Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2005
    Postime
    34

    Më ndihmoni rreth një esse-je...

    Kush mundet prej jush te me ndihmoje rreth nje esse-je qe kam p[er t'a pergaditur per daten 19 te ketij muaji...
    tema eshte dicka rreth arkitetkures...qe nga e kaluara e der tek ajo ne ditet e sodit...apo konkretisht cka eshte arkitektura....

    Nese mundet ndokush prej jush te me ndihmoje do t'ia dija per ndere...

    Flm per mirekuptim...

    per te mire...

    PS. Ja edhe e-maili im: rinorz@gmail.com

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2005
    Postime
    34
    A mundet ndokush me me ndihmu...please!!!

  3. #3
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Do te te kisha ndihmuar me kenaqesi, por s'kam njohuri mbi arkitekturen. Te keshilloj te mundohesh vet, keshtu do mesosh me shume. Kerko ne net ndonje udhezim!


    Pune te mbare!
    • The rest is silence.


  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Germo ne zemren tende Zmija dhe do gjesh fjalet e duhura per nje esse.
    Nuk ka rendesi te jene fjale super te goditura, mjafton te jene te thjeshta, dhe te ndjesh ate qe shkruan.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-07-2007
    Postime
    15
    Arkitektura
    Arkitektura (nga greq. αρχή = e para, krye, dhe τέχνη = zejtari, artizanat, ndërtimtari = kryendërtimtaria) është arti dhe shkenca e projektimit të ndërtesave dhe strukturave. Një përkufizim më i gjërë do të përfshinte në qëllimet e saj projektimin e çdo gjëjë të ndërtuar duke filluar në makronivel me planifikimin e qyteteve dhe projektimin urbanistik (qytetës) deri tek mikroniveli i mobiljeve (orendive). Zakonisht projektimi arkitekturor lidhet me ndërtimin dhe çmimin e ndërtesës, si edhe me funksionalitetin dhe estetikën e përdoruesit.

    Arkitektura shpesh merret me përpunimin e hapësirës, vëllimit, formës, dritës, hijes, dhe elemnteve abstrakte për të arritur një përfundim estetik. Kjo gjë e dallon arkitekturën prej shkencave të zbatuara dhe inxhinierisë, të cilat përqëndrohen më shumë në aspektet e funksionalitetit dhe realizimit të projektit, sesa në estetikën e tij.

    Qëllimi

    Sipas punëve më të lashta për subjektin e arkitekturës, të Vitruviusit në De Architectura, një ndërtesë e mirë duhet të tregojë "Bukuri" (Venustas), "Fortësi" (Firmitas) dhe "Funksionalitet" (Utilitas); arkitektura mund të themi është një barazpeshë dhe bashkërenditje e këtyre tre elementeve, dhe asnjëri nga të tre nuk duhet të jetë më i fuqishëm se dy të tjerët. Përkufizimi i kohëve moderne e sheh arkitekturën si një ndërthurje të estetikës, strukturës dhe funksionit. Sidoqoftë nga një pikëpamje tjetër, vetë funksioni përmbledh të tre kriteret duke përfshirë ato estetike dhe psikologjike.

    Arkitektura është ë lidhur me shumë disiplina duke përfshirë matematikën, shkencën, artin, teknologjinë, Shkencat shoqërore, politikën, historinë, filozofinë e të tjera. Me fjalët e In Vitruvius' - it, "Arkitektura është një shkencë që lind nga shumë shkenca dhe përmirsohet me anë të edukimit: me ndihmën e të cilit një gjykim formohet mbi punën e arteve të tjera". Ai shton se një arkitekt i mirë duhet të ketë dijeni të mjaftueshme edhe në fusha si muzika, astronomia, etj. Filozofia është një fushë mjaft e parapëlqyer dhe e rëndësishme në përkufizimin e arkitekturës, bile zakonisht kur dikush i referohet një arkitekti e dallon atë nga lloji i filozofisë që ai vë në jetë. Racionalizmi, empiricizmi, strukturalizmi, poststrukturalizmi, dhe fenomenologjia janë disa nga degët e filozofisë që ndikojnë tek ariktektura.

    Teoria dhe Praktika

    Rëndësia e teorisë në praktikë nuk duhet mbivlerësuar siç ndodh shpesh. Vitruviusi vazhdon: "Praktika dhe teoria janë prindërit e arkitekturës. Praktika është mënyra e shpeshtë dhe e menduar gjërë në kryerjen e një pune të dhënë. Teoria është rezultati i arsyetimit i cili tregon dhe shpjegon se materiali i krijuar është transformuar në mënyrë që të plotësojë kushtet e projektit.


    ose:

    http://sq.wikipedia.org/wiki/Arkitektura

    Suksese.

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2005
    Postime
    34
    Flm shum per keshillat...cdo ndihmese e juaja sa do kudo e vogel,per mua do te jete shume e madhe...kete do t'a kem parasysh...

    Un dicka kam filluar te punoje...por desha te konsulltohesha me ndokend qe ka njohuri dicka me teper...nese ndokush mund te me ndihmoje...do te kishte qene shume e mireseardhur ndihma e tij...

    klm...
    Me rrespekt Zmija

  7. #7
    i larguar :-)) Maska e albunkers
    Anëtarësuar
    10-04-2007
    Vendndodhja
    .............
    Postime
    139
    u pa puna te kerkojme ndihme,,,,
    a mundet kush te me ndihmoje per nje ese rreth krijuesit dhe fantazimit, ose rreth seksualitetit te Mikelanxhelo te trajtuar sipas Freud apo ndonje psikologu tjeter.
    flm shume.
    p.s mund te jete ne cdo gjuhe, italisht, frengjisht, anglisht shqip edhe me mire.
    Ndryshuar për herë të fundit nga albunkers : 10-11-2007 më 18:04
    .....................................

  8. #8
    Maska e *Babygirl*
    Anëtarësuar
    06-07-2006
    Vendndodhja
    Local Disk :D
    Postime
    910
    Me qen se Zmija paska hap nje tem ne lidhje me ndihmen e nje esse po kerkoj dhe une ndihme ne qofte se mundet dikush te me ndihmoj.

    Me duhet nje esse me temen: "Pskologjia dhe rendesia e saj"
    Ju lutem nese mundet te me ndihmoj njeri te me dergoj mp.
    Faleminderit!
    Mos jeto pa buzëqeshur...sepse dikush në këtë botë jeton nga buzëqeshja jote ...!

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-11-2007
    Postime
    1
    a ka mundesi dikush te me tregon dikush dicka me teper per apostrofin dhe rastet e perdorimit te saj flm shummmmmm
    Ndryshuar për herë të fundit nga pipsie : 10-11-2007 më 21:02

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-06-2005
    Postime
    34
    hmmm...nese ka mundesi tema te fshihet...flm per mirekuptim

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    A ka mundesi te me shkruani nje esse per Pleshtin e Dritero Agollit.
    falemners..
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

Tema të Ngjashme

  1. ju lutem me ndihmoni ta gjeje kengen e rifat berishes
    Nga Riona në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-04-2009, 15:02
  2. Ju lutem me ndihmoni rreth ushqimit me sonde.
    Nga Xhuxhumaku në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 18-11-2008, 21:55
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-11-2008, 10:42

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •