Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-04-2006
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Arrow Ndihm pr veprime n sistemin binar

  Pershendetje te gjitheve.

  Jam student dhe ne lenden e informatikes i kam disa detyra matematikore qe nuk po i kuptoj dhe aq mire. Ndoshta dikush nga ju i di, dhe do te mund te me ndihmoj paksa.

  Ja fare detyra jane:

  1. Te konvertohet numri 11101111001 (ne fuqine->2) ne numer te sistemit numerik oktal.
  11101111001(2)=? - Nese dikush ka kohe, shume do ta moja nje shpjegim me fjale te detyres.

  2. Te konvertohet numri dekat 54(ne fuqine->10) ne numer te sistemit binar.
  Zgjedhja duhet te jete dika keshtu:
  54:3=22 mbetja 0
  27:3=13 mbetja 1
  e keshtu me rradhe .... Por pse mbetja aty ne te paren 0 kurse ne te dyten 1.

  Nese ka dikush mundesi te m'i shpjegoj, shume do t'ia di per nder.

  Me respekt,
  Radiator


  Moderatori: Pr nj prshkrim t sistemit binar dhe rolit q luan n kompjuter, lexoni temn N lidhje me prpiluesit/kompilatort
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 05-12-2007 m 20:44

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e LOGIC
  Antarsuar
  22-01-2006
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  6 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga Radiator Lexo Postimin
  Pershendetje te gjitheve.

  Jam student dhe ne lenden e informatikes i kam disa detyra matematikore qe nuk po i kuptoj dhe aq mire. Ndoshta dikush nga ju i di, dhe do te mund te me ndihmoj paksa.

  Ja fare detyra jane:

  1. Te konvertohet numri 11101111001 (ne fuqine->2) ne numer te sistemit numerik oktal.
  11101111001(2)=? - Nese dikush ka kohe, shume do ta moja nje shpjegim me fjale te detyres.

  2. Te konvertohet numri dekat 54(ne fuqine->10) ne numer te sistemit binar.
  Zgjedhja duhet te jete dika keshtu:
  54:3=22 mbetja 0
  27:3=13 mbetja 1
  e keshtu me rradhe .... Por pse mbetja aty ne te paren 0 kurse ne te dyten 1.

  Nese ka dikush mundesi te m'i shpjegoj, shume do t'ia di per nder.

  Me respekt,
  Radiator

  Pershendetje,
  Radiotor besoj qe din anglisht ja nje e-book per numrat binar...
  Gjithe te mirat, shpresoj ti kuptosh...
  Skedart e Bashkngjitur Skedart e Bashkngjitur

 3. #3
  Shqiptar Maska e EdiR
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Radiator Lexo Postimin
  Pershendetje te gjitheve.

  Jam student dhe ne lenden e informatikes i kam disa detyra matematikore qe nuk po i kuptoj dhe aq mire. Ndoshta dikush nga ju i di, dhe do te mund te me ndihmoj paksa.

  Ja fare detyra jane:

  1. Te konvertohet numri 11101111001 (ne fuqine->2) ne numer te sistemit numerik oktal.
  11101111001(2)=? - Nese dikush ka kohe, shume do ta moja nje shpjegim me fjale te detyres.

  2. Te konvertohet numri dekat 54(ne fuqine->10) ne numer te sistemit binar.
  Zgjedhja duhet te jete dika keshtu:
  54:3=22 mbetja 0
  27:3=13 mbetja 1
  e keshtu me rradhe .... Por pse mbetja aty ne te paren 0 kurse ne te dyten 1.

  Nese ka dikush mundesi te m'i shpjegoj, shume do t'ia di per nder.

  Me respekt,
  Radiator
  1)nga sistemi binar ne oktal eshte shume thjesht. fillo nga e djathta dhe beji grupe nga 3 dhe konverto secilin:3571
  2)sistematikesht e pjeston me dy dhe nqs ka mbetje shkruan 1 nqs plotpjestohet shkruan 0 dhe keshtu vazhdon me numrin e mbetur derisa nuk ka me, kur e shkruan numrin fillon nga e fundit. 54 :2 = 27 mbetje 0, 27:2 = 13 mbetje 1 13:2 = 6 mbetja 1, 6 :2 = 3 mbetja 0, 3:2 =1 mbetja 1, 1:2 = 0 mbetja 1. ne shkruaj te parin 110110. nqs ke mjaft praktike per nje numer is 54 e ben me sy. 32+16+4+2 (2^5+2^4+0x2^3 + 2^2 +2+0) pergjigja 110110

  Shpresoj te te kem ndihmuar dicka,
  Kalofsh mire,
  Ed

 4. #4
  Cybernet Maska e Tupac4ever
  Antarsuar
  18-10-2004
  Vendndodhja
  Bukuresht Profesioni:Student
  Mosha
  30
  Postime
  113
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Mbledhje zbrite me numra binare

  Kisha edhe nje lutje,nuk e di a eshte ndonjeri qe mundet te me ndihmoje.

  Dua te di si behet mbledhja e dy nr.binare.Psh: 24+
  56
  di vetem ta kthej nr.24 dhe 56 ne numer binar po nuk di me tej si te bej mbledhjen me numrat e perftuar.

  JU lutem te me ktheni nje pergjigje  Respekte
  Binary System

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  mi kthe ne fillim numrat si binar
  se ti mbledh une
  po sidoqofte , menyra e mbledhjes eshte e njejte me ato me baze 10,

  i ve ne shtylle dhe vepron ne te njejten menyre.
  0+0=0
  1+0=1
  0+1=1
  1+1=0 dhe 1 ndermend

 6. #6
  Cybernet Maska e Tupac4ever
  Antarsuar
  18-10-2004
  Vendndodhja
  Bukuresht Profesioni:Student
  Mosha
  30
  Postime
  113
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kthimi si binar

  24 0 56 0
  12 0 28 0
  6 0 14 0
  3 1 7 1
  1 1 3 1
  1 1
  0

  Dmth dy numrat e perftuar jane:24-00011 dhe 56-000111

  dhe tani nuk jam i qarte per mbledhjen e tyre.Mund te ma shpjegosh pak me qarte te lutem .


  Ciao.
  Binary System

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga Tupac4ever Lexo Postimin

  Dmth dy numrat e perftuar jane:24-00011 dhe 56-000111

  dhe tani nuk jam i qarte per mbledhjen e tyre.Mund te ma shpjegosh pak me qarte te lutem .


  Ciao.
  si fillim, i ke kthyer gabim,
  duhet ti kthesh nga e kunderta
  dmth:
  24 baze 10=11000 baze 2
  56 baze 10=111000 baze 2

  00011=11= 3 me baze 10
  000111=111= 7 me baze 10

  tani, per ti mbledhur:
  Kodi:
      1 1 1 0 0 0
    +  1 1 0 0 0
    ____________
     1 0 1 0 0 0 0
  
  per ta kuptuar ate me siper, bejme nje shembull me te thjeshte akoma.
  sa bejne 1 + 1 ne binar?
  
     1
    + 1
   _____
    1 0
  
  pra 1 dhe 1 bejne 0 dhe 1 ndermend.
  kur ti mbledh numrat me baze 10, sa here mbush nje dhjeteshe, psh 8+2, 9+1,7+3, etj etj , ti vendos 0 poshte dhe 1 ndermend.

  eshte e njejta gje, po dite te mbledhesh numrat me baze 10, di ti mbledhesh dhe keto.
  Ndryshuar pr her t fundit nga xfiles : 04-12-2007 m 13:01

Tema t Ngjashme

 1. Wehhabizmi sipas Ehl-i Sunnetit
  Nga Bani gjk n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 22-10-2009, 12:28
 2. Kryeministri i Kosovs jep dorheqjen
  Nga rudo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 227
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 07:52
 3. lirimi i Fryms
  Nga Matrix n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 12-08-2005, 12:55
 4. Vizita e Varreve dhe kerkimi i ndihmes nga i Varrosuri
  Nga hasanii n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 11-07-2005, 06:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •