shqipria do t jet gjithnj e m shum prezente n hartat turistike dhe n guidat e agjencive t tjera ndrkombtare.


  sht prgatitur seti i ri i materialeve promocionale, nj kolane guidash i prbr nga pes t tilla, me tematika t ndryshme, por n nj format. Ky sht nj produkt trsisht i ri si n koncept edhe n paraqitje, design, prmbajtje fotosh etj. Tematikat e trajtuara n sejciln prej tyre jan :


  Guida e Kulinaris


  Guida e Aktiviteteve sportive


  Guida Shqiperia nn uj


  Guida Informacion turistik


  Guida mbi muzeumet n Shqipri
  Press- tripe t organizuara :


  -N muajin Maj u organizua nj press-trip gazetarsh t huaj europiane t cilt vinin nga vende t ndryshme t Europs dhe prfaqsonin disa media t rndsishme dhe prestigjoze si Travel Trade Nespaper ( UK), Sanday Post (Skoci), E-Turbo News pr Europn, Netherland Press Association, Les Strategies France etj. Pr potencialet e jashtzakonshme t Shqipris n turizm u shkruajt vecanrisht pas vizits s presidentit amerikan George W,Bush, n vendin ton. Nprmjet artikujve t tyre, Shqipria sht cilsuar si Perla e Mesdheut . Ndrkoh artikuj t ndryshm t all Street Journal dhe Associated Press kan sjell imazhin e Shqipris turistike. Rendesi e vecante i sht dhn zhvillimit t turizmit t llojeve t ndryshme,si turizmit rural,aventures, interesit t vecant dhe turizmit shndetsor, agroturizmit etj. Me Ministrin e Bujqsis sht inicuar projekti i par i zhvillimit t turizmit rural, n zonn e Brzhits.


  Me Ministrin e Shndetsis sht inicuar zhvillimi i turizmit shndetsor, ku jan identfikuar zonat pr turizmin malor dhe po punohet pr projektin e 40 haneve. Ky i fundit do t konsistoj n krijimin e shtpive tradicionale pr pritjen e turistve dhe akomodimin e tyre sipas tradits s mikpritjes shqiptare. Objektivi kryesor sht zhvillimi i nj turizmi t qndrueshm, i cili mbron dhe zhvillon natyrn e Shqipris dhe njeh rndsin e nj mjedisi atraktiv, si parakusht pr nj turizm t suksesshm.


  Pyetje: Cfare masash do t ndrmerren pr sezonin e ardhshm turistik?


  Zoti Pango : Reklama n CNN do t ket nj impakt t madh n zhvillimin e turizmit, vitin e ardhshem. Zhvillimi i infrastruktures,zbatimi i 19 akteve nnligjore t ligjit t ri pr turizmin. Licencimi i mtejshm i hoteleve dhe agjencive turistike si dhe ngritja e bordit t zhvillimit t turizmit.


  Pyetje: Sa parashikoni t jet numri i turistve vitin e ardhshm ?


  Zoti Pango : Vitin e ardhshem duke u nisur dhe nga treguesit shum t mir t ktij viti, numri i turistve do t dyfishohet.


  Pyetje: Sa sht numri i shqiptarve q shkojn jasht Shqipris pr pushime dhe si shpjegohet ky fenomen?


  Zoti Pango : Pr mua shifra e shqiptarve q dalin jasht pr pushime sht nj fakt i gzueshm, sepse sht tregues i ndryshimit t mentalitetit t izolimit dhe aspak anti-tez e frekuentimit t potencialeve turistike t vendit ton. Prsa i prket shifrs, statistikat i disponon Ministria e Brndshme npermjet Drejtoris s Kufirit. Megjithat theksoj se sht normale q shqiptart t bjn pushime jasht shtetit dhe ky tregues nuk lidhet me krahasimin e prurjes s turistve n Shqipri.


  16/09/2007

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Fjala e Kryeministrit Berisha n Work Shop-in “Shqipria, Turizmi dhe imazhi”

  “ T nderuar pjesmarrs,

  Dua t prgzoj kt nism shum t rndsishme t zotit Alia dhe Institutit pr Demokraci dhe Reforma, t shoqris civile, pr t trajtuar nj problem shum themelor pr vendin, nj problem jashtzakonisht t rndsishm, problemin e turizmit.

  Tashm sht e qart se turizmi prbn potencialin m madhor n distanc, krahasuar me t gjith potencialet e tjera t vendit, prbn potencialin m pak t shfrytzuar, n t cilin ne duhet t prqendrohemi, pr t shnuar nj kthes t madhe n qndrimin ndaj tij. E them kt sepse ,duke ju prgzuar t gjithve, t gjith mikpritsit shqiptar, t gjith operatort e turizmit, pr bum-in turistik q prjetoi vendi kt vit, srish un e shoh se ne kemi detyra dhe detyrime shum t mdha ndaj turizmit dhe turistve. Ne kemi shum pr t’u ofruar turistve. Kjo q ne prjetuam kt vit ka qen thjesht nj fillim dhe kaq sa ka marr kt vit gjith Shqipria nga turizmi, nuk do t jet e largt dita q ta marr vetm Saranda. T mos harrojm se jemi vendi m malor i Evrops, me Alpet ndr m t bukurat, q n dimr nuk shkelen asnj her, ndrsa vers ka ndonj shtegtar q shkon.

  Duke njohur realitetet, njeriu duhet t’i ndryshoj ato. Dua t ndalem n dy momente q nxori sezoni turistik i vitit, njri prej t cilve ka nj rndsi t jashtzakonshme. Kjo sht shtja e plehrave. Un kam marr letra dhe e-mail-e nga turist t ndryshm, t cilt kan shprehur mahnin e tyre pr far kan vizituar, por kan shprehur gjithashtu dhimbjen e tyre pr situatn q kan gjetur dhe m keq akoma, shoqrues t rinj t msuar me t keqen. Nj turiste britanike m tregonte, n nj letr t saj, se kur i them shoqruesit tim, nj djal i ri, se si ka mundsi q e lejoni t jet kjo gjendje me plehra, ai m thot se aty ku jetohet, aty ka plehra.

  Ne po prgatitemi pr t marr nj fushat t gjer n kt drejtim, sepse ky bum turistik mund t na kthehet n nj bumerang. Kjo fushat ka nj rndsi jetike pr t ardhmen e turizmit n Shqipri. Ne na duhen turistt, pr shkak t eurove q ata shpenzojn, por mund t’ju them se m shum se pr eurot ata na duhen pr imazhin q ne duhet t’u japim atyre kto vite. Pasi m von, nj Shqipri e integruar, nj Shqipri e prfshir n lvizjen e prgjithshme, sht nj Shqipri krejt tjetr.

  E kam diskutuar edhe me kryetart e bashkive dhe komunave t zonave turistike dhe qeveria, shoqria civile dhe t gjith duhet t angazhohemi s pari, pr t zgjidhur kt problem. Kjo situat nuk pret, sepse nse ajo vazhdon, jehona e saj ushton botn dhe si e thash, nga bum turistik do t kthehet n bumerang. Ministria e Turizmit, s bashku me ministrin e Mjedisit, kt shtje duhet ta ken m kryesoren, duke filluar nga tani dhe deri n fillimin e sezonit t ri turistik. Me shpejtsi duhet t gjejm t gjitha mnyrat se si t ndryshojm gjendjen.

  Lidhur me ndrtuesit, t cilt jan t pa mshirshm n ndotjen e ambientit, Shoqata e Ndrtuesve duhet ta marr me seriozitetin m absolut kt. Ajo mund t jap nj kontribut shum t madh, sepse sht e vrtet se ndrtohet kudo n bot, por si ktu tek ne, grumbuj plehrash dhe dherash nuk sheh. Bashkit dhe komunat duhet t riorientojn t gjitha fondet pr nj qytet te pastr, pr nj Shqipri t pastr. Kjo sht e mundur plotsisht. Gjendja aktuale sht shum e papranueshme dhe sht shum m mir q ne t’ia themi vetes kt sesa t largojm t tjert.

  Duhet gjithashtu q t ket nj sistem anketimi t vazhdueshm pr turistt. Ata jan vlersuesit m t shklqyer pr sezonin tjetr. Ne duhet t flasim shum hapur me qytetart. Saranda, dy vjet m shum mbante mime shum t larta. Ndrsa sivjet Saranda ka marr rreth erek milion turist, sepse mimet kan zbritur n nivele t arsyeshme. Koncepti se brenda nj muaji, me mime t shtrenjta, duhet t fitohen t gjitha ato q jan investuar dhe ato q i duhen nj investitori gjat viteve, sht shum primitiv. Saranda sht qyteti q ka t paktn potencial turistik 9 mujor, ndoshta edhe m shum dhe ajo po bn progres t madh.

  Turizmi sht proces edukimi. Ne kemi nj mikpritje me t ciln nuk krahasohet askush, por ajo duhet prpunuar, duhet t prshtatet. A duhet te ket qytet q t t ler kamerieri t pressh gjysm ore? Turisti nuk vjen pr t pritur kaq gjat n tavolin. sht evidentuar q turistt kan pasur probleme me shrbimin, me plogshtin, me vonesat. Por kjo nuk ka pse t ndodh. Ne kemi shkolla pr turizmin, kemi kurse. Punmarrsi duhet t shtoj numrin punonjsve, ose duhet t edukoj ata q ka dhe duhet t paguaj m shum rroga. Standardi sht shum i rndsishm. Sepse vrtet mund t jesh pronar i nj lokali, por prmes ktij lokali ti prfaqson dika, prfaqson m shum se veten tnde. Gjithsesi, ka prmirsim t ndjeshm lidhur me shrbimin, por srish nuk sht aty ku duhet n ndonj qytet. N kt drejtim, duhet t bj prpjekje t mdha dhe sektori i shrbimit ndaj turistve.

  Spoti n CNN sht jashtzakonisht i dobishm. Por nj turist q vjen nga Atlanta n Himar, nuk gjen nj autobus pr t zbritur n Lukov, sepse nuk ka transport. Ndaj duhet t ngrem, qoft edhe me mjete publike, linja transporti pr zonn turistike. Ju bj thirrje Agjencive turistike q t prpiqen t organizojn udhtime brenda vendit. N nj lokal – hotel n Berat, djali i nj pronari m tregon n kompjuter se si ai i merrte t rinjt nga Tirana, n grupe, dhe i onte 53 km tek kanionet e Skraparit. Kt e bnte pr t mbajtur klientel aty. Por turisti q vjen n Durrs me far mjeti duhet t shkoj n Berat kur nuk ka nj linj, me far mund t shkoj n Apolloni, n Bylis, etj.

  Ne duhet t bjm nj diskutim shum m kompleks dhe m vjen mir q keni organizuar sot kt seminar, tamam n koh. Qeveri sht shum e interesuar q t bashkpunoj me t gjith ju, n mnyr q t krijojm kushte sa m t prshtatshme pr turistt.

  sht e domosdoshme t shqyrtojm mundsit e kreditimit t zonave turistike, n mnyr q t rritet kapaciteti prits i tyre. sht e domosdoshme t planifikojm dhe parashikojm programe t veanta t bashkive t Vlors, Durrsit, Sarands, Velipojs, gjat gjith sezonit. sht e vrtet q kemi pasur nj bum turistik por duhet t qndrojm n lartsit e bumit. Kjo nuk sht e thjesht, por sht plotsisht e mundur.

  Vendosa t flas hapur me ju sepse sht jashtzakonisht e rndsishme t’i shohsh gjrat n sy. S bashku duhet ta ndryshojm kt realitet n kt fush. Ministria e Turizmit, ministria e Mjedisit, Shoqria Civile, bashkit, komunat, duhet t angazhojn t gjitha potencialet. Duhet t bjm pr vete qytetart n kt shtje, duhet t flasim hapur me ta dhe duhet t dalim me nj platform.

  Edhe nj her dua t’ju prgzoj pr ket nism shum t mire q keni marr dhe dua t’ju siguroj se qeveria sht thellsisht e interesuar t bashkpunoj me ju, me agjencit turistike, me t gjith elementt e Shoqris Civile, t bashkpunoj me bashkit dhe komunat, n mnyr q sezoni i ardhshm turistik t na gjej shum m mir, m t organizuar, pasi ne kemi potencialin mikprits m t madh se do vend tjetr”


  20/11/2007

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 189
  Postimi i Fundit: 02-09-2013, 21:37
 2. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 5. Historia e minoritetit grek ne Shqiperi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-10-2002, 13:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •