Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 90 prej 90
 1. #81
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Citim Postuar m par nga Artson Lexo Postimin
  .... por kjo s'do te thote asgje te mbinatyrshme.
  aspak Artson, ketu nuk flasim per asgje te mbinatyrshme, edhe pse per mua e mbinatyrshmja nuk ekziston, perderisa natyra eshte gjithka. Ekzistojne vetem padija ne lidhje me eshtje te caktuara, por e mbinatyrshmja jo.

 2. #82
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  685
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Hmmm me duhet te them se une kuk besoj se ka ndonje per te zbuluar ne ekte drejtim.

  Pse bie shi?

  Sepse avulli ...bla bla bla


  Pse jetoj une?

  Sepse mami me babin bla bla bla

  Pse nuk vras veten une?

  Sepse me shijon jeta qe kam... bla bla bla

  Pse do vdesim?

  Sepse jemi qenie biologjike me nje afat te caktuar skadimi bla bla bla

  Ca do behet pastaj

  Hic asgje.


  Ndihem une pa qellim ne jeten time sepse nuk ka qellim te jetosh?

  Per mua qellimi eshte qe une te kem nje jete te mire per veten time... qe kur te jem 70 vjec ...te them se kam jetu kam bere qejf. Ky eshte qellimi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga JestersWorld : 03-11-2007 m 09:21
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 3. #83
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  lum si ti JestersWorld.

 4. #84
  elixirs
  Antarsuar
  25-09-2007
  Postime
  1,447
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga xfiles Lexo Postimin
  edhe mua me ka shkuar njehere ndermend kjo gje,
  ashtu si ne tani luajme me lojrat 3D,
  ose me lojra strategjie,
  po sikur ne te jemi "kukullat" e dikujt qe po kalon kohen e lire me ne duke luajtur?
  boh, kush e di thuaj.
  PO ka logjike, sepse kur dikujt i ndodhe ndonje tragjedi, populli e ngushellon, familjen e tij, se: e shkruar ka qene!!???
  Sipas kesaj logjike, gjithcka qenka e determinuar dhe ne qenkemi te determinuar.

  Me fjale te tjera dikush neve na e paska caktuar fatin dhe gjithcka, bile bile edhe gjestin e mimiken me te vogel, ne qenkemi programuar te veprojme dhe te na ndodhe ashtu qysh e ka predestinuar, AI, Ajo!
  S'dua te dal nga tema, por terthorazi po mundohem, te hy tek ajo cka dua te them saktesisht...PO Po sigurisht dikush eshte futur ne mendjen tone dhe luan me ne...

 5. #85
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  685
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  eo rehat fare...

  Jo po rri e vrit mendjen kot... rri aty bej nje dore gallate e ne mos rrjedhe do pikoje
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 6. #86
  Canna-log Maska e Artson
  Antarsuar
  24-07-2007
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  12
  Postime
  416
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga shakespeare Lexo Postimin
  PO ka logjike, sepse kur dikujt i ndodhe ndonje tragjedi, populli e ngushellon, familjen e tij, se: e shkruar ka qene!!???
  Sipas kesaj logjike, gjithcka qenka e determinuar dhe ne qenkemi te determinuar.

  Me fjale te tjera dikush neve na e paska caktuar fatin dhe gjithcka, bile bile edhe gjestin e mimiken me te vogel, ne qenkemi programuar te veprojme dhe te na ndodhe ashtu qysh e ka predestinuar, AI, Ajo!
  S'dua te dal nga tema, por terthorazi po mundohem, te hy tek ajo cka dua te them saktesisht...PO Po sigurisht dikush eshte futur ne mendjen tone dhe luan me ne...
  Logjika e saj vjen si rezultat i ndikimit fetar, i cili thote qe fati eshte i shkruar dhe jo si rezultat i ndo1 egzaminimi, ok. Dhe ketu nuk kemi te bejme me logjike.

  Eshte shume qesharake ta shohesh ne kete forme. Dikush me programon dhe ne fund te kohes se programimit, me gjykon mua per sjelljen "time".

  Une ndoshta e shoh me te arsyeshme ta shoh si filmi Matrix, sesa ne kete forme absurde.
  Kur jam rrethuar nga njerz t vegjl s'ndjej madhshti, por mjerim! M.Roi

 7. #87
  elixirs
  Antarsuar
  25-09-2007
  Postime
  1,447
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga land Lexo Postimin
  Sigurisht qe ne e njohim veten tone shume pak dhe aq me pak subkoshiencen tone,pikerisht aty tek subkoshienca duhet te jete dhe sekreti i ekzistences,nese ka nje sekret te tille.....por del nje pyetje tjeter.....pse qellimi i ekzistences eshte i fshehur?.....pse ai nuk na shfaqet hapur?....pse ne e kemi humbur kujtesen se nga kemi errdhur dhe nuk e dime se ku do te shkojme(vdekja,ky mister i madh)
  Citim Postuar m par nga Artson Lexo Postimin
  Logjika e saj vjen si rezultat i ndikimit fetar, i cili thote qe fati eshte i shkruar dhe jo si rezultat i ndo1 egzaminimi, ok. Dhe ketu nuk kemi te bejme me logjike.

  Eshte shume qesharake ta shohesh ne kete forme. Dikush me programon dhe ne fund te kohes se programimit, me gjykon mua per sjelljen "time".

  Une ndoshta e shoh me te arsyeshme ta shoh si filmi Matrix, sesa ne kete forme absurde.


  E kisha fjalen, per predestinim...
  Nese ne jemi loje e dikujt tjeter, atehere nenkuptohet ajo, qe jemi te determinuar.

  E kam te kjart qe eshte "logjike" religjioze ("e shkruara") dhe banu i bindur Artson, qe edhe ateisti me i madh, kur nuk mund te jep pergjegjje, mbeshtetet ne mit...?!
  Me heret thash, qe nese hyme te diskutojme, aq futemi ne kontradikta, qe mendoj se nuk ia vlene.

  shendet

 8. #88
  elixirs
  Antarsuar
  25-09-2007
  Postime
  1,447
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  kjo e land-it doli gabimisht...s'di qysh doli!
  te me fale

 9. #89
  Volter.... Maska e Goldanitus
  Antarsuar
  24-09-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  328
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga JestersWorld Lexo Postimin
  Hmmm me duhet te them se une kuk besoj se ka ndonje per te zbuluar ne ekte drejtim.

  Pse bie shi?

  Sepse avulli ...bla bla bla


  Pse jetoj une?

  Sepse mami me babin bla bla bla

  Pse nuk vras veten une?

  Sepse me shijon jeta qe kam... bla bla bla

  Pse do vdesim?

  Sepse jemi qenie biologjike me nje afat te caktuar skadimi bla bla bla

  Ca do behet pastaj

  Hic asgje.


  Ndihem une pa qellim ne jeten time sepse nuk ka qellim te jetosh?

  Per mua qellimi eshte qe une te kem nje jete te mire per veten time... qe kur te jem 70 vjec ...te them se kam jetu kam bere qejf. Ky eshte qellimi.
  Ju mund te kaloni nje jete te lumtur por ne anen tjeter duhet t'a dijsh se ne qfare menyre ke jetuar i lumtur. Duke ju ndihmuar te tjereve, duke u marre me pune te keqija(dihet per cilat jam duke menduar) apo duke u argetuar ne kurriz te te tjereve. Duhet te ekzistoje nje gjykues i cili do te na gjykoje per veprat tona. Ndoshta ketu e perzieve edhe fene mirpo nuk mund te jetosh ashtu. Per mendimin tim ne ekzistojme per te ekzistuar ne menyre te perjteshme dikund tjeter. Pra kjo eshte ajo gjeja per te cilen ne ekzistojme. Ne ekzistojme per te vdekur dhe vdesim per te ekzistuar.
  Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

 10. #90
  Plejad Maska e ocean
  Antarsuar
  28-08-2006
  Postime
  279
  Faleminderit
  7
  7 falenderime n 6 postime
  Nje gje e dime sigurte se veshtruesi ne vet-veten e secilit ekziston.

  Ky veshtrues mbetet enigmatik.

  Ne te gjithe po i shprehim mendimet e tona nga ky veshtrues enigmatik.
  Pra shprehjet e mendimeve tona kane burimin nga nje intelegjence enigmatike.

  Ne po flasim nga ky kendveshtrim. Pra nga nje kendveshtrim qe per momentin eshte pa themel, i panjohur.

  Perderisa veshtruesi apo vet-vetja (brendesia) mbetet enigmatike, gjdo gje qe ne perjetojme ne botem i jashtme, nga i sjellim edhe mendimet tona ketu, mund te jete nje illuzion.

  Prandaje une mendoje se nga ky kendveshtrim enigmatik i vetmi qellim I ekzistences te njeriut qe une e shohe te arsyeshem per momentin eshte te mundohemi te zbulojme vete enigmen qe e quajme vet-vete prej nga ne veshtrojme. Ta gjejme veshtruesin mandej mund te flasim nga nje kendveshtrim qe ka kuptim. Perndryshe cdo mendim tjeter nga nje kendveshtrim enigmatik mund te jete i kote, dhe jeta pa kuptim.

  Vetem kur ta njohim vet-veten ne nje shkalle me te larte te vetedijes, vetem kur te flasim nga nje kendveshtrim jo-enigmatik atehere mund ti japim pergjigje me te sakte kesaje teme.

  Pershendetje
  "Koka duhet prkulur zemrs"

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 16:56
 2. Ungjilli si baz e jets
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-06-2006, 22:59
 3. Njdimensionalitetin E Qytetrimit Perndimor
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 16:02
 4. Qllimi dhe kuptimi i fes - besimit
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-12-2004, 15:59
 5. Emri Shqip Onomasiologjik "Arbria" - Nezir Myrta
  Nga Henri n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 02-08-2002, 02:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •