Close
Faqja 6 prej 13 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 258
 1. #101
  i/e regjistruar Maska e LOGIC
  Anėtarėsuar
  22-01-2006
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 5 postime
  Kur tė rritem do tė bėhem si Ebu Bekri

  --------------------------------------------------------------------------------

  Njeri tha: "Unė dua tė bėhem polic". Tjetri zjarrfikės. Atėherė njė djalosh musliman nė grumbullin e fėmijėve bėrtiti,"Unė dua tė bėhem Sahaab!"  Kur tė rritem do tė bėhem si Ebu Bekri

  Pasi qė njė grup i njerėzve kishin pranuar Islamin, Ebu Bekri, r.a., insistonte tek i Dėrguari s.a.v.s. qė muslimanėt ta shpallnin islamin nė publik e jo ta
  fshihnin mė tutje. Pejgamberi mė nė fund u pajtua dhe sė bashku hynė nė oborrin e Qabes, secili duke zėnė nga njė qosh dhe duke i thirrur njerėzit nė Islam.
  EbuBekri r.a. ishte i pari qė i ftoi ata tek Allahu dhe Pejgamberi s.a.v.s.

  Turma qė ishte e ulur e dėgjoi Ebu Bekrin r.a. dhe tė tjerėt qė flisnin pėr Allahun dhe Islamin, u zemėruan dhe filluan qė t'i gurėzonin dhe mbytnin muslimanėt.
  Utbah hodhi mbi Ebu Bekrin sandalet e tij tė lėkurės, duke e goditur pa ndėrprerė nė fytyrė gjersa Ebu Bekri r.a. ra pėrtokė. Pastaj u vėrsul mbi Ebu Bekrin r.a. duke e grushtuar nė bark dhe nė fytyrė. Fisi i Ebu Bekrit mė nė fund tėrhoqėn Utbah dhe u betuan se nėse Ebu Bekri vdes, ata do ta copėtonin kokėn e Utbahs pėr hakmarrje. Ebu Bekri ishte i pėrgjakur, i pavetėdije dhe fytyra e tij ishte e padallueshme.

  Kishte ra muzgu kur Ebu Bekri r.a. filloi tė tregojė shenja tė jetės. E dini se ēfarė ishin fjalėt e tij tė para? "Ēka ndodhi me Pejgamberin s.a.v.s.?

  Nėna e tij i ofroi ushqim, por refuzoi qė ta merrte. "Nuk do ta prek ushqimin gjersa tė dėrgoni tek Pejgamberi s.a.v.s. dhe te jem i sigurt se ėshtė mirė."

  E dėrguan nė Daar Al-Arqam dhe kur hyri atje, Pejgamberi s.a.v.s qau pėr gjendjen nė tė cilėn ishte Ebu Bekri r.a. dhe e pėrqafoi. E mbajti nė pėrqafim gjersa muslimanėt u bashkuan pėrreth.

  Shembull:

  Nė librin e tij Risaalat Al-Mu'allim, Xhemal Abiden na tregon qė nė moshėn dy vjeēare - ndoshta edhe mė herėt - djali apo vajza fillojnė zakonisht tė imitojnė gjithēka qė shohin. Pastaj kjo gjendje e imitimit fillon tė zbutet, por vazhdon tė luaj rolin thelbėsor nė edukimit e fėmijės.

  Fėmijėt nuk mėsojnė kur ju thuhet, ata mėsojnė pėrmes shembullit. Sa do tė peshonte njė urdhėr tek fėmija, kur prindi apo arsimtari i vetėm han njė sandwich? Pėr kėtė arsye, ėshtė diē e urryer e pėrbuzur tek Allahu
  qė njė person duhet tė urdhėrojė pėr mirė, por ai vetė tė bėjė diē tjetėr nga ajo qė ka urdhėruar. Me tė vėrtet, fjalėt e tij do tė kenė peshė tė vogėl kur tė dyja - veprimi dhe urdhri - janė tė kundėrta.

  Allahun e madhėrojnė ēka ka nė qiej dhe ēka ka nė tokė, e Ai ėshtė Mbizotėruesi, i Urti. O ju qė besuat, pse po e thoni atė qė nuk e punoni? Tek Allahu ėshtė shumė e urrejtur ta thoni atė qė nuk e punoni! (Es
  -Saff 61;1-3).

  Dhe nė Sahihin e muslimit, Profeti s.a.v.s ka thėnė: "Nė Ditėn e Gjykimit do tė sillet njeriu dhe do tė hidhet nė Xhehnnem. Banorėt e Xhehnemit do tė mblidhen rreth tij dhe do t'i thonė: "O ti filan, ēfarė tė ka ndodhur? A nuk ke urdhėruar nė punė tė mira dhe ke ndaluar nga tė kėqijat? Ai do t'u thotė "Po, gjithsesi kam urdhėruar pėr vepra tė mira, por vetė nuk i kam kryer, dhe kam ndaluar nga tė kėqijat, por vet i kam punuar ato".

  Ashpėrsia e kėtij mėsimi buron nga plagėt dėmtuese qė e presin brenda personalitetin e fėmijės kur sheh shembullin e tij duke bėrė gabime dhe duke mos bėrė ēka ėshtė e drejtė. Nga ne qė tė mos binden tė besojnė
  ēka kėrkojmė, ne mund tė shkatėrrojmė jetė tė tėra deri nė Ditėn e Gjykimit. Nė kėtė hulumtim duhet qė t'i kthehemi shembullit tė ndritshėm tė Ebu Bekėr Es Sidik r.a. Kur Pejgamberi s.a.v.s. pranoi shpalljen e parė, njeriu i parė qė ju afrua ishte shoku mė i mirė Ebu Bekri. Kur Ebu Bekri r.a dėgjoi qė Muhammedi a.s. ėshtė zgjedhur Profet, ai menjėherė deklaroi: "Kurrė
  nuk kam dėgjuar asnjė gėnjeshtėr nga ti. Dėshmoj se nuk ka Zot tjetėr qė meriton tė adhurohet pėrveē Allahut dhe ti je i Dėrguari i Allahut."

  Pejgamberi mė vonė tha: "Nuk ka qenė askush tjetėr qė kam folur rreth Islamit qė nuk ka diskutuar ēėshtjen me mua pėrveē Ebu Bekrit."

  Me pak ajete qė i dinte Ebu Bekri r.a. filloi qė tė thėrriste nė dinin Islam. Sė shpejti u shoqėrua nga duart e Uthmanit, Ez-Zubairit, Abdu Rrahman ibn
  'Owfit, Sa'dit, Abu 'Ubaidas dhe Talhas -gjashtė nga tė dhjetit tė cilėve u ėshtė premtuar Xhenneti gjersa ishin tė gjallė.

  Nė ditėt e hershme tė Islamit Ebu Bekri r.a. ecte nėpėr dyqane dhe shtėpi qė t'i vėzhgonte tė gjithė robėrit muslimanė qė u keqtrajtonin. Ai e shikonte se
  si Umajah zvarrite Bilallin nė shkretėtirė nė mesin e ditės, momentet mė tė nxehta tė ditės. Umajah e shtypte Bilallin nė tokėn pėrvėluese dhe i vendosi njė gurė nė gjoksin e tij qė ta rriste mundimin. Bilalli nuk thoshte diē tjetėr "Ehad, Ehad (Njė, vetėm Njė)." Ebu Bekri shikonte Bilallin dhe i pėshpėriste, "YunJeeka AlWaahidul Ahad (I vetmi {Allahu } do tė
  shpėtojė."

  Ebu Bekri shkoi tek Umajah dhe kėrkoi qė tė ja shesė Bilallin atij pėr 5 ukijje tė arit. Umajah u mahnit nga kjo shumė dhe me shpejtėsi pranoi ."Merre Bilallin. Nuk ka asgjė tė mirė nga ai."

  Pasi qė marrėveshja u krye, Umajjah qeshte, "Po qė se do tė kundėrshtoje tė mė paguaje mė shumė se sa 1 ukijje, pėrsėri do ta shitja."

  Ebu Bekri r.a. ia bėri me dije, "Edhe po qė se do tė kundėrshtoje tė ma shitje pėr mė pak se sa 100 ukijje prapė se prapė do ta blija! "Qėllim kėqinjėt, si gjithmonė, shpėrndanė pėrgojime rreth Ebu Bekrit qė ka
  liruar Bilallin, duke thėnė se e ka bėrė pėr shkak se ia kishte borxh njė tė mirė. Nė Kur'an nė vargjet qė do tė lexohen deri nė fund, Allahu e bėn tė qartė qėllimin e Ebu Bekrit: "Ai qė e jep pasurinė e vet e pastrohet. E jo pėr ta shpėrblyer ndokėnd qė i ka bėrė mirė mė parė. Por vetėm pėr tė fituar kėnaqėsinė e Zotit tė vet, mė tė lartit, Pėr Zotin, ai do tė gėzojė
  atė kėnaqėsi! (El-Lejl 92;18-21)

  Lexojini sėrish vargjet e fundit. Allahu po i tregon Ebu Bekrit r.a. se do ta bėjė atė tė kėnaqur. Allahu Ekber (Allahu ėshtė mė i Madhi)! Imagjinojeni sikur Allahu t'ua thotė juve kėtė. A do tė kishte mė shumė vlerė diē tjetėr nė kėtė botė se sa ai ajet?

  Ky ishte Ebu Bekri. Ky ishte Kalifi i tė Dėrguarit tė Allahut. Kur 'Amr ibn El-Aasi u bė musliman, Pejgamberi s.a.v.s. zgjodhi atė udhėheqės pėr njėrėn
  nga ushtritė muslimane. 'Amr besonte se kjo mund tė ishte vetėm pse Pejgamberi s.a.v.s. e donte atė mė sė shumti nga tė gjithė. Kėshtu qė pasi qė ushtria u kthye, 'Amri shkoi dhe u ulė afėr Pejgamberit s.a.v.s dhe ja bėri njė pyetje me zė tė lartė qė ta dėgjonin tė gjithė pėrgjigjen. Ai pyeti: "Kėnd e do mė sė shumti?"

  Pejgamberi s.a.v.s. u pėrgjigj: "Aishen," gruan e tij.

  I befasuar, 'Amr pyeti ,"Jo, jo, nga burrat kėnd?"

  Ai tha: "Babanė e saj! "Ebu Bekrin r.a.


  Pjesa e dytė: Cilėt janė shembujt tanė?

  A jeni ulur ndonjėherė me fėmijėt tuaj apo me fėmijėt e fqinjėve musliman? Dhurojani njė top basketbolli dhe uluni me njė anė dhe dėgjoni se ēfarė thonė. Tė gjithė, me nga pak kundėrshtime, do tė thėrrasin emrat
  e basketbollisteve qafira, gjersa marrin nė shėnjestėr tė gjuajnė. Do ta dėgjoni emrin e Majkėll Xhordanit dhe tė tjerėve, emėr qė u vije nga zemra gjersa godasin topin nga gėzimi.

  Dėgjoni me kujdes; tė pafajshėm u tregojnė botės: "Dua qė tė bėhem basketbollist qafir sikurse qafiri Xhordan." Mos u befasoni kur tė arrijnė nė
  Universitet, pasi qė e kanė humbur rininė e ēmuar, mund ta gjuajnė topin nė mėnyrė tė saktė nė kosh, po ende nuk mund ta lexojnė suren El-Fatiha, duke belbėzuar sikur fėmijė. Nė Ditėn e Gjykimit, kėto kėnaqėsi adhurimi do t'i mohojnė tė gjithė ata qė i kanė marrė si shembuj dhe i kanė kopjuar mėkatet e tyre. Interesante se si "Reebok" ka reklamuar njėrin
  nga kėta idhuj duke hedhur topin dhe nė fund tė reklamės afrohet tek kamera dhe thotė: "Vetėm pse e hedh topin nuk do tė thotė qė do t'i rrisė fėmijėt tuaj, "SubhanAllah, vetėm nėse fėmijėt dhe prindėrit
  ta kenė kuptuar se ēka ka dashur tė thotė.

  Shikoni shembujt e vėrtet dhe fėmijėt qė i merrnin si shembuj. Aisha r.a. transmeton se si Pejgamberi s.a.v.s. i vizitonte nė mėngjes e mbrėmje. Por njė ditė erdhi nė kohėn e drekės -kohė e cila na bėri tė kuptojmė se diē po ndodhte. Ebu Bekri hapi derėn dhe Pejgamberi s.a.v.s. njoftoi se Allahu i ka dhėnė lejen qė tė bėjė udhėtimin pėr nė Medine. Ebu Bekri u gėzua
  pamasė. "Sė bashku, o i Dėrguar i Allahut, Sė bashku!"

  I Dėrguari i Allahut s.a.v.s. i'u pėrgjigj: "Sė bashku".

  Ebu Bekri r.a. filloi tė qajė. Aisha r.a. komenton: "Kurrė nuk e kam besuar se do ta shoh dikė duke qarė nga gėzimi, deri sa e kam parė babanė tim duke qarė kur e kuptoi se do tė udhėtonte me tė Dėrguarin e
  Allahut." Vėshtroni ngjarjen e udhėtimit dhe do ta shihni se shumica e pjesėmarrėseve, pėrveē Ebu Bekrit, kanė qenė fėmijė, Ajsha dhe vėllai i saj Abdu Rrahmani, Esma, e cila ėshtė goditur nė fytyrė nga Ebu
  Xhehli pėr shkak se ka refuzuar tė tregojė se ku gjendet babai i saj. Udhėrrėfyesi qė i udhėhiqte pėr nė Medine ka qenė gjithashtu njė djalosh i ri. SubhanAllah kėta fėmijė janė rritur qė tė jenė nė mesin e mė tė mirėve nė tėrė njerėzimin qė do tė shkelin nė kėtė tokė. Pse jo kur kanė pasur shembujt mė tė shkėlqyer si tė Dėrguarin e Allahut s.a.v.s dhe
  Ebu Bekrin r.a.

  Pas rreth dhjetė viteve tė Davetit dhe Xhihadit nė Medine, kur Pejgamberi s.a.v.s. ndėrroi jetė, 'Omeri r.a. thirri tė gjithė popullin, mprehu shpatėn e tij
  dhe foli: "Muhammedi nuk ėshtė i vdekur, Ai shkoi tek Zoti i vet, sikurse Musa qė ka shkuar tek Zoti i vet dhe do tė kthehet po si ai. Dhe kur tė kthehet do t'i mbys tė gjithė ata qė kanė thėnė se ėshtė i vdekur."

  Lajmi pėr vdekjen e Pejgamberit s.a.v.s. arriti tek Ebu Bekri r.a. Pėrgatiti kalin dhe u nis pėr tek shtėpia e tė Dėrguarit tė Allahut. Aty qėndronte i
  Dėrguari i Allahut i mbėshtjellur me njė pėlhurė.

  Ebu Bekri ngriti pėlhurėn e puthi Pejgamberin s.a.v.s. dhe i tha: "Tibta Hayyan Wa Mayyitan (Je i bekuar nė jetė dhe nė vdekje). Doli jashtė gjersa 'Omeri r.a. u fliste popullit. "Ulu 'Omer" i tha Ebu Bekri. E Madhėroi Allahun dhe filloi tė flas: "Kushdo qė e ka adhuruar Muhammedin s.a.v.s. le ta dijė se ai ėshtė i vdekur, kushdo qė e adhuron Allahun le ta dijė se ėshtė i Gjallė dhe nuk vdes kurrė."

  Pastaj lexoi ajetin: Muhammedi nuk ėshtė asgjė mė shumė se sa i Dėrguar i Zotit. Tė Dėrguarit kanė ardhur dhe kanė shkuar edhe para tij. Nėse ai vdes apo mbytet a do tė ktheheni nė gjendjen e mėparshme?

  Omeri r.a. thotė: "Kur dėgjova kėtė ajet, gjunjėt mu zbuten dhe u rrėzova, e dija se Pejgamberi s.a.v.s. ka vdekur". Pak kohė pas kėsaj, Ebu Bekri r.a. dėrgoi ushtrinė e Usames. Usame nė atė kohė ishte vetėm 18
  vjeēar. E udhėhiqte njė ushtri tė tėrė muslimane. I luftuan romakėt dhe u kthyen nė shtėpi fitimtar, duke i ngjallur frikė tė gjithė atyre qė donin t'i sulmonin muslimanėt nė Medine.

  Pasi qė Usame u largua nga Medina, Ebu Bekri r.a. shoqėronte me kalin e tij dhe ecte pranė. Usame i tha: "Ose do tė kalėrosh me mua ose do tė zbres tė ecė."

  Por Ebu Bekri kundėrshtoi duke thėnė: "Ti nuk do tė zbresėsh e unė nuk do tė kalėroj, ēfarė tė keqe mė sjellė mua nėse pluhuros kėmbėt pėr hir tė Allahut nė njė orė tė ditės". Nė tė vėrtetė Usame arriti kėtė
  pozitė pasi qė kishte shembuj si Ebu Bekri r.a.

  Muslimanėt kuptuan rėndėsinė e shembullit qė fėmijėt e tyre kishin, "Amr Ibn Utbah, Rahimahullah, kėshillonte mėsuesin e djalit tė tij: "Pėrmirėsimi i parė qė e bėn tek djali im le tė jetė pėrmirėsim i vetvetes, vėrtet sytė e tyre janė tė pėrqendruar nė sytė e tuaj. E mirė pėr ta ėshtė ēka do qė ju veproni, edhe nėse ėshtė e keqe. E keqe pėr ta ėshtė ēka do qė nuk e veproni,
  edhe nėse ėshtė e mirė."

  Shumė prindėr e kanė kuptuar ēėshtjen se si ta gjejnė shembullin e vėrtetė pėr fėmijėt e tyre. Kemi njė shembull me tė cilin do ta pėrmbyllim kėtė temė: Nė foshnjore, njė mėsues jo musliman u ulė me nxėnėsit e tij dhe u bėri pyetje tė gjithėve se ēka do tė dėshironin tė bėheshin kur tė rriten? Njeri tha: "Unė dua tė bėhem polic". Tjetri zjarrfikės. Atėherė njė djalosh musliman nė grumbullin e fėmijėve bėrtiti,"Unė dua tė bėhem Sahaab!" Ēka?
  Kur erdhi koha e mbledhjes me prindėr, mėsuesi pyeti prindėrit pėr kėtė Sahaab qė djali i tyre dėshironte tė bėhej kur te rritet. Ata i thanė: "Kurdo qė kemi kohė tė lirė i lexojmė tregime rreth Shokėve tė Pejgamberit s.a.v.s. kėshtu qė i janė bėrė shembuj, dhe kur tė rritet dėshiron qė tė bėhet sikur ata".

  A nuk ėshtė kjo se ēfarė ne ua dėshirojmė fėmijėve tanė?  Shkruar nga Muhammed el Sherif

  Pėrktheu nga anglishtja: Luljeta Latifi

  Burimi: Krenaria

  forum-islamik
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga LOGIC : 14-04-2008 mė 17:43
  A known mistake is better than an unknown truth.

 2. #102
  i/e regjistruar Maska e LOGIC
  Anėtarėsuar
  22-01-2006
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 5 postime

  Mbaroi!


  Qė nga fėmijėria ju frikėsoja hapėsirave tė ngushta. Sikur tė ma mbyllnin gojėn, nuk mundja tė merrja frymė. Kėtė ma vėrtetoi edhe mjeku, kjo gjendje ishte njė sėmundje qė duhej tė trajtohej, nuk dija si t'i ndihmoja vetės. E tash...

  Tash duhet tė mbyllem nė hapėsirė edhe mė tė ngushtė?

  Mė mbėshtollėn me njė ēarēaf tė xhenazes dhe me kujdes mė vunė nė njė tabut. Zėrin e atyre qė ishin afėr meje e dėgjoja tamam. Edhe pse i kisha sytė e mbyllur, i shihja tė gjithė.

  Ata ankoheshin: "Kaq i ri ka vdekur?"

  Po, kaq i ri kam vdekur!

  Kam pasur shumė punė pėr tė bėrė!

  Kėstet mujore pėr televizionin dhe pėr automobilin nuk i kam paguar ende.

  Djali ime nuk e ka pėrfunduar ende shkollimin.

  Kam dashur ta themelojė njė ndėrmarrje, e tė gjithė ata qė i kam dashur, t'i vendosi atje.

  Edhe vajguri nuk kam porositur, e dimri po afrohet.

  Kur rashė nė kėto mendime, dėgjova njė zė tė ashpėr nė sfond, qė mė frikėsoi pa masė. Mė thoshte: "Mbaroi!"

  Ah sikur mos tė kishte mbaruar...

  Si ka mundur tė mė ndodhė kjo, si ka mundur tė vijė deri te ky aksident. Unė isha njė vozitės i mirė.

  Pėrderisa merresha ende me kėtė aksident, vėra re se tė afėrmit dhe familja ime tuboheshin rreth tabutit tim, pėr tė mė parė pėr tė fundmen herė. I pashė vetėm katėr duar, qė e mbyllėn tabutin. U mundova tė bėrtas. "Mos! Mos!... Nuk munda ta qes as edhe njė zė pėrjashta. U bė terr! Vetėm dy rreze tė dritės i vėrejta krahas. Mė duket ishin vetėm vrima, kapaku i tabutit mė duket nuk u pėrshtatke siē duhet. "O Allah!... ? ka do tė bėhet tash me mua? ? ka do tė ndodh?"

  Nuk isha mė nė gjendje tė mendoja. Mė vonė mė ngritėn lartė. E ndjeva ashtu, sikur tė isha nė kraharorėt e shokėve tė mi. Dukej se binte shi. Isha nė udhėtim pėr nė xhami, pėr faljen (namazin) e xhenazes.. Kurrė mė parė se kisha vizituar xhaminė...

  Po kam dashur tė ndryshohem, po, kėtė kam dashur ta bėj me gjithė mendje. Tė gjitha zakonet e shėmtuara kam dashur t'i largoja. Kam dashur tė fillojė t'i fali tė gjitha kohėt e namazit, tė bėhem njė musliman i devotshėm. Si ndodhi ky aksident?

  Prapė mu paraqit ky Zėri i ashpėr: "Mbaroi!"

  Pastaj pėrfundoi edhe falja e xhenazes. Kur i pyeste hoxha si mė njihnin mua, disa nuk pėrgjigjeshin fare. Po, i kisha lėnduar disa nga ata.

  Mos tė kishte ndodhur ky aksident, atėherė do ju kisha kėrkuar falje. Do i kisha rregulluar sigurisht kėto gabime.

  Sėrish mė ngritėn lart, dhe e lėshuam oborrin e xhamisė. Pėrmes tabutit qė ishte nė anėn e shtrembėr, vėrejta qė ishim duke ecur drejt varrezave. Shiu u bė edhe me i egėr. Pikat e tij dėgjoheshin edhe me fort. Bisedat e jashtme mė me vėshtirėsi dėgjoheshin. Dy biznesmenė bisedonin pėr momentin e vėshtirė tė pazarit qė e kishin, dy kushėrinj ishin duke zgjedhur njė film pėr fundjavė. Njė njeri qė e mbante tabutin nė kraharorin e majtė i pėshpėriste njeriut matanė: Po, ku e qėlloi tė vdiste bash nė kėtė ditė, jam bėrė qullė deri nė kėmishėn e brendshme.

  Si ėshtė e mundur?... Dėgjoj mirė? A nuk janė kėta tė afėrmit, shokėt e mi, pėr tė cilėt e kam sakrifikuar kohėn, gjumin dhe kurrė s'ua kam refuzuar ndihmėn time.

  Mė denigruan, ndoshta kemi arritur tash tek varri. Kapaku i tabutit u hap. Unė pashė varrin tim, dhe me duket qė po gėzohet tė mė pėrpijė. Tash mė ra ndėrmend : Mbaroi!

  Jo! Jo! Me ēehren e tyre tė mėrzitshme mė indinjuan shokėt e mi nė thellėsi. Mė duket ishin nė ngutje, shpejt ma mbuluan trupin tim me dėrrasa tė holla. O Allah, a nuk ka as ikje?

  Njė mundėsi tė dytė, pėr tu bėrė njė rob siē e urdhėron Ti ? Sėrish mu paraqit ky Zėri i ashpėr: "Mbaroi!" Mbi dėrrasa hidhnin dhe, ēdo hedhje qė binte nė trupin tim kėrciste. Tėrė forcėn qė e kisha, mblodha qė tė drejtohem.

  Befas, isha shtrirė nė shtratin tim, fqinji, i cili ishte mjek, pėshpėriste ngadalė: ,,Mbaroi!" "Mbaroi!" Isha lagur me djersė, krejt kjo ishte vetėm njė makth. Familja ime mė shikonte me njė shikim tė zhvendosur. O Allah, tė falėnderoj! Tė falėnderoj me ēdo qelizė timen!. ? ka kishte ndodhė nėse nuk do ma kishe dhėnė edhe njė mundėsi...!

  Pėrktheu nga gjermanishtja: Sofije Bytyqi
  04.04.2008.islamgjakova.net
  A known mistake is better than an unknown truth.

 3. #103
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Njė leter e njė nene pėr djalin e saj....

  Biri im po tė shkruan nėna jote, gjatė oh sa gjatė jam menduar, te te shkruaj apo jo, dhe ja sot me nė fund vendosa. Ndala lotete mora lapsin, e nisa me te te hedh ne leter ato ē'ka me thotė zemra ime e coptuar.
  Sa kohe kanė kaluar more bir qe nuk jemi pare, oh sa vite vite qe nuk Mekke shkruar, te paktėn bir dy rrjeshta. Kam vetėm njė lutjee paktėn ta lexosh kėtė leter pastaj bėj si tė duash coptoje ne dac, edhe ne zemren time ėshtė coptuar e bėrė therrime o biri nenes, oh 25 vjete me pare kur ti erdhe ne jetė, gzimi im nuk kishte te treguar vetėm ato qe janė ere nėna e kuptojnė me mirė kėtė ndjesė. Tė mbarta nėntė muaj ngrihesha me veshtiresi, flija, haja, dhe merrja fryme me veshtiresi e siklet tė madh. Ti linde ne fun te guhtit bir uh cvape c'te nxehte bėri atė vit, eh cvuajtje me shtonte por kurren e kurres nuk mu zvogelua ...dashuria pėr ty. Mezi prisja momentin qe ti te dilje ne drite, oh ca vuajtje te patreguara e sa lapsi nuk I pėrshkruan dot, u peralla me vdekjen bir e jam nė fund , ti dole ne drite te qaren tendem perzie me lotete e gzimit oh c'gezim ishte ajo ditė, c'gezim me solli ne ai ēast te mbajata e lumtur ne kraherotin, preherin e bėra shtrat pėr ty bir gjirin ushqim, qendroja pa gjume , qe te flije ti. E ti u rrite u martove edhe sot ah sot te shoh se nuk je me ai oh ZOT I MADH.
  Po cishte valle ky shpreblim qe me bėrė djali I nenes, po a e meritoj bir kte ftohtesi kte sjellje tėnde, bir im s'po te kerkoj shumė bir vetėm vetėm te te shoh njė here vetėm njė here te te puth sytė e ballit te te ndjeje veē njė here pra te ndjeje arome e qenjes sime vetėm kaq bir, shumė ėshtė valle pėr ty kjo jeta mė ka lodhur shumė veēanėrisht mungesa jote , sot bir nuk desha te ta thom por kam zėnė shtratin , jam fill e vetme dhe s'ka kush te me njė gote ujė, po unė jam sjelle mirė me ty apo jo. Kam qenė vite me rradhė sherbetorja jote oh more bir. A e e meritoj valle kte shprelim pėr hirė te allahut , trego pak butesi pėr nėnėn tėnde , se ndryshe Allahu nuk do tė fale kurrė e nėna s'ta uron kurrė kte , ka ardhur koha bir qe zemra jote te zbutet e te ndjeje pak dhimbje pėr njė plak, qe e keputi malli, qe e mbyti merzia qe i ėshtė djegur zemra e i janė thare lotet mendohu bir im mendohu. Tė lutem shumė thirri zemrės thirri te paste nėna thirri biri im. Nėna s'do tė ankohet kurrė bir nuk do tė mallkoj asnjėherė kurren e kurres , se po ta bėj kte mallkimet e mia do tė arrine ne dyert e qiellit e do tė zinte haku im , e mby ty e familjen tėnde do tė zbrisnin fatkeqesira qe kurrė nėna nuk do ti dėshironte jo bir nėna s'do e beje kurrė kte ti pėr mua je im bire , je shpirt je gzim oh je pranvera e shkurter e asaj pak jetė qe mė ka mbetur, vetėm mos harro djali I nenes se do tė mlakesh edhe ti. Tė te pyes nėna a kanė zėnė te te dalin thijat mor bir mesiguri qe po , pra do tė bėhesh edhe ti prind. Do te mplakesh si unė po edhe larg qoftė largqofte mun ta pesosh si unė , se kjo botė biri im mos e harro kurrė kėtė ėshtė botė e proves kte mos e harro, tė gjitha tė shkruhen ne librin e qiellit biri im , krijuesi vėrtetė mun te te vonoj por kurrene e kurres nuk harron.
  Eja bir te te shoh te paktėn njė here te lutem shumė. Bir nėna kaq kisht. Tani bėj si tė duash letren dac grise veē nuk rri pa te thėnė nė fund se kush bėn mirė ne kėtė dynja e ka pėr veten e tij, e kush sillet pėrsėri pėr veten e tij e ka.
  Tė pėrqafon dhe te puth sytė e ballit me mall nėna jote.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 4. #104
  Xp Maska e Vista
  Anėtarėsuar
  30-01-2008
  Vendndodhja
  Mbi dhe
  Postime
  583
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Hajduti dhe pronari


  Parabolla ėshtė si njė trėndafil, esenca e tė cilit nuk ėshtė ngjyra apo aroma (Rumiu 1207-1273)


  Ishtė njė herė njė njeri i cili shkulte nga pema pjeshkėt e i hante ato. Pronari i kopshtit i tha: "A nuk ke frikė Allahun?"


  Ai iu pėrgjigj: "Pse duhet ta kem frikė?

  Pema i pėrket Zotit, e unė jam njė krijesė e Zotit. Krijesa e Zotit ushqehet me atė qė i pėrket Zotit".

  Pronari i tha: 'Prit pak se tani tė pėrgjigjem unė".

  I dha urdhėr shėrbėtorėve tė tij qė tė sillnin njė litar, ta lidhnin hajdutin nė pemė, e ta rrihnin derisa ai ta kuptonte pėrgjigjen.

  Hajduti bėrtiti: "Nuk ke frikė Allahun?".

  Pronari iu pėrgjigj: "Pse duhet ta kem frikė? Ti je krijesa e Zotit, ky shkop ėshtė krijesa e Zotit. Unė po rrah krijesėn e Zotit me shkopin e Zotit".

  Shkurtimisht: kjo botė ėshtė si njė eko qė dėgjohet nė mal. Ti je eko e asaj qė thua, si pėr mirė ashtu edhe pėr keq. Nėse thua: "Ja diēka e mirė" nuk ėshtė e mundur qė eko tė pėrgjigjet: "Ja diēka e keqe" . Ėshtė e pamundur qė nė mal ai qė kėndon tė jetė njė bilbil dhe eko ti pėrgjigjet me zėrin e njė korbi.

  O njėri i mirė: nėse dėgjon ekon e njė pėllitje gomari, ji i sigurtė se je ti qė e ke lėshuar atė zė. (Rumiu: Fīhī-ma- fīhī, kap.40)
  E Verteta ėshtė e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (anė)

 5. #105
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  NJĖ MBRĖMJE QĖ MĖ SOLLI SHUMĖ VUAJTJE NĖ JETĖ!


  Vėshtirė ėshtė tė shkruash pėr vuajtjet e tua ,kur ato i ke pėrjetuar gjatė jetės tėnde,por edhe duke menduar se ndoshta do tė jenė prekėse tek tė tjerėt ,mirėpo pasi kėtė nuk e bėjė pėr asgjė tjetėr vetėm e vetėm qė tė arrihet kėnaqėsia e Allahut nuk hezitoj aspak qė ti tregoj tė gjitha ato qė unė pėrjetova dhe e lus Zotin e Madhėrishėm qė kėto tė kenė dobi tek tė tjerėt.

  Tani motėr e dashur po filloj tė tregoj pėr njė mbrėmje,njė mbrėmje qė ndryshe mund ta quajmė mbrėmje e maturės ku tashmė ėshtė duke u ofruar edhe koha e organizimit tė saj ,krahas sė cilės mendoja se do tė shijoj kėnaqėsinė time mė tė madhe gjatė tėrė jetės time .

  Pra ,si ēdo maturant e maturante qė u pėrgatitej pėr kėtė mbrėmje edhe unė bėra njė pėrgatitje pėrmes sė cilės mendoja se do t’i arrija qėllimit tim qė ndoshta prej shumė vitesh e kam ėndėrruar.

  Dėgjo motėr ,tashmė dua tė tregoj pėr pėrgatitjen time qė bėra pėr kėtė mbrėmje, pėrgatitje e cila ndoshta rrallė mund tė bėhet tek tė tjerėt .Po filloj tani qė nga veshja ime ku aq shumė shpenzova vetėm pėr njė mbrėmje ..Fustanin qė unė e bleva ishte me njė ēmim prej 235€,kėpucėt 38€,frizura me grim tė fytyrės 25€, tė gjitha kėto le ti bashkojmė me njė ēmim ku gjithsej 298€ pa shumen e paguar pėr mbrėmje .Tani motėr e dashur a thua vallė me ēfarė qėllimi i bėra tė gjitha kėto?Tė gjitha kėto i bėra me njė qėllim tė caktuar e ky qėllim i imi ishte : tė dukem gati mė e bukura ,mė tėrheqėse me njė fjalė tė mbetem nė qendėr tė vėmendjes.

  Por si u shpagua i tėrė ky qėllim i imi?

  Nė momentin kur filluam tė hymė ne hotel trupi im filloj tė dridhej ku me vete thashė :ēfarė po ndodh me mua ,duke hyrė nė hotel mė dukej vetja si njė princeshė ku tė gjithė tė tjerėt po hedhin shikim nė mua ,kjo motėr vetėm kishte qenė njė iluzion pėr mua .Pasi hynim nė hotel tė gjithė u ulėn njėherė qė tė pinė nga njė pije ,nga ky ēast filluan tek unė ngacmimet qė mė nxitnin tė bėjė ēmos vetėm e vetėm pėr ta arritur qėllimin qė e kisha mė parė dhe mendoja se ky ėshtė ēasti qė me vite e kisha ėndėrruar .Nuk kaloi shumė kohė u ngritėm qė tė vallėzojmė tė gjithė sė bashku ,nė momentin kur duart e mia filluan tė preken me shumė duar tė meshkujve tjerė tek unė epshet sa vinin edhe rriteshin sa qė kalova nė atė se nuk dija aspak tė kontrolloja vetėn time se qė ēdo gjė qė e bėja qoftė mirė apo keq mė dukej njėsoj .Pasi kaloi njė kohė e gjatė qė vallėzuam erdhi koha qė tė ulemi pėr tė ngrėnė mirėpo unė nuk ndieja uri edhe pse fillova qė tė ngrėj pasi si ushqim i imi kishte qenė arritja e kėnaqėsisė .

  Kaloj koha e ngrėnės filloj koha e muzikės sė gjallė ku pas pak filluan tė vallėzojnė prapė njė pjesė ,ndėrsa unė pėr ēudi jo ,unė vetėm qėndroja duke i shikuar .Nė atė shikim qė po i hedhja tė gjithėve tek unė filluan tė dukeshin gjėra tė ēoroditura pėr tė tjerėt ,kurse pėr vetėn time qė kisha vallėzuar mė parė mendoja se a e kisha bėrė njė gjė tė tillė .Po ,unė po thuajse mė shumė . Duke pasur njė qėndrim tė tillė tek unė ēdo herė e mė shumė filloi tė dukej realiteti ,mirėpo nuk kaloi shumė kohė dashi Zoti i Madhėrishėm nė mendjen time kaluan fjalėt e shokut mė tė mirė tė klasės ,ku mė parė atė e kisha konsideruar si pengesė ndaj kėnaqėsive tė mia, fjalėt e tė cilit mė ndriēuan mendjen nga errėsira dhe dyshimet tė shumta. Dėgjo motėr,por tashmė edhe ti vėlla dėgjoi fjalėt e njė djaloshi qė Allahu i Lartėsuar i kishte dhuruar dituri e mendjemprehtėsi e shumė e shumė cilėsi tjera qė edhe pėr mua nuk kishin qenė realitet .Pasi filloi koha e organizimit tė mbrėmjes tek ne ēdo herė dėgjoheshin zėrat dhe preokupimet pėr pėrgatitjen e kėsaj mbrėmjeje. Papritmas ai vendosi dhe na u drejtua me kėto fjalė : ”Ju shokė dhe ju shoqe tė mia vallahin nuk ju dua pėr asgjė tjetėr vetėm pėr hir tė Allahut dhe ky qėllim mė bėnė tė fortė qė t’ia them disa fjalė pa hezituar fare edhe pse do tė ju duken ndoshta juve si prekėse duke e konsideruar atė si fyerje ndaj kėnaqėsive tuaja .

  Siē po e dini edhe vet ėshtė duke u ofruar njė mbrėmje sa njė mijė mbrėmje tė tjera ku nė vete pėrmban plot vuajtje ,pakėnaqėsi qė ndoshta dikush prej jush do ti vėren mė vonė e ndoshta dikush pas hyrjes nė tė .Dikush pas vuajtjeve qė do ti pėrjeton do tė ketė dėshirė ta kthente edhe njėherė atė mbrapa pėr ti thėnė: Lamtumirė se nė ty nuk ndiej kėnaqėsi “,por kėtė nuk do tė mund tė arrij asnjėherė edhe nėse tėrė jeta e tij ose e saj shpenzohet nė kėtė.

  Ju kuptojė tė gjithėve pėr arsye siē dėshiroj tė ndiej kėnaqėsi nė njė gjė ashtu kini dėshirė tė ndieni edhe ju kėnaqėsi, mirėpo kėnaqėsia ime ndryshon krejtėsisht nga ajo e juaja,unė dėshiroj kėnaqėsinė e Allahut, kurse ju dėshironi kėnaqėsinė e epsheve tuaja qė mė vonė ato shuhen dhe juve ju bėjnė qė tė vuani shumė .Mė thotė ndonjėri prej jush se cili ose cila ėshtė ajo qė doni tė shkoni pa pasur qėllim : zbukurimin ,veshjen tė gjitha ekstreme pėr tu dukur sa mė tėrheqėse ndaj gjinisė tė kundėrt,mė thoni? Mė vjen keq pėr kėtė qė po ua them ,por ėshtė realitet. Kėtė e kuptoj mė sė miri nga zėrat e juaj duke u preokupuar e ky preokupim tregon qė ju shkoni vetėm pėr atė qėllim qė e ceka mė parė .Pėr ju kjo ėshtė njė helm ,helm ky i cili do ti helmon edhe shumė zemra tė tjera,ndoshta,ku vėshtirė pėr ju do tė jetė nėse mundoheni ti shėroni ato.

  Njėri prej shokėve qė nuk donte te dėgjonte me mllef i drejtohet:Pse ti e dinė se ēfarė do tė ndodhė sot e nesėr .Ky ia kthen ,SUBHANALLAH. Me ēfarė butėsie e urtėsi tashmė i drejtohet ky : Tė tashmen dhe tė ardhmen e dinė vetėm Allahu i Lartėsuar ,kurse ne dimė vetėm atė qė dėshiron Ai .

  Atė qė unė ju them e lus Allahun qė tė mos jetė prej hamendjes sime, por ajo tė jetė prej Kuranit te Tij Fisnik dhe prej synetit tė Dėrguarit tė Tij ..Mirėpo njė mėnyrė e tillė e organizimit apo edhe e shkuarjes bėnė qė tė jetė rreptėsishtė e ndaluar ,kur themi qė ėshtė e ndaluar, bėnė tė kuptojmė se mos veprimi i saj sjellė vetėm dobi apo hajr ,mirėpo nėse ndodh e kundėrta e veprimit sjellė vetėm ndėshkim ,vuajtje pakėnaqėsi etj.

  Ju mund tė bėni ēfarė tė doni atė pėr vetėn e juaj e keni qoftė mirė apo keq ..Kėtė e kuptojmė nga fjalėt e Allahut ku thotė: ”Nėse bėnė mirė ,bėnė pėr vete,nėse bėnė keq ,bėnė pėr vete”.Tani nė fund nuk dua t;ju them asgjė mė shumė vetėm se:“Kujtoni Vdekjen, kujtoni Ringjalljen,kujtoni daljen para Allahut (s.v.t)kujtoni Xhennetin ose Xhehenemin .Ashtu si do vdesėsh ashtu do tė ringjallesh ,atėherė mendoni njė natė tė tillė: me muzikė ,me pije dehėse ,me vallėzim ,me lakuriqėsinė ku kjo ėshtė gjėja mė e rrezikshme ,pra mendoni kėtė dhe kuptoni se vdekjen e kini mė afėr se sa damari i qafės qė ju rrah .Zgjidhni...”

  Prej kėtyre fjalėve qė na atė moment mu kujtuan fillova tė qaja sa qė tė tjerėt mė vėrejtėn dhe mu afruan duke menduar se mos u sėmura apo u helmova nga ushqimi e pijet e ndryshme ,mirėpo sėmundja ime ishte mė e rėndė qė askush nuk dinte se ēfarė kam, edhe pse bėnin pėrpjekje tė mėdha .Tani u bėra nė qendėr tė vėmendjes me njė qėllim tė kundėrt .Me padurim prisja tė kthehem nė shtėpi pėr tu larguar nga mundimi qė kisha po njėherit mezi prisja tė shkoja edhe njė herė nė shkollė pėr tė takuar shokun tim qė mė kishte dashur pa interes tė kėsaj bote pėr tė biseduar me tė .Nga ky moment vendi, vendi nuk mė nxihej ,ku ēdo gjė mė dukej e idhėt ashtu si helmi ..Fjalėt qė mundohesha ti them nė vete ishin:O Zot mos mė merr shpirtin nė kėtė gjendje”Pas kėsaj fillova tė mendoja qė nėse arrij tė shkojė nė shtėpi ēfarė duhet tė bėjė pastaj, ku do tė jetė kthimi im ,brenda kėsaj mendoja se kthimi im i vetėm duhet tė jetė tek Krijuesi im .Tė gjitha fjalėt e shokut tonė kishin qenė realitet saqė tė gjitha u vėrtetuan nė praktikėn e jetės sonė.

  Ndodhi ajo qė ndodhi tashmė e falėnderoj Zotin qė mė udhėzoi ,mė forcoi nė rrugėn e Tij edhe pse unė pėr vetėn time deklarojsha ēdoherė se jam myslimane, por nė esencė disa punė qė unė i bėra ,e posaēėrisht brenda asaj mbrėmje kishin qene tė ngjashme me punėt e njė pabesimtarje(kafire)Nganjėherė kur mė kujtohet kjo mbrėmje mė vije turp ,qė njė femėr ashtu siē isha unė qė pretendojsha se jam myslimane ndėrsa trupi im i zhveshur para qindra meshkujsh. Tashmė edhe unė nė fund dua tė pėrcjell njė mesazh tek ju motra dhe vėllezėr ,ju qė ndoshta deklaroni atė qė unė deklarova mė parė, ndalu dhe mendo pak ,kujto njė ditė tė madhe ku do tė japėsh pėrgjegjėsi pėr ēdo gjė qė ke bėrė qoftė sa grimca e atomit mire apo e keqe nėse ėshtė .Kėtė, jo vetėm qė ta them unė tani ,por kėtė e ka thėnė Zoti i Madhėrishėm nė Librin e Tij :”Kush punon mirė apo keq qė peshon sa grimca e atomit atė do ta gjejė “atėherė nėse mendon qė kjo mbrėmje ėshtė gjė shumė e vogėl pėr ty ,por nė realitet kjo peshon nė peshoren e saj shumė.
  Tė gjitha kėto qė i thash mos mendo se dua tė humbi kėnaqėsinė tėnde qė mendon se do ta gjesh brenda njė mbrėmje qė kėtė mezi e pret ,por dua qė tė ndalesh e tė mendosh se kėtė kėnaqėsi qė ti po pret brenda kėsaj nate pėr ty do tė jetė me gjemba .Kujto se nė atė vend nė tė cilin nuk pėrmendet emri i Allahut mund tė ndodh se zbret ndėshkimi i Allahut ,ndėshkim nuk kam pėr qėllim vetėm dridhje tokės apo diē tjetėr mė e madhe ,pėr ty mjafton ndėshkimi i Allahut nėse nė zemrėn tėnde ndien pakėnaqėsi .

  Ndalu,mendo,vepro...!

  E tėra kjo pėr ju ėshtė realitet nga njė motėr e juaj qė nuk ju donė pėr asgjė tjetėr vetėm, pėr hir tė Allahut.

  Shkruar pėr shoqėn e saj tė klasės.
  (Kjo ndodhi ėshtė e vėrtetė)

  L.T.

  Gjimnazi "Aleksander Xhuvani" Podujevė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 12-05-2008 mė 10:23
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 6. #106
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  FADLULLAH WILMONT, historian (Australi)

  PĖRSE E PRANOVA ISLAMIN?


  Religjioni nė shumė vise tė Australisė, ku unė kam lindur, nuk luan ndonjė rol tė rėndėsishėm nė jetėn e njerėzve. Shumica e banorėve tė saj janė ate*istė. Nė kėtė mjedis jam rritur.Kur i fillova studimet nė universitet lexova disa libra shken*corė. Njėri prej tyre ishte vepėr e autorit frėng, La Come de Llet, nė tė cilėn shtrohej njė ēėshtje jetėsore: A ėshtė e mund-shme qė jeta tė ketė filluar rastėsisht? Ky libėr mė vuri pėrballė kėsaj pyet*jeje: Si filloi jeta? Deri atėherė nuk besoja nė asnjė reli*gjion, por fillova tė mendoj se pėrveē krijimit duhet tė ekzis*tojė edhe njė fuqi e madhe, e kjo fuqi ėshtė ajo e Zotit.Mė vonė u detyrova tė largohem nga fshati dhe u vendosa nė kryeqytet, ku edhe fillova tė punoj nė njė bankė. Nė atė kohė ba*noja nė njė familje tė krish*terė, nė tė vėrtetė shpirtėrisht religjioze.Nė kėtė familje fillova tė mėsoj e tė ndiej se re*ligjioni vėrtet ekziston dhe se qenka e nevojshme qė njeriu tė jetė fetar. Feja e pėrmirėson njeriun, sjelljet e tij dhe njėkohėsisht e furnizon me kėnaqėsi psiko*logjike. Tė gjitha kėto ndikuan dhe u bėra i krish*terė. Pėrpiqesha tė isha i krishterė sa mė i mirė. Fillova tė shkoj nė kishė, tė lutem dhe isha shumė aktiv nė aktivitetet e krishtera. Fillova ta studioj thellėsisht krishtėrimin, por derisa lexova librin "Commen*taries on the Bible", i cili shpjegon ēdo gjė qė thu*het nė Bibėl. Gjatė leximit vura re shumė kundėrthėnie. Aq mė tepėr, shumė shkrimtarė tė krishterė qė kanė shkruar rreth ungjijve dyshojnė nė autenticitetin e tyre. Por, unė megjithatė e adhuroja Krishtėrimin dhe nuk u kushtoja rėndėsi tė veēantė kėtyre shkrimeve...Fati deshi qė tė fitoja njė bursė universitare, qė ta studioja his*torinė. Fillova me studimin e Rilindjes Evropiane, si hyrje e studimit tė Historisė Moderne Evropiane. Prej kėtij studimi mė*sova se sa i madh ishte ndikimi i mendimit arabo-islam nė men*dimin evropian. Por, si e pse? Cila ishte arsyeja e kėtij ndi*kimi? Kjo nuk shpjegohej nė hollėsira! Ky qe shka*ku qė unė fillova tė hulumtoj e tė kėrkoj prejardhjen e kėtij ndikimi.Me seriozitet fillova gjurmimet dhe hulumti*met shkencore. Si fryt i kėtij hulumtimi, zbulova se muslimanėt ishin ata qė e nxorėn Spanjėn nga errė*sira e Mesjetės. Po tė mos ishin musli*ma*nėt nė Spanjė, Evropa sot e kėsaj ditė do tė mbetej si nė kohėn e Mesjetės! Dijetari frėng Zhirardi, i cili kish*te studiuar nė Univer*sitetin Islam tė Kordobės, nė Spanjė, pasi u kthye nė Francė, ishte edhe kėshilltar i Papės nė Romė. Zhirardi, gjatė qėndrimit nė Kordo*bė i studioi numrat arabė, siē quhen nga evropianėt. De*ri nė atė kohė evropianėt pėrdornin numrat ro*makė, tė cilėt nuk ishin aspak praktikė, p.sh., nėse dėshironi tė shumėzoni 99 x 999 me numrat romakė, do t'ju duhej njė faqe e tėrė...!Mendja arabe e zbuloi zeron. Ky zbulim ishte guri themeltar i shkencės matematikore. Zhirardi ishte i pari qė i vuri nė zbatim zeron dhe numrat arabė, kuptohet, nė Evropė. Pa zeron dhe pa num*rat arabė nuk do tė ishte e mundshme tė zhvillohej ma*te*ma*tika moderne. Pra, sikur tė mos ishin zbuluesit muslimanė-arabė, ndoshta do tė ishim ende nė errė*sirėn e Mes-jetės...Algjebra ishte njė shkencė e pastėr arabe, siē ishte edhe shken*ca e llogaritjes, e zbuluar nga musli*manėt. Pra, duket qartė se matematika, algjebra e llogaritja janė zbulime islame.Edhe mjekėsia qė praktikohet sot nė Evropė, bazohet nė vep*rat e Ibn Sinasė dhe tė Raziut, tė cilat edhe sot e kėsaj ditė stu*diohen nė Universitetin e Sorbonės, sepse janė tejet tė dobish*me. Muslimanėt-arabė gjithashtu e zbuluan qarkullimin e gjakut rreth 400 vjet para Pėrėndimit!E gjithė ajo qė njihet me emrin Zbulime Shken*core tė Rilin*djes Evropiane ėshtė marrė nga pėrkthi*met latine qė kanė bė*rė muslimanėt. Prandaj, kėto nuk janė zbulime moderne, por janė rizbulime. Ro*xher Bekoni, i cili njihet si themelues i shken*cės empirike, tha: "Nuk keni mundėsi ta njihni shkencėn pėrderisa nuk e mėsoni gjuhėn arabe!" R. Bekoni e mėsoi meto*dėn empirike nga muslimanėt. F. Mage*lani, i cili ishte i pari qė dėshmoi se Toka ėshtė e rrumbullakėt, u bazua nė studimet islame tė botuara nė Spanjė. Bile edhe kapiteni i anijes sė Mage*lanit, ishte musliman nga Afrika. Nuk e tep*rojmė nėse themi se dituritė nė tė cilat ba*zohet shkenca mo*derne kanė ardhur kryesisht nga shkencėtarėt muslimanė.Jo vetėm kaq, por edhe marrėdhėniet shoqėrore: bujaria, fis*nikėria dhe respekti i veēantė ndaj femrės u sollėn nė Evropė nga arabėt, nga rajoni i quajtur Provansė, qė shtrihet ndėrmjet Francės e Spanjės, prej nga u pėrhapėn nė tėrė Evropėn.Koncepti i sigurimit pėr dėmshpėrblim u bė i njohur nė Evro*pė nga muslimanėt arabė. Edhe ēeqet e bankave pikėsėpari fi*lluan tė pėrdoren nga musli*manėt.Nė astronomi, Ibėn El-Hithami ishte astronomi i parė qė e zbuloi astrolabin. Tė gjitha kėto qė u pėr*mendėn janė vetėm njė pjesė e vogėl e asaj qė zbu*lova gjatė studimeve tė mia pėr Evro*pėn moderne. Edhe vetė ēuditesha dhe pyetja i habitur: Kush janė muslimanėt? Asgjė nuk dija pėr Fenė Islame e as pėr mus*li*manėt. Kėshtu, hulumtimet e mia i fillova qė nga fillimi.Nga enciklopedia mėsova se muslimanėt janė ata tė cilėt i pėr*kasin Fesė Islame dhe se kanė njė libėr tė shenjtė qė thirret Kur'*an. Nė bibliotekėn e Universitetit ekzistonte njė pėrkthim i mi*rė i Kur'*anit tė Madhėrueshėm, tė cilin e mora dhe fillova ta studioj me shumė vėmendje e kujdes.Gjatė studimit zbulova kėto tri pika kryesore, tė cilat mė la*nė pėrshtypje tė thellė. Ato janė:1. Nė Kur'an nuk ka kundėrthėnie, si nė librat e feve tė tjera.2. Nė Kur'an, nė pėrmbajtjen e tij, nuk haset nė asnjė kun*dėr*thėnie me arritjet shkencore.3. Kur'ani pėrfshin kryesisht ēdo aspekt tė jetės.Pastaj fillova tė studioja jetėshkrimin e Muham*medit (a.s.). Lexova disa libra rreth jetės sė Pejgam*berit. Studimet e mia zgjatėn pesė vjet.Nė lagjen ku jetoja banonin edhe tre arabė mus*limanė. Gjatė muajit tė Ramazanit ata agjėronin e unė habitesha. Njė ditė i pyeta: "Pėrse po e torturoni veten?" Ata ma dhanė kėtė pėrgjigje tė logjikshme: "Ne agjėrojmė jo pėr ta torturuar ve*ten, siē thoni ju, por pėr shumė arsye... Problemi kryesor i njė*riut sot ėshtė vetėkontrolli! Zoti na ka dhuruar shumė mun*dė*si... Agjėrimi na mėson gjėrat mė tė rėndėsishme qė na i ka falur Zoti. Thika, pėr shembull, pėrdoret nė kuzhinė pėr pėrga*titjen e ushqimit dhe pėr gjėra tė tjera, por edhe pėr ta vrarė ve*ten ose dikė tjetėr. Pra, varet si e pėrdor, pėr tė mirė a pėr tė keq. Agjėrimin ne e bėjmė pėr tė mirė, qė t'i pėrkryejmė dhe t'i zhvillojmė mundėsitė tona. Sidomos vetė*kontrollin..." Kjo pėr*gjigje ishte vėrtet e logjikshme. Pas kėsaj ngjarjeje, qė mė la pėr*shtypje tė thellė, miqėsia ime me kėta muslimanė zhvi*llohej e rritej pėr ēdo ditė!Njė ditė, njėri prej tyre m'u drejtua me kėto fjalė: "A e di se je bėrė musliman?" U befasova dhe menjėherė e pyeta se pėr*se ma bėnte kėtė pyetje "Po, - mė tha - a nuk e beson Kur'-anin?" "Po, e besoj" - i thashė. Mė pyeti: "A nuk beson se Muhammedi ėshtė i Dėrguari i All-llahut?" "Po" - iu pėrgjigja duke i thėnė se njė libėr si Kur'ani s'mund tė sjellė askush pa qenė i Dėrguar i Zotit ! Miku im mė tha: "E gjithė kjo tė bėn tė kuptosh se je bėrė musliman!" U ktheva nė shtėpi dhe u mbylla aty pėr njė kohė tė gjatė. Ndjeva qė drita e besimit kishte filluar tė mė ndriēojė dhe All-llahu i Madhėrueshėm tė mė udhėzojė.I mėsova lutjet, namazin. Erdhi muaji i Rama*zanit dhe Zoti mė dha vullnet qė tė agjėroj.Ky ishte fillimi. Nė kėtė fillim zbulova se Feja Islame ėshtė e thjeshtė dhe e kuptueshme, prandaj edhe e pranova. Mė vonė shko*va nė Indonezi si li*gjėrues universitar. Atje mėsova edhe mė shumė.Tani, mė nė fund, e them me sinqeritetin mė tė thellė: E fa*lėnderoj All-llahun qė mė ndihmoi ta gjej tė vėrtetėn dhe jam i sigurt se s'ka tė vėrtetė tjetėr pėrveē Fesė Islame. S'ekziston rrugė tjetėr shpėtimi pėr njerėzimin pėrveē Fesė Islame. Ndiej se Islami ėshtė e VĖRTETA!
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 7. #107
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  الرازق Err-Rrazik, (Gjithėfurnizuesi)

  Zogjtė e Korbit
  Kishte Qenė Nje Njeri ne Kohen e Ibrahimit a.s,i cili nuk nuk e kerkonte Rriskun me veprat e tij , mirpo bente nje Lutje te veqant vazhdimisht dhe per qudi i vinte rriski dhepse duk e kerkonte rrikun,mirpo e priste rriskun qe ti vinte vetė vetiu,dhe kjo Lutja qe e bente vazhdimisht ishte : O Allahu mė Furnizo mua ne kete Jetė,sikur qe i furnizon zogjėt e Korbit dhe Njerzit kur e degjonin kete njeri ,i cili e bente kete Dua apo Lutje quditeshin dhe disi e nenqmonin dhe Ironi...


  Shkenca Rreth Zogjeve te Korbit

  Shkenca ka vertetuar se Zogjė e Korbit ne Momentin qe dalin nga Veza , ne fillim Trupin e kan pa qimė d.m.th kan trup Lakuriq dhe i vie nje Aromė teper e keqe dhe e rende ,sa qe Korbi i rritur nga kundermimii trupit te te vegelve te tij,detyrohet qe ne vegjeli te i largon dhe ti hudh jasht Foles se saj pershkak te aromes se rende qe leshojn ata nga trupi i tyre...

  Dhe keta zogjė te vegjel detyrohen qe ta vazhdojn jeten te vetem ,mirpo shikuar per nga aftesit e tyre qe te kerkojnė ushqim dhe qe te furnizohen eshte pamundshme qe ata ta bejne nje gje te tillė vetė sepse nuk munden sepse nuk i kan ato aftesi fizike qe as te fluturojn por edhe as te ecin me kembet e tyre qe ta ushqejnė veten e tyre...


  Mrekullia e Allahut dhe Atributi dhe Emri Allahut - Err-Rrazik (Gjithfurnizuesi)

  Kjo Aroma e keqe apo Kundermimin qe e leshonė trupi i ketyre zogjve te Korbit,eshte terheqese per disa Insekte dhe Krimba,te cilat krimba dhe insekte kur verejnė kete aromė te keqe,menjeher shkojnė tek ajo aromė...dhe ne kete moment ,zogjtė( vilat) e korbit kan mundesi qe kur keto insekte te vijn tek trupi i tyre ta shfrytezojn kete moment dhe ti hajnė keto insekte dhe te vie deri tek ushqimi dhe keshtu ,Allahu ia ka mundesuar qe te VetėFurnizohen me ushqim (me krimba) derisa te rriten dhe te behen te afta fizikisht qe ta sigurojnė existencen apo rriskun e tyre vetė sikur nje Korb i Rritur ,i cili benė gjahė per ta ushqyer veten...

  Keshtu qe Ai njeri qe kishte bere atė lutje,kishte gjetur mbeshtetje dhe argument ne Mrekullin e Allahut qe i ka dhene botes se shpezėve ,gjegjesisht Zogjeve te Korbit...

  Keshtu qe kjo Deshmon se Allahu eshte Gjithfurnizues ,per qdo krijes lene furnizim te caktuar dhe ne menyre te caktuar e bene kete furnizmi (si rasti i te vegjelve te krobit)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 03-06-2008 mė 11:17
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 8. #108
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Nuk do ta Braktisi Kurrė...


  Letrat e Prindit
  Nje Prind kishte udhetuar ne nje shtet te larget duke i lene pas gruan e tij dhe tre femijet e tyre.Kishte udhetuar per te gjetur kafshaten e gojes..

  Femijet e donin shumė dhe i shprehnin rrespekt te veqant per baban e tyre..

  Babai pas nje kohe iu dergon nje leter...

  Por ata nuk e hapen qe ta lexonin qka ka ne te..por secili prej tyre e mori per ta puthur dhe thoshin kjo eshte letra e me te dashurit tonė dhe me te shtrenjtit...Eveshtronin zarfin nga jasht e pastaj e vendosnin ne nje sėnduk te vogel te mbeshtjellur me kadife..e nxirrnin here pas here ,e pastronin nga pluhuri dhe e parfumonin,e pastaj e kthenin ne kuti...

  Keshtu vepruan me te gjitha letrat qe ua dergonte babai i dashur...

  *****

  Kaluan vitet...

  U kthye prindi por nuk gjeti nga familja e tij vetem se nje djalė...

  E pyeti ku eshte nena jote???

  Djali u pergjigj: e pat goditur nje semundje e rende dhe nuk patem mundesi te paguajme mjekimin e saj dhe pas nje kohe vdiq..

  Babai tha: e perse ,a nuk e keni lexuar letren e pare ,qe ua kam pas derguar nje shume te mire te te hollave..

  Djali: jo


  *****

  Babai e pyeti: ku eshte vellau yt?

  Djaloshi u pergjigj; eshte njoftuar me disa shok te keqij dhe pas vdekjes se nenes nuk kishte kush ta keshillonte dh eta udhezonte dhe shkoi me ta.

  Babai tha: po a nuk e ka lexuar letren time ku e kam keshilluar qe te largohet prej shoqeris se keqe dhe te le te vije tek une?


  *****

  Po motra ku eshte pyeti babai I habitur!

  Djali u pergjigj: eshte martuar me atė djaloshin per te cilin te pat shkruar ne leter dhe pat kerkuar keshillen tende,tash ajo po jeton me te jetė te shumtuar…

  Babai I nervozuar tha: po a nuk e ka lexuar letren time ku e kam keshilluar qe te mos martohet me tė se ai nuk eshte I pershtatshem per tė…

  Djaloshi tha: jo ,te gjitha letrat I kemi ruajtur ne kete kuti me kadife gjithnje I zbukuronin I puthnim por nuk I kemi hapur anjeher qe ti lexojmė..


  *****

  E meditova rastin e kesaj familje si I shkaterruar dhe u shendrruar jeta e tyre ne nje jetė te shemtuar,vetem se nuk I kan lexuar letrat e prindit por jan mjaftuar me madherimin apo shenjtrimin e tyre dhe ruajtjen e tyre,duke mos vepruar sipas porosive te prindit te tyre qe ishin ne ato letra…

  Pastaj e shikova Kuranin e Madheruar te vendosur ne dollap…Tash me vete,O I mjeri une…Une po trajtoj Mesazhin e Allahut ndaj meje,sikur ata femijet mesazhet e prindit te tyre…
  Une e le Kuranin ne dollap apo ne kuti me kadife dhe e ngriti diku lartė qe te mos neperkembet por nuk po e lexoj e as nuk perfitoj ngaAi,kurse Ai eshte Udherrefyesii tere jetes sime…
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 27-05-2008 mė 12:26
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 9. #109
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Dashuria pėr nėnėn


  Tregimi nė vijim ėshtė njė ngjarje e shkurtėr, mirėpo shumė tėrheqės dhe kuptimplotė. Mbetėm me shpresė se do t'ju pėlqej shumė... Pas 21 vitesh martese, hasa ne njė dashuri te ēiltėr.

  Para disa kohėsh, fillova te kaloj kohėn me njė grua tė ve qysh prej 19 vite. Gruaja ime ma parapriu me fjalėt e saja, duke thėnė: E di shumė mirė se sa e doni atė. Gruaja pėr tė cilėn mė kėshillonte shoqja ime tė kaloj ēaste me tė, ishte Nėna ime, e cila kishte mbetur e vejė qysh para 19 viteve. Punėt dhe obligimet e shumta si dhe 3 fėmijėt kishin bėrė qė nėnėn time ta vizitoj shumė rrallė. Njė ditė prej ditėsh, gjeta kohėn qė ta ftoj nėnėn time pėr darkė. Mora telefonin dhe e telefonova. Ishte bėrė vonė dhe Nėna u bė merak kur ma dėgjoi zėrin, nuk e kishte zakon qė tė flas me dikė nė kohė tė vona, dhe mė pyeti: Si je biri im? Mirė jam Nėnė - iu pėrgjigja. Tė telefonova nga koshienca pėr tė kaluar disa ēaste me ju. Mė pyeti: Vetėm ne tė dy? U mendua pak dhe mė tha: Mė pėlqen propozimi yt... Ditėn e enjte, pasi mbarova orarin e punės, u nisa pėr nė shtėpinė ku banonte nėna ime. Ndihesha paksa i shqetėsuar...Kur arrita nė shtėpinė e nėnės, vėrejta se edhe ajo ishte paksa e merakosur dhe ishte duke pritur te dera e shtėpisė.

  Ishte veshur bukur dhe m'u duk se kishte veshur fustanin e fundit qe ia kishte blerė babai im pak para se tė vdiste. Duke buzėqeshur si njė engjėll me tha: Biri im, te gjithėve u kam thėnė se sonte do tė dalė me djalin tim, dhe qė tė gjithė janė gėzuar, andaj tė gjithė me padurim presin kthimin tim pėr t'ju sqaruar hollėsitė e kėtij takimi.

  Shkuam nė njė restaurant jo tė zakonshėm, mirėpo i bukur dhe i qetė, nėna u mbėshtet nė krahun tim dhe dukej sikur tė ishte njė zonjė. Pasi u ulėm, fillova ta lexoj listėn e gjellėrave, edhe pse Nėna nuk ishte nė gjendje tė lexonte pėrveē shkronjave tė mėdha. Gjėrsa po lexoja listėn e ushqimeve, Nėna mė shikonte me njė buzėqeshje tė gjerė, me dy buzėt e saja tė ēara, mė ndėrhyri, duke thėnė: "Kur ishe i vogėl, unė isha ajo qė lexoja pėr ju", ndėrsa tani ka ardhur koha tė ta kthej kėtė borxh dhe ja unė po lexoj sot pėr ty. Ēlodhu dhe pusho nėna ime - i thashė. Gjatė tėrė mbrėmjes biseduam dhe nuk kishte asgjė tė rėndomtė, me pėrjashtim tė nostalgjive dhe pėrditshmėrisė sonė. Qėndruam aq shumė sa qė koha ishte bėrė shumė vonė. Pasi qė u kthyem dhe arritėm te dera e shtėpisė, Nėna m'u drejtua me kėto fjalė: Kam dėshirė qė te dalim sė bashku pėrsėri, mirėpo me kusht qė unė tė paguaj? Ia putha dorėn dhe i thashė lamtumirė. Pas disa ditėsh, me erdhi lajmi se Nėna kishte ndėrruar jetė. Kishte vdekur nga sulmi ne zemėr.

  E tėrė kjo ndodhi pėr njė kohė shumė te shkurtėr qė unė asgjė nuk munda tė bej pėr te. Kaluan ca ditė dhe nga posta mė arriti njė letėr e dėrguar nga restauranti, nė tė cilin kishim darkuar unė dhe Nėna ime. Nė tė kishin qenė disa fjali tė shkruara nga dora e Nėnės sime: "Kam paguar faturėn para kohe, duke e ditur se nuk do tė kem rastin tė takohem me ty pėrsėri. Me rėndėsi ėshtė se bėra pagesėn pėr dy persona, pėr ju dhe gruan e juaj. Ju assesi nuk mund ta pėrshkruani vlerėn e asaj nate, nė te cilėn darkuam sė bashku. Te dua shumė biri im". Nė kėtė moment, arrita tė kuptoj domethėnien e fjalės "Dashuri" apo "Te Dua".


  Nuk mund ta kuptosh domethėnien madhėshtore te kėsaj fjale derisa nga dashuria juaj tė mos vjelė mirėsi dhe bukuri edhe pala tjetėr ashtu siē beri Nėna ime. Asgjė nuk ka vlerė me shumė sesa Prindėrit, e nė veēanti Nėna. Dhuroja kohėn te cilėn ata e meritojnė... Duhet ditur se ky ėshtė obligim i Allahut dhe i Prindėrve, prandaj kėto gjėra nuk shtyhen. Me kėtė rast, mė ra ndėrmend tregimi kur qe pyetur Abdullah ibėn Omeri:
  "Nena ime ėshtė e moshuar, nuk mund tė lėvizė fare, dhe mė duhet ta bart nė ēdo vend, madje edhe kur ta kryen nevojėn... nganjėherė nuk ka fuqi qė ta pėrmbanė veten keshtuqė, kryen nevojėn duke qenė nė duart apo shpinėn time... A mendon se unė e kam kryer obligimin ndaj saj? Ibėn Omeri u pėrgjigj: A ke harruar fėmijėrinė tėnde kur edhe ju vepronit kėshtu me Nėnėn tuaj?! Ju po i shėrbeni duke shpresuar vdekjen e saj, ndėrsa ajo iu shėrbente juve, me gjithė mundimet dhe lodhjet qė kishte duke shpresuar jetėn dhe lumturinė tuaj". Vėrtet dallim i madh nė mes kėtyre dy qėndrimeve...

  Shpresojmė se porosia dhe mesazhi i kėsaj ngjarjeje do t'ju arrij edhe atyre te cilėt ende i kanė prindėrit gjallė!!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 03-06-2008 mė 11:24
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #110
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Gati Sa Nuk e Shita Fenė per 20 Pens

  Para disa viteve nje miam ne Xhamis i shperngul ne qytetin e Londres ne Britani.Ai gjithmon e kishte zakon te udhetonte me autobus prej shtepis se vetė deri ne qytet.
  Disa javė pas shpernguljes gjatė udhetimit te tij shpesh i binte te udhetonte me te njejtin autobus dhe me te njejtin shofer.

  Nje Ditė prej ditesh pagoi bileten e autobusit dhe u ul,kur pa se shoferi ia kishte kthyer 20 pens ma teper se sa duhet.

  Mendoj Imami ne veten e tij qe tia kthej keto para,sepse nuk eshte e drejte e tij.Pastaj nje moment tjeter mendoj dhe tha: "Harroje kete qeshtje! Kjo eshte nje shume e vogel dhe nuk i intereson askujt. Pastaj,Firma e autobusit nuk humb asgje nese i mungon kje shume parash. Ateher do ti marri keto per vete dhe do ti llogaris te blej nje dhuratė per vete".- dhe me pas heshti.

  Autobusi u ndal ne stacionin te cilin deshiroi imami.Por ,para se te dalė prej deres,u ndal nje moment e zgjati doren dhe ia ktheu shoferit duke i thene: "Urdhero keto 20 pens ,mi dhe me teper kur e pagova bileten.Ato jan te tuat...

  Shoferi e moeri kete shumė te hollash dhe filloi te qeshė duke thenė : "A nuk je Imam i ri ne kete vend?, Kam Menduar disa herė qe te vij ne Xhaminė tuaj dhe te bej Ibadet aty. Ta kam dhene kete tepricė me qellim qe te shohė se si do jetė veprimi ytė"

  Kur Imami doli prej autobusit ndjeu nje dobesim ne kembet e tij dhe gati ra ne tokė prej ketij qendrimi. U mbeshtet ne nje shtyll qe kishte afer,i drejtoi syt nga Qielli duke qarė dhe duke thenė: "O Allahu im! Desh e shita fenė time per 20 pens"

  Perkujtoni vellezer dhe motra,ndoshta ne nuk i shofim se sa ndikojnė sjelljet tona tek njerzit. Ndonjeher nuk eshte vetem Kurani te cilin e lexojnė njerzit ose vetem Islamin te cilin e shikon Jomuslimani. Per kete duhet qdonjeri prej nesh te jetė shembull dhe model per te tjeret,duke qenė gjithmon te sinqertė dhe besnik,sepse ne ndoshta nuk shofim se si njerzit na percjellin neve ne sjelljet tona dhe ne bazė te saj gjykojnė per ne si Musliman.

  Perktheu: Shaban Murati
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 02-06-2008 mė 14:38
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 11. #111
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  LETER NGA BURGU PER NENEN

  LETRA NGA SHEJHUL ISLAM(IBN TEJMIJES)

  SI PO E SHIHNI TITULLIN INSHALLAH NDASHT ALLAHU DO TE KENI MUNDSI TI LEXONI LETREN E SHEJHUL ISLAM IBN TEJMIJES
  LETRA ESHTE DEGUAR NGA BURGU


  Letra e Ibn Tejmijes drejtuar nenes se tij


  Ne kete leter ai kerkon falje per largimin e tij nga Damasku dhe qendrimin ne Egjipt,pasi kjo ishte dicka e domosdoshme per perhapjen e dijes.(kjo ishte dicka spjegim se kur
  eshte derguar letra ne fjale qe do ta lexoni me poshte ne dasht Allahu)

  Bismilahi Rrahmani Rrahim


  Nga Ahmed ibn Tejmije,derguar nenes sime te nderuar me shume respekt duke lutur Allahun qe t'i dhuroje asaj miresi dhe meshiren e Tij dhe
  ta beje prej besimtareve te devotshme.

  Es-selamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu…..

  Falenderoj Allahun,pervec te Cilit askush nuk e meriton te adhurohet.Ai I meriton te gjtiha falenderimet dhe lavderimet tona,pasi Ai ka fuqi dhe pushtet mbi cdo gje te krijuar.I lutem Atij qe t;I dhuroje robit dhe te Derguarit Muhamed paqen dhe bekimet e Tij…

  Nene!Kjo leter qe po ju shkruaj eshte nje nga miresite e shumta te Allahut,per te cilat e falenderojme dhe kerkojme prej Tij qe ten a I shtoje.

  Ju e dini fare mire se qendrimi yne ne kete vend nuk eshte thjesht nje zgjedhje personale,por eshte nevoja e madhe e njerezve ajo qe na shtyn te vazhdojme te qendrojme.Nese e leme pas dore kete detyre,shume gjera te papelqyeshme mund te ndodhin.Besomeni,nene!
  Deshira jone per ty kthyer tek ju eshte aq e madhe,sa do te deshironim qe zogjte ten a merrnin e te na sillnin prane jush fluturim,por mungesa jone eshte e justifkuar.Jemi te sigurte qe po ta dinit se si jane punet,do ten a keshillonit-dhe per kete e falenderoj Allahun-qe ta vazhdonim te qendronim.Sikur te ishte ne doren tone nuk do te kishim ndenjur as edhe nje dite me teper.Cdo dite I lutemi Allahut per vete dhe per ju qe te zgjedhe per ne ate qe eshte me e mire.Lutjuni edhe ju Allahut per kete gje…
  Qendrimi yne ne kete vend nuk ka qene I kote.Allahu na ka hapur,me meshiren e tij,portat e miresise,begatise dhe udhezimit.Mendjet tona nuk kane qene ne gjendje as t'I imagjinonin keto dhurata te cmuara qe na ka dhuruar Zoti yne.
  Ne shpresojme dhe lutemi qe cdo dite e re te jete dita e udhetimit drejt jush dhe ne asnje menyre nuk duhet te mendoni se ne veme para jush ndonje perfitim te kesaj bote.Jo vetem kaq,por ne jemi urdheruar t'ju japim juve perparesi ndaj shume ceshtjeve fetare qe jane me pak te rendesishme se fitimi I kenaqesise suaj.Mirepo ka shume ceshtje madhore,lenia pas dore e te cilave do te shkakonte deme te shumta,pasi ne perjetojme gjera qe nuk I dini.
  Ajo qe kerkojme prej jush eshte te beni sa me teper dua qe Allahu ten a udhezoje kah se mires,pasi Ai eshte I plotfuqishem dhe dija e Tij perfshin cdo gje.I Derguari I Allahut salaAllahu alejhi ve selem ka thene:

  ,,Nuk ka lumturi me te madhe per njeriun se sa kur I lutet Allahut qe te zgjedhe me te miren per te dhe e pranon caktimin e Allahut pa kundershtimin me te vogel.Nuk ka mjerim me te madh per njeriun se sa kur nuk I kerkon Allahut te zgjedhe te miren per te dhe nuk eshte I kenaqur me caktimin e Tij.''(Trasm.Tirmidhiu ,Ahmedi dhe Hakimi.Ky I fundit thote se hadithi eshte I sakte.'')

  Tregtari detyrohet te udhetoje e te qendroje per nje kohe te gjate ne vende te ndryshme,me qellim qe te fitoje.A nuk eshte qendrimi yne, pra,shume here me I velfshem se qendrimi I nje tregtari qe punon per gjera te nje rendesie jot e madhe.Ne mendojme qe po…
  Ne mbyllje nuk me mbetet gje tjeter vec t'ju them ES-SELAMU ALEJKUM WE RAHMETULLAHI WE BEREKATUHU.Shume selam beni te gjithe te afermeve,te medhenj e te vegjel.fqinjeve dhe shokeve,nje nga nje….

  (6)-Permbledhja e fetvave te Ibn Tejmijes 28/48

  MARRURR NGA LIBRI:Resail min es-sixhni

  Resail min es-sixhni-LETRA NGA BURGU
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 12. #112
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Dialogu i imagjinuar nė mes Njeriut dhe Kur'anit
  (Thash shumė jam i vetmuar)

  Thash:

  Shumė jam i vetmuar.


  Ai tha:


  فَإِنِّي قَرِيبٌ
  Unė jam (shumė) afėr (teje). (Bekare, 186)


  Thash:

  Po, e di ti je afėr meje, po unė jam larg teje, sikur tė isha edhe unė afėr teje.


  Ai tha:

  لَّذِينَ ءَامَنُوا إِنَّهُمْ مُلَاقُو رَبِّهِمْ
  Dhe unė kurrsesi nuk i largoj ata qė besuan, ata janė afėr Zotit tė tyre. (Hud, 29)


  Thash:


  Po sa je afėr meje?

  Ai tha:

  نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
  Ne jemi mė afėr tij se damari (qė rrah) i qafės sė tij. (Kaf, 16)


  Thash:

  Unė si tė jem mė afėr teje?

  Ai tha:

  وَاذْكُرْ رَبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعًا وَخِيفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ وَلَا تَكُنْ مِنَ الْغَافِلِينَ
  Ti pėrmende Zotin tėnd nė vete (heshtas), me respekt e me dro, jo me shprehje tė larta, (pėrmende) nė mėngjes e nė mbrėmje dhe mos u bėrė prej atyre qė nuk kanė kujdes. (A'raf, 205)


  Thash:

  Mė duhet ndihma se jam i vetmuar.

  Ai tha:

  اللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ خَيْرُ النَّاصِرِينَ
  All-llahu ėshtė ndihmėtar i juaji dhe Ai ėshtė mė i miri ndihmės. (Ali İmran, 150).


  Thash:

  Dikush mė ngacmon qė tė mė largoj prej Teje.

  Ai tha:

  لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ
  Mos ndiqni rrugėn e shejtanit, sepse ai ėshtė armik i juaji i hapėt. (Bekare, 208).


  Thash:

  Kush ėshtė shejtani?

  Ai tha:

  إِنَّ الشَّيْطَانَ لِلْإِنْسَانِ عَدُوٌّ مُبِينٌ
  S'ka dyshim, shejtani pėr njeriun ėshtė armik i hapėt. (Jusuf, 5).


  Thash:

  Ēfarė kėrkon ai prej meje?

  Ai tha:

  إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ
  Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe bixhozit tė hedh armiqėsi mes jush, t'ju pengojė nga tė pėrmendurit Zotit (Maide, 91).


  Thash:

  Po mė trego pėr verėn dhe bixhozin?

  Ai tha:

  فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا
  Qė tė dyja janė mėkat i madh, e ka edhe dobi nė to (tė pakta) pėr njerėz, por dėmi i tyre ėshtė mė i madh se dobia e tyre. (Bakare, 219).


  Thash:

  Mė duhet tė kėrkoj falje pėr mėkatet, po nuk e di si?

  Ai tha:

  أَلَا تُحِبُّونَ أَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ
  A nuk dėshironi qė All-llahu t'u falė? (Nur, 22)


  Thash:

  Jo! Unė dėshiroj qė tė mė falesh, sepse jam i vetmuar.

  Ai tha:

  وَاسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَيْهِ إِنَّ رَبِّي رَحِيمٌ وَدُودٌ
  (Atėherė) Kėrkoni falje zotit tuaj dhe sinqerisht pendohuni ndaj Tij. Vėrtet, Zoti (im) ėshtė mėshirues, shumė i dashur. (Hud, 90)


  Thash:

  Kam shumė mėkate, unė ē'tė bėj me kėto mėkate?

  Ai tha:

  أَلَمْ يَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ هُوَ يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ
  A nuk e ditėn (ata) se All-llahu ėshtė ai qė pranon pendimin e robėve tė vet. (Teube, 104)


  Thash:

  Ah! Shumė herė jam penduar dhe e kam prishur pendimin, nuk mund tė kėrkoj mė falje.

  Ai tha:

  اللَّهِ الْعَزِيزِ الْعَلِيم غَافِرِ الذَّنْبِ وَقَابِلِ التَّوْبِ ِ
  All-llahu ėshtė fuqiplotė i gjithėdijshėm, I cili fal mėkatin dhe pranon pendimin. (Gafir, 2-3)

  Thash:

  Kam shumė mėkate, pėr cilin mėkat tė kėrkoj falje?

  Ai tha:

  إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا
  All-llahu i falė tė gjitha mėkatet. (Zumer, 53)


  Thash:

  Po t'kėrkoj pėrsėri falje do tė mė falėsh?

  Ai tha:

  وَمَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ
  E kush i falė mėkatet pėrveē All-llahut? (Ali İmran, 135)


  Thash:

  O Zot! Sa i mėshirshėm je. Nuk e di pse pas kėtyre fjalėve unė fillova tė ndryshoj dhe tė mė zbutet zemra. O Allah tė dua shumė.

  Ai tha:

  إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ
  All-llahu i do ata qė pendohen, dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme. (Bakare, 222)


  Thash:

  O Zot unė jam i vetmuar nuk kam askėnd.

  Ai tha:

  أَلَيْسَ اللَّهُ بِكَافٍ عَبْدَهُ
  A nuk i mjafton All-llahu robit tė vet? (Zumer, 35)


  Thash:

  O Zot e di qė ti shumė mė do mua, ti je i vetmi ai qė mi fal mėkatet, po pas tė gjitha kėtyre mirėsive qė mi dhurove unė ēka tė bėj?

  Ai tha:

  وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلًا يَاأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا
  هُوَ الَّذِي يُصَلِّي عَلَيْكُمْ وَمَلَائِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيمًا

  O ju qė besuat, pėrkujtoni All-llahun sa mė shpesh.. Dhe madhėronie Atė mėngjes e mbrėmje. Ai ju mėshiron juve e edhe engjėjt e Tij, e pėr t'ju nxjerrė juve prej errėsirave nė dritė dhe Ai ndaj besimtarėve ėshtė shumė i mėshirues. (Ahzab, 41-43)


  Thash:

  O Zoti im, ty tė falėnderoj pėr ēdo gjė, tė falėnderoj qė nuk mė le tė vetmuar. Unė tė premtoj se pėrgjithmonė do tė tė pėrkujtojė ashtu si mė porosite. Andaj tė falėnderoj pse je me mua edhe nė ēastet mė tė vėshtira edhe ndaj armikut tim tė pėrbetuar.
  ...Ndihmohuni mes vete me tė mira dhe nė tė mbara, e mosni nė mėkate e armiqėsi. Kini dro dėnimit tė All-llahut, se me tė vėrtetė All-llahu ėshtė ndėshkues i fortė ( Maide, 2)


  Pėrgatitur nga:
  Abdylkadėr DURGUTİ
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 26-06-2008 mė 10:31
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 13. #113
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Ngjarje Interesante!

  NGJARJE INTERESANTE!  -Alo urdheroni?

  - Selamu alejkum Rejhan, Bekimi ketu.

  - Alejkum selam Bekim, si je a je mire?- u degjua zeri i Rejhanit e cila u gezua shume kur degjoi zerin e Bekimit. Menjehere e ndjeu nje lehtesim ne shpirt, pas atyre fjaleve qe ishin perhapur neper qytet kinse per ikjen e Bekimit, madje duke i shtuar edhe fjale te tjera, te cilat e kishin zemeruar shume Rejhanen.

  -Rejhan me fal se nuk po kam shume kohe, por a mund te takohemi sot. Kam per te te thene nje gje shume me rendesi?!-Menjehere fytyra e Rejhanes ndryshoi, preku shamine ne koke thuaja se po e rregullon, ndersa perceptori i telefonit filloi t i dridhet ne doren e saj te njome. 'O Zot, te verteta qenkan ato fjale qe po fliten ne qytet', mendoi ajo duke harruar se Bekimi edhe metej po pret pergjigje ne telefon.

  -Rejhan, a je aty ende, alo?- degjohej zeri i Bekimit.

  -Po Bekim ketu jam, me fal se nuk degjohet shume mire- ne nje menyre u nxorr Rejhani nga situata e heshtjes se saj.-Nese po thua, do te shihemi por nuk e di se cka do te thone babai dhe nena?

  -Thuaji se do te dalim te blejme dicka!- i tha Bekimi dhe pershendeti Rejhanin.-Ah- leshoi fryme nga brendia e saj Rejhani deri sa u mbeshtet ne parvazin e deres. 'Me te vertete cka do te ndodhe tash? Inshalla nuk ndodhe ate te cilen jam duke e menduar dhe ajo e cila eshte folur shume neper qytet e te cilave llafe nuk ua kam degjuar veshin'- thoshte me vetvete Rejhani.

  -Kush ishte bije?- e zuri nena e saj ashtu te menduar.

  - Bekimi ishte ne telefon- tha Rejhani mirepo me nje buzeqeshje paksa te zbehur.

  –Cka te tha, he… tregom?!- kerkonte pergjigje nena e saj, edhe ajo e frikesuar nga thashethemet.

  -Asgje nene, me tha qe te takohemi sot!

  - Epo mire de, shko dil dhe shiko se cfar ka ai djale, se tashme e ke njeri kurore- I tha nena.Rejhani dalengadale krejt duke u menduar rreth takimit u pergatit.  Vendosi shamine mbi koke, nje shami te cilen ia kishte sjelle daja nga haxhilleku, e te cilen e ruante me kujdes te madh. E bukur u be ajo, ashtu sic ishte edhe pse sot bukurine po ia vrasin njemije dyshime, mendime te keqia, ndjellakeqe, te cilat I krijonin ne fytyren e saj nje merzi.Rruga per te ishte e gjate deri te vendi I takimit. Qellimisht kishin lene vendin e takimit ne nje vend publik, ku ka njerez shume, qe ta dijne te gjithe se ndermjet tyre eshte nje dashuri tashme e kurorezuar ne menyre te lejuar, dashuri e cila ka marre lejen e prinderve, dashuri e cila ndoshta do te marre edhe fund. Por per t'u perjetesuar ne zemrat e te dyve gjithmone.

  -Selamu alejkum.

  -Alejkum selam Bekim.

  -Me fal qe aq ngutshem te thirra sot, por u desht te te takoj patjeter, se me duhet te them dicka, njeherit edhe te te lus per dicka?- tha Bekimi me nje shikim te bute, me nje ze te bute, karakteristik per te. Rejhani filloi te dridhej edhe me shume se ne momentin kur foli me te ne telefon, kur perceptori I telefonit I dridhej ne doren e saj. Ajo dridhjen filloi ta ndjeje edhe ne trupin e saj, ne brendi, ndersa mendimet tashme kishin marre hovin e tyre, krejt mbrapsht, krejt turbullt. 'Inshalla nuk ma thote ate qe jam duke e menduar, o Zot mos, mos!  Ky emocion u nderpre nga fjalet e Bekimit.

  -Rejhan, une e kam ndermend... deri sa filloi t'i thote keto fjale syte e Rejhanit tashme filluan te derdhin lote, ....

  -Fol Bekim, ma thuaj ma shpejt se nuk mund me te duroj, fol?- tha Rejhani duke i fshire lotet te cilat i shkonin rreke. –Ma thuaj nese e ke ndermend me u nda nga une, sepse ashtu ashtu gjate kohe kam degjuar per keto thashetheme, jam mbushur me, me mire t' degjoj llafet prej teje sesa prej botes- foli Rejhani me nje ton paksa me te ngritur, me nje mllef te brendshem. Vetem lotet e saj e ndalonin qe te bertiste, te ēirrej dhe te ike nga ai vend.

  -Jooo, jooo, nuk eshte ajo ne pyetje!- tha Bekimi me nje shikim te ēuditshem.-Une nuk e kam ndermend qe te prish fejesen me ty, me vjen shume keq, por as qe me ka shkuar ndermend ajo. Po kush t'i ka thene keto llafe moj?!-pyeti me ēudi Bekimi.  Me te degjuar keto fjale, Rejhani morri pak veten dhe duke shikuar Bekimin tha:

  -Atehere per ēka me ke thirrur, sepse ma largove nje brenge te madhe e cila me rendonte ne zemer!

  -Rejhan, une e kam ndermend te udhetoj diku larg .... hmmmm... si ta shpjegoj... Une e kam ndermend te dal jashte shtetit tone!- tha Bekimi.Rejhani perbrenda u pajtua me gjithcka, vetem ndarja te mos vjen ne rend dite, madje do te duronte te gjitha. Ajo tashme ndjente veten me te shlirshme pas kesaj bisede, sepse ne mendjen e saj te gjitha mendimet e keqia, te gjitha thashethemet u heshten.Tashme ndjente nje siguri perbrenda, nje rehati per te degjuar fjalet e Bekimit, i cili se shpejti do te marre nje udhetim shume me rendesi per te.

  -Une do te shkoj deri ne vendet arabe, se kam pak pune atje, por do te kthehem inshalla!-tha Bekimi por tashme duke e zbutur tonin edhe me shume. Ai ndjente ne brendi te tij se ndoshta me nuk do ta shohe te dashuren e tij, te cilen e donte shume, ne te cilen ishte dashuruar qe ne shkollen fillore, ndaj se ciles pervec qe e dashuronte, ndjente nje respekt te vecante.  Ajo ishte tashme per te nje lule ne zemren e tij, lule e cila meriton te ujitet, te rritet, te frymoje bashke me te. Ishte nje vajze besimtare. Kjo ishte ajo qe Bekimin e gezonte me se shumti.

  -Mire- tha Rejhani me nje ze te miklueshem, duke e ulur koken teposhte. -Tash u rehatova dhe lirisht mund te shkosh ku te duash, por mos harro se ne jemi te fejuar, kemi lidhur zemrat e vetem Allahu mund te na ndaje!- ishin keto fjalet e fundit te Rejhanit, qe i tha ne kete takim.Bekimi e kishte shume te veshtire qe te dashures se tij saktesisht t'i tregoje se per ku e ka ndermend te niset, nga frika se nuk do ta kuptonte, nuk do te ishte ne gjendje te kuptoje se pse niset per atje.....Ne ndarje Bekimi shtrengoi doren e bute te Rejhanit, duke ia prekur unazen ne gishtin e saj. Shikimet e tyre u perpoqen; ajo e shikonte me nje buzeqeshje nga sinqeriteti i zemres, ndersa Bekimi shikonte syte e saj tashme te kthjellur nga lotet e meparshem.U nisen keshtu dalengadale drejt shtepise se Rejhanit, sepse Bekimi kishte vendosur ta percjellte ate deri ne shtepia e saj. Rejhani ndjente nje gezim ne zemer sepse tashme e gjithe bota po e sheh ate se i dashuri i saj nuk e ka lene, krejt thashethemet rane, krejt fjalet e liga per Bekimin deshtuan. 'Me siguri paskan marre gabim njerezit per ndarjen tone, ata paskan kuptuar se Bekimi do te udhetoje dhe e kane ngaterruar me ndarjen'- mendonte Rejhani.  Mu para deres se oborrit te shtepise, Rejhani dhe Bekimi u ndalen dhe shume shkurt kembyen edhe disa fjale. Ndersa Bekimi nga xhaketa e tij nxorri nje zarfe ne te cilen kishte futur nje fotografi. Ishte ajo fotografia kur Bekimi dhe Rejhani ishin kurorezuar te imami i qytetit, mirepo Bekimi kishte dekoruar ate, duke futur fotografine ne mes te nje kartoline e cila kishte dy zemra. Incialet e tyre B dhe R qendronin ne brendi te ketyre zemrave. Rejhani u buzeqesh:

  - Do ta ruaj si syte e ballit deri kur te kthehesh!

  -Mire, une shpresoj se do te kthehem shpejt, por me duhet ta them se ne ate rruge per ku jam nise, mund te ndodhe te mos kthehem.Kur Bekimi morri guximin dhe i tha keto fjale, Rejhani menjehere nderroi pamjen e saj.

  -Pse ku do te shkosh?- tha Rejhani.Bekimi shikonte Rejhanin ndersa ne syte e tij u mbushen me lot. Ai tashme duhet patjeter t'i tregoje asaj, sepse nuk eshte ne rregull te mos i thuash. Nuk eshte mire qe ajo te mbetet ne pritje te perhershme per kthim, ne pritje e cila mund te zgjase tere jeten.

  -Rejhan e dashur, une e kam ndermend te nisem per ne Palestine, ne Kuds.

  -Po atje behet lufte Bekim, e di ti kete?- pyeste cuditerisht Rejhani.-Atje vriten njerezit, atje gjaku dhe baroti jane te dashuruar?- tha ajo nga frika qe e ndjente per te.

  -E di Rejhan, mu per ate une do te shkoj.  -Moti kohe kam dashur te nisem per atje, por tash e kam vendose qe te nisem. Kur shihja vellezerit muslimane duke u vrare, cdo dite me vritej nje pjese e zemres sime, cdo dite kur shihja qe vritej ndonje vella i yni, ndjeja se ai doli fitimtar ndersa une cfar bera? Rejhan, kur pashe nje dite te vrare nje vajze te bukur palestineze, ndersa nena e saj qante afer saj, a me duhet mua arsyetim me shume per t'u nisur. Une nuk e ndjej veten musliman derisa mos te ndjej per muslimanet anekend botes vrasjen e tyre, maltretimet e tyre,nuk mund te qendroj duarlidhur. Fundja fundit, Allahu me therret, nuk kam se cka te bej.

  Rejhani shikonte edhe pse syte e mbushura me lot, por krenare sepse i dashuri i tij me te cilin lidhi kurore, kishte perbrenda aq force te besimit, aq ndjeshmeri per muslimanet, aq besim se Allahu po e therret. Ajo tashme e kuptoi krejtesisht qellimin e ketij takimi shpejt te thirrur. E dinte se ne ate rruge ndoshta kthim mbrapa nuk ka, por ndjenja e brendshme e imanit nuk e linte qe mos ti thote Bekimit:  -Mos shko. Perkundrazi, ajo e kuptoi se pasi qe qenka puna keshtu, madje edhe ajo ndente pergjegjesi ndaj muslimaneve, motrave te saj, nenave te cilat cdo dite vriteshin nga dora e felliqur e cionisteve.  -Mos fol me- nderpreu fjalet e Bekimit ajo, e cila tashme kishte marre krejt qendrim tjeter. Nuk ishte me ajo Rejhani e bute, e urte, e qete, me ze te ulur. Tashme ajo ndjente veten si nje luaneshe, fjalet e Bekimit e shtuan te ajo ndjenjen e imanit edhe me shume, tashme ajo po ndjen se mund te humb dicka ne kete bote, por te fitoje gjithcka ne boten tjeter.-Shko Bekim!-tha ajo me lote me sy.  -Shko se gjaku te therret, gjaku i nenave, baballareve, motrave, gjaku i femijeve, shko se karvani i shehideve duhet te zbukurohet me ty.Bekimi u habit nga qendrimi i saj i menjehershem, u habit se priste nga ajo largimin e shpejt te saj pa kurrfare lamtumire, me lote ne sy. Por, kesaj here Bekimi e kuptoi shume mire se me cfare vajze ishte fejuar, se cfar te dashure paska pase.Ai tashme e kishte shume te qarte se Rejhani nuk ishte nje vajze e cila verberisht ka kape fene, e cila mendon vetem per ēeiz, se si do te vishet diten e dasmes, se si do te jete e lumtur deri ne fund te jetes, se jeta e tyre mund te jete sikur ne perrallat e lexuara.

  -Lamtumire Rejhan, e dashura ime. Inshalla shihemi shpejt- tha Bekimi edhe pse lotet tashme e tradhetuan. Duart e tij e kishte shume veshtire ti largonte nga duart e saj, por thirrja e Allahut ishte me e madhe se dashuria ndaj saj.  -Lamtumire Bekim, i dashuri im. Shko se njeriu nuk mund te kete iman te plote nese Allahu dhe Pejgamberi yne nuk jane me te dashur se te gjithe te tjeret.- i thoshte fjalet me ze te dridhur dhe me lote ne sy Rejhani, bukuroshja e nje muxhahidi.Filluan duart te ndahen, filluan zemrat te dridhen edhe me shume, filluan lotet te rrjedhin, syte e tyre edhe me shume ishin perqendruar edhe pse Bekimi filloi te humb ngadale nga pamja. Rejhani, ende pa u zhdukur nga pamja Bekimi, filloi te flase me ze te ngritur:-Me perkujto ne lutjet e tua.... me perkujto ne lutjet e tua.... mer perkujto... dhe zeri i saj tashme u zbut, dhe e mbeshtetur ashtu tek muri i oborrit filloi te qaje me ngasherim. Vendosi duart ne fytyre dhe qau e qau, mirepo mendja e saj nuk ishte e humbur.  Ajo perseriste duane:- O Allah, Ti e di se cfar ka zemra ime. O Allah, plotesoja deshiren Bekimit, se deshira e tij eshte e imja. Pas nje kohe, me shume se tri jave ne dyert e shtepise se Rejhanit, trokiti nje njeri. Deren e celi Rejhani e cila gjithhere kur trokiste dikush ne dere, mendja i shkonte ne Bekimin. Kujtimet e saj nuk veniteshin aspak, gjithhere ne duate e saj ne namaz perkujtonte ate, lutej per te.  -Me falni zonjushe, ju jeni Rejhani.-Po une jam.-Kam nje leter per ty te cilen me kane thene se duhet t'ua dorezoj ne dore - tha njeriu i panjohur, i cili me t'u pershendetur me te shpejt u largua nga dera.Rejhani tashme menjehere e dinte se letra i kushtohej asaj, dhe e dinte se eshte nga Bekimi.Iku me te shpejte ne dhomen e saj, dhe as qe morri fryme. Mbylli deren e dhomes dhe u shtri ne shtrat. Ngutej te celte letren dedikuar asaj. Zemra filloi ti rrah edhe me shume, ndersa letra dy here i ra prej dores nga shpejtesia me te cilen donte ta hapte.  "E dashura Rejhan!  Nuk mundja te mos e shkruaj te pakten nje leter deri sa gjendem ketu. Une tashme jam ne Kudsin e shenjte, ne vendin ku Muhammedi a.s. doli imam i te gjithe pejgambereve, prej ku i ngrit per ne miraxh, qytet ne te cilin me krenari hyri Salahudin Ejubi, ne vendin ne te cilin je me afer Xhennetit te Allahut.Kudsi qyteti i mesxhidul Aksase.Deri tash jam shendosh e mire, edhe pse kam qene pak i semure, ndersa mjeku me ka thene se kjo eshte nga nderrimi i klimes.Ashtu sic e paramendoja ishte Kudsi im. Kudsi me arome gjaku, me arome te trupave te shehideve,me arome te Xhennetit me te larte. Ne Kuds nuk bjen kurre shi. Po lahej me lotet e nenave, baballareve, vellezerve, motrave e femijeve per prinderit e tyre. Qyteti i karvanit te shehideve, qyteti i fytyrave te bukura te shehideve, i buzeqeshjes se tyre ne vdekje, i kemishave me gjak, te shpuara nga plumbat.Ky ishte Kudsi im.Por, krenaria e tij eshte shume e madhe, aq e madhe sa vdekja e njerezve ketu, ketu ishte porta per te shkuar ne Xhennet. Kudsi ishte bukuria e atij qe e do Allahun.Ti besoj se je shendosh e mire. Ne fillim doja te te shkruaj nje leter paksa me ndryshe. Nje leter ne te cilen do te kerkoja shume falje, por ne ndarjen tone te fundit e pashe se ti nuk ke nevoje per te kerkuar falje.Cdo dite me bie ndermend per ty, cdo dite pyes veten: Athua cka eshte duke bere, si eshte...?!Nje nate pashe nje enderr shume interesante.Ti ishe veshur ne te bardha ndersa une kisha veshur nje kemishe te bardhe, por krejt gjak. Ashtu duke mbajtur dasmen tone, erdhi Muhammedi a.s. dhe mori pjese ne dasmen tone.'Ti zgjodhe Xhennetin, ndersa ajo do te jete nusja jote e Xhenneti't, me tha nje ze. Kur u zgjova, syte filluan te me lotojne, sepse ndjeja nje paralajmerim, te cilin une e quaj te mire. Por, ti edhe po te me ndodhe dicka, mos u deshpero sepse une te kam ne duate e mia, nuk do te harroj, ndjenjat e mia ndaj teje vetem se jane shtuar edhe me shume. Te lutem, mos harro se Allahu eshte i dashur shume dhe ia ploteson duate muslimanit.Tash dua te perfundoj me kete leter.Te perqafoj nga larg, nga Kudsi i dashur.....Bekimi yt..Selamu alejkum."  Rejhani me te perfunduar letren, me lot ne sy ndjeu nje lehtesim, sepse tashme Bekimi i ishte pergjigjur, nuk e kishte harruar, e kishte ende ne zemer.... Preku unazen e fejeses te cilen me xhelozi te madhe e ruante, ndersa shikimin e drejtoi kah vitrina ku kishte vendosur afer Kur'anit fotografine te cilen ia kishte dhene Bekimi ne ndarje...Pas nje kohe, i njejti person thirri ne telefon duke kerkuar Rejhanin. Ajo e njohu se ishte ai i cili ia kishte dhene letren.

  -Alo, selamu alejkum. Rejhan ju jeni.

  -Alejkum selam, po une jam-tha Rejhani.  -Me falni por me duhet te te njoftoj dicka. E kam amanet nga Bekimi. Rejhani filloi te dridhej ndersa zemra filloi ti rrahe me shume. Nuk e dinte se cilat fjale do t'i thote personi ne telefon, shoku i Bekimit. Kishte frike mos eshte ndonje lajm jo i kendshem, mirepo prap mblodhi veten dhe pyeti:

  -Jam duke ju degjuar, urdheroni.

  -Me falni me duhet t'ju njoftoj se Bekimi dje ka vdekur ne Kuds. E vrane gjate nje aksioni nga bite e majmunave dhe derrave. Allahu shehid e kishte zgjedhur. Rejhani me te degjuar keto fjale filloi te qaje, ndersa leshoi telefonin sepse ndjeu se dora e saj ishte shume e dobesuar per ta mbajtur metej telefonin. Ashtu duke u dridhur dhe duke qare, per nje ēast para syve te saj i dolen si imazhe kujtimet e diteve te lumtura, fytyra e Bekimit, dita e fejeses, takimi i fundit, enderra e tij e shkruar ne leter... Te gjitha keto kujtime per nje sekonde kaluan neper trurin e saj. -Alo, alo... a jeni aty?- thoshte njeriu ne telefonin e leshuar per toke.Rejhani degjoi zerin e tij, edhe pse fuqia e kishte leshuar, morri guximin qe te kape telefonin dhe te pergjigjet:  -Ppoo, me falni.

  -Bekimi me ka thene edhe dicka para se te nisem kendej. Shkoni te ulesja ne qytet ku jeni takuar se fundi here. Pas uleses aty afer, gerryeni vendin dhe do te gjeni dicka te fshehur nga ai. Selamu Alejkum.  Rejhani mbeti e shtangur. Nuk dinte se c'te bente. Nena e saj erdhi nga dhomat lart, kur degjoi zerin e saj duke qajtur. Ajo e kuptoi se dicka paska ndodhe. Mirepo, Rejhani me lote ne sy, u nis drejt vendit ne te cilin kishte fshehur per te dicka Bekimi. Ajo tashme e kuptoi se Bekimi nuk eshte me ne mesin e te gjalleve, por eshte ne mesin e te gjalleve te Xhennetit. Ajo e kishte kuptuar edhe nje gje, se Bekimi ishte nje prej muslimaneve te rralle qe mund ta beje nje gje, te beje tregti me Allahun. Bekimi kishte bere tregtine me te mire, edhe pse Allahu ia kishte dhene shpirtin, Bekimi ia dorezoi shpirtin Atij per ta perfituar kenaqesine e Tij.Rejhani mberriti te ulesja ne te cilen se fundi here ishte takuar me Bekimin. Pa nje, pa dy, filloi te germoje token pas uleses. Ishte nje pjese e tokes e mbjellur me lule.  Ngutej me shpejt thuaja se do t'ia marre dikush ate qe eshte duke e kerkuar.Papritmas, ashtu duke gerryer, u duk nje lecke e bardhe. Filloi te gerryej edhe metej dhe nxorri ate lecken e bardhe. Ishte nje lecke e vogel dhe menjehere e celi. Mirepo, brenda leckes gjeja e fshehur kishte qene e mbeshtjellur me leter te bardhe. Kur e celi, c'ke per te pare: ... nje unaze me gur te bardhe, i gravuar mire, ndersa anesh kishte te gravuar inicialet B dhe R. Rejhani e morri unazen, e shikoi mire dhe filloi te qaje. Mori letren e mbeshtjellur dhe e drejtoi. Ne leter shkruante:

  "E DASHURA IME!

  MBAJE KETE UNAZE SEPSE TI DO TE JESH HYRIA IME NE XHENNET. DITEN E TAKIMIT TONE, UNE PARA ALLAHUT DO TE DESHMOJ ME GJAKUN NE RROBET E MIA, NDERSA TI ME UNAZEN NE GISHT.'MOS HARRO, SHEHIDI TE KA FEJUAR.BEKIMI"

  .....Rejhani me lot ne sy buzeqeshi, duke e ditur vleren dhe rendesine e ketyre fjaleve. Ajo tashme e dinte se cka ka paralajmeruar Muhammedi a.s. per shehidin.U gezua qe Bekimi, nje musliman shqiptar, ishte nje prej deshmoreve te Kudsit, shehid i Allahut.....
  KOSOVA E MADHE

 14. #114
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  I PĖRJETSHMI I CILI NUK FLE KURR!

  Tė dy jetonin nė njė qytet tė vogėl qė ishte I populluar nga dhjetėra - qindra banorė . Ai ishte I dashuruar me atė , dhe kėshtu kur ai e sheh atė duke ecur rrugės nė njė natė nė vetmi ,e ndjek atė derisa e nxen nė njė qosh. Kur iu afrua asaj , ai i tha :”Grua unė kam epsh pėr ty!”.
  Ajo tha :” Sė pari shko dhe shiko nėse te gjithė njerėzit janė nė gjumė”.Shumė I kėnaqur nga pėrgjigjeja e saj , ai u shėtit pėrreth qytetit dhe u kthye . “Tė gjithė janė nė gjumė tha ai “.
  Ēka pėr All-llahun Azzė we Xhel “ ajo pyeti . A ėshtė Ai nė gjumė nė kėtė orė?”
  “Grua qfarė je duke thėnė “ bėrtiti ai me habi .”Realisht All-llahu nuk fle:” Atė nuk e kap as kotja as gjumė” . “Ai I Cili nuk ka fjetur kurr dhe nuk fle na sheh neve, bile bile edhe nėse njerėzit nuk na shohin neve”, ajo tha . “A nuk i frikėsohesh Atij I Cili as nuk fle e as nuk ėshtė I pavėmendshėm pėr gjėrat tė cilat ndodhin”?
  Burri e la vajzėn tė qetė dhe u nda me lotė duke rrjedhur nga sytė e tij, duke mos pasur nė mendjen e tij asgjė pėrveē dėshirės qė ai ti pendohet Atij tė Cilit as nuk fle dhe as s’ ėshtė I pavėmėndshėm pėr gjėrat te cilat ndodhin.  Stories of Repentance published by dar-us-salam
  KOSOVA E MADHE

 15. #115
  i/e regjistruar Maska e LOGIC
  Anėtarėsuar
  22-01-2006
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 5 postime

  Mjekesia Nuk E Sheroi Por U Sherua

  Nė njė dhomė me tre shtretėr te bardhe njė njeri me vetėdije te humbur qėndronte aty nė mes duke mos ndier fare aparatet e frymėmarrjes, tė tė rrahurave tė zemrės dhe aparatet tjera te mjekėsisė. Plot njė vit duke mos munguar as edhe njė dite te vetme, kėtė te sėmurė e vizitonte njė grua me njė fėmijė 14 vjeē, te cilėt ia ndėrronin rrobat, pyesnin pėr shėndetin e tij dhe shikonin te dhėnat e fundit pėr te por pa te reja; ai vazhdonte te mbetej ne kome, dhe shpresa pėr shėrimin e tij tashme kishte perėnduar. Por, para se gruaja dhe fėmija te largoheshin nga spitali i ngrinin duart dhe e lutnin Allahun ta shėronte…
  Kėshtu vepronte pėr do dite dhe atė nga dy here. Kjo sikur cuditi pak mjeket dhe personalin e spitalit: Perse e viziton pėr ēdo dite kur gjendja e tij nuk ndryshon aspak. I folėn se vizita e saj ishte e padobishme dhe ia thane qe te mjaftonte me njė vizite javore. Gruaja nuk refuzoi dhe ēdoherė pėrgjigjej: Tek Allahu mbėshtetemi!
  Njė dite, pak para se gruaja te vinte ne vizite, njeriu lėvizi ne shtratin e tij dhe nga njeri krah u kthye ne tjetrin, hapi sytė dhe e largoi pompėn e oksigjenit nga goja dhe u ul ne shtrat. Me pas e thirri infermieren dhe i tha t'ia largonte aparatet pėr ndihme emergjente por ajo refuzoi dhe e thirri njė mjek kujdestar, i cili se bashku me infermieren u mahniten kur panė njeriun ne atė gjendje. Ia beri disa kontrollime te shpejta dhe pa se njeriu ishte shėndoshė, kėshtu qe urdhėroi largimin e aparaturės dhe pastrimin e vendeve te trupit, nė tė cilat ishin futur kėto aparate.
  Koha e vizitės filloi. Hyri gruaja se bashku me djalin dhe posa e panė u bashkuan lotėt e gėzimit, qarjes, buzėqeshjes dhe falėnderimit pėr Allahun, i Cili e shėroi. Pasha Allahun, kam pritur se njė dite do te vije dhe do ta gjej duke na pritur kėshtu nė kėtė gjendje- tha gruaja.
  Mjeku iu drejtua gruas: Ky shėrim nuk ėshtė rezultat i mjekėsisė dhe mjeket nuk kane asnjė merite nė tė por pashe Allahun me trego perse vije nga dy here ne dite dhe ēfarė beje?
  Meqė me bere be ne Allahun do te tregoj: Herėn e pare e vizitoja burrin pėr tu bindur pėr shėndetin e tij dhe pėr tu lutur pėr te. Pastaj shkoja se bashku me birin tim dhe iu ndanim lėmosha fukarave te lagjes me qellim qe Allahu ta shėrojė atė.

  Allahu nuk e humbi shpresėn dhe lutjen e saj kėshtu qe nga vizita e fundit nuk u kthye ne shtėpi vetėm me te birin por edhe me bashkėshortin, te cilin aq shume e ka pritur shtėpia, qe t'i kthehet asaj buzėqeshja dhe i zoti i saj…

  Mėsimet e kėtij tregimi:
  Mbėshtetja e sinqerte ne Allahun duke mos lėnė anash edhe shkret qe te shpijnė ne realizimin e qėllimit.

  Besa dhe mendimi i mire pėr Allahun e Madhėruar.
  Lėmosha me qellim shėrimi prej barėrave me te mira pėr shėrim.

  Roli i mjekėve dhe barėrave assesi nuk refuzohet, ata janė shkaqe te shėrimit porse nuk bėn tė harrohet as Shėruesi i vėrtetė, Allahu i Madhėruar.


  Cituar nga libri: Ta tej'es
  Burimi: www.denana.com
  Pėrshtati ne shqip: Sedat Gani Islami

  forum-islamik.com postuar nga sallahudin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 24-07-2008 mė 08:51
  A known mistake is better than an unknown truth.

 16. #116
  i/e regjistruar Maska e LOGIC
  Anėtarėsuar
  22-01-2006
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 5 postime

  Unė tė Dua po ti A mė donė?

  Unė tė Dua po ti A mė donė?
  Pse po mė shikon me atė shikim Vėlla cili ėshtė problemi? si po tė dukem a mos kam armė ke frigė ? a mos kam nė dor ndonjė shishe Alkohol e ke frig nga unė mos po tė lėndoj apo qfar kam qė po me shikon si te isha armik i joti? Si ėshtė e mundur tė ndyrshojn sjelljet e tua ndaj meje! deri dje mė buzqeshe kur me shihje tė pa moralshėm, mė respektojshe kur nuk respektojsha, mė dojshe kur gabojsha,por tani qė un ndryshova ti po mė urren po mė shikon si tė isha armiku mė i madh i yti si ka mundsi vella vetėm pse po e dua Allahun!!vetėm pse po e perkujtoj nė namaz!! vetėm pse po e respektoj te derguarin e tij s.a.v qė erdhi mėshir dhe mėsues pėr mu dhe ty qke vėlla pse rri i mrrolur? kur un po te buzqeshi! spot pelqen buzqeshja ?apo ske deshir tė mė shohėsh tė lumtur pėrse po e shtrembėron fytyrėn kur me pershendet pse me atė shikim a te kam lenduar ndonje her?O vella i im Un te dua po qke ti qe nuk me don mė? a nuk e don nje rob te nenshtruar?! a nuk e don nje rob te Allahut?! a i urren Urdhėrat e Allahut?!A don tė mė shohesh duke i ndjekur verbėrisht ata qė i ndjekin epshet?!! aha!! po vėllah nuk don tė kesh afėr njė njeri cili tė thotė se kjo ėshtė mkat sepse don tė vazhdosh ende me deshira tė kota nuk ke deshir qe dikush te jet penges e veprave tua as me fjalė Po atė her qkam un faj nė mkatet e tua?ahh po sepse ta kam perkujtu fjalėn e Allahut mas nje kohe kur ti e ke Harru edhe Allahu po vellah nuk ke dėshir te dish se qka te ndalon Allahu sepse don te jesh rob i epshit atė her vellah tpakten mos mė urrej mua,mos mė perqesh tpakten mos shpif pėr mua vėlla un ty tė dua sepse ti dhe unė jemi rob tė Allahut dhe Armiku yt dhe i imi ėshtė shejtani i mallkuar ai i cili tė nxit ty dhe mua nė pun tė ndyta ai don tė na ndaj ty dhe mua ai nuk e don dashurin tonė ai tė thotė tė mė urresh mua O vėlla un jam vetem nje rob i Allahut i cili mundohet ti kryen urdherat e Allahut nje rob i cili mundohet te bej pun te mira i cili mundohet te largohet nka te kqijat i cili mundohet dhe mendon per ty se si e ke hallin i cili ben dua per ty dhe familjen tane po ti pse nuk mė don pse mė urren pse mė pėrqesh?! ah fjalėn e tė ndershmit Muhamedit s.a.v e paskam Harru po paskam Harruar se un jam njė i huaj ne mesin e te afėrmėve,njė i huaj ne mesin e shoqėris,njė i huaj nė mesin e familjes,ah sa vėshtir Po Dashuria ndaj Allahut po mė forcon Ai Allahu mėshiruesi po mė mėshiron Ai Allahu Triumfuesi po mė ndihmon Dhe ai ėshtė qe na mjafton.O rob i Allahut
  gėzohu kėnd e ke mbrojtė o rob i Allahut gėzohu kėnd e ke shpėtimtar o rob i Allahut gėzohu kėnd e ke furnizues o rob i Allahut gėzohu se shpejt vjen dita e Do tė jesh afer tij.

  forum-islamik.com
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga LOGIC : 17-07-2008 mė 16:01 Arsyeja: Unė tė Dua po ti A mė donė?
  A known mistake is better than an unknown truth.

 17. #117
  i/e regjistruar Maska e LOGIC
  Anėtarėsuar
  22-01-2006
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 5 postime
  Ai do te hyj ne xhehenem!!

  Ka qene ne kohen e Musas alejhi selam nje rob shume i dallueshem nga te tjeret, i pari ne ibadete, dhe adhurues i madh qe nuk pushonte se adhuruari All-llahun.
  Dihet qe Musa eshte kelimuLlah, pra fliste ne menyre te drejtperdrejt me All-llahun subhanehu we te ala, dhe nje here ky rob i devotshem i kerkon profetit te vet ta pyes All-llahun a do te jete ai prej banoreve te xhehenimit apo do te jete prej banoreve te xhenetit.
  Musa, shkon dhe i thote All-llahut
  O Zoti im, me pyet filani, rob i dalluar nder te tjere, se a do te jete ai prej banoreve te xhenetit apo do te jete prej banoreve te xhehenemit.
  All-llahu i thote se ai do te hyj ne xhehenem!
  Musa cuditet shume, pasi ky pra ishte me i dalluari ne ibadete, nuk bente gje tjeter vetem se adhuronte All-llahun gjith kohes, dhe ja kishte dedikuar jeten e tij ne menyre totale ibadetit.
  Musa a.s iken dhe perpiqet ta shmang kete person (normalisht cilesi e profeteve ka qene se kan qene te dhembsur ndaj njerezve dhe musa a.s nuk donte qe ti thoshte robit qe DO HYSH NE XHEHENEM!) deri sa ky person i e kap musen alejhi selam dhe i thote:
  "O mus, c'fare te tha ZOTI IM?"
  Musa me keqardhje i thot se ai do te hynte ne xhehenem.
  Personi me ta degjuar tha:
  "Nese All-llahu do qe une te hyj ne xhehenem , atehere une do hyj ne xhehenem"
  Dhe per cudine me te madhe te Muses Alejhi selam, ai e shtoi akoma me shume adhurimin kundrejt All-llahut te madherishem dhe u be akoma me shume i devotshem.
  Musa alejhi selam i cuditur me sjelljen e tij, kur shkon tek All-llahu i thote:
  "O ZOTI im, si eshte puna e filanit, une i thashe qe do hysh ne xhehenem, dhe ai ne vend qe te deshperohej, dhe ti linte te gjitha, ai u be akoma me i devotshem dhe i shtoi akoma me shume ibadetet.."
  I Pergjigje All-llahu xheleshanuhu
  "O MUS, filani do te jete nga te paret qe do hyj ne xhenet, por une ta tregova ty ate, qe te dish se ka nga roberit e MI qe nuk me adhurojn MUA sepse duan shperblimin TIM apo se i ruhen denimit TIM
  PO A NUK MERIJTOJ UNE VALLE QE TE ADHUROHEM?"

  http://forumi.kurandhesunet.net
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 24-07-2008 mė 08:44
  A known mistake is better than an unknown truth.

 18. #118
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Njė Ngjarje...  Imagjino sikur unė dhe ti tė ishim nė kėtė ngjarje!


  Dalin prej tij njerėzimi…
  Tė zhveshur, tė zbathur…
  Janė tė pluhurosur me dheun e varrit…
  Tė gjithė nxitojnė dhe i pėrgjigjėn thirrjes. Ajo dite ėshtė Dita e Gjykimit, qe nuk mund te flasėsh..
  Shikojnė njerėzit rreth vetes sikurse te ēmendur…
  A ėshtė kjo toke, nė tė cilėn jetuam?
  Kodrat u shkatėrruan…
  Lumenjtė u thane…
  Detėrat u ndezėn flakė ndėrsa toka u shndėrruan ne toke tjetėr…
  Qielli u shndėrrua ne qiell tjetėr…
  Nuk mund t’i ikėsh kėsaj thirrjeje…
  Ndodhi e pritura…
  Te gjithė heshtin dhe te gjithė mendojnė vetėm pėr veten dhe belanė e tyre…
  Tani u tubuan te gjitha krijesat: njerėzit, xhinėt, djajtė, egėrsirat, te gjithė qėndrojnė ne njė vend te vetėm…
  Rastėsisht…
  Sytė ngrihen lart kur ja qielli lėshon njė zė trishtues nga ēarja e tij…
  Zbresin nga qielli melaike ne forma trishtuese…
  Te gjithė qėndrojnė ne njė saf (rend), te pėrkulur dhe nėnshtruar…
  Njerėzit frikėsohen dhe pyesin: A ėshtė me ju Zoti ynė?
  Dridhen melaiket nga frika…
  I pastėr ėshtė Allahu ynė! Nuk ėshtė me ne por Ai do te vjen…
  Zbresin melaiket radhė-radhė derisa te vijnė melaiket, te cilat kane bartur Arshin e Allahut, qė, nė heshtje te krijesave, madhėrojnė Allahun me zė tė lartė…
  Pastaj zbret Allahu i Madhėrishėm, ashtu siē i ka hije madhėrisė se Tij, dhe thotė: O njerėz dhe xhin! Unė prej se iu kam krijuar kam heshtur ndaj jush: kam dėgjuar fjalėt tuaja dhe kam pare veprat tuaja, ndėrsa ju tani, heshtni, ngase tani do t’iu lexohen veprat tuaja dhe do t’iu jepen regjistrat tuaj, qe te shikoni se ēfarė keni bere. Kush gjen mire, le ta falėnderojė Allahun, ndėrsa kush gjen tjetėr, le te mos e qortoje askėnd pėrveē vetes se tij…
  Shikimet e njerėzve janė te pėrulura ndėrsa dielli i ėshtė afruar kokave njė mile pėrmbi, por nė kėtė dite, ai do te ketė nxehtėsi edhe mė tė madhe…
  Unė dhe ti do te qėndrojmė se bashku me ata dhe do te qajmė me lot nga frika dhe tmerri…
  Te gjithė presin, ndėrsa pritja zgjat pėr pesėdhjetė mije vite…
  Ndalesh dhe nuk di se ku do te shkosh: ne Xhennet apo ne Zjarre…
  Pesėdhjetė mije vjet pa ngrėnė asnjė kafshate dhe pa pire asnjė pike uji…
  Gojėt dhe zorrėt ndizen flake…
  Te gjithė presin dhe kėrkojnė mėshirė…
  Disa kėrkojnė mėshirė, qofte dhe me dėrgim nė Xhehennem, vetėm e vetėm qe t’i shpėtojnė tmerrit dhe gjatėsisė se kėsaj pritjeje…
  Ja, deri ne kėtė shkalle kane ardhur, kėrkojnė qe t’i dėrgojnė ne zjarre vetėm e vetėm qe te mos qėndrojnė me ne atė vend…
  Ēka te bej unė…
  Si mund te shpėtoj atė dite?
  Po, atje do te kete njerėz me status te veēante, te cilėt do te jene nėn hijen e Arshit te Allahut…
  Prej tyre njė i ri, qe ėshtė edukuar ne frymėn e adhurimit pėr Allahun
  Prej tyre njeriu, qe ka qene i lidhur pėrzemėrsisht me xhami…
  Prej tyre njeriu, qe kur ka pėrkujtuar Allahun ne vetmi i kane rrjedhur lotėt…
  A je ti prej tyre?
  Shpresa e fundit…
  Si ėshtė puna e njerėzve tjerė?
  Gjunjėzohen te frikėsuar…
  A nuk ėshtė ky Ademi, babai i njerėzimit?! A nuk ėshtė ky, qe melaiket i bėn sexhde?! Te gjithė nxitojnė tek ai…
  Ndėrmjetėso pėr ne tek Allahu! Lute qe ten a largoje nga ky vend?
  Zoti im ėshtė hidhėruar sot si kurrė me pare…nuk di ēfarė t’i bej vetes sime- ua kthen Ademi.
  Shkojnė tek Musai, i cili thotė: Nuk di ēfarė t’i bej vetes sime…
  Shkojnė tek Isai, i cili thotė: Nuk di ēfarė t’i bej vetes sime…
  Edhe ti, se bashku me ata, pėrsėrit: Nuk di ēfarė t’i bej vetes sime…
  Kur ja, ata e shohin Muhammedin, alejhi’s salatu ve’s selam…
  Nxitojnė kah ai ndėrsa ai shkon tek Zoti, kėrkon leje dhe i jepet leja…
  I thuhet: Pyet qe te jepet, ndėrmjetėso qe te ndėrmjetėsohet…
  Te gjithė njerėzit vėzhgojnė…
  Kur ja njė drite e bukur, drita e Arshit te Allahut, qe ndriēon tere token…
  Do te filloj llogaria
  Thirret…
  O filan, i biri i filanit…
  Po, ėshtė emir yt dhe ti frikėsohesh shume…
  Te vijnė melaiket dhe te kapin pėr krahėsh qe te dalėsh para Allahut…
  Ecin me ty pėrgjatė krijesave, te cilat janė pėrkulur ne kėmbė…
  Te gjithė te shikojnė ty…
  Ushtima e Xhehennemit kaplon veshėt tu…
  Duart e melaikeve janė vene mbi supet tuaja…
  Te dėrgojnė qe te dalėsh para Allahut…
  Fillon njė skene e re…
  Kėtė skene do t’ua le juve, vėlla dhe motėr…
  Te gjithė e dimė se ēfarė kemi bere gjate jetės sonė; te mirat dhe te kėqijat…
  A e ke respektuar Allahun dhe te dėrguarin e Tij, Muhammedin, alejhi’s salatu ve’s selam?
  A e ke lexuar Kur’anin dhe a ke vepruar sipas ligjeve te tij?
  A ke pėrfillur traditėn e Muhammedit, alejhi’s salatu ve’s selam?
  A i ke falur namazet me kohe?
  A e ke agjėruar ramazanin me besim dhe vetllogari?
  A je larguar nga hipokrizia para njerėzve qe vetėm e vetėm te bėhesh i njohur?
  A e ke kryer haxhin?
  A ke dhėnė zekatin?
  A ke respektuar nėnėn dhe babain?
  A ke qene i sinqerte me veten dhe te tjerėt, apo ke gėnjyer e pėrgėnjeshtruar?
  A ke patur moral te mire apo nuk ke patur fare?
  A?
  Dhe a?
  Dhe a?
  Tani ėshtė llogaria…
  Po, tani…
  Puno pėr kėtė dite me tere mundin qe ke…
  Puno vepra qe te fusin ne Xhennet…
  Puno qe te te zbardhet fytyra para Allahut atė dite, kur do ta takosh pėr llogari…
  Ndryshe, Xhehennemi ėshtė vendi yt…
  Dije se sikur qe Allahu ėshtė Falės dhe Mėshirues, Ai, po ashtu ėshtė edhe Ndėshkues i Madh…
  Mos thuaj se eshte keshtu e ta harrosh tjetren…
  Nėse e do te mirėn dhe dėshiron te marrėsh pjese nė tė, shpėrndaje kėtė shkrese, me shprese se shpėrblimi nuk do tė na mungoje, as neve dhe as juve. Ka thėnė Pejgamberi, alejhi’s salatu ve’s selam:
  'Ai, qe udhėzon nė tė mirėn, ėshtė sikurse ai, qė e bėn atė”.
  Mos na harroni ne lutjet tuaja!
  La Ilahe Il’la Ente Subhaneke Inni Kuntu Mine’dh Dhalimin
  Subhana’llahi’l Adhim Ve Bihamdihi
  Subhanallah Ve’l Hamdulil’lah Ve La Ilahe Il’la Allah Vallahu Ekber Ve La Havle Ve La Kuvvete Il’la Bil’lahi’l Alijji’l Adhim
  Subhallahi Ve Bihadihi Subhanallahi’ladhim
  La Ilahe Il’la Allahu El Halimu’l Kerim
  La Ilahe Il’la Allahu El Alijju’l Adhim
  La Ilahe Il’la Allahu Rabbu’s Semavati’s Seb’i Ve Rabbu’l Arshi’l Adhim
  La Ilahe Il’la Allah Muhammedun Resulullah
  O Zoti im! Fali te gjithė muslimanėt dhe muslimanet, tė gjallit e te vdekurit.
  O Zoti im! Ti ke veēuar njė grup muslimanėsh, tė cilėt do te hyjnė ne Xhennet pa llogari, te lus qe lexuesin dhe dėrguesin e kėsaj letreje t’i fusėsh ne Xhennet pa llogari!
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 19. #119
  Never say never Maska e besa.a.best
  Anėtarėsuar
  08-01-2008
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  539
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Nje ngjarje mbreslenese dhe shume dhimbese

  LEXO ME VEMENDJE NJE HISTORI

  SALIMI

  Nuk i kisha kaluar tė tridhjetat kur gruaja ime lindi fėmiun tonė tė parė. Akoma vazhdoj dhe kujtoj atė natė me shokėt e mi, nė njė prej vendeve tė pushimit ku kalonim natėn, tė mbushura me fjalė dhe biseda tė kota, madje edhe me pergojime dhe harame tė tjera.
  Isha unė ai qė e mbaja fjalėn mė sė shumti nė mesin e shokėve duke pėrgojuar dhe u tallur me njerėz, kurse shoket e mi qeshnin dhe kenaqeshin me kėtė.

  Kėtė natė kam qeshur shumė. Posedoja talent tė ēuditshem nė imitimin e njerėzve, saqė edhe zėrin e ndryshoja sikur zėri i personit qė e imitoja. Tallesha me secilin, saqė edhe shoket e mi nuk i kurseja nga kjo.

  Kujtoj kėtė natė, ku u talla me njė tė verbėr qė lypte nė treg. Ia vura kėmbėn pėrpara, zuri nė kembėn time dhe u rrezua. Mė tha diēka por nuk e mora vesh se ē'foli. Shokėt dhe tė gjithė njerėzit qė ishin nė treg qeshnin.

  U ktheva ate natė shumė vonė nė shtėpi si gjithherė dhe gjeta gruan time duke mė pritur. I vinte keq pėr gjendjen time, me pyeti me zė tė ulet dhe tė dobėsuar: Rashid, ku ishe? Ia ktheva me shaka: Nė Mars, tek shoket si zakonisht.

  Ishte tepėr e lodhur. Mori tė flasė por lotėt e kishin ngulfatur: Rashid, jam lodhur shumė, dhe me duket qartė se mė ėshtė afruar koha e lindjes.

  Ndjeva nė vetėn time se kam qenė i pakujdesur pėr tė. Ka qenė e duhur tė jam me i kujdesur pėr tė dhe me afėr saj, dhe te rrij mė pak natėn jashte shtepisė, veēanerisht nė muajin e saj tė lindjes.

  E dergova nė spital me shpejtėsi, hyri nė dhomen e lindejs dhe filloi t'i ndjejė dhimbjet e lindjes. Me orė tė tėra prita lindjen, derisa mė humbi durimi duke pritur dhe thash tė shkojė nė shtėpi, dhe lashė numrin e telefonit tek pėrgjegjėsit, qė tė mė thėrrasin kur tė lindė .U ktheva nė shtėpi tė pushojė.

  Pas njė ore mė lejmėruan pėr tė mė pėrgezuar pėr lindjen e djalit, Salimit. Shkova nė spital mėnjėherė. I pari qė mė takoi me pyeti pėr numrin e dhomės dhe informatet tjera pėr shoqėn time. Kėrkuan prej meje tė paraqitėsha sė pari tė doktoresha, qė ishte kujdesur pėr shoqėn time. Bertita me vrazhdėsi: Ēfarė doktoreshe! Me rėndesi ėshtė ta shohė djalin tim. Por me detyruan qė tė shkoj tek doktoresha.

  Hyra tek ajo dhe me lejmeroi se lindja e djalit tuaj ėshtė me tė meta. Mė kėshilloi qė tė pajtohem me caktimin e All-llahut, pastaj me tha se djali juaj ka deformim tė madh nė tė dy sytė e tij dhe kjo konkludon se djali juaj ėshtė i verbėr. E ula kokėn dhe u mundova t'i ndali lotet dhe mėnjėherė kujtova lypsin e verbėr, tė cilin e kisha rrezuar nė treg dhe qeshen njerezit me te. Thashė: Subhanallah ē'ka tė mbjellėsh korrė. Qėndrova kėshtu pėr njė ēast dhe nuk dija se ēka tė thoja. Mu kujtua gruaja dhe djali. Falėnderova doktoreshen pėr butesinė dhe sjelljen e saj dhe shkova ta shoh gruan dhe djalin.

  Gruaja nuk ishte e deshpėruar pėr atė qė na kishte goditur, ishte besimtare e forte nė caktimin e All-llahut dhe e kėnaqur me te. Shpesh me kėshillonte qė tė mos tallem me njerėz, dhe e perseriste shpesh mos i pėrqesh njerėzit!

  Dolem prej spitalit, doli edhe Salimi i vogėl me ne. Nė tė vėrtetė, nuk u kujdesėsha shumė pėr Salimin. E konsideroja sikur tė mos ishte prezent nė shtėpi, saqė kur qante shumė ikja nga dhoma e fjetjes dhe dilja nė sallon dhe flija. Ndėrsa gruaja ime kujdesej shumė pėr te dhe e donte shumė. Kurse unė, jo qė e urreja, mirėpo nuk mund ta doja, nuk e di pse...?!

  Rritej salimi dhe filloi tė zvarritej. Kur mbushi afėr gjashtė vjetė filloi tė mundohej tė ecte. Vėrejtem tek ai se ishte edhe i gjymtė nė kembė.

  Pas Salimit, qė ishte fėmiu ynė i parė, lindi dhe Umeri dhe Halidi. Kalonin vitet, rritej Salimi dhe rritėshin edhe vėllezėrit e tij.

  Nuk e pelqeja te rrija nė shtėpi, si gjithmonė isha me shokėt e mi. Nė tė vėrtet, isha bėrė si loder nė duart e tyre. Nuk shpresonte gruaja ime se unė mund tė pėrmisohesha. Porse ajo gjithmonė lutej qė tė mė udhėzonte All-llahu dhe nuk hidherohej prej veprimeve tė mija tė pamatura. Hidherohej vetėm kur shihte moskujdesjen time ndaj Salimit dhe interesimin tim te madh pėr vėllezėrit e tij.

  Rritej Salim por rritej edhe brengosja ime pėr te, nuk e refuzova kėrkesėn e gruas sime qė ta regjistroj Salimin nė njė shkollė pėr tė nxėnėsit me tė meta.
  Isha i pakujdesshem ndaj kohės dhe vitet shkonin, ditet me ishin bėrė tė njėjta, punė-gjumė, ushqim dhe qendrim im nė orėt e vona tė natės, kjo ishte dita dhe jeta ime.

  Ishte ditė e xhuma, u zgjova nė ora njembedhjetė tė drekės, pėr mua ishte akoma herėt. Kisha njė takim, nė njė gosti me kishin ftuar, u vesha bukur, u parfumosa dhe vendosa tė dal.

  Duke kaluar nėpėr koridorin e shtėpisė, papritmas ma tėrhoqi vėrejtjen Salimi duke qarė shumė me njė zė tė madh. Ishte hera e parė qė vėrejta Salimin duke qarė, qė prej kur ishte i vogel. Dhjete vite kishin kaluar e unė nuk i jam afruar atij. U mundova ta injoroj sikurse nuk po e dėgjoj, mirėpo nuk u mbajta, dėgjova zėrin e tij duke thirrur nėnė e tij kurse unė isha prezent. Ktheva koken kah ai, pastaj u afrova tek ai dhe i thashė: Salim, pse qanė? Ēfarė ke?

  Sapo dėgjoi zėrin tim u ndal nga tė qajturit dhe kur ndjeu se jam afėr tij filloi tė prekė pėrreth tij me dy duart e tija tė vogla. E kuptova se po mundohet tė lergohet nga unė, sikur don tė me thonte: , "Tash gjete kohė tė interesohesh pėr mua, ku ishe qė dhjete vite?!" Hyri nė dhomėn e tij e unė i shkova nga pas. Nė fillim refuzoi tė mė tregonte shkakun se pse qante. U mundova te sillem butė me te deri sa filloi te me tregoi problemin.

  Ishte vonuar Umeri, i cili e dėrgonte atė nė xhami pėr namaz tė xhumasė, ishte frikuar se nuk do te gjente vend nė saffin e parė, thirri Umerin dhe thirri nėnėn e tij, porse nuk i pėrgjigjej askush dhe qau. I shikoja lotėt e tija, qė i rridhnin nga sytė e verbėr. Subhanallah thashė, une isha i verber e jo ai!

  Nuk e mbajta dot vetėn deri nė fund tė fjalės sė tij, vendosa doren time mbi gojėn e tij dhe i thash: Pėr kėtė ke qarė, o Salim? Ma ktheu: Po.

  I harrova shoket e mi, e harrova gostinė, qė kisha pėr tė shkuar, dhe i thash: O Salim, mos u hidhero! A e din se kush do tė dėrgojė ty sot nė xhami? Tha: Sigurisht Umeri porse ai vonohet gjithmonė. Ia ktheva: Jo Umeri, por unė do tė dėrgoj sot nė xhami.

  U habit Salimi, nuk e besonte kėtė, mendoi se po bėja shaka me te dhe filloi tė qajė. Ia fshiva lotėt e tija me dore dhe e kapa pėr dore. Desha ta dėrgojė me veturė, porse refuzoi duke me thėnė: Xhamia ėshtė afėr dhe kam dėshirė tė eci deri nė xhami.

  Nuk e kujtoja herėn e fundit qė kam hyrė nė xhami, porse ishte hera e parė qė ndjeva frikė dhe pendim pėr ato vite tė gjata, qė me kishin shkuar pa falur namaz.

  Kishte qėnė xhamia e mbushur me besimtarė, por, pėr Salimin gjeta njė vend nė rreshtin e parė. Dėgjuam hutben e xhumasė sė bashku dhe u fal Salimi afėr meje. Nė fakt unė u fala afėr tij.

  Pasi mbaroi namazi, kėrkoi prej meje qė t'ia afroi Kuranin. U habita! Si do tė lexon kurse ai ėshtė i verbėr?! Ne fillim e injorova kėrkesėn e tij, mirėpo u frikova mos po i shkaktoj plagė nė vetėn e tij dhe ia dhashė Mus'hafin. Kėrkoi prej meje qė t'ia hapi Mus'hafin tek sureja Kehf. Fillova ta shfletojė Mus'hafin deria sa e gjeta nė pėrmbajtje suren Kehf. E mori, e vendosi pėrpara vetės dhe filloi ta recitojė surėn me sy tė mbyllur.

  O All-llah! - thash i ēuditur. Ai e ka mėsuar tėrė suren Kehf.

  U turperova prej vetės, e kapa njė Mus'haf qė tė lexoj, ndjeva njė dridhje nė vete nga frika. lexova e lexova dhe e luta All-llahun tė mė falė dhe tė mė udhėzojė. Fillova tė qajė i penduar me njė zė sikur fėmijė. Disa njerėz akoma ishin tė pranishėm nė xhami duke falur nafile, u turpėrova prej tyre dhe u mundova tė mos e marrin vesh qė po qajė.

  Paspak ndjeva dorėn e vogėl tė Salimit duke prekur fytyren time, duke m'i fshirė lotėt, qė mė kishin mbuluar. E afrova dhe e shtėrngova pėr gjoksi duke e pėrqafuar, e shikova njėherė dhe tash nė vete: Ti nuk je i verbėr, por unė jam i verbėr.

  U kthyem nė shtėpi. Grauja ime ishte brengosur shumė pėr Salimin. Mirėpo, kur mori vesh se unė kam qenė me tė nė xhami dhe kam falur namazin me te, brenga e saj u kthye nė gėzim. Nga kjo ditė nuk kam lėnė namaz pa falur nė xhami.

  Braktisa shoqėrinė e shfrenuar tė natės dhe bėra shoqėri mė tė mirė, shokė tė xhamisė, tė cilėt i njoftova nė xhami dhe shijova ėmbelsinė e imanit me ta.
  Mėsova shumė gjėra prej tyre, qė dunjaja m'i kishte harruar.

  Nuk leja ligjėrate, qė mbahej nė xhami e qė nuk prezentoja nė to, e bėra hatme edhe Kur'anin disa herė nė muaj, u lidh gjuha ime me permendjen e All-llahut nė ēdo kohė, me shpresė qė tė mė falė All-llahu pėr pėrgojimet dhe gjynahet tjera qė i kisha bėrė.

  U afrova me afer familjes si kurrė mė parė.

  Njė ditė, vendosen shokėt e mi tė mirė tė shkojnė nė njė vende largė nga shtėpia ime, pėr tė bėrė thirrje nė Islam. Nė fillim, nuk isha i vendosur tė shkojė me ta, por pasi fala namaz istihare dhe lajmėrova bashkėshortėn time, qė mendova se do tė refuzonte, por pėrkundrazi u pajtua me vendimin tim dhe me nxiti nė kėtė qėllim. Ishte hera e parė qė e lajmeroja gruan time pėr shkuarje nė njė vend jo tė shfrenuar dhe te urrejtur e tė mbushur me harame.

  U drejtova kah Salimi, i tregova pėr udhėtimin tim, me kapi me dy krahet e tij tė vegjėl dhe mė pėrqafoj duke u lutur pėr mua.

  Mungova nė familje afėrsishte tre muaj e gjysėm. Gjatė kėsaj kohe thirrja nė telefon sa herė qė mė jepej mundėsia, bisedoja me bashkeshorten dhe femijet.

  Filloi tė mė kapė njė mallė i madh. Ah... sa me mori malli pėr Salimin.

  Kisha dėshirė ta ndegjoja zėrin e Salimit, ai ishte i vetmi qe nuk kisha biseduar me te prej qė kisha udhėtuar. Nuk e dija shkakun, ose ėshtė nė shkollė mendoja ose nė xhami ne kohen kur thirrja.

  Sa herė qė bisedoja me bashkėshortėn, i tregoja pėr mallin qė me kishte marrur pėr Salimin, kurse ajo qeshte e gėzuar dhe duke me pėrgezuar pėr te. Vetem se nė herėn e fundit kur bisedova , nuk e dogjoja tė qeshuren e saj, si zakonisht, pėr habi kishte ndėrruar zėrine saj. I thash t'i dėrgonte selam Salimit nga unė. Ma ktheu: Inshallah, dhe pushoi.

  Pasi qė erdhi koha e kthimit nė shtėpi u gėzova shumė. Kur u ofrova derės sė shtėpisė trokita dhe shpresoja qė ta hapė deren Salimi. Papritmas, e hapi derėn Halid, i cili akoma nuk i kishte mbushur katėr vite. E pėrqafova dhe e barta me krahet e mi, kurse ai bertiste: Babi... babi...! Nuk e di, sa hyra nė shtėpi ndjeva njė ngushtim nė vetėn time, kėrkova ndihmė nga All-llahu prej shejtanit tė mallkuar.

  Ndejta me gruan time, pashė se ishte e vėrenjtur nė fytyrė, nuk ishte sikur herave tė tjerave. U mundua tė paraqitej si e gėzuar pėr ardhjėn time. E pyeta se ēka ndodhur? M'u pėrgjigj: Asgjė!

  Nė ēast m'u kujtua Salimi. I thashė: Ku ėshtė Salimi? Uli kokėn e saj dhe nuk m'u pėrgjigj, ndėrsa nė fytyrėn e saj filluan t'i rrjedhin lotėt. Bėrtita prap: Ku ėshtė Salimi? Nuk foli askush. Mė pas m'u afrua Halidi i vogėl duke belbezuar dhe tha: Baba, Salimi ka shkuar nė xhenet tek All-llahu. Gruaja filloi tė qajė me tė madhe gati sa nuk u perplas pėr tokė dhe dola nga dhoma e pikėlluar pėr ndarjen e Salimit.

  Pas kėsaj, mora vesh se dy javė para se tė mbėrrija Salimin e kishte goditur njė temperaturė e madhe dhe ethe dhe bashkėshortja e kishte dėrguar nė spital. Mirėpo, sėmundja i ishte rėnduar u nda nga kjo botė.

  Salimi nuk ishte i verbėr por unė isha i verbėr.

  O All-llah, sa kėnaqėsi ėshtė ta shijosh ėmbėlsinė e imanit!

  All-llahu e mėshiroftė Salimin! E njohu All-llahun edhe pse ishte i verbėr. Sa e sa njerėz sot posedojnė shqisa tė shėndosha por nuk shohin dhe nuk e njohin All-llahun [subhanehu ve teala]

 20. #120
  Besimtar Musliman Maska e eldonel
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Prishtina
  Postime
  1,226
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Ti s'je i pavarur, Zoti ėshtė i Pavarur!

  Ti s'je i pavarur, Zoti ėshtė i Pavarur!
  Shkruan: Avni TAFILI
  http://www.alb-drejtesia.com/al/news.php?readmore=236

  "Lexo me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi (ēdo gjė). Krijoi njeriun prej njė gjaku tė ngjizur (nė mitrėn e nėnės). Lexo! Se Zoti yt ėshtė mė bujari! Ai qė e mėsoi (njeriun) tė shkruajė me pendė.Ia mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte. Jo, ėshtė e vėrtetė se ai i kalon kufijtė, Pėr shkak se e ndien veten tė pavarur. Po kthimi ėshtė vetėm te Zoti yt." - Kur'an, 96 : 1 - 8

  Ti mund tė ndjehesh i pavarur, mund tė ndjehesh sikur nuk ke nevojė pėr askėnd dhe pėr asgjė, por dije se, qė kur fillove tė ndjehesh i pavarur e sovran, ti zgjodhe tė jesh vetėm. E izolove veten nga shumė tė mira. Jo, po ti zgjodhe qė tė jesh vetėm ti e askush tjetėr. E vetėm ti e askush tjetėr tė mos arrij qė ti nė mendjen tėnde ke pėrfytyruar. Ndėrsa mendon se do t'ia arrijė, e nė fund tė krenohet, se merita e gjitha ėshtė e tij.


  Ēudi se si gjykon kjo kategori e njerėzve. Ndjehen mendjemėdhenj, e tė veēantė nga tė gjithė tjerėt, por sa shpejtė harroi se fillimi i tij ishte asgjėja, pastaj u bė pikė uji, e prej asaj pike u zhvillua. A krijoi veten apo u krijua! Jo, ti nuk e krijove veten, ti madje as emrin tėnd, qė sot thirresh me krenari nė tė, nuk e zgjodhe. Po, nuk zgjedh vetėm se kur ke forcė tė ushtrosh vullnet, e kur ndihesh i pavullnet, i pafuqishėm, kėrkon mbėshtetjen e tė tjerėve.


  Sa jo falėnderues qė je, o njeri, qė vetja tė duket sovran, e i pavarur!

  E sa i vogėl je, e tė duket vetja qė mund tė arrish majat e qiejve! Pa shiko "diēka" prej gjithėsisė; po ti qė ndjehesh i pavarur nga Zoti qė tė krijoi, nuk mund tė shohėsh as mė larg se hija jote! Kėshtu kur mirėnjohės s'je!


  Vallė, ē'ka nė ty qė ty tė bėri tė mendosh se je i panevojshėm! Vallė, ē'tė bėri tė mendosh se je i pavarur dhe bėn gjithēka tė teket nė mendje. Jo po ty t'u dha dija, por dije tė padobishme, sepse ti me dijen qė t'u dha as vetes dobi s'i sjell; ti robėron me dhuntitė e tė Pavarurit, Sovranit – Allahut xh.sh.. Por jo, Zoti ty tė ka vėnė nė sprovė e ti dėshtove, e keqpėrdore mirėsinė e Krijuesit tėnd!

  Zot na ruaj nga gjendja, gjendje e njeriut keqpėrdorues!


  Jo, po ti mund tė jesh sprovuar me pasuri, e ti me pasurinė tėnde mbjell varfėrinė e pėrēmimin e njerėzve! Por dije o njeri i kėtillė, se gjithēka fillon, mbaron, pėrveē Zotit tėnd, qė tė krijoi e tė sprovoi, ėshtė i Pėrjetshėm dhe i Pavdekshėm!


  Po pse o njeri qė ndjehesh i pavarur nga Zoti yt, kur qėllon tė jesh nė errėsirėn e frikės, ngreh sytė lartė, e kėrkon ndihmėn e tė Atij qė s'fle e as s'kot! Pse o njeri, siē je mirėnjohės nė vėshtirėsi, tė mos jesh edhe nė lehtėsi? A pse Zoti nuk po tė dėnon? Jo, edhe tė qenit tuaj mosmirėnjohės ėshtė dėnim! Por, mjerė, pse nuk je nė gjendje ta pėrjetosh kėtė!


  Zoti ty tė dha dije, tė dha pasuri, tė dha familje, tė dha shoqėri, tė dha aftėsi, jo qė ato t'i shfrytėzosh pėr t'i robėruar tė tjerėt, qė me padituri, me varfėri e me mungesė u sprovuan! Ē'do tė ndodhte vallė, sikur ty tė jepej fuqi, e tė ushtronit pavarėsinė tėnde deri nė skaje? Jo, ka Zot qė ty tė ka vėnė kufij! Ka Zot, qė quhet ALLAH, qė ty tė ka lėnė nė errėsirėn e mendjemadhėsisė tė jetosh i dehur, e ti nuk mund tė bėsh dėm mė shumė se njė i dehur; fyes, sharės, pėrēmues, rrenacak, mosmirėnjohės dhe i dhunshėm!


  Ti o njeri, qė tė duket vetja e pavarur nga i Pavaruri e Sovrani, i Vetmi Allahu xh.sh., dije se, pavarėsia jote tė ka robėruar. Jo, ti nuk ke fare pavarėsi. Ti je rob i pavarėsisė sate. Je rob i mendjemadhėsisė sate. Je rob i lakmisė sate. Ti nuk je i pavarur, i pavarur ėshtė ai qė veten e tij ia ka robėruar vetėm tė Pavarurit, Sovranit, Allahut xh.sh.! Ai njeri ėshtė i pavarur nga dija qė prangos, ėshtė i pavarur nga pasuria qė robėron, e nga lakmia qė poshtėron e vetmon!


  A nuk merr mėsim ky lloj njerėzish, se ē'pėrfundim kishin tė parėt e tyre, njerėzit e mėhershėm, tė cilėt pėrkundėr "dijes", "pasurisė", "njerėzve pėrreth tyre" pėrfunduan si mos mė keq! Ata njėherė u ndjenė tė pavarur nga Zoti qė krijoi, pastaj u robėruan me atė qė iu dha atyre, e pasi u bėnė robėr tė robėrve tė Allahut tė Gjithėpushtetshėm, u zhytėn nė errėsirėn e pashpresė, e errėsira e pashpresė, nuk sjell veēse ndėshkim e shkatėrrim!


  Sa keq, sa mjeranė ata qė me duart e tyre ndėshkojnė vetveten, e me vetveten shkatėrrojnė vetveten e tyre, e me dhuntitė e Zotit errėsojnė dritėn qė e mbjelli nė shpirtrat e tyre!


  Ruana o Allah! Na ruaj nga dija qė prangos, e nga pasuria qė robėron, e nga lakmia qė poshtėron! E na ruaj nga ēdo gjė, qė na bėn tė ndjehemi tė pavarur prej Teje; ngulit nė qenien tonė porositė Tua:


  "Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė! All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė." - Kur'an, 112 : 1 - 4  Ve-l-hamdu lilahi ve salAllahu alejhi ve selem
  KOSOVA E MADHE

Faqja 6 prej 13 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Tregime te ndryshme fetare!
  Nga Zana e malit nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 02:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •