Close
Faqja 2 prej 128 FillimFillim 12341252102 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 2545
  1. #21
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Pershendetje Alfeko!
    Nuk besoj se jane te gjithe te atij kallupi qe thua
    Shaban Sinani ka edhe parathenie ne librin e Pilikes dhe jep vleresime maksimale per ceshtjen pellazgjike...ashtu si dhe Moikomi, i cili e adhuron deri diku eruditin Pilika. Te pakten, nga shkrimet qe kam lexuar kjo pershtypje me eshte krijuar per dy emrat qe permenda. Ti mbase di fakte te pathena, dhe ndoshta une gabohem...!!!
    Sa per Elena Kocaqin, ke te drejte qe e vlereson pasi ka bere nje hap te bukur ne nje drejtim qe besoj se do jete goxha i germuar ne te ardhmen ("enigma" pellazge do zgjidhet)...por, Elena ka dhe nja dy fragmente ne librin e saj te pare, te cilet me kane habitur pak, pasi nje e diplomuar me medalje ari nuk mund te gaboje kur vjen puna te zanafilla greke. Megjithate puna e saj eshte e lavderueshme, per aq sa marr vesh une normalisht...
    Tani, meqe jemi te ETRURET...deshifrimet e Ventris jane te domosdoshme per kete teme, ashtu si eshte dhe puna e Majanit (vazo te mira..bleni vazo te lira-reklame e nje vazoje etruske deshifruar nga Zakaria Majani..teksti eshte perafersisht ky), pasi ky i fundit jep zberthime te pastra ne shqip.
    Ndoshta mund te sjell ndnje gje nga Ventris me vone, edhe pse nuk kam shume qejf te hedh materiale ne forumin e Veh@bijve & CO...

    Respekte Alfeko
    pikerishte i drejtohem thenies se tij po tek hyrja e librit te pilikes nga ku ai ...mbronë Piliken...por ironizon "ato shkrime"edhe "ata dijetare"që bejne endrra koti....duke thene "ah sa mire sikur te ishte keshtu e verteta"............

    sa per Elenen duhet te pranojme se ne librin e pare ajo sapo kishte dale nga bankat e shkolles edhe une e njohe shume mire qe ndikimi shkollore luajti role kryesore ne "theniet per greket"................ler ta kurajojme edhe ti japim zemer me shume pasi libri dyte ishte shume i larte edhe vazhdimi ...me sa njohe ...nuk ka ndryshim nga idet që mbrojme ketu per gjuhen shqipe...edhe bravo i qofte.

    pikerishte ventri ka shume rendesi ...ndaj edhe une kame 10 vjete qe jame marre me linear b ...edhe afer kater vjete qe kame perfunduar nje punim me mbishkrime qe ...uroj te dali se shpejti.

  2. #22
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100



    i referohem botimit te 13 te kesaj teme ...steles se limnos te botuar ketu nga Darius......do i lutesha serishte Darius te citoj kete shkrime edhe te vendosin stelen e limnos ne krye ne menyre qe te drejt kuptohet ajo qe do theme me poshte.

    1)mbishkrimi ështe i shekujve 7-5 p e s edhe ështe gjendur ne fshatin Kaminia te Limnos.Ështe perdorur alfabeti etruske i tipit te Egjeut.Mbishkrimi mbahet nga te gjithe dijetaret e botes si mbishkrime PELLAZGO-ETRUSKE....ndaj fjalet e mija te me lartme per profesoret qe mbrojne degen indoevropiane per gjuhen shqipe???...pasi siç do vrejem ...pellazgjishtja ështe gjuha shqipe..edhe pellazget mbahen si AUTOKTONET E KETYRE TOKAVE.....ndaj indoevropiania ka si MËMË PELLAZGEN SHQIPE.

    2)alfabeti etruske i perdorur tek ky mbishkrim ka keto shenja ta "paperdorura "sote....drejtkendeshi me vij ne mes=H....F=V=F.......biligaçia tek dora poshte shtizes =V....rrethi me kryq ne mese =TH....O=U......

    3)kemi te bejme me nje mbishkrime me shume drejtime shkrimore....ndaj ..ndaj...ndaj RADHEN E LEXIMIT E VENDOS LLOGJIKA E DEGJIMIT ...ATEHERE KUR KEMI LEXUAR TE GJITHA FJALIT VEÇANTERISHTE...une jame i mendimit se ky shkrime ka radhen e leximit VETEM SIPAS RRUGES QE NA KA TREGUAR JAKOVO THOMOPULO....PLLAZGJI...1912 ... . ..PRA JAME NDAKORTE ME NDARJEN E FJALEVE SIPAS THOMOPULOS ...VETEM NE KUPTIMIN E PERGJITHSHEM ,,,,KEMI NDRYSHIME.

    3)nga qafa mbas ngrihet nje kollone shkrimi e cila ahkruhet nga e djathta ne te majte edhe me germat e shqipes se sotme lexohet keshtu:
    HOLAISNAFOTH...ndarja ështe keshtuUL AI SNAF UTH...qe do te thote NUK NJEF RRUGË ULJE=NUK U PERULE....pra behet fjale per figuren e gdhendur heroi e ketij shkrimi.

    4)mbi koke kemi shkrime bustrofidik.ZIAZI MARAZ MAF SIAL KVIS AVISEVISTHO SERONAITH....ndarja ZI A ZI,MARAZ MAF SIAL K VIS A VIS E VIS THO SE RON AITH
    qe do te thote:ZI ËSHTE ZI,MARAZ MBAN SIELL K'VIS A VIS E VIS THON SE RON AITH

    5)ketu nderprihet rrjedha edhe vazhdon tek biligaçia=V...qe ndodhet ne anan e jashtme te shtizes edhe lexohet keshtu:VA MALA SIAL SERONAITH MORINAIJ...qe ndahet keshtu:VA MALA SIAL SE RON AI MORINAIJ=MALEVE DEGJOHET SE RRON AI MORINAJ.....kujtoni te foluren dialektore edhe kuptimin qe merre fjala SILLEM..SILLET..THUHET..DËGJOHET.....SILET RRETH MALEVE=DËGJOHET RRETH MALEVE.

    6)nga ana e brendeshme nga poshte gjitemi larte edhe perfundojme tek fjala ne drejtim te ballit.AHER (k=H) TAFARZI SIFAI....AHER T A VAR ZI SIFAI=ATEHR TEK ËSHTE VARRI I ZI SHIFE.

    7)ME FALNI SE JAME DUKE U NXITUAR TE SHKOJ DIKU ....NDAJ NE SE KAME SHKRUAJTUR NDONJE GEREM GABIME ËSHTE SE NUK E KAME MBISHKRIMIN PERPARA EDHE PO E SHKRUAJ SHPEJT E SHPEJT.....


    E GJITHA THOT:NUK U PERUL.ZI ËSHTE ZI.MARAZ MBAN SIELL KY VIS.ËSHTE VIS E VIS THON SE RON AI.MALEVE DEGJOHET SE RRON AI MORINAJ(por ai ka vdekur)ATEHER TEK ËSHTE VARRI I ZI SHIFENI.............................Morinaj ..kemi edhe sote mbiemra ne shqiperi.....ai kokë holli i policis ndertimore quhet keshtu me duket?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 03-10-2007 më 12:42

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Po citoje fjale per fjale një studim të vlefshem per deshifrimin e steles se Lemnosit nga Ilir Mati ne librin e tijë" një shqiptar në botën e etruskëve".

    Antiket tregojnë se në Lemnos, ishull në detin Egje, burrat morën vendim të vrisnin gratë që patën rrembyer në Athinë poashtu edhe femijët e ketyre grave. Ne shqipe ky masaker spjegohet me fjalen LEMERI(nga se eshte bere nje kerdi) në ishullin Lemnos.
    Nisur nga vleresimi i kesaj perputhje, qoftë edhe e rastit, u vura te lexoje edhe njehere dhe te shqyrtoj kete shkrim mbi stelen e famshme te gjetur ne ishullin Lemnos nga nje ekseditë franceze. Stela është një gur varri mbi të cilin kanë vizatuar profilin e kokës së një luftetari të armatosur me një ushtë. Rreth e qark figurës së luftëtarit, si dhe anash pllakës është shkruar me alfabet të cilin dijetarët e kanë përcaktuar si te shekullit të VII para krishti.
    Me këtë alfabet, me origjinë nga Eubea, kanë shkruar edhe etruskët, keshtu që ky dokument shikohet si i lidhur me kulturen e tyre, por edhe si rast i rrallë shumë i rëndësishem i gjetjes së shkrimeve etruske jashtë vend formimit të kultures se tyre që njihet Toskana apo Etruria ne itali te sotme.
    Ka me se një dekad që dijetarët mirren me deshifrimin e ketij shkrimi. Ata i janë afruar epigramit bazuar në gjuhët e lashta si latinishtja dhe greqishtja e vjetër, por pa pa një rezultat bidës. ketijë shkrimi i janë afruar me anë të shqipes francezi Zaharia Majani dhe zonja Nermin Vlora- Falaski.
    Majani në librin e tij "fundi i misterit etrusk" shkrimin mbi stell e lexon në këtë mënyrë:

    Te ju rikujtojm se etrusket shkruanin nga e djathta ne te majtë....

    1. HOLAIEZ NAPHOTH,
    2. MARAS MAV,
    3. SIAL XIVEIZ, AVIZ, EVISTH ZERONAITH,
    5. ZIVAI,
    6. AKER TAVARZIO,
    7. VANALASIAL ZERONAI MORINAIAL.

    Majani në shqipe e deshifron keshtu;
    " Holaiez, nip i Ziazi(?), ka qenë maru gjatë 39 vjetëve.
    Gjatë tërë jetës së tij pranë Zerona të këtij lokaliteti, ka qenë kryeprift i tempullit të Zeronës të Mirianës"
    Pra sipas Z. Majani Holaiez ishte emri i heroit të vorrosur.
    Zerona ishte perëndeshë që adhurohej në Lemnos.
    Miriana ishte emri i qytetit në ishullin Lemnos.

    Tani do rezultojmi keshtu;

    Hop ai e zë na thotë zia është zi.
    Hidherim të madh si jap në fis, në fis se ron ai zivaj. *(une kisha me shtue =rron ai vajtimi i zi )
    Van si jap, se ron ai megjithese ri ai pak te varri i zi.

    Pra si shifet ky interpretim del më i thjeshtë se sa spjegime tjera permes shqipes.
    Sigurisht, gjykimi shkencor kritik do t'i jepte kuptim më të plotë kësaj qështje që ka të bëjë me kerkimin e deshmive të vjetra të gjuhës shqipe.

  4. #24
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    kreksi......ne mbishkrimin e mesiperm sipas ndarjes se Thomopulos edhe interpretimit time del qarte e gjithe historia e shkrimit...pra lidhet llogjikishte ..edhe nuk kemi vetem shpjegimin e nje fraze: HUL AI E SNAF UTH.....pra na tregoni se i paraqituri ne figure emri i te cilit del ne funde edhe ështe Morinaj...pra Morinaj nuk njohi ulje...luftoj nuk u perul.

    ZI A ZI MARAZ MAF SIAL KVIS AVIS EFISTHO SERONAITH...ZI ËSHTE ZI ,MARAZ MBAN SIELL K'VIS ,ËSHTE VIS E VIS THON SE RON AITH..........pra ai i cili nuk u perul ...ka hedhur ne zi gjith zonen perreth...Perse?????sepse ështe vrare ..ndaj mbahet zi.Edhe ky vis maraz mbane edhe sjelle=ka marazë..nuk e harron....ndaj ai ështe kthyer ne NATYRE=VIS.....EDHE NE VIS THON SE RRON AI..............te kujtohen vargjet ...thon ushtri e thone u vra,,,por ti svdiqe or vella......te kujtohen vitet e para te shkolles kur mesonim per RaDAVANIN E R@VRARE..edhe te motren qe e mbulonte me flamurin e liris...edhe u thoshte armiqve se ai po flinte ..ndaj ikni para se ta zgjuaj.... e pra te njejten gje ..te njejten tradit na kujton edhe shkrimi ketu...ku thuhet ..se ron aith..........vrej kur rishfaqet fjala "seronith"...nuk ka "th"...pra "se ron ai!....lidhja deri tani:NUK U PERUL.ZI ËSHTE ZI,MARAZ MBAN SIELL KY VIS.ËSHTE VIS EDHE VIS THON SE RRON AITH.

    VA MALA SIELL SERONAI MORINAIJ.....VAJTI MALEVE SILLET SE RRON AI MORINAJ......pra degjohet maleve se rron ai Morinaj...pra lajmi i perhapur ..se ai nuk ka vdekur......te kujtohet se ç bene Thiviotet kur mesuan se Aleksandri u plagos(a u vra ne lumin Erigon).....po keshtu edhe thenia ketu tregon ...se ai nuk u harrua edhe maleve degjohej se ai rron.....strategji.

    lidhja deri ketu:

    NUK U PERUL.ZI ËSHTE ZI ,MARAZ MBAN SIELL KY VIS,ËSHTE VIS E VIS THON SE RON AITH.MALEVE DEGJOHET SE RRON AI.

    AKER TAFARZIO SIFAI.......ATEHER T'A VAR ZI O SIFAI=ATEHER TEK ËSHTE VARRI ZI DO SHIFEJ.
    pra thon ne ushtri e thon u vra..........por ateher tek o varri i zi shifeni.

    lidhja perfundimtare:

    nuk u perul.maraz mban siell ky vis .ështe vis edhe vis thon se ron aith.maleve sillet se rron ai Morinaij.ateher tek ështe varri i ti shifej.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    pershendetje

    Te perkthimi steles se Lemnosit ,jan munduar shume qe te perkthejn kete text megjithse asnje perkthim nuk eshte adekuat . Arsyeja eshte e menyres se perkthimit , ne pamje nuk hetohet por ne fund origjinaliteti i komponimit perberjes se fjalve rezulton tjeter kuptim ,gjithashtu keto pikat ne mes te fjalve kan kuptim te veqant , mendoj se paraqesin lloj te konsonanteve .
    Germa Z= I eshte e rendesis forma e kesaj germe her eshte e diatht her e majt .
    GERMA I= S
    GERMA F=Q
    GERMA 1=G-P
    dhe i tere teksti lexohet komplet duke filluar nga lart posht.
    Vazhdon ne krahun e djatht nga IZ A ZI dhe vazhdon ne form spirale ne te djatht dhe te majt duke u lexuar me pas vazhdon spiralja e tekstit pa nderpre nga larte posht dhe perfundon larte ne anen e majt. Mos ma merrni per te keq kete mendimin tim rrespekt ndaj te gjithe juve qe mundoheni me gjdo kusht ta perktheni kete tekst Pellazg-Yllir ju deshiroj suksese.

  6. #26
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    lexoje edhe na thoj kuptimin e pergjithshem?????

  7. #27
    Pershendetje,
    Duke marre parasysh edhe elementin grafik, te ketij burri te vizatuar me heshten ne dore shtrenguar...
    Eshte logjike te pranohet qe mbishkrimi me teper ka ngjyra himnizuese per kete luftetar sesa vajtuese e me nota aq pikelluese sic duket tek varianti i Nermin Vlores.
    Varianti i sjelle nga alfeko me duket me bindes (mendim personal)

  8. #28
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Heshta ne duar tregon statusin e ketij personi kur ishte gjalle,dhe pozicioni se si e mban heshten te le te dyshosh se behet fjale per nje prijes.Per sa i perket "vajtimit" une do te thoja se eshte elementi qe me shume te le te dyshosh se behet fjale pikerisht per paraárdhesit tane.Vaji,kuja ndeshen shpesh ne folklorin shqiptar,dhe ndikimi i saj vihet re edhe tek kenget e arberesheve te Italise sot e kesaj dite.

  9. #29
    Citim Postuar më parë nga murik Lexo Postimin
    Heshta ne duar tregon statusin e ketij personi kur ishte gjalle,dhe pozicioni se si e mban heshten te le te dyshosh se behet fjale per nje prijes.Per sa i perket "vajtimit" une do te thoja se eshte elementi qe me shume te le te dyshosh se behet fjale pikerisht per paraárdhesit tane.Vaji,kuja ndeshen shpesh ne folklorin shqiptar,dhe ndikimi i saj vihet re edhe tek kenget e arberesheve te Italise sot e kesaj dite.
    Po...
    Por ama as epika dhe himnizimi nuk mungon ne folklor, madje ka peshe me te madhe.

  10. #30
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    cippo di Perugia(III-II sec.A.C

    Kam nje foto te nje pllake ne gjuhen etruske ndoshta eshte interesante,nese e zberthen dikush,foton e kam dhe ne rezolucion te larte por nuk mund ta postoj ketu
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  11. #31
    Gjithe lemshi eshte tek fakti qe nese etrurishtja ka rrjedhur nga pellazgjishtja/ilirishtja atehere duhet pranuar qe ka lidhje automatikisht dhe me shqipen (ndonese ate te vjetren). Dhe kjo nuk eshte pak per te permbysur dogmen. Duke qene se kemi te bejme me nje shkence qe bazohet teresisht ne prova te lind ideja qe gjerat duhet te jene te thjeshta per tu kuptuar dhe po aq te thjeshta per tu pranuar. Por mesa duket nuk ndodh aspak keshtu. Pse e them kete? Po ja, nese kerkojme ti referohemi ndonje burimi informacioni (qe me mire kur i perket lashtesise) dhe ta perdorim kete si burim si konfirmim te nje teorie te caktuar atehere gjerat do ishin me te thjeshta dhe me te lehta per te gjithe. Fatkeqesisht nuk ndodh keshtu. Ne rastin konkret per gjuhen ne gadishullin e Apenineve vete Plini e ka thene te qarte qe alfabeti eshte krijuar nga Iliret dhe shkrimi romak eshte marre prej ilireve. A ka deklarate me te forte dhe bindese? Ja dhe ne anglisht: Gaius Plinius Secundus, (23-79 e.s.)
    VII 56(57),

    The first alphabet is created by Illyrians and Roman’s writing is taken from Illyrians.


    Dhe po ashtu eshte Plini qe ka lene nje informacion edhe me te fuqishem se i pari kur thote se te paret qe sollen alfabetin ne Latinum ose Itali ishin Pellazget. Kete fraze mund tja u paraqes si ne anglisht: The first that brought the Alphabet into Latium or Italy, were the Pelasgians. (Pliny the Elder (Gaius Plinius Secundus) wrote in Book VII, chapter 56 concerning letters. ashtu dhe ne gjuhen e tij te memes ne latinisht:

    Anticlides in Aegypto invenisse quendam nomine Menen tradit, XV annorum ante Phoronea, antiquissimum Graeciae regem, idque monumentis adprobare conatur. e diverso Epigenes apud Babylonios DCCXX annorum observationes siderum coctilibus laterculis inscriptas docet, gravis auctor in primis; qui minimum, Berosus et Critodemus, CCCCXC, ex quo apparet aeternus litterarum usus. in Latium eas attulerunt Pelasgi.

    Kjo hedh poshte pallavren qesharake qe pretendohet se alfabeti u soll ne Itali ne shekullin e 7 p.e.s. nga greket ne koloninen e tyre ne Cumae ne Jug te Italise.

    Po ngarkoj nje material shume interesant ne anglisht nga Universiteti Princeton ne New Jersey. Eshte ne pdf dhe e kam bere zip. Mund ta shkarkoni ketu: http://www.uploading.com/files/PMHQLN0K/s7680.zip.html

  12. #32

  13. #33
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Peremra ne gjuhen etruske dhe folje

    Peremra

    enas
    mi
    mini
    un
    une
    unux
    cehen
    esta
    ica(arcaico)eca(recente)
    ita (arcaico)eta(recente)

    folje


    mudh...ndoshta do methene mbledh
    scun
    heci
    lup ndoshta lyp
    men
    menadh ose menath
    mler
    mur
    muth
    csun
    sval
    vrath ndoshta do me thene vras
    vatie
    themi
    thes
    thez
    thras
    zina
    ziv
    zic

    kaq per sot,here tjeter do postoj fjale te tjera etruske,burimin e kam te sakte.
    Kush eshte ndonje ekspert,le ta beje interpretimin e fjaleve...shendet
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  14. #34
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Siç dihet ndermjet ilireve dhe etruskeve shtriheshin Venetet(Venezzia e sotme)po sjell nje pjese fare te vogel materiali ne Italisht nese ju intereson,me thoni se ja u perkthej une.
    Anno800.a.C.-I Veneti-Da piu fonti si cita questo popolo.Sulla radice ven,ci sono due interpretazioni,quella che sia originaria della lingua indoeuropea,che indicha una clase di guerrieri che vince e che si stabilisce in una zona,e quella che invece sta a indicare il membro di un grupo ben unito.
    VENEDI e il nome piu antico menzionato nelle fonti greche(Tolomeo,geografo delII sec)e romane(Plinio,Tacitio).Entrambi indicano alcune popolazioni stanziata lungo la slava vistola.Il termine sopravvivera integro in Italia con il latino per indicare popolazioni illiro-venete.Anche Erodoto cita i Venedi per indicare una tribu illirica dei Balcani.Ma andiamo ancora piu indietro e non dimentichiamo Omero,che si ricorda di questa popolazione della Paflagonia abitante lungo le coste dell Asia minore.Cosi Livio Virgilio Catone che ci narrano che i venedi dopo aver partecipato alla guerra di Troia come alleati dei troiani,migrarano in massa sotto la guida di Antenore e sbarcarono sulle coste adriatiche settentrionali dell'Italia.A un altro eroe di troia,a Diomede e attribuita la fondazione di Adria.Quindi prima che arrivassero via mare dalla Lidia gli Etruschi in Toscana,e i Greci in Sicilia ,i Venedi Illirici erano gia sulle sponde dell alto Adriatico,tanto e vero che sono loro a dare il nome a questo mare.L'"etrusco"Tirreno invece lo fara piu tardi in quello occidentale alla penisola.
    PS.Ky material eshte i gjate,une solla vetem nje pjese te vogel

    Perkthimi i pjeses me siper

    Viti 800 para krishtit.Venetet-nga shume burime citohet ky popull.Tek rrenja ven,ka dy interpretime,ajo e cila e ka origjinen tek gjuha indoeuropiane,qe tregon per nje grup qe fitojne dhe stabilizohen ne nje zone,dhe ajo qe perndryshe trgon nje grup mjaft te bashkuar.VENEDI eshte emri me antik i permendur ne burimet greke(ptolemeo,gjeograf i shekII)dhe romake(Plinio Taçitio).Te dyja tregojne per disa popullata qe shtriheshin pergjate Slava Vistola..Termi do te mbijetoje teresisht ne Itali me latinishten per te treguar popullatat Iliro-Venete.Edhe Erodoti citon Venetet per te treguar nje tribu Ilirike nga ballkani,Por te kthehemi prapa ne kohe dhe te mos harojme Omerin,i cili kujtohet per kete popullsi te Paflagonia qe banonte pergjate brigjeve te Azise se vogel.Keshtu Livio,Virxhilio,Katone qe na tregojne qe pasi morren pjese ne luften e Trojes si aleate te trojaneve,emigruan ne mase nen udhe heqjen e Antenore dhe zbarkuan ne brigjet veriore te Adriatikut ne itali.Nje heroi tjeter te Trojes Diomede i atribuoet themelimi i Adria.Keshtu perpara se te arrinin me rruge detare Etrusket ne Toskane,dhe Greket ne Siçilia,Venetet Ilirike ishin me pare ne Adriatikun e siperm,po aq saç eshte e vertete qe ata i dhane emrin ktij deti.Ndersa Etrusket emrin"Tiren" do tja japin me vone detit ne pjesen perendimore te gadishullit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 03-10-2007 më 20:48
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  15. #35
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Me falni,tek pjesa ne Italisht thuhet qe Etrusket vinin nga Lidia,por ngaqe po punoja shpejt harova te permend tek perkthimi ne shqip.
    Desha te shtoja dhe kete,profesori i shquar Italian Albeto Piazza ka bere dhe studime gjenetike per banoret e sotem te Toskanes dhe origjinen
    e tyre direkte nga etrusket,dhe thekson ndryshimet gjenetike te toskaneve me banoret e zonave te tjera ne Itali,dhe ka krahasuar genet e toskaneve me banoret e ishullit Lemnos dhe te banoreve te Lidias ne Turqi,ai ka arritur ne perfundimin qe genet i kane te njellojte,ndoshta do ishte me interes te krahasoheshin genet e Shqiptareve me Toskanet.........po kush ti beje keto krahasime genesh?...bir Selman i nenes ke te qaj me pare

    Alfabetet ne Itali,ndermjet te cileve ai Etrusk dhe Venet

    Lineari B.........

    Alfabeti Licio,Lidio,apo i Lidias....

    Kam edhe shume te dhena te tjera,per Etrusket,Venetet,por une nuk jam ekspert,kuptoj pak nga keto gjera......zoteroj Italisht shkelqyeshem, mund edhe ti perkthej te dhenat qe mund tju interesojne...me respekt per te gjithe
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 04-10-2007 më 07:59
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    [IMG][/IMG]

    PAKSA JAN ME TE KJARTA KETO GERMA ETRURE TE NDARA KRYESISHT NE TRI RENDE TABELARE FORMA LLOJE TE TE SHRUARIT NE BAZ TE KOHES DHE REJONIT .
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 04-10-2007 më 09:07

  17. #37
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    darius....rreshti pare i mbishkrimit te peruxhias thote: TE URAT THANA LARZAUJ AMË VAR...............nuk do jape me shume ...ështe mbishkrim shqip i gjith edhe se shpejti botohet????????
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 04-10-2007 më 19:14

  18. #38
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Necropoli etrusche

    Alfeko per keto e kishe fjalen qe ngjajne me bunker,ky necropoli(varreze antike) eshte ne Itali
    kete foton tjeter .........................................
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 04-10-2007 më 13:48
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  19. #39
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Billi Je I Mbrekullushem...poooo....mundesh Te Gjesh Edhe Varrin E Mbretit Ilire Genti?????/gjane Me Bunkieret

  20. #40
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Eteocretan presos

    Alfeko merre ate qe kerkove......e ka gjetur arkeologu dhe epigrapher Italian Federico Halbherr ne vitin 1888.
    PS.Kurr te nxjerresh librin me jep ca lek mua(shaka)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 04-10-2007 më 14:28
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

Faqja 2 prej 128 FillimFillim 12341252102 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •