Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime

  Historia e Kups s Bots.

  Asnje eveniment sportiv ne bote nuk e kap imagjinaten e njerezve ne ate nivel dhe kapacitet pervecse Kupes se Botes ne Futboll. Qe prej tentatives se pare te krijimit te nje Kampionati Boteror te Futbollit ne Uruguai, ne vitin 1930, produkti kryesor i FIFAs eshte rritur ne menyre konstante si ne popullaritet ashtu edhe ne prestigj.

  Nje grup vizionaresh, administratore te futbollit francez, te udhehequr nga inovatori Jules Rimet, kreditohen me idene origjinale e sjelljes se bashku te skuadrave me forta te futbollit ne bote ne nje gare per titullin e Kampionit te Botes. Trofeu i arte qe u jepej fillimisht fituesve mbante persiper emrin e Jules Rimet, dhe iu dha tre here skuadrave fituese te gares ne vitet 30, para se Lufta e Dyte Boterore ta ndalonte kete aktivitet te rendesishem futbollistik per 12 vjet rrjesht.

  Kur rifilloi, Kupa e Botes ne Futboll ne menyre fenomenale avancoi ne menyre te padiskuteshme ne statusin e eventit sportiv me madheshtor ne boten moderne. E mbajtur qe prej 1958, here ne Evrope dhe here ne kontinentin Amerikan, Kupa e Botes theu tabute me vendimin e Komitetit Ekzekutiv ne maj te 1996, duke perzgjedhur Korene dhe Japonine si vende pritese te edicionit per vitin 2002.

  Qe prej 1930, te 16-te edicionet kane pare vetem 7 fitues te ndryshem. Megjithate Kupa e Botes ne Futboll eshte tronditur ne menyre dramatike disa here nga ngjarje qe kane ndihmuar krijimin e historise se futbollit SH.B.A. mund Angline ne 1950, Korea e Veriut mund Italine ne 1966, dalja ne pah e Kamerunit ne vitet 80 si nje kundershtar I denje per te medhenjte e futbollit, si dhe fitorja e tyre ne ndeshjen e pare hapese te Kupes se Botes 1990 ne Itali ndaj Argjentines kampione e botes per vitin 1986.

  Sot, Kupa e Botes ne futboll mban nje publik te tere boteror ne efektin e magjise se vet. Nje audience e akumuluar me mbi 37 miliarde shikues ndoqi Kupen e Botes France 98, duke perfshire 1.3 miliarde shikues vetem per naten finale te saj, nderkohe qe 2.7 milion njerez vershuan ne stadiumet franceze per te pare te 64 ndeshjet.

  Pas gjithe ketyre viteve dhe kaq e kaq ndryshimeve, perseri fokusi kryesor I FIFAs mbetet i njejte trofeu i arte me shkelqimin e tij, qe mban ne vetvete ambicien e cdo futbollisti.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 2. #2
  Brasil Pentacampen ! Maska e inter_forever
  Antarsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  itali / modena
  Postime
  5,443
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Kupa e Botes - xhiro neper bote !

  KUPA E BOTES ka mberritur ne ROME .

  Do qendroje e ekspozuar per spektatoret deri ne daten 20 Prill .


  Kupa e Botes ka shetitur neper 31 qytete te 29 shteteve .


  Kupa e Botes e FIFA (kjo qe eshte ekspozuar sot ) eshte bere ne 1974 nga Silvio Gazzanica.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

 3. #3
  Brasil Pentacampen ! Maska e inter_forever
  Antarsuar
  12-12-2003
  Vendndodhja
  itali / modena
  Postime
  5,443
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Kupa e Botes eshte flori 18 karat , e larte 36 centimetra , peshon 4970 grame .


  Ne Kupe tregohen 2 atlete te gezuar per fitoren , qe mbajne peshe Token .


  Poshte bazes se Kupes jane shkruar gjithe emrat e shteteve qe e kane fituar kete Kupe .
  Kupa e meparshme (Kupa RIMET ) iu dorezua perfundimisht BRAZILIT ne 1970 , pasi e fitoi per here te trete .  .
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

 4. #4
  Football Factory Maska e Moltisanti
  Antarsuar
  22-11-2002
  Postime
  1,437
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Ishallah se kalojne anej nga Dogana Kapshtices

 5. #5
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  30
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga Titi
  Ishallah se kalojne anej nga Dogana Kapshtices

  Nuk thua ishalla nuk e sjellin fare ne Shqiperi se sa mbyll e hap syte te iku prej duarsh. Si ndodhi ne Librazhd me ato bicikletat e turisteve
  Jeta ime, mban emrin e saj..

Tema t Ngjashme

 1. A duhet t bashkohet Kosova me Shqiprin?
  Nga tani_26 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2295
  Postimi i Fundit: 12-02-2018, 12:46
 2. Mosekzistenca historike e "Jezusit" dhe e "Pavlit"
  Nga Qafir Arnaut n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 153
  Postimi i Fundit: 06-03-2015, 10:37
 3. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 4. Perse Duhet Studiuar Historia E Luftes Se Ftohte?
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-11-2005, 01:57
 5. Menyrat e shkruarjes se historise (Historia Virtuale)
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-11-2002, 14:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •