Close
Faqja 108 prej 128 FillimFillim ... 85898106107108109110118 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 2,141 deri 2,160 prej 2545
  1. #2141
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    ENJIAS ështe dita e lindes e E NJES=KRYEPERENDIS,,ky emer ruhet ne mbishkrimet etruske---nga ENJAS kemi te enjten edhe emrin e Dardanidit
    Interesante jane edhe emra te tjere te perendive etruske, si
    Uni
    Tinia
    Cel
    Velka (tipar kryesor "vjell zjarr" sepse eshte perendi e flakes dhe e bimeve)
    Aita
    Selva - Selvia

    etj

  2. #2142
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Hë de, se kot u qatë kaq kohë e bënit si jetimë. Stinksi u kthye. Shikoni pak më lart.
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  3. #2143
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    pikerisht kaq jane caqet e njohurive te tua---aq sa nuk munde te na thuash asgje per mbishkrimet e pellazgeve--nuk mundesh ti lexosh edhe jo me ti analizosh,ndaj mos debato me arem egoizmin---fakte mike fakte edhe jo tralalalalalal
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    ENJIAS ështe dita e lindes e E NJES=KRYEPERENDIS,,ky emer ruhet ne mbishkrimet etruske---nga ENJAS kemi te enjten edhe emrin e Dardanidit
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    -------------------------------------------------------
    Une prej teje, pos tralala, tjeter nuk kam rastisur te lexoj.

    Cilat fakte na i solle, -cka solle prej qe ke filluar te llomotisiesh, o per ate, o per tjetrin e te shesesh mend se e flet dhe e shkruan etruskishten me te lindur kur ende nuk e ke mesuar as shqipen amtare se si shkruhet?

    Tjera here cito dhe kunderargumento ne lidhje me ato qe jane shkruar, e nga kush jane shkruar, e mos fol kodra pas bregut pa thene asgje duke pergojuar si gojkqinjte e lagjeve.

    Nese do te diskutosh -cito - poho - moho, sill fakte, kunderargumente, qendrime tua personale - e mos shkruaj llafe te kota

    Forma AINEES eshte tipike etrure, - ku e zbulove formen ENJIAS - po cfare faktesh na solle ti prej qe ke filluar te shkruash -c'te re na the?

    Si e lidhe ti te Enjten me ENJIAS?
    Ku e zbulove qe ENJIAS qenka dite e lindjes? Nga cilat fakte? Rreth cilave argumente? Nga cilat burime?

    C'te kete ENEA me te Enjten, mos e kishte Jupiterin at? Do te flasesh me fakte - sill faktet pra.
    Nder tjera, ketu po flitet per gjurmet e shkrimit pellasgo-illir e jo per etrurishten, mike.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #2144
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Medes u njoh me pas si Angizia, Anagtia, Anagtia (Egnantia? Via )

    Aji ishte Zonja e Mire festivali i se ciles ne maj perkon me ate te Shen Domenikos (Shed Dellit, Konstelacioni Buallit)

    Angitia po ashtu njesohet me Anguilla, eel, ngjalen,enghalen, Enkelejt.

  5. #2145
    Une besoj se behet fjale per Mendes .

    Ne librin e dyte (46) Herodoti e pershkruan Medes(lexohet-mendes,shenimi im) si nje perendi EGJYPTIANE me fytyre dhe kembe dhie.



    ...te dyja dhe dhija dhe pani quheshin ne gjuhen egjyptiane MENDES..

    Pra sic shihet ajo eshte Pani egjyptian .



    Gjithashtu :

    Medes(Mendes) ishte kryeqyteti i nje prej ndarjeve administrative te Egjyptit ne delten e Nilit.

    Pra une gjithe kohen kam mendimin se Danajde nuk jane greke por pellazge te sunduar nga mbreter Egjyptiane dhe te perzier me ta.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  6. #2146
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Une besoj se behet fjale per Mendes .

    Ne librin e dyte (46) Herodoti e pershkruan Medes(lexohet-mendes,shenimi im) si nje perendi EGJYPTIANE me fytyre dhe kembe dhie.



    ...te dyja dhe dhija dhe pani quheshin ne gjuhen egjyptiane MENDES..

    Pra sic shihet ajo eshte Pani egjyptian .

    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...nd_Daphnis.jpg

    Gjithashtu :

    Medes(Mendes) ishte kryeqyteti i nje prej ndarjeve administrative te Egjyptit ne delten e Nilit.

    Pra une gjithe kohen kam mendimin se Danajde nuk jane greke por pellazge te sunduar nga mbreter Egjyptiane dhe te perzier me ta.

    Megjithate aty (ne enen e humbur) shkruan vetem MEDES ndersa ne greqishten qe ke sjellur shkruan: Μένδης.
    Ndersa heroi (te cilit i takon ky emer), ka pamjen e njeriut te rregullt.
    Tutje, ai ka mburojen e famshme me emblemen e "thiut te eger".
    Andaj nuk arrij ta lidh thiun me njeriun cjap.

    A merr pjese ky (Mendes) ne Luften e Trojes?


    (gr)Mendes, egjiptianisht eshte Djedet por ky qytet lidhet me Dashin e jo me cjapin. Gje qe e konfirmon edhe Herodoti ne Historia (Libri II, §42).


    Oineu (gjyshi i [dio]medit) kishte qene mik me Bellerofontin (?vrasesin e Khimeres!) [Liki] i cili ne fakt nga Glauku prezentohet si gjysh i tij. Andaj Diomedi kur degjon arsyen se Glauku si nip i Bellerofontit nuk do te luftoje me dike qe nuk eshte i atij rangu, i tregon se eshte nip i Oineut dhe se ata duhet ta vazhdonin miqesine e gjysherve te tyre, me c'rast shkembejne parzmoret.

    Sa per shenim - per mendimin tim emrat Glykos dhe Medes kane te njejtin kuptim.

    Emri origjinal i Glaukut del si ne figure Glykos, perkthimi grek dukeet se behet prej rrenjes [glau] eshte gabim i trashe.

    --- a ka ndokush informate perse Glyku trojan ka i vetmi perkrenare me kreshte te dyfishte?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #2147
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    Hë de, se kot u qatë kaq kohë e bënit si jetimë. Stinksi u kthye. Shikoni pak më lart.
    Kush flet per kthime...

    Menyra me e mire per te shkaterruar nje armik eshte qe ta besh ate shok. (Linkoln)

    O Tanhauz, nderro perseri emrin dhe filloje nga e para, duke bere perseri shoke ne FSH...shok te menyres "alla graecia"

  8. #2148
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Tinë-a
    shqip {vozë vere / tinëz, mefshët}
    shpjegon emrin e Dionizit etrusk, Tinia
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  9. #2149
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Une besoj se behet fjale per Mendes .

    Ne librin e dyte (46) Herodoti e pershkruan Medes(lexohet-mendes,shenimi im) si nje perendi EGJYPTIANE me fytyre dhe kembe dhie.



    ...te dyja dhe dhija dhe pani quheshin ne gjuhen egjyptiane MENDES..

    Pra sic shihet ajo eshte Pani egjyptian .



    Gjithashtu :

    Medes(Mendes) ishte kryeqyteti i nje prej ndarjeve administrative te Egjyptit ne delten e Nilit.

    Pra une gjithe kohen kam mendimin se Danajde nuk jane greke por pellazge te sunduar nga mbreter Egjyptiane dhe te perzier me ta.
    pan dhe aferdita...pan kishte brire por dhe nuk kishte.............pan ishte dhe baal mendoj une,ishte nje zot i natyres,pyjeve,bishave,madje dhe i natyres njerezore.


    per me teper ketu


    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=98887

  10. #2150
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Sa interesate qe eshte ky imazh i keti njeiut cjap, kete e pash edhe ne Museun Arkeologjike te Napolit por ne nje akt tjeter, po deshet edhe do ua sjelli kete imazh por eshte teper i ashper per ate nuk dua ta sjelli..; sepse eshte nje egzibicionizem...;merre me mend, njeriu me brire ne koke duke i hypur nje dhije....
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  11. #2151
    Citim Postuar më parë nga Baptist Lexo Postimin
    Megjithate aty (ne enen e humbur) shkruan vetem MEDES ndersa ne greqishten qe ke sjellur shkruan: Μένδης.
    Por nuk duhet te harojme se d-ja shpeshhere theret ne ndihme para saj nje tingull si n-ja, dhe ne ""greqishten"" e vjeter eshte mese e pranuar se megjithese ajo mund te mungoje ne te shkruar ajo lexohet nd:



    Kjo eshte e vlefshme dhe ne shqip

    TOSKERISHT____________GEGERISHT
    dëgjoj___________________ndigjoj


    Tani une them qe duke anashkaluar ate qe thote Herodoti se Μένδης=Pan, ideja ime duke u nisur dhe nga pershkrimet Homerike te prezences se Athenes (ne krahun Danaik) si dhe te faktit se Μένδης shqiptohet mëndes, kjo Medes duhet te jete Athena. Ajo eshte Perendia e mendimit/mencurise dhe oratorise.
    mendes=mendje
    a-thena=oratori
    Nuk e di nese ka ndonje defekt ne kete arsyetim.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  12. #2152
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Tani ekuptuam o vlla; nga medis ne Mendje !
    Por mos harroni se medis mund te jete edhe "mjedis" ndermjetesues ?
    Do thote se Athena ne ate kohe luante rolin e nje ndermjetsuesi n mes te perendive ?
    Mirepo ky varianti "medes" me intrigon edhe me tej, me qon edhe tek populli medes i cili gjindej ne lindje te aziseë se vogel;
    A thua a mos ka lidhje edhe deriatje apo deshirojmi me çdo kushte qe kete mitologji ta ndajmi vetem ne mes grekeve e ilirve ?
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  13. #2153
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Kush flet per kthime...

    Menyra me e mire per te shkaterruar nje armik eshte qe ta besh ate shok. (Linkoln)

    O Tanhauz, nderro perseri emrin dhe filloje nga e para, duke bere perseri shoke ne FSH...shok te menyres "alla graecia"
    Si urdhon, doç i Kaçit.

    PS, Meqë e shikoj se po citon shpesh nga Hahn-i, na sill pak faqet 229 e vijim të librit, ato që tregojnë se gegët janë tamam pasardhës të spartanëve.

    Edhe ju himarjotët kruatanë kështu qënkeni?
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  14. #2154
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Oineu (gjyshi i [dio]medit) kishte qene mik me Bellerofontin (?vrasesin e Khimeres!) [Liki] i cili ne fakt nga Glauku prezentohet si gjysh i tij. Andaj Diomedi kur degjon arsyen se Glauku si nip i Bellerofontit nuk do te luftoje me dike qe nuk eshte i atij rangu, i tregon se eshte nip i Oineut dhe se ata duhet ta vazhdonin miqesine e gjysherve te tyre, me c'rast shkembejne parzmoret.?
    Varianti tjeter thote qe Herkuli vrau derrin e eger, dhe Herkuli qe xhaxha/daje i Diomedes. Familjet e Glaukut qene te aferta thote Homeri dhe shtroheshin ne gostite e njeri tjetrit. Si krenarja e Glaukut (Trojan) ashtu edhe ajo e Dimodedes ("Grek") kishin kreshta te dyfishta (Athina dhe Enea kishin nga tri kreshta). Por gjeja me e habitshme edhe se Gerioni, sundimtari i Atlantides Perendimore kishte krenare identike me ato te Diomedit dhe Glaukut.

    Sa per shenim - per mendimin tim emrat Glykos dhe Medes kane te njejtin kuptim. .?
    Si?

  15. #2155
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga javan Lexo Postimin
    Varianti tjeter thote qe Herkuli vrau derrin e eger, dhe Herkuli qe xhaxha/daje i Diomedes. Familjet e Glaukut qene te aferta thote Homeri dhe shtroheshin ne gostite e njeri tjetrit. Si krenarja e Glaukut (Trojan) ashtu edhe ajo e Dimodedes ("Grek") kishin kreshta te dyfishta (Athina dhe Enea kishin nga tri kreshta). Por gjeja me e habitshme edhe se Gerioni, sundimtari i Atlantides Perendimore kishte krenare identike me ato te Diomedit dhe Glaukut.
    Eshte fjala per derrin e Kalidonise (Meleagri; Atalanta).

    Familja e Glaukut nga te dy radhet e miqasimit del "me vesh gomari", sepse ne te dy radhet ata pranojne tunxh e dhurojne ar.

    Ne fakt ne periudhen trojane vetem Glauku ka dy krifa.
    Gje qe dallohet qarte edhe ne pikturen e vazos se humbur.

    Diomedi duket se eshte i vetmi qe mban amblemen e derrit.
    Thiu i eger, simbolizonte Aresin.

    Si?
    Te dy emrat ne kuptim te gjere shprehin dicka viskoze!
    Dhe ajo eshte zakonisht Mjalti.

    Ne rastin Glykos kemi te bejme me mjalte te paster
    Ne rastin Medes, kemi te bejme me perpunim te saj apo perfitim/imitim te saj (?sirup).

    (Nje Glauk tjeter, i biri i Minos dhe Pasifae, si i vogel "ka ra me krye n'mjalte" dhe eshte mbytur. Pas shume kerkimesh Minosi e gjene me krye ne qyp te mjaltit... por u ringjall me ane te plotesimit te nje profecie... )

    - Gje qe emrin Glauk e bjen ne lidhje te drejt-perdrejte me mjaltin ose sirupin i cili nderron gjyren nga e kthjellta ne te mjaltit dhe perfundon si i murrem.

    Ne fakt miti per vdekjen dhe ngjalljen e Glaukut eshte i lidhur me "t'premte e bletes" dhe kapjen/ngjalljen e mizes se saj me mlic (barin qe sjell gjarperi per te ngjallur partnerin e vet te cilen gje e meson Polieidi i ngujuar ne varr bashk me Glaukun e vdekur)
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #2156
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga dias10 Lexo Postimin
    Por nuk duhet te harojme se d-ja shpeshhere theret ne ndihme para saj nje tingull si n-ja, dhe ne ""greqishten"" e vjeter eshte mese e pranuar se megjithese ajo mund te mungoje ne te shkruar ajo lexohet nd:



    Kjo eshte e vlefshme dhe ne shqip

    TOSKERISHT____________GEGERISHT
    dëgjoj___________________ndigjoj


    Tani une them qe duke anashkaluar ate qe thote Herodoti se Μένδης=Pan, ideja ime duke u nisur dhe nga pershkrimet Homerike te prezences se Athenes (ne krahun Danaik) si dhe te faktit se Μένδης shqiptohet mëndes, kjo Medes duhet te jete Athena. Ajo eshte Perendia e mendimit/mencurise dhe oratorise.
    mendes=mendje
    a-thena=oratori
    Nuk e di nese ka ndonje defekt ne kete arsyetim.
    Eshte fakt se ne gjuhen shqipe cifti nd eshte pothuaj njesoj i pranishem sa edhe cifti mb gje te cilen nuk mund ta pohoj per gjuhen greke.

    Ne fakt i tere citati anonim i aitorit qe ke kuotuar eshte konfuz, kontravers dhe kunder logjikes se asaj qe flet dhe fenomenit qe trajton. Ajo qe thuhet aty eshte "t'ia lyesh punes kryet me akull". Sepse keshtu nuk shkon.

    Ky eshte ne esence fenomen i thjeshte gjuhesor - fjalet qe perfundojne me N, aglutinojne me shkronjen T nga fjalet ndajshtese duke rezultuar ciftin NT i cli me pal., na jep shqiptimin ND ndersa ne fjalet e bashkdyzuara reflekton te shkruarit si ~ND. -E qe rri ne pajtim me deklaraten: "The NT combination originates mostly from composition of two word" -por te ciles gjuhe?

    Gjuha shqipe ka nje varg mbaresash te fjaleve te cilat e mundesojne kushtin themelor per zhvillimin e ketij cifti ndersa greqishtja besoj vetem nje, mbaresen ~ON e cila nuk mund te quhet vecori e saj. Ne kemi pothuaj te gjitha variantat e mundshme te mbaresave filluar me ~AN;~ON; ~UN;~YN;~IN;~EN;~ËN;

    Keshtu e tera bie poshte dhe ne kundershtim me veten; - d shqiptohej d; kalimi i ;d' ne [dh] ne greqishte eshte krejt tjeter fenomen, ndersa arsyetimi se tani serish kishin nevoje per tingullin [d] dhe kerkonin ta perfitonin nga cifti NT eshte i pacendrueshem, sepse ai nuk kerkohej por dilte si rezultat i piketakimit te tyre, e jo se u kishte mbetur meraku per [d] e humbur. Dhe qendrimi se:

    "d-ja shpeshhere theret ne ndihme para saj nje tingull si n-ja, dhe ne ""greqishten"" e vjeter eshte mese e pranuar se megjithese ajo mund te mungoje ne te shkruar ajo lexohet nd"

    ..behet i pacendrueshem, sepse kjo nuk gjen baze ne kuotimin qe ke dhene dhe se bazohet ne logjike krejtesisht te kundert me ate qe u tha aty.


    Nga fotoja shihet qarte se ne pamjen e vizatuar rrotull enes epigrafi Medes vie te ushtari qe mban mburojen vecuese te dioMedit.



    Emblema e "thiut te eger" ne mburojen e ushtarit te skajshem eshte me se e mjaftueshme, - ne ate pamje vetem Athenes i mungon epigrafi ndonese ne origjinal mund te kte ekzistuar sepse nje njolle e 'paqarte' qe shihet ne repro mund te kete opjese nga shkronjat e emrit te saj te fshire ose te dalura jasht pamjes se reprodukuar ne frontin ku permbyklklej kompozicioni.

    Por sidoqofte mentë mbetet fjale baze e arsyes\keshilles e gjuhen shqipe c'prej atehere dhe nuk ka te bej asgje me greqishten.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #2157
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Eshte fjala per derrin e Kalidonise (Meleagri; Atalanta).

    Familja e Glaukut nga te dy radhet e miqasimit del "me vesh gomari", sepse ne te dy radhet ata pranojne tunxh e dhurojne ar.

    Ne fakt ne periudhen trojane vetem Glauku ka dy krifa.
    Gje qe dallohet qarte edhe ne pikturen e vazos se humbur.

    Diomedi duket se eshte i vetmi qe mban amblemen e derrit.
    Thiu i eger, simbolizonte Aresin.
    Derri Kaledonise lidhet pikerisht me Herkulin, madje edhe derri i malit te EriManthise. Belloferontet jane surrogate te se njejtes legjende. Shiko monedhen e Filipit II, 244 - 249 A.D. me pamjen e Herkulit qe lufton derrin e Kaledonise.

    Glauku nuk ka pse del me veshe gomari nga miqesimi, kur Zeusi vete (libri 6 Iliade) e beri te shohe tunxhin e pazmores se Diomedit si ar. Ne fakt, parzmorja prej tunxhi e ben punen me mire ne lufte se e arta.

    Por kjo na jep te kuptojme se familja Diomedit njihte prodhimin e elektronit/orikalkut. Mburojen e Diomedit e kishte bere Hefesti (jo kete me derr por nje tjeter "kryesore" ), por nuk me kujtohet ne se edhe parzmoren.

    Nga kjo pikture dalin pika qe duhen rrahur:

    Glauku dhe Gerioni (mbret i Epirit/Atlantides) kane helmeta te njejta (amfora b155 ne muzeun britanik). I pari eshte Trojan TURK kurse i dyti Grek (apo Spanjoll?) BARBAR. Gerioni njihet si mbareshtrues i paperserishem i buallicave te kuqe dhe si mbret ne Atlantide.

    Glauku dhe Leodokos jane vellezer. Diomedes megjithate e vret kete te fundit pa i marre parasysh lidhjet familjare. Familja e Glaukut themelon Padoven (Padua?) ne Itali, i jati duke pas qene keshillar i Priamit.

    Medes (peremdesha) ka floke te perbere nga luspa gjarperi/dragoni dhe qime derri. Ajo eshte parthenogjene si edhe (mendohej) bleta. Mjalti qe mjedisi i lartesimit dhe lidhjes me botes tjeter.

    Nuk ka kurrfare Egjipti qe lidhet me vrasjen e Akilit. Akili eshte vrare ne Skaiean Gate.
    Ndryshuar për herë të fundit nga javan : 16-11-2008 më 09:34

  18. #2158
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Citim Postuar më parë nga Bizantin Lexo Postimin
    Si urdhon, doç i Kaçit.

    PS, Meqë e shikoj se po citon shpesh nga Hahn-i, na sill pak faqet 229 e vijim të librit, ato që tregojnë se gegët janë tamam pasardhës të spartanëve.

    Edhe ju himarjotët kruatanë kështu qënkeni?
    O tan'hauz, te dhemb shume?
    Bema hallall byrazer, po nuk jane opinione personale, thjesht copera librash, ashtu si kishte qejf rahmet past tan... , qe te postonte.

    Vazhdojme prap me Hahn dhe Studime Shqiptare
    Ky postim eshte metaforikisht per (|) tende

    [shenja (|) eshte mburoje greke se mos e merr per keq]

    ps
    E pra mire qe erdhen mijera krutane qe u popullua jugu
    Si krutane, si himarjote e dine se cfare jane...ti a di?
    Pyete njehere gjyshen...e mbante mend i ati i saj shqipen mo file?
    Greket "genuine" jane ilire, por jane greke ilire ama....lol..cfare cirku
    Si thua, a eshte keq te jesh "doc" iliresh tash ?

    ----------------
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga BARAT : 16-11-2008 më 12:57

  19. #2159
    Ernst Kaltenbrunner Maska e Bizantin
    Anëtarësuar
    26-01-2008
    Vendndodhja
    Swabia
    Postime
    670
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    O tan'hauz, te dhemb shume?
    Bema hallall byrazer, po nuk jane opinione personale, thjesht copera librash, ashtu si kishte qejf rahmet past tan... , qe te postonte.

    Vazhdojme prap me Hahn dhe Studime Shqiptare
    Ky postim eshte metaforikisht per (|) tende

    [shenja (|) eshte mburoje greke se mos e merr per keq]

    ps
    E pra mire qe erdhen mijera krutane qe u popullua jugu
    Si krutane, si himarjote e dine se cfare jane...ti a di?
    Pyete njehere gjyshen...e mbante mend i ati i saj shqipen mo file?

    ----------------

    Po pra, vazhdo nga Hahn-i, andej nga f. 229... atje tregohet mjaft mirë se kujt je pasardhës

    Më vjen vetëm keq se atëhere s'kishte pasur vazelinë, dhe për të parët e tu do kishte qënë pak e rëndë. Kështu shpjegohet pra se votoni Bollanon, ju tërheq emri.
    Slagt ham! Kristenmands sønn har dåret. Dovregubbens veneste mø.

    Gott mit Uns

  20. #2160
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Më vjen vetëm keq se atëhere s'kishte pasur vazelinë, dhe për të parët e tu do kishte qënë pak e rëndë. Kështu shpjegohet pra se votoni Bollanon, ju tërheq emri.
    Mos hiq kot paralelizma deshtakesh.
    Ose me mire mos shko si dhelpra pas topeve te dashit
    (edhe pse duket sheshit se ke prirje te theksuara topizimi)
    Seriozisht me vjen keq, qe si komb, keni marre anet me te keqija te ngjizesve tuaj

    Leri te paret atje ku jane. Mos u be me legen ( lexo : grek ) se zakonisht. Tema eshte per gërmat, jo per kërmat (pervec teje).

    Pra pse nuk na e shpjegon pak, ti, o palikari, pasardhes i doreve Ilire se cfare je
    Doc thuhet ne te tilla raste?

    vazhdojme perseri me Studime Shqiptare nga HAHN

    ------------------------------



    them-
    - eshte Themis
    fjala shqipe qe eshte rrenje e emrit te priftereshes me te vjeter te orakujve ne Greqi
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Ndryshuar për herë të fundit nga BARAT : 16-11-2008 më 13:56

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •