Close
Faqja 110 prej 128 FillimFillim ... 1060100108109110111112120 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 2,181 deri 2,200 prej 2545
 1. #2181
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Perendite tentojne te heqin qafe te vjeterit e tyre. Kjo skeme tregon se perse dashi zevendeson buallin, ky dhine, Cornucupia behet bri Bualli, e me radhe. Pse Afrodita u zevendesua me vellezerit Dioskuri, dhe keta me Zeusin.

  Me ne fund tregon se besimi i cilit popull eshte me i vjetri po te merret parasysh se tani gjendemi ne 2mijevjecarin e Peshqve (2 peshq) dhe se 2160 vjet para tij kemi qene ne ate te Dashit, simbolet e te cilit i kemi pare perkrenaren e Aleksandrit te Madh.

  Meqenese Peshku ka hyre me lindjen e Krishtit, dhe Jesus porsa eshte provuar te kete lindur ne 4 AD, ka te ngjare te jemi ne vitin e 2013 te peshqve, pra vetem disa dhjetera vjet para perfundimit te nje cikli te plote (29,520 vjetesh) nga era origjinale e Atlandites (Urani/Atlasi).

  Vija ndarese e Peshkut me Ujorin korrespondon me are te Permbytjes se Madhe mes Luanit dhe Gaforres. Llogaritjet bejini vete. Qe ketu marrin hov llogaritjet e majave e me radhe.

  Kete skeme e kam ndertuar me materiale te marra aty ketu ne libra shume te vjeter. Eshte e paplote, por e logjikshme
  +++++

  Ne kete pike, mund te thuhet se Enea eshte bir i se Enjtes (sic shkroi Alfeko), sepse Afrodita ishte nena e tij. Per kete arsye, Akili e shikonte me nderim. Megjithate nuke kam te sigurte se perse perkrenarja e Eneas kishte tri kreshta ndersa e Athines 2 !

  Helena e Trojes nuk ka qene kurre Afrodite, por "bije" priftereshe e Afrodites, moter e Apollos dhe zevendesuese e sundimit te tij.

  Ja sepse Diona/Afrodita na paraqitet ne 4 kuaj ne afreskun e vene nga Dias.

  Akrepi nuk nuk mund te jete Pegasus, sepse Meduza eshte pozicionuar 3 cikle (rreth 6000 vjet me pas). Duhet te jete nje shenje Ujore, kontrolluese...? Ne fakt jam menduar disa here ne se kjo shenje eshte Afrodita...

  Mendova se duhet vene kjo skeme, patjeter.

 2. #2182
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Baptist Lexo Postimin
  Memzi ku e cela informaten..., e dija se gjindej diku sepse postim pa asnje shkronje nuk ka.
  Haah. Ata me njohuri kompjuterike te thella me sa duket nuk kontrollojne asnjehere Properties/right click.

 3. #2183
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  Perendite tentojne te heqin qafe te vjeterit e tyre. Kjo skeme tregon se perse dashi zevendeson buallin, ky dhine, Cornucupia behet bri Bualli, e me radhe. Pse Afrodita u zevendesua me vellezerit Dioskuri, dhe keta me Zeusin.

  Me ne fund tregon se besimi i cilit popull eshte me i vjetri po te merret parasysh se tani gjendemi ne 2mijevjecarin e Peshqve (2 peshq) dhe se 2160 vjet para tij kemi qene ne ate te Dashit, simbolet e te cilit i kemi pare perkrenaren e Aleksandrit te Madh.

  Meqenese Peshku ka hyre me lindjen e Krishtit, dhe Jesus porsa eshte provuar te kete lindur ne 4 AD, ka te ngjare te jemi ne vitin e 2013 te peshqve, pra vetem disa dhjetera vjet para perfundimit te nje cikli te plote (29,520 vjetesh) nga era origjinale e Atlandites (Urani/Atlasi).

  Vija ndarese e Peshkut me Ujorin korrespondon me are te Permbytjes se Madhe mes Luanit dhe Gaforres. Llogaritjet bejini vete. Qe ketu marrin hov llogaritjet e majave e me radhe.

  Kete skeme e kam ndertuar me materiale te marra aty ketu ne libra shume te vjeter. Eshte e paplote, por e logjikshme
  +++++
  Problemi me kete ndarje eshte se shenjat qielore Yllesite ne te cilat hyn Dielli ne perudha te caktuara te ketij cikli nuk jane te baraslarguara nuk kane te njejtat madhesi dhe kohezgjatje.

  Nje numer opozitash te shenjave i qendron mire korrespondencave p.sh .: dashi me peshoren dhe peshqit ndaj virgjereshes, por mbetet shume pune per harmonizimin e korrespondencave tjera.
  ( nuk e di perse e quan te majave kur sistemi eshte zodiakal.)

  Problemi eshte te qellohet ta zeme, Permbytja; A ishte ne periudhen e Luanit ne Opozite te Ujorit, apo te Ujorit ne opozite te Luanit?

  Ne kete pike, mund te thuhet se Enea eshte bir i se Enjtes (sic shkroi Alfeko), sepse Afrodita ishte nena e tij. Per kete arsye, Akili e shikonte me nderim. Megjithate nuke kam te sigurte se perse perkrenarja e Eneas kishte tri kreshta ndersa e Athines 2 !
  Aferdita nuk lidhet me te Ejnten sepse E Enjtja eshte e Jupiterit (dhe Letones || Nemezes), ndersa Aferdita eshte e Peremtja. (Perenna apo Perenda)

  Nuk e kam pare Enean (counterpartin e Ulisit) me tri kreshta ndonjehre - nuk di c'te them. As Athenen me dy -do te kisha deshire te shoh nje shembull para se te
  kutoj per cfare eshte fjala.

  Helena e Trojes nuk ka qene kurre Afrodite, por "bije" priftereshe e Afrodites, moter e Apollos dhe zevendesuese e sundimit te tij.
  Fakt nuk ka lidhje me Aferditen - Helena eshte bija e Jupiterit dhe Ledes Nemesisit.

  Ja sepse Diona/Afrodita na paraqitet ne 4 kuaj ne afreskun e vene nga Dias.

  Akrepi nuk nuk mund te jete Pegasus, sepse Meduza eshte pozicionuar 3 cikle (rreth 6000 vjet me pas). Duhet te jete nje shenje Ujore, kontrolluese...? Ne fakt jam menduar disa here ne se kjo shenje eshte Afrodita...

  Mendova se duhet vene kjo skeme, patjeter.
  Nuk arrij te kuptoj lidhjen Dione/Aferdite me pare Dione/Artemis/

  Shenjat e perdorura jane ndotur me ndikimet e shenjave te Azise, shkorpioni mund te jete quajtur Kal me krih nga kjo ane e botes. Dhe duke qene se rri ne opzite me Kaurrin apo Taurusin...

  Ne Luften e Trojes kemi kuajt kembeshpejte qe mund te simbolizojne Pegasin dhe hyrjen e kalit ne "shtepine" e Trojes gjate nates pra kur Dielli duhet te kete perenduar ne yllesine Pegas/Akrep dhe me zjarrin e tij ta kete vene Trojen ne Flake

  Pra ekziston nevoja per qartesimin e shenjave dhe analogjeve para se te terheqim paralelet qe tregojne pukeprerjet hitorike qe te fitojme nje siguri ne saktesine e tyre.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #2184
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Afrodita eshte perendesha me e abuzuar. Jam marre shume me te dhe mendoj se i kane veshor vecori kanivore puro Aziatike. Afrodita shpreh bukurine natyrore (driten, vesen, liqenin, burimin, pemet, lulet)qe i paraqitej njeriut kur hapte syte ne mengjes dhe kupton te se ishte gjalle edhe nje dite te re.

  Pra ishte Vitalia, jeta e jetes.

  Per Akrepin me lindi mendimi nga tema jote me gra, se duhet te jete Hera.

  Skemen jam duke e punuar ende, por ndarja e saj eshte bazuar ne sabizmin e lashte dhe ka perpikmeri. Une vetem i kam vene emerimet bazuar ne te dhena te tjera te cilat i kam mbledhur prej vitesh. Eshte hera e pare qe e "botoj", pra FSH eshte audienca e pare.

  Pembytja ka ndodhur ne Luan, ne se pranojme qe ky eshte Hermes/Thoti i cili ndertoi piramidat per te ruajtur kulturen njerezore (sipas legjendes arabe). Interesant eshte fakti qe vure ne dukje se Ujori qendron perballe Luanit te Permbytjes, ndersa pas thenieve Zoadiakale ose MaYa per fundin e ardhshem te botes, Qielli do shkrihet nga nxehtesia dhe deti do behet si lave a zjarrte. Kjo ne Ujor, dhe ironia eshte qe perballe kesaj qendron shenja Luanit!

  Nuk mendoj se duhet te bazohem ne ditet e javes per te ruajtuar ndarjen mijeravjecare. Pervec ne se java do kete pasur ndonjehere 12 dite.
  Nje liber i shenjte lexon: "Tek Zoti nje dite eshte sa 1000 vjet". Kjo e ben nje levizje te plote zoadiakale =29.520 dite te Zotit, pra gati nje "muaj holistik"

  Ka shume mundesi qe perendite e javes te bejne rotacion bazuar ne levizjen zoadiakale. Por kjo eshte nje hamendje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga javan : 17-11-2008 m 22:45

 5. #2185
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  Haah. Ata me njohuri kompjuterike te thella me sa duket nuk kontrollojne asnjehere Properties/right click.
  Sic po e sheh - grafiku nuk po shfaqet ne postimin tend fare (gjithe te tjeret e kane kaluar si gabim ne postim- pra nuk jane munduar ta hapin). Ndersa ne host adresen right-clicku nuk me ipte asgje, ndersa kliku rifreskonte te njejten. U desh tjeter procedure per ta 'kapur' vetem imazhin dhe adresen e tij ne menyre qe ta shohim te gjithe. (sepse kam nje defekt pas nje havarie qe me kish korruptuar disqet) pergjithesisht postimi mund te kalonte i paverejtur.

  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  Afrodita eshte perendesha me e abuzuar. Jam marre shume me te dhe mendoj se i kane veshor vecori kanivore puro Aziatike. Afrodita shpreh bukurine natyrore (driten, vesen, liqenin, burimin, pemet, lulet)qe i paraqitej njeriut kur hapte syte ne mengjes dhe kupton te se ishte gjalle edhe nje dite te re.

  Pra ishte Vitalia, jeta e jetes.
  Pra te mos shkojme me larg "vitalitet"
  Kjo ishte dhurata e saj ndaj gjithesise botes dhe njerezimit.
  Eshte gabim te ngaterrohet me plleshmerine.

  Ajo ka te bej me potencialin e riperteritjes - por kulti i saj eshte abuzuar dhe cvetnuar aq shume dhe ne menyre aq brutale sa vertete nje rikomponim i saj eshte pothuaj i pamundur sot.

  Per Akrepin me lindi mendimi nga tema jote me gra, se duhet te jete Hera.
  (Ate teme e kam hapur para se ta postoje skemen (*)- kompletimi dhe kalibrimi i kujdesshem i se ciles ka nje vlere te hatashme ne barazimet dhe percaktimet e ngjarjeve dhe shtrirjes se tyre neper epokat historike e sidomos ne prirjet e shoqerise njerezore qe te krijoje "patern" ne baze te te cileve e organizojne jeten dhe veprimtarine e tyre.

  *(adaj dhe nuk po aludoja asgje ne lidhje me kete permbajtje)
  Skemen jam duke e punuar ende, por ndarja e saj eshte bazuar ne sabizmin e lashte dhe ka perpikmeri. Une vetem i kam vene emerimet bazuar ne te dhena te tjera te cilat i kam mbledhur prej vitesh. Eshte hera e pare qe e "botoj", pra FSH eshte audienca e pare.
  Mbase ka edhe prej atyre qe meritojne ta lexojne nga dora e pare ketu. Respekt.
  Nese shikon figuren e akrepit yjor do te veresh pashmangshem se ky "akrep" dikujt mund ti ngjaj ne "kal me flatra" ku flatrat e tija te hapura si ne vorme V-eje ovale nga te tjeret mund te jene konsideruar varg kembesh te akrepit. (E tera kjo ne varesi nga habitati i kultures gjegjese). Andaj besoj se ky mund te jete shenja opozite e Kaurrit (Demit) ne mitologjine tone e qe lidhet me fundin e periudhes se luftes se Trojes. Ku pas shkaterrimit te civilizimit te Kaurrit dhe *egzodeve, Mojsiu ndalon adhurimin e Demit.

  *(sepse kjo eshte periudhe e shume egzodeve te shume popujve -jo vetem e judejve ku ata jane vetem nje pjese e parendesishme e gjithe asaj vorbulle)

  Pra do te nevojitet pune e rende per te gjetur shenjat dubel qe te grupohen nen nje simbol periudhe te caktuar.
  Pembytja ka ndodhur ne Luan, ne se pranojme qe ky eshte Hermes/Thoti i cili ndertoi piramidat per te ruajtur kulturen njerezore (sipas legjendes arabe). Interesant eshte fakti qe vure ne dukje se Ujori qendron perballe Luanit te Permbytjes, ndersa pas thenieve Zoadiakale ose MaYa per fundin e ardhshem te botes, Qielli do shkrihet nga nxehtesia dhe deti do behet si lave a zjarrte. Kjo ne Ujor, dhe ironia eshte qe perballe kesaj qendron shenja Luanit!
  Keshtu arrijme deri te qeshjta se si do te njohim ta zeme Luanin ta zeme ne ekuivalence te ndoje embleme tjeter.
  Nese ta zeme permbytja ka ndodhur ne shenjen e Luanit kur ne opozite kemi shenjen e Ujorit gjerat marrin logjike. Por tani kur ne po hyjme ne epoken e Ujorit qe ka ne opozite Luanin, - "cfare do te ndodhe?"
  Nese Luanin e barazon me Hermesin atehere emblema luan behet gabim dhe duhet zevendesuar me Ibisin, shpendin e kenetave dhe vershimeve...

  Eshte interesante ajo qe thone Maja sepse ujori do te bjere ne opozite me Luanin i cili eshte simbol i diellit dhe ka mundesi figurativisht "ta perveloje detin" sipas kesaj logjike do te kemi ngrohje globale.

  Nuk mendoj se duhet te bazohem ne ditet e javes per te ruajtuar ndarjen mijeravjecare. Pervec ne se java do kete pasur ndonjehere 12 dite.
  Nje liber i shenjte lexon: "Tek Zoti nje dite eshte sa 1000 vjet". Kjo e ben nje levizje te plote zoadiakale =29.520 dite te Zotit, pra gati nje "muaj holistik"

  Ka shume mundesi qe perendite e javes te bejne rotacion bazuar ne levizjen zoadiakale. Por kjo eshte nje hamendje.
  Per cudi nje nder gjerat me te sigurta dhe qe pothuaj fare nuk kane levizur jane ditet e javes - por sic thua ti ditet e javes kan pak rendesi ne kete makroskeme. Ato sherbejne per "ultra-micro-fine adjustments" qe nuk ka ekspert te lindur qe do te kete mundur ti njohe as t'i interpretoje mekaq perpikeri te je intervali kaq te shkurter 24 oresh, asnjehere ne histori.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 6. #2186
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Sic po e sheh - grafiku nuk po shfaqet ne postimin tend fare (gjithe te tjeret e kane kaluar si gabim ne postim- pra nuk jane munduar ta hapin). Ndersa ne host adresen right-clicku nuk me ipte asgje, ndersa kliku rifreskonte te njejten. U desh tjeter procedure per ta 'kapur' vetem imazhin dhe adresen e tij ne menyre qe ta shohim te gjithe. (sepse kam nje defekt pas nje havarie qe me kish korruptuar disqet) pergjithesisht postimi mund te kalonte i paverejtur.
  Thashe falemderit, por terhoqa gjithashtu vemendjen ne termin modest "memzi". Njohurite qe kam me mjaftojne per te kuptuar veshtiresine per te pare linkun krahasuar me terheqjen e figures dhe ne dhe postimin e saj

  Pra te mos shkojme me larg "vitalitet"
  Kjo ishte dhurata e saj ndaj gjithesise botes dhe njerezimit.
  Eshte gabim te ngaterrohet me plleshmerine..
  Ajo ka te bej me potencialin e riperteritjes - por kulti i saj eshte abuzuar dhe cvetnuar aq shume dhe ne menyre aq brutale sa vertete nje rikomponim i saj eshte pothuaj i pamundur sot.
  Dakord. Ne nje postim tjeter shkrojta qe sipas nje mbishkrimi Vitalis Vitalia eshte shkruar origjinalisht si ZQTIKQ ZOTIKH. Nuk duket se keshtu nenshkruhet pjellshmeria, se paku ne shqip.

  (Ate teme e kam hapur para se ta postoje skemen (*)- kompletimi dhe kalibrimi i kujdesshem i se ciles ka nje vlere te hatashme ne barazimet dhe percaktimet e ngjarjeve dhe shtrirjes se tyre neper epokat historike e sidomos ne prirjet e shoqerise njerezore qe te krijoje "patern" ne baze te te cileve e organizojne jeten dhe veprimtarine e tyre.

  *(adaj dhe nuk po aludoja asgje ne lidhje me kete permbajtje)
  Nuk mendova qe kishe aluduar. Perkundrazi, desha te thoja qe pasi isha marre goxha kohe me kete skeme dhe e kisha lene akrepin zbrazur, ideja e Heres me erdhi ne mendje vetem kur lexova temen tende (pasi e kisha postuar imazhin ne fjale si X te zbrazur). Nuk e di si ta shpjegoj pse nuk e kisha menduar me pare. Kandidate ishin Marsi/Ares ose Pluto. Po eshte Hera qe Hera e vuri Akrepin ne Zodiak dhe qe ka karakter akrepi. Kjo shenje eshte bere lemsh. Sepse thone edhe qe duhet te jete #8 i Zodiakut, qe po te numerojme ujorin si #1 na bie te jete Gaforrja. Po Hera nuk lidhet me Kronin, Afrodita po.

  Nese shikon figuren e akrepit yjor do te veresh pashmangshem se ky "akrep" dikujt mund ti ngjaj ne "kal me flatra" ku flatrat e tija te hapura si ne vorme V-eje ovale nga te tjeret mund te jene konsideruar varg kembesh te akrepit. (E tera kjo ne varesi nga habitati i kultures gjegjese). Andaj besoj se ky mund te jete shenja opozite e Kaurrit (Demit) ne mitologjine tone e qe lidhet me fundin e periudhes se luftes se Trojes. Ku pas shkaterrimit te civilizimit te Kaurrit dhe *egzodeve, Mojsiu ndalon adhurimin e Demit.

  *(sepse kjo eshte periudhe e shume egzodeve te shume popujve -jo vetem e judejve ku ata jane vetem nje pjese e parendesishme e gjithe asaj vorbulle)
  Kjo e kalit me flatra eshte nje perqasje qe nuk duhet zhvleresuar. Tani, eshte thene tek Dodona II qe V, nje fare digame eshte simboli i perndeshes, jetes, Vitalia. Kali me flatra dhe akrepi i japin origjine hyjnore luftarake virgjerore dhe keshtu qe lidhen me shume me Meduzen/Athinen. Keto ne ne te kundert kane Jesus, nje parthenogjenesis edhe ky nga nje grua e shenjte, njelloj si edhe Pegasus nga Meduza, por edhe Athina. Pastaj dihet qe Kali i bardhe eshte simbol i Athines edhe kjo nje parthenogjene. (lindje nga koka e Zeusit si edhe Pegasus nga koka Meduzes). Po ashtu ( V/(AT)H eshte digame por edhe Y/Iesus jane "digama").
  Kemi edhe peshkun tjeter, nje tubezim/rrotullim njerezor te virtyteve Meduze/Muhamet.

  Keshtu arrijme deri te qeshjta se si do te njohim ta zeme Luanin ta zeme ne ekuivalence te ndoje embleme tjeter.
  Nese ta zeme permbytja ka ndodhur ne shenjen e Luanit kur ne opozite kemi shenjen e Ujorit gjerat marrin logjike. Por tani kur ne po hyjme ne epoken e Ujorit qe ka ne opozite Luanin, - "cfare do te ndodhe?")
  Eshte interesante ajo qe thone Maja sepse ujori do te bjere ne opozite me Luanin i cili eshte simbol i diellit dhe ka mundesi figurativisht "ta perveloje detin" sipas kesaj logjike do te kemi ngrohje globale.
  Ekzaktesisht.

  Nese Luanin e barazon me Hermesin atehere emblema luan behet gabim dhe duhet zevendesuar me Ibisin, shpendin e kenetave dhe vershimeve...?")
  Ashtu mendon? Ibisi eshte Hermesi vete, shkruajtesi (vjellesi i bojes ) tokesor i mesazhit hyjnor. ne fakt "shkronjes jane gjithe shenjat e zodiakut, dhe asnje nuk eshte Hyjnia.

  Per cudi nje nder gjerat me te sigurta dhe qe pothuaj fare nuk kane levizur jane ditet e javes - por sic thua ti ditet e javes kan pak rendesi ne kete makroskeme. Ato sherbejne per "ultra-micro-fine adjustments" qe nuk ka ekspert te lindur qe do te kete mundur ti njohe as t'i interpretoje mekaq perpikeri te je intervali kaq te shkurter 24 oresh, asnjehere ne histori.
  Ah, jo. Nuk shkon te pajtohesh. Punimi paperfunduar hidhet me qellim qe te kritikohet. Vrit mendjen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga javan : 18-11-2008 m 01:21

 7. #2187
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Jam absolutisht i sigurte qe nuk eshte - Legjenda e monedhes eshte futur me gabim - madje eshte nje gabim me refleks i njerezve, - u rreshqet pa e verejtur. Sepse miti per Thiun e Kalidonise eshte nje nder mitet me te njohura ndersa e bera e IV e Herkulit jasht vemendjes.
  Lexo Mitin perfundi (por ne kete gje jam i sigurt nuk ekziston asnje shenim qe e lidhen Herkulin me thiun e Kalidonise, as vet monedha nuk e ben kete, dhe ne monedhe verehet Euristeu i futur ne qyp )
  E kam lexuar ne disa vende, por kjo eshte me e verifikueshme. "Metamorfozat" e Ovidit, Hercules Caledonain Boar Ovid, Lib.VIII f.260-444
  Micyllus' edition of Ovid -Leipzig, 1582
  http://www.david-drake.com/ovid/boar.html

  Miti eshte pakez konfuz aty e quan me te dy emrat por me afer mendesh emertimi "eritrea" (variant i ngjyres se kuqe) ne fakt une mendoj se eshte kontraktim i emrit [eritera] qe ne latinet do te tingelloj dicka si 'terra rosa', apo dheu i kuq.
  Po tek vepra e Ovidit me lart, jepet nje pershkrim interesant i derrit te eger kaledonas i cili eshte me i madh se "buajt e Epirit" - ata te vendit, te kuqte.

  "He is bigger than the largest bulls of grassy Epirus and those of the pastures of Sicily, and his eyes glitter with blood and fire. The mane stands proudly on his unbending neck, and his bristles stick out like a hedge of spears.
  Foam as hot as shrieking steam sprays down his armored flanks; his tusks are the size of elephant tusks. A thunderbolt blasts from his mouth, and vegetation shrivels at the touch of his breath."


  Di ndonjeri te toponime me "kuqe" perreth lumit te Gjadrit?

 8. #2188
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  E kam lexuar ne disa vende, por kjo eshte me e verifikueshme. "Metamorfozat" e Ovidit, Hercules Caledonain Boar Ovid, Lib.VIII f.260-444
  Micyllus' edition of Ovid -Leipzig, 1582
  http://www.david-drake.com/ovid/boar.html
  Te mos e bejme "histori" kete qeshtje minore. Por
  Ovidi e jep te qarte listen e pjesemarresve ne gjahun e Kalidonise (perkthimi nga autori qe ke cituar D.D.):

  Meanwhile Meleager and a band of chosen youths assemble in hope of gaining honor.

  1. Castor
  2. Pollux
  3. Jason
  4. Theseus
  5. Perithous
  6. Toxeus
  7. Pexippus
  8. Lynceus
  9. Idas
  10. Caeneus
  11. Leucippus
  12. Acastus
  13. Hippothous
  14. Dryas
  15. Phoenix
  16. Amyntor
  17. Phyleus
  (!No mention of Hercules so far...)
  Nor was Telamon, the father of great Achilles, absent.

  18. Telamon
  19. Admetus
  20. Iolaus
  21. Eurytion
  22. Echion
  23. Lelex
  24. Panopeus
  25. Hyleus
  26. Hippasus
  27. Nestor (who was then a youth);
  28. Enoesimus and the other sons whom Hippocoon sent from ancient Amyclae;
  29. Laertes
  30. Ancaeus
  31. Mopsus
  32. Amphiarus
  33. Atalanta "Oh happy the man whom she would deign to notice!"
  34. Meleager
  (!Still no mention of Hercules...)

  Por ketu perfundon lista; 34 persona gjithsej.

  paragrafi:
  "The grandson of Eurytus and Hercules rushed to destruction in confidence of the arms he'd only recently taken up. He had his thigh ripped open by a hooked tusk."
  Flet per nje person te vetem por i cili nuk mund te jete nip i te dyve nga ana e gjakut. Aty thjeshte ka nje nderprerje ne tekst i cili spjegon shkurtimisht dicka ne lidhje me historine e tyre. (Te perkujtojme se: Herkuli me vone e rrenon mbreterine e Euritit sepse nuk deshi t'ia ipte Iolen per nuse, te cilen me vone e martoi me Hyllin).
  Pra perpos qe nuk eshte fjala per Herkulin e tere fjalia eshte me defekt, gabim ne transliterim/perkthim sepse paragrafi si i tille eshte plotesisht pa kuptim.
  Eshte e pamundur te permendet gjyshi pa iu permendur emri personazhit. Behet fjale per personazhin me numrin 21.

  Por ky arsyetim nuk mjafton ne kete rast sepse le vend per spekulime te metejme.
  Mbase nga origjinali mund te kemi nje dobi: (po jap tekstin nga vargu 365 - 375)

  365
  forsitan et Pylius citra Troiana perisset
  tempora, sed sumpto posita conamine ab hasta
  arboris insiluit, quae stabat proxima, ramis
  despexitque, loco tutus, quem fugerat, hostem.
  dentibus ille ferox in querno stipite tritis
  370
  inminet exitio fidensque recentibus armis
  Eurytidae magni rostro femur hausit adunco.

  at gemini, nondum caelestia sidera, fratres,
  ambo conspicui, nive candidioribus ambo
  vectabantur equis, ambo vibrata per auras
  --------------------- ( perkthimi i David Drake ) --------------------------
  365
  Pylian Nestor might've died before the Trojan War had not he butted his spear in the ground to use as a pole, vaulting into the branches of a nearby tree. Safe, he was able to look down at the enemy whom he had escaped.
  370
  The grandson of Eurytus and Hercules rushed to destruction in confidence of the arms he'd only recently taken up. He had his thigh ripped open by a hooked tusk.
  The handsome twins Castor and Pollux, though not yet raised to the heavens, were mounted on horses whiter than snow; they shattered the trembling air with the javelins they brandished. They would've dealt wounds, had not the bristling beast plunged into black brambles which no horse could penetrate.
  Pra shihet qarte se nuk permendet 'gjysh' as 'herkul' po personi 21 te cilin e quan "Eurytidae magni".
  Nuk e kuptoj perse te duket kaq me rendesi kjo gje por te siguroj se sa here permendet thiu i eger mendja te vete ne Kalidoni me automatizem.

  Po tek vepra e Ovidit me lart, jepet nje pershkrim interesant i derrit te eger kaledonas i cili eshte me i madh se "buajt e Epirit" - ata te vendit, te kuqte.

  "He is bigger than the largest bulls of grassy Epirus and those of the pastures of Sicily, and his eyes glitter with blood and fire. The mane stands proudly on his unbending neck, and his bristles stick out like a hedge of spears.
  Foam as hot as shrieking steam sprays down his armored flanks; his tusks are the size of elephant tusks. A thunderbolt blasts from his mouth, and vegetation shrivels at the touch of his breath."


  Di ndonjeri te toponime me "kuqe" perreth lumit te Gjadrit?
  Te them te drejten une nuk di as ku eshte Gjadri se jo me nese ka lum apo toponim qe mund te kete etimologji me kuptimin 'kuq'. U hap deren tjereve qe mund ta kene te njohur gjadrin nga afer...
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #2189
  larguar
  Antarsuar
  22-02-2008
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin

  Po tek vepra e Ovidit me lart, jepet nje pershkrim interesant i derrit te eger kaledonas i cili eshte me i madh se "buajt e Epirit" - ata te vendit, te kuqte.

  "He is bigger than the largest bulls of grassy Epirus and those of the pastures of Sicily, and his eyes glitter with blood and fire. The mane stands proudly on his unbending neck, and his bristles stick out like a hedge of spears.
  Foam as hot as shrieking steam sprays down his armored flanks; his tusks are the size of elephant tusks. A thunderbolt blasts from his mouth, and vegetation shrivels at the touch of his breath."


  Di ndonjeri te toponime me "kuqe" perreth lumit te Gjadrit?
  Fusha e Kuqe, Qarku i Lezhes
  Kallmet, Lezhe

  Kodra e Kuqe, Qarku i Shkodres

  S'e di sa larg jane me koordinata nga Lumi Gjader. GoogleEarth s'punoka me Mac.

 10. #2190
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-10-2008
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Bizantin Lexo Postimin
  Po... hmm, nuk e kisha llafin pr botimin ... hmmm gjerman t Hahn-it. Pr at shqip e kisha fjaln... Stinksi psh e kuptoi ...
  was ist das?was kostet das?!...mir das zeigen?


  danke her bizantin.

 11. #2191
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-10-2008
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
  une e kam prekur temen ,disa faqe me larte ,duke ecur ne gjurmet e Hahn i cili gjene lidhje te shumta gjajshmerie mindis Likeve Pellazge edhe iliroshqiptarve

  biles kam postuar edhe gjajshmerit mindis varreve like edhe varreve te selces
  i shtjellon dot dhe njehere me gjere ngjashmerite,tani sipas teje,her hann-in e kam lexuar.

  cila eshte diferenca ndermjet likeve pellazge dhe ilireve,po ti leme menjane ngjashmerite?a perdoreshin te dy emertimet ne te njejten kohe?

  po varret e selces me ato tumulus te etrureve!kane ndonje ngjashmeri?...................kultura terra mare(e ali babes,te forumit tone qe e permend shpesh) i digjte robt,nuku i varroste.pse ndryshe nga etruret,iliret,apo liket(pelasge)


  flm in anticipo.
  Ndryshuar pr her t fundit nga crazy_diamond : 19-11-2008 m 10:27

 12. #2192
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga crazy_diamond Lexo Postimin
  i shtjellon dot dhe njehere me gjere ngjashmerite,tani sipas teje,her hann-in e kam lexuar.

  cila eshte diferenca ndermjet likeve pellazge dhe ilireve,po ti leme menjane ngjashmerite?a perdoreshin te dy emertimet ne te njejten kohe?

  po varret e selces me ato tumulus te etrureve!kane ndonje ngjashmeri?...................kultura terra mare(e ali babes,te forumit tone qe e permend shpesh) i digjte robt,nuku i varroste.pse ndryshe nga etruret,iliret,apo liket(pelasge)


  flm in anticipo.
  fatkeqsisht une nuk e kam Hahn n gjuhen shqipe por e njoh indirekt nga qindra punime qe e permendin

  Emrat vendori Suli-Himara-Skodra etje Hahn i gjen njelloj si n iliri edhe n liki-----kjo nuk do te thote se kemi prejardhje Like,por do t thote emrat e njejt pellazge

  menyra e varrimit---menyra e vajtimit,traditat e njejta si edhe gjuha e njejte e vertetuar nga Thomopulo 1912 -tregojn me se qarti keto lidhje

  sa per emerimet --nuk njohe shume pasi me sa di iliria permendet me vone se likia---me mire te mos jap mendim per kete shtje

  sipas dijetarve ,djegia ka filluar me qytetrimin dorian----as ketu nuk njoh shume gjera edhe nuk mund te flas me perralla e hamendje -pa fakte

 13. #2193
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  "Babai i fiseve pellazge, Lykaon ka qene mbreti Emathise"
  Aelian: "De Natura Animalium" X

 14. #2194
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  Dakord. Ne nje postim tjeter shkrojta qe sipas nje mbishkrimi Vitalis Vitalia eshte shkruar origjinalisht si ZQTIKQ ZOTIKH. Nuk duket se keshtu nenshkruhet pjellshmeria, se paku ne shqip.
  A ka mundesi te jete shkruar: ZOTIKO ZOTIKH(A), sepse te dy shprehjet vitalis dhe zotesi, permes kuptimit te perbashket qe kane i lidhe shprehja 'potence', vetem se "zotiko" del te jete fjale shqipe.

  Nuk mendova qe kishe aluduar. Perkundrazi, desha te thoja qe pasi isha marre goxha kohe me kete skeme dhe e kisha lene akrepin zbrazur, ideja e Heres me erdhi ne mendje vetem kur lexova temen tende (pasi e kisha postuar imazhin ne fjale si X te zbrazur). Nuk e di si ta shpjegoj pse nuk e kisha menduar me pare. Kandidate ishin Marsi/Ares ose Pluto. Po eshte Hera qe Hera e vuri Akrepin ne Zodiak dhe qe ka karakter akrepi. Kjo shenje eshte bere lemsh. Sepse thone edhe qe duhet te jete #8 i Zodiakut, qe po te numerojme ujorin si #1 na bie te jete Gaforrja. Po Hera nuk lidhet me Kronin, Afrodita po.
  Duhet patur kujdes te mos ngaterrohen yjesite me qiejte (planetet) Afro-Dita nuk eshte yllesi. Hera gjithashtu, dielli, e disa te tjere.

  Ka shume rrafshe e sfera qe kerkojne hamonizim simultan qe ta bejne trurin corbe ... planetet, yllesite, ciklet kohet, aspektet.
  Transformimi i planeteve kalimi nga yllesia ne yllesi, -cka perfytyronin te paret kur shihnin keto dukuri dhe si mund ti kene interpretuar, dielli ne keto yllesi, Hena e pavarur qe shetitet sa andej sa kendej, cfare ben ajo nderkohe... Nje varg aktivitetesh te Heres ne iliade mund te sqarohen me periudhen e vitit dhe yllesite te cilat viziton ajo. Por eshte shume e koklavitur dhe une nuk kam patur motiv te merrem shume me aspektin astronomik.

  Por nje gje interesante qe kam kuptuar rishtas eshte se gjarperi mund te simbolizoj 'bishtin e vitit', mbetja e diteve nga viti lunar qe nuk perputhet me vitin diellor. "Simbol i prolongimit"

  Ne keto dite domosdo behej "feste" ne kuptimin literal te fjales (diete). Shprehja int., 'Diet' si per ironi perputhet shume me fjalen egjitiane 'Djed', qe mund te lexohet edhe si Tet, Thet.

  Shenimi antik se "Peonet adhuronin diellin ne forme disku te ngritur lart ne nje shtylle" eshte relikt me vlere (kjo shtylle ne Egjipt quhej 'Djed' ) e ben interesante kete nyje. Kjo shtylle ishte vecori ilire dhe s'mund te kete qene import ose ndikim egjiptian ne zemer te ilirise. Pra, -eshte eksportuar!

  Ajo shtylle dukej keshtu:
  http://www.touregypt.net/featurestories/djed4.jpg
  dhe rregullisht ka 4 ndarje ne maje. Ato ndarje jam 100% se jane bere me matje solare qe perbejne nje cikel regnal.

  Gjetjet e tij te depiktuara ne kete menyre..
  http://www.touregypt.net/featurestories/djed2.jpg
  ..e vertetojne kete!
  Ne esence eshte simbol fallik domosdo rri ne nje lidhje diskrete me Aferditen e cila gjeneron forcen revitalizuese te mbretit diell.


  Kjo e kalit me flatra eshte nje perqasje qe nuk duhet zhvleresuar. Tani, eshte thene tek Dodona II qe V, nje fare digame eshte simboli i perndeshes, jetes, Vitalia. Kali me flatra dhe akrepi i japin origjine hyjnore luftarake virgjerore dhe keshtu qe lidhen me shume me Meduzen/Athinen. Keto ne ne te kundert kane Jesus, nje parthenogjenesis edhe ky nga nje grua e shenjte, njelloj si edhe Pegasus nga Meduza, por edhe Athina. Pastaj dihet qe Kali i bardhe eshte simbol i Athines edhe kjo nje parthenogjene. (lindje nga koka e Zeusit si edhe Pegasus nga koka Meduzes). Po ashtu ( V/(AT)H eshte digame por edhe Y/Iesus jane "digama").
  Kemi edhe peshkun tjeter, nje tubezim/rrotullim njerezor te virtyteve Meduze/Muhamet.
  Andaj vitaliteti por jo plleshmeria lidhet ekskluzivisht me Veneren pra Afroditen.

  Ashtu mendon? Ibisi eshte Hermesi vete, shkruajtesi (vjellesi i bojes ) tokesor i mesazhit hyjnor. ne fakt "shkronjes jane gjithe shenjat e zodiakut, dhe asnje nuk eshte Hyjnia.
  Prandaj po sygjeroja te bashkosh shenjen e luanit me ibisin ne te njeten shtepi
  p.s.:
  Kam menduar se e kam postuar - por tani e shoh se mes tjerash as nuk e paskam perfunduar ne plotesi, megjithate po e postoj, dy tri llafe mangut s'jane gje, mund te thuhen ne tjera radhe...

  Pershendtje
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 15. #2195
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga Baptist Lexo Postimin
  A ka mundesi te jete shkruar: ZOTIKO ZOTIKH(A), sepse te dy shprehjet vitalis dhe zotesi, permes kuptimit te perbashket qe kane i lidhe shprehja 'potence', vetem se "zotiko" del te jete fjale shqipe.  Duhet patur kujdes te mos ngaterrohen yjesite me qiejte (planetet) Afro-Dita nuk eshte yllesi. Hera gjithashtu, dielli, e disa te tjere.

  Ka shume rrafshe e sfera qe kerkojne hamonizim simultan qe ta bejne trurin corbe ... planetet, yllesite, ciklet kohet, aspektet.
  Transformimi i planeteve kalimi nga yllesia ne yllesi, -cka perfytyronin te paret kur shihnin keto dukuri dhe si mund ti kene interpretuar, dielli ne keto yllesi, Hena e pavarur qe shetitet sa andej sa kendej, cfare ben ajo nderkohe... Nje varg aktivitetesh te Heres ne iliade mund te sqarohen me periudhen e vitit dhe yllesite te cilat viziton ajo. Por eshte shume e koklavitur dhe une nuk kam patur motiv te merrem shume me aspektin astronomik.

  Por nje gje interesante qe kam kuptuar rishtas eshte se gjarperi mund te simbolizoj 'bishtin e vitit', mbetja e diteve nga viti lunar qe nuk perputhet me vitin diellor. "Simbol i prolongimit"

  Ne keto dite domosdo behej "feste" ne kuptimin literal te fjales (diete). Shprehja int., 'Diet' si per ironi perputhet shume me fjalen egjitiane 'Djed', qe mund te lexohet edhe si Tet, Thet.

  Shenimi antik se "Peonet adhuronin diellin ne forme disku te ngritur lart ne nje shtylle" eshte relikt me vlere (kjo shtylle ne Egjipt quhej 'Djed' ) e ben interesante kete nyje. Kjo shtylle ishte vecori ilire dhe s'mund te kete qene import ose ndikim egjiptian ne zemer te ilirise. Pra, -eshte eksportuar!

  Ajo shtylle dukej keshtu:
  http://www.touregypt.net/featurestories/djed4.jpg
  dhe rregullisht ka 4 ndarje ne maje. Ato ndarje jam 100% se jane bere me matje solare qe perbejne nje cikel regnal.

  Gjetjet e tij te depiktuara ne kete menyre..
  http://www.touregypt.net/featurestories/djed2.jpg
  ..e vertetojne kete!
  Ne esence eshte simbol fallik domosdo rri ne nje lidhje diskrete me Aferditen e cila gjeneron forcen revitalizuese te mbretit diell.  Andaj vitaliteti por jo plleshmeria lidhet ekskluzivisht me Veneren pra Afroditen.  Prandaj po sygjeroja te bashkosh shenjen e luanit me ibisin ne te njeten shtepi
  p.s.:
  Kam menduar se e kam postuar - por tani e shoh se mes tjerash as nuk e paskam perfunduar ne plotesi, megjithate po e postoj, dy tri llafe mangut s'jane gje, mund te thuhen ne tjera radhe...

  Pershendtje

  Je i sigurte qe ky postim eshte vene ne temen e duhur?!

  Per Zon'tone nuk kam arritur ta shikoj ne se mbishkrimi origjinal eshte shoqeruar me inskriptimet e Vitalas apo transkriptuar ne Vitala-Vitalis. Po te shikosh eshte i njejti numer i germave. V ka qene digame, por per Z nuk kam lexuar.

  Skemen e kam shtjellura gjetiu sot. Nuk po ndalem te perseris.

  Ne keto dite domosdo behej "feste" ne kuptimin literal te fjales (diete). Shprehja int., 'Diet' si per ironi perputhet shume me fjalen egjitiane 'Djed', qe mund te lexohet edhe si Tet, Thet.- Baptist

  Kjo me duket vecanerisht me vlere. Mase, Mate, Diete, Fast= Mas(t)? =Mase por edhe Flag in the Mast -Flamur ne shtylle. Diku kam hasur dicka tjeter perqaese Maaten, por me duhet ca kohe ta gjej.

  Kurse Died nuk e di pse me perqaset me Diell. Per me shume sipas besimit Aton te Nefertitit, Dielli paraqitej me shufra/shtylla (rrezet) qe dilin nga ai dhe ne gund te tyre (shtyllave)kishte simbole duarsh ose shenjen e kryqit te Mates.

  Pjelloria nuk ka pasur kurre karakter seksual, por Jerm.

 16. #2196
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  Je i sigurte qe ky postim eshte vene ne temen e duhur?!

  Per Zon'tone nuk kam arritur ta shikoj ne se mbishkrimi origjinal eshte shoqeruar me inskriptimet e Vitalas apo transkriptuar ne Vitala-Vitalis. Po te shikosh eshte i njejti numer i germave. V ka qene digame, por per Z nuk kam lexuar.

  Skemen e kam shtjellura gjetiu sot. Nuk po ndalem te perseris.

  Ne keto dite domosdo behej "feste" ne kuptimin literal te fjales (diete). Shprehja int., 'Diet' si per ironi perputhet shume me fjalen egjitiane 'Djed', qe mund te lexohet edhe si Tet, Thet.- Baptist

  Kjo me duket vecanerisht me vlere. Mase, Mate, Diete, Fast= Mas(t)? =Mase por edhe Flag in the Mast -Flamur ne shtylle. Diku kam hasur dicka tjeter perqaese Maaten, por me duhet ca kohe ta gjej.

  Kurse Died nuk e di pse me perqaset me Diell. Per me shume sipas besimit Aton te Nefertitit, Dielli paraqitej me shufra/shtylla (rrezet) qe dilin nga ai dhe ne gund te tyre (shtyllave)kishte simbole duarsh ose shenjen e kryqit te Mates.

  Pjelloria nuk ka pasur kurre karakter seksual, por Jerm.
  (Nese dyshon se kam gabuar vendin e replikes kliko ne shigjeten e citatit qe te dergon te postimi origjinal, helbete.)

  ( kete qeshtjen 'vitali' e ke bartur ne tjeter teme ) [fakt]

  ***

  Po ta shikosh emrin diellor te perendise Osiris do te shohesh se ke mundesi ta analizosh ne dy pjese te vecanta kuptimore.

  Os = disku i diellit
  Iris = (iriq); rrezet e diellit
  =
  Disku Rrezedhurues

  Fatkeqsisht nuk eshte permendur emri me te cilin e quanin Peonet shtyllen e diskut te diellit, por kjo e dhene me duket me m shume rendesi se cdo gje tjeter qe kam thene aty.

  Ne kete "festen e bishtit" jam i sigurt se kane ngrene fara berthama (ushqim i konservuar ne menyre natyrale, si lajthi badema e fara te ndryshme qe sot ndoshta nuk i njohim por qe mund t'u kene shkaktuar erekcion te paprovokuar e qe eashte konsideruar efekt magjik i cili ndikon ne forcimin e diellit).

  Shtylla e tille eshte simbol fallik.
  Por simboli i derivuar i tij (Djed) sot eshte II
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 17. #2197
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Andaj vitaliteti por jo plleshmeria lidhet ekskluzivisht me Veneren pra Afroditen.
  Prandaj po sygjeroja te bashkosh shenjen e luanit me ibisin ne te njeten shtepi
  Ps. Shtyllat personifikojne edhe Afroditen. Mund te jete transplatim nga Maat me qe kjo shenje eshte me e hershme, por mundet edhe qe njerez te besimit te Afrodites transplatuan idete e tyre ne besimin Egjiptian. Per nje gje nuk kam dyshim, qe jeta ne Ballkan eshte me e hershme se ne Egjipt.

  Shenjen e Luanit e kam ciftezuar me Hermesin/Thotin. Tani, ne se Ibisi eshte Thoti, cfare vlere shtohet? Nga ana tjeter jam dakord se eshte ide e mire te shtohet nje qark i trete me simbolet e cdo Ylli. Psh Pellumbat per Afroditen, Heshta per Heren, Ibisi per Hermesin, Zeusi eshte pune e ngaterruar se nuk ka lene kafshe pa qene personifikuar ne te. etj.

  Nje vend ku ka konfuzion eshte Maat (peshore) kundrejt Meduza, Athina etj si Virgjeresha. Kam tendence t'i vendos te treja ne Peshore dhe Vatren ose Vestalen ne Virgjereshe. Por kjo vestale duhet te unifikoje 2 shenja paralele, sic jane peshqit. U - si ne formen e Vatres, ndikon per nje vigjereshe...por dicka mungon.

 18. #2198
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  Ps. Shtyllat personifikojne edhe Afroditen. Mund te jete transplatim nga Maat me qe kjo shenje eshte me e hershme, por mundet edhe qe njerez te besimit te Afrodites transplatuan idete e tyre ne besimin Egjiptian. Per nje gje nuk kam dyshim, qe jeta ne Ballkan eshte me e hershme se ne Egjipt.

  Shenjen e Luanit e kam ciftezuar me Hermesin/Thotin. Tani, ne se Ibisi eshte Thoti, cfare vlere shtohet? Nga ana tjeter jam dakord se eshte ide e mire te shtohet nje qark i trete me simbolet e cdo Ylli. Psh Pellumbat per Afroditen, Heshta per Heren, Ibisi per Hermesin, Zeusi eshte pune e ngaterruar se nuk ka lene kafshe pa qene personifikuar ne te. etj.

  Nje vend ku ka konfuzion eshte Maat (peshore) kundrejt Meduza, Athina etj si Virgjeresha. Kam tendence t'i vendos te treja ne Peshore dhe Vatren ose Vestalen ne Virgjereshe. Por kjo vestale duhet te unifikoje 2 shenja paralele, sic jane peshqit. U - si ne formen e Vatres, ndikon per nje vigjereshe...por dicka mungon.
  Maat eshte dicka sikur Zeusi nuk ze vend ne asnje shenje te pervecme sepse nuk eshte pjese e tyre - eshte me e madhe - nuk ka counterpart. Ekziston edhe poshte edhe larte...

  E vetmja shprehje e saj apo natyra e dyte e saj mund te jete NEM-a ose ndoshta NEB (nese ka ekzistuar ndonje here dicka e tille) ajo qe quhet NEMESIS me vone e she eshte "Nema"; nemeza; nemesis; ne gjuhen e sotme (malkimi), "rrafshitesja", "ajo qe nuk e ka ne terezi".

  Perndryshe ajo (MATA) ngjajshem me Zeusin diell apo Hiperionin, mbetet siper perendive madje edhe siper vet diellit si rang.

  E vetmja "dukje e dyte" e saj, jasht saj, mund te jete NEMa, ajo qe rregullon barazon ose rrafshon ate qe ka prishur hamonine dhe balancin e saj. Por dyshoj te jete e mundur kjo gje...
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 19. #2199
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Le ta thjeshtezojme.

  Peshorja ka dy ane Nemen (mallikimin) dhe Uraten. Te mirat dhe te keqijat. Nje Ba-al-nce. Kjo perputhet me dy brite e dashit. Peshore ka dhe Athena, por kjo eshte virgjereshe. Matese e ligjit eshte edhe Afrodita, po kjo nuk lidhet me Dashin.

  Nuk e di perse Baal dhe Zeus u hyjnezuan permbi vleren reale qe u takon ne panteon. Mendoj se kjo ka te beje me uzurpimin e races dhe kultures pelasge nga te jashtmit.

  Meduza nga ana tjeter eshte me shume si nje simbol rrotullimit te plote te diellit se sa nje shenje e vecante. Gjithe kjo skeme mund te quhet swastika yllore. Meduza ben lindje pathenogjene si edhe MAAT, por eshte trifishte dhe kjo nuk perputhet me Dashin ose Balancen. Nga ana tjeter ajo lind nga koka si edhe Zeusi, por eshte vigjereshe e luftetare si Athina. Mbase vetem Athina dhe Vesta duhet te jene tek Virgjeresha. Nje menyre eshte te germohet ne lidhjen midis te dyjave.
  Ndryshuar pr her t fundit nga javan : 20-11-2008 m 12:52

 20. #2200
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-10-2008
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga javan Lexo Postimin
  "Babai i fiseve pellazge, Lykaon ka qene mbreti Emathise"
  Aelian: "De Natura Animalium" X
  Emathia ishte Maqedoni,dhe maqedonet ishin barbare(pra jogreke)

  ky ketu poshte e thote paster fare,qarte,dukshem,sa nuk ka ku te veje me.


  In Thucydides IV,124,1 (Loeb edition by C.F. Smith) the following
  passage appeared.
  "The total hellenic force was about three thousand; the cavalry
  that went with them, Macedonians and Chalcidians, were all told
  a little less than one thousand, and there was besides a great
  multitude of barbarians".
  [In Gk: "MAKEDONVN JYN XALKIDEYSIN OLIGVN ES XILIOYS, KAI ALLOS
  OMILOS TVN BARBARVN POLYS"]


  ka dhe nje pasazh tjeter te Thucydides,ku pershkruan molloset dhe fiset e tjera epirote si barbare..........por nuk po mundem ta gjej ketu.

Tema t Ngjashme

 1. N gjurm t grmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
  Nga alfeko sukaraku n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 477
  Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
 2. Sola Scriptura
  Nga berat96 n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
 3. Letrsia shqiptare: probleme teorike-kritike n gjykimin e vlerave letrare
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 14:56
 4. Makina e shkrimit
  Nga elvisi80 n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2002, 02:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •