Close

Rezultati i Sondazhit: A do te kete serish lufte ne Maqedoni?

Votues
54. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • Po

  31 57.41%
 • Jo

  23 42.59%
Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 132
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2005
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  A do t prsritet lufta e 2001-shit n Maqedoni?

  DEJA VU

  Tendencat pr t minimizuar dhe refuzuar do iniciativ pr prfaqsuesve politik t shqiptarve po prcillet me sulme t armatosura ndaj karakolleve n vijat kufitare, organizime t strukturave t armatosura dhe prhapjen e ndjenjave t lufts. sht nj DJ VU (Tanim e par), nj gjendje psikologjike me rast paraqitet nj ndjenj se dika q shohim e kemi par edhe m hert, edhe pse po ndodh para syve ton pr s pari her

  XHELAL NEZIRI

  Sulmi i armatosur ndaj karaulls s Goshincs sht nj lajm pr zgjimin e strukturave radikale n Maqedoni, t cilt ishin kundr dorrzimit t armve n vitin 2001 dhe kundr mbetjes s vendit si nj shtet unitar.
  Struktura t ndryshme jan munduar t inicojn nj luft t re edhe gjat gjasht viteve t kaluara por kan vrejtur se te popullata shqiptare nuk ka ndonj disponim pr nj gj t till.
  T mbushur me optimizm se Marrveshja e Ohrit sht nj dokument q garanton barabarsin e etniteteve n Maqedoni, t bindur se politikant e vendit kan msuar nga gabimet e bra me praktikimin e nj politike populiste t bazuar n diskriminimin e nj komuniteti tjetr, shqiptart kan refuzuar kto grupe dhe u kan besuar t zgjedhurve t tyre politik. Ata, para se gjithash, kan besuar se vet prezenca e sforcuar ndrkombtare n Maqedoni sht garant i realizimit t t drejtave t tyre t parapara me Marrveshjen e Ohrit dhe me Kushtetutn e ndryshuar. Andaj, edhe pse me vones t madhe, shqiptart kan qen t bindur se Marrveshja e Ohrit do t vihet n zbatim pas katarzs s prjetuar n vitin 2001 nga t dyja palt e konfliktit. Pra, besuan se t gjith kan msuar nga e kaluara dhe kan hapur nj faqe t re drejt s ardhmes ku shqiptart do t jen lojal ndaj Maqedonis, do t kontribuojn pr rimkmbjen ekonomike, thithjen e investimeve t huaja, prmirsimin e standartit jetsor, hapjen e vendeve t reja t puns dhe integrimin n strukturat euro-atlantike.

  Paraamnezioni i Gruevskit

  sht pikrisht kryeministri Nikolla Gruevski ai i cili luhati themelet e ksaj idile te shqiptart, ngjalli nacionalizmin shterp te maqedonasit dhe dshirn e tyre pr revansh pr “cnimin e dinjitetit” q e psuan nga “terroristt shqiptar” n vitit 2001. Ai dhe ministrant e tij duket se vazhdojn aty ku e la ish-kryeministri Lubo Georgievski – pastrami definitive i hesapeve me shqiptart, bile edhe me ndarje me nj murr si ai q ndan palestinezt me izraelitt. Njsoj si sillej qeveria Georgievski para konliktit t vitit 2001, ashtu sillet edhe qeveria Gruevski. Nacionalizmi i verbr VMRO-ist po ringjallet bashk me strukturat radikale shqiptare. Tendencat pr t minimizuar dhe refuzuar do iniciativ pr prfaqsuesve politik t shqiptarve po prcillet me sulme t armatosura ndaj karakolleve n vijat kufitare, organizime t strukturave t armatosura dhe prhapjen e ndjenjave t lufts.
  sht nj DJ VU (Tanim e par), nj gjendje psikologjike me rast paraqitet nj ndjenj se dika q shohim e kemi par edhe m hert, edhe pse po ndodh para syve ton pr s pari her. Kjo sht nj ndjenj pr nj gj t prjetuar apo t par, me rast dihet fillimi dhe prejudikohet fundi bashk me pasojat.
  Psikoanalisti Zigmund Frojd kt fenomen e shpjegon me nj paraamnezi q sht shkaktuar gjat haress s asaj q na ka ndodhur. Me kt definicion t Frojdit mund t prshkruhet edhe kryeministri me tajfn e tij, t cilt n vend q t hapin perspektivat euro-atlantike t vendit ato po prhapin nj euro-skepticizm t rrezikshm q on vendin drejt izolimit ndrkombtar, srish njlloj si n kohn e Georgievskit. Refuzimi i prfaqsuesve t lart t BE-s t presin Gruevskin n Bruksel apo t dalin me t n nj konferenc t prbashkt ta prkujton vitin 2001 dhe tavolinn e thyer kryeministrore t Lubo Gerorgievskit nga ana e diplomatit t hekurt amerikan Xhemjs Perdju.
  Gruevski (njlloj si Georgievski) paraqitet me nj fjalor luftnxits, injorues madje edhe ofendues pr shqiptart, me t cilat sht duke forcuar strukturat radikale shqiptare pr nxitur nj luft t re n Maqedoni. Ende nuk mundet t zbrthehet me saktsi strategjia e tij nse kt luft e ndjell pr t’i mposhtur edhe ushtarakisht shqiptart (si nj revansh pr 2001-shin) apo pr t realizuar planin e Georgievskit pr ndarjen e Maqedonis.

  Gjuha, si gjenerator i konfliktit

  Gruevski mbase e ka t qart se luftrat n ecenc kan gjuhn, si pjes kryesore e nj kulture, dhe hapsin e prdoimit t saj. Deklarata e tij se “shqiptart t mos ndrojn se gjuha shqipe do jet gjuh e dyt zyrtare”, n munges t reaksioneve politike shqiptare, mund t nxit reaksione m radikale, t cilat m pastaj do t ishte rnd t kontrollohen. Gjuha nuk sht vetm nj mjet pr interaksion, interkomunikim apo nj vegl e administrats shtetrore, por edhe nj vegl e vlerave simbolike. Nga prdorimi i gjuhs nj popull apo nj grup shoqor deklaohet se far identiteti dshiron. Gjuha ka nj semiotik ideologjike dhe paraqet nj amz kulturore pr do popull. Shtet me diversitete juhsore, si sht Maqedonia, ka evituar konliktet duke vn n prdorim zyrtar gjuht e grupeve kulturore apo popujve q jetojn n ato shtete. Ato shtete q kan dashur t imponojn nj gjuh mbi popujt tjer jan ballafaquar me luftra.
  Gruevski ndoshta me vetdije t plot (njlloj si Georgievski) refuzon prdorimin zyrtar t gjuhs shqipe n nj Maqedoni me diversitet kulturor pr t realizuar idet e tyre folklorike.
  Pasiviteti i ndrkombtarve kundrejt kryeministrit t artur bn q struktura t ndryshme t thirren n emr t tyre pr aktivitetet q po i bjn n teren. Prkrahja e heshtur e tyre ndaj kryeministrit nacionalist dhe komoditeti i tyre kundrejt ashprsimit dhe tensionimit t situats ndretnike i v ato n rolin e turisti – spektator t nj shfaqeje toreadorsh.
  Nse vrtet dshirohet t mbyllen shtjet etnike dhe t flitet e punohet pr rimkmbjen ekonomike ather patjetr duhet t sillet nj ligj kualitativ pr prdorimin e gjuhs shqipe dhe pr dshmort dhe invalidt e konfliktit t 2001-shit, konform fryms s Marrveshjes s Ohrit. N t kundrtn, kto dy shtje do t paraqesin nj gjenerator t ri t konfliktit.

  Marre nga:
  http://www.nacionalpress.com/
  Ndryshuar pr her t fundit nga antonio28 : 15-10-2007 m 18:10

 2. #2
  KuMaNoVa Maska e strong_07
  Antarsuar
  06-01-2007
  Vendndodhja
  Ku sjeton ty
  Postime
  2,168
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Do ket lufte amo jo per te drejta po vetem per ndarje
  Nje gje thuaje:ZOT me ruaj prej MIQEVE se prej ARMIQEVE ruhem vet!!!!!!

 3. #3
  revolucionar Maska e bOndi_oo7
  Antarsuar
  18-10-2005
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  35
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Lufte duhet te kete, ne mes shqiptareve dhe uzurpatoreve te territoreve tona, por se a do te ndodhe ajo lufte ne nje te ardhme te afert, mbetet te shohim.
  Pun, djers, dashuri mes njerzve dhe ndaj atdheut.

 4. #4
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Sdo te kete luft qe ne te frigohemi , do te ket luft jo me arme por me dokumente
  Sui generis

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,195
  Faleminderit
  1
  24 falenderime n 22 postime
  Luft shum veshtir, kto qe jan ne politik jan bo ma patriota se Lube Boshkovski, asnjeher se leshojn fjalen Republik para se ta permendin emrin maqedoni ( pa shifni Republika e Maqedonis) as shkijet se permendin fjalen Republik sikur kto politikant ton, ju lutem verjani veshin , edhe dot bindeni.
  Mendoj se shumica e shqiptarve sjan te kenaqur me mareveshjen e Ohrit, serbet ne Kosov e humben luften dhe kan me shum te drejta se neve ktu, qe luften e kishim fitu.
  Un jam per ndarje te maqedonis, sun po i duroj shkijet, siklet pom japin .
  Ndersa me luften e 2001 , luftart e UCK-se i poshteruan shum , dikush ju thot viktima , dikush juv thot deshmor (por nuk i ndihmon, edhe pse jan betu), aq posht jan duke na ul , sa qe sdi a dot kishte luftu dikush skemi faj , kemi frik mos te dalim te manipulum e tradhtum,

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 24 postime
  Nuk ma mer mendja me te kete lufte. Nuk jane budalla me populli te digjet per dike qe rin ulur ne karike..
  #VamosArgentina

 7. #7
  I ♥ Tetova Maska e Albanian^Boy
  Antarsuar
  15-02-2006
  Vendndodhja
  Tetov/Ilirid
  Postime
  501
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sipas lajmeve qe kam lexuar ne gazeta ose qe kam par ne tv.Mendoj qe lufta ne Maqedoni do perseritet edhe nje her.Pasi nuk shkojn punet ashtu sic jan menduar me par..
  El Real Madrid, campen de Liga 2007/08.

 8. #8
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,222
  Faleminderit
  4
  17 falenderime n 17 postime
  "Poema e Mjerimit

  Kafshat q s'kaprdihet asht, or vlla, mjerimi,
  kafshat q t mbet n fyt edhe t z trishtimi
  kur shef ftyra t zbeta edhe sy t?jeshilta
  q t'shikojn si hije dhe shtrijn duert e mpita
  edhe ashtu t shtrime mbrapa teje mbesin
  t tan jetn e vet derisa t vdesin.

  E mbi ta n'ajri, si n qesendi,
  therin qielln kryqat e minaret e ngurta,
  profetnt dhe shejtnt n fushqeta t shumngjyrta
  shklqejn. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
  Mjerimi ka vuln e vet t'shmtueme,
  asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
  balli q e ka, syt q e shprehin,
  buzt q m kot mundohen ta mshefin -
  jan fmit e padijes e flit e prbuzjes,
  t'mbetunat e flliqta rreth e prqark tryezs
  mbi t'ciln hangri darkn nj qen e pamshirshm
  me bark shekulluer, gjithmon i pangishm.

  Mjerimi s'ka fat. Por ka vetm zhele,
  zhele fund e maj, flamujt e nj shprese
  t'shkyem dhe t coptuem me t'dalun bese.

  Mjerimi trbohet n'dashuni epshore.
  Npr skaje t'errta, bashk me qej, mij, mica,
  mbi pecat e mykta, t'qelbta, t'ndyta, t'lagta
  lakuriqen mishnat, si zhang; t'verdh e pisa,
  kaprthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
  kafshojn, prpijn, thithen, puthen buzt e ndragta
  edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
  n'epshin kaprthyes, kur mbytet vetvetja.
  Dhe aty zajn fillin t'marrt, shrbtort dhe lypsat
  q nesr do linden me na i mbush rrugat.

  Mjerimi n dritzn e synit t'krthinit
  dridhet posi flaka e mekun e qirit
  nn tavan t'tymuem dhe plot merimanga,
  ku hije njerzish dridhen ndr mure plot danga,
  ku foshnja e smume qan si shpirt' i keq
  tu' nduk gjit e shterruna t'zezs am,
  e kjo prap shtazan, mallkon zot e dreq,
  mallkon frytn e vet, mallkon barrn e rand.
  Foshnj' e saj nuk qesh, por vetm lngon,
  e ama s'e don, por vetm mallkon.
  Vall sa i trishtueshm asht djepi i skamit
  ku foshnjn prkundin lot edhe t fshamit!

  Mjerimi rrit fmin n hijen e shtpive
  t nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
  ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
  kur bashk me zoja flejn n shtretnt e lumnis.

  Mjerimi pjek fmin para se t burrnohet,
  don ta msoj t'i iki grushtit q'i krcnohet,
  atij grusht q n'gjum e shtrngon pr fytit
  kur fillojn kllapit e etheve prej unit
  dhe fetyrn e fmis e mblon hij' e vdekjes,
  nj stoli e kobshme n vend t buzqeshjes.
  Nji fryt kur s'piqet dihet se ku shkon
  qashtu edhe fmia n'bark t'dheut mbaron.

  Mjerimi punon, punon dit e nat
  tu' i vlue djersa n gjoks edhe n ball,
  tue u zhigatun deri n'gjuj, n'balt
  e prap zorrt nga uja i bahen pal-pal.
  Shprblim qesharak! Pr qindenj afsh
  n dit - vetm: lek tre-katr dhe "marsh!".

  Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
  buzt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
  trupin prmendore e nj tregtis s'ndyt,
  q asht i gjikuem t bij n shtrat vet i dyt,
  dhe pr at shrbim ka pr t marr do franga
  ndr araf, ndr ftyra dhe n ndrgjegje danga.

  Mjerimi gjithashtu len dhe n'trashigim
  -jo ve npr banka dhe n gja t patundshme,
  por eshtnat e shtrembta e n'gjoks ndoj dhimb,
  mund q t'len kujtim ditn e dikurshme
  kur pullaz' i shpis u shemb edhe ra
  nga kalbsin' e kohs, nga pesha e qiellit,
  kur mbi gjithka u ndi nj i tmerrshmi za
  plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
  ish zan' i njeriut q vdiste nn tra.
  Kshtu nn kambt'rand t'zotit t'egrsuem -
  thot prifti - vdes ai q on jet t dhunuem.

  Dhe me kto kujtime, ksi lloj fatkeqsinash
  mbushet got' e helmit n trashigim brezninash.
  Mjerimi ka motr ngushulluese gotn.
  N pijetore t qelbta, pran tryezs plot zdrale
  t neveritshme, shpirti me etje derdh gotn
  n'fyt pr me harrue nandhetenand' halle.
  E gota e turbull, gota satanike
  tu' e ledhatue e pickon si gjarpni-
  dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
  nn tryez qan-qeshet n form tragjikomike.
  T gjitha hallet skami n'got i mbyt
  kur njiqind i derdh nj nga nj n fyt.
  Mjerimi ndez dshirat si hyjet errsina
  dhe bajn tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.

  Mjerimi s'ka gzim, por ka vetm dhimba,
  dhimba paduruese qe t'bajn t'mendesh,
  q t'ap in litarin t shkojsh fill' e t'varesh
  ose bahe fli e mjer e paragrafesh.

  Mjerimi s'don mshir. Por don vetm t drejt!
  Mshir? Bij bastardhe e etnve dinak,
  t'cilt n'mnyr pompoze posi farisejt
  i bijn lodrtins me ndjejt dhelparak
  tu' ia lshue lypsiti nj grosh t holl' n'shplak.

  Mjerimi asht nj njoll e pashlyeme
  n'ball t njerzimit q kalon npr shekuj.
  Dhe kt njoll kurr nuk asht e mundshme
  ta shlyejn paavrat q zun myk ndr tempuj."


  TRAGJIKJA E NJ ELITE INTELEKTUALE

  Shkruan: Arben LLALLA *
  Tetov 13. 09. 2007

  Arsimi shqiptar n Maqedoni dhe n veanti n Tetov pas vitit 2002 kishte nj fat krejt t kundrt nga vlerat historike dhe zhvillimet e saja. Partive politike shqiptare t pas 2002 u faturohet nga historia humbja e vlerave t vrteta t arsimit kombtar dhe fajtort m t mdhenj jan intelektualt tetovar, q prndryshe nuk jan dhe t pakt n numr. Shum prej tyre prfshihen n listn e emrave m t shndritshm, q i kan dhn dhe i japin lavdi kulturs shqiptare.


  Nuk kam dashur asnjher t merrem me problemet e shoqris shqiptare n Maqedoni sepse ktu ka shum intelektual dhe mndje t ndritura q fare mir mund t japin mendimet e tyre, t reagojn pr poshtrimet q u bhen zhvillimeve t arsimit dhe kulturs shqiptare. Por vitet e fundit vihet re nj heshtje e madhe e ktyre intelektualve prball fenomeneve poshtruese t punsimit n arsim n gjuhn shqipe dhe n veanti n Tetov.

  Jemi msuar t dgjojm slogane: Tetova me dy Universitete, Tetova kryeqytet i arsimit dhe kulturs shqiptar n Maqedoni, etj. Por pas vitit 2002 arsimi shqiptar n Maqedoni dhe n veanti n Tetov pas ktij viti kishte nj fat krejt t kundrt nga vlerat historike dhe zhvillimet e saja. Partive politike shqiptare t pas 2002 u faturohet nga historia humbja e vlerave t vrteta t arsimit kombtar dhe fajtort m t mdhenj jan intelektualt tetovar, q prndryshe nuk jan dhe t pakt n numr. Shum prej tyre prfshihen n listn e emrave m t shndritshm, q i kan dhn dhe i japin lavdi kulturs shqiptare.

  Zyrtarizimi i Universitetit t Tetovs ishte nj betej fituese, por dal nga dal koha po tregon se drejtuesit e ktij Universiteti pas zyrtarizimit po humbin luftn e prgjithshme pr zhvillimin e arsimit shqiptar me kohn. N Universitetin Shtetror t Tetovs, pas zyrtarizimit u vrejt fenomeni i dhnieve t notave npr kafene, dhnia e notave kundrejt nj shume n t holla, diplomimi shpejt e shpejt i disa personave ku pr 2 - 3 vite pa u paraqitur n bankat e universitetit u diplomuan. U vrejt punsimi i profesorve pa kritere. Mjafton t ishe militant i partive n pushtet dhe mund t bheshe akademik universiteti pa patur asnj titull shkencor, asnj punim shkencor.

  Fenomeni i shkatrrimit t arsimit shqiptar n Tetov vrehet edhe n arsimin e mesm dhe tetvjear. udit jan nga m t ndryshmet. Nj nxns deri me 10 qershor ishte mbets n 11 lnd dhe me nj telefonat nga ndonj drejtues partie t nesrmen ky nxns ishte kalues me nota t mira. Por udit jan edhe m interesante pr tu shnuar n librin GINES. Pr t punsuar profesor msimdhns n shkollat e mesme dhe tetvjeare nuk vendosin komisionet akademike arsimore, por njerzit e partive, njerzit q nuk jan kompetent pr punsimet n arsim. Punsimet n arsim n Komunn e Tetovs vendos GINESI Resi Abdurahmnani i cili ka arsimin e merituar 8 vjear.

  Para disa kohsh pash disa fotografi t viteve 1941-1944 ku pasqyroheshin nxnsit e shkollave shqipe n trevn e Pollogut. N ato fotografi dallohej qart etja e voglushve pr arsimimin n gjuhn shqipe, t cilt npr duar mbanin pankarta si Rroft shkolla shqipe, Rrofshin msuesit e ardhur nga Shqipria, Rroft alfabeti yn, etj. Kam vrejtur se shqiptart e Tetovs nga mosha 40 vje e lart kan nj arsimim t plot, me kapacitete t larta, ka prej atyre q kan lexuar shum libra. Kam vrejtur se kan nj respekt pr shkolln shqipe, ka prej atyre q edhe qajn pr msuesit e tyre, pr ata msues q ishin me diploma t merituara. Kta njerz me shpirt t madhe luftarak, kur shikojn injorimin q i bhet sot arsimit shqiptar nga militantt partiak, vajtojn brezin e ri q po edukohet n prgjithsi nga profesor analfabet.

  Fenomeni shqiptar pr n librin e GINES quhet Resi Abdurahmani

  Resi Abdurahmani sht antar i kryesis s degs s BDI n Tetov, ai gjithashtu ka arritur me arsimin e tij t merituar 8-vjear (n prill 2005 siguroi diplomn e gjimnazit t Tetovs n moshn 45 vjeare) t vihet pa marr asnj vot nga elektorati tetovar n krye t Kshillit t Komuns s Tetovs. Faji pr arritjen e analfabetit Resi Abdurahmani n Krye t Kshillit t qytetit t Tetovs i mbetet intelektualit Atilla Rexhepit i cili rrjedh nga nj familje me tradita kombtare dhe intelektuale. Ishte vitit 2005, kur Atilla Rexhepi vendosi t ishte barts i lists s BDI pr t krkuar votat e tetovarve pr tu zgjedhur Kryetar i Kshillit t Tetovs. Dhe populli votues i Tetovs duke par se intelektuali Atilla Rexhepi rrjedh nga nj familje e shquar, duke vlersuar kapacitetin e tij t madh intelektual dhe duke shpresuar se z.Rexhepi do t punonte n t mirn e qytetarit tetovar vendosn ti besojn votn e tyre. Por pasi fitoi me merit Atilla Rexhepi glltiti nj lug orb duke ia shitur postin, besimin e vots s tetovarve Resi Abdurahmanit i cili nuk fitoi asnj vot si antar pr n kshillin e Tetovs. Me t marr postin e Kryetarit t Kshillit t Komuns s Tetovs Resi Abdurahani filloi masakrimin e arsimit shqiptar n Tetov duke dhn urdhra pr punsim si arsimtar dhe profesor njerz pa arsimin prkats, pa diploma etj.

  GINESI Resi Abdurahmani me nj shpejtsi t pa par mundi brenda nj viti t punsoj n arsim t gjith njerzit e tij t familjes t cilt ishin me diploma dhe pa diploma. Ai arriti vllain e tij me arsim 8 vjear ta punsoj n ndrmarrjen e Zjarrfikjes s Tetovs. Rasti m ekstremist q jan shkelur rregullat dhe ligjet kushtetuese t punsimit n R.M sht punsimi i gruas s vllait t tij si ekonomiste n gjimnazin e Tetovs, gruaja e vllait t Resi Abdurahmanit nuk ka arsimin prkats pr tu punsuar si ekonomiste. Ajo sht e pajisur vetm me diplom t shkolls s mesme (gjimnazit) dhe vendi i puns krkon q ekonomisti t ket t paktn shkolln e lart ekonomike. Nj sukses i GINESIT Resi Abdurahmanit sht dhe dhnia e postit t kryetares s komisionit t ekonomis n Komuns e Tetovs e cila quhet Rushadie Ramani dhe sht vajz e xhaxhait t Resi Abdurahmanit (n Maqedoni tek shqiptart vrehet fenomeni brenda nj familje me 2-3 mbiemra t ndryshm). Po ashtu kushriri i Resi Abdurahmanit Hysen Xhemaili sht kryeinspektor n Komunn e Tetovs. Kto jan fakte ku ndeshim me nepotizm dhe hasim fenomenin Konflikt interesi, ku tre drejtues t lart t Komuns jan njerz q rrjedhin nga nj familje. Drejtort e shkollave tetvjeare dhe t mesme ankohen npr kafenet e Tetovs se i pa shkolluari Resi Abdurahmani u bn presion pr punsimet n arsim duke punsuar arsimtar t pakualifikuar dhe pa diploma. Kta drejtor vetm mrmrisin me z t ult nga frika se GINESI Resi Abdurahmani i shkarkon nga postet e tyre drejtuese.

  Premtimet dhe heshtja e PDSH

  Kur hyri n qeveri PDSH premtoi se do t korrigjonte t gjitha gabimet e bra nga BDI, dhe n veanti ato t bra n arsim dhe kultur. Por koha po tregon se premtimet e bra nga PDSH nuk po realizohen pr rehabilitimin e arsimit dhe kulturs shqiptare.

  Ministri i Arsimit z.Sulejman Rushiti duhet t japi kontributin e tij pozitiv pr ndreqjet e gabimeve t bra n arsim nga fenomenet si Resi Abdurahmani, por heshtja ka mbuluar ministrin dhe inspektoratin e arsimit. Ministri z.Rushiti duhet t kontrolloj punsimet e bra n dy vitet e fundit n arsimin tetvjear dhe t mesm, sepse ka shum boshllqe dhe gabime trashanike q sot duken pr t qeshur, por nesr nga ky arsim i dobt do t dalin njerz me kapacitete t vogla q nuk do ti shrbejn kohs dhe shtjes s arsimit dhe kulturs shqiptare. sht mir q pasi t vrtetohen gabimet n punsimet n arsim ministri z.Rushiti ti marri pr nj koh t paprcaktuar kompetencat n dor pr punsimet n arsim sepse po heshti historia do ta dnoj pr lejimin e shkatrrimit t arsimit dhe kulturs shqiptare n Maqedoni, q gjyshrit dhe baballart tan kan punuar dhe rrezikuar shum pr kto suksese q jan arritur deri m sot.

  Heshtja e intelektualve

  Kur u thash disa miqve t mij intelektual se kam vendosur t merrem me shkrime rreth problemeve q ndeshim si qytetar n Komunn e Tetovs m than: Arben, shiko shkencn e Historis sepse aty ti mund t japsh nj kontribut t madh pr shqiptart e Maqedonis, sepse po u more me problemet e Tetovs do shkosh n shtigje me rreziqe t mdha. Un jam i vetdijshm q pas ktij shkrimi kritik po shkoj n shtigje me rreziqe t mdha, por i kam marr parasysh t gjitha dhe gjn m t keqe...! Dikush duhet t informoj opinionin pr t vrtetn se far po ndodh me arsimin, kulturn dhe integrimin e shoqris ku jetojm dhe punojm. Dikush prej nesh duhet ta bj q t dali e vrteta, pr tragjedin q po ndodh prpara syve tan.

  N prfundim dua t sqaroj se ata q do ta lexojn kt shkrim do t ndahen n dy grupe. Grupi i par do t mendoj keq pr mua, do t m akuzojn se mos jam br antar i ndonj partie politike, por do t jen t gabuar, megjithat sht e drejta e tyre t mendojn far t duan. Ndrsa grupi i dyt do t m prkrahi, kta jan miqt e mi q m njohin dhe m japin kurajo n punn time si gazetar dhe historian. Un n t vrtet e kam shkruar kt shkrim pr grupin e dyt, por q i prket grupit t par pr ta lexuar dhe t gjitha kto sigurisht ia them nuses q ti dgjoj vjehrra. Dhe n kt rast vjehrra sht udhheqja politike e shqiptare n Maqedoni q i uroj t mos ket vesh t rnd.

  * Autori sht historian


  Ky shkrim m 11 shtator sht botuar n gazetn Fakti n Maqedoni, m 12 shtator n gazetn Lajm n Kosov dhe sot m 13 shtator n gazetn Republika n Shqipri dhe n faqen elektronike www.pashtriku.org

  A do t prsritet lufta e 2001-shit n Maqedoni? epo kjo eshte me shume se lufte........................
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 9. #9
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Mosha
  31
  Postime
  2,506
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Me cilet duhet te luftojm tashti??????
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 10. #10
  .. Maska e km92
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  Kumanov
  Postime
  4,211
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Cfar lufte?
  Pse lufte?

 11. #11
  Everlasting Princess Maska e princcesha
  Antarsuar
  16-09-2007
  Vendndodhja
  Ne enderr...!!!
  Postime
  241
  Faleminderit
  7
  0 falenderime n 0 postime
  Hajd se ska luft por vec dun me na tremb...apo ...
  "Deshiro per te tjeret, ate qe deshiron per veten" ---- Muhamedi a.s----

 12. #12
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  44
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 15 postime
  Per momentin jane te hapura te dy opcionet, varet ne cilen rruge do ece Kosova,jemi me te vegjel per te percaktuar ne para Kosoves.

 13. #13
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  38
  Postime
  3,143
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin
  Sdo te kete luft qe ne te frigohemi , do te ket luft jo me arme por me dokumente

  Hajde lufte hajde ... s'ta zo lufte ate une

  Nuk e di pse do kisht nevoje te perseritet lufta e 2001 ne Maqedoni. Ajo lufte mbaroi e kontestuar nga shume pale (shqiptare kryesisht) te cilet dolen te pakenaqur nga rezultatet e saj.

  Po te kete dhe nje lufte, ishalla do jete nje lufte qe do na sjelle rezultate perfundimtare qe mos kemi me per diskutim ceshtje te drejtash, ceshtje votash, ceshtje zgjedhjesh, e ne pergjithesi ceshtje politike. Te pavaresohemi njehere e mire prej Maqedonise e te shperngulemi ne vendin ame - bashke me pasurite e patundshme.
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 14. #14
  NoboDy Maska e besar_atb
  Antarsuar
  22-04-2007
  Vendndodhja
  T3TovA
  Postime
  281
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nuk ka kush te luftoje tash...trimat e vertete vdiqen..tash kan mbet trimat me fjal vetem..

 15. #15
  Puck Love Maska e Black_Mamba
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Mosha
  31
  Postime
  2,506
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga besar_atb Lexo Postimin
  Nuk ka kush te luftoje tash...trimat e vertete vdiqen..tash kan mbet trimat me fjal vetem..

  Sme besohet se kane mbetur trimat vetem me fjal,nuk zhduken trimat asnjeher,bie nje trim,lind nje tjeter keshtu e ka kjo bot ku jetojm na,plot ka sa te duash trima.
  SIKUR EDHE 1 MILION SHQIPTAR DO VRITEN NGA SLLAVET JU PERSERI DO THONI MIRE JEMI!!TURP

 16. #16
  Alessandro Del Piero Maska e Juventus
  Antarsuar
  11-09-2005
  Vendndodhja
  Aty ku Shqiptaret po vuajne.
  Mosha
  31
  Postime
  1,504
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Po asaj qe votova PO, eshte njeher edhe deshira ime e madhe....
  Team: That team in Italy with 29 titles. Or was it 30?

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  44
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  12:00/06.08.07 Perse nuk u nda Maqedonia ne vitin 2001!(Fragment nga libri Ndarja qe qendron tek porta !! I Koo Danaj)


  .. ....Pas vitit 2005 politikane te ndryshem shqiptare si Arber Xhaferri, Ali Ahmeti etj kane rihapur tezen mbi ndarjen e Maqedonise ne vitin 2001 gjate kohes qe zhvillohej kryengritja shqiptare. Para se te jap gjykimin tim mbi kohen dhe kontekstin kur u hap per here te pare realisht dhe pastaj zyrtarisht kjo teze, para se te them perse nuk u nda Maqedonia ne vitin 2001, duhet te rikujtojme se fare kane thene ne menyre sintetike, Arber Xhaferri dhe Ali Ahmeti

  Arber Xhaferri
  Arber Xhaferri ne intervisten e tij dhene TVALSAT shprehet se: Lufterat zakonisht nisin per territore. Ne vend qe zoti Ahmeti te hapte temen e ndarjes se Maqedonise meqe hyri ne lufte, ai kerkon te fajesoje Gjeorgjevskin qe paska dashur ai ta ndaje Maqedonine, dhe se UCK-ja bashke me armaten maqedonase luftuan mes veti per te ruajtur integritetin territorial te Maqedonise. Keto jane absurde qe nuk i duron as politika. Mendoj se ky prononcim i zotit Ahmeti eshte ne funksion te ndertimit te imazhit te tij pozitiv, imazhit te ne nje politikani te moderuar. Ne kemi filluar keto biseda me zotin Gjeorgjevski, kur pritej se do te hapeshin konflikte te tilla. Ne vend te shkaterrimit, te vrasjes se njerezve ne donim qe te parandalonim ne menyre te civilizuar nje tragjedi qe do te merrte shume energji te populllit shqiptar dhe atij maqedonas dhe te faktorit nderkombetar".
  A kishte nje plan konkret ne 2001-in per te ndare Maqedonine?
  Ideja per ndarje kishte edhe dimensionin e alarmit, domethene ose mbushni mendjen ose do perfundojme me ndarje. Dihen territoret ku shqiptaret jane shumice, territoret ku kane pasur histori me qindra vjet, keshtu qe aty nuk mund te kete dilema. Por ceshtja eshte ose do ta korrigjojme konceptin e shtetit qe te jete ne sherbim te te gjitha bashkesive etnike ose do te hapim keto tema.

  Ali Ahmeti

  Ali Ahmeti ne faqen e BDI ne internet:


  Cila ka qene oferta e Kryeministrit Gjeorgjevski ne 2001-in per te ndare Maqedonine ne kohen e luftes kur ju ishit drejtues i UCK-se?
  Une kam pasur oferte ne 2001-in per te ndare Maqedonine. Dokumentacioni i kesaj oferte ka qene publik dhe eshte pasqyruar ne televizionin shteteror te kohes. Ai qe propozoi ne ate kohe ndarjen e Maqedonise ka qene kryetari i Akademise se Shkencave.
  Mua m'u ofrua qe pjesa e Likoves, atje ku ne edhe kishim vijat e frontit gjate kohes se luftes, do i takonte Kosoves. Tetova dhe Gostivari ishte llogaritur t'i kalonin Shqiperise. Por une nuk hyra ne gracka te tilla.
  Ndersa kompromisi i fshehte qe nuk doli ne siperfaqe ishte qe Zajasi, fshati im i lindjes, t'i kalonte Shqiperise. Dhe kjo ishte pjese e kompromisit qe ata kishin menduar. Mirepo une nuk dola ne lufte per Zajasin, as shoket e mi ne Tetove nuk dolen per Tetoven dhe keshtu me rradhe. Ne dolem ne lufte per ceshtjen e pazgjidhur kombetare ne Maqedoni dhe qe te gezojme te drejtat tona qe na takojne brenda ketij vendi.
  Keshtu qe, te ishte per ta ndare Maqedonine, do te ishim pikerisht ne, Ushtria Clirimtare Kombetare qe ne vitin 2001 do te pranonim oferten dhe do te vendosnim litaret per te ndare Maqedonine. Mirepo ndarjet kane dhimbje. Une nuk dua te hyj ne emocione. Por si une qe nuk dua te braktis vatrat e mia, edhe ai qe jeton ne Veles, Prespe, Manastir, Oher, Prilep, Tetove, Gostivar, Struge, Diber e kudo, nuk besoj se duan te braktisin vendlindjet, qofshin shqiptare, qofshin maqedonas. Te gjithe jane te lidhur me token, shtepine, varret e keshtu me radhe. Keshtu qe une nuk desha te shkaktoj tragjedi shpirterore dhe te hyj ne gracka per ndarje apo krijim te kufive te rinj e keshtu me radhe".

  Ne kete propozim qe juve ju u be ne 2001 nga Kryeministri i asaj kohe Gjeorgjevski, per ndarjen e Maqedonise, a kishte nje harte te vizatuar se si do te behej kjo ndarje?

  Harta ka qene ne televizonin shteteror te asaj kohe dhe ka qene e vizatuar se si do te behej ndarja. Jo i gjithe rrethi i Tetoves dhe i Gostivarit ishte i perfshire ne Shqiperi. Por ajo ka qene nje harte sa per te hapur debat. Ata kishin menduar edhe kompromis Zajasin dhe Likoven. Por keto kane qene qellime te erreta, shoviniste dhe ekspansioniste. Ne nuk rame ne nje provokacion te tille. Mbrojtem deri ne fund qellimin per te cilin dolem ne lufte dhe jemi te perkushtuar per kete qellim, qe dy popujt te jetojne te lire, te barabarte, pa i rene ne qafe njeri-tjetrit, secili te kultivoje historine dhe vlerat e veta. Po ashtu bashkarisht duhet te cojme perpara proceset dhe te garantojme implementimin e standarteve evropiane, duke pershpejtuar rrugen drejt NATO-s dhe BE-se.

  Jane dy interpretime pas kryengritjes se shqiptareve. Te dyja kane ne qender ndarjen e Maqedonise dhe pozicionet perkatese rreth saj. Abaz Xhuka-komandanti i UCK nuk ekziston me dhe ne vend te tij eshte politikani Ali Ahmeti, kryetar i BDI. Ndersa vazhdon te ekzistoje politikani Arber Xhaferri i cili edhe ai ka dhene doreheqje nga kryetar i PDSH.
  Por cila eshte e verteta ? Perse nuk u nda Maqedonia ne vitin 2001? Ishin maqedonet ata qe e hodhen tezen e ndarjes apo edhe shqiptaret kishin ne plan ndarjen e maqedonise. Le te kthehemi ne funddimrin dhe pranveren e vitit 2001.  Tushemisht: atje ku u bisedua per here te pare per ndarjen e Maqedonise

  Per here te pare per ndarjen e Maqedonise eshte biseduar ne Tushemisht ne daten 6 prill 2001. Ka qene dy dite pas takimit te Arber Xhaferrit me ish-ministrin e jashtem anglez Robin Kuk dhe disa dite pas terheqjes se UCK nga Kodrat mbi Tetove. Kjo terheqje nga pala maqedonase u trajtua si disfata e UCK. Ndersa nga Xhaferri u trajtua ndryshe. Ja se cili eshte komenti i agjensive te lajmeve mbi takimin Xhaferri-Kuk : Lideri i Partis Demokratike t Shqiptarve m prestigjioze, Arben Xhaferi deklaroi se ekstremistt shqiptar n Maqedoni nuk jan mundur dhe q konfliktet mund t prsriten, nse nuk fillon dialogu i frytshm. Njerzit t cilt kan luftuar kundr forcave maqedonase t siguris jan n mesin ton dhe nuk kan humbur pa gjurm, deklaroi Xhaferi n Tetov, pas takimit me minsitrin e Punve t Jashtme t Britanis s Madhe, Robin Kuk. Xhaferi tha q nuk e pranon emrtimin terroristt pr paln shqiptare n konflikt. Ata kan qen t veshur me uniforma ustarake, e kan pasur linjn e frontit dhe nuk kan kryer aksione terroriste kundr civilve, tha Xhaferi. Deklarata e Xhaferrit eshte bere ne 4 prill 2001.
  Dhe dy dite me pas jam takuar me Arberin ne Tushemisht. (Tushemishti ka qene vendi ku shume here benim takimet per tu konsultuar lidhur me zhvillimin e ngjarjeve ne Maqedoni. Te pakten keshtu vazhdoi deri ne shtator 2001, deri sa kishte perfunduari Marreveshja e Ohrit dhe deri sa u hodh ideja e krijimit te Keshillit Koordinues te Partive Politike ne Maqedoni).
  Gjate bisedes me Arberin e cila zgjati me shume se tre ore, folem per shume teza dhe hipoteza per te ardhmen e Maqedonise dhe te Kosoves. Te dy ishim dakord se UCK-ja nuk kishte pesuar disfate ne Tetove. Ajo ishte ne mesin e shqiptareve te Maqedonise dhe perseri do te fillonte luften.
  Papritur Arberi me tha: -Cili do te ishte mendimi yt neqoftese do te te propozonin ndarjen e Maqedonise?
  Ishte nje pyetje e befte, por edhe e patrajtuar ne mendjen time deri ne ate moment. Kisha pasur vetem njehere rastin ta trajtoja kete eshtje, por jo kaq hapur me delegacionin e Partise Demokratike Kombetare te Shqiptareve ne Maqedoni te cilet mbronin tezen e federalizmit te Maqedonise.(Takimi kishte ndodhur pas takimit te Ahmetit dhe Xhaferrit dhe une mbajta nje qendrim distancues ndaj idese se federalizmit te Maqedonise.)
  I ktheva pergjigje duke i thene: -Do bejme diskutim teorik apo ke ndonje ide konkrete. (Pyetjen e bera thjesht rutinore sepse e dija qe Arberi asnjehere nuk hynte ne diskutime teorike te kota)
  Dhe Arberi mu pergjigj se fjala ishte per ide konkrete te hedhura nga Lupco Georgievski ne ate periudhe kryeminister i Maqedonise dhe PDSH ne ate periudhe partnere ne koalicionin qeveritar. Ishte Georgievski ai qe e kishte propozuar idene e ndarjes se Maqedonise me nje takim me Arberin. Folem gjate per kete ide konkrete me Arberin. Kemi peshuar avantazhet dhe disavantazhet e idese se ndarjes. Ne fund kemi konkluduar se ne momentin kur UCK sapo ishte terhequr nga Kodrat mbi Tetove dhe kur kete terheqje maqedonasit e trumbetonin si fitore mbi terrorizmin, shqiptaret do te dilnin te humbur po te pranonin idene e ndarjes se Maqedonise. Ne fund konkluduam qe per momentin te mos e perhapim si ide sepse ishte ne disfavorin tone.
  Me vone ngjarjet rrodhen ndryshe. UCK u rikthye ne frontin e luftimeve me me force. Arberi dhe Imeri firmosen me Aliun Marreveshjen e Prizrenit, ku nje nga pikat e saj ishte pranimi i integritetit te Maqedonise, ishte larguar Frouik nga Maqedonia, ishte krijuar qeveria e koalicionit te gjere ne Maqedoni, SHBA kishte caktuar Xhejms Pardju te derguar special ne Maqedoni, ndersa BE kishte caktuar ish-ministrin e mbrotjes francez Leotar etj.


  Veer boton Planin e ndarjes

  Dhe pikerisht ne kete kohe, ne daten 30 maj 2001 botohet ne gazeten Veer Plani i Akademise se Shkencave dhe Arteve te Maqedonise (ASHAM) per ndarjen e Maqedonise
  Akademia e Shkencave dhe Arteve t Maqedonis propozoi ndarjen e Maqedonise dhe kmbimin e territoreve dhe popullsis s Maqedonis dhe Shqipris, pr t’u gjetur zgjidhja e prhershme e krizs ndretnike. N kt memorandum t ASHAM ishte propozuar shprngulja me vullnet e shqiptarve nga rajonet dhe qytetet n Maqedoni n territorin i cili do t’u lirohej, prkatsisht i cili do t’i bashkohej Shqipris. Sipas propozimit Maqedonia do t’ia lshonte Shqipris territorin q prej Tetove deri n Dibr, me Gostivarin dhe nj pjes t Malit t Sharrit, dhe si kompensim pr kt do t duhej t’i fitoj territoret n rrethinn e Liqenit t Presps, rajon kryesisht i banuar me maqedonas. Kryetari i ASHAM Gjorgji Efremov deklaroi se me kt ide kan qen t informuar edhe disa politikan maqedonas. Partit maqedonase dhe shqiptare reaguan lidhur me kt propozim, duke e vlersuar si t papranueshm deri edhe fashist kete plan. Ne mbrojtje te planit doli vetm ish-kryetari i parlamentit te Maqedonise Stojan Andov.
  Ali Ahmeti dhe Arber Xhaferri kane pjeserisht te drejte ne idete e tyre lidhur me ndarjen e Maqedonise. Ata kane te drejte kur deklarojne se ishin shqiptaret, ata qe e ruajten Maqedonine ne vitin 2001. Ky ishte edhe paradoksi i kryengritjes se tyre. Ata ruajten ate qe e konsideronin burimin e te gjithe te keqiave te tyre !!. Marreveshja e Prizrenit e hartuar nga Ahmeti, Xhaferri dhe Imeri dhe e firmosur nga te tre, kishte nje nga pikat e saj, ruajtjen e integritetit te Maqedonise.


  Edhe shqiptaret kishin ne plan te ndanin Maqedonine

  Deri me sot, eshte folur me shume per qendrimin qe mbajten shqiptaret ndaj tezave te Georgievskit dhe te ASHAM per ndarjen e Maqedonise. Ne keto pozita kane rene edhe politikanet shqiptare ne Maqedoni ne luften politike me njeri tjetrin.
  Askush prej tyre nuk eshte marre me pergjigjen e pyetjes: Po shqiptaret vete; a kishin ata ne plan ta ndanin Maqedonine?
  Pergjigja eshte se edhe shqiptaret e kishin ne plan ndarjen e Maqedonise. Nuk eshte fjala per tekstin e betimit te luftetarit te UCK, nuk eshte fjala per programin e PDK se drejtuar nga Haxhirexha qe kerkonte federalizmin e Maqedonise. Me shume se sa kaq. UCK dhe PDSH e kishin ne plan te realizonin ndarjen e Maqedonise. Por disa nga drejtuesit e tyre u tremben ne astin kur duhet te ishin me te vendosur. Per kete plan te shqiptareve kishin dijeni ne menyre te mjegullt edhe disa sherbime inteligjente. Po jap vetem dy detaje lidhur me kete eshtje:
  -Ne nje nga takimet konsultative te zhvilluar midis sherbimit inteligjent shqiptar dhe atij maqedonas ne fund te muajit mars 2001, eshte diskutuar midis te tjerash edhe per ndarjen e Maqedonise nga ana e shqiptareve. Por askush prej tyre nuk ishte ne gjendje te gjykonte konkretisht se si do te realizohej ky plan dhe kush ishin drejtuesit kryesore te tij. Ata asnjehere nuk i moren vesh emrat e drejtuesve dhe planin konkret te ndarjes. Kjo eshte nje detaj pozitiv pasi duke degjuar sot se si perbetohen disa politikane shqiptare ne Tetove per ruajtjen e Maqedonise, do te ishte rrezik jeta e tyre po te dihej se kush jane.
  -Ne muajin qershor 2001, kryeministri i nje vendi te madh europian i kerkoi kryeministrit te Shqiperise largimin nga Shqiperia te nje shqiptari te Kosoves. Serioziteti dhe urgjenca per largimin e tij nga Shqiperia lidhej ngushte me planin per ndarjen e Maqedonise nga shqiptaret.
  Plani shqiptar per ndarjen e Maqedonise ishte menduar te realizohej kur UCK doli ne Likove dhe ishte ne pozita te favorshme perballe ushtrise maqedone dhe faktorit nderkombetar. Ai nuk u realizua pasi disa nga drejtuesit politike te UCK dhe faktorit politik shqiptar ne Maqedoni ne momentin e fundit u tremben dhe u terhoqen.
  Por Litari i ndarjes ka mbetur jashte: Mosmarreveshjet kufitare Kosove-Maqedoni dhe Marreveshja e Ohrit perbejne litarin e ndarjes se neserme te Maqedonise.
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 18. #18
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2007
  Vendndodhja
  Windy City Chicago.USA
  Postime
  840
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  qfar lufte more , joooo ska luft ma

 19. #19
  Interist deri ne vdekje Maska e kleo_al
  Antarsuar
  13-02-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  127
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Per mindimin tim perderisa u ndalua perdorimi i flamurit shqiptar atje nuk do vonoje qe te bejne ndonje ndalim tjeter si psh gjuhen.Mir do ishte mos kishte lufte sepse do shuheshin jet njerzish te pa fajshem.E mir do ishte ti jepej zgjidhje me ane te bisedimeve,por po qe se kjo nuk eshte e mundur ateher le te ket lufte dhe te fitoje me i mire(qe jemi ne).
  Cke qe zgerdhihesh,doren pse e tund,kjo mendja ime,per ty nuk shkon kerkund

 20. #20
  Ultras Maska e KUSi
  Antarsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  3,050
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  i vjen era barut
  UN JAM MIR KUR ASHT MIR SHQYPNIA!

Faqja 1 prej 7 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Dshmort e Shqipris pr Kosovn dhe trojet etnike n Maqedoni
  Nga Kallmeti n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 06-08-2010, 09:08
 3. Bardhyl Mahmuti Ndihmon Opoziten Shqiptare Ne Maqedoni
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-12-2006, 05:06
 4. Intervist: Hoxha i Prizrenit (Samidin Xhezairi)
  Nga Davius n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-07-2006, 19:20
 5. ISH - ANETARET E UCK-se I BEJNE VESHTRIM KONFLIKTIT NE MAQEDONI
  Nga tear-drops n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-07-2002, 00:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •