Close
Faqja 111 prej 128 FillimFillim ... 1161101109110111112113121 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 2,201 deri 2,220 prej 2545
  1. #2201
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku
    sa per Pelat edhe mushkat që analizon me teorira koti me se larti po te kujtoj se shqipja etruske i quan PELUM-PELLUMB ne te artat e Pirgut-----nuk e besoj te kerkosh ndihme edhe per alfabetin etrusk edhe leximin e etruskishtes
    Alfeko, ky eshte nje fakt shume i rendesishem. Duhet te ndalemi ne nje fakt te tille. Sipas Hahn por edhe disa burimeve te tjera, pellumbat (shpend i Afrodites) shoqeroheshin me fat-thenen e Dodones. Deri ketu nuk ka asgje te re. Ne forum eshte shkruar gjithashtu mbi Dardanin, i njohur ndryshe si Dodan, Dodanim ose Rodianim. Dode-Doda nje emer tipik shqiptar, ka shkuar ne analet e historise se shume vendeve si pershembull Gjermania.

    Kohet e fundit hasa ne nje fakt me vlere. Pellumbi, me sakte kumuria (mbase Kumtia, ajo qe jep kumtin) thirrej DODE, se paku ne Beratin e hershem. Lidhja qe ben Baptisti mes Puplave, Perhimta (kumuria), Floket, Pleqte dhe vijon Pellask, Pellumbardha, Palomba(rda), Longobarda eshte me shume vend. Do nga ndihmonin ketu hulumtime mbi origjinen e fjales P-Lum-it.

    Dardhat disahere jane pak si te stergjatura.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 22-11-2008 më 16:33

  2. #2202
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Alfeko, ky eshte nje fakt shume i rendesishem. Ky eshte nje citim he shume rendesi. Sipas Hahn por edhe shume berimeve te tjera, pellumbat (shpend i Afrodites) shoqeroheshin me fatthenen e Dodones. Deri ketu nuk ka asgje te re. Po ashtu eshte eshkruar ne forum mbi Dardanin i njohur ndryshe si Dodan, Dodanim ose Rhodianim. Dode nga ana tjeter eshte nje emer tipik shqiptar, dhe nje emer qe ka shkuar ne analet e historise se shume popujve si pershembull Gjermania.

    Kohet e fundit lexova qe pellumbi, me sakte kumuria (mbase Kumtia, ajo qe jep kumtin) quhej DODE, se paku ne Beratin e hershem. Lidhja qe ben Baptisti mes Puplave, Perhimta (kumuria), Floket, Pleqte dhe vijon Pellask, Pellumbardha, Palomba(rda), Longobarda eshte me shume vend. Do nga ndihmonin ketu hulumtime mbi origjinen e fjales P-Lum-it.

    Dardhat disahere jane pak si te stergjatura.
    Kumria

    Kumrija eshte fjale e vone, dhe besoj e huaj (te mos them pa e verteteuar por kam dyshim te madh - me origjine turkike [vellezerit e saj 'isufi' e 'istrefi' mund te jene deshmi e mjaftueshme] )

    Emri i vjeter i saj duhet te jete Penelope; "pene : lope" nga "pene[pe]lope" (!rikonstruktim arbitrar nga ana ime), emri i te ciles pa ndonje mbeshtetje etimologjike sot ngaterrohet me nje lloj pate eurazike me vija (te cilen deri vone kam menduar se nuk eshte e huqur pasi edhe ajo eshte shpese). por ajo pate nuk lidhet me mitin e saj pas marteses ndonese si vajze ka lidhje te pakontestueshme me nje lloj pate. Por ne qikni nuk quhej Penelope -kishte tjeter emer!

    Pseudomiti per kumrien ose riformulimi i tij i asimiluar dhe i deformuar strukturalisht megjithate ruan dicka prej Penelopes se martuar. Ndersa rrenja e pjeses se pare te emrit te saj eshte "peni" e cila fjale me hyrje ne greqishte mori edhe kuptimin e rrjetes.

    The origin of her name is Pre-Greek and is more likely related to the Hesychius' gloss πηνέλοψ/*πηνέλωψ "some kind of bird" [3] (arbitrarily identified today with Eurasian Wigeon), where -έλωψ is a common Pre-Greek suffix for predatory animals [4], however the semantic relation between the proper name and the gloss is not clear (Penelope was also the name of a bird-like ancient deity). In folk etymology, Πηνελόπη is usually understood to combine the Greek word for "web" or "woof" (πήνη / pene), and the word for "eye" or "face" (ὤψ / ōps), which is considered the most appropriate for a weaver of cunning whose motivation is hard to decipher[5], or alternatively πήνη and λέπω "peel, skive" (akin to leper) due to the shroud-unbraiding part of her myth.
    --
    "woof" = "thurje"
    --
    Por une mendoj se pjesa e pare e emrit te saj nuk eshte asgje me shume se pe~, -megjithese pjesa e dyte e emrit mund te jete e pazgjidhshme me rikonstruktimin e siperm arbitrar qe do te ipte kuptimon pellumbeshe, ka gjase te madhe qe baza e fjales se dyte perberese megjithate eshte ~lope, dhe nese kete pjese e bartim ne etrurishte te hershme apo ne pellazgjishte perendimore shqiptimi ishte ~lupe, fjale qe permendimin tim prodhon nocionin uritur. Kjo forme rri ne pajtim dhe perafron edhe variantin konkurent peneloopsi πηνέλοψ.

    ...

    pseudomiti i sotem orvatet te spjegoje vijen e zeze te keputur qe kumria ka ne qafe...
    ..e sidomos ate me kryesoren, zerin e saj te merakosur

    Pra Penelopa eshte definitivisht ajo qe sot e quajme kumria.


    Ketu gjejme edhe fjalen e sotme piklluar - ne dialektin e alkeut si ποικιλόδειροι , - {nuk ka etimologji pa shqipen, perfundimisht!}
    ------

    Dardha

    Dardha origjinale eshte gjithehere e zgjatuar, zgjatese te cilen populli ia quan bisht perkrye bishtit qe ka secili fryt.

    1. Dardha eshte fyt i shenjte i hermesit andaj edhe i dioskureve gjakpaster pellasg.
    2. Kapelat e tyre qe burimisht jane Plisa te bardhe e qe perpos Vese Kozmike simbolizojne edhe Hemisferat Qielore, ate te epermen dhe ate te nendheshmen.
    3. Prandaj njeri prej tyre konceptohet si i vdekshem dhe vdekjet e tyre me alternim.
    4. Plisi i dioskureve me kohe modifikohet duke fituar "bishtin" e dardhes, ky lloj plisi qe tani simbolizon dardhen shnderohet ne ate qe sot njihet kapele e frigjise.
    5. Kulti i dardhes se arte eshte i lidhur me Hermesin (Hermesi gjithesesi eshte dashur ta kete pasur edhe nje vella binak apo nje seri te tyre)...

    ***
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #2203
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Nuk mund te them se kuptova gje nga postimi siper.

    Shkrova: Berati e quan(te) kumrine Dode ne lashtesi. Kjo perkon me Dodonen, Dodanin, Dardanin. Dode eshte emer tipik geg, por edhe i perhapur ne aristokracine e vjeter Europiane. Shtoj tani qe edhe fjala Dove (angl.) duhet pare ne kontekstin e Dodes sone, dhe po ta shohesh holle holle D-Ove gjen vezen.

    Me qe kumria e perhime dhe pellumbi jane nje tip shpeze, kjo fjale pellumb behet qender e shume kapercimeve morfologjike qe simbolizojne te bardhen/hirte/driten, vjetersine/antikitetin/mencurine dhe prejadhjen hyjnore. Nje gje e ngjashme ka ndodhur me kalimin nga Lis ne Dru.

    Dardhat i njoh dhe nuk kam problem me bishtin e tyre, i cili thone qe i vjen nga mbrapa. Thjesht bera shaka me identifikimin e emrit Dardan me Dardhe.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 22-11-2008 më 19:12

  4. #2204
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Baptist

    1. Dardha eshte fyt i shenjte i hermesit andaj edhe i dioskureve gjakpaster pellasg.
    2. Kapelat e tyre qe burimisht jane Plisa te bardhe e qe perpos Vese Kozmike simbolizojne edhe Hemisferat Qielore, ate te epermen dhe ate te nendheshmen.
    3. Prandaj njeri prej tyre konceptohet si i vdekshem dhe vdekjet e tyre me alternim.
    4. Plisi i dioskureve me kohe modifikohet duke fituar "bishtin" e dardhes, ky lloj plisi qe tani simbolizon dardhen shnderohet ne ate qe sot njihet kapele e frigjise.
    5. Kulti i dardhes se arte eshte i lidhur me Hermesin (Hermesi gjithesesi eshte dashur ta kete pasur edhe nje vella binak apo nje seri te tyre)...
    Hermesi dhe Dioskuret jane disa mijera vjet larg nga njeri tjetri. Skema qe ke paraqitur merr kuptim vetem ne se Doda/Darda(ni) eshte nje nga vellezerit Dioskuri, ai i vdekshmi- Kosturi. Sa bukur shihet Kosturi aka Kastoria nga Tomorri?

  5. #2205
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Hermesi dhe Dioskuret jane disa mijera vjet larg nga njeri tjetri. Skema qe ke paraqitur merr kuptim vetem ne se Doda/Darda(ni) eshte nje nga vellezerit Dioskuri, ai i vdekshmi- Kosturi. Sa bukur shihet Kosturi aka Kastoria nga Tomorri?
    Dioskure jane edhe Gilgamesh e Enkidu!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  6. #2206
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Po t'i quash vellezer te nenes "natyre", po. Por edhe ashtu po te jete, pellumbi i Ishtarit/Afrodites lidhet me Doden tone.

    Varri Dardanit qe ne distance nga Troja (rreth nje dite), dhe nuk ka pike dyshimi per kete. Di ndonjeri sa larg eshte Vergina nga Kastoria?

    Iraku nuk ka pas Paul Emilin qe t'ja bente rrafsh 70 qytete menjehere, ose te kishte komshi Romen, Greqine dhe Bullgarine qe te mos u linin gur e mur pa i vjedh.

  7. #2207
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Nuk mund te them se kuptova gje nga postimi siper.

    Shkrova: Berati e quan(te) kumrine Dode ne lashtesi. Kjo perkon me Dodonen, Dodanin, Dardanin. Dode eshte emer tipik geg, por edhe i perhapur ne aristokracine e vjeter Europiane. Shtoj tani qe edhe fjala Dove (angl.) duhet pare ne kontekstin e Dodes sone, dhe po ta shohesh holle holle D-Ove gjen vezen.
    krejte ne rregull, por kumria nuk eshte *pellumb!
    [*postier]

    Emrin "dode" per "kumrien" e kam plotesisht te pa degjuar dhe te huaj, - nuk mund te them asgje ne lidhje me kete barazim. Te isha si ti do e merrja me rezerva.
    Dode si emer duhet te jete nje shkurtese emri...

    Dove kjo meriton thellim - kete me duhet ta shikoj

    Me qe kumria e perhime dhe pellumbi jane nje tip shpeze, kjo fjale pellumb behet qender e shume kapercimeve morfologjike qe simbolizojne te bardhen/hirte/driten, vjetersine/antikitetin/mencurine dhe prejadhjen hyjnore. Nje gje e ngjashme ka ndodhur me kalimin nga Lis ne Dru.
    E mundur por mungojne hallkat lidhese...
    mjafton lidhja me penelopen per kumrien perllumbat sado te ngjashem nuk i kane sherbyer te njejtit qellim
    Dardhat i njoh dhe nuk kam problem me bishtin e tyre, i cili thone qe i vjen nga mbrapa. Thjesht bera shaka me identifikimin e emrit Dardan me Dardhe.
    Nuk ka gje, dardha eshte nyje me rendesi
    sepse Frig ka rrjedhur doemos nga dardha [Pry] kete e verteton kapela frigjiane e cila eshte bisht dardhe dhe dardania e dikurshme atje - pastaj vet Bryget qe ishin fqinje te dardaneve dhe sigurisht popull i nje gjinie me gjithe fiset tjera ilire jane ata qe kaluan ne azi pas zbehjes se pranise dardane atje.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #2208
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Po t'i quash vellezer te nenes "natyre", po. Por edhe ashtu po te jete, pellumbi i Ishtarit/Afrodites lidhet me Doden tone.

    Varri Dardanit qe ne distance nga Troja (rreth nje dite), dhe nuk ka pike dyshimi per kete. Di ndonjeri sa larg eshte Vergina nga Kastoria?

    Iraku nuk ka pas Paul Emilin qe t'ja bente rrafsh 70 qytete menjehere, ose te kishte komshi Romen, Greqine dhe Bullgarine qe te mos u linin gur e mur pa i vjedh.
    Ne rregull eshte por edhe Herkule kane qene me qindra por ja qe nje rrefim per njerin prej tyre, titullin apo personifikimin e tij e ka ngritur ne qiell thjeshte per te arsyetuar ekzistimin e asaj yllesie e sidomos arsyen perse quhet me ate emer.

    Ja miti relativisht i ri per kumrien ta zeme e cila kendon, per veshin tone pikllueshem, dicka sikur artikulon fjalet "ku-ku Isuf" e ndonje here mund tengjaj edhe si "ku-ku Istref" u shpik fabula ose u modifikua ndonje nga ato antke per te speguar perse e ka perin e zi ne qafe ajo shpeze. Duke arsyetuar se ajo ishte moter e tyre dhe kur i erdhi lajmi sic ishte duke thurur me pe te zi (ku ta di une cfare per ta ) i erdhi lajmi se kane vdekur dhe ajo nga tronditja e terheq perin qe i keputet ne qafe dhe i iken mendja [ment e krese jane si zojte e malit] jeshtu ajo u be shpeze dhe sot e kesaj dite i qane dhe i kerkon vellezerit.

    Pra afersisht i njejti motiv thur edhe fabulen per kumrien.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #2209
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    krejte ne rregull, por kumria nuk eshte *pellumb!
    [*postier]

    Emrin "dode" per "kumrien" e kam plotesisht te pa degjuar dhe te huaj, - nuk mund te them asgje ne lidhje me kete barazim. Te isha si ti do e merrja me rezerva.
    Dode si emer duhet te jete nje shkurtese emri...

    Dove kjo meriton thellim - kete me duhet ta shikoj.
    Nuk kam shume rezerva. Vjen nga nje studim albanologjik i botuar ne shume vende dhe autori eshte nga me te degjuarit. U habita (e gezova) edhe vete, se nuk e kisha degjuar me pare. Sa per dijeni kumrise ne English i thone Mourning Dove, keshtu qe duhet te jete pikerisht Dove postjeri nga bota tjeter. Penelopen nuk e kam studjuar por emri eshte kompjet stisje. Per mendimin tim nuk ka kurrfare lidhje me Penelopen, perves se ndonje huazim detajesh te vjetra te cilat i jane adoptuar me pas personit te saj.

    Nuk ka gje, dardha eshte nyje me rendesi
    sepse Frig ka rrjedhur doemos nga dardha [Pry] kete e verteton kapela frigjiane e cila eshte bisht dardhe dhe dardania e dikurshme atje - pastaj vet Bryget qe ishin fqinje te dardaneve dhe sigurisht popull i nje gjinie me gjithe fiset tjera ilire jane ata qe kaluan ne azi pas zbehjes se pranise dardane atje.
    Jo domosdoshmerisht. Une e lidh Bryget me Bri dhe me Gadishull. Absolutisht nuk i vendos Bryget e Teukrit atje ku i kane sosur.
    ------

    Pa lidhje te dukshme me keto qe kemi thene, pervec nje dickaje kritike qe nuk po e shkruaj. Me sa duket geget paskan patur nje fjale "galab" ose te ngjashme, nuk e kam ketu tani librin, per lulen e celur ne dallim nga gonxhja. Kjo lule e celur eshte roseta ose galabret.

  10. #2210
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Ne rregull eshte por edhe Herkule kane qene me qindra por ja qe nje rrefim per njerin prej tyre, titullin apo personifikimin e tij e ka ngritur ne qiell thjeshte per te arsyetuar ekzistimin e asaj yllesie e sidomos arsyen perse quhet me ate emer.

    Ja miti relativisht i ri per kumrien ta zeme e cila kendon, per veshin tone pikllueshem, dicka sikur artikulon fjalet "ku-ku Isuf" e ndonje here mund tengjaj edhe si "ku-ku Istref" u shpik fabula ose u modifikua ndonje nga ato antke per te speguar perse e ka perin e zi ne qafe ajo shpeze. Duke arsyetuar se ajo ishte moter e tyre dhe kur i erdhi lajmi sic ishte duke thurur me pe te zi (ku ta di une cfare per ta ) i erdhi lajmi se kane vdekur dhe ajo nga tronditja e terheq perin qe i keputet ne qafe dhe i iken mendja [ment e krese jane si zojte e malit] jeshtu ajo u be shpeze dhe sot e kesaj dite i qane dhe i kerkon vellezerit.

    Pra afersisht i njejti motiv thur edhe fabulen per kumrien.
    Une di edhe nja tre variante te tjera, per gocen qe i ka vdek nana dhe i ka lane gjerdan, te vene, princeshen (Elisa). A nuk kishte Doda dhe vellai nje moter Heloisa, Hillaria? Nuk mbaj mend per Mujin dhe Halilin, por edhe tek ato legjenda sec c'ka nje legjende qe nana (? ) i kthehet ne qyqe nga hidherimi.

    Ne kemi bere lesh gjera me te medha dhe jo dy/tri zogj te ngjashem.
    ____

    Kumrite qe rrinin tek nje selvi ngjit me shtepine time nuk permendnin ndonje Istref Si duket nuk kishin mesuar gjuhe te huaj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 22-11-2008 më 20:25

  11. #2211
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Galabret dhe Thunatet dardane perbejne dy "kasta" ushtarakesh dardane. Njera jane kalores tjetra shtizor.
    Bryget kane jetuar kryesisht ne regjionin e emathise.
    Rrenja e fjales "bri' eshte "rhi"; bryghi eshte tjeter (do te shoh me vone se si me shkon puna me kete emer).
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  12. #2212
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Une di edhe nja tre variante te tjera, per gocen qe i ka vdek nana dhe i ka lane gjerdan, te vene, princeshen (Elisa). A nuk kishte Doda dhe vellai nje moter Heloisa, Hillaria? Nuk mbaj mend per Mujin dhe Halilin, por edhe tek ato legjenda sec c'ka nje legjende qe nana (? ) i kthehet ne qyqe nga hidherimi.

    Ne kemi bere lesh gjera me te medha dhe jo dy/tri zogj te ngjashem.
    E vertete, prandaj gjerat duhen shikuar me takt, delikatese dhe durim te prolonguar.
    Pershendetje.
    (ika une)
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  13. #2213
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Galabret dhe Thunatet dardane perbejne dy "kasta" ushtarakesh dardane. Njera jane kalores tjetra shtizor.)
    E di. Rozeta lidhet me Dardanin Enea, po a eshte ky Galaber?

    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Bryget kane jetuar kryesisht ne regjionin e emathise.
    Rrenja e fjales "bri' eshte "rhi"; bryghi eshte tjeter (do te shoh me vone se si me shkon puna me kete emer).
    Kontrollo edhe Frengji- Phrygji (se te lidhet me stemen Dukagjine) kur te jesh tek kjo.

    Ne themi qe emri i pare ka qene Emathis ose Albania. Nderkohe a ka mundesi te kemi Mace-DOD-Nia? Nuk e kam idene se cfare mund te jete kjo parashtese "Mace" - Bartesi, Mbajtesi/Majtsi/Majci Dodaneve??
    ___________

    Mendoj se fakti qe kumrite jane misherimi i shpirtrave te vdekur i ben keto shume me faththena. A nuk zbresin tere figurate njohura nentoke pe rte marre vesh te ardhmen nga goja e te vdekurve? Fillo qe nga Enlili po deshe. Uliksi, Herakles, Herkuli etj te tere keshillohen me shpirtra te botes se pertejme. Dika kam hasur per kete zog tek "Athena e Zeze" por nuk i kam vene shume rendesi ne ate kohe.
    ___
    Nadja e mire.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 22-11-2008 më 21:11

  14. #2214

    ???

    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Kumria

    Emri i vjeter i saj duhet te jete Penelope; "pene : lope" nga "pene[pe]lope"

    ***

    A mund te kete ndonje lidhje kjo me qytetin e lashte te Epirit ELLOPIA ?

  15. #2215
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga Trojan_Dodoneus Lexo Postimin
    A mund te kete ndonje lidhje kjo me qytetin e lashte te Epirit ELLOPIA ?
    Mendoj se Ellopia lidhet me Europen, qytetin/krahinen mes Maqedonise dhe Epirit. Europa vete ka nje element kumrie, ndersa pa dyshim lidhet me driten/te bardhen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 23-11-2008 më 10:05

  16. #2216
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Trojan_Dodoneus Lexo Postimin
    A mund te kete ndonje lidhje kjo me qytetin e lashte te Epirit ELLOPIA ?
    Per mendimin tim Ellopia eshte fjaleformim autentik shqip.
    Ka nyjen gjinore perpara ka rrenjen e fjales dhe ka prapashtesen shquese dhe treguesin.
    Por rrenja e fjales eshte lop~. Dhe shprehja lop:, jo gjithere e ka pasur kuptimin lope. Sepse lop~, burimisht mund te jete atribut i lopes, e jo lopa vet!
    Por marre parasysh se qyteti me i rendesishem protohistorik i vendit ka qene Theba qe do te thote gjedh, kuptimi s'mund te iken fort larg.
    -Beocia kurre nuk ka qene etnikisht greke.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #2217
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Mendoj se Ellopia lidhet me Europen, qytetin/krahinen mes Maqedonise dhe Epirit. Europa vete ka nje element kumrie, ndersa pa dyshim lidhet me driten/te bardhen.
    Ellopia#2


  18. #2218
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Nuk ka 'pixel' te mjaftueshem per ta lexuar ajo fotografi, por do te shtoja se:

    Eu-lopa eshte personazh;
    E-lop-ia eshte vend;

    Dallimi nuk eshte i madh por eshte esencial. Elopia nuk u themelua ne emer te Eulopes. Megjithese Eulopa nuk nuk u be asnjehere zyrtarisht emer vendi. Ajo jozyrtarisht mbijetoi per shekuj.
    Parashtesa gjinore "e" dhe integrali simbolik "U" ate emer e ben te kete kuptimin "lopa qiellore" por edhe "~ e madhe" qe shume shpesh eshte sinonim i te "e bujures" qe mund te kete personifikuar "rrugen e qumeshtit".

    Beocia ne fakt eshte quajtur Kadmea me heret ose se paku ne letersi, ndersa emri i krahines ne formen aktuale eshte i deformuar nga Boeotia e cila alternativisht duhet shqiptuar Boiotia. - E qe nderkohe mund te kete qene emri alternativ i gjuhes vendore, pra. shqip. Sepse "Boa" eshte lloj gjarperi i ngjashem me "pitonin" por shume me i vogel, sidomos ai lloji shtepiak i tij. Ndonese vet Boa ishte Dragon. Iliret besonin se "ky gjarper e thithe lopen", dhe ende jeton ne kujtesen sllave si kravosisac. (Fatkeqsisht emri ekuivalent "thitlope" sot perdoreet per nje lloj bretku ne gjuhen e unisuar!). Kuptohet qe nuk ka gjarper qe thithe lopen. Ne kete bestytni mbijeton pershkrimi i vules se kontrates mes dy kulteve. Kjo eshte metafore e tributit qe ka thithur kulti i gjarperit te vendoreve nga fitimet e atyre te kultit te lopes. Sepse 'ofiogjenët' ishin kult shume me i vjeter se 'bijte e lopes'.

    Keshtu e analizuar si El-l'opia mund te na dal se eshte e lidhur me gjarperin dhe emri lope te kete dalur permes asimilimit te kultit - por ne cilen gjuhe? Shenjat na tregojne per Etiopine por forme dialektore i takon pellagjishtes perendimore!

    Emri i AEtiopise ne kuptimin Ati-Ofion thirret ne gjarperin demiurg te mitit pellasg per krijimin, prandaj rrenja [lop] del si aglutinim prej l'Ophi.

    Por vazhdimi ne kete drejtim do na i bente te gjithe popujt e botes ofiogjen.... gje qe e ben te pamundur thellimin ne studime qe kan per qellim diferencimin e shoqerive ne menyre 'kualitative'. Gjarperi e kishte gjithe boten ne dore, sidomos Ofioni. Eshte pak i pa logjikshem adhurimi i gjarperit nga shoqerite neolite ne gjithe kontinentet e botes pa ndonje faktor iniciues. Gjarperi eshte krijese me efekt repulsiv psikoemotiv ne njeriun. Veshtire te shpjegohet pa kontakt me "iniciatet".

    Nderkohe qe Ofioni eshte absolutisht i atestueshem si demiurg Pellasg. Emri i te cileve poashtu nje kuptimet e hershme te tij rri ne lidhje te drejt me gjarperin. Emri i pervecem Pelor, eshte deshmi e pakontestueshme e kesaj. Por aty eshte "pellumbesha"... -kush i bie ne fije magna-misterit pellasg???>...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  19. #2219
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    "Ellopia - 2. An ancient name of the district about Dodona in Epirus."

    Etiopia nuk ka te beje fare, me ate qe te stergjysherit tane e quanin Aethiopia. Fare. Me pare do besoja se Topiajt jane etiopiane.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 23-11-2008 më 17:12

  20. #2220
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Alfeko, ky eshte nje fakt shume i rendesishem. Duhet te ndalemi ne nje fakt te tille. Sipas Hahn por edhe disa burimeve te tjera, pellumbat (shpend i Afrodites) shoqeroheshin me fat-thenen e Dodones. Deri ketu nuk ka asgje te re. Ne forum eshte shkruar gjithashtu mbi Dardanin, i njohur ndryshe si Dodan, Dodanim ose Rodianim. Dode-Doda nje emer tipik shqiptar, ka shkuar ne analet e historise se shume vendeve si pershembull Gjermania.

    Kohet e fundit hasa ne nje fakt me vlere. Pellumbi, me sakte kumuria (mbase Kumtia, ajo qe jep kumtin) thirrej DODE, se paku ne Beratin e hershem. Lidhja qe ben Baptisti mes Puplave, Perhimta (kumuria), Floket, Pleqte dhe vijon Pellask, Pellumbardha, Palomba(rda), Longobarda eshte me shume vend. Do nga ndihmonin ketu hulumtime mbi origjinen e fjales P-Lum-it.

    Dardhat disahere jane pak si te stergjatura.
    shume e drejt


    fjala eshte e permendur ne fund te te dyja te artave t e Pirgut te cilat datojn nga shek 7-5 p e s .me poshte po e paraqes te shenuar me dy vija---

    keto jane fakte ,edhe mbi fakte duhet te mbeshtetemi
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •