Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 90
  1. #41
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783

    Smile

    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    edhe nese eshte e vertete ajo qe thua ti, qe ekzistenca ne vetvete nuk ka asnje qellim, nuk mund te mohosh ngjashmerite midis te gjitha gjerave qe ekzistojne, flas per sjelljen, duke nisur qe nga atomi, qeniet e gjalla , e trupat qiellor. Ka shume shembuj ku mund te bejme analogjine midis ketyre niveleve te ekzistences ,nese mund ta quajme keshtu. Sjellje te ngjashme na shtyjne te mendojme se ka nje qellim te perbashket , e nese te gjitha gjerat kane nje qellim te perbashket, ky qellim eshte qellimi i vete ekzistences.
    Jo se duhet te jete keshtu se zben, por instinkti te çon ne kete rrjedhe te menduari.
    Pranoj se qellimi i vertete fare, burimi nuk mund ta gjejme kurre, por mund ti afrohemi.
    pershendetje.dmth,arrijme ne perfundimin se qellimi i egzistences se njeriut ne univers,eshte vete egzistenca e tij!cdua te them.perderisa njeriu si qenie ka ngjashmeri me shume qenie te tjera,dmth ka lindje,jete dhe vdekje.ketu arrijme ne perfundimin se cdo gje qe fillon,ben nje qarkullim dhe pastaj mbaron.pra njeriu,si cdo qenie jete,ka nje rreth rrotull vetes.ku eshte fillimi eshte dhe fundi.njeriu vete eshte prova e egzistences se tij.qellimi?jeta nuk ka fund,por fillim.uf,e kuptova....

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga augusta b Lexo Postimin
    pershendetje.dmth,arrijme ne perfundimin se qellimi i egzistences se njeriut ne univers,eshte vete egzistenca e tij!cdua te them.perderisa njeriu si qenie ka ngjashmeri me shume qenie te tjera,dmth ka lindje,jete dhe vdekje.ketu arrijme ne perfundimin se cdo gje qe fillon,ben nje qarkullim dhe pastaj mbaron.pra njeriu,si cdo qenie jete,ka nje rreth rrotull vetes.ku eshte fillimi eshte dhe fundi.njeriu vete eshte prova e egzistences se tij.qellimi?jeta nuk ka fund,por fillim.uf,e kuptova....
    qellimi i dukshem i ekzistences eshte vete ekzistenca, prandaj riprodhohemi, kjo eshte mese e qarte . Jeta nuk ka fund, dhe ketu dakord jam, sepse jeta ne nje menyre ose tjeter do evuloje dhe do vazhdoje te ekzistoje. A do kishte kuptim vdekja pa jeten?
    vdekja e diçkaje eshte jete per nje tjeter , dhe jeta e asaj diçkaje tjeter eshte vdekje per nje tjeter. Ne te vertete fillimi e fundi jane relative, nuk ka as fillim e as fund.

    Por pyetja qendron akoma, ç'fare qellimi i sherben ekzistenca jone?
    Edhe nese qellimi jone personal , eshte te ekzistojme dhe te sigurojme vazhdimesine e rraces njerezore, ç'fare qellimi i sherben ekzistenca e rraces njerezore?

    kush po e di thuaj.

  3. #43
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783

    Smile

    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    qellimi i dukshem i ekzistences eshte vete ekzistenca, prandaj riprodhohemi, kjo eshte mese e qarte . Jeta nuk ka fund, dhe ketu dakord jam, sepse jeta ne nje menyre ose tjeter do evuloje dhe do vazhdoje te ekzistoje. A do kishte kuptim vdekja pa jeten?
    vdekja e diçkaje eshte jete per nje tjeter , dhe jeta e asaj diçkaje tjeter eshte vdekje per nje tjeter. Ne te vertete fillimi e fundi jane relative, nuk ka as fillim e as fund.

    Por pyetja qendron akoma, ç'fare qellimi i sherben ekzistenca jone?
    Edhe nese qellimi jone personal , eshte te ekzistojme dhe te sigurojme vazhdimesine e rraces njerezore, ç'fare qellimi i sherben ekzistenca e rraces njerezore?

    kush po e di thuaj.
    po me duket se eshte e qarte.njeriu eshte nje hallke i zinxhirit te jetes.te botes.te universit.kaq thjesht.pa shume vrarje mendje!nese ke ndonje verejtje,po pres!

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga augusta b Lexo Postimin
    po me duket se eshte e qarte.njeriu eshte nje hallke i zinxhirit te jetes.te botes.te universit.kaq thjesht.pa shume vrarje mendje!nese ke ndonje verejtje,po pres!
    e po une dua ta vras mendjen pra :P,
    nuk kam asnje verejtje, ajo qe thua ti eshte mese e vertete.

  5. #45
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    Po te nisemi nga ato qe shohim ne natyre eshte kjo pergjigje ama aspak e plote.

    Te gjitha kafshet, insektet shpendet e ketij planeti kane nje rol te rendesishem ne sistemin ne te cilin jetojne. Te gjitha kane nje rol sado te vogel per te ruajtur ekosistemin. Keto role jane te caktuara me aq saktesi dhe mencuri saqe ndryshimi me i vogel sjell nje destabilizim te ekosistemit.


    Cfare ben njeriu?


    Njeriu nuk perhstatet ne ekosistem, nuk kujdest per te apo nuk eshte nje pjese e tij. Ne jemi shfrytezues dhe shkaterrues te ekosistemit. Nese njeriu do te kishte nje qellim ne ekzistencen e tij ( nisur nga cshohim ne natyre) atehere ky do te ishte shkaterrimi i ketij planeti. Duke qene ama se nje subjekt shkaterrues nuk mundet kurre qe te lindi brenda ekosistemit ( sepse ky ruan veteten) i bie qe njeriu te dale perseri pa qellim.

    Kjo analize bere ne baze te asaj qe eshte supozuar nga xfiles per ngjashmerite e sistemit ne perberesit e tij.


    Faktikisht asnje kafshe apo bime nuk pati nje rol te caktuar ne ekosistem. Ky rol lindi. Pra ekosistemi nuk ishte dicka qe duhej arriturr por dicka qe u arrit si pasoje e zhvillimit te caktuar te cdo specieje. Qellimi ketu nuk ekziston kurrkund.
    Pra une arrij perseri ne te njejtin perfundim dhe duke u nisur nga ajo c'shoh ne natyre. Qellimi ne natyre nuk ekziston. Ne natyre nuk ekziston pse-ja por vetem si-ja.

    Pra jo pse ekziston njeriu por , si lindi, jeton apo do te zhduket rraca njeri?


    pershendetje
    Jester
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

  6. #46
    Citim Postuar më parë nga billy the kid Lexo Postimin
    Shkenca dhe feja nuk kane asnje lloj ideje per qellimin e ekzistences se njeriut.
    Shkenca eshte nje spirale qe nuk ka asnje lloj morali apo etike.Shkenca zhvillohet brenda llojit te vet dhe nuk ka asnje synim eshatologjik.
    Kurse feja i vesh nje qellim ekzistences se njeriut,por mjerisht,krejt offside.

    Qellimi i vertete i ekzistences me sa kam mundur te kuptoj une,eshte vete mungesa e ketij qellimi.
    Ndoshta ju e keni zbuluar qellimin e egzistences,na e thoni
    Kjo eshte pyetje qe po ta dinim, atehere do i humbte kuptimi egzistencen tone.

    Kshu qe me mire qe nuk e dime.

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681

    Qellimi i egzistences dhe Qellimi ne egzistence.

    Mendoj se kjo teme ka dy pjese

    1- Qellimi i egzistences

    2-Qellimi ne egzistence

    Te paren mendoj se e kemi shoshitur mjaft dhe kush eshte i zgjuar e ka kuptuar ate .

    Ndersa te dyten shof se shpesh e ngaterrojne me te paren prandaj po i bie shkurt fare per te paren.

    1- Kush eshte qellimi i egzistences ? Qellimin i egzistences eshte MBIJETESA e cila vlen per te gjitha gjerat e gjalla.

    2- Ndersa qellimi ne egzistence duhet te jete ndihma per te realizuar qellimin e egzistences "MBIJETESEN"

    Ata qe thone se nuk ka qellim apo cna duhet tregojne se nuk kane imagjinaten e duhur ne kete drejtim , kjo edhe per mungese te njohjes ne brendesi te vetvetes dhe te natyres apo universit.

    Edhe kjo teme ka nje qellim dhe ata qe marrin pjese po e realizojne qellimin e saj , ate qe shume prej nesh po mesojne nga njeri tjetri pra po diskutojne me diturite e tyre per ti rritur akoma me shume, cdo njeri prej jush merr ne postim ate qe i duket e drrejte, dhe nuk e di, duke lene menjane ate qe di apo qe nuk i duket e drejte.

    Por per te gjetur qellimin ne egzistence duhet te kuptosh mire qellimin e egzistences tende qe e kam shprehur postimin e meparshem.
    Dhe mbasi te kesh kuptuar kete duhet te kthesh syte dhe imagjinaten brenda qenies tende per te kuptuar aftesite e tua mendore , fizike , ekonomike, shoqerore dhe sociale ku mund te japesh maksimumin e qenies tende.
    Por per fat te keq shume shpesh te gjitha keto cilesi eshte veshtire qe ti kesh ne te njejten kohe keshtu qe cdo individ i pershtatet kushteve ne te cilat ndodhet dhe nuk jep dot kurre maksimumin e tij per mbijetesen e qenies Njrezore .

    Kur isha ne moshen tuaj lexoja shume ASTRONOMI,GJEOLLOGJI, HISTORI,BIOLOGJI,ANATOMI ,etjjj derisa nje dite arrita te zbuloj dicka te mrekullueshme , dola nga shtepia megjithse ishte ora 10 e darkes thirra nje shoke dhe i thash qe jam shume i lumtur , keshtu qe dalim e pime nga nje birre .Mbaj mend qe kur ecja me dukej sikur nuk prekja ne toke isha shume i lehte dhe me nje ndjenje lumturie te jashtezakonshme , mbaj mend qe thellova kete studim per dy nete te tjera pa fjetur dhe nuk isha aspak i lodhur apo i pergjumur nje force e mbinatyrshme me kishte pushtuar trupin.

    Cfardo qe te kisha zbuluar une ska rendesi te madhe per ju , por ajo qe ka rendesi ketu eshte se brenda qenies dhe trurit tone ka forca te jashtezakonshme qe nuk vihen dot ne perdorim nga ne pasi kerkon te shkeputesh per nje moment nga bota qe te rrethon e te imagjinosh duke luajtur me trurin tend , por kur trurin e ke bosh nuk ke se cfar te imagjinosh dhe te ze gjumi .

    Shumica e shkencetareve nuk jane njerez normal por anormal ne sensin pozitiv te kuptimit.
    larguar forever

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga dardajan Lexo Postimin
    Cfardo qe te kisha zbuluar une ska rendesi te madhe per ju , por ajo qe ka rendesi ketu eshte se brenda qenies dhe trurit tone ka forca te jashtezakonshme qe nuk vihen dot ne perdorim nga ne pasi kerkon te shkeputesh per nje moment nga bota qe te rrethon e te imagjinosh duke luajtur me trurin tend , por kur trurin e ke bosh nuk ke se cfar te imagjinosh dhe te ze gjumi .
    jam shume dakord me kete, potenciali njerzor nuk njeh kufij, por njerezit jane te ndrydhur dhe konfuz nga mentaliteti qe iu imponohet qe femije, nuk flas vetem per mentalitetin shoqeror, por edhe ate shkencor, njerezit harrojne te imagjinojne duke marre per te qene ate qe iu thuhet, kaq.

    Druids, jane nje lloj kulti i natyres, dhe nje nder ligjet e para eshte
    "Think for thyself ye fool" "Mendo me trurin tend o budalla".
    E rendesishme eshte te veme ne rend te pare ate qe mendojme ne perpara asaj qe mendojne te tjeret, sepse sejcili ka stilin e vet te te menduarit, dhe mendime te huaja thjesht do trubullonin qartesine dhe naivitetin e mendimeve personale.

    P.S. ç'faredo qe ke zbuluar ti, besoj se do ishte me interes te madh, perderisa efekti qe ka patur ka qene nje lumturi e madhe. Ma ha mendja se eshte diçka ne dukje e parendesishme, por bukuria dhe lumturia qendron ne gjerat e vogla te jetes.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 22-10-2007 më 16:37

  9. #49
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Ekzakt,nuk mund ti hiqet asnje presje shkrimit siper
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga billy the kid Lexo Postimin
    Ekzakt,nuk mund ti hiqet asnje presje shkrimit siper
    ma ben shume qejfin ti mua

  11. #51
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    ma ben shume qejfin ti mua
    nuk ke kuptuar asgje,nuk jam nga ata tipa qe te bejne qejfin......here here jam shume agresiv bile,ndersa kete shkrimin tend ku te kam cituar,do ta zhdukja komplet
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga billy the kid Lexo Postimin
    nuk ke kuptuar asgje,nuk jam nga ata tipa qe te bejne qejfin......here here jam shume agresiv bile,ndersa kete shkrimin tend ku te kam cituar,do ta zhdukja komplet
    ok ok , mos u nxef, avash avash, merre shtruar.
    Nuk eshte mire te jesh agresiv ... te ben keq per shendetin

  13. #53
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    ok ok , mos u nxef, avash avash, merre shtruar.
    Nuk eshte mire te jesh agresiv ... te ben keq per shendetin
    Kur vleresova shkrimin nuk e vleresova sepse e ka shkruajtur xfiles por sepse xfiles ka thene gjera shume te sakta,kjo eshte e gjitha...pershendetje miku im
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  14. #54
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    07-10-2007
    Vendndodhja
    ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
    Postime
    783

    Smile

    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    ma ben shume qejfin ti mua
    perpara se te hyja ne kete forum,te them te drejten,nuk kisha ide mbi gjerat qe permendni ju ne pergjithesi.nuk kisha pyetur ndonjehere veten nga vijme,pse egzistojme etj etj.ne pergjithesi,me interesojne gjera te tjera,jo shkencore.arti,muzika,letersia...por kjo nuk ka rendesi.shikoj se ketu shkruajne njerez me mend,njerez qe do te shkojne perpara ne jeten e tyre,sepse pervojen e diturise e kane fituar ne nje moshe te re.dhe kjo nuk duket vetem nga ato qe shkruajne,por edhe nga menyra sesi e shkruajne.Billy the kid dhe Xfiles.falemnderit qe me futet ne nje bote te re,ku per cdo pergjigje gjithmone keni nje PSE!

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga billy the kid Lexo Postimin
    Kur vleresova shkrimin nuk e vleresova sepse e ka shkruajtur xfiles por sepse xfiles ka thene gjera shume te sakta,kjo eshte e gjitha...pershendetje miku im
    e di miku im e di, po te thashe qe me beje qejfin nga sikleti

  16. #56
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anëtarësuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Te apasionohesh per gjerat e perditshme, per " xhingla-minglat " e jetes, per vogelsira, per shoqerine ku je ndier mire, per nje ambient ku mund te jete perqendruar gjithe bota, te perpiqesh ta duash jeten me gjithe te mirat dhe te keqiat e saj, dhe te shijosh cdo fragment te saj , te zbulosh
    poezine e jetes- ky eshte kuptimi i egzitences.
    Sa larg eshte e thena nga e bera.
    La vida es un carnaval

  17. #57
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Qellimi i ekzistences tone?

    Une mendoj se qellimi i ekzistences tone eshte te ekzistojme. Ne jemi eksperiment nga Zoti. Nje filozof ka thene dikur: "Vetem njeriu ekziston. Trungu eshte por nuk ekziston. Shkembi eshte por nuk ekziston". Te ekzistosh nuk do te thote vetem te jesh mirpo te ekzistosh do te thote te jesh nje qenie e hapur nje qenie me mundesi. Pra njeriu ekziston edhe pse nuk ekziston. Per te ekzistuar se pari duhet te jesh dhe me pas mund t'a perkufizosh vetveten. Mirpo ja qe njeriu po ekziston por mundet t'a esencoje vetveten. Pra njeriu ekziston mirpo nuk mund te esencohet. Njeriu ekziston per te mos ekzistuar.

    Zoti eshte diqka prefekte qka nenkupton se ai mund te krijoj gjithqa, madje edhe nje qenie e cila ekziston per te ekzistuar, mirpo ja qe ajo qenie nuk po mund t'a esencoje vetveten. Une ekzistencen e mendoj si je kermill apo skrraje e shiut i cili mundohet te ngjitet ne fillimin e nje grope apo humnere te thelle, shume te thelle. Ja qe ky kermill nuk e ka jeten aq te gjate per t'u ngjitur me se larti. Ja qe ky nuk ka kurrfare gjasa per te dalur ne siperfaqe, pra per te dalur nga ajo humnere. Mirpo nese aty jane me shume kermij dhe shumohen dhe fillon keshtu etapa gjate te ciles pasardhesit fillojne te vazhdojne rrugen e prinderve te tyre ne ate pozit qe kur kane vdekur ata. Mirpo ata nuk po mberrijne prap. Po kalojne shume vite dhe ata prap nuk po arrijne te dalin nga kjo humnere e thelle. Edhe pse ata po ngjiten larte dikush qe eshte mbi ate humnere, qe ka ekzistuar para kermillit te pare, pra dikush qe e ka ndertuar ate humnere, po vjen duke e rritur thellesine e saj. Pra po shton gure apo zalle ne menyre qe humnera te zgjatet prap. Pra eshte nje lis i cili me kalimin e kohes po gjuan deget e tij per te rritur thellesine e humneres. Kermijte ne te njejten kohe po ngjiten mirpo ne te njejten kohe edhe po e punojne token. Pra kur po e punojne token po e shtyjne qe edhe lisi te zhvillohet dhe ai po gjuan pjeset e panevojshme te tij per ti lene vend pjeseve te reja. Keto pjese po vijne duke e rritur thellesine e humneres. Dhe kermijt prap po mundohen te arrijne daljen ne siperfaqe mirpo nuk po munden te dalin. Dhe skrrajat apo kermijt po mundohen te dhe po zhvillohen, dhe po e rrisin shpejtesine e tyre. Mirpo me rritjen e shpejtesise se tyre po rritet edhe zhvillimi i lisit dhe lisi me shpejt po zhvillohet. Pra zhvillimi i lisit shkon paralel me zhvillimin e skrrajave apo kermijeve. Pra nuk ka kurrfare gjase qe te mberrijne apo te dalin ne siperfaqe. Por ata nuk po e kuptojne se pse nuk po mund te mberrijne ne siperfaqe, pse po luftojne te dalin jashte dhe nuk po mund te kuptojne qka ka nese mberrijne ne siperfaqe pra arrijne te dalin jashte humneres.

    Jeta e njeriut eshte shume e shkurter per t'a kuptuar ekzistencen e tij. Njeriu nuk ekziston per te kuptuar pse ekziston. Njeriu duhet te ekzistoje per te ekzistuar. Njeriu nuk mund te perkufizoje veteveten.

    Mendimi im per njeriu dhe ekzistencen e tij: Njeriu eshte qenie e kufizuar nga Zoti dhe nje ekpseriment i tij.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Goldanitus : 01-11-2007 më 20:00
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    shume interesante ideja "jemi eksperiment i zotit".
    jam i te njejtit mendim.

  19. #59
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    shume interesante ideja "jemi eksperiment i zotit".
    jam i te njejtit mendim.
    Vetem se ngelet per ta vertetuar nese e ka bere kete eksperiment zoti apo jo!!!!!!!!!per kete nuk ka asnje qe na thote ndonje gje te sakte...................supozime dhe vetem supozime.
    PS.Shif kur t'dali nonjoni tani t'thot jemi ne rezultati i eksperimentit
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    Vetem se ngelet per ta vertetuar nese e ka bere kete eksperiment zoti apo jo!!!!!!!!!per kete nuk ka asnje qe na thote ndonje gje te sakte...................supozime dhe vetem supozime.
    PS.Shif kur t'dali nonjoni tani t'thot jemi ne rezultati i eksperimentit

    e kam mbrojtur hipotezen e "eksperimentit" qe ne postimin e pare fare.
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Mua me pelqen ta imagjinoj ekzistencen si nje funksion rekursiv qe kerkon te gjitha kombinimet e mundshme i ekzekutuar nje nje makine perfekte, Ky eshte zoti per mua. Zoti eshte i gjithedijshem sepse e gjithe dija eshte kombinimi i pafund i gjithçkaje qe ekziston.

    Ashtu si thone qe bibla eshte "historia me e madhe qe eshte treguar ndonjehere" ashtu ekzistenca eshte "eksperimenti me i madh i nderrmarre ndonjehre".
    me shume se sa "eksperiment", do thoja nje "kerkim" gjigand, ku ndoshta ne jemi "mjeti" mbartes i informatave. Lindim, hyjme ne makinen gjigane te ekzistences. Jetojme, mesojme, mbledhim informata ne formen e eksperiences. Vdesim , behemi hiç, kthehemi tek burimi, dhe bashke me ne kthehet dhe informacioni.

    Tani me erdhi ndermend nje analogji me shembujt kabalist te krijimit te njeriut.
    Ju lutem merreni ne menyre figurative, e jo letrare.
    Sipas ketij besimi, ne qiell ndodhet "thesari i shpirtrave", dhe sa here ne toke krijohet nje embrion, Zoti dergon ne ate embrion nje shpirt te pershtatshem enkas per ate embrion. Shpirti ankohet tek zoti dhe i lutet qe te mos e "burgosi" ne boten materiale, por zoti i thote qe ai duhet te misherohet, sepse ne kete menyre do te permbushi qellimin per te cilin une ta kam krijuar(pra thuhet qarte se ky qellim eshte ne "interesin" e zotit). Dhe shpirti misherohet, nepermjet vuajtjes pastrohet, dhe kur vdes , mbas disa transformimesh kthehet perseri tek "thesari i shpirtrave".

    Kjo ishte perafersisht, nuk eshte origjinale fjal per fjale. Vetem se po sipas ketij besimi, dijet qe shpirti merr ne toke, i dinte me perpara, pra te flasim per dije ne kuptimin e dijes shkencore do ishte gabim. Megjithate dhe ne kete lloj besimi duket qarte se ekziston nje cikel shkembimi eksperience, ku mjeti transportues eshte shpirti=jeta, mjeti lidhes midis krijesave dhe krijuesit.

    P.S. Po kuptohet, te gjitha ngelin per tu provuar, spekullime jane keto . Po spekullime qe te ndihmojne te mendosh jashte kutise, mendja ka nevoje per hapesirat e veta, te levizi lirshem ne hapesiren e pafund te fantazise, ehhh sa romantike. Me thuaj billy, ka gje me romantike se fantazia.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 01-11-2007 më 21:23

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Adem Demaçi
    Nga lum lumi në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 309
    Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
  2. Ungjilli si bazë e jetës
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 08-06-2006, 22:59
  3. NjËdimensionalitetin E QytetËrimit PerËndimor
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 02-02-2005, 17:02
  4. Qëllimi dhe kuptimi i fesë - besimit
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 16:59
  5. Emri Shqip Onomasiologjik "Arbëria" - Nezir Myrta
    Nga Henri në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 02-08-2002, 02:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •