Close
Faqja 12 prej 128 FillimFillim ... 210111213142262112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 2545
  1. #221
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    BIRI PARMI

    marre nga :
    Midas Monument, altar (Image: "Phrygie Exploration Archéologique," Tome II and IV, by Albert Gabriel, Institute Francais D'archéologie de Stanboul, Pars E. de Boccard, 1952)

    Mua me duket shqip kjo .....
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga BARAT : 15-10-2007 më 20:05 Arsyeja: korigjim

  2. #222
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Rendesia e “alfabetit pellazgjik” te Todhrit

    E Enjte, 04 Tetor 2007

    Anisa Ymeri

    I pagezuar “alfabeti pellazgjik” e boterisht i njohur prej tetorit te vitit 1827 nga albanologu Johann Georg Von Hahn, ai nisi te zhbehej. Apo me mire nisi te braktisej, ne nje moment kur nisen te dalin librat e Kristoforidhit, por edhe te rilindesve te tjere.

    Hidhen teza te ndryshme per prejardhjen e ketij alfabeti pellazgjik, i cili mban vulen e Todhrit. Albanologu Hahn, i cili per vite me radhe ka hulumtuar mbi prejardhjen e tij, shkruan se qe i bindur se ky alfabet ishte nje trashegimi e savanteve voskopojare. E duke qene se ata, qe jane marre me kete alfabet nuk jane te pakte, prof. Dhimiter Shuteriqi kahere ka thene: “Nese kjo eshte e vertete, ka te ngjare qe alfabeti i Todhrit te jete ai i Grigorit te Durresit”. Mirepo kjo teze e Shuteriqit, duket se zbehet para nje shenimi qe mban firmen e Kristoforidhit, i cili shfaqet kunder origjines voskopojare te alfabetit te Todhrit, duke u mbeshtetur ne pikepamjen e tij se Todhri e shpiku vet alfabetin.

    Teza qe kundershtojne njera-tjetren dhe ajo qe mbetet e palekundshme eshte vepra e albanologut Hahn, i cili shkruan nen moton “Abeceja shqipe”.

    Perkthyer prej Eqerem Bej Vlores, ne Stambollin e vitit 1910, “Shenime permi shkrimin e vjeter Pellazgjit”, e njohu boterisht alfabetin e Todhrit.

    “Albanesiche Studien” (Studime shqiptare), vellimi i pare, e ka pare driten e botimit ne vitin 1854. Ndonese ajo çka servir ky liber nuk eshte aspak e rralle, per lexuesin shqiptar nuk jane te njohura keto fakte. Ndaj edhe faqet e para te perkthimit te tij, nje nder personalitetet e shquara shqiptare te Stambollit, Bej Vlora ka shkruar kete fraze: “Kujtimit tend Johann Georg Von Hahn” qe je me i madhi mirbenjes i gjuhes tone...”.

    Theksohet se nuk qe nje alfabet i njohur prej te gjithe shqiptareve, madje qe fare pak i njohur. Pos Elbasanit, i cili nisi ta perdore gjeresisht, qytetet e tjera te vendit e njihnin fare pak. Siç theksohet edhe prej albanologut Hahn, ky alfabet ne Durres e Shkoder qe po aq i njohur sa edhe ne Toskeri. Gojedhenat kane çuar ne gjurmet e shpikesit te ketij alfabeti. Rrefenjat jane ato qe thone edhe se shpikesi i kesaj abeceje paskesh qene nje mesues i quajtur Theodhori, qe ishte edhe prift i vendit. Nuk ka shqiperuar vetem Dhiaten e Re, por edhe ate te vjetren, e cila daton pertej te shtateqindave. Njihte mire hebraishten, dhe thone se eshte marre me “gatimin” e nje shqipeje, e cila rridhte prej te gjithe dialekteve te Shqiperise. E dyshimte, pasi asnje prej ketyre shkrimeve nuk eshte gjetur dhe thuhet se ato jane djegur prej te afermve te Todhrit.

    Gjuha eshte rrjedhe e ngjarjeve historike te çdo populli. Varet prej tyre dhe prej rrethanave ne te cilat i rrotullohen atij per te mberritur te shkronja. Siç thekson Eqerem Bej Vlora ne parathenien e ketij libri te “Alfabetit pellazgjik”: “Shqiptaret, mbyllur ne mes te maleve, i mbeten besnik aterve e keshtu nuk ju qasen ndonje qyteterimi te huej... Histori e njerezis, provon sheshasi qe shqiptaret e soçem jane djemte e Pellazgjiteve”. Duke i cilesuar mandej pellazget si nje komb, i cili i humbi rrenjet e tij ne erresiren e kohes se vjeter. Por ky liber flet per Pellazgjishten, ndaj edhe nese i meshojme ketij fakti, Çabej, duke u mbeshtetur ne studimet shqiptare te albanologut Hahn, ngre pyetjen se ç’jane keto shkrime pellazgjike dhe kur kane qene perdorur?! E pergjigjja eshte: “Keto jane pyetje qe, nese do t’ju gjejme pergjigje ne fjalet e Dr. Hahn-it mund te ngjallin nje kujtim fort te shkelqyer permi qyteterimin e aterve tane”. Ajo qe eshte teper me e rendesishme ne gjithe keto hipoteza, eshte theksi qe bie mbi rendesine e ekzistences se ketij alfabeti pellazgjik. Pasi ekzistenca e ketij alfabeti, te cilin Hahn e hasi gjate hulumtimeve neper Shqiperi, pikerisht ne qytetin e Elbasanit, provoi diçka shume te rendesishme per shqiptaret. Qe edhe ne shqiptaret kemi te drejte permbi kujtimet e nje qyteterimi kombetar. Kjo pasi serviret teper siguri se keto shenja qe vijne edhe ne radhet e ketij libri jane shenjat e Pellazgjikeve.

    Cili qe alfabeti i Todhrit

    Sikunder theksohet ne radhet e para te ketij botimi ne shqip, i cili eshte perkthyer qe prej vitit 1910 nga Eqerem Bej Vlora, ne Stamboll, ai eshte i perbere pre j 52 shkronjash. Kater prej te cilave omega, nje g e dyte dhe dy h, te cilat iu pergjigjen tingujve te greqishtes, siç fare lehte mund te kuptohet. E 12 te tjera qene shkronja te perbera. Aspak i perhapur ne Shqiperi ne fakt. Por, sipas Hahnit, ai u perhap ne Elbasan dhe vetem ne Berat kuptohej fare pak prej vetem disa njerezve.

    Elbasani i kahershem, sipas te thenave te albanologut Hahn, nuk e ka pasur te kufizuar perdorimin e tij vetem ne çeshtjet e kishes, por ajo çka eshte teper e rendesishme dhe nje fakt interesant, qe nga viti i hershem 1795, ai hyri deri ne leterkembimin e tregtareve elbasanas me bashkeqytetaret e tyre, te cilet prej kohesh jetonin ne mergim.

    Albanologu Hahn, konsull ne Janine me 1847

    Boterisht e shnderroi ne nje alfabet te njohur ate qe e pagezoi “Alfabeti pellazgjik”, albanologu Johann Georg Von Hahn, ne vitin 1847 u emerua konsull i Austro-Hungarise ne Janine. Ne keto vite, teksa kryente detyren e konsullit, njihet me Kostandin Kristoforidhin dhe Apostol Panajot Meksin, nga Gjirokastra. Kontakti i pare me shqiptaret beri qe ai te mesonte edhe gjuhen shqipe, per t’u shnderruar mandej ne albanologun e vyer.

    Pasioni beri qe te shkelte ne trojet shqiptare, duke i perçuar gjithe ato çka zbuloi ne nje sere veprash, ku eshte dhene nje tablo teper e qarte e jetes ne keto troje. Prej pellazgeve tek iliret e deri te shqiptaret e atyre viteve, qe nuk qene shume te ndryshem prej atyre te sotem. Tablo e kultures dhe historise se shqiptareve, qe e shnderruan siç e pagezon Eqerem Bej Vlora ne “me te madhin mirbenjes te gjuhes sone”. Jo me kot, pasi ai gjate hulumtimeve ne Shqiperi, sidomos ne Elbasan, ra ne gjurmet e alfabetit te Todhrit, te cilin pa hezitim e pagezoi “Alfabeti pellazgjik” duke e mbrojtur fort tezen e tij. Ajo qe i dha vulen e madhe studimeve te tij qe botimi i vepres teper voluminoze, me plot tre vellime “Albanesiche Studien” (Studime shqiptare) ne vitin 1854. Veper e cila u perkthye nga Eqerem Bej Vlora, ne vitin 1910, ne Stamboll.

    Teper e rendesishme per shqiptaret aq sa edhe renia ne gjurmet e alfabetit te Todhrit, pasi aty argumentohet autoktonia e shqiptareve, prejardhjen e shqipes nga ilirishtja dhe hedh idene e prejardhjes se perbashket tireno-pellazgjike te ilireve, epiroteve dhe maqedonasve


    ---
    I lumte kesaj cupes qe ka shkruar kete artikull, e theksoj edhe une, teper e rendesishme dhe e theksoj dyfish fjalen SHQIPTARET.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  3. #223
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    billy the kid

    Ai Dhimiter qe ju paraqisni me larte ËSHTE HOMERI i historis se shqiperis.Ashtu si i gjith antikiteti HISTORIN E BAZON tek HOMERI,po keshtu dijetaret e se nesermes DO BAZOHEN TEK DHIMITER PILIKA.

    shqipfolsit duhet ta ngulisin mire ne tru thenien"NUK NJEH DHIMITER PILIKEN,NUK NJEH ASGJE NGA HISTORIA E POPULLIT TONE"

    Ai Dhimiter u interrnua sepse guxoje te thoshte te verteten ,ate qe lexoni aty,po keshtu edhe spiro konda

    POSHTE INJORANCA BUDISTE E SHKENCES SHQIPTARE

    REFORMA NE UNIVERSITETET SHQIPTARE

    REEE UJKU????OHH JA KU QENKA GJURMA???

    Barat te pergezoj per mbishkrimin shqipe qe sollet me larte.Me sa mbaje mende ,ne kete teme jane botuar disa mbishkrime shqipe..nga etruria edhe ish Jonia?.

    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    mbishkrime frige...me germa etruske

    XA-25 BABA: MEM EFAIS: PROITA FOST TIPA NA EPOS: SKENEM AM: EL AES


    SKENEM - s kemi (e gje akoma edhe sot ne dialektet shqip)

    PROITA - i roitur...prape shqip

    EFAIS - e fajs = e futa...prape shqip

    Ndoshta koincidence....
    mbishkrimin e boton edhe jakovo thomopulo 1912 Pellazgji faqe 440-443 nga ku ruan te njejtin mendime me ju Barat per hyrjen e ketij shkrimi.Mbishkrimi ështe nje gurre varri i cili tregone se i kushtohet BABAIT EDHE MEMES SE PROITAVOST....

    Aspak koicidence pasi me sa vrej thomopulo ketu jepe edhe disa mbishkrime te njejta me kete ..nuk jame futur ne thellesi qe ti drejte lexoje edhe tju jape nje mendime me te qarte per kete pasi..nuk eshte aspak e lehte te futesh ne llogjiken e nje mbishkrimi edhe ta lexosh ate..sorry.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 16-10-2007 më 14:06

  4. #224
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100

    ne gjurem te germave.....

    ME sa johe per Hahn..albanologun e famshem..ai permbledhe edhe zakonet edhe traditat e shqiptarve si edhe ështe njeri nga pikat me referuese te githe atyre dijetarve te botes qe shkruajne per iliret edhe shqiptaret.Nuk e njohe alfabetin pellazge qe permendet me larte vetem se me duhet te shtoje se shprehja "alfabet pellazge"me duket pak si e çuditshme pasi siç vreni ellazget jane shqipfoles edhe gjuhen e tyre e kane shkruajtur me alfabete te ndryeshme edhe jo me nje alfabet te vjeter??

    Ne se jane bere perpjekje qe te pershtatet nje alfabet ne gjuhen shqipe...kjo do ishte e drejte pasi shqipja e sotme ka probleme ne te shprehurin e fjaleve te saj edhe kjo çone ne ndryshimin shprehimore te gjuhes duke e devijuar shqipen nga parethenia e lashte e saje???

    Huazimi qe greqishtja i beri alfabetit jonik..Suida" saimon o damos",si edhe lufta gjakatare qe pateres tis eklisia kryen ndaj atyre qe guxonin te flisnin shqipen tone(per ta gjuha e djallit)..te gjitha keto do çonin uje ne mullirin greke..ndaj shume mire u veprua mospajtimi me alfabetin pellazge(ne ato kohe alfabetin greke,pasi pateres tis eklisias nuk lejonin shkrimin e shqipes).Greqia si nuk ja arriti qellimit asimilues gjuhetare ,u kthye ne luften e saj te njohur te ciles duhet patjeter ti çirret maska,luften asimiluese fetare.Duke u afruar me theosin ,ky i fundit e ka mallkuar gjuhe shqiipe,..ne kishe flitej vetem greqishte,edhe me kalimin e koheve ..pas 1912 greqia ju dha urdher femijve te saj ne juge te shqiperis..SHQIPTARVE qe te hidheshin kundra shqiperis..edhe keshtu ndodhi.Fakte te sotem munde marrim fare thjeshte ne besimtare..prifte a hoxhe edhe ta pyesim se"cilin do me shume allahun theosin apo shqiperin"????edhe do kuptoni se çdo te thote voriolesh edhe dinakeri asimiluese greke?

  5. #225
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Nganjehere keshtu e ka biseda, kemi rene ne gjume, derisa te furnizohemi me materiale te pa njohura. Disa i shfletojne librat mos gjejne diçka te rendesishme disa ne internet disa histori chanel...
    Por asgje nuke e zevendesone nje liber te mirë, megjithese interneti kryen pune me shpejte per ata edhe jemi ndalur, e kemi bitisur punen shpejte qe me libra dhe biseda rrethe kesaje teme do na ishte e nevojshme ndoshta nje dekad !
    Por edeh pas ketije hapi historia e shkronjave te para mbetet nje enigme per njeriun ne kete bote !
    Cili ishte ai njeri i pari qe i erdhi ne mend te zevendesoje tingujt, gjuhen, gjerat, emrat me shkronja ?
    Ishte gjeni apo vete evolucioni i njeriut e ka shtyer qe te veproje me kete ide te re e cila e pushtoi boten ?
    A thue pa keto shkronja, pa keto gerrma ku do ishte qenja njerzore sot ?
    A do mjaftonte vetem gjuha, pa shkronja, si mjet komunikimi mes njerezve ?
    Nese pellazget kane patur nje shkrim te vjeter atehere iliret dhe thrakaset(thraket) duhet te kishin trashiguar nje shkrim nga pellazget ?
    A keni ndegjuar ndonjehere per disa mbishkrime thrakase te gjetura ne bullgari te sotme ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kreksi : 18-10-2007 më 15:06

  6. #226
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    nuk njohe shume per shkrimet thrakase...njohe qe kane shkruajtur edhe Likishten ,nga ku njohe nje shumice te konsiderueshme dygjuhshesh likiko-greke te botuara nga thomopulo 1912.Ne se nenkupton likishten me shkrimet e thrakes....hidhe ndonje tja shohim bojen sepse ato i perkasin koheve te shekullit te 5-2 p e s..jo per ndonje gje ,por qe ta marrin vesh disa edhe disa gjuhen meme te aleksandrit,i cili mesoj edhe perhapi edhe gjuhen fetare te kohes..greqishten e ndyre...
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 18-10-2007 më 16:19

  7. #227
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    ...greqishtja ishte gjuhe e dyte e Aleksandrit, kete e dijne te gjithe.
    Kam hasur ne disa mbishkrime thrake ne internet qe kishte bere nje ekip hulumtues ne bullgari e po i gjeta do i sjelli...

  8. #228
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Greqishten ja mesoi Aristoteli,i cili i mesoi dhe Iliaden e ndryshuar sipas versionit te vet
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #229
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    ...greqishtja ishte gjuhe e dyte e Aleksandrit, kete e dijne te gjithe.
    Kam hasur ne disa mbishkrime thrake ne internet qe kishte bere nje ekip hulumtues ne bullgari e po i gjeta do i sjelli...
    Dimosteni kunder Filipit III 41...Filipit nuk i lejohet te marrin pjese ne lojrat olimpike sepse ishte barbare???Por Filipi verteton se ai ështe nga e njejta rrace me shumicen e pjesmarrsve ne lojrat olimpike!Pra Filipi quhej jogreke?Kurse i biri qe u shkollua ne gjuhen greke quhej greke=ISOKRATI:"GREKET JANE ATA QE MARRIN PJESE NE SHKOLLIMIN GREKE" ......LIBRIN E SHTEPIS.. ATYRE QEVERRITARVE QE HAPIN SHKOLLA GREKE EDHE SOTE??

    I UROJ POLITIKANIT FATOS NANO TE HEQIN DORE NGA REKLAMIMET PRANE SHKOLLES GREKE" ARSAQIO"NE TIRANE SEPSE E DALLOJ PER LARGEPAMESI ,POR KETU PO ZHGENJEHEM.ARSAQIO ISHTE NJE PEDERASTE SHQIPTARE ORTODOKS I CILI DHUROJ EDHE NDERTESEN MADHESHTORE NE QENDER TE ATHINES E CILA MBANE EMRIN E TIJ...NJE TJETER PEDERASTE ORTODOKS SHQIPTARE ISHTE EDHE ZOTI "ZHAPIO" I CILI DHUROJ NJE TJETER NDERTES MADHESHTORE NE ATHINE"ZHAPIO MEGARO"...KURSE NENE TEREZA NA THA "BESONI TEK KRISHTI EDHE NA NDERTOJ KISHA ME IKONA QE SHKRUANIN ITALISHTE??????

    NUK JAME ASPAK ULTRA EDHE ASPAK NACIONALISTE,JAME PER NJE BOTE SI AJO QE KENDON EDHE XHON LENON TEK "IMAGINE".....POR NUK E DUROJ DOTE TE NA PERDHUNOJE INJORANCA FETARE FANATIKE PERRETH NESH ,TE CILEN NE E KEMI MARE SI ME TRALALALALA DUKE HARRUAR SE FEJA HELMON TRURIN E SHQIPTARIT EDHE SHQIPTARI BEHET ZHAPIO,ARSAQIO BOLLANO DUKE DEMTUAR SHQIPERIN...PO KESHTU EDHE NALTMADHNIA E TIJ SPIUNI I PAPES NICCOLA LECCI I CILI PO MBJELLE VRERIN KATOLIKE DUKE HARRUAR SE FETARET NUK DREJTOHEN NGA SHQIPERIA ,POR NGA ALLAHU,DIOS EDHE TEOSI...EDHE NESER TE GJITH SHQIPTARET DO JENE MINORITARE TE PAPES ANASTASIT EDHE MUXHAHEDINIT

    FRY MOJ ERE TE IKI KJO KOLERE

  10. #230
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Kreksi Lexo Postimin
    ...greqishtja ishte gjuhe e dyte e Aleksandrit, kete e dijne te gjithe.
    Kam hasur ne disa mbishkrime thrake ne internet qe kishte bere nje ekip hulumtues ne bullgari e po i gjeta do i sjelli...
    SHkolla austriake e arkeologjis i ka permbledhur te gjitha mbishkrimet nga ajo zone.kerkoje ne interrnet se e gjen lehte ,ne se ke probleme kerko Daressy,edhe Saycce...keta dy i kane botuar.

  11. #231
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Ulisse...odissea

    merre nje uliks-odisse me plis Shqiptari........kam dhe uliksa te tjere me plis,por jo sonte,e leme njehere tjeter
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 21-10-2007 më 21:19
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  12. #232
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Yli ksi....ulisse,,,,odissea....me plis

    3foto duket fare qarte Yli ksi me plis........i duhet te perballet me scilla-n...tek tjetra me sirenat.....tek tjetra mashtron ciklopin...ndoshta jam ca jashte teme por jo dhe aq perderi sa ka te beje me veshje Shqiptaresh dhe lashtesine e tyre.......kam dhe ca foto te tjera nga ai muzeu qe tha styx.....ndoshta interesojne,nuk e di duhet ta thoni.............Kam nje shok qe quhet YLLI,por italianet nuk e shqiptojne dot e therrasin ULI..........mos ju duket e çuditeshme qe YLI KSI behet ULISSE
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 22-10-2007 më 04:10
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  13. #233
    Ne regionin e Medvegjes qenden disa varre me saksisht nuk po e tregoj vendin po ne kete qytet gjinden disa varreza para historike qe jan te gjata diku afer 4.00 metra te medhaja dhe ka disa shkrime ne ato, dhe shum mir shihen kembet e dy njerzvene nje guri e cila njera eshte shume e madhe qe ska te bej kurgjo me njerzit sot dhe tjetra eshte e nje femre apo nje djali te vogel.
    Nuk mundet te behet e ditur se ku jan se shkaku ky region ende eshte nen okupacionin e Serbis po keto toka jan shqiptare dhe qe kan te bejn me shekuj e me shekuj.
    Ne keto shkrime eshte shum veshtir te shifen se jan shkatruar siq thuhet ne ato fshatra nga osmanet dhe vet serbet shkaku se kan te bejn dhe me disa temele te kishave Katolike te cilat jan shkatruar ne shek 13-14 po ende sot ekziston temeli i kesaj kishe Katolike.


    ----------------------------------------

    ἔπερσεν,epersen-ἱερὸν,ieron μοι,moi Ἄνδρα_avora avore.
    The word moi in illyrian would mean moi μοι- mue¨, ὃς-dhe, ἔννεπε-vette or vetë, Iερὸν-rnonë dikush qe rnone shum, ἔπερσεν- shperthy epersen me prishë ose shqipja e vjeter sperten qe sot shkurhet shperthen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 25-10-2007 më 08:01

  14. #234
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    në se mbishkrimet i perkasin koheve te eres sone edhe kane qene te dukshme ,i kane mundesit shume te pakta te jene ne gjuhen shqipe pasi greko-latinet nuk e lejuan me anë te te dhunes vazhdimsin shkrimore te gjuhes shqipe .Ne se do na duhet te kerkojme gjuhen shqipe gjate fundfillimeve te eres se vjeter me eren tone ,ajo gjendet kudo ne tre kontinentet ,por tanime dijetaret bashkohore e quajne si"gjuha e peshtire e popullit"....kurse gjuha e kultures ishte greko-latinja e cila po zevendesonte duke shkaterruar çdo mbishkrime shqipe qe ishte i dukshem.p sh po te vrejme mbishkrimet likike do vrejme se nga 400-200 p e s çdo mbishkrime i shkruajtur larte ne gjuhen like (shqipe-pellazge),poshte perkthehet kuptimishte ne greqishte..nga nje kohe e caktuar edhe me vone shkruhej vetem ne greqishte ,duke u zhdukur kështu gjuha shqipe,por po TE VREJME SI U KRIJUA GJUHA GREKE EDHE SI E ZEVENDESOJ SHQIPEN .....NUK DO MBETET SHQIPFOLES ME GJAKE SHQIPTARI QE TE BESOJ ME TEK FETE ASIMILUESE???????

    çelsi i zbardhjes se botes pellazge duhet kerkuar tek ndergjegjezimi i shqipfolseve ne mesdhe edhe kryesishte ne turqi greqi edhe itali KJO PUNË ISHTE FILLUAR ME BAZA TE MBREKULLUESHME GJAT VITEVE 1700-1900 ..SHIKONI FRANZ BOPP edhe ç thote per gjuhen shqipe,po keshtu profesor Pott,demetrio camarda,jakovo thomopulon etje etje ...POR PAS RENIES SE ISMAIL QEMALIT EDHE ARDHEJS SE ZOGISTO-KOMUNISTAVE ,KJO RRUGE U TRADHETUA ,NGA KU EQEREM ÇABEJ I DHA NJE DREJTIME TJETER STUDIMEVE SHQIPTHENSE DUKE TRADHETUAR RRUGEN E NISUR NGA ME TE SIPERMIT...kete mendje ndrituri te çabejt edhe ndiekseve te tij aleks buda ,demiraj vazhdojme te paguajme sote KU JEMI POPULLI ME I VJETER I BALLKANIT EDHE NUK MUNDEMI TE MBROJME DOTE TRUPIN TONE TE MBETUR DARDANIN(KOSOVEN MOS ME KEQ ,NA NGJITEN EDHE MINORITETE FETARE BRENDA SHQIPERIS EDHE KERKOJNE COPTIM E RICOPTIME ME DUARTE E MENDJENDRITURVE AKADEMIKEVE TANE TE CILEVE TJU RROJNE DOKTORATAT QE VENDOSIN PARA EMRAVE TE TYRE?

    SPIRO KONDA,DHIMITER PILIKA,ELENA KOCAQI MATHIU AREF,NIKO STILO.....I KANE DHENE NJE FRYME TE RE SHQIPTHENIES DUKE ECUR NE RRUGEN PARATRADHETARVE KOMUNISTE( ÇABEJ BUDA DEMIRAJ)PRA NE RRUGEN E DEMETRIO CAMARDA,FRANZ BOPP,POTT,HAHN,THOMOPULO,WILLIAMS ETJE ETJE...THJESHTE HUMBEM 100 VJETE NE INJORANCE EDHE NUK MUNDEMI TE VERTETOJME DOTE LASHTEQENIEN TONE,NE JE KOHE QE JANE QINDRA MIJRA MBISHKRIME SHQIPE NE MESDHE TE CILAT MBETEN TE PANJOHURA?

    duke qene se nje sere dijetaresh te 1700-1900 vertetuan se mbishkrimet pellazge jane shkruajtur ne shqipe,si edhe duke njohur se STRABONI i njeh fiset pellazge edhe ne shekullin e pare te eres sone,edhe duke u dijesuar mbi te dhenat e se talentuares ELENA KOCAQI per vazhdimesine familiare breze pas brezi nga kohet me te lashta deri me sote,nxjerrim si perfundime se AS ARRNAUTET EDHE AS ARVANITET EDHE AS ARBERIT NUK JANE ARDHES POR AUTOKTONE NE TOKAT E TYRE TE CILET MBIJETUAN DUKE RUAJTUR GJUHEN E TYRE FALE VENDODHJES MALORE KU BANONIN DUKE MOS U SHKRIR ME GJUHET TEKNIKE TE CILAT ME VONE U PUSHTUAN NGA KRISHTERIMI EDHE MYSLIMANIZMI DUKE MOS LEJUAR SHKRIMIN E SHQIPES TANIME NE KETO VENDE,NE SE BANORE TE RINJE U SHPERNGULEN NE KETO VENDE ,KJO ËSHTE ME SE E QARTE SEPSE"NE SE DO SHKONIN NE NJE ZONE ME INFLUENCE GREKE TURKE APO ITALIANE,DO ISHIN ASIMILUAR DUKE MESUAR GJUHEN E VENDASVE...KURSE ATA FLASIN AKOMA SHQIPE ,SEPSE SHQIP FLISNIN EDHE TE GJENDURIT NE VENDET QE ATA U VENDOSEN...............PAS 100 VJETESH DO DALIN NE DRITE PERRALLA TE REJA QE DO THONE SE SHQIPFOLSIT ERDHEN KETU PAS 1990????

  15. #235
    Duke mos harruar aspak kontributin neper tema te tilla do beja nje verejtje miqesore. Eshte me shume rendesi qe shkrimet te jene sa me te kuptueshme dhe te standartizuara sipas gjuhes letrare shqipe. Perdorimi shume pa kriter i germave te medhaja dhe sidomos i shenjave te pikesimit (ne rastin konkret i pikepyetjeve) e veshtireson leximin madje ndryshon dhe vete kuptimin e fjalive. Do ju lutesha qe te jeni me te kujdesshem dhe te mbani parasysh kete fakt.

  16. #236
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100

    ne gjurem te germave.....

    ok darius,do ti shkurtoj pikpyetjet edhe germat e medha,por me duhet miqesishte te kujtoje te lodhesh trurin te lexosh disa libra te rinje te cilet kerkojne te thyejne rregulloren ushtarake e te te shkruajturit,pra shkruhen pa pika pikpyetje prejse,edhe kerkohet me shume perqendrime qe ti kuptosh,ashtu si edhe mbishkrimet e lashta?

    e drejte ajo qe thoni me poshte ,vetme se forumi nuk ështe konkurse drejtshkrimore nga ku na duhet ti permbahemi 100% rregullave drejtshkrimore...ne se do kishim te benim me teme drejtshkrimore atehere edhe mua do me duhej te kujdesesha ne drejtshkrime,thjeshte çdo kush prej nesh kalon idet edhe mendimet e veta edhe duke lexuar zgjeron edhe me shume horizontin e vetë?
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 25-10-2007 më 08:50

  17. #237
    Me fal por nuk e kuptoj se clidhje ka ajo qe thashe une me pergjigjen tende? Se cfare lexojme jashte forumit ajo eshte dicka individuale. Kur shkruajme ketu me e pakta qe mund te bejme eshte qe te jemi te kuptueshem. Nese shkrimet i hartojme per te gjithe atehere te gjithe duhet te kuptojne se cfare thuhet apo jo?

    Le ti kthehemi temes per germat dhe shkrimit pellazgo-ilir.

  18. #238
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100

    Angry

    mundet kushë të sjellin mbishkrimin rrokore te linear b me kode PY Ae 303,nga Pilo i Nestorit?

  19. #239
    Kreksi
    Metropolis
    Me sa po ma merr menja mu ne keto shkrimet qe ju i keni Postuar shkrun: "Jo her" ashtu po shifet tash mundet me pas edhe tjer mendime.

    Me sa po me doket mu ne kete shkrim qe eshte gjetur ne Kroaci po shkrun "Joher" ose "Jo her"
    Ma posht po eshte shum veshtir me lexu ndoj qka.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 26-10-2007 më 14:15

  20. #240
    Ndryshuar për herë të fundit nga King Bardhylis : 26-10-2007 më 14:29

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •