Close
Faqja 6 prej 128 FillimFillim ... 456781656106 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 2545
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Me vje mirë alfeko... qe e thuani si duhet termin mbi periardhjen e shqiptarve.
    Ne disa shkrime mjerishte qe hasim ne gabime te medha se shumica shprehen keshtu gabimisht; shqiptaret jane popull indoeuropian !

    Mendoje se me kohen do mesohemi te shprehemi me korrektesi se shqiptaret jane popull me origjine iliro-pellazge qe ka nje gjuhe te deges indo-europiane, çka do thote se vetem disa fjale jane nga kjo dega indo e jo e tere shqipja e sotme sepse me siguri ne teresi gjuha shqipe ka mbetur e vjeter pra e autoktoneve e nuk mund ta quajmi popullin shqiptar me origjine indo-europiane, prandaje duhet patur nganjehere kujdes per ata qe na shkruajne historine e shqiptareve.

    shendet

  2. #102
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Styx Lexo Postimin
    Sigurisht. Problemi qe kam une eshte, si do dallohet mitologjia autoktone nga ajo e huajtur, ose e falsifikuar ba bere analiza krahasimore? Si do dallohet c'eshte jona kunderejt c'eshte e te tjereve?

    Cila eshte lidhja Atlant - Dardani?

    Ju lutem mos shtoni libra me male faktesh jo konkluzive, me teori ambulante qe i shtohen ekstermeve nihiliste ose gjithe perfshires. Mjafton aq sa i kemi bere vetes deri ne tani.

    Ju uroj sukese, dhe shpresojme shume qe nje dite do behet Shqiperia zonje.
    leximi i mbishkrimeve do i shoshisin nje dite edhe perseGJYPTI NUK FLET GJUHEN E LASHTE..KURSE SHUMERET VANIKET ASIRIANET HETEJET ..JANE VERTETUAR QE FLISNIN SHQIPEN NGA MBISHKRIMET thOMOPULO 1912-1933........AJO QE NJOHIN DIJETARET SOTE ËSHTE VETEM GJUHA KINEZE 1500 P E S DERI ME SOTE...ME E VJETRA.

  3. #103
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Styx Lexo Postimin
    Cfare ke parasysh me mbishkrime likike?

    Dhe jo, nuk jam princ. Nuk punoj per pronen e babait.
    DHJETRA MBISHKRIME NGA LIKIA EDHE THRAKA QE JANE NJOHUR NE SHQIPE NGA THOMOPULO...ASGJE ME SHUME.

  4. #104
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    Me vje mirë alfeko... qe e thuani si duhet termin mbi periardhjen e shqiptarve.
    Ne disa shkrime mjerishte qe hasim ne gabime te medha se shumica shprehen keshtu gabimisht; shqiptaret jane popull indoeuropian !

    Mendoje se me kohen do mesohemi te shprehemi me korrektesi se shqiptaret jane popull me origjine iliro-pellazge qe ka nje gjuhe te deges indo-europiane, çka do thote se vetem disa fjale jane nga kjo dega indo e jo e tere shqipja e sotme sepse me siguri ne teresi gjuha shqipe ka mbetur e vjeter pra e autoktoneve e nuk mund ta quajmi popullin shqiptar me origjine indo-europiane, prandaje duhet patur nganjehere kujdes per ata qe na shkruajne historine e shqiptareve.

    shendet
    AH BRAVO KREKSI.....KJO ËSHTE E VERTETA..EDHE KETE NA KANE FSHEHUR EDHE NUK NA THONE DY FJALE AS NE UNIVERSITETE EDHE AS NE HISTORIN E SHQIPERIS..........KREKSI TE FALEMINDERIT SHUME QE KAPE ESENCEN E ASAJ QE DOJA TE THOJA EDHE JO MENYREN SHPREHORE TE TIMEN?

  5. #105
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    leximi i mbishkrimeve do i shoshisin nje dite edhe perseGJYPTI NUK FLET GJUHEN E LASHTE..KURSE SHUMERET VANIKET ASIRIANET HETEJET ..JANE VERTETUAR QE FLISNIN SHQIPEN NGA MBISHKRIMET thOMOPULO 1912-1933........AJO QE NJOHIN DIJETARET SOTE ËSHTE VETEM GJUHA KINEZE 1500 P E S DERI ME SOTE...ME E VJETRA.
    Po pse merzitesh atehere, kur shqipja qenka gjuhe indoeuropiane? Bile, po te nisesh nga vjetersia relikeve te gjetura ne Asiri/Irak i bie qe Buda te kete pasur te drejte.

    Roli qe ka gjuha shqipe do qartesohet kur te shpjegohet lidhja Atlante-Dardane.

    Per mendimin tim pyetjet qe duhen adresuar ne cod punim shkencor duket te sqarojne keto pika:

    A ishin Atlantet pellasge? Po Iliret?
    A origjinojne pellazget ne Shqiperi apo jane te ardhur?
    Ne se jane te ardhur cilet ishin banoret autoktone te Ballkan?
    Cfare perfaqesojne geget dhe tosket?

    Kush nuk ka nje hipoteze te shendoshe per secilen ben mire te mos botoje pa zgjeruar kerkimin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 07-10-2007 më 16:59
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #106
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    DHJETRA MBISHKRIME NGA LIKIA EDHE THRAKA QE JANE NJOHUR NE SHQIPE NGA THOMOPULO...ASGJE ME SHUME.
    Kaq gje e kuptova dhe me pare. Ajo qe nuk kam te qarte eshte se cilen Liki behet fjale, dhe perse artfakte Likike gjenden ne Thrake.

    Si u deshifruan qe ishin te Likise, dhe te ciles Liki?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #107
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Styx, ai eshte Glaukos dhe se lot as topi
    Momenti eshte vrasja e tij, sepse ne ate beteje ai le jeten...dhe vrasesi eshte pikerisht Ajaksi qe mbron trupin e Akilit. Ndersa me pas Enea merr trupin e mikut te tij Glaukos etj etj..pra skena eshte shume e qarte..por.... e perseris, shkrimi eshte shume i cuditshem...a nuk mjafton kjo gje qe ajo vazo te ruhej me fanatizem Nderkohe ajo eshte e ZHDUKUR
    Barat:

    Ciles pergjigje qe kam dhene une i referohesh? Me duket se nuk kam vene ne dyshim qe eshte Glaukus (posti 77) vetem nuk kisha te qarte se cfare emri i qe vene ne vazo.

    Gjithashtu, po ne postin 77, une e lexoj "Shigjet" emrin e burrit para Eneas (ai qe ka nje hark te madh ne dore).

    Kam pershtypjen se kam pas pare dikur ne dicka te ngjashme me kete vazo ne seksionin grek te nje muzeu ne Amerike. Shpresojme...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #108
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    postuar nga Styx
    Ciles pergjigje qe kam dhene une i referohesh? Me duket se nuk kam vene ne dyshim qe eshte Glaukus (posti 77) vetem nuk kisha te qarte se cfare emri i qe vene ne vazo.
    I eshte vene emri qe ka....ashtu si dhe Akilit
    Problemi qendron te menyra se si i eshte shkruajtur emri. Nese Alfeko ka mundesi te beje nje sqarim ne lidhje me kete hibrid, do te ishte mire, meqe ka ne dore nje punim ose me mire po eksploron materiale me shkrime pellazgjike.
    Ne kete vazo ka dy menyra shkrimi, gje qe ose eshte e cuditshme sepse sheh dy shkolla "pocaresh" ne bashkeveprim ose eshte e thjeshte sepse e njehson Pelagonine me Etrurine

  9. #109
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    postuar nga Alfeko
    Po Barat:
    edhe perse u perkthye edhe u riperkthye edhe u bastardua...serishte Iliada ështe nje lufte pellazgesh me pellazgodardanet......per ata qe lexuan Iliaden edhe kerkuan te dinin se cilet ishin qytetet pjesmarrse ..edhe me pas mesuan per to nga antikiteti...ç do gje eshte e lehte kuptueshme.............Thukididi thote se atehere nuk ekzistonin greket....duke marre parasysh se homeri nuk permend perkthyes ne dialoget mes tyre ..del qarte se ata flisnin nje gjuhe...PELLAZGEN
    DHE GALAUKU I TAULANTEE ESHTE MBAJTES I TE NJEJTIT EMER...UNE NUK DI AZIATIKE TE KENE EMRIN E KOMANDANTIT LEGJENDAR TE TROJANEVE....EMRIN E ATIJ QE ISHTE NJELLOJ ME ENEA DARDANIDIN...

    Sa per enean eshte diskutim me i gjate akoma se emrin e kujt perendie mbante ai, sepse ka emer perendie ILIRE te keqshqiptuar...ENJI i FAMSHEM

  10. #110
    Me terheq vemendjen simboli i perdorur ne mburojen e luftetarit te pare, djathtas.
    Mendoj se eshte simbol tjeter i shtepise se Gerionit ashtu si edhe trekembeshi i verejtur nga Styx tek posti #97

  11. #111
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    PERSHENDETJE
    NE POSTIMIN 84 EMRI I HEKTORIT KA KUPTIM QE REZULTON PER VEND NDODHJEN E
    QYTETIT TE TROJES .
    Troja sipas pershkrimit te Homerit dhe rezultimit te emrit te malit IDA dhe emrit LIKA ,gjithashtu ky postimi 84 sidomos emri i hektorit rezulton te jete vendndodhja e QYTETIT TE TROJES ne rrethin e bokes se KOTORR-It
    Mali IDA -shkruar me shkronja Pellazge ZDA sot mali ZETA ne Mal te zi .
    Eshte supozim i imi ndoshta jam gabim ,megjithate ky diskutim i imi eshte jasht temes kerkoj t'me falni .
    Pershendetje

  12. #112
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-06-2005
    Postime
    639
    Citim Postuar më parë nga XhGashi Lexo Postimin
    PERSHENDETJE
    NE POSTIMIN 84 EMRI I HEKTORIT KA KUPTIM QE REZULTON PER VEND NDODHJEN E
    QYTETIT TE TROJES .
    Troja sipas pershkrimit te Homerit dhe rezultimit te emrit te malit IDA dhe emrit LIKA ,gjithashtu ky postimi 84 sidomos emri i hektorit rezulton te jete vendndodhja e QYTETIT TE TROJES ne rrethin e bokes se KOTORR-It
    Mali IDA -shkruar me shkronja Pellazge ZDA sot mali ZETA ne Mal te zi .
    Eshte supozim i imi ndoshta jam gabim ,megjithate ky diskutim i imi eshte jasht temes kerkoj t'me falni .
    Pershendetje
    Xh Gashi Ky propozimi yt me duket shume interesant edhe pse une nuk jam me profesioni historian apo arkeolog keto lemi me interesojn shume dhe i percjell shume si historin ashtu edhe arkeologjin.

    Ajo qe thua ti e kam lexuar se nje historian nese nuk gaboj nga brazili por me duket edhe nje tjeter emrat e te cilve nuk me kujtohen per momentin kan dhen tezen e tyre se Troja duhet te jet dikun aty ku ti e permende.

    Edhe me duket nje historian nga Kosova ka te njetin mendim me ty ne lidhje me Trojen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga dardani8 : 08-10-2007 më 15:36
    JO NEGOCIATA - VETËVENDOSJE

  13. #113
    i/e regjistruar Maska e DardanG
    Anëtarësuar
    18-02-2006
    Postime
    441
    Citim Postuar më parë nga dardani8 Lexo Postimin
    Xh Gashi Ky propozimi yt me duket shume interesant edhe pse une nuk jam me profesioni historian apo arkeolog keto lemi me interesojn shume dhe i percjell shume si historin ashtu edhe arkeologjin.

    Ajo qe thua ti e kam lexuar se nje historian nese nuk gaboj nga brazili por me duket edhe nje tjeter emrat e te cilve nuk me kujtohen per momentin kan dhen tezen e tyre se Troja duhet te jet dikun aty ku ti e permende.

    Edhe me duket nje historian nga Kosova ka te njetin mendim me ty ne lidhje me Trojen.
    Nuk ishte historian, por gjeograf ai nga Brazili, (nuk me kujtohet emëri i tij),i cili, ka mbi 20 vite, që me këmbëngulje thoshte se Troja nuk ishte atje ku thuhet se ishte, pra në Azi të Vogël ( në territorin e Turqisë së sotme), por në Bosnje e Hercegovinë, në një kodrinë, e cila quhet Gebele në Luginën e Neretves, ndoshta nja dhjetë kilometra larg derdhjes së këtij lumi të madh dhe të lundrueshëm poashtu në Adriatik. Gjeografi nga Brazili, njohës i thellë i historisë së vjetër dhe i letersisë së atëhershme poashtu, adhurues i madh i Homerit, thoshte, në shtypin e atëhershëm, se studimet e tij janë bazuar në përshkrimet, toponimet, emërat e lumenjëve dhe të popujve(fiseve) që ishin marrë nga Iliada dhe Odiseja (dhe duke i krahasuar me emërat e sotëm), pamjet, por edhe bredhjet në luftë kundrejt njëri tjetrit atje nën muret e Trojës, dhe se duke i marë për bazë të gjitha këto kishte ardhur në përfundijm se nën Gebele janë germadhat e Trojes së dikurshme.
    Braziliani ishte i bindur se Troja është në Gebele, pra bri Nretves, dhe kërkonte që në atë kodër menjëherë të fillonin gërmimet arkeologjike, porse zëra kundërshtues, madje edhe dëbues, duke e quajtur madje edhe "sharlatan" gjeografin nga Brazili, nga e tërë ish Jugosllavia, e sidomos nga "shkenca" serbe, bënë që cështja e gërmimeve në Gebele të mos filloj asnjëherë!
    Muaji më parë kam lexuar diku, në shtyp, apo në internet, nuk me kujtohet, për zbulime të reja në Neretvë, ndonjë kilometër larg derdhjes së këtij lumi në Adriatik .Nën lumin e Neretvës, jo shumë thellë në rërën e saj, apo në baltën e saj, janë gjetur dhe po nxirren shumë anije të mocme ilire, ( të ruajtura fort mirë)të cilat janë bërë objekte studimi për arkeologët kroat dhe ata të Bosnjes dhe të Hercegovinës. Neretva është lum i madh dhe, ndoshta më shumë i ngjan Ksamandrit(më ndjeni nëse e them gabimisht(mund ta kem harruar emërin e tij) lumit afër Troje, të cilin Homeri, në Iliada e përmend shpesh, madje përshkruan edhe një hakmarrje mizore të Akilit( pas vrasjes së mikut të tij, Patroklit) mbi luftëtarët kundërshtar pikërisht në ujërat e këtij lumi.
    Më sa më kujtohet, afër "Trojës" në Azi të Vogël, nuk ka lum, të paktën jo sish cfarë përshkruhet në Iliaden e Homerit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga DardanG : 08-10-2007 më 17:00

  14. #114
    Citim Postuar më parë nga XhGashi Lexo Postimin
    PERSHENDETJE
    NE POSTIMIN 84 EMRI I HEKTORIT KA KUPTIM QE REZULTON PER VEND NDODHJEN E
    QYTETIT TE TROJES .
    Troja sipas pershkrimit te Homerit dhe rezultimit te emrit te malit IDA dhe emrit LIKA ,gjithashtu ky postimi 84 sidomos emri i hektorit rezulton te jete vendndodhja e QYTETIT TE TROJES ne rrethin e bokes se KOTORR-It
    Mali IDA -shkruar me shkronja Pellazge ZDA sot mali ZETA ne Mal te zi .
    Eshte supozim i imi ndoshta jam gabim ,megjithate ky diskutim i imi eshte jasht temes kerkoj t'me falni .
    Pershendetje
    Je aq jashte sa je edhe brenda i nderuar XHGashi.
    Shume pikepyetje qe lidhen drejteperdrejte apo jo me kete teme nuk mund te zgjidhen pa u zgjidhur me perpara problemi i lokalizimit te Trojes se vertete.
    Pa permendur emra bashkohem me mendimin e disa antareve qe kane rrahur teme te tilla qe Trojanet jane thjeshte Dardane.
    E mendoj te palogjikshme vendosjen e Trojes afer zones se Butrintit, ndersa aty ku thote Shlimani jo qe jo, ka kundershti thelbesore ne shume ceshtje.
    Ne kete pike une bashkohem me ty.

  15. #115
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Qe te mos i ngatrrojmi materjalet po ju lutemi shqoni kete link;

    Troja ne luginen e Neretves
    http://www.forumishqiptar.com/showth...ewpost&t=86165

  16. #116
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Qe trojanet jane Dardane as nuk diskutohet.
    Sipas mitit Troja u themelua nga Dardani i biri i Zeusit i cili i dha dhe emrin qytetit,Troja ne gjuhen ilire do te thote TOKE.......zeus do te thote Zot(gjuha Shqipe eshte e vetmja ne bote qe spjegon kete fjale) ne Greqisht Zot =teo.
    Ndersa per vend ndodhjen une besoj qe ka pasur te drejte Schliemann.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  17. #117
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    ... ne Greqisht Zot =teo.
    Ndersa per vend ndodhjen une besoj qe ka pasur te drejte Schliemann.
    S'kisha pike dyshimi.

    Lumejte e Turqise i ka thare dielli ortodoksise dhe katolicizmit. Ndersa kryeqytetet (Troja ne kohen e Priamit qe si kryeqytet i Dardanise, ku Dardanet jetonin jashte mureve te Trojes ne rreze te malit. Andaj edhe nuk i zuri nema) duhen kerkuar jashte "shtetit". Pershembull, Roma duhet te ndodhet ne Malte, Stambolli ne Rusi e me radhe.

    XhGashi, nuk besoj qe fjala IDE te jete primare. Ka zera te fuqishem qe e lexojne Olimp, edhe kjo nje fjale jo primare...

    Nuk gjendet Troja pa saktesuar Atlanten, ose ose, pa e marre Greket Shqiperine gjer ne Shkumbin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 08-10-2007 më 19:56
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #118
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga billy the kid Lexo Postimin
    Ajo qe nuk kuptoj une eshte Se çlidhje ka Schliemann me Greqine deri ne shkumbin!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ti e ke paske shume me kollaj. Ajo qe nuk kuptoj une eshte se cfare lidhje ka Shliemani me Trojen.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #119
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Styx ,po te bej nje pyetje,vertet ti beson qe teksti i iliades se sotme eshte autentik,dhe pa ndryshime ne rjedhen e shekujve,shume lumenj mund te jene shtuar(perfshire dhe i joti(shaka))
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  20. #120
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Billy:

    Muaji gusht dhe lumi zi jane koncepte te ndryshme, ndonese qe te dy palet postojne ne te njejten faqe te forumit. He bir, jo te gjithe lumejte i than dielli gushtit. Shume, shume rrekete.

    Uroj te mos dale nje liber tjeter qe pasi te kete shkoqitur 75% fakte, te vertetoje te kunderten e ekuacionit. I vetmi qe eshte afruar deri diku te vertetes eshte Pilika. Psh, si e shpjegon qe Nermin Vlora e perkthen H etruske si N?

    Si te thuash, nga Hektor ne Nektor. Nuk flas ketu per sepatat e Liktorit, qe do Zoti nuk i shpini ne Turqi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 08-10-2007 më 21:11
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Faqja 6 prej 128 FillimFillim ... 456781656106 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •