Close
Faqja 52 prej 128 FillimFillim ... 242505152535462102 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,021 deri 1,040 prej 2545
  1. #1021
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    O Dalan rri urte se kerkush nuk u kap per indo-evropianishten por fjala ishte per termin Zeus-Dia (origjina-zanafilla), kur diskuton per fjale primitive duhesh me bo krahasime me gjuhet te tjera te lashta qe me marr nje konkluzion sa me te qarte dhe bile te ndihmon me shume.

  2. #1022
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga GL_Branch Lexo Postimin
    ka mundesi qe 2 fjalet e kane formuar termin Diell.., Di (zoti) elli (ylli) ===Ylli i Zotit?..se fjala diell dhe yll/ill jane shume me te vjeter prej atyre jane formur emrat Illiret (illiria) dhe Helenet (Helena-Ellena)

    Ellena = Ell (yll), Ena (Hena...H eshte futur vone ne fjalorin shqiptar)
    Illiria = Toka/Vendi e yjeve...prej nga ka rrjedh edhe emri mbretetir te pare ilir...Ylli (hylli) dhe i mbretit te dyte Bardhylli.
    dakord,perveç kesaj une shtoj qe DI=DITE

  3. #1023
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Citim Postuar më parë nga Styx Lexo Postimin
    Per mendimin tim, te cilin e kam dhene tek Baal dhe ne nja dy tema te tjera. Zeus eshte nje titull. Kjo vertetohet nga fakti qe Zeusi ishte vdekatar (varri ne Krete ) si edhe nga tregimet e Shtjefen Gjecovit.

    Cfare dua the them eshte se Zeusi (as below)eshte pjesa tokesore njerezore e Zanes hyjnore. Ku e kemi degjuar kete teori?

    Diskutimi ketu (per mua se paku) eshte se nga rrjedh ky titull? Cfare perfaqeson? Kush e mbajti dhe ku eshte mbajtur ky titull?
    Nese Zeus lidhet filologjikisht me djegjen,diten,driten,zerin etj e identifikohet me Diellin si ka mundesi qe te jete tokesor ?

    Qe te lidhet me token duhet te kete nje element tokesor qe te mos jete ushqimi dhe vdekja ,pasi ushqimi dhe vdekja i takojne cdo hyjnie,te pakten me cfare percillet e ne fund te fundit eshte logjike antike pasi cka nje lindje ka domosdoshmerisht edhe vdekje .
    Dmth Zana si mund te jete hyjnore e Zeusi tokesor. Zanen e lidhe me Maat po a nuk eshte Maat sipas teje aseksuale?

    Dia dhe Zeus kane lidhje vetem nepermjet Diellit e vetem ne gjuhen shqipe,dia si Dije e Zeus si Zeri,Zani, dmth si 2 koncepte te ndara por qe bashkohen kur i vishen Hyjit/Hyllit.

    Lidhja e supozuar dias dhe zeus eshte nga pikepamja e shqipes e gabuar, nuk vjen asnjera direkt prej tjetres.

    Me shume sesa Zeus une do kerkoja fjalen Hyll per ta caktuar si titull.

    Nga djali i Dardanit Hylli do lindte Troja.
    Nga djali(nje prej te shumteve) i Herakliut Hylli do lindte Sparta.
    Nga djali i Eneas Hylli do lindte Roma.

    Patriarku ,mbreti, prijsi, eshte Hylli. Pastaj Bardhyl mendoj se eshte ne te njejten logjike ,duke qene se nga mijera emra ilire qe na percillen nga guret e varrit emri Bardhyl mungon plotesisht.
    Hylli eshte gjaku mbreteror , nuk me duket Zeusi. Hylli me duket Titulli, ndersa emri i vertete i djalit te dardanit,djalit te herakliut ka humbur,ndersa i atij te Eneas ka mbijetuar Askanius.

    Mytili eshte mbret tjeter ilir ndersa -ili e gjejme edhe tek disa mbreter hitite.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyj-Njeriu : 24-06-2008 më 13:53
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  4. #1024
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    TANI I KENI HYRE DISKUTIMIT ATY KU DUHET TE DISKUTOHET ,
    DIELLI- ESHTE DZEWZ
    Nese me lejoni per emrindite, diell e vetmja eshte gjuha shqipe qe e ruan bazen dhe kuptimin e emrit dite diell die pra gjuha shqipe eshte gjuha proto e lashte indiane nese marrim perbaz emrin dite te kesaj gjuhe .
    RZE -RR-ZE
    LEXO r dhe d lexo z dhe i edhe dze-die diepatros
    I thon anglisht rezes reiz ju qe e dini anglishten mos vjen ky emer nga kjo baz?!...
    Nese engatrrojm emrin tini me zeus do ti koklavitim gjerat edhe me tutje .

  5. #1025
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    Madhëri(Dias)

    nuk je aspak jashtë teme---as unë nuk jam vlerësuesi i punës së mbrekullueshme që bëni në këtë forum.

    Problemi qendron këtu:

    Ekziston një greqishte e dorëshkruajtur e cila ka shumë fjalë shqipe në përbërjen e saj.Të ngrej dikush peshën e njohjes së këtyre fjalëve ,është një peshë shumë e rëndë ...gjigande=katastrofi e ç ka na bordelloset për greqishten e lashtë deri më sotë.Isiqio përbën bazën e kësaj teme.Unë mund të ndihmoj në këtë drejtim....por duhet shumë punë,ndaj më mirë lër ta ruajmë paralelishtë në këtë temë.Ekzistenca e fjalve shqipe në greqishten e lashte vërteton AUTOKTONIN PELLAZGE TË ARVANITËVE EDHE ÇAMËVE......çamët......A e dini se vallja kombëtare e greqis është " vallja çamiko" .A e dini se greqin e banojnë 4 milion arvanitas?.Sllavët edhe turqit e shpallën veten e tyre jogreke.Cilët janë grekët ???? i ellines ine i metekondes tis elliniqis pedhias=grekët janë pjesmarrsit e shkollimit grekë,ka thënë Isokrati dikur,por edhe sotë po këta janë grekët,pasi gjuha mëmë e këtij kombi edhe në ditët tona -është arvanitja shqipe-sllavja edhe turqishtja e mëvonshme.....ndaj ti gëzojmë shkollat greke që na hapën zogu-hoxha-nano-berisha

    me pak fjalë : sjellja e fjalëve shqipe, të shkruajtura në greqishten e lashtë ,është një rrevolucion që e përmbanë kjo temë.
    Alfeko nuk ka gje qe te me bej me te lumtur sesa vleresimi qe marre per kontributin tim modest.
    Tani, une jam njeri i thjeshte, jam fare normal . Nese do ta vleresoja me termin 'madheri' dicka ne vehten time do te ishte dashuria qe ndjej per racen dhe token time. Ajo eshte 'madhore' dhe eshte burimi dhe frymezimi im.
    Boll per vehten time.
    Une dua te te FALENDEROJ ty, Darius, Barat, Hyj-Njeriu, Dalan, Baptist, Land, Styx, Gl Branch, Kreks, Xh.Gashi dhe ndonje tjeter(te me falni qe sju permend dot te gjitheve) per PUNEN E VYER QE BENI NE ZBULIMIN E TE VERTETES.
    Ne pamje te pare duket se eshte thjesht nje diskutim i pavlere forumi.
    JO, jo .
    Puna juaj eshte ajo qe ndez shpirtrat e njerezve, ajo na ben te duam njeri-tjetrin racen dhe token tone. Ky forum sado i pavlere ti duket ndokujt eshte vendi ku njerezit bashkohen. Dhe raca jone ka me shume nevoje se kurre te bashkohet.
    Te gjithe ata qe kontribojne me mendimet e tyre , punen e tyre, dashurine e tyre jane ata qe une pa frike do ti quaja te ngjashem me Rilindasit.
    Falemnderit cuna.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  6. #1026
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin

    Po kështu edhe fjala e sotme greke "niqi"=fitore,përbën thjeshtë një fjalë pa kuptim në gjuhën greke,pasi "niqi-niqi-ndiqi,ndiqi armiqët,ndjekja e armikut=fitore....kështu thuhet edhe sotë në gjuhën shqipe.
    Alfeko jo fare rastesisht une kam te njejtin mendim.
    Folja n-djek ose n-doqa (ne anglisht pursue shume e ngjashme me përzë) ne """"""greqishten"""""""" e vjeter eshte gati-gati e njejte me shqipen.



    ashtu sic eshte e njejte fjala e neq=e ndjek per fitoj ose fitoren, ku me nje fjale fitorja sigurohet kur armiku eshte ndjekur, eshte perzene, eshte debuar e shpartalluar.

    Maratonomaku

    Rent, or rent, rent e u thuaj
    Se u çthur ordi e huaj,
    Se betejën e fituam
    Dhe qytetin e shpëtuam!
    Rent, or rent,
    Rent, or Marathonomak!

    Kap një degë prej dafine
    Dhe vërtitesh ndaj Athine,
    Nëpër fush’ e brek mi brek
    Këmba tokën as t’a prek,
    Hip’ e zbrit,
    Petrit, Marathonomak!

    Ke një plagë, po s’e the,
    Djers’ e gjak pikon për-dhe;
    Do që ti të jesh i pari,
    Për triumfin lajmëtari
    Flamur-gjak,
    Kuqo, Marathonomak!

    T’u tha gryka, po s’të pihet,
    T’u mpi këmba, po s’të rrihet,
    Se mileti po të pret,
    Ankthi zëmrat ua vret,
    Vrer e tmerr,
    Shpejt, or Marathonomak!

    Kurrë kaqë s’dogji djelli
    Dhe si plumb s’rëndovi qjelli,
    Kurr’ aq ëmbël’ e bukur s’ftoj
    Hij’ e lisit edhe kroj;
    Turru tej,
    Tutje, or Marathonomak!

    Vapa mbyt e pluhri nxin
    Ferra çjerr e guri grin
    Afsha gjoksin përvëlon
    Syrin avulli verbon;
    Ur’ e prush,
    Furr’, or Marathonomak!

    Gryka si gjyryk të çfryn
    Prej Vullkani flag’ e tym
    Se ç’vëngon e se ç’gulçon,
    Zëmra brinjët t’i çkallmon
    Me tokmak,
    Mbahu, or Marathonomak!

    Nëna, motra, nusja dalin,
    Ngrehin krahët të të ndalin,
    Mos, se s’janë veç Najada
    Magjistrica dhe Driada;
    Lark, or lark,
    Lark, or Marathonomak!

    Hajde, ja Akropolia,
    Ja qyteti e njerëzia
    Që të pan’ e që të çquan
    Dhe fuqinë t’a rishtuan
    Ha dhe pak,
    Hajde, or Marathonomak!

    Ja, arrive, ua the:
    Ç’gas e ç’helm qe kjo myzhde!
    “E fituam!”, brohorite
    Dhe për tok’ u-përpëlite;
    Vdiq, or vdiq!
    Vdiqe, or Marathonomak!

    Rent kudo, dyke bërtitur,
    Nëpër shekuj faqe-ndritur,
    Se i vogli shtrin viganin
    Dhe i shtypuri tiranin,
    Veç e tok,
    Tok, or Marathonomak!
    Ndryshuar për herë të fundit nga dias10 : 24-06-2008 më 19:31
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  7. #1027
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    jo,jo, alfeko ka te drejte,kontributi jot nuk eshte modest,eshte i jashtezakonshem,ke mbushur perfekt boshllekun qe le baptist(le te shpresojme qe te kthehet dhe ai).

    nuk eshte per te bere qefin,le te themi te verteten.

    njerez si styx,baptist,dias 10 jane te paperseritshem.

    veçoj dhe te tjeret,darius,alfeko,dalan,barat,hyj dhe te tjere


    ps.une kam lexuar me kohe,shkrime te tuat ne anglisht ne sajte te tjera,por nuk e dija qe zeus eshte dias 10
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 24-06-2008 më 19:42

  8. #1028
    Pheidippides, mbajtesi i mesazhit """"Greek""", i famshmi Maratonomak para se te leshonte frymen e fundit tha . "Νενικήκαμεν" (Nenikékamen, 'We have won').

    NENIQEKAMEN= NE+NIQE+KAMEN=NE+NDOQEM+ KAMI(kemi)=ne i kemi ndjekur(armiqte)=ne fituam

    Citim Postuar më parë nga clint Lexo Postimin
    jo,jo alfeko ka te drejte,kontributi jot nuk eshte modest,eshte i jashtezakonshem,ke mbushur perfekt boshllekun qe le baptist.

    nuk eshte per te bere qefin,le te themi te verteten.

    njerez si styx,baptist,dias 10 jane te paperseritshem.

    veçoj dhe te tjeret,darius,alfeko,dalan,barat,hyj dhe te tjere


    ps.une kam lexuar me kohe,shkrime te tuat ne anglisht ne sajte te tjera,por nuk e dija qe zeus eshte dias 10
    falemnderit, kurse ti je fisnik.

    Po vete Marathona cfare eshte?

    Μαραθῶνος (Machê tou Marathônos),

    Marathônos=Marr+thôn+os(prapashtesa e shemtuar greke)=Marr + THONE
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 26-06-2008 më 17:48
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  9. #1029
    i/e larguar Maska e GL_Branch
    Anëtarësuar
    02-11-2003
    Vendndodhja
    Arbany
    Postime
    1,592
    Citim Postuar më parë nga clint Lexo Postimin
    dakord,perveç kesaj une shtoj qe DI=DITE
    ndoshta , por une nuk besoj se ta thote vet emri i mbretit ilir Bardhylli...mu kon e kishin perdor parashtesen Bardhe + elli nese kishte me qene fjala per yllin qe shendrit (kete rast diellin).

    Me termin Zeus-Zot se pse eshte shqipe me se miri ta tregon ky shpjegim se shume terma jane krijuar nga fjalet e yjeve sepse Yjet/Qielli/Dielli per shume kohe kane qene te pashpjegueshme per qenjen njerzore dhe prej tyre kane dal shume perendi dhe fjale tjera, jo me ket si Cavalli-Sforza e shume linguista e tjere kane thene qe shqipja eshte me e vjetra e njerezve qe kane jetuar ne kontinentin tone.


    English------Greek------------Albanian ----Slavic------Latin

    Star----------Asteri----------------Ylli/Illi-----Zveda---------Stella/Astrum/Sidus
    Moon--------Fegkari/Chazevo----Hëna-----Mesecev------Luna
    Sun----------Illios------------------Dielli------Sunce---------Solis
    Sky-----------Ouranos-------------Qielli------Nebo-------- Athra/Axis/Caelum


    Vetem shqipja ka nderlidhshmeri Yllit-Diellit-Henes-Qiellit kurse gjuhet e tjera kane marr nje prej tjetres (Persishtja, Baltidshja etj dhe anasjelltas) dhe skane asnje lidhshmeri mes veti.

    nga keto fjale kane lind Illiret dhe Ellenet (greket)...kjo vet tregon vjetersine e fjaleve te shqipes sepse keta popuj kane qene shume te lidhur me perendite (qiellin...besonin ne qiell)...

    Gjithashtu greket e adabtuan fjalen Illios (os - mbaresa) nga shqipja/ilirishtja si dhe latinet Stella (a - mbarese).
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 26-06-2008 më 17:48

  10. #1030
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Pheidippides, mbajtesi i mesazhit """"Greek""", i famshmi Maratonomak para se te leshonte frymen e fundit tha . "Νενικήκαμεν" (Nenikékamen, 'We have won').

    NENIQEKAMEN= NE+NIQE+KAMEN=NE+NDOQEM+ KAMI(kemi)=ne i kemi ndjekur(armiqte)=ne fituam
    shumë e saktë.

    influenca greke në ato kohë ka qënë shumë e dobët,pasi grekët nuk ja arritën kurrë të qeverrisnin një kombë grekë.Sepse që nga lindja e tyre ata ishin "grupi fetare i falltores së apollonit në Dilo..nën mburojën e aleancës së Athinës.

    Aleanca e Athinës në rënie të saj u pasua nga Aleksandri i madhë,edhe këtu qendruan si folësit e gjuhës së fesë".Ardhja e romës edhe i bordellos bizantine kishi po të njëjtin drejtim latinishtja=gjuha e shtetit.greqishtja =gjuha e fesë edhe e ligjeve të murgimit.Grekët i bënë shtetë për herë të parë ortodoksët shqipfolës=Arvanitët

    vrej pisat -dijetarët e sotëm -kur flasin për gjuhën e popullit=gjuha e pështirë e popullit..kjo ishte shqipja jonë,ndërsa gjuha "papështirë" ishte greko-latinja teknike.

    ndaj shumë fjalë shqipe janë përvetsuar nga gjuha greke ,pasi populli fliste shqipë,ndërsa kisha fliste greqishten,por kisha =shkollë,edhe shkollimi =grekët janë ata që marrin pjesë në shkollimin grekë=isokrati

  11. #1031
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Etimologji

    --------------------------------------------------------------------------------

    Po rendis disa fjale qe kane mbrapashtesen IELL
    DIELL
    QIELL
    MIELL
    MBIELL
    SIELL
    PIELL
    Pra te gjitha kane Iell qe per mendimin tim ka te bejne driten e yllit
    __________________
    pro

    Pershendetje ajzberg kopjova kete postimin tuaj ne nje tem e besoj se ka rendesi te madhe postimi juaj sepse i gjithe kuptimi i ketyre emrave ka te bej me driten bardhesin .
    Ka edhe tjere emra qe jane te formuar ne kete form,por eshte interesante emri Siell
    nese e shiqojm me hollsisht se pse renditet me keta emra besoj se ky emer ka rrenjet te nje gjuhe te lasht indiane suell qe me kete emer emertohet Ylli mendoni pakez te tema e dodones si quheshin banoret e dodones ishin sellojt selost apo fisi shales-shalianve qe nje antare thot shala grihen-luftojn per yje apo ashtu dicka.
    Ja pra pse fisi shale renditet nder fiset e apostrofuara te Dodones ,ky postim imi ndoshta ska fort lidhje me germat por ka lidhje me emrat me te lasht te Pellazgve .
    PERSHENDETJE

  12. #1032
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    straboni na fletë për një vëndë të shumë banuar në kohët e lashta (për shqipërin),në kohën e tij ç do gjë është shkatërruar.Shkenca shqiptare-e turpëshme- nuk e mori mundimin të studjonte shkakun e shkaterrimit të këtij qytetrimi---por Pilika nxjerrë nga varri Plutarkun edhe na kujton çu bë pasuria edhe zhvillimi i zonës sonë.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  13. #1033
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    njohsit e temes duhet ta dine patjeter se në kohët e ëashta nuk kishim kalendar të njohur kohorë.Vitet percaktoheshin me mënyra të ndryeshme ...me thëniet "kaq vera ...nga filan ngjarje".Ajo që dua të theksoj është fakti që arkeologjia shqiptare nuk ka mundur kurrë të ketë një mendim të sajin përreth kohgjarjeve të lashta,këto përcaktime janë imponuar në shumicën e rasteve nga arkeolog të huaj.Si ç treguam më lartë me anë të Pilikës ,edhe apollonia edhe bylisi ishin ndertuar që nga mijvjeçari i dytë para erës sonë-sipas antikitetit.
    Ja ç na thotë Pilika për kalendarin kohorë në lashtësi-në lidhje me ç ka thash më lartë.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  14. #1034
    Ne shkëmb e gdhendim historinë


    Me prof. Muzafer Korkutin, pos miqësisë së hershme më lidhin edhe diskutimet mbi artin prehistorik, një lami e bukur kjo, grishëse, por tejet e vështirë, si përrallë a labirint minotauri, ku të vërtetat e qëmotshme s‘dalin ballazi, por mbuluar nën qyrkun (a vellon) e mistikës, rrethuar nga gjithfarë nebulozash semantike, me kode të fshehtë e shenja që vijnë prej realitetesh të vdekura e migrojnë drejt vetëdijes sonë, që humbasin diku nëpër muguj, dhjetëra e mijëra vjet më parë, kur njeriu flinte në bashkësi primitive shpellave, aty këndonte e aty kërcente, aty edhe gërvishte gurin e pikturonte njerëz, kafshë, perëndi, nën hipnozat dhe dëlirët e ritualeve magjike, në zanafillë të religjioneve dhe ekstazave psikopatologjike, në zgrip të ideve dhe mendimit, në përlindjen e spikamave të filozofisë. Këto që thashë janë gjithë po pjesë e librit "Arti shkëmbor në Shqipëri", doemos.

    Në fakt, libri në shqip dhe në anglisht, jo se më habiti e më la pa mend, për sa i takon informacionit që sillte. Ata katër gjahtarë me qentë e tyre dhe dreri që vrapon, e quajtur ndryshe "Piktura e Trenit", është kaq shumë e njohur për mua dhe të tjerët, qysh nga bankat e shkollës. Por këtë "epos" ekzistencial të parashqiptarëve, të hedhur në një rrafsh shkëmbor, vertikalisht, nga duart e të parit piktor të periudhës së neolitit këtu e 3600 vjet më parë, aty, në shkëmbin e Spilesë, buzë gjirit të ngushtë që formon liqenin e Prespës së Vogël, e ka zbuluar dhe interpretuar i pari bash Muzaferi. Dhe argumentet e tij shkencore, qasjet me simotrat e kësaj pikture neolitike filluar nga Lipci në Malin e Zi, Valcamonica (Brescia) në Itali, pikturat prehistorike të Comunes (Itali) e gjer tek ato në Gortalovo, Qarku i Plevenit (Bullgari), sjellin në dijen tonë pohimin tashmë të pakundërshtueshëm dhe të pakapërcyeshëm se "Piktura e Trenit" është e vetmja dhe më e hershmja e kësaj tipologjie në Ballkan, prandaj edhe një tempull sublim i parahistorisë së shqiptarëve, ngulur në këto vise dhjetëra mijëra vjet më parë, atëbotë kur njerëzimi porsa bulbonte si vetëdije e sublimuar në kontinentin plak. Me kujdes, ballafaqime faktesh, stilemash, paradigmash, si dhe një logjikë shkencore që s‘lë diskutim studiuesi hedh poshtë edhe ndonjë tezë të përndarë tej e tëhu në ajrinë e spekulimeve shkencore mbi kinse datimin e saj në periudhën e mesjetës, mbase (mos qoftë kështu!) për ta rrëzuar këtë katedrale lavdie të kulturës së hershme të shqiptarëve, këtë kështjellë të ngulmimeve të tyre në trojet ku Zoti i pat hedhur në fillesë... Polemika, paçka se brenda një takti dhe etike që respekton tjetrin shtrihet edhe në riinterpretimin e pikturës shkëmbore të Rubikut, duke e korrigjuar përfundimin e dikurshëm të akademikut Dhimitër Shuteriqit se ajo ishte një paraqitje simbolike e luftës fetare midis Perëndimit dhe Lindjes gjatë Mesjetës. Faktologjia e fundme (2006-2007) dhe qasja e saj me pikturat murore të Bovillës në afërsi të Tiranës dhe të Vlashnjës në afërsi të Prizrenit, e çojnë studiuesin pashmangshmërisht drejt epokave të moçme. Arti prehistorik i bërë në formën e shkrimeve piktografike, veç hershmërisë së ngulmimeve preilire dhe ilire, sjell shansin e kuptimit të filozofisë së jetës së atëhershme të stërgjyshërve tanë, filozofi që shfaqet falë mitologjisë, besimeve dhe sugjestionit ezoterik, riteve magjike, religjioneve politeiste pagane, apo kodeve të komunikimit për mbrothësi në jetë, begati e bollëk, posaçërisht në gjueti. Figurat antropomorfe që sundojnë në këto piktura shkëmbore, tok me ato zoomorfe, pleksen çuditërisht me simbole të cilat të dyzojnë, ndaj dhe nguron të vraposh drejt e në përshpjegime kategorike, të "padiskutueshme", rreth vërtetësisë dhe autenticitetit të tyre. Gjithsesi, vizatimi i kafshëve (drerit për shembull) ishte, veç të tjerave, një lloj magjie homeopatike me anë të së cilës njerëzit e asaj kohe realizonin saora ndikimin mbi vetë gjuhën dhe komunikimin. Më tutje, kjo lidhet me ritet dhe ritualet. S‘duhet anashkaluar procesi i krijimit të kulteve, na thotë autori, posaçërisht ai i Diellit si jetëdhënës. Linjat e kursyera të pikturave shkëmbore, sidomos pikat mes tyre, merren sipas Korkutit edhe si shenja të këtij "Dielli", pra si burim jete dhe energjie, si fuqi nuzmatike, më tutje si shenja të dallimit gjinor, të riprodhimit seksual etj. Ky polisemantizëm e detyron mendjen e studiuesit të bëjë ekskursione të shpejta sa në histori, sa në filozofi, sa në teologji, veç duke mbetur, më në fund, besnik i arkeologjisë ku ka edhe shpirtin, sikundër marrjes parasysh të hipotezave (pandehmave) që vijnë nga integralet e hequra prej studiuesve të tjerë bashkëkohës të fushës (në botë), të cilëve ai u është referuar. Kështu ka bërë, bie fjala, për afritë që hasen midis pikturës shkëmbore neolitike të Lepenicës (18 figurave antropomorfe dhe 8 figurave të çrregullta gjeometrike) dhe asaj të "Slijebit" afër Vishegradit në Bosnjë apo figurës antropomorfe të "Verdi Rock" (Valcamonica).

    Nga shtatë vizatimet shkëmbore që Korkuti sjell në librin e vet, ato të Trenit dhe të Lipcit janë dëshmi e popullsisë autoktone ilire, ndërsa pesë të tjerat (Bovilla, Rubiku, Vlashnja, Reçi e Xibri), sipas tij, mbeten një problem i pazgjidhur ende për sa i përket përcaktimit të bartësve të tyre, si dhe një datimi më të qartë. Rrjedhimisht, para studimeve tona ka një truall ku duhet ngulmuar, hulumtuar më tej dhe deduktuar. Me gjasë na duhet të përkëdhelemi nga pohimi i Korkutit se ato janë "vepër e popullsisë paleoilire, protoilire ose e një substrati etnokulturor më të hershëm, të po atij territori, kur në epokën historike jetonin ilirët e jugut".

    T‘i japësh "gjuhë" ndoca pikturave gurore që heshtin me kryeneçësi në zgafellet dhe shpellat e Shqipërisë, të sjellësh sosh një kumt mbijetese e vazhdimësie për trojet e të parëve tanë, pse jo edhe një flakëz krenarie se qenkemi po ajo rrjedhë prej po atij populli të lashtë, ilirëve e protoilirëve, vijmë prej një kohe ku mugujt e epokave na dëftojnë epërsi e na japin më shumë kuptim - kjo është vërtet diçka e bukur dhe e lavdërueshme. Ca më fort e bukur dhe e lavdërueshme është kur kemi parasysh se libri i drejtohet edhe auditorit të huaj shkencor. Bash një të tillë punë (jo thjesht njohëse) shkencat tona albanologjike duhet ta bëjnë edhe më me pasion, dije, ngulm e cilësi shkencore nesër. Autori, miku im i nderuar, ka shkuar mes një kalvari mbi 40 vjeçar përsiatjesh, meditimesh dhe shqyrtimesh shkencore dhe na ka sjellë, me një gjuhë të thjeshtë dhe në mënyrë lakonike, konkluzionet e një pune që mosha dhe eksperienca i bëka ca më të praruara. Profesori i njohur i arkeologjisë shqiptare, Muzafer Korkuti, është një emër që duket se s‘dëshiron t‘ua lëshojë të tjerëve frerin e kalit të azdisur që ia paska hipur herit; kalë që s‘quhet me tamam "Pegaso", por që është, megjithatë, një sivëlla i tij dhe që ne e thërrisnim thjesht: Arti prehistorik shqiptar.


    Gazeta shqip
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  15. #1035
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    T‘i japësh "gjuhë" ndoca pikturave gurore që heshtin me kryeneçësi në zgafellet dhe shpellat e Shqipërisë, të sjellësh sosh një kumt mbijetese e vazhdimësie për trojet e të parëve tanë, pse jo edhe një flakëz krenarie se qenkemi po ajo rrjedhë prej po atij populli të lashtë, ilirëve e protoilirëve, vijmë prej një kohe ku mugujt e epokave na dëftojnë epërsi e na japin më shumë kuptim - kjo është vërtet diçka e bukur dhe e lavdërueshme. Ca më fort e bukur dhe e lavdërueshme është kur kemi parasysh se libri i drejtohet edhe auditorit të huaj shkencor. Bash një të tillë punë (jo thjesht njohëse) shkencat tona albanologjike duhet ta bëjnë edhe më me pasion, dije, ngulm e cilësi shkencore nesër. Autori, miku im i nderuar, ka shkuar mes një kalvari mbi 40 vjeçar përsiatjesh, meditimesh dhe shqyrtimesh shkencore dhe na ka sjellë, me një gjuhë të thjeshtë dhe në mënyrë lakonike, konkluzionet e një pune që mosha dhe eksperienca i bëka ca më të praruara. Profesori i njohur i arkeologjisë shqiptare, Muzafer Korkuti, është një emër që duket se s‘dëshiron t‘ua lëshojë të tjerëve frerin e kalit të azdisur që ia paska hipur herit; kalë që s‘quhet me tamam "Pegaso", por që është, megjithatë, një sivëlla i tij dhe që ne e thërrisnim thjesht: Arti prehistorik shqiptar.

    Me ne fund Korkuti u zgjua....
    Hajde furca hajde....


    Citim Postuar më parë nga Shpend Bengu Lexo Postimin
    Prof .Dr. Myzafer Korkuti (sot drejtor i Muzeut Arkeogjik në Tiranë), është një ndër autorët e tekstit Hisoria e Popullit Shqiptar (për vitin e katërt të shkollës së mesme të përgjithshme). Ai është pikërisht autori i Kreut I, që është Historia e Lashtë, Rendi i bashkësisë primitive. Për mua është shumë i çuditshëm fakti që personi i cili ka meritën për zbulimin e Shpellës së Lepenicës, në këtë tekst, nuk e përmend fare ekzistencën e saj.

    Dihet që fotot, gati prej 30 vjetësh, qëndrojnë në këtë Muze (ashtu si dhe shumë thesare të tjera), por asnjë foto origjinale e bërë prej tij nuk figuron në tekstin shkollor.)
    Shkaterrimi i shpelles se Lepenices

  16. #1036
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Dicka nga puna e atyre qe nuk ishin "korkuter" ne jeten e tyre.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  17. #1037
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    vijim...................
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    

  18. #1038
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Pheidippides, mbajtesi i mesazhit """"Greek""", i famshmi Maratonomak para se te leshonte frymen e fundit tha . "Νενικήκαμεν" (Nenikékamen, 'We have won').

    NENIQEKAMEN= NE+NIQE+KAMEN=NE+NDOQEM+ KAMI(kemi)=ne i kemi ndjekur(armiqte)=ne fituam
    Po sikur ta provojme pak foljen νικώ (= fitoj, ç'është më interesantja, folja fitoj e shqipes është huazim nga latinisthtja) ta zgjedhojmë në """greqishte""" ne që vajtëm në shkolla """greke""", mos ka gjë """zgjidhje"""?


    Cilat janë kohët e foljes?

    ενεστώς ----> νικώ
    παρατατικός ----> ενίκων
    μέλλοντας ----> νικήσω
    αόριστος ----> ενίκησα
    παρακείμενος ----> νενίκηκα
    υπερσυντέλικος ----> ενενικήκειν

    A thua? Me të vërtetë është """greqishte"""?

    Ja të shikojmë tash si bën folja në vetët e kohës parakeimenos

    Njëjës

    νενίκηκα
    νενίκηκας
    νενίκηκα

    Shumës

    νενικήκαμεν (a të kujton diçka kjo dias10? provoje dhe ti në atë program që ke)
    νενικήκατε
    νενικήκασιν


    dias10, edhe sikur katër klasë të kishe o derzi, broçkulla si ato që shkruan më sipër nuk do guxoje të shkruaje.

    Pse mer lal bën gjëra të tilla? Të duken forumistat për budallenj?


    PS, Justiniani, di ç'farë brohoriti kur u ndërtua Shën Sofia në Konstandinopol? (detyrë shtëpie kjo)
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  19. #1039
    Warranted Maska e Qerim
    Anëtarësuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    vijim...................
    Shume interesant ! Me shume me pelqeu "anda=ndë" te cilen e kisha ndeshur ne shkrimet mesape ,por nuk e kuptoja.

    Sa per "bato" mendoj se vjen nga "bëj" .pra "bato=krijuesi", sepse "bato" ishte nje perendi mesapo-pellazge.Ashtu si "theoto-bato".

  20. #1040
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    Po sikur ta provojme pak foljen νικώ (= fitoj, ç'është më interesantja, folja fitoj e shqipes është huazim nga latinisthtja) ta zgjedhojmë në """greqishte""" ne që vajtëm në shkolla """greke""", mos ka gjë """zgjidhje"""?
    Cilat janë kohët e foljes?

    ενεστώς ----> νικώ
    .....
    A thua? Me të vërtetë është """greqishte"""?

    Ja të shikojmë tash si bën folja në vetët e kohës parakeimenos

    Njëjës
    ...
    Shumës

    νενικήκαμεν (a të kujton diçka kjo dias10? provoje dhe ti në atë program që ke)

    dias10, edhe sikur katër klasë të kishe o derzi, broçkulla si ato që shkruan më sipër nuk do guxoje të shkruaje.

    Pse mer lal bën gjëra të tilla? Të duken forumistat për budallenj?

    PS, Justiniani, di ç'farë brohoriti kur u ndërtua Shën Sofia në Konstandinopol? (detyrë shtëpie kjo)
    Epo keshtu eshte kur ke pese klase shkolle dhe mban veten me universitet. Po filloj nga fundi:
    Justiniani nuk brohoriti asgje, sepse kishin kaluar 5 vjet qe nga revolta e Nikas e cila filloi nga brohoritjet "Fitore" mes Kuq e Bardheve dhe Blu-Gjelberve. Sic duhet t'ja u kishin mesuar ciceroneve, revolta perfundoi me djegjen e kishes se Perendeshes (ose "Agia Sofia" e pare). Justiniani pagoi te rinderohej kisha e Zonjes me shtylla qe u moren nga tempulli i Dianes (Efes). Po pertoj te folloj tani me simboliken e katrorit, katres dhe peses.

    Kur u inagurua pervec recitimit te pasurive (pjesa e fundit) Justiniani tha:"Lavderuar Qofte Zoti, ta kalova Salomon!" Sigurisht qe ai nuk mendonte qe kishte Fituar mbi Zotin dhe as Zoti mbi ate.

    Na ke sqaruar shume ""shkoqur"" qe fjala "Fitore" na vjen nga latinishtja. Na bej nder tani dhe na gjej eimologjine latinisht te VIC dhe le ta vulosim kete mesele. Per me shume kjo do na mesoje edhe se si fjala greqisht per Fituam rrjedh nga ajo latinisht.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •