Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 41
  1. #1
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170

    Vatikani hap arkivat per Kaloresit Templare, pas 700 vjetesh

    Templaret jane nje element historik te mbeshtjelle me hije misteri dhe mite te shumta (nje prej tyre eshte ai i Kupes se Shenjte-Holy Grail). Publikimi i ketyre dokumetave pritet te hedhe sadopak drite mbi te vertetat historike mbi ekzistencen e tyre.

    The mysteries of the Order of the Knights Templar could soon be laid bare after the Vatican announced the release of a crucial document which has not been seen for almost 700 years.

    A new book, Processus contra Templarios, will be published by the Vatican's Secret Archive on Oct 25, and promises to restore the reputation of the Templars, whose leaders were burned as heretics when the order was dissolved in 1314.
    Gjithe artikullin mund ta lexoni ketu:
    http://www.telegraph.co.uk/news/main.jhtml;jsessionid=SJ1VHGXMHILVJQFIQMGSFFWAVCBQ WIV0?xml=/news/2007/10/05/wvatican105.xml
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e ujkus
    Anėtarėsuar
    17-10-2006
    Postime
    327
    misteri eshte kur mundohen te fshehin te verteten Thua dokumentat qe do te nxjerre vatikani do te te jene autentike sepse i bie qe ai te hedhe poshte ate qe eshte shtylla kryesore sistemt te tij

  3. #3
    Ne fakt historia e Templareve eshte mister vetem per ata qe nuk e kane degjuar ndonjehere si term ose nuk kane njohuri nga shoqerite sekrete. Perndryshe jeta, aktiviteti dhe anetaresia e tyre njihet fare mire sot. Ka me dhjetra libra dhe materiale te bazuara teresisht ne burime dhe referenca historike qe trajtojne temen e Templareve. Ajo qe nuk dihet mire eshte se cfare moren ata ne Jeruzalem dhe cfare kane kerkuar neper brigjet e Jonit. Pjesa tjeter eshte e njohur...

  4. #4
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Holy grail,moren
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  5. #5
    Jo nuk eshte Holy Grail (qe sidoqofte ende nuk dihet qarte nese perfaqeson thjesht Kupen qe piu Jezusi, apo linjen e tij te trashegimise se gjakut apo Maria Magdalenen apo shkrime te fshehta etj). Fakt eshte qe mbas kthimit nga Jeruzalemi Templaret u bene njerezit me te pasur te kohes.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Darius, ata u bene te pasur ngase filluan te marrin te holla ari nga kisha derisa i benin shantazh edhe Papes se s'ka asgje te vertete mbi jeten e jezu krishtit si e spjegonte kisha pra per te mos dalur e verteta nje kohe Papa i lejoi qe te benin ēkaa te donin temliet deri sa iu erdhi fundi ne france me siguri se fundin e tyre e dijmi te gjithe, eksterrminimin e tyre mbrenda nje nate !
    Une besoje me shume se aat kan hasur ne ndonje shkrim te forte per krishtin keshtuqe u pasuruan, ska lidhje ketu kupa e krishtit se gjoja e ringjalle jeten, keto jane vetem fantezi....

  7. #7
    Marrja dhe dhenia e parave me fajde filloi me pas. Dihet mire qe kthimi nga Jeruzalemi i shnderroi ata ne njerez shume te fuqishem. Ketu ka mister dhe spekullime se cfare kane gjetur. Sa per eksterminimin e tyre ai nuk ka ndodhur kurre. Ata nuk u zhduken por kaluan ne ilegalitet. Vrasja e De Moley nuk zhduku gjithe Templaret. Perkundrazi forca e tyre nenrrogoz u rrit gjithmone e me shume.

  8. #8
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Marrja dhe dhenia e parave me fajde filloi me pas. Dihet mire qe kthimi nga Jeruzalemi i shnderroi ata ne njerez shume te fuqishem. Ketu ka mister dhe spekullime se cfare kane gjetur. Sa per eksterminimin e tyre ai nuk ka ndodhur kurre. Ata nuk u zhduken por kaluan ne ilegalitet. Vrasja e De Moley nuk zhduku gjithe Templaret. Perkundrazi forca e tyre nenrrogoz u rrit gjithmone e me shume.
    Do te doja shume te mesoja me teper per keta te fundit.Mund te me rekomandoni ndonje liber se romani i Dan Braun nuk eshte dhe aq ndricues?falemnderit.

  9. #9
    Mund te lexosh Holy Blood, Holy Grail nga tre autore Michael Baigent, Richard Leigh dhe Henry Lincoln. Po ashtu ke Behold a Pale Horse nga William Cooper dhe nga Lynn Picknett dhe Clive Prince ke The Templar Revelation qe ka informacion shume te zgjeruar. Jane shkruar shume libra per Templaret po keta autore me kane pelqyer dhe me jane dukur shume me kembe ne toke. William Cooper ka dhe shume gjera te tjera ne ate liber por kapitulli per Templaret eshte fantastik. Ai i njeh mire pasi ka qene anetar i shoqerise sekrete De Moley qe u ngrit per nder te kryetarit te fundit te Knights Templars Jacques De Moley. Te shikoj nese kam ndonje gje ne arkivin tim si pdf dhe po te njoftoj.

  10. #10
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Mund te lexosh Holy Blood, Holy Grail nga tre autore Michael Baigent, Richard Leigh dhe Henry Lincoln. Po ashtu ke Behold a Pale Horse nga William Cooper dhe nga Lynn Picknett dhe Clive Prince ke The Templar Revelation qe ka informacion shume te zgjeruar. Jane shkruar shume libra per Templaret po keta autore me kane pelqyer dhe me jane dukur shume me kembe ne toke. William Cooper ka dhe shume gjera te tjera ne ate liber por kapitulli per Templaret eshte fantastik. Ai i njeh mire pasi ka qene anetar i shoqerise sekrete De Moley qe u ngrit per nder te kryetarit te fundit te Knights Templars Jacques De Moley. Te shikoj nese kam ndonje gje ne arkivin tim si pdf dhe po te njoftoj.
    shume falemnderit.Do ti kem parasysh.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    papa clementi i 5 i shperndau templaret ne 1291.ky dhe disa dokumente jane qe u dhane lirisht tani nga arshiva e vatikanit per studime historike.nje nga arsyet e shperndarjes se kaloresve te tempullit ishte edhe fakti qe ato filluan te simpatizojne stilin e jeteses ne lindjen e mesme. ne dokumentet behet fjale edhe per nje pelhure te vecante .mbase behet fjale per cercafin e torinos ,me te cilin pretendohet te jete mbeshtjelle krishti pas kryqezimit.hapja e kesaj arshive do te sjelle nje drite te re ne historine e tempullareve. shume interesante.

  12. #12
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Ka zera qe thone qe holy grail ekziston sot me te vertete,ta leme menjane Dan Brown,ai tregon peralla me romanet e tij,bile keto zera thone qe holy grail eshte ne.............
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  13. #13
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Himare.
    .....
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #14
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    E fshive Darius,mir e bone,shoket nuk lihen ne balt
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  15. #15

  16. #16
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Edhe une pa shaka e kam,nuk ka ekzistuar ndonjehere ndonje holy grail.........holy!!!!!!!!!!!!!!
    ēfare eshte?veē nje fjale asgje tjeter.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  17. #17
    Tani kjo eshte e keqja qe temat percudnohen me chit chate. Ketu nuk behet fjale per besim personal se eshte nenforumi i Historise. Ska rendesi nese ekziston apo jo Holy Grail apo se cfare perfaqeson. E thashe qe nuk dihet me saktesi se cfare eshte, vetem permendet si dicka me shume vlere. Ti thua nuk ekziston ndersa une mund te te nxjerr 1 mije burime qe te thone me faqe te tera qe ekziston me cke me te.

    Te qendrojme tek tema per Templaret dhe dokumentat qe do publikohen per ta.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e ujkus
    Anėtarėsuar
    17-10-2006
    Postime
    327
    tempullaret ne shqip ,grup i fuqishem te cilet vatikani arriti te shfarose me ane te urdhrave te tij brenda nje nate .megjithate templare jane perseri te forte te transformuar sigurisht.
    Thelbi nuk eshte sang real por e verteta qe ajo mbart perfshire dhe misteret .
    templaren ne brigjet e jonit nuk kerkuan gje per transportuan ate qe ishte shume e rendesishme per ta .MARIE MAGDALENEN e cila ishte me barre pas vdekjes se krishtit .Ajo u transportua nepermjet shqipersise se ishte rruga me e shkurter dhe u fsheh diku ne europe . Krishti kishte nje cun e nje goce . goca ka lindur ne sarande dhe quhej SARA .ne ate zone qyteti i madh ishte butrinti dhe jo saranda . ne sarande kishte nej komunitet cifut dhe nje port i vogel .fshat .por ky fshat u be nje pjese e nje te vertete te madhe e cila sot e kesaj dite diskutohet nga shume njeres ,
    krishti vete tha " une do te sjell lufte ,jo paqen "
    dhe ne te vertete debatet dhe luftrat sot jane vetem per krishtin ishte apo jo i vdekshem .
    edhe templaret u zotuan ne te ruanin kete te vertete . Por edhe te verteta te tjera qe nuk kane dale sot e kesaj dite . sa per mistere te tjera nuk ka sepse ishin njerez si ne .

  19. #19
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anėtarėsuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Kam lexuar nje liber qe lidhte templaret me masonerine dmth pararendesit e masonerise.

    Praktikisht templaret kishin gjetur tek tunelet poshte tempullit thesarin(ari i tempullit,ofertat e ndryshme ne ar argjend e gure te cmuar) qe hebrejte fshehen para se Roma te pushtonte Jeruzalemin ne vitin 70. Pjese e thesarit ishin edhe dokumente sekrete ku perfshihet edhe jeta e Jezu Krishtit.
    Kjo faktikisht perkon me pasurimin e menjehershem te tyre si dhe me herezine e tyre,sepse u provua qe Templaret nuk besonin se Jezusi ishte Zot,por se ishte njeri.

    Pas 13 tetorit 1307, data kur Filipi i Bukur dhe Papa arrestuan gati 15 mije templare,pjesa qe ngeli thone se ka shkuar ne Skoci sepse ishte i vetmi vend ku Papa skishte fuqi,sepse mbreti Bruce ndersa luftonte me anglezet ishte edhe i ckisheruar prej Papes. Vend perfekt.
    Cuditerisht ne Skoci kemi Tempullin e Roslin e po ne Skoci kemi fillesat e Masoneve te organizuar si shoqeri sekrete ,sipas ketij libri qe ne 1599 kur u hapen 4 llozhat e para.

    Po ashtu ne Roslin thuhet se eshte grali. Ajo historia e Maria Magdalenes sipas ketij libri eshte trillim i paster. Ne Roslin sipas ketij libri jane dokumente antike te mbartura ne 4 senduke te medhenj,te cilat i vendosi William Sinclear kur ndertoi tempullin.

    Me pak fjale Templaret jane pasardhesit e dijeve sekrete te nje sekti hebraik ku bente pjese Jezusi e templaret u bene trashegimtare te dijes sekrete e pastaj nga templaret u be kalimi tek masonet. Dmth Templaret u bene ajka e grupeve injorante masone qe ekzistonin e nen emrin e tyre themeluan masonerine si shoqate sekrete.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  20. #20
    Sipas Lynn Picknet dhe Clive Prince (te cilet personalisht i konsideroj si nga studiuesat me serioze dhe me te mireinformuar ne kete fushe) Rosslyn Chapel padiskutim eshte e mbushur me simbolike masone dhe freemasone. Sot ekziston nje shoqeri 'sekrete' qe quhet Rosslyn Templars te cilet i jane kushtuar zberthimit te kodit dhe mesazheve te koduara qe permban kjo keshtjelle. Por akush deri me sot nuk ka qene ne gjendje te dali me nje pergjigje te plote. Ka zera qe thone se shkallet e larta te hierarkise masone dhe freemasone kane dijeni se cfare perfaqeson ne te vertete Rosslyn Chapel si dhe sekretin/et qe ruan. Sa per Grail qe mundt e ndodhet ne Rosslyn per mua ai eshte nje mit i thjeshte. Ka shume mundesi qe vajta e St Claires ne Skoci ne vitin 1168 (me vone u quajten Sinclar ose Sinclairs of Roslin) dhe vendosja e tyre ne ate keshtjelle i dha dhe fillesen mitit pasi sipas gjeanologjise Sain Claire jane direkt pasardhes se Maria Magdalenes, ose e thene ndryshe direkt linja e gjakut te Krishtit nese i besojme teorise qe M. Magdalena ka qene gruaja e tij dhe krijuan nje linje trashegime te gjakut te tyre. Sidoqofte gjithe pasardhesit e familjes Sinclar kane qene dhe vazhdojne te jene Grand Master Masons dhe Freemasons.

    Me pak fjale Templaret jane pasardhesit e dijeve sekrete te nje sekti hebraik ku bente pjese Jezusi e templaret u bene trashegimtare te dijes sekrete e pastaj nga templaret u be kalimi tek masonet.
    Kjo eshte deri diku linja e pergjithshme qe mbahet kur flitet per masonet. Ndersa ka disa linja te tjera te cilat e quajne sektin hebraik (qe ne fakt nuk eshte aspak sekt por thjesht ajo klase mistikesh dhe dijetaresh cifute te cilet mesonin dhe shperndanin Kabalen/Toren qe cuditerisht ka kuptimin si The Hidden Wisdom) si transmetuesin e asaj diturie qe po humbiste neper mijevjecare dhe qe e kishte origjinen nga epokat shume te largeta te historise njerezore tashme e zhdukur nga kujtesa kolektive. (kete pike do e vazhdoj me shume tek tema qe me ke drejtuar pyetjet ndersa per Rosslyn besoj se tu pergjigja ketu). Per aq sa di dhe si bindja ime Templaret 'zyrtarizuan' masonerine por nuk e krijuan aspak. Ata me sakte bene bashkimin e doktrinave dhe grupimin e masoneve duke i thene tipare me te theksuara te nje shoqerie sekrete.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Shqipėria nė arkivat e Kinės
    Nga Davius nė forumin Arkeologji/antropologji
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-05-2005, 10:15

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •