Close
Faqja 100 prej 128 FillimFillim ... 50909899100101102110 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1,981 deri 2,000 prej 2545
  1. #1981
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    po re dhe amerika eshte (h)a mer ik...............se ca jan ca debila qe thon jo amerigo vespuçi,jo kne ane..



    ps.ah mer styx qe nuk dukesh gjekundi....shif iher ca postimesh bahen ktu!!
    Per ty .HESICHI ALEKSANDRINOS.LEXICON.
    gjeje ,lexoje edhe hajde na fole per ha mer mbathja.Aty do vresh qindra fjale shqipe edhe do kuptosh me sakte gjuhen e lashte greke.

    dalon-faneron-dallon
    ijati-thrapeve,jetrevei-njati-ngjati

    gjithashtu lexo edhe dhjetra libra arvanite qe te mesosh se

    mandile(shami)-mban diell etje etje.

  2. #1982
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin


    Pershendetje Alfeko

    Vulat e Dimalit kane nje ngjashmeri e cila nuk do shume sforcim qe te kuptohet, me monedhen e gjetur ne Ilion/Troje
    Ndryshuar për herë të fundit nga BARAT : 13-10-2008 më 09:53

  3. #1983
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    Per ty .HESICHI ALEKSANDRINOS.LEXICON.
    gjeje ,lexoje edhe hajde na fole per ha mer mbathja.Aty do vresh qindra fjale shqipe edhe do kuptosh me sakte gjuhen e lashte greke.

    dalon-faneron-dallon
    ijati-thrapeve,jetrevei-njati-ngjati

    gjithashtu lexo edhe dhjetra libra arvanite qe te mesosh se

    mandile(shami)-mban diell etje etje.
    Ajo qe thote land ne shikim te pare eshte shume e vertete, madje eshte me qesharake se te thuash ha-mer-ik.

    Nje pohim i tille ne ate menyre eshte thjeshte i papergjegjshem, madje edhe minues i qellimshem i se vertetes qe mund te ekzistoje perfundi atij pohimi. Duhet hulumtuar, s'pari fjalen 'sjell' se cfare do te thote, pastaj te shohesh a e ka kuptimin e 'te prurit' ne gjithe arealin e gjuhes se folur shqipe. Kur, dhe ku, eshte perdorur per te paren here ne kete kuptim... A mund te perafrohet dhe si...

    Krahas kesaj duhet hulumtuar origjinen e emrit Marsej; sa eshte i vjeter; kujte nga perendite i dedikohej ai vend nese kishte dicka te tille; A eshte egzonim a autonim emri i qytetit; Kush e emroi; e kujte ishte gjuha dhe c'kuptim ka fjala...?

    Pa keto, nje trajtim i tille i emrit do te tinglloje vertete si etimologjia e tipit ha-mer-ik per ameriken.

    Por gjerat ketu jane tmerresisht me te thella se kaq sa arrijme te shohim nga nje veshtrim i tille joserioz...

    Ata qe e emertuan ate qytet ishin Fokasialë; sipas mendimit tim ishin nga gjinia e heroit te perjetesuar ne Pllaken e Limnos - nese merr per baze deshifrimin qe i kam bere une disa pjeseve te shkrimit te saj.

    Marseili eshte nje nder vendbanimet me te pakeputura gjate historise se atij regjioni; i banuar 30.000 vjet me pare.

    Qyteti per te cilin flasim eshte themeluar ne vitin 600 pes nga Fokeasit. (sipas Tukididit). Ne greqishte i evidentuar si Massalia / Μασσαλία.

    Mirepo vendasit (ne gjuhen e tyre e cila po zhduket sistematikisht) e quajne Marselha.

    Kjo gjuhe sot referohet me emrat provenciale ose oksitane. Ekziston edhe varianti te cilin e vecojne me emrin Lemosin poashtu. Per fat te keq keta jane emra te shumte te dialekteve te se njejtes gjuhe te cilat sot permblidhen nen emrin oksitan apo ocitan, -me teper se dialekte, jane perzierje emrash te ndryshem nga gjuhet e popujve ne kontakt me ta qe emrojne te njejetn gjuhe. Megjithese mendohet se ata vet kete gjuhe e quajne Lemosine.

    Porti i Marsejit ishte nje port jashtzakonisht i rendesishem tregtar ne periudhen antike. Limno stela datohet nga periudha e themelimt te Marsejit poashtu, ne te flitet per heroin naval Huillioshin i cili ishte nga Fokeia.

    Mirepo kush ishin foukeasit, cka ishin ata? A konsideroheshin foka? (popull qe jeton sa ne det aq ne toke.)

    Si apo ne cmenyre ka mundur te arrinte shqipja ne Marsej?

    "Occitan" perkthyer bukfalisht do te thote "Synoret", glose prej se ciles rrjedh pohorja "si", "i/e shoh" dmth "kuptoj" e tj si "ashtu eshte" e derivate te ngjashme...


    Shprehja Arnaut mendohet te jete e vjeter germane me kuptimin - i forte si shqiponje.
    Eshte dhe emer njeriu qe perdoret ne lidhje te ngushte me occitanet.
    Daniel Arnauti permendet ne Purgatorin e Dantes, ne te cilin Dante nga admirimi ia kushton disa vargje ne te cilat ai flet ne gjuhen lemosine prevenciale apo oksitane dhe jane vargjet e vetme joitalishte te vepres Komedia Hyjnore. Ndikimi i tij ne letersine boterore eshte i pakontestueshem marre parasysh se vet Dante ishte i ndikuar prej tij.

    Vet emri i gjuhes ne fakt lidhet me letersine, literalitetin (alfabetizmin).

    Tan m'abellis vostre cortes deman,
    qu'ieu no me puesc ni voill a vos cobrire.
    Ieu sui Arnaut, que plor e vau cantan;
    consiros vei la passada folor,
    e vei jausen lo joi qu'esper, denan.
    Ara vos prec, per aquella valor
    que vos guida al som de l'escalina,
    sovenha vos a temps de ma dolor

    (Purg., XXVI, 140-147)

    Jul Qesari nje here kishte deklaruar se: Akiuntanet mund te mesojne edhe vet romaket si flitet latinishtja ekzaktesisht. Megjithese kjo vlene per periudhen pas se ciles Marsei dhe krahinat ocitaneze vec ishte latinizuar. Duket se Qesari e kishte fjalen per variantin qe qendronte me afer atij Ibero-roman se per Galo-romanishten. Kjo gjuhe flitet edhe ne Kalabri.


    Fokeasit ishin Jonian, jonianet ishin pellasge. Me vone fokeasit u inkorporuan ne mbreterine Lidase, (prej te cileve mendohet se origjinojne etruret), pas pushtimit Pers dhe renies se Krezit, mbretit te fundem te madh te Lidise, fokeasit duke mos duruar pushtetin pers (grek), preferuan ta braktisin Fokene. Ky ekzod me vone u vendos ne regjionin e Kalabrise. Mendohet se atyre iu bashkua edhe filozofi i madh Ksenofani (Xenophanes) qe po vinte nga Messina i cili kritikonte besimet greke. (Te them te drejten filozofia e tij i afrohet shume realitetit dhe ekzistimit te vertetesise objektive per te cilen kam shkruar 2-3 here. "Nese ka pasur kohe kur nuk ka ekzistuar asgje, asgje nuk do te ekzistonte as tani"), dhe me vone themeluan qytetin Hyele, pastaj i njohur si Ele (nga greket)...; Elia; Velia [tutje, (?)welha]

    etj, etj, por se "cili eshte kuptimi i emrit Marsej(l)", mbetet udhe per t'u bere. por ajo qe eshte e qarte, mbetet e qarte, sepaku nuk ka te bej me greket.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #1984
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Pershendetje Ilira2

    Rapsodet sllave jane thjesht shqiptaret myslimane te sllavizuar. Malet tona ruajten te paprekur gjuhen e Homerit

    Barat, me ne fund mezi e gjeta artikullin qe kerkoja me emrat e sakte te rapsodeve shqiptare te Novi Pazarit.. Po jap lidhjen vetem sa per kuriozitet per ata qe duan te lexojne me shume per kete ceshtje.

    "Interestingly enough, four out of the five singers whose songs appear in this volume
    were Albanians: Salih Ugljanin, Djemal Zogić, Sulejman Makić and Alija Fjuljanin. These singers from Novi Pazar in the Sandjak were willing and able to reproduce the same epic songs in Bosnian (Serbo-Croatian) and in Albanian."

    "....kater nga pese kengetaret, kenget e te cileve shfaqen ne kete volum ishin shqiptare: B]Salih Ugljanin, Djemal Zogić, Sulejman Makić and Alija Fjuljanin.[/B] Keta kengetare nga Novi Pazar ne Sanxhak ishin te gatshem dhe ne gjendje te riprodhonin te njejtat kenge epike ne gjuhet boshnjake (serbo-kroate) dhe shqip"

    http://www.elsie.de/pdf/articles/A2003EpicSSEES.pdf


    Baptist, Barat, Alfeko faleminderit per pergjigjet. Jo vetem ju por shumica e atyre qe shkruajne ne kete teme jane kaq te informuar sa me thene te drejten une kam "frike" kur nderhyj ndonjehere. Prandaj faleminderit per leximin.

  5. #1985
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Me sa e di une (nga ato dy vite qe kam mesuar frengjisht ne shkolle fillore) emri Arnaut ne frengjisht lexohet Arno, dhe eshte verzioni frances i emrit Arnold (p.sh Arnold Schwarzenegger).

    Emri Arnold, Arnoald, Arnwald etj. e ka origjinen nga gjermanishtja e vjeter, dhe mund te perkthehet ne dy menyra, arn (shqiponja) dhe old (i/e vjeter) ose arn (shqiponja) dhe walt/walten (udheheqese).

    Ah besa, nuk ishin turqit te paret qe na quajten Arnaut, ata nuk e zbuluan vet por e ndegjuan nga dikush kete emer.

    tung

  6. #1986
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    Me sa e di une (nga ato dy vite qe kam mesuar frengjisht ne shkolle fillore) emri Arnaut ne frengjisht lexohet Arno, dhe eshte verzioni frances i emrit Arnold (p.sh Arnold Schwarzenegger).

    Emri Arnold, Arnoald, Arnwald etj. e ka origjinen nga gjermanishtja e vjeter, dhe mund te perkthehet ne dy menyra, arn (shqiponja) dhe old (i/e vjeter) ose arn (shqiponja) dhe walt/walten (udheheqese).

    Ah besa, nuk ishin turqit te paret qe na quajten Arnaut, ata nuk e zbuluan vet por e ndegjuan nga dikush kete emer.

    tung
    Po eshte fakt se emri Arnaut dhe Arnold jane perafersisht te te njejtit kuptim, megithese Arnaut eshte pak me i vjeter. Ato qe kam gjetur ne lidhje me kuptimin e tij (Arnaut) thone pothuaj unanimisht "I forte si shqiponje" apo "shqiponje e forte". Pra ne germanishten e vjeter do ta gjesh edhe variantin ARNAUT padyshim.

    Pra se turqte e degjuan kete emer nga dikush, nuk eshte larg mendesh. Shqiptaret "alla-franga" siduket pikerisht nga francezet njiheshin se Arnaute. Ndersa ne Marsej ne periudhen mesjetare kane jetuar paqesisht te gjitha kulturat e botes tregtare, dhe nje numer shume i madh muslimanesh arab. Turqit kete emer eshte e mundur ta kene marrur pikerisht nga shkrimet qe mbanin arabet me pare ne Marsej.

    Ajo qe nuk bje me lehtesi ne sy ngashkrimi im i kaluar jane paralelet e nyjes se gjate qe fillon me Limno Stelen e perfundon atje ku perfundon.

    Vendi Limno apo Lemno ku gjindet stela e famshme. Fjala Nafoksiasi dhe tjetra ne dialektin e dyte prej asaj stele fukiasiale tregojne se personi eshte Fokias, mbase edhe banoret themelues te Limnos ishin Fokias. Fokiasit ishin sic thash pellasge Ionik. Pra shkrimi i pllakes eshte dicka mes pellasgjishtes ilirishtes e etruskishtes apo me saktesisht pellasgjishtes se re. Gjuha e tyre mund te kete lidhje edhe me Lidishten. Marsej poashtu themelohet ne kohen e Pllakes se Limnos. Gjuha e vendasve te Marsejit, prej tyre quhet gjuha Lemosine, sa ngajshmeri e rastit me Limnos. Pra fokiasit ishin te nje gjinie me limnoset ata themelojne Marsejin gjuhen e vet e quajne lemosine, (jo rastesisht) dinin shkrim-lexim. Occitan duhet te jete fjale dhe emer i mesjetes se hereshme qe ka dy kuptime: kuptimin sy dhe i ditur i lexuar, qe (qe bazuar ne te paren) do te thote se ata besonin ne diell. Pra eshte emertim i vone pas dyndjes sllave. Emri Arnaut eshte nje emer qe ata e perdorin rendom. Emri Akuila eshte poashtu shqiponje. Nderse emri Akuintante ne perkthim bukfal i bie Shqiptar. Nje koloni e tyre poashtu me origjine fokease nga periudha e pushtimeve perse rreth dy shekuj me vone u vendos ne Kalabri!
    Keta themeluan qytetin Hyele. Qe rikonfirmon se edhe ekzodi i pare qe themeloi Marselin, besonin ne hyun diell. Vet transformimi i mevonshem i emrit te qytetit Hyel ne Ele dhe Elia nga grekofonet tregon saktesisht se eshte fjala per qytetin Hyll [Hyell] Hill.

    Ata "spanjolle" qe mbajne shqiponjen e zeze dykrenare atje nuk kjane spanjolle por oksitane!
    Emri origjinal Marselha besoj se duhet lexuar Marselja.
    Ka shume pyetje qe lindin nga keto rastesi perputhjesh ...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #1987
    fokeasit u integruan me shpejtesi ne teritor me substrat tribush ligure(mendohet qe ishin kelte)dhe ndertuan nje qender urbane mbi preegzistenten Pagu(tribu ligure e urbanizuar)e orientuar drejt detit dhe tregetise.ne fakt ishte tregetia(dhe tregtaret)qe karakterizuan historine e gjate te qytetit te marsejes dhe qe gjithmone tregetia qe percaktonte fatin,luftrat momentet e paqes dhe aleancat.
    legjenda e bashkimit midis marinarit proti(fokeas) dhe bukuroshes gypti(e bija e mbretit nanno te ligurianeve segobrigi) forcoi traditen e saj si qytet komercial.

    persa i perket emrit te qytetit,ne fillim u quajt phokaia meqenese ishte kryeqyteti antik i fokeasve,emri massilia ju dha me vone nga romaket ne periudhen romake.

    ps.mar-sjell

  8. #1988
    ares...mars(shqip,prov,celt,etr)......(lat)martis. ..divinitet/hyjni/perendi e luftes



    ps.marta

  9. #1989
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Barat

    jane shume dijetare te cilet e lidhen shqipen edhe traditat e saj ,me likishten edhe Liket autokton-lidhje pellazgjike e mohuar nga niprit e miloshevicit Buda-Demiraj e compani,te cilet u bazuan edhe bazohen tek flalori i "serbit" Miklosic=Mejerit .
    mar-siall jane dy fjale te shqipes se Limnos.Ata qe pelqejn perralla" me tralalala zura nje ngjale,"lere te na faktoj te kunderten e asaj qe thote antikiteti edhe mbishkrimi i Limnos.Teorirat grek-serbe nuk duhet te mbiztrojn me shkencen shqiptare -ne se te gjithe e duam jetgjatesin e vendit tone.
    Kush ka mendim te kundert nga de angeli edhe aref ,per ceshtjen e mar-sjell ,ler te na i vertetoj me fakte bindese edhe jo perralla greko-serbe =budistash
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 14-10-2008 më 07:49

  10. #1990
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    fokeasit u integruan me shpejtesi ne teritor me substrat tribush ligure(mendohet qe ishin kelte)dhe ndertuan nje qender urbane mbi preegzistenten Pagu(tribu ligure e urbanizuar)e orientuar drejt detit dhe tregetise.ne fakt ishte tregetia(dhe tregtaret)qe karakterizuan historine e gjate te qytetit te marsejes dhe qe gjithmone tregetia qe percaktonte fatin,luftrat momentet e paqes dhe aleancat.
    legjenda e bashkimit midis marinarit proti(fokeas) dhe bukuroshes gypti(e bija e mbretit nanno te ligurianeve segobrigi) forcoi traditen e saj si qytet komercial.

    persa i perket emrit te qytetit,ne fillim u quajt phokaia meqenese ishte kryeqyteti antik i fokeasve,emri massilia ju dha me vone nga romaket ne periudhen romake.

    ps.mar-sjell
    ktheje njeher perseprapthi stelen e Limnos ne menyre qe te mesosh se cilet ishin "Fokia-Fuqia".....pastaj hajde te na mesosh historin se nga erdhen Foket edhe nga cili shekull na kane lene gjurem mbishkrimore mbase .Pastaj hajde na fole per Keltet edhe prejardhjen e Marsjellseve.
    Ps.nuk ka kaluar mesonjtorja nga fshati jote?As nga fshati ime nuk ka kaluar pasi une e shkruaj me gabime shqipen,ndersa ju shkruani nje shqipe si ajo e KAjo Kajrafilit
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 14-10-2008 më 08:10

  11. #1991
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin

    Ah besa, nuk ishin turqit te paret qe na quajten Arnaut, ata nuk e zbuluan vet por e ndegjuan nga dikush kete emer.

    tung


    Normal Zëu_s qe eshte degjuar nga diku. Albanet nuk jane vetem fisi qe dokumentohet ne harten e Ptolemeut.
    Per Arnaut mund te kete shpjegime te ndryshme, por nje i tille mund te behet edhe nepermjet gjuhes se etruskeve, e cila shpesh here ka lidhje te qarta me shqipen qe perdoret edhe sot.

    E kam fjalen per perendine etruske ARNO


    RRNO për me tregue, thoshte nje njeri i madh
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  12. #1992
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anëtarësuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    ARNO sipas Nermin Vlores eshte me arnu me qep dicka apo me mire me thene me kriju dicka.
    ARNO mundet te ishte perendia e krijimit.
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  13. #1993
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    ktheje njeher perseprapthi stelen e Limnos ne menyre qe te mesosh se cilet ishin "Fokia-Fuqia".....pastaj hajde te na mesosh historin se nga erdhen Foket edhe nga cili shekull na kane lene gjurem mbishkrimore mbase .Pastaj hajde na fole per Keltet edhe prejardhjen e Marsjellseve.
    Ps.nuk ka kaluar mesonjtorja nga fshati jote?As nga fshati ime nuk ka kaluar pasi une e shkruaj me gabime shqipen,ndersa ju shkruani nje shqipe si ajo e KAjo Kajrafilit
    çfare kuptove ti nga postimi im?
    fokeasit(pellasge!) e egjeut themeluan qytetin duke u perzier me tribute ligure(kelte).



    ps.po perpiqem ta shkruaj shqipen me mire se KAjo Kajrafili.

  14. #1994
    Citim Postuar më parë nga ajzberg Lexo Postimin
    ARNO sipas Nermin Vlores eshte me arnu me qep dicka apo me mire me thene me kriju dicka.
    ARNO mundet te ishte perendia e krijimit.
    "arno"...e ka spjeguar styx persosur.

  15. #1995
    Hibernated
    Anëtarësuar
    14-07-2008
    Postime
    97
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    çfare kuptove ti nga postimi im?
    fokeasit(pellasge!) e egjeut themeluan qytetin duke u perzier me tribute ligure(kelte).
    ps.po perpiqem ta shkruaj shqipen me mire se KAjo Kajrafili.
    Herodoti sikur thote qe Liguret jane te ndryshem nga Keltet, edhe pse ka ngjashmeri ne menyren e tyre te jeteses.

    Ku mund ta gjejme kete postimin e Styx per ARNO te lutem ?

  16. #1996
    Hibernated
    Anëtarësuar
    14-07-2008
    Postime
    97
    Po sjell disa informacione te permbledhura duke i rrjeshtuar qartazi;

    - Para shek 6 p.e.s. Liguret vendosen edhe ne bregun lindor te lumit Rona (afer Marsejes)
    - Liguret tashme shtriheshin kryesisht nga lumi Arno (Etruri) deri ne lumin Rona
    - Sipas Plutarkut Liguret e quanin veten Ambrones (popull i ujit)

    ARNOS, perendia e lumit tek etrusket jepet si nje dem me fytyre njeriu.
    Nese shikojme me kujdes elementet e stemes se qytetit, kemi ne njeren ane demin shoqeruar me tridhembeshin, dhe ne anen tjeter luanin shoqeruar me nje element paksa te nderlikuar (ne nje skepter 2 krahe shqiponje me siguri dhe 2 gjarperinj pak me poshte)
    Mendoj se demi dhe tridhembeshi jane te Ligureve, ndersa luani dhe skeptri me krahe shqiponje dhe gjarperinj (shoqerues te Apollos) te Fokeve

    Ka mundesi qe ARNAUT origjinon nga nje emer tjeter i ngjashem i cili ishte emri i popullit qe jetonte prane lumit ARNO(S) dhe ky emer mund te jete cuar aty nga Liguret.

    - Rreth shek 6 p.e.s. mberrijne Foket te cilet themelojne qytetin si edhe ndertojne portin me emrin Lacydon.

  17. #1997
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Më ngjan sikur ligur e liburn kanë të njëjtën rrënjë. A keni ndonjë ide për këtë?

  18. #1998
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Citim Postuar më parë nga ajzberg Lexo Postimin
    ARNO sipas Nermin Vlores eshte me arnu me qep dicka apo me mire me thene me kriju dicka.
    ARNO mundet te ishte perendia e krijimit.

    Arnimi ne vetevete c'do te thote?
    Eshte nje veprim qe vjen si pasoje apo si fillese e dickaje krejt te re?

    ARNO

    RrëNo-shkaterro

    RRNO-jeto

    RRËnjë-burim jete

    A-rrëno / riparo shkaterrimin

    Rrënxë ose Rrënxo- prape rrënimi / rrafshimi [perdorur edhe ne kuotimin erotik ne disa zona ku rrënximi eshte te behesh rrafsh]


    etj etj

    Keto mendoj une.

    ------------------------------------

    Per te tjera me shume, qe ti perqaseni menyre se disa antareve te nderuar, mund te vizitoni kete faqe interneti :

    http://wiki.name.com/en/Arnold

    Pronunciation: AHR-nold
    Meaning: eagle ruler, eagle power
    Related Names: Albert, Arnaldo, Arnau, Arnaud, Arnaul, Arnauld, Arnaut, Arne, Arnell, Arney, Arni, Arnie, Arnoldo, Arnot, Arnout, Arnulf, Arny, Arthur, Waldo



    --------------------------------




    postuar nga Ilira2
    Barat, me ne fund mezi e gjeta artikullin qe kerkoja me emrat e sakte te rapsodeve shqiptare te Novi Pazarit.. Po jap lidhjen vetem sa per kuriozitet per ata qe duan te lexojne me shume per kete ceshtje.

    Baptist, Barat, Alfeko faleminderit per pergjigjet. Jo vetem ju por shumica e atyre qe shkruajne ne kete teme jane kaq te informuar sa me thene te drejten une kam "frike" kur nderhyj ndonjehere. Prandaj faleminderit per leximin.
    Pershendetje Ilira2
    I kam lexuar me vemendje te gjithe postimet e tua. Ti nuk je aspak "e huaj" ne keto tema, sepse je njeri i matur. Nese ti permend "friken", ajo nuk eshte gje tjeter pervecse nje shkalle superiore qenesie per te pasur te drejte ne menyre faktike. Kjo eshte ajo qe kam vene re ne shume studiues, edhe pse jo ne te gjithe. E verteta eshte mbi te gjitha.

    Per ceshtjen ne diskutim mund te vazhdojme pergjigjet ne temen e ciklit te kreshnikeve apo te hapim te re ne nenforumin e folklorit.



    -----------------------------------------


    postuar me pare nga Alfeko
    Barat
    jane shume dijetare te cilet e lidhen shqipen edhe traditat e saj ,me likishten edhe Liket autokton-lidhje pellazgjike e mohuar nga niprit e miloshevicit Buda-Demiraj e compani,te cilet u bazuan edhe bazohen tek flalori i "serbit" Miklosic=Mejerit .
    mar-siall jane dy fjale te shqipes se Limnos.Ata qe pelqejn perralla" me tralalala zura nje ngjale,"lere te na faktoj te kunderten e asaj qe thote antikiteti edhe mbishkrimi i Limnos.Teorirat grek-serbe nuk duhet te mbiztrojn me shkencen shqiptare -ne se te gjithe e duam jetgjatesin e vendit tone.
    Kush ka mendim te kundert nga de angeli edhe aref ,per ceshtjen e mar-sjell ,ler te na i vertetoj me fakte bindese edhe jo perralla greko-serbe =budistash
    Pershendetje Alfeko

    Ke filluar te postosh rralle e me rralle, por eshte kenaqesi kur shikoj se nuk ke humbur vullnetin.
    Persa i perket fjales MAR-SJELL, duhet et permendet se eshte nje detaj, me te cilin kane "kryqezuar" Arefin. Nderkohe qe ai sjell nje mori faktesh te pakundershtueshme ne librin e tij. Sa per Demirajn, mund te kthehet ndonje gje permbys qe me ne fund Akademia jone e famshme beri nje botim per pellazgjishten.
    Do flasim me gjate ne kete teme, por behu me shpesh i gjalle.

    shendet


    ------------------------------------




    Madje në Epir, sapo të hiçet pengesa e ritit dhe e misionarëve latin, vështërsitë e kthimit në fenë katolike do të jenë shumë më të vogla. Meqë ato nuk janë shklëputur nga kasha romake për shkak të ndonjë rebelimi, në zemrn e epirjotët janë ende katolik. Ata janë nga natyra krenarë, të nderëshëm e fisnik dhe e duan të vërtetën…Madje në këtë kohë kur ata dëshirojnë të shkëputen plotësisht nga Greqia dhe Kostandinopoli kujdesin dhe mbështetjen e Selis së Shënjtë do ta shikonin si një shenjë paralajmëriuese të çlirimit të afërt e të përparimit të tyre …Ata e dinë se Selia e shenjtë nuk ka asnjë interes për të shkatërruar Kombin e tyre dhe për ta zevendësuar me një tjetër gjuhën e stërgjyshërve të tyre të lashtë, pellazgëve.

    Pastaj është e sigurtë që myslimanët e Epirit, me një ndërrim të administrratës fetare bahen të krishterë, meqë në zemër janë të tillë me kohë. Është gjithashtu e sigurtë se ato nuk do të bëheshin ortodoks vetëm sepse urejnë Grecinë. S’ka dyshim se ato do të përçafonin fenë tonë, në qoftë se kjo, në këto ndryshime, do të kishte zënë rrënjë në këtë vend se vetëm kjo duke thënë të vërtetën, ka qënë feja e gjyshërve të tyre Myslimanët e Epirit arrinë në afro 700.000(2)


    Ju lutem Hirësi të më falni për lirinë me të cilën e parashtrova këtë promemoprje lidhur me misionet në Epir
    Me ndjenjë të nderimit të thellë Ju puth unazën shpirtërore i urtë dhe i bindur i Hirësis suaj.
    Romë. 20 tetor 1886

    Preng Doci
    Nxjerr nga libri;
    F . Gordignano. L’Albania a traversol’ operare… vol. 3f 299-301
    Ndryshuar për herë të fundit nga BARAT : 15-10-2008 më 08:03

  19. #1999
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga crazy_diamond Lexo Postimin
    fokeasit u integruan me shpejtesi ne teritor me substrat tribush ligure(mendohet qe ishin kelte)dhe ndertuan nje qender urbane mbi preegzistenten Pagu(tribu ligure e urbanizuar)e orientuar drejt detit dhe tregetise.ne fakt ishte tregetia(dhe tregtaret)qe karakterizuan historine e gjate te qytetit te marsejes dhe qe gjithmone tregetia qe percaktonte fatin,luftrat momentet e paqes dhe aleancat.
    legjenda e bashkimit midis marinarit proti(fokeas) dhe bukuroshes gypti(e bija e mbretit nanno te ligurianeve segobrigi) forcoi traditen e saj si qytet komercial.

    persa i perket emrit te qytetit,ne fillim u quajt phokaia meqenese ishte kryeqyteti antik i fokeasve,emri massilia ju dha me vone nga romaket ne periudhen romake.

    ps.mar-sjell
    Ju çfar kuptoni me këtë shkrim?

    1)sutstrakt?tribush?ligure?preegzistenten?ligurian o segobrigi?komercial?.
    do të lutesha që të mos shtoheshim shumë ne që kemi nevoj për mësonjtoren........pak më shqip se po ja kalon edhe "shqipes" së gustavo mëjerit

    2)ana e mbasme e të gurtës së Limnos na flet për kombin "Fokia-Fukia".Herodoti edhe antikiteti na tregojn se nga këtu u shpërngulën ata që ndërtuan Marsejën,ose marr siall.

    ndaj ironizimi juaj në fund të këtij postimi ka të bëj më shumë me paditurin tuaj ...Aref edhe Stylo po na hapin sytë,ndërsa ne të verbërit nuk e duam dritën.
    Pikërisht qesharakër ishin ata ndyrësira (aleks buda) të cilët mbështetën mëjerin= dashnoren e miklosiçit,për të sulmuar lashtësin e shqipes.Me parrulla ha mer ik u interrnuan burra edhe burra me rrezultatin trgjik që sotë shkenca shqiptare të pranoj përfundimet e mëjerit me shqipen si gjuhë mesjetare të huazuar nga sllavja-serbishtja-turqishtja.Ndaj edhe kosova nuk po njihet nga shumë vende pasi serbia e ka kaluar iden e mëjerit se shqiptaret janë ardhës të shekujve 8-12.Komunizmi ra,por nuk ka rënë akoma në akademin tradhëtare e cila nuk ka bërë asgjë në dobi të kombit-përkundrazi e dëmtoj edhe po e dëmton kombin .....me ha mer ik edhe harten e greqis deri në gjirin e vlorës.

    Barat

    jam shumë i zënë me punë miku imë..........së shpejti do kemë më shumë kohë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga alfeko sukaraku : 23-10-2008 më 10:36

  20. #2000
    Citim Postuar më parë nga Kanan Lexo Postimin
    Po sjell disa informacione te permbledhura duke i rrjeshtuar qartazi;

    - Para shek 6 p.e.s. Liguret vendosen edhe ne bregun lindor te lumit Rona (afer Marsejes)
    - Liguret tashme shtriheshin kryesisht nga lumi Arno (Etruri) deri ne lumin Rona
    - Sipas Plutarkut Liguret e quanin veten Ambrones (popull i ujit)

    ARNOS, perendia e lumit tek etrusket jepet si nje dem me fytyre njeriu.
    Nese shikojme me kujdes elementet e stemes se qytetit, kemi ne njeren ane demin shoqeruar me tridhembeshin, dhe ne anen tjeter luanin shoqeruar me nje element paksa te nderlikuar (ne nje skepter 2 krahe shqiponje me siguri dhe 2 gjarperinj pak me poshte)
    Mendoj se demi dhe tridhembeshi jane te Ligureve, ndersa luani dhe skeptri me krahe shqiponje dhe gjarperinj (shoqerues te Apollos) te Fokeve

    Ka mundesi qe ARNAUT origjinon nga nje emer tjeter i ngjashem i cili ishte emri i popullit qe jetonte prane lumit ARNO(S) dhe ky emer mund te jete cuar aty nga Liguret.

    - Rreth shek 6 p.e.s. mberrijne Foket te cilet themelojne qytetin si edhe ndertojne portin me emrin Lacydon.
    me duhet te saktesoj qe ambrones ishin nje nga tribute(fiset,meqe e ka inat alfeko tribune)ligure....pra plutarku i njeh ambrones si ligur,por keta nuk ishin te vetmit.


    liguret shtriheshin deri tek lumi arno

    gjithashtu segobrigi,tribu ligure ne marseje



    liguret ishin protokelte
    Ndryshuar për herë të fundit nga crazy_diamond : 26-10-2008 më 16:30

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •