Close
Faqja 11 prej 14 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 270
 1. #201
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Zbardhet dokumenti sekret: Ja strategjia e SHBA-ve kundr Lindjes

  Gazeta publikoi materialin e klasifikuar q prgatiti Kissinger. Skema e amerikanve ndaj sovjetikve dhe gjith Lindjes

  David Binder

  UASHINGTON – Sipas nj prmbledhjeje t shnimeve t tij, sekretari Amerikan i Shtetit, Henry A. Kissinger, ka pohuar se “nse qeverit komuniste do t preferoheshin n Europn Perndimore, Aleanca Atlantike mund t thrrmohej dhe Shtetet e Bashkuara do t izolohen. Dokumenti, i siguruar nga “The New York Times”, sht prgatitur n fundjavn e 13-14 dhjetorit n Londr, ku zoti Kissigner mbajti nj fjalim para nj grupi prej 28 ambasadorsh amerikan me mision n Europn Lindore dhe Perndimore. Nj zyrtar i Departamentit Amerikan tha se “ishin paraqitur dy materiale n prdorim dhe u bashkuan, duke prgatitur nj prmbledhje t fjalimit.
  Nxjerrja e sekretit
  Prmbledhja u ishte shprndar ambasadorve pr takimin e dhjetorit me kabllogram q m 12 shkurt, nga Helmut Sonnenfeldt, kshilltar i zotit Kissinger, bashk me nj prmbledhje t shnimeve rreth politiks s Shteteve t Bashkuara n drejtim t Bashkimit Sovjetik. Prmbledhja e shnimeve t zotit Sonnenfeldt sht publikuar sot n “The Times”. Kopjet e t dyja materialeve t stampuara si “sekrete” u siguruan nga “The Times” dhe me sa duket, s fundi, edhe nga nj tjetr organ shtypi “Human Events”, nj botim i prjavshm konservator n Uashington. Duket se t dyja prmbledhjet nnshkruhen nga senatori konservator republikan i Nju Jorkut, James L. Buckley, i cili ua bri t ditur javn e kaluar antarve t tjer t Kongresit. Duket se synimi thelbsor i nxjerrjes s ktyre dokumenteve nga disa zyrtar t paidentifikuar t Administrats ishte q t pajisin me “armatim” politikant konservator kundr zotit Kissinger, zotit Sonnenfeldt dhe s fundi edhe kundr presidentit Ford.
  Duke iu prgjigjur komenteve, Leonard Saffir, asistenti administrativ i senatorit Buckley, tha se nj kopje e prmbledhjes s Sonnenfeldt kishte qen n zotrim t senatorit pr nj periudh njjavore dhe t tjert i kishin pasur kto kopje pr “tre jav”. Zoti Saffir refuzoi zrat se zyra e Buckley-it kishte shprndar kopjet “tek t tjert”.
  Prmes nj njoftimi t Departamentit t Shtetit, zoti Sonnenfeldt tha sot se prmbledhja e publikuar n “The Times” sht “konkluzion i nxjerr prmes nj versioni t prpunuar t diskutimit q u mbajt n Londr n dhjetorin e kaluar”.
  N vijim t materialit, prmbledhja e shnimeve t zotit Kissinger fliste rreth ndikimit q sjell nj rritje e mundshme e fuqis s partive komuniste n Itali dhe Franc, vende kto q jan n Organizatn e Atlantikut t Veriut (NATO):
  Thelbi i dokumentit
  “sht e vshtir t kuptosh sesi ne do t vazhdojm t kemi diskutime rreth NATO-s nse kto parti t ndryshme komuniste arrijn t marrin nn kontroll qeverit europiano-perndimore. Ashtu si edhe me Kinn, ne ndoshta duhet t kemi politika paralele. Por, si dihet, Aleanca n kt mnyr nuk mund t mbijetoj”.
  “Aleanca Perndimore gjithmon ka qen e rndsishme prtej aspektit t siguris ushtarake. Shtetet e Bashkuara do t mbeten vetm dhe do izolohen n nj bot n t ciln ne nuk do t kemi marrdhnie me vendet e tjera”.
  Pak m tej prmbledhja thot se “nse partit komuniste vijn n pushtet n Europn Perndimore, do t ket ndryshime rrnjsore n modelet e realizimit t politiks amerikane”. Materiali vazhdon m tej: “Ajo do t rezultoj n nj situat ku Shtetet e Bashkuara do t jen nj ishull n vlerat e tyre vetjake dhe n kt mnyr, do t jen t detyruara t prpunojn qendrat e ndryshme komuniste q ndodhen n pushtet, duke i konfliktuar me njra-tjetrn. Me sa duket, Shtetet e Bashkuara do t dalin nga situata, por vetm prmes prdorimit t ekuilibrit t egr t politiks s pushtetit”.
  “N qoft se ne do ta bjm kt, do t humbim mbshtetjen morale dhe ne duhet t operojn pr t gjith t kaluarn ton”.
  Zoti Kissinger ka transmetuar mendime t ngjashme publikisht s fundi, m 11 mars, n Boston, por nuk ka folur kurr me nj gjuh t till kaq t ashpr.
  Sipas prmbledhjes, parashtrimi rreth s cilit mbshteten shnimet e zotit Kissinger n drejtim t Europs Lindore, si bri edhe zoti Sonnenfeldt, ishte “paraqitja e Bashkimit Sovjetik si nj superfuqi”.
  Duke shpjeguar sot pikpamjet e tij rreth politiks amerikane n drejtim t Europs Lindore, zoti Sonnenfeldt tha se Uashingtoni kishte pasur synim t tij n takimin e Londrs t projektoj konceptet q nxisin “pavarsin, autonomin dhe nj ‘revolucion normal’ te vendet e atij rajoni”.
  Ai tha se ndien keqardhje pr prdorimin e fjals “koordinim” pr t prshkruar marrdhniet midis Europs Lindore dhe Bashkimit Sovjetik, pr t cilat Shtetet e Bashkuara po shikojn mundsin t prkujdesen sepse Rusia ka krijuar mosmarrveshje.
  Reagimi i Kissinger-it
  Prmes nj qndrimi t shkputur, zoti Kissinger tha se politika amerikane n drejtim t Europs Lindore ishte, si ai e prshkruan at n nj dshmi t dhn m 29 mars prpara Komitetit t Marrdhnieve Ndrkombtare dhe se politika amerikane n drejtim t Bashkimit Sovjetik sht si ai e paraqiti n nj fjalim t mbajtur m 23 shkurt n San Francisko. “Zoti Sonnenfeldt nuk paraqiti nj politik t re, por ishte m tepr nj sqarim”, - tha ai.
  Zoti Kissinger riprsriti “besimin e plot” pr zotin Sonnenfeldt n qndrimin lidhur me zdhnsin e tij t shtypit, Robert L. Funseth. Ai gjithashtu tha se i vjen keq q kjo praktik e dokumenteve t klasifikuara t ndaluara pr do arsye, pr m tepr prfshihet tamam, pr t vn n dyshim nj politik ose t dyshohet pr zyrtart e ktij Departamenti”.
  Ron Nessen, zdhnsi i presidentit Ford n Shtpin e Bardh, tha n konferencn e tij t mesdits se politika e presidentit pr Europn Lindore ishte e shprehur qart n takimin e s enjtes n Milwaukee. N kt vend, zoti Ford tha se “politika e Shteteve t Bashkuara sht q t mbshtes aspiratat pr lirin dhe pavarsin kombtare t popujve t Europs Lindore”.
  N prmbledhjen e shnimeve t zotit Kissinger, ai rikujton se n mesin e viteve ‘50 ishte argumentuar nga disa politikbrs amerikan dhe me sa duket, edhe nga sekretari i Shtetit, John Foster Dulles, se “ekuilibri strategjik sigurohet duke rritur mundsit pr presion rajonal”. Kjo ishte “e gabuar ather” dhe sht “e vrtet tani”, - thot prmbledhja.
  Si prfundim, “ekuilibrat rajonal fitojn m shum domethnie”, - vazhdon prmbledhja. Dokumenti vazhdon se domethnia pr kt mendim sht se “nj politik e Shteteve t Bashkuara do ta bj at t pamundur pr asgjsuar ato parti europiano-perndimore t cilat jan anti-NATO, q bjn lidhjet se Shtetet e Bashkuara jan nj krcnim pr paqen”.
  far fshihet pas?
  Kjo ishte prapa “qllimeve pr pajtim”, si ndodhi gjat sesionit special t Kombeve t Bashkuara vitin e kaluar, q u prqendrua tek zhvillimi i vendeve t ndryshme.
  Pr m tepr, zoti Kissinger fajsoi kundrshtart rreth ksaj politike brenda n Shtetet e Bashkuara pr shum prej zhvillimeve t huaja, t cilat prcaktohen t padshirueshme. Prmbledhja vazhdon: “Nj marrveshje e madhe q ka ecur keq nuk sht rezultat i uljes s tensioneve ose politiks sovjetike. Shembujt jan Portugalia dhe Italia. Problemet e Greqis, Turqis dhe Qipros jan pjesrisht rezultat i bllokimeve t brendshme n SHBA”.

  Shkrimi sht publikuar n “The New York Times” m 6 prill 1976
  Titulli sht redaksional

 2. #202
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Shqipria krkon n OKB shkrirjen e NATO-s dhe Varshavs

  “ZP” publikon fjalimin e zv/ministrit Reis Malile n selin e OKB-s. Sugjerimet e Tirans zyrtare pr paqen dhe siguri n kontinentin e Europs

  Vijon


  Qndrimi i Republiks Popullore t Shqipris lidhur me shtjen e sigurimit europian njihet mir. Delegacioni shqiptar dshiron t theksoj edhe nj her se paqja e sigurimi i vrtet n Europ nuk mund t realizohet pa marr masa efikase pr t likuiduar rreziqet q u vijn popujve europian nga politika agresive e dy superfuqive dhe pr t ndryshuar gjendjen ekzistuese n kt kontinent. N radh t par kjo krkon likuidimin e blloqeve agresive t NATO-s dhe Traktatit t Varshavs, trheqjen e trupave amerikane dhe sovjetike nga territoret e vendeve europiane, prishjen e t gjitha bazave ushtarake t dy superfuqive, ndalimin e manovrave t tyre ushtarake pran kufijve t vendeve sovrane europiane dhe largimin nga Mesdheu t flotave t lufts. do iluzion mbi vlern e vendimeve q u aprovuan n Helsinki jo vetm nuk i shrben shtjes s paqes e t sigurimit europian, por do t shfrytzohet nga dy superfuqit n dm t interesave jetike t popujve t Europs. Zhurmn mbi t ashtuquajturn ulje t tensionit, dokumentet dhe frymn e konferencs s sigurimit europian dy superfuqit dhe disa forca t tjera reaksionare prpiqen t’i shfrytzojn edhe si mjet q t harrohen nj sr shtjes t mbetura pa u zgjidhur q nga mbarimi i Lufts s Dyt Botrore dhe pr t’u mohuar popujve europian t drejtn pr t krkuar zgjidhjen e ktyre shtjeve. Nga kjo situat krkon t nxjerr prfitimet e saj edhe Republika Federale Gjermane, e cila duke shfrytzuar rivalitetin midis SHBA-ve e BS-s, prpiqet t afirmohet si fuqi e dors s par n Europ. Prkrahja dhe nxitja e vazhdueshme e SHBA-ve dhe lshimet e njpasnjshme t BS-s social-imperialiste kan shrbyer si inkurajim pr forcimin e tendencave revanshiste n RF Gjermane. Nga viti n vit qeverit e ktij vendi i kan shtuar prpjekjet pr ta kaluar n histori RF Gjermane pa shlyer detyrimet q bien mbi t si rezultat i daljes s Gjermanis si shtet i mundur nga Lufta e Dyt Botrore, pas shpartallimit t nazizmit hitlerian nga popujt e koalicionet antifashist. Qeveria shqiptare, me koh e n shum raste e dokumente, i ka br t qarta pikpamjet e saj pr kt shtje, t cilat i ka parashtruar edhe n kt asamble tre vjet m par, n kohn e pranimit t dy shteteve gjermane si antare t OKB-s. Delegacioni shqiptar e quan t nevojshme t vr edhe nj her n dukje se RF Gjermane ka detyrime e borxhe t mdha ndaj popullit shqiptar pr krimet e shumta barbare, dmet e shkatrrimit kolosale q bn n Shqipri pushtuesit nazist gjerman gjat Lufts s Dyt Botrore. Qeveria e Republiks Popullore t Shqipris koht e fundit ia ka prshtatur edhe nj her RF Gjermane krkesn pr t’i paguar dmshprblimet e lufts. Qeveria e RF Gjermane jo vetm nuk ka marr asnj mas deri sot pr t vn n vend t drejtat e Republiks Popullore t Shqipris lidhur me dmshprblimet e lufts, por duke u mbshtetur n justifikime krejt pabaza, prpiqet t’ia mohoj asaj kto t drejta. Ky sht nj tjetr qndrim armiqsor q ajo mban ndaj popullit shqiptar, i cili nuk mund t mos i kujtojn tij mizorit e masakrat q nazistt gjerman kan br n Shqipri gjat Lufts s Dyt Botrore. Duke ecur n kt rrug, qeveria e RF Gjermane nuk bn tjetr vese ngarkon vetm me prgjegjsi akoma m t madhe. Republika Popullore e Shqipris nuk do t heq dor kurr nga krkesat e saj t ligjshme, t pakundrshtueshme e t paparashkrueshme. N asnj rrethan e nn asnj pretekst RF Gjermane nuk mund t’i shmanget prgjegjsis e t lirohet nga detyrimet q bien mbi t. Delegacioni shqiptar deklaron se pr zgjidhjen e ktij problemi nuk ka rrug tjetr t drejt e t pranueshme ve asaj q qeveria e Republiks Federale Gjermane t rishikoj qndrimin e vet dhe t filloj sa m par t’i shlyej Republiks Popullore t Shqipris dmshprblimet e lufts. Rritja e dukshme e rivalitetit midis SHBA-ve e BS-s pr ekspansion dhe hegjemonin n Mesdhe po e bn gjithnj e m t nder gjendjen n kt rajon. Kt vit ata i kan prforcuar n nj mas t papar flotat e tyre t lufts me aeroplanmbajtse e kryqzor t rinj, me nndetse brthamore dhe anije t shumta desantimi etj. Lvizjet provokuese e krcnuese t ktyre flotave n do skaj t Mesdheut jan nj demonstrim i politiks s forcs e t shantazhit q praktikojn dy superfuqit pr t friksuar e gjunjzuar popujt dhe vendet mesdhetare. Admiral e ushtarak t lart t dy superfuqive bjn vizita pas vizitash n disa vende mesdhetare. Anijet amerikane e sovjetike t lufts, n maskn e vizitave miqsore, hyjn e dalin pa pushim n portet e disa vendeve mesdhetare dhe prpiqen t qndrojn atje sa m gjat, me synimin q t’i kthejn praktikisht kto porte n baza t prhershme pr ankorim e furnizim. Sot nuk ka vend pr asnj iluzion lidhur me arsyet dhe synimet e pranis s flotave t dy superfuqive n ujrat dhe n portet mesdhetare. Masat e drejta q mori kt vit qeveria egjiptiane duke dbuar nga portet e Egjiptit anijet ushtarake t social-imperialistve sovjetik, vrtetojn edhe nj her at q flotat e lufts t dy superfuqive, edhe kur vijn gjoja pr ndihm e me qllime miqsore, kthehen n rrezik t vazhdueshm pr lirin e pavarsin e vendit ku ndodhen dhe t vendeve t tjera prreth. Mesdheu u prket vendeve mesdhetare dhe popujt e ktyre vendeve aspirojn q ky det t kthehet n nj zon paqeje e qetsie. Qeveria e Republiks Popullore t Shqipris i ka deklaruar botrisht pikpamjet e saj se pr t’ia arritur ktij qllimi duhet q do vend mesdhetar t kundrshtoj me vendosmri politikn agresive t SHBA-ve dhe t BS, duhet q vendet ku jan instaluar bazat e tyre ushtarake t’i likuidojn ato, q flotave amerikane e sovjetike t mos u jepet asnj lehtsi portuale. Udhheqsi i popullit shqiptar, shoku Enver Hoxha, ka thn: “Asnj pretekst nuk mund t qndroj n kmb kur u jepen leje flotave t t dy superfuqive jo vetm q t ken baza t prhershme,por edhe t drejt t ankorohen, t riparohen e t furnizohen. Kjo sht shum e rrezikshme si pr vendin q i jep kto koncesione, por edhe pr fqinjin. Me kto veprime nuk mund t jemi dakord me asknd”. Vizitat e luftanijeve amerikane e sovjetike n portet e Mesdheut nuk kan asgj miqsore. Ato jan thjesht nj shprehje e politiks s kanionerive. far miqsie mund t quhet ajo kur i ashtuquajturi mik t vjen n shtpi i armatosur deri n dhmb, me topa, me zjarr e me hekur? Edhe n Gadishullin Ballkanik gjendja nuk sht e qet. Dhe kjo ndodh kryesisht si pasoj e politiks hegjemoniste q ndjekin n kt zon SHBA e BS. Ata prpiqen t ndrhyjn n punt e brendshme t vendeve t Ballkanit, t krijojn konflikte dhe t’i nxisin popujt e ksaj zone kundr njri-tjetrit. Nj gjendje e till nuk mund t mos ngjall shqetsime t ligjshme tek popujt ballkanik. Republika Popullore e Shqipris, e cila ndjek me besnikri e konsekuenc politikn e fqinjsis s mir, nuk i ka kursyer prpjekjet e saj pr t kontribuar pr paqen e stabilitetin e vrtet n Ballkan. Ajo ka treguar me vepra konkrete se nuk ka lejuar e nuk do t lejoj kurr q popujve t vendeve fqinj dhe popujve t tjer t Ballkanit t’u vij ndonj e keqe nga territori i saj. Qeveria shqiptare ka vlersuar drejt do dshir t sinqert pr nj mirkuptim e bashkpunim t vrtet ballkanik dhe, duke u nisur nga gjendja reale q ekziston n Ballkan, ka shprehur hapur mendimet e saj mbi rrugt pr arritjen e ktij mirkuptimi e bashkpunimi. Ajo i prmbahet pikpamjes se aktualisht aspiratave t popujve ballkanik mund t’u shrbehet m mir nprmjet zhvillimit t marrdhnieve midis vendeve t Ballkanit n rrug bilaterale dhe n frymn e politiks s fqinjsis s mir. Nj rndsi t veant pr paqen e stabilitetin n Ballkan e n zonat prreth tij ka zgjidhja e drejt e problemit t Qipros. Qeveria shqiptare sht shprehur kurdoher n favor t ekzistencs s shtetit t lir e t pavarur t Qipros, t respektimit t sovranitetit e t integritetit t tij territorial dhe t zgjidhjes s problemit t Qipros nga vet dy komunitetet q jetojn n kt ishull n harmoni e n mirkuptim midis tyre. Ne dnojm do ndrhyrje t fuqive imperialiste n punt e brendshme t Qipros dhe planet e intrigat e SHBA-ve dhe BS-s pr ta shfrytzuar shtjen qipriote pr qllimet e politiks s tyre hegjemoniste.  Shkrimi sht botuar n gazetn “Zri i popullit” m dat 5 tetor 1976
  Titulli sht redaksional

 3. #203
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Parashikimet e SHBA-ve n vitin 1975: Si do jet e ardhmja e Shqipris

  Gazetari sjell opinionet e specialistve amerikan pr vendin ton. Raportet ekonomike me Kinn dhe dilemat pr pasuesin e Enver Hoxhs

  David Binder

  UASHINGTON – Sipas zyrtarve t Shteteve t Bashkuara, t specializuar pr shtjet shqiptare, “Shqipria, vendi i izoluar europianolindor, me lidhje t forta me Kinn, sht prfshir nga rregullime t brendshme politike pr shkak t mundsis s ndrprerjes s ndihms ekonomike nga Pekini. “Duke theksuar se atje ka nj stanjacion n zhvillimin ekonomik shqiptar gjat viteve t fundit, zyrtart amerikan thon se kjo situat ka shtruar nevojat pr hapje n lidhjet me vendet e tjera prtej miqsis q ky vend ka me Kinn.
  Lidhjet mes Shqipris dhe Kins
  Enver Hoxha, udhheqsi 66-vjear i Partis s Puns s Shqipris, ka reaguar prgjat dy viteve t fundit me spastrimet e disidentve. Rasti m i fundit sht demaskuar prej tij t mrkurn, gjat nj fjalimi t tij t mbajtur n Tiran, kryeqyteti i vendit.
  Zyrtart amerikan thon se nuk e kan iden se sa asistenc ka dhn Kina pr Shqiprin gjat ktyre viteve, q kur vendi ndrpreu marrdhniet me Bashkimin Sovjetik, n vitin 1960.
  Nj zyrtar thot se ndihma supozohet t jet prllogaritur n rreth 100 milion dollar t dhna nga Kina do vit. Marrveshja e fundit shqiptaro-kineze pr asistencn sht nnshkruar n korrikun e vitit 1975, por shuma akoma nuk sht br e ditur.
  Dy zyrtar thon se ka t dhna se asistenca kineze n trsi ka mbetur n t njjtat nivele, ose sht zvogluar.
  Ata theksojn se pothuaj t gjith zyrtart e shkarkuar nga zoti Hoxha, prfshir nj numr ministrash t kabinetit qeveritar, kishin pasur lidhje me shtjet ekonomike t vendit. Amerikant q vzhgojn Shqiprin nuk pranojn konstatimet q qarkullojn n radht e diplomatve europian se zoti Hoxha akoma po lufton elementt pro-sovjetik n partin e tij. “Un nuk besoj se gjendet ndonj element pro-sovjetik i larguar”, - thot nj zyrtar. “Ata jan t zhgnjyer me at q po marrin nga Kina. Ata jan pro-Shqipris, por u mrzitn me Kinn dhe dshirojn t marrin asistenc nga Perndimi ose nga ndonj vend tjetr gjetk”.
  Spastrimet e Enverit n vitin 1970
  Javn e kaluar, zoti Hoxha njoftoi shkarkimin e ministrit t Bujqsis, Piro Dodbiba dhe ministrit t Arsimit, Thoma Deliana. N listn e drejtuesve t shkarkuar m par ishte edhe Abdyl Kllezi, kryetar i Planit Ekonomik t Shtetit.
  Zyrtar amerikan thon se ajo q mbetet e rndsishme sht se javn e kaluar zoti Hoxha i demaskoi t shkarkuarit n lidhje me nj pritje t br pr punonjsit kinez q po drejtojn punimet pr ndrtimin e kombinatit metalurgjik n Elbasan.
  Zoti Hoxha foli me tone plot nnkuptime pr “ndihmn e madhe ndrkombtare t Pekinit” dhe “miqsin e pathyeshme me Kinn”. Gjithashtu, ai foli pr “armiqt e brendshm” dhe vazhdimin e spastrimit, duke thn se “kta tradhtar dshirojn t sabotojn ndrtimin e socializmit, madje t cenojn miqsin me motrn tone, Kinn; t lidhin vendin ton me revizionizmin sovjetik”. Zyrtart amerikan, q i kan marr me rezerva konstatimet pr do spastrim t elementeve pro-sovjetik, e konsiderojn kt fjalim t br nga zoti Hoxha si “tymnaj”.
  Ata thon se spastrimi i fundit m domethnsi i nj grupi pro-sovjetik n Shqipri ndodhi kur ministri i Mbrojtjes, Beqir Balluku dhe nj numr mbshtetsish t tij n radht e forcave t armatosura u eliminuan n vitin 1974.
  Gjithashtu, zoti Balluku, nj bashkpuntor i afrt i zotit Hoxha q n vitin 1941 e n vazhdim, kishte lidhje t ngushta me Lin Bian, ministrin e Mbrojtjes s Kins, i cili ishte vrar n vitin 1971, n nj aksident t sajuar ajror menjher pas nj sulmi t dshtuar q kishte br kundr Mao Ce Dunit.
  Parashikimet e specialistve amerikan
  Q ather, specialistt amerikan than se zoti Hoxha e ka “izoluar” Shqiprin, duke imponuar masa t reja frenuese pr lidhjet me botn e jashtme, me prjashtim t Kins. Shqipria mban marrdhnie diplomatike me 55 vende n mbar botn. Zyrtart amerikan thon se stanjacioni ekonomik i Shqipris prkon me at q ata e prshkruajn si rritje e shkurajimit politik (t popullit – shn red.) me Enver Hoxhn dhe kryeministrin Mehmet Sheu. Raportohet se t dy udhheqsit e Shqipris koht e fundit kan qen t smur dhe specialistt amerikan konstatojn se kjo mund t ket shkaktuar disa ngasje n radht e udhheqsve t rinj q po mendojn pr pasardhsin.


  Shkrimi sht publikuar n “The New York Times” m 3 maj 1976
  Titulli sht redaksional: Titulli origjinal sht: “Albanian turmoil reported by U.S.”

 4. #204
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Enver Hoxha shfaqet si suvenir

  Ost-algji, do t thot nostalgjia pr kohn e komunizmit e q shfaqet me mbledhjen e sendeve q kujtojn at pjes t historis s Gjermanis, t asaj lindore, pra n ost.
  N Shqipri shfaqja e par komerciale e nostalgjis por dhe talljes njkohsisht me komunizmin u b me bunkert. Ata u shfaqn t riprodhuar n do prmas dhe me materiale t ndryshme, duke u prdorur n mnyr inflancionare pr post-prezantimin e Shqipris komuniste. Mbase kjo nuk kishte lidhje me nostalgjin.
  “Por sot ka ardhur koha”, - thot Vata nj shits suveniresh n qendr t Tirans. Pra ka ardhur koha, dhe nga vitrina e dyqanit t tij Enver Hoxha t prshndet nga nj filxhan i madh dhe nj i vogl kafeje. N hyrje t dyqanit ai t buzqesh nga pulla t vogla magnetike, kurse mbi tavolin busti i vogl i tij sikur ka dal nga shkolla tetvjeare e Mamurrasit n vitet tetdhjete, por gjat rrugs npr koh dhe pr Tiran sht zvogluar. N bust Enver Hoxha sht udhheqs serioz.
  Firma “Stela” e suvenireve i prodhon magnetet dhe filxhant me portretin e Enver Hoxhs. Bustet e tij ajo i ambalazhon, por nuk i prodhon vet.
  Ka ardhur koha, thot Vata. “Dhjet vjet m par njerzit nuk guxonin as t thoshin q ishin socialist. Ka ardhur koha q Enver Hoxha t tregohet hapur”. Ai nuk i fsheh sendet me Enver Hoxhn. Reagimet e njerzve q kalojn jan t ndryshme.
  M kan thn t m’i thyejn filxhant. I kam thn paguaj 5 mij lek dhe thyeji. Ca m kan t lumt, dhe ka nga ata q u ka ba shpirti mal. Ca kan thn do t vijm ta marrin. Ka njerz q e duan tamam.
  Ai i blejn njerzit sendet me Enver Hoxhn?
  Po! Ecn mir.
  Kush i blen m shum?
  M shum i blejn t huajt.
  A e njohin t huajt Enver Hoxhn?
  Nuk e di. Kam prshtypjen se jo.
  Nj francez kishte bler dje nj magnet. Busti nuk shitet shum.
  Ktu n dyqan Vata teston pulsin e kohs. Ata q m njohin pyesin pse e shes Enver Hoxhn. Ata q s`m njohin, thon “ky do jet ndonj komunist”.
  Vata, vjen nga Tropoja, dhe ka qen familje e persekutuar. " Aq sa kam qen n at koh me i kundrshtu, i kemi kundrshtu. Tani njerzit sot q kan han hangr buk me t e shajn."
  Ai do shum Sali Berishn. N karrigen ngjitur ka ln gazetat q ka lexuar sot: Tema, RD, dhe Zri i Popullit. “Kjo sht demokracia”, mendon ai.

 5. #205
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Librat e Enverit kan prfunduar n sirtart e Stasi-t


  Ambasada shqiptare sht marr edhe me mbledhjen e informacioneve n rrug jozyrtare. Kt e tregon nj dokument q gjendet sot n arkivat e Stasi-t. Dokumenti me nr. 22854 sht shkruar nga Kapiteni Becker, i cili ka hedhur n letr ato ka i ka treguar IMB me pseudonimin “Runge” (bashkpuntor jozyrtar pr prpunimin e personave t dyshuar si armiq). Dokumenti q mban datn 6 shkurt 1985 tregon se "Runge" ka raportuar se ambasadori i ambasads s Republiks Popullore Socialiste t Shqipris n Republikn Demokratike Gjermane ka treguar interes t madh pr marrjen e informacioneve mbi aktivitetet e antarve t Byros Politike t SED (Unionit Socialist Gjerman- Partia n pushtet) t cilat nuk publikohen n shtyp. Po ashtu ai ka krkuar q pr marrjen e informacioneve t tilla t prdoren edhe rrethet e miqve. Burimit i sht krkuar po ashtu t prpunoj informata pr rolin dhe pozicionimin e kishs n RDGJ dhe pr temn e "Kisha si mbules pr grupe t ndryshme opozitare". Kto informacione ai duhet t`ja dorzoj ambasadorit shqiptar deri n shkurt t 1985-s.
  Nj dokument tjetr sht shkruar po ashtu nga kapiteni Becker, por ai prmban informata t dhna nga IMS me pseudonimin "Pit" (bashkpuntor jozyrtar pr sigurimin e objekteve). N t thuhet se "nga nj burimi besueshm u msua se gjat nj bisede me nj diplomat shqiptar n ambasadn e RPSSH n RDGJ (Gjermania lindore) sht treguar interesim pr kto informacione: si punon SED? far detyrash kryejn drejtuesit e rretheve dhe qarqeve t SED pr prmirsimin e kushteve t puns dhe organizimit t saj, far pengesash shfaqen n arritjen e rendimenteve n ndrmarrje dhe si ndikon partia pr mnjanimin e tyre, far roli luajn partit e bllokut, a kan ata komitete npr ndrmarrje? M tej jan br pyetje pr marrdhniet midis RDGJ dhe RFGJ. Diplomati shqiptar ka shprehur mendimin se pr udhheqjen shqiptare shtja gjermane sht e mbyllur.
  Q ministria e sigurimit t shtetit, Stas-i ka mbajtur shum mir evidenca pr aktivitetet jodiplomatike t diplomatve shqiptar n RDGj e tregon edhe nj dokument tjetr i dats 30 tetor 1980. Ai bn fjal pr shprndarjen e materialeve politike propagandistike. N datn 25 tetor punonjsi drejtues i ambasads s RPS t Shqipris n RD Gjermane i shoqruar nga shoferi dhe gruaja e tij kan vizituar nj nga bashkpuntort tan n shtpin e tij. Vizita nuk ka qen e paralajmruar dhe sht zhvilluar n ort e para t mbrmjes. Gjat vizits personi...i ambasads i ka dhn bashkpuntorit ton veprn m t fundit t kryetarit t PPSH, Enver Hoxha drejtuar kundr Bashkimit Sovjetik dhe bashkimit t vendeve socialiste, “Hrushoviant”, Kujtime, botuar nga Instituti i Studimeve Marksiste Leniniste, n shtpin botuese "8 nntori" Tiran 1980, pr ta studiuar vet dhe pr ta shprndar mes qytetarve t RDGJ dhe Bashkimit Sovjetik si dhe pjestarve t Ushtris sovjetike n zonn e Kotbusit. Kshtu ai ka marr 17 ekzemplar n gjuhn gjermane dhe 15 ekzemplar n gjuhn ruse. Njkohsisht ai ka marr revistn "Shqipria e re" numrin 3- t i vitit 80 n gjuhn ruse dhe gjermane (nga 10 ekzemplar pr secilin). Punonjsi i ambasads ka paralajmruar se do t sjell ekzemplar t tjer t “Hrushovianve” n gjuhn franceze dhe at spanjolle pr t’ia shprndar ato qytetarve t huaj, pr shembull atyre algjerian.
  Nga biseda me bashkpuntorin ton diplomati donte t merrte informacione se si kan reflektuar qytetart e RD Gjermane ndaj ngjarjeve t Polonis. Thniet e bashkpuntorit ton se shum puntor jan br agresiv dhe kritik, u pranuan nga diplomati. Ai vet prfaqson mendimin zyrtar t PPSH sipas t cils revoltat n Rep. Pop. Polonis kan shum "prmbajtje pozitive" por ato keqprdoren nga fuqit imperialiste pr qllimet e tyre agresive.
  Diplomati u vu n dijeni nga punonjsi yn se antart e KPD- Partis Komuniste Gjermane kan nxjerr nj urdhres q t kufizojn vizitat n ambasadn e RPSSH pr t shmangur rnien n sy t organeve t sigurimit t DDR.
  Dokumenti shoqrohet nga nj tjetr q tregon pr masat e marra menjher: bashkpuntorit ton i merren materialet e dhna,
  n bashkpunim dhe koordinim me Kotbusin, Sektorin II (Hauptverwaltung Aufklrung) do t merren masa t fshehura q t mnjanojn shprndarjen e revistave, vlersimin analitik t librit "Hrushoviant", dorzimin e informacioneve tek shoku ministr.

 6. #206
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Vdekja e Enverit, ja si u pasqyrua ngjarja nga “The New York Times”


  Gazeta prgatit specialen pr ndarjen nga jeta t Hoxhs m 12 prill. Karriera e diktatorit q nga fillimet deri n ditt e fundit t jets

  Wolfgang Saxon

  Enver Hoxha, udhheqsi shqiptar q vdiq dje n Tiran, e mbajti vendin e tij malor t izoluar n mnyr t egr pr katr dekada me radh. Shqipria, gjat gjith historis, u viktimizua q n kohrat e grekve dhe romakve, por ruajti pavarsin e saj n mnyr sfiduese nn udhheqjen staliniste. Politikat e saj e larguan Shqiprin nga miqt e saj t pakt q kishte prreth si dhe e degraduan qeverisjen e tij me nj seri protektoratesh dhe prfituesish t huaj t fuqishm. Zoti Hoxha mori nn zotrim pushtetet absolute n vend, duke filluar q nga detyra e Sekretarit t Par t Partis s Puns (Komuniste) t Shqipris dhe Komandant i Prgjithshm i Forcave t Armatosura. “Le ta kuptoj dokush n mnyr t qart se muret e kshtjells ton jan shkmb graniti i pathyeshm”, - thot ai n nj prej shum volumeve me kujtimeve, q ka shkruar gjat viteve, disa prej t cilave prmbajn kujtimet me Stalinin. Tashm jan publikuar m shum se 40 volume t fjalimeve dhe kujtimeve t Enver Hoxhs.
  Fragmente domethnse
  Librat e tij prmbajn fragmente domethnse. N vitin 1982, pasi po denonconte “imperialistt dhe lakenjt e tyre, tha se “ne kemi izoluar veten ton nga ‘bota e qytetruar’”, dhe m pas ai shtoi kt fjali domethnse: “T dyja, historia e hidhur e vendit ton n t kaluarn dhe realiteti i ‘bots’ q ata reklamojn, na kan mbushur bindur se kjo nuk vjen nga moskuptimet e nj ‘bote t civilizuar’, por t nj bote n t ciln m i madhi dhe m i forti e shtypin dhe e rrjepin m t voglin dhe m t dobtin; n t ciln paraja dhe korrupsioni bjn ligjin dhe padrejtsia, pabesia dhe prapaskena triumfojn".
  Shqipria ishte nj nga vendet e para komuniste q denoncoi revizionizmin jugosllav t Josif Broz Titos, duke u rreshtuar me Stalinin n vitin 1948. Pastaj, zoti Hoxha ndrpreu lidhjet e tij me Bashkimin Sovjetik pikrisht n kulmin e fushats kundr mitizimit t Stalinit nga Nikita Hrushov n vitin 1961, n kohn e prarjes kinezo-sovjetike. Zoti Hoxha nisi t besoj te Kina pr mbshtetje materiale. Si thot nj proverb n Ballkanin e vjetr, “armiku i armikut tim sht miku im”, zoti Hoxha bhet nj z, megjithse gjithnj e m shum i pandjeshm, nj mbshtets i Mao Ce Dunit kur ai e pa veten t izoluar nga blloku sovjetik.
  Ftohja n lidhjet me Kinn
  Por srish zoti Hoxha mbetet i zhgnjyer. Shkrirja e akujve n marrdhniet kinezo-amerikane solli ftohjen e miqsis s Shqipris me Kinn dhe shndrrimin e tyre n nj arje t madhe q n vitin 1982, pikrisht ather kur u ndrpren plotsisht marrdhniet mes dy vendeve.
  M von, Shqipria, prmes qeveris “Hoxha”, tentoi t vendos kontakte me Greqin dhe Turqin, duke prpunuar minoritetet etnike, veanrisht at grek, pr t arritur qllimet e saja. N fakt, Vietnami mbeti i vetmi vend me t cilin Shqipria kishte nj marrdhnie t ngusht, megjithse nuk ishte dobiprurse.
  S brendshmi, synimi i zotit Hoxha ishte t modernizoj dhe industrializoj nj nga vendet q mbeti prgjithsisht m i prapambeturi n Europ. Megjithse udhtart e kan prshkruar Shqiprin e sotme m t zhvilluar, por vitet e fundit Tirana ka mbetur me rrugt e kalldrmta t saja dhe trafikun e rralluar, pothuajse si t ishte nj zon e shekullit t 19.
  Prgjat viteve qeveria “Hoxha” kishte dhn fonde pr zhdukjen e analfabetizmit. Gjithashtu, besimi ishte i ndaluar, ligjrisht nga diktati i zotit Hoxha duke e br kshtu Shqiprin "shtetin e par ateist n t gjith botn, i cili ka pr besim t saj "shqiptarizimin". E drejta e ushtrimit publik t besimit ishte e ndaluar. Problemet pr grekt etnik Minoritetet etnike brenda popullsis s Shqipris, e cila llogaritet rreth 3 milion banor, ishin stisur vetm n nj zon t banuar nga grek etnik, t cilt, pr shembull, ishin detyruar t ndryshonin shqiptimin e emrave grek. Sipas vizitorve, vetm s fundi, disa msues t greqishtes ishin lejuar t jepnin msime npr shkolla, n kuadr t lvizjes s Shqipris n drejtim t nj politike m t hapur ndaj Greqis.
  Prtej gjith ktyre, zoti Hoxha mbajti kontrollin e tij n drejtimin e asgjsimit t komplotistve, duke udhhequr spastrimet e prgjakshme dhe burgosjet masive t t gjith atyre q kundrshtonin ose q nuk e ndiqnin n linjn e tij t ndryshimeve zyrtare.
  Shum shpejt, pas njoftimit se n vitin 1981 Mehmet Shehu, kryeministri m jetgjat i vendit, ka kryer vetvrasje, atje kishte informacione t pakonfirmuara se ai n fakt ishte vrar. Por, zoti Hoxha, prmes nj libri t publikuar n vitin 1982, theksoi se zoti Shehu kishte vrar veten. Versioni pr vrasje ishte konstatuar nga analist perndimor q i kushtuan vmendje nj fjalie t nj artikull q u publikua n shkurt n gazetn ditore partiake shqiptare, “Zri i Popullit”. N nj prkthim t shprndar nga misioni shqiptar n Kombet e Bashkuara, zoti Shehu ishte cilsuar “nj agjent sekret i amerikanve, sovjetikve dhe jugosllavve”, q ishte likuiduar sepse ai atakoi unitetin e pathyeshm t partis me popullin.
  Dyshimet rreth versionit t vrasjes
  Antart e komunitetit shqiptaro-amerikan n Nju-Jork debatuan se prkthimi ishte keqkuptuar dhe se prkthimi i fjalprfjalshm n shqip “ishte likuiduar” ishte prdorur n kuptimin figurativ, i cili nuk ka kuptimin se zoti Shehu kishte qen ekzekutuar. Ata theksojn se artikulli thot gjithashtu: “Historia rreth shtjes s Mehmet Shehut ishte prshkruar gjer e gjat n t gjitha aspektet e tij n nj libr t publikuar tashm nga shoku Hoxha”.
  Ve ksaj, duke u prqendruar n sigurin e brendshme, qeveria “Hoxha” n vitet e fundit kishte ndrmarr hapa pr hapjen e lidhjeve me fqinjt e saj; Greqin dhe Jugosllavin, megjithse marrdhniet me ato ishin ende t ftohta.
  Dhe nga vitet e fundit kishte t dhna t tjera se Shqipria po bhet gjithnj e m pak e izoluar dhe po shikonte pr lidhje t reja me shtete t tjera. N marsin e vitit 1984 ishte firmosur nj pakt pr zgjerimin m t madh tregtar me Italin, i cili, gjithashtu, prfshin marrveshjen pr zgjerimin e lidhjeve kulturore.
  Djali i nj tregtari prodhimesh islame
  Enver Hoxha ka lindur m 16 tetor 1908 n Gjirokastr, nj qytet tregtar n Jug t Shqipris. Babai i tij ishte nj shits veshjesh islame. Ai mbaroi shkolln e mesme franceze n Kor dhe n moshn 22-vjeare shkoi n Franc q t studioj n Universitetin e Monpeljes. Kur ishte n Franc ai shkroi pr gazetn komuniste "L'Humanite". N vitin 1934 ai emrohet sekretar n Konsullatn Shqiptare n Bruksel, ku ai prfundoi nj kurs pr drejtsin, ndrsa vazhdoi t shkruante pr t prditshmen franceze. Q kur artikujt e tij u bn kritik pr qeverin e Shqipris, - n at koh monarki, e drejtuar nga mbreti Zog, - funksioni i tij si konsull ndrpritet pas dy vitesh. Por, ai rikthehet n vendlindje dhe pranoi nj pun si msues i frngjishtes n shkolln ku kishte mbaruar arsimin e mesm n Kor. Sulmet e vazhdueshme t tij ndaj qeveris rezultuan me burgosjen pr nj periudh t shkurtr n fillimin e vitit 1939.
  Roli i fsheht gjat pushtimit italian
  Ushtria italiane e Musolinit aneksoi Shqiprin pak m von, pikrisht n at vit, duke e przn jasht vendit mbretin Zog dhe duke e kthyer vendin nn Mbretrin Italiane. Nj qeveri shqiptare marionet iu bashkua Boshtit n Luftn e Dyt Botrore dhe u shpalli luft Aleatve n vitin 1940.
  Zoti Hoxha, i cili vazhdonte aktivitetin e tij t fsheht, bhet themelues dhe udhheqs i Partis Komuniste Shqiptare n vitin 1941. Gjithashtu ai ishte drejtues i gazets “Zri i popullit”, organi i Partis Komuniste. Ai pr her t par punoi n nj dyqan cigaresh n Tiran, i cili shrbeu si nj streh pr aktivitetet e tij komuniste. Italiant nuk arritn kurr ta kapnin at, por ai mori malet, kur mori mbshtetje nga oficert rus q zbritn n Shqipri me parashuta, ashtu si erdhn edhe oficert britanik dhe amerikan t ndrlidhjes.
  Ish-msuesi i frngjishtes organizoi nj forc partizane prej 70 mij njerzish q luftuan kundr italianve dhe m von kundr gjermanve, t cilt patn mbshtetjen e aleatve t tyre pr rreth nj vit. Pas kapitullimit t Italis nga Aleanca n Luftn e Dyt Botrore, forcat e saj u trhoqn nga Shqipria dhe partizant komunist shpalln nj qeveri t prkohshme n tetorin e vitit 1944 me Enver Hoxhn, q n at koh mbante gradn e “Gjeneralit”; Ai u caktua si kryeministr dhe ministr i Mbrojtjes. Qeveria e tij u deklarua se do t njihej nga aleatt perndimor, m von, n vitin 1945, me kushtin q t mbaheshin zgjedhje t lira.
  Enveri, i vetm n listn e kandidatve
  Kur nisn votimet, atje kishte vetm nj person n listn e kandidatve, i mbshtetur nga komunistt. N janarin e vitit 1946 Shqipria u shpall Republik Popullore dhe Shtetet e Bashkuara dhe Britania refuzuan njohjen e saj dhe e bllokuan Shqiprin q t’i bashkngjitej Kombeve t Bashkuara deri n vitin 1955.
  Komunistt jugosllav, q i kishin ndihmuar partizant shqiptar q nga fillimet, kishin nj bashkim monetar dhe doganor me Shqiprin e re. Por zoti Hoxha, i friksuar nga supermacia e Beogradit, ndrpreu t gjitha lidhjet me jugosllavt pikrisht n kohn e prishjes mes Stalinit dhe Titos n vitin 1948. Gjithashtu ai ndryshoi emrin nga Parti Komuniste n Parti Pune dhe mori drejtimin e saj.
  N vitin 1954 zoti Hoxha dorzon te Mehmet Shehu detyrn e kryeministrit, por mbetet i gjithfuqishm si kryetar partie, duke ndryshuar pozicionin e tij nga Sekretar i Prgjithshm n Sekretar i Par.
  Pas ndrprerjes s marrdhnieve t Shqipris me Bashkimin Sovjetik n vitin 1961, zoti Hoxha triumfoi n nj numr luftrash pr pushtet dhe nj tentativ pr goditje t brendshme ushtarake n vitin 1974, ku ishte prfshir ministri i tij i Mbrojtjes. N kt rast, ministri dhe disa oficer t ushtris u ekzekutuan.
  Vritet gjysma e Komitetit Qendror
  N fakt, rreth gjysma e 31 antarve t Komitetit Qendror t Partis s vitit 1948 ishin vrar prgjat viteve n vazhdim. Vshtirsit gjithnj e m t mdha ekonomike uan n gjallrimin e grindjeve politike dhe qindra zyrtar raportoheshin se po dnoheshin npr burgje pr shkak t kundrshtimit t politiks s prishjes me Kinn, e cila kishte shrbyer si nj nga mbshtetset kryesor n nevojn e tyre pr zhvillimin ekonomik. Gjeneral Hoxha, nj burr i gjat dhe i pashm, ishte martuar me Nexhmije Hoxhn, nj msuese, t ciln e kishte takuar q n kohn e lvizjes partizane. Ajo u b antare e Komitetit Qendror dhe pas vitit 1969 punoi si drejtoresh e Institutit t Studimeve Marksiste-Leniniste n Tiran.


  Shkrimi sht publikuar n “The New York Times” m 12 prill 1985
  Titulli sht redaksional. Titulli origjinal sht: “Enver Hoxha. Mastermind of Albania’s isolation”

 7. #207
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  “Enver Hoxha, arkitekt i Shqipris s re socialiste”

  Pjes nga fjalimi i Ramiz Alis n funeralin pr Enver Hoxhn

  “Historia e popullit ton ka njohur shum njerz t shquar”, - tha midis t tjerash shoku Ramiz Alia. “Shum lufttar e patriot t vrtet, kan dhn nj kontribut t madh pr lartsimin e kombit dhe prparimin e vendit, pr lirin dhe pavarsin e Atdheut. Shoku Enver Hoxha z vendin kryesor, si figura m e madhe historike e kombit shqiptar. Njerz si Enver Hoxha jan t rrall n historin e popujve. Ata jan gjigant t mendimit e t vendimit q i lindin revolucionet e mdha. Ata bjn epok. Me t drejt populli yn, kohn q jetojm sot e quan koha e Partis. Ksaj kohe i kushtoi veprn e vet t shquar e t gjithanshme shoku Enver i ka dhn edhe emrin e tij. Shoku Enver sht themeluesi i Partis son t lavdishme, i organizats s t gjitha fitoreve t popullit ton. Ai, duke qen n krye t Partis q nga themelimi, e vazhdimisht e forcoi at organizativisht dhe e kaliti ideologjikisht, e bri at t aft q t’i bnte ball me sukses detyrave t mdha historike q shtroheshin prpara saj. Shoku Enver e bri Partin nj Parti proletare t tipit leninist, t vendosur e t guximshme, lufttare dhe t paepur pr interesat e popullit. Shoku Enver e bri partin nj forc t pamposhtur revolucionare q diti t udhheq popullin nga fitorja n fitore, si n festn pr lirim, ashtu edhe n emrtimin socialist t vendit. Rrnjt e Shqipris s re jan lufta e lavdishme Nacionallirimtare. Shoku Enver Hoxha sht organizatori dhe udhheqsi heroik i Lufts Nacionallirimtare dhe i revolucionit ton popullor. Ai gjeti dhe prcaktoi rrugt e organizimit dhe zhvillimit t saj n mnyr q t onte popullin me siguri n fitoren prfundimtare”. “Shoku Enver, - tha m posht shoku Ramiz Alia, - qysh n kohn e lufts, i dha popullit dy arm kryesore pr fitoren mbi armiqt, dy instrumente t revolucionit q vazhdojn edhe sot t jen arm t fuqishme pr socializmin dhe mbrojtjen e Atdheut; Si marksist i vrtet dhe si strateg i madh, shoku Enver, e kishte t qart se populli nuk mund t fitonte, se liria nuk mund t sigurohej pa krijuar forcn e organizuar politike, dhe at ushtarake t lvizjes. Prandaj ai punoi me t gjitha forcat si komunist dhe patriot i zjarrt pr krijimin e Frontit Nacionallirimtar, ku do t bashkoheshin t gjith shqiptart, t cilve ju dhimbsej liria dhe pavarsia. Shoku Enver sht organizatori i Ushtris Nacionallirimtare. Ai, si Komandant i Prgjithshm, e ka udhhequr at n t gjitha betejat vendimtare. Lufta jon, n saj t udhheqjes s Shtabit t Prgjithshm e t shokut Enver Hoxha sht zhvilluar n mnyr t organizuar dhe sipas nj plani t menduar e t ndrgjegjshm. Kjo ka br q lufta jon t zhvillohej drejt, q operacionet e saj luftarake t prfundonin me sukses, q populli yn me forcat e veta t lironte vendin dhe t vazhdonte luftn kundr pushtuesve nazist edhe n Jugosllavi”.
  “Partia dhe shoku Enver, - tha pastaj shoku Ramiz Alia, - qysh n kohn e lufts, i dhan popullit Pushtetin e tij, nprmjet kshillave nacionallirimtare. Dalja e popullit n krye t vendit, krijimi i pushtetit Popullor, shnon kurorzimin me sukses t revolucionit. Dhe n qoft se n krye t vendit sht populli, kjo i detyrohet n mnyr t veant qartsis ideopolitike t shokut Enver, q ka ditur t demaskoj planet e armiqve, q u ka rezistuar dhe ka hedhur posht me vendosmri veprimet e armiqve t tjer. Shoku Enver Hoxha sht arkitekti i Shqipris s re socialiste. Atij i takon merita kryesore n prpunimin e programit t ndrtimit socialist, q e nxori vendin nga errsira n drit, q krijoi kushtet q jeta e popullit punonjs t prmirsohej pandrprer. “Programi q hartoi Partia, - tha pastaj shoku Ramiz Alia, - me n krye shokun Enver, pr ndrtimin e socializmit, ishte nj zbatim krijues i msimeve t marksizm-leninizmit. Kur hedhim syt prapa dhe shohim rrugn e prshkuar, sukseset e fitoret madhshtore q jan arritur bhet edhe m e qart se ’fuqi t madhe krijuese kishin ato zgjidhje q u dhan Partia dhe shoku Enver problemeve q dilnin. “N kto katr dekada, - tha pastaj shoku Ramiz Alia, - t jets son t lir, Shqipria ka kaluar disa revolucione, q ne i quajm transformime revolucionare, si jan ato n fushn e ekonomis, t kulturs, t ideologjis etj. N seciln fush, n themel t lufts s Partis, t klass puntore dhe masave t tjera punonjse, kan qndruar dhe qndrojn orientimet programatike t shokut Enver, msimet e tij marksiste-leniniste, q i jan prgjigjur realitetit shqiptar dhe krkesave t zhvillimit ton. Nn udhheqjen e Partis, me shokun Enver n krye, brenda nj kohe t shkurtr, vendi yn ka ndryshuar plotsisht pamjen e vet, ai sht shndrruar n nj vend t prparuar, me industri dhe bujqsi shumdegshe e moderne, t afta pr t prballuar n nj nivel gjithnj e m t lart nevojat e popullit”. “Te ne, - tha shoku Ramiz Alia, - sht br nj revolucion i thell ideologjik e kulturor. Shoku Enver sht frymzuesi dhe lufttari m aktiv i ktij revolucioni. Me nxitjen dhe kujdesin e tij t drejtprdrejt u zhvillua arsimi i lart, ku prgatiten tr kuadrot e nevojshme pr prparimin e t gjith sektorve. Aktualisht, vendi yn sht n gjendje t ec n nj hap me progresin teknik e shkencor t kohs, pa patur nevoj pr specialist t huaj. Kushdo n vendin ton sht dshmitar i impulsit q mori ndrtimi socialist dhe prparimi i vendit, pas lvizjeve t frymzuara nga shoku Enver, si rrjedhim i t cilave u shrben kanunet q skllavronin gruan, u flakn tej prangat e fes dhe zakonet e vjetra”.

  Shkrimi sht botuar n gazetn “Zri i popullit” m dat 13 prill 1985
  Titulli sht redaksional

 8. #208
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  “The New York Times”: “Si u zgjodh Ramiz Alia pasues i Enverit

  Hoxha e kishte planifikuar at pr president q n vitin 1984. Dshmit e bashkkohsve t tij, Arshi Pipa dhe Stefen Peters

  David Binder

  Ramiz Alia, presidenti 59-vjear shqiptar, sht zgjedhur sot udhheqsi i ri i shtetit n drejtimin e Partis Komuniste, pasues i Enver Hoxhs, q vdiq t enjten n moshn 76-vjeare. Media shqiptare raporton se zoti Alia, i cili u zgjodh nga Komiteti Qendror i Partis, me sa duket, ishte i paracaktuar pr kt detyr tre vjet m par nga zoti Hoxha. Ve ksaj, n pozicionin e presidentit, zoti Alia kishte kryer shum detyra t zotit Hoxha q n vern e vitit 1983. Kjo u b m e nevojshme kur shndeti i zoti Hoxha u prkeqsuar deri n at pik sa nuk ishte n gjendje t bnte m as daljet publike n raste ceremonialesh. Zoti Hoxha kishte drejtuar partin qkur ajo u themelua n vitin 1941. Gjat gjith drejtimit t saj ai mbrojti sistemin stalinist, duke e udhhequr Shqiprin npr thyerje ideologjike me Moskn n vitin 1961 dhe me Pekinin n vitin 1976.
  Alia himnizon Hoxhn
  Paracaktimi i qart i zotit Hoxha pr zotin Alia si pasardhsi i tij u b veanrisht i dukshm n vern e vitin 1984, kur zoti Alia nisi nj seri vizitash n kryeqytete t dors s dyt, duke mbajtur fjalime gjat gjith itinerarit. Nj vit m pas, n kremtimin e 75-vjetorit t lindjes s zotit Hoxha, zoti Alia ishte shprehur n nj fjalim: “Partia jon kishte nj fat q madh q pati n krye t saj nj udhheqs t till si shoku Enver Hoxha, dishepull dhe ndjeks besnik i veprave t Marksit, Engelsit, Leninit dhe Stalinit; nj udhheqs q sht karakterizuar nga menuria politike, aftsia pr t’u orientuar n do situat, largpamsia dhe kuraja pr t marr vendime korrekte dhe n kohn e duhur.
  Prpara ngritjes s tij n rrethin e brendshm t udhheqjes shqiptare n vitin 1960, zoti Alia mbajti nj post ky n stafin e Komuniteti Qendror pr nj periudh 2-vjeare, i ngarkuar pr shtjen e ideologjis.
  Kjo ishte nj periudh kritike, sepse Shqipria nisi ta liroj veten nga varsia e Bashkimit Sovjetik dhe t shqyrtoj mundsin pr vendosjen e marrdhnieve m t ngushta me komunistt kinez. Pastaj, detyra e zotit Alia ishte t ndihmoj n prgatitjen e kuadrove t partis pr t qen besnik t saj.
  Vendlindja duket n debat
  Ramiz Alia ka lindur m 18 tetor 1925. N t dhnat zyrtare shqiptare, vendlindja e tij sht dhn qyteti verior i Shkodrs. Por, nj ish-msues, Arshi Pipa, i cili tani sht profesor i gjuhs latine n Universitetin e Minesotas, thot se “zoti Alia ka lindur n Jugosllavi, n provincn autonome etnike shqiptare t Kosovs dhe prindrit e tij jan transferuar n Shkodr q kur ai ishte fmij”.
  Si nj shqiptar verior, zoti Alia konsiderohej geg, antar i njrit prej dy dialekteve t vendit. Zoti Hoxha ishte tosk, antar i zons n Jug t vendit.
  Me prjashtim t zotit Alia, thuajse t gjith antart e udhheqjes shqiptare jan tosk. Zoti Alia mbaroi shkolln e mesme pr frngjisht n Tiran gjat fundit t viteve ‘30 dhe u aktivizua politikisht, qkur ai ishte student. N Luftn e Dyt Botrore ai iu bashkua udhheqjes komuniste partizan n vitin 1944, q kur ishte 19 vje. Si pjestar n luft, s fundi krijoi Brigadn e Shtat Sulmuese dhe mori pjes veanrisht n aksionet partizane kundr forcave gjermane q po trhiqeshin. Ai e prfundoi luftn si nj komisar politik i Divizionit V, me gradn kolonel-lejtnant.
  Detyra e tij e par n qeverisjen komuniste q u ngrit n Shqipri menjher pas prfundimit t Lufts s Dyt Botrore, ishte udhheqs pr t rinjt, n drejtimin e asaj q njihej n Shqipri si “Bashkimi i Rinis Puntore”. Ai e mbajti kt detyr deri n vitin 1955, me prjashtim t nj ndrprerjeje t shkurtr kur ishte n stafin e propagands partiake n vitin 1948.
  Stefen Peters, nj zyrtar amerikan me origjin shqiptare q e takoi zotin Alia n at koh, e prshkruante at si “nj shqiptar t gjat, t dobt, t kndshm dhe shum miqsor”.
  Ministr n kabinet pr tre vjet
  Zoti Alia sht emruar ministr Arsimi n vitin 1955 dhe tre vjet m von bhet drejtues i lart i Partis Komuniste.
  Kur partia ndryshoi formalisht emrin e saj n Parti e Puns s Shqipris n vitin 1948, n vitin e lidhjes me bllokun Sovjetik dhe prishje me Jugosllavin, kur zoti Alia n at koh udhhiqte rinin, bhet antar i Komitetit Qendror. N ngjitjen e karriers s tij n hierarkin partiake ai u b kandidat i Byros Politike n vitin 1956, n moshn 30-vjeare. Rreth pes vjet m von, n shtator t vitit 1960, ai bhet antar me t drejta t plota i Byros dhe nj nga sekretart e partis nn udhheqjen e zotit Hoxha, i cili ishte Sekretar i Par.
  N vitin 1982, pasi kishte shrbyer n Sekretariatin e Partis pr m shum se dy dekada, zoti Alia bhet president i vendit, kryetar i Presidiumit t Kuvendit Popullor, duke marr postin e t vjetrit Haxhi Lleshi, i cili e mbajti kt detyr q nga viti 1953.
  Martohet me vajzn e profesorit
  Zoti Alia u martua me Semiramis Xhuvanin, vajza e msuesit Aleksandr Xhuvani, q ka qen drejtor i Shkolls Normale t Elbasanit prpara Lufts s Dyt Botrore dhe q m von punoi n qeverisjen komuniste. Zoti Peters e cilsonte Semiramis Xhuvanin si nj “vajz t hijshme”, pasi ka qen nj nga nxnset e tij n Normalen e Elbasanit. Peters thot se babai i saj, me besim ortodoks shqiptar, i kishte thn atij se i ishte “thyer zemra” q vajza e tij deshi t martohej me nj djal t besimit mysliman. Ai e kishte pyetur zotin Peters se far mund t bnte pr kt gj. “Un i thash atij: Asgj, gjrat po ndryshojn”, - kujton zoti Peters. Tani Semiramis Alia sht dekane e Fakultetit t Shkencave Natyrore n Universitetin e Tirans. Ajo q nuk njihet n Perndim pr zotin Alia n trsi jan fmijt e tij.
  Dr. Pipa sht pyetur kt jav rreth s kaluars s udhheqsit t ri. Ai e kujton q n kohn kur ishte nxns n shkolln e lart n Tiran n vitin 1943; “Zoti Alia ka qen nj student i mir, por jo shum i spikatur, i qet dhe i prmbajtur”. Doktor Pipa ishte nj i burgosur politik n Shqipri dhe lidhja e tij n kujtimet me zotin Alia ishte n vitin 1956, kur ai ishte ministr i Arsimit dhe q i krkoi pr t’i gjetur nj pun. Zoti Alia e bri at msues t shkolls s lart n Shkodr. “Ai ishte i dashur me mua”, - thot profesor Pipa. M tej vijon: “Ai nuk i ringjalli problemet e s kaluars”.

  Shkrimi sht publikuar n “The New York Times” m 14 prill 1985
  Titulli sht redaksional. Titulli origjinal sht: “Man in the News; New albanian leader: Ramiz Alia”

 9. #209
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Enver Hoxha: “Kushtetuta e re sht shprehje e vet popullit shqiptar”

  Gazeta “ZP” boton fjaln e Enver Hoxhs me rastin e miratimit t Kushtetuts. Hoxha: “Ja ku ndryshon Kushtetuta jon nga ato t vendeve t tjera”

  T dashur shok dhe shoqe deputet, Komiteti Qendror i Partis s Puns t Shqipris dhe komiteti i posam i krijuar nga ky Kuvend pr hartimin e Projektkushtetuts s re t Republiks Popullore Socialiste t Shqipris, m kan ngarkuar t’ju paraqes, n emr t tyre, projektin prfundimtar t ligjit t ri themeltar t shtetit ton socialist, q juve iu takon nderi dhe iu bie prgjegjsia e madhe ta diskutoni e miratoni. Pas hartimit t projektit fillestar q u shpall publikisht nga Kuvendi Popullor n janar t ktij viti, masat e gjra punonjse, n qytet e n fshat nn udhheqjen e drejtprdrejt t Partis dhe t Komitetit Qendror t saj, u njohn me dispozitat e tij dhe zhvilluan diskutime jashtzakonisht t gjera, revolucionare, n forma nga m demokratiket, pr plotsimin, saktsimin dhe prmirsimin e projektit n drejtimet politike, ideologjike, juridike, organizative etj. Njohja e masave me projektin e Kushtetuts dhe diskutimi i tij i zhvilluar me nj metod e stil pune nga m t efektshmit, jo vetm i dha vendit ton socialist nj kontribut t madh pr hartimin e nj kushtetute nga m demokratiket e nga m revolucionaret, por shrbeu njkohsisht si nj shkoll e madhe teorike-politike e morale. Ky aktivitet i gjer u ka dhn e do t’u jap nj shtytje t papar prodhimit, mendimit prfundimtar dhe veprimit revolucionar. T gjitha kto do t hapin perspektiva t shklqyera pr ndrtimin m me vrull t socializmit n Shqipri. Duke marr parasysh numrin e madh t diskutantve n tr Shqiprin dhe diskutimet e tyre t shumta, t thella e t dobishme, mund t thuhet me siguri se projekti q ju paraqitet pr aprovim, mban plotsisht vuln e mendimit t urt e revolucionar popullor. Projektkushtetuta sht vepr e madhe e partis dhe e popullit ton, tregon pjekurin e madhe politike e ideologjike t Partis e t popullit, si dhe vitalitetin, guximin, vendosmrin dhe konsekuencn e tyre t palkundshme pr t uar prpara, forcuar, lulzuar, begatur dhe mbrojtur Atdheun socialist. E tr puna e gjithanshme q u zhvillua pr diskutimin e madh popullor t Projektkushtetuts s re n kuadrin e 35-vjetorit t themelimit t Partis e t Kongresit t saj, u kurorzua me sukses. Kongresi i 7-t i Partis, me nj entuziazm t paprshkuar, e vlersoi lart njzri projektin e Kushtetuts s re socialiste. Komisioni i posam pr hartimin e projektit t Kushtetuts, duke e muar drejt detyrn q iu ngarkua nga Kuvendi Popullor, pasi u njoh mir me materialet e prgatitura nga Komiteti Qendror, me plotsimet saktsimet dhe prmirsimet e shumta t propozuara nga masat e gjera punonjse, nga kuadro, institucione, organizata dhe organe shtetrore e partie, si dhe me vlersimin e lart q i bri projektit Kongresi i 7-t i Partis dhe, pasi i sistemoi e studioi me kujdes, i pasqyroi n projektin prfundimtar. Ju, shok dhe shoqe deputet, jeni t njohur me prmbajtjen e dispozitave t projektit t Kushtetuts, sepse bashk me popullin, edhe vet u aktivizuat n diskutime dhe n tr procesin e hartimit t Projektkushtetuts. N raportin e Komitetit Qendror t Partis q iu paraqit Kongresit t 7-t, nj kapitull i veant iu kushtua trsisht Kushtetuts. Kongresi prcaktoi vijn e Partis n fushat politike, ekonomike e organizative, pr shtjet e politiks son t jashtme dhe qndrimet tona ndaj problemeve t lvizjes puntore e marksiste-leniniste ndrkombtare. Vendimet historike t Kongresit, q jan udhrrfyese pr mbar Partin e popullin ton, kan ngritur pesh masat punonjsve t vendit dhe kan ngjallur kudo nj frym t lart entuziazmi e mobilizimi n pun. N kt sesion t Kuvendit Popullor do t ndalem n disa nga problemet thelbsore e parimore t Projektkushtetuts. Projektkushtetuta e Republiks Popullore Socialiste t Shqipris pasqyron n mnyr t sintetizuar realitetin ton socialist dhe tendencn e zhvillimit t tij, vijn e Partis, msimet dhe prvojn revolucionare t saj, ajo prshkohet fund e krye nga ideologjia marksiste-leniniste dhe nga parimet baz t socializmit shkencor. sht pr kt arsye q prmbajtja e projektit jo vetm sht miratuar nga masat tona punonjse, t cilat kan gjetur t shprehur besnikrisht n vijn e drejt t Partis son gjat zhvillimit t pandalshm t revolucionit socialist dhe t ndrtimit e mbrojtjes s socializmit, por ka br nj jehon pozitive edhe n bot. Kushtetuta e vendit ton socialist sht shprehje e vullnetit t vet popullit shqiptar dhe i askujt tjetr. Ajo sht ligji themeltar, baz mbi t ciln zhvillohet gjith jeta e popullit. Kjo Kushtetut, nga njra an i prgjigjet nj realiteti konkret t vendit, t arritur me gjak, me pun e me djers dhe nga ana tjetr i hap Shqipris socialiste perspektiva t shklqyera dhe t sigurta nga do pikpamje. Qartsia sht karakteristika e saj q vihet re n do nen q trajton probleme t strukturs a t superstrukturs, t organizimit a t t drejtave dhe detyrave t shtetasve shqiptar.

  Shkrimi sht botuar n gazetn “Zri i popullit” m dat 28 dhjetor 1976
  Titulli sht redaksional

 10. #210
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Fjala e Nesti Nases n OKB dhe jeta e misionit shqiptar n Nju Jork

  Gazeta prgatit nj speciale n vitin 1977, n misionin e Shqipris n OKB. Fjalimi i Nesti Nases n OKB dhe akuzat pr Kinn dhe Bashkimin Sovjetik

  Pranay Gupte

  UNITED NATIONS. NEW YORK – Pikrisht ktu sht rasti q shqiptart po nxjerrin misteret e vazhdueshme n Kombet e Bashkuara dhe ky sht i vetmi rast, si dikur, q n trsi pes antart e misionit dalin nga vetizolimi, duke hequr perden e fsheht. Fjalimi i mbajtur dje nga ministri i Jashtm i Shqipris, Nesti Nase, prpara Asambles s Prgjithshme, ishte nj rast pr sulmimin e dy ish-aleatve; Bashkimin Sovjetik, n mnyr t drejtprdrejt dhe Kinn n mnyr t trthort.
  Sulmi kundr Bashkimit Sovjetik ishte i parashikuar, pasi dy vendet kishin nj koh t gjat q ishin prishur. Por, diplomatt ktu, te sulmet e nnkuptuara kundr Kins, t bra n fjalimin e zotit Nase, konstatojn se ndarja e muajve t fundit midis tyre ishte nj test i fort mes miqve, q ishte zgjeruar n mnyr t konsiderueshme.
  N ann tjetr po e dgjonin at antart e misionit shqiptar, t kryesuar nga Abdi Baleta, shefi i ri i Delegacionit t Shqipris dhe delegat t tjer q kishin ardhur nga Tirana pr t ndjekur sesionin vjetor t OKB-s.
  Duke biseduar prmes intervistave, shqiptart dhan pritjet e tyre personale rreth mnyrs s jetess s tyre n qytetin e Nju Jorkut. Ata than se jan krejtsisht t izoluar nga jeta e qytetit, duke preferuar q ta mbyllin veten e tyre kryesisht n zyrat e tyre n katin e 21-t t ndrtess n “250 East, 87th Street” n Manhatan, me jetn e tyre shoqrore t kufizuar vetm mes antarve t tjer t misionit. “Jeta jon private sht shum e rndsishme pr personelin ton q jeton ktu”, - thot Muhamed Kapllani, sekretari i Par i Misionit. N t vrtet, shqiptart kan krijuar nj reputacion t till si njerz t trhequr q diplomatt i konsiderojn ata si t uditshm dhe q praktikisht jan trhequr nga qarqet zyrtare dhe sociale ktu, veanrisht q nga muaji korrik, kur nisn t dilnin informacionet n Perndim rreth ndarjes s tyre me kinezt. M par, delegatt e dy vendeve shikoheshin q frekuentonin shoqrin e njri-tjetrit, veanrisht n pritjet diplomatike.
  Kontakte t pakta me kinezt
  Vshtir se kishte ndonj komunikim ktu gjat ktij viti midis Shqipris, e cila iu bashkua Kombeve t Bashkuara n vitin 1955 dhe Kins, e cila sht br antare q n vitin 1971. Sipas diplomatve ktu, pr her t par shqiptart nuk u dukn n aeroportin ndrkombtar “Kenedi” q t presin delegacionin kinez, q po vinte pr n Asamblen e Prgjithshme t OKB-s.
  N fjalimin e mbajtur n frngjisht n Asamble, ministri i Jashtm Nesti Nase deklaroi: “N qoft se Shqipria ka marr dhe mund t marr disa ndihma ndrkombtare nga ndonj vend socialist, kjo nuk ka rndsi vendimtare pr fatin e ndrtimit t socializmit t vendit dhe n asnj rrethan, cilado qoft, nuk mund t bhet motiv pr shkelje t pavarsis dhe sovranitetit t vendit ton”.
  Fjala e hedhur duket t jet pr Kinn, e cila ka dhn miliona dollar ndihma n Shqipri dhe, e cila, s fundi, n pak vite, ka pasur vetm marrdhnie tregtare me pushtetin e Enver Hoxhs, sekretar i Par i Partis s Puns s Shqipris dhe sunduesi absolut i vendit.
  “Askush nuk mund t ushqej iluzione se “Shqipria sht nj vend i izoluar”, se atje “nuk mund t jetohet pa ndihmn e huaj”, apo se ajo “do t jet e detyruar q t dal n rrug pr t shtrir dorn pr lmosh te ndokush”. Zoti Nase tha se vendi do t qndroj “i lir, i pavarur dhe i patundur”.
  Asnjri nga delegacionet kineze dhe sovjetike n salln e Asambles nuk duartrokiti pas prfundimit t fjalimit t tij prej 30 minutash. Pasi ai u ul, prfaqsuesit e Greqis, Turqis, Benineve, Mauritanis, Pakistanit dhe vendeve t tjera aziatike dhe afrikane shkuan te tavolina e delegacionit shqiptar dhe i dhan dorn atij.
  Zoti Kapllani, sekretar i Par i Misionit, gjat intervistave, dukej shum i interesuar rreth informacioneve m t fundit se administrata “Hoxha” kishte urdhruar kinezt q largoheshin nga Shqipria, si informonin disa analist perndimor, t cilt e kishin interpretuar n kuptimin se marrdhniet midis dy shteteve po u vinte fundi. Me nj ton disi t prer, zoti Kapllani tha: “Absolutisht, mashtrim. Ambasada jon n Beograd i ka hedhur posht kto informacione. Ne akoma kemi personel kinez n Shqipri, prfshir edhe stafin teknik”.
  Shmangen diskutimet politike
  Shqiptar t tjer si zoti Kapllani, refuzuan t orientoheshin drejt do diskutimi politik, por ata biseduan me pasion rreth shtjeve t tilla si edukimi dhe shtjet ekonomike.
  Pr shembull, nj delegat tha se gjuh e dyt npr shkolla jan Anglishtja, Frngjishtja, Gjermanishtja, apo Rusishtja, t cila jan prfshir tani edhe n shkollat e mesme, n t katr klasat e ktij niveli, si ka qen m par. Gjithashtu, ai tha se ka lloje t ndryshme t trajnimeve profesionale pas prfundimit t shkolls s lart n t gjitha nivelet”.
  Nj tjetr antar i delegacionit tha se Universiteti i Tirans, i cili sht krijuar 20 vjet m par, tani ka tet fakultete t ndara dhe 16 mij student dhe q institucionet e reja t arsimit t lart po shtriheshin n t gjith vendin me nj popullsi prej 2.6 milion banorsh.
  Shqiptart shfaqen t paduruar q t nxjerrin n pah se edhe fshatrat m t humbur kan elektrifikim q prej 7 vjetsh dhe se plani i tyre aktual 5-vjear prqendrohet tek industria e rnd dhe bujqsia. Ata thon se atje nuk ka taksa ose detyrime t tjera fiskale dhe se gruaja prbn 48% t krahut t puns dhe se ajo prfaqsohet me 1/3 e antarve n Kuvendin Popullor, struktura m e lart legjislative n vend.
  Gjithashtu, antart e delegacionit thon se qendrat e rikrijuara, - t quajtura “qendrat e pionierve”, - ishin ngritur prgjat bregdetit t Adriatikut dhe se atje po rritet edhe numri i turistve nga vende t tilla si: Gjermania Lindore dhe Hungaria, t cilat vijn prmes linjave ajrore, - deri tek kinezt, t cilt punojn n Tiran, kryeqyteti i vendit me 200 mij banor. Nj tjetr antar i delegacionit thot se “Olympic Airways”, - nj kompani ajrore greke, - sht zgjedhur pr t nisur shum shpejt fluturimet drejt Tirans”.
  Ministri i Jashtm Nase dukej m fjalpaku mes shqiptarve t intervistuar ktu dhe atij iu krkua q t shtjelloj fjalimin e tij, qeshi duke treguar tekstin e fjals s tij n nj letr dhe tha: “Atje jan t gjitha”.


  Shkrimi sht publikuar n “The New York Times” m 7 tetor 1977
  Titulli sht redaksional

 11. #211
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Prishja e Shqipris me Kinn dhe skenart q po luheshin n Ballkan

  Gazeta analizon situatn n rajon, pas ndarjes s Tirans nga Pekini. Si po luante Kina, prplasjet me Rusin dhe lojrat e Enver Hoxhs

  David A. Andelman

  BEOGRAD – Kazani i politiks ballkanike po vlon srish. Brenda n kazan ndodhet nj przierje shprthyese e nacionalizmit, armiqsis etnike dhe rivalitetit ideologjik, q ndizet nga ambiciet strategjike t fuqive t huaja. N javt e fundit Shqipria dhe Kina i dhan fund miqsis 20-vjeare; Jugosllavia dhe Bullgaria jan n konflikt dhe Rumania me Jugosllavin kan nisur prgatitjet pr nj vizit q do t zhvillohet kt muaj nga udhheqsi kinez, Hua Kuo Feng, vizita e par e tij n Perndim. Pasojat e ndryshimeve kan krijuar boshllqe t fuqishme, t cilat vetm mund t intensifikojn nj seri manovrimesh pr dy nga udhheqsit kombtar m jetgjat t Europs, Josif Broz Titos n Jugosllavi dhe Enver Hoxhs s Shqipris.
  I gjith emri Ballkan ndjell mendime t errta, shpeshher luftra vdekjeprurse pr pushtet, gjmimet e t cilave shpesh ndihen larg, prtej kryeqyteteve gri, ku ata ndeshen.
  N Sarajev, kryeqyteti i Bosnjs, pjes e Jugosllavis, vrasja e nj duke austriak n vitin 1914 nga nj fanatik serb, shkaktoi Luftn e Par Botrore. Drithrimat e Lufts s Dyt Botrore ishin ndjer fillimisht n Shqipri: ky vend ishte zgjedhur nga Italia e Musolinit pr zbarkimin e par t saj drejt territoreve t huaja n Europ.
  Shenjat e trazirave midis Shqipris dhe “garantuesit” (Kins, - shn. Red.) t saj m t madh, vrtiteshin rreth e rrotull pr disa koh. Por, pak diplomat ishin prgatitur pr t papritura dhe thyerje t plot q kur ajo kishte dal n shesh muajin e fundit.
  Ndarja Pekin-Tiran
  Javn e fundit Shqipria botoi nj letr t jashtzakonshme prej 56 faqesh, ku tregonte paknaqsit e saja ndaj Kins q nga fillimet e para t miqsis s tyre, duke detajuar nj linj t veprimeve autoritare nga ana e Shqipris pikrisht pr shtjen se si vllai m i madh mund t menaxhoj shtjet e saj t brendshme dhe t jashtme. Letra q ngjalli nj frik n kufijt e paranojs, demaskonte afrimin kinez me Bashkimin Sovjetik dhe flirtimet e vazhdueshme t Pekinit me Shtetet e Bashkuara dhe Perndimin. Ajo dnonte “zellin e pazakont” t Kins pr t ndrhyr n shtjet e Ballkanit”.
  Sigurisht, ndrhyrja sht planifikuar n turin e kryetarit kinez Hua n Rumani dhe Jugosllavi, nj vizit gjithashtu e kundrshtuar hapur edhe nga Bashkimi Sovjetik, i cili vazhdon ta shikoj Ballkanin si terrenin e shtpis s tij. Kjo n vetvete sht nj arsye e mir pr vizitn kineze. Pr shum vjet, shmangia e zgjerimit sovjetik n Ballkan ka qen nj qllim i politiks kineze n Europ. Po ashtu, ajo ka qen nj gur themeli i planeve strategjike t Perndimit.
  Pozitat strategjike
  Portet e Adriatikut n Jugosllavi apo Shqipri krijonin mundsin e futjes s anijeve t do fuqie pr t komanduar Mesdheun Lindor dhe Lindjen e Mesme. Sigurisht, Bashkimi Sovjetik do t dshironte t rivendoste nndetset nukleare n bazn e ishullit t Sazanit, t ndrtuara 20 vjet m par n bregdetin shqiptar, si dhe t merrte territorin detar n Vlor, m i prdorshmi n t gjith kontinentin. Linja m e shkurtr ajrore nga Bashkimi Sovjetik drejt Lindjes s Mesme kalon prmes Jugosllavis dhe Shqipris.
  Prgjat shum viteve, nj Jugosllavi neutrale dhe nj Rumani e pavarur n mendje i kan siguruar Shqipris nj jastk mbrojts prej pushtimit sovjetik. Nnt vjet m par, pas pushtimit t ekosllovakis, t drejtuar nga sovjetikt, Shqipria shkoi aq larg, sa i ofroi asistenc ushtarake Jugosllavis, n rast se vendi pushtohej nga Bashkimi Sovjetik. Q prej asaj kohe Shqipria ka qen mjaft e qet rreth ksaj shtjeje, nj reflektim ky q vinte nga ankthet t saj prej zgjerimit jugosllav dhe ndikimit n nj mas t konsiderueshme t minoritetit shqiptar gjithnj n rritje n Jugosllavi, me nj popullsi q mbetej shum t varfr. shtja e minoriteteve sht nj els ky te problemet ballkanike.
  Konfliktet ballkanike
  Pr shum vjet Bullgaria ka prdorur minoritetin maqedonas q t mbaj kufijt e saj me Jugosllavin t blinduar, si nj piknisje pr t denoncuar qeverin e Titos. Gjat lufts civile t Greqis, e cila vazhdoi pas Lufts s Dyt Botrore, Bullgaria dhe Jugosllavia, q m von ishin aleat t devotshm t Stalinit, prdorn shtjen etnike q t ndihmojn partizant komunist n kufirin midis Greqis dhe Maqedonis. Javn e kaluar zyrtart jugosllav akuzuan Bullgarin, e cila tani sht aleatja m e ngusht e Bashkimit Sovjetik, se po ringjall shtjen maqedonase, e cila prkon me vizitn e zotit Hua dhe me rregullimet n Shqipri. Moska, vetm pr t mos humbur nga kjo situat, njhersh nisi denoncimin ndaj politiks rumune n drejtim t minoritetit t saj Bessarabian, i cili sht i shprndar npr Moldavi, vend ky n kufi me Bashkimin Sovjetik. Bukureshti do t jet ndalesa e par pr kryetarin kinez Hua.
  Shqipria n qendr t vmendjes
  Por, pjesa m e madhe e manovrave diplomatike dhe propagands prfshiu Shqiprin. Pr shum vjet, qeveria “Hoxha” ka refuzuar t gjitha fuqit e mdha nj e nga nj; t part Shtetet e Bashkuara, pastaj Bashkimin Sovjetik dhe tani Kinn. Ky vend dhe shtete t tjera duhet t mbushin vakuumin e krijuar nga largimi i ndihms dhe kshilltarve kinez. Megjithse, plotson nevojat e saj n bujqsi dhe sht prodhuese e qymyrit dhe nafts, Shqipria pr nj koh t gjat sht mbshtetur n burimet e jashtme pr zhvillimin e teknologjis industriale, e cila sht e vetmja shpres pr ta nxjerr vendin e vetm n Europ nga gjendja mesjetare n t ciln ndodhet tani. Tashm sht duke u krijuar nj linj pr t zvendsuar Kinn. sht raportuar se po nisin diskutimet n Uashington rreth mundsis s rifillimit t bisedimeve me Shqiprin. Shum diplomat t akredituar n Tiran, por q jetojn n Beograd, besojn se Bashkimi Sovjetik shum shpejt do t bj nj hedhje t fort drejt Shqipris, jo n mnyr t drejtprdrejt, por duke prdorur dy aleatt e saj; Vietnamin dhe Kubn. Dy jav m par, gjat nj konference t zhvilluar n Beograd, zvendspresidenti i Kubs, Carlos Rafael Rodriguez shprehu “solidaritetin” e tij me Shqiprin n lidhje me konfliktin me Kinn. Vendet europiano-perndimore, e veanrisht Greqia, Italia, Belgjika, Danimarka dhe Gjermania Perndimore po shikojn mundsit pr lidhje ekonomike m t mdha me Shqiprin. Prgjat viteve t fundit, qeveria “Hoxha”, n mnyr t heshtur, ka prmirsuar lidhjet tregtare me kto vende. shtja e minoritetit grek q banon n Jug t Shqipris sht zgjidhur dhe lidhjet tregtare dhe diplomatike me Greqin kan rifilluar; sakaq sht hapur nj linj ajrore midis Athins dhe Tirans. Megjithse shtja e dmshprblimeve t lufts sht akoma e pazgjidhur me Gjermanin Perndimore, njoftohet se kan nisur kontaktet tregtare n nj nivel jozyrtar.
  Atje ka shum pengesa pr vendosjen e lidhjeve midis qeveris staliniste n Tiran me Lindjen dhe Perndimin, ku pjesa m e madhe e tyre jan t karakterit ideologjik. N przgjedhjen dhe refuzimin padronve, zoti Hoxha, nj individualist tipik ballkanik, nuk sht nxituar kurr. Edhe n kt periudh t von ai duket se nuk do t’i ndryshoj mnyrat e tij.

  Shkrimi sht publikuar n “The New York Times” m 6 gusht 1978
  Autori i shkrimit sht korrespondent i “The New York Times”-it, i vendosur n Beograd
  Titulli sht redaksional: Titulli origjinal sht: “Same players, New sides in age-old Balkan game”

 12. #212
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Tet arsyet pr t cilat Kina e la n balt Shqiprin ne vitet ‘70

  Reagimi i Shqipris pas ndrprerjes s ndihmave ekonomike dhe ushtarake nga Kina. “ZP” boton letrn q Shqipria i drgon Kins pas ndrprerjes s ndihmave

  M 27 korrik 1978 Ministria e Punve t Jashtme t Republiks Popullore t Kins i dorzoi Ambasads s Republiks Popullore Socialiste t Shqipris n Pekin nj not zyrtare, me ann e s cils njoftohet se Qeveria Kineze ka vendosur t ndrpres ndihmn ekonomike dhe ushtarake pr Shqiprin, t ndrpres pagesat e ndihms pr Shqiprin dhe t trheq specialistt ekonomik dhe ushtarak q punonin n Shqipri deri n at dat. Me kt veprim t pabes dhe armiqsor ndaj Shqipris socialiste, ju ort pa skrupull marrveshjet e prfunduara zyrtarisht midis t dy vendeve, shkelt n mnyr brutale dhe arbitrare rregullat e normat elementare ndrkombtare, dhe mosmarrveshjet ideologjike i shtrir edhe n marrdhniet shtetrore me Shqiprin. Duke hedhur kt hap armiqsor ndaj Shqipris socialiste, ju krkoni t goditni e t dmtoni ekonomin dhe aftsin mbrojtse t vendit ton, t sabotoni shtjen e revolucionit e t socializmit n Shqipri. Njkohsisht ju minoni rnd miqsin vllazrore midis popujve shqiptar e kine. Duke i dashur t keqen nj vendi socialist, si sht Republika Popullore Socialiste e Shqipris, ju knaqni armiqt e socializmit e t revolucionit. Prgjegjsia pr kt akt reaksionar e antishqiptar, si dhe pr pasojat e tij, bie plotsisht mbi paln kineze. Komiteti Qendror i Partis s Puns t Shqipris dhe Qeveria Shqiptare prerjen brutale t ndihmave e kredive pr Shqiprin socialiste nga ana juaj e denoncojn prpara gjith opinionit publik botror si nj veprim q prsrit si n prmbajtje, ashtu edhe n form, metodat e egra e shoviniste t Titos, Hrushovit, Berzhenjevit, t cilat dikur edhe Kina i ka pas dnuar. Komiteti Qendror i Partis s Puns t Shqipris dhe Qeveria Shqiptare hedhin posht prpjekjet q bhen n notn kineze pr ta br fajtore Shqiprin, pr t akuzuar pa asnj baz udhheqjen shqiptare se gjoja ajo sht mosmirnjohse pr ndihmn e Kins dhe se gjoja sht prpjekur t sabotoj bashkpunimin ekonomik e ushtarak midis t dy vendeve. Pr do njeri normal sht e pabesueshme dhe jasht do logjike q Shqipria, nj vend i vogl, q lufton kundr rrethimit imperialist-revizionist e bllokads s tij, q i sht prveshur nj pune t gjer e t gjithanshme pr zhvillimin e shpejt ekonomik e kulturor t vendit, q punon pa u lodhur pr forcimin e mbrojtjes s Atdheut t vet socialist, t nxit e t krkoj vet prishjen e bashkpunimit ekonomik me Kinn, t refuzoj kredit e ndihmat e saj, civile e ushtarake. Populli shqiptar, Partia dhe Qeveria e tij, t frymzuar nga msimet e marksizm-leninizmit e nga parimet e internacionalizmit proletar, kan luftuar sinqerisht e me konsekuenc pr forcimin e miqsis, t bashkpunimit vllazror e t ndihms reciproke midis Shqipris dhe Kins. Ata e kan muar kurdoher lart ndihmn q Kina i ka dhn Shqipris, duke e konsoliduar at si nj ndihm internacionaliste t popullit kine, si nj ndihm q i shrbente shtjes s prgjithshme t revolucionit e t socializmit n bot, si nj ndihm q vinte nga nj vend q quhej socialist. Populli shqiptar, Partia dhe Qeveria e tij, ashtu si m par edhe tani, u prmbahen vlersimeve q i kan br ksaj ndihme dhe rolit t saj, midis faktorve t tjer t jashtm, pr zhvillimin e vendit ton. Shqipria socialiste, miqsin e saj me popujt e vendeve t tjera kurr nuk e ka par si nj mjet pr t nxjerr prfitime ekonomike. N t njjtn koh, ajo nuk i ka lejuar askujt q ndihmn e bashkpunimin ekonomik ta llogarit si nj investim pr t’i diskutuar dhe imponuar vendit ton pikpamje politike e ideologjike q jan n kundrshtim me marksizm-leninizmin dhe me interesat e socializmit. Republika Popullore Socialiste e Shqipris e mbrojti Partin Komuniste t Kins nga sulmi i revizionistve hrushovian n mbledhjen e Bukureshtit dhe n at t Mosks t partive komuniste e puntore t vitit 1960, ajo kt e bri me vetdije pr t mbrojtur parimet e marksizm-leninizmit dhe jo pr t marr nga Kina disa fabrika dhe disa traktor. Kur Shqipria socialiste, pr vite e vite me radh, mbronte t drejtat e Kins Popullore n Organizatn e Kombeve t Bashkuara kundr komplotit amerikan, ajo kt nuk e bnte pr interesa materiale, por pr t mbrojtur nj shtje t drejt dhe parimore. Kur Partia e Puns e Shqipris dhe klasa jon puntore mbshteten qllimet strategjike t Revolucionit Kulturor t Kins, kt nuk e bn pr t marr ndonj kompensim, por pr t ndihmuar klasn puntore kineze, komunistt dhe popullin kinez pr ta shptuar vendin nga elementt kapitalist q kishin uzurpuar pushtetin n Kin. Qeveria Kineze, pr t justifikuar prerjen e ndihmave pr Shqiprin, n pamundsi q t bj ndryshe, sht kufizuar n argumente ekonomike e teknike t praktiks s thjesht e t zakonshme n marrdhniet midis dy shteteve. Kt ju e bni me qllim q t fshihni arsyet e vrteta q ju shtyn t ndrmerrnit kt akt armiqsor kundr Shqipris socialiste. Prerja e ndihmave dhe e kredive pr Shqiprin nuk mund t arsyetohet me 8 faktet q paraqitn n notn kineze, se gjoja zvendsministri i Industris dhe i Minierave t Shqipris... refuzoi konsultimet e mtejshme... dhe n mnyr arrogante u dha fund bisedimeve, se nga specialistt shqiptar nuk respektuan udhzimet teknike t specialistve kinez n rafinerin e prpunimit t thell t nafts, se projekti kine n nj objekt ushtarak nuk doli me sukses, pr shkak t zbulimit t vonuar t zgavrave q rridhnin uj si rezultat i studimeve gjeopolitike t dobta nga ana shqiptare dhe se pala shqiptare ndryshoi mendim duke e marr prsipr vet punn dhe i dha fund ndihms kineze pr kt objekt, se pala shqiptare krijoi pretekste t ndryshme dhe n kundrshtim me marrveshjen, refuzoi t nnshkruante procesverbalet e vnies n shfrytzim t objekteve, se pala shqiptare papritur refuzoi t pranonte 25 faturat me nj shum totale prej afro 100 milion juan Renminbi, se pr arsye t mosprfilljes nga pala shqiptare t kshillave teknike t specialistve kinez, n Kombinatin Metalurgjik u formua nj ngjitje n furrnalt dhe kt defekt specialistt shqiptar e zhdukn vet, pa pritur q t vinin specialist t posam nga Kina, se ambasadori shqiptar n Kin refuzoi t pranonte notn kineze t 7 qershorit 1978. Kto argumente dhe fakte q sjell Qeveria Kineze, jo vetm jan t sajuara e t shtrembruara, por edhe sikur t mos ishin t tilla, ato nuk mund t shrbejn kurrsesi si nj baz morale dhe juridike ku mund t mbshtetet nj shtet pr t justifikuar prerjen e njanshme e brutale t ndihms ekonomike dhe ushtarake ndaj nj shteti tjetr, me t cilin ka qen n aleanc t ngusht pr nj koh t gjat. Arsyet e vrteta t prerjes s ndihmave e t kredive pr Shqiprin nuk kan karakter thjesht teknik, si paraqiten n notn e Qeveris Kineze, por kan karakter thjesht teknik si paraqiten n notn e Qeveris Kineze, por kan karakter t thell politik e ideologjik. N kt letr Komiteti Qendror i Partis s Puns t Shqipris dhe Qeveria Shqiptare do t hedhin drit t plot mbi kto shkaqe politike dhe ideologjike. Por me t par po ndalemi t vrtetojm se edhe argumentet q prdor pala kineze n notn e vet, nuk i prgjigjen aspak realitetit. Qeveria e Republiks Popullore Socialiste t Shqipris do ta njoh opinionin botror me t vrtetn mbi marrdhniet ekonomike midis Kins e Shqipris, e n mnyr t veant pr ato shtje q ngrihen n notn kineze, duke botuar notat e plota q jan shkmbyer pr kt qllim midis qeverive t dy vendeve. Ktu do t sqarojm disa fakte q prmenden n notn kineze. N notn kineze t 7 korrikut, duke radhitur n mnyr tendencioze nj varg shifrash mbi ndihmat q Kina i ka dhn Shqipris, pasqyrohet dshira e udhheqjes kineze pr t’u mburrur prpara bots. Ajo vepron njsoj si ka vepruar dhe vepron udhheqja revizioniste sovjetike q propagandon vazhdimisht me mburrje prej shteti t madh ndihmn q i ka dhn dikur Shqipris. Detyrohemi t’u kujtojm udhheqsve kinez se mburrjet e tyre jan krejt n kundrshtim me deklaratat zyrtare t bra dikur nga vet Qeveria Kineze.

  Shkrimi sht botuar n gazetn “Zri i popullit” m dat 30 korrik 1978
  Titulli sht redaksional
  Sui generis

 13. #213
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Letra, “Kina ka falsifikuar shifrat e huave per Shqiprine”

  Nga ana tjetr, n baz t dokumenteve q disponon pala shqiptare, rezulton se q nga dhjetori i vitit 1954 dhe deri n korrik t vitit 1957, midis Kins Popullore dhe Shqipris jan nnshkruar 17 marrveshje qeveritare pr dhnie kredie Shqipris nga Kina Popullore, prve marrveshjeve pr ndihmn ushtarake. Ndr kto 17 marrveshje, ka prej tyre ku ndihma n kredi llogaritet n rubla t vjetra, m pas n rubla t reja, pastaj n lira angleze, m von n juan t brendshm e n juan tregtar, ose n dollar amerikan. Duke i hedhur monedhat e ndryshme t prmendura n kto marrveshje n juan tregtar me kursin zyrtar kinez t caktuar nga Banka Kineze n periudhat prkatse, rezulton se vlera e prgjithshme e ndihms ekonomike kineze n kredi, akorduar Shqipris q nga viti 1954 dhe deri n vitin 1975, kur u nnshkrua marrveshja e fundit, nuk sht m shum se 10 miliard juan, si prmendet n notn kineze, pr vetm 3 miliard e 35 milion juan tregtar. Nga kjo shum, duke e llogaritur vlern e veprave t plota dhe t materialeve t prgjithshme me mimet e njanshme t caktuara nga pala kineze, deri n korrik t vitit 1978 sht prdorur nga Shqipria rreth 75 pr qind e saj. Por ktu duhet theksuar se vlerat q prmbajn faturat e Banks Kineze pr veprat e plota dhe pr materialet e prgjithshme nuk jan llogaritur mbi bazn e mimeve t caktuara n konsultim t prbashkt, por jan caktuar n mnyr arbitrare, vetm nga pala kineze, pa e pyetur fare paln shqiptare n baz t marrveshjes. Prandaj, kthimi nga Banka e Shtetit Shqiptar Banks Kineze i faturave t objekteve t ndrtuara n Shqipri nuk sht shkelje e marrveshjeve, si pretendon Nota kineze. mimet pr veprat e plota dhe pr materialet e prgjithshme mbi t cilat jan llogaritur faturat e drguara nga Kina, jan caktuar jo n prputhje me dispozitat e marrveshjes zyrtare ndrmjet Qeveris s Republiks Popullore t Shqipris dhe Qeveris s Republiks Popullore t Kins t dats 22.12. 1971, n t cilat prcaktohet qart se: “mimet pr veprat e plota dhe pr materialet e prgjithshme... do t prcaktohen n konsultim t prbashkt sipas principeve t caktimit t mimeve tregtare midis Kins dhe Shqipris”. Prsa i prket ndihms ushtarake, vlersimet nga pala kineze jan br krejtsisht n mnyr arbitrare, mbasi n marrveshjet e ksaj kategorie, prpara vitit 1967 vlersimet jan shnuar n monedhn kineze, pa u konsultuar me paln shqiptare, kurse n marrveshjet e mvonshme, t cilat prfshijn edhe pjesn kryesore t ndihms ushtarake kineze pr Shqiprin, nuk prcaktohet asnj vler konkrete, as n monedhn kineze dhe as n ndonj monedh tjetr. Pra, ato miliarda juan q prmenden n notn kineze, nuk prfaqsojn shumn e vrtet t ndihms ekonomike dhe ushtarake t Kins pr Shqiprin, por jan nj reklam kineze e sajuar mbi bazn e llogarive arbitrare, t njanshme dhe tendencioze. Ne themi se pala kineze, pr t’u shrbyer qllimeve t saj t mbrapshta, sht nxituar kur caktoi shifra t tilla. Llogarit e plota do t bhen sipas marrveshjeve protokollare dhe kritereve t vendosura nga t dyja palt. Ato do t bhen duke mbajtur parasysh edhe humbjet edhe dmet q i jan shkaktuar ekonomis son nga pala kineze, duke mos i realizuar ajo n kohn e kontaktuar detyrimet, duke i ln nj pjes t rndsishme t objekteve t paprfunduara. Pala kineze nuk ka qen korrekte n zbatimin e marrveshjeve e t protokolleve zyrtare dhe t kritereve t caktuara bashkrisht. Shumica drrmuese e objekteve ekonomike q jan ndrtuar n Shqipri me ndihmn dhe n kredi nga Kina, kan prfunduar kurdoher me vones, q shkon nga 1 deri n 6 vjet vones. Ka edhe objekte t tilla, si sht Uzina e Ferro-kromit, e prcaktuar q t ndrtohej n Shqipri n baz t marrveshjes pr kredi nga Kina t prfunduar n vitin 1965, q, pr fajin e pals kineze, nuk ka prfunduar s ndrtuari akoma edhe sot e ksaj dite. Po kshtu, ndrtimi i Kombinatit Metalurgjik filloi me vones dhe deri m sot, pr fajin e pals kineze investimet pr ndrtimin e tij jan realizuar vetm n masn 67 pr qind kundrejt vllimit t vlefts s plot t Kombinatit, dhe nga Kina jan lvruar vetm 74 pr qind e pajisjeve. Kto shkelje flagrante t marrveshjeve zyrtare nga pala kineze i kan shkaktuar dme t mdha ekonomis shqiptare dhe pr kt Qeveria Kineze mban prgjegjsi t plot materiale dhe morale. Kur t llogariten n baz t dokumentacionit zyrtar e t fakteve konkrete t gjitha kto, ather do t shihet se kush e sa i ka borxh tjetrit. N notn kineze ndihma q i ka dhn Kina Shqipris paraqitet si faktori vendimtar i zhvillimit t vendit ton. Por ajo nuk ka qen e nuk mund t ishte nj faktor i till. Faktori vendimtar, q nuk mund ta mohoj askush, ka qen puna dhe lufta e vendosur, kmbngulse dhe heroike e popullit shqiptar, nn udhheqjen e socializmit, sipas parimit leninist t mbshtetjes n forcat e veta. Sukseset madhshtore t arritura nga Shqipria n ndrtimin e socializmit dhe n mbrojtjen e vendit jan vepr e Partis s Puns t Shqipris, e shtetit shqiptar t diktaturs s proletariatit, e popullit shqiptar dhe jo fryt i ndihms nga jasht. Ndihma e marr nga Kina ka qen vetm faktor ndihms. Gjith kredit kineze t prdorura deri n fund t vitit 1977 nga Shqipria, n raport me t ardhurat tona kombtare, prfaqsonin nj prqindje fare t vogl. Ky sht realiteti dhe jo paraqitja e gnjeshtrt e pals kineze, q krkon t krijoj prshtypjen sikur sht Kina q ka mbajtur gjall popullin shqiptar. Konceptet e shovinizmit t shtetit t madh i kan errsuar logjikn udhheqjes kineze dhe e kan br at q t flas me gjuhn e pronarve feudal. N notn kineze prmendet me mburrje q Kina i ka livruar Shqipris 1,8 milion ton grur. Gati sa s’thuhet se Shqipria “e ka mbajtur shpirtin me bukn e Kins”! Ky sht nj qndrim ofendues pr popullin shqiptar. E vrteta sht q Shqipria, gjat periudhs 1956-1975, ka importuar nga Kina grur. Jo vetm shifra q jepet nuk i prgjigjet realitetit, por duhet thn se Shqipria vetm 436 000 ton grur ka marr me kredi nga Kina gjat gjith ksaj periudhe, ndrsa e gjith pjesa tjetr sht marr prej saj n rrug tregtare, duke e paguar grurin me klering. Prderisa n notn kineze sht prmbledhur n nj shifr t vetme si gruri i importuar nga Shqipria me kredi, ashtu dhe gruri i importuar me klering, prsa pala kineze nuk prmend edhe far ka marr nga Shqipria, far sht eksportuar me klering nga Shqipria n Kin gjat periudhs 1954-1977? Shqipria i ka lvruar Kins mbi 1,7 milion ton naft, mbi 1,3 milion ton bitum, rreth 2,7 milion ton mineral kromi e koncentrat kromi etj. Duke prmendur ndihmn ushtarake n notn e saj dhe duke e br publike kt not, Qeveria Kineze ka dmtuar rnd mbrojtjen e Republiks Popullore Socialiste t Shqipris dhe ka ndihmuar armiqt e saj t jashtm, veanrisht forcat e paktit t NATO-s e imperializmin amerikan dhe forcat e Traktatit t Varshavs e social-imperializmin sovjetik. Ky sht nj akt pabesie dhe pr kt Qeveria Kineze mban prgjegjsi. N notn e Qeveris Kineze nj vend t veant n prpjekjet pr t akuzuar punonjsit shqiptar, se kta gjoja nuk kan respektuar dhe nuk kan dashur t bashkpunojn me specialistt kinez q kan ardhur n Shqipri. Kto jan trillime fund e krye dhe nuk ia vlen barra t’i prgnjeshtrojm. Ne jemi t bindur se n ndrgjegjen e tij asnj specialist kinez q ka jetuar e ka punuar midis popullit ton nuk do t’i aprovoj akuzat q bhen. Puntort, specialistt dhe drejtuesit shqiptar gjat gjith kohs kan bashkpunuar n frym vllazrore e miqsore me specialistt kinez, kan vlersuar drejt punn e tyre, kan respektuar dijet dhe eksperiencn e tyre. Duke ndjekur qllime t caktuara, n notn kineze thuhet se n Shqipri jan drguar 6000 specialist brenda 24 viteve. Kjo shifr globale serviret pr t thn se gjoja pr ndrtimet, industrin, bujqsin e do gj q sht br n Shqipri merita u takon ktyre 6000 specialistve. Por ndrtimi i Shqipris s re sht vepr e vet popullit shqiptar. N ndrtimin e veprave t ndryshme kan punuar do dit e vazhdimisht me dhjetra mijra specialist, inxhinier e teknik shqiptar, pa prmendur teknikt e mesm e puntort e kualifikuar q jan qindra mij. Pa punn e dijet e tyre asnj vepr nuk mund t ndrtohej. Gjithashtu, n notn kineze nuk thuhet se specialistt e drguar nga Kina pr punn e tyre jan paguar jo pak nga populli shqiptar. Kjo nuk prmendet, por nota nuk mungon t na kujtoj se Kina paska harxhuar 100 milion juan pr t br eksperimente lidhur me hekurin shqiptar! Dhe n t njjtn koh, t urdhruar nga lart, specialistt kinez q u trhoqn nga Shqipria nuk u lan specialistve shqiptar asnj dokument teknik, por i dogjn ose i morn me vete t gjitha dokumentet teknike q kishin pr objektet q ndrtoheshin n Shqipri me ndihmn e Kins.
  Sui generis

 14. #214
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Shqipria humb aleatt pr besnikrin ideologjike

  Gazeta paraqet situatn e rnd n vend, n prag t prishjes me Kinn. Diplomatt thon se duhet t jen shqiptart q t mirpresin ndryshimin

  Malcolm W. Browne

  BEOGRAD - Dyshimi tradicional i vendeve t huaja, i lidhur me ideologjin zyrtare t komunistve t tjer, po shikohet si afrim te fanatizmi, gj q duket se Shqipria po mendon t largohet nga miku i saj i vetm, Kina.
  Nse ndarja rezulton serioze, si vlersohet nga zyrtart jugosllav, Enver Hoxha, udhheqsi shqiptar, do t prballet me nj vendim t rnd. Pr m tepr, Shqipria do t duhet t hap m shum dyert pr tregti dhe kontakte t tjera, gj q grryen n kt mnyr pushtetin e tij absolut, ose vendi do t prballet me varfri dhe skamje.
  N kto ditt e fundit qarkullonin thashetheme, pjesa m e madhe e t cilave n mnyr t dukshme, e kan zanafilln n Ministrin e Punve t Jashtme t Jugosllavis, se Shqipria i ka thn Pekinit se nuk ka m nevoj pr kshilltart e saj pas prfundimit t kontratave aktuale. Jugosllavia dhe Shqipria kan marrdhnie armiqsore dhe informacionet mund t jen marr n konsiderat nn kt kndvshtrim. Kinezt dhe shqiptart i kan hedhur posht kto informacione.
  Sidoqoft, fjalimet dhe njoftimet zyrtare nga Tirana dhe Pekini ln t kuptosh ngrirjen e marrdhnieve q n tetorin e kaluar, kur i moderuari Hua Kuo Fend zvendsoi Mao Ce Dunin n drejtim e Kins.
  Modeli stalinist i drejtimit
  Q n fundin e Lufts s Dyt Botrore, zoti Hoxha, i cili tani sht 68 vje, kishte marr modelin e drejtimit t tij sipas Stalinit dhe m pas at t Maos. Zoti Hoxha ka refuzuar at q quhej “revizionizmi” i Nikita Hrushovit n Bashkimin Sovjetik, apo t presidentit Tito n Jugosllavi dhe tani, t udhheqsve t rinj n Kin. Elementt ideologjike prej zotit Hoxha nuk kan kufizuar marrdhniet me jasht. Gjat Lufts s Dyt Botrore, ai nnshtroi komunistt rival dhe n mnyr t vazhdueshme ka spastruar Partin Komuniste t Shqipris, shpesh duke ekzekutuar edhe kundrshtart e tij. Ashprsia e t tilla spastrimeve ishte kuptuar nga shum analist t huaj se Zoti Hoxha po prballet me nj opozit serioze. Ata thon se suksesi n politikn e tij me Kinn mund t prcaktoj kohzgjatjen e qndrimit t tij n pushtet. N radhn e politikave q praktikisht mund t ket sjell kundrshtimin, sht grindja me Bashkimin Sovjetik dhe ksenofobia n drejtim t shteteve evropiane. Zoti Hoxha, vazhdimisht, i trajtoi shqiptart si ata q duhet t mbrojn kufijt toksor apo detin Adriatik n mnyr t prhershme nga pushtuesit, si ka ndodhur edhe n t kaluarn. Q Shqipria u ka mbijetuar t gjithave, kjo sht dika q ka qen historikisht aksidentale dhe dshmi e qndress s kulturs shqiptare.
  Qndrueshmria historike
  Shqiptart jan pasardhsit e popullit t lasht t Iliris dhe gjuha dhe traditat e tyre nuk kan asnj lidhje me grupet e tjera etnike europiane.
  Si nj komb, Shqipria e shpalli veten pr her t par n mesin e shekullit XV, kur Sknderbeu, i cili u b heroi kombtar, udhhoqi luftn kundr turqve. Por, prfundimisht turqit e morn kontrollin n vitin 1478 dhe e mbajtn Shqiprin nn sundim m shum se do vend tjetr n Ballkan, deri n vitin 1912.
  Pjest e territorit t saj etnik i kaluan asaj q m von u b Jugosllavi dhe Shqipria e vrtet ishte afr shprbrjes gjat Lufts s Par Botrore, por mbijetoi deri n vitin 1939, kur u aneksua nga Italia. Shqiptart e thekur kujtojn se aneksimi nga Hitleri i Bohemis dhe Moravis shkaktoi nj kriz t madhe evropiane dhe pushtimi gjerman i Polonis nisi n Luftn e Dyt Botrore, ndrsa aneksimi i Shqipris nga Italia nuk solli edhe aq shum gjurulldi.
  Pas lufts, nn drejtimin e zotit Hoxha, Shqipria u b praktikisht nj provinc e Jugosllavis duke shkmbyer lehtsirat doganore dhe monedhn me Beogradin.
  Kur presidenti Tito dhe Stalini u ndan me njri-tjetrin, zoti Hoxha pranoi Stalinin si mbrojts t shqiptarve. Bashkimi Sovjetik mori angazhimin t industrializoj Shqiprin, t paguaj nj sasi t borxheve t jashtme dhe t ndrtoj nj baz detare n Vlor. Por, n vitin 1961, Shqipria ndrpreu marrdhniet me Moskn dhe u kthye drejt Pekinit.
  Frika nga fqinjt n rajon
  Disa prej shkaqeve t izolimit t Shqipris, me nj popullsi 2.5 milion banor, jan t bazuar te frika prej fqinjve t saj. Rreth 1 milion banor jetojn n rajonin e Kosovs n Jugosllavi. Beogradi sht i shqetsuar koh pas kohe se shqiptart mund t shqyrtojn mundsin t krijoj bashkimin mbarshqiptar duke marr Kosovn. N ann tjetr, Tirana zyrtare shqetsohet se Jugosllavia mund t mund t shqyrtojn mundsin q t marr Shqiprin nn zotrimin e saj vetjak, duke aneksuar t gjith shtetin shqiptar. Nj tjetr irritim i Tirans sht pr faktin e t qenit e informuar se shqiptart n Jugosllavi jan t varfr, prgjithsisht t pa-arsimuar, dhe me nj nivel lindjesh dhe vdekshmrie t lart.
  Sipas nj zyrtari jugosllav, “t dallueshm lehtsisht nga ksula e tyre konike dhe veshjet kombtare plot ngjyra, shqiptart n Jugosllavi jan trajtuar, si trajtoheshin dikur “zezakt n Shtetet e Bashkuara”.
  Lindshmria te shqiptart; si n Shqipri edhe n Kosov, sht 2.5%, m i larti n Europ. Por, larg nga faktort e prshtatshmris s politiks s jashtme dhe t brendshme, zoti Hoxha dhe kryeministri i tij Mehmet Shehu duket se jan prir nga ideologjia e tyre vetjake.
  Shteti i vetm ateist n bot
  Pr shembull, sipas ligjit shqiptar, ushtrimi i besimit sht formalisht ilegal dhe Shqipria e konsideron veten si “shteti i par ateist n t gjith botn”. Asnj vend tjetr komunist nuk ka shkuar trsisht aq larg. Pas shum shekujsh t sundimit osman, Shqipria sht kryesisht vend mysliman dhe minaret e hirshme dhe xhamit me kube akoma pikzojn territorin e t gjith vendit.
  Shumica e shqiptarve jan t prir t ken emra mysliman. N mnyr t dukshme zoti Hoxha ndjeu se kjo kujtes e Islamit duhet t asgjsohet. Sipas Ligjit Nr. 5339, i dekretuar n vitin 1975, shqiptart u urdhruan t ndryshojn do emr q ishte vn q binte ndesh “paprshtatshmris politike, ideologjike dhe arsyeve morale” dhe do mbiemr q tingllonte nderues.
  N rast t mungess s dshirs, emrat e tyre u ndryshuan n mnyr t dhunshme nga agjencit shtetrore. Realisht nuk kishte informacione rreth efektshmris s ligjit. N mnyr t dukshme, kryeministri Mehmet Shehu ka akoma emrin e tij Mehmet, pavarsisht nga konotacionit islamik t tij.
  Refuzimi i ndihmave nga Enveri
  N kongresin e partis t nntorit t kaluar, zoti Hoxha riprsriti refuzimin e tij t pranoj ndihma nga do vend, Perndimor apo blloku Sovjetik dhe n nj adresim pr vendet neutrale, ai denoncoi “sistemin vetadministrues t Titos si nj arm e doktrins borgjeze.
  Ai thot se Kushtetuta e vitit 1976 synon t “bllokoj rrugn e revizionizmit” dhe t mbroj Shqiprin nga eksperienca negative e disa vendeve n t cilat u braktisn parimet e diktaturs s proletariatit me formulimin magjik t revizionizmit, arma m e rrezikshme e kundr-revolucionit”.
  Ndrkaq, rreth 50% e tregtis s jashtme t Shqipris sht me Kinn dhe gjysma e tjetr me vendet t Europs Lindore. Shqipria nuk ka marrdhnie tregtare me Bashkimin Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara. Prapambetja e Shqipris shfaqet kudo. Madje edhe n deklarimet e Tirans zyrtare. Pr shembull, n numrin e fundit t revists “Shqipria e re” tregohet progresi n ndrtimin e linjave t furnizimit me uj n kt mnyr: “N prag t lirimit t Shqipris n vitin 1944 nuk kishte rrjet kanalizimesh n brendsi t vendit. Tani jan ndrtuar 2260 fshatra, t cilt kan rrjetin e tyre t ujsjellsit. Nuk do t jet e largt dita kur edhe 348 fshatra do t furnizohen me uj t pijshm”.
  Sepse 80% e Shqipris sht zon malore dhe vendi sht i varur trsisht nga ushqimet e importuar dhe nj ndrprerje e tregtis me Kinn mund t shkaktoj probleme ekonomike.
  “Shqiptart t mirpresin ndryshimin”
  Nj diplomat Perndimor q e vizitoi rastsisht Tirann thot se “shtja sht sesa gjat shqiptart do t vazhdojn t bjn kt jet me varfri n kt regjim spartan dhe me nj pastrti t till ideologjike. Asnj nga turistt e pakt Perndimor q kan mbrritur n Tiran, - me prjashtim t atyre amerikan, pasi nuk jan lejuar t vijn n Shqipri, - prfshir edhe ne diplomatt, nuk jan lejuar t shikoj apo dgjoj ndonj gj”. “Por, ne mund ta marrim me mend se atje duhet t jen shqiptart ata q duhet t mirpresin nj ndryshim”.

  Shkrimi sht publikuar n “The New York Times” m 27 korrik 1977
  Titulli sht redaksional. Titulli origjinal sht: “Albania, ideology-bound, may lose its ally”
  Sui generis

 15. #215
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Prplasja, kinezt trhiqen nga realizimi i projekteve t mdha

  Vazhdon publikimi i letrs q Tirana zyrtare i nisi Pekinit

  Vijon

  Pr shtje konkrete ekonomike n mes dy partnersh, midis dy shtetesh, sht e natyrshme t lindin probleme t ndryshme, pr zgjidhjen e t cilave sht e nevojshme dhe e domosdoshme t zhvillohen diskutime. Por udhheqja kineze nuk e ka ndjer t nevojshme t zhvillonte diskutime normale, pse donte t’i impononte Shqipris mendimet e saj. Pala kineze, jo sot, por pr nj periudh kohe t gjat, pr shtjet ekonomike ka ushtruar ndaj Shqipris presione t shumta n forma e mnyra t ndryshme...Gjat bisedimeve pr nnshkrimin e marrveshjeve pr dhnien ndihm ekonomike n kredi nga Kina, e pastaj edhe pr zbatimin e ktyre marrveshjeve, jan br debate t shumta dhe jan kundrshtuar me sukses nga pala shqiptare pikpamjet e udhheqjes kineze q krkonte t’i impononte Shqipris nj zhvillim ekonomik t njanshm, t frenonte prparimin e shpejt e t sigurt t saj. N debatet e zgjatura, presioni i udhheqjes kineze ka arritur gjer n at shkall, saq pala kineze t hiqte dor nga projektimi i Hidrocentralit t Vaut t Dejs dhe i atij t Fierzs, me qllim q ne t mos ndrtonim fare kto objekte industriale shum t rndsishme. Udhheqja kineze mendonte se Shqipria, meq, sipas saj, nuk kishte forca teknike pr t projektuar vet t tilla hidrocentrale t mdha, e t vshtira, do t hiqte dor nga ndrtimi i ktyre objekteve. Por m n fund ajo u detyrua t pranonte dhnien e kredis, mbasi pala shqiptare mori prsipr q t’i projektonte vet kto dy hidrocentrale. Dhe kto dy hidrocentrale u projektuan dhe u ndrtuan nga specialistt shqiptar, kurse specialistt kinez kan luajtur rolin jo t projektuesit, por t konsulentit. Faktet dhe dokumentet e shumta tregojn se n momente t caktuara, sa her q politika kineze ka marr kthesa t mdha, me t cilat Partia dhe Qeveria Shqiptare nuk jan bashkuar, Qeveria Kineze i ka shoqruar ato me presione e masa shtrnguese ekonomike nga m t ndryshmet. Kto qndrime jan nj prgnjeshtrim flagrant i deklaratave t bujshme dhe t prsritura t Qeveris Kineze, sipas t cilave n dhnien e ndihms vendeve t tjera Qeveria Kineze respekton me prpikri sovranitetin e vendeve q marrin ndihm dhe nuk e shoqron kurr at me kushte, ose nuk krkon asnj privilegj. N notn kineze thuhet se “pala shqiptare, si rezultat i nevojave t politiks s saj t brendshme dhe t jashtme, me dashje ka shpifur pr ndihmn e Kins ndaj Shqipris”. Kjo tregon shpirtin intrigant t udhheqjes kineze dhe dshirn e saj q ta shoh Shqiprin t robruar politikisht, ideologjikisht dhe ekonomikisht nga social imperializmi sovjetik ose nga imperializmi amerikan e borgjezia reaksionare. Udhheqja kineze flet kshtu pse mendon se Shqipria qenka e izoluar, se ajo merrte frym dhe rronte n saj t Kins dhe tashti paska mbetur n mes t rrugs dhe do t bjer si nj gjah n pritn e imperialistve ose social-imperialistve. Kshtu kan menduar e folur dikur edhe Hrushovi e Mikojani se Shqipria do t shitej pr tridhjet aspra, se ajo do t vdiste pr buk pas 15 ditsh pa ndihmat sovjetike! Por jeta tregoi se Shqipria as u shit, as vdiq pr buk. Ajo eci prpara n ndrtimin e socializmit me sukses t madh. Dhe kjo u b jo n saj t ndihms kineze, por n saj t puns heroike e t lufts s lavdishme t popullit shqiptar. Edhe n t ardhmen populli shqiptar, nn udhheqjen e Partis s Puns t Shqipris, duke u mbshtetur n forcat e veta do t ec gjithmon fitimtar n rrugn e socializmit, duke u treguar me shembullin e vet miqve dhe popujve forcn dhe vitalitetin e pamposhtur t marksizm-leninizmit, forcn e socializmit, forcn e popullit. N luftn ton pr ndrtimin e socializmit dhe mbrojtjen e atdheut, n prpjekjet tona pr t prballuar e kaprcyer me sukses vshtirsit q i krijohen vendit ton nga veprimi armiqsor i Qeveris Kineze, ne kemi e do t kemi edhe m tepr ndihmn internacionaliste t revolucionarve t vrtet, t popujve liridashs e t njerzve prparimtar n t gjith botn. Shqipria kurr nuk ka qen e izoluar, ajo kurr nuk do t mund t izolohet. Planet e zhvillimit t Shqipris, t caktuara nga Partia do t realizohen n t gjitha drejtimet, duke prfshir edhe ato objekte q Kina i la pa prfunduar, si dhe veprat e tjera t reja q do t’u shtohen ktyre me punn vetmohuese, me vendosmrin e popullit dhe me forcat e veta q zbatohen midis partive t vrteta komuniste. Sa her q ajo ka konstatuar te Partia Komuniste e Kins qndrime e veprime q bien n kundrshtim me marksizm-leninizmin dhe internacionalizmin proletar, n kundrshtim me interesat e socializmit e t revolucionit, ia ka vn asaj n dukje gabimet dhe e ka kritikuar at n mnyr shoqrore. Pr kt ekzistojn dokumente t shkruara, t Partis e t shtetit ton, t cilat ju i dispononi. Por cili ka qen qndrimi i udhheqjes kineze? Ndrsa mbshtetja dhe mbrojtja q i ka br partia e Puns e Shqipris dhe Qeveria Shqiptare Kins Popullore mirpritej dhe lavdrohej me t madhe nga ajo., vrejtjet e drejta e parimore t Partis son nuk jan mirpritur asnjher nga pala kineze. Udhheqja e Partis Komuniste t Kins nuk ka dashur asnjher t zbatoheshin normat e metodat leniniste n marrdhniet midis partive.

  Shkrimi sht botuar n gazetn “Zri i popullit” m dat 30 korrik 1978
  Titulli sht redaksional
  Sui generis

 16. #216
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Si ndryshoi Kina pas vdekjes s Maos dhe prishja me Shqiprin

  Gazeta rrfen pr periudhn pas-Mao dhe reformat q u morn n vitin 1977. Hedhja posht e Revolucionit Kulturor dhe politikat q ndoqn lidert e rinj

  Fox Butterfield

  HONG KONG – S fundi dgjuesit e Radio Pekinit u befasuan teksa dgjonin folsit q merrnin npr goj emrat e tyre. N mnyr t ngjashme, agjencia kineze e shtypit “Hsinhua” nisi t transmetoj n radhn e par individt q ishin pajtuar me nj pranim t till n Kin. Pranimi i njerzve t medias sht nj nga shenjat e ndryshimeve n Kin qkur vdiq Mao Ce Duni, rreth 16 muaj m par. N vend t shprehjes s Maos pr vazhdimin e lufts s klasave, tonet e reja duket t jan pr nj realizm m t drejt; pr pranim t vshtirsive q Kina duhet t kaprcej nse ajo nuk do t realizoj qllimin e “modernizimit gjithprfshirs” deri n vitin 2000.
  Ndryshohet politika e Maos
  Ndoshta ndryshimi i tonit sht mishruar nga thirrja e zvendskryeministrit Teng Siao Pinit pr “m pak bisedime boshe dhe pr m shum pun”. Zoti Teng u fajsua dy her gjat kohs s Maos pr nj theksim pragmatik n lidhje me ideologjin, i konkluduar n nj vizit t tij n Burma gjat javs s kaluar dhe pastaj e deklaruar n Nepal. Udhtimet prtej detit po bheshin pr her t par nga nj numr zyrtarsh t lart t hierarkis kineze q prej viti 1975, kur zoti Teng u trhoq pr nj koh t shkurtr nga pushteti. Ai udhtoi n Franc dhe kjo ishte nj tjetr shenj se ai dhe pikpamjet e tij kan srish preferenc t lart.
  Pasuesit e Maos kan lvizur n mnyr t shpejt q t rrnjosin disa nga reformat populiste t Revolucionit Kulturor n fushn e edukimit, industris, shkencs dhe teknologjis. Njohurit, cilsia dhe disiplina jan rikthyer n mod me m pak shqetsim pr rreziqet q paraqet krijimi i nj elite t re. Kjo pr shkak se Mao akoma respektohet n Kin dhe udhheqsit e rinj kan nevoj q t mbshteten n trashgimin e tij. Kto ndryshime nuk ishin shpallur n mnyr t hapur. Pr t’i br m mir, ata i kan maskuar, duke i paraqitur si pjes e vazhdimsis, nj prparim m tej prgjat shtegut t vrtet t Maos, ose nj rikthim te politikat e periudhs s para viteve 1950, t konflikteve fraksioniste t “Kaprcimit t Madh” dhe t “Revolucionit Kinez”. Nuk sht e qart nse politikat e reja, t cilat jan paraqitur tashm, do t jen n gjendje t prmirsojn vshtirsit q ka Kina.
  Pasojat q la pas kryetari
  Largimi i Maos n mosh t vjetr dhe n gjendje t dobt e la n balt ekonomin, me fabrika t paefektshme, universitete ku nuk msohej, nj aparat t Partis Komuniste t grryer nga urrejtja, me kriz autoriteti dhe nj brez t humbur dhe t dshpruar t t rinjve kinez t dal nga shkolla e Revolucionit Kulturor dhe t degdisur n thellsi t vendit. Ndoshta, refuzimi m i madh i drejtprdrejt pr Maon ka qen n edukim dhe shkenc ku autoritetet e reja pranuan se eksperimentet radikale t kryetarit t tyre gjat kohs s fundit i kushtuan vendin nj brez talentesh. N kto pak muaj Pekini ka rikrijuar kolegje ku hyrja bhet me testim, q studentt e shkolls s lart t shkojn direkt n universitet pa patur nevoj t shpenzojn fillimisht 2 vjet pun t detyrueshme npr fshatra dhe thon se shkenctart duhet ta shpenzojn pjesn m t madhe t kohs s tyre npr laborator, sesa me pun krahu.
  Dy jav m par, qeveria njoftoi se ishte rikrijuar nj shkoll speciale pr t kthyer studentt q u ishte hequr e drejta e studimit n vitin 1966. Ndonse kto reforma mund t prireshin q t mos ushqehej pabarazia, ato duket se jan popullore n radhn e popullit, pasi kishte patur pr nj koh t gjat nj edukim cilsor. N fabrikat kineze, ku vizitort e huaj q erdhn s fundi, ata ishin befasuar teksa shikonin nj numr t madh t makinerive q ishin jasht funksionit dhe nj nivel t lart t puntorve q nuk shkonin n pun, ndonse ishte urdhruar q t kthehej autoriteti i menaxherve te punonjsit. Pr rigjallrimin e entuziazmit t punonjsve, Pekini gjithashtu ka garantuar rritjen e pags pr her t par pas rreth 20 vjetsh, me premtimin se kjo do t pasohet me stimulim m t madh material. Statistikat paraprake pr vitin 1977 konstatojn se politikat e reja mund t jen m efektive sesa ato t vjetrat. Prodhimi industrial gjat vitit t kaluar u rrit me 14% pas dy vjetsh n gjendje thuajse vendnumro.
  Gjithashtu, bujqsia kineze ka eksperienca t kqija t njpasnjshme n kto tre vitet e fundit, m s shumti pr shkaktuara prej motit t keq, pr shkak se prodhimi ushqimor nuk arrin q t furnizoj popullsin gjithnj e n rritje. (Popullsia e Kins tani sht m e lart sesa 950 milion banor). Pr t ndihmuar n kaprcimin e mungesave, Pekini ka promovuar nj program ambicioz q t mekanizoj bujqsin kineze pas vitit 1980. Programi do t krkoj futjen n pun t traktorve dhe elektrifikimin e zonave rurale dhe pajisjen me plehra kimike.
  Konfliktet mes fraksioneve
  Ndonse udhheqsit e Kins jan thuajse n harmoni t plot me kto politika t reja, ata akoma duken t prar nga armiqsit personale, - dhe n ann tjetr nga trashgimia q la pas Mao vitin e kaluar. Nj spastrim n shkall t gjer t mbshtetsve t t ashtuquajturit Gangu i Katrt, nisi me arrestimin e vejushs s Maos, Chiang Ching, n tetorin e vitit 1976, i cili duket se sht akoma larg prfundimit t tij. Javn e kaluar, nj stacion radioje krahinore njoftoi se udhheqsi i Partis s rajonit Sinkiang sht shkarkuar nga detyra dhe u zvendsua nga zvendsi i tij.
  N kt pastrim t brendshm, linja e vjetr e burokratve dhe veterant e ushtris ishin prbaltur gjat Revolucionit Kulturor, ishin przn n mnyr sistematike nga zyrtart e rinj q i futn ata nga jeta publike 10 vjet m par. N nj rast, n provincn e Szechwan, nj ift n mosh mesatare q u ngrit n pushtet fal Revolucionin Kulturor, nga przgjedhja e zonjs Chiang dhe kryetarit Mao, ishin zvarritur nga “njri sesioni i lufts s masave” n tjetrin, gjat ktyre muajve t fundit. N Pekin dukej t kishte njfar tensioni t fshehur midis mbshtetsve t zotit Teng, t cilt ishte spastruar prgjat Revolucionit Kinez dhe atyre q u bashkngjiten me Hua Kuo Feng, pasardhsi i Maos n krye t partis, karriera e t cilit prparoi gjat rrmujs politike. Zoti Hua, n mnyr t dukshme, q t mbronte autoritetin e tij, pr m tepr, n mnyr t sjellshme, kishte marr disa nga tiparet e mirnjohura t Maos; - si duke u qethur n modelin balla-boks, si i priste flokt edhe Mao, duke botuar modelet e bukurshkrimit t tij pr prdorim n kokat e gazetave dhe npr tabelat e stacioneve hekurudhore. Por, t gjykosh nga funksionet q ka mbajtur s fundi dhe vendimet politike, zoti Tend, nj burr mendjefyell q shfaqej gjithmon si i nxituar, mund t jet duke fituar garn me zotin Huan.
  Ruajtja e trashgimis
  Udhheqsit e Kins nuk i kan braktisur n t gjitha aspektet politikat e Maos. N shtjet e jashtme ata ndoqn kryesisht orientimet q ai kishte mbajtur; dyshim i thell pr Bashkimin Sovjetik, identifikimin e Kins me aspiratat e zhvillimit t bots dhe nj paralajmrim pr hapje ndaj Japonis, Shteteve t Bashkuara dhe vendeve t industrializuara t Europs Perndimore q mund t ofronin shkmbime tregtare dhe teknologjike me Kinn. Por, udhheqja e Pekinit ka ndrmarr m tepr se kto politika q pas vdekjes s Maos. Kina sht duke negociuar nj marrveshje tregtare afatgjate me Tregun e Prbashkt dhe Japonin, Gjithashtu ajo la lidhjet e saj t ngushta me Shqiprin, duke lvizur pr marrdhnie m t mira me Jugosllavin, e akuzuar formalisht si mishruesja e revizionizmit. Madje, Pekini po prgatitet t pranoj ndrmarrjen e nj hapi t ngadalshm t drejtim t vendosjes s marrdhnieve t plota diplomatike me Administratn Karter. Kinezt jan, n mnyr t dukshme, t paknaqur me Uashingtonin, por ata nuk e rritn presionin ndaj SHBA-ve pr ndrprerje lidhjesh formale me Tajvanin.
  A ka ndryshuar Kina?
  A u bn gjith kto ndryshimeve n politikn e brendshme dhe t jashtme pr t mos pranuar Maon? Disa analist thon jo, sepse pasardhsit e tij, nga flakja tej e ekstremizmit t Maos n vitet e fundit, aktualisht ia kan dal mban gjithnj e m shum q t sintetizojn rastin tipik t Maos.
  Mao pr veten e tij mund t’i ket par gjrat n mnyra t ndryshme. N nj letr pr gruan e tij, n fillimin e Revolucionit Kulturor, ai paralajmron: “Pas vdekjes time, t drejtt mund t kapin pushtetin. Ata do t prdorin fjalt e mia q t lartsojn flamujt e tyre”. Por ai parashikon: “Ata nuk do t sundojn pr nj koh t gjat”.

  Shkrimi sht publikuar n “The New York Times” m 5 shkurt 1978
  Titulli sht redaksional. Titulli origjinal sht: “China after Mao: Masked tension and unmasked ills”
  Sui generis

 17. #217
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Perse deshtuan britaniket dhe amerikanet per rrezimin e Enverit


  Ahmet bej Zogu, i shpallur m 1928-n Mbreti Zog, ishte antar i nj familjeje t fuqishme nga krahina e Matit n Shqiprin e Mesme. Katr vjet m par ai kishte rrmbyer pushtetin, - disa raporte japin mendimin se ksaj ia arriti me ndihmn e Zbulimit Ushtarak Britanik, - duke prmbysur peshkopin ortodoks Fan Noli, i cili u prpoq t kryente reforma sociale, duke prfshir rindarjen e toks, q e kishin tjetrsuar bajraktart, t cilt kontrollonin vendin. Duke sunduar me nj luks t paprmbajtur, q ishte dukshm n kontekst me popullin e tij, Zogu ndoqi, si e quan Julian Amery, nj diktatur liberale t mrekullueshme, megjithse t tjer me prvoj e kan konsideruar at n fakt partizan i pushtetit absolut. Kur Italia pushtoi Shqiprin n prill t 1939-s, mbreti u arratis (s bashku me nj ark me florinj t plakitur nga thesari kombtar), pr t mrguar n Franc, por me mundjen e Francs ai ishte i detyruar t shkonte n Londr, ndonse jo si nj monark i dbuar nga fuqit e boshtit prej nj vendi aleat, por si nj refugjat privat. N mrgim nuk kishte asnj qeveri shqiptare dhe nuk kishte asnj perspektiv pr ta formuar at. Ndikimi i tij n Forin Ofisin mbshtetej n trysnin q i bhej nga njerz privat, si ishte zonja Aubrey Herbert, burrit t s cils dikur i ishte ofruar – si dhe mjaft politikanve t tjer perndimor - Kurora Shqiptare 1). Gjithashtu nuk kishte asnj perspektiv pr nj revolt t brendshme kundr italianve. shtja qndronte se pr Shqiprin mungonin t dhnat zbuluese dhe ato q kalonin nprmjet M16-s pothuaj ishin t pabesueshme - nj paknaqsi e prgjithshme q zgjati edhe gjat Lufts s Ftoht. Ato pak t dhna zbuluese kanalizoheshin nprmjet Kajros tek Margaret Feni’ Hallk (Margaret Fani Hasluck), e cila bnte krahasimin e copzave t informatave, t cilat pothuaj nuk kishin asnj dobi. Nprmjet atyre q jetuan dhe punuan n kohn e mbretit Zog para lufte, ekzistonte pikpamja e prbashkt se fati politik i Shqipris prcaktohej nga pronart e mdhenj t tokave geg, sesa nga toskt e Jugut. elsi pr ndonj kryengritje kundr italianve n Shqipri n vitin 1941 mendohej se shtrihej n Veri, midis kryetarve t fiseve geg, t nxitur prej jugosllavve. Sipas specialistve pr shtjet shqiptare, Sr Rexhinald Hebrt, i cili shrbeu n radht e SOE-s gjat lufts n Shqipri dhe m von si diplomat n Forin Ofis: Prllogaritjet treguan se ishin t gabuara n t gjitha aspektet 2). Elizbet Barker (Elizabeth Barker), n artikullin “Politika Britanike n Europn Juglindore gjat Lufts s Dyt Botrore, shkruan se vendi i vogl i humbur malor”, n skajin veriperndimor t Gadishullit Ballkanik, me popullsi dika m pak se nj milion banor, dukej tamam vend i prshtatshm pr eksperimentimin e par britanik pr t inkurajuar nj luft guerile n rajon. Plani u drejtua nga Seksioni D i M16-s si dhe nga specialist jo t mirfillt t lufts t udhhequr nga Kolin Gabns (Colin Gubbins) n MI(R). Agjentt e seksionit D, si Xhulin Emeri n Beograd, rekretuan mrgimtar n Greqi dhe Turqi, duke prfshir dhe nj nga prkrahsit m t fuqishm t Zogut n veri, Abaz Kupin, i cili u rezistoi me arm invaduesve italian pr disa or. Pastaj ata dislokuan depo armsh n kufirin me Greqin. M 7 prill 1941, nj kshilltar n xhandarmrin e Zogut dhe oficer n seksionin D Dejrll Okli-Hill (Dayrell Oakley- Hill) udhhoqi nga Kosova pr n Shqipri; kryetart e fiseve veriore, Gani Kryeziu dhe vllain e tij, s bashku me nj forc prej treqind vetash. Atyre nuk u premtoi askush pr ndihma dhe furnizim edhe revolta e tyre shpejt u shua. Shqipria provoi se ishte m pak e gatshme apo e prshtatshme pr nj gj t till sesa fqinjt e saj. Rexhinld Hebrt m von shkroi se problemi ishte se vendi ishte i prapambetur politikisht, nacionalizmi ishte i pazhvilluar dhe fshatart nuk ishin n gjendje t shrbenin 3). I vetmi grup q kishte mundsin reale pr t organizuar nj rezistenc koherente ishte Partia Komuniste Shqiptare, e cila u formua me ndihmn e dy komunistve jugosllav n nntor 1941, ku Sekretar i Prgjithshm u zgjodh Enver Hoxha. Hoxha u kthye nga Parisi, ku ishte student m 1936-n, tashm nj person shum i zoti e i aft n aspektin mafioz t politiks komuniste. M 1942-shin PKSH formoi Lvizjen Nacional lirimtare. N t u prfshin nj numr nacionalistsh, m i shquari prej t cilve ishte pronari i tokave Abas Kupi, megjithse ai shpresonte t grumbullonte popullin rreth kaus monarkiste. Nacionalistt nuk donin t thellonin armiqsin me komunistt n interes t frontit t rezistencs. Po ashtu, komunistt n interes t frontit t rezistencs. Po ashtu, dukej se Hoxha ishte m shum i interesuar t siguronte eprsin e PKSH-s n rezistencn shqiptare sesa t trhiqte gamn sa m t gjer t mundshme t ndjenjave nacionaliste kundr okupatorit 4). N gusht t vitit 943, qeveria e Musolinit ra dhe kapitullimi solli n Shqipri nj revolt kombtare. N prgjigje, gjermant drguan n Tiran nj divizion parashutistsh. Mbas marrjes s masave t rrepta, shum shqiptar u larguan n male dhe u bashkuan me partizant e LN. Gjat vjeshts ata udhheqs nacionalist t cilt qndruan jasht LN, formuan partin e tyre, Ballin Kombtar. Balli Kombtar, nj organizat pasive, donte t evitonte shkatrrimet e panevojshme duke pritur ditn e kryengritjes kombtare n kohn q gjermant do t prballeshin me disfatn prfundimtare. Balli Kombtar, i udhhequr nga nj ish-diplomat, Mithat Frashri dhe Abaz Ermenji, ishe kundr monarkis dhe italianve, por krkonte q Shqipria t mbante krahinat e aneksuara nga fuqit e boshtit. N nntor Kupi u prjashtua nga LN dhe formoi nj lvizje t tret, Legalitetin, q shpalli besnikrin e tij ndaj mbretit Zog. Gjermant luajtn nj taktik t zgjuar n Shqipri. T pafuqishm pr t ruajtur m tej trupat e tyre, gjermant vendosn t qetsojn Shqiprin me an t pajtimit politik. Ata lejuan nj grup politikansh t vjetr t para lufts pr t fshir institucionet italiane dhe bn thirrje pr nj Shqipri t tipit nacionalist e republikan t prfaqsuar nga Balli Kombtar. Pr t qeverisur “Shqiprin e Madhe”, gjermant ngritn nj Regjenc t prbr nga tre persona, t cilt nuk kishin bashkpunuar me italiant, ish-kryeministrin e paralufts Mehdi Frashrin, i cili u caktua Regjent Madhor, Lef Nosi dhe Anton Arapi. Nga radht e bajraktarve dhe nacionalistve asnj udhheqs nuk ngriti zrin pr t protestuar kundr gjermanve dhe t ashtuquajturs qeveri n Tiran 5). Gjermant krijuan nj ushtri shqiptare t komanduar nga gjeneral Preng Previzi dhe nj xhandarmri n vartsi t ministrit t Brendshm, Xhafer Dava, banor i Kosovs, krahin e aneksuar nga Jugosllavia. N Kosov gjermant krijuan nj shoqat me prijsit e fiseve vendase, q mori emrin “Lidhja e Prizrenit”, me president Xhafer Davn. Katr batalione me shqiptar nga Kosova u zgjeruan dhe krijuan nj divizion SS special, q mori emrin Sknderbeg, hero shqiptar i shekullit t pesmbdhjet. Ai u prdor n operacione kundr LN dhe partizanve jugosllav t Titos 6). Oficert e par ndrlidhs t SOE-s n Shqipri ishin ushtarakt profesionist, nnkoloneli Dejvid Smajli dhe Nil Meklein. Mbasi hyn nga Greqia, prfundimisht ata gjetn shtabin e Enver Hoxhs dhe vendosn kshtu lidhjet me LN. Tepr konservator dhe antikomunist n pikpamjet e tyre, ata kishin n mnyr t padiskutueshme simpati pr nacionalistt. S bashku me nj djathtist tjetr, Xhulin Emeri, djali i Leos, sekretar Shteti pr Indin dhe nj nga miqt m t ngusht t Uinston urillit, ata formuan grupin e njohur me emrin musktiert, q ndihmuan Ballin Kombtar dhe lvizjen e Legalitetit me Abaz Kupin n krye. Kolegt e tjer ishin Eln Her, nj Estone i vjetr dhe djali m i vogl i lordit Listouell Toni Nill, Xhon Hibrdin. Entni Northrop dhe Piter Kemp, t cilt dukeshin se kishin antipati pr t gjith ata n SOE, q kishin pikpamje progresive. Ata ishin n minoritet, por kishin influenc brenda SOE-s 7).

  Titulli sht redaksional
  Sui generis

 18. #218
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Agjentet britanike ndahen ne dy grupe per Enver Hoxhen


  M 17 dhjetor 1943, gjeneral-brigade i SOE-s, E. M. Trocki Dejvs, raportonte n shtatmadhri se Balli Kombtar dhe zogistt jan duke bashkpunuar me gjermant, t cilt po i prdorin duke i caktuar t ruajn rrugt kryesore si polic qytetesh dhe si udhheqs patrullash pr t hapur rrugn pr patrullat gjermane, duke u dhn atyre arm n sasi t mdha. Ai shtonte se ndrkoh q ata kishin premtuar pr t luftuar okupatort, asnjher nuk e kan br nj gj t till. Kam mendimin se qndrimi i Aleatve duhet t bhet menjher publik, pr t’u treguar kuislingve, tradhtarve dhe atyre q nuk i kundrvihen gjermanve se ata do t marrin ndshkimin e duhur nga Aleatt n kohn e duhur. Dejvisi rekomandonte njohjen e LN si e vetmja organizat rezistence. Bile musktiert ishin t detyruar t pohonin se nacionalistt bashkpunojn me gjermant dhe se ne mund t jemi t detyruar t bashkpunojm ekskluzivisht me partizant si forca e vetme ushtarake q ia vlen t mbshtetet n vend. Tri jav m von, Dejvisi i shptoi nj prite t ngritur nga nj grup pronazist i Ballit Kombtar. Nj specialist shqiptar spekuloi: ”Mos ndoshta ndokush n ann e Aleatve dshiron t heq qafe kt prkrahs t LN?”8). Fillimi i vitit 1944, q shnon krijimin e nj koalicioni nacionalist, bashkoi Mehdi Frashrin, Abaz Kupin e t tjer si pjes e nj orvatjeje pr t shtypur komunistt. Pa dyshim q pati nj bashkpunim indirekt me kolaboracionistt nacionalist. Kupi n Tiran ndrhyri n emr t organizats s tij n politikn kolaboracioniste t kryeqytetit. Sipas dokumenteve gjermane, Kupi mori takimin me zyrtart gjerman dhe u tha atyre se ai nuk do t’i luftonte ata, bile edhe sikur t kishte nj zbarkim t forcave aleate. Emisari gjerman n Tiran konfirmoi se ekzistonte nj bashkpunim me Ballin Kombtar, t prbr nga ekstremist, t cilt kan denoncuar misionin britanik t Billi Mekleinit pr dhnien bolshevikve t nj kontributi t rndsishm moral dhe material... Smajli dhe Emeri shiheshin si agjent t maskuar t Internacionales s Tret. Oficeri i SOE-s dhe aktor n ngjarjet, Entni Kuejll (Anthony Quale) n nj raport prmbledhs m 30 prill 1944, e prshkruante Ballin Kombtar si nj aglomerim i padisiplinuar individsh q i bashkon vetm urrejtja pr Komunizmin 9). Nj raport i gushtit 1944, i prpiluar nga Zyra amerikane e Shrbimeve Strategjike (OSS) mbi Shqiprin, me titull “Kushtet politike t brendshme” pohonte se Xhafer Deva, Rexhep Mitrovica dhe Mithat Frashri jan me gjermant... Tani jan duke u ndrmarr masa antisemitike. Nj dokument i kapur SS zbulonte se Deva ishte prgjegjs pr internimin e “ifutve, komunistve dhe partizanve” n kampet e shfarosjes si dhe pr inkursionet ndshkimore nga Divizioni SS Sknderbeg. Territori i vogl malor kishte pak ifut, kshtu q t paktn ishin ata q u kapn dhe u pushkatuan, megjithse Kristofor Simpsn shton se “jo pr munges t prpjekjeve nga ana e organizats s Ballit Kombtar dhe Divizionit SS SHQIPTAR”, t cilt u implikuan n nj seri spastrimesh antisemitike, q prmblidhte rreth 800 njerz, shumica e t cilve u internuan dhe u masakruan. LN e quante Devn prgjegjs pr masakrn n Tiran t 4 shkurtit 1944 dhe pr mizorit e tjera t kryera nga Gestapoja n bashkpunim me xhandarmrin shqiptare 10). Entni Kuejll prfundonte se nacionalistt djathtist, t cilt vlersoheshin pothuaj si kuisling, jan duke par me shqetsim t ardhmen se kush do t’i shptoj ata nga hakmarrja e partizanve kur gjermant do t largohen nga Shqipria? Ngurrimi i nacionalistve pr t luftuar, shkruan Rexhinld Hebert, n kushte historike, ishte i pafalshm dhe ndrkoh q lufta po i afrohej fundit, nuk iu fal dhe ata korrn nj shpagim t tmerrshm. Lvizja partizane nacional-lirimtare, forcat kryesore i kishte n Shqiprin e Mesme dhe t Jugut dhe ishte e dobt n malet e Veriut. Sidoqoft, me vazhdimin e lufts, partizant u shtuan n forca dhe filluan t lvizin drejt Veriut, duke i krcnuar nacionalistt 11). Ndrkoh, misioni CONSENSUS II, q prfshinte Mekleinin, Smajlin, Emerin dhe ata q kishin ngelur nga nj mision tjetr Slenderin u kthyen m 1944-n n Shqipri, koh kur raporti i forcave ish-n favor t komunistve. Sidoqoft, musktiert, duke menduar pr botn e paslufts deshn q t rritnin ndihmn pr antikomunistin Kupi dhe forcat zogiste, n verilindje t Tirans. Por, gjat vers njsit e BK-s ishin integruar nn komandn gjermane, ndrsa Lvizja e Legalitetit e Kupit vlersohej nga Shtabi Britanik i Kajros jo si nj faktor ushtarak. Ndonse nuk kishte ndonj mbshtetje pr kthimin e Zogut, Kupi vazhdonte t knaqej me intrigat e tij dhe gjermant lejuan nj nga prkrahsit e tij, bajraktarin geg nga Veriu Fiqiri Dine, t organizoj nj qeveri t sponsorizuar nga gjermant, e cila nuk pati jet t gjat 12). T vetmit nacionalist n Shqipri q prqafuan me gjith zemr iden e ndrtimit t Shqipris s ardhshme duke luftuar gjermant qen vllezrit Kryeziu, Gani, Seit dhe Hasan. Megjithat, lvizja “Kryeziu” u shtyp menjher, duke eliminuar kshtu t vetmen rezistenc jokomuniste ndaj gjermanve n Veri. Kur u b e qart se forcat gjermane do t evakuoheshin nga fundi i gushtit, Kupi u bashkua me gjeneral Preng Prevein dhe Fiqiri Dinen pr t planifikuar nj sulm ndaj gjermanve, por forcat e tyre, n mnyr tipike u tretn. N ditt e fundit t fushats, nj tuf heterogjene e prbr nga zogist dhe ballist, Fiqiri Dinia dhe Preng Previzi, si dhe gjashtdhjet trupa shqiptarsh t armatosur, u bashkuan me misionin britanik “Consensus”. Nuk sht pr t’u uditur, duke njohur prejardhjen e shqiptarve te t cilt ishin atashuar Meklein, Smajli dhe Emeri, q Hoxha dhe komunistt, n fakt e shikonin me dyshim dhe armiqsi misionin “Consensus”. Rezistenca e nacionalistve ishte nj iluzion 13). N vjeshtn e vitit 1944, forcat gjermane po trhiqeshin jasht vendit dhe ishte e qart se komunistt e kishin fituar luftn civile. Megjithat, Emeri kishte besim se loja nuk ishte humbur: “Un isha n Shqipri n nj moment kritik. Me nj ndrhyrje t vogl britanike ose amerikane ne do t mund ta ruanim Shqiprin n Perndim. Kjo sht n fund t fundit ajo q ne bm n Greqi. Forcat britanike shtypn rezistencn komuniste duke sjell n fuqi gjeneral Zervn dhe tradicionalistt. N Londr Uor Ofis pohonte se ishte jasht mundsive t Britanis t ndalonte nj qeveri komuniste q do t drejtohej pr ndihm nga Jugosllavia dhe Rusia”. Pr kt ne duhet t synojm t forcojm q tani pozitat me partizant, me qllim q pas lufts t jemi n gjendje t influencojm n qeverin partizane. Rezultati ishte se Emeri dhe Smajli ishin t detyruar t abandononin Kupin. M von ai mori rrugn e tij s bashku me Ihsan Toptanin, nj tregtar i pasur shqiptar. Enver Hoxha u njohu vllezrve Kryeziu kontributin dhe ndihmn e dhn n krahinn e Kosovs dhe pr kt u ofroi atyre nj vend n qeverin provizore, por ata refuzuan. Seiti prfundimisht u evakuua nga Komanda e Misionit Ndrlidhs Britanik n Itali 14). Viskaunt Bill Herkant, i cili ndiqte operacionet e SOE-s q nga Bari me Forcn 399, kur u vendos n Tiran, ku me syt e tij pa nga afr regjimin e ri, e vlersoi Hoxhn si nj njeri me karakter tejet t rnd: I dhjamosur, rrumbullak, njeri i vetknaqur me nj fytyr bardhoshe t kuqrreme. Ai flet frngjisht mir, por ka nj sjellje t pakndshme. Viskont Herkant e gjeti Hoxhn t rrethuar nga nj amalgam komunistsh dhe banditsh t zakonshm. Ai i tha gazetarit amerikan Sajrs Soullsbrgr se n fund ishte vendosur t prkrahej Hoxha sepse grupimi i tij dukej m i mir nga kjo far e keqe. Megjithat, nuk kaloi shum, q e Djathta t zhvillonte teorin e saj konspirative, ashtu si bri me Jugosllavin dhe Titon. Piter Kemp e vuri shtjen e musktierve n krye t librit t tij “Pa ngjyra e pa kresht”. Shqipria ishte nj sakrific plotsisht e panevojshme q iu b imperializmit sovjetik. Ishte iniciativa britanike, armt dhe parat britanike q ushqyen rezistencn shqiptare n vitin 1943, ashtu si ishte dhe politika britanike m 1944-n q i dorzoi nj fuqie armike nderin ton dhe miqt tan 15). Rexhinlld Hebrt e hodhi posht kt si nj mashtrim t pareshtur nga njerz t cilt nuk mundn t kuptojn far kishte ndodhur: “Thelbi i shtjes qndron n pretendimin se ishte ndihma britanike q solli udhheqsit partizan n pushtet n Shqipri - nse ndihma britanike do t shkonte n rrug tjetr Shqipria do t ishte sot nj demokraci properndimore”. Dhe Smajli l t kuptohet se ishin komunistt, uritht, liberalt, majtistt dhe sentimentalt n SOE dhe n radht e shokve t tij, oficerve britanik t ndrlidhjes, q ishin fajtor pr kthimin e komunistve shqiptar kundr prpjekjeve m t mira t tij, ato t Bill Mekleinit dhe Xhulin Emerit. Hert parashikon kundrargumentin dhe bile n nj mnyr tepr ironike, se ishte Smajli ai q armatosi dhe strviti Brigadn e par Partizane m 1943-shin dhe ishte kjo brigad, q udhhoqi pushtimin e Veriut m 1943 dhe q mundi t mbijetoj nga prpjekjet e gjermanve pr ta shpartalluar at gjat dimrit. Smajli e prshkruan arritjen e ksaj brigade n Veri si ditn m t zez t vitit 1944. Ishte nj e vrtet e pakndshme q LN kishte mbshtetjen popullore dhe se nj forc revolucionare shprtheu n Shqipri m 1944-n dhe kjo ishte forca kryesore q i dha fitoren e pushtetit t Enver Hoxhs. Si pohon Hebrt, nuk ishte ndihma britanike, por dhuna dhe shkatrrimi italian dhe gjerman q solln revolucionin n Shqipri... Arritja katastrofale e Hitlerit, q solli komunizmin n Lindje dhe Qendr t Europs, u shtri edhe n Shqipri 16).
  Sui generis

 19. #219
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Aksionet e para te britanikeve per rrezimin e Enver Hoxhes


  S’ka dyshim se shumica e atyre q i dhan ndihm PKSH-s shpejt u zhgnjyen me shoqrin e re t shpallur m 1945-n. Pati nj terror t prgjithshm dhe persekutime t ashpra n spastrimet q Hoxha bri n radht e borgjezis, katolikve, atyre q nuk ishin komunist, tregtarve dhe t huajve, n fakt ndaj do njeriu q ai mendonte se ishte kundrshtar i tij me nj seri gjyqesh model t kriminelve kryesor t lufts. Me sa duket, ndaj kundrshtarve u prdorn torturat. Britania, Shtetet e Bashkuara dhe BRSS e njohn Shqiprin e re n nntor t vitit 1945. Nj muaj m von u mbajtn zgjedhje t rreme sipas nj liste t vetme t shpallur nga PKSH-ja. Asambleja e dal suprimoi monarkin dhe n janar t vitit 1946 shpalli Republikn Popullore me nj kushtetut t modelit sovjetik. Pasktaj, marrdhniet e Shqipris me Perndimin u keqsuan n mnyr t shpejt, mbasi aleatt refuzuan t riatdhesojn nj numr udhheqsish politikan nacionalist, kriminel lufte, t cilt ishin arratisur n Itali e Greqi, vende kto t okupuara nga Aleatt, t cilve u ishte dhn statusi i refugjatve politik. Hoxha gjithashtu shante Perndimin pr tentativa pr prmbysjen e regjimit t tij. Gjyqe pr komplote u prdorn pr t akuzuar fuqit perndimore pr synime t errta ndaj Shqipris 17). Prapa retoriks komuniste, pararojs s shtrembr dhe figurs mistike q Hoxha prdori pr t shtypur dhe detyruar popullin t hesht, pati edhe element t s vrtets. Hoxha kishte arsye q t ishte vigjilent. N fund t armiqsis, kur udhheqsi skuadron, oficeri i SOE-s, Toni Nill, i cili kishte shrbyer n Veri n radht e katolikve dhe homologu i tij amerikan u largua nga Shqipria thuhet se kan thn: “Ne do t kthehemi me an t nj rruge tjetr”. Gjat muajve t fundit t lufts, njsit britanike dhe amerikane t zbulimit n Itali kishin filluar n fakt q t’i kushtonin nj vmendje t kujdesshme Shqipris, jo aq shum pr vet at, megjithse n Britani kishte mjaft njerz q shqetsonin t shikonin mbretin Zog, i cili n at koh jetonte n mrgim n Londr, t kthehej n fronin mbretror, sesa pr marrdhniet e saj strategjike me Jugosllavin dhe Greqin. Lufta civile ishte gati t shprthente n Athin, dhe Titoja i Jugosllavis ishte n procesin e zhvatjes s Kosovs t banuar nga pesqind mij shqiptar etnik 18). N fund t lufts, Forca 399 e SOE-s, ende e komanduar nga Viskaunt Herkant, vazhdonte t fokusonte aktivitetet n Europn Juglindore nga baza e saj n Bari. Bari, ish-qendra e propagands s Italis fashiste pr Lindjen e Mesme, u b shtabi i Aleatve pr propagandn e lufts. Sipas Robin Uinks, “buletinet e BBC-s ritransmetoheshin nprmjet Radio Barit dhe pr nj koh kishin si synim posarisht Shqiprin”. N Londr, dosjet e shrbimit t zbulimit mbaheshin me t dhna mbi lvizjen ilegale n Shqipri si dhe mbi Shoqatn e Miqve t Shqipris, nj grup prozogist q prbnte grupimin m liberal anglo-amerikan. Sektori i Krkimeve dhe Analizave i OSS, Zyra e Shrbimeve Strategjike, kishte filluar t riprtrij “Vjtarin mbi guerilasit shqiptar”, i cili identifikoi deri n pesdhjet e pes grupe guerile dhe njqind udhheqs t ndryshm. Q n fillim t vitit 1944, me gjith mundsit e kufizuara pr t hyr n dosjet, ishte e qart, prfundon Uinks, “se dika po synohej pr Shqiprin 19). Uinksi bile kujton se n fillim t vitit 1945 disa grupe u hodhn me parashut n Shqipri pr t marr takim me grupet fraksioniste, shumica thjesht u zhdukn, megjithse disa kaluan n Jugosllavi pr t raportuar pr situatn e turbullt q ekzistonte. Q SOE ishte akoma aktive konfirmohet nga vizita n Bari gjat vers s vitit 1945 t kreut t Seksionit IX t MI16-s, Kim Filbi. Ndrkoh q ai ishte atje i dobishm pr t marr nj gogol kanakar, q e zgjodhi pr parashutim n Jugosllavi, por n vend q t thyente qafn, ai e mbuloi veten me lavdi. Operacionet mund t vazhdonin deri n vern e vitit t ardhshm, kur SOE zyrtarisht u shprnda 20). Shrbimi i fsheht britanik raportonte se Shqipria ishte nn influencn n rritje t Jugosllavis, por ajo ndihmohej gjithashtu nga nj numr i madh kshilltarsh sovjetik. N mars t vitit 1946 Forin Ofisi konstatoi nj paralele t afrt ndrmjet deprtimit aktual t rusve n t gjitha sferat e administrats dhe t njjtit proces t kryer nga italiant para vitit 1939. I vetmi problem shtrohej nse Shqipria do t qndronte e nnvarur nga Bashkimi Sovjetik apo do t mund t arrinte nj status vasal t prshtatshm 21). N korrik, nj nga tridhjet e shtat shqiptart pranoi n gjyqin e tij se kreu i Misionit Britanik n Tirann e liruar, nnkoloneli Elln Pallmr, i kishte dhn atij udhtime para se ai t largohej, q, pas fitores t komunistve, ai t mbante lidhje me udhheqsit nacionalist, Fiqiri Dine dhe Muharem Bajraktari. Ai shtoi se nj oficer ndrlidhs britanik, majori Arnlld, bile i kishte sugjeruar q t vriste Hoxhn. N sfondin e propagands antibritanike u zhvilluan bisedime pr t zvendsuar Misionin me nj legat, por q nuk u arrit. Marrdhniet me Britanin prfundimisht morn fund m 22 tetor 1946, kur dy torpedinier, Saumarez dhe Volafge, ran n mina n kanalin prej tri miljesh t Korfuzit, kur pr rrjedhoj u dmtuan rnd dy anijet dhe u vran dyzet e tre veta. Pr hakmarrje, Britania mbajti dhjet milion paund floriri, q i takonin Shqipris t depozituara gjat lufts n Bankn e Anglis (n prill t 1949-n Gjyqi Ndrkombtar i Drejtsis n Hag e gjeti fajtore Shqiprin dhe urdhroi q t’i paguhej kompensimi Anglis). Ministri francez n Tiran, Gui Mentan, ishte i vetmi burim i disa coprave informatash t mjerueshme q arrinin n Perndim 22). Me sa duket, Shrbimi Sekret Britanik ish i angazhuar aktivisht n nj planifikim jozyrtar pr operacione ndaj Shqipris, megjithse n nj shkall t vogl. Tashm ishin zhvilluar takime me grupe emigrantsh shqiptar. Nj nga agjentt e MI16–s, rusi i bardh, gjenerali Turkul, thuhej se kishte nj organizat n Beograd q mbshteste kthimin e mbretit Zog n fronin mbretror. Sipas burimeve t informuara t Xhon Lofts, n kt koh britanikt dhe amerikant ishin duke planifikuar nj kryengritje guerile n Shqipri pr t liruar vendin nga sundimi komunist. N ann amerikane operacionet ndiqeshin nga Drejtoria e Dedashmenit Ushtarak (DAD) jasht Frankfurtit, s bashku me nj ekip t Shrbimit t Zbulimit Britanik q vepronte nn maskn e Komisionit t Lart Britanik n Gjermani dhe q kishte nj zyr ndrlidhjeje me DAD-in n ndrtesn e I.G, Farben. Operacionet e DAD-it mbikqyreshin nga Komenti Koordinues Luftakak Shtetror-Detar, ku oficer ndrlidhs i Uashingtonit ishte Frenk Uajznr. Uajnr, ish-oficer i OSS-s, i cili ishte prfshir n operacione t ngjashme n kohn e lufts n Rumani, ishte nj avokat i fuqishm q rastisi t prfaqsoj interesat financiare t nj grupi refugjatsh t pasur shqiptar, antar t Ballit Kombtar dhe t lvizjes mbretrore, t cilt krkonin zhdmtimin pr humbjen e pasurive t tyre t konfiskuara nga komunistt. N vitin 1947 Din Eesn e caktoi Uajznrin zv.ndihmssekretar t Shtetit pr Territoret e Okupuara, nj post m tepr zbulues se diplomatik 23). N shtator t 1947-s, nj gjyq tjetr u organizua n Tiran, ku t akuzuarit pohuan se Misionet Britanike dhe Amerikane i kishin nxitur t fillonin nj kryengritje t armatosur kundr regjimit. Nse kjo ishte e vrtet ose jo, ishte oficeri i CIA-s dhe specialist pr shtjet sovjetike Heri Rozicki, q zbuloi se disa persona t strvitur, me sa duket ruajalist, ishin hedhur n Shqipri n vitin 1947. Aksioni kryesor si nj prpjekje e prbashkt nuk filloi n vitin 1949. Megjithat, planifikimi filloi n fillim t 1948-s 24). Para se t nisej pr n Stamboll n janar 1947, Kim Filbi u tha se prparsia e tij kryesore ishte Bashkimi Sovjetik dhe t mos i kushtonte vmendje t madhe Ballkanit. Arsyeja me sa duket ishte se mbeturinat e SOE-s ishin akoma aktive n rajon. Rodni Denis, i cili ishte futur n MI 16 m 1937-n dhe kishte marr nj OBE pr punn e tij t dyfisht n Seksionin 5, po operonte si sekretar i par i zyrs britanike pr Lindjen e Mesme n Kajro, kur nj operacion n shkall t gjer ndaj Shqipris porsa ishte parashtruar pr diskutim. M von ai i tha Nikolla Bethllit se sipas mendimit t tij ishin brejtjet e fundit t SOE-S. Pr nj moment, vite pasi SOE ishte shprndar, u kthye aty ku ishte me agjentt n terren dhe n Ballkan, zona e saj e preferuar. Me sa duket antar t Grupit t Shkrettirs Afatgjat, t cilt kishin pasur m shum luftime n Shqipri se SOE, ishin t part q u afruan pr nj mision t till, por ishin ose indiferent, ose skeptik rreth kundrrevolucionit 25).
  Sui generis

 20. #220
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  100 falenderime n 94 postime
  Deshtimi i operacionit “Valuable” per te rrezuar Enver Hoxhen


  Operacioni “Valjuebl”, si e mori emrin aksioni kundr Shqipris s Hoxhs, ishte nj operacion i SOE-s, ose m sakt, nj operacion i MI (R)-it, q pasqyronte aventurn e pasuksesshme t vitit 1941 dhe q kishte karakteristikat e nj numri aventurash t Seksionit D. Fillimisht, dora drejtuese ishte ish-drejtori i SOE-s, gjeneral-majori Sr Kolin Gabns, perceptimi i qart dhe i veant i t cilit pr komunizmin vetm prforconte pozitn e tij ndaj detyrs s marr. N janar t 1948-s ai mbajti nj leksion n Institutin e Shrbimeve t Bashkuara Mbretrore mbi sukseset e kohs t lufts s Operacioneve Speciale. Shefi i MI16-s, Sr Stjuart Menis, me sa duket nuk ishte aspak entuziast rreth fillimit t operacionit t madh paraushtarak, por ai ra dakord si nj mnyr pr t’i mbajtur t knaqur ish-njerzit e SOE-s q kundrmonin, ishin t neveritshm e kishin vrull, t cilt akoma gzonin nj far influence n rrethinat e zbulimit 26). Dega e Operacioneve Speciale q drejtohej nga Harld Prkins dhe e prbr nga personeli i SOE-s, q akoma ishin t fshehur brenda MI6-s, ishte themeluar pikrisht pr kt situat, por shpejt u b e qart s mungonin burimet pr realizimin e nj operacioni kaq t madh. Duke e kuptuar se nj gj e till mund t realizohej kur lufta mori fund, Gabns caktoi Xheri Holdsuorthin n nj detyr t re, q t krijonte nj shoqat me operativ t SOE-s. Shqetsimi urgjent i Gabnsit ishte q t vendoste nj sistem, me ann e t cilit persona me nj kualifikim t veant t mund t kontrolloheshin menjher n rast t nj lufte t re, ose situate t jashtzakonshme. Holdsuorthi, i cili kishte qen antar i Seksionit D dhe n fund t lufts ndiqte operacionet n Itali dhe Ballkan nga qyteti i Barit, ndihmoi q n vitin 1947 t themelohej n Najtsbrixh Klubi i Forcave Speciale. Klubi vepronte si pik kontakti pr ish-operativt e SOE-s dhe si baz rekrutimi pr operativt e ardhshm 27). Megjithse zyrtarisht i dal n pension, Gabns mbante marrdhnie me MI6-n dhe m 1948-n, ai dhe shok t tjer hyn n bisedime me Emerin me iden pr realizimin e nj operacioni n Shqipri. Emeri, q n at koh po bnte prpjekje t pasuksesshme pr t hyr n Parlament si kandidat konservator, u zgjodh nga Gabnsi dhe Menzisi jo pr shkak t s kaluars dhe lidhjeve t tij gjat lufts, kishte shum njerz q shrbenin si ushtarak t rregullt, sepse ai ishte i vlefshm dhe i angazhuar 28). N at koh Shqipria po kalonte nj periudh ndryshimesh rrnjsore politike, shum pak prej t cilave ishin t njohura prej Perndimit. N kundrshtim me propagandn perndimore, marrdhniet ndrmjet Tirans dhe Mosks pothuaj nuk ekzistonin dhe Stalini ishte i knaqur q pr Shqiprin t kujdesej Titoja, i cili e trajtonte at si nj shtet klient. Nga mesi i vitit 1947 Hoxha mori takim me Stalinin, takim i cili i dha shpres t distancohej nga Titoja, por Koi Xoxe, personi numr dy i PKSH-s dhe ministr i Brendshm, me zell punonte me jugosllavt. Prjashtimi i Shqipris nga Byroja Informative, i vetmi vend komunist q u trajtua n kt mnyr, u interpretua nga Ambasada Britanike n Beograd si nj shenj se Shqipria shpejt do t aneksohej nga Titoja. Udhheqsit komunist shqiptar q vizituan Beogradin prshkruheshin nga zyrtart britanik si t parndsishm ose absurd. Kur Koi Xoxe spastroi nj numr prkrahsish t Hoxhs, u duk se federimi i Shqipris me Jugosllavin dhe ndoshta edhe me Bullgarin, nuk ishte shum i largt. arja e Stalinit me Titon dhe mbshtetja q Shqipria i dha Byros Informative, n vitin 1948, e lejoi Hoxhn t ndryshoj rolet me Koi Xoxen, i cili pr pak sa nuk e eliminoi at. Lajmet e papritura pr prjashtimin e Jugosllavis u pritn me festime t mdha nga Hoxha dhe bashkpuntort e tij, dhe Shqipria ishte kshtu n gjendje t dilte nga influenca jugosllave 29). Prishja me Beogradin e la ekonomin shqiptare n nj gjendje t pasigurt dhe gjeografikisht t izoluar. Ajo ishte pa miq n Ballkan dhe nuk pati nj angazhim t sigurt t sovjetikve n mbrojtje t saj, pasi Jugosllavia prishi aleancn me t. Nj ndjenj paranoje n rritje u pasqyrua n propagandn q bhej nprmjet nj serie gjyqesh model me spiun. Diplomati francez Menant raportonte pr nj shqetsim t prgjithshm n vend dhe pr spastrime zyrtarsh q kishin ndonj lidhje me Jugosllavin. Sigurimi, Shrbimi i Fsheht Shqiptar, kontrollonte do aspekt t jets s prditshme. Gjat shtatorit Menant raportonte se n radht e fiseve n Shal dhe Hot, n Veri t vendit, ishte br kryengritje dhe aktivitet gueril t frymzuara nga jugosllavt 30). Titoja m 1948-n pa dyshim donte t rrzonte Hoxhn n mnyr q t mund ta fuste Shqiprin n federatn jugosllave. Hoxha e dinte kt dhe dyshonte se Titoja ishte i lidhur me Britanin, armiken tradicionale t Shqipris. Gjat atij viti nj shqiptar pranoi se nj ish-oficer i Shrbimit t Posam Ajror, SAS, Ficroni Meklein, e kishte paguar pr t vrar Hoxhn. Meklein konsiderohej n Shqipri si nj kriminel lufte nga m t krkuarit, mbi bazn se ai kishte organizuar kalimin e Titos n Perndim, duke ndryshuar drejtimin e tij. Reixhinld Hebrt ka mendimin se meq Ficroi ishte aleat i Titos, Hoxha duhet t kish ardhur n deduksionin se Britania po manipulonte Titon pr t realizuar qllimin e saj pr t destabilizuar Shqiprin. Hoxha e kishte nxjerr prfundimin. Ai e dinte se britanikt ishin prapa tij dhe se Titoja po ndiqte nj rrug t ndryshme. M e natyrshme se kjo ishte q ai t’i lidhte kto dy an dhe t shikonte Ficroi Meklein si nj emines gris. Ka mundsi gjithashtu, shton Hebrt, q shqiptart ngatrronin Ficroin me Billi Meklein, i ngjashm kaq shum me Ficroin n shum drejtime, i cili kishte qen mjaft koh n vend 31). Xhulin Emeri filloi punn pr krijimin e nj grupi ekspertsh n emr t MI6-s, q e siguroi at se n dispozicion t tij viheshin fonde t mjaftueshme. Mbas kthimit n Londr nga nj vizit q bri n Greqi, Emeri kishte embrionin e nj plani. Un e kisha kuptuar sa pran ishin komunistt n rrzimin e qeveris greke. Un kisha br nj far studimi t lvizjeve guerile nga 1939-a deri m 1945-n dhe ishte e qart se e vetmja mnyr pr t shpartalluar at ishte t godisnim n streht e sigurta q ata kishin n ann tjetr t kufirit, ose duke i ndjekur kmba-kmbs, gj q sht m normale, ose duke nxituar nj lvizje guerile kundr qeveris q furnizon strehimet.
  Sui generis

Faqja 11 prej 14 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
 2. Historia ndryshe
  Nga karaburuni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
 3. Njdimensionalitetin E Qytetrimit Perndimor
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:02
 4. Liria e shtypit shqiptar
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-05-2003, 06:14
 5. Abaz Ermenji
  Nga Eni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 13:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •