Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  “Ligji nr. 134, dt. 5.11.1945”: “28 nntori sht dita e lirimit t Shqipris"

  Zbulohet ligji nr. 134, dt. 5.11.1945: 28 nntori sht dita e lirimit t Shqipris.

  Nga Dr. Vasfi Baruti

  Shqipria me dy festa lirimi! Nga viti 92 do fundnntori populli e politika, qeveritar, ligjvns e veteran, t gjith ndar dysh: t djatht festojn 28 Nntorin: Dita e Flamurit dhe lirimit, t majtt 29 nntorin: ditfesta e lirimit! Dhe debati bhet pr ditn e lirmit t Shkodrs, m 28 apo 29 nntor, kurse ditfesta e lirimit e vendosur m 9 nntor 1945 kishte qllime politike pr tu njsuar me festn e Jugosllavis, dhe aspak e kushtzuar me ditn e lirimit t Shkodrs.

  Pas do rotacioni politik ndryshon dhe ligji pr ditn e lirimit, njsoj si vendi t lirohej nga nj regjim pushtues i huaj! Forca politike e djatht sapo erdhi n pushtet, me votn e shumics qeverisse fshiu me t drejt nga kalendari tradicionalizmin e fests t 29 nntorit dhe vendosi: 28 Nntori Dita e Flamurit dhe e lirimit, dhe riktheu traditn kombtare njvjeare (28 nntor 1944 - 28 nntor 1945), vese me argumente t pamjaftueshme historike. T majtt me Ligjin nr. 8253, dt. 30. 10.1997 rikthehen n tradicionalizmin historik t E. Hoxhs: 29 Nntori dita e lirimit. Me ardhjen e t djathtve n pushtet (2005) sndodhi ka pritej, si qe deklaruar pr shtat vjet n festat e nntorit se do rivendosej 28 Nntori i Tret historik. Qeveria Berisha nuk ndryshoi ligjin socialist pr 29 Nntorin, e njohu si dita e lirimit, por e la jasht protokollit zyrtar pr tu kremtuar si e till, dhe njzetetetnntoristt mbeten kundrshtar t vendosur: 29 Nntorin e duam fest zyrtare. Sigurisht loja politike me ditn e lirimit do riluhet kur socialistt t vin n pushtet, 29 nntori do t rivendoset, si dhe sht br publike prej tyre! Kjo loj sduhet t riprsritet, koha ka ardhur, dokumentet e t vrtets t pamshir jan zbuluar. Ligji nr.134, dt. 5.11.1945 prej mse 60 vjet mezi pret t fitoj lirin e dhunuar, dhe Ligji sht n fuqi: 28 Nntori, dita e lirimit t Shqipris.

  N debatin pr vendimin e Qeveris pr rishkrimin e historis s vrtet, historiant e politiks s majt (Prof. Paskal Milo, Prof. Pllumb Xhufi e Co) pr t shpjeguar se ky vendim sht politik e me pasoja t kqia pr historiografin ton bashkkohore, pr argument marrin ndryshimin nga Berisha t dits s lirimit nga 29 n 28 nntor. Por le ti qasem argumentit t profesorve t historis, atij t ndryshimit t dits s lirimit nga 29 n 28 Nntor, dhe ti vem prball t njjtin argument, at t ndryshimit t dits s lirimit, vese n t kundrtn, nga 28 n 29 Nntor, si edhe ndodhi brenda katr ditve nga 5 n 9 nntor 45.

  Nuk mbaj meritn e zbulimit i pari t dokumentit arkivor me Ligjin Nr. 134, dt. 5.11.1945, sepse dokumenti sht zbuluar para meje nga Akademia e Shkencave, madje sht cituar dhe ligji por duke censuruar ditn e lirimit; po ashtu, Ligji ka qn n dor dhe t ish-presidentit, si edhe e ka pohuar n nj far mnyre, por ishte n konflikt interesi me t; Ligji njihej edhe nga drejtori i mparshm i Muzeut, sigurisht edhe nga historian t opozits, aq aktiv n debatin e sotm kundr rishkrimit t historis s vrtet, e t gjith Ligjin Nr. 134 e mbajn n fshehtsi, madje dikush i ndrroj pozicionin pr t vshtirsuar shum gjetjen e tij. Prej kohsh nj debat i kotskot sepse dita e lirimit sht saktsuar me ligj m m 5 nntor 1945.

  N debatin pr shkrimin e historis historiant e politiks (Prof. Pllumb Xhufi e Prof. Paskal Milo) pr argument t t kqiave q vin nga vendimi i Qeveris pr rishkrimin e historis (ndrhyrja e politiks) i referohen shembullit t tyre klasik t ndryshimit nga Berisha t dats s lirimit nga 29 n 28 nntor; dhe ti qasemi argumentit (ndrhyrjes s politiks) dhe shembullit (ndryshimit t dits s lirimit) q i referohen profesort me t njjtin argument (politika) dhe me t njjtin shembull (ndryshimi t dits s lirimit por nga 28 n 29 nntor). Prurja e historis vjen me nj leksion pr profesort e politiks (q cituam): Akti i par i mistifikimit t dokumentit sht Ligji Nr. 134, dt. 5 nntor 1945 pr ditn e lirimit nga 28 n 29 nntor; dhe institucioni i par shtetror i falsifikimit t historis sht Kryesia e Kshillit Antifashist Nacional-lirimtar, n Seancn e 5-t t Mbledhjes s 14-t, t 9 nntorit 1945.


  E vrtet e pamshir!

  M 5 nntor 1945 bhet Mbledhja e 14-t, seanca e I, e Kryesis s Kshillit Antifashist Nacional-lirimtare, dhe kryetari Dr. Omer Nishani konstaton se n mbledhje ishin antart e Kryesis: Kolonel Baba Mustafa Xhani (nnkryetar), Hasan Pulo (nnkryetar), Koo Tashko (sekretar), Sami Baholli (sekretar), Gjeneral-Major Bedri Spahiu, Gjeneral-Major Dali Ndreu, Gjeneral-Kolonel Enver Hoxha, Gogo Nushi, Prof. Gjergj Kokoshi, Kolonel Haxhi Lleshi, Kolonel Islam Radovicka, Kolonel Kristo Themelko, Manol Konomi, Dr. Medar Shtylla, Gjeneral-Major Myslim Peza, Nako Spiru, Ollga Plumbi, Qirjako Harito, Kolonel Ramadan itaku, Spiro Koleka, Gjeneral-Major Spiro Mojsiu, Kolonel Tuk Jakova. N mbledhje mungojn Gjeneral-Leitnant Koci Xoxe (nnkryetar), Dr. Gaqo Tashko (ministr i Bujqsis e pyjeve), Kolonel Hysni Kapo, Liri Gega, Prof. Sejfulla Malshova, Prof. Siri Shapllo e Dr. Ymer Dishnica. [FAKSIMILE 1] Si shihet, Kryesia e Kshillit Antifashist Nacional-lirimtar formohej nga krert m t lart ushtarak e politik t lufts e pas lufte, dhe vet ministrat e Qeveris Hoxha.

  N rend t dits mbledhja e Kryesis ka diskutimin e disa projekt-ligjeve, e i dyti vjen projekt-ligji mbi Amnisti dhe falje pr fajet ordinere t kryera deri n lirimin e Shqipris. Hartuesi i projekt-ligjit, Manol Konomi (ministr i Drejtsis), dit lirimi t Shqipris shnon 17 nntorin me argument se sht dita e lirimi t Tirans kryeqytet. Diskutim kryesor n mbledhjen e Kryesis bhet pr ditn kur sht liruar Shqipria, dhe diskutojn: Manol Konomi, Gjergj Kokoshi, Qirjako Harito e Tuk Jakova, kurse E. Hoxha smund ti kundrvihej t gjithve ndaj dhe u bashkua me t gjith, sepse m 28 nntor 1944 n fjalimin para popullit t Tirans e gjith Shqipris i detyruar prej faktit t kryer (nga Komisioni qndror i organizimit festimit t 28 Nntorit) deklaroi: 28 Nntori sht dita dy her e shnjt, dita e Flamurit dhe e lirimit, por q n kok kishte plan tjetr, si shihet pas katr ditsh.

  24 antart e Kryesis pa asnj prjashtim prkrah propozimin e Qirjako Haritos: ... data 17 nntor t bhet 28 Nntor 1944. (prkrahet); dhe nga t gjith me unanimitet pranohet mendimi i Tuk Jakovs: Sh. Tuk Jakova thot se kur shkoi okupatori prej Shkodre nuk ngeli ma ushtri e huaj n ndonj vnd t Shqipris prandaj duhet t bhet 28 nntor 1944 (Pranohet). [FAKSIMILE 2] Jan 24 gjeneral, kolonel, ministra q bashkohen n nj mendim: 28 Nntori sht dita e lirimit t Shqipris! Esht vendim i Kryesis s Kshillit Antifashist Nacional-lirimtar: me votn e tre nnkryetarve dhe sekretarit t Kryesis, sht vota e Kryeministrit E. Hoxha (komisar i shtabit t Lufts), vota e Spiro Moisiut, komandant i Shtabit t Lufts, vota e Tuk Jakovs, komisar i Divizionit t Dyt q Shtabi i Prgjithshm e ngarkoi me detyrn ushtarake pr lirimin e Shkodrs, e gjith antarve t tjer t Kryesis; fjalt prkrahet dhe pranohet tregojn se vendimi (28 nntori, dita e lirimit) sht i njzshm i gjith udhheqjes politike e ushtarake t Lufts e pas lufts, e Qeveris Hoxha! Prkrahja dhe pranimi unanim i propozimit t Tuk Jakovs (28 Nntori dita e lirimit) nga 24 qeveritar t Qeveris Hoxha, nga Kryesia e Kshillit Antifashist Nacional-lirimtar (organ ligjvns) a ssht argument m shum i pakontestueshm q ti jepet fund prqeshjes s historis me dy data lirimi, nj turp kombtar pa t ngjashmen e vet n historin e kombeve t qytetruara! ǒdokument tjetr duhet tu ndryshoj mendje pr mbar njzetenntnntoristve veteran, politikan e historian t majt?! Po, sht edhe nj dokument ligjor i pashfuqizuar deri sot: Ligji nr. 134, dt. 5 nntor 1945.


  Argumenti ligjor!


  Mbledhja e Kryesis pr diskutimin e dits s lirimit dhe neneve t tjera t amnistis prfundon me miratimin e Ligjit nen pr nen: Kndohet Ligji dhe pranohen nen pr nen si vijon: Neni 1. Amnistohen t gjitha fajet ordinere t kryera deri edhe ditn e 28 Nntorit 1944... [FAKSIMILE 3] Mbledhja e Kryesis miratoi Ligjin nr.134, dt.5.11.1945 dhe neni 1, rreshti i dyt saktson ditn e lirimit: 28 Nntor1944. Prderisa togfjalshi (dita 28 Nntor 1944) i Ligjit 134 nuk sht shfuqizuar, dhe nuk sht shfuqizuar as m 1945 dhe as deri sot, ather togfjalshi dita 28 Nntor1944, dita e lirimit, ka fuqi ligjore edhe sot. Kjo e vrtet ka edhe mbshtetje kushtetuese: Nenin 178, pika 1 e Kushtetuts: Ligjet dhe aktet e tjera normative t miratuara para dats s hyrjes n fuqi t ksaj Kushtetute do t zbatohen derisa nuk jan shfuqizuar. Q do t thot se saktsimi i dits s lirimit (28 Nntor 1944) n Ligjin 134 dt. 5.11.1945 sht n fuqi, dhe sht marrzi ligjore t vihet n dyshim nga politika e politikan dhe historian t politiks s majt. Prderisa Ligji Nr. 134 dt. 5.11.1945 q saktson ditn e lirimit m 28 nntor nuk sht shfuqizuar edhe pas 21 tetorit 1998, kur u miratua Kushtetuta, do t thot se sht formal, i paqn Ligji nr. 8235 dt.30.7.1997 q cakton 29 Nntorin dita e lirimit; se Ligji nr. 8235 sht i kundrligjshm prderisa sht marr pa u shfuqizuar m par Ligji nr. 134 dt. 5.11.1945; dhe se Ligji nr. 8235 bn kaos ligjor sepse n t njjtn koh pr ditn e lirimit ka dy ligje n fuqi q kundrshtojn njri-tjetrin!


  Akti i par i mistifikimit t dokumentit.


  Historia e mistifikimit t dokumenteve shtetrore nis me dokumentin e dits s lirimit: Ligji N.r 134, dt. 5 nntor 1945, me protagonist kryesor kryeministrin Enver Hoxha, dhe institucioni i par q i vuri vuln institucionit t falsifikimit t historis sht Kryesia e Kshillit Antifashist Nacional-lirimtar.

  Midis 5 nntorit (kur u diskutua e miratua me vota unanime Ligji Nr. 134) dhe dats 9 nntor (kur u ridiskutua dita e lirimit) mistifikohet ligji 134, dhe si shihet n faksimile t dokumentit arkivor ndryshon 8-ta dhe lexohet 29 Nntor. [FAKSIMILE 4] Mistifikimi i dats s lirimit nga 28 n 29 Nntor bhet n fshehtsi nga Kryesia e Kshillit Antifashist prderisa procesverbalet e Kryesis (nga 6 n 8 nntor, e deri 26 nntor) jan n vijimsi dhe n asnj prej tyre nuk ka asnj shnj pr diskutimin e ndryshimit t dats nga 28 n 29 nntor. Dhe po ashtu, asnj faqe e procesverbaleve t mbledhjeve t Kryesis nuk mban vuln e Kryesis, dhe kjo e Ligjit 134 sht e vetmja faqe dokumenti q prfundi saj ka vuln e Kryesis s Kshillit, por edhe vet vula prbn nj tjetr fshehtsi (vulosje e vjedhur) prderisa vula nuk mban as nj sigl t kryetarit apo t nj nnkryetari t Kryesis s Kshillit Antifashist. Dokumenti i mistifikuar botohej n Gazeta Zyrtare nr. 71, 13 nntor 1945. [FAKSIMILE 5]

  Kush ishte m interesuar pr ndryshimin e dats s lirimit, dhe n fshehtsi kaq t madhe? Enver Hoxha e as kush tjetr ishte tejet i motivuar pr t njsuar festn e lirimit me at t Jugosllavis s Titos, ishte po E. Hoxha ai q e publikoj pr her t par 29 Nntorin fest e prbashkt e Shqipris dhe Jugosllavis (29 nntor 47), ishte po E. Hoxha flamurmbajtsi i vetm pr bashkimin e Shqipris me federatn jugosllave t Titos. Jan t gjitha argumentet (15 faksimile burimore) pr t besuar se me dorn e vet Enveri ndryshoi datn e lirimit nga 28 n 29, dhe pr kt po i referohem edhe nj argumenti specifik: N fjalimin para popullit t Tirans, m 28 nntor 1944, q n fillim t metingut Enveri deklaroi: Dita e Flamurit u b dita dy her e shnjt: dita e lirimit dhe e bashkimit t popullit shqiptar.[Buletini i Lufts Nacional-lirimtare 1944:30 nntor.] Kurse ribotimi i fjalimit redaktohet duke hequr fjaln e lirimit dhe zevendsuar me fjaln e Pavarsis: Dita e Flamurit u b dita dy her e shnjt: dita e Pavarsis dhe e bashkimit t popullit shqiptar. [E. Hoxha, vepra 1: 1968:605] Redaktimi i fjals e lirimit sht n akord t plot me ndryshimin e dits s lirimit n Ligji Nr. 134, t 5 nntorit 45 ndaj dhe aktori e regjizori i vetm i mistifikimit t Ligjit sht E. Hoxha. N shmbullin e argumentit t dits s lirimit sht gjith historia e Lufts, q nga themelimi i Partis, Konferenca e Pezs, Konferenca e Par e vendit e deri Plenumi Dyt i Beratit, nntor 44, po ashtu edhe homerizimi i Lufts dhe legjendarizimi i E. Hoxhs, q ssht vese figura m negative e Lufts.


  (Vijon n numrin e ardhshm)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Zbulohet “Ligji nr. 134, dt. 5.11.1945”: “28 nntori sht dita e lirimit t Shqipris” (II)

  Nga Dr. Vasfi Baruti

  “29 nntori fest e prbashkt e Shqipris dhe Jugosllavis”!


  Kishin kaluar katr dit nga mbledhja e Kryesis Kshillit e 5 nntorit, dhe n kto dit jan br dhe disa mbledhje t tjera t Kryesis, kurse m 9 nntor Kryesia e Kshillit Nacional-lirimtar bn seancn e 5-t t mbledhjes 14-t. Kryetari i Kryesis, Dr. Omer Nishani, n hapje t mbledhjes bn pranin e antarve t Kryesis: “Kolonel Baba Mustafa Xhani (nnkryetar), Hasan Pulo (nnkryetar), Koo Tashko (sekretar), Sami Baholli (sekretar), Gjeneral-Major Bedri Spahiu, Gjeneral-Major Dali Ndreu, Gjeneral-Kolonel Enver Hoxha, Gogo Nushi, Prof. Gjergj Kokoshi, Kolonel Haxhi Lleshi, Kolonel Islam Radovicka,, Kolonel Kristo Themelko, Manol Konomi, Dr. Medar Shtylla, Gjeneral-Major Myslim Peza, Nako Spiru, Olga Plumbi, Qirjako Harito, Kolonel Ramadan itaku, Spiro Koleka, Gjeneral-Major Spiro Mojsiu, Kolonel Tuk Jakova. Mungojn: Gjeneral-Leitnant Koci Xoxe (nnkryetar), Dr. Ingj. Gaqo Tashko (ministr i Bujqsis e Pyjeve), Kolonel Hysni Kapo, Liri Gega, Prof. Sejfulla Malshova, Prof. Siri Shapllo, Dr. Ymer Dishnica.” [FAKSIMILE 6] Rendi i dits i Kryesis sht Projekt-Ligji mbi t kremtet zyrtare (i pa shfuqizuar deri sot).


  28 Nntori, dita e pavarsis dhe e lirimit.


  N Projekt-Ligjin pr t kremtet zyrtare nuk sht shnuar dita e lirimit, e diskutuar katr dit m par dhe vendosur me unanimitet 28 Nntori, edhe e sanksionuar n Ligji nr. 134 t 5 nntorit. Bedri Spahiu, i mbshtetur n vendimin e 5 nntorit q 28 Nntori shpallej dita e lirimit, bn nj propozim t menur shum: “Dita e 28 Nntorit konidoi me lirimin e Shqipris, d.m.th. me rnien e Shkodrs, prandaj propozoj q emrtimi i fests s 28 Nntorit t bhet: Dita e Independencs dhe e lirimit t Shqipris.” [Shih faksimile 6] Besoj se Spahiu vetmevete mund t ket hequr paralele me Ismail Qemalin q Flamurin e Pavarsis mund ta ngrinte edhe para ose pas 28 nntorit, dhe e ngriti m 28 nntor pr t bashkuar n nj dy 28 nntor (e 28 nntor 1443.) Nuk ka gjetje m domethnse se propozimi i Spahiut pr t bashkuar n nj tre 28 Nntor dhe pr t ardhur n 28 Nntori i Tret 1944, vese kjo gjetje me ndrdije historike kishte marr jet nj vit m par, m 28 nntor 1944, dhe Spahiu sht i motivuar t’i jap frymn e ligjit n Projekt-ligji pr t Kremtet Zyrtare. Propozimi i tij “nuk prkrahet”, shkruhet n procesverbalin e mbledhjes, dhe megjithat Bedri Spahiu krkon q t hidhet n vot (dhe mori pes vota pro) ndoshta pr t par n sy E. Hoxhn me votn kundr, apo pr t’i kujtuar atij deklaratn q ai bri m 28 nntor ’44 q e shpalli 28 nntorin ditn dy her t shnjt, dita e Flamurit dhe e lirimit, por E. Hoxha nuk mund t bashkohej me propozimin e Bedri Spahiut, sepse ishte i prcaktuar qart n rrugn e bashkimit me Federatn e Titos e njsimi i fests s lirimit q bhej n mbledhje t Kryesis ishte diktuar nga emisart e Titos.

  Vrtet meritojn t identifikohen e nderohen pes votat pro propozimit t Spahiut q nuk pranuan kompromis me E. Hoxhn pr t vrtetn historike, dhe pes guximtart jan: Qirjako Harito, i cili bri propozimin i pari q dita e lirimit t jet 28 nntori, Tuk Jakova i cili e mbrojti propozimin e br, Manol Konomi hartuesi i Ligjit t 5 marsit, Gjergj Kokoshi q ishte mjaft aktiv n debat me R. itakun n diskutimin e 9 nntorit, dhe vet Bedri Spahiu autori i propozimit. Guxuan por katr prej tyre m pas e psuan keq pr njrn a tjetrn arsye, ndoshte dhe vota pro e tyre pr 28 Nntorin mund t ishte nj arsye me t tjerat.  Kulisat e E. Hoxhs.


  Mbas votimit t propozimit t Spahiut “Bhen pes minuta pushim dhe pas pes minutash seanca hapet.” Aq sa sht shkruar n procesverbalin e mbledhjes nuk kishin kaluar as dhjet minuta dhe krkohen pes vetm pes minuta pushim, dhe si zhvillohen ngjarjet m pas ato pes minuta i mjaftonin E. Hoxhs pr t vn n lvizje besnik t tij. Ndodhi ajo q pritej dhe plani i Hoxhs triumfoi. 28 Nntori dita e lirimit ishte vendosur me unanimitet katr dit m par, dhe Ramadan itaku me njher pas pushimit ringre problemin e dits s lirimit t Shqipris dhe rihedh pr diskutim ditn kur sht liruar Shqipria, pr t ciln t ciln m 5 nntor dha votn pro 28 nntorit, dhe mesa kishte dgjuar Shkodra qnkej liruar pak pas mesnats t 29 nntorit. (FAKSIMILE 7) Asnj nga diskutantt nuk foli n mbshtetje apo kundr itakut se kur sht liruar Shkodra, m 28 a 29 nntor, kur me vota unanime m 5 nntor kishin vendosur 28 nntorin ditn e lirimit t Shqipris. Kryeministri Hoxha, Kryesia e Kshillit Antifashist, koka politike dhe ushtarake q kishte marr n dor fatet e vndit, t gjithv nuk u mbetej nj pik dinjiteti e morali, por edhe tejet frikacak pasi nuk guxuan t shfuqizojn nenin 1 t Ligjit 134, t 5 marsit q prcaktonte 28 nntorin dit t lirimit. Pafytyrsi e madhe q 18 gjeneral e kolonel, me komandant e komisar t Shtabit t Lufts (E. Hoxha-S. Moisiu), gjith Kryesia e Kshillit Antifashist Nacional-lirimtar dhe qeveria Hoxha m 5 nntor votojn 28 Nntorin dit e lirimit dhe ndrrojn mendje kaq shpejt e pa asnj argument historik votojn: “29 Nntori prvjetori i lirimit t Shqipris”! [FAKSIMILE 8] Nj tuf horra politik me kryehorr E. Hoxha, ca t tjer frikacak e ca servil, gjith bashk baltosn e mohuan vetveten pr interesa t ulta politike t E. Hoxhs, dhe lan pas at absurd historik t 29 Nntorit t lirimit e at debat do fundnntori e deri sot?! Politika, sa e qelbur politika, ama politika antikombtare! E rnd, por shum e vrtet.  Enveri i lutet Titos pr bashkimin me Jugosllavin!


  Prderisa “28 Nntori lirimi i Shqipris” u vendos nga t gjith n diskutimin e 5 nntorit dhe u sanksionua edhe me Ligj nr. 134, domosdoshmrisht q ka nj arsye madhore pr t ardhur n kt prapasken politike neveritse nga kryeministri Hoxha. Ishte ndrhyrja e emisarve t Titos q dita e lirimit t njsohej me at Jugosllavis dhe ka shum argumente burimore, q fillojn zyrtarisht me Kongresin e Prmetit q shpalli bashkimin e Shqipris me Konfederatn e Titos, dhe me plot t tjera deri te letra e Enverit drguar Titos m 17 mars 1948) me lutje pr bashkimin sa m par me Jugosllavin: “Fundi i vitit 1948 do t na gjej t bashkuar q t tre shtetet n nj federat. ...Ne duhet t punojm konkretisht pr federatn dhe pr kt gj n vendin ton punohet me t gjitha forcat, por shtja q ne duhet t marrim inisiativn e par pr t krkuar kt gj. ...ne kemi nevoj t na thuhet nga ju nse ka ardhur momenti kur ne duhet t marrim n shqyrtim shtjen e bashkimit, do t dshironim t na jepeshin disa sqarime m plotsuese q ju i shihni t arsyeshme...” [AQSH, F 14/AP, D. 4, 1948] Por ka dhe argumente burimore specifike q dshmojn historin e fests s 29 nntorit, derisa Enveri e shpalli at zyrtarisht fest t prbashkt me Jugosllavin e Titos m 28 nntor 1947; sht histori e turpshme q filloi m 9 nntor, vijoi m 27, 28 e 29 nntor ‘45, vazhdoi m 29 nntor 1946 e prfundoi m 29 nntor 1947, kur u shpall publikisht me redaksionalen: “29 Nntori fest e dy popujve tan” [Z. Popullit 1947:29 nntor], dhe 10 dhjetori me parrulln politike me shkronja t mdha n Bashkimi: “Rroft Bashkimi dhe vllazrimi i popullit ton me popujt e Jugosllavis s re.” Megjithat njzetenntnntoristt nuk lvizin nga e vetja e 29 nntorit!  Argumente historike.


  Argumenti i diskutimit n Seancn e I-r t 5 nntorit dhe Ligji nr.134 i 5 nntorit ’45 sht shprehja m e koncentruar e t vrtets historike t 28 Nntorit t lirimit. Por historia sht shkenc ndaj krkon dhe argumente historike t ngjarjes s lirimit dhe n trsin e tyre ato i ka studimi “28 Nntori i Tret (n faksimile)”, i cili vjen me 80 faksimile q s’kan nevoj pr koment sepse faksimilet flasin vet, dhe prvjohen shum qart tre argumente: s pari, Komision pluralist m 27 nntor ‘44 publikoi programin e festimit t 28 Nntorit dita e Flamurit dhe lirimit, q n Tiran u festua dy dit, nj dita e Flamurit dhe dita tjetr e lirimit t vendit, dhe festa e 28 Nntorit u kremtua n gjith vendin, edhe nga shqiptart matan kufirit; 28 Nntori u njoh i till pr nj vit, madje u festua e m 28 nntor ’45 n gjith vendin, prve Tirans ku u kremtua e 29 nntori; 28 Nntori i lirimit hyri n dokumentacionin e shkollave (tekstet e kndimeve); s dyti, t gjitha burimet dokumentare jan dshmi e pamohueshme se gjermant u larguan pa luft nga Shkodra mbrmjen e 28 nntori, edhe fuqit Aleate jan me burime se Shqpria u lirua m 28 nntor, lajmin e jep dhe Radio Londra n emisionin e mbrmjes s 28 nntorit; edhe dokumentet gjermane saktsojn largimin nga Shkodra m 28 nntor; s treti, 29 nntori sht vendim politik dhe vepr e keqe vetm e Enver Hoxhs, me burime t shumta nga Lufta e deri ato m t fundit, derisa u kurorzua me Titon.

  Esht e nj opinion i br publik e n media q redukton n hi ditn e lirimit e debatin pr t, meq nga ajo dit nis pushtimi i vendit nga armiku i madh komunizm! Q komunizmi ishte armik i rrezikshm si dhe fashizmi, sht nj opinion q njihet, edhe viktimat e komunizmit jan shum m shum se viktimat e nazifashizmit gjat lufts. Nn kt argument t mohosh ditn-ndrr pr shqiptart, at t lirimit nga nazifashizmi, kjo s’sht e drejt. do vend pjesmarrs n luftn antifashiste ka nj dit lirimi dhe e kujton q mos kthehet kurr; dhe n prvjetor t mdha blloku Perndimor dhe ai Lindor, sipas mnyrs s tyre, ditn e fitores mbi fashizmin e kujtojn me ceremoni t mdha si ndodhi e m 2004 (Shqipria, prfaqsuar nga AQSH, u pasqyrua me turp.) Shqipria nj rast i veant me dy dit lirimi apo pa dit lirimi!

  Historia zyrtare e shkruar n dhjetvjearin e fundit pr Luftn e pasluftn sht me at metodologji, me ato kritere e parime politike t monizmit kur historia shkruhej nga politika. Politika dhe historian t opozits bhen barrikad pr rishkrimin e historis s vrtet me kritere bashkkohore. Paradoksale t deklarohet hapur programi zyrtar i PS-s pr qndrimin ndaj historis: “Shqiptart duhet t msohen t numrojn n mnyr demokratike, q do t thot nse dikush e ka ln te dyshi, paardhsi duhet ta filloj te treshi dhe jo m te njshi.... Pra historia duhet t plotsohet, nuk sht se mungon historia e Shqipris q t lind nevoja pr ta rishkruar.” (25 gusht 2007). Kryetari i Akademis s Shkencave, Prof. Ylli Popa, e quan t kryer detyrn akademike t shkrimit t historis s Lufts me vllimin e par dhe t dyt, i cili prej tre vjet sht mbaruar e s’po del n drit, e si i pari e i dyti shkruar me metodologjin e E. Hoxhs, si dhe shum zra t historis n Fjalorin Enciklopedik Shqiptar (dy vllime), q ka shkuar n shtyp a sht gati. Politikan e intelektual nga fronti i opozits i bien fort kambanave politike dhe japin alarmin: “Rishkrimi i historis do t sjell tensione politike.”, q m s pari t dgjojn historiant q do rishkruajn historin apo tekstet shkollore t historis kombtare, t dgjojn e nxjerrin msime jete: kujdes, tension i lart! Nj trysni psikologjike sheshit q historia t shkruhet nga “treshi” e jo nga “njshi”, dhe nj nga meraket e mdha jan dhe datat simbol, veanrisht dita e lirimit, t mbrohet 29 Nntori.  Rekomandim.


  Mbshtetur n Neni 178, pika 1 e Kushtetuts: “Ligjet dhe aktet normative t miratuara para dats s hyrjes n fuqi t ksaj Kushtetute do t zbatohen derisa nuk jan shfuqizuar.”; dhe mbshtetur n dokumenta arkivore t Mbledhjes s 14-t t Seancs I-r t Kryesis s Kshillit Antifashist Nacional-lirimtar t dats 5 nntor 1945, t cituar m par


  Konstatoj:

  N prputhje me Nenin 178, pika 1 t Kushtetuts, Ligji Nr. 134, dt. 5.11.1945 (Neni 1, rreshti i dyt), q prcakton 28 Nntorin dita e lirimit, sht Ligj n fuqi edhe sot sepse nuk sht shfuqizuar; dhe prderisa Ligji Nr. 155, dt. 9.11.1945 nuk ka shfuqizuar ligjin nr. 134 t 5 nntorit pr ditn e lirimit dhe prderisa Ligji Nr. 8235, dt. 30.10.1997 nuk ka shfuqizuar ligjin nr. 134 t 5 nntorit, pr rrjedhoj njheresh n fuqi jan dy ligje pr ditn e lirimit: Ligji nr. 134 i 5 nntorit ‘45 q nuk sht shfuqizuar deri sot dhe gzon legjitimitet dhe Ligji nr. 8235 i 30 nntorit ’97, i mbivendosur arbitrarisht e i kundrligjshm. Prandaj, n t drejtn e Neni 178, pika 1 t Kushtetuts kam t drejt ligjore t


  Krkoj:

  1. Shfuqizimi i Ligjit Nr. 155, dt. 9.11.1945: paragrafi a, pika 2: “Prvjetori i lirimit t Shqipris sht 29 Nntori”;

  2. Shfuqizimi i Ligjit nr. 8235, dt. 30.10.1997, t Kuvendit q prcakton 29 Nntorin dita e lirimit nga nazifashizmi gjerman;

  3. Rivlersimi i Ligjit Nr. 134, dt. 5.11.1945 pr ditn e lirimit: 28 Nntor 1944 dhe botimi n Fletore Zyrtare;  Prfundim.

  Mbledhja e 14-t, Seanca e 5-t, e Kryesis s Kshillit Antifashist Nacional-lirimtar”, e 9 nntorit 1945 shnon krijimin e par t institucionit shtetror t falsifikimit t historis. Shfuqizimi i Ligjit Nr. 155 (9.11.1945) paragrafi a, pika 2 dhe i Ligjit Nr. 8235 dt. 30.10.1997, i bjn NEKROLOGJIN ditlindjes s institucionit t falsifikimit dhe aktit t par zyrtar t falsifikimit t historis, dhe po ashtu aktit falsifikator t fundit: Ligji nr. 8235, 30.10.1997. Dhe s’ka dyshim se vjen nj dit q shqiptart i urojn mirseardhjen 28 Nntori i Tret, dhe 29 nntor mos ardhsh kurr se nmove Flamur!

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Dalin faktet e pakundrshtueshme t falsifikimit t historis

  Nga Celo Hoxha

  Oruelli padyshim q nuk e dinte far ndodhte n Shqipri, ndrsa shkruante romanin e tij “1984”. Pr t ndrtuar shoqrin e Oqeanis t kontrolluar me telekamera dhe sigurimsa nga Vllai Madh, ai kishte parasysh Bashkimin Sovjetik qysh prej vitit 1917 e deri n periudhn e shkrimit t romanit. Megjithat, me hapjen e arkivave po bindemi dita-dits se ai do t kishte shkruar t njjtat ngjarje t tmerrshme edhe sikur t njihte vetm Shqiprin e viteve 1944 e deri ditn q ai vdiq n vitin 1950. Nuk sht e rastit q ky roman ishte e vetmja kryevepr e shekullit t njzet q nuk guxoi ta prkthente kush nga prkthyesit e vjetr; ai roman zbrthen gjith mekanizmin si funksiononte diktatura shqiptare, sepse n parimet themelore diktaturat jan t gjitha njlloj

  Uinston Smithi, kryepersonazhi i Oruellit, punon n Ministrin e t Vrtets, institucioni q, n ironi me emrin e vet, merret me falsifikimin e historis. Aty, me kalimin e viteve, ndrsa protagonistt e revolucionit nisin t dalin “armiq”, Uinstoni shikon si fshihen personazhet nga fotot historike, si rishkruhen artikujt e gazetave, duke hequr personazhet real e duke i zvendsuar me heronj t shpikur. Uinstoni bhet edhe vet pjes e ktij falsifikimi, me nj brerje t heshtur ndrgjegjeje. Tashm, sht pranuar q fotografia e shpalljes s pavarsis s Shqipris sht retushuar, q dokumenti i firmtarve t saj sht falsifikuar gjithashtu – jan hequr emra dhe jan vendosur t tjer dhe nuk ka dal ende nj “Uinston” me kuraj q t rrfej eksperiencn e tij.

  Dalja n drit e falsifikimeve t historis shqiptare nga komunistt ka qen vetm shtje kohe. Dokumentet q po zbulohen koht e fundit kan qen n arkivat shqiptare pr dekada me radh, vetm se duhej t nxirreshin nga kthetrat e njerzve q i shrbyen dhe vazhdojn t’i shrbejn kasts q ngriti nj regjim t mbshtetur mbi krim dhe mashtrim.

  Ka shtatmbdhjet vjet q n nntor hapet i njjti debat: a duhet t jet fest kombtare apo jo 29 nntori dhe a sht 29 nntori dita e vrtet e lirimit t Shqipris. Nj debat q na ka br qesharak, sepse t dyja palt kan diskutuar pa asnj dokument: njra pal ngaq nuk kishte, pala tjetr ngaq nuk donte t’i nxirrte, sepse e vrteta ishte kundr saj.

  Dje, “TemA” botoi nj dokument, (sot botohet pjesa e dyt), i cili detyron rishkrimin e gjith librave t historis s gjysms s dyt t shekullit t njzet. N mbledhjen e Kryesis s Kshillit Antifashist Nacionallirimtar, m 5.11.1945, sipas dokumenteve t Arkivit Qendror t Shtetit, sht diskutuar dita e lirimit t Shqipris dhe n fund sht vendosur pr datn 28 nntor 1944. Ja far shkruan dokumenti q ka zbuluar dr. Vasfi Baruti dhe shnimet e tij: “24 antart e Kryesis pa asnj prjashtim prkrahn propozimin e Qirjako Haritos: “... data 17 nntor t bhet 28 Nntor 1944. (prkrahet)”; dhe nga t gjith me unanimitet pranohet mendimi i Tuk Jakovs: “Sh. Tuk Jakova thot se, kur shkoi okupatori prej Shkodre, nuk ngeli ma ushtri e huaj n ndonj vend t Shqipris, prandaj duhet t bhet 28 nntor 1944. (Pranohet).” Jan 24 gjeneral, kolonel, ministra q bashkohen n nj mendim: 28 Nntori sht Dita e lirimit t Shqipris! sht vendim i Kryesis s Kshillit Antifashist Nacionallirimtar: me votn e tre nnkryetarve dhe sekretarit t Kryesis, sht vota e kryeministrit E. Hoxha (komisar i shtabit t Lufts), vota e Spiro Moisiut, komandant i Shtabit t Lufts, vota e Tuk Jakovs, komisar i Divizionit t Dyt q Shtabi i Prgjithshm e ngarkoi me detyrn ushtarake pr lirimin e Shkodrs, e gjith antarve t tjer t Kryesis; fjalt ‘prkrahet’ dhe ‘pranohet’ tregojn se vendimi, (“28 nntori, dita e lirimit), sht i njzshm i gjith udhheqjes politike e ushtarake t Lufts e pas lufts, e qeveris Hoxha!”

  Mirpo, 4 dit m von, vendimi prmbyset. Ramadan itaku, i cili m 5 nntor dha votn pro 28 nntorit, pas nj pushimi t mbledhjes, m 9 nntor, deklaron se kishte dgjuar q Shkodra qnkej liruar pak pas mesnats t 29 nntorit.

  Kto dokumente, m tepr se pr datn e lirimit, kan rndsi, sepse tregojn n mnyr t pakundrshtueshme q historia jon sht falsifikuar, ndrsa dita e lirimit ka probleme t tjera. Deri tani ka mendime q kjo sht dita e mbarimit t fazs s par t lufts civile n Shqipri, e cila m von vazhdoi nn emrin luft klasash. Ajo q ka mbetur t bhet, sht nxjerrja n drit e dokumenteve t reja edhe pr kt fakt t mohuar t historis.

  Tema

Tema t Ngjashme

 1. SK Tirana
  Nga Pasiqe n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 251
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 19:19
 2. Dita e clirimit te Shqiperise
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 17-01-2009, 07:48
 3. Dita e lirimit: Qeveria l n fuqi 29 Nntorin
  Nga Humdinger n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 25-12-2006, 22:15
 4. Tifozt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 21:05
 5. Debati mbi Ditn e lirimit
  Nga dardajan n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 227
  Postimi i Fundit: 23-02-2006, 03:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •