Close
Faqja 10 prej 128 FillimFillim ... 891011122060110 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 2545
  1. #181
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Genesis Lexo Postimin
    Kesaj i thone Kosmopolitan i "vetdijeshem" jo jokomunizem. Te jesh kozmopolitan eshte e drejta jote ashtu si e Billos kawubojsit, te mundohesh te infektosh te tjeret me nje tip stili jetese qe mund ti pershtatet nje perandorie multietnike por jo popullit shqiptar qe ka nje identitet dhe nje kulture te percaktuar qarte dhe qe eshte munduar dhe po mundohet ta mbroj kjo eshte dicka qe duhet ndaluar, dhe duhet ndaluar me LIGJ, sic bejne dhe cifutet neper bote per kedo qe mohon historine e tyre dhe gjenocidin e tyre.

    Dhe shif ku jane !!!!!!! - tani edhe alfabeti i pare i shpikur ndonjehere po na del Hebre...... greket e pellazget as qe kane me ze fare ne kapitull. Nese do te miren e shqiperise eshte njera gje, nese do te miren e vetes tende, per kohen ku jetojme tash, e theksoj per kohen ku jetojme tash atehere nuk do te miren e shqiperise. Shqiperia ka mbetur ashtu sic ishte ne kohen kur Noli dhe rilindasit e tjere po mundoheshin ta krijonin si shtet dhe ta mbronin. Tashme ka ardhur koha e nje rikrijimi tjeter, dhe me cdo rikrijim kemi dhe pasojat nga pas.
    stix....ke shume gallat,per nder po?

    nuk bej pjese ne ato kosmopolitanet qe permend ..as une edhe as mendimet e mija...thjeshte mundohu te kuptoshe se historia ështe e ndertuar me saktesi matematike qe te çoj si cjapi tek kasapi ,ne se ndiek gerem pas gerem ate qe te pasohet.....ndaj detyrimishte duhen hapur syte edhe ti lexojme vete mbishkrimet e lashta ne menyre qe te veme nderin ne vende...........me sa e njohe veten time edhe shkrimet ne forum......une nuk kame marre shpaten edhe as nuk po i futem oqeanit me note....pasi bota siç ishte nuk munde te behet kurre.....por te pakten te mos na coptojne me shume ortodokset ne juge .....edhe el comandante niccola lecci ,spiuni papes ne veri......dijesimi "se cilet ishim edhe si u shkaterruam"....kerkon qe ti therasim mendjes edhe te perdorim strategji kombetare per shqipen edhe gjuhen tone....pasi FEJA NUK ËSHTE KONCEPT UNIVERSAL,POR ASIMILIM KOMBETARE......URDHERO VORIO LESHIN QE MESOJ GJUHEN E FESE?????

  2. #182
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Eshte e cuditshme menyra e llogjikimit te disa kallepeve mishi njerezor si puna juaj!!!! Ne pothuajse gjithe enciklopedite e respektueshme te botes, kur vjen puna per lidhjen midis Ilireve dhe Shqiptareve thuhet pak a shume tekstualisht keshtu: "Shqiptaret mendohet te jene pasardhesit e ilireve" ose "shumica e historianeve mendojne se shqiptaret jane pasardhes te fiseve Ilire". Nga na doje ti more zambak qe na e vertetove 100% kete teori?!!!.
    Cudia nr 2. Ne ende nuk kemi nje shkrim Ilir qe pervec saj te vertetoje edhe lidhjen e tij me gjuhen shqipe. Kurse ketu po mundoheni te vertetoni gjuhen etruske apo pellazge me shqipen!!!!!!!!!. Se ku po ju shpie ajo mushka nje Zot e di!!!
    Brooklyn eshte shume papjekuri te shprehesh kundershtine tende me nje forme te tille. Ky nenforum me shume se cilido nenforum tjeter nuk pranon profanitetin dhe sidomos mungesen e njohurise. Ketu ne keto tema marrin pjese njerez qe e kane arkeologjine pasion, ata qe e kane profesion ose dhe ata qe kane nje profesion shume te afert dhe qe i lidh direkt puna me arkeologjine. Marrin pjese anetare qe kane mastera madje jane duke bere dhe PHD ne kete fushe ose ne te ngjashme me kete. Arsyeja pse e them eshte pasi komentet qe lexon shpesh mund te te duken te pazakonta ose jashte asaj qe mund te kesh lexuar. Nga ana tjeter eshte thjesht nje forum dhe nuk po ngrihen bazat akademike as te iliristikes dhe as te pellazgjishtes. As nuk po percudnohet gjuha shqipe dhe as po prodhohet nje e kaluar inekzistente. Ka shume materiale qe flasin kunder disa tezave qe ngrihen ketu sic ka dhe materiale me te copezuara dhe te shperndara qe mbrojne disa nga tezat. Ne kete pike hyn ne 'loje' ajo qe te permenda, pra njohuria e detajuar, mendimi i mprehte dhe lidhja llogjike e gjerave. Tema shume mire mund te perqendrohet ne referenca dhe materiale te cilat nuk mungojne aspak, si per pro ashtu per kundra. Le ti leme vendin atyre dhe te kursejme komentet e 'njerezve me kembe ne toke' se nuk ka vend per nje gje te tille. Eshte nje fushe qe nuk mjafton te kesh zgjuarsi dhe te dish te shprehesh nje mendim te zgjuar nese te mungon njohuria. Nese psh ti je ekonomist (une sjam) dhe per nje problem te caktuar une do vija te te jepja nje mendim (bazuar ne ate te ekonomisteve te tjere) ti si i zanatit do me shpjegoje me shume dhe do me paraqisje edhe kendveshtrimin tend (megjithese ne kete rast gjerat jane shume ekzakte dhe te paracaktuara) dhe une si jo i profesionit do te te degjoja dhe ndonese mund te kisha nje arsyetim te pranueshem perseri mendimi im do ishte i pamjaftueshem perballe pergatitjes tende profesionale.

    Ne rastin e arkeologjise kjo behet edhe me mprehte. Ka shume vend per interpretim, ka shume manipulime per shkak te faktoreve te ndryshem, ka shume shtrembrime qe mund te drejtohen nese ke bagazhin dhe di te gjesh kleckat dhe mbi te gjitha ka nje dogme qe te ze frymen por nese te mungon njohuria e bollshme atehere mendimi amatorial behet shume qesharak dhe demton sidomos shprehesin e tij.

    Nese ka gjera qe duken te pabesueshme do ishte me mire qe te lexoheshin temat, drejohet pyetje dhe mbase te behet nje perpjekje me e madhe per te mesuar me shume (kuptohet kur ka nje lloj interesi). Kjo e ndihmon debatin qofte edhe ne forum. Nuk zgjidhen gjerat duke bere deklarata me mushka dhe gomere.

    Me vjen keq te prishet tema me komente te kesaj natyre dhe se kuptoj cfare kenaqesie provohet te dilet sikur po jepen leksione per realizem dhe kembe ne toke. Nese nuk e gjeni veten ne diskutime apo komente dhe ju revolton mendimi i shumices atehere zgjidhja me e mire do te ishte mospjesmarrja ne kete nenforum. Forumi Shqiptar ka shume seksione ku mund te kalohet koha dhe te jepet kontributi personal.

  3. #183
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    PERSHENDETJE

    Duke shiquar shenjat - hieroglifet e Vinçes njeherit duke i krahasuar germat e alfabetit Etrur dhe atij Pellazg te Lemnosit me keto simbole 6000.5000 vite para eres sone shofim se jane nje vazhdimsi komplete e trasheguar e komunikimit .
    Mos gabofsha nje studiues serb ne kete drejtim jep nje mendim qe verrteton se alfabeti Etrur eshte komplet i trasheguar nga keto simbole -hieroglife.Pra kjo tez e ketij shkau hedh poshte shum gjera si te pa baza qe i perkasin qeshtjes - origjines se Etrurve .
    Kisha pase deshire qe se paku ndonjeni nga ata qe kan njohuri ne kete drejtim te kesaj lidhje te drejtperdrejt te alfabetit Etrur te paraqes ne menyre profesionale duke shkruar per gjdo Germ ndaras .Me pas ne qe nuk jemi profesionalista te kesaj lamie do te kemi me leht .
    Ju pershendes

  4. #184
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga billy the kid Lexo Postimin
    Atehere ta qartesojme,Mummia di zagabria,mbishkrimi konservohet ne muzeun arkeologjik te Zagrebit,por ne fakt eshte rigjetur ne egjipt ku eshte ricikluar dhe prere horizontalisht ne copa te gjata,eshte e ndare ne 12 kuadrate secili me 34 rjeshta shkrim,vetem disa copa kane mbijetuar nga ky mbishkrim,eshte teksti etrusk absolutisht me i gjati me reth 230 rjeshta dhe rreth 1350 fjale.Restaurimi i fundit eshte bere nga nje ekip Italian ne vitin 1997,shkrimi eshte mjaft preçiz dhe i qarte,the i takon atij alfabeti qe ishte ne perdorim ne Etrurine veriore ne shekullin III dhe te II para krishtit.
    Eshte interesante ne fakt se ato qe njihen si perendi Latine ne fakt nuk jane,ato jane etruske,pershembull vihet re ne mbishkrim fjala NETHUNSL(Nettuno)shqip Neptuni(ndoshta gabohem per vleresimin e fundit)
    PS.Barat besoj qe Krall ka disa vleresime te gabuara per kete mbishkrim,per vete faktin e njohurive te kufizuara te kohes,une e lexova se di Gjermanisht,por ai bie ne kundershtim me shume eksperte te fushes.
    U solle nga egjypti ne Viene edhe nga Viena u gjend rastesishte ne muzeun e Zagrebit......permbane rapsodi me zakone fetare....kryesishte per fatembaresi edhe jo per gjakderdhje si puna e feve te reja.1300-1200-1350.......fliten se jan fjalet e shpetuara ,vecse nuk duhet te harrojme se shkrimi etruske permbane edhe bashkefjale ne nje fjale....ndaj fjalet jane shume me teper.Ne se mendon se vetem greket dijten ta fshihnin historin e vertet te autoktonve ...je shume i gabuar ,pasi itlianet ishin me te ndyre ...edhe per kete mjafton te lexosh Seneken edhe pastaj ti kthehesh Jaques Heurgon edhe te kuptosh se sa te pacipe edhe imorale jane dijetaret italian te asaj kohe ....etrusket qyteteruan evropen edhe flasim per arritje te medhe ne te gjitha fushat...edhe adoptimte ketyre arritjeve nga latinet me ane te zjarrit edhe majes se shpates.......sote ne greqi jane lene disa mure primitive gjoja si ndertesa pellazge....ne itali jane lene disa mullare me kashte si te ndertuara nga etrusket....por Posidoni(shkruajtes i lashte) verteton se harixhinjet (romaket) adoptuan gjithçka te etruskeve.....gjej Jaques Heurgon per etrusket ...ështe perkthyer ne shume gjuhe te botes.....vetem mos harro te kujtohesh se"NJE DIALEKT I GREQISHTES=ÇDO GJUHE E PANJOHUR"...DREJTKUPTOJE hEURGONIN KETU sepse te gjithe dijetaret e botes mbajne te njejtin qendrime per gjuhet e panjohura??????????KJO ËSHTE AJO SHKENCA KOSMOPOLITANE QE PERMENDI EDHE STIX ME LARTE??????

  5. #185
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Alfeko,une e di shume mire kete,ka shume studiues qe kete thone ne fakt,qe Romanet kane adoptuar shume nga kultura Etruske,
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #186
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Sipas Katapanos:

    Ramseti i II- i Madhi, i dinastisë XIX, më i madhi, më shkëlqimtari Mbret; nipi i tij, Hosarsiph (djali i një motre), prift i i Osirides sipas Manteonit dhe Strabonit-njoftim i vertetuar nga mbishkrime monumentesh [1] -, i quajtur më vonë Moisi nga Çifutët, çështjen e të cilëve e përqafoi vetëm më vonë ; Salomoni-djali i Hitites së bukur Betsabea; që të tre ishin trojanë-sipas Hermit [2]

    [1]-Straboni , Libri XVI i Gjeografisë, faqe 1104 , botimi i vitit 1707
    [2]-Gerhard Herm, "L'aventura dei fenici", 1974 faqe 208


    .......................
    Shqiptaret as nuk e kane idene se kush jane e sa te lashte jane

    si ne etruri po keshtu edhe ne egjypte .....me sakte ne tel-el amarna(hena) jane gjendur qeramike e quajtur Mikenase....nga etruria Thomopolo ka sjelle nje sere mbishkrimesh etrusko-shqipe......po keshtu edhe nga tel el amarna e shek 13-12(me sa mbaj mende)kemi nje mbishkrime te gjate i cili lexohet ne shqipe sipas Thomopulos 1912..

  7. #187
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Po i postoj keto dy tabela qe ti keni figurat me te kjarta per ti identifikuar me alfabetin Pellazg - Etrur .
    Gjysma e tabeles te shenjave -simboleve te gjetura ne Vinç ,tabelen e kam ndare ne vertikale ne dy pjes .
    Ketu kemi shenjat apo te themi bazen e shkrimit dhe numrave gjithashtu nje pjes e madhe e tyre jan identike me disa determinanteve- konsonanteve hieroglifore




    PERSHENDETJE
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 12-10-2007 më 13:15

  8. #188
    Le ta fillojme njehere me 'Naltmadherine" e tij Alfredo Sukuraku. Ti zoteri i nderuar, qe ketu ne forum je nje anonim si gjithe anonimet e tjere, ben mire qe njohurite e tua dhe zbulimet te Shek te 21-te ne fushen e albanologjise apo arkeologjise ti besh publike aty ne boten reale. Aty duket se sa i vlen lekura nje intelektuali te larte. Por fakti qe vjen e me mburresh si gjel deti ketu ne virtualitet per oratorine tende ne kete fushe me tregon fare qarte qe je nje askush ose ne rastin me te mire dikushi qe s'ti marrin seriozisht ato qe thua ne realitetin jashte kompjuterit. Keshtu qe i nderuar "naltmadheri' ben mire te shohesh ate boten tende dhe leksionet jozyrtare te historise jepja dikujt tjeter dhe jo nje njeriu qe qendron perhere ne korent me zbulimet me te fundit shkencore zyrtare qe i perkasin Shqiperise.

    Darius. Kjo teme eshte po aq e hapur per diskutim te gjere sa edhe 99% te temave te tjera ketu. C'fare nga ato qe thashe me lart ne komentin paraardhes nuk qendron?!!! Mos mohova gje mundesine qe iliret te jene pasardhes te pellazgeve apo shqiptaret pasardhes se te pareve?!! Jo. Une te permenda ato fakte qe jane te pranuara nga bota e shkencore boterore. Nuk mund te fillohet te pretendohet prejardhja pellazge e shqiptareve pa sqaruar mire prejardhjen e tyre nga Iliret. Ti ishe ai qe u emocionove nga nje shkrim i Z. Ilir Mati dhe qe sherbeu per hapjen e kesaj teme. Sic duket ke harruar te lexosh dhe kete shkrimin tjeter te tij. Lexoje i dashur dhe ki mendjen nga tufa ketu se te merr perpara pa e kuptuar fare:

    http://www.forumishqiptar.com/showth...t=79014&page=6
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 12-10-2007 më 16:10
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  9. #189
    Ti mesa duket lexon vetem veten tende dhe se vret mendjen se cfare shkruajne te tjeret. Ne asnje moment apo germe skam thene qe mos marrin pjese te tjeret ne teme. Thashe qe te menjanohen fyerjet, ironirat dhe budallalleqet e tjera.

    Nga sa pashe ne pergjigjen tende spaske kuptuar as 1/8 e asaj qe kam thene aty dhe e prisja ne fakt. Shkrimet e Iliri Matit i kam lexuar dhe i lexoj sic lexoj dhe te tuat apo te tjereve ketu. Qe te te ndihmoj po e citoj nje pjese te asaj qe thashe:

    Citim Postuar më parë nga Darius
    Tema shume mire mund te perqendrohet ne referenca dhe materiale te cilat nuk mungojne aspak, si per pro ashtu per kundra. Le ti leme vendin atyre dhe te kursejme komentet e 'njerezve me kembe ne toke' se nuk ka vend per nje gje te tille.
    Citim Postuar më parë nga Darius
    Nese ka gjera qe duken te pabesueshme do ishte me mire qe te lexoheshin temat, drejohet pyetje dhe mbase te behet nje perpjekje me e madhe per te mesuar me shume (kuptohet kur ka nje lloj interesi). Kjo e ndihmon debatin qofte edhe ne forum. Nuk zgjidhen gjerat duke bere deklarata me mushka dhe gomere.

    Me vjen keq te prishet tema me komente te kesaj natyre dhe se kuptoj cfare kenaqesie provohet te dilet sikur po jepen leksione per realizem dhe kembe ne toke. Nese nuk e gjeni veten ne diskutime apo komente dhe ju revolton mendimi i shumices atehere zgjidhja me e mire do te ishte mospjesmarrja ne kete nenforum. Forumi Shqiptar ka shume seksione ku mund te kalohet koha dhe te jepet kontributi personal.
    Eshte e disata here qe te terheq vemendjen per tendence prishje temash me komente pa lidhje dhe ferkime me anetaret. Nuk dua ta zgjas me kete argument por po ta bej te qarte qe harbuteri si ajo e mesipermja ndaj Alfekos apo te tjereve dhe tallje me mundin dhe kohen qe shpenzojne te tjeret nuk mund te pranohen ne tema.

  10. #190
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Bruk' me cilin meter e mat Ilirin?
    Mos u bej goce kokforte kot dhe mos u qaj se nuk je person i disktiminuar..
    Iliri qe thua ti, nuk e deshifroi shkrimin e mozaikut, ate gje e beri Nikoja apo jo?
    Iliri shkroi vetem nje artikull...kaq
    ..ashtu si dhe kete artikullin tjeter, ku si njeri me horizont qe eshte merr persiper te analizoje dhe te vere ne kandar emra te tille si Pilika e Konda.....Barre e rende kjo, por qe gjen edhe ndihmesa ne rruge e siper (ti), per ta mbajtur kete barre...
    Nese nje njeri qe nuk ka bere nje studim te mirefillte historik/etnografik/arkeologjik/antropologjik/etj etj , e qe ne profesion nuk eshte si ata qe i kritikon , atehere detyrimisht behet nje opinionist i thjeshte. Kaq
    Nuk ka pse ti te frysh shkrimin e Ilirit sikur ka folur vete Tat Thoti

    shiko pak se kush eshte Pilika, lexo librin e tij qe eshte rrafsh me referenca te vjetra e te reja
    http://www.forumishqiptar.com/showpo...02&postcount=2

    Dhimiter Pilika

    Dr.MOIKOM ZEQO

    E kam njohur Piliken qe ne fund te viteve '60 te shekullit te kaluar. Shkak u be botimi prej tij per konferencen e pare albanologjike te nje numri te vecante dokumentash qe Pilika i quante "Albanica". Keto dokumenta qene jashtezakonisht te rendesishme. Per here te pare ai botonte vulen origjinale te kancelarise kastriotase, vulen sekrete ne forme geme antike po te Skenderbeut qe paraqiste nje skene mitologjike, nje vajze nudo, Leden pellazge dhe prane saj Zeusin ne forme mjellme. Pilika qe nje mesjetarolog i shquar dhe beri zbulime substanciale per Mesjeten Shqiptare. Ai me nje ngulm benediktian, me nje durim dhe zell te paepur hulumtontearkivat e huaja per te nxjerre ne drite relike te patjetersueshme te historise se Shqiperise. Gjate viteve kemi shkembyer mendime dhe kemi respektuar njeri-tjetrin seriozisht. Ai qe nje njeri i vecante me nje kod miresjellje dhe me nje modesti habitese, madje tronditese. Ai ishte i kujdesshem dhe gjithmone me merrte ne telefon per shkrimet apo librat qe une botoja. Une kam mesuar shume nga instinkti i tij i hulumtimit, nga akribia dhe dashamiresia e tij e madhe. Por vecanerisht dhjete vitet e fundit miqesia jone u be me e madhe. Une kam qene nje nga miqte e tij me te afert dhe kam shkuar shpesh ne shtepine ku banonte, ne nje dhome plot me libra dhe doreshkrime. Pilika jetonte ne nje apartament me familjen e vellait te tij, ne nje ngushtice te rende, pa studio dhe teper i kujdesshem qe te mos shqetesonte ne asnje menyre familjaret. Zbrisnim shpesh ne nje klub te vogel ku bisedonim gjate. Bisedat qene vazhdimisht per historine, per kete Nene te Kujteses. Kultura e Pilikes qe ajo e nje eruditi te madh. Ai qe nje frankofon i shkelqyer por njihte mire edhe latinishten, disa gjuhe sllave etj. Kishte nje interes te madh per arkeologjine dhe qe i mireinformuar per zbulimet me te fundit ne kete dije. Sa here kam diskutuar me Piliken sidomos per problemin e pellazgeve per te cilin ai kishte nje pasion te pabesueshem. Kam lexuar ne doreshkrim disa libra te tij ende te pabotuar. Libri me i madh afro 1000 faqe eshte libri pellazgjik. Nje liber tjeter i kushtohet figures se Pirros se Epirit. Libra te tjere jane kulturologjike por ai gersheton filologjine me dokumentacionin, arkivistiken me kriticizmin burimor te te dhenave. Veprat e tij te botuara ne shtypin shkencor, si dhe ato te pabotuarat mund te perfshijne mbi dhjete vellime te formatit te madh.

    Dhimiter Pilika qe nje njeri larg bujes. Ai respektonte sentencen e Senekes per te qendruar larg publicitetit, teper serioz dhe teper i sinqerte ai thurte ne vetmine e tij te veshtire vepren e vet. Mik i te tere intelektualeve me emer ai qe sidomos mik me Lasgush Poradecin. Te rinjte e njohin pak apo aspak kete dijetar. Une qe perfaqesoj moshen e mesme mund te bej nje nderlidhje dhe mund te them se Dhimiter Pilika qe nje nga dijetaret me punetore por dhe me te heshtur te shkences shqiptare. Jam i sigurt qe ai do te vleresohet me shume ne te ardhmen. Kurre nuk do ta harroj ate dite kur Dimiter Pilika i dhuroi Arkivit te Muzeut Historik Kombetar doreshkrimin e fotokopjuar te nje vepre mbi 800 faqe te shkruar ne latinisht por dhe me shkrime ne greqishten e vjeter, bizantine, madje dhe arabe dhe hebraike te quajtur "Lashtesite ilire". Nje kopje te ketij doreshkrimi qe i takon shekullit XVIII donim t'ia conim Bibliotekes Kombetare te Prishtines. Qe vendosur te behej nje ceremoni me kete rast ne Prishtine ku do te ishte i pranishem dhe Dhimiter Pilika. Madje une u mora dhe me nxjerrje e pasaportes se tij te re per te dale jashte shtetit. Por kjo pasaporte ka mbetur ne nje nga sirtaret e tavoline time te punes ne zyren e Muzeut Historik Komebar. Donim te shkonim ne fillim te pranveres se vitit 2004 ne Prishtine por ja qe ndodhi qe dita e fundit e jetes se Pilikes qe pikerisht dita e fundit e vitit 2003.

    Portret

    Prof.Dr Dhimiter Pilika u lind ne gjirin e nje vatre atdhetare te Korces, me 30 prill 1923. Gjyshin i tij, Thimi Mitko e rendit nder rilindasit e flakte per botimin e "Bletes shqiptare" (1878).

    Pasi mbaron Liceun Francez te vendlindjes me rezultate te shkelqyera, fillon studimet prane Universitetit te Sienes (Itali), ku dallohet si absolvent i Fakultetit te Drejtesise.

    Merr pjese ne Luften Nacionalclirimtare ne drejtimin e njesiteve guerile duke siguruar medikamente per qindra demonstrues te plagosur, si dhe per batalionet partizane te qarkut, nepermjet katundit Orman- Ciflik.

    Pas Clirimit, ne 1945 zgjidhet kryeredaktor i fletores "Zeri i rinise", ne Korce. Bashkepunon ngushte me gazeten "Perpara" te Korces (1944-1945), ku shkruan kryeartikuj, ese historike dhe letrare, skica, poemen "Boroves deshmore", nje studim te gjate per komunarin Pol Verlen, te shoqeruar me shqiperimin e kryevepres poetike te ketij vigani te permasave boterore. Jep mesim ne lendet shoqerore te shkollave te mesme te Korces, Tiranes, Vlores, Gjirokastres.

    Nderohet me dy medalje ari dhe i jepet titulli "Doktor" ne histori dhe gjuhe shqipe prane Fakultetit te Filozofise, si dhe ne romanistike - helenistike tek Fakulteti i Filologjise prane po te njejtit Universitet te Prages.

    Themelon dhe drejton "Seminarin shqiptar", qender e nderuar studimesh dhe kerkimesh albanologjike prane Universitetit te Karlit ne Prage, ku ngarkohet si profesor me ligjerimin e mbare disiplinave albanistike, te cilave u njihet e drejta unikale krahas vetem bohemistikes edhe rusistikes, per doktorata me "monostudim" te vlefshme ne shkalle nderkombetare.

    Gjate nje qendrimi afro 15-vjecar ne prehrin e nje prej cerdheve universitare me te te mocme evropiane, dijetari i ri shqiptar, gjen shtegun te thithe ajken e pervojes me te vyer per kombin tone nga qindra biblioteka, institute, katedra, muze, arkiva, ekspozita, kongrese shkencore... Perpos sherbimit pedagogjik te shperblyer, armik i betuar i cdo lakmie per pasurim monetar, ai i shton pune vetes dhe udheheq me nisme vetiake, falas, nder te tjera, perpilimin edhe nxjerrjen ne drite, me ndihmen e studenteve dhe bashkepunetoreve, te 64 botimeve cekosllovake me brendi arberore. Permenden: monografi - doreshkrim, tekste akademike, fjalore, tekste per gramatiken, historine e pergjithshme dhe letersine, manuale konversacioni, antologji te kengeve tona popullore dhe partizane, kushtetuta jone shteterore, planet ekonomike (dyvjecari dhe pesevjecari i pare), albume, buletine, broshura, fletepalosje, harte dhe atlas gjeografik, perkthime te ndryshme prej mijera faqesh, vepra "Shqiperia vend shqiponjash" ne gjuhet shqip, anglisht, frengjisht, rusisht, ribotimi i "Fjalorit" te Konstandin Kristoforidhit etj... etj...

    Pervec lemit didaktik dhe botues, studiuesi yne i kushton nje mund te panderprere gjurmimit te gjithckaje qe lidhet me Shqiperine ne letersine, artin, shkencen, kulturen cekosllovake ne pergjithesi. Korrjet edhe ne kete drejtim dalin befasuese. Ai heton dhe percjell ne atdhe, pa pranuar kurrfare pagese, tridhjete arka madhore te mbushura kryesisht me "albanica" ner te cilat spikasin:

    a. Trashegimia e botuar dhe doreshkrimore prej disa mijera fletesh e albanologut te degjuar cek, Profesorit Jan Urban Jarnjik (1848 -1923), rektor i Universitetit te Prages, zoteruesi me i mprehte i shqipes se folur, ndoshta midis tere albanologeve bashkekohes. Aty perfshihet sidomos vellimi manuskript "Mjalte nga bleta shqiptare", simotra klasike e panjohur dhe e pabotuar e "Bletes" aleksandriane te Thimi Mitkos, nje epistolar ologrif albanologesh te shquar, nje leter e Bajram Currit... (Origjinalet ruhen pjeserisht ne Drejtorine e Arkivave te Shtetit, Tirane, se bashku me nje liberth te botuar ne Prage mbi kete miredashes te zjarrte cek te vendit tone... ) etj... etj...

    b. Arkivi prej mijera dokumentash, ende te painventarizuara te rilindasit sllovak, Profesorit Pavel Jozef Shafarik (1795 -1861), i fal mundesine te hulumtoje dhe te pikase midis te tjerash, 300 vula ballkanase te zbuluara nga ky historiograf i mirenjohur ne Evrope. Riprodhon ndermjet tyre, vulat e Skenderbeut, shteteroren dhe sekreten, te perdorura rreth vitit 1466, "myhyret" e Balsheve tane (rrotull viteve 1373 - 1385, vulen e Aleksandrit, zotit te Kanines dhe Vlores, (1368)... Aty has 550 faqe doreshkrim me toponime dhe shenime mbi vendbanime arberore qysh nga Lashtesia deri ne shekullin XIX, qindra punime, doreshkrim mbi Arberine dhe Gjergj Kastriotin, si dhe mbi ngjarjet tona historike te viteve 1142 - 1206, mbi shtypshkronjen e Shkodres (1630), te Voskopojes (1746).

    Shafariku shprehet qarte se qe thelluar mbi librat e humanisteve tane, Marin Barleti dhe Pjeter Bogdani. Per kete miniere te pashtershme burimesh historike te pashfrytezuara, kerkimtari shqiptar,Pilika e quan per detyre te kete vene ne dijeni, se pari, mikun e vet medievistin e famshem francez, profesorin Alain Ducellier.

    C. Dhjetera biblioteka dhe arkiva te tjera cekosllovake i japin mundesi ekspertit tone te zbuloje: qindra burime dhe botime te panjohura mbi Gjergj Kastriotin Skenderbeun, posacerisht portrete, nje leter autentike e heroit, dy vepra doreshkrime origjinale, te pabotuara, te historiografit kastriotolog , Gabriel Kolinories (1698 - 1770), nga Seneci i Sllovakise, (i cili nuk perjashtohet te kete pasur gjak arberor); gura prageze vendimtare, te anashkaluara, mbi mbrujtjen artistike te aktorit tone gjenial, Aleksander Moisiu; te dhena mbi poetin madhor cekosllovak Stanjislav Kostka Nojmann (1875 - 1947), autor i dy librave ne proze, "Elbasan" dhe "Beragozhd" (fshat afer Pogradecit), i qindra vargjesh te perzemerta mbi truallin tone, i 31 miniaturave akuarele me motive elbasanase, deshmi, fotografi te panjohura mbi korifeun e albanologeve, Profesorin Norbert Jokl (1877 - 1942), risi mbi albanologun , Profesorin Hertrig Jarnjik (1877 - 1938), te birin e Jan Urbanit, adhurues i shqiptareve gjithashtu si i ati. Shkurtimisht, mbare "albanica-t " e zbuluara ne Cekosllovaki, sikur te botoheshin, do te mbusheshin vargane raftesh biblioteke. Nje pasqyre sintetike e ketyre thesareve ceke, jane permbledhur ne aktet e botuara te Konferences se Pare te Studimeve Albanologjike, (Tirane, 1962), dhe te revista "Ylli", nentor 1962.

    Poema "Hapini rrugen paqes!..." (1951), e perkthyer ne mese dhjete gjuhe, cmohet nga nje juri interkontinentale, me ne krye, Nazim Hikmetin, Nikolas Guilenin..., e cila do t'i dhuroje Dhimiter Pilikes, ne Prage, Diplomen e Arte si Laureat i Cmimit Nderkombetar te Paqes...

    Veprimtaria e gjithanshme albanologjike e "Seminarit shqiptar" te Universitetit te Prages, nen drejtimin e shkencetarit tone, vleresohet me lavderime prej nje trajtese te botuar nga Akademia Cekosllovake e Shkencave (1954).

    Pas prishjes se marredhenieve me Cekosllovakine, albanologu yne do te transferohet nga Universiteti i Prages ne Universitetin e Tiranes, ku boton vellimet: "Doreshkrimi i Prages" vellimi i dyte; "Bletes shqiptare", "Historia e Skenderbeut" e Naim Frasherit (edicion i Akademise se Shkencave te Shqiperise).

    Ne Shqiperi shohin driten e shtypit gjithashtu studimet mbi: "Lidhjet miqesore ndermjet popujve cekosllovake e shqiptare pergjate shekujve"; 73 studime "albanica-sh, vulen shteterore te Skenderbeut (1466); prejardhjen e shqiponjes se flamurit tone; nje leter te panjohur dhe te pabotuar te Gjergj Kastriotit; gjeneralisimi shqiptar Gjergj Basta; nje dokument per Vloren, i vitit 1493, saktesimi i ditelindjes edhe ditevdekjes se Thimi Mitkos (1820 - 1890); 21 dokumenta, qe vertetojne katerciperisht pranine e shqiptareve ne trojet amtare mes shekujve II dhe XI te eres sone; vellimet "Arberore" te poetit cekosllovak S.K.Nojman; nje portret letrar te Nojmanit; nje ese per Pablo Neruden, te shoqeruar me shqiperimin e nje poezie te tij per Shqiperine; nje sprove per Jirzhi Volker, poetin cekosllovak mik te popullit tone; nje trajtese per poetin turk Nazim Hikmet, te percjelle me shqiperimin e nje poezie te tij, ndersa ky dergjej i burgosur; shqiperimin e poezise se Aragonit per Gabriel Perine; nje syth per Galileo Galilein lidhur me nje poeme "Kastriotase"; kerkesen per nje bibliograf shkencor te krejt degeve te albanologjise; nje sprove te gjate per Volterin dhe shqiptaret etj... Redakton vellimin e dyte te romanit "Para agimit" te Shefqet Musarajt, nje permbledhje poezish te Vehbi Skenderit, monografine e Pal Docit mbi Mehmet Shpendin, etj.

    Ne orvajtje te pareshtura per te gjetur "albanica" te panjohura, zbulon:

    - Nje doreshkrim te pabotuar te shekullit XIV, prej rreth 240 faqesh, me gurra historike mbi qytetet tona mesjetare.

    -Emblema trevash te Arberit, prijesish stergjyshore...

    - Monedha te shekullit V, ne kembet e nje ure te gurte prane Maliqit.

    - Monedha te shekullit XII, rreze nje ure druri afer Maliqit.

    - Nje burim historik qe shpjegon imtesisht se si nen shembullin e prishjes se Bastijes 1789 muslimane korcare, me vullnet te perbashket, rrenojne nga themelet, gur me gur, keshtjellen e hershme qytetare, simbol te shtypjes sulltanore (1826).

    - Nje aneshkrim te rilindasit Thimi Mitko, i cili hynte dhe dilte ne familjen e Mehmet Aliut te Egjiptit, ku garantohet se i pari i saj nuk rridhte nga Kavalla, por nga katundi Bubuq prane Sovjanit (Korce).

    - Nje poeme, doreshkrim e pabotuar, prej mese 1500 strofash teterrokeshe ne italishten mesjetare, mbi Gjergj Kastriotin Skenderbeun.

    - Fotokopja e plote e organit te Lidhjes se Prizrenit, "Zeri i Shqiperise" me 40 numra (1879 - 1890), e botuar shqip dhe greqisht prej memedhetarit Anastas Kullurioti (1820 - 1887), qe i dhurohet Bibliotekes se Universitetit te Tiranes (1967).

    I pergjeruar pas gjenise se popujve, mendimtari yne qemton burime prej mijera skedash mbi marredheniet miqesore midis popullit shqiptar dhe popujve ceke, sllovake, franceze, italiane, kineze...

    Perbri "albanica"-ve te mesiperme, ruan prane Muzeut Historik Kombetar edhe keto doreshkrime te pabotuara:

    Nje monografi prej qindra faqesh mbi jeten dhe vepren e flamurtarit rilindas, Thimi Mitko.

    - Nje bibliografi te folklorit shqiptar prej mijera gjurmimesh.

    - Analizen e nje pasqyre te gjinive perfaqesuese te folklorit tone, doreshkrim tjeter, i panjohur, i Thimi Mitkos.

    - Nje bibliografi te poetit kombetar Naim Frasheri.

    - Nje syth mbi shkrimtaret me prejardhje shqiptare ne letersine turke.

    - Nje trajtese mbi yllin e nje monedhe te Aiakut pellazg, pararendesit te Pirro Mollosit dhe Akilit, te trasheguar brez pas brezi, perkrah shqiponjes ne vulen shteterore te Skenderbeut, prove tjeter e zanafilles pellazge-ilire te kombit arberor.

    - Parashtesen e "albanica"-ve te tjera te ndodhura ne arkiva te jashtme: Ceki, Sllovaki, France, Itali, Greqi, Egjipt, Turqi...

    Keto vepra, te trasheguara nga 30 arkat me "albanica" te vjela ne Cekosllovaki, ngazellenin pa mase dashamiresit e shkences sone, po aq sa pikellonin xhelozine e mendjeve shterpe "me te tmerrshmen e xhelozive", sipas Shekspirit. Per nje dukuri te tille ngulmon Anatol Fransi: "Armata e panumert e te patalentuarve do te te padite se ke perdhunuar tet eme, se ke masakruar tet ate... dhe do te gjeje diten te te ngule thiken..."

    Smira vrastare e kolegeve te tij te paafte, te nxitur dhe nga interesa racistesh te huaj, e perplas historianin premtues neper balterat e Myzeqese pa kurrfare faji per dhjetera vjet, me qellim asgjesimin. Por ai, i palodhur, nuk dorezohet kurrsesi, edhe pse i denuar perdhunisht, pa familje, pa banese, pa biblioteken dhe arkivin e tij te ngjeshur me margaritare te rrezikshem per veglat antishqiptare mes nesh...

    Ai lektis pas popullit mahnites myzeqar dhe nga nga kjo dashuri e prushte lindin arritje madheshtore. Me ndihmen e nxenesve mbledh 22000 kenge popullore, mijera toponime dhe gojedhena, ngre dhe ploteson me eksponate te zhbiruara ne livdhet ane e perqark, Muzeun Historik te Divjakes, Muzeun e Luftes Antifashiste Nacionalclirimtare per krahinen e Lushnjes, projekton muzeun e Kongresit Kombetar te Arsimit (Lushnje 1920), cel kurse te anglishtes dhe frengjishtes per te rriturit, zbulon 7 punishte te sterhershme qeramike ne rrethinat e Divjakes me emra pronaresh pellazge, ilire, nekropolet parailire te Bishtcukesit edhe Germenjcokut, nje mozaik midis ketyre, deshmine e pakundershtueshme anzhuine se keshtjella e Bashtoves eshte ndertuar nga muzgu i shekullit XIII dhe aspak me vone, mauzoleun dhe kalane e Muzaqeve ne Moglice, tuma dhe dhe nje mur pellazg pa llac, Nusen e Kulanit, nje terrakote me kryet e hyjneshes pellazge Dhemetra, monedha te stermocme dhe mesjetare, amfora,vazo parailire, bazorelievin e nje menade pellazge, njohuri te shkruara arkivore per Matranget, prijes mesjetare etj., etj. Gjithcka kryhet ne menyre shembullore pa perfitime financiare, jashte cdo detyrimi per nje arsimtar tetevjecareje.

    Pas ropatjesh raskapitese dhe traumatizuese gjate tri motesh pa marre as dhe nje dite leje vjetore, ai semuret rende me kercenim per jeten. Cfilitesit nuk ngopen me kaq. Pasi e rrasin ne shtrat per vdekje shkaktari ballor shpall nga maja e kolltukut, se kush rri kot, te burgoset si parazit....! Lasgushi e damkos boterisht kete krim bishar me vargjet:

    "Bretkosat e mocalit
    se c ?vrane drene e malit...!"

    Edhe pse i semure rende ai lihet vijimisht pa mjete jetese pa pension, por nuk e leshon veten, sado i gjymtuar keq. Ne kushte mjerane nuk e ndan penen nga dora.

    ***

    Pa shkelur ende ne te dymbedhjetat, camarroku korcar pat lexuar dy vellimet e juristit cam, Kostandin Karapano, bashkeshkollor i Ismail Qemalit, mbi zbulimin e Dodones, kryeselise se pellazgeve hyjnore, botuar me 1875, sipas keshillave te Plakut Vlonjat. Nga rinia deri ne pleqeri te thyer, atdhedashesi yne nuk e gelltiti dot genjeshtren e perhapur me mjeshteri, "kinse paska kryeqytet te pellazgeve ne Ballkan te rene prej qiellit, pa banore, te cilesuar "qenie perrallash", pa palce historike!". Gjate dhjetevjecaresh levruesi kembengules perpihet prej kesaj te vertete te prekshme dhe perfundon me disa ekzemplare monografine gati per botim, mbi prejardhjen pellazgo-ilire te popullit tone, me te lashten duke u mbeshtetur mbi mese 5000 dokumenta rrenjese dhe te huaja.

    Merr ftese per te mbajtur ne "Palais du Luxembourg", Paris, nje referat gjate Kongresit "Hapesire adriatike", ku ishin ftuar 600 erudite nga 5 kontinente. Dokumenton me deshmi specialistesh te huaj dhe shqiptare se, populli yne eshte me i vjetri ne Evrope. Teza e botuar ngjalli jehone ne rrethet akademike (1994).

    Ne Seminarin Nderkombetar te Shkodres, ne 1995, Pilika paraqet punimin "A eshte Shkoderlokja parailire, pellazge?...", qe pritet me interes te vecante.

    Me 16 intervista ne Radio Tirana demonstron se flamuri shqiptar eshte me plaku nder shoket evropiane (1995).

    Gjate Kuvendit te Durresit, per Aleksander Moisiun, ne 1995, me anen e 300 kumtimeve arkivore, faktoi se: "aktori me i madh ne bote" sikunder eshte mbiemeruar, mberriti me djersen e tij tek teatri i Prages, nga figurant, ne kryeaktor si krijese e vetvetes dhe aspak si e regjisorit Maks Lainhart, sic eshte thene.

    I jep shtypit parathenien dygjuheshe ne fjalorin shqip-frengjisht te profesorit te vet, Vedat Kokona (1998).

    Ne sesionin perkujtimor, ne Universitetin e Tiranes, me rastin e 200-vjetorit te lindjes se Balzakut, Pilika paraqiti te dhena te hollesishme per mjeshtrin francez, i cili me 1828, kish bere nje permbledhje kengesh popullore shqiptare prej rreth 300 faqesh te perkthyera frengjisht (1999).

    Me 14 maj 1999 boton nje kushtim te rralle ne mbrojtje te vellezerve shqiptare te Kosoves.

    Grishet zyrtarisht ne Prage nga profesore cekosllovake, per hulumtime akademike dhe sjell se andejmi shume "albanica" te reja (2000).

    Kumtesen "Perse ishte Lasgushi adhurues i flakte i Kosoves" dhe nje leter tetefaqeshe te poetit ia ben te njohur seminarit nderkombetar te Prishtines (2001).

    Nderohet nga qeveria e Republikes Franceze me ftese zyrtare njemujore per kerkime shkencore ne Paris. Pervec qindra dokumenteve te zbuluara per lidhjet midis popujve franceze e shqiptare, ai sjell ne Tirane riprodhimin e nje vepre unikale per historine e Shqiperise. Fale ndihmeses fisnike te profesorit Dominique Briquel, i cili vuri ne perdorim aparaturat e sofistikuara me rreze lazer, duke i sjelle kombit shqiptar nje kopje te traktatit historik, gjeografik, enciklopedik, te zbuluar ne nje arkiv mesjetar italian nga iluministi yne, Dhimite Pilika. Doreshkrimi prej 1040 faqesh format madhor ne latinisht, i eshte dhuruar arkivit te Muzeut Historik Kombetar.

    Dhimite Pilika, si personalitet i shqur i kultures shqiptare, eshte ftuar per te marre pjese dhe per te mbajtur ligjerata ne disa kongrese shkencore nderkombetare ne College de France, Paris etj.

    Poligloti yne perdorte dhe shfrytezonte dhjete gjuhe te huaja.

    Botuar ne Koha Jone
    kur te mbarosh se lexuari keto hidhi nje sy ketij shkrimit ketu me poshte se te jep nje pergjigje per ato enciklopedite qe ke lexuar ti e qe thone MUND te jene pasardhes te ilireve

    lexoje lexoje...
    http://www.forumishqiptar.com/showpo...66&postcount=1

    ....e mos te sjellim ketu materiale qe ka plot ne qarkullim per njehsueshmerine tone me vazhdimesi ilire...se nuk ia vlen te bejme kete loje te ulet serbo-greke

    ps se harrova te citoj dicka nga shkrimi i Ilirit:

    ILIR MATI: Ata interpretojnë si të duan, në botime gjithfarëshe, fakte historike të ardhura nga lashtësia, me gjuhën dhe kulturën e shqiptarëve. Një prej shkrimtarëve të kësaj kategorie është edhe autori i këtyre rradhëve me librin e vet «Një shqiptar në botën e etruskëve». Ashtu si i tillë ishte dhe janë Spiro Konda, Dhimitër Pilika, Nermin Vlora, Aristidh Koka, Zhei, Niko Stillo dhe së fundi kësaj rradhe iu shtua edhe Matieu Aref.
    Ky person besoj se eshte i pergatitur, po a eshte ai nje Pilike apo nje Konda?
    Pyet ndonje qe e njeh ose na e thuaj ti se une nuk e kam degjuar pellazgologun Mati (ilirin jo Arefin)
    Meqe jemi me Arefi, te gjithe jane kapur si i mbyturi pas leshit te kokes, me shpjegimin qe ai u ben emertimit te Pellazgeve me shpelle...Po sa faqe ka libri apo vetem ky paragraf mjafton te hedhe poshte gjithe permbledhjen e citimet e autoreve te antikitetit ne lidhje me etnicitetin e ballkanit dhe shperndarjen e fiseve pellazge ne te? Po per kete pse nuk bejne komente? Po per Majanin etj pse nuk bejne komente....apo thjesht bej ca tym qe te dukesh edhe ti sikur je zjarr?

    hajt me te mira bruku qe nuk e di se eshte Ilir
    Ndryshuar për herë të fundit nga BARAT : 12-10-2007 më 18:51 Arsyeja: korigjim

  11. #191

    Question

    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Bruk' me cilin meter e mat Ilirin?
    Mos u bej goce kokforte kot dhe mos u qaj se nuk je person i disktiminuar..
    Iliri qe thua ti, nuk e deshifroi shkrimin e mozaikut, ate gje e beri Nikoja apo jo?
    Iliri shkroi vetem nje artikull...kaq
    ..ashtu si dhe kete artikullin tjeter, ku si njeri me horizont qe eshte merr persiper te analizoje dhe te vere ne kandar emra te tille si Pilika e Konda.....Barre e rende kjo, por qe gjen edhe ndihmesa ne rruge e siper (ti), per ta mbajtur kete barre...
    Nese nje njeri qe nuk ka bere nje studim te mirefillte historik/etnografik/arkeologjik/antropologjik/etj etj , e qe ne profesion nuk eshte si ata qe i kritikon , atehere detyrimisht behet nje opinionist i thjeshte. Kaq
    Nuk ka pse ti te frysh shkrimin e Ilirit sikur ka folur vete Tat Thoti

    shiko pak se kush eshte Pilika, lexo librin e tij qe eshte rrafsh me referenca te vjetra e te reja


    kur te mbarosh se lexuari keto hidhi nje sy ketij shkrimit ketu me poshte se te jep nje pergjigje per ato enciklopedite qe ke lexuar ti e qe thone MUND te jene pasardhes te ilireve

    lexoje lexoje...
    http://www.forumishqiptar.com/showpo...66&postcount=1

    ....e mos te sjellim ketu materiale qe ka plot ne qarkullim per njehsueshmerine tone me vazhdimesi ilire...se nuk ia vlen te bejme kete loje te ulet serbo-greke

    ps se harrova te citoj dicka nga shkrimi i Ilirit:



    Ky person besoj se eshte i pergatitur, po a eshte ai nje Pilike apo nje Konda?
    Pyet ndonje qe e njeh ose na e thuaj ti se une nuk e kam degjuar pellazgologun Mati (ilirin jo Arefin)
    Meqe jemi me Arefi, te gjithe jane kapur si i mbyturi pas leshit te kokes, me shpjegimin qe ai u ben emertimit te Pellazgeve me shpelle...Po sa faqe ka libri apo vetem ky paragraf mjafton te hedhe poshte gjithe permbledhjen e citimet e autoreve te antikitetit ne lidhje me etnicitetin e ballkanit dhe shperndarjen e fiseve pellazge ne te? Po per kete pse nuk bejne komente? Po per Majanin etj pse nuk bejne komente....apo thjesht bej ca tym qe te dukesh edhe ti sikur je zjarr?

    hajt me te mira bruku qe nuk e di se eshte Ilir

    Barat, s'mund ta zgjas shume ne kete teme se ne ekonomistet nuk mund te marrim vesh per ceshtjet e historise (te pakten keshtu na keshilluan ne menyre shume elegante ). Megjithate, ne lidhje me lashtesine tone si popull, aq te lashte jemi sa ende nuk dime me saktesi se ca kuptimi ka kryeqyteti jone shqiptar, Tirana, i formuar rreth 300-400 vite para. Ke ndonje pergjigje ti per kete?!!. Gjithsesi e rendesishme eshte qe kemi deshiren dhe pasionin per te zbuluar kuptimet e fjaleve te 2000-10000 vite para eres sone.. Dakort Barat-Iliri?!!
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  12. #192
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Bruk'
    Barat, s'mund ta zgjas shume ne kete teme se ne ekonomistet nuk mund te marrim vesh per ceshtjet e historise (te pakten keshtu na keshilluan ne menyre shume elegante ). Megjithate, ne lidhje me lashtesine tone si popull, aq te lashte jemi sa ende nuk dime me saktesi se ca kuptimi ka kryeqyteti jone shqiptar, Tirana, i formuar rreth 300-400 vite para. Ke ndonje pergjigje ti per kete?!!. Gjithsesi e rendesishme eshte qe kemi deshiren dhe pasionin per te zbuluar kuptimet e fjaleve te 2000-10000 vite para eres sone.. Dakort Barat-Iliri?!!
    The gje 300-400 vjet? E ke gabim, i ke dhene shume...eshte a s'eshte 200 vjet i vjeter..
    Kurse emrin ta ka thene Iliri se c rrefen, moj burrnesh
    Ka qe duan ta krahasojne me Teheranin etj etj etj...dhe natyrisht qe kjo do ishte dhe ideja me egzotike , sikur te mos kishte ca mure pak si shume te vjetra ne rrethin e Tiranes
    Perendesha Turan si te duket? te pelqen? ...meqe jemi te etrusket dmth...se mitologjia e tyre eshte e pasur
    Kryeqyteti yne u be i tille jo per shkak te lashtesise, por qe gjithsesi ka rrethe e rrotull ca site te rendeishme BOOM fare do thoja...por qe akoma s i kane gervishtur...durim...me mire te mos i germojne
    ps
    Me Y me Y...jo me I...Yllir

    se vura re...
    Ekonomist qenke ti? Paske profesionin e aleksandrit te madh...si dhe te Tuqididit
    Ndryshuar për herë të fundit nga BARAT : 12-10-2007 më 19:36 Arsyeja: korigjim

  13. #193
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    e te mos vdesesh i paditur, lexo kete informacion te marre nga Bashkia e Tirane (zyrtare). Po keshtu eshte kur flet kodra pas bregut, ti bashke me llojet e tua ketu ne forum.
    Degjo bruk'
    O je shume per te qare hallin ose jam une qe merrem me ty
    Mos e merr si lufte se thjesht ekonomiste jemi te gjithe...punojme jetojme e bejme ca llogari...a shkruajem edhe te forumi qe ka pronar njerin qe ka kepuce
    Me siper dhashe dicka anes e anes...sepse Ilir Mati ka shkruar nje shkrim per prejardhjen etruske te emrit Tirane. Meqe ke sjelle per argument nje shkrim te tijin, merre edhe kete tjetrin..dhe mos e merr bashkine e te gjatit sikur te jete ikone e drejtesise se dhe ata ia fusin po***es ndonjehere....ishte po ky i gjate qe e beri qytetar nderi Bregovic legenin, dhe i dhuroi celesin e arte te Tiranes.....

    shkrimi qe ne posten e me siperme ta sinjalizova por qe ti nuk thithe gje hic...
    megjithate edhe legjenda e henes qe bie mbi supin e djaloshit ...
    po kjo eshte nje histori tjeter per tiranen
    -----------------------------------------------------------------
    Tirana etruske nga Ilir Mati.

    Hyjnesha Aferdite ne emrin e qytetit
    Historia e Tiranes nuk ka pse te mbeshtetet ne legjenda
    Nga Ilir Mati


    Me vjen keq kur per historine e qytetit te Tiranes ku kam lindur, i meshohet fort deshmive gojedhanore, kur dihet shkencerisht se keto deshmi te rendesishme nuk merren kurre si te dores se pare. Historia e Tiranes nuk ka pse te mbeshtetet ne legjenda, nderkohe qe kemi faktet per te shqyrtuar. Ne rradhe te pare, persa i perket prejardhjes te vete emrit te Tiranes, me duket se ka deshmi me te favorshme per t'iu afruar se vertetes, se sa perralla e pashait turk qe mori pergjigje nga plaka e cila thuhet se po tirte, nderkohe qe emri i vendit eksistonte shume kohe me pare se turqit te dukeshin ne Ballkan. Une po ve ne dukje dy nga keto deshmi, te cilat shkenca i quan te dores se pare: ato arkeologjike dhe toponimite.

    Nder deshmite arkeologjike rreth Fushes se Tiranes, po permendim Zgerdheshin, Persqopin dhe muret ne Malin e Dajtit, te tria qendra te rendesishme te kultures sone, shume pak, per te mos thene aspak te vizituara edhe nga njerez te pasionuar me historine. Keto vendbanime jane datuar nga specialistet si te shekullit te trete para Krishtit. Per Zgerdheshin ka zera qe mbeshtesin arkeologun austriak J.G.Han, i cili per here te pare shprehu mendinin se prane atij fshati duhej kerkuar Albanopolisi i hartes se Ptolemeut. Punimet arkeologjike ne kete vendbanim jane nderprere ka kohe, pa nxjerre ndonje rezultat te sigurte ne lidhje me emrin e tij. Nuk jane gjetur as varrezat e atj qyteti te math, te rrethuar me mure te forte, te cilat mund te nxirrnin ne drite material te pasur arkeologjik qe do te ndihmonte per historine edhe te treves. Muret ne malin e Dajtit, mbi ish kampin e punetoreve, jane te paprekura nga arkeologet. Miku im Genc Celo me ka vene ne dijeni, se dikur aty nga vitet gjashtedhjete, gjate nje eskursioni me Neritan Ceken, ky i fundit aty ka gjetur nje monedhe. Germimet ne Persqop, te pakta, kane dhjetvjecare qe jane nderprere, edhe ketu, pa arritur ne ndonje perfundim ne lidhje me emrin e vendbanimit. Meqenese pervec pozicionit te perafert ne harten e Ptolemeut, nuk ka shpjegime te tjera ne lidhje me hipotezen Zgerdhesh-Albanopolis, per Albanopolisin mund te ngerme edhe nje dyshim tjeter nisur nga toponimi Petralba, Petrela e sotme.

    Petralba qe do te thote guri i albes. Ndoshta me marrjen ne konsiderate te ketij toponimi, shtojme nje argument me shume pervec aferise ne harten e Ptolemeut, per te gjetur Albanopolisin. Nese udhetoni duke ardhur nga veriu neper Fushen e Tiranes ose nga perendimi neper rrjedhen e poshtme te Erzenit, per te zene luginen e Shkumbinit, pra per te dale ne rrugen Egnatia, si shenje do t'iu sherbeje shkembi i Petreles, mbas te cilit ne faqen e malit eshte Persqopi. Ne kete rast mund te mendojme se edhe Persqopi ka gjase te jete Albanopolis i hartes se Ptolemeut, me gurin e madh dhe te larte perpara si shenje orjentimi. Edhe vendosja ne harte e qytetit nga vete Ptolemeu, aty ku eshte distanca me e vogel midis dy luginave te ndara me male, si edhe orjentimi i qytetit nga ana jugore e maleve, jep idene se Albanopolisi mund te jete edhe ne Persqopin e sotem.

    Permenda sa me siper, per te ndaluar ne lidhjen midis emrit te vendqendrimit Albanopolis, dhe kohes se ndertimit te vendbanimeve Zgerdhesh dhe Persqop. Ne te dy rastet kemi te bejme me ndertime te fundit te shek.IV p.K.-shek.III p.K. mbi ndertime protourbane. Duke kerkuar ne historine e lashte te pellgut te Adriatikut te kesaj periudhe, kam vene re se ne kete kohe romaket, gjate luftes njeqindvjecare, perzune shume kundershtare te tyre nga Gadishulli Italik. Per te treguar se sa e ashper ka qene lufta e romakeve ne kete kohe ndaj kundershtareve te tyre, kam zgjedhur nje cope nga Historia e Italise e Indro Montanelit, Fabri Editore Milano 1994 :

    "Ndryshe nga romaket e sotem qe bejne shaka te medha, romaket e antikitetit cdo gje e merrnin shume seriozisht. Dhe vecanerisht, atyre kur u hipte ne koke qe te shkaterronin nje armik, jo vetem i hidheshin me lufte, e nuk pushonin deri sa ta mundnin edhe pse ju kushtonte ushtri pas ushtrie dhe dinare mbi dinare, por i hynin pastaj ne shtepi dhe nuk i linin gure mbi gure... Ishte lufte e gjate dhe e panderprere, te mundurve nuk iu linin as sy per te qare. Rralle eshte pare ne histori te njerezimit te zhduket nje popull nga faqja e dheut dhe nje popull tjeter qe te fshij gjurmet e bemave te tij me aq armiqesi dhe egersi.." Asnjeri nuk di me saktesi se c'u bene keta njerez te trajtuar keshtu. Ne kete rast, bazuar ne ndertime te shekullit te IV-III p.K. dhe ne toponimin Albanopolis, qyteti i albaneve, kemi te drejte te ngreme hipotezen se mund te jene albanet, banore rreth liqenit Alban, te debuar nga Gadishulli Italik, te cilet ndertuan vendbanimin e tyre te ri Albanopolisin. Kjo hipoteze, mund te qendroje e ngritur aq sa edhe hipotezat e tjera, derisa te dhena te sigurta, nder te cilat rezultatet e studimeve te mbeshtetura nga germimet arkeologjike, te vertetojne te kunderten.

    Me 398 p.K, gjate luftes njeqindvjecare ndermjet romakeve te Romes dhe etruskeve te Veios, ndodhi qe ujerat e liqenit Alban te ngriheshin gjate thatesires. Romaket e quajten si shenje te zotave, por, meqe nuk dinin te kuptonin shenjat, zune rob nje prift etrusk dhe e nxoren para senatit. Ja cfare iu tha prifti etrusk nga Veio : " Ne librin mbi fatin dhe ne disiplinen etruskeve eshte shkruar se pakesimi i ujerave te liqenit Alban, eshte e lidhur me shkaterrimin e qytetit etrusk te Veios." Por ujerat e liqenit kontrolloheshin fshehtesisht nga banoret me ane te nje kanali nentokesor shkarkimi. Ate vere ata i kishin mbyllur portat e kanalit ! Kanali ishte 1200 m i gjate dhe eshte aty edhe sot e kesaj dite. Ne luften 100-vjecare, etrusket u munden dhe u skllaveruan, u vrane ose u shiten nga romaket. Shume te tjere u larguan pergjithmone ne vende te reja. Turma te medha, disa mijera njerez, u hodhen edhe ne bregun lindor te Adriatikut. Ne historine e Romes keto shperngulje kane qene te shpeshta. Psh, mbas shkaterrimit te 70 qyteteve te Epirit, Roma mori me vete 150 000 skllever.

    Po ashtu me vone Roma, shpesh ka kthyer ne vendin e tyre, matane Adriatikut, ne brigjet e Ilirise, me mijera njerez. Hipotezes se ngritur i vine ne ndihme edhe toponime te tjera te mberritura deri me sot. Gjate nje bashkebisedimi mbi formimin e qyteterimit etrusk ne Universitetin per te Huaj te Peruxhias, ne korrik 1999, profesor Camporeale me pyeti per raportin midis etruskeve dhe shqiptareve. Meqenese kisha kuptuar se profesor Camporeale, ashtu si edhe profesore te tjere, e njihte punen e "zhdukjes" te misterit etrusk nga francesi Majani me ane te shqipes, i shpjegova atij me shume kujdes se nuk me intereson ky kendveshtrim, madje e quaj te gabuar. Jam i prirur te kuptoj ne se ne gjuhen dhe ne kulturen shqiptare gjenden ose jo gjurme qe mund te deshmojne per roporte te hershme midis kulturave te dy popujve qe flisnin keto gjuhe ne basenin e Adriatikut.

    Si shembull i permenda profesorit toponimet e me poshteme : ARBAN, ALBANOPOLIS, PRISKE, DAITI, TUJAN , TIRANE, TUFINA, TALE, LANA, LINXA, FAGU Shpreha mendimin se keto toponime duket se permbajne informacion direkt per mundesine e pranise te kultures etruske ne zonat ku ato ndodhen dhe i takon etruskologjise per t'i verifikuar. Profesori me dha te drejte. Toponimet e mesiperme ndodhen ne zonen e Tiranes. Priska, eshte emri i mbretit te pare etrusk, burrit te Tanes, i cili thuhet se ka themeluar Romen. Ne historine e Romes jane tre mbreter etruske. Turan, eshte hyjnesha Aferdite e etruskeve. Ita, eshte Zeusi I etruskeve. Vini re se sa afer gjeografisht jane toponimet e me siperme me Albanopolisin. Perendia me e larte e etruskeve ishte Tin ose Tinia, te cilen romaket e quajten Giove.

    Ne nje vazo te gjetur ne Dodone e cila ruhet ne muzeun e Luvrit shkruhet : THEOZOTO. Theo ne greqisht eshte zot, pra kemi : zot- zoto. Te Buzuku kemi: tinzot.Te etrusket kemi: Tin, Tinia. Ne etruskologji, perendia Tin mban ne dore tre rrufe : me te paren lajmeron (bubullin), me te dyten shfaqet (vetetin) dhe me te treten qellon (shkrepetin). Ne fjalet shqip : vete-tin , shkrepe-tin, bubull-in , mos valle kemi edhe emrin e perendise Tin, simboli i te cilit ishte rrufeja? Perendi tjeter e etruskeve eshte dhe Ita. Vendin ne te cilin kjo perendi ka lere shqiptaret e therrasin Tale ose edhe Itale. Ne nekropolin e Durresit eshte gjetur emri Eitalia, datuar ne shekullin IV -III p.K. Nga keto qe permendem me siper, nxitemi te kerkojme nese toponimi Tufina ka lidhje me tu Tina, pra me kuptimin: te perendia Tina. Po ashtu te kerkojme nese toponimi Dajti ka lidhje me emrin e perendise Ita, Tu ita, Ta Ita, te perendia Ita. Ne se Priska e Madhe dhe dy Priskat e Vogla ruajne emrin e mbretit te famshem Prisko. Ne se Lana Fagu eshte Lana Fegu qe haset ne epigrafine etruske. Nese Tirane, Tirkan, Tyrann, Tujan ka lidhje me hyjneshen etruske Turan. Pra, ne se ne kete zone te Ilirise, kemi deshmi te mbrritura deri me sot te kontakteve kulturore te popullsise ndoshta etruske te ardhur me vendasit. Sot si emer vendi kemi Shkallen e Tujanit dhe fshatin Tujan, fshat strategjik ne nje nga grykat me te rendesishme te kalimit te rruges antike drejt lindjes. Ne fshatin Brar, kam degjuar se grykes i thone edhe Turan.

    Ambasadori venecian, me 1591, kur udhetoj nga Shengjini i Lezhes per ne Oher, nuk e permend Tiranen. Ne zonen per te cilen po flasim, ai permend Lacin, Prezen dhe Petrelen, por Tiranen jo. Permend se rreze malit kishte qendra te banuara, por Tiranen, jo. Si qender e banuar, ketu ku eshte sot, Tirana mund te mos kete ekzistuar, sepse ambasadori do ta kishte vene re gjate kalimit te detyruar neper fushe, por fusha emerin e kishte ne ate kohe, pa ardhur turqit dhe pashallaret e tyre, emer te cilin na e thote Barleti Tyrann. Kerkimet arkeologjike ne qytete antike qe permendem me siper, do te ndihmonin te kuptonim ne se keto shenja jane te rastit, te keqinterpretuara ose kane vlere. Do te na ndihmonin po ashtu, te thellonim studimet tona per te kuptuar me mire shkembimet kulturore midis popujve te lashte qe banonin ne pellgun e Adriatikut, dy popuj prej te cileve ishin etrusket dhe iliret. Sa per mua, une jam i bindur se emri i Tiranes nuk ka te bej me krijime mesjetare. Ai mund te kete ardhur nga emri i hyjneshes te cilen iliret dhe greket e therrisnin Aferdite, latinet Venere, dhe etrusket te ndjekur nga romaket, ndoshta te shperngulur nga Italia dhe te vendosur rreze Dajtit ne shekullin e trete para Krishtit, i thonin Turan. Emer qe te Barleti del Tyrann dhe sot shqiptohet Tirane. Ky emer rezulton 2700 vjet i deshmuar ne epigrafine etruske.

    11 February, 2000

  14. #194
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Me late edhe mua pa fjetur ore...
    Nuk pendohem se lexova tekste te rrasta edhe nga Moikomi por edeh nga Barat, qenke ne form sonte, keni shkruar bukur me nje frym...

    E qe se si vjen puna, vdes njeriu Akademik e gjentelment si Dhimiter Plika e qe te kujtohemi se paska qene me te vertete njeri i Madh !

    Une e pranoj se nuk kam lexuar nga ky hulumtues fare e qe me vjen keqe por do perpiqem e te gjeje shkrimet e tija kendej ne france si e dini veshtire e kemi te paisemi me libra....jemi si ata te humburit....
    Kurse per tjeret disa edhe i njohe perso, si Matiu Aref(matjani nga egjipti) dhe e kam lexuar librin e tijë qe me ka pelqyer por nuk mund te them se teresishte pajtohem me te....
    Per tjeret hulumtues me duket se s'kemi lene anash askend deri me sot pa e permendur.
    Vertete ne shumica e antarve qe bashkohemi ne keto tema arko histori jemi adhurues e ndoshta ka edhe studiues e hulumtues profesional qe ne nuk mund ta dijmi por i njohim permes komenteve te tyre qe nuk jane te rendomet si te tjeret.
    Per vete jam vetem se lexues i etshem per temat ne histori dhe arkeologji, e kam pasion e kurrsesi nuk kam te drejte t'ia hupi vlerat e nje hulumtuesi apo akademiku qe ai ka edhe diplom per kete lemi kurse une nuk e di se ç'eshte diploma.
    Pra ne amatoret se paku duhet te dijmi ti rrespektojmi punimet e profesionisteve e pastaje mund edhe te flasim por ka mundesi ne disa raste te dhejmi mendimin tone se nuk do thote se duhet te jete vetem ashtu dhe pike. historia nuk eshte matematikë.

    Pra vetem duke rrespektuar njeri tjetrin ia arrijmi ti kalojmi ditet e mra prane ketije forumi se me ofendime e fjale te renda e nençmuese nuke mbahet biseda ne tema qe jemi te gjithe te interesuar se po te mos u interesonim fare per kete lami as qe do futeshim ne keto rubrika por do shfletonim rubrika tjera....
    Pasioni ne kerkim te njohurisë e jo dijes eshte nje semundje ngjitese apo jo Barat ?

  15. #195
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Barat, s'mund ta zgjas shume ne kete teme se ne ekonomistet nuk mund te marrim vesh per ceshtjet e historise (te pakten keshtu na keshilluan ne menyre shume elegante ;) ). Megjithate, ne lidhje me lashtesine tone si popull, aq te lashte jemi sa ende nuk dime me saktesi se ca kuptimi ka kryeqyteti jone shqiptar, Tirana, i formuar rreth 300-400 vite para. Ke ndonje pergjigje ti per kete?!!:^lulja3. Gjithsesi e rendesishme eshte qe kemi deshiren dhe pasionin per te zbuluar kuptimet e fjaleve te 2000-10000 vite para eres sone.:^lulja3. Dakort Barat-Iliri?!!
    i nderuar poshtemadheri bruk?

    ne radhe te pare nuk ja vlene te diskutosh kote me ty edhe llogjiken tende e te arsyetuarit grrices?megjithate mendoj te te pergjigjem nepermijet asaj qe i intereson kesaj teme te forumit ..pasi qenka shfaqur edhe bosi me anglishten e tij sote ne kete teme..edhe shkurtoka ..uroj te shkurtoj vetem ofezat jashte teme ..edhe ler te jene te mijat????

    moikom zeqo ka bere nje punime te bazuar ne shume te dhena te lashtesis per ekzistencen e qytetit te sterlashte ALBANET.....QE GJENDET I MBULUAR ME TONE DHERASH MINDIS KAVAJES DAJTIT EDHE LEZHES..fjalet mbeten fjale..por po keshtu as qe enderronim se ne bosnje do kishim piramida....pasi elladha duhet te ishte njeshi..figura?????????..me tej vjene edhe e perforcon kete te dhene STRABONI real i shek 1 te eres sone i cili thote"edhe tomorri edhe gramozi ishin te shume banuara ne kohet e lashta,tanime jane boshatisur edhe duken vetem disa ndertesa te rrenuara,perpak sa nuk u rrenua edhe e shumedegjuara e Dodonës ,faltoria rrëze malit Tomorre.."

    por ashtu siç e dini shume mire ju edhe gjithe shqiptaret..as Tomorri edhe as gramozi nuk jane gerrmuar nga dijetaret sepse atyre ju intereson vetem qytetrimi i ri=greko-latini??

    Ne se doje te ruaje pak seriozitetin tende edhe te marrim seriozishte per çfare thua ,do ishte e mire qe :TE SHIKOJE TITULLIN E TEMES ,ME PARE SE TE SHKRUAJE KETU.....duke mos me detyruar edhe mua te shoh profilin tuaj edhe te vij edhe tja fus p...... kote atije ku shkruani edhe ju.....ndaj ne respekte te temes une po te postoj ketu nje fjali nga shkrimi i mumjes se zagrebit te botuar nga billy the kid ne postimin nr 234....do vreni kuadratin e dyte nga poshte edhe rreshtin e pare duke lene palexuar 5 germat e para qe kane lidhje me rreshtin e mesiperm....pastaj JU LEXONI;

    REPINEC SACNISLERI CLITHL SPURERI METHLUMERIC ..qe LEXOHET keshtu;REPIN EK SASNIS LERI KLITHEL SPUR E RI M'ETH LUM E RIK =LEKUREN HEQ ,SHASTISUR TE LERI KLITHMA ,SHPJERE EDHE RRI TA HEDH LUM E RREKE(gjakun)

    behet fjale per kedhin qe i therin perendis(riperseritet edhe ne nje faqe te mesiperme eshte e plote fjalija) edhe thone:hiqi lekuren,te shashtisur te leri ulerima e tij,shpjere edhe rri ta hedhin gjakun lume edhe rreke.

    bruk,mundesh te na thuash gje per temen??ndryshe muhabete tralalala bejme sa te duash?
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 13-10-2007 më 07:51

  16. #196
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Alfeko,ke nje saktesi te mahniteshme,pikerisht keshtu e komentojne ata tek te cilet une kam marre foton.....me qellim nuk bera asnje lloj komenti,se çfare shkruhet.
    pershendetje Alfeko
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  17. #197
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    kreksi:

    AI QE NUK NJEH DHIMITER PILIKEN,NUK NJEH ASGJE NGA HISTORIA E POPULLIT TONE;
    PELLAZGET ORIGJINA JONE E MOHUAR
    DHIMITER PILIKA
    TIRANE 2005

    siç e dini profesr dhimtri u interrnua edhe u dhunua psikologjikishte(edhe spiro konda) nga komunizmi i urryer....arsyeja fare e thjeshte rofesor dhimitri hynte ne grupin real te DEKLARUAR nga titulli i librit te mesiperm,vetem se kjo nuk i pelqente Budisteve??

    Dhimiter Pillika edhe arkivi i tij sote gjenden ne Tirane...por nuk i interesojne kujte,pasi SHKOLLA SHQIPE NUK STUDJON FARRRRRRRE BOTEN PELLAZGE?????????????????????????????????????????? ?????????????????

    Neser kur te dalin ne drite shume te dhena per gjuhen shqipe si Pilika edhe Elena Kocaqi kane per tu bere baza ku do shkelin dijetaret e te nesermes.

    e vetmja gje qe une kundershtoj Piliken ështe fakti qe ai nuk i shkone ,me thelle botes pellazge paragreke,,,,,,por ketu besoj rolin kryesore e kane luajtur "kontrolli i mendimit" kritiket edhe ata bukuroshe qe u ndodhen mbas tij....vrej pak simbolet pellazge te skenderbeut .....kujto Naimin.....me kalimin e koheve edhe duke u perzier ben elinet.....latinet.kujto malo qemalin edhe luften e tij per bashkime te gjithe shqipfolseve....kerkesen per per zbulimin e dodones pellazge...........pastaj nuk te mbetet gje tjeter vetem se te vish tek politika fashiste antishqiptare e sali sllopo bollanos i cili kerkon te bej hero ahmet zogun i cili erdhi ne pushtet nga serbet ..edhe hapi shkolla greke ne shqiperi..HAPU BURGE

  18. #198
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-04-2006
    Postime
    23

    Exclamation Falenderim

    I Nderuar Zoti Darius

    Ju falenderoj shume per shkrimet tuaja me
    shume vlere, une e pashe me kujdes shkrimin e mesaplikut
    Per germen qe ju flisni se eshte K dhe jo R
    ajo eshte Q e pellazgjishtes(pellazgjishtja Robert D'Angely)
    pra K ne shqipen e sotme
    por shume specialista ne tirane dhe prishtine
    kur vjen puna tek shqipja e shkruar bejne punen e grekut dhe te serbit
    persa i perket zotit Moikom Zeqo nuk di gje sennuk dihen ato qe behen neper kulisat e "megalidhese" e "sebska" te cilet mjafton
    te thuash se pellazget nuk jane Shqiptare dhe je miku i tyre
    se po te pranohet se Pellazget jane Shqiptare
    ku do futen minjte e mureve ne athine e beograd
    Per sa i perket zonjes Elena Kocaqi nuk e njoh
    personalisht por e di shume mire prejardhjen e saj
    rjedh nga nje familje shume e vjeter Shqiptare
    me origjine nga Kanina e Vlores.
    nje pjese e Kocaqajve u kthyen ne myslymane
    dhe moren mbiemrin LAMANI ata qe nuk e nderuan mbiemrin
    vazhdojne edhe sot me kete mbiemer ne disa krahina te
    shqiperise.
    Ne Shqiperi sot ne se je me ide nacionaliste nuk ke vend pune
    se ne cdo zyre shteterore jane antaret e omonias
    qe raportojne tek "asfalia" e megalidhese8e tek sigurimsat tane)
    e tek shqiptarofolesit qe kane firmosur se jane greke
    per te mare pese aspra te qelbura.

    Plini Plak shkruante se germat ne Lat (LATIUM)
    i sollen Iliret.

    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

    Pershendetje te Perzemerta

    Pellazg Kanina

    New York

  19. #199
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    kreksi:

    AI QE NUK NJEH DHIMITER PILIKEN,NUK NJEH ASGJE NGA HISTORIA E POPULLIT TONE;
    PELLAZGET ORIGJINA JONE E MOHUAR
    DHIMITER PILIKA
    TIRANE 2005

    siç e dini profesr dhimtri u interrnua edhe u dhunua psikologjikishte(edhe spiro konda) nga komunizmi i urryer....arsyeja fare e thjeshte rofesor dhimitri hynte ne grupin real te DEKLARUAR nga titulli i librit te mesiperm,vetem se kjo nuk i pelqente Budisteve??

    Dhimiter Pillika edhe arkivi i tij sote gjenden ne Tirane...por nuk i interesojne kujte,pasi SHKOLLA SHQIPE NUK STUDJON FARRRRRRRE BOTEN PELLAZGE?????????????????????????????????????????? ?????????????????
    Or ti, ngadale me pikepyetjet lol.
    Une, nuk kam bere universitet ne Shqiperi, e bera jashte. Por deri ne shkolle te mesme, ne lenden e Historise behej mjaft e qarte prejardhja jone nga Pellazget. Pse s'kishte detaje? Ndoshta regjimi, ndoshta dhe programi. Ne fund te fundit, studime, perqendrime te metejshme te kesaj natyre i perkasin universitetit.

    Arkivi i Pilikes nuk gjendet vetem ne Tirane, librat e tij, sidomos ky i permendur me lart gjenden ne te gjitha librarite e Shqiperise. Ne gusht ne Vlore ishte panairi i librit. Per te interesuarit, Vickers, Katapano, Hammond, Pilika ishin sheshit dhe s'i blente njeri, 800 leke te vjetra mesatarisht. (Disa ketu kane ngritur teori mjaft interesante se gjoja nuk qarkullojne me, lol.)

    Pse nuk i intereson kujt, thua ti. Ja, i intereson pjesemarresve ne kete teme. Ne Shqiperi kishin halle te tjera per momentin.

    Nejse, diskutim te mbare.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Lioness : 13-10-2007 më 12:50

  20. #200
    Deri para pak muajve Katapano nuk gjendej per qamet. Ishte vetem ne fondin e librave te rezervuara te Bibliotekes Kombetare dhe vetem tani vone u perkthye. Hammond gjithmone ka qene sheshit ndersa per Piliken nuk e di po here pas here kam degjuar qe jane botuar gjera nga ai. Jo te gjithe e kane idene se kush jane keta dhe cfare kane shkruar. Pervec atyre qe i lidh puna dhe interesi, pjesa tjeter jane ne terr se cfare perfaqeson njeri apo tjetri (mendimi im). Ndofta nje publicitet me i detajuar mund te shtoje interesin. Hallet skane per te mbaruar asnjehere ne Shqiperi sic nuk mbarojne edhe ketej nga jemi. Por kjo sdo te thote se duhet menduar vetem per to.

Faqja 10 prej 128 FillimFillim ... 891011122060110 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •