Close
Faqja 2 prej 128 FillimFillim 12341252102 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 2545
 1. #21
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga BARAT Lexo Postimin
  Pershendetje Alfeko!
  Nuk besoj se jane te gjithe te atij kallupi qe thua
  Shaban Sinani ka edhe parathenie ne librin e Pilikes dhe jep vleresime maksimale per ceshtjen pellazgjike...ashtu si dhe Moikomi, i cili e adhuron deri diku eruditin Pilika. Te pakten, nga shkrimet qe kam lexuar kjo pershtypje me eshte krijuar per dy emrat qe permenda. Ti mbase di fakte te pathena, dhe ndoshta une gabohem...!!!
  Sa per Elena Kocaqin, ke te drejte qe e vlereson pasi ka bere nje hap te bukur ne nje drejtim qe besoj se do jete goxha i germuar ne te ardhmen ("enigma" pellazge do zgjidhet)...por, Elena ka dhe nja dy fragmente ne librin e saj te pare, te cilet me kane habitur pak, pasi nje e diplomuar me medalje ari nuk mund te gaboje kur vjen puna te zanafilla greke. Megjithate puna e saj eshte e lavderueshme, per aq sa marr vesh une normalisht...
  Tani, meqe jemi te ETRURET...deshifrimet e Ventris jane te domosdoshme per kete teme, ashtu si eshte dhe puna e Majanit (vazo te mira..bleni vazo te lira-reklame e nje vazoje etruske deshifruar nga Zakaria Majani..teksti eshte perafersisht ky), pasi ky i fundit jep zberthime te pastra ne shqip.
  Ndoshta mund te sjell ndnje gje nga Ventris me vone, edhe pse nuk kam shume qejf te hedh materiale ne forumin e Veh@bijve & CO...

  Respekte Alfeko
  pikerishte i drejtohem thenies se tij po tek hyrja e librit te pilikes nga ku ai ...mbron Piliken...por ironizon "ato shkrime"edhe "ata dijetare"q bejne endrra koti....duke thene "ah sa mire sikur te ishte keshtu e verteta"............

  sa per Elenen duhet te pranojme se ne librin e pare ajo sapo kishte dale nga bankat e shkolles edhe une e njohe shume mire qe ndikimi shkollore luajti role kryesore ne "theniet per greket"................ler ta kurajojme edhe ti japim zemer me shume pasi libri dyte ishte shume i larte edhe vazhdimi ...me sa njohe ...nuk ka ndryshim nga idet q mbrojme ketu per gjuhen shqipe...edhe bravo i qofte.

  pikerishte ventri ka shume rendesi ...ndaj edhe une kame 10 vjete qe jame marre me linear b ...edhe afer kater vjete qe kame perfunduar nje punim me mbishkrime qe ...uroj te dali se shpejti.

 2. #22
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime  i referohem botimit te 13 te kesaj teme ...steles se limnos te botuar ketu nga Darius......do i lutesha serishte Darius te citoj kete shkrime edhe te vendosin stelen e limnos ne krye ne menyre qe te drejt kuptohet ajo qe do theme me poshte.

  1)mbishkrimi shte i shekujve 7-5 p e s edhe shte gjendur ne fshatin Kaminia te Limnos.shte perdorur alfabeti etruske i tipit te Egjeut.Mbishkrimi mbahet nga te gjithe dijetaret e botes si mbishkrime PELLAZGO-ETRUSKE....ndaj fjalet e mija te me lartme per profesoret qe mbrojne degen indoevropiane per gjuhen shqipe???...pasi si do vrejem ...pellazgjishtja shte gjuha shqipe..edhe pellazget mbahen si AUTOKTONET E KETYRE TOKAVE.....ndaj indoevropiania ka si MM PELLAZGEN SHQIPE.

  2)alfabeti etruske i perdorur tek ky mbishkrim ka keto shenja ta "paperdorura "sote....drejtkendeshi me vij ne mes=H....F=V=F.......biligaia tek dora poshte shtizes =V....rrethi me kryq ne mese =TH....O=U......

  3)kemi te bejme me nje mbishkrime me shume drejtime shkrimore....ndaj ..ndaj...ndaj RADHEN E LEXIMIT E VENDOS LLOGJIKA E DEGJIMIT ...ATEHERE KUR KEMI LEXUAR TE GJITHA FJALIT VEANTERISHTE...une jame i mendimit se ky shkrime ka radhen e leximit VETEM SIPAS RRUGES QE NA KA TREGUAR JAKOVO THOMOPULO....PLLAZGJI...1912 ... . ..PRA JAME NDAKORTE ME NDARJEN E FJALEVE SIPAS THOMOPULOS ...VETEM NE KUPTIMIN E PERGJITHSHEM ,,,,KEMI NDRYSHIME.

  3)nga qafa mbas ngrihet nje kollone shkrimi e cila ahkruhet nga e djathta ne te majte edhe me germat e shqipes se sotme lexohet keshtu:
  HOLAISNAFOTH...ndarja shte keshtuUL AI SNAF UTH...qe do te thote NUK NJEF RRUG ULJE=NUK U PERULE....pra behet fjale per figuren e gdhendur heroi e ketij shkrimi.

  4)mbi koke kemi shkrime bustrofidik.ZIAZI MARAZ MAF SIAL KVIS AVISEVISTHO SERONAITH....ndarja ZI A ZI,MARAZ MAF SIAL K VIS A VIS E VIS THO SE RON AITH
  qe do te thote:ZI SHTE ZI,MARAZ MBAN SIELL K'VIS A VIS E VIS THON SE RON AITH

  5)ketu nderprihet rrjedha edhe vazhdon tek biligaia=V...qe ndodhet ne anan e jashtme te shtizes edhe lexohet keshtu:VA MALA SIAL SERONAITH MORINAIJ...qe ndahet keshtu:VA MALA SIAL SE RON AI MORINAIJ=MALEVE DEGJOHET SE RRON AI MORINAJ.....kujtoni te foluren dialektore edhe kuptimin qe merre fjala SILLEM..SILLET..THUHET..DGJOHET.....SILET RRETH MALEVE=DGJOHET RRETH MALEVE.

  6)nga ana e brendeshme nga poshte gjitemi larte edhe perfundojme tek fjala ne drejtim te ballit.AHER (k=H) TAFARZI SIFAI....AHER T A VAR ZI SIFAI=ATEHR TEK SHTE VARRI I ZI SHIFE.

  7)ME FALNI SE JAME DUKE U NXITUAR TE SHKOJ DIKU ....NDAJ NE SE KAME SHKRUAJTUR NDONJE GEREM GABIME SHTE SE NUK E KAME MBISHKRIMIN PERPARA EDHE PO E SHKRUAJ SHPEJT E SHPEJT.....


  E GJITHA THOT:NUK U PERUL.ZI SHTE ZI.MARAZ MBAN SIELL KY VIS.SHTE VIS E VIS THON SE RON AI.MALEVE DEGJOHET SE RRON AI MORINAJ(por ai ka vdekur)ATEHER TEK SHTE VARRI I ZI SHIFENI.............................Morinaj ..kemi edhe sote mbiemra ne shqiperi.....ai kok holli i policis ndertimore quhet keshtu me duket?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 03-10-2007 m 12:42

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,525
  Faleminderit
  325
  41 falenderime n 40 postime
  Po citoje fjale per fjale nj studim t vlefshem per deshifrimin e steles se Lemnosit nga Ilir Mati ne librin e tij" nj shqiptar n botn e etruskve".

  Antiket tregojn se n Lemnos, ishull n detin Egje, burrat morn vendim t vrisnin grat q patn rrembyer n Athin poashtu edhe femijt e ketyre grave. Ne shqipe ky masaker spjegohet me fjalen LEMERI(nga se eshte bere nje kerdi) n ishullin Lemnos.
  Nisur nga vleresimi i kesaj perputhje, qoft edhe e rastit, u vura te lexoje edhe njehere dhe te shqyrtoj kete shkrim mbi stelen e famshme te gjetur ne ishullin Lemnos nga nje eksedit franceze. Stela sht nj gur varri mbi t cilin kan vizatuar profilin e koks s nj luftetari t armatosur me nj usht. Rreth e qark figurs s lufttarit, si dhe anash pllaks sht shkruar me alfabet t cilin dijetart e kan prcaktuar si te shekullit t VII para krishti.
  Me kt alfabet, me origjin nga Eubea, kan shkruar edhe etruskt, keshtu q ky dokument shikohet si i lidhur me kulturen e tyre, por edhe si rast i rrall shum i rndsishem i gjetjes s shkrimeve etruske jasht vend formimit t kultures se tyre q njihet Toskana apo Etruria ne itali te sotme.
  Ka me se nj dekad q dijetart mirren me deshifrimin e ketij shkrimi. Ata i jan afruar epigramit bazuar n gjuht e lashta si latinishtja dhe greqishtja e vjetr, por pa pa nj rezultat bids. ketij shkrimi i jan afruar me an t shqipes francezi Zaharia Majani dhe zonja Nermin Vlora- Falaski.
  Majani n librin e tij "fundi i misterit etrusk" shkrimin mbi stell e lexon n kt mnyr:

  Te ju rikujtojm se etrusket shkruanin nga e djathta ne te majt....

  1. HOLAIEZ NAPHOTH,
  2. MARAS MAV,
  3. SIAL XIVEIZ, AVIZ, EVISTH ZERONAITH,
  5. ZIVAI,
  6. AKER TAVARZIO,
  7. VANALASIAL ZERONAI MORINAIAL.

  Majani n shqipe e deshifron keshtu;
  " Holaiez, nip i Ziazi(?), ka qen maru gjat 39 vjetve.
  Gjat tr jets s tij pran Zerona t ktij lokaliteti, ka qen kryeprift i tempullit t Zerons t Mirians"
  Pra sipas Z. Majani Holaiez ishte emri i heroit t vorrosur.
  Zerona ishte perndesh q adhurohej n Lemnos.
  Miriana ishte emri i qytetit n ishullin Lemnos.

  Tani do rezultojmi keshtu;

  Hop ai e z na thot zia sht zi.
  Hidherim t madh si jap n fis, n fis se ron ai zivaj. *(une kisha me shtue =rron ai vajtimi i zi )
  Van si jap, se ron ai megjithese ri ai pak te varri i zi.

  Pra si shifet ky interpretim del m i thjesht se sa spjegime tjera permes shqipes.
  Sigurisht, gjykimi shkencor kritik do t'i jepte kuptim m t plot ksaj qshtje q ka t bj me kerkimin e deshmive t vjetra t gjuhs shqipe.

 4. #24
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  kreksi......ne mbishkrimin e mesiperm sipas ndarjes se Thomopulos edhe interpretimit time del qarte e gjithe historia e shkrimit...pra lidhet llogjikishte ..edhe nuk kemi vetem shpjegimin e nje fraze: HUL AI E SNAF UTH.....pra na tregoni se i paraqituri ne figure emri i te cilit del ne funde edhe shte Morinaj...pra Morinaj nuk njohi ulje...luftoj nuk u perul.

  ZI A ZI MARAZ MAF SIAL KVIS AVIS EFISTHO SERONAITH...ZI SHTE ZI ,MARAZ MBAN SIELL K'VIS ,SHTE VIS E VIS THON SE RON AITH..........pra ai i cili nuk u perul ...ka hedhur ne zi gjith zonen perreth...Perse?????sepse shte vrare ..ndaj mbahet zi.Edhe ky vis maraz mbane edhe sjelle=ka maraz..nuk e harron....ndaj ai shte kthyer ne NATYRE=VIS.....EDHE NE VIS THON SE RRON AI..............te kujtohen vargjet ...thon ushtri e thone u vra,,,por ti svdiqe or vella......te kujtohen vitet e para te shkolles kur mesonim per RaDAVANIN E R@VRARE..edhe te motren qe e mbulonte me flamurin e liris...edhe u thoshte armiqve se ai po flinte ..ndaj ikni para se ta zgjuaj.... e pra te njejten gje ..te njejten tradit na kujton edhe shkrimi ketu...ku thuhet ..se ron aith..........vrej kur rishfaqet fjala "seronith"...nuk ka "th"...pra "se ron ai!....lidhja deri tani:NUK U PERUL.ZI SHTE ZI,MARAZ MBAN SIELL KY VIS.SHTE VIS EDHE VIS THON SE RRON AITH.

  VA MALA SIELL SERONAI MORINAIJ.....VAJTI MALEVE SILLET SE RRON AI MORINAJ......pra degjohet maleve se rron ai Morinaj...pra lajmi i perhapur ..se ai nuk ka vdekur......te kujtohet se bene Thiviotet kur mesuan se Aleksandri u plagos(a u vra ne lumin Erigon).....po keshtu edhe thenia ketu tregon ...se ai nuk u harrua edhe maleve degjohej se ai rron.....strategji.

  lidhja deri ketu:

  NUK U PERUL.ZI SHTE ZI ,MARAZ MBAN SIELL KY VIS,SHTE VIS E VIS THON SE RON AITH.MALEVE DEGJOHET SE RRON AI.

  AKER TAFARZIO SIFAI.......ATEHER T'A VAR ZI O SIFAI=ATEHER TEK SHTE VARRI ZI DO SHIFEJ.
  pra thon ne ushtri e thon u vra..........por ateher tek o varri i zi shifeni.

  lidhja perfundimtare:

  nuk u perul.maraz mban siell ky vis .shte vis edhe vis thon se ron aith.maleve sillet se rron ai Morinaij.ateher tek shte varri i ti shifej.

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  pershendetje

  Te perkthimi steles se Lemnosit ,jan munduar shume qe te perkthejn kete text megjithse asnje perkthim nuk eshte adekuat . Arsyeja eshte e menyres se perkthimit , ne pamje nuk hetohet por ne fund origjinaliteti i komponimit perberjes se fjalve rezulton tjeter kuptim ,gjithashtu keto pikat ne mes te fjalve kan kuptim te veqant , mendoj se paraqesin lloj te konsonanteve .
  Germa Z= I eshte e rendesis forma e kesaj germe her eshte e diatht her e majt .
  GERMA I= S
  GERMA F=Q
  GERMA 1=G-P
  dhe i tere teksti lexohet komplet duke filluar nga lart posht.
  Vazhdon ne krahun e djatht nga IZ A ZI dhe vazhdon ne form spirale ne te djatht dhe te majt duke u lexuar me pas vazhdon spiralja e tekstit pa nderpre nga larte posht dhe perfundon larte ne anen e majt. Mos ma merrni per te keq kete mendimin tim rrespekt ndaj te gjithe juve qe mundoheni me gjdo kusht ta perktheni kete tekst Pellazg-Yllir ju deshiroj suksese.

 6. #26
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  lexoje edhe na thoj kuptimin e pergjithshem?????

 7. #27
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Pershendetje,
  Duke marre parasysh edhe elementin grafik, te ketij burri te vizatuar me heshten ne dore shtrenguar...
  Eshte logjike te pranohet qe mbishkrimi me teper ka ngjyra himnizuese per kete luftetar sesa vajtuese e me nota aq pikelluese sic duket tek varianti i Nermin Vlores.
  Varianti i sjelle nga alfeko me duket me bindes (mendim personal)

 8. #28
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,874
  Faleminderit
  111
  64 falenderime n 60 postime
  Heshta ne duar tregon statusin e ketij personi kur ishte gjalle,dhe pozicioni se si e mban heshten te le te dyshosh se behet fjale per nje prijes.Per sa i perket "vajtimit" une do te thoja se eshte elementi qe me shume te le te dyshosh se behet fjale pikerisht per parardhesit tane.Vaji,kuja ndeshen shpesh ne folklorin shqiptar,dhe ndikimi i saj vihet re edhe tek kenget e arberesheve te Italise sot e kesaj dite.

 9. #29
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Heshta ne duar tregon statusin e ketij personi kur ishte gjalle,dhe pozicioni se si e mban heshten te le te dyshosh se behet fjale per nje prijes.Per sa i perket "vajtimit" une do te thoja se eshte elementi qe me shume te le te dyshosh se behet fjale pikerisht per parardhesit tane.Vaji,kuja ndeshen shpesh ne folklorin shqiptar,dhe ndikimi i saj vihet re edhe tek kenget e arberesheve te Italise sot e kesaj dite.
  Po...
  Por ama as epika dhe himnizimi nuk mungon ne folklor, madje ka peshe me te madhe.

 10. #30
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime

  cippo di Perugia(III-II sec.A.C

  Kam nje foto te nje pllake ne gjuhen etruske ndoshta eshte interesante,nese e zberthen dikush,foton e kam dhe ne rezolucion te larte por nuk mund ta postoj ketu

 11. #31
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime n 475 postime
  Gjithe lemshi eshte tek fakti qe nese etrurishtja ka rrjedhur nga pellazgjishtja/ilirishtja atehere duhet pranuar qe ka lidhje automatikisht dhe me shqipen (ndonese ate te vjetren). Dhe kjo nuk eshte pak per te permbysur dogmen. Duke qene se kemi te bejme me nje shkence qe bazohet teresisht ne prova te lind ideja qe gjerat duhet te jene te thjeshta per tu kuptuar dhe po aq te thjeshta per tu pranuar. Por mesa duket nuk ndodh aspak keshtu. Pse e them kete? Po ja, nese kerkojme ti referohemi ndonje burimi informacioni (qe me mire kur i perket lashtesise) dhe ta perdorim kete si burim si konfirmim te nje teorie te caktuar atehere gjerat do ishin me te thjeshta dhe me te lehta per te gjithe. Fatkeqesisht nuk ndodh keshtu. Ne rastin konkret per gjuhen ne gadishullin e Apenineve vete Plini e ka thene te qarte qe alfabeti eshte krijuar nga Iliret dhe shkrimi romak eshte marre prej ilireve. A ka deklarate me te forte dhe bindese? Ja dhe ne anglisht: Gaius Plinius Secundus, (23-79 e.s.)
  VII 56(57),

  The first alphabet is created by Illyrians and Romans writing is taken from Illyrians.


  Dhe po ashtu eshte Plini qe ka lene nje informacion edhe me te fuqishem se i pari kur thote se te paret qe sollen alfabetin ne Latinum ose Itali ishin Pellazget. Kete fraze mund tja u paraqes si ne anglisht: The first that brought the Alphabet into Latium or Italy, were the Pelasgians. (Pliny the Elder (Gaius Plinius Secundus) wrote in Book VII, chapter 56 concerning letters. ashtu dhe ne gjuhen e tij te memes ne latinisht:

  Anticlides in Aegypto invenisse quendam nomine Menen tradit, XV annorum ante Phoronea, antiquissimum Graeciae regem, idque monumentis adprobare conatur. e diverso Epigenes apud Babylonios DCCXX annorum observationes siderum coctilibus laterculis inscriptas docet, gravis auctor in primis; qui minimum, Berosus et Critodemus, CCCCXC, ex quo apparet aeternus litterarum usus. in Latium eas attulerunt Pelasgi.

  Kjo hedh poshte pallavren qesharake qe pretendohet se alfabeti u soll ne Itali ne shekullin e 7 p.e.s. nga greket ne koloninen e tyre ne Cumae ne Jug te Italise.

  Po ngarkoj nje material shume interesant ne anglisht nga Universiteti Princeton ne New Jersey. Eshte ne pdf dhe e kam bere zip. Mund ta shkarkoni ketu: http://www.uploading.com/files/PMHQLN0K/s7680.zip.html

 12. #32
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  668 falenderime n 475 postime
  Ndersa ajo e Perugias qe ka postuar billy eshte kjo me poshte


 13. #33
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime

  Peremra ne gjuhen etruske dhe folje

  Peremra

  enas
  mi
  mini
  un
  une
  unux
  cehen
  esta
  ica(arcaico)eca(recente)
  ita (arcaico)eta(recente)

  folje


  mudh...ndoshta do methene mbledh
  scun
  heci
  lup ndoshta lyp
  men
  menadh ose menath
  mler
  mur
  muth
  csun
  sval
  vrath ndoshta do me thene vras
  vatie
  themi
  thes
  thez
  thras
  zina
  ziv
  zic

  kaq per sot,here tjeter do postoj fjale te tjera etruske,burimin e kam te sakte.
  Kush eshte ndonje ekspert,le ta beje interpretimin e fjaleve...shendet

 14. #34
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Si dihet ndermjet ilireve dhe etruskeve shtriheshin Venetet(Venezzia e sotme)po sjell nje pjese fare te vogel materiali ne Italisht nese ju intereson,me thoni se ja u perkthej une.
  Anno800.a.C.-I Veneti-Da piu fonti si cita questo popolo.Sulla radice ven,ci sono due interpretazioni,quella che sia originaria della lingua indoeuropea,che indicha una clase di guerrieri che vince e che si stabilisce in una zona,e quella che invece sta a indicare il membro di un grupo ben unito.
  VENEDI e il nome piu antico menzionato nelle fonti greche(Tolomeo,geografo delII sec)e romane(Plinio,Tacitio).Entrambi indicano alcune popolazioni stanziata lungo la slava vistola.Il termine sopravvivera integro in Italia con il latino per indicare popolazioni illiro-venete.Anche Erodoto cita i Venedi per indicare una tribu illirica dei Balcani.Ma andiamo ancora piu indietro e non dimentichiamo Omero,che si ricorda di questa popolazione della Paflagonia abitante lungo le coste dell Asia minore.Cosi Livio Virgilio Catone che ci narrano che i venedi dopo aver partecipato alla guerra di Troia come alleati dei troiani,migrarano in massa sotto la guida di Antenore e sbarcarono sulle coste adriatiche settentrionali dell'Italia.A un altro eroe di troia,a Diomede e attribuita la fondazione di Adria.Quindi prima che arrivassero via mare dalla Lidia gli Etruschi in Toscana,e i Greci in Sicilia ,i Venedi Illirici erano gia sulle sponde dell alto Adriatico,tanto e vero che sono loro a dare il nome a questo mare.L'"etrusco"Tirreno invece lo fara piu tardi in quello occidentale alla penisola.
  PS.Ky material eshte i gjate,une solla vetem nje pjese te vogel

  Perkthimi i pjeses me siper

  Viti 800 para krishtit.Venetet-nga shume burime citohet ky popull.Tek rrenja ven,ka dy interpretime,ajo e cila e ka origjinen tek gjuha indoeuropiane,qe tregon per nje grup qe fitojne dhe stabilizohen ne nje zone,dhe ajo qe perndryshe trgon nje grup mjaft te bashkuar.VENEDI eshte emri me antik i permendur ne burimet greke(ptolemeo,gjeograf i shekII)dhe romake(Plinio Taitio).Te dyja tregojne per disa popullata qe shtriheshin pergjate Slava Vistola..Termi do te mbijetoje teresisht ne Itali me latinishten per te treguar popullatat Iliro-Venete.Edhe Erodoti citon Venetet per te treguar nje tribu Ilirike nga ballkani,Por te kthehemi prapa ne kohe dhe te mos harojme Omerin,i cili kujtohet per kete popullsi te Paflagonia qe banonte pergjate brigjeve te Azise se vogel.Keshtu Livio,Virxhilio,Katone qe na tregojne qe pasi morren pjese ne luften e Trojes si aleate te trojaneve,emigruan ne mase nen udhe heqjen e Antenore dhe zbarkuan ne brigjet veriore te Adriatikut ne itali.Nje heroi tjeter te Trojes Diomede i atribuoet themelimi i Adria.Keshtu perpara se te arrinin me rruge detare Etrusket ne Toskane,dhe Greket ne Siilia,Venetet Ilirike ishin me pare ne Adriatikun e siperm,po aq sa eshte e vertete qe ata i dhane emrin ktij deti.Ndersa Etrusket emrin"Tiren" do tja japin me vone detit ne pjesen perendimore te gadishullit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 03-10-2007 m 20:48

 15. #35
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime
  Me falni,tek pjesa ne Italisht thuhet qe Etrusket vinin nga Lidia,por ngaqe po punoja shpejt harova te permend tek perkthimi ne shqip.
  Desha te shtoja dhe kete,profesori i shquar Italian Albeto Piazza ka bere dhe studime gjenetike per banoret e sotem te Toskanes dhe origjinen
  e tyre direkte nga etrusket,dhe thekson ndryshimet gjenetike te toskaneve me banoret e zonave te tjera ne Itali,dhe ka krahasuar genet e toskaneve me banoret e ishullit Lemnos dhe te banoreve te Lidias ne Turqi,ai ka arritur ne perfundimin qe genet i kane te njellojte,ndoshta do ishte me interes te krahasoheshin genet e Shqiptareve me Toskanet.........po kush ti beje keto krahasime genesh?...bir Selman i nenes ke te qaj me pare

  Alfabetet ne Itali,ndermjet te cileve ai Etrusk dhe Venet

  Lineari B.........

  Alfabeti Licio,Lidio,apo i Lidias....

  Kam edhe shume te dhena te tjera,per Etrusket,Venetet,por une nuk jam ekspert,kuptoj pak nga keto gjera......zoteroj Italisht shkelqyeshem, mund edhe ti perkthej te dhenat qe mund tju interesojne...me respekt per te gjithe
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 04-10-2007 m 07:59

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  59
  Postime
  1,123
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  [IMG][/IMG]

  PAKSA JAN ME TE KJARTA KETO GERMA ETRURE TE NDARA KRYESISHT NE TRI RENDE TABELARE FORMA LLOJE TE TE SHRUARIT NE BAZ TE KOHES DHE REJONIT .
  Ndryshuar pr her t fundit nga XH.GASHI : 04-10-2007 m 09:07

 17. #37
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  darius....rreshti pare i mbishkrimit te peruxhias thote: TE URAT THANA LARZAUJ AM VAR...............nuk do jape me shume ...shte mbishkrim shqip i gjith edhe se shpejti botohet????????
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 04-10-2007 m 19:14

 18. #38
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime

  Necropoli etrusche

  Alfeko per keto e kishe fjalen qe ngjajne me bunker,ky necropoli(varreze antike) eshte ne Itali
  kete foton tjeter .........................................
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga land : 04-10-2007 m 13:48

 19. #39
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Billi Je I Mbrekullushem...poooo....mundesh Te Gjesh Edhe Varrin E Mbretit Ilire Genti?????/gjane Me Bunkieret

 20. #40
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 28 postime

  Eteocretan presos

  Alfeko merre ate qe kerkove......e ka gjetur arkeologu dhe epigrapher Italian Federico Halbherr ne vitin 1888.
  PS.Kurr te nxjerresh librin me jep ca lek mua(shaka)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga land : 04-10-2007 m 14:28

Tema t Ngjashme

 1. N gjurm t grmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
  Nga alfeko sukaraku n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 477
  Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
 2. Sola Scriptura
  Nga berat96 n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
 3. Letrsia shqiptare: probleme teorike-kritike n gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 14:56
 4. Makina e shkrimit
  Nga elvisi80 n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2002, 02:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •