Close
Faqja 7 prej 13 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 260
  1. #121
    Xp Maska e Vista
    Anėtarėsuar
    30-01-2008
    Vendndodhja
    Mbi dhe
    Postime
    582
    TĖ FALURIT E MĖKATEVE TĖ MĖPARSHME


    Pėrktheu dhe pėrshtati: Arsim Jonuzi, Kumanove


    Kur ndokush bėhet musliman, All-llahu i Lartėsuar ia fal gjithė mėkatet dhe veprat e tij djallėzore tė mėparshme.

    Njė njeri qė quhej Amr, erdhi te profeti s.a.v.s. dhe tha: “Ma jep dorėn, kėshtuqė unė ta garantoj besnikėrinė time!” Profeti s.a.v.s. e zgjati dorėn e tij tė djathtė, mirėpo Amri e tėrhoqi dorėn e tij. Profeti s.a.v.s. i tha: “Ēfarė ndodhi o Amr?” Amri i tha: “Pranoj ta shtrij dorėn me njė kusht.” Profeti s.a.v.s. i tha: “Cili ėshtė ai kusht?” Amri iu pėrgjigj: “Nėse All-llahu m’i fal mėkatet e mia.” Profeti s.a.v.s. nė atė rast i tha: “O Amr, a nuk e dije se tė kthyerit nė Islam, i fshin tė gjitha mėkatet e mėparshme?” [Muslimi (121) dhe Ahmedi (17357)]
    Njeriu pasi tė kthehet nė Islam, ai do tė shpėrblehet nė bazė tė asaj se ēfarė punė apo veprime kryen ai/ajo. Pėr kėtė ēėshtje profeti s.a.v.s. ka thėnė: “Zoti yt, i Cili ėshtė i Larti, ėshtė Mėshiruesi mė i madh. Nėse ndokush e ka ndėr mend qė tė bėjė ndonjė punė tė mirė por nuk arrin ta bėjė atė, ai do tė shpėrblehet me njė tė mirė. E nėse arrin qė ta kryejė atė qė e ka pasur ndėr mend (punėn e mirė), atėherė ai do tė shpėrblehet me dhjetė deri nė shtatėqind tė mira. Nė anėn tjetėr, nėse ndokush e ka ndėr mend ta bėjė njė tė keqe por nuk e realizon atė, ai nuk do tė ndėshkohet pėr tė, madje pėr kėtė fiton shpėrblim (si rezultat i moskryerjes sė veprės sė keqe). E nėse e kryen atė vepėr tė keqe, vetėm njė vepėr e keqe do tė shėnohet nė llogarinė e tij, megjithatė, All-llahu ndonjėherė e fal edhe atė vepėr, fillimi i sė cilės ka qenė me tė keq dhe qė ka mbaruar si e tillė.” [Ahmedi (2515) dhe Muslimi (131)]
    E Verteta ėshtė e Perkryer,ajo nuk ka dy fytyra (anė)

  2. #122
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Molla dhe Hallalli

    Babai I imam Azam Ebu Hanifes ,I nderuari Thabit nje dite teksa po merrte abdes buze lumit pa nje kokerr molle qe po notonte mbi uje. E mori kokrren e molles dhe e kafshoi. Por menjeher erdhi ne vete dhe filloi te kerkonte te zotin e molles. Pak me tutje shef nje peme molle,deget e te ciles zgjatnin deri ne lume,gjeti te zotin e saj dhe kerkoi qe te ia bente hallall. I zoti I molles buzeqeshi . I kishte peqlyer shume ky djale I ri prandaj I tha:



    Jo bire nuk ta baj hallall.
    • Jam gati te bej qfar te duash ,vetem qe te ma besh hallall!!
    Mire ateher do te punosh dy vjete ne kopshtin tim dhe do te me sherbesh mua pastaj shofim.
    • Djali pranoi. Pasi punoi dy vjete me radhe kopshtin e tij shkoi tek plaku hde I tha: - kam plote dy vjete qe te sherbej ma ban hallall tani.
    Po deshe qe te ta bej hallall,duhet te martohesh me vajzen time.
    • Mire ,pranoj qe te martohem ,mjafton qe te te ma besh hallall.
    Mendohu mire ,se vajza ime eshte pa duar,pa kembe,sytė nuk I shohin e veshet nuk I ndegjojne.
    • Si do qe te jete ,eshte me mire se te kesh barre, hak njeriu.

    Pas dasmes Thabiti e pa nusen dhe u qudite shume se ajo nuk ishte fare ashtu si I kishte thene Babai I saj. Doli menjehere jashtė dhe I tha plakut:

    • Ketu ka ndodhur nje gabim ,ti me pate thene se vajza jote nuk ka kembe,as duar,sytė nuk I shofin dhe veshet nuk I degjojnė.
    Nuk ka asnje gabim ketu,te pata thene se vajza ime nuk ka kembe e duar. Ajo nuk ka prekur me dore asgje qe nuk I perket asaj e nuk ka shkuar ne asnje vend qe e ndalon feja jone. Ta pata thene se nuk shef, nuk ka pare asnjeher nje pjes te trupit qe e ka te ndaluar. Te pata thene se nuk ndegjon, nuk ka ndegjuar kurre fjalė haram.

    Ja djali I nje nene dhe babai te tillė ka qenė Imam Azami,fryti I kesaj Martese.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 08-10-2008 mė 06:02
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  3. #123
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Hajr Inshallah …

    Cila eshte domethenja dhe vlera e kesaj Thenje qe Muslimani shume shpesh e zė ne Gojė?

    Ishte kan nje Mbret dhe per sherbetor te afert kishte zgjedhur nje Musliman dhe besnikeria dhe morali I ketij Muslimani e kishin bindur mbretin qe ta merrte afer vetes dhe ta bente sherbetor.Mirpo ketij mbretit e neveriste nje thenje e ktij Muslimani Hajr Inshallah dhe shpesh tentonte qe ta perqeshte per kete thenje vazhdimisht.

    Dhe nje dite Mbreti shkon deri tek kuzhina dhe provon qe te pergadis diqka per vete dhe merr thiken per te prer diqka dhe duke u munduar qe prente diqka nga kuzhina ,I rreshqet dora dhe prenė gishtin,madje e kėputė krejt…

    Muslimani kur po e shef qe po I gjakos gishti I prerė,po reagon dhe po thotė Hajr Inshallah !!!

    Mbreti po ia kthen me nervozizem ,si more po thua hajr ,po qfar hajri ka ketu ,ku e shkurtova gishtin ,ti a po tallesh me mua a ??!!

    Dhe prej sot ,per kete tallje qe bere ndaj meje,do futesh ne burg. Dhe muslimani kur u futė ne burg , tha : Hajr Inshallah!! Mbreti quditet me kete thenje te shpesht qe e thoshte dhe disi e injoronte kete dhe e la ne burg dhe iku.

    Pas nje kohe ,mbreti del per gjuheti dhe me zagarin(qenin) e tij ,duke bere gjuheti ,gabimisht kalojn kufirin e territorit ku e kontrollonte dhe I takonte mbreteris se tij,dhe kalon ne territorin e nje mbreterie tjeter kundershtare ,ku populli I ketij vendi dhe kesaj mbreterie ishin pagan dhe idhujtar te devotshem,d.m.th besonin ne idhuj.
    Dhe me kalimin e kufirit ,mbreti u zė dhe u kap rob dhe ushtaret kapen zhagazi dhe e derguan tek mbreti idhujtar dhe mbreti ne ate kohe po festonte nje feste per hire te idhullit te tij dhe kerkoj qe per Idhullin e tij ,ne te cilin besonte per Zot , ta therrte per kurban nje njeri dhe ky njeri qelloj te ishte ky mbreti I cili u kap rob.

    Dhe e vendosen mbretin e zurė rob para publikut per ta flijuar ,dhe para momentit te hjekjes se kokes,mbreti idhujtar nderhyn dhe ndalon kurbanin e mbretit te zur rob sepse veren se ky mbreti nuk e ka nje gisht,dhe thot se “Zoti” (idhulli) nuk pranon nje kurban te gjymtuar apo sakat dhe urdheron qe ta lirojn kete njeri dhe te kerkojn nje njeri tjeter per kurban.

    Mbreti u lirua dhe I lumtur dhe I gezuar dhe hyn ne mendime dhe I kujtohet fjala Hajr inshallah e Musliamanit ne momentin kur iu kishte prer gishti dhe quditet se si Muslimani kishte te drejt dhe se ai Hajr Inshallah ishte me vend dhe se ndikoi qe une te shpetoj jeten. Mirpo ky mbreti fillon te mendoj ,dhe se mendon e mendon dhe thot ne vete : kur shkurtova gishtin dhe tha Hajr inshallah, u verejt rezultati I asaj thenje,por tash qfar do te thot me rastin e hyrjes ne Burg kur tha Hajr Inshallah muslimani. Mbreti shkon deri tek burgu ku eshte I burgosur Muslimani dhe me kurreshtje e pyet Muslimanin: Para ca kohes dola per gjuheti dhe kalova kufirin dhe me kapen armiqet rob dhe me nxoren ne shesh per te me exekutuar si kurban per nje Idhull te mbretit,por gishtin qe e kisha te shkurtuar ,me shpetoi jeten dhe se ateher kur pate thene Hajr Inshallah kishe pasur te drejt ,sepse shpetova jeten time… Por jam kurioz te te pyes per rastin e hyrjes ne burg qe ti pate thene te njejten fjal Hajr Inshallah!! Pse e pate thene kete ,dhe ku qendron Miresia ne kete rast??

    Muslimani I pergjigjet: Kur hyra ne Burg thash Hajr Inshallah sepse hyrja ne burg ndikoi qe une te shpetoj jeten time ,sepse po te mos hyja ne Burg ti do te me merrje me veti ne gjuheti dhe se kur do na kishin zene rob Idhujtaret,ateher une do te ekzekutohesha per kurban te mbretit idhujtar sepse une nuk isha I gjymtuar apo I sakatosur apo nuk kisha ndonje gisht te shkuruar sikur ti dhe se mbreti idhujtar do me kishte zgjedhur mua per kurban dhe jo ty dhe keshtu qe ti do kishe shpetuar ,ndersa une jo…

    Mbreti I ngazllyer me kete mrekulli dhe po aq I ndikuar nga rasti ne fjal,bindet dhe pranon Islamin dhe behet Musliman.
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  4. #124
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Bariu dhe Pema e Molles

    Nje bari plak sa here qe nisej per te shkuar me kopen per ne lendine ,ndalonte te pushonte mem hijen e nje peme molle. Dhe pot e ishte koha e frutave fliste me mollen dhe I thonte : “Hajde ,jepi bariut plak nje kokerr molle.” Dhe me lejen e Allahut ne at moment binte nga pema kokrra me e pjekur e molles. Bariu e merrte mollen dhe e hante bashk me buk dhe nje tas te vogel me kos,pastaj nxirrte Kuranin Kerim qe I kishte mbetur nga I ati dhe fillonte ta lexonte. Bariu plak kur e kishte mbjell kete peme para 20 vjeteve e ujiste ate shpesh dhe per kete perdorte ujin qe I tepronte kur merrte abdest. Keshtu qe pema e molles ishte rritur dhe kishte filluar te jepte fruta shpejt. Ne at kohe bariu ishte I rid he mund te kepuste vet mollet. Por pas kaq vitesh bariu ishte plakur ,dhe ishte kerrusur,ndersa pema e molles ishte rritur dhe ishte bere me e lart.



    Nje dite bariu kishte shkuar persieri nen hijen e molles kishte falur aty namazin,ishte ulur te pushonte pak dhe si gjithmon i kishte kerkuar pemes nje kokerr molle. Por per qudi nuk ra asnje molle. Vazhdoi te kerkonte disa here me radhe por nga pema nuk binte anje kokerr molle. Filluan ti mbushen syte me lot ,sepse tashme e quante pemen si femijen e tij dhe per here te pare pema nuk ia plotesoi deshiren. Tashme ishte aq plak sa mesi mbahej ne kembe. Mblodhi kopen dhe u nis per ne shtepi,rruges ngriti syte lart nga qielli dhe pa henen e re. U gezua si nje femije ,u kthye me vrap tek pema e perqafoi dhe duke qarė tha:

    “O Allah! Fale kete plak harraq! Harrova qe sot eshte dita e parė e Ramazanit”

    Kerim Gashi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 24-10-2008 mė 10:43
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  5. #125
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Dialogu nė mes udhėtarit dhe tė Dėrguarit, alejhi selam

    Pėrktheu: Visar KORENICA

    Njė herė erdhi njė udhėtar nė xhami pėr ta takuar tė Dėrguarin (Paqja dhe Mėshira e All-llahut qoftė mbi tė)... Pas pėrshėndetjes me Pejgamberin (Paqja dhe Mėshira e All-llahut qoftė mbi tė) ėshtė pyetur prej nga ėshtė. Udhėtari u pėrgjigj se kishte ardh nga njė vend i largėt pėr tė marr pėrgjigje nė disa pyetjet. Nė vazhdim ėshtė dialogu nė mes udhėtarit dhe Pejgamberit (Paqja dhe Mėshira e All-llahut qoftė mbi tė).

    Udhėtari: nuk dua qė ndėshkimi tė vijė nė llogarinė time.
    Profeti: sillu mirė me prindėrit tuaj.

    Udhėtari: dua tė bėhem i njohur tek njerėzit si njėri i ditur dhe intelegjent.
    Profeti : ki frikė All-llahun ēdoherė.

    Udhėtari: dua tė llogaritem si njėri prej tė dashurve tė All-llahut.
    Profeti: lexo Kur’an ēdo mengjes dhe mbėmje.

    Udhėtari: dua qe zemra ime te jetė e pastėr tė shėndrise pėrherė.
    Profeti: kurr mos e harro vdekjen.

    Udhėtari: nuk dua tė jem larg kurr nga mėshira e All-llahut.
    Profeti: ēdo herė trajtoje bashkėqytetarin mirė.

    Udhėtari: unė kurr nuk dua tė lėndohem nga armiqtė e mi.
    Profeti: ēdo herė ki besim vetėm nė All-llah.

    Udhėtari: unė nuk dua tė jem asnjėherė i turpėruar.
    Profeti: bėj kujdes nga veprimet qė bėn.

    Udhėtari: dėshiroj tė jetoj gjatė.
    Profeti: ēdo herė trego mėshirė. (bėmirėsi drejtė lidhjes farefisnore).

    Udhėtari: dua qė mbijetesa ime tė rritet-(mbajtje gjallė).
    Profeti: ēdo herė bėhu me avdes.

    Udhėtari: dua tė lirohem nga ndėshkimi nė varr.
    Profeti: ēdo herė mbath tesha tė pastėrta.

    Udhėtari: nuk dua tė digjem ne zjarr.
    Profeti: kontrollo sytė e tu dhe gjuhėn.

    Udhėtari: si tė mė falen mėkatet.
    Profeti: ēdo herė kėrko falje nga All-llahu me sinqeritet dhe pėrkushtim.

    Udhėtari: dua qė njerėzit tė mė respektojnė pėrhėrė.
    Profeti: kurr mos e largo dorėn tėndė kur njerėzit kanė nevojė pėr ty.

    Udhėtari: dua qė ēdo herė tė jem i nderuar.
    Profeti: asnjėherė mos e poshtėrso dhe pėrul dikė.

    Udhėtari: nuk dua tė shtypem (shtrėngim). (shtypje nė varr).
    Profeti: lexo suren mulk shpesh.

    Udhėtari: dua qė ta ris pasurinė time.
    Profeti: lexo surėn wakia ēdo natė.

    Udhėtari: dua tė jem i sigurt dhe nė paqe ne ditėn e gjykimit.
    Profeti: bėj dhikėr (pėrmende All-llahun) nga agimi deri nė mbrėmje.

    Udhėtari: dua tė jem me vėmendje dhe koncentrim tė plotė gjatė faljes.
    Profeti: ēdo herė merr avdes me vėmendje dhe koncentrim

    alb-drejtesia.com
    A known mistake is better than an unknown truth.

  6. #126
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Thesari i vėrtetė

    Pėrktheu: Visar Korenica

    Njė hajdut u ngjit nė murin e shtėpisė sė Malik Bin Dinar dhe lehtėsisht depėrtoi brenda nė dhomėn e tij. Nė momentin kur u gjend brenda shtėpisė, vjedhėsi qe zhgėnjyer duke mos gjetur asgjė pėr tė vjedhur. Maliku ishte i zėnė duke e kryer namazin. Duke kuptuar se nuk ishte vetėm, ai e shpejtoi faljen dhe u kthye pėr tė parė fytyrėn e hajdutit. Duke mos shfaqur kurfar stresi apo shqetėsim, Maliku qetėsisht e pėrshėndeti me selam dhe i tha, “Im vėlla, Allahu tė faltė. Ti hyre nė shtėpinė time dhe nuk gjete asgjė me vlerė pėr tė vjedhur, andaj unė nuk do tė tė lejoj tė largohesh nga kėtu pa marr diq tė vlefshme pėr tė pėrfituar nga ajo."

    Ai hyri nė dhomėn tjetėr dhe u kthye prapa me njė ibrik tė mbushur me ujė. Shikoi drejt syve tė hajdutit dhe tha, “Merr avdes the bej dy rekate namaz, dhe nėse e bėn kėtė, do tė largohesh nga shtėpia ime me njė thesar edhe mė tė vlefshėm nga ai pėr tė cilin kishe patur pėr qėllim ta vidhje nė shtėpinė time. "

    I pėrulur nga sjellja dhe fjalėt e Malikut, hajduti tha, “ Po, nė tė vėrtetė ėshtė njė ofertė fisnike.”

    Pasi morri avdes dhe pasi kreu dy rekate namaz, hajduti tha, “O Malik, a do tė tė pengoja nėse qėndroj edhe pėr pak kohė, ngase dua tė qėndroj pak mė gjatė qė ti kryej edhe dy rekate tjera namaz?”

    Maliku tha, "Qėndro pėr aq gjatė sa Allahu ngrit pėr ty numrin e rekateve qė ti kryesh tani. "

    Hajduti kaloi tėrė natėn nė shtėpinė e Malikut. Ai vazhdoi tė bėj namaz deri nė mengjes. Pastaj Maliku i tha, “Ik nga kėtu dhe bėhu i mirė.”

    Por nė vend qė tė largohet, hajduti tha, “ A do tė tė pengojė nėse qėndroj me ty kėtu sot, ngase kam bėrė nijet pėr tė agjėruar?”

    "Qėndro pėr aq gjatė sa dėshiron,” I tha Maliku.

    Hajduti pėrfundoi sė qėndruari pėr disa ditė, duke bėrė namaz deri nė orėt e vona tė netėve dhe duke agjėruar ditėn. Dhe kur mė nė fund vendosi tė largohet, hajduti tha, “O Malik, unė kam marr njė vendim tė qėndrueshėm qė tė pendohem pėr mėkatet e mia dhe pėr mėnyrėn e jetės sime tė pėrparme."

    Maliku tha, “Kjo ėshtė nė Dorė tė Allahut.”

    Njeriu pėrmirėsoi mėnyrėn e jetės sė tij dhe filloi tė ndjek njė jetė tė drejtė dhe plotė dėgjueshmėri ndaj Allahut. Mė vonė, ai takoi njė hajdut tjetėr I cili e pyeti, “A e gjete thesarin tėnd?”

    Ai iu pėrgjigj, “Im vėlla, atė cka gjeta ishte Malik Bin Dinar. Unė shkova qė tė vidhja tek ai, por rezultoi qė ai rrėmbeu zemrėn time. Nė tė vėrtetė, unė jam penduar tek Allahu, dhe do tė mbes tek dera (e Mėshirės dhe Faljes sė Tij) derisa tė arrij dėgjueshmėri tė plotė ndaj tij, tė njė robi tė dashur."

    (Al-Mawaa'idh wal-Majaalis: 85)

    Nga “histori tė pendimit’ publikuar nė Darussalam
    A known mistake is better than an unknown truth.

  7. #127
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Burri me 4 gra!!!

    Na ishte njeher nje tregtar i cili kishte 4 gra. Ai e donte gruan e
    katert me se shumti dhe e stoliste me veshje te shtrenjte dhe e
    trajtone me njomesi. Ai u kujdeste shume per te dhe bente ate qe
    ishte me e mira per te.

    Edhe gruan e trete e donte shume ishte krenar me te dhe gjithmone
    deshironte ta njoftonte me shoqerine.Megjithate ai kishte nje frike
    te madhe se ajo kishte lidhje me ndonje njeri tjeter.

    Ai poashtu e donte gruan e dyte ajo ishte nje person me konsiderate
    te madhe gjithmone durimtare ne fakt ishte me e ngushta me te. Sa
    here qe kishte ndonje problem gjithmone shkonte te kjo dhe e
    zgjidhnin problemin

    Tash gruaja e pare e tregtarit ishte nje partnere lojale ajo
    gjithmone kishte dhene kontribute te medha dhe ishte kujdesur per
    shendetin e tij,biznesin dhe si mirmbajtese e shtepise.megjithate
    Tregtari nuk e donte ate edhe pse ajo e donte thellesisht ai rralle
    se u kujdeste per te



    Nje dite tregtari u semure , para kesaj ai e dinte se nje dite do te
    vdes dhe mendonte per jeten luksoze qe e kishte pasur dhe per kater
    gra qe i kishte dhe thoshte vetvetiu . Tash i kam kater gra por kur
    do te vdes do te jem vetem a thua ne cfare vetmie do te jem!


    Keshtu ai e pyeti gruan e katert. Ty te kam dashur me se shumti te
    kam pajisur me gjera te shtrenjta dhe kam treguar kujdes ndaj teje
    tash pasi po vdes a do te me percjellesh dhe te me besh shoqeri?
    Asesi u pergjegj gruaja e katert.Ajo doli nga dhoma pa asnje fjale ,
    pergjigja qe ja dha ju duk sikur ja preu me thike nje cope ne zemren
    e tregtarit

    Tregtari i merzitur e pyeti gruan e trete. Te kam dashur aq shume
    gjate tere jetes a do te me percjellesh dhe te me besh shoqeri kur te
    vdes? Jo u pergjigj Gruaja e trete , jeta ketu eshte e mire keshtu
    qe pasi te vdesesh une do te martohem perseri. Zemra e tregtarit u
    fundos dhe ju be si akull

    pastaj e pyeti gruan e dyte. Gruaja ime cdo problem qe e kam pasur
    kam ardhur te ti ta zgjedhi a do te me ndihmosh edhe tash te vish me
    mua kur te vdes dhe te me besh shoqeri? Jo i tha gruaja e dyte ne
    kete rast nuk mund te ndihmoj e vetmja gje qe mundem eshte te ndihmoj
    te dergoj ne Varr. Tregtarit i erdhi si vetetime dhe u shkretua nga
    Pergjigja

    Erdhi nje ze .Une do te vij me ty kudo qe te shkosh une do te jem me
    ty ,tregtari shikoj lart dhe e pa gruan e pare ajo ishte aq e thate
    sikur vuante nga mosushqyerja. Lendim i rende tha Tregtari, eshte
    dashur qe te brengosem me shume per ty sa te kam pasur


    Aktualisht ne i kemi kater gra ne jeten tone. gruaja e katert eshte
    trupi . Sado qe ne i japim kohe dhe perkrahje trupit e bujari qe te
    duket i bukur asnjehere nuk do te vi me ne kur te vdesim. Gruaja jone
    e trete .Pronesia ,statusi dhe Pasuria kur te vdesim te gjitha i
    marrin te tjeret. Gruaja jone e dyte eshte familja jone dhe shoqeria
    sado qe i kemi pasur te afert gjate jetes e vetmja mundesi qe mund ta
    bejne eshte qe te percjellin deri ne varr

    Vija e fundit! Gruaja e pare eshte ne fakt shpirti, shpeshhere i
    braktisur pas aktiviteteve dhe Pasurise Materiale dhe kenaqesise
    seksuale. Qelloja cka ? eshte i vetmi qe te percjell kudo qe te
    shkosh.Edhe shpirti po sikurse trupi kerkon ushqim dhe kujdesje per te.Ushqimi i tij eshte ,njohja e Alla-llahut,besimi-imani,dashuria ndaj Allahut,falja,zekati dhe te gjitha veprat e tjera qe Allahu eshte i kenaqur me to.
    A known mistake is better than an unknown truth.

  8. #128
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Vetėm edhe pesė minuta!

    alb-drejtesia.com
    Pėrktheu: Visar KORENICA


    Nė parkun e lojrave pėr fėmije njė grua u afrua pėr t’u ulur pranė njė zonjė tjetėr. “Ai atje ėshtė fėmiu im,” tha kjo zonjė, duke drejtuar gishtin tek djali i saj tė veshur me triko tė kuqe tek po luante rrėshqitas me dheun pranė parkut.

    "Dhe ėshtė njė djalosh i lezetshėm," tha kjo grua. "Ai atje ėshtė djali im, i veshur me triko tė kuqe." Pastaj, duke shikuar nė orėn e saj, ajo e thiri djalin e saj. "Ēka thua Samir, tė shkojmė”?

    Samiri lutej, "Edhe pesė minuta, nėnė. Tė lutem? Vetėm edhe pesė minuta." Zonja bėri me kokė dhe Samiri vazhdoi tė tundej dhe ndjeu kėnaqėsi pėr vazhdimin e kohės.

    Minuatat vazhduan dhe nėna qėndronte duke biseduar me gruan, dhe prap ia bėri me zė djalit tė saj. “ Ėshtė koha pėr tė shkuar tani?” Samiri pėrsėri pėrgjėrohej, “Edhe pesė minuta nėnė. Vetėm edhe pesė minuta mė shumė.” Zonja buzėqeshi dhe tha "O.K."

    "O Zot, vėrtetė qė jeni njė nėnė shumė e durueshme,” iu pėrgjigj gruaja.

    Zonja buzėqeshi dhe pastaj tha, “Djali im mė i vjetėr Haitam kishte vdekur nė njė aksident rrugor vitin e kaluar tek sa po i ngaste biēikletės sė tij kėtu afėr. Kurr nuk kam shpenzuar aq kohė sa kisha nė dispozicion pėr tė, dhe tani do tė jepja ēkado pėr vetėm edhe pesė minuta tė kaloj me tė. Dhe nga kjo jam betuar qė tė mos pėrsėris tė njejtin gabim me Samirin. Ai mendon se ka pesė minuta mė shumė qė tė rrotullohet dhe tė vėrtitet. Ndėrsa e vėrteta ėshtė se unė fitoj pesė minuta mė shumė duke e shikuar atė se si luan dhe kėnaqet."
    A known mistake is better than an unknown truth.

  9. #129
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Ah sikur tė ishte …
    Njėri nga shokėt e Muhammedit a.s. nė shtratin e vdekjės i tha tri fjali tė cilat tė pranishmit rreth tij nuk i kuptuan...

    Njėri nga shokėt e Muhammedit a.s. nė shtratin e vdekjės i tha tri fjali tė cilat tė pranishmit rreth tij nuk i kuptuan. Ai tha:
    Ah sikur tė ishte e re, pastaj kthehej nga agonia e vdekjes dhe thoshte:
    Ah sikur tė ishte mė largė, prapė kthehet nga agonia e vdekjes dhe thotė:
    Ah sikur tė ishte e plotė.

    Mė pas kaloi shpirti i tij tek Allahu xh.sh. Tė pranishmit shkuan te Muhammedi a.s. dhe e pyetėn atė pėr ato fjalė tė cilat nuk i kuptuan. Ai tha: "Ai njeri njė ditė duke ecur rrugės e nė trupin e tij kishte rroba tė vjetruara kur pran tij sheh njė tė varfėr duke u dridhur nga tė ftohtit, atėherė ai e zhveshi pallton e tij dhe ia dha atij tė varfėri. Nė agonin e vdekjes ai e pa njė pallat tė madh nė Xhennet. Atij i thanė melekėt ky ėshtė pallati yt. Ai pyeti me ēfarė pune e kam fituar atė? Meleket i thanė se me pallton tė cilėn ia dhe atij tė varfėri atė ditė. Atėherė ai tha se ajo ishte shumė e vjetėr dhe se si do tė ishte puna sikur tė ishte e re?'' – "Ah sikur tė ishte e re".

    Pastai ky njėri njė ditė duke shkuar pėr nė Xhami kalon pranė njė njeriu me tė meta fizike i ulur nė qosh tė rrugės i cili dėshironte tė shkonte pėr nė Xhami. Atėherė ai e barti atė deri nė Xhami. Nė agoninė e vdekjės ai pa njė pallat tjetėr. Meleket i thanė atij ky ėshtė pallati ytė. Ai pyeti me ēfarė pune e kam fituar kėtė? Meleket i thanė atė ditė kur ti e barte atė njeriun deri nė xhami. Ai tha: "Mirėpo xhamia ka qenė shumė afėr. Ēfarė do bėhej sikur tė ishte mė larg?" dhe tha: "Ah sikur tė ishte mė larg".

    Ky njeri duke ecur njė ditė nė rrugė, e me vete kishte njė copė bukė, kaloi pranė njė tė urituri dhe i dha njė pjesė prej bukės se tij. Ai nė agonin e vdekjės pa njė pallat tjetėr tė madh. Melekėt i thanė atij se ky ėshtė pallati yt. Ai pyeti: "Me ēfarė pune e kam fituar atė? Melekėt i thane se me bukėn tė cilėn ia dhe atij tė urituri atė ditė. Ai me ēudi tha se ajo ishte pjesė e vogėl e bukės dhe jo e plotė dhe ēfarė do bėhej sikur tė ishte e plotė? Ah sikur tė ishte e plotė.

    forum-islamik.com
    A known mistake is better than an unknown truth.

  10. #130
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Palodhėsia e Shejh Albanit nė punėn e tij



    Njė natė vonė, duke hulumtuar nė internet e gjeta kėtė shkrim, i cili mė pėlqeu pa masė dhe mė shtyri ta pėrkthej e tė bėhem shkak, pėr tė sjellė gėzim nė zemrat e muslimanėve, duke parė si shembull tė gjallė njė dijetar kaq tė madh, i cili nuk ishte lodhur nė kėtė rrugė edhe pse i kishte mbushur tetėdhjetė e katėr vjet.

    Nėse ky dijetar kaq i madh dhe me kėtė moshė nuk ėshtė lodhur nga puna pėr fenė e Allahut, nė thirrjen e njerėzve pėr udhėzim nė Sunnet, ēka do tė kishim thėnė ne hoxhallarėt e rinj, tė cilėt pėr pak punė qė bėjmė, nuk mbetet vend pa i pėrmendur ato, apo nuk na mbetet vullnet dhe elan pėr tė shtuar edhe diēka mė shumė nė kėto vepra tė mira.

    Kėtė rast qė ua paraqesim vėllezėrve tanė ėshtė njė shembull konkret nga koha jonė, tė gjithė asaj qė do tė provojmė t’ua tregojmė me fakte dhe argumente nga Kur'ani, Sunneti dhe jeta e sahabeve, qė mos tė thonė se ajo qė kanė bėrė ata, ėshtė utopi dhe idealizim i paarritshėm, por qė mund tė arrihet poqe se kemi vullnet tė ēeliktė dhe aspirata tė mėdha.

    Nė librin "Sahihu Mevaridudh-Dhem'an" nėn hadithin me numėr rendor 2087, tė cilin e transmeton Ebu Hurejre, radijAllahu anhu, nga Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ve sel-lem, i cili na rrėfen:

    "Ymri i umetit tim ėshtė mes tė gjashtėdhjetave dhe tė shtatėdhjetave, kurse njė pakicė do ta kalojė kėtė kufi". Ibėn Arefe tha: unė jam nga ajo pakicė.

    Shejh Albani, rahimehullah, e bėn kėtė koment duke thėnė: "Edhe unė jam nga ajo pakicė, pasi qė tani kam kaluar tė tetėdhjetė e katrėn dhe e lus Allahun, subhanehu ve teala, qė tė jem nga ata qė jetojnė gjatė dhe bėjnė vepra tė mira. Edhe pėrskaj tė kėsaj gjendje, disa herė mė shkon ndėr mend ta dėshiroj vdekjen, pėr shkak tė devijimeve qė i kanė kapluar muslimanėt nė fe dhe pėr shkak tė nėnēmimit qė i ka kapluar, madje edhe nga njerėzit mė tė poshtėr. Mirėpo kėtė gabim nuk e kisha bėrė duke e pas para syve tė mi qė nga fėmijėria hadithin e Enesit, radijAllahu anhu, andaj nuk mė takon mua tė them asgjė tjetėr pėrpos asaj qė mė ka urdhėruar Pejgamberi im, salAllahu alejhi ve selem: "Allahu im, mė jep jetė pėrderisa jeta ėshtė mė mirė pėr mua dhe ma merr shpirtin pėrderisa vdekja ėshtė mė mirė pėr mua". Dhe duke u lutur me atė qė na ka mėsuar Pejgamberi, salAllahu alejhi ve selem: "Allahu im mė bė tė kėnaqem me dėgjimin, shikimin dhe fuqinė time pėrderisa jam gjallė dhe lėri ato pas meje".

    Allahu ma dha kėtė begati dhe mė bėri tė kėnaqem me kėto gjėra, andaj ja unė akoma hulumtoj, pėrpunoj dhe shkruaj me njė elan tė paparė, fali namazin nafile nė kėmbė dhe vet vozis veturėn nė destinacione tė largėta, madje me njė shpejtėsi, pėr tė cilėn disa tė dashur mė kėshillojnė ta ngadalėsoj, por unė pėr kėtė gjė kam sqarim detal, tė cilin e dinė disa! Kėtė e them nėn moton "begatitė e Zotit tėnd tregoi", duke e lutur Allahun, subhanehu ve teala, qė tė mi shtojė tė mirat e Tija dhe tė gjitha kėto t'i lė pas meje, tė ma marrė shpirtin si musliman dhe i kapur pėr sunnet, pėr tė cilin kam zotuar tėrė jetėn time, duke bėrė thirrje nė te, duke shkruar pėr te dhe shpresoj tė mė shoqėrojė me shehidėt, me burrat e devotshėm, pasi qė ata janė shoqėria mė e mirė, kurse Allahu ėshtė Ai qė Dėgjon dhe i Pėrgjigjet lutjeve".

    Allahun e lusim qė t'ia pranojė veprat e mira hoxhės tonė, t’i falė gabimet dhe t’i dhurojė Firdeusin e lartė, sepse kjo ėshtė grada mė e lartė e xhennetit, pėr shkak tė mundit dhe kontributit tė madh qė ka dhėnė pėr afrimin e njerėzve me Sunnetin e Pejgamberit, sal-lAllahu alejhi ve sel-lem. Amin.
    A known mistake is better than an unknown truth.

  11. #131
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Dashi Me brirė Katėr Pėllembė

    Nje njeri i pasur por doreshtrenguar kishte dhene fjalen: "Po te me jep Allahu nje femije do te bej Kurban nje dash me brire kater pellembe"



    Pas disa kohesh i lindi nje djale . Filloi te kerkoj gjithandej per nje dash me brir kater pellembe sepse deshironte te qonte ne vend fjalen e dhene,por nuk arriti ta gjente dot nje gje te tille. Pyeti edhe te gjithe dijetaret e fes por nuk i dhan dot zgjidhje. Me ne fund dikush i tha se Imam Ebu Jusufi mund ta gjente nje zgjidhje. Pasaniku shkoi tek Imam Ebu Jusufi dhe iu lut qe ti gjente nje zgjidhje hallit te tij. Imam Jusufi qe e dinte se ishte doreshtrenguar i tha :

    Une mund te gjej nje zgjidhje ,por kam nje kusht!

    Cfar kushti ke?

    Ti je i pasur ,po ndertove kater shkolla per nxenesit e varfer dhe te ndertosh edhe kater dyqane per te plotesuar nevojat e ketyre shkollave ,ateher une ta zgjidh problemin.

    Pasaniku e pranoi kete kusht, Diten e Bajramit Imam Ebu Jusufi solli nje dash normal dhe nje femije 5 vjeqė. I tha voglushit qe te maste briret e dashit dhe dolen 4 pellembe. Imam Ebu Jusufi tha:

    Ja ky eshte dashi qe ke premtuar te besh kurban,sepse ti nuk e ke cilesuar madhesin e pellembes.

    Pasaniku e beri kurban dashin dhe mbajti fjalen per te ndertuar shkollat dhe dyqanet.

    Kerim Gashi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 17-11-2008 mė 13:57
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  12. #132
    Citim Postuar mė parė nga fisniku-student Lexo Postimin
    Dashi Me brirė Kater Pellembe

    Nje njeri i pasur por doreshtrenguar kishte dhene fjalen: "Po te me jep Allahu nje femije do te bej Kurban nje dash me brire kater pellembe"

    Pas disa kohesh i lindi nje djale . Filloi te kerkoj gjithandej per nje dash me brir kater pellembe sepse deshironte te qonte ne vend fjalen e dhene,por nuk arriti ta gjente dot nje gje te tille. Pyeti edhe te gjithe dijetaret e fes por nuk i dhan dot zgjidhje. Me ne fund dikush i tha se Imam Ebu Jusufi mund ta gjente nje zgjidhje. Pasaniku shkoi tek Imam Ebu Jusufi dhe iu lut qe ti gjente nje zgjidhje hallit te tij. Imam Jusufi qe e dinte se ishte doreshtrenguar i tha :

    * Une mund te gjej nje zgjidhje por kam nje kusht
    - Cfar kushti ke?

    -Ti je i pasur ,po ndertove kater shkolla per nxenesit e varfer dhe te ndertosh edhe kater dyqane per te plotesuar nevojat e ketyre shkollave ,ateher une ta zgjidh problemin.

    Pasaniku e pranoi kete kusht, Diten e Bajramit Imam Ebu Jusufi solli nje dash normal dhe nje femije 5 vjeqė. I tha voglushit qe te maste briret e dashit dhe dolen 4 pellembe. Imam Ebu Jusufi tha:

    Ja ky eshte dashi qe ke premtuar te besh kurban,sepse ti nuk e ke cilesuar madhesin e pellembes.

    Pasaniku e beri kurban dashin dhe mbajti fjalen per te ndertuar shkollat dhe dyqanet.
    Qenke i mencur fisnik.
    Vėrtet kjo ėshtė zgjidhja qė thua ti: "-Ti je i pasur ,po ndertove kater shkolla per nxenesit e varfer dhe te ndertosh edhe kater dyqane per te plotesuar nevojat e ketyre shkollave ,ateher une ta zgjidh problemin".
    Ky ėshtė edhe qėllimi edkuativ i ketij shkrimi pėr t'i treguar injorancės qė tė kthehen nga shkolla nga realiteti. Ai i mencuri mund tė thoshte: mbaroni katėr xhami nė fshat!! Tė lumtė!
    "Projekti 21" nuk i bėn reklamė vetes, afirmon tė tjerėt!

  13. #133
    i/e regjistruar Maska e LOGIC
    Anėtarėsuar
    22-01-2006
    Postime
    730
    Kėshillė pėr atė qė dėshiron tė drejtohet pas hutimit!
    alb-drejtesia.com

    Shkruan: Shejkh Rexheb DIB

    ( vlera e shoqėrimit me njė vėlla tė sinqertė)

    Ta dish mirė, i dashur vėlla, se realizimi i kėsaj kėshille ėshtė i lidhur ngusht me shoqėrimin tėnd me njė vėlla tė sinqertė qė tė nxit pėr mirė dhe tė ruan nga tė rėnit nė tė ndaluara, qė tė drejton nga Zoti (xh.sh) me fjalėt e tij dhe tė mėson pėrkushtimin me punėt e tij!

    Njė vėlla qė qan pėr ty natėn, qė ti tė qeshėsh ditėn, qė ėshtė i mėrzitur pėr ty nė orėt e tij tė lira, qė ti tė jesh i lumtur nė ato orė!

    Njė vėlla qė lutet natėn pėr ty, qė lehtėsimi e mbarėsia tė tė ndjekė nė jetė, qė lutet pėr ty pas shpinės tėnde, qė Zoti (xh.sh) tė tė pastrojė nga gabimet dhe tė metat!

    Ta dini, se vėllau nė fe nė kėtė kohė, ėshtė mė i rrallė se xhevahiri e diamanti, sikurse prezenca e tij ėshtė mė e shtrenjtė se ēdo e shtrenjtė, pasi askush prej jush nuk mund tė mendojė pėr njė vėlla tė tillė nėse nuk shoqėrohet me njerėz tė mirė, i dashuruar pas dijetarėve tė sinqertė, i lidhur pas adhurueseve, njohės i kufijve tė sistemit hyjnor dhe larg epsheve dhe dėshirave shtazore, sepse nė tė kundėrt vėllazėria e tij mė dikė do tė jetė njė ēėshtje interesi material, apo shoqėrim trupor pėr njė arsye a qėllim individual!

    I lumi ai, pastaj i lumi ai, tė cilit Zoti (xh.sh) ia ka bėrė risk njė shoqėrues tė sinqertė, qė kur tė harrojė t'i tėrheqė vėmendjen dhe kur tė kujtohet ta ndihmojė.

    Dhe i mjeri ai, pastaj i mjeri ai, i cili preokupimin e tij kryesor e ka tė lidhur pas kėsaj bote, hallin mė tė madh pėr trupin dhe vrapimin pas sendeve tė pėrkohshme qėllimin e tij!

    I shkon atij qė Zoti (xh.sh) i ka dhėnė mbarėsi, tė interesohet pėr afrimin e vėllazėrisė dhe pėrgatitjen e tyre pėr rastet e tij tė mira e tė kėqija. Prandaj afrojuni te njerėzit me anė tė moralit tė lartė, pasi ai i shkrin krejt pengesat drejt tyre dhe, kushdo qė dėshiron tė dallojė se sa i plotė apo i mangėt ėshtė, le tė shikojė me vėmendje te fjala e Imam Aliut (r.a) qė thoshte: "Pasqyrat nga tė cilat njeriu shikon sjelljen e tij, janė njerėzit, sepse dote shohė mirėsitė e tė mirėve tė tyre ndaj tij dhe tė keqen e tė kėqinjve tė tyre ndaj tij"!

    Pas gjithė kėsaj ėshtė e domosdoshme qė t'ju jap disa kėshilla qė t'i keni si pika referimi nė lėvizjen tuaj dhe pjesė tė sistemit tuaj jetik, tė cilat i pėrgatita pėr ju gjatė dhjetė ditėshit tė fundit tė Ramazanit tė kaluar.

    Le ta dini tė dashurit e mi, se ēdo punė e ka njė fund dhe se ēdo jetė e ka njė cak dhe se ēdo kohė ka njė lloj ushqimi dhe ju jeni ushqimi i vdekjes!

    Puna mė e madhe ėshtė njohja e Zotit, baza e saj ėshtė bindja ndaj Tij, lutja ėshtė ēelės i mėshirės, paqja vjen me ecjen drejt nė jetė, sakrifica ėshtė malli mė i mirė, ekonomia e begaton tė paktėn ndėrsa harxhimi pa kufi e shkon dėm edhe tė shumtėn!

    I menēur ėshtė ai qė pėrfiton nga eksperienca dhe e keqja nė grup ėshtė mė e mirė se e mira nė pėrēarje. Shanset kalojnė si retė, prandaj pėrfitoni nga shaset e mira qė ju jepen nė jetė!

    Mendimi ėshtė dritė, ndėrsa hutimi devijim dhe humbje!

    Mendimi i tė moshuarit ėshtė mė i mirė se ai i tė riut tė papjekur!

    Buzėqeshja ėshtė koka e ēdo dashamirėsie, ndėrsa durimi mburojė nga varfėria!

    Dashamirėsia ėshtė afrimitet i dobishėm, ndėrsa kapriēoja ėshtė shoqėrues i "tė verbėrve"!

    Loja e tepėrt trashėgon inatet, shoqėria ėshtė e domosdoshme, vetmia ėshtė pėrulėsi ndėrsa drejtėsia ėshtė qetėsim!



    I dashur vėlla!

    Ruajtja e asaj qė ke nė dorėn tėnde ėshtė mė e dashur pėr ty, se kėrkimi i asaj qė sheh nė dorėn e tjetrit, prandaj bindu se thesaret e riskut ndodhen nė sjelljen dhe moralin e lartė!

    Dhe se mė i dobishmi i thesareve ėshtė dashuria e zemrave, ndėrsa rizku ėshtė dy llojesh: Rizk qė e kėrkon dhe qė ėshtė dhunti hyjnore dhe rizk qė tė kėrkon, tė cilin edhe po s'e kėrkove tė vjen vetė. Prandaj ruaju qė ta teprosh nė vrapimin tėnd pas tij, pasi ėshtė nxitės pėr rėnien tėnde nė gabim dhe zbukurues i rėnies tėnde nė tė metė!

    Takimi me njerėz tė mirė ėshtė ndėrtues pėr zemrėn dhe ėshtė prej fatmirėsisė sė njeriut shoqėrimi i tij me njerėz tė devotshėm!

    Punėt e njeriut nė kėtė jetė do t'i ketė para syve nė tė ardhmen, prandaj "Urtėsia ėshtė argument i besimtarit", kėshtuqė kėrkoje argumentin tėnd qoftė edhe nė njerėz tė paudhė!

    Kėshilla ėshtė e vlefshme pėr atė qė e kupton, ndėrsa respektimi i prindėrve ėshtė prej sjelljeve mė fisnike!

    Sa e keqe ėshtė ndarja pas lidhjes, largėsia pas vėllazėrisė, armiqėsia pas dashurisė, tradhėtia ndaj atij qė tė ka besuar dhe pabesia ndaj atij qė tė ėshtė dorėzuar!

    Sa mjeran ėshtė ai qė vazhdon tė punojė keq, duke menduar se Zoti (xh.sh) do ta falė!

    Zemrat lodhen, sikurse edhe trupi vetė, prandaj kėrkojini asaj pėr urtėsitė mė tė spikatura!

    Dėshmoni, se e pakta nga Zoti (xh.sh) ėshtė shumė mė e madhe se e shumta nga robėt e Tij, edhe pse e gjitha ėshtė prej Tij dhe, nuk pyes nėse e lehta apo e vėshtira mė godet, pasi e drejta e Zotit nė vėshtirėsi ėshtė durimi dhe nė lehtėsi falenderimi!

    Binduni, se e mira ėshtė dhjetė pjesė: Nėntė pjesė janė nė heshtjen, pėrveē se nė pėrmendjen e Zotit dhe njė pjesė nė largimin nga shoqėrimi i tė hutuarve!

    Xhihadi nė kohėn tonė ėshtė tre llojesh; ju keni xhihadin e dorės, qė ėshtė sakrifica pėr tė fituar hallall. Pastaj vjen xhihadi i gjuhės: Thirrja nė rrugėn e All- llahut me urtėsi dhe mėsimi i ligjit tė Tij me anė tė kėshillės. Pastaj ėshtė xhihadi i zemrės: Duke larguar prej saj ēdo hutim, epsh e kapriēo dhe distancimi nga qejfet, pasi zemra qė nuk njeh mirėsinė nuk e mohon tė pėshtirėn!



    Sė fundi:

    Bėni kujdes, se katėr gjėra e mbysin zemrėn: Gabimi pas gabimit, armiqėsia dhe debati me tė lajthiturin, shoqėrimi i tepėrt me femrat dhe qėndrimi me tė vdekurit dhe i vdekur ėshtė ēdo njeri qė abuzon me tė mirėn!





    Pėrktheu nga arabishtja

    dhe pėrshtati nė shqip

    Muhamed Sytari
    A known mistake is better than an unknown truth.

  14. #134
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Kush Eshte mė Bėmirės

    Nje here e pyeten te nderuarin Hatimi Tai i cili njihet nga te gjithė per bamiresit e tij.

    A ke njohur ndonjeher nje njeri me bamires se ti?
    Po kam Njohur!!
    Kush eshte ai?

    Njeher shkova per voizite ne shtepin e nje jetimi. Therri nje dele dhe e poqi per drek. Mua me pelqeu shume nje pjes e mishit dhe i thash atij "Kjo pjes e deles qenka shum e shijshme". Jetimi kishte gjithsej dhjetė dele, nje e kishte therrur per drek,therri edhe 9 delet tjera,mori vetem pjeset qe me pelqenin mua i poqi dhe mi vuri perpara. Une nuk e kuptova kete gje derisa dola jashtė. Kur dola jasht dhe pash gjakun e deleve e pyeta me keqardhje?
    Perse i paske therrur te dhjeta delet?
    Subhanallah, e qfarė ka ketu per tu quditur? Ty te pelqeu diqka dhe une e kisha mundesin per ta bere kete gje.

    Shoket qe e degjuan kete histori e pyeten:

    Po ti i dhe ndonje gjė jetimit ne kembim te asaj qe beri per ty?
    I dhash por nuk ishte ndonje gjė e madhe!
    Cfar i dhatė pra ateher?
    Tre Deve dhe 500 Dele!!
    Ateher ti je me bemires se ai.
    Jo ai Jetimi eshte me bemires se une. Sepse ai me dha mua te gjitha Delet e tij ,ndersa une i dhash vetem diqka te vogel nga Pasuria Ime.

    Kerim Gashi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 07-12-2008 mė 11:41
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  15. #135
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Flaka e Qiririt dhe Zinaja

    Nje here ne nje lagje te stambollit kishte rene nje zjarr. Flaket e zjarrit arrijne deri te shtepia e nje Pashai. Vajza e pashait e cila ishte shume e bukur,trembet shum nga zjarri dhe per te shpetuar del ne rruge dhe fillon te ecė pa e ditur se ku shkonte derisa arriti e sfilitur pran nje Xhamie. Aty pran pa nje drite dhe shkoi e u futė Brenda. Ne dhome pa nje nxenes e cili po mesonte ne flaken e qiririt. Nxenesi I quditur e pyeti :

    Kush je ti ? perse ke ardhur ?
    Ne shtepin time ka rene zjarri, te lutem me mbro mua kete natė !
    Une jam jam beqar ,prandaj nuk mund te kalosh naten ketu.
    E ku mund te shkoj une ne kete nate te ftoht dhe te erret dimri??

    Nxenesi e pa qe nuk kishte zgjidhje tjeter, I dha vajzes uje per te mire I tregoj asaj krevatin e tij qe te flinte,ndersa vete u kthye dhe vazhdoi te mesonte. Por nuk po arrinte dot perqendrimin ne mesim. Vajza duke bere nje gjume te trazuar ishte zbuluar. Shejatni I fut kete mendim te keq ne koke: “Mos e humb kete rast !Nuk te vjen me ne dore nje vajz kaq e bukur dhe nje rast I till! Askush nuk te shef dote…



    Por e mblodhi veten shpejt. Zgjati njerin gisht drejt flakes se qiririt dhe foli me vete “Flaka e ketij qiri te kujton zjarrin e Xhehenemit,po I bere diqka kesaj vajze te pafajshme do te digjesh!”

    Gishti I dogji aq shume dhe keshtu u kthye persieri tek mesimet. Por I njejti mendim I lige nuk po e linte rehat. Deri ne mengjes luftoi shume me veteveten per te mos iu bindur shejtanit dhe keshtu dogji ne flaken e qiririt dhe disa gishta te tjere. Vajza u zgjua nga gjumi aty nga mengjesi u mbulua dhe filloi te ndjek fshehurazi hapat e djallit. Kur zbardhi mire moeri nje pallto nga djali e veshi dhe shkoi ne shtepi dhe I tregoi nenes sa saj gjithe qka kishte ndohdur nje nate me pare.

    Kur e mori vesh edhe Pashai ngjarjen mori edhe vajzen e tij ne karroce dhe shkuan ne shtepine nxenesit. Pashai kur e pa djaloshin me duart e lidhura ngaqe ishte djegur mendoi: “Domethene ky eshte djali per te cilin me tregoi Vajza. Ka luftuar me nefsin (epshin) e tij per te mos bere ndonje veprim te keq dhe per kete ka djegur duart e tija…”

    Shkoi tek nxenesi dhe I tha : “Ky vend qendron akoma ne kmbe ne saje te eduktes se mire te njerzeve si puna jote. Eja ne shtepine time , ha,pi,fli dhe meso aty…”

    Ne fund nxenesi u martua me Vajzen e Pashait.

    Kerim Gashi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 12-12-2008 mė 18:42
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  16. #136
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Postime
    98
    Allahu ju shperbleft me te mira ore te tera me kaluan due lexuar keto tema., do doja t'iu tregoj per veten time nese nuk do jem i tepert, se si e eprqafova Islamin. Isha nje i ri i dhene mbas pesheve dhe qjefeve te rinise, me fame dhe autoritet. Isha aktor dhe kengetare, tekstshkrues e kompozitor, kisha nje shoqeri kulturore mbi vete me mbi 40 anetare te skaletur ne kendim e vallezim ne zhanret me te kerkuar, populor, rok and roll, rep etj..fama veq sa shkonte e me rritej,,,pas luftes ne Kosove, (isha ushtare ne njesitet speciale pran shtabit te pergjithshem), psai mbarova shkoollen e mesme, ne vitin 2000 u egjistrova ne faultetit teknik dega energjetik, por njekohesisht vazhdoja me aktrim dhe muzike. Ne Prishtine fama sa vinte e me rritej. Nga perdalja ime ishte ede ajo se : e bera nje skenar qe te emitoj hoxhallaret me mjekrra dhe dobesit e islamit pasi atehere isha ne protestant i konvertuar. Hoxha mbnte ders e une beja pyetje nga me te poshterat e ai me menqyri dhe butesi me pergjigjej, u mondova ne qfare do forme por e kot. Aty e falnim namazin e Ikindise. E une si kengetar shpejtoja te kendoja ezanin e nuk e dija mire por hoxha s'me pengonte. Nje dite ethirra ezanin dhe hoxha na tha falni secili ne shtepite tuaja, nese faleni per mua dijeni se nuk jeni falur e nese faleni per Zotin Ai eshte i Gjithedijshem i di te fshehtat. Une me nuk shkova te hoxha. morra te lexoj libra te Islamit ne menyre qe te gjeja kunderthenje siq kishte ne bibel. Por sa me shume qe lexoja aq me shume zhytesha ne mendime dhe filloj lufta ime me vetveten. Pas 1 nje muaji shkova te hoxha ashtu si roker me flok te gjate dhe veshje lekure dhe e pyeta a eshte haram muzika? Ai u shtang si po ia bej kete pyetje nj njeri qe deri dje kundershtonte! Ai me thote i qete dhe shkurte PO! Dhe shtoj:" Kush e le nje veper te shemtuar per hire te Allahut, ate veper Alahu do t'ia kompenzoj me nje me te mire ne dunja dhe ahiret." Une i qete i thash u be u kry.. Dhe shkpova mblodha shoket e iu thash :" Shoke nga sot ose do jemi me shume shoke ose do prishemi fare ne mes vete", ata me pyeten :"ēfare ka ndodh?" Iu thash prej sot une e le muzilen dhe aktrimin e prapte per hire te Allahut e kush doni me pasoni e kush doni jo. Ata filluan te kundershtojne se ishin me mijera paa ne pyetje dhe shume projekte e per te gjitha une isha ryeshefi. Part dhe barazime po ua le juve une dal nga grupi vetem me trupin dhe mendjen time. disa mu hidheruan. Por sot gjendja ka ndryshuar shumica nga grupi im falen dhe kane familje islame.

    Kompenzimi: ne lufte demtova syte, dhe ata vazhdimisht me keqesoheshin afer verberimit u besatova me nje vajze qe sapo ishte mbuluar, ajo me pranoj ashtu siq isha me ate semundj dhe me bojkotimin e familjes sime qe me paten larguar nga ēdo pjese e familjes, perfifshire financat dhe trashegimia. Vazhdon....
    Miku me i mire i cili n'shoqrin e tij vazhdimisht ngritesh n'piadestal te jetes eshte Kurani Fisnik

  17. #137
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Postime
    98
    Vazhdimi:
    -Syte mu lodhen shume me nuk shihja filuan edhe te me rrejdhin gjak operimi duhej te behej gjithsesi dhe ate sa me shpejt qe te jete e mundur, u perpoqa gjitahndej por s'kisha sukses, me duheshi dhe 2 euro per te paguar banesen, sepse pjesen tjeter e sigurave disi. nuk e di Ashtu me gjysem pamjen time shkoja ne xhami, por kur u ktheva me kishin plaqkitur dhomen. une u merzita shume bera gati teshat qe te strehosha ndokund neper shoke deri sa te bej ndonje hall. Pasi perkrahje tjeter nuk kisha pos Allahut. Ne ate rruge ndava termin te klinika gjermane per sy. Nje shoke qe dikur i kisha ndihmuar per tu futur ne konvikt me ftoi te pime kafe. Gjate bisedes me veren se nuk shoh me si me pare dhe me pyeti per shendetin dhe si do ia bej hallit. Une ia tregova nje ngjarje per nje nevojtar qe kishte adres ALahun dhe ai prek nga ai tregim. Kiste shkuar neper shoke e hxhallar per te kerkuar ndihme per mua.NJe hoxhe me emrin Fadil mi dha 300 euro per te bere kontrll ne maqedoni. Kur vete atje mjeku makedon me kontroloi dhe filoi te qaj. Tha : sa me dhimbdesh, nje i ri student me nuk mund te shoh te studioj .." , une u theva ne zemer dhe vetem Zotit i lutesha. Menjehere te nesermen ne Prishtine bera rezervimin e operimit. Dhjete dite para dates se terminit, mua muslimanet mi kishin tubuar te hoolat sa me duheshin per operim. Kur vete te bej pagesen me njoftojne se nje person anonim kishte bere pagesen per mua dhe kisshte lene mesahzin te tjerat te holla te duhen per studime. Erdhi dita per operim por mjeku kryesor me tha:" syte e tu me jnae te deshtuar terhiqi parat se e ka marr fund puna e syve tua". U theva edhe nje here rende, sa me nuk pershkruhet, nuk ishit parat,por ato u bene por tash ....I thash doktor ju vetem mjekoni ndersa Allahu sheron... A ben se paku te provojme. Ai tha u be u krye.
    Vellau im qe me kundershtonte forte kishte ardhur per koriozitet ate dite per ti pare muslimanet se si po ndihmoakan njeri tjetrin.
    Pas operimit me derguan ne shtepi (familjes tash me i vinte inat qe t'me linin jasht ne keto qaste nga njerezit tjere). Kishin thirrur nusen time ete cilen e kurorizova pa pelqimin e fmiljes sime. Tere naten ajo qante dhe meruante mua. ne mengjes kur u zgjiva i them me largo keto fashe , kur ē'te shoh nje vajze e bukur mbi koke. i thash moter ku eshte nusja ime ajo nder lote qeshi dhe pohon se eshte vete ajo. JO i thash ti je pa shami e ajo eshte me shami. Ajo me thote kjo eshte shtepi e familjes sate dhe une jam gruaja jote. Kur dola te marr abdes pash vellaun kundershtar deri mbreme tek falej se bashku me shokun tim ish kengetare. te nesermen vajta ne kontroll tegjithe u befasuan lere me qe shihja por edhe kisha te drejten te marr patent shoferin.
    Tjerat te mira...:Alahu me begatoj me gruan ne fjale me fali nje djale dhurat, pastaj familja vendose t'me japin trashegimi, me ndertuan nje shtepi si desha vete , dy shoke arkitekt me bene planin siq e propozova une, 2 kate egjysme. Morra patent shoferin, bleva makinen dhe dje Alahu me gezoi edhe me nje djale tjeter ELHAMDULILAH. Allahu me begatoj me te mira.
    Pra : ciyoj: kush e len nje pune te keqe per hire te Allahut , Allahu do ia kompenzon e nje te mire me te madhe ne dunja dhe ahiret". Lus Allahut te mos jem i tepet. Dhe lus ALlahun qe dhe muslimanet e muslimanet tjera ti begatoj me te mira ne dunja dhe ahiret. Amin
    Miku me i mire i cili n'shoqrin e tij vazhdimisht ngritesh n'piadestal te jetes eshte Kurani Fisnik

  18. #138
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nėn hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Vlla Kosovari me impresionove me ngjarjen tende !!

    Allahu te nderoft me qdo te mire ty dhe familjes sate. Qenke nje Person qe duhet te jesh nje Fakt per te tjeret . Allahu te paska Sprovuar me Verberim dhe pasi qe paske duruar dhe ke pasur besim ne ndihmen dhe sherimin e Allahut ,Elhamdulilah tani je sheruar,edhe pse nuk ka pasur shpresa te ndihma e krijesave.

    Allahu ti bekoft Femijet ,ty dhe gjith familjes sate dhe poashtu shfrytezoj rastin te te uroj per Djalin qe sapo te paska lindur ,Allahu e befte nje djal te hajrit dhe te shendosh .
    "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

  19. #139
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-10-2006
    Postime
    98
    amin, dhe juve Allahu ju dhashte te mira ne dunbja dhe ahiret Amin
    Miku me i mire i cili n'shoqrin e tij vazhdimisht ngritesh n'piadestal te jetes eshte Kurani Fisnik

  20. #140
    I PĖRKUSHTUAR ISLAMIT Maska e muli21
    Anėtarėsuar
    24-03-2008
    Vendndodhja
    NĖ TOKĖ
    Postime
    156
    Citim Postuar mė parė nga Ksovari Lexo Postimin
    Vazhdimi:
    -Syte mu lodhen shume me nuk shihja filuan edhe te me rrejdhin gjak operimi duhej te behej gjithsesi dhe ate sa me shpejt qe te jete e mundur, u perpoqa gjitahndej por s'kisha sukses, me duheshi dhe 2 euro per te paguar banesen, sepse pjesen tjeter e sigurave disi. nuk e di Ashtu me gjysem pamjen time shkoja ne xhami, por kur u ktheva me kishin plaqkitur dhomen. une u merzita shume bera gati teshat qe te strehosha ndokund neper shoke deri sa te bej ndonje hall. Pasi perkrahje tjeter nuk kisha pos Allahut. Ne ate rruge ndava termin te klinika gjermane per sy. Nje shoke qe dikur i kisha ndihmuar per tu futur ne konvikt me ftoi te pime kafe. Gjate bisedes me veren se nuk shoh me si me pare dhe me pyeti per shendetin dhe si do ia bej hallit. Une ia tregova nje ngjarje per nje nevojtar qe kishte adres ALahun dhe ai prek nga ai tregim. Kiste shkuar neper shoke e hxhallar per te kerkuar ndihme per mua.NJe hoxhe me emrin Fadil mi dha 300 euro per te bere kontrll ne maqedoni. Kur vete atje mjeku makedon me kontroloi dhe filoi te qaj. Tha : sa me dhimbdesh, nje i ri student me nuk mund te shoh te studioj .." , une u theva ne zemer dhe vetem Zotit i lutesha. Menjehere te nesermen ne Prishtine bera rezervimin e operimit. Dhjete dite para dates se terminit, mua muslimanet mi kishin tubuar te hoolat sa me duheshin per operim. Kur vete te bej pagesen me njoftojne se nje person anonim kishte bere pagesen per mua dhe kisshte lene mesahzin te tjerat te holla te duhen per studime. Erdhi dita per operim por mjeku kryesor me tha:" syte e tu me jnae te deshtuar terhiqi parat se e ka marr fund puna e syve tua". U theva edhe nje here rende, sa me nuk pershkruhet, nuk ishit parat,por ato u bene por tash ....I thash doktor ju vetem mjekoni ndersa Allahu sheron... A ben se paku te provojme. Ai tha u be u krye.
    Vellau im qe me kundershtonte forte kishte ardhur per koriozitet ate dite per ti pare muslimanet se si po ndihmoakan njeri tjetrin.
    Pas operimit me derguan ne shtepi (familjes tash me i vinte inat qe t'me linin jasht ne keto qaste nga njerezit tjere). Kishin thirrur nusen time ete cilen e kurorizova pa pelqimin e fmiljes sime. Tere naten ajo qante dhe meruante mua. ne mengjes kur u zgjiva i them me largo keto fashe , kur ē'te shoh nje vajze e bukur mbi koke. i thash moter ku eshte nusja ime ajo nder lote qeshi dhe pohon se eshte vete ajo. JO i thash ti je pa shami e ajo eshte me shami. Ajo me thote kjo eshte shtepi e familjes sate dhe une jam gruaja jote. Kur dola te marr abdes pash vellaun kundershtar deri mbreme tek falej se bashku me shokun tim ish kengetare. te nesermen vajta ne kontroll tegjithe u befasuan lere me qe shihja por edhe kisha te drejten te marr patent shoferin.
    Tjerat te mira...:Alahu me begatoj me gruan ne fjale me fali nje djale dhurat, pastaj familja vendose t'me japin trashegimi, me ndertuan nje shtepi si desha vete , dy shoke arkitekt me bene planin siq e propozova une, 2 kate egjysme. Morra patent shoferin, bleva makinen dhe dje Alahu me gezoi edhe me nje djale tjeter ELHAMDULILAH. Allahu me begatoj me te mira.
    Pra : ciyoj: kush e len nje pune te keqe per hire te Allahut , Allahu do ia kompenzon e nje te mire me te madhe ne dunja dhe ahiret". Lus Allahut te mos jem i tepet. Dhe lus ALlahun qe dhe muslimanet e muslimanet tjera ti begatoj me te mira ne dunja dhe ahiret. Amin


    Allahu tė shpėrbleftė vėlla pėr kėtė tregim, impresionues, padyshim se
    "atė qė Allahu e udhėzon, ska kush e humb, e atė qė Allahu e lė tė humbur, ska kush e udhėzon"
    ALLAHUT JEMI DHE TE ALLAHU DO TĖ KTHEHEMI

Faqja 7 prej 13 FillimFillim ... 56789 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Tregime te ndryshme fetare!
    Nga Zana e malit nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 41
    Postimi i Fundit: 24-01-2010, 03:28

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •