Close
Faqja 109 prej 128 FillimFillim ... 95999107108109110111119 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 2,161 deri 2,180 prej 2545
  1. #2161
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    O tan'hauz, te dhemb shume?
    Kush eshte ky Tanhauzer??

  2. #2162
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Mos hiq kot paralelizma deshtakesh.
    Ose me mire mos shko si dhelpra pas topeve te dashit
    (edhe pse duket sheshit se ke prirje te theksuara topizimi)
    Seriozisht me vjen keq, qe si komb, keni marre anet me te keqija te ngjizesve tuaj

    Leri te paret atje ku jane. Mos u be me legen ( lexo : grek ) se zakonisht. Tema eshte per gërmat, jo per kërmat (pervec teje).

    Pra pse nuk na e shpjegon pak, ti, o palikari, pasardhes i doreve Ilire se cfare je
    Doc thuhet ne te tilla raste?

    vazhdojme perseri me Studime Shqiptare nga HAHN

    ------------------------------



    them-
    - eshte Themis
    fjala shqipe qe eshte rrenje e emrit te priftereshes me te vjeter te orakujve ne Greqi

    edhe vete Hesychi e permend dhjetra here se fjala "Themi-themis-themistes etje"tregon te shprehurin- te thenen,keshtu qe eshte me se e qarte -kush e neh greqishten e lashte nuk ka as me te voglin dyshim se kjo gjuhe ka qindra fjale shqipe brenda saj-fjale qe ruhen si fjale te lashta edhe jo paragreke=pellazge

  3. #2163
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Citim Postuar më parë nga white-knight Lexo Postimin
    Kush eshte ky Tanhauzer??
    E kam pyetur dhe unë këtë doçin azér (Borat-in) se kush osht ky Tanhauzi por nuk na thotë. Nga ato që kam nxjerrë duket se Borat-i ka qënë bitch i Tanhauzit dhe tani Borat-i kruhet për ndonjë copë ****.
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  4. #2164
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    Si urdhon, doç i Kaçit.

    PS, Meqë e shikoj se po citon shpesh nga Hahn-i, na sill pak faqet 229 e vijim të librit, ato që tregojnë se gegët janë tamam pasardhës të spartanëve.

    Edhe ju himarjotët kruatanë kështu qënkeni?
    une do ju thoja ti hidhnit nje sy mbishkrimit eteokretan i cili thote SI NGAL MITKEN OSI VARSIA STU ARKIA PSTUME


    Pasi vetem keshtu do mesoni te verteten per dialektin gege

    me vjen shume keq per qendrimin tuaj pasi ju jeni njohes i te dyja gjuheve edhe e njihni shume mire prejardhjen e greqishtes nga pellazgjishtja shqipe---te dyja gjuhet ishin nje dikur--sote shqipja u ruajt e pandryshuar sepse nuk ishte gjuhe letrare ,ndersa greqishtja u persos por serisht ruan dhjetra rrenje pellazge shqipe brenda saj-

  5. #2165
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    une do ju thoja ti hidhnit nje sy mbishkrimit eteokretan i cili thote SI NGAL MITKEN OSI VARSIA STU ARKIA PSTUME


    Pasi vetem keshtu do mesoni te verteten per dialektin gege

    me vjen shume keq per qendrimin tuaj pasi ju jeni njohes i te dyja gjuheve edhe e njihni shume mire prejardhjen e greqishtes nga pellazgjishtja shqipe---te dyja gjuhet ishin nje dikur--sote shqipja u ruajt e pandryshuar sepse nuk ishte gjuhe letrare ,ndersa greqishtja u persos por serisht ruan dhjetra rrenje pellazge shqipe brenda saj-
    Kjo që po thua a nuk është pak kontradiktore? Cila gjuhë do ruhet e pandryshuar, njëra që shkruhet apo njëra që nuk shkruhet?
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  6. #2166
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    Kjo që po thua a nuk është pak kontradiktore? Cila gjuhë do ruhet e pandryshuar, njëra që shkruhet apo njëra që nuk shkruhet?
    ajo qe nuk shkruhet sigurisht edhe fakte me te madhe se greqishtja e lashte me greqishten e re nuk munde te kete-

    po keshtu edhe latinishtja letrare me gjuhet e preardhjes latine


    shqipje letrare ruan per baba te saj Çabejn----pra 2300 vjete me vone filloj te shkruhej edhe lexohej si letrare
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 16-11-2008 më 14:37

  7. #2167
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    ajo qe nuk shkruhet sigurisht edhe fakte me te madhe se greqishtja e lashte me greqishten e re nuk munde te kete-

    po keshtu edhe latinishtja letrare me gjuhet e preardhjes latine


    shqipje letrare ruan per baba te saj Çabejn----pra 2300 vjete me vone filloj te shkruhej edhe lexohej si letrare
    Por nqs nuk shkruhet atëhere si e dimë si ka qënë?
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  8. #2168
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    Por nqs nuk shkruhet atëhere si e dimë si ka qënë?

    bizantini

    3 a 4 faqe mesiper te kam sjell nje mbishkrim dygjuhesh liko-greke---te pakten shpresoj se ju mundeni ti dalloni fjalet e shqipes ne gjuhen like

    E BEIS T QENDRES-shqipja =TO MNIMA ERGASANTO-greqishtja------


    mua te me falni per sonte

    naten e mire

  9. #2169
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Po pra, vazhdo nga Hahn-i, andej nga f. 229... atje tregohet mjaft mirë se kujt je pasardhës

    Më vjen vetëm keq se atëhere s'kishte pasur vazelinë, dhe për të parët e tu do kishte qënë pak e rëndë. Kështu shpjegohet pra se votoni Bollanon, ju tërheq emri.
    Me sa duket kerkon kenaqesi ne zhanrin e gabuar te leximit. Hahni nuk ka botuar shkrime seksologjie.

    f.229 thote:
    "Te ndryshme: Dashuria per Cunat (Ne Shqiperine e Mesme dhe te Veriut).

    Ne Europe, nga te gjithe kumtet e cuditshme qe sjellin keto faqe, asnje nuk do cudiste me teper lexuesin se sa fakti qe ekziton nje vend ku dashuria dorike per djem vazhdon ashtu sic e pershkruajne shkrimtaret e Greqise se Vjeter, e cila asht lidhe ngushte me zakonen dhe rrojtjen e banoreve."

    Sigurisht Hahni ka kerkuar shpjegime per kete dhe i flasin per dylberet e Elbasanit. Nuk do qemtoj ne seksologjine e paskrupullt qe i dedikohet konceptit "vellam" afiniteti shpirteror i te cilit nuk perceptohet dot nga racat aziatike, as do te debatoj mbi konceptin e Pazhit ne France (qe pas atyre qe di une nuk ofron sherbime seksuale tek zoteria e tij, perkundrazi).

    Pergjigjen me te sakte e jep vete Hahn disa faqe me tutje (f. 231) ku ndonese duke perdorur terminologji te pasakte te imponuar nga faktet e corodtitura qe i kane ofruar lexon:

    " Ashiku nuk e prek dylberin as me dore, vetem shume ralle e puth ne balle, per me tregue adhurimin e tij, sepse n'ate vend (balle) shkelqen bukuria hyjnore. Cdo mendim per defrime mishtore eshte larg tij; bile me perpara do te binte me motren e vet se sa me ate cun. "

    Hahn f 227 shkruan edhe per geget njerezit me bisht kali ose dhie, apo me flete dragoni. Shen Gjergji dhe Aleksandri i Madh qene nga keta. Madje duan te thone qe ky i fundit ishte edhe "ashik" i vellamit te vet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 16-11-2008 më 16:01

  10. #2170
    qyteti ilir PELION.......Desaretet Aleksandri i madh etj thone qe ka qene aty.

    askush nuk ka folur ne kte teme!



    selce e poshtme...pogradec

    eshte gjetur dhe nje pafte mesi ku paraqitet nje luftetar ilir i hipur mbi kale,si dhe ne varre pranga sklleverish.



    poshte varre ilire ne selce,i takojne shekullit te IV para krishtit.....po atje ka gjurme qe 2000 vjet para krishtit.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  11. #2171
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    Po pra, vazhdo nga Hahn-i, andej nga f. 229... atje tregohet mjaft mirë se kujt je pasardhës .
    Nuk e di cka aq dermuese per fatin e historise shqiptare ne faqen 229:

    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  12. #2172
    o bizant,di gjermonçe ?di ti di.


    nuku thote ndonje gje hann-i aty,se na trembe

  13. #2173
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Derri Kaledonise lidhet pikerisht me Herkulin, madje edhe derri i malit te EriManthise. Belloferontet jane surrogate te se njejtes legjende. Shiko monedhen e Filipit II, 244 - 249 A.D. me pamjen e Herkulit qe lufton derrin e Kaledonise.
    Herkuli nuk merr pjese ne gjahun e Kalidonise.
    Gjahu i Erimontise ndodhe ne tje njejten kohe dhe numerohet si e Bera e IV e herkulit.
    Pra nuk lidhet me ate te Kalidonise. Nuk kam ku ta shikoj ate monedhe por jam i sigurt qe nuk eshte duke luftuar derrin e Kalidonise.

    Glauku nuk ka pse del me veshe gomari nga miqesimi, kur Zeusi vete (libri 6 Iliade) e beri te shohe tunxhin e pazmores se Diomedit si ar. Ne fakt, parzmorja prej tunxhi e ben punen me mire ne lufte se e arta.
    E vertete, nuk eshte qeshtje gomarlliqesh...
    Me sakte, aty thuhet: "ia mourr Zojsi ment e krese"

    "veshet e gomarit" ne fakt jane Informate (Celes) per te arritur deri te rinjohja me ndonje te vertete historike, sepse ata vertete nuk jane aspak 'vesh gomari' por nje gjurme rregulle te panjohur ne kohet Homerike e qe eshte interpretuar jasht kontekstit ne periudhen e editimit.

    Por kjo na jep te kuptojme se familja Diomedit njihte prodhimin e elektronit/orikalkut. Mburojen e Diomedit e kishte bere Hefesti (jo kete me derr por nje tjeter "kryesore" ), por nuk me kujtohet ne se edhe parzmoren.
    Nuk di si ta barazoj elektronin me orikalk, por se kane ditur si ti shtohej xehes kundermuese te bakrit tini dhe te perfitohej bronxi eshte e padyshimte.

    Eshte fjala per parzmoret.
    Ate tjetren (te arten) e trasheguar nga Tideu e kishte bere nje vdeketar por e kishte bekuar Athena.

    Mburojat e akilit dhe Diomedit jane te stilit Dardan, pra rrethore.

    Ndonese ajo e Akilit arsyetohet me faktin se ai e ka nderruar ate me trojanet, por edhe Diomedi duket sikur e ka bere te njejten gje me heret. (foto)

    http://www.mlahanas.de/Greeks/Mythol...cusMARGela.jpg
    Diomedes (on the left) exchanging weapons with Glaucus, a captain of the Lycian army. Attic red-figure pelike by the Hasselmann Painter, ca. 420 BC. From Gela, Nocera Colletion. Stored in the Museo Regionale Archaeologico in Gela.
    !Vereni tentimin e piktorit ne orvatjen per ta paraqitur trupin e Glaukut sikur rrjedh mjalte!

    Nga kjo pikture dalin pika qe duhen rrahur:

    Glauku dhe Gerioni (mbret i Epirit/Atlantides) kane helmeta te njejta (amfora b155 ne muzeun britanik). I pari eshte Trojan TURK kurse i dyti Grek (apo Spanjoll?) BARBAR. Gerioni njihet si mbareshtrues i paperserishem i buallicave te kuqe dhe si mbret ne Atlantide.
    Nuk e shoh pikturen dhe nuk kam mundesi te them ndogje. Pos ndoshta se kopeja e Gerionit ishin lope te kuqe me origjine nga Eritrea.
    Glauku dhe Leodokos jane vellezer. Diomedes megjithate e vret kete te fundit pa i marre parasysh lidhjet familjare. Familja e Glaukut themelon Padoven (Padua?) ne Itali, i jati duke pas qene keshillar i Priamit.

    Medes (peremdesha) ka floke te perbere nga luspa gjarperi/dragoni dhe qime derri. Ajo eshte parthenogjene si edhe (mendohej) bleta. Mjalti qe mjedisi i lartesimit dhe lidhjes me botes tjeter.
    Per keto nuk kam njohuri, mendohet se po, por per familjen e Diomediti mos gaboj.
    Floket e Athenes aty jane ne ne pajtim me trendet e kohes; R.Graves thote se femijet varroseshin ne qypa mjalti...
    Nuk ka kurrfare Egjipti qe lidhet me vrasjen e Akilit. Akili eshte vrare ne Skaiean Gate.
    As per kete nuk jam i sigurt...

    *Porta Ske-e, per mendimin tim eshte Porta Dykraheshe (si "dyert 'fluturuese'") dhe mund te jete porta e pare dykraheshe ne historine e civilizimit njerezor dhe si e tille zbulim Dardan. Kuptohet nese dardanet flisnin pellasgo-olirishten dhe nese shqiptaret flasin te njejten gjuhe - ky pohim eshte rrjedhimisht i pakontestueshem.

    Pershendetje.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #2174
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Herkuli nuk merr pjese ne gjahun e Kalidonise.
    Gjahu i Erimontise ndodhe ne tje njejten kohe dhe numerohet si e Bera e IV e herkulit.
    Pra nuk lidhet me ate te Kalidonise. Nuk kam ku ta shikoj ate monedhe por jam i sigurt qe nuk eshte duke luftuar derrin e Kalidonise.
    Nje variant jo shume i paster i monedhes ku Herkuli lufton me derrin Kaledonian:

    http://cgi.ebay.com/244AD-Roman-Coin...efaultDomain_0

    Interpretimi Grek:
    http://cgi.ebay.com/ERYMANTHIAN-BOAR...US_SM_Fan_Shop

    Me sa duket cdo hero Aziatik ka gjetur nje derr per ta luftuar.

    Nuk e shoh pikturen dhe nuk kam mundesi te them ndogje. Pos ndoshta se kopeja e Gerionit ishin lope te kuqe me origjine nga Eritrea..
    Jo ishin lope nga te vendit. Kullotnin rreth Gjadrit i cili ne nje kohe te papercaktuar vendosi te emigroje dhe rrjedhe ne Spanje (Gadeira).

    Floket e Athenes aty jane ne ne pajtim me trendet e kohes; R.Graves thote se femijet varroseshin ne qypa mjalti.....
    Nuk shikoj se si gershetat gjarperore te "Athines" lidhen me qypat ose litaret (?) e mjaltit. Perkundrazi lidhen shume mire me floket e Medes, Antrinise.


    *Porta Ske-e, per mendimin tim eshte Porta Dykraheshe (si "dyert 'fluturuese'") dhe mund te jete porta e pare dykraheshe ne historine e civilizimit njerezor dhe si e tille zbulim Dardan. Kuptohet nese dardanet flisnin pellasgo-olirishten dhe nese shqiptaret flasin te njejten gjuhe - ky pohim eshte rrjedhimisht i pakontestueshem.
    Ne fakt une kete e interpretoj si porta e Skajit, e cepit, Kahut, ose anesore si me thene. Nuk shoh ndonje prove qe eshte dykraheshe, dhe nuk jame ne gjendje te bej lidhjen mes fluturimit, dhe emertimit te kesaj porte.

    Pershendetje.
    Gjithashtu.

  15. #2175
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Nje variant jo shume i paster i monedhes ku Herkuli lufton me derrin Kaledonian:

    http://cgi.ebay.com/244AD-Roman-Coin...efaultDomain_0
    Jam absolutisht i sigurte qe nuk eshte - Legjenda e monedhes eshte futur me gabim - madje eshte nje gabim me refleks i njerezve, - u rreshqet pa e verejtur. Sepse miti per Thiun e Kalidonise eshte nje nder mitet me te njohura ndersa e bera e IV e Herkulit jasht vemendjes.
    Lexo Mitin perfundi (por ne kete gje jam i sigurt nuk ekziston asnje shenim qe e lidhen Herkulin me thiun e Kalidonise, as vet monedha nuk e ben kete, dhe ne monedhe verehet Euristeu i futur ne qyp )

    Nersa ketu shkruan:"ERYMANTHIAN BOAR" LABORS OF HERCULES - ATHENS 2004 PIN"

    Jo ishin lope nga te vendit. Kullotnin rreth Gjadrit i cili ne nje kohe te papercaktuar vendosi te emigroje dhe rrjedhe ne Spanje (Gadeira).
    Miti eshte pakez konfuz aty e quan me te dy emrat por me afer mendesh emertimi "eritrea" (variant i ngjyres se kuqe) ne fakt une mendoj se eshte kontraktim i emrit [eritera] qe ne latinet do te tingelloj dicka si 'terra rosa', apo dheu i kuq.

    Nuk shikoj se si gershetat gjarperore te "Athines" lidhen me qypat ose litaret (?) e mjaltit. Perkundrazi lidhen shume mire me floket e Medes, Antrinise.
    As une e ceka si informate ne lidje me Glaukun e Kretes i cili mund te kete qene 'hero' i misterit te bletarise, personifikim krimbit te bletes i cili ne fakt nuk rri ne qyp por ne koshere (zgjua) te bletes pastaj ndillet me "milc" -etj por edhe ky mit eshte i demtuar dhe interpretuar nga fragmente piktogramesh te paaranzhuara mire.

    Ne fakt une kete e interpretoj si porta e Skajit, e cepit, Kahut, ose anesore si me thene. Nuk shoh ndonje prove qe eshte dykraheshe, dhe nuk jame ne gjendje te bej lidhjen mes fluturimit, dhe emertimit te kesaj porte.
    Ate "fluturuese" e perdora si pershkrim te 'mekanizmit' te tyre, [ashtu i quajne arqitektet (dyert e salloneve), sidomos ato te hoteleve si ne "Wild West" dikur], pra, sa per te pasur nje perfytyrim te menyres se hapjes.

    Kjo Porte (Ske) duhet te kete qene me e madhja nder portat dhe pikerisht per kete arsye eshte dashur te ndahet ne dysh per shkak te peshes se madhe dhe manipulimit me te lehte me dy gjysma te saj.

    Prova eshte vet nyja Ske ku nuk perjashtohet edhe kutpimi 'skaj', por baza "ske" vazhdon te prodhoje fjale e emra figuracionesh te kuptimit "dycopesh" "dypjeshesh" "ndare" etj.

    Skeptri i Prijamit eshte ne forme T-je, me vone ky skepter dekorohet me dy koka gjarperinjesh e shume me vone grifonesh dhe perfundimisht shqiponje. Tani e kemi ne flamur qe quanim "shkabe".

    etj


    [/QUOTE]
    Gjithashtu.[/QUOTE]
    p.s.:
    Ne lidhje me vendvrasjen e Akilit nuk jam marre shume sepse nuk kam dyshuar me pare se mund te kete ndodhur tjeterkund. Megjithate kam punuar mjaft ne zbardhjen e involvimit te Egjiptit ne gjithe kete afere nderkombtare e cila ndryshoi boten njehere e pergjithmone. Faktet jane te bollshme per te kompletuar "skicen e fotografise".

    -Helena gjindej ne Egjipt nderkohe qe lufta merrte flake ne Troje!
    Por ky eshte nje tjeter mister
    ...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #2176
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    qyteti ilir PELION.......Desaretet Aleksandri i madh etj thone qe ka qene aty.

    askush nuk ka folur ne kte teme!



    selce e poshtme...pogradec

    eshte gjetur dhe nje pafte mesi ku paraqitet nje luftetar ilir i hipur mbi kale,si dhe ne varre pranga sklleverish.



    poshte varre ilire ne selce,i takojne shekullit te IV para krishtit.....po atje ka gjurme qe 2000 vjet para krishtit.
    une e kam prekur temen ,disa faqe me larte ,duke ecur ne gjurmet e Hahn i cili gjene lidhje te shumta gjajshmerie mindis Likeve Pellazge edhe iliroshqiptarve

    biles kam postuar edhe gjajshmerit mindis varreve like edhe varreve te selces

    por disa injorant qe futen ketu per te prishur pune, jo vetem qe nuk e kuptuan kete lidhje por mohojn edhe shkrimin e likes shqipopellazge---si idioti perrallaxhi qe citoj me larte

  17. #2177
    Mjaft me me retorika qe nuk i kane aspak hije kontribuesve kryesore ne kete teme. Nuk i sherben askujt etiketimi si bushter sllave apo bushter greke, sidomos mbas 2000 shkrimeve qe jane bere ne kete teme. Do ju lutesha te zbutej toni dhe te kontrollohen nervat.

    Faleminderit

  18. #2178
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899

  19. #2179
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    o bizant,di gjermonçe ?di ti di.


    nuku thote ndonje gje hann-i aty,se na trembe
    Po... hmm, nuk e kisha llafin për botimin ... hmmm gjerman të Hahn-it. Për atë shqip e kisha fjalën... Stinksi psh e kuptoi ...
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  20. #2180
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Memzi ku e cela informaten..., e dija se gjindej diku sepse postim pa asnje shkronje nuk ka.

    Memzi e ekstraktova:

    Shume pak mund te kontriboj ne kete skeme aniqe nje numer i konsiderueshem i shenjave perputhen mjaft mire me shenjat e identifikuara dhe periudhave korrespondente, -askush nuk di me saktesi sa dhe si zgjasin epokat gjegjese dhe aq me pak se si percaktohen ato.
    Keto i dinin te vjetrit, ku qendron Posejdoni ne kete mes sepse sikur me rreshqet nja skema?


    Binjaket luftojne me Buallin per shekuj te tere pasi ta kene mundur Akrepin apo Gaforren (gilgamesh%enkidu), por Bualli eshte i pranishem gjate gjithe kohes, por njeri nga Binjaket vazhdimisht vdes. Hyrja e buallit eshte konfuze, perse pellasget e Kretes gjate gjithe kohes e kapercejne Buallin sikur duan ta huqin - ta kalojne me shpejte?...

    ..Te jete Pegasi shenja e Akrepit?!

    Kur perfundon Kau/Bualli si periudhe historike dhe si?
    Kur fillon praktikisht hyrja e Dashit ne fuqi?
    Sa zgjate periudha e Dashit dhe si/kur perfundon ajo?

    Per keto, deri diku, mund te gjejme materiale 'lidhese'... por sa e si perputhen me ngjarejt ne qiell eshte pak e ngaterruar...

    Besoj se ne temen qe kam e hapur per levizjen Zeitgeist mund te diskutojme me gjeresisht mbeshtetur ne filmimin e pare ku rrahen keto gjera ne menyre mjaft te permbledhur.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 17-11-2008 më 21:40
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •