Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 25

Tema: Jeta - Seksi

 1. #1
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Jeta - Seksi

  Njė kėnaqėsi tredimensionale

  Dėshira ndizet sa hap e mbyll sytė. E megjithatė, pas atij ēasti ėshtė njė botė e tėrė tridimensionale e pėrbėrė nga reaksione kimike, stimuj erotikė-afektivė dhe analiza mendore, qė tė gjitha bashkė bėjnė tė ndizet flaka e pasionit. Pėrplasen stimujt dhe shpėrthen efekti mė i fuqishėm i atij apo atyre hormoneve qė udhėheqin ndjenjat dhe veprimet. Njė lojė e butė stimujsh dhe kundėrstimujsh, qė pėrfshijnė tre pėrbėrėsit esencialė tė qenies njerėzore: trup, mendje dhe marrėdhėnie emocionale.

  Stimuli emocional i motivuar

  Ky stimul ėshtė i udhėhequr nga nevoja pėr kėnaqėsi dhe dashuri. Ai ushqehet nga fantazia dhe imagjinata erotike. Nė kėtė pėrmasė intime dhe emocionale futet si raporti qė personi ka me veten, ashtu edhe marrėdhėnia qė ndėrton me tė tjerėt. Vetėvlerėsimi, besimi nė vete dhe nė aftėsitė personale, tė pėlqyerit dhe njė imazh i mirė trupor janė mbėshtetės tė mrekullueshėm tė dėshirės.

  Por edhe cilėsitė e marrėdhėnieve qė vendosen jashtė “zonės” seksuale janė shumė pėrcaktuese, pra mėnyra e tė jetuarit tė lidhjes emocionale tė dashurisė (e sigurt, me ankth apo qė do ta shmangėsh), aftėsia pėr t’i besuar tjetrit, pėrkundja nė intimitet, harrimi nė ndjenja dhe pasion e tė tjera si kėto. Nė dukje ngjajnė me diēka krejt tė ndryshme nga dėshira, por ajo nuk ėshtė vetėm produkt trupor dhe ėshtė shumė lehtė e modifikueshme prej tė gjitha ndjesive.

  Janė tė rėndėsishme edhe arsyet qė, edhe pse jo rigorozisht “seksuale”, shtyjnė nė sjellje seksuale: ankth, trishtim, ndjenjė vetmie, afeksion, nevojė pėr intimitet emocional, nevojė pėr tė shkarkuar tensionin ose pėr tė pasur avantazhe. Nė fund, theksojmė faktin se nuk mund tė shkėputesh lehtė nga e kaluara: lidhjet e vjetra, pozitive ose negative, ndėrtojnė njė bagazh pak a shumė tė rėndė, qė merret nga pas gjatė gjithė jetės.

  Stimuli mendor njohės

  Ėshtė nė realitet njė mekanizėm mbrojtės, qė ēon nė analizėn e faktorėve qė e bėjnė njė sjellje seksuale tė kėshillueshme, ose tė atillė qė duhet shmangur me ēdo kusht. Por duke qenė se kjo hallkė ėshtė hallka e fundit e zinxhirit tė gjatė tė dėshirės, shpesh ajo tronditet nga ndėrhyrja e faktorėve instiktivė dhe emocionalė.

  Rasti shumė i rrezikshėm i sėmundjeve seksuale tė transmetueshme ėshtė emblematik: instikti zbeh sjelljen vetėmbrojtėse. Kėshtu, njeriu, edhe pse i ndėrgjegjshėm pėr rrezikun, lėshohet, dhe bėhet i paaftė pėr tė bėrė rezistencė.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 2. #2
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Pyetje dhe Pergjigje (rreth seksit)

  Gjithēka qė doni tė dini mbi seksin dhe qė askush nuk ka guxuar kurrė t'ua thotė. Shpjegime nga ekspertėt me tė njohur pėr 38 probleme kryesore qė kanė meshkujt e femrat pėr raportet intime mes tyre.
  "Ėshte gjeja mė zbavitese qė kam bėrė pa qeshur", ka thėnė Woody Allen. Por nuk mund tė jetė plotėsisht e vėrtetė. Dhimbje dhe kėnaqėsi e ēdo historie dashurie, seksi ėshtė vėrtėt diēka serioze, por nuk ka arsye tė pėrjetohet me frikė apo ndruajtje. Pėrkundrazi, njė grimė ironi ndihmon pėr tė zgjidhur pasiguritė, pėr ta bėrė me mė shumė kėnaqėsi. Me pėrgjigjet pėr 38 pyetje qė lidhen me marrėdhėniet seksuale, ekspertėt zbulojnė gjithēka qė duhet ditur mbi seksin.

  1-Pėrse gratė mund tė kenė orgazma tė shumfishta?

  Thuhet se grate e haremit arrin deri 50 orgazma njera pas tjetres. E pamundur? Jo. Sipas seksologeve, gruaja nuk e ka periudhen e ashtuquajtur refrektare (dmth ate gjendje ne te cilen trupi pushon dhe nuk reagon ndaj stimujve), ne te cilen hyn burri pas ejakulacionit. Ja pra perse ajo mund te arrije orgazma njera pas tjetres. Duke ndjere nje emocion shume me te thelle se burri. Eshte merite e klitoridit, organi i kenaqesise femerore, qe pershkohet nga 8.000 fibra nervore: dyfishin e penisit. Por kujdes ama. Shume gra pas nje orgazme jane te kenaqura dhe nuk duan te preken me.


  2-Pėrse pėr burrin pėrmasat janė kaq tė rėndėsishme?

  Shume burra e masin burrerine e tyre me centimetrat. Kjo ndodh sepse ne nivel simbolik, penisi perfaqeson fuqine, burrerine, energjine seksuale. Jo rastesisht femijet shikojne ne ekstaze ereksionet e para te tyre dhe djemte studiojne njeri- tjetrin dhe maten me moshataret ne dhomat e zhveshjeve apo te gjimnastikes. Kur rriten, nuk kane me nevoje per krahasime, por te ndodhen prane nje gruaje qe te komentoje me admirim permasat e penisit te tyre, jo vetem qe u ben qejfin, por i ben te ndjehen te forte, te fuqishen dhe te deshirueshem.


  3-Pėrse kulmi seksual femeror ėshtė rreth moshes 30 vjeē dhe ai mashkullor rreth moshės 18 vjeē?

  Ne fakt, si tek gruaja edhe tek burri, koncentrimi maksimal i testosteronit (hormoni i deshires seksuale) regjistrohet ne moshen 20 vjec. E nese grate kane nje pjekuri seksuale me te vonshme varet nga dy motive qe nuk kane te bejne me anatomine. I pari eshte kulturor, lidhet me tolerancen me te madhe shoqerore qe, edhe sot, ekziston ndaj seksit mashkullor: djemte i jetojne eksperiencat e tyre me me qetesi se vajzat. Arsyeja e dyte eshte e tipit psikologjik: per vajzen, seksi dhe ndjenja shkojne bashke. Ja pra pse thone se nje grua jep me shume ne seks rreth moshes 30- 40 vjec, dmth atehere kur jeton marredhenie dashurie te qendrueshme dhe te rendesishme. Te cilat e lejojne t'i jepet partnerit me besim, duke u shfaqur me e lirshme dhe e sigurte ne vetevete.


  4-Pėrse ai nuk do t'i thonė se ē'duhet tė bėjė nė shtrat?

  Sepse asnje burre nuk do te komandohet me shkop, sidomos ne dhomen e gjumit: kjo do ta bente te ndjehej qesharak si nje djale i vogel. Dhe meqe ereksionet jane thellesisht te kushtezuara nga mendja, nje burre i vene nen trysni, do te humbte entusiazmin. Gruaja ideale? Ajo qe eshte shume pjesemarrese, qe propozon dhe sugjeron ne vend qe te jape "leksione perdorimi". Sekreti qendron ne moskufizimin me komunikimin verbal. Por t'ua lesh edhe delikatesave dhe gjesteve detyren per t'u shprehur. Gjuha e trupit, ne fakt, mund te jete me e qarte se shume fjale dhe kultivimi i saj ndihmon per te krijuar nje klime shkembimi reciprok dhe jo mposhtjeje.


  5-Pėrse pėr disa gra, depėrtimi i penisit ėshtė i dhimbshem?

  Vaginizmi (dmth dhimbja gjate ampleksit) eshte nje problem me nje komponent te madh emotiv dhe jane te shume te pakta rastet kur depertimi shkakton dhembje per shkak te nje forme jo te zakonte te vagines. Ne pjesen me te madhe te rasteve, vaginizmi mund te varet nga nje traume e kaluar (raporti i pare i dhunshem dhe i dhimbshem, nje edukate e rrepte dhe shtypese), ose nga tensione dhe shqetesime te tipit psikologjik. Dhe te kembengulesh ne raste te tilla vetem sa i keqeson gjerat.


  6-Pėrse thuhet se pėr gruan dashuri dhe seks janė njė?

  Kjo thuhet, por nuk eshte nje rregull. Pyetjes: "A keni bere ndonjehere seks pa dashuri?", rreth 70% e grave i jane pergjigjur "po". Sigurisht ajo vazhdon te enderroje dashurine e madhe. Por, ne pritje, jepet edhe pas historive te bazuara vetem ne terheqjen fizike. Dhe nuk ka me nevoje t'i justifikoje si "dashuri". Nje tendence qe, sipas eksperteve, eshte e destinuar te rritet.


  7-Pėrse gratė eksitohen me shumė nga fantazia sesa duke parė figuren e njė burri lakuriq?

  Sipas disa sondazheve, fotoja e nje burri nudo u pelqen vetem kater grave ne njeqind. Me mire eshe imazhi i nje toraksi muskuloz (u pelqen 60 perqind te grave) apo i nje prapanice te bukur (qe u pelqen 12 perqind). Por maksimumi per gruan jane fantazite (43,5 perqind) dhe romanet erotike (25,3 perqind). Grate jane "frymore racionale" dhe me shume se muskujt lakuriq, shikojne nga sjellja dhe qendrimi. Qe i eksiton nese eshte pasional dhe romantik.


  8-Pėrse gratė thonė se dimensionet nuk kanė rėndesi?

  Sepse kjo eshte e vertete: permasat jane nje fiksim ekskluzivisht mashkullor. Vagina ka nje strukture elastike (mjaft te mendohet se sa zgjerohet ne lindje) dhe brenda disa kufijve mund te pershkohet njelloj nga nje penis i madh apo i vogel. E meqe ndjeshmeria e femres eshte me e madhe ne hyrje te vagines, gjatesia e penisit nuk e ndryshon intensitetin e ndjesive. Cdo grua e di se sa kenaqesia e saj varet edhe nga harmonia dhe intimiteti me partnerin. Se fundi, kujdes nga amplekset shume pasionante nese penisi eshte i madh: indet delikate te vagines mund te skuqen.


  9-Pėrse gratė eksitohen me mė vėshtirėsi se burrat?

  Mjeku kinez Tamba Yasoyti, ne shekullin X para Krishtit, keshillonte te ekplorohej trupi i partnerit (me duar dhe me goje) 63 here. Teper? E pra do te bente te lumtura ato 30 perqind te grave qe, sipas nje sondazhi, nuk arrijne asnjehere orgazmen (kundrejt 2 perqind te burrave). Grate, qe jane me ne kontakt se burrat me emocionet, per t'u eksituar duhet te jepen me besim. Per kete arsye deshirojne me shume kohe per puthje dhe perkedhekje (te ashtuquajturat paraprake).Ndersa burri seksualisht eshte me pak i nderlikuar dhe pergjigjet e trupit te tij mund te jene mekanike. Ja perse mund te futet menjehere "ne teme". Gjynah, sepse per te eksituar vertet nje grua duhet djersise me kuptimin e vertete te fjales. Pra, te nxjerre hormonet androgjene qe (eshte zbuluar tani) favorizojne eksitimin e organeve gjenitale femerore.


  10-Pėrse shumė gra preferojnė ta bėjnė nė errėsirė?

  Erresira apo gjysmerresira fshehin defekte te mundshme fizike, qe jane shqqetesim i shume grave. E nese celuliti apo rrudhat nuk shihen, atehere eshte me kollaj te jepesh. Por e verteta eshte se ne erresire (apo me sy te mbyllur) ajo mund t'ia lere veten lehte fantazise, qe eshte afrodiziaku me i fuqishem per gruan.


  11-Pėrse asaj i pėlqen mė shumė tė qėndrojė siper?

  Sepse keshtu mund te provoje ndijesi me te thella. Ne kete pozicion stimulohet ne fakt ne maksimum nervi pudendo, nje terminal nervor qe eshte i ndare ne tre dege: ne ate perienale (gjendet ne pjesen e poshtme te bacinit), ate kurrizor i klitoridit dhe ate anale. Vec kesaj, nese ajo qendron siper, eshte me i theksuar ferkimi i organve gjenitale te jashtme dhe shuma e ketyre stimulimeve i sjell kenaqesi shume me te madhe dhe perfshirese nga c'mund te kete kur siper eshte ai. Pa llogaritur pastaj qe ne kete pozicion gruaja ndjehet me e lirshme per te pasuar ritmet dhe ndjesite e saj. Avantazhe shume te cmuara per ate qe ka nje partner mbipeshe apo per ate qe vuan nga ankthi: disa gra, ne fakt, ne te ashtuquajturin pozicion te misionarit (ai siper dhe ajo poshte), ndjejne t'u merret fryma.


  12-Pėrse burrat nuk kanė nevojė per parapėrgatitje?

  Tashme shume studime shkencore kane treguar ate qe te gjithe burrat dhe grate e dine nga eksperienca: tek ai deshira rritet shume shpejt, ndersa eksitimi femeror rritet ne menyre te embel dhe graduale. Vec kesaj, burrat ndjehen me meshkuj nese "nuk humbin kohe" me puthje dhe perkedhelje (e ne fakt thuajse 50 perqind e grave ankohen per kete). Por problemi me kryesor eshte ky: Si t'ia bejme me ate 32,8 perqind te grave qe, duke iu permbajtur statistikave me te fundit, vuajne nga renia e deshires? Ka nje zgjidhje: psikologe dhe seksologe jane te nje mendjeje se per te rigjetur kenaqesine para se te arrihet ne depertim, do te ishte e nevojshme gjysme ore e mire puthjesh dhe perkedheljesh.


  13-Pėrse disa burra nuk arrijnė fare tė pėrmbahen?

  Nese ai nuk arrin ta mbaje orgazmen ne pergjithesi do te thote se ndjehet psikologjikisht nen trysni (shpesh eshte nje fakt i pavetedijshem, te cilin nuk e percepton plotesisht) dhe kjo shkakton nje tension ne bacin: zona plevike ngurtesohet dhe behet e paafte per te mbajtur ejakulacionin. Per kete arsye, kura ne rastet e ejakulacionit te parakohshem konsiston ne ndihmen qe duhet dhene per te gjetur nje qetesi emotive. Por nganjehere ai nuk arrin ta mbaje sepse kenaqesia eshte shume e thelle. Ne kete rast edhe ejakulacioni eshte shume i forte dhe i bollshem.


  14-Pėrse ai nuk ka qejf tė pėrdorė prezervativin?

  Sepse mund te pengoje kalimin natyral nga parapergatitjet ne depertim. Nese ai duhet te ndalet, te hape kutine dhe te vendose profilaktikun, eksitimi mund te ulet. Dhe duke u ndjere ne siklet, mund ta kete te veshtire te rifilloje nga e para. Vec kesaj eshte edhe paragjykimi qe e konsideron prezervativin nje pengese per ndjeshmerine e penisit. Por ai eshte aq i holle dhe puthites sa nuk e justifikon mungesen e ndjeshmerise. E nese prezervativi hyn natyrshem e zakonisht tek cifti, mund te kthehet ne nje moment intimiteti, pa u nderprere momenti erotik i vendosur mes te dyve.


  15-Pėrse disa burra, kur bėjne dashuri eksitohen duke thėnė fjalė tė ndyra?

  Per disa burra, thenia e fjaleve te ndyra ka nje efekt clirues. Eshte njesoj sikur thyerja e skemave te sjelljes se mire, t'i ndihmoje te jepen. Disa te tjere provojne nje kenaqesi per te ndaluaren, e ngjashme me ate te femijeve dhe kjo e shton deshiren e tyre. Dhe nuk eshte e thene, sic mund te mendohet, se grave nuk u pelqen aspak kjo sjellje. Disa gra, nese shahen arrijne me kollaj te largojne nga vetja bllokimin dhe turpin.


  16-Pėrse pas orgazmes burri ka nevojė pėr shumė kohė per t'u rikarikuar?

  Sepse orgazma e tij, me shume se ekstazes femerore i ngjan nje shkarkimi te mirefillte. Dhe menjehere niveli i testosteronit (hormoni mashkullor qe ndikon deshiren seskuale si tek burri ashtu edhe tek gruaja) tek ai ulet menjehere. Qe te rikthehet deshira per te bere dashuri, nje burri i duhet nje periudhe pushimi nga dhjete minuta tek te rinjte deri ne 48 ore tek me te vjetrit.


  17-Pėrse "mė pas" ai fle gjumė?

  50 perqind e grave thone se partneri, pas dashurise eshte indiferent ndaj perkedheljeve. Ai fle gjume menjehere, ose fillon te lexoje gazeten, te shohe TV apo te haje. Ka nje shpjegim dhe kete na e japin shkencetaret. Pas orgazmes, ai hyn ne nje faze relaksi. Kjo per shkak te endorfinave, te ashtuquajturat substanca te mireqenies qe organizmi yne prodhon edhe pas nje ore aktiviteti fizik dhe qe kane nje efekt te lehte ctensionues. Nese ai eshte i stresuar, ky relaks mund ta vere ne gjume. Por nganjehere edhe per grate seksi eshte nje moment relaksi qe mund te rreshkase me kenaqesi ne gjume.


  18-Pėrse burrave u pėlqen tė shikojnė?

  E dini qe meshkujt e vegjel te shimpanzeve shikojne amplekset e te rriturve dhe i riprodhojne duke luajtur? Dhe se femrat e disa kafsheve i kane gjenitalet e ngjyrosura per te terhequr veshtrimin e meshkujve? Syri ka shume rendesi ne takimin seksual dhe deshira, sidomos tek meshkujt, eshte e lidhur me shikimin. Tek burri pastaj kjo eshte theksuar me evolucionin: U pakesua sitmuli nga feromonet, aroma qe trupi nxjerr si joshje seksuale. Gruaja, per te joshur, i fsheh aromat e saj natyrore me parfum dhe trukohet apo vesh nje minifund.


  19-Pėrse nė krevat shumė gra kanė qejf qė t'u flitet?

  Sepse, ne pergjithesi, grate duan me shume komunikimin se sa veprimin e mirefillte. Nje karakteristike qe, natyrisht, shfaqet edhe ne seks. Nje hapje e mire me partnerin, para, gjate dhe pas raportit seksual, i ben te ndjehen te futura ne nje lidhje te pasur, te plote dhe shume me teper perfshirese se sa nje "takim seksi" i thjeshte. Dhe eshte edhe nje kenaqesi me e madhe fizike.


  20-Pėrse shumė burrave u duket eksituese tė shohin dy gra qė bėjnė dashuri?

  Deshira e shume burrave per te pare gra qe perkedhelen nuk lind vetem nga pasioni mashkullor per imazhet erotike. Ne fakt eshte fjala per nje "variant" njekohesisht eksitues dha pak kanoses. Shpesh ai, ne kete fantazi, nuk eshte i trembur nga ballafaqimi me burra te tjere. Dhe mund te perfytyroje te futet ne loje si protagonist i vetem e i padiskutueshem.

  Vazhdon...
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 3. #3
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Pyetje dhe Pergjigje (rreth seksit)

  21-Pėrse pėr atė ėshtė me e lehtė tė bėjė dashuri nė mėngjes?

  Degjohet te thuhet shpesh, por eshte dicka e zakonshme. Nuk ekziston nje orar "seksi" ideal per te gjithe burrat. Ka tipa mengjesi, pasdreke dhe mbremjeje. Varet nga bioritmi individual. Por shpesh, kush ben pune shume te lodhshme apo stresuese, ka me shume fuqi seksuale pas pushimit te nates. Pastaj ne mengjes mund te kete nje tjeter avantazh. Cdo nate nje burre ka kater ereksione ne perputhje me endrrat (kjo ndodh e dhe tek gruaja: ne gjume klitori fryhet kater here). Nese i fundit nga keto ereksione te pavullnetshme ndodh rreth ores gjashte te mengjesit, mund te shkaktoje nje zgjim te shoqeruar me nje deshire te forte. Por nese orari eshte nje faktor subjektiv, per te gjithe ka shume rendesi stina.  22-Pėrse shumė gra kur janė shtatzėna kanė mė shumė dėshirė pėr tė bėrė dashuri?

  Pas tre muajve te pare te shtatzanise, disa gra gra hyjne ne nje faze euforie erotike. Shkaku fizik eshte per t'u kerkuar ne shtimin e fluksit te gjakut ne zonat e poshte barkut, qe i shton stimujt seksuale. Por ka edhe nje arsye tjeter psikologjike. Ne kete periudhe ajo ka me shume nevoje per ledha: prej kohesh periudha e shtatzanise eshte konsideruar ne antiteze me joshjen. Dhe nje grua shtatzene, qe ka nje trup i cili i ndryshon perdite, do te ndjehet akoma e deshiruar nga partneri. Ne tremujorin e fundit, frika e demtimit te femijes, pesha dhe veshtiresite e mundshme te frymemarrjes dalin ne plan te pare. Dhe deshira mund te zvogelohet. Por nuk ka rregulla: cdo grua reagon ndaj shtatzanise ne menyre te ndryshme.  23-Pėrse ai duhet tė besojė se udhėheq lojen?

  Sepse per arsye kulturore, pushteti seksual ka qene gjithmone pasuri e mashkullit. Ndersa gruaja aktive dhe eksperte ne seks konsiderohej "e rendomte". Keshtu, akoma edhe sot e kesaj dite, nuk eshte e lehte per nje burre t'i shpetoje rolit te vjeter si regjisor i madh i lojes erotike. Madje nje nga shkaqet e impotences mashkullore eshte pikerisht ankthi i formes ne seks.: perballe kerkesave te partneres, tek ai krijohet frika e mos qenies ne lartesine e duhur. Nje problem ky qe nuk eksziston tek ciftet sadomazokiste, tek te cilat ai zgjedh te luaje pasivin. Por ketu nuk eshte fjala per nje raport te barabarte, ne te cilin secili kerkon dhe merr ne te njejten kohe. Sigurisht, ne raportet ndermjet dy sekseve shume gjera kane ndryshuar por, per te luftuar perfunfimisht friken dhe paragjykimet, ndoshta duhet te pritet nje tjeter Mijevjecar.  24-Pėrse ėshtė aq e vėshtirė tė flitet me partnerin pėr dėshirat seksuale tė secilit?

  Per dy arsye: turp dhe delikatese. Keshtu, me mire se t'i thuhet partnerit: "Nuk ndjej kenaqesi" duhet shkuar tek seksologu. Ndersa per delikatese, mbyllet nje sy per te metat e nje partneri te nxituar, egoist, apo te pastervitur. Frita se mos e fyesh tjetrin del mbi deshiren per te zgjidhur problemin. Por gabimi kryesor eshte te besosh se seksi eshte nje instinkt natyror dhe, per kete shkak, duhet te funksionoje mire vetvetiu, pa reflektuar. Seksualiteti si aspekte te tjera te jetes, duhet kultivuar me kujdes. Kush nuk kujdeset per te ka hequr dore qe ne fillim nga kenaqesia.  25-Pėrse kur gruaja ėshtė shtatzėne ai ėshtė i bllokuar dhe e dėshiron mė pak?

  Ky nuk eshte nje rregull, por kjo ndodh nese gruaja shtatzene peson nje transformim te thelle, jo aq ne trup sesa ne identitet. Dhe per nje burre nuk eshte e lehte t'i pershtatet idese se nje gruaje qe nga dashnore behet mama. Nje figure qe, ne syte e tij, eshte krejt ndryshe nga ajo erotike. Shpesh ai refuzon te beje dashuri sepse, duke mos e pare se c'ndodh ne barkun e saj te madh, ka frike se mos demtoje femijen. E nganjehere eshte dhe frika parrefyeshme dhe irracionale se femija mund te shohe ndonje gje. Por keto jane tabu qe duhen mposhtur qe ne muajt e pare te shtatzanise. Nje seksualitet normal edhe ne ate periudhe eshte i rendesishem dhe e ndihmon gruan te mos ndjehet e vetmuar.  26-Pėrse shumė grave nuk u pėlqen seksi oral?

  Kjo praktike ve ne kontakt direkt me gjenitalet e partnerit. Tek disa gra shkakton nje sens neverie per shkak te eres se spermes. Ne fakt, ne pergjithesi, jane vete grate qe nuk duan te bejne dashuri gjate mestruacioneve. Por pas refuzimit te nje raporti oral, mund te jete edhe frika e poshterimit ne syte e partnerit. Ne nje fare tradite popullore, kjo lloj praktike konsiderohet degraduese. Madje pikerisht burrat kane shpikur nje numer termash qe i cilesojne ne menyre fyese dhe vulgare vajzat qe praktikojne pa probleme seksin oral. Sidoqofte, nuk ka kuptim dhe nuk eshte e drejte te detyrosh partnerin te beje gjeste qe nuk i pelqejne.  27-Pėrse edhe kur ekziston njė raport dashurie i pėrhershėm, nganjėherė dikush jepet pas masturbimit?

  Ne moshe te re e bejne te gjithe: 80 perqind e adoleshenteve (meshkuj dhe femra) masturbohen cdo dite. Ndersa ne moshe te rritur behet nga mos arritja e kenaqesise. Madje statistikat thone se 33,6 perqind e grave e arrijne orgazmen duke u masturbuar. Ne disa raste, masturbimi disa here ne dite eshte nje menyre per te njohur trupin, per te shkarkuar tensionet apo per t'u ngushelluar nga mungesa e partnerit. Kruesorja eshte qe kjo te mos zevendesoje raportin cift.  28-Pėrse, nė shumė raste, nė krevat ajo ėshtė mė pak aktive se ai?

  Nuk ka vetem nje pergjigje per kete. Sot, ndryshe nga dikur, grate kane nje jete me aktive. Nevoja (e perse jo edhe deshira) per te angazhuar nje pjese te mire te energjive te tyre ne shume aktivitete, mund t'i shtyje, me momentet e intimitetit me partnerin, te deshirojne nje rol tjeter: ate qe tradicionalisht eshte cilesuar grua "pasive". Por ka situata ne te cilat, ajo vete e le veten te udhehiqet sepse ka frike se mos e ofendoje, sepse nuk arrin te kaperceje bllokimin e vet dhe nuk di t'i shfaqe deshirat. Ose eshte ai vete qe ta beje te ndjehet se preferon keshtu.  29-Pėrse thuhet se gratė e bukura pėlqejnė tė shemtuarit?

  Duket se grate jane te terhequra para se gjithash nga sensi i sigurise qe transmeton nje burre. Bukuria nuk eshte pa rendesi, por nuk eshte kriteri i pare i zgjedhjes. Mendoni, per shembull, ate qe ka konstatuar psikologu vienez Karl Grammeer: grate, ne ditet pjellore, terhiqen nga burrat me fytyre simetrike, qe eshte tipike per ata qe kane nje sistem te mire imunitar. Keta, duke pasur me pak mundesi per t'u semurur, u pergjigjen me mire pyetjes se pavetedijshme te grave : "Mund te jete nje baba i mire?"  30-Pėrse nė 90 pėrqind tė rasteve, ēifti i mbetet besnik tė njejtave pozicione?

  Per komoditet ose nga nevoja per te qene te sigurte. Statistikat thone se 75 perqind e cifteve bejne dashuri ne pozicionin e ashtuquajtur te misionarit, ku eshte burri qe rri siper. Nese ky normalitet eshte i kenaqshem, nuk ka arsye per ta ndryshuar. Shume shpesh mendohet se ekzistojne rregulla per te qene mire ne krevat, por rregulli i vetem eshte te ndjehesh i lire per te gjetur rrugen me te pershtatshme, pa u krahesuar shume me te tjeret. Por eshte edhe e vertete se ciftet me me shume fantazi, ato qe arrijne te futin gjithmone ndodnje te re ne menyren e tyre te te berit dashuri, jane me te qendrueshmet. Dhe fantazia behet shume me e rendesishme nese raporti zgjat me vite. Kjo edhe per faktin se ajo qe pelqehet ne moshen 20 vjec, nuk mund te kenaqe me ne moshen 50 vjec.  31-Pėrse pėr tė tėrhequr vėmendjen e partnerit duhet ta tėrheqėsh nga xhaketa?

  Perderisa behet fjale per te joshur, perdoret gjithcka, shikime intriguese dhe simpati. Por pas muajit te mjaltit, kete gjeste zhduken. Tjetri behet nje prani e zakonshme. Sa keq, se mungesa e joshjes, sipas eksperteve, shkakton probleme edhe ne krevat. Pas moshes 35 vjec ciftet e qendrueshme bejne dashuri vetem kater here ne muaj. Ekspertet nuk kane dyshime: cdo cift duhet te gjeje menyren per te joshur njeri tjetrin.  32-Pėrse edhe nė njė ēift shumė tė lidhur, me kalimin e viteve bie deshira?

  Fillohet me 200 raporte seksuale ne vit. Pas pese vjetesh, behen 50 dhe, pas dhjete vjetesh, vetem 20. Sipas eksperteve eshte nje ndryshim normal. E ne fakt, me kalimin e kohes, zakoni dhe dashuria, terheqja fizike, qe eshte e perbere edhe nga misteri, e humb forcen e vet. Ka cifte qe i bashkon nje lidhje e jashtezakonshme erotike. Per te tjerat, truku eshte te arrijne te sjellin pak loje (erotike) ne perditshmerine.  33-Pėrse disa ēifteve u pelqen "ta bėjnė ēuditshem"?

  Seksi i "cuditshem" mund te duket dicka e pazakonte, por eshte pjese e normalitetit te disa cifteve. Ka burra dhe gra qe arrijne te bejne dashuri vetem cdo here qe e bejne ndodhen ne nje vend te ndryshem, ose kur kane nje stimul te ri. Ndryshe nga te tjeret, te cileve u duket eksituese vetem nje situate kur ndjehen te sigurte e qe e bejne ne te njejtin vend e madje edhe ne te njejten ore. Kush sjell ne krevat fantazine eshte i terhequr nga idea e trasgresionit, e shoqeron kontaktin seksual me nje rritje te vecante ku mund te shemben shume barrikada. Por ama nuk jane shume ciftet qe hedhin pak piper ne intimitetin e tyre: 40 perqind lexojne se bashku revista pornografike, 10 perqind frekuentojne lokale me shkembime partneri dhe vetem 9,3 perqind e cifteve pranon te perdore sadomazokizmin. Per ata qe duan pozicionet apo situatat me ekstravagante, trasgresioni luan rolin e nje afrodiziaku te fuqishem, sidomos kur shkon kunder konvencioneve me te konsoliduara sociale.  34-Pėrse nė njė farė moshe shumė njerėz mendojnė se nuk e bėjne dot mė?

  Njerezit qe jane perqendruar shume tek imazhi, e jetojne me me shqetesim plakjen, qe padyshim sjell ndryshime hormonale. Per burrin, kur e ve re se ka nevoje per stimulime me te zgjatura per te arritur hereksionin apo pakesimi i lubrifikimit per gruan mund te sjelle shqetesime. Pastaj edhe muskujt jane me pak elastike duke bere qe disa pozicione te mos jene me te praktikueshme. Por nese e gjitha kjo eshte nje ligj i natyres, sidoqe te jete ekziston mundesia per te gjetur nje seksualitet te ri. Ose me mire nje stil te ri. Pas arritjes se nje fare moshe, seksi nuk eshte me i lidhur vetem me gjenitalet, por behet nje kenaqesi me e gjere, me e embel dhe qe kerkon kohe me te gjate. Cifti qe arrin te plaket mire, pa e refuzuar kete moshe te jetes dhe gjithcka qe ajo sjell, zakonisht nuk ka frike ta praktikoje seksualitetin e vet.  35-Pėrse grave u pelqen vetėm nėse zgjat shumė?

  Pas dy vjet raportesh seksuale, kohezgjatja mesatare e nje raporti te tille eshte me pak se dhjete minuta. Dhe natyrisht qe konfidenca con ne shkurtimin e kohes, por nese atij i mjaftojne dy minuta per te arritur orgazmen, per grate duhen te pakten 11 minuta. Qe ketej e ka burimin edhe pakenaqesia e vazhdueshme e grave ndaj dashurise se "shpejte". Zgjidhja nuk eshte gjetja e nje partneri "rezistent", sic eshte kengetari Sting, tashme i famshem per performancat e tij seskuale qe zgjasin pese ore, por eshte te kesh nje partner te kujdesshem per kenaqesine e tjetrit. Nuk eshte vetem kohezgjatja ajo qe e ben cilesor nje raport.  36-Pėrse burrave u duket eksituese pornografia?

  Shtatedhjete perqind e burrave "perdorin" pornografine per t'u eksituar, kundrejt 50 perqind te grave (qe gjithsesi e bejne thuajse gjithmone ne cift). Jo vetem kaq. Tridhjete perqind e burrave frekuentojne sexy shop, lokale me shfaqje hard, kundrejt 12 perqind te grave. Sipas eksperteve, arsyeja kryesore eshte se tek mashkulli eksitimi kalon ne nje mjese te mire te tij permes shikimit. Imazhet kane nje efekt stimulues te shpejte. Gje qe, zakonisht grave, u ndodh me pak, sepse ato, me shume se te shohin preferojne te fantazojne.  37-Pėrse gratė kanė dėshirė mė rralle se burrat pėr tė bėrė dashuri?

  Sepse gruaja, me shume se burri shperqendrohet nga seksi. Disa e kane nga arsye kulturore apo fetare, disa te tjera, pjesa me e madhe, sepse jane thjesht selektive. E keshtu preferojne qe seksi te jete nje eksperience e plote, sentimentale dhe fizike. Prandaj jo gjithmone ndjehen te gatshme e madje e humbin edhe interesin per shkak te ndonje grindjeje apo nga lodhja. Ndersa deshira mashkullore eshte me fizike dhe me pak emotive.  38-Pėrse, mė pas, ai kėrkon gjithmonė t'ua tregojė miqve?

  Ky qendrim, qe mund te jete pak a shume i theksuar ne varesi te karakterit te njeriut, duket se vjen nga sjellja e kafsheve: neper kope mashkulli me i forte respektohet dhe ciftohet me shume femra, qe siguron edhe riprodhimin e species. Edhe njeriu, kur fiton nje grua e jeton si nje shenje te pushtetit te tij. Edhe kur ishte femije, i konsideronte me te njejten fryme ereksionet e para: i shikonte dhe gezohej sepse ndjehej se po behej i forte. Problemi eshte se disa burra fshehin pas kesaj menyre te beri seks, pasiguri, brishtesi dhe ndjenje inferioriteti.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 4. #4
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Kėnaqėsia seksuale

  Gratė i pėrjetojnė kėnaqėsitė seksuale nė shumė mėnyra: fizike, emocionale, shpirtėrore, si dhe nė aspektin intelektual. Mund tė ndiejmė kėnaqėsinė e njė pėrkėdheljeje tė butė, njė kėrcimi erotik ose njė orgazme qė tė bėn ujė nė djersė. Tradicionalisht, pėrshkrimet e studiuesve meshkuj fokusohen nė ndjesitė e organeve gjenitale dhe nė fazat e eksitimit (epshndjelljeve). Por erotika dhe kėnaqėsia janė shumė mė tepėr se kaq. Tingujt, pamjet, aromat dhe prekjet mund tė na ndezin ndjenjat tona seksuale, po ashtu si fantazitė, njė foshnjė qė tė thith gjirin, aroma e njė trupi me tė cilin je familjarizuar, tė veshėsh njė fustan provokues, njė bashkėbisedim qė tė bėn pėr vete ose njė kėngė e preferuar. Erotika mund tė bėhet njė burim pozitiv energjie. Erotika nuk ėshtė vetėm ajo qė ndodh nė dhomėn e gjumit, por ėshtė dhe trokitja nė ndjenjat tona mė tė thella, nė energjitė tona krijuese, tė cilat depėrtojnė nė tė gjitha aspektet e jetės sonė. Mund tė jetė pėr faktin qė ne ndihemi tė lidhura - me fuqitė tona, me tė dashurit tanė, me natyrėn, me njė pushtet mė tė lartė. Megjithatė, pėr shumė arsye ne mund tė mos ia shpalosim veten tonė kėnaqėsive seksuale. Ne mund tė jemi mbartės tė mesazheve tė kulturave seksiste, raciste
  dhe homofobike sipas tė cilave trupat dhe ndjenjat tona tė epshit nuk vlejnė. Mund tė ndihemi tė pasigurta fizikisht apo emocionalisht. Mund tė kemi frikė se mbetemi shtatzėnė ose infektohemi me HIV. Mund tė na kenė abuzuar seksualisht dhe disa situata mund tė na sjellin kujtime tė frikshme. Ndoshta na duhet tė punojmė me orė kaq tė zgjatura sa nuk kemi as kohė dhe as energji tė mjaftueshme pėr seks. Pėr disa prej nesh, tė themi hapur ato qė duam apo nuk duam seksualisht - domethėnė "tė vėmė kufij" - na bėn tė ndihemi tė sigurta dhe tė pėrjetojmė mė shumė kėnaqėsi. Duke ndarė pėrjetimet tona tė kėnaqėsive, duke ditur edhe kufizimet me tė cilat pėrballemi, mund tė shkojmė drejt njė mirėkuptimi mė tė madh dhe pėrmbushjes sė erotikės sė grave.


  Modele tė reagimeve seksuale

  Ndėrsa eksitohemi ne pėsojmė njė sėrė ndryshimesh fizike dhe emocionale ndonjėherė tė quajtura "pėrgjigje seksuale". Nė fillim tė eksitimit seksual, venat nė pelvis, vulvė dhe klitor fillojnė tė zgjerohen (tė hapen) dhe tė mbushen me gjak, duke e bėrė tė gjithė zonėn qė gradualisht tė ndihet plot. (Kjo quhet vasokongjestion - vėrshim i gjakut nė vena). Nė vaginė, kjo enjtje jep njė reagim "djersitjeje", duke prodhuar kėshtu lėngun qė i bėn buzėt
  e vaginės tė lagėshtohen - shpesh kjo merret si njė shenjė e parė qė ne po eksitohemi seksualisht (Gratė qė e kanė kaluar menopauzėn mund tė mos kenė kaq shumė lubrifikim). Vėrshimi i madh i gjakut bėn edhe qė mitra tė zgjerohet dhe tė ngrihet brenda kavitetit tė pelvisit (legenit, baēinit). Tensioni seksual ngrih et nė tė gjithė trupin ndėrkohė qė muskujt fillojnė tė tendosen ose tė kontraktohen (myotonia). Frymėmarrja mund tė shpeshtohet, thithat e gjirit mund tė forcohen e tė ngrihen lart dhe njė skuqje e lehtė mund tė na pėrshkojė lėkurėn. Kur reshtim sė bėri dashuri, ne hyjmė nė fazėn e rėnies. Gjysėm ore ose mė tepėr pasi bie fryrja e orgazmės, muskujt ēlirohen dhe klitori, vagina dhe mitra kthehen nė pozicionet e tyre tė zakonshme.


  Orgazma

  Masters-i dhe Johnson-i mbronin teorinė se tė gjitha orgazmat janė tė njėjta fiziologjikisht (tė provokuara nga klitori, me kontraktime qė bėhen kryesisht nė njė tė tretėn e jashtme tė vaginės). Megjithatė, disa gra ėrshkruajnė orgazma qė nuk pėrshtaten me kėtė model. Njė orgazėm e tillė arrihet me penetrim tė vaginės dhe ndihet "thellė" ose "nė mitėr". Pėrqendrimi i tensionit ndonjėherė pėrfshin edhe mbajtjen e frymės pėr njė kohė tė gjatė nė mėnyrė tė pavullnetshme. Me arritjen e orgazmės e nxjerr atė nė mėnyrė shpėrthyese. Duket se nuk ka ndonjė kontraktim tė njė tė tretės sė jashtme tė vaginės. Shumė gra me probleme tė shtyllės kurrizore qė nuk ndiejnė asgjė nė zonėn e pelvisit, kanė raportuar qė kanė pėrjetuar orgazma dhe ndjesinė qė tė sjell ajo diku tjetėr nė trup. (Shih Seksi dhe Invaliditeti). Edhe gratė qė nuk kanė invaliditete mund tė pėrjetojnė tė tilla ndjesi. Tė kėrkosh modelin e vetėm, "tė saktė" tė orgazmės sė femrave, nuk pasqyron diversitetin e pėrvojave qė kalojnė gratė.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 5. #5
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Si te besh seks pa frike

  --------------------------------------------------------------------------------

  Bej seks pa patur frike. Menyrat e mbrojtjes tani jane te shumta. Pa bezdisur partnerin dhe duke u ndiere te clirshem ne shtrat, kjo eshte motoja e kontracepcionit. Ne jeten seksuale te cifteve te reja edhe seksi duket monoton. Perdorimi i prezervativit ne te shumten e rasteve sjell pakenaqesi ne marredheniet midis dy te rinjve. Ata mund te ndihen ne siklet! Ajo qe ke enderruar, bie viktime e frikes, se mund te ngelesh shtatzane. Sipas mjekeve gjinekologe, gjate dhjete viteve te fundit, ciftet e reja nuk parapelqejne qe te lindin femije. Shkaku: liria edhe frika se mund te kesh nje femije qe asnjehere s'te ka shkuar nder mend. Thjesht, nje shtatzani e padeshiruar. Per kete flasin edhe shifrat e larta te numrit te aborteve ne keto vite. Pra, sic duket, te ciftet e reja, ajo qe ka me shume rendesi eshte seksi, por ka vend edhe per pasiguri! Kontraceptivet sollen njeherazi mbrojtjen me te mire dhe rritjen e kenaqesise ne jeten seksuale te cifteve te reja.


  Injeksioni

  Ne te gjitha qendrat e keshillimit te grave mund te gjesh shume menyra per t'u mbrojtur nga nje shtatzani e padeshiruar. Mjekja gjinekolge Aleksandra Shkurti tregon: "Nje nga menyrat per te parandaluar shtatezanine eshte injeksioni. Eshte me efektivi dhe me i sigurti. Te gjitha grate dhe vajzat e reja, mund ta marrin kete injeksion prane keshillimoreve te grave, nje here ne tre muaj. Kjo duke respektuar datat e fillimit te injeksionit". Ky injeksion behet ne pjesen intravenoze te trupit dhe ndryshe quhet me emrin gjilpere. Emri i saj i vertete eshte Depo Provera dhe permban hormonin e progesteronit, i cili gjendet ne te njeten kohe edhe ne trupin e gruas. Ky hormon leshohet ngadale ne rrjedhen e gjakut dhe pengon daljen e vezes nga vezorja. Ai ndikon duke trashur sekrecionet vaginale te qafes se mitres, duke veshtiresuar depertimin e spermes dhe mundesine e nje shtatzanie. "Ky kontraceptiv eshte shume i sigurte dhe efekti i saj fillon qe ne momentin e berjes se injeksionit"- shprehet specialistja. Eshte mjaft i lehte per t'u perdorur edhe nga vete grate dhe nuk ndikon gjate marredheniet seksuale ne cift, parandalon shtatzanine dhe nuk ndikon aspak te nenat me femije.


  Pilula

  Pilula eshte nje tjeter menyre e parandalimit te barres. Edhe pilula permban hormonin femeror dhe pengon depertimin e hormonit mashkullor ne vezore. Sipas mjekes gjinekologe, "pilula merret cdo dite ne nje ore te caktuar". Asnjehere mos harro se cili eshte orari, ne te cilin pi gjithmone kete pilule, pasi, nese e ngaterron, le shkak per prodhimin e hormonit femeror dhe shperndarjen e tij ne kanalin seksual, nje mundesi per shtatzani aksidentale. Ne rast se ne harrojme te marrim pilulen, atehere mund ta pijme ate menjehere. Edhe mbas pirjes, keshillohet qe asnjehere te mos bejme marredhenie seksuale te pambrojtura. Ne keto raste keshillohet shoqerimi me kontraceptive te tjere si: spermicidet dhe prezervativ per dy dite me rradhe, derisa te fitosh rregullsine e humbu. Ky kontraceptiv eshte i keshillueshem per moshat e reja dhe per vajzat adoleshente, qe kane nje jete seksuale te dendur. Ne rast se kjo pilule perdoret jashte normave te parashikuara si, per shembull, mbi doze, mund te lejoje edhe nxitjen e efekteve dytesore.


  Kontraceptivi i urgjences

  Eshte nje kontraceptiv, i cili perdoret ne rastet kur abuzohet seksualisht ose bejme marredhenie seksuale te pakujdesshme dhe te pambrojtura. Vajzave te perdhunuara dhe te keqtrajtuara seksualisht, ne momentet kur paraqiten prane qendrave te policise, u rekomandohet nga mjeku pirja e ketij kontraceptivi, per te mos lejuar shtatzanine. "Ne shume raste, te rinjte bien pre e pasioneve seksuale dhe harrojne qe te mbrohen. Ata perfundojne aktin seksual dhe atehere kujtohen se duhet te ishin mbrojtur. Per raste te tilla sherben kontraceptivi i urgjences. Mbas aktit seksual, vajza perdor kete kontraceptiv kokerr dhe keshtu parandalon shtatzanine. Por mund te perdoret edhe ne rastet, kur eshte perdorur nje tjeter kontraceptiv, por vajza ka dyshime per pirjen ne oren e duhur ose vendosjen e kontraceptivit ne forme sterileje"- perfundon mjekja gjinekologe Aleksandra Shkurti. Kontraceptivi i urgjences duhet te merret brenda 72 oreve, kur eshte kryer akti, duke kombinuar 2 pilulat me nje doze standarte ose kater kokrra, kur doza eshte me e ulet. Edhe pse mund te perdoresh kontraceptive, ne asnje menyre nuk duhet menduar se eleminohet marrja e virusit vdekjeprures te AIDS-it. Pra, kontraceptivet nuk te mbrojne nga semundjet seksualisht te transmetueshme. Sipas mjekeve, efektet e perdorimit te ketyre kontraceptiveve jane te dukshem vetem kur gruaja ka dhembje, te vjella dhe te marra mendsh. Ndersa ne lidhje me efektet anesore, perdorimi i ketyre kontraceptiveve nuk sjell asnje defekt per shtatzanite e ardhshme. Kjo mund te rifitohet brenda nje kohe te shkurter, qe ne momentin kur gruaja nderpret kontraceptivet per te patur nje shtatzani te deshiruar.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 6. #6
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Seksualiteti

  Edhe pse shumica e grave e eksplorojnė seksualitetin nė marrėdhėniet e tyre me meshkujt, shumė tė tjera e bėjnė kėtė me femra, ose me tė dyja sekset. Tėrheqjet tona seksuale mund tė ndryshojnė me kohė. Kur ne pohojmė dhe mbėshtesim zgjedhjet qė bėjnė tė gjitha gratė se kė do dashurojnė, atėhere dhe vetė ne arrimė tė kuptojmė dhe shijojmė mė plotėsisht seksualitetin tonė. Shoqėria formon dhe kufizon pėrvojat tona seksuale. Pėr shembull, mund tė na thuhet qė nėse pamja jo nė nuk pėrputhet me idealen - po qe se jemi tė shėndosha, ose plaka, apo me ndonjė cen - atėherė ne nuk paskemi tė drejtė tė jemi seksi. Shumė gra pėrballen me tė tjera stereotipe.


  Thyerja e heshtjes

  Kur lėvizja e grave doli sėrish nė sipėrfaqe nė fund tė viteve 60, shumė gra filluan tė flisnin nė grupe tė vogla pėr pėrvojat dhe ndjenjat e tyre seksuale. Tė flasėsh mė hapur pėr seksin nuk ėshtė gjithmonė e lehtė si fillim, por ne kemi shumė pėr tė mėsuar nga njėra-tjetra. Tė tilla diskutime mund tė jenė argėtuese, tė shkaktojnė dhimbje dhe tė shėrojnė. Ne mund t'i pohojmė njėra-tjetrės ndjenjat tona, ta ndihmojmė njėra-tjetrėn pėr tė sfiduar deformimet shoqėrore tė seksualitetit, ta nxisim njėra-tjetrėn nė aventurat tona seksuale, si dhe tė mėsojmė sė bashku se si tė jemi mė afirmuese kur vjen puna pėr nevojat dhe dėshirat tona seksuale. Kėto 30 vitet e fundit, shumė prej nesh kanė filluar ta ripėrkufizojnė seksualitetin e grave sipas pėrvojave tona, dhe jo sic e pėrfytyrojnė atė "ekspertėt" meshkuj. Duke dashur tė bėjmė mė shumė sesa thjesht tė reagojmė ndaj modeleve seksiste qė nuk na pėlqejnė, ne pyesim: Ēfarė duam? Ēfarė imazhesh, fantazish, praktikash ēelin forcat e fuqishme erotike brenda nesh?


  Seksizmi dhe pushteti nė marrėdhėniet seksuale me burrat

  Pėr ato ndėr ne qė kanė marrėdhėnie seksuale me burra, ka disa elementė qė duhen konsideruar qė lidhen me dallimet qė ekzistojnė pėrsa i takon pushtetit qė kanė burrat dhe gratė. Burrat si grup kanė nė shoqėri mė shumė pushtet sesa gratė. Edhe pse ti ndihesh ebararbartė me bashkėshortin, tė dashurin, mikun, kolegun, ose bashkėpunėtorin, kultura jonė vlerėson mė shumė meshkujt. Ky superioritet i hamendėsuar (edhe pse partneri yt seksual mund tė mos ndihet aspak superior) luhet nė seks nė rrugėt qė vijojnė:


  · Ti duhet tė bėsh dashuri me tė kur ai tė dojė, pavarėsisht nėse je nė humor pėr kėtė apo jo.


  · Ti je ajo qė duhet tė kujdesesh pėr planifikimin familjar pasi prezervativėt ndėrhyjnė nė
  kėnaqėsinė e tij, ose nuk duhet t'i pėrdorni fare nėse ai nuk do.


  · Ti duhet tė bėhesh tėrheqėse pėr tė kur ai kthehet nga puna (pavarėsisht se edhe ti ke
  qenė nė punė, brėnda ose jashtė shtėpisė, ose qė tė dyja bashkė).


  · Ti duhet tė sigurosh qė fėmijėt nuk do t'iu ndėrpresin ndėrsa bėni dashuri.


  · Ti duhet tė kalosh nė orgazėm qė ti tregosh atij se ēfarė dashnor i mirė ėshtė.


  · Nėse nuk mund tė kryeni aktin seksual, ti duhet qė, tė paktėn, ta ēlirosh atė nga tensioni i tij seksual, duke bėrė seks oral ose duke e masturbuar. (Pėr njė burrė mospasja e orgazmės nuk ėshtė mė e dhimbshme nga ē'ėshtė pėr njė grua).
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 7. #7
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Thuaj Seksit, PO(Per Femrat)

  Funksionon gjithmonė. Sepse tė jesh ti e para qė i kėrkon tė bėni seks, ai nuk e pėrkthen kurrė me gjuhėn tėnde. Pėrkundrazi, sapo ke bėrė veprimin qė ai e ka pritur prej kohėsh

  Njė marrėdhėnie ku gjėrat janė kthyer nė ritual dhe funksionojnė gjithmonė njėlloj: ti pret qė ai tė bėjė hapin e parė. Nuk mendon se ka ardhur momenti pėr tė kthyer faqe? Tė jesh ti ajo qė do tė hedhėsh hapin e parė e bėn partnerin tėnd tė ndihet shumė mirė. Krejtėsisht e kundėrta do tė ndodhė po ta refuzosh atė. Sado kohė qė tė keni bashkė, ēdo kėrkesė pėr seks ėshtė njė provė pėr egon e tij. Dhe njė “jo” do ta bėnte tė ndihej i padėshiruar. Mos e mendo atė si mashkullin qė asnjėherė nuk do lodhej sė kėrkuari seks, sepse kjo ėshtė ajo qė ai di tė bėjė mė mirė. Ai ėshtė partneri tėnd dhe mes jush vihen nė lojė edhe ndjenjat e qė lidhja tė ecė, duhet qė ato tė shkėmbehen, tė jenė tė barabarta edhe kur bėhet fjalė pėr tė thėnė po dhe pėr tė hedhur hapin e parė. Po ndoshta ti je njė nga ato qė dhe kur e dėshiron njė natė tė nxehtė, je gati tė mos thuash gjė me shpresėn se mos dhe atij po i shkon nė mend e njėjta gjė. Mė mirė tė dish ca veprime qė do tė mjaftonin pėr ta transmetuar thirrjen dhe pėrveē kėsaj qė janė tė sigurta se funksionojnė.

  Nuk keni kohė pėr seks? Po tė dish ta shfrytėzoni, edhe njė minutė do tė mjaftonte pėr t’i shprehur dėshirėn

  Kur ke 1 minutė
  -Planifiko njė ditė pėr seks. Lėri atij njė shėnim nė mėngjes qė thotė: “dua tė tė takoj nė dhomėn e gjumit pas 12 orėsh. Mė prit aty. I zhveshur!”.

  -Lėr njė fotografi tėnden seksi brenda njė zarfi tė pėrzier me tė tjerėt qė kanė ardhur pėr tė dhe shkruaj: “Vetėm pėr sytė e tu”. -Ose provo rrugėn mė tė drejtpėrdrejtė: merre dorėn e tij, vendose mbi kofshėn tėnde dhe pastaj rrėshqite mė lart, mė lart…

  Kur ke 5 minuta
  -Puthe me sy hapur. Pastaj vazhdo, vazhdo, vazhdo ta puthėsh.
  -Pėrdor njė laps sysh , shkruaj “mė puth” ose mbi stomak, gjoks ose ndonjė pjesė tjetėr tė trupit. Shto dhe njė shigjetė pėr t’i treguar atij se ku duhet tė shkojė (tregoja ti nga duhet t’i bjerė). Atij do t’i pėlqente shumė tė zbulonte mesazhin sekret kur ti tė zhvishesh, kurse ti do kėnaqesh duke marrė atė qė do dhe ku e do.
  -Thuaj qė tė duhen ēelėsat e makinės, pastaj futi duart nė xhepin e tij tė pėrparmė dhe bėj sikur po kėrkon pėr to...
  -Kur ai tė jetė duke u veshur, thuaji qė e ka shtrembėr rripin, pastaj rregulloja me ca prekje sensuale, me njė premtim pėr njė stil mė personal mė vonė, nė mbrėmje.

  Kur ke 15 minuta
  -Kur bėhesh gati pėr nė punė, bėj pėr tė pak striptizėm mbrapsht. Vėr nė sfond pak muzikė, rri diku ku ai tė sheh, vishu ngadalė dhe ndiq ritmin me lėvizje. Pėrkulu pėr tė ngritur fundin dhe pėrthyeje shpinėn kur mbėrthen reēipetat. Ai do mendojė gjithė ditėn si tė t’i heqė ato rroba.
  -Pėrkėdhele me njė peshqir tė madh dhe fėrkoje nga koka deri te gishtat e kėmbės.
  -Kur tė jesh duke u zhvishur nė mbrėmje, hiq ēdo gjė, pėrveē takave. Ec nėpėr dhomė sikur mos tė jesh ngopur ende me to.
  -Bėji njė hartė. Lėr njė shigjetė nė sallon qė tregon dhomėn e gjumit. Aty, njė tjetėr drejt shtratit.
  -Vish tė brendshme pak mė tė veēanta se zakonisht. Ai do ta vėrė re ndryshimin.

  Kur ke 1 orė tė plotė
  -Vėre zilen njė orė mė para se zakonisht. Kur ai tė ankohet se ora ka rėnė gabim, ti jepi njė buzėqeshje dhe thuaji “Jo, nuk ėshtė gabim...”.
  -Shfleto njė libėr seksi dhe shėno ato qė mezi pret t’i provosh. Pastaj lėre librin nė anėn e tij tė shtratit.
  -Dėrgoje nė dyqan me njė listė: ēokollatė e shkrirė, mjaltė, sheqer pluhur, shllak. Pastaj merre nė telefon dhe thuaja hapur se pėr se tė duhen ato.

  Lexo veprimet e mia
  Po tė dish ta lėvizėsh trupin, ke nė dorė njė mėnyrė tė mirė pėr tė shprehur dėshirat e tua. Ja ku janė tetė mėnyra qė do ta bėjnė atė tė dorėzohet plotėsisht.
  -Preki gjunjėt ose lėre kėmbėn tėnde tė prekė tė tijėn kur jeni ulur bashkė.
  -Pėrkėdheli fytyrėn.
  -Kėrkoji tė tė zbėrthejė zinxhirin e fustanit dhe qėndroji shumė afėr kur ai e bėn kėtė.
  -Afroju si pa dashje dhe mbėshtete gjoksin te ai sikur po shtypesh. Kjo ėshtė shumė e efektshme, sidomos kur je nė publik- ai do tė t’i heqė rrobat qė nė makinė kur tė jeni duke shkuar nė shtėpi.
  -Ulu nė prehrin e tij nė njė festė, nė piknik, nė dhomėn e ndenjies kur ai po rri nė kolltuk. Do njė efekt tė menjėhershėm? Pesho pak mė shumė herė pas here.
  -Vėr muzikė qė kėrcehet dhe lėviz vetėm nja dy minuta pastaj ftoje dhe atė.
  -Kur ambienti tė jetė bėrė shumė i ngrohtė, ngrija dhe atij temperaturėn duke rrėshqitur njė kub akulli nė qafė, nė gushė midis gjoksit.
  -Puthe, por jo ato puthjen e vjetėr mbi buzė. Kaloja buzėt e tua mbi gjithė trupin.

  Kod i veēantė
  Po tė ketė mbetur ende e vėshtirė pėr ty t’ia thuash apo t’ia bėsh tė ditur, formo njė kod privat pėr t’i treguar qė kjo natė nuk do tė jetė si tė tjerat. Tri ide tė heshtura joshjeje:
  Vendos jastėkė me kėllėfė tė dizenjuar ndryshe nė shtrat
  Lėr dy objekte identike nė dy anėt e njė rafti dhe hiqi ato kur do tė kalosh njė natė tė nxehtė.
  Fut nė xhepin e tij njė monedhė tė huaj nė mėngjes qė nė darkė ai ta dijė se ē’ pret nga ai. Nuk ka nevojė pėr pėrkthim
  Po deshe qė ai ta dijė qė ti e do, provo njė nga kėto pesė mėnyra direkte
  “Po ta dije se ē’po mė kalon nė mendje do tė ndizeshe aq shumė...”.
  “Gjeje ēfarė kam menduar sot? Atėherė kur...(pastaj pėrmend njė rast tė nxehtė nga historia juaj e seksit)”.
  Fėmijėt do flenė pėr nja njė orė. Dhe mua nuk po mė dhemb koka...
  Do vish dhe ti nė dush?

  Mėso prej tij
  Po tė tė ofrohet seks, pranoje- nuk i dihet kur do vijė rasti tjetėr.Revistat e figurat me njerėz tė zhveshur janė argėtuese
  Pėrqendrohu te koha qė po kalon. Pak pushim nuk ėshtė koha pėr tė menduar se ēfarė do tė bėsh nesėr
  Kur ti do seks, mos u mundo me gjeste tė veēanta. Thuaje hapur dėshirėn qė ke.

  ”Jo tani, zemėr”, e zbutur
  Po aq e rėndėsishme sa tė jesh e aftė ta ftosh atė pėr seks, ėshtė edhe tė mund t‘ia tregosh nė mėnyrėn e duhur se nuk je nė formė. Sepse ēdo kush qė refuzohet seksualisht, nuk e merr thjesht se nuk dėshirohet tani, por ndihet sikur asnjėherė nuk ėshtė dėshiruar dhe nuk do tė dėshirohet. I ēmendur? Pa dyshim. Po flasim pėr seks dhe ego- nuk janė pėrbėrėsit pėr njė pėrfundim logjik. Kėtu ka gjashtė mundėsi pėr t’ia thėnė “Jo sonte, zemėr”. Nuk do kėnaqet, por tė paktėn nuk do ndihet i padėshiruar:
  -Mos i thuaj njė jo tė thatė. Mos e largo, por shfaqi pak afeksion fizik, jepi njė puthje ose njė pėrqafim qė t’i tregosh se nuk po e refuzon, po thjesht nuk je nė formė pėr seks.
  -Thuaji se ēfarė do tė bėsh nė tė ardhmen duke e siguruar se do ta respektosh premtimin dhe respektoje.
  -Lėr njė takim javėn tjetėr dhe tregoji se pritja do ta bėjė momentin edhe mė shpėrthyes.
  -Merr njė film qė i pėlqen shumė dhe inkurajoje qė tė kėnaqet duk e parė atė.
  -Mėsoje tė pėrdorė energjitė e seksit duke shkruar 10 aktet e preferuara tė seksit dhe premtoji se do t’i a pėrmbushėsh nga njė nė ēdo javė.
  -Bėji njė masash dhe ndoshta “jo”-ja jote mund tė bėhet “po” mė pas.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 8. #8
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  C'fare eshte pika "G" (ku ndodhet)?

  Kėrkuesit kanė hedhur dritė mbi shumė sekrete tė seksualitetit femeror. Duke arritur nė pėrfundimin se nuk ka tė bėjė vetėm me anėn psikike tė saj.
  Si pėrfundim, ilaēet e reja, tė efektshme pėr mashkullin, janė po aq tė vlefshme edhe pėr femren.

  Nderkohe qe Viagra, me 837 milione pilulat e shitura ne te gjithe boten, feston 5 vjetorin e saj, per gruan vazhdojne ende te kryhen studime, eksperimente dhe te nenshkruhen konventa. Kjo per shkak se nga crregullimet seksuale vuan pothuajse gjysma e universit femeror, nje e dhene kjo e dale nga kongresi i Issir-it (International society for sexual and impotence research), i cili u zhvillua ne Montreal, Kanada vitin e kaluar. Tani se fundmi, ne Vankuver u mblodh edhe "Society for the study of woman's sexual health" me synim shkembimin e rezultateve te kerkimeve ne nivel nderkombetar.
  Seksologe, gjinekologe dhe endokrinologe arriten ne perfundimin se nuk ishte vetem gruaja ajo qe duhej t'i nenshtrohej kurimit, por vete cifti.
  Edhe ne Universitetin e Pavias ne Itali, u debatua ne nje kongres nderkombetar, pikerisht per crregullimet seksuale te grave. "Eshte fillimi i nje studimi e cila synon t'i shoqeroje te gjitha specialitetet mjekesore (qe nga andrologu e deri tek seksologu dhe sociologu) drejt nje "tjetersimi" te ri te kerkimit dhe praktikes mjekesore. Duke ndihmuar ne kete menyre edhe ne realizimin e nje riperteritjeje te "cilesise se marredhenies njerezore ne pergjithesi dhe asaj seksuale ne vecanti", shprehet nje specialist i kesaj fushe.
  Por, a do te arrijme t'i zbulojme sekretet e seksualitetit femeror? Nje gje eshte e sigurt: fijet qe duhen cmbeshtjelle per te hedhur drite mbi teresine e pergjigjes seksuale te gruas jane te shumta. Me pare gjithcka i vishej psikikes, pra vetem sferes se shpirtit femeror ne kuadrin dashuror.
  Por gjate viteve te fundit kerkuesit filluan te hetojne mbi trupin e gruas, mbi mekanizmat dhe vendet e kenaqesise se saj. Anatomia e klitoridit u be e njohur ne vitin 1998 nga austrialiania Helen O'Konell. Ndersa vitin e kaluar, nje kerkim i Emanuel Xhaninit, seksolog klinik italian, nxorri ne pah se pika G ekziston dhe funksionon me te njejtat mekanizma qe cojne ne kenaqesine mashkullore. Enzima qe modulon ereksionin, fosfodiesterazi 5, eshte e pranishme edhe ne ate zone te vagines ku gjinekologu gjerman Ernest Grafemberg, ne vitet '50, identifikoi piken G (duke i huazuar edhe shkronjen e pare te mbiemrit te tij), e cila ne rast se nxitej, shkaktonte orgazmen vaginale. Kerkimi i Xhaninit i hap rrugen perdorimit te molekulave si sildenafili ose tadalafili (pilula e re e verdhe per mashkullin), te cilat veprojne mbi fosfodiesterazin me nje kohezgjatje veprimi prej 24 oresh.
  "Nuk duhet ta quajme pika G", thote Xhanini. "Me mire prostata femerore", ashtu sic e ka percaktuar organizata boterore e cila merret me nomenklaturen anatomike. Nje mbetje embrionale, nje organ i seksit tjeter, qe mund te jete i pranishem ne dimensione te ndryshme tek grate". Per te qene te sigurt nese eshte vertet prostat, ekipi i Xhaninit po perdor nje marker, antigenin prostatik specifik, i cili ka dhene perfundime pozitive. "Por jo te gjitha grate e kane piken G dhe per kete ato nuk duhet te hidherohen", sakteson seksologu. "Mosmarreveshja orgazem vaginale apo klitorid mund te zgjidhet keshtu: cdo grua ka vendet e saj te kenaqesise".
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 9. #9
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Komunikimi pėr seksin

  Gjuha e vėrtetė e seksit mund tė jetė verbale, por edhe joverbale. Ndonjėherė fjalėt dhe imazhet tona ofrojnė shprehi tė dobėta tė ndjenjave tė thella qė kemi brenda nesh dhe qė na lidhin bashkė. Nė shqip ka shumė pak fjalė qė duken tė pėrshtatshme pėr tė transmetuar qėndrimet dhe vlerat tona. Termat "e saktė" klinikė: vaginė, penis, akti seksual - duken tė ftohtė, tė largėt, tė ngurtė. Termat e gjuhės sė folur - p***, k***, palloj, b*** - duken si degradues ose vulgarė. Eufemizmat si "tė bėsh dashuri" janė tė paqartė. Ne pėrdorim fjalė tė ndryshme me tė dashurit, fėmijėt, miqtė dhe mjekėt. Shumė prej nesh po pėrpiqen qė tė krijojnė njė gjuhė seksuale me tė cilėn tė ndihemi rehat.


  Si ta themi atė qė duam vėrtet

  Tė gjithė ne pėrballemi me tė tilla ēėshtje nė njė situatė seksuale, qoftė kjo me njė person me tė cilin dalim, me njė tė dashur tė hershėm apo me njė bashkėshort: Si ndihem tani? A dua tė jem e afėrt seksualisht me kėtė person? Si? Po sikur tė mos e di - a mund tė them qė jam e hutuar? Pastaj, a mund ta them qartė se ēfarė dua, se ēfarė nuk dua? Mund tė na kenė edukuar me mendimin se "lėvizjen e parė" duhet ta bėjnė burrat, jo gratė, se "vajzat e mira nuk e fillojnė seksin tė parat", dhe se "gratė liberale e duan gjithmonė". Nėse e nxisim ne seksin, mund tė pėrballemi me mundėsinė qė "tė na refuzojnė". Nėse nuk duam seks, shpesh pėrballemi (kryesisht nga burrat) me hipotezėn se "gratė nuk e kanė seriozisht kur thonė jo". Ose dikush mund ta interpretojė faktin qė ne nuk duam seks si shenjė refuzimi ose "ftohtėsie". E vėrteta ėshtė qė ndonjėherė ne na pėlqen tė na detyrojnė tė bėjmė seks dhe ndonjėherė urrejmė tė ndihemi nėn trysni. Ajo qė mund tė bėjmė ne ėshtė tė pėrpiqemi tė jemi sa mė tė ndėrgjegjshme qė tė jetė e mundur pėr ndjenjat tona nė atė moment, tė jemi tė sinqerta me veten nė lidhje me to dhe tė bėjmė praktikė qė t'ia themi kėto gjėra qartė dhe pa i kėrkuar falje burrit apo gruas me tė cilėt jemi lidhur. Komunikimi nė lidhje me nevojat tona seksuale ėshtė njė proēes i vazhdueshėm. Njė grua qė gjeti kurajon tė fliste me tė dashurin pėr marrėdhėnien e tyre seksuale, thotė tepėr e zhgėnnjyer: "I thashė njė herė se ēfarė mė pėlqen, kėshtu qė pse nuk e di tani? E harroi? Nuk do t'ia dijė?" Edhe nė marrėdhėniet me mė shumė dashuri, tė kėrkosh atė qė do ėshtė shumė e vėshtirė. · Kemi frikė se nė qoftė se ajo qė duam ne do ta kėrcėnojė tjetrin.
  · Partneri ynė del nė mbrojtje dhe mund ta interpretojė sugjerimin tonė si kritikė ose si kėrkesė.
  · Na vjen turp edhe nga vetė fjalėt.
  · Ndjejmė se seksi duhet tė vijė natyrshėm dhe tė kesh nevojė tė flasėsh pėr tė do tė thotė se ka njė problem.
  · Kemi vite (ndoshta dekada) qė bėjmė dashuri me tė njėjtin person dhe duket si gjė me rrezik tė nxjerrėsh mendime tė reja.
  · Nuk e dimė se ēfarė duam nė njė moment tė caktuar ose kemi nevojė qė tė reagojmė ndaj diēkaje qė bėn partneri.
  · Edhe me partnerė tė zellshėm, ne si gra mund tė ndiejmė njė pengesė tė madhe pėr tė pranuar hapur seksualitetin tonė ose me krenari, dhe kjo do tė ishte ajo ē'ka ne do tė bėnim nėse do t'i deklaronim hapur nevojat dhe dėshirat tona erotike. Pengesat mund tė jenė brenda nesh, jo thjesht mes nesh dhe partnerit.


  Si tė punojmė pėr tė arritur njė komunikim mė tė mirė nė seks?

  Tė bėsh dashuri ėshtė njė nga momentet e veēanta kur mund tė pėrdorim mė shumė se fjalė pėr t'iu afruar njėri tjetrit. Merrjani dorėn partnerit dhe vėreni nė njė vend tė ri, lėshoni tinguj qė e lejojnė atė tė kuptojė se po na pėlqen, pėrshpejtoni ose ngadalėsoni lėvizjet e baēinit, shtrėngojani shpatullėn me dorė pėr t'i thėnė "mė ngadalė"
  - ka shumė mėnyra komunikimi qė mund tė pėrdorni nėse doni t'i pėrdorni.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 10. #10
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  38
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Koha ideale per seksin

  Ai e ka majen e erotizmit eshte kur eshte ftohte, me mire ne oret e para te pasdrekes. Kurse ajo kur eshte ngrohte, e preferueshme eshte mbremja. Ceshtje te psikikes? Jo, te motit. Muzgu eshte ora seksualisht me stimuluese per gruan, mengjesi dhe oret e para te pasdites per burrin. Por eshte edhe koha e duhur per te tradhtuar: ai pelqen temperaturat e ulta dimerore, ajo, ato te ngrohta verore.

  Kete thote meteo-biologjia, qe guxon te studioje raportin mes fenomeneve atmosferike dhe qenieve te gjalla. E kishte ditur me intuite edhe Hipokrati ne shekullin IV perpara Krishtit, qe dielli, shiu, lageshtira dhe era kane ndikim mbi dhimbjen e kokes, dhimbjet reumatizmale, infarketet dhe humorin; por kurre nuk mund ta kishte imagjinuar se mund te ndikonin edhe mbi parashikimet erotike, deshiren, memesine. Madje edhe mbi seksin e atyre qe do te lindin. Sic e shpjegojne ata qe merren me parashikimin e motit: vapa duket se demton spermatozoidet qe permbajne kromozonin femeror Y. Pra ne baze te meteo-biologjise, ata qe duan te kene nje femije mashkull, duhet te presin pranveren, me mire akoma veren. Por per ata qe jane ne nxitim te arrijne objektivin e shtatezanise me sa me pak tentativa dhe qe nuk e kane problem seksin e atij qe do te linde, muajt me te mire (sic e deshmojne disa studime) jane shkurti dhe nentori, ku temperatura nuk i kalon 15 gradet, temperature kjo ne te cilen spermatozoidet jane me te gjalle dhe aktive, dhe e fekondojne vezen me me shume lehtesi.

  Po per grate, sa duhet te shenoje termometri? Per to nuk ekziston nje temperature ideale, si per burrat. Megjithate disa eksperimente te bera ne laborator mbi kavie te vogla kane treguar se jane ulje - zbritjet e shpeshta te temperatures ato qe demtojne pjellshmerine femerore. Por jo epshin: ishin pikerisht kafshet e ekspozuara ndaj ndryshimeve te temperatures ato me qejfliet.


  Klima e deshirave
  Seksologet jane te mendimit se nese i ftohti ndihmon per t'u bere prinder, krijon edhe ndonje problem ne epshin femeror. Diskutimi lidhet me hormonet e seksualitetit, qe ne periudhen dimerore tek grate duket sikur jane ne letargji, duke e ngadalesuar deshiren. Zgjimi behet ne pranvere, kohe kur lulezojne tradhtite. Eshte pikerisht kjo periudha kur femrat rigjejne deshiren. Pikerisht kur natyra lulezon, gruaja hapet drejt mjedisit, rikuperon raportin me kenaqesine dhe ndjen deshirat erotike. Deri kur mberrin i ftohti i pare dhe letargjia e re e deshires seksuale. Nje cikel qe perseritet ne te njejten forme si dhe stinet.


  Nate e dite
  Po pse faktoret atmosferike ndikojne kaq shume ne jeten tone intime? Duke e thjeshtezuar, mund te themi qe organizmi yne eshte i mbuluar me mbaresa nervore qe sherbejne pikerisht per te kapur cdo ndryshim te vogel, edhe atmosferik, qe e percojne ne tru, ne menyre te vecante ne hipotalamus. Eshte ai qe pastaj reagon duke i dhene urdhra te gjithe trupit. Dhe perderisa burrat dhe grate kane hormone te ndryshme, edhe reagimet seksuale jane te ndryshme. Keshtu te besh bashke meshkujt dhe femrat ne te kete fushe duket e veshtire: cdokush ka stinen e tij te preferuar. Edhe tek oraret nuk ka sintoni. Tek mashkulli eksitimi e regjistron pikun ne oret e para te pasdites dhe menjehere pasi zgjohet. Eshte normale qe ne keto ore te kete nje ereksion spontan, per shkak te prodhimit me tepri te hormoneve. Ndersa tek femrat ndodh e kunderta, deshira eshte ne piken e saj me te larte kur drita e diellit fillon te bjere. Por mund te thuhet qe kjo ka te beje edhe me nje aspekt psikologjik: nata sjell misterin, shtratin e ngrohte. Ndoshta edhe Henen.


  Muaji me fat
  Hena, ylli femeror ka nje ndikim te forte ne trupin e grave. Eshte i habitshem perkimi mes kohezgjatjes se ciklit menstrual (28 dite) dhe levizjes periodike te Henes rreth Tokes (28 dite). Nje studim gjerman ka vene re se menstruacionet e nje perqindjeje te madhe grash korespondojne me Henen e plote ose te re.

  Dakort me keto, por si t'ia bejme me mungesen e sintonise stinore mes meshkujve dhe femrave: a ka nje kohe te kenaqesise? Sipas meteobiologjise eshte pikerisht ky muaj, marsi: temperaturat jane ende te pelqyeshme per shijet mashkullore. Ndersa grate po fillojne te dalin nga letargjia.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Glamorous
  Anėtarėsuar
  31-03-2005
  Vendndodhja
  Pak ne Qiell me Engjejt... Pak ne Toke me Djajt.. Kryesisht ne Zemer me Veten!
  Postime
  361
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  J@mes_Douglas se di pse se ka marre kush mundimin te shkruaje ketu, por gjithsesi mua me duket nje informacion shume i vlefshem per femrat kryesisisht. Sepse kan nje pyetje, apo nje paqartesi, ndoshta pergjigjen mund ta gjejne edhe duke kerkur ketu.
  Thnx for the information!
  Respekte, Sui !
  Puthja eshte ushqimi i zemres...

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime nė 44 postime
  po ne qe skemi seks nuk jetojme?
  JO SEKS PARA MARTESE

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  Ai e ka majen e erotizmit eshte kur eshte ftohte, me mire ne oret e para te pasdrekes. Kurse ajo kur eshte ngrohte, e preferueshme eshte mbremja. Ceshtje te psikikes? Jo, te motit. Muzgu eshte ora seksualisht me stimuluese per gruan, mengjesi dhe oret e para te pasdites per burrin. Por eshte edhe koha e duhur per te tradhtuar: ai pelqen temperaturat e ulta dimerore, ajo, ato te ngrohta verore
  Ja ka futur krejt kot plako.
  Koha me e pershtateshme per burrin eshte mbremja dhe kjo eshte absolute dhe universale, ndersa me e preferuara per grate eshte mengjesi.
  Gjysmen e antareve te forumit i ke me pervoje te mjaftueshme sexuale
  le te dali nje dhe te thote te kunderten
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  1,010
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga 2043 Lexo Postimin
  Ja ka futur krejt kot plako.
  Koha me e pershtateshme per burrin eshte mbremja dhe kjo eshte absolute dhe universale, ndersa me e preferuara per grate eshte mengjesi.
  Gjysmen e antareve te forumit i ke me pervoje te mjaftueshme sexuale
  le te dali nje dhe te thote te kunderten
  Ka shume , shume gjera aty qe jane pa kuptim , por nuk dua te nxitohem dhe te flas dot tani per tani. Kur te jem gati do citoj me shume .Psh me grate e haremit qe permend James me larte cdo gje eshte ne menyre teorike , edhe pse teorine e kane bazuar ne dicka reale .

 15. #15
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  Shpesh njerezit e ngaterrojne te berit dashuri me te berit seks. Seksi si akt intim midis partnereve, nuk shtyhet domosdoshmerisht nga ndenja dashurie, madje dashuria si ndjenje mund te mungoje krejtesisht, por si faktore stimulues jane : terheqja fizike, vete instikti seksual i njeriut, perjetimi i kenaqesise seksuale etj etj qe jane permendur edhe tek tema.
  Ndersa te berit dashuri, nuk ka domosdoshmerit si shtyse, thjesht perjetimin e kenaqesise seksuale (sic eshte tek seksi), sepse midis dy partnereve qe e duan njeri tjetrin Ndjenja eshte paresore, dhe ne kete rast te berit dashuri eshte nje osmoze ndjenjash, nje shenje perkatesie me ane te te ciles ti i "tregon" se i perket vetem atij partneri jo vetem me Shpirt por edhe me trup, pra i perket teresisht...
  Cdo prekje, cdo shikim, cdo perkedhelje etj etj thjesht jane forme e shfaqjes se kesaj Ndjenje sublime. Prandaj kur dy njerez dashurohen, cdo veprim i tyre eshte Dashuri, edhe vete akti intim.

 16. #16
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  Me thene te drejten Scion, po pyesja veten se cfare banaliteti ka kjo teme qe i duhet pulle e kuqe, aq me teper ky meraku yt mbi moshen +18.
  E para, keto jane gjera qe fliten midis adoleshenteve, ku te gjithe ne' ne adoleshencen tone i kemi konsumuar si bisede me shoqerine tone te ngushte, dhe ne mos gabohem ka lende te posacme qe iu siguron adoleshenteve kete informacion si lende me vete ne kurrikulat mesimore.
  Tjeter, si pa vend me duket ky meraku yt +18, ku ke sa te duash njerez qe jane +18 dhe nuk kane kryer akoma marredhenie intime, dhe nga ana tjeter ke shume, po shume ama qe jane -18, qe kane nje jete goxha aktive seksuale.

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-06-2011
  Postime
  123
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  E them dhe nje here, eshte vetem SUGJERIM!

  Arsyeja kryesore eshte diversiteti i moshave qe frekuentojne kete forum te cilet mund te kene mendime ndryshe nga ne. Jo c'do kush eshte open-minded si nje pjese shume e mire jona, dhe nje pjese xha e mire e perdoruesve jane lexues anonime, apo dhe antare prinder dhe mosha te tjera e si perdorues te internetit qe jane, ne nuk kemi arsye ti bejme ata te ndjejen jo-komode. Aq me teper, qe ky forum eshte i hapur dhe per Motoret e Kerkimit si google apo bing ku ajo c'shkruajme neve sherben edhe si celes ne rezultat.

  Fundja, merrni shembuj nga vendet e civilizuara ... dokumentare ku diskutohen tema te ketilla mbajne konvencione grafike per te eliminuar situatat e papelqyeshme. E njesoj si media vizive, edhe forumi shqiptar eshte MEDIA ... qe ketu sugjerimi im.

  BR,
  S
  Ok kuptoj.Por kjo asht teme paster per sex dhe nuk po shof ndonji gja negative,ose banale.
  Tash sa per vendet e zhvillume qe permende,ve bast se ne forumet e tyne,si ky yni,qe eshte MEDIA,si thua ti,nuk kane njerez qe hapin tema me propagande fanatike fetare.Njerez qe shajne njeri tjetrin e din si?Ashtu si une skuqem.Nese ti i gjen perfect kto tema,dhe kete ku jemi me t'meta,ahere asht ne doren tate,t'mos futesh ma.Ashtu si baj une me temat fetare.
  Shendet!
  Don't spend time beating on a wall, hoping to transform it into a door.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-06-2011
  Postime
  123
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga gloreta Lexo Postimin
  Nese ju citoj, shpresoj qe te mos e mirrni per keq!
  Secili ka pikepamjet e veta, persa i perket kesaj teme, duke lexuar Scion, mund te thoni me lloj lloj fjalesh, se eshte me i vjeter se ne, nuk ka ndonje te keqe ketu, nese eshte me i vjeter, ose me i madh ne moshe, kjo nuk do te thote se nuk eshte njeri pa eksperienca. Njerezit nuk jane te gjithe njelloj, kane pikepamje te ndryshme persa i perket kesaj teme.
  Por per fat te keq, kohet e sotme kane ndryshuar, se kush e lexon kete teme se kush jo, varet se si shpjegohet. Sa per vendimet qe do marrin ne jete, qofshin adoleshente qe jane -18, ose + 18 ne s'kemi te bejme me kete.

  Persa i perket sygjerimit + 18 une them, se sot te rinjte jane rritur para kohe, madje teknologjia ka perparuar, nese i ndalon te lexojne dicka qe ka te beje me dashurine dhe seksin, nuk eshte e veshtire te gjejne diku tjeter, por varet si do te jene informacionet, te besueshme apo te gabuara. Ka shumellojshmeri informacionesh.
  Prandaj, ne teme le te marre pjese kush te doje, madje te shkembeje mendime me te tjeret, nuk eshte dicka e keqe.
  Nuk shof dicka te ndryshme nga ato qe them une.Sa per parafolesin,me vjen mire qe interesohet per te rinjte,por e thashe ,nese tema ka titullin sex,eshte taboo.
  Don't spend time beating on a wall, hoping to transform it into a door.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,460
  Faleminderit
  295
  123 falenderime nė 103 postime
  Citim Postuar mė parė nga Number5 Lexo Postimin
  Nuk shof dicka te ndryshme nga ato qe them une.Sa per parafolesin,me vjen mire qe interesohet per te rinjte,por e thashe ,nese tema ka titullin sex,eshte taboo.
  Me sexin lidhet fillimi i jetes se gjithsecilit
  duam apo nuk duam, te gjithe kemi ardhur ne jete nga nje kryerje e mardhenieve sexuale mes prinderve tane.
  Nese nuk do kishin bere sex ata, ne as qe do diskutonim fare dhe do i mungonim forumit shqiptar.
  Vetem duke menduar kete fakt, duhet te bejme me shume sex ne menyre qe te lindin edhe breza te tjere e forumi te mos vdesi kurre
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 20. #20
  Larguar Maska e Noellag
  Anėtarėsuar
  23-09-2009
  Vendndodhja
  Ne zemrat tuaja
  Postime
  2,593
  Faleminderit
  0
  32 falenderime nė 26 postime
  Citim Postuar mė parė nga WALCHIRIA Lexo Postimin
  Akoma se ke lon forumin ti ?

  Masnej qe te flas per sex-in duhet te di per cfare behet fjale, qe mos shkri talentin kot me kot.
  Ne pergjithsi rreth seksit..

  Po e nis une .. Seksi forcon dashurine , nese dy veta jane te dashuruar.. Seksi eshte kenaqsi fizike nese dy persona jane thjesht te njohur dhe bashkejetojne.. Pra seksi ne jeten tone eshte shum e rendesishme..
  Larguar

  Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •