Close
Faqja 112 prej 128 FillimFillim ... 1262102110111112113114122 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 2,221 deri 2,240 prej 2545
  1. #2221
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    [QUOTE=javan;2084604]Nuk mund te them se kuptova gje nga postimi siper.

    Shkrova: Berati e quan(te) kumrine Dode ne lashtesi. Kjo perkon me Dodonen, Dodanin, Dardanin. QUOTE]

    po-keshtu vazhdon te quhet edhe sote ne te gjithe zonen perreth-dudu,duduftu------

  2. #2222
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    "Ellopia - 2. An ancient name of the district about Dodona in Epirus."

    Etiopia nuk ka te beje fare, me ate qe te stergjysherit tane e quanin Aethiopia. Fare. Me pare do besoja se Topiajt jane etiopiane.
    Jo une mendoj se Topiajt ishin shqiptar, me pare se te gjitha medoj se pellasget shqiptar ne kohen e lulezimit te vet kane mundur ta emerojne Aethiopine qe atehere, madje ndoshta edhe ta kene themeluar vet.
    Nuk i dihet... -I thelle eshte misteri i ndikimit te te pareve tane ne kete Glob...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #2223
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Homeri permnend dy kategori Etiopinanesh. Njera banonte ne brigjet e Okeanos.
    Stefan Bizantini thote qe “Aethiopians” keta qene te paret qe ju falen perendive dhe qe perdoren ligjet.

    Sipas Pindarit, Aethiopians njihen si Hyperboreans. Dionis Perigetus thote qe keta jetojne ne luginat e Cerne/Kerne (analogji eshte bere me malet Keraune), ose prane Erydhia afre malit Atlas. Po sipas ketij autori ky popull jeton gjate.
    Skylax thote qe Aethiopians jane me te pashmit dhe me te gjatet nga tere popujt. Ata vishen me rroba shumengjyreshe, kane mjekra e floke te gjate, jane kalores te zote, shigjetare dhe luftetare. Blejne poce dhe ene balte nga Finiqasit. Hane mish, qumesht dhe prodhojne shume vere, te cilen Finiqasit e blene nga keta.

    Relike me mbishkrim “Aethiopia” jane gjendur ne tokat shqiptare, po me siguri qe kane hedhur greket ose etiopianet kur shkonin me pushime ne zona me te "ftohta".

  4. #2224
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Homeri permnend dy kategori Etiopinanesh. Njera banonte ne brigjet e Okeanos.
    Stefan Bizantini thote qe “Aethiopians” keta qene te paret qe ju falen perendive dhe qe perdoren ligjet
    E kam thënë edhe një herë tjetër, që emrat Egypt, Libia, Ethiopia, Fenikia, fillimisht janë përdorë për disa vende në Pellazgji e tek pas shpërnguljeve filluan t'i emërtojnë viset e huaja me këta emra.

    Rrjedhimisht në bazë të teorisë sime: Kadmi lindi dhe jetoi në Iliri, Egypti e Danau ishin nga trojet pellazge, Ethiopia më shumë ka gjasa që të jetë mbretëria pellazge Hitite, etj.

  5. #2225
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Homeri permnend dy kategori Etiopinanesh. Njera banonte ne brigjet e Okeanos.
    Stefan Bizantini thote qe “Aethiopians” keta qene te paret qe ju falen perendive dhe qe perdoren ligjet.

    Sipas Pindarit, Aethiopians njihen si Hyperboreans. Dionis Perigetus thote qe keta jetojne ne luginat e Cerne/Kerne (analogji eshte bere me malet Keraune), ose prane Erydhia afre malit Atlas. Po sipas ketij autori ky popull jeton gjate.
    Skylax thote qe Aethiopians jane me te pashmit dhe me te gjatet nga tere popujt. Ata vishen me rroba shumengjyreshe, kane mjekra e floke te gjate, jane kalores te zote, shigjetare dhe luftetare. Blejne poce dhe ene balte nga Finiqasit. Hane mish, qumesht dhe prodhojne shume vere, te cilen Finiqasit e blene nga keta.

    Relike me mbishkrim “Aethiopia” jane gjendur ne tokat shqiptare, po me siguri qe kane hedhur greket ose etiopianet kur shkonin me pushime ne zona me te "ftohta".
    kush e di, keta greket edhe pak, edhe pak, do na dalin gati-gati etni... por s'ka gjase


    ajo qe thash une per aetiopine kishte te bente me etimolgjine e emrit te tyre - se dikush duhej tua kishte ngjitur edhe emrin.
    Nuk kerkoj ndogje prej nesh atje, sado qe Memnonit (?babes se tij) i atribuohet ndertimi i qytetetit te Suzes apo Suzianes atje (mbase perfshihej ne kufijte etiopise), dhe sigurisht mbreterimi mbi pjesen e saj lindore (asaj pjeses qe banohej nga ajo popullata me floke te drejta) keshtu permes gjakut te tij mbreteror trojan mund te themi se kemi pasur pushtet edhe mbi etiopine lindore nje here dhe dikur, apriori s'mund te perjashtohet te ket pasur edhe ndonje koloni, sepse pa pasur nje grup njerezish tuaj brenda, s'mund ta qeverisesh nje popull te huaj.
    tjeter lidhje pos asaj gjuhesore/etimologjike te emrit dhe faktit se ishte nen zoterimet e mbreterise trojane nuk me intereson.

    p.s. shiko c'lidhje ka javan me qytetin e suses, Trajani kishte tentuar ta ripushtonte me duket, por pa sukses me vone kishte ndertuar nje qytet ne veri me emerin susiana apo ngjashem nuk me kujtohet mire lart diki ne afersi te istrit.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #2226
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    kush e di, keta greket edhe pak, edhe pak, do na dalin gati-gati etni... por s'ka gjase


    ajo qe thash une per aetiopine kishte te bente me etimolgjine e emrit te tyre - se dikush duhej tua kishte ngjitur edhe emrin.
    Nuk kerkoj ndogje prej nesh atje, sado qe Memnonit (?babes se tij) i atribuohet ndertimi i qytetetit te Suzes apo Suzianes atje (mbase perfshihej ne kufijte etiopise), dhe sigurisht mbreterimi mbi pjesen e saj lindore (asaj pjeses qe banohej nga ajo popullata me floke te drejta) keshtu permes gjakut te tij mbreteror trojan mund te themi se kemi pasur pushtet edhe mbi etiopine lindore nje here dhe dikur, apriori s'mund te perjashtohet te ket pasur edhe ndonje koloni, sepse pa pasur nje grup njerezish tuaj brenda, s'mund ta qeverisesh nje popull te huaj.
    tjeter lidhje pos asaj gjuhesore/etimologjike te emrit dhe faktit se ishte nen zoterimet e mbreterise trojane nuk me intereson.

    p.s. shiko c'lidhje ka javan me qytetin e suses, Trajani kishte tentuar ta ripushtonte me duket, por pa sukses me vone kishte ndertuar nje qytet ne veri me emerin susiana apo ngjashem nuk me kujtohet mire lart diki ne afersi te istrit.

    Po flet per kategorine tjeter te Aethiopianve. Keta per te cilet flas une Herodoti i quan Atlante.

    Pasatj, nga te ter qe kane shkruar ne kete forum askujt nuk mund t'i interesoje me shume fakti qe Nemesis mban ne dore nje kupe me mbishkrim "Aethiopians".

    Pastaj mos kalo aq shpejt rreshtin ku kam vene nje informacion te vlefshem, ku thuhet qe keta E-Topianet jetonin afer Okeaos dhe Acrokerauneve.

    Pastaj Javanin e ke cuar shume larg. Fillo pastrimin nga shtepia jote, para se te shkosh tek oborri komshiut, sidomos kur e di qe nuk kane lene coftine pa na hedhur brenda.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 25-11-2008 më 23:44

  7. #2227
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Po flet per kategorine tjeter te Aethiopianve. Keta per te cilet flas une Herodoti i quan Atlante.
    Nuk me kujtohet cfare thote herodoti per ta [c'mu desh qe ua permenda emrin se], nese ke mundesi na hidh nje citat te shkurter - nese jo do me duhet ta cfletoj.

    Pasatj, nga te ter qe kane shkruar ne kete forum askujt nuk mund t'i interesoje me shume fakti qe Nemesis mban ne dore nje kupe me mbishkrim "Aethiopians".
    Pastaj nga gjithe njerezit qe marrin pjese ne forum jam edhe une ai qe ndonjehere degjon e lexon dicka te re nga te tjeret. Une nuk e kam pare Nemesisin me kupe - ne fakt njoh shume pak artifakte dhe mendoj se nuk kam pare as 10% ng ato te popullarizuarat, 'perbirimet' e mija ndjekin 'shtigjet', dhe njohurite me te dendura i kam rreth atyre shtigjeve dhe udhekryqeve qe shpiejn atje ku mund te kete uje, cdo degezim qe shpie diku tjeter dhe sado prane shtegut mund te perfundoje ne harrese ose e paverejtur.

    Nemezes i kam dhene shume pak rendesi ne te kaluaren sepse ishte e parendesishme..., por me te njohur 'konstelacionin' qe i perket, ajo fillon e behet dukshem me e rendesishme sepse hapen raporte dhe mundesi te reja krahasimi per njohjen e saj dhe kontributin ne formesimin e historise.

    Pastaj mos kalo aq shpejt rreshtin ku kam vene nje informacion te vlefshem, ku thuhet qe keta E-Topianet jetonin afer Okeaos dhe Acrokerauneve.
    - me te lexuar te fjales 'okeanos' me doli jasht shtigjeve te vemendjes, sepse okeanos per te vjetrit eshte kufiri i botes, dhe per mua qe kam zgjeruar kufijnte ne azi afrike itali e spanje me duket pak tepri te vete deri ne maksimium dhe te them se pellasget e paten gjithe globin, ate qe nuk arriti ta kete me askush ne histori.

    Keshtu 'kufiri i botes' perballe 'topiajve' terheq nje drejtez qe kaperdine shume bjeshke e detera. Kafshate qe nuk kaperdihet me nje fjali te shkurter si ajo.
    Pastaj Javanin e ke cuar shume larg. Fillo pastrimin nga shtepia jote, para se te shkosh tek oborri komshiut, sidomos kur e di qe nuk kane lene coftine pa na hedhur brenda.
    Krejt kot te thash mos ke dicka te shtosh nga njohurite ne lidhje me te sepse rastesish kam hasur susana permendej rreth tregimeve qe lidhen me javanin.
    syzana eshte emer i bukur -mos eshte lulja - ai tobolti ne doren e Zeusit qe u be rrufe.
    Eshte interesant se Lili u be emer i nje varg lulesh qe mund te mos kene lidhje me shoqen tjeter por i quajn lily, kurse ne ne gjuhen shqipe u themi lule te gjithave perfshire dhe lilat... Te jete lila ajo lulja gjashtcepeshe me te cilen kemi lyluar shume ornamente ne antike?

    p.s.:
    Ky emri i Javanit shume lehte kalon ne Jovus, Junan, apo edhe ne Jovan qe ruan formen shqipe te prapashteses por qe fatkeqsisht tashme gjallon vetem ne viset sllave te ilirise dhe nga shiptaret te konsiderohet emer i rende sllav.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #2228
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Javan bere mire qe u ktheve se e le Baptistin 'pabuke' Kur ju shoh kaq paqedashes me njeri-tjetrin me duket sikur 'keni rene brenda'

    Pellumbit te eger, jo vetem ne Berat po mesa di une ne krejt Lalerine i thone 'Dudi' e jo Dode(sa per qartesim, jo se jane filologjikisht larg), biles vete i kam vrare ca dudi me llastiqe, ne koherat kur vertiteshin ende mes njerezve apo kur kishte ende njerez. Po me ben cudi qe qenka fjale krahinore.

    Nje pyetje kisha une; a nuk eshte periudha e luftes se Trojes(zyrtarisht) e perafert me invazionet e popujve te detit, ne Anatoli, Khati, Siri, Palestine dhe EGJIPT e njekohesisht koha e invazioneve drejt perendimit, ne Lacio dhe Etruri ?

    Ne ka nje Odise apo sorollatje te fitimtareve te luftes se Trojes ne lindje (perfshire Elenen ne Egjipt) , mua me duket se per keto civilizimi i detyrohet aventurave te Popujve te detit.

    P.S mireserdhe , ma bere forumin serisht interesant ( edhe pse si zakonisht une e kam te veshtire te shkeputem plotesisht nga historia zyrtare)
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  9. #2229
    Hyllin-Njeriu,nga dreqin humbe ti

  10. #2230
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Nuk me kujtohet cfare thote herodoti per ta [c'mu desh qe ua permenda emrin se], nese ke mundesi na hidh nje citat te shkurter - nese jo do me duhet ta cfletoj.
    Kam, por e kane shartuar per ta shpene ne Afrike. Dhe Nemesen e kane bere NASAMONE.

    - me te lexuar te fjales 'okeanos' me doli jasht shtigjeve te vemendjes, sepse okeanos per te vjetrit eshte kufiri i botes, dhe per mua qe kam zgjeruar kufijnte ne azi afrike itali e spanje me duket pak tepri te vete deri ne maksimium dhe te them se pellasget e paten gjithe globin, ate qe nuk arriti ta kete me askush ne histori.
    Nuk duhet, sepse fundi i nje bote te rrumbullaket mund te jete ne cilendo pike te rrumbullaktesise. Pershembull, jo larg lumit Styx.

    Keshtu 'kufiri i botes' perballe 'topiajve' terheq nje drejtez qe kaperdine shume bjeshke e detera. Kafshate qe nuk kaperdihet me nje fjali te shkurter si ajo.
    Ne fakt, jo. Nuk ka dy vende qe te jene me prane se Kerauneve. Sigurisht nuk flas per Afriken.

    Krejt kot te thash mos ke dicka te shtosh nga njohurite ne lidhje me te sepse rastesish kam hasur susana permendej rreth tregimeve qe lidhen me javanin.
    syzana eshte emer i bukur -mos eshte lulja - ai tobolti ne doren e Zeusit qe u be rrufe.
    Eshte interesant se Lili u be emer i nje varg lulesh qe mund te mos kene lidhje me shoqen tjeter por i quajn lily, kurse ne ne gjuhen shqipe u themi lule te gjithave perfshire dhe lilat... Te jete lila ajo lulja gjashtcepeshe me te cilen kemi lyluar shume ornamente ne antike?.
    Duhet te jete. Si te duket emertimi "Erythronium Albidum"?
    IMG]http://i377.photobucket.com/albums/oo213/drus_photos/Erythronium_albidum_plant.jpg[/IMG]

    p.s.:
    Ky emri i Javanit shume lehte kalon ne Jovus, Junan, apo edhe ne Jovan qe ruan formen shqipe te prapashteses por qe fatkeqsisht tashme gjallon vetem ne viset sllave te ilirise dhe nga shiptaret te konsiderohet emer i rende sllav?.
    Nuk them kot qe shiko nje here me afer. Si te duket G_JON, si ne Javan Kastrioti?
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 26-11-2008 më 08:49

  11. #2231
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Lando, po mprehja shqipen e shkruar ,per ti bere rivalizim Baptistit,qe na ka privuar nga gegerishtja per te na kenaqur me nje shqipe plot huazime si 'durim i prolonguar' (?!!!!) dhe shtremberime te tipit 'cfletos' (duket sikur nuk e di qe shqipja parapelqen 'shf' ne vend te 'cf') apo Beotise i thote Beoci e gjojna te ngjashme.

    Ty te shoh 'pimpante' si perhere e me behet qefi... Si thu, meqe shumica neper bote(perfshire ca historine hebrej) eshte per ilirizmin e Pelesteve (Trekani thote edhe 'purust') a na takon ne rripi i Gazes

    P.s Bapo sta kam me te keq
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  12. #2232
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    hyji, e di ti perse nenat u bien ne ***** femijeve, madje edhe per shaka?
    ty si duket nuk te pasakan rene kurre!
    ta them: qe tu vien trute ne koke; por ty ende nuk te paskan ardhur.

    Te ne u thone "pellumba te eger", por fjala "dudii" ende gjallon, dhe eshte perdorur si epitet per femrat, -a per mire, a per keq nuk di. Nuk qenka megjithate fjale krahinore por fjale e rralle dhe ne zhdukje bashk me shpezet qe shenjon ajo.

    zyrtarisht eshte se lufta e trojes ka ndodhur ne tri pike kryesore te ndryshme historike; secila me nga nje shekull distance ndermjet. ti zgjidh cilen te duash -kjo eshte "zyrtare" sic po e quan...

    Pastaj une nuk e di cka quajme "fitimtare te luftes se Trojes sepse, ata pra "fitimtaret" fituan te "rruemet e Fates", por Trojen jo.

    Shumica u bene kurban nga grate e tyre ashtu kot, se kishin fituar luften dhe per shperblim, As Udhesi fitimtar per 10 vite nuk kishte guxuar te kthehej ne shtepi se mos i hiqnin koken per fitoren - ketu miko ka dicka qe s'shkon!

    Ato aventurat e popujve te detit jane disi si te veshura me lesh e mjergull 'zyrtarisht' dhe perdoren si pykat ku tu nevojiten si qeshtje me doret. aty ku e rrjedh ia fusin nje pyke doresh apo popujsh nga deti... dhe nje bashke pas.

    Jo po mire se na erdhe ti qe s'te gjejme as me tallona tash sa kohe.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #2233
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    Lando, po mprehja shqipen e shkruar ,per ti bere rivalizim Baptistit,qe na ka privuar nga gegerishtja per te na kenaqur me nje shqipe plot huazime si 'durim i prolonguar' (?!!!!) dhe shtremberime te tipit 'cfletos' (duket sikur nuk e di qe shqipja parapelqen 'shf' ne vend te 'cf') apo Beotise i thote Beoci e gjojna te ngjashme.

    Ty te shoh 'pimpante' si perhere e me behet qefi... Si thu, meqe shumica neper bote(perfshire ca historine hebrej) eshte per ilirizmin e Pelesteve (Trekani thote edhe 'purust') a na takon ne rripi i Gazes

    P.s Bapo sta kam me te keq
    isha ne rome para nja 10 ditesh doja te pija nje birre me ty,po ku kapesh ti,ishe zhdukur nga qarkullimi

  14. #2234
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    Lando, po mprehja shqipen e shkruar ,per ti bere rivalizim Baptistit,qe na ka privuar nga gegerishtja per te na kenaqur me nje shqipe plot huazime si 'durim i prolonguar' (?!!!!) dhe shtremberime te tipit 'cfletos' (duket sikur nuk e di qe shqipja parapelqen 'shf' ne vend te 'cf') apo Beotise i thote Beoci e gjojna te ngjashme.

    Ty te shoh 'pimpante' si perhere e me behet qefi... Si thu, meqe shumica neper bote(perfshire ca historine hebrej) eshte per ilirizmin e Pelesteve (Trekani thote edhe 'purust') a na takon ne rripi i Gazes

    P.s Bapo sta kam me te keq
    he mor hyjo ty te placin tastet - u bere ti te me tregosh se si parapelqejne andej ose kendej... shprehja "prolonguar" eshte fjale shqipe me tis latin xhan. Por po ta shkruaja ne 'shqipe te c(zh)veshur' ti nuk do ta kuptoje, apo mos gaboj nese them "përlonguar", do e kuptoje ti?

    sa per 'cfletos' po ta le ty per lokalizma se te ne thone ç'fletoj pa te keqen e os-ave. Beotia, Beocia, Bojotia, te gjitha jane forma te drejta dhe kurente e sidomos kur flet per etimologjine e tyre.

    Palestinen po ua falim ketyre romajeve, cincareve, vllaheve, kucovlleheve talebane qe na kane vershuar forumin e po flasin ne emr te "shumices shqiptare" dhe po sulmojne figuren e Skenderbeut si tradhtar te idealeve te tyre.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  15. #2235
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Erithronium Albidum



    Atreu, fjala "e lengur"nuk eshte ne perdorim, por nuk gjendet fjale me shqip se ajo.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 26-11-2008 më 09:59

  16. #2236
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Bapo, mu me shaka me gjunte babi, i kishte privatizuar te gjitha llojet e shpullave, keshtu qe mamase i takonte perkedhelja. Ne familje ndahen gjerat, kush te rreh te do e kush te perkedhel te do, keshtu qe dola i fituar

    Fjala perlongim mua me jep qe je gjithe long apo qull, nese do ekzistonte, kuptohet ose me e thone ndryshe, merre me shume long... Prolungare deri ne zbulime te fundit eshte italisht , ndersa ne anglisht nuk e di si ben, po besoj ndonje prolongation.
    Shfletos, shfaq,shfaros etj deshmojne 'shf'-ne ndersa 'cf' ne keto fjaleformime nuk ekziston pervecse ne 'cuditerisht' shume zona toske.
    Nejse ti e di se ku e kam fjalen.

    Zyrtare eshte fundi i shek 13, e pasaktesuar por me perafersi. Ne ate periudhe ke edhe popujt e Detit ekzistenca e te cileve eshte e pakundershtueshme , biles eshte shume me e dokumentuar sesa lufta e Trojes.
    Fuqi detare me e madhe se ta, ka qene vetem Atlantida, vetem se popujt e detit i perkasin historise ndersa Atlantida mitit, derisa te zbulohet.

    Fitimtare ishin ata qe i vune flaken Trojes, humbjet jane pjese e luftes, ama qyteti qe digjet padyshim ka humbur.
    Grate u hoqen koken, se 10 vjet ska gru qe e mban me dore( ne mos gaboj 9 dite e priste gruja Ago Ymerin, po ky ja mbushi mendjen per 9 vjet e 9 dite) keshtu qe kishin tashme dashnoret e tyre, me te cilet projektuan ne disa raste marrjen e pushtetit (llogarit qe edhe Agroni mund te kete pasur te njejtin fat prej Teutes e dashnorit Dhimiter Fari, kanakari i Teutes qe komandoi floten ne vend te Skerdilajdit-ky i fundit u nis me 100 anije e shpartalloi etolet sa ishte Agroni gjalle-) .

    Ku jane heroinat femra? E fundit ishte mbreteresha e amazonave qe u zaptua nga Herkuli (nga cili herkul, i kujt periudhe?).

    Javan , ja fus edhe une ndonje fjale 'serbe' sa per te thene qe marr vesh 'serbisht'.

    p.s Lando cti bejme vlla, qofte per nje here tjeter, ne shpi spo te ftoj kot se 10 dite ne Rome, svjen me i kalu vetem ti jo....
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  17. #2237
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Kam, por e kane shartuar per ta shpene ne Afrike. Dhe Nemesen e kane bere NASAMONE.
    S'do te qe nevoja, sepse me lehte ishte te bartej vetem emri atje, -madje edhe te mbiquhej.
    Nuk duhet, sepse fundi i nje bote te rrumbullaket mund te jete ne cilendo pike te rrumbullaktesise. Pershembull, jo larg lumit Styx.
    Ky po qe do te ishte nje argument i fuqishem po ngaterriam perfytyrimin tone ndaj botes me perfytyrimin e atehershem te lumit Oqean qe mbeshtjellte rrotull.
    Kurse lumi Syx eshte lum nentokesor dhe nuk kerkohet ne distanca horizontale sa ne ate vertikale poshte tokes.

    Ne fakt, jo. Nuk ka dy vende qe te jene me prane se Kerauneve. Sigurisht nuk flas per Afriken.
    Por barazimin me Keraunet e bere me lehtesi te dyshimte..

    Duhet te jete. Si te duket emertimi "Erythronium Albidum"?
    http://i377.photobucket.com/albums/o...idum_plant.jpg
    Emertimi i kesaj me duket kontraverz, - eshte si te thuash "e kuqja e bardhe"!
    Luleborë, ... (?)
    Por qe ky lloj u rritka ne Amerike. Indianet e paskan perdorur si mjet kontraceptiv, qe te mos lindin ne kushte te veshtira te dimrit;

    "Christian legend says the lily sprang from the tears of Eve when she found motherhood was near."

    Dhe ky definicion nuk rri larg efektit kontraceptiv.

    Nuk them kot qe shiko nje here me afer. Si te duket G_JON, si ne Javan Kastrioti?
    Por Jon, John, Gjon eshte tjeter emer prej Javan, ndryshe do e shikoja edhe me heret. Jane emra te ndryshem.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #2238
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
    Bapo, mu me shaka me gjunte babi, i kishte privatizuar te gjitha llojet e shpullave, keshtu qe mamase i takonte perkedhelja. Ne familje ndahen gjerat, kush te rreh te do e kush te perkedhel te do, keshtu qe dola i fituar
    Mire po sikur s'te paska rene ne but mire e sa duhet - te paska kursyer pak me shume se tjeret.

    Fjala perlongim mua me jep qe je gjithe long apo qull, nese do ekzistonte, kuptohet ose me e thone ndryshe, merre me shume long... Prolungare deri ne zbulime te fundit eshte italisht , ndersa ne anglisht nuk e di si ben, po besoj ndonje prolongation.
    Hiq nuk je as afer, c'lidhje te kete pjesorja "për" me "gjithë".
    Se eshte me mire te mos dish se te dish ndonjehere, ja si me nxjerr pune te shpartalloj gjuhet latine tani. "lunga" eshte gabim duhet "longa" ndersa kjo long ~> lang ~> lëng, - eshte nje shprehje e vjeter shqipe qe pershkruan zgjatimin, zgjatjen, qe ne angishte dha perfundimisht nocionin "long" = "gjat/ë", ne kete veshrim, formulimit te fjalise ku e kam perdorur shprehjen 'prolongim' nuk i rri asnje fjaleformim tjeter as ne menyre as ne sintakse me bukur e me kuptimplote se forma e paster shqipe perlonguar, sepse menyra e re e tentimit per ta formuar ate me ane te menyres se re qe e zevendesoi ate (s'gjatur = zgjatur) ne "perzgjatur" nuk e dhuron ate kuptim qe kerkohej.
    Prandaj nga baza e asaj fjale: long/lang/leng, qe do te thoshte 'zgjatueshem', 'zgjatueshme' dikur, tani kemi shprehjen "lëngjet" si kuptim pergjithesues e gjithperfshires te lendeve me ato veti, keshtu nga kjo shpreje del edhe shprehja specifike - lëngatë, si epitet i semundjes se gjate. (Sigurisht ka edhe tjera, por qe tani nuk kam as interes t'i hetoj...)

    Shfletos, shfaq,shfaros etj deshmojne 'shf'-ne ndersa 'cf' ne keto fjaleformime nuk ekziston pervecse ne 'cuditerisht' shume zona toske.
    Nejse ti e di se ku e kam fjalen.
    Sigurisht.
    Sh - deshmon zbutjen e karakterit kombtar...
    Zyrtare eshte fundi i shek 13, e pasaktesuar por me perafersi. Ne ate periudhe ke edhe popujt e Detit ekzistenca e te cileve eshte e pakundershtueshme , biles eshte shume me e dokumentuar sesa lufta e Trojes.
    Jo une i takoj grupit qe e vendos ner shekullin 14pes, ndersa une personalisht mbeshtetur ne datimet e ngjarjeve ne Egjipt e vendos saktesisht ne vitet rreth 1370pes, pak vjet para "Betejes se Kadeshit" te cilen 'zyrtarisht' e lidhin me "popujt e detit" por qe ne esence ishin popuj kontinental.

    Fuqi detare me e madhe se ta, ka qene vetem Atlantida, vetem se popujt e detit i perkasin historise ndersa Atlantida mitit, derisa te zbulohet.
    Ndersa Atlantida ka qene e fundosur shume shume shekuj me pare se lufterat e 'popujve prej detit' apo 'bajlozave'.

    Fitimtare ishin ata qe i vune flaken Trojes, humbjet jane pjese e luftes, ama qyteti qe digjet padyshim ka humbur.
    Nuk e di cfare fiton nese ia ve flaken kazinos? Mos e ke fjalen per lloje "fitoreje morale"

    Grate u hoqen koken, se 10 vjet ska gru qe e mban me dore( ne mos gaboj 9 dite e priste gruja Ago Ymerin, po ky ja mbushi mendjen per 9 vjet e 9 dite) keshtu qe kishin tashme dashnoret e tyre, me te cilet projektuan ne disa raste marrjen e pushtetit.
    Me cfare lloj parametrash po i mat ti keto qeshtjet e dores. C'lidhje ka sa kohe ia ka bere me dore. Eshte i shoq i famshem qe rrenoi nje mbreteri boterore i cil po kthehet nga lufta dhe gjithe grate e virgjinat e fshatit kan dale e po ia bejne me fustan. Eshte pra ai burri per te cilin gjithe femrat e anes fituese do te linin burrat e tyre per ta marrur ate. Ti flet per dashnoret te cilet i kishin aty edhe gjate kohes kur kishin burrat prane...

    Cdo gje ne kundershim me logjiken qe ke shtruar, si kunderargument.

    (llogarit qe edhe Agroni mund te kete pasur te njejtin fat prej Teutes e dashnorit Dhimiter Fari, kanakari i Teutes qe komandoi floten ne vend te Skerdilajdit-ky i fundit u nis me 100 anije e shpartalloi etolet sa ishte Agroni gjalle-) .
    Intrige e mire per ato novelat e vikendeve qe lexojne grate...

    Ku jane heroinat femra? E fundit ishte mbreteresha e amazonave qe u zaptua nga Herkuli (nga cili herkul, i kujt periudhe?).
    Nuk ka pasur heroina, kurse amazonat duket e prishen betimin dhe u martuan me kohe te gjitha...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #2239
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Bapo me duket se nuk po kuptohemi. Fjala prolongim nuk eshte fjale e gjuhes shqipe, pasi kjo fjale si shqipe nuk deshmohet nga e folura dhe as nga shkrimi shqip, para teje. Tani mund te thuash qe ti nxorre nje fjale te re shqip, mirepo mua me del si huazim, sepse italishtja ka fjalen prolunga (zgjatues) e foljen prolungare (zgjas apo tejzgjas).

    Sesi e arriten latinet kete fjale kjo eshte ceshtje tjeter (jam plotesisht dakort me shpjegimin tend) nga cfare fjale kjo eshte aktualisht apo me sakte kujt fondi gjuhesor i perket. Gjuhes shqipe nuk i perket, mund ti perkase shqipes tende po jo shqipes qe njohin shqiptaret e tjere.

    Ke suka ne trakisht e suka ne gegerisht qe ne toskerisht jep cuka. Mos eshte zbutur trakishtja nga forma e toskerishtes ? Sapo hodhe elemente per nje debat te gjere.

    Po beteja e Kadeshit sikur eshte diku rreth 1270 p.l.k e jo 1370 p.l.k ? Si te del nje shekull me shume ty, mbi c'llogari ?

    Kur 2 formacione bejne lufte ajo qe shkaterrohet quhet pala humbese. Pastaj se fituesit i del fitore si e Pirros kjo eshte ceshtje tjeter. Gjithsesi me mire te kesh fitore si e Pirros sesa humbje.

    Tani Klitemnestra ti e di shume mire se pervec urrejtjes per sakrifikimin e Ifigjenise ishte dhe motra e Helenes, dmth si i thom na, familje kurvash ose bucesh, keshtu qe ne keto raste nuk thuhet lum burri, po mjere burri e ashtu qelluan te dy burrat e tyre, fatin qe kerkuan;njerit ja mori gruan nga shtepia i biri i botes, kurse tjetrit ja cau ballin dashnori i gruas.
    Neper mbreteri kane ndodhur gjithmone gjera te tilla, ku gruaja vret burrin,e jo vetem ne telenovela apo harron se Olimbia vrau Filipin ?
    I kena grate ca gjaknxehta prej natyres, shko kruaje psh me Lioness

    Amazonat domosdo do e prishnin betimin pasi u munden. Nuk e di ne te jep ndonje lidhje legjenda e Herodotit mbi Skithet qe ikin ne nje lufte e lene grate per nje kohe te gjate e grate pallohen me sklleverit. Sklleverit ishin vegla pune per te lashtet, nuk ishin njerez e nje shoqeri ku burrat ikin ne lufte duket e komanduar nga grate aq me teper qe grate skithe dinin me perdor mire harkun.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  20. #2240
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-11-2008
    Postime
    30
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Erithronium Albidum



    Atreu, fjala "e lengur"nuk eshte ne perdorim, por nuk gjendet fjale me shqip se ajo.
    Nese fjala long buron prej lëng ky eshte nje lajm qe une mund ta pranoj e besoj por smund te jem dakord me perdorimin e fjales prolong ne shqip qe eshte tashme nje fjale e huaj.

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •