Close
Faqja 102 prej 128 FillimFillim ... 25292100101102103104112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 2,021 deri 2,040 prej 2545
  1. #2021
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    xfiles

    keni bërë një detyre të shkëlqyer ndaj ju falenderoj personalisht.Unë e njoh Strabonin nga librat në greqisht por nuk kishin të njëjtin fatë mosnjohsit e gjuhëve të huaja.

    unë po sqaroj diçka shumë të njohur që përmëndni edhe ju:

    Danubi =Ister ose Ishtros=i shtro=lumë i shtruar.

    do ju lutesha që të postonit në shqip edhe pjesën nga malet keraune deri në gjirin e Amvrakias pasi na intereson drejt për drejt sepse në këtë zonë kanë mbjellë një Dodonë edhe një Tomorrë që Straboni nuk i përmënd asgjëkundi----------pas këtij kapitulli Straboni flet për Greqin ,edhe e fillon atë në Etoloakarnani----

    mu bë qejfi për shkatërrimin e foles së grenxave =akademis së shkencave,por kjo nuk do të thote se vëndi duhet të mbetet pa intelegjencën e duhur.Do ishte me vëndë që qindra shqipfolës që studjojn në shqipëri edhe jashtë saj-të rinjë kryesisht-të risillnin dinjitetin e shkencës shqiptare në vëndin e duhur.Lexova edhe ç ka thoshnin grekët në lidhje me temën,gjë që vjenë nga mosnjohja e së vërtetës përreth akademis sonë tradhëtare.
    thuaj egzaktesisht,ke liber te strabos kerkon............kam te gjithe librat e tij.

  2. #2022
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    thuaj egzaktesisht,ke liber te strabos kerkon............kam te gjithe librat e tij.

    unë i kam të gjitha librat e strabonit por do ishte më e drejt që ta njihnin edhe mosnjohsit e gjuhëve të huaja.Flasim për librin "Z" sipas botimit që kam unë.osi vazhdimin e pjesës së mësipërme pasi pas Iliris Straboni fletë për epirin--ilirin e vendos paralelisht me epirin deri në malin e Pindit

  3. #2023
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    xfiles

    do ju lutesha që të postonit në shqip edhe pjesën nga malet keraune deri në gjirin e Amvrakias pasi na intereson drejt për drejt sepse në këtë zonë kanë mbjellë një Dodonë edhe një Tomorrë që Straboni nuk i përmënd asgjëkundi----------pas këtij kapitulli Straboni flet për Greqin ,edhe e fillon atë në Etoloakarnani----

    .
    Ceshte e verteta Straboni flet per Dodonen duke e ekujvalentuar ate me Tomorrin kurse prifterinjte e Dodones i quante Tomoroi:


    Perkthimi:

    Ne kohet e vjetra Dodona ishte nen sundimin e Thesproteve, sic ishte gjithe mali Tomarros ose Tmarros, nen kembet e te cilit ndodhet tempulli(i Dodones). Dhe poeti tragjik Pindar e quan Dodonen : DODONA THESPROTE, por me vone ajo ra nen sundimin e Moloseve. Dhe kjo shkon pikerisht per Tomaroi te cilet poeti i quan interpretuesit e Zeusit-te cilet ai gjithashtu i quan njerez me kembe te palara qe flene ne toke dhe quheshin TOMOROIS..........

    Por sipas Hekatut nga Mileti mali i Tomorit quhej ndryshe AMYRON, vendi i Ilirasve Dassarete



    Nuk eshte veshtire te dallohet se Dodona si vend i shenjte therritej qe ne kohet e lashta A-MYR=vend i mire egzaktesisht ashtu sic quhen sot vendet e shenjta=e mira.
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  4. #2024
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    përshëndetje madhëri Dia.


    ne te vërtet Straboni nuk fletë për Dodonën aspak kur shpjegon Epirin -këtë po thoja-ai flet për Dodonen kur shpjegon pikën nga lumi erigon deri në burimin e lumit Pinio në malin e Pindit----unë nuk njoh ndonjë malë tjeter me te njëjtin emër në këtë zonë.

    ne se do merrnim për baze Homerin ai na tregon kohet që nuk mbahen mend=kohet me të vjetra -kur flet për Dodonen -pra sote 5 mij vjete e më parë.Theniet "tomurdi=Tomorrasit e Divit" edhe "themistes=themi-të thenat e Perendive " shpjegohen me greqishten e lashtë tek fjalët "themis-themistes" edhe jo ashtu sikur na përrallis antikiteti.

    Për sa i përket fjalëve "këmbezbathur" edhe "flinin në tokë"----beni një prove te tillë ne Tomorre --edhe me telefononi te nesërmen ne se jeni gjallë.Homeri me këto fjalë nënkupton kohet me te vjetra që nga koha që lindi njërzimi-edhe njerzimi nuk lindi me kepuc e krevat.

    respekte madhëri

  5. #2025
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin

    Për sa i përket fjalëve "këmbezbathur" edhe "flinin në tokë"----beni një prove te tillë ne Tomorre --edhe me telefononi te nesërmen ne se jeni gjallë.Homeri me këto fjalë nënkupton kohet me te vjetra që nga koha që lindi njërzimi-edhe njerzimi nuk lindi me kepuc e krevat.
    Mbi toke eshte ca ftohte, por nen toke besoj se flihet qe c'ke me te
    Mendoj se jane praktikat e Dodones qe duhen pare dhe jo nese kishin opinga apo jo banoret dhe vizitoret e saj.

  6. #2026
    Hibernated
    Anëtarësuar
    14-07-2008
    Postime
    97
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Mbi toke eshte ca ftohte, por nen toke besoj se flihet qe c'ke me te
    Mendoj se jane praktikat e Dodones qe duhen pare dhe jo nese kishin opinga apo jo banoret dhe vizitoret e saj.
    I kam qendruar qe ne fillim mendimit qe faltorja e sterlashte e Dodones duhet te jete nen toke dhe jo rreze malit sic mendohet gjeresisht.
    Nese ka patur nje te tille rreze malit, ajo nuk eshte faltorja e vertete e Dodones.
    Te pakten, ky eshte mendimi im.

  7. #2027
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Mbi toke eshte ca ftohte, por nen toke besoj se flihet qe c'ke me te
    Mendoj se jane praktikat e Dodones qe duhen pare dhe jo nese kishin opinga apo jo banoret dhe vizitoret e saj.
    Pikerisht.
    Diku dhe dikur me Styx-in kemi diskutuar qeshtjen e fjales "promontory"; diskutim i cili na solli mjaft te dhena te vlefshme edhe per pozicionimin e orakullit...

    Por sic e kishte diktuar me kohe Styxi - (me gjase nje nder arsyet themelore te largimit te tij) - ketu, ne mase te madhe po ndertojme keshtjella serioze prej rere te lagesht, mbase fare prane valeve te detit, ashtu qe ne rastet kur dicka e ndertuar me kontribut miqesor te pjesemarresve te temes edhe i shpeton valeve te detit te terbuar, sikur pashmangshem gjindet nje femi i cili pa qellim te keq i peshurre sipri dhe e ben rrafsh, duke na nxjerrur pune nga e para.


    Te shumten e rasteve gjerat e thjeshta dhe te ditura vetiu, trajtohen ne menyre te komplikuar dhe krejtesisht te pakuptimte e perfundimisht te pasakte ashtu qe te bejne te harrosh edhe ato qe i ke ditur natyrshem.


    Tani po na shfaqet si problematike qeshtja e "prifterinjeve te zbathur" te Orakullit Dodonas. Sikur ky na qenka nje ofendim, apo sharje vulgare e te pareve tane!!!

    Por kjo mua me duket rrjedh nga nje vetedije shume e kufizuar e njerezve qe nuk marrin ere nga keto pune - per me teper njerzve me paragjykime te mprehta e te ngurta primitive dhe te demshme per kulturen historine dhe traditen e lashte shqiptare. Njerez qe ne vend te zgjidhjes kerkojne te kepusin mishte e pakeputur te qenis sone te sterlashte kombtare, thjeshte per shkak te kufizimit dhe mungeses se kultures primare shqiptare... urtise dhe procedimit pleqerues deri ne sublimat.


    Per nje qeshtje kaq 'banale' ne fakt, te banalizuar nga dituria e pamjaftuar per cdo kend - te vihet ne pyetje qeshtja e 'zbathurise' se prifterinjeve te Lisit, (qe fusnin kembet ne balte prane tij per te hyre ne gjendje transi orakullor) - te trajtohet si fakt 'turpi', 'fukaralleku' apo 'primitiviteti' te rendit te prifterinjeve te ketij riti unikat lisnor nga Dodona, eshte mekat i madh!

    U dashka ri-thene kohe pas kohe se:
    Ajo ishte menyra e vetme e komunikimit te tyre me Lisin e Shenjte; shnderrimit ritual te tyre ne lisa, qe fusnin kembet ne balte per te hyre ne gjendje transi orakullor [(duke futur [rrenjet] kembet e tyre ne balte prane Tij)], dhe ne nje ore tjeter te dites, me koken dhe veshin e mbeshtetur perdhe duke rene ne trans-gjume per te pare enderr/degjuar ndonje lajm nga Nena Toke.

    Eshte njesoj si te pohosh se njeriu i cili sapo ka vaditur arat gjithmone qendron me pantallona te pervjelura dhe kembe te perbaltura.

    Me kete logjike, sipas te gjitha gjasave, italianet u dashka te skuqen fare kur te lexojne faktin se pjesemarresit vrapues te Luperkaleve ne Rome perfshire ketu dhe Mark Antonin e degjuar, ne periudhen e Qesarit, - jo vetem qe ishin te zbathur, por sipri-tan-cullak sic i kishte lindur nena, - do duhej te tmerroheshin nga ky shenim dhe te benin c'mos per ta zvogeluar dhe zhvleftesuar ne teresi, si nje gabim, keqinterpretim apo madje edhe genjeshter dashakeqe.

    Po perse or miq te nderuar? - Ishte rituali ai qe kushtezonte kete detyrim procedural pa plotesimin e te cilit veprimi ritual do te deshtonte fare ne fillim. Eshte sikur nga njeriu i sotem te kerkosh te lajmerohet ne celular pa prekur pullen per te hapur linjen...

    Nuk jane autoret antik 'problemi yne' por ne qe nuk dijme t'i lexojme ne kontekstin qe kane shkruar.

    Perzemersisht.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  8. #2028
    Me duket se e kam permendur me pare ne kete teme (ndonese shembulli ka qene me Orakullin e Delfit) qe dhoma e 'performances' ka qene nen toke dhe rituali ishte sekret...edhe per syte e atyre qe frekuentonin faltoren rregullisht. Vetem nje numer fare i vogel, per te mos thene vetem nje kishte akses ne ate dhome.

  9. #2029
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Me duket se e kam permendur me pare ne kete teme (ndonese shembulli ka qene me Orakullin e Delfit) qe dhoma e 'performances' ka qene nen toke dhe rituali ishte sekret...edhe per syte e atyre qe frekuentonin faltoren rregullisht. Vetem nje numer fare i vogel, per te mos thene vetem nje kishte akses ne ate dhome.
    Por ne Dodone nuk kishte 'dhoma' deri ne antiken e vone dhe cdo procedim ritual kryhej ne natyre te hapur sidomos ne periudhat homerike.

    Ne mos paste qene fillimisht ne ditet e para te Delfeve atehere ka qene diku tjeter nje 0rakull qe gjindej ne nje te care te tokes ku duhej derguar fli te brumta per te marrur pergjegjen, por ja qe tani s'me kujtohet ku, as ku e kemi diskutuar.

    Dodonajt kishin tjeter rit tjeter procedim, ata ishin te lidhur me Lisin e Shenjte dhe imitonin ritualisht ate duke futur kembet (si ai rrenjet) nen dhe..., praktikat e orakujve tjere nuk e cenojne ritualin e dodones e as qe duhet te ngjajne me te.

    Dhe te mos harrojme se per Homerin nuk ceket nje nder gjerat me te rendesishme, ai vet ishte prift i larte i uranit te permbysur shekuj me pare, dhe i dinte keto gjera (misteret) e kulteve me mire se cdo kush.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  10. #2030
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Për mendim tem vetë Tempulli Helen është derivat i kulturës tonë, qoftë Partenoni apo ndonjë tjetër.

    Kemi fillimisht një vend të shenjtë në natyrë, mes lisash e gjelbërimit, ku njerëzit tanë bënin fli ndonjë perëndie, pastaj për arsye praktike (të reshura), i bënë një kulm atij vendi në formë të rrumbullakët dhe e mbanin këtë kulm me disa shtylla druri.

    Kjo i përngjante shumë Tholoit të Kretës, dhe Tholoi nga kjo e kishte prejardhjen, që janë tempujt më të vjetër helenë.

    Pastaj për arsye artistike-estetike u bënë tri ndryshime:

    Shtyllat dhe kulmi filluan të bëhen nga gurët dhe jo nga druri.
    Shtyllat e gurit filluan të gdhenden për zbukurim.
    Dhe Bazamenti bëhej në formë katrore.

  11. #2031
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Mbi toke eshte ca ftohte, por nen toke besoj se flihet qe c'ke me te
    Mendoj se jane praktikat e Dodones qe duhen pare dhe jo nese kishin opinga apo jo banoret dhe vizitoret e saj.

    jasht nuk dilnin fare ata -paskin pasur organizem ariu

  12. #2032
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Për mendim tem vetë Tempulli Helen është derivat i kulturës tonë, qoftë Partenoni apo ndonjë tjetër.

    Kemi fillimisht një vend të shenjtë në natyrë, mes lisash e gjelbërimit, ku njerëzit tanë bënin fli ndonjë perëndie, pastaj për arsye praktike (të reshura), i bënë një kulm atij vendi në formë të rrumbullakët dhe e mbanin këtë kulm me disa shtylla druri.

    Kjo i përngjante shumë Tholoit të Kretës, dhe Tholoi nga kjo e kishte prejardhjen, që janë tempujt më të vjetër helenë.

    Pastaj për arsye artistike-estetike u bënë tri ndryshime:

    Shtyllat dhe kulmi filluan të bëhen nga gurët dhe jo nga druri.
    Shtyllat e gurit filluan të gdhenden për zbukurim.
    Dhe Bazamenti bëhej në formë katrore.
    tempulli helenë!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!oq i ka helen ne lashtësi.

    nuk e nihnin aspak gurin këta laneter?vetem visoko edhe egypti e njihte gurin!!!

    mos valle idea me pellazge primitive ështe një ide e pabaze edhe qesharake-në një kohë që jonet edhe etruskët vërtetohen si pellazge edhe si baza e qytetrimit te sotem..apo e kam gabim.
    respekte

  13. #2033
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    mos valle idea me pellazge primitive ështe një ide e pabaze edhe qesharake-në një kohë që jonet edhe etruskët vërtetohen si pellazge edhe si baza e qytetrimit te sotem..apo e kam gabim.
    respekte
    Unë nuk shoh kurrëfarë lanetër. Deri në shekullin 8 helenë quheshin një fis fare i vogël, që në luftën e Trojës luftoi tok em Mirmidonët nën urdhërat e Akilit.

    Se si u bë që tërë pellazgët e jugut të quhen me këtë emër nuk di.

    Kemi krijim të një gjuhe të re artificiale. Helenët janë vetëm vazhdim i joni, që shkoi duke u ndarë hap pas hapi, deri sa erdhi puna aty që ata të ndahen plotësisht nga ne, duke na quajtur barbarë. Sidoqoftë ishin fis i joni.

    Me gurë janë të ndërtuar tempujt e Helladës, që të gjithë, ata që janë ruajtur. Ata me drurë janë kalbur qëmoti.

  14. #2034
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Unë nuk shoh kurrëfarë lanetër. Deri në shekullin 8 helenë quheshin një fis fare i vogël, që në luftën e Trojës luftoi tok em Mirmidonët nën urdhërat e Akilit.

    Se si u bë që tërë pellazgët e jugut të quhen me këtë emër nuk di.

    Kemi krijim të një gjuhe të re artificiale. Helenët janë vetëm vazhdim i joni, që shkoi duke u ndarë hap pas hapi, deri sa erdhi puna aty që ata të ndahen plotësisht nga ne, duke na quajtur barbarë. Sidoqoftë ishin fis i joni.

    Me gurë janë të ndërtuar tempujt e Helladës, që të gjithë, ata që janë ruajtur. Ata me drurë janë kalbur qëmoti.
    SHUME E DREJT

    por tempujt e Hellades jane ndertuar nga para hellenet edhe jo nga hellenet-keshtu qe nuk mund te quhen tempuj te hellades


    barat

    si u be ai muhabeti i kemzbathurve????

  15. #2035
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,632
    Ketu ju jepi te drejt zoti alfeko dhe alibaba e mire bere qe permende edhe tempujt grekë dhe fazat e ndertimit te tyre ne trojet greke.
    Te ndalemi pakez vetem se tek Akropoli apo qyteti i ngritur ne naltesi, Pantheoni te cilin sot e tere bota e admiron mirepo menyra e ndertimit te tij dhe koha e shkurter e ndertimit te tij i lene te mendoje shume arkiteket te sotem, per vetem 8 vite a thue a ka qene e mundur ne ate kohe te ndertohet nje kompleks i tillë ?
    Pra dyshimet egzistojn ne ndertimet me permasa te medha te tempujve greke pos asgje nuk perjashton edhe bartjen e ketyre monumenteve apo te ketyre shtyllave gjigante nga nje vend ne tjetrin edhepse mendohet se greket te gjithe kete mermer e nxoren nga nje maden i afert aty pari...
    Per te mos e prishur temen, po e ceki vetem se hipotezen e nje studiusi qe pata lexuar ne nje liber ne bibliteke se kamundesi qe "greket pas luftes se Trojes ata demontuan tere muret dhe tempujt e trojes dhe i rivendosen ne Athene" mirepo kjo mbetet vetem se nje hipotez e keti autori...
    Askush nuk te pyt: ç'ka bere atedheu per ty por ç'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  16. #2036
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    SHUME E DREJT

    por tempujt e Hellades jane ndertuar nga para hellenet edhe jo nga hellenet-keshtu qe nuk mund te quhen tempuj te hellades
    Pellazgët e hershëm ndërtuan muret ciklopike, dhe tempujt e hershëm me shtylla druri.

    Më pas pasardhësit e tyre Jonianë-Athinas etj, e përsosën artin.

  17. #2037
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    OK
    Kush di te na tregoje perse eshte censuruar kjo fotografi ne forum?
    Ose me mire:
    -ku po zhvillohet ngjarja e pershkruar ne kete pamje?

    mbi dhe rreth trupit te vdekur te Akilit shohim Ajaksin ne mbrojtje (?)Glaukun, Parisin dhe Eneun ne perleshje per te marre trupin e tij.

    -C'behet ketu?!!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #2038
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    unë nuk mund të pajtohem kurrë me iden me Pellazge primitiv pasi kjo ide është ide e vjeter e ndjekur edhe nga serbogreket e rinjë

    që nga Knosua -Festos-Mikena etje kemi qytetrim të lavdishëm pellazge


    shprehja këmbezbathur është një shprehje figurative homeriane edhe nuk nenkupton jeten primitive të popullit-jete te cilën Straboni e përmënd si të lavdishme ne kohet e shkuara-këtë kërkova nga Straboni me larte

    une nuk po theme se ne kishim anie kozmike ndërsa italianet e kishin për nderë ti b me d ne mes të romës---këto janë pallavra llafazanesh të cilat kërkojn që ti rishikoj admini-por une po këmbengul se idea me Pellazg primitiv është ide nacionaliste greko-serbe pasi koha po verteton të kundërten

    kaq për ata që e kuptojn atë që shkruajn edhe lexojn

  19. #2039
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Pellazgët e hershëm ndërtuan muret ciklopike, dhe tempujt e hershëm me shtylla druri.

    Më pas pasardhësit e tyre Jonianë-Athinas etj, e përsosën artin.

    ne Knoso etje jan gjendur tempuj prej guri-ju si e shpjegoni këtë?

  20. #2040
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    ne Knoso etje jan gjendur tempuj prej guri-ju si e shpjegoni këtë?
    Këtë e shpjegoj kot, ngaqë nuk kupton dot atë që them.

    Arkitektura sikurse çdo gjë tjetër u zhvillua shkallë-shkallë. Ata tempuj guri që ti përmend, para se të bëheshin nga guri, janë bërë nga druri.

    Ti je duke marrë pellazgët si autoktonë (e që pajtohem), dhe po na thua se paskan ardhur ca helenë që pushtuan tokat pellazge.

    Me këtë teori nuk shkon askund.

    Nuk ka kurrëfarë ardhje helenësh nga kontinente tjera, as ka pasë shpërngulje gjatë asaj kohe prej 1000-800.

    Nëse thu se Helenët erdhën, atëherë këta helenë janë një fis pellazg që luftoi nën urdhërat e Akilit, u shtuan u shumuan, dhe morën gjithë gadishullin jugor.

    Thua se e pushtoi Heleni Pellazgun, si të thush se e pushtoi labi korçarin.

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •