Close
Faqja 64 prej 128 FillimFillim ... 1454626364656674114 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,261 deri 1,280 prej 2545
  1. #1261
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    ...............................
    .............................
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  2. #1262
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin

    Shifni me vemendje fjalen e nenvijezuar gegerishte: te dhamshunit(te dashurit, ose te afermit)
    pjesa e pare DAIMON eshte njesoj me fjalen antike/moderne ""greke"" per Perendine.



    Kjo eshte ajo qe gabimisht cilesohet DEMON por ne fakt eshte fjala gegerisht I DHAMBUN~ i dhembur(=dashur, i aferm) qe natyrisht buron nga folja shqipe DHAMB=dhëmb.
    Kjo eshte ajo qe ne e quajme """"greqisht"""".
    Ndryshuar për herë të fundit nga dias10 : 25-07-2008 më 23:59
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  3. #1263
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin

    Kjo eshte ajo qe gabimisht cilesohet DEMON por ne fakt eshte fjala gegerisht I DHAMBUN~ i dhembur(=dashur, i aferm) qe natyrisht buron nga folja shqipe DHAMB=dhëmb.
    Bile tani qe po e shihja me vemendje ka shume gjasa qe vete emri DEMON te kete lidhje me I DHEMUN(i dhembur) pra me dhemjen(dhimbjen).
    Ndryshuar për herë të fundit nga dias10 : 26-07-2008 më 00:17
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  4. #1264
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Scion Lexo Postimin
    Interesante kjo qe solle Styx,

    Por ajo qe dua te shtoj eshte qe shpesh gjuha shqipe na jep edhe margaritare nepermjet foljeve.

    Nje e tille eshte folja Shkoj, qe kam pershtypjen qe vjen nga nje folje akoma me e vjeter "Shkel" dmth ne shume raste kemi nje game emrash te formuar nga foljet meqe permenda Shkoj - sinteza nga Shkel-Shkoj-Shkues me duket goxha intriguese.

    Nqs ka ndonje te apasionuar te hulumtoje mbi kete kategori foljesh qe fillojne me dyshen e bashketinglloreve SK=SHK,

    Po permend disa te tilla:

    Shko
    Shkri
    Shkruaj
    Shkelqej
    Shkep = Shqep (eshte pakes e diskutuesheme per shkak te foljes QEP)
    Shky = Shqy
    Shkit
    Shkurtoj
    etj*

    Dy rastet Shqep dhe Shqy jane perftime te me vona qe ka pesuar shqipja per shkak te satemizimit qe ka pesuar. Ketu mund ta kem gabim dhe sflas dot me siguri, nqs dikush mban mend te me korrigjoje ju lutem.
    Zemrush,
    "S" ne gjuhet shqipe eshte "negues" dhe "sforcues" sipas rastit.
    Intelekti shqiptar - zgjedh si ta trajtoje, sipas nevojes.

    [s']go: = s'ko = shko [go]
    "gonein" forma finite e saj "gone" ne anglishten e sotme.

    s'kri = shkri = s'kryo ku "s" eshte negacion i në-krirjes, dmth "ngrirjes"
    = "shkrirje"

    s'gryej = skruaj; s'grriej = lat., skrivere, = gerrith siperfaqen per te lene gjurtme te thelluar ne te = shqip.

    shkelqej?! "s'ge'li-schey" fjale shume e vone dhe pa interes per studim -(hetueshem lemute shikueshem)

    qep - s'qep; forme e re shqipe komp. bashkoj - s'bashkoj.

    shkq[]ky; sky, ski, ske = "ndarje- zhberje"; shqip gjithe diten.

    shkit = e njejta

    s'kurtoj = s'vogeloj [Rumaneshte: "ma e mare" - [neg] "ma e skurte"]

    etj = e tjera.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #1265
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Shifni me vemendje fjalen e nenvijezuar gegerishte: te dhamshunit(te dashurit, ose te afermit)
    pjesa e pare DAIMON eshte njesoj me fjalen antike/moderne ""greke"" per Perendine.



    Kjo eshte ajo qe gabimisht cilesohet DEMON por ne fakt eshte fjala gegerisht I DHAMBUN~ i dhembur(=dashur, i aferm) qe natyrisht buron nga folja shqipe DHAMB=dhëmb.
    Kjo eshte ajo qe ne e quajme """"greqisht"""".
    daimon mund te spjegohet vetem me nje fjale shqip:
    daim-on; ekuivalent i shkelqyeshem i gjithe-mon, = perhershem;
    daim-o'në = gjithmone aktiv/aktual, i pa keputur, konstant...

    Ku, dajm = tajm.


    Fatkeqsisht "dhembi" e "dhembja" jane sinonim i te njejtes baze = dhambi i cili dhemb me shume se plumbi i pushkes. (ata qe i kane provuar te dyja e dijne se dhimba e dhembit eshte me e forte)

    -cka u ba brew?
    -m'murr pushka!
    -eih, une kishe t'kapi dhim'ta e dham'it? - Qe tash t'kalon!

    E sa per DeAmon - ka kohe...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #1266
    i/e regjistruar Maska e ikthus
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    146
    Styx,
    C. Keil mendon se muzika Maqedone e Daulles qe ai e pershkruan ne "Mangjesin e Ndritshmen ballkanas" dhe qe eshte e paregjistrueshme per shkak te fluktuacionit te tonaliteteve, rrjedh nga Aulos dhe Timpani. (Kush di me shume per origjinen ose strukturen e instrumentit muzikor te daulles, le ta sjelle).
    shume interesante,
    keto dy fjale sjane gje tjeter vecse AULOS,AULEO gr.antike=fyell,AULON,pipe
    ndersa AULONA ne tocharian =DAMAR dhe duke pase parasysh vendosjen e vlores besoj se ka kuptim,
    ndersa TIMPANIN,duhet te jete TUPANON e njejte me TUPAN shqip(interesante eshte
    se ne OLD norse eshte LODR=LODER, ndersa ne OLD english BIEME)

  7. #1267
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Citim Postuar më parë nga zenith Lexo Postimin
    .............................
    Tek stella e lemnnosit duhet shiquar nje gje kete gje duhet shqyrtuar sepse ne nje aspekt eshte edhe menyra e gabuareperkthimit te shume fjalve ne gjuhen tone e kam fjalen pergermen d shiqojeni ajo patjeterekziston ne kete stellpo leximi i gabuar dhe rezultati eshte = me hiq .
    A-MON-RA
    A-ATMAQA -shqiponja edhe sote e kesaj dite kur i sulmon pellumbat themi i sulmoj e muar Atmaqa .
    MON e diskutojm tjera her
    RA =LA hieroglifi luanit qe paraqet DIELLIN per kete Leka i madh vizitoj tempullin E AMON RAS i nderuar Scion shiqo edhe figuren e luanit tek etruret ne shpin ka nje koke dhie ndersa perbisht e kanje gjarper.
    A = Shqiponja qe rri perkrah RAS-DIELLIT - DZEWZIT
    LEX = luan
    SANDER=SHENDRITJE
    Pra ky kishte njohuri per emratefaraonve per kuptimin e emrit te vet pse ti vizitoj te tjeret .
    Ti kthehem stelles
    ZI AZ I= i sa ish i madh ai ndersa fjala zeron eshte jedon = jeton
    Pra nese lexojm germen R si germ D me te nderuar sa do te ndryshoj kuptimi i stelles .Kjo vlen edhe te shume perkthime te shkrimeve Etrure psh fjalen ria
    e hasim neper tekste etrure qe kuptohet ria=dia rial=dial e shume fjaletjera.

  8. #1268
    Enraged Maska e Scion
    Anëtarësuar
    22-07-2008
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    2,296
    "S" ne gjuhet shqipe eshte "negues" dhe "sforcues" sipas rastit.
    Intelekti shqiptar - zgjedh si ta trajtoje, sipas nevojes.

    [s']go: = s'ko = shko [go]
    "gonein" forma finite e saj "gone" ne anglishten e sotme.
    sipas anglishtes tende i bie qe folja Shko = Mos shko meqe fute pjesezen mohuese s' .

    s'kri = shkri = s'kryo ku "s" eshte negacion i në-krirjes, dmth "ngrirjes"
    = "shkrirje"
    Me sa di une ngri dhe shkri jane te dyja negacion i njeratrjetres. Ajo cfar them une eshte sepse po keto dy kane nje baze dhe na dhurojne nje folje shume te hershme prandaj une mora ne konsiderate SK ne vend te NG. Po deshe ti mere dhe NG ska problem per mua.

    s'gryej = skruaj; s'grriej = lat., skrivere, = gerrith siperfaqen per te lene gjurtme te thelluar ne te = shqip.
    Llogjikisht S' nuk ka kuptim ketu sepse do mohonte nje veprim, folja shkruaj tregon veprim dhe jo mos veprim.

    shkelqej?! "s'ge'li-schey" fjale shume e vone dhe pa interes per studim -(hetueshem lemute shikueshem)
    Mbase ketu ke te drejte, por mua me duket me interes.

    s'kurtoj = s'vogeloj [Rumaneshte: "ma e mare" - [neg] "ma e skurte"[/b]
    ma e skurte nuk zbertheve gje ketu. Per analogji po te permend emrin Shkurre.

    P.S. Nuk kishe nevoje te ironizoje intelektin tim aq me teper po te lexosh mire postimin tim une kerkova bashkepunim. Gjithsesi po te shperblej !

    Te fala

  9. #1269
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    daimon mund te spjegohet vetem me nje fjale shqip:
    daim-on; ekuivalent i shkelqyeshem i gjithe-mon, = perhershem;
    daim-o'në = gjithmone aktiv/aktual, i pa keputur, konstant...

    Ku, dajm = tajm.


    Fatkeqsisht "dhembi" e "dhembja" jane sinonim i te njejtes baze = dhambi i cili dhemb me shume se plumbi i pushkes. (ata qe i kane provuar te dyja e dijne se dhimba e dhembit eshte me e forte)

    -cka u ba brew?
    -m'murr pushka!
    -eih, une kishe t'kapi dhim'ta e dham'it? - Qe tash t'kalon!

    E sa per DeAmon - ka kohe...
    Une mendoj ndryshe ne kete pike,
    DAIMON eshte I DHEMUN,i dhembur, I dhembshur, i dhambshur, i dashur.

    Vete fjala i dashur eshte ekujvalenti i DHAMSHUR

    Kurse DEA ose DEI eshte DUA(me dash).
    Ndryshuar për herë të fundit nga dias10 : 26-07-2008 më 11:05
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  10. #1270
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Une mendoj ndryshe ne kete pike,
    DAIMON eshte I DHEMUN,i dhembur, I dhembshur, i dhambshur, i dashur.

    Vete fjala i dashur eshte ekujvalenti i DHAMSHUR

    Kurse DEA ose DEI eshte DUA(me dash).
    Desha te thosha dhe dicka tjeter qe Perendia eshte e adhuruar dhe e dashur nga njerezit.
    Keshtu forma DAIMON=dajm-on mund te jete jete nje forme dialektore e lashte e foljes (Ne) e DUAM= ne e dajm.
    Bile dhe THE-os(greqisht) & DEI(lat-it) ka shume mundesi te jete nje forme e perkulur e: me e desh, me e dash.
    Mos te harojme se elementet e grupi t-d-th-dh shpeshhere levizin ne pozicionet e njeri-tjetrit brenda dialekteve te te njejtes gjuhe.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  11. #1271
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    alibaba

    Sistemi drejtshkrimorë i sotëm nuk ekzistonte në kohët e lashta.Si zakonishtë foljet gjenden në vetën e parë për të shprehur thuajse të gjithë zgjedhimin--kjo pranohet nga të gjithë dëshifruesit.NDAJ Ç PO NA THONI????.Ajo rrugë që tregoni ju është krejt rrugë teorike ,pasi nuk janë lexuar mbishkrimet e lashta në mënyrë që të kemi tabelën e zhvillimit të një fjale nga kohet me të lashta deri me sotë,ndaj mos u nxitoni të nxirrni përfundime i bazuar në teori.Unë jamë në gjendje tju a vërtetoj me anë të mbishkrimeve fjalën shqipe e cila është edhe emër-AULI-AVULLI-AULESA.ju ku bazoheni????.

    RUMANISHTEN NUK E NJOHË....thuhet se ka punime në shqipëri(çabejt) që tregojnë afrimitet mindis shqipes edhe ruamanishtes.Me sa njohë rumanishtja është e grupit latinë --në një kohë që latinia ka huazuar qindra fjalë nga mëma e vetë etruskishtja....ndaj është fundë e krye e gabuar të mendojme se shqipja ka huazuar nga rumanishtja...vetëm po të ecim me llogjikën e Mayerit.Kjo vërtetohet fare lehtë në se do mundemi të dallojmë mbishkrimet pellazge ..shih rastin e aulit më poshtë.

    Auli -Aulesa,është e njëjta gjë edhe përbën emër njeriu-perëndie=AVULL-MJERGULL=FRYMA E PERËNDIS.Përmëndet që nga shek i 7 p e s në mbishkrimet etruske.Njihet nga dygjuhëshit etrusko-latinë si AVULLI.etje etje.Krahësimi me ru mun ishten është fundë e krye i gabuar.Vetëm në se më vërteton ekzistencën e gjuhës ru mune që nga shek 7 p e s.Styx dha një mendim të llogjikshëm për vëllezrit Laris-Auli.Auli është legjendë etruske.
    Ju kujtohet skena me Menelaun kur tërheq Parin zvarrë?.Ndërhyn Afërdita edhe ja rrëmben edhe E MBULOJ ME AVULL=MJERGULL EDHE ÇOJË NË PALLATIN E PRIAMIT.Auli nënkupton avullin=frymën e shenjtë të perëndis.Në mbishkrimin e cortonës vrejmë edhe shprehjen AULESA LATINASE=frymën e shenjtë latinase.

    AVULLI QË LEXUAM MË LARTË PRURI AULESE LATINASE
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 26-07-2008 më 13:50

  12. #1272
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    ..kjo nuk eshte e vertete Alfeko, une jam kryesisht dakort me disa shpjegime te tuat. Problemi eshte se 99% e lexuesve nuk e kuptojne kalimin nga nje ekuacion gjuhesor alien ne nje ekuacion gjuhesor tokesor(me shkronja latine te 2008)
    Kjo sepse dhe per stelen e Lemnosit ku lehtesisht disa prej jush mund te dallojne fjalet ZI, ZIA, MARAZ, syri i zakonshem has veshtiresi kolosale



    pa folur per mbishkrime te tilla si kjo me poshte ku dhe deshifruesit me eksperte
    do te viheshin ne veshtiresi


    Por une nuk mund te jem dakort me Linear B te Ventris dhe me vjen shume keq qe humbet kohen me te dhe qe beson se ai e ka deshifruar sakte.
    është shumë e vërtet kjo që thoni---syri has vështirsi të mëdha....nuk janë pak 6 muaj kohë për të dhënë një version shqipë të tabola cortoneza.Shpresojmë se do çlirohet një ditë Shqipëria edhe do hapin shkollë për albanologjinë,atëherë ç do gje do jetë më e lehtë.

    etokritin e ka lexuar thomopulo edhe e kam sjellë në forum
    SI NGAL MITKEN OSI BRSHIA SHTU ARKIA EPSHETUMELN,ARKAKOKLESHI LEP ASEBLEN ANAIT.

    UNË NUK JAM ASPAK ndakortë me shpjegimet e Ventris...unë themë se alfabetin rrokorë ai e deshifroj saktesishtë-vetëm kaq...për ç do gje tjeter "e kundërshtoj".
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 26-07-2008 më 13:54

  13. #1273
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    ...
    RUMANISHTEN NUK E NJOHË....thuhet se ka punime në shqipëri(çabejt) që tregojnë afrimitet mindis shqipes edhe ruamanishtes.Me sa njohë rumanishtja është e grupit latinë --në një kohë që latinia ka huazuar qindra fjalë nga mëma e vetë etruskishtja....ndaj është fundë e krye e gabuar të mendojme se shqipja ka huazuar nga rumanishtja...vetëm po të ecim me llogjikën e Mayerit.Kjo vërtetohet fare lehtë në se do mundemi të dallojmë mbishkrimet pellazge ..shih rastin e aulit më poshtë.]
    Jam plotesisht ne nej mendje me ty Alfeko ne cdo germe qe ke shkruar ketu.

    Auli -Aulesa,është e njëjta gjë edhe përbën emër njeriu-perëndie=AVULL-MJERGULL=FRYMA E PERËNDIS.Përmëndet që nga shek i 7 p e s në mbishkrimet etruske.Njihet nga dygjuhëshit etrusko-latinë si AVULLI.etje etje.Krahësimi me ru mun ishten është fundë e krye i gabuar.....
    Ju kujtohet skena me Menelaun kur tërheq Parin zvarrë?.Ndërhyn Afërdita edhe ja rrëmben edhe E MBULOJ ME AVULL=MJERGULL EDHE ÇOJË NË PALLATIN E PRIAMIT.Auli nënkupton avullin=frymën e shenjtë të perëndis.Në mbishkrimin e cortonës vrejmë edhe shprehjen AULESA LATINASE=frymën e shenjtë latinase
    Kur dhashe shpjegimet per Daulin dhe Aulin nuk fola per etmilogjine e Aulit, me sakte nga kane rrjedhur emertimet daulle dhe fyell.

    Me duket plotesisht me vend interpretimi Alfekos via Thomopoulos qe Aula duhet te jete Avulli ose Ajri. Pse? Zeri, tingulli, muzika jane ne vetvete dridhje te ajrit. Nuk mund te kete ze ne zbrazeti. Per keto arsye keto instrumenta muzikore eksplorojne aftesine e mediumit per te prodhuar tonacione hyjnore. Si cyla diare ashtu edhe daullja kane nje konstruksion te rralle, qe dikur i kam bere ne muzike por nuk e kam ruajtur te sakta ne memorje. ( Nje tjeter instrument qe do na hyje ne pune eshte gajdja qe njihet si Scottish Pipes)
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 26-07-2008 më 14:00
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #1274
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    Ju kujtohet skena me Menelaun kur tërheq Parin zvarrë?.Ndërhyn Afërdita edhe ja rrëmben edhe E MBULOJ ME AVULL=MJERGULL EDHE ÇOJË NË PALLATIN E PRIAMIT.Auli nënkupton avullin=frymën e shenjtë të perëndis.Në mbishkrimin e cortonës vrejmë edhe shprehjen AULESA LATINASE=frymën e shenjtë latinase.

    AVULLI QË LEXUAM MË LARTË PRURI AULESE LATINASE
    Kam pershtypjen se fjala avull ne shqip rrjedh nga folja vjell(qe e nxjerr) qe behet volli ose vulli ne te shkuaren. Kurse a ne fillim eshte ajo pjezesa emerformuese qe sipas te gjitha gjasave mund te kete fituar kete funksion prej foljes asht.
    A-volli~a-vulli.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  15. #1275
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    daimon mund te spjegohet vetem me nje fjale shqip:
    daim-on; ekuivalent i shkelqyeshem i gjithe-mon, = perhershem;
    daim-o'në = gjithmone aktiv/aktual, i pa keputur, konstant...

    Ku, dajm = tajm.


    Fatkeqsisht "dhembi" e "dhembja" jane sinonim i te njejtes baze = dhambi i cili dhemb me shume se plumbi i pushkes. (ata qe i kane provuar te dyja e dijne se dhimba e dhembit eshte me e forte)

    -cka u ba brew?
    -m'murr pushka!
    -eih, une kishe t'kapi dhim'ta e dham'it? - Qe tash t'kalon!

    E sa per DeAmon - ka kohe...
    Ka dhe nje mundesi tjeter.
    Ne fjalen adhurim(per perendite) lehtesisht vihet re te pakten ne 4 gjuhe fjala dhurate eshte thuajse e njejte.

    1. A-dhurim, dhuroj, dorezoj (shqip)
    2. a-doration (anglisht)
    3. d(h) uron (greqisht)
    4. a-doro (latinisht/it)

    Pervecse te gjitha e marrin kuptimin prej te dhamnes me DORE te bene pershtypje afersia e emrit foljor e dhamun(e dhene) me DAIMON ose dajmun.
    Ne fund te fundit Perendia eshte ajo qe njerezit i japin sakrificat, lutjen, dashurine bile dhe shpirtin ne fund.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  16. #1276
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Kush leu, mendjen e vet pelqeu- thote yni.

    A-ul qe sic thote Baptist ,me shprese se nuk po e keqkuptoj eshte forma e vjeter qe sot do shkruhej Ula, dhe sic thashe me siper per mua eshte Ula-Uja qe e gjejme tek Alb-ula dhe Alb-ule-na ku ula-ule do te thote uje.

    Ne kete pike av-ull-av-uj ka nje pjese qe do te thote uj dhe avulli me ujin ka te beje. Pjesa Av (ab-ap) per mendimin tim la lidhje me Af, ku kemi af-sh e ne italish affa-vape. Po ashtu Vap duket qe permban av-va. Nga Vap ka ardhur vapore italisht qe do te thote pikerisht avull.

    Tani lidhjet mund ti bejme si te duam mes shqipes latinishtes e italishtes, por mendoj se avull
    vjen nga uje dhe va(p).

    Qe pjesa ull eshte uje e verteton per mendimin tim edhe fjala Ak-ull apo aqull nga ka ardhur ne italisht aqua. Fjala uth-ull me duket se shpjegohet me uth-ath(et) dhe ull-uj pra uje i athet.
    Kulloj nga ku-ull, ku me shpeton domethenia e Ku por ull duhet te jete uj.

    Forma af-av-ab(rumanisht) besoj ka dhene ap(uje,lume) ne indoeuropianishten e supozuar .
    Ne shqip lum vjen nga ulm ashtu si Jutbina nga Ujtbina(besoj do te thote ujevare).

    Si tha: Kush leu mendjen e vet pelqeu.

    p.s mirese u riktheve Baptist.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyj-Njeriu : 26-07-2008 më 15:23
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  17. #1277
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    Ne shqip lum vjen nga ulm ashtu si Jutbina nga Ujtbina(besoj do te thote ujevare).

    .
    tani avull nuk ka sesi te vije nga uje+vap se ska sesi te ndodhi shnderrimi per te arritur aty.

    Gjithashtu dhe lum nuk ka sesi te vije nga ulm por ajo vjen nga folja lu(leviz) me fundoren e emrit m.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  18. #1278
    Warranted Maska e Qerim
    Anëtarësuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Nga "uj" vjen Ul-qin, Ul-piana.

    Ne gjuhen shqipe ,"uj" ben pjese tek fjalet "am-ulli", "h-ulloj=holloj", "vez-ulloj","iz-ull=ish-ull" ,"uth-ull" ,"suk-ull=cinx-ull","kumb-ull", etj

  19. #1279
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Scion Lexo Postimin
    sipas anglishtes tende i bie qe folja Shko = Mos shko meqe fute pjesezen mohuese s' .
    Jo-jo, sipas "anglishtes sime", i bie se ti nuk e kupton shqipen!

    Sepse sipas shqipes tende - fjala sforcoj, i bieka zbus; kurse fjala z[s]bus, i bieka sforcoj - gjithesesi!


    p.s.:

    Me vje keq qe te paskam thirrur "Zemrush" (fjale perkdhelese te ne) ne krye te shkrimit, s'e kam vene re. (Kam qene i dehur) por te propozoj ta lexosh pak me me vemendje pjesen hyrese te eksplikimit, ne vend se te merresh me interpretimin adresorit si ironizim a tjeter, sepse nuk ishte.

    Respekt.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 26-07-2008 më 16:14 Arsyeja: add
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  20. #1280
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin

    Tani lidhjet mund ti bejme si te duam mes shqipes latinishtes e italishtes, por mendoj se avull
    vjen nga uje dhe va(p).

    .
    Ka nje tjeter lidhje midis ujit dhe avullit.
    Avulli perftohet ne sasi te madhe dhe te dukshme kur uji fillon e vlon ose valon.
    Nese kemi kaperximin(1) nga va-av(qe e permende qepare por me nje shembull te gabuar) atehere do te kishim foljen avlon qe ne fund te fundit eshte avullon dhe prej saj kemi direkt emrin avull.

    Tani persa i perket italishtes, VAPORE, une jam dakort me ju qe rrenja e kesaj fjale mund te kete ardhur prej vape.
    Ky eshte ne fund te fundit ndryshimi midis shqipes dhe gjuheve fqinje ""te huaja"", sepse shqiptari kur emertoi avullin u nis prej foljes vlon(valon) kurse ""i huaji""" per te njejten fjale perdori konceptin e 'vapes' qe cuditerisht nuk eshte fare e huaj per.......shqiptarin.

    (1) ky fenomen i kembimit te vendeve eshte i njojtur ne gjuhen shqipe gjate perftimit te disa emrave.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •