Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
  1. #1
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219

    Një ëndërr e Pejgamberit tonë të fundit Muhammad salallahu alejhi wes sel-lem

    Ky hadith ėshtė marrė nga libri i Dijetarit Ibn Kaj-jim (r.a)



    Me titull 'el-Vabilu-Saj-jib'

    Thotė Ibn Kajimi (r.a)
    'Nė kėtėHadith madhėshtor, me pozitė tė lartė, qė duhet çdo musliman ta mėsojė pėrmendėsh.

    Do ta pėrmendim tė tėrin pėr shkak tė pėrfitimit qė nxjerrim nga ky hadith dhe pėr dobitė qė krijesat kanė nga ky hadith....


    Ky ėshtė Hadithi i Seid ibn Musej-jibit nga AbduRrahman ibn Semurah ibn Xhundub i cili thotė:



    'Doli njė dite prej ditėve Pejgamberi (alejhi salatu ve selam) e ne ishim te kopshti i 'suf-fes' nė Medine. U ngrit nė kėmbe dhe tha: 'Me tė vėrtetė unė mbrėmė pashė (njė ėndėrr) tė habitshme.
    1) Pashė njė person nga Ymeti(populli) im tė cilit iu prezantua Meleku i Vdekjes pėr t'ia marrė shpirtin, por i erdhi (nėndihmė) atij Mirėsjellja e tij ndaj prindėrve dhe e largoje Melekun eVdekjes prej tij........
    2) Pashė njė person nga Ymeti im qė ishte pėrfshire nga dėnimi i Varrit..E i erdhi atij (nė ndihmė) Abdesi qė ai kishte marrė dhe e shpėtoj atė nga ai dėnim...............
    3) Pashė njė person nga Ymeti im qė e frikėsonin Shejtanėt..E i erdhi atij (nė ndihmė) Pėrmendja e Allahut dhe i largoi Shejtanėt prej tij......
    4) Pashė njė person nga Ymeti im qė e frikėsonin Melaiket e Dėnimit ..Ei erdhi atij (nė ndihmė) Namazi i tij dhe e shpėtoi nga duart e tyre..........
    5)Pashė njė person nga Ymeti im qė e kishte pėrvėluar ....Sa herė qėbėnte t'i afrohej ndonjė pellgu me ujė....largohej prej tij e u pengonte..E i erdhi atij (nė ndihmė) Agjėrimi i Ramazanit qė ai e kishte bėrė dhe e gostitin me ujė sa qė ai e shuan etjen qė e kishte kapluar.....
    6) Pashė njė person nga Ymeti im, e i pashė Pejgamberėt tė ulur nėpėr grupe (mexhlise), sabėnte t'u afrohej ky person ndonjė mexhlisi prej kėtyre mexhliseve...largohej prej tyre u pengonte...E i vjen (nė ndihme) atij Gusuli (pastrimi) i marrė nga xhunubllėku (papastėrtia) e marrin pėrdore dhe e ulin pranė meje .....mexhlisit tim....
    7) Pashė njė person nga Ymeti im qė pėrpara tijishte errėsirė ..prapa tij ishte errėsirė...nga e djathta e tij ishteerrėsirė..nga e majta e tij ishte errėsirė...sipėr tij errėsirė ..eposhtė tij errėsirė. E ai rrinte i shastisur (nuk dinte tė lėvizte) ngatė ikte...E i vjen (nė ndihme) atij Haxhilleku e Umreja qė ai e kishtekryer..dhe e nxjerrin atė prej errėsirės nė dritė.....
    8) Pashė njė person nga Ymeti im qė me duart e tij iruhej flakėve tė zjarrit e prushit...E i vjen (nė ndihmė) atij Sadakaja(lėmosha) e dhėnė ..e bėhet pengesė midis tij e zjarrit dhe bėhetmbulesė mbi kokėn e tij.......
    9) Pashė njė person nga Ymeti im qė i flisteBesimtareve e ata nuk i flisnin atij..E i vjen (nė ndihmė) atij Lidhjae farefisit (akraballėku) e i thotė besimtareve: 'O besimtarė ..kynjeri ishte qė e ka lidhur farefisin e tij me vizita tė ngrohta..E iflasin atij Besimtarėt dhe e takojnė e ai i takon ata................
    10) Pashė njė person nga Ymeti im qė e frikėsoninatė Zebanijet (melaiket e zjarrit), E i vjen (nė ndihmė) atij Urdhėrimipėr tė mire e ndalimi nga e keqja qė ai kishte bėrė nė dynja..dhe evendosin tek Melaiket e mėshirės......
    11) Pashė njė person nga Ymeti im tė gjunjėzuar,Midisi tij e Zotit kishte pengesė...E i vjen (nė ndihmė) atij Morali imirė, e merr pėr dore dhe e fut nė audiencėn e Allahut ....
    12) Pashė njė person nga Ymeti im qė kur i zbretlibri i vjen nga e majta e tij...E i vjen (nė ndihmė) atij Frikėsimi itij nga Allahu dhe e merė librin dhe e vendos nga ana e djathtė etij................
    13) Pashė njė person nga Ymeti im tė cilit iupakėsua peshorja e punėve tė mira ..E i vijnė atij (nė ndihmė) fėmijėt(pasardhėsit e tij) qė ai i kishte edukuar mire (siē duhet) dhe jarėndojnė peshoren e tij.....
    14) Pashė njė person nga Ymeti im qė qėndronte nėkėmbe buzė zjarrit tė xhehenemit...E i vjen (nė ndihmė) atij pėrjetimii frikės sė Allahut (dridhjet e zemrės sė tij)..dhe e shpėtojnė atė ngaajo gjendje dhe ai vazhdon rrugėn pėr nė parajsė.........
    15) Pashė njė person nga Ymeti im tė hidhet nėZjarr..E i vjen atij (nė ndihme) Loti qė ai kishte derdhur nga frikaprej Allahut dhe e shpėton atė nga Zjarri...........
    16) Pashė njė person nga Ymeti im qe ishte nė kėmbėnė Urėn se Siratit..e dridhej si gjethet e palmės nga stuhia e fortė..Ei vjen atij (nė ndihmė) Mendimi i mirė qe ai ka pasur pėr Allahun dhe iqetėson dridhjet ..e ai vazhdon nė qetėsi rrugėn pėr nė xhenet.....
    17) Pashė njė person nga Ymeti im qe zvarritej mbiUrėn e Siratit...nga njė herė ecte nė kėmbė e nga njė herė binte nganjė here ecte kėmba-dorazi e nga njė here kacavirrej....E i vijnė atij(nė ndihme) Salavatet qė ai ka rėnė mbi mua....dhe e ēojė nė kėmbė tėdrejtuar dhe e shpėtojnė atė...........
    18) Pashė njė person nga Ymeti im qė arrin deri tekportat e xhenetit ..e dyert e saj i mbyllen pa e lenė atė tė futet nėxhenet....E i vjen atij (nė ndihmė) Dėshmia 'La ilahe il-la Allah' Nukka zot tė vėrtet pėrveē Allahut (Nuk ka zot qė meriton tė adhurohetpėrveē Allahut), dhe ja hapin dyert dhe ai futet nė xhenet.....'

    E transmeton kėtėHadith Hafiz Ebu Musa el-Medenij-j nė librin e tij 'Tergib fa hisalel-munxhij-jeh ve terhib minel-hilal el-merdij-jeh' e librin e tij e kandėrtuar ne bazė tė shpjegimit tė kėtij hadithi ...e ka thėnė pėr kėtėhadith....'Ky Hadith ėshtė Hasen xhid-den..(shumė i mirė) e transmetoinga Seid ibn Musej-jibi ,,,,Amr ibn Azer...Alij ibn Zejd ibnXhud`an...dhe Hilal Ebu Xhebeleh.......



    Ka qenė Shejhu iIslamit Ibn Tejmij-jeh (Zoti ja shenjtėroftė Shpirtin) e madhėshtonteshumė kėtė Hadith ..e mė ka ardhur mua prej tij se ai ka thėnė'Argumentet e vėrtetėsisė janė tė dukshme pėr kėtė Hadith'

    Kaq ishte ajo qė thotė ibn Kaj-jimi pėr kėtė hadith......
    Julejoj ta shijoni kėtė hadith ashtu tė lirė....duke ju kujtuar atė bejten qė pėrmend Imam Neveviu nė fillim tė librit tė tij'Rijadu-salihin'
    Ine lilahi ibaden futana ....taleku dunja ....e deri sa thotė....
    Ve Tehadhu salihal E`amali fiha Sufuna....
    Qė do tė thotė.....Me tėvėrtetė Allahu ka nė kėtė bote njerėz qė e Adhurojnė atė....qė medynjanė ata janė ndarė....E punėt e mira i kanė marre si Anije pėr tėkaluar oqeanet e pengesave........
    Kėshilla ime ishte vetėm kjo....Shtoni nga kėto punė tė cilat do tė bėhen ndihmesė pėr tėshpėtuar atė ditė ....qė kush humb, humb pėr gjithmonė...e kush fiton eshpėton, fiton e shpėton pėrgjithmonė....

  2. #2
    Everlasting Princess Maska e princcesha
    Anëtarësuar
    16-09-2007
    Vendndodhja
    Ne enderr...!!!
    Postime
    237
    Allahu te shperbleft me xhenet, hadithi eshte shume i sakt, por inshallah edhe ne veprojm mire qe te na ndihmojn veprat ateher kur kemi me shume nevoj.... inshallah na udhezon Allahu...
    "Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per veten" ---- Muhamedi a.s----

Tema të Ngjashme

  1. Lufta III boterore dhe fundi i botes (1)
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 47
    Postimi i Fundit: 13-04-2018, 12:36
  2. Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 28-03-2010, 09:30
  3. Si duhet ta komentojmë Kur'anin?
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 29-04-2009, 09:54
  4. Tefsir-(komentim suresh)
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 29-07-2006, 16:14
  5. Pozita e femres ne Islam
    Nga Shën Albani në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 89
    Postimi i Fundit: 17-01-2003, 14:09

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •