Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 59
  1. #1

    Ushtarët turq të KFOR, syneti falas për fëmijët e Vushtrrisë

    Turqit të kënaqur me Komunën e Vushtrrisë

    Të vendosur kryesisht në qendër të Vushtrrisë, turqit janë komuniteti i vetëm minoritar që lirisht flasin dhe qarkullojnë pa asnjë problem...
    Por, jo vetën kaq e drejta e tyre për zyrtarizmin e gjuhës dhe për shkollim në gjuhën turke në Vushtrri, është shumë afër realizimit, ku vlen të përmenden iniciativat dhe negociatat e disa intelektualëve turq të cilët këtë nismë e kanë filluar muaj më parë. Por edhe Komuna e Vushtrrisë në krye me Muharrem Shabanin, ka pasur konsideratë dhe ju ka ofruar bashkëpunim të plotë dhe shqyrtim të kësaj kërkese të bërë nga komunitetit turk i Vushtrrisë. Kërkesa e turqve është vënë në shqyrtim edhe në mbledhjen e Kuvendit Komunal të Vushtrrisë e cila ka qenë si pikë e veçantë, por që pritet që të dërgohet një përgjigje nga Komuna e Vushtrrisë në lidhje me këtë kërkesë. Për sa i përket kuadrit dhe objektit shkollor brenda disa vitesh turqit vushtrrias, do të mburren, pasi nuk është i vogël numri i atyre të rinjve që po studiojnë turqishten si në Kosovë ashtu edhe në Turqi. Edhe komuna e Mamak-ut nga Ankaraja, e cila tashmë është e binjakëzuar me Vushtrrinë, është duke mbledhur të holla për ndërtimin e një shkolle të re në Vushtrri, na njoftoi Arif Kera, udhëheqës i turqve në Vushtrri dhe kryetar i Partisë Demokratike Turke të Kosovës, dega në Vushtrri, sipas të cilit janë afro 89 nxënës turq që mësimin e zhvillojnë në gjuhën shqipe. Kurse për sa i përket bashkëpunimit me Muharrem Shabanin, kryetar i KK-së të Vushtrrisë, Kera shprehet tejet i kënaqur, madje ai e potencon se Shabani me ndihmën e turqve është operuar në Turqi. Do theksuar edhe këtë se turqit vushtrrias tanimë kanë një shoqatë kulturore, ku merren me aktivitet të ndryshme. Agim Myftiu, i cili është kryetar i shoqatës shqiptaro-turke ''Çeshme'' dhe anëtar i KDTP-së në Vushtrri, pohon për marrëdhënie të mira me komunën, sipas tij në këtë shoqatë janë të anëtarësuar më se 200 anëtarë turq, shqiptar dhe të tjerë. Dhe me ndihmën e Drejtoratit për Kulturë, ata kanë arritur që të mbajnë koncerte në disa qytete të populluara me komunitetin turk, madje kanë arritur edhe të prezantohen në festivalin e Eshmes në Turqi. Edhe këtë vit kjo shoqëri kulturore ka qenë e pranishme në një festival në Turqi, ku është vlerësuar mjaftë. Kurse disa nga monumentet e trashëgimisë kulturore në Vushtrri, që posedojnë vlera arkitektonike dhe që përbëjnë thesarin e trashëgimisë kulturore të Vushtrrisë por edhe të Kosovës e që kanë lidhje në njëfarë mënyre me popullin turk janë: Kështjella e qytetit, Hamami i qytetit, Çeshmja, Ura e gurit, Xhamia e Çarshisë, Xhamia Gazi Ali Beg, Xhamia Karamanli, Teqeja, varreza të ndryshme si edhe shumë objekte tjera banim si edhe komplekse të ndërtesave dhe dyqaneve të vjetra.

    E përgatiti : Hajdin ISLAMI

    (Autori është gazetar nga Vushtrria-Kosova)

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Po qfar turqish ne Vushtrri pash Zotin a qfar po thue a!!!!!
    gjysa jan prej Shale e Bozhlani e kishe turq mos bani hajgare lum gazetari i Vushtrri
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  3. #3
    Ros Rosaku Maska e Tal Aga
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Fin
    Postime
    228
    He more Llap, nuk je i vetmi që çuditesh!!!
    ....
    Dikur në vitet e 70-ta qe bërë njëfarë studimi/hulumtimi për lashtësinë e Urës së Gurit, nga ku u vlerësua vjetërsia e asaj ure të jetë rreth 1800 vjetë, kurse ky tani po shkruan se ajo urë paska ndonjë lidhje me turqit!!! Gjithashtu për Kështjellën (Kalanë): deri më sot nuk e paskam ditur që turqit (osmanlinjtë) paskan pas ndërtuar kështjella nëpër Kosovë ose gjëkundi tjetër në Ballkan, disi gjithnjë kam kujtuar se ato janë shumë shumë më të moçme.
    Kurse hamami po, ai është ndërtuar në shek. XVII dhe është vepër puro turke (osmane).
    Për "çeshmen" (kroin) thuhet se është e të njëjtës kohë (romake) me Kështjellën dhe nëse edhe turqit kanë pirë ujë nga ai krua nuk do të thotë që ai u "turqizua".

    E sa u përket turqve në Vushtrri, aty ka nja dy-tri familje "turqeli".
    të gjitha me masë!

  4. #4

    Osmanlinjtë, syneti falas për fëmijët e Vushtrrisë

    Osmanlinjtë, syneti falas për fëmijët e Vushtrrisë
    Dita e hënë e 20 gushtit 2007 në Vushtrri, ka qenë ditë feste pasi komuniteti i këtushëm turk i udhëhequr nga Partia Demokratike Turke e Kosovës, dega në Vushtrri dhe nga Shoqata kulturore-bamirëse ’’Çeshme’’ e Vushtrrisë, në bashkëpunim edhe me trupat e KFOR-it turk në Prizren, kanë filluar synetin e mbi 300 fëmijëve nga Vushtrria dhe më gjerë, siç dihet bërja synet e meshkujve, është një parimet kryesore të fesë islame.
    Gjatë orëve të paradites, fëmijët të veshur me kostume të synetisë dhe me flamuj shqiptar dhe turk, kanë defiluar në qendrën e qytetit të Vushtrrisë, për tu mbledhur më pas në Palestrën e Sporteve në Vushtrri. Ku prezent përveç familjarëve dhe organizatorëve kanë qenë edhe udhëheqja komunale e Vushtrrisë, në krye me kryetarin Muharrem Shabanin, përfaqësuesit e Zyrës Turke në Kosovë, përfaqësuesit e KFOR-it turk, të gjysmëhënës së kuqe, zyrtarë të TIKA-s, zyrtarë nga Selia e PDTK-se në Prishtinë, korrespondent të mediave turke si dhe shumë media tjera shqiptare dhe turke.
    Kur erdhën osmanlinjtë në Vushtrri?
    Sipas disa shënimeve turqit për herë të parë në qytetin e Vushtrrisë janë parë më 1439. Kurse udhëpërshkruesi i njohur turk Evlia Çelebiu gjatë vizitës bërë Kosovës më 1662 thotë: se Vushtrria (Vuçitirna) ishte një qytet i madh me xhami, medrese, mektebe, teqe, një hamam dhe shumë dyqane zejtare, si dhe kishte shumë shtëpi me një e dy kate, si dhe përmend veshjet karakteristike të qytetarëve të Vushtrrisë etj.
    Do theksuar edhe këtë se Vushtrria gjatë sundimit osman ishte njëri ndër qytetet më të mëdha të Kosovës, nën të cilën ndodheshin Prishtina, Mitrovica edhe disa qytete tjera. Po ashtu në Vushtrri nga ajo kohë e gjerë më sot flitet gjuha turke

    E përgatiti : Hajdin ISLAMI
    (Autori është gazetar nga Vushtrria-Kosova)

  5. #5
    Larguar Maska e lone_star
    Anëtarësuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Houston, TX
    Postime
    222
    Citim Postuar më parë nga Hajdin Islami Lexo Postimin
    [B].... siç dihet bërja synet e meshkujve, është një parimet kryesore të fesë islame....
    Thua te jete injoranca e gazetarit apo e ketyre qe po bejne synet valle?

    Synetlleku, nese do ta fusim ne listen e parimeve te fese Islame ka mundesi te jete ose i fundit ose i parafundit per nga rendesia!

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Librazhd/Për herë të parë kremtohet riti fetar, me ceremoni festive që do të zgjasë 10 ditë

    Synetllëku, 500 fëmijë në festë

    Fatos Salliu

    LIBRAZHD - Qyteti i Li- brazhdi ka organizuar një festë gjatë ditës së djeshme për nder të 500 fëmijëve, të cilët do të bëhen synet në ditët në vazh- dim. Një ditë më parë në pall- atin e kulturës të këtij qytetit është organizuar dhe ceremo- nia, në të cilën ka marrë pjesë dhe një këshilltar i kryeministrit të Turqisë. Zeki Çaliskan, në fjalën e rastit, të mbajtur para të pranishmëve, ka premtuar ndi- hmë ndaj kësaj zone. Syn- etllëku i 500 fëmijëve nga 5 deri në 15 vjeç nga Librazhdi dhe Përrenjasi është organizuar dhe me ndihmën e fondacionit “Ukida”, me qendër në Turqi, por me aktivitet të shtrirë në disa shtete, kryesisht në vendet e ish-Federatës Jugosllave.

    Synetlliku, ky rit i hershëm, që praktikohet sidomos nga besimtarët myslimanë, është shndërruar në një festë për mbarë zonën e Librazhdit. Për herë të parë pas 17 vjetësh liri fetare në Shqipëri organizo- het një ceremoni e kësaj natyre dhe për këtë është zgjedhur Li- brazhdi për përkushtimin dhe zbatimin me përpikëri të riteve fetare, sidomos nga Dragostun- ja, zonë që arriti ta ruajë besimin edhe gjatë viteve të komu- nizmit. Në ceremoninë që i parapriu bërjes synet të 500 djemve të moshës nga 5 deri në 15 vjeç nga Librazhdi dhe Për- renjasi ka marrë pjesë edhe këshilltari i kryeministrit turk, Zeki Çaliskan, por edhe shumë përfaqësues të fesë myslimane nga Turqia, Kosova dhe vende të tjera. Myftinia e Librazhdit në bashkëpunim me organizatën “Ukida” në Turqi organizuan ceremoninë, e cila filloi me veshjen e fëmijëve me kostume, të cilët nën tingujt e orkestrës u bashkuan në qendrën e Li- brazhdit e më pas në qendrën kulturore të rrethit, ku u organi- zua ceremonia festive me fëm- ijët dhe familjet e tyre. Festa u shoqërua edhe me vallet e buku- ra karakteristike të zonës së Li- brazhdit, të përgatitura nga ko- reografi Sadi Halili. Ceremonia e hapjes u bë nga myftiu i rrethit, Ylli Gurra, i cili falënderoi miqtë pjesëmarrës në këtë ditë, që do t’i kushtohet synetit. Ai vlerësoi përkushtimin e besimtarëve myslimanë dhe zbatimin e riteve të këtij besimi, që kjo zonë e ka traditë edhe kur feja nuk lejohej.

    Ndërsa këshilltari i kryeministrit turk, Zeksi Çalisckan, i premtoi popullit të Librazhdit ndihma në investime si rrugë, ujësjellës, bashkëpunim të bi- znesit shqiptar me atë turk, si dhe dhënien e një ndihme të shpejtë për fëmijët e vegjël të Ansamblit “Rrajca” për kostumet ko- mbëtare (veshjet popullore). Çaliskan, duke qenë edhe vetë me origjinë shqiptare, ka folur edhe për lidhjen shekullore, që ekziston mes dy vendeve. Të pranishëm kanë qenë edhe kryetari i organizatës fetare “Ukida”, që ka mbështetur këtë aktivitet mjaft kuptimplotë për besimtarët myslimanë. Ky fon- dacion ka ndihmuar fëmijët pa përkrahje në vendet e ish- Jugosllavisë si: Bosnje, Kosovë, Kroaci, Maqedoni dhe se fund- mi në Shqipëri. Syneti do të zg- jasë 10 ditë dhe do të bëhet në spitalin e Librazhdit dhe të Përrenjasit nga mjekë kirurgë.

    Koha Jone

  7. #7
    n'burgun e hapur Maska e x_person9
    Anëtarësuar
    08-10-2003
    Vendndodhja
    nvaret ku lypet
    Postime
    24
    nje korigjim mos i perzi Turqit me "Osmanlinjtë"

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar më parë nga D@mian Lexo Postimin
    Me falni, por kjo teme mbi veprimtarite e Osmanllinjve ne Shqiperi dhe Kosove, cfare lidhje ka me tolerancen fetare?

    Nuk eshte me e llogjikshme te transferohet ne Nen-forumin Otoman (aka Musliman)?!
    Megjithate, nuk i ka hije nje supermoderatori te sillet kshtu
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcën e një populli

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    31-10-2007
    Postime
    26
    Sa te trashe ne koke me dukeni syneti nuk bahet vec te myslimanet por edhe tek hebrejet-arsyea eshte qe te nderprehen infeksionet e traktit urinar dhe kjo eshte me se e vertet .Kjo ka bere qe shume femije edh katolike te behen synet .Cdo arsyetim tjeter nga cdo lloj kende,menyre qofte eshte qeshaarak .

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e shq_mussl
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    ATY KU JETOHET
    Postime
    91
    ku shkuan postimet e mia .. hehehhehehehehhe kur nuk ju vjen mire menjehere DELETE.

  11. #11
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Forcat e KFOR-it turk në Kosovë në rolin e misionareve fetar !

    Nga Asllan Dibrani

    Kfori turk tashmë e bëri si tradicionale synetinë e fëmijëve shqiptarë që disa vite . Ky lloj veprimi siç duket i jap një imazh të keq misionarë, qe kanë ardhur të mbrojnë "qetësinë dhe paqen" në Kosove. Kësaj i thonë propagandë dhe thyrje e rregullave sipas konventës ndërkombëtare për misionaret në vendet e dala pas luftës. Kjo është një thyerje e etikës dhe e misionit ushtarak të turqve në kuadrin e KFOR-it . Pa u hamendur vetvetiu konfrontohet njeriu me te kaluarën historike dhe apetitet e Turqisë së vjetër ndaj Kosovë.

    Këtë popull është duke e keqpërdorë, edhe në ketë mënyrë gjeja përmes organizimit te synetisë.Këto ditë po vazhdon në Kosovë aksioni i synetisë, siç po ndodhë që disa vite bile, bile me përcjellje edhe të medieve qe shkruajnë në gjuhën shqipe, a me mend dhe zemër janë pjellë turke,arabe,sllave etj ! Kjo politikë e ushtarëve turq të KFOR-it nxitet, përmes njerëzve tanë, në lajthitje me kodin shqiptar. Ky aksion synetie po vazhdon ne disa qytete te Kosovës me elitën e disa bashkëpunëtoreve të vet hoxhallarë të pa vetëdije,të pa shkollë ose të shitur duke devijuar nga parimet kombëtare shqiptare!?...

    Me veshjet e rrobave te synetisë fëmijët dhe me një shëtitje nëpër holet spitalore apo shpesh duke defiluar nëpër qendra të qyteteve! Synim për ti tërhequr vëmendjen, tek publiku gjeja se po e ndihmojmë këtë popull me prerjen e "penisave " fëmijëve të vegjël kosovar . “Përzgjedhja e fëmijëve për syneti, që tashmë është bërë traditë me KFOR-in turk, është bërë në bashkëpunim me njerëzit e vet hoxhallarë ,besimtare,administrator zyrtarë etj.

    Për propagandën e KFOR-it turk në Kosovë nga misionar paqësor po kalojnë në misionar fetar, duke propaganduar fenë dhe duke u përpjekur qe përmes këtij "Aktivitet humanitar të synetisë " po përhapin informata se gjeja janë njerëz te humanitetit , ku edhe ne emër te humanitetit po përfitojnë poena të karakterit klasik fetar në Kosovë, poligon eksperimental pa mbikëqyrje,pa kontrolle, duke e keqpërdorur misionin e tyre se për çka kanë ardhur. A thua se Kosova pakë ka të sëmure fëmijë qe lëngojnë nga zemra qe presin me i ndihmua?. A thua pak fëmije ka pa prindër qe mbeten si pasoje e terrorit serb ne luftën e fundit që presin përkrahje dhe ndihmë?. A pak fëmije ka në Kosovë qe janë mbetur pa gjymtyrët te trupit qe ju preu shkau dhe qe presin shërim akoma ?. A pak fëmije ka qe nuk kane kushte as minimale të jetës pa çerdhe , e pa shkolla mësimi?!... Këta humanitar nuk u kujtuan ne këtë rang të fëmijëve që ta ndihmojnë !

    Pasojat evidente nga propaganda e riteve fetare islame nga qarqe, te caktuara dhe të argatëve melez e gjysmë-shqiptarë që edhe gjatë historisë i kanë sjellë dëme popullit shqiptarë. Po ju sjellim fakte nga një takim i ngjashëm në Kosovë me një demagogji qorre dhe antikombëtare !




    KBI MERR PJESË NË CEREMONINË TRADICIONALE TË SYNETISË NË VUSHTRRI



    Organizuar nga Shoqata “Cesme” dhe përkrahur nga KFOR-i turk, ne Vushtrri edhe këtë vit, më 3/8/2010, u mbajt ceremonia e Synetisë ne qytetin e bukur të Vushtrrisë. Pjesëmarrës te këtij takimi qenë Komandanti i Forcave Turke ne Kosove, zt. Bahadiri, i shoqëruar me bashkëpunëtorë dhe ekipin mjekësor ushtarak. Në fillim, fjalën përshëndetëse e bënë organizatorët, më pas Komandanti i Forcave Turke, e më pas përfaqësuesi i KBI- Vushtrri, Sedat ef. Islami.

    Ja teksti i fjalimit:


    BISMIL-LAHI’RR RRAHMANI’RR RRAHIM

    Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

    I nderuari Komandant I Forcave Turke,

    I nderuari përfaqësues i Shoqatës “Cesme”,

    Vëllezër dhe motra!

    Më lejoni që fillimisht t’iu përshëndes me përshëndetjen qiellore es Selamu alejkum, dhe njëherit t’iu përcjell edhe përshëndetjet e Institucionit qe përfaqësoj dhe Kryetarit të saj. Islami nuk është ashtu siç shkruajnë të tjerët për të dhe as ashtu siç paraqitet nga ata që vetëm formalisht kanë përkatësi të tij. Islami është krejtësisht tjetër. Nëse sot, me rastin e kësaj ceremonie, shprehet një aspekt shëndetësor i Islamit, shprehet motoja dhe esenca e tij, atëherë dijeni se Islami i tëri është i tillë. Kredoja dhe ritet islame, që të gjitha, pa përjashtim, promovojnë vetëm vlera, humanitet, mirëqenie, rend dhe siguri. Mos harroni se këtë rit, urtësitë e të cilit bota moderne i ka zbuluar vetëm tash së voni, Islami e ka aprovuar para më shumë se njëmijë vjet. E po kështu, mos harroni se para vetes keni muajin madhështor, një muaj që nga gjuhët e mjekëve mban epitetin e operuesit pa brisk.

    Për të mos e zgjatur më shumë, më lejoni që në emrin tim dhe tuaj të falënderoj Komandantin e Forcave Turke dhe këto shoqata turke që janë duke kontribuar sa në ngritjen e vetëdijes fetare, kombëtare dhe shkencore po aq edhe në ruajtjen e rendit dhe sigurisë si pjesë e forcave të NATO-s në Kosovë.


    Ja çka i servojnë Forcat turke me shërbëtorët e vet gjysmë-shqiptarë dhe te pa shkollë ose të shitur , popullit shqiptare , një popull me qytetërim evropian , mëkat të mbyllen këto të reja nen ritet fetare të imponuara nga një pushtues 500 vjeçar, të largohen nga bankat e shkollës, universitetit, nga çerdhja e vetëdijes për kulturë, arsim,art dhe muzikë. Duke e diskriminuar dhe ndaluar hovin ta shijoj rininë e sajë, për një edukim emancipues sikurse femrat e botës së zhvilluar.


    I nderuari Komandant,

    Fjalët janë të pakta për të përshkruar falënderimet që duhet tua bëjmë por më lejoni që ta lus Allahun bashkërisht me gjuhët dhe zemrat e këtyre muslimanëve këtu qe juve, familjen, ushtrinë dhe shtetin tuaj t’i ruaj, t’iu begatojë me përparim dhe zhvillim, dhe përfundimisht, në botën e amshueshme, t’iu shpërblej me Xhennetet e Tij!

    Ju faleminderit!

    Wes selamu alejkum!


    Tani këta njerëz tradhtarë dhe të përkëdhelur i harrojnë sakrificat e vëllezërve Frashri, e harrojnë "Lidhjen Shqiptare të Prizrenit" besën e burrave të mëdhenj , e harrojnë periudhën e "Rilindësve tanë"

    Ja shiheni lexues të nderuar se me çka mashtrohen shqiptarët nga jo shqiptarë ose gjysme shqiptarë! Lavdëron një ushti të huaj , një shtet të huaj që të pushtoj 500 vjet, nuk përmendet as kund se jemi shqiptarë te besimit islam duke e nuancuar më ngjyra të një komb asnjanës ose në një komb mysliman pa shqiptarë me gjuhë arabo-turke. Gjithë ai tubim pa asnjë element shqiptarë , asnjë fjalë kombëtare,asnjë fjalë historike,asnjë fjale, në kulturë , asnjë fjalë me terme medicionale!? Ky njeri Sedat Islami kush e dinë se kush e paguan ,kush e urdhëron, dyshohet të jetë shqiptarë si e verbon popullin mbas një lecke të dhuruar nga pushtuesi 500 vjeçar në Kosovë? Tani këta njerëz tradhtarë dhe të përkëdhelur i harrojnë sakrificat e vëllezërve Frashri, e harrojnë "Lidhjen Shqiptare të Prizrenit" besën e burrave të mëdhenj , e harrojnë periudhën e "Rilindësve tanë" dhe heroizmin e shqiptarëve qe dhanë në beteja të ndryshme për ta luftuar turkun si pushtues shekullor. Këtyre "humanitarëve " është e rrugës tu tregohet nga ndonjë institucion i Kosovës apo ndërkombëtar t'u thuhet se nuk jeni ardhë me pre "penisa të fëmijëve shqiptarë dhe propagandë fetare islame " sipas (artikullit të lartshënuar) po le ta ruajnë atë për çka i ka përcaktuar bota. Ne kemi edhe doktorë dhe kuadro të mjaftueshme , bile edhe të pa punë qe i kryejnë këto ceremoni edhe ma mirë se këta ish pushtues. Shqiptarët duhet të jenë ma te pranishëm në këto situata, duke ju treguar vendin se cilit ku e ka nëse themi se jemi te pavarur . Pavarësia e Kosovës nuk e ka secili që qohet ma herët, dhe t'i teket ta bënë lamë thiu shtëpinë tënde!

    Nga Asllan Dibrani
    Qershor 2011

  12. #12
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Ore po nuk e prefe lapsin nuk shkruan letra dashurie
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  13. #13
    Revolucioni është afër Maska e Nuh Musa
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenë, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Forcat e KFOR-it turk në Kosovë në rolin e misionareve fetar !

    Nga Asllan Dibrani

    Kfori turk tashmë e bëri si tradicionale synetinë e fëmijëve shqiptarë që disa vite . Ky lloj veprimi siç duket i jap një imazh të keq misionarë, qe kanë ardhur të mbrojnë "qetësinë dhe paqen" në Kosove. Kësaj i thonë propagandë dhe thyrje e rregullave sipas konventës ndërkombëtare për misionaret në vendet e dala pas luftës. Kjo është një thyerje e etikës dhe e misionit ushtarak të turqve në kuadrin e KFOR-it . Pa u hamendur vetvetiu konfrontohet njeriu me te kaluarën historike dhe apetitet e Turqisë së vjetër ndaj Kosovë.

    Këtë popull është duke e keqpërdorë, edhe në ketë mënyrë gjeja përmes organizimit te synetisë.Këto ditë po vazhdon në Kosovë aksioni i synetisë, siç po ndodhë që disa vite bile, bile me përcjellje edhe të medieve qe shkruajnë në gjuhën shqipe, a me mend dhe zemër janë pjellë turke,arabe,sllave etj ! Kjo politikë e ushtarëve turq të KFOR-it nxitet, përmes njerëzve tanë, në lajthitje me kodin shqiptar. Ky aksion synetie po vazhdon ne disa qytete te Kosovës me elitën e disa bashkëpunëtoreve të vet hoxhallarë të pa vetëdije,të pa shkollë ose të shitur duke devijuar nga parimet kombëtare shqiptare!?...

    Me veshjet e rrobave te synetisë fëmijët dhe me një shëtitje nëpër holet spitalore apo shpesh duke defiluar nëpër qendra të qyteteve! Synim për ti tërhequr vëmendjen, tek publiku gjeja se po e ndihmojmë këtë popull me prerjen e "penisave " fëmijëve të vegjël kosovar . “Përzgjedhja e fëmijëve për syneti, që tashmë është bërë traditë me KFOR-in turk, është bërë në bashkëpunim me njerëzit e vet hoxhallarë ,besimtare,administrator zyrtarë etj.

    Për propagandën e KFOR-it turk në Kosovë nga misionar paqësor po kalojnë në misionar fetar, duke propaganduar fenë dhe duke u përpjekur qe përmes këtij "Aktivitet humanitar të synetisë " po përhapin informata se gjeja janë njerëz te humanitetit , ku edhe ne emër te humanitetit po përfitojnë poena të karakterit klasik fetar në Kosovë, poligon eksperimental pa mbikëqyrje,pa kontrolle, duke e keqpërdorur misionin e tyre se për çka kanë ardhur. A thua se Kosova pakë ka të sëmure fëmijë qe lëngojnë nga zemra qe presin me i ndihmua?. A thua pak fëmije ka pa prindër qe mbeten si pasoje e terrorit serb ne luftën e fundit që presin përkrahje dhe ndihmë?. A pak fëmije ka në Kosovë qe janë mbetur pa gjymtyrët te trupit qe ju preu shkau dhe qe presin shërim akoma ?. A pak fëmije ka qe nuk kane kushte as minimale të jetës pa çerdhe , e pa shkolla mësimi?!... Këta humanitar nuk u kujtuan ne këtë rang të fëmijëve që ta ndihmojnë !

    Pasojat evidente nga propaganda e riteve fetare islame nga qarqe, te caktuara dhe të argatëve melez e gjysmë-shqiptarë që edhe gjatë historisë i kanë sjellë dëme popullit shqiptarë. Po ju sjellim fakte nga një takim i ngjashëm në Kosovë me një demagogji qorre dhe antikombëtare !




    KBI MERR PJESË NË CEREMONINË TRADICIONALE TË SYNETISË NË VUSHTRRI



    Organizuar nga Shoqata “Cesme” dhe përkrahur nga KFOR-i turk, ne Vushtrri edhe këtë vit, më 3/8/2010, u mbajt ceremonia e Synetisë ne qytetin e bukur të Vushtrrisë. Pjesëmarrës te këtij takimi qenë Komandanti i Forcave Turke ne Kosove, zt. Bahadiri, i shoqëruar me bashkëpunëtorë dhe ekipin mjekësor ushtarak. Në fillim, fjalën përshëndetëse e bënë organizatorët, më pas Komandanti i Forcave Turke, e më pas përfaqësuesi i KBI- Vushtrri, Sedat ef. Islami.

    Ja teksti i fjalimit:


    BISMIL-LAHI’RR RRAHMANI’RR RRAHIM

    Me emrin e Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

    I nderuari Komandant I Forcave Turke,

    I nderuari përfaqësues i Shoqatës “Cesme”,

    Vëllezër dhe motra!

    Më lejoni që fillimisht t’iu përshëndes me përshëndetjen qiellore es Selamu alejkum, dhe njëherit t’iu përcjell edhe përshëndetjet e Institucionit qe përfaqësoj dhe Kryetarit të saj. Islami nuk është ashtu siç shkruajnë të tjerët për të dhe as ashtu siç paraqitet nga ata që vetëm formalisht kanë përkatësi të tij. Islami është krejtësisht tjetër. Nëse sot, me rastin e kësaj ceremonie, shprehet një aspekt shëndetësor i Islamit, shprehet motoja dhe esenca e tij, atëherë dijeni se Islami i tëri është i tillë. Kredoja dhe ritet islame, që të gjitha, pa përjashtim, promovojnë vetëm vlera, humanitet, mirëqenie, rend dhe siguri. Mos harroni se këtë rit, urtësitë e të cilit bota moderne i ka zbuluar vetëm tash së voni, Islami e ka aprovuar para më shumë se njëmijë vjet. E po kështu, mos harroni se para vetes keni muajin madhështor, një muaj që nga gjuhët e mjekëve mban epitetin e operuesit pa brisk.

    Për të mos e zgjatur më shumë, më lejoni që në emrin tim dhe tuaj të falënderoj Komandantin e Forcave Turke dhe këto shoqata turke që janë duke kontribuar sa në ngritjen e vetëdijes fetare, kombëtare dhe shkencore po aq edhe në ruajtjen e rendit dhe sigurisë si pjesë e forcave të NATO-s në Kosovë.


    Ja çka i servojnë Forcat turke me shërbëtorët e vet gjysmë-shqiptarë dhe te pa shkollë ose të shitur , popullit shqiptare , një popull me qytetërim evropian , mëkat të mbyllen këto të reja nen ritet fetare të imponuara nga një pushtues 500 vjeçar, të largohen nga bankat e shkollës, universitetit, nga çerdhja e vetëdijes për kulturë, arsim,art dhe muzikë. Duke e diskriminuar dhe ndaluar hovin ta shijoj rininë e sajë, për një edukim emancipues sikurse femrat e botës së zhvilluar.


    I nderuari Komandant,

    Fjalët janë të pakta për të përshkruar falënderimet që duhet tua bëjmë por më lejoni që ta lus Allahun bashkërisht me gjuhët dhe zemrat e këtyre muslimanëve këtu qe juve, familjen, ushtrinë dhe shtetin tuaj t’i ruaj, t’iu begatojë me përparim dhe zhvillim, dhe përfundimisht, në botën e amshueshme, t’iu shpërblej me Xhennetet e Tij!

    Ju faleminderit!

    Wes selamu alejkum!


    Tani këta njerëz tradhtarë dhe të përkëdhelur i harrojnë sakrificat e vëllezërve Frashri, e harrojnë "Lidhjen Shqiptare të Prizrenit" besën e burrave të mëdhenj , e harrojnë periudhën e "Rilindësve tanë"

    Ja shiheni lexues të nderuar se me çka mashtrohen shqiptarët nga jo shqiptarë ose gjysme shqiptarë! Lavdëron një ushti të huaj , një shtet të huaj që të pushtoj 500 vjet, nuk përmendet as kund se jemi shqiptarë te besimit islam duke e nuancuar më ngjyra të një komb asnjanës ose në një komb mysliman pa shqiptarë me gjuhë arabo-turke. Gjithë ai tubim pa asnjë element shqiptarë , asnjë fjalë kombëtare,asnjë fjalë historike,asnjë fjale, në kulturë , asnjë fjalë me terme medicionale!? Ky njeri Sedat Islami kush e dinë se kush e paguan ,kush e urdhëron, dyshohet të jetë shqiptarë si e verbon popullin mbas një lecke të dhuruar nga pushtuesi 500 vjeçar në Kosovë? Tani këta njerëz tradhtarë dhe të përkëdhelur i harrojnë sakrificat e vëllezërve Frashri, e harrojnë "Lidhjen Shqiptare të Prizrenit" besën e burrave të mëdhenj , e harrojnë periudhën e "Rilindësve tanë" dhe heroizmin e shqiptarëve qe dhanë në beteja të ndryshme për ta luftuar turkun si pushtues shekullor. Këtyre "humanitarëve " është e rrugës tu tregohet nga ndonjë institucion i Kosovës apo ndërkombëtar t'u thuhet se nuk jeni ardhë me pre "penisa të fëmijëve shqiptarë dhe propagandë fetare islame " sipas (artikullit të lartshënuar) po le ta ruajnë atë për çka i ka përcaktuar bota. Ne kemi edhe doktorë dhe kuadro të mjaftueshme , bile edhe të pa punë qe i kryejnë këto ceremoni edhe ma mirë se këta ish pushtues. Shqiptarët duhet të jenë ma te pranishëm në këto situata, duke ju treguar vendin se cilit ku e ka nëse themi se jemi te pavarur . Pavarësia e Kosovës nuk e ka secili që qohet ma herët, dhe t'i teket ta bënë lamë thiu shtëpinë tënde!

    Nga Asllan Dibrani
    Qershor 2011
    ....ok, si zakonisht nuk me interesojn tema te tilla, por konfuzioni ne terresi eshte aq "humoristik" saqe nuk mund te qendroj pa mos "vjelle" nja dy a tri fjali mbi kete.

    Gazetari i nderuar Asllan Dibrani na meson ne njeren ane se "kfori turk ndihmon ne synetimin e femijeve musliman kosovare", njekohesisht (ndoshta nga shkathtesia dhe shkollimi i madh qe e ka krahas "muslimaneve lokal te pashkollum dhe gjysemshqiptare") perfundon se vurshtria ka "kuadro" te veta per te bere synetimin e femijeve te tyre.

    Nese i numerojm tash nje dhe nje, na del se, aktiviteti i kforit eshte "me te vertet" me karakter humanitare....po te ish ai me karakter "missionar", duhej qe se paku rrethi, ose ata femije apo familje, mos te ishin musliman, ose musliman me tradita te lenura pas dore, pra, ku synetimi nuk eshte si rrend shoqerore i njohur....

    Eshte mbush nje faqe e terre e gazetes, duke mos thene asgje, perpos perbuzjes se nje ndihme te ofruar........synetimi eshte faktor ekonomik qe e rrendon kuleten familjare, nese ofrohet ketu nje "lehtesim", ai duhet se pari nga mediumet te mirepritet.....qe ndoshta te inkurajohen edhe organizata tjera per te ofruar sherbime te ndryshme, qofshin ato edhe fetare.....cfare "missionarizmi" i nevojitet nje popullate muslimane ???...........ose me fjalet e gazetarit do te thoja "500 vjet missionarizem me siguri se kane mjaftuar, nuk ka nevoje nen umbrellen e natos turqia te vije te na mesoj islamin....".....po, do te kish nevoje te vije te na mesoj te themi "faleminderit".....

    Lum kosova per kesoj lloj gazetari.....

    flm
    albanish by nature

  14. #14
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225
    ahahahh e ca prisni ju ??????? gjuha e dyt ne kosov o turke )
    Partizoni

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e dijetari
    Anëtarësuar
    30-03-2009
    Postime
    1,189
    [QUOTE=mario_kingu;3174642]ahahahh e ca prisni ju ??????? gjuha e dyt ne kosov o turke )[/Q

    Po edyta,por e par cila ,e mafis grqishtja ,apo shkinishtja ...cila
    [COLOR="Blue"][/COLO

    Duart e plakes, jan duar te arta.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    kur lexon kete lajm instiktivisht te shkon dora tek rrushi.Ndjeva dridhje, por me pas vendosa.A ka mundesi te me thone orarin , pasi keto dite jane dhe me ramazon.Or e ben mjeku ushtarak, apo te gjithe ushtaret kete operacion?ketu e bejne berberet dhe prandaj kam pase frike.Pashe cmimin 12 euro per femijet, po per burrat sa eshte?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Anesti_55 : 04-08-2011 më 10:17
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

  17. #17
    fossa dei leoni Maska e prenceedi
    Anëtarësuar
    07-11-2008
    Postime
    2,120
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Librazhd/Për herë të parë kremtohet riti fetar, me ceremoni festive që do të zgjasë 10 ditë

    Synetllëku, 500 fëmijë në festë

    Fatos Salliu

    LIBRAZHD - Qyteti i Li- brazhdi ka organizuar një festë gjatë ditës së djeshme për nder të 500 fëmijëve, të cilët do të bëhen synet në ditët në vazh- dim. Një ditë më parë në pall- atin e kulturës të këtij qytetit është organizuar dhe ceremo- nia, në të cilën ka marrë pjesë dhe një këshilltar i kryeministrit të Turqisë. Zeki Çaliskan, në fjalën e rastit, të mbajtur para të pranishmëve, ka premtuar ndi- hmë ndaj kësaj zone. Syn- etllëku i 500 fëmijëve nga 5 deri në 15 vjeç nga Librazhdi dhe Përrenjasi është organizuar dhe me ndihmën e fondacionit “Ukida”, me qendër në Turqi, por me aktivitet të shtrirë në disa shtete, kryesisht në vendet e ish-Federatës Jugosllave.



    Koha Jone
    6000 euro investim i bie te kene bere per 500 vete.
    Jo keq..........me leverdi duhet te jete per turqit.

  18. #18
    ʚϊɞSabr is Sweetʚϊɞ
    Anëtarësuar
    10-04-2011
    Vendndodhja
    In my thoughts free from the world
    Postime
    534
    O Zot c'i mundon njerezit. T'kisha me dite ca ju hyn ne pune juve se kush ke e syneton?
    I feel Kosovereign!

  19. #19
    Pse me lek beheshe synet?Se dija ata gomeret tani i shpinin ne xhami edhe i benin falas ,,,,
    po si kan besim njeher mos i presin
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  20. #20
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Sa ineteresante dhe e cuditshem per ne shqipetaret !!! Ne evropen perendimore te gjithe muslimanet,dhe cdo kushe qe don munde te behen synet edhe ne spiatale evropiane ,dhe a'skushi nuk ankohet ,dhe ase qe i inereson dikujte se cka bene ti me organet tuaja.

    Pse shqipetaret nuk ankohen qe per nje synet te harxhohet me mijera euro si zakonishte ahengjet e shqipetareve ,pore behet fjale per nje fenomen aspak i rendesishem se kushe po i bejka synet ,turqit apo arabet.

    Ruani veten mos beni harxhime te medha per nje synet ,se bota po ndryshon ekonomikishte .

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjendja e fëmijëve jetimë shqiptarë
    Nga Albo në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 12-11-2010, 17:19
  2. Një epidemi e rrezikshme
    Nga Apolloni31 në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-05-2009, 16:08
  3. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  4. Atropina
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
  5. Të mësosh aktrimin njëherësh me abetaren
    Nga TiLoNcE në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-09-2005, 09:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •