Close
Faqja 4 prej 128 FillimFillim ... 234561454104 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 2545
  1. #61
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Eshte e vertete germa H i bezdis,jo vetem Greket,por edhe Latinet-Italianet,keta te fundit e shkruajne germen H por e zhdukin kur e shqiptojne fjalen,psh shkruhet" hai"dhe shqiptohet "ai".
    PS.Duket qarte qe emri i Eneas,Parisit eshte shkruajtur nga e djathta ne te majte,por emri i Akilit rezulton i shkruajtur nga e majta ne te djathte,si spjegohet?
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  2. #62
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    AY ILL EUs- Aj IL Leus- dhe lexohet nga e mengjera me te djathte, ndryshe nga Paris dhe Enea qe lexohen nga e djathat ne te mengjer?

    Po emri permbi kete c'thote?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #63
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Nje nga emrat permbi akilin duhet te jete Ajaksi,siç duket emrat e kundershtareve jane shkruajtur me dy menyra,nga e djathta ne te majte dhe anasjelltas.
    Darius ça komenti ke ti?
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 06-10-2007 më 11:07
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  4. #64
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Emri ne fjale ndodhet vertikalisht midis atij te Akilit dhe Ajaksit. Nuk shikoj emra te shkruar dy here (pervec?)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 06-10-2007 më 11:31
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #65
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Vdekja E Hektorit

    Desha te perforcoj ate qe thote Barat qe Greket e zhdukin shkronjen H.
    tek kjo vazo greke emri i Hektorit eshte shkruajtur pa shkronjen H.
    shikojeni vet
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #66
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga billy the kid Lexo Postimin
    Desha te perforcoj ate qe thote Barat qe Greket e zhdukin shkronjen H.
    tek kjo vazo greke emri i Hektorit eshte shkruajtur pa shkronjen H.
    shikojeni vet
    ajo qe ka shume rendesi kur permenden figura te tilla ..ështe vendi edhe koha kur ështe bere kjo figure...............ndaj do ju lutesha te gjitheve atyre qe sjellin keto figura te na i japin keto te dhena ...............vetem keshtu do mundemi te nxjerrim anen ..germave.

    ka plote punime me me shkrime te shkurtera larte...............sillini ti diskutojmë??????

  7. #67
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Priam.Hecabe(hekuba).Hektor

    kjo eshte nj foto-skice besnike e vazos ne origjinal dhe mund te ndihmoje per te vertetuar germen Q=K tek mozaiku i mesaplikut.......shikoni germen Q qe shkruhet emri i Hektorit...............vini re edhe se si shkruhet emri i Hektorit tek kjo foto me "Q" ndersa tek fotoja me siper e postimit tim nr 82 me "K"
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 06-10-2007 më 17:02
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Germa, sipas mendimit tim, rrjedh nga fjala gerrmaz qe do thot nxjerrje e zerit ne shkronjë apo germ. Une mendoje se tek Akili grekerit e kane zhdukur germen e pare H ku perndryshe kete hero do ta quanim Hak-ili, Hak= ai qe merr hak, hakmarresi e kili=vrasesi, po deshem te shkojmi me tutje, nuk eshte fjale angleze por saksone e saksonet ishin keltet e vjeter pra Hakili ishte hakmarresi kurse Ajaksi=A gjaksi, edhe ketu kuptojmi me shqipen.
    Mandej, po e shikuat mire kete foton siper postuar nga billy kid, aty shofim edhe tirqit pra Hektorin me veshjen kombtare shqiptare, tirqit e galem= te zi me gajtan, shirit i ngjitur mbi patolla(tirqi) por mos harroni se edeh Herkuli=hekuleci shkruhej me H. pastaje helena etj.
    Une e kam lexuar disa here "iliaden"(ajo lexohet si bibla, gjithemon) mirepo sa here qe e lexon gjithnje ne te gjej simbole shqiptare.
    Po tua heqesh gerrmen e pare disa personazheve menjehere del emri i teri vetem se me kuptim ne shqipen, pra te gjitha emrat me A e ka kuptimin pyetes,; a po vjen a po lon a po ik etj. Keshtu edhe Apoloni ka mundesi te quhej A po loz, ose "ai qe luan"
    Tek Hektori edhe ketu kemi gerrmen H e kuptimi plot mund te shqiptohet ; Hek dor ai qe duhet hek dor nga diçka por grekerit apo vet homeri do te kete quajtur keshtu me pershtatje tjeter me simpatike.

    Siç tha billi kid,
    jo qe vetem emrat jane te shkruar ndryshe por edeh veshjet apo uniformat ua kane pershtatur si duhet, taman shqiptare.
    kuptohet se keto vaze jane te punuara pas Homerit pra hasim ketu ne nje lloje ikonografie te luftes se trojes si e mesuan edhe sllavet kur erdhen ne empirin bizantin, ata filluan keshtu duke prezentuar krishtin permes ikonave ne munges te shkrimit nga se ende nuk kishte shkrim ne popullsi tek ta.
    Njashtu edhe grekerit, mos mendoni se ata linden me iliaden. Homeri ua solli nga ishujt e egjeut kete veper ne gjuhen Ionene e qe homeri kishte patur nje projekt qe te botoje edhe ne greqishte por nuk arriti i gjalle ne Athinë e vdes ne nje ishull pa e shkelur greqine e asaje kohe.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 06-10-2007 më 17:18

  9. #69
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Kreksi,pershendetje......shkruani çfare materialesh ju interesojne..........Ato tirqet Shqiptare te Hektorit tek ajo fotoja qe kam postuar i kam vene re me kohe, por nuk e permenda per tja u lene juve ta thoni dhe te shikoja qe a i shikojme njelloj gjerat,duket qarte pra Hektori,Pelasg,Yllir,Shqiptar...e theksoj ajo eshte nje skice besnike e vazos antike origjinale
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Citim Postuar më parë nga billy the kid Lexo Postimin
    Lene alibaba se nuk eshte muhabet arabesh ky,arabet kane gjona tjera me ça t'merren,
    le ore ali baben,
    e pranoj se aty e kam tepru, ia kam shkelur teper po nejse e pata fjalen tek Agjaksi...

    Ta lemi iliaden e te mirremi me Gerrma...
    Qe pra keto runat, shkrim i vjeter qe per mendimin tim jane pellazge.
    keto shkronja jane gjetur ne nje shpell ne kroaci ku besohet se datojne nga 9500 vjet para krishti !
    Dy speolog i kan vrejtur dhe i kan fotografuar, meqense ishte e njohur prej dekadash se keto shkrime egzistojne por te gjithe kan heshtur... dihet pse...
    Me ne fund keta amator ia dergojne kete foto Osmanagiçit ku e mora dhe po e sjelli ketu ne forum.
    Por kam edhe disa tjera...




    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 06-10-2007 më 18:37 Arsyeja: edhe nje imazh !

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Po qe po ti dergoj edhe tirqit e Hektorit....se gati harrova...(pastaj do shtrihem ne shtrat edhe pse sme flihet...°
    Ka then frati; shko te shtrati, edhe mos te marrt gjumi, pushon shtati...


  12. #72
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Desha te perforcoj ate qe thote Barat qe Greket e zhdukin shkronjen H.
    tek kjo vazo greke emri i Hektorit eshte shkruajtur pa shkronjen H.
    shikojeni vet
    Ndonjeri mund te komentoje mbi simboliken e mburojes tek vdekja Hektorit?

    Per emrin e shkruar vertikalisht ndermjet emrit te Akilit dhe Ajaksit ne gravuren "Vdekja e Akilit" nga Barat te ripostuar nga Darius?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 07-10-2007 më 08:36
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #73
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Me fal Styx,ndoshta e kuptova gabim pyetjen tende!!!!! por Hektori nuk eshte tek" Vdekja e Akilit"kishte vdekur qe me pare apo jo.....megjithate me fal nese te kam keqkuptuar pyetjen.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  14. #74
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Pyetja e simbolikes se mburojes se Akilit tek "Vdekja Hektorit" lidhet me pikturen qe ke vene ne postin #88.

    Pyetja tjeter lidhet me pikturen e ripostuar nga Darius, posti # 77.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #75
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga Styx Lexo Postimin
    Ndonjeri mund te komentoje mbi simboliken e mburojes se Hektorit?

    Per emrin e shkruar vertikalisht ndermjet emrit te Akilit dhe Ajaksit ne gravuren "Vdekja e Akilit" nga Barat te ripostuar nga Darius?
    Po jap foton e plote,eshte e njejta foto me ate qe kam postuar me pare,por kjo me e zgjeruar,ketu duket Hektori i terhequr zvare nga Akili dhe Hekuba e ema e Hektorit,simbolika e kesaj mburoje mua me ngjan me nje zvastike,por mburoja nuk eshte e Hektorit dhe as e Akilit......akili duket qarte qe eshte siper karoces
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 07-10-2007 më 08:44
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  16. #76
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Mendoj se mburoja mbahet nga Akili, i cili po behet gati per te hipur ne kocine e tij, me te cilen do terheqe zvarre Hektorin perqark mureve te Trojes.

    A nuk eshte Akili pasadhes i Gerionit trikembesh, baba i Pirros?

    Emri i shkruar permbi Akilin me duket me rendesi. Lexojme ne "literaturen" greke per sagis etj me te cilen Amazonat emertonin shigjeten.

    Ene per vete po e lexoj "shiqtus" shigjete+shitoj, dhe emri eshte bash permbi shigjeten shituese. Ne se kjo eshte vertete, ka ndryshim midis K se Patroklit, Q (dijetaret me mjekra e kane klasifikuar si te tille tripodin e Poseidonit), Y dhe V.

    Pershendetje.

    Vertet?

    Mos do te thuash qe Hektori (shikoji puplajen dy ngjyreshe te helmetes) ne postin tend # 84 ku ka dale me Priamin dhe Hekuben e kishte helmeten njelloj si armiqte? Apo figura ne #84 eshte montim?

    Easy, Billy. Ketu nuk po diskutohet montimin ta kesh bere ti. Ky montum mundet qe te mos i perkase diteve tona, madje. Po ti referohemi faktit qe kemi nje riprodhim te habitshem te detajeve te tirqeve ne nje gjetje jo shqiptare, dhe emrave origjinale me te cilet shoqerohen figurat e Priamit, Hekubes, Hektorit (lexo me poshte), #88 mund te jete e vetmja grafike origjinale.

    Krahasoni tani figuren ne postin 77 me ate ne postin 88. Puplaje me dy ngjyra mban Ajaksi ne postin 77. Ne postin 88 e mban Hektori (Gjeta apo Gjoka po te lexohet emri nga poshte lart, ose nga e mengjera). Po ashtu, ca emra ne postin 77 lexohen me te djathte e ca me te mengjer.

    Ne postin 77 lexohet emri Eneas (Enosh) po nuk duket puplaja. Para tij qendron nje burre tjeter me puplaje te zeze. Mbi koken e tij ne te majte lexohet Zigat (SHIGJET). Ne postin 96 nga ana tjeter paraqitet (besoj une) Akili me puplaje te zeze.

    Si t'i shpjegojme keto?

    PS. Pyetja nuk te drejtohet ty Billy, por te gjitheve ne. Perkundrazi, te falenderoj per kontributin ne vecanti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 04-12-2008 më 15:26
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    postuar nga STYX
    AY ILL EUs- Aj IL Leus- dhe lexohet nga e mengjera me te djathte, ndryshe nga Paris dhe Enea qe lexohen nga e djathat ne te mengjer?
    Po emri permbi kete c'thote?
    Ai eshte Glaukos, miku i Sarpedonit, Lycian qe te dy.... komandante nga me te guximshmit, qe drejtuan trojanet ne disa luftime te pergjakshme.

    Beteja per marrjen e trupit te Akilit eshte e ngjashme me te gjitha betejat qe beheshin per marrjen e trupave te heronjve te vdekur (kujto vdekjen e Aleksandrit...tradite e ruajtur edhe me pas pra). Nje beteje e tille u be edhe kur u vra miku i Glaukos, ne muret e kampit te akejve, Sarpedoni. Ky i fundit u vra nga Patrokli dhe u be nje beteje e pergjakshme per te futur ne dore trupin e Sarpedonit. Beteja merr fund kur hyn ne loje Zeusi, i ati i Sarpedonit, qe e merr me vete trupin e te birit.

    Vijme te mburoja qe e permend edhe ti. Pak me siper shkruajta qe Zeusi shpetoi trupin e te birit nga duart e akejve, po a nuk ishte dhe vete Akili ai qe lutej:
    "A Zeus pellazgjik qe mbreteron ne Dodonen dimerkeqe?"
    Pra kane te dy palet te njejten krye-perendi?
    Logjikisht, ne mburoje duhet te jete Zeusi, por ka mundesi te jete edhe Poseidoni (shiko siper vesheve te tij).....dhe nese eshte ky i fundit (gje shume e mundur) hapet nje diskutim tjeter, per vendndodhjen e detareve trojane

  18. #78
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Ai eshte Glaukos, miku i Sarpedonit, Lycian qe te dy.... komandante nga me te guximshmit, qe drejtuan trojanet ne disa luftime te pergjakshme.
    Tungjatjeta, Barat. Kete po perpiqem te bej, te hap diskutim qe te mos kaperdijme djathin bashke me sapunin.

    Tek figura 77. Sipas literatures duhet te jete Glaukus. Sidoqofte, emri i shkruar nuk perputhet me Glaukus.

    Simboli Poseidonit eshte germa e dyte ne emrin e Akilit po ne 77. Gjithashtu, germa qe shkruhet si tresh se prapthi eshte -sh- ne dalim nga ajo qe vjen si Z e zgjatur.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Patrolkli duke vrare sarpedonin ndersa Glaukos ne kembe duke tentuar ta mbroje
    Ne Veshjen e Sarpedonit dallohet simboli me tre rrathe e cila eshte e njejte me nje svastike me tre dege ose me ate me tre kembe, ose edhe me terfilin..pse jo.
    Ndersa Patrokli eshte lakuriq, per kucianet, theksohet se veshin veshjet e tyre tipike. Nese luftonin ne te njejtin vend besoj se Patrokili do ishte plevitosur , pasi Sarpedoni dhe Glaukos veshin rroba dimerore. Shikoni ngjashmerine me fustanellen, shamine ne koke, aq e famshme te shqiptaret e mesjetes, veshjet poshte "linjes ilire" qe jane te ngjashme me ato qe visheshin ne veriun tone.
    Kjo eshte vaze e ruajtur ne Luver.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  20. #80
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Mbi koken e Sarpedonit ( eshte me llogjike se sa te jete atashuar me trupin e Glaukut) del dicka qe i shembellen gjarperit. Ne figuren 77, shembellesat e gjarperinjve jane nga ana Ajaksit.

    Barat, po ma shkoqit dot si e lexon ti emrin Glaukus ne figuren e postit 77. Nga te dyja anet po lexoj dhe nuk me del qe nuk me del
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 4 prej 128 FillimFillim ... 234561454104 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •